Een vechter, die z'n man staat Invasie-plan viel in duigen Arabieren hervatten de strijd in Palestina Iribune strijd en lijden en y*. onverzettelijkheid WORDT PRESIDENT TRUMAN CANDID AAT? MILLIOENEN-IMMIGRAT1E NAAR AUSTRALIË GOUDEN JUBILEUM ZUSTERS URSULINEN Ondanks rode zweepslagen en dreigementen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De eenheid in Gottwalds land Merkwaardig plan in bespreking „Bolero" afgeketst Aardappelprijs vrij Bernadotte zal bli j ven werken voor de vrede Honderdduizendmaal vergroot Op de De baviaan was losgebroken Levensmiddelen voor Berlijn Haarlem's Bisschop nam aan feest viering deel 70ste JAARGANG VRIJDAG 9 JÜLï 1948 No. 2066' HET PESSIMISME^ DER DEMOCRATEN Een vechter, die zijn man staat MAATREGELEN NA DE PRO- BENES-DEMONSTRATIES AFBETALINGSSYSTEEM EN BOUWKASSEN Wettelijke regeling te verwachten „Gymnast" moclit niet worden vergeten GEHEIME DOCUMENTEN VAN HARRY HOPKINS Wisselend, bewolkt ELECTRONENMISCROSCOOP VAN 400.000 VOLT „PLAK VAN DER SLIK" AMERIKAANSE SPOORWEGEN WEER PARTICULIER Verzoek aan de Ned Regering GROTE STAKING IN CANADA OP KOMST DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximuip 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Twee weken, nadat de Amerikaanse republikeinen op hun conventie van Philadelphia Dewey eenstemmig tot hun candidaat voor het presidentschap heb ben gekozen, komt Maandag as in dezelf de stad de democratische conventie bij een om de man aan te wijzen, van wie zij hopen, maar klaarblijkelijk niet ver. wachten, dat hij de leider der Verenigde Staten zal worden. Het Is een bijna ononderbroken traditieji dat de partij, die aan het bewind is. de president van de lopende vier jaren wederom tot candidaat verheft. Daarom is het lange tijd de algemene overtuiging geweest, dat ook ditmaal aan deze usance zou worden vastgehouden, en derhalve president Truman de uitverkorene van de democratische conventie zou worden. Tot in het begin van het jaar genoot Truman ook een populariteit, welke hem tot de meeste kans hebbende candidaat onder de democraten in de strijd om het presidentschap maakte. Populariteit echter is precies als eer, zeer teer. Het is soms moeilijk te zeg gen, hoe zij gewonnen, en nog moeilijker te verklaren, hoe zij verloren wordt. Van Europa uit gezien, zou men menen, dat president Truman een politiek gekozen en tot in de uiterste consequenties heeft gevolgd, welke zijn land een ongekend internationaal aanzien heeft gegeven; Europa voor een bolschewistische over- weldiging heeft behoed, en ook Amerika zelf ten goede is gekomen; want een overschot van acht en een half milliard dollar op de begroting is toch wel iets, wat alle Europese ministers van finan ciën moet doen trillen van ontroering en afgunst, te meer daar de Amerikaanse belastingen, vergeleken bij de Europese onteigeningen, kinderspel zijn. Als het parlement wetten aannam, welke men hier reactionnair zou noemen, ging hij tot de uiterste grens van zijn bevoegdheden om te voorkomen, dat zij van kracht zouden worden. Men heeft onder zijn bewind zelfs het geweldige schouwspel beleefd, dat zijn buitenlandse politiek een boven de partijen staande politiek werd, en ook door de grote meerderheid van de republikeinen onvoorwaardelijk werd gesteund. En toch schijnt Truman momenteel niet populair meer te zijn. Vele demo craten menen zelfs, dat hij zo onpopulair is, dat zijn candidatuur de toch al ge ringe kansen der democraten op het presidentschap tot onder het nulpunt zou doen dalen; zij doen dan ook de uiterste pogingen om een andere candi daat naar voren te brengen, en daarbij worden vooral twee namen genoemd: de beroemde generaal Eisenhower en de in Europa tamelijk onbekende, in Amerika echter zeer gewaardeerde rechter van het opperste gerechtshof Douglas. Er zijn er die menen, dat Truman vooral onpopulair is bij de politici, doch dat hij goed gezien is onder de grote massa van het Amerikaanse volk; hij