Mquws uit STAD en OMTREJ1. Kruiswoord-puzzle Goede voeding, gezonde mensen Studieverzameling Techn. Staf Honderd jaar Vrijheid van Onderwijs eheugen Hulp Propagandisten Kring Dordt bijeen Herdenking aan de R.KUniversiteit „Oud-Rotterdam" ZATERDAG 10 JULI 1948 PAGINA 2 TWEE KAMERCANDIDATEN AANWEZIG Geen einde van het werk ERNSTIG LETSEL DOOR ONVER ANTWOORDEUIJ K RIJDEN UITVOERING STEDÊLIJK MUZIEKKORPS ANJER-ACTIE 1948 PITTIGE OUDJES GEARRESTEERD De 37-jarige vrouw de H.—B. uit Rot terdam is gearresteerd, verdacht van diefstal van geld uit een kast in een kamer achter de winkel van de sigaren winkelier van E, aan de Prof. Kajner- lingh Onneslaan. RUITEN-BOER MEDISCHE ZONDAGSDIENST EXAMENS BURGERLIJKE STAND SITUATIE OP DE PEPERMARKT VLAARDINGEN MISSIONARISSEN VAN SCHEUT NAAR DE MISSIE W* Pm» NED. VRACHTENMARKT DE HUISVROUW KAN „BIJ" BLIJVEN De grondwet van 1848 is voor ons staatsbestel van zeer groot belang geweest. Zij kon gevolgd" worden door het herstel der bisschoppelijke hiërarchiei en velerlei mogelijkheden openden zich. Hoe beslissend voor de toestand van het onderwijs zij was, beseffen wij ten zeerste, als we een vergelijking trekken met Frankrijk, waar de strijd tegen de bijzondere school zulke funeste gevolgen heeft gehad, en met de bedreiging van het confessioneel onderwijs op het ogenblik in Hongarije, en Tsjechoslowakije. De vrees voor verwijdering tussen katholieken en andere delen van ons volk is volkomen ongegrond gebleken. Wij moeten God dank brengen voor de vruchten die in deze honderd jaar het katholiek onderwijs heeft kunnen plukken. WONINGBOUW VOOR LNDISCïlE OORLOGSSLACHTOFFERS Heden de 75-OOOste bezoeker verwacht MAASSLUIS Kring Dordrecht van de KVP had gis. terenavond in de R.K. Volksbond te Schiedam een gezellige avond belegd voor de werkers van deze strijd-geladen maanden. De afdeling Schiedam trad daarbij als gastvrouwe op. 4 Voorzitter Stor van de afd. Schiedam opende de avond met een woord van welkom. De avond was bedoeld als een blijk van waardering en dank voor het werk van de propagandisten en een aan sporing tot hot vele werk, dat nog te wachten staat. Bijzonder welkom heette hij de heren W. Steinmetz en Jac. Groen, de Woensdag gekozen leden van de Tweede Kamer. Mej. A. H. Nolte, mr. J. H. v. Maarseveen, dr. L. G. Korten- horst en de heer T. S. J. Hooy hadden zich laten verontschuldigen wegens druk- ke bezigheden elders. De propagandaleider van de Kring Dordt, de heer Spieksma sprak vervol gens namens die kring een woord van welkom. Hij dankte de medewerkers, die tiet in deze weken niet gemakkelijk heb ben gehad. Hiermee is echter de strijd van de propagandisten niet ten einde. De propaganda-clubs zullen moeten worden omgevormd tot studieclubs, zodat in de komende jaren tussen de verkiezingen de KVP zich dieper wortelt in ons Katho lieke volksdeel. De heer P. B. M. Alberts, penningmees ter van de KVP, noemde het een voor treffelijke gedachte om de propaganda deze keer te centralis «ren in een centrale propagandaraad. Met zijn werkers heeft de voorz. van die raad, de partij-secreta ris, de heer H. Albering. een groot succes behaald. Spr. is het niet eens met de kenschetsing:' „Tevreden, maar niet vol daan"; hij is meer dan tevreden met deze uitslag. Dank zij de opbouw van twee jaar die het propaganda-apparaat nodig had, mogen we er zijn. Namens de partijlei ding en 't kringbestuur feliciteert spr. de heer Spieksma. en de heren Meissen en de Wit, de regionale propaganda-leiders, met hun succes. Half September zal het weer werken geblazen zijn. De KVP moet zich dieper nestelen in het hart van ons Katholieke volk. In deze stormachtige periode staat de KVP-rots, waarvan misschien een on behouwen breekijzer-slag een splinter kan afslaan, maar die niet aangetast wordt dank zij onze eendrachtige kracht. Deze verkiezingen hebben meer dan die van 1946 in het teken van de KVP gestaan, meent de heer Albering. De vor ming moet beginnen; het propaganda- apparaat is opgebouwd tot een rijp orga- r.isme. Er is veel geschreven over de me ningsuiting binnen de partij. Die is er altijd geweest, maar men heeft er geen gebruik van gemaakt. Maar als men niet naar de partij komt met zijn klachten en zorgen, ral de partij naar de ontevredene komen. Daarvoor is de propaganda-kern