Fanny Koen, ster op eenzame hoogte Nederland op de Olympische Spelen DE OUDE EN MODERNE Olympische Spelen CONCOURS HIPPIQUE D.H.C.-TERREIN OP De doos dokier Sila MISDAAD LATASTER BREEKT RÉCORD Feijenoord won de jubileumwedstrijd tegen Vlaanderen met 63 IN AMERIKA van LLt ideaal blijft MAANDAG 12 JULI 1948 PAGINA 4 Als men bij dit week-end gehouden nationale athletiek kam pioenschappen naar hoogtepunten zoekt, valt er veel te genie ten. Het meest genotvolle is daarbij niet, dat Fanny Blankers- Koen met 5 nationale titels naar huis ging, of dat Lataster weer een record deed sneuvelen. Neen, verheugend is nog meer het stijgende peil van de prestaties, welke erop wezen, dat er dit jaar hard is gewerkt voor de Olympische Spelen. Wij kunnen onze athleten met vertrouwen in hun Olympische strijd gade slaan. FANNY WON MET VELE LENGTEN Verschillende deelnemende ploegen semengesteld TESTWEDSTRUD ENGELAND- AUSTRALIË De ruiterploeg De damesturnploeg De tyielerploeg De roeiploeg Hockey-elftal Het waterpolo-tornooi DEELNEMING VAN OLYMPI SCHE RUITERS door WALTER L. GEBAUER a Zover lag FanJty Blankers-Koen al voor op de tweede hor del Verleden jaar heeft Fanny Blankers- Koen haar titelhonger ruimschoots ge stild en wij mogen aannemen, dat zij ook dit keer met haar vijf titels tevre den zal zijn. Alles ging even gemakkelijk en royaal, ver- en hoogspringen, 100 en 200 meter hardlopen en 80 meter horden, nooit was er iemand te vinden, die het haar ook maar één ogenblik- moeilijk maakte en juist dit verleent aan haar prestaties bijzondere glans. Vooral op de 200 meter liep zij een uitstekende race en ze evenaarde dan ook haar Neder lands record. Met zulk 'n troef in han den kunnen wij op de Spelen wel zeer tevreden zijn. Zaterdag wiste Lataster verder weer de slechte indruk weg, welke hij bij zijn jongste race in Engeland had achterge laten. Op de 10.000 meter maakte hij weinig omhaal met zijn concurrenten en hij liep 'geheel zijn eigen race. Deze was zo goed, dat hij zijn record van 31.45.2 wat bijwreef en bracht op 31.30.8. Merkwaardig was wel, dat ondanks de vele goede prestaties slechts dit ene record van Lataster werd gevestigd. Des ondanks hadden de K.N.A.U.-officials geen reden tot klagen, want er viel veel te bewpnderen, wat perspectief bood. Houtzager slingerde b.v. de kogel twee maal boven de 54 meter. Telkens geraak te hij echter even buiten de ring en daarom moesten deze uitstekende worpen ongeldig worden verklaard. Dat hij niet temin eerste werd. pleit voor hem. Een zeer goede prestatie leverde Jo Zwaan, die op de 100 meter onbedreigd winnaar werd in 10.6 sec. Wat verder te zeggen van 3.55.6 sec op de 1500 meter - door De Ruyter, 14.58.2 door Slijkhuis op de 5000 meter en dat de 5 finalisten op de 800 meter allen hun race binnen de 2 minuten liepen? Het waren stuk voor stuk buitengewoon goede prestaties! Jammer, dat Lamoree zijn lïchaamscon- tróle verliest, als hij boven de 4 meter komt. Bij het jpolsstoklioog haalde hij de 3.80 meter met glans. De lat werd toen op zijn verzoek op 4.05 meter gelegd. Zijn sprongen waren zuiver, hij kon het ha len. maar juist op hpt belangrijke ogen blik, dat hij zich over de lat heen moest werken, liet hij zich plompverloren val len en sneuvelden zijn recordpogingen. De uitslagen ,De voornaamste uitslagen luiden: Dames: kogelstoten: 1 mevr. Panhorst- Niessink (Sagitta) 11.83 m; 2 mevr, Schouwen-Cramer (AHC '28) 11.72 m; 3 J, de Boer (Kometen) 11.20 m; hoog springen: F. Blankers-Koen (Sagitta) 1.58 m: 2 mevr. Blauwboer-v. Balen Blan ken (Sagitta) 1.48 m; speerwerpen: 1 mevr. J. Theunissen-Waalboer (TJdi) 41.95 m; 2 J. Koning (Gona) 39.84; 200 m hardlopen: 1 F. Blankers-Koen 24.2 sec; 2 G. de Jong (Zaanland) 25.1; 100 m.hard lopen: 1 F. Blankers-Koen 11.7 sec; 2 G. de Jong 12.2 sec; Verspringen: 1 F. Blan kers-Koen 2.66 m; 8 Nel Karelse (Zeeu wen) 5.605 m; Discuswerpen: 1 Ans Pan- horst-Niessink .