zelf is daarvan trouwens zó overtuigd dat hij herhaaldelijk heeft verklaard, dat hij „de volgende bewoner van het Witte Huis zal zijn". Doch daarvoor zal hij eerst de democratische conventie moeten passeren; en dat zal, ook als het lukt, niet zonder scherpe oppositie gaan. Want Truman heeft onder de leidende figuren, niet alleen tegenstanders, maar zelfs vijanden, o.m. de zoon van Roose velt, die niets ongedaan zal laten om, noewei hij zeif geen presidentiële ambi- ïes heeft, Truman ten val te brengen; iedere andere naam zal hem liever zijn aan die~van de tegenwoordige president. De Tsjechoslowaakse ministers van bin nenlandse zaken, justitie en onderwijs hebben volledig rapport gevraagd over de politieke demonstraties tijdens het Sokol-festival te Praag, waarbij de politie tussen 110 en 200 arrestaties verrichtte. Men verwacht, dat het rapport begin ko mende week aan het kabinet zal worden voorgelegd. Tijdens de grote mars op Dinsdag j. 1. hebben politiemannen, aldus wordt be richt, zorgvuldig de namen genoteerd van de districten, wier delegaties het luidst „Benes" en „Masaryk" riepen. De Sokol-organisatie verwacht een in grijpende zuivering onder haar leiders en geleidelijke overbrenging van de controle op de organisaties van vakverenigingen en communistische partij, wier eigen gymnastieksclubs na de regeringswijzi ging in Februari j.l. met de Sokol zijn samengesmolten. Het pessimisme van de democraten van de laatste weken hangt vooral samen met de persoonlijkheid van de republikeinse presidentiële candidaat Dewey. Deze is een uiterst behendige organisator, die zijn benoeming met een bijna mechani sche precisie in elkaar heeft gezet, en volgens dezelfde methoden ook de ver kiezingen van November a.s. wil leiden. Niemand weet, of Dewey populair is, vooral bij de grote massa; de voortdu rend geuite beschuldiging, dat hij zich aan het groot-kapitaal heeft verkocht, maakt ook in Amerika indruk; zij zal hem zeker schade toebrengen. En daar om zoeken de democraten naar een can didaat, die zó populair is, dat hij daar door enerzijds de beste organisator kan verslaan, anderzijds alle schaduwzijden van de tegenstander door eigen onbe twiste integriteit te scherper doet uit komen. Als Eisenhower zich wilde laten can- dideren, zou hij ongetwijfeld zelfs tegen over een Dewey uitstekende kansen maken. Maar de grote opperbevelhebber uit de tweede wereldoorlog heeft zich tot dusverre nog niet laten vermurwen Nadat hij reeds de 25ste Januari jl. een republikeinse candidatuur onvoorwaar delijk had afgewezen, heeft nu -in een verklaring, Welke in duidelijkheid en ondubbelzinnigheid geen speling schijnt te laten, alle hoop ook voor de demo craten afgesneden „ik zal mij momenteel niet met welke politieke partij ook, ver eenzelvigen, en kan derhalve geen be noeming voor enige openbare functie aanvaarden, of aan partij-politieke strijd deelnemen". Toch zijn er, die menen, dat in het woord „partij-politieke" een moge lijkheid is opengelaten voor het geval een beroep op zijn „nationale verant woordelijkheid" wordt gedaan. Maar "het schijnt wel uitgesloten, dat zo iets op een democratische conventie kan worden ondernomen. De democratische afgevaardigden stro men reeds naar Philadelphia. Zaterdag avond zullen de onderhandelingen in meer besloten kring beginnen. Maandag bij de opening van de conventie zal spoe dig blijken, welke stemming daar heerst. Maar men zal ter dege rekening moeten houden met de Truman, zoals hij zich na een schuchter begin heeft ontwik keld: tot een vechter, die zijn man, die zelfs heel alleen heel wat mannen staat. Naar wij vernemen is momenteel een prijzenbeschikking in voorbereiding, re gelende de verkoop op afbetaling. Het ligt. in de bedoeling bij deze regeling uit te gaan van de prijs bij contante ver koop, waarbij, voor risico, rente en ad ministratiekosten een bepaalde verho ging op de officiële prij? zal worden vastgesteld. Ook wordt een regeling