nodig. Alles zal worden gedaan om de zelfwerkzaamheid te verhogen. Een ont werp daartoe is opgesteld. De heer Jac. Groen verontschuldigt zijn afwezige mede-Kamerleden. Het contact tussen gekozene en degene, die voor hem werkten kan uiterst vruchtbaar zijn. Spr. kan het met de heer Alberts eens zijn. Deze verkiezingen zijn een succes ge weest voor de K.V.P. Spr. noemde het persoonlijk zeer teleurstellend, dat de be volking, waarvoor hij zijn hele leven op de bres gestaan had, niet als éérr man achter de K.V.P. bad gestaan, de kleine tuinders. Het ging bij de groep-Welter niet om Indië, maar om zuiver materiële belangen. Als deze groep echter beharti ging daarvan wil, zal zij die nooit vinden in een splinter-partij. Elke separate-acüe is door zwakheid tot niets gedoemd. De heer Steinmetz vraagt zich af, hoe de K.V.P. een stemmen-percentage kon behalen, dat groter was dan het natuur lijk accres. Hij moet dan tot de conclusie komen, dat het grootste deel, dat op iijst- Welter stemde, nooit op de K.V.P. heeft gestemd. In Amsterdam zijn het alleen de^stembureaux in de rijke buurten ge weest; waar deze groep succes had. Er zijn meer groepen geweest, die niet alles hebben, zoals ze het wensen. Door de loonstop en de hoge prijzen wordt van de arbeiders geen kleiner offer gevraagd dan van de bezitters. De grote laag van onze bevolking is echter trouw geweest, zoals die altijd trouw is geweest. Kenmerkend, voor de mentaliteit van de groep-Welter is de uitlating van Til- burgse industriëlen: als de regering niet enkele dagen voor de verkiezingen met de publiekrechtelijke bedrijfs-organisatie was gekomen, hadden de meesten nog wel K.V.P. gestemd. Met ons machtig blok van 32 zullen we doorgaan in Christelijk progressieve rich ting". Na'mens het Westland sprak nog de heer Vijverberg woorden van dank tot de heer Spieksma. De avond verliep in zeer gemoedelijke stemming waartoe de declamaties van mej. Till Ripperda en de liedjes aan de guitaar van de hger Leo Nelissen het hunne bijdroegen. Zonder toestemming van de directie heeft gisterenmiddag een knecht van de firma B. en de K. plaats genomen achter het stuur van de bestel-auto. Via Dam naaT de Hoogstraat rijdend, kwam S. voor de Dambrug op het ogenblik, dat er van de andere kant een vrachtauto reeds half op de brug reed. In plaats van voor de brug te stopp_en, reed S. de brug op, menende de tege'nligger nog wel te kun nen passeren. Een botsing was onver mijdelijk. S. gooide zijn stuur om naar rechts en reed daardoor het voor voet gangers bestemde deel van de brug op. Er stonden juist drie kinderen op die plaats- Het meisje V. van de Vlaardinger- dijk, oud 11 jaar, kreeg een kniewond, het eveneens 11-jarige meisje V. van 'de Damlaan raakte bekneld tussen de auto en de brugleuning. Het 'kreeg een rech- terdajbeen-fractuur. Het 13-jarig jon getje v. d. V: kwam er met een lichte kneuzing af. De beide meisjes zijn naar het ziekenhuis gebracht en ter verple ging opgenomen. Zij hebben een. rustige nacht gehad. S., die geen rijbewijs had, is waar schijnlijk van de schrik, er tussenuit ge trokken. De auto werd aan de voorzijde belangrijk beschadigd, de brugleuning werd verbogen. Behalve S. zat ook een chauffeur in de cabine. Niet onwaar schijnlijk zal deze, als de eigenlijke be stuurder, de verantwoordelijkheid voor dit gebeuren moeten dragen- Het programma voor de uitvoering van het Stedelijke Muziekkorps op Zondag 11 Juli, des n.m. 8 uur in de Plantage luidt: 1. Vrolijke dauwtrappers, Mars, P. Bis- selink: 2. Ouverture Frija, C. Mann; 3. Aan de schone blauwe Donau, wals, J Strauss: 4. Tschaikofsky Herinneringen Arr. Meijns; 5. Parade der tinnen soldaten L. Jessel; 6. Defileermars, H. H. van Vleu ten. Bij gelegenheid van het lustrum van het Delftse Studenténcorps rijdt van de Wateringse Vest, waar een noodbrug geslagen is naar het station, een oud treinstel van de Ned. Spoorwegen met de j^Arend" naar de studenten sociëteit Phoenix"t Als netto-opbrengst van de Anjer-actie- 1948 ten bate van het Prins Bernhard- Fonds kon voor deze gemeente een be drag van f 1.007.34 worden overgemaakt. Een veteranen-wedstrijd tussen de Schiedamse en Amsterdamse. Politie Sport Vereniging"'eindigde in een gelijk spel, na een pittige wedstrijd. Schiedam leidde lange tijd, maar