Krachtige taal tegen Rusland Gong 5 De verdeling van Kamerzetels de Bloedig verliep de nieuwe strijd in Palestina Honderden doden gevallen Kardinaal De Jons ter Beevaart W eerberichtj De protestnota's der drie tegen de blokkade van Berlijn Intussen voeren de Sovjets aldoor nieuwe beperkingen in m 9té Spoed betracht bij Kabinetsformatie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen wankelen voor dreigement of pressie Wachten op instructies van nieuwe Ned. regering? LAGEN Eén telefoontje is genoeg Met groot-seminarie Rijsenburg Brielle's Martelveld naar Er waren kansen van 34 voor de KVp Twe "N e extra vrije dag, en Mobilofoon komt in de practijk Vader en kind gedood 70ste JAARGANG ZATERDAG 10 JULI 1948 No. 20668 SOVJET-TROEPEN NAAR HET WESTEN EEN RODE NEDERLAAG IN CHINA De impasse in de Agenda- Commissie maar de Russen telefoneren niet EN NU.... DOORZETTEN Gevolgen van de Welt er lijst EEN ROKENDE EKSTER VOOR HET VADERLAND GEVALLEN op onbewaakte overweg Iets minder koel DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat i. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3,45 per kwartaal 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. 17i\nM nllnp t r* AhTiIam n Afll fl" #Tflf /T O Vtv T* Gisteren is de tekst der nota s, door Engfeland, Amerika en Frankrijk aan Rusland gericht om te protesteren tegen de blokkade van Berlijn, gepubliceerd. De verwacliting, dat de toon van de nota's een zeer krachtige zou zijn, wordt ten volle bevestigd. Wij ontvingen de tekst van de Britse nota, met de mededeling, dat de Amerikaanse en t ranse nota's, wat de inhoud betreft, gelijk zijn aan de Engelse nota. Alleen de formulering verschilt. In haar nota vestigt de Britse regering' de aandacht van de sovjet-unie op de „buitengewone ernst van de internationale toestand", die ontstaan is door de door de sovjet-unie gestelde verkeersbeperkin- gen, die het hoogtepunt vinden in de blokkade van de door Engeland, Frank rijk en de V. S. bezette sectoren van Ber- lijn. De Britse regering beschouwt de blokkade als een duidelijke schending van bestaande overeenkomsten aangaande het bestuur van Berlijn door de vi^r bezet tende mogendheden. De rechten van Engeland als één der bezettende mogendheden in Berlijn zijn ontstaan door het algehele verslaan en de onvoorwaardelijke overgave van Duits land. De bezettingszones en de sectoren van Berlijn zijn volgens een internatio nale overeenkomst tussen Engeland. Frankrijk de sovjet-unie en de V. S vas'gesteld. Deze landen brachten het vier-niogendhedenbestuur van Berlijn tot £tand op basis van vriendschappelijke samenwerking, waarnaar de Britse rege- rthg blijft streven. Deze overeenkomsten hielden het recht tot vrije toegang tot Berlijn in. Dit recht Is reeds sinds lang bevestigd door ge woonte. Het was omschreven in een bood schap van president Truman aan prémier Stalin, 14 Juni 1945 De Britse regering had de troepen niet teruggetrokken, indien er enige twijfel had bestaan omtrent het eerbiedigen van het recht tot vrije toegang tot Berlijn door de sovjet-unie. De rechten van de Britse regering op 6e door haar Ingenomen positie in Berlijn berusten dus op precies dezelfde gronden aIs die der sovjet-unie. Het is onmogelijk d« laatste te bevestigen en de eerste te ontkennen. De Britse regering zegtf dat uit de ge sloten verbintenissen duidelijk blijkt, dat Berlijn niet behoort tot de Sovjet-zone, maar een internationale bezettingszone is De Britse regering verklaart, dat noch dreigementen, noch pressie, of