overwogen voor de bouwkassen. Men weet, dat het publiek in deze kassen geld kan storten, om in het bézit van een huis te komen. De Australische minister-president Jo seph Chifley, die thans in Groot-Brit- tanië vertoeft, zal het Britse kabinet een plan voorleggen voor immigratie van 15 millioen Britten in Australië. Men ver wacht, dat dit plan een hoofdpunt van bespreking zal vormen op de conferentie van ministers-presidenten van het ge menebest, welke in October te Londen zal worden gehouden. Het plan is opgesteld door de Austra lische minister van immigratie en voor lichting, Arthur Calwell. Het voorziet in massa-immigratie van Britten, zo nodig Engeland en de V. S. hadden liet plan, Frankrijk in het voorjaar van 1943 bin nen te vallen, meer dan een jaar voor dat de geallieerde landing in werkelijk heid plaats vond, zo blijkt uit de ge heime Öocumenten van Harry Hopkins, persoonlijke medewerker van president Roosevelt, die in het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" zijn gepubliceerd. Dit invasie-plan droeg de code-naam „Bolero", terwijl een vroegere en minder uitgebreide operatie „voorhamer" ge naamd, in September 1942 zou worden uitgevoerd. Robert Sherwood, een andere mede werker van Roosevelt tijdens de oorlog, schrijft in een artikel, aan de hand van de documenten van Hopkins, dat de in vasie in het voorjaar van 1943 een directe aanval inhield op de Franse kust tussen Calais en Le Havre. Roosevelt voorspelde, dat de Sowjet-unie het plan met vreugde zou begroeten en zond een telegram naar maarschalk Stalin. In Londen echter, al dus Hopknis, gaf Churchill duidelijk te kennen, dat hij de voorstellen niet zo ernstig opnam als de V. S. Later hadden Hopkins en generaal Marshall, destijds chef van de generale staf van het Ame rikaanse leger, een conferentie met het Britse oorlogskabinet, waarop Churchill hun verzekerd zou hebben, dat de Britse regering en het Britje volk zich tot het uiterste zouden inspannen, om bij te dra gen tot het succes van „deze grote onder neming". Het optimisme over deze overeenstem ming verminderde echter door de ver sterkte Duitse aanvallen op de convooien naar Moermansk en het probleem van het zenden van goederen naar de Sovjet unie. Hopkins stelde Churchill voor de verschepingen via Engeland te bespoedi gen, doch kreeg ten antwoord, dat Enge land daartoe niet in staat was en zijn handen reeds vol had. In Mei 1942, aldus Hopkins, seinde Churchill aan Roosevelt: „Wij moeten „gymnast" nooit uit onze gedachten laten gaan" (gymnast was de code-naam voor het Vlan tot een invasie van Noord- Afrika, dat was opgeschort wegens de noodzakelijkheid, om schepen naar de Grote en Indische Oceaan te zenden en wegens het verlies aan scheepsruimte op de Atlantische Oceaan). Dit telegram hield de eerste waarschuwing in, dat de Britten begonnen te denken aan aflei dingsoperaties, ver verwijderd van het belangrijkste doel: een rechtstreekse aan val via het Kanaal", aldus Hopkins. met gehèle industrieën en gemeentelijke organisatie, over een periode van min stens een geseratie. Australië zou volgens het plan bereid zijn een gedeelte van de Britse nationale schuld voor zijn rekening te nemen om de naar Australië over te brengen Britse gemeenschappen intact te doen blijven en voortbestaan van de sociale regelin gen te verzekeren. Chifley is eigenlijk naar Engeland ge komen om te onderhandelen over finan ciële en economische aangelegenheden, doch men verwacht, dat hij vóór zijn vertrek op Dinsdag aanstaande de kwes tie der immigratie zal aansnijden. Over het algemeen neemt men aan, dat Groot-Brittanië op het ogenblik geen grote bevolkingsgroepen voor immigratie' ter beschikking heeft, doch dat het op lange termijn sympathiek zou staan te genover de Australische voorstellen. Volgens de voorlopige gegevens zijn dit jaar 159.000 ha. grond bepoot met consumptie-aardappelen, hetgeen 12.000 h.a. meer is dan in 1947. Omdat dientengevolge een ruim aan bod van aardappelen wordt verwacht en de oogst rijkelijk voldoende zal zijn om de gehele behoefte aan consumptie aardappelen te 'dekken, heeft de ministet van Landbouw besloten voor de komende oogst geen maximumprijs vast te stel len. w eerberichtj Weerverwachitng, medegedeeld door het K N. M. 1. te De Bilt, gel- dig tot Zaterdagavond. Langs de kust aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen Noord en West. Wisse- lend bewolkt en enkele verspreide buien. Weinig verandering* in tem- peratuur. 