Amsterdam wist kort voor het einde gelijk te maken. Na afloop werd in Hotel Beiersbergen een gezellig samenzijn georganiseerd, waarbij de Amsterdammers aan de Schiedammers een tegel van de Westertoren aanboden. „De Westertoren zelf was te zwaar om mee te brengen"- Vannacht zijn de ruiten van de winke lier in electro-technische artikelen S. aan de Groenelaan, groot 1.60 x 1.70 en van de sigarenwinkelier v. K. aan de Hoofd straat ten offer gevallen aan de dronke- mans-woede van een onbekende voorbij ganger. G ZATERDAG 10 JULI Bioscopen: Passage: Staatsvijand no. 1 (18 jaar), 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur; Mono- pole: De nacht heeft ogen (volw.), 2, 5, 7 en 9 uur. ZONDAG 11 JULI Bioscopen; Passage: zie boven: Mono- pole: 3 uur enz. Mw. C. Duyster—Jamin, Burg. Knap- pertlaan 156; A. L. J. Kunze, Singel 70, telefoon 67760; A. Hoogendijk, Tuinlaan 74, telefoon 68785. Apotheek Rembrandt, Rembrandtlaan 5. Staatsvijand No. 1 (Passage) De lengte van de hoofdfilm laat het deze keer toe uitgebreide journaals met een Pluto-film van Walt Disney in het voorprogramma te vertonen. In de ad vertentie staat, dat het gehuppel op het toneel Russische dansen zijn; de samen werking met de organist mag wel watj inniger worden. Staatsvijand no. 1 ontleent de stof voor| een detective-film aan het werk van de ambtenaren van het Ministerie van Fi nanciën. De gegevens hiervoor zijn authentiek, evenals de werkwijze. Twee rechercheurs worden in een bende ge schoven, om van daaruit de draad te vin den, die naar de centrale figuur leidt. Een laat het leVen; de ander slaagt erin het raadsel op te lossen. Het raadsel van de vervalste bankbiljetten (18 jaar). De nacht heeft ogen (Monopoly James Mason heeft alle eigenschappen voor een soort griezel-fim, waarin hij de moderne Blauwbaard moet spelen. Aan gezien beklemminghet voornaamste in grediënt van dit product is, kunnen we beter de liefhebbers onvoorbereid laten huiveren. Het is een kwaliteit van de film, dat door de filmband de beklem mende gevoelens op dè toeschouwer wor den overgebracht. In het voorprogramma draaien enkele antiquarische films, die beter uit het ar chief en in de vuilnisbak hadden kunnen verdwijnen. Voor volwassenen tot Dinsdag als „We lachen weer" voor alle leeftijden draait. Voor het eindexamen A. slaagden aan de Rijks H.B.S. de dames T. J. de Beer; J. M. Buurman; E. Hamburger; J. C. v. Lith en E. J. A. Mollemans uit Schiedam en M. v. d. Berg en M. E. E. v. d. Velde uit Vlaardingen, evenals de heren C. P v. Dijk; J. v. Noortwijk; A. T. M. Schroots üit Schiedam en G. de Gelder; J. Hoogen dijk; G. Mulder; P. C. Noordegraaf; A. J M. v. Tienen en A. v. d. Windt, uit Vlaar dingen. GEBOREN: Suzanna, d. v. J. Doef en E. M. Dinkelaar, Tuinlaan 70; Johannes Marinus, z. v. C. J. L. Prein en A. de Graaff, Oosterstraat 85; Hendrika, d. v. E. Aleman en H. Hoogenboezem, Nassauldan *75; Rudolph Johannes Th., z. v. W. H. van der Tuijn en M. C. Schreurs, Sim- gel 74. OVERLEDEN: J. Meerding, wed. v. C Aldus, 73 jaar, L. Nieuwstraat 51; A. M. „Walkenbach, 71 jaar, Westfrankel.str. 102. GEMEENTELIJKE PUBLICATIES Dienstplicht •Ingeschrevenen voor da dienstplicht van de lichting 1949 kunnen, wanneer zij menen daarvoor in aanmerking te ko men. vóór 1 Augustus a.s. vrijstelling van broederdienst vragen, terwijl eveneens voor genoemde datum aanvragen om bestemming tot buitengewoon dienst plichtige lichting 1949 kunnen worden in gediend ter gemeente-secretarie, afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26, alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Vuurwapenwct Onverwijld moet aan het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55 te Schiedam, worden kennis gegeven van de aanwezigheid van bommen, mijnen, handgranaten, projectielen, munitie of onderdelen daarvan. In geen geval mag men de voorwer pen zelf vervoeren. In geeru geval mogen ze in handen van minderjarigen komen. Zij, die vuurwapenen onbevoegd voor handen hebben moeten deze op voor meld hoofdbureau van politie in bewa ring geven. Na 17 Juli a.s. wordt tot strafvervol ging overgegaan. SCHIEDAM, 8 Juli 1948. Horizontaal: 1. Metaal, 5. Schoeisel, 13. Wild 'dier, 14. Germaanse godheid, 15. Hoofdstad, 16. Eu ropeaan, 18. Muziek maken, 19. Vogel, 20. Academische