(Sagitta) 39.74 m; 2 Nel Roos-Lodders (Sagitta) 39.245 m; 80 m. horden: 1 F. Blankers-Koèn 11.5 sec; 2 Gerda van d<". Kade-Koudijs (Victoria) 12.1 sec. Heren: 10.000 m: 1 J. Lataster (Avon) 31 min 30.8 sec; 2 D. Slegt (PSV) 32.18.8; Discuswerpen: 1 De Bruyn (VI. en L.) 43.89 m; 2 R. Brasser (AAC) 42,97 m; Verspringen: 1 A. Leeuwenhoek (VI. en L.) 6.84 m; 2 Naaktgeboren (DFC) 6.75 m Xogelslingeren: 1 Houtzager (PSV) 50.72 m; 2 De Bruyn (V. en L.) 50.40 m; 110 m horden: 1 Zwaam (AAC 14.9 sec; 2 v. d. Hoeven (Lycurgus) 16.2 sec;' 1500 meter: 1 De Ruyter (AV '23) 3.55.6; 2 Groen (AV '23) 3.59; 100 meter: 1 Zwaan (AAC) 10.6 sec; 2 Meyer (BI. wit) 11 sec; 400 m horden: 1 Woldendorp (Nurmi) 57 sec; 2 Schaay (AV '23) 58.2 sec; Speerwerpen: 1 Lutkeveld (APGS) 65 m; 2 Dammers (AC '23) 60.305 m; Hink stap sprofng: 1 Van Egmond (DEM) 13.74 m; 2 Peters (PEC) 13.62 m; Kogelstoten: 1 De Bruyn (V. en L.). 14.52 m; 2 Houtzager (PSV) 13.69 m; 200 meter: 1 Lammers (AV 45) 22.3 sec; 2 Scholten (AV '23) 22,3 sec; Polsstokhoogspringen: 1 Lamoree (Haar lem) 3.80 m; 2 Verkes (Haarlem) 3.70 m; 5000 meter: 1 Slijkhuis (AAC) 14.58.2; 2 Lataster (Avon) 15.28.6); 400 meter: 1 De Kroon (AAC) 49.6 sec; 2 Wolden dorp (Nurmi) 51 1 sec; 800 meter; 1 Kist (GAC) 1.54.7; 2 Ribbens (AAC) 1.55.8; Hoogspringen: 1 Keyzer (Juliana) 1.85 m; 2 Bulder (AVG '226) 1.85 m CVV'S 40-JARIG BESTAAN Weer eigen home Op de receptie, die C. V. V. Zaterdag alhier heeft gehouden ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, werd de ju bilerende vereniging met de gebruikelij ke vlag van de K.'N. V. B. vereerd, die de heer W. H. A. Burgwal aan de heef Ververs aanbood. De afdeling Rotterdam van genoemde bond, van welke de he ren Weekenstroo en Viergever de afge vaardigden waren, verrijkte C. V. V. eveneens met een vlag met de rood blauwe clubkleuren. De Belangenvereni ging zorgde voor een groen-wit-groene vlag en D. H. C. voor hoekvlaggen op het nieuwe terrein aan de Dorpsweg dat de heren Weekenstroo en Burik namens de Sportcommissie toezegden. C. V. V zal dan weer op Charlois, het home waar zij (huis behoort, kuqnen spelen. Er waren ongeveer 30 bloemstukken. Alle specifiek Charloisse clubs, dus ook die, welke niet op sportgebied werkzaam zijn. .hadden bloemen gezonden. Tal van zusterverenigingen kwamen haar gelukwensen aanbieden en uit het gehele land waren er bewijzen van be langstelling. De feestavond, die in Odeon is gehou den, was bijzonder geslaagd De heer Ververs heeft de twee oprichters, de he ren J. v. d. Schoor en P. v. d. Poel. die nog steeds leden zijn, gehuldigd, alsme de de heer A. van Bokkum als speler van het eerste elftal, aanvoerder en oe- stuurslid. De leden van C. V. V. bo den hun vereniging een jubileumvlag in de rood-blauwe kleuren met versierselen aan. Naar wij vernemen, is de Olympische zwemploeg van Nederland als vólgt sa mengesteld: Waterpolo: Braasem (Zian), Korevaar (Mërwede), Smol (Zian), Cabout (GZC), Ruimschotel (HZ en PC). Keetelaar (Robben), Rohner (Robben),' Salomons „(HZ en PC), Van Feggelen (Meeuwen), Stam (HZ en PC). Smael (SVH) 100 meter rugslag: Kievit (Aegir); 200 meter schoolslag: Bonte (ZAR). Dames: 100 meter bórstcrawl: Hanny Termeulen (HDZ), Marie Louise Vaes- VAN 1 DAG TOT 4 WEKEN In Londen de 14e moderne O. S. Iedereen weet nu wel, dat de Olym pische Spelen afkomstig zijn van en hun naam derhalve ook ontlenen aan het Griekse stadje Olympia. Dit stadje, ge legen in Sparta, werd reeds voor het jaar 900 voor Christus uitverkoren als kamp plaats van de bloem van Griekenlands mannelijke jeugd. Als' men spreekt over de Griekse beschaving, die eeuwen lang de toen bekende wereld heeft beheerst, bedoelt men eigenlijk de Atheense be schaving: wijsbegeerte, poëzie, schilder kunst, "architectuur en beeldhouwkunst t Tegenover deze cultuur van de geest in het oude Athene staat echter de cultuur van het lichaam in het