10 Juli: Zon op 4.32 uur, onder 20.58 uur; maan op 8.56 uur, onder 23.25 uur. U kunt het geloven of niet, dit. huis werd in de tijd van zes minuten en 45 seconden door een legertje van 72 schilders van een new lookvoor zien. Het gebeurde natuurlijk in Amerika en was het resultaat van een desbetreffend concours. De spanning in Berlijn. Zwaar bewapende Engelse gevechtswagens patrouilleren door de straten van de geblokkeerde stad. Azzam Pasja, secretaris-generaal der Arabi&he Liga, heeft te Cairo mede gedeeld, dat de Arabieren heden Vrijdag ochtend om 7 uur (Ned. tijd) de strijd in Palestina zullen hervatten Voorts wordt uit Tel Aviv vernomen, dat de nabij Isdoed gelegerde Egyptische strijdkrachten Donderdagochtend een of fensief hebben ingezet in de richting van Beer Toevia, ten Zuiden van de Joodse nederzetting te Rehovoth. „Nu het onmogelijk blijkt, de twee partijen er toe te bewegen, de vijande lijkheden niet te hervatten, zak ik mij concentreren op het tot stend Brengen van een bestand in Jeruzalem en van uiteindelijke demilitarisatie van deze stad aldus verklaarde Bernadotte. De Joden hadden ook een verlenging van het bestand met drie dagen goed gevonden om de evacuatie van de V.N.- missie te vergemakkelijken, doch de Arabieren hadden klaarblijkelijk ook dit voorstel verworpen. Bernadotte verklaarde verder, dat hij zou blijven werken aan de taak, hem door de 'algemene vergadering van de V.N. toebedeeld om te pogen zo spoedig mogelijk een vreedzame regeling van de Palestijnse kwestie tot stand te brengen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Pa- leu" is te Haifa aangekomen om hulp te verlenen bij de evacuatie van de missie der V.N.. evenals 'n drietal Amerikaanse destroyers. Bernadotte heeft de belligerenten ver zocht, militaire acties tegen Haifa of Beiroet na te laten, totdat de V.N -ver tegenwoordigers zijn vertrokken. Wat betreft de demilitarisatie van Haifa waren de antwoorden der twee partijen zo uiteenlopend, aldus zeide Bernadotte, dat men geen vooruitzicht op overeenkomst aanwezig kon achten. Bernadotte verklaarde, zijn missie als bemiddelaar niet als beëindigd te be schouwen door deze „tijdelijke tegen slag". Bernadotte heeft de Arabische leiders doen weten, 'dat hij bereid is tot een bijeenkomst in Cairo. Zaterdag a.s., voor besprekingen over een tijdelijk bestand in Jeruzalem. De Arabische liga heeft aan graaf Bernadotte meegedeeld, dat zij de order „staakt het vuren", voor wat de oude stad Jeruzalem betreft, zal handhaven. De Arabische troepen zullen eveneens bevel krijgen om de buitenwijken niet als bases voor militaire operaties te ge bruiken, „zolang de andere partij geen aanvallen op het oude gedeelte van de heilige stad doet". Het laboratorium voor technische phy- sica te Delft heeft de beschikking gekre gen over een electronenmicroscoop van 400.000 volt. Ze is vervaardigd bij Philips in Eindhoven en ontstond uit de samen werking van genoemd laboratorium en het laboratorium voor wetenschappelijk onderzoek van Philips. Met deze micro scoop, die 100.000 maal vergroot, kqpne» ondei zoekingen op biologisch en ander terrein worden verricht en in speciale gevallen, zoals, bij „dikke" biologische preparaten van gistcellen, houtvezels e.a. biedt zij mogelijkheden, welke niet bestonden bij de tot dusver ontwikkelde electronenmicroscopen van lagere span ningen. Gebleken is, dat thans ook in het bui- ténland