titel, 21. Staaf, 23. Kleding stuk, 25. Zangnoot, 27. Schortje, 29. Boom, 30. Hark, 33. Prikkelen, 37. Stad in Italië, 38. Kleur, 39. Behoeftig, 41. Kellner, 42. Klaar, 44 Onbekende, 45. Oude Amerikaan, 46. Voor zetsel, 47. Gelijk, 49. Natuurverschijnsel, 50 Wandelplaats, 52. Oude Europeaan, 54. Kledingstuk, 55. Grondsoort, 57. Niet deelbaar door 2, 59. Badplaats, 61. Zwaar, 62. Telwoord, 63. On vruchtbaar, 65. Eens, 67. Rivier in Rusland, 68. Miereneter, 70. Toegang, 71. Rekening, 72. Drukmeter, 73 Schriel. Verticaal: 1. Insect, 2. Voorzetsel, Hoofddeksel, 4. Bijwoord, 5. Speel goed, 6. Schermdragende plant, 7. Heer ser, 8. Eetlust, 9: Vreemde munt, 10. Zeil, 11. Turkse titrt, 12. Eetgerei, 17. Her kauwer, 22. Linie, 24. Betekenis, 26. Mis dadiger, 28. Voertuig, 29. Belofte, 31. Vogel, 32. Voertuig, 34. Gewicht, 35. To ren, 36. Hollands dorp. 39. Brabants dorp, 40. Lijder, 43. Deel, 45. Deel, van een fuik, 47. Doorgang, 48. Voorzetsel, 50. Bijenproduct, 51. Zangnoot, 53. Grond, Op de New-Yorkse productenbeurs blijft d^ belangstelling van de handel uit gaan naar de gemelde Amerikaanse re geringsaankoop van Indonesische zwarte peper voor voorraadvorming. Hoewel dit bericht niet officieel is bevestigd, neemt men over het algemeen aan, dat het juist is, en de meeste handelaars zijn van me ning, dat nu de hoeveelheid peper, welke ter beschikking staat van de handel kleiner is geworden, de prijzen vaster zullen worden. GEMEENTERAAD Donderdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van de loco-burgemeester, wethouder J. Buis Z,h.s. werden aangenomen de voor stellen'tot' aankoop van panden aan de Ged. Biersloot en 8e Bierslootsteeg van de N.V. Maatschappij „Hostra"; tot aan- koop van een perceeltje grond bij de Valeriusstraat van S. Quispel en tot aan koop van de panden Westnieuwland 76, 80. 82 en 84. Bij het voorstel van B en W. om 9 woningen te doen bouwen op het open liggende bouwterrein aan de Juliana- singel, volgens plannen van het architec tenbureau ir. E. H. Kraayvanger met ge bruikmaking van de financieringsregeling woningbouw 1947, kwamen de heren Walstra, Van Toor en Snijders met be zwaren. Wethouder de Bruin noemde de huur prijzen, nl. 8,20 per week beneden; daar boven 7,40 en lager, naar gelang de 'grootte der huizen. Spr, wees er op, dat het betrekkelijk kleine woningen wer den. De huur is hieraan evenredig. Hoe wel de omgeving hier wel aanleiding toe geeft, diene men de huur toch niet hoger te stellen. Ir. Kraayvanger is. geen voor stander van een plat dak, doch heeft voor deze omgeving juist geen kap gewenst. De plannen zijn door alle instanties goed gekeurd. Momenteel is overal een tendenz van dalende prijzen bij aanbesteding. Bij gehouden aanbestedingen bleef men ook hier belangrijk beneden de prijs van 34,60 per m3. Komt echter de prijs ho ger dan dit bedrag per m3, dan zullen de huren nader worden bezien. In elk geval zal bij deze bouw geen bijdrage van de gemeente worden gegeven op de jaarlijkse exploitatie. Na nog enige dis cussie werd 't voorstel z.h.s.t aangenomen. Ook bij het voorstel inzake de bouw van 57 woningen aan de Spoorsingel c.a. had de heer Snijders enige bezwaren. Na beantwoording door de wethouder werd het voorstel z.h.s. aanvaard. Z.h.s. werden hierna aanvaard de voor- stelien tot het terugnemen vaïi het erf- pachtsrecht van een perceeltje grond aan de Julianasingel van J. C. Riedlin; tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Emmakade aan Den Outer's Handel Mij en tot verlenging van de verhuring van de lunchroom van het handelsgebouw aan mej. J. Van der Struys. Bij het voorstel tot het toestaan van een crediet voor de aanschaffing van een chassis voor een 5e roltrommevuilnisauto antwoordde wet houder de Bruyn op een vraag van mevr. Koster-van Roon, dat proefondervindelijk is bewezen, dat het voordeliger is, dat de chauffeur in de auto blijft en het werk door 2 personen verricht wordt. Het cre diet werd z.h.s. toegestaan. Tot slot werd het vogrstel tot het aan gaan van een conversielening. groot 92,000 aangenomen. GEVEILDE GOEDEREN Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werden de volgende goederen geveild, alle woonhuizen, Perceell, 2e Spoorstraat 21, max. prijs 3.640, in bod 3.200; II uitgevallen; III Wm Beukels 46, max. 3.100, in bod 2.600; IV Waalstraat 11, max. 4.400, daarop verkocht; V Van Schravendijkplein 69/71, max 4.600, in bod 4.300; VI v. Schravendijkplein 77- 79, max. 4 700, in bod 4.400; VII van Schravendijkplein 81/83, max. 4.700, in bod 4.400; VTII Ruytenburchstraat 28, max. 2.600, in bod 2.300; IV Ruyten burchstraat 30, resp. 2.650 en 2.400; X P K Drossaertstr. 