een andere actie haar er toe zal brengen, afstand te doen van haar rechten als bezettende mogendheid. Z« hoopt, dat de Sovjet-regering op dit punt geen twijfel koestert. De Britse regering deelt nu met de re geringen van de V S. en Frankrijk de verantwoordelijkheid voor het lichame lijk welzijn van 2.400.000 mensen in de westelijke sectoren van Berlijn. Die ver antwoordelijkheid heeft zij aanvankelijk pp zich genomen op verzoek van de Sov. jet-regering. De kortelings door de Sov- 3ct-unie gestelde beperkingen verhinderen de Britse. Amerikaanse en Franse rege- tJng deze verplichtingen naar behoren na te komen. Tot de bevolking behoren honderddui zenden vrouwen en kinderen, wier ge wondheid afhangt van faciliteiten voor de «anvoer van voedsel, medicamenten en andere goederen, die onmisbaar zijn voor ^"standhouding van het leven in de stelijke sectoren van Berlijn. t e 'heest elementaire menselijke rech- lnA Welke onze regeringen plechtig be- toen te beschermen, worden door de e Perkingen in gevaar gebracht. Het is onduldbaar, dat enige bezet- 'ngsautoriteit aan de bevolking van crlijn een blokkade oplegt, zo gaat de ota voort. De Britse regering acht zich rtn °°k verPl'cht, er op aan te drin- Oat in overeenstemming met de be- „•a „e ovcrecnkomsten, maatregelen vert*„ z"Hen worden om het vrije eer van goederen en personen tus sen Berlijn en de westelijke zones vol ledig te herstellen. Er kan geen sprake zijn van vertraging bij de wederinstelling van deze essen tiële diensten, daar de behoeften van de burgerbevolking van Berlijn gebiedend zijn. De Britse regering wijst in de nota het uitoefenen van druk van de hand, als methode om onenigheden aangaande de toestand te Berlijn uit de weg te ruimen. Zij is gaarne bereid het standpunt van alle betrokken partijen in overweging te nemen. Dergelijke geschillen moeten door mid del van onderhandelingen opgelost wor den of door middel van een der andere vredelievende methoden, waarin artikel 33 van het handvest voorziet, in overeen stemming met onze wederzijdse belofte als medeleden van de Verenigde Naties. Om deze redenen is de Britse rege ring bereid, deel te nemer, aan bespre kingen tussen de vier geallieerde bszet- tingsautoriteiten te Berlijn, teneinde welk geschil ook, voortkomend uit het bestuur var. de stad, op te lossen. Voor alles is echter nodig, dat de ver bindingswegen en bet verkeer van goe deren en personen tussen de Ameri kaanse, Britse en Franse sectoren van Berlijn en de westelijke zones geopend worden Chauffeurs, die in de laatste dagen de autoweg Maagdenburg—Berlijn wilden gebruiken, werden voor deze laatste stad tot een omweg gedwongen om de baan vrij te laten voor belangrijke Russisch? militaire, colonnes, die in Westelijke rich ting rijden. Op een enkele dag werden 120 zware vrachtwagens geteld, allen van een mortier of een luchtafweer-batterij In Oost-Honan zetten zegevierende regeringstroepen, na een grote over winning op de communistische legers de achtervolging van de vijand, die in wanorde vlucht, voort, aldus in een regeringscommunique. De communisten namen de wijk naar het Zuid-Westen van Shantoeng en Zuid- Honan. Volgens sommige berichten be dragen de verliezen vgn de horden tij dens de acht dagen strijd op de vlakte van Honan 100.000 man. Een militair zegsman zei, dat deze overwinning de grootste is sedert de hervatting, van de burgeroorlog na VJ-dag. Het te Kalioerang uitgegeven com muniqué van de Commissie van Goede Diensten betreffende de vergadering van de