belangstelling bestaat voor elec tronenmicroscopen voor dergelijke hoge spanningen. liet stoffe ijk overschot van prof. mr. P. J. M. Aalberse wordt na de plechtige Requiem in rfe kerk van dp jj familie te 's Gravenhage uitgedragen Van een bijzondere correspondent) BERLIJN, 9 Juli 1948. De Duitse volksraad heeft aan de geallieerde controleraad verzocht, een wet uit te vaardigen, waarin Duitsland tot een „onverdeelbare democratische republiek wordt verklaard". De volksraad vraagt voorts, dat over deze wet een volksstemming zal worden gehouden en hij zegt dat dit verzoek door 15 millioen Duitsers wordt onder steund. Deze 15 millioen zouden de indertijd door de volksraad in omloop gebrachte petitie hebben ondertekend. De volksraad, een der* op bevel van de Sovjet militaire administratie gestichte commu nistisch geleide organisaties, richt zich hiermee tot de controleraad, die echter volgens de Russische leuze sedert 20 (lezer zou hebben opgehouden te functionneren. Hel verzoek heeft hier dan ook aan leiding gegeven tot de veronderstelling, dat de Russen prijs zouden stellen op een nieuwe bijeenkomst van de controleraad. He beperkingen door de blokkade opgelegd, beginnen zich thans sterk voelbaar te maken. Zij strekken zich ook uit tot de bezettingstroepen. Voor. al de Franse bezetting heeft drastische maatregelen genomen. De Fransen heb ben de grootste moeilijkheden met de aanvoer van hun voorziening, tn de Britse sector beperken de maatregelen zich voorshands tot de sluiting van een aantal clubs voor leden der bezetting. Honderdduizenden Berlijners. begonnen deze dag peinzend over moeilijkheden, waarvoor zij geen oplossin r vonden Hoe kom ik naar mijn werk? Hoe zal ik ko ken? Moet ik mijn bedrijf stopzetten? Aan de eindpunten van de ingekrompen tramlijnen en in de stations der onder grondse verdrongen zich grote mensen massa'» om een plaatsje te bemachtigen in de schaarse resten van de vervoers diensten. Twee weken lang is de belegerde stad vervuld van redevoeringen, die het volk hebben gezegd, wat de Amerikaanse stadscommandant, kolonel Howley. in 'n kernachtige zin heeft samengevat: „Vrede en democratie zijn nooit verworven zon deT strijd en lijden." Nu staat de stad op de drempel van de weg, die zij gaan moet, ondanks de rode zweepslagen, waarmede zij wordt bedreigd. Er is geen twijfel aan of Berlijn is bereid deze zweepslagen te trotseren leder die in de afgelopen twee weken de ontwikkeling der dingen hier heeft gadegeslagen, heeft een respect gekre-_ gen voor de onverzettelijke wil van deze stad. om bet hare te doen om de wurgende communistische greep al le weren. De gekozen afgevaardigden van het volk hebben In de Russische sector zelf hun protesten verheven. Slechts wie met de Beriijnse verhoudin gen vertrouwd is, weet wat dit betekent. Er is duizendvoudig gedemonstreerd tegen de arrestaties en mysterieuze verdwijning van anti-communisten. Het is voor wei nige dagen nog weer eens geïllustreerd door de aanmatigingen van het grauw van de straat, dat in een gedeelte van de stad grommend ttereid staat, om revolution- naire parolen op te volgen. Het vindt iedere dag opnieuw zijn bevestiging door het koude cynisme, waarmede de Russi sche bezetting en het geweldige fanatisme, waarmede de Duitse communisten hun hetze voeren tegen de meest indrukwek kende hulpactie, die door de westelijke bezettingsmachten wordt gevoerd. De Berlijners hebben zich door deze intimidaties en door de voortdurende bedreiging met een nieuwe Russische bezetting niet laten weerhouden, doei te nemen aan protestdemonstraties. Zij hebben hun kalmte en rust bewaard, ook op dit ogenblik nu de grote poli tieke doeleinden voor hen meer en meer verscholen gaan onder de lasten der dagelijkse zorgen. Men beseft hier, dat de zich ophopen de moeilijkheden niét langer behoren tot de wezenlijke elementen, die de afloop van de Beriijnse crisis zullen be palen. In de Russische conceptie warer zij