221/223, resp. 6.050 en 4 000; XI P. K. Drossaertstr. 225/227, resp. 6.050 en 4.000; XII P.k. D. str. 229/231, resp. 6.050 en 6.050 en 4 050; XII P K. D str 233/235, resp. 6.05Ö en 4.05Ó; XIV' P.' K. D.str 237/239, resp. 6 050 en 4.000; XV Vleersteeg 14, resp. 2.010 en 1;625; XVI Jac .v.d. Windt- straat 10, resp. 2.400 en 1.7Ó0; XVII Jac. v.d. Windtstr. 12, resp. 2.400 en 1-725. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in bijzondere gevallen dienst doen: dr. A. L. Erkelens, OosthJcade 11, tel. 2074 en dr. S. H. Thlo, Julianalaan 1, tel. 3496. Apotheek: G. A. H. v. d. Corput, Schied.weg 83, tel. 3224. BURGEMEESTER op VACANTIE De Burgemeester zal wegens vacantie geArende enige tijd afwezig zijn. Aangewezen voor de missie zijn: voor Celebes apostolisch vicariaat van Makas sar: pater M. Pijnenburg, pater J. Ger rits en pater J. Verdunnen. Voor de Belgische Congo, apostolisch vicariaat van Leopoldsfad: pater Th. Moors. Voor de tweede keer vertrekken naar Makassar: pater J. v. d. Eerenbeemt er pater A. v. d. Krabben. De nieuw-benoemde apostolisch vicaris van Makassar, mgr. N. Schneiders, zal 12 Juli a.s. met de „Willem Ruys" te Rotter dam arriveren Vandaar begeeft hij zich aanstonds naar het missiehuis „Sparren- daal" te Vught. ROTTERDAM, 9 Juli 1948 160 ton copra Amsterdam, 110 ton mats Zwolle, 125 ton kolen Amersfoort, 200 ton id. Leidschendam, 200 ton id. Bergen op Zoom, 125 ton petr.cokes Opheusden, 38 ton klei Delft, 300 ton papierhout Renkum, 195 ton cellulose Arnhem, 220 ton dwarsliggers Dordrecht. 80 ton chili Smilde, 80 ton id. Coevorden, 80 ton id. Hoogeveen, 80 ton id. Veendam, 200 ton id. Stadskanaal, 200 ton id. Groningen, 300 ton fosfaat Meppel, 400 ton id. Son div. part. suiker Stampersgat. /O )Z 56. Kledingstuk, 58. Gebak, 59. Meer in Amerika, 60. Aanspreektitel, 62. Diplo ma, 64. Loop, 66. Engelse titel, 67. Lichaamsdeel, 69. Soort onderwijs, 71. Voorzetsel. Oplossingen tot Donderdagmiddag. De oplossing van de ruitpuzzle is: 17 Anagram, 18 adelaar, 714 ma zelen, 814 regelen. Horizontaal: '2. nijd, 3. anode, 4. Gabriel, 5. rotsflora, 6 arithmetica, 7. marketentster, 9. ab solutisme, 10. zendeling, 11 etalage, 12. lepel, 13. Ede. De prijs 'is gewonnen door C. Meij- vogel, Cartesiusstraat 5, Schiedam. Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: De beste haring wordt gevangen daar, waar het zeewater diepgroen ziet van het voedsel het plankton dat erm voorkomt. Dat zei ons onlangs een vis ser in de Scheveningse haven. Maar is het met de mensen niet even zo gesteld? Waar en wanneer het voed sel het beste is, gedijen ook wij het meest! Maar wij mensen plegen ons voedsel niet tot ons te nemen zo, als wij het vinden. Wij doen er iets aan. De beste grondstoffen verknoeien sommigen van ons door een verkeerde bereiding, ter- wijl anderen uit minder uitstekende voe dingsmiddelen juist heel goede maaltij den weten samen te stellen. Een klein beetje kennis en inzicht is daarom onmisbaar. Een mens weet niet van nature,wat hij precies nodig heeft al helpt zijn trek (aan iets hartigs bijv.) of zijn dorstgevoel hem soms op weg Zo hebben onze voorouders wel eens hier en daar het idee gehad, dat sla van groene kruiden of vers fruit bijzonder „gezond" voedsel waren. Maar ze wisten nog niet, wat de wetenschap nu heeft vastgesteld: dat' vruchten en groenten bijzopder rijk zijn aan onmisbare voe dingsstoffen (vitaminen en zouten), die door verwarmen of bij lang bewaren voor een groot deel verloren gaan. Nu wij dergelijke dingen zo zeker we ten, willen we er ook gébruik van ma ken: in de gezinnen moet die wetenschap wordep toegepast!! Daarnaar streeft in ons land het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad geholpen o.m. door het huishoud-onder- Opening door Lt. Gen. Kruis CAM. GUTT NAAR NEDERLAND Camille Gutt, de managing director van het Intern. Monetaire Fonds, zal, ver gezeld van verschillende leden van