agenda-commissie meldt, dat Moh. Roem tijdens.de vergadering verklaarde, dat er een duidelijke impasse is bereikt in de sub-commissies van de politieke commissie. Roem herhaalde, dat de AustralischAmerikaanse voorstellen de basis vpor de besprekingen moeten zijn. De voorzitter, de Belg Herremans, zei, dat verwerping van de voorstellen geen reden was om de besprekingen te staken. Hij verzocht de partijen aan te geven, hoe mén over het dode punt moest heen- kórhén. Elink-Schuurman, hoofd van de directie Verre Oosten, zeide, dat er geen sprake was van een impasse, doch dat „de huidige situatie enigszins delicaat en zelfs enigszins moeilijk" was. Hij verklaarde, dat de Nederlandse delegatie nieuwe in structies van de nieuwe Nederlandse regering zal ontvangen. Het hospitium Notre Dame de France, tehuis der Paters Assumptionisten te Jeruzalem, met kerk en museum, nabij de muren van de oude stad gelegen, had zwaar te lijden van de oorlog in de H. Stad. Er is in de houding der Russische bezetting nog generlei wijziging geko men. De politiek van spetdeprikken gaat, ook hangende de beantwoording der diplomatieke nota's, voort. Heden nacht heeft de S. M. A. afgekondigd, dat de autobaan nu ook in de richting van Berlijn naar Helmstedt niet meer zoals vroeger gebruikt mag worden. De geallieerden, die deze weg berijden zullen daartoe voor elke reis een ver gunning van de Russen moeten vragen. Zij moeten zich bovendien het door zoeken van hun bagage laten welgeval len. Dit alles is volgens de Russische lezing noodzakelijk om de uitvoer van verboden waar uit Berlijn te voorko men. Voor de stopzetting van het scheep vaartverkeer op de Elbe heeft het Rus sische bestuur na 2 weken ook de reden opgegeven. Ook hier zijn het „technische storingen", waarvan niet gezegd kan wor den, wanneer zij worden opgeheven. Berlijn is nu wel op weg naar de ver starring van het leven. Dé kaars is weer een begeerd object geworden, die gister avond ook in de woningen der leden van de bezetting moest worden geïntrodu ceerd In sommige opzichten doen deze dagen de bewoners der stad terugden ken aan de harde winter van 1946. De beperkingen aan electriciteit en gas zijn nog sterker en de vooruitzichten zijn nog onzekerder. De Duitse communisten kunnen in het gezicht der moeilijkheden, die zich begin nen op te hopen, ongestoord de Russische blokkade toejuichen. De rode reacties zijn vol van een weerzinwekkende huichelarij Zij beschuldigen de Westelijke mogend heden ervap, onnodig aan het volk be perkingen op te leggen, teneinde een chaos te veroorzaken. De Rusen laten hun Duitse buiksprekers ook weer los bij de Stadsmagistraat. Dit college, dat neg nooit iets anders heeft kunnen doen dan praten en dat al zijn werk op het veto der Russen zag afsluiten, wordt mede verantwoordelijk genoemd. De magistraat heeft inmiddels' aan de Rus sen gevraagd stroom te mogen betrekken uit de westelijke zones. In Helmstedt staat daarvoor alles klaar en de hoogspanningslijn is be schikbaar. Voor morgen kan het leed geleden zijn, wanneer een Russische beambte een telefoontje geeft. Maar dat doet hij niet. Hij is ziek of uitstedig, wanneer hij iets moet doen dat door de logica geëist en door de politiek verboden wordt Wanneer er geen „tëch nische bezwaren" zijn, dan function- neert het rubber-gordijn der Russische ambtenarij altijd feilloos en veerkrach tig. De Russen geven hun Duitse volge lingen in deze strijd om Berlijn niets dan lachwekkende naïeve argumenten in de hand. Maar zij worden door de rode