ongetwijfeld als zodanig bedoeld en de sovjet-bezetting heeft ze veroorzaakt in de stellige verwachting, dat zij mm of meer automatisch tot een oplossing van het probleem in de door haar ge wenste richting zouden leiden De ener gie, waarmede het Westen inmiddeis aan de leiders van het spel te Moskou heeft duidelijk gemaakt, dat hei met voor bedreiging wenst te capituleren, heeft het vertrouwen bevestigd, dat de beslissing niet door de loop der dingen in Berlijn kan worden geforceerd. Daarom wordt hier in grote spanning gewacht <P tet antwoord uit Moskou waarheen Sokolofsky gisteren zelf ver trokken is. om rapport over zijn wur- gingsoogingen uit le brengen. Niemand heter dan ie Russische opperbevelheb ber zeil kar zich hier hebben over tuigd van de ernst, waarmede dc Wes terse bezetting voorbereidingen treft om dc verzekering terlijn niet te zul len prijsgeven, waar te maken. Evenals zovele andere schepen brengt het Nederlandse stoomschip „Amstel- kerk", dat van West-Afrika onderweg is naar huis een collectie dieren, in dit ge val apen. en vogels mee naar Nederland. Naar Reuter uit Plymouth meldt, ls dit transport ditmaal niet zonder sensatie ge weest. De passagiers hebben namelijk op een gegeven dag de vlucht moeten nemen voor een baviaan, die het schip onveilig maakte. Het beest had namelijk twee spijlen van zijn houten kooi losge rukt en was op verkenning uitgegaan. Anderhalf uur heeft de jacht geduurd, die terstond door de schepelingen -werd ingezet en waarbij een bootsman door de aap in beide armen werd gebeten Tenslotte is men er toch in geslaagd de vluchteling te vangen door hem een zak over de kop te gooien en die dicht te binden. - Weet je zeker dat je het aandurft had de heer Karei Lotsy aan de heer Lou van der Slik gevraagd, en er had twijfel in zijn stem geklonken. Ja, ik weet het zeker, en ik zal het doorvoeren ook had de heer Van der Slik geantwoord, en in zijn stem had vastberadenheid geklonken. Nu is „Karei de Grote" zeer benieuwd, en wij trouwens niet minder. Het gaat hier niet om een duel tussen twee genoemde heren. Integendeel, en wij zouden zelfs een dergelijk duel op recht betreuren. Want bij een duel val len er klappen, en de Nederlandse sport- gemeenschap zou noch de heer Lotsy noch de heer Van der Slix uit haar rijen willen of ook maar kunnen zien ver dwijnen, omdat beiden te veel voor de Ne.derlandse sport en voor de voetbal in het bijzonder hebben gedaan, doen en nog zullen doen. Neen, geen duel. Trouwens, de heren zijn dikke vrienden. En samen zijn zij dan ook enthousiaste voorstanders van ,het plan". Alleen: de een twijfelt nog wat aan het succes, de ander echter is boordevol vastberadenheid. Hopelijk gaat die vastberadenheid het winnen. Er is een goedé kans op, en.... het is nodig! Reeds lange -ïjd is het velen in de sportwereld een doorn in het oog, dat de recepties van jubilerende sportvereni gingen 'aan het ontaarden zijn in wilde spreek-orgieën. Jan en alleman vlast er op, voor het grote forum van een volle receptiezaal zijn vaak nog zeer twijfel achtige oratorische talenten te spuien. Meestal verstaat men er niet meer dan tien woorden van; de spreker is vaak verre van irigineel, treedt in uitgekauw de 'herhalingen, heeft meestal niets be langwekkends te zeggen en geeft alleen blijk dat hij zichzelf zo graag hoort pra ten; de andere aanwezigen steken hun volslagen gebrek aan enige belangstel ling voor het gesprokene niet onder stoe len of banken en geven vooral daar gelegenheden als recepties en dergelijke vaak een ongezocht rendez-vous geven aan wijd en zijd verspreide oude vrienden en kennissen een luidruchtig nummer tje achtergrondsgeroezemoes weg; en voor het recipiërend bestuur is zo'n mid dag in plaats van een vreugde een kwel ling. „Het plan" nu, het „Plan Van der Slik" gaat hierin het mes zetten. Op Zaterdag 17 Juli houdt „Feijenoord" de receptie bij haar 40-jarig bestaan. En de heer Van der Slik garandeert, dat hier