even oude Sparta. De Olympische Spelen zijn derhalve niet zozeer een uiting van de Griekse bescha ving als wel een karakteristieke Spar taanse instelling. De Spelen werden gehouden ter ere van de Griekse oppergod Zeus. Zij duur den oorspronkelijk slechts één dag en bevatten slechts één nummer: een loop nummer over circa 200 meter (de afstand waarop de menselijke snelheid haar hoogste punt bereikt). Later kwam er een loopnummer bij over de dubbele af stand en een dito voor soldaten met wapenrusting. Nog later, in 700 voor Chr., werd het nummer ingevoerd, dat nu vijfkamp zou heten: combinatie van hardlopen, springen, discus- en speer werpen en worstelen. Zoals men <iet, waren de Spelen dus wel afgestemd op het Spartaanse militarisme, nog meer, toen ook vuistvechten en wagenrennen werden opgenomen, De man, die aan de Spelen mocht deel nemen, moest een vrije Griek van onbe sproken levenswandel zijn, en verder was het voorschrift, dat hij minstens tien maanden moest hebben getraind. Er zat toentertijd aan een Olympische overwin ning nogal heel wat vast: de zegepalm was toen nog inderdaad een palm, nl. een gewijde tak van de heilige olijfboom van Zeus; het recht om een standbeeld te plaatsen in het heilige bos van Olympia wedijverde in begeerdheid met dat om vrij te' mogen eten in het stadhuis en toegang te hebben bij alle feesten; verder was de overwinnaar vrij vanf belasting plicht (dit- laatste zou in Lieftinck- Nederland waarschijnlijk op het ogenblik het zwaarst wegenUiteraard werd de triomfator op alle mogelijke wijze Het jubilerende Feijenoord heeft bij zijn 40-jarig bestaan van zijn eerste elftal een even fr&ai als sympathiek geschenk in ontvangst mogen nemen in de vorm van een royale 63 overwinning in dé erewedstrijd tegen het als zeer sterk aangekondigde Keurelftal van Vlaanderen. Daarmee heeft Feijenoord bewezen, niet alleen op een roemrijke geschiedenis te kunnen bogen maar ook vandaag aan de dag tot even eervolle prestaties in staat te zijn. En zo mag deze bekroning van het sportieve gedeelte van Feijenoord's jubileumviering inderdaad een succes van gulden- letters-formaat worden genoemd. Op hef totaal van 363 der eerste En gelse innings heeft Australië geantwoord met een score van 221, waardoor Enge land leidde met 142 runs. De tweede innings der Engelsen open de niet voordelig, want de derde bal van Lindwall liet Emmett voor 0 verdwijnen, ïnaar met Edrich en Washbrook op, steeg de score regelmatig Vooral Washbrook speelde een goede, hoewel wel gelukkig innings, want hij werd op 22 en 60 door Hassett gemist op Lindwall en op 80 door de slip op Loxton, Op 125 was Edrich run Out, prachtig uitgerund door Morris, en op 129 ging de held van de eerste innings Compton uit voor 0, schitterend door Miller op Toshack gevangen. Verder brachten' de Aussies het niet en aan het einde van de dag hadden de En gelsen in de tweede innings 174 runs ge scoord voor het verlies van 3 wickets. Met nog 7 wickets in handen en een lei ding van 316 runs betekent dat Australië op een vierde-inningswicket minstens 450 runs zal moeten scoren om te winnen, •wat zelfs voor een batttngteam als het Australische wel een te zware opgaaf zal blijken. Overigens moet ons wel van het hart, dat het Keurelftal van Vlaanderen ons wat tegenviel. Waren de Belgische gasten inderdaad zwak? Of speelde Feijenoord deze Zaterdagavond zo bijzonder goed? Zonder ons in dit alternatief verdar te vermoeien, kunnen wij waarheidsgetrouw zonder meer zeggen, dat Feijenoord in deze feestwedsirijd inderdaad zeer goed spel heeft geleverd. Spel, dat een der grote topclubs van het Nederlandse voet bal waardig was. Gave, ja schier smette loze techniek was nu in gezelschap van flinke schotvaardigheld. Dat bleek al in de eerste seconden. Feijenoord nam van de aftrap af de lei ding. Brandes bracht de bal aan het rol len, naar Hoek, van deze naar Hoogvliet, 'terug naar