spreekbuis in een harmonieus en gedresseerd koor met de diepste ernst uitgebruld. De hernieuwde strijd in Palestina heeft gisteren 1 de eerste dag na het bestand in alle felheid gewoed. Gistermiddag is de eerste lucht aanval op Tel Aviv gedaan. Een enkel vijandelijk vliegtuig -liet bommen van klein kaliber-op de buitenwijken van de stad vallen. Drie. Joden, van wie twee kinderen, werden gedood. De Joodse troepen, met inbegrip van de luchtmacht, begonnen gisteren operaties tegen ver scheidene duizenden Arabieren in West-Palestina, zo werd te Ha:fa officieel medegedeeld. De Joodse luchtmacht deed aanvallen op Arabische concentraties in dit gebied en in beneden-Galilea. Een Israëlitisch woordvoerder verklaarde, dat „Arabische ongeregelde troepen in West-Galilea waren gevormd gedurende de eerste veertien dagen van het bestand". Achtereenvolgens deden Arabische vliegtuigen en het Iraakse landleger aap- vallen op Joodse stellingen ten Noorden van Djenin. Ten Zuiden van Haifa be gon het leger van Israël operaties om de weg naar Tel Aviy te zuiveren, aldus de woordvoerder. Te Haifa was gisteren middag gedurende tien minuten lucht alarm. Te Jeruzalem gelooft men algemeen, dat de beide partijen op het ogenblik be reid zijn in deze stad slechts defensief op te treden. In een communiqué van het Egyptische ministerie van defensie wordt verklaard, dat „minstens 325 Joden op de Egyptische fronten in Palestina werden gedood", op de eerste dag van de hernieuwde strijd. Aanzienlijke hoeveelheden wapenen en uitrusting werden buitgemaakt en 5 Joodse vliegtuigen werden op de grond vernietigd door Egyptische bommenwer pers, aldus het communiqué. De dorpen Beit Affa, Abdis en Kaukaba en de ne derzetting Kfar Daroem, welke alle tij dens het bestand door de vijand bezet waren, werden veroverd, aldus het com muniqué, dat hieraan toevoegt, dat alle stellingen, die „tijdens het bestand door de vijand ten Westen van de nederzet ting Negba bezet waren" veroverd wer den. Minister Marshall heeft gisteren het uitbreken van nieuwe vijandelijkheden in Palestina betreurenswaardig genoemd. De Veiligheidsraad, zo zeide hij, moet uiteindelijk uitmaken, wie daarvoor ver antwoordelijk is, maar volgens de be- Een naar alle kanten perfect georgani-* seerde propaganda mist haar uitwerking niet. Zulks is bij de Kamerverkiezingen wel zeer sterk gebleken voor wat onze K. V. P. betreft. De inwerking op het gezonde verstand en de gemeenschapszin bereikte nog des te groter effect, omdat niet met wissels op de toekomst behoefde te worden gewerkt, maar tientallen feiten beslissingen en successen uit de laatste tweejarige periode konden worden aan- gevoerd. •En nu? Moeten we thans de papieren maar opbergen? Kunnen we thans de pro pagandisten onder dankbetuiging naar huis zenden met een tot nader order: De affiches hebben haar dienst gedaan en zijn verdwenen. Is nu het wachten op een nieuw „plakkaat" over zoveel jaar? We staan o. a. nog voor zeer belangrijke beslissingen op politiek en sociaal gebied, waarbij veel zal afhangen van de propa ganda en de daarmee te leveren „kijk op zaken". Allereerst staan we natuurlijk voor een bewerken van de volksopinie in eigen ge lederen. De bestaande politieke en sociale apparaten zullen derhalve stevig zich moeten voorbereiden op een gedegen voorlichting. Eenvoudig is dat allemaal niet, terwijl die arbeid zeker niet alleen aan de „pers" moet worden overgelaten. Ten eerste moeten we zelf zoveel mogelijk goed georiënteerd propagandist zijn, ne gatief om andere propagandisten te kun nen afremmen, positief om medestanders te kunnen winnen. Ten tweede dienen we ons niet te beperken tot eigen kring doch deze apostolaatsvorm ook buiten onze rijen tot gelding te brengen. Natuurlijk, niet ieder heeft de gave van spreken en schrijven maar iets kunnen we allemaal. Dat is bij deze verkiezingen bewezen.