bij „Feijenoord" de victorie zal beginnen. Alien van wie verwacht wordt dat zij hun gelukwensen zullen komen aanbieden, worden naar kwaliteit in groepen ondergebracht, en voor elke „federatie" zal één spreker het woord voeren: ééfi spreker voor de ge hele bond, één spreker voor de afdeling met al haar commissies, één spreker voor alle eerste klassers, één spreker namens de gehele burgerlijke overheid en der- zelver instellingen, enzovoorts, enzovoorts Op deze wijze heeft men ook de ga rantie, dat een keur van sprekers voor de tafel komt, en dat wat er gezegd wordt belangwekkend zal zijn en interesse zal vinden. Wij gewaagden reeds van de vastbe radenheid waarmee de heer Van der Slik zijn voornemen zal doorzetten. Ieder een die weldenkend genoeg is om ook in deze sector van het Nederlandse sport leven naar gezonde verhoudingen te ver langen, zal hem daarbij van harte steu nen Hoera voor het „Plan Van der Slik". SUPPORTER De Amerikaanse spoorwegen, wier sta king in Mei de regering ertoe bracht,tot tijdelijke nationalisatie over te gaan, heb ben thans in een loonsverhoging van 1514 dollarcent per uur toegestemd. Het Witte Huis heeft verklaard, dat de re gering het beheer over de spoorwegen thans weer in particuliere handen zal geven. Naar wij vernemen, hebben de geallieer de autoriteiten van de Duitse bezettings zone in Berlijn aan de Ned. fegering de vraag gesteld of deze bereid zou zijn tot levering, van levensmiddelen naar de ge allieerde zóne van Berlijn. Van Nederlandse zijde is hierop aan Londe% geantwoord, dat men in principe bereid is tot levering van groenten en aardappelen. Dit aanbod is reeds enige tijd geleden gedaan, maar tot nu toe is hierop nog geen antwoord ontvangen. Reuter seint uit Montreal: Onder handelingen over de Ionen tussen de vakverenigingen en spoor wegmaai schappijen van Canada zijn mislukt. 122.000 spoorweglieden zullen Donder dag in staking gaan. Ook de telegraaf diensten zullen bij de staking ietrok ken zijn. De congregatie van de Zusters Utsuli- nen in het Bisdom Haarlem vierde giste ren haar 50 jarig jubileum. Aan de vooravond arriveerde Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Hui- bers in het moederhuis te Bergen, waar Z.H. Exc. tverd verwelkomd door de di recteur van de congregatie, de zeereerw. heer J. A. Slijkerman. De nieuwe klok ken. die ter vervanging van de door de bezetter geroofde klokken door de Ber- genaren en familieleden, de oud-kweke- lingen*en kwekelingen aan de jubilerende congregatie waren aangeboden, lieten voor het eerst bij de komst van de Haarlemse bisschop' haar geluid horen In de kapel van het moederhuis celebreerde mgr Huibers een plechtig danklof. De volgende morgen droeg Mgr. C. P. J v. d. Burg, deken van Amsterdam en oud-directeur van de congregatie de com muniteitsmis op. Om half 9 celebreerde Mgr. Huibers een pontificale Hoogmis. Toespraak van de Bisschop Na het Evangelie sprak mgr'. Huibers de eerwaarde zusters, waaronder verte genwoordigsters van alle c°n|r®ga^" te het bisdom toe. Tot tekst had de bis schop gekozen de woorden vam de pre fatie „Gratias agamus Zijne Hoogwaa dige Excellentie wees op de vele redenen tot dankbaarheid bij dit schone feest en herdacht de stichter der congregatie pastoor Smeeman, om vervolgens zijn vreugde uit te spreken over de groei der congregatie in deze halve eeuw. tl spoorde de zusters aan de ware klooster geest v te beoefenen en de heilige regel te bewaren opdat deze haar zou bewa ren. Tenslotte wenste Monseigneur de zusters Gods beste zegen voor de toe komst. Voor het overige werd het jubileum feest in de intieme kring van de kloos tergemeenschap gevierd, opgeluisterd door de aanwezigheid van Haarlems Bis schop. en Mgr. v. d. Burg. De volgende dagen wordt het jubileum voor de scholieren van Bergen, de kwe kelingen, pensionnaires en de oud-leer lingen eveneens in het moederhuis te Bergen gevierd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1