zijn staf, de volgende week een bezoek brengen aan Nederland, waar hij met de Nederlandse regering bijzonderheden van de financiële toestand van Nederland zal bespreken. Camille Gutt zal tussen 9 en 14 Aug. te s-Gravenhage tevens lezingen houden voor "de Internationale Academie voor het Recht. Langzaam maar zeker rijst een der laadbruggen van de Dordtse Zeehaven omhoog door middel van de hydraulische persen van de N.V. Gusto. De oorspronkelijke vier laadbruggen werden door de Duitsers .gedemonteerd Hamburg getransporteerd. Twee er van zijn daar in de strijd gebleven. De twee resterende worden weer gereed gemaakt. en naar Men meldt ons uit Delft: Zoals we reeds gisteren mededeelden, is Vrijdagmiddag de Studieverzameling technische staf voor de Kon. Landmacht officieel door de Luitenant Generaal Mr. H. J. Kruis geopend. Te ongeveer half drie hadden zich vele militaire en civiele autoriteiten ver zameld in het Zuidelijk deel van het Arsenaal -r het oude Armamentarium aan de Geer, waar zij door de generaal- majoor ir. J. Govers, chef van de tech nische staf K.L. werden verwelkomd. Luitenant Generaal mr. H. J, Kruis heeft hierna een kort openingswoord go- sproken. Bij zijn binnenkomst te Delft zag hij onze stad in feesttooi en aanvan- Met deze woorden opende prof. dr. I in subsidie. Hierbij kwam dan nog de R. R. Post, .de rector-magnificus van de vrije aanstelling van onderwijzers en de wrzitt_:crictoron Hr» vrijheid van leermiddelen en program- ma. Hoewel de oplossing in haar gehele verloop dus niet ideaal te noemen is, pas dit jfiar werd de feitelijke vrijheid bekroond door de subsidiëring van het bijzonder Hoger Onderwijs kan voor andere gebieden waar dit sociale pro bleem thans brandend is, dit voorbeeld ideeën aan de hand doen. Prof. Duynstee besloot met de wens dat juist deze universiteit mannen zou opvoeden, die de zorg daarvoor op zich konden nemen. Geheel andere aspecten, van meer geschiedkundige aard, over de grond wetswijziging van 1848, tekende prof. dr. L. G. J. Verberne, in de tweede rede van deze middag. Het staatsbestel na de Franse revolu tie was zeer gebrekkig, er was nog geen goede nieuwe ordening ter vervanging van de oude, die afgebroken was. Napo leon deed het beter en werd hier nage volgd, ook na de eigenlijke Franse tijd, in het Koninkrijk der Nederlanden De autoritaire staatsidee kende toen een bloeitijd van bij elkaar een halve eeuw, hoewel met een neergang na 1830. toen de Belgen er genoeg van hadden: In Nederland was .de ontwikkeling Nijmeegse Universiteit, gisteren de academische viering van het eerste eeuwgetijde vaij de Vrijheid van Onder wijs. Prof. dr. F. J. F. M. Duynstee behan delde de problemen bij het recht op vrijheid van onderwijs in politiek en sociaal opzicht. Wanneer de vrijheid als zodanig eenmaal is gewettigd, kan de eerbiediging daarvan door de staat op twee manieren geschieden? ofwel alleen door zich van ingrijpen te onthouden, ofwel door een positieve zorg te koes teren en mee te werken aan realisering der consequenties. Dit laatste is nog zeer lang door de Nederlandse regering niet ingezien of althans niet nagekomen, im mers de belasting moest door iedereen betaald worden, en wel ten bate van het openbaar onderwijs, terwijl het onge subsidieerde bijzonder onderwijs nog lange tijd door de voorstanders, geheel moest bekostigd worden. Ofschoon dus in 1848 de mogelijkheid tot confessio neel onderwijs gegeven werd en de ouders voortaan vrijgelaten zouden zijn in hun keuze, werd pas in 1917 het ver zuim van verwezenlijking in het sociale van datgene wat politiek erkend was, geheel ingehaald door de gelijl*stelling vertraagd. De klasse die in 1848 d§ lei ding nam, was geen nieuwe bourgeoisie, zoals in België en Frankrijk, maar be hield vele oude elementen. Bij deze Grondwet was de vrijheid van onder wijs de belangrijkste wijziging, gezien niet tegen zuióer staatkundige achter gronden, maar als waarde van een ho gere orde. Dit conflict is ook een cen traal punt in de tegenstelling Noord- Zuid, daar de Belgische liberale katho lieken het reeds als argument voor de afscheiding aanvoerden. Interessant is in deze periode de houding der protestan ten. Zo verwierp men in de kring van Groen van Prinsterer de staatssemina- ries, door deKoning ingesteld. Overi