- Duizenden woningen vertoon den geen verkiezingsplaat, doch onder het aantal, %at aan deze propaganda wel meedeed, nam het cijfer van de katholie ke bewoners een hoog rangnummer en in sommige gemeenten of delen van een gemeente het hoogste rangnummer in. Daarom lanceren we de idee, teneinde ons volk enthousiast te houden en te richten die hij tot dusverre had ontvan gen, scheen het, dat de Arabische landen de verantwoordelijkheid droegen. Hij herhaalde, dat het antwoord op de vraag, of de Ver. Staten het embargo op de ver scheping van wapenen naar Israël al of niet zullen opheffen, afhankelijk is van de houding, die de Veiligheidsraad zal aannemen. De Verenigde Staten behandelen het Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, zou graaf Bernadotte heden van Rhodos naar Genève vliegen. De nacht van Zaterdag op Zondag zou hij in Genève doorbrengen. In de loop van 11 Juli wordt hij op Schiphol ver wacht. Het ligt in zijn bedoeling Zondag avond per K.L.M.-toestel naar New York te reizen alwaar hij tot 16 Juli hoopt te I laten meewerken alsmede ten bate van blijven. Op die dag keert hij naar Amsterdam terug om dan op 17 Juli met de speciale witte gecharterde K.L.M.-machine met dezelfde bemanning onder Viruly naar Rhodos te vertrekken. Bernadotte is gistermorgen van Rho dos naar Amman gevlogen, naar ver luidt voor een plotseling onderhoud met koning Abdoellah. Bernadotte heeft later bevestigd, dat hij gisterochtend te Amman een ge heime bijeenkomst met Abdoellah van Transjordanië gehad heeft. Hij zeide niet-officieel over vele zaken met de koning gesproken te hebben, onder meer over de demilitarisatie van Jeruzalem, waar Adoellah commandant van het Arabische legioen is. Een lid van de staf van Bernadotte zeide: „Er is hoop, dat Jeruzalem voor verwoesting gespaard zal blijven". ,5? (Van onze verslaggever) Brielle, 9 Juli Was het in 1947 Haarlems Kerkvorst, die met de studenten van Warmond de grafstede van de H.H. Martelaren van Gorkum bezocht, nu is Z. Em. Johannes kardinaal de Jong met de theologanten van het groot-seminarie „Rijsenburg" naar Brielle gekomen om onze vader landse geloofshelden te eren en in dank baarheid te gedenken op dezelfde plaats en op dezelfde Juli-dag, waarop zi) in het jaar 1572 na veel lijden en smaad de palm der overwinning hebben be vochten. Nu vlamt het kardinaals-rood over het lage land van Voorne, dat eens het uit gangspunt van de protestantisering, de „meest corrupte plek" van deze gewesten was (vgl. L. J. Rogier „Geschiedenis van het Katholicisme"). Maar thans niet meer het gekrijs en getier van het ruwe geuzen- volk, een schare totlerdood benauwde priesters en kloosterlingen met hoon en spot belagend op hun laatste tocht. Sinds lang is de ondergang in glorie verkeerd, sinds lang pelgrimeren onze katholieke landgenoten bij duizendtallen naar het nationale heiligdom, ter vrome nage dachtenis van onze roemrijke belijders opgericht. 9 Van verscheidene zijden is ons ge vraagd, hoe het verdelen van de zetels voor de Tweede Kamer nu eigelijk ge schiedt en tevens hoe de uitslag zou zijn Geweest wanneer er geen Welter-lijst had bestaan. Onze verkiezingsdienst verstrekte na de berekeningen de volgende gegevens: iIet totaal aantal stemmen bedroeg 933.735 Een zetel wordt dus toegewezen bij een De aantal van 49.337. 31 zet^'V'P- kreeg bij eerste verdeling 31 zetels. P.v.d.A. 25, A.R. 13, Comm. 7, Het college van rijksbemiddelaars heeft aan Werkgevers vergunning verleend, buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop do werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrRe dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H. M. Koningin Wllhelmina en ter gelegenheid van de Inhuldiging van de nieuwe Koningin. C.H.U 9, V.V.D. 7, St. G. P- 2> ^D'YY' niets, stemmen verloren: Onaf niets, stemmen verloren: Welter ze e Middenst. niets, stemmen verloren. In eerste* instantie zijn er dus 95 zetels verdeeld. De resterende 5 worden nu vep- deeld onder de partijen, die een zetel toe gewezen gekregen hebben. De verdeling gaat volgens het grootste gemiddelde. Wanneer de K.V.P. er een zetel bij kreeg, zou het gemiddelde zijn geweest 47854, bij twee zetels meer 46403, voor de P-v.d.A. zijn deze cijfers resp. voor een zetel meer 48.591, twee zetels meer 46.791, voor de A.R. bij een zetel meer 46.551, voor de Communisten bij een zetel meer 47.744, bij twee 42.439, voor de C.H.U. bij een zetel meer 45.321, voor de V.V.D. bij een zetel meer 48.997, bij twee 43.553, st- Ger. p. bij een zetel meer 31168' V°0r Welter bi-ï een zetel meer TrP® gemiddelde zijn derhalve: Y *8'997 P.v.d.A. 48.591. K.V.P 47.8o4, Comm. 47.744, P.v.d.A 46791 Indien alle stemmen van Weiter op de K.V.P. zouden zijn uitgebracht, zou de K.V.P. direct toegewezen krijgen: 32 ze tels plus een zetel grootste gemiddelde van 48.292 en nog een zetel voor het grootste gemiddelde van 46.872. Wanneer Weiter precies het benodigde aantal stemmen had behaald dus 49.337 en de overige stemmen gekomen waren bij de K.V.P. dus 13.000 dan zou de KVP gekregen hebben 31 zetels plus een zetel grootste gemiddelde 48 260, en een zetel grootste gemiddelde 46. 98. In dit geval zou de vijfde restzetel niet aan de Pv.d.A. maar aan de K.V.P. zijn toegewezen, want de 5e zetel werd toe gekend aan de P.v.d.A. voor 46.791 en de K.V.P, zou dan hebben gehad 46.798, Maag; Als een reliekschrijn van hoge waa-de staat daar de bedevaartskapel. Wonderlijk valt het licht door de ramen van het priesterkoor. Het vult met glanzen van goud de ruimte, waarin, levensgroot, de beelden van Leonard van Vechel en zijn Gezellen zijn opgesteld. Het is half elf op de grijze Sinte Catha- rinatoren als de Kardinaal de stemmig versierde kapel wordt binnengeleid. De Heilige Handeling begint De cele brant is de Hoogeerw. heer mgr. G. C. Hartmann, president van „Rijsenburg". De schola cantorum van het groot-seminarie voert de Misgezangen uit. Zij stonden pal Na de H. Mis houdt prof. H. Mulders de predikatie. Met huivering en ontroe ring,- aldus de gewijde redenaar, hebben wij hedenmorgen de grond betreden, waarop de H.H. Martelaren van Gorkum hun kamp hebben gestreden, deze vader landse helden, wagr zij pal stonden voor het heilig geloof tot het verschrikkelijke einde toe. Standvastig waren zij*in de strijd des levens, trouw aan hun priesterroeping Deze eigenschappen moeten ons tot voor beeld zijn en blijven. Spr. geeft hierna een omstandig historisch relaas van de lijdensgang der martelaren, de slachtof fers der geuzen, tot aan de nachtelijke executie in de turfschuur van het kloos ter Te Rugge. Nu zijn de zielen van deze rechtvaardigen in de handen van God, ze zijn in vrede. Ootmoedig buigen