gens waren zij in zichzelf verdeeld, door hun afkeer van vrije opbloei van het katholicisme aan de ene zijde en hun zorg voor godsdienstig onderwijs en be- houd van hun orthodoxie aan de an dere zijde. Thorbecke, de nieuwe leider, was in beginsel al lang te voren tegen de staats- almacht in onderwijszaken. Voor hem was de constitutionele regeling en de verzoening der belangen de hoofdzaak, niet de eigenlijke vrijheid van geweten en de ontplooiing van eigen strevingen in de belanghebbende volksgroepen. Daarom is do practische nakomirig van de gedane belofte aan anderen overge laten en nog lang uitgebleven. Er zijn veel offers gebracht; ook door de „kleine luiden" voor de confessionele school, wat nimmer uit ons geheugen mag gaan. Door hun volhouden kent men in Nederland de school niet als een domein, waar de staat Zijn lusten of invallen kan bot vieren. Na de zitting werd in de nal van de aula een marmeren gedenkplaat onthuld, die door mr. J. M. L. Th. Cals naméns het comité van reünisten werd aangebo den. Hij wenste, dat hiermee de nage dachtenis 'van een lange reeks van profes soren, studenten en oudstudenten, die in de jaren van '40 tot '45 zijn omgekomen, in ere zal worden gehouden, tevens tot vermaan voor de tegenwoordige en ko mende generaties, opdat zij in hun voar- bcéld de verantwoordelijkheid beseffen bij het verdedigen van de verworven rechteir, waaronder juist die van vrij onderwijs zozeer bedreigd werd. Uelijk dacht hij, dat dit ter ere van deze opening was. Maar al spoedig realiseerde; hij zich, dat^dit was ter gelegenheid van het studentenfeest, al is de tot stand- koming van deze studieverzameling het uitsteken van de vlag dubbel en dwars waard. Zij, die bij de tot standkoming ervan ten nauwste betrokken zijn geweest weten hoeveel moeite dit gekost heeft. Prof. dr. A. M. J E- Michels heeft reeds tijdens de bezetting begrepen, van hoeveel nut een dergelijke verzameling zou zijn, en hij heeft er dan ook de eerste stoot aan gegeven. Aanvankelijk was het vinden van een onderdak nog een groot bezwaar, maar al spoedig liet men het oog op deze ruimten vallen, die toen nog wel voor een ander doeleind wérden gebruikt. Spreker bracht allen dank, die aan de tot standkoming van deze inrichting hebben medegewerkt, maar in het bijzonder toch aan de Genie, die een extra woord van lof toekwam. Deze verzameling moet niet bezien wor den uit een oogpunt van historische be tekenis, maar zij heeft vooral belang voor de opbouw van de Krijgsmacht en de stu die van het materiaal. Hierna verklaarde de generaal de studieverzameling voor geopend. De Generaal-majoor ir. J. Govers dankte Generaal Kruis voor zijn bereid willigheid deze verzameling te willen openen. Spreker hoopte, dat van alle onderdelen spoedig de schriftelijke aan vragen tot bezichtiging zouden binnen komen bij de directeur van deze verza meling. generaal-majoor b.d. J. C. Spaich. Voorts hoopte spr., dat de aanwezigen na de verzameling te hebben bezichtigd, tot de overtuiging zullen komen, dat dit bezoek herhaald dient te worden. Vervolgens verzocht hij de aanwezigen, waaronder we o.m. nog opmerkten mr. G. van Walsum, burgemeester van Delft en de Generaal-mapoors J. Zwart en K. E. Oudendijk, onder deskundige leidipg tot bezichtiging over te gaan. wijs voor meisjes en door de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, die spe ciale cursussen voor huisvrouwen orga niseren. Eén middel van het Voorlichtingsbu reau om de huisvrouwen in den lande te bereiken, vormen de persberichten, de wenken en recepten, die wekelijks aan de kranten worden verstrekt. Maar voor een vollediger en meer blijvende kook-voorlichting geeft het Voorlich tingsbureau kleurige vouwblaadjes uit, die elk een bepaald voedingsonderwerp behandelen. Er zijn er bijvoorbeeld over groenten: Zomergroenten, Wintergroen ten, Groentenkalender (die aangeeft in welke tijd van het jaar men de verschil lende groenten het best en het goed koopst gebruiken kan) en Allerlei met rauwe groenten. Er zijn er over peul vruchten, over het bewaren van aard appelen, over vlees, jus en hoe die te vervangen, over vis, over garnalen en één over mosselen. Er is een vouwblad ,Voor- en nagerechten" en één getiteld: .Lekkernijen voor de huiselijke feest jes", dat aanwijzingen geeft voor