wij, aldus spr., priesters en toekomstige priesters, het hoofd voor deze geloofs helden, die stand hielden temidden van veel apostasie en verwording. Naar deze negentien Mannen willen wij blijven op zien, trouw aan ons geloof, trouw aan ons priesterschap. Als de precïicatie is geëindigd trekt bin- nen de muren, welke het eigenlijke mar telveld omsluiten, de processie uit, waar in de reliquieën van de H.H. Martelaren worden rondgedragen. Door de gietende regen moet deze plechtigheid aanzienlijk bekort worden. De namiddag Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de P.T. T. binnen niet al te lange tijd 20 a 25 vaste mobilofoon- posten verspreid over het land in wer king te stellen, zodat het voor eigenaars van een mobilofoon mogelijk zou wor den, van ieder punt uit, waar zij zich met hun wagen bevinden, een willekeu rig telefoonnummer op te bellen. De vaste mobilofoonposten zouden be mand worden met operateurs, die de gevraagde verbindingen tot stand moe ten brengen. Ook particuliere zakenmensen zullen van dit product van PhilipsNSF ge bruik kunnen maken. De exploitatie van deze mobilofoon- dienst komt bij de P. T. T. te berusten, teneinde golflengte-chaos te voorkomen Een jager uit Tarbes (Hautes Pyre- nèes) is er in geslaagd, een ekster tam te maken. Zelfs heeft hij het dier leren roken. De ekster rookt nu dagelijks als een echte kenner drie sigaretten. Talrijke Engelse en Amerikaanse tou- risten hebben tot 50.000 fr. voor de ekster geboden. Onder hen bevindt zich een regisseur, die van plan is, de vogel te doen optreden in een film met de Marx Brothers. onze propaganda naar buiten: Overweeg de mogelijkheid van vergadering maar vooral ook van een affiche, wanneer een zeer belangrijk onderwerp aan de orde is. zodanig, dat het het volk raakt. Derge lijke gevallen kunnen zich éénmaal, kun nen zich tweemaal per jaar voordoen. Ten gunste van zo'n beslissing moet de hele apparatuur in werking worden gezet. En dan kan mogelijkerwijze een domi- né een nieuwe brochure van de persen doen rollen over „Rome weer in de aan val", of een communist als Tass-corres- pondent van Moskou mededeling Hoen van misschien „Roomse terreur" met als onderkop: „pastoor hielp een communist afrossen", we'zullen doorzetten. We moe ten voortgaan op het devies „Luctor et Emergo", We worstelen en komen boven". We worstelen wel, maar voor dat bo venkomen tobben velen nog met teveel schuchterheid van de vorige eeuw. Doorzetten! Nog is men misschien niet overtuigd. We zullen dan nog laten volgen de slot tirade van een verkiezingsbeschouwing uit „De Waarheid" van gisteravond: Tot slot een brief van een lezer: „Nu zullen wij laten zien, wat wij waard zijn. Wij hebben hard gewerkt en wij gaan op dezelfde voet voort. Zo moge lijk nog harder en beter". Een andere kameraa^. gaf spontaan tien gulden: „Voor de tweede ronde We moeten biddelijlC doorzetten en onver- HENK VAN DER MAZE, De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: sold. J. B. Eekel- der uit Lichtenvoorde. Gesneuveld 24 Juni: korp. H. Kampinga, uit Almelo. Gesneuveld 30 Juni; serg. L. Reeskamp, uit Naarden. Gesneuveld 23 Juni. Kon. Ned.-Ind. leger: kapt. B. Wetters, afkomstiig uit Ned.-ündiëi Gesneuveld 23 Juni. De Kon. Marine heeft in de aige- iopen week geen verliezen gerappor teerd. Kardinaal De Jong geeft op de bedevaart van het Groot-Seminarie Rijsenburg op het Martelveld te Brielle de zegen met het Allerheiligste. Des middags om half drie celebreert Zijne Eminentie de K»rdinaal een plech tig lof, waaronder de senior der studen ten een predicatie houdt. Hij stelt in het licht welk een groot voorrecht de aan wezigen te beurt valt, nu zij op deze plaats de marteldood mogen gedenken van negentien vaderlanders. Zij leefden en stiervpi voor hetzelfde geloof, dat ook ons koÊtbaar bezit is. Als leden van dezelfde Kerk en van hetzelfde vader land gevoelen wij ons één met hen. „Wij gaan groot op een Vondel, zijn trots op onze Rembrandt, maar meer liefde' en eerbied moeten wij onze negentien mar telaren betonen, omdat zij gevallen zijn voor Christus". Daar nu de regenbuien even zijn op gehouden, kan thans de processie uit trekken met het H. Sacrament. De Kar dinaal geeft de zegen met het Allerhei ligste. Dan. aan het einde van de luisterrijke dag, klinkt de lofzang Te Deum, waarin het „schitterend heir der martelaren" dank en hulde brengt aan God, Die in de strijd tegen de vijand zijn Getrou wen eén „sterke toren" was. Gistermiddag omstreeks half zes had op de onbewaakte overweg in de lijn BoxtelVeghel onder de gemeente Box tel een ongeluk plaats, dat aan twee personen het leven kostte. Op het moment, dat een uit de rich ting Veghel komende personentrein de overweg naderde, trachtte de arts^T. W. van R. uit Boxtel, komende van Oirsc'not. met zijn auto, waarin ook zijn vijftien jarig zoontje was gezeten, de spoorweg overgang te passeren. De machinist kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de auto werd gegrepen en vrijwel doormidden gesneden. Het zoontje van de heer Van R. were hierbij op slag gedood, terwijl de heer Van R., zelf na aankomst in het zieken huis te 's-Hertogenbosch is overleden. j Weerverwachting. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot S Zondagavond. Aanvankelijk matige wind tussen t Noord-Oost en Noord-West, later I zwakke wind uit uiteenlopende rich- tingen. Tijdelijke opklaringen en over- 7 wegend droog weer. Iets minder koel. j 11 Juli: Zo 1 op 4.33 uur, onder 20.57 uur; maan op 10.25 uur, onder 23.41 uur. 5 12 Juli: Zon op 4.34 uur, onder J 20.56 uur; maan op 11.50 uur, onder 23.54 uur. Met de ontvangst gisteren van de beide Kamervoorzitters door de Prinses-Regen tes hebben de consultaties voor de kabi netsformatie een aanvang genomen. En als wij wel zijn ingelicht, wordt daar mede ditmaal een grotere spoed betracht dan gebruikelijk. Ontving immers H. M. de Koningin in de regel op één dag niet meer dan twee of drie fractieleiders, om met hen ae situatie te bespreken, de Prinses-Regentes laat dit overleg veel sneller verlopen. Vandaag ontving zij de heren Romme, Van der Goes van*Naters en Oud, terWyl. naar wij vernamen. Maandag de vertegen woordigers der vijf andere partijen, welke in de Tweede Kamer zitting hebben, wor den verwacht. Des morgens zóu de Prinses de laide" der twee Prot. Chr. partijen, de heren Schouten en Tilanus ontvangen en de middags de heren Wagenaar, Zandt en Weiter. Het schijnt ons niet vermetel uit dit opvallend snelle verloop der consulLtaties de conclusie te trekken, dat men haast wil maken met het aanwijzen van een formateur en het lijkt ons zeer waar schijnlijk, dat deze aanwijzing reeds in de eerste helft van de volgende week kan worden verwacht. Dat de Prinses-Regentes ook de ver tegenwoordigers der kleinste partijen hoort mag men misschien hierdoor ver- Waren. dat H. K. H. zich, nu zij zch voor het eerst voor de taak ziet gesteld een kabinetsformateur aan te wijzen, zo breed mogelijk over.de situatie wil onenteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1