net zelf maken vah allerlei versnaperingen, ook zonder oven. Er zijn ook vouwbla den over de broodmaaltijden: „Ons brood" en „Op en bij de boterham". Ver der zijn er sommige gewijd aan bijzon dere voeding: ziekenkostjes, de voeding van de aanstaande moeder, de voeding van zuigelingen en kleuters, de voeding van de schoolgaande Jeugd en die van kampeerders en kamerbewoners. De in maak van groenten en die van fruit wor den afzonderlijk behandeld en één vouwblaadje is speciaal gewijd aan wat men kan doen met tomaten. De prijs van elk van die is gesteld op 3 cent, om ze binnen ieders bereik te brengen. Tot nu toe werden deze vouwbladen bijna uitsluitend ver kocht op tentoonstellingen en cursussen ell nog ar 'Te veel huisvrouwen hebber, er nooit van gehoord. Daarom lijkt het ons gewenst er hier eens op te wijzen, dat ieder een of meer van die blaadjes kan bestellen bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginne gracht 42, Den Haag. Betaling in postze gels, voor grotere bedragen op gironum mer 363081. Op aanvraag wordt gratis een lijstje van de verkrijgbare vouwbla den gezonden. Een volledig mapje met alle vouwbladen kost 1.15. Tenslotte wijzen wij voor degenen, die belangstellen in een heel eenvoudig overzicht van de moderne voedingsleer, en de toepassing daarvan in menu's er. recepten, op het boekje „Voeding vraagt verzorging" dat voor 0.35 verkrijgbaar is. In November 1947 is de stichting „Pelita" opgericht ter leniging van ae zedelijke, maatschappelijke en s o e- lijke noden van de Indische oorlogs slachtoffers. Allereerst stelt zij zich financiële hulpverlening tet taak. Daarmede is in Februari j.l. aangevangen en reeds worden enkele honderden gezinnen maandelijks geholpen, terwijl dit aantal zich met grote sprongen uitbreidt. De ergste nood der Indische slachtof fers is echter die der huisvesting. Ge vallen van gezinnen van 10 personen die samen moeten hokken op één kamer, komerf zelfs voor Vandaar dat Pelita met overheidshulp tracht door de bouw van woningen van bescheiden allure in' deze nood te voorzien. Woningbouw is echter in deze tijd niet eenvoudig en het laat zich aanzien, dat het niet zal ge lukken dit jaar meer dan 125 woningen te bouwen voor dit doel. In de tweede helft van Juli zullen de eerste door Pelita te Ede gebouwde wo ningen van een serie van acht, gereed komen en ter beschikking van de ergste noodgevallen worden gesteld. Omstreeks half vijf gisterenmiddag heeft het college van B en W. van Rot terdam,' vergezeld van de gemeente-se cretaris mr. M. Smeding, gezamenlijk een bezoek gebracht aan „Oud-Rotter dam" in de Rivièrahal- Onder het feestelijkè gelui der klok ken van de St. Laurens-toren betraden burgemeester Oud en zijn wethouders het "herrezen stadscentrum, liepen onder het viaduct door en begaven zich langs de Delftse Poort, Pannekoekstraat en Goudsesingel naar de „uitkijktoren" links in de zaal, waar zij door de commissie leden van „Oud-Rotterdam" werden welkom geheten van vanwaar zij een fraai overzicht hadden over de oude stad. Vervolgens maakten zij een wandeling door de verschillende winkelstraten, waar zij zichdoor de diverse winxeliers en zakenlieden lieten voorlichten. Tenslotte werden door het gezelschap op het gezellige terras van „Caland" verversingen gebruikt. Dit bezoek bleek de thans geheel van zijn ziekte herstelde gemeente-secretaris, mr. Smeding en de heer Meertens, wet houder van openbare werken, goed te zijn bevallen, dat zij des avonds, in gezelschap van hun dames, terugkeerden om nogmaals een kijkje in „Oud-Rot terdam" te nemen en te genieten van 'de prettige sfeer, welke tussen de oude geveltjes en in de nauwe straatjes heerst. Hedenmorgen heeft „Oud-Rotterdam zijn 72.000ste bezóeker binnen zijn mu ren gehad, zodat het wel zeker is, dat vandaag nóg de 75.000ste door de orga nisatoren zal kunnen worden verwel komd. Behalve het schimmenspel, dat voor hedenavond op het programma staat en dat alle Rotterdamse standbeelden zal doen „herleven", komen Willy Albert en Rodi Roeters met een tiental andere artisten in „Oud-Rotterdam optreden. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur, wende men zich voor geneeskundige hulp tot W. H. A. de Wilde arts, Haven 40, Tel. 309.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2