Brandes een op maat gesne- den pass naar Van Munster, die een vlek keloze doorscfhuifbal voor de voeten van Hoek bracht, en met een keurige diago nale schuiver in de verste hoek was het 10. Zonder dat ook maar één Belg het leer had geraakt. Het was Kilsdonk die met een keiharde kogel, welke Matthijs niet vermocht te stoppen doeb bij zijn pogen daartoe nog vlotter in de touwen sprong, de stand op 20 bracht. En dat was na een kwartier een veelbelovende ouverture. De Vlamingen zouden echter spoedig de kan* krijgen om deze score tot voor hen veiliger proporties terug te brengen: Hoogvliet veroorzaakte een strafschop door onjuist afhouden, maar de interna tionaal De Buck kanjerde van de elfme- terstip tegen de paal, zijn medespelers verzuimden toe te lopen, en toen de on fortuinlijke schutter zelf het leer in twee de instantie beroerde, lag daar een zonde tegen de penalty-spelregel die „professor" Van der Meer niet' ontging. Tooh konden de Belgen even later de stand op 21 brengen; het was hun links binnen Van Kleemput, die de uitzondering op de regel van het ook nu weer zeer slechte Belgische schieten naar voren bracht, toen hij met een enorme vuurpijl van wel 25 meter afstand keeper Bijl kansloos liet duiken. Uit de tegenaanval kopte Van de Korput echter uit een cor ner het derde doelpunt v^n Feijenoord achter Bostoen. Met 31 werd gerust. Tot dusver had men van Vlaanderen nog niet veel bijzonders gezien. Het waren stuk voor stuk aardige voetballers, slechts de beide buitenspelers De Greyze en Bas tin -resp. links en rechts bleken van bij zondere klasse, maar de (ex-) internatio nals Paverick en De Buck stelden, gelet op de door hen verworven en ftog vrij recent gehandhaafde reputatie, bepaald teleur. En dan was er nog Karei Voogt, de Nederlandse Belg, die zogenaamd al lang in het Belgische nationale elftal zou hebben gespeeld, als hij niet Nederlander van nationaliteit was en dito al midden voor in de Oranje-ploeg zou zijn geweest als hij niet in een Belgische club speelde. Wel, déze Voogt bleek een nogal „corpu lente" en daardoor minimaal beweeglijke middenvoor, met capaciteiten zoals er in Nederland en waarschijnlijk ook in België rondlopen en die door een speler als b.v. Brandes om in dit verband het naaste voorbeeld te nemen ver wordt over schaduwd. Voogt kreeg tegen Feijenoord's stopperspil Kroon geen voet aan de bal. Dat is wat overbleef van alle sprookjes: alles „zogenaamd". Vlaanderen bradht na de rust door De Freyze de stand op 3—2, maar het was weer Aadje Hdek nu eindelijk toch in het eerste? hij verdient het! die met een prachtige kdpbal vlak langs de paal een knappe rush van Van de Korput be sloot. En weer was het Hoek, die na een afgeremde dribble van Van de Korput de bal resoluut van 20 'meter' afstand op doel kogelde: toen Paverick nog wat aan de richting veranderde, dook Bostoen hulpe loos naar de verkeerde hoek. En eindelijk was hét Brandes, die na uitstekend voor bereidend werk van Kilsdonk en Van Munster het halve dozijn vol maakte, Voogt kreeg kort voor 't einde nog even zijn lang verwachte kans om door te bre ken, en met 63 werd deze jUbileumwed- strijd door Feijenoord gewonnen. Rest nog te vermelden, dat het Keur elftal van Vlaanderen bestond uit vijf spelers uit deere-divisie en zes uit de eer ste klas, en dat het als volgt was samen gesteld: Bostoen (Hamme); Matthijs (Tu- bantia) en Paverick (Antwerp); Bekque (Aalst), De Buck (Aalst) en Claeys (Ce:- cle); De Greyze (Roessel), Van Kleemput (Kortrijk), Voogt (Aalst), Baete (Bruxel- les) en Bastin (Antwerp). Er rest nog meer: Arie de Vroet kreeg voor de wed strijd een vaantje aangeboden als deel van de jubileumgeschenken, en er w^ren een kleine 25.000 toeschouwers (tweede ring leeg). Wat Feijenoord betreft: het heeft in de linie Kilsdonk,-Van de Korput, Bran des, Hoek en Van Munster een technisch zeer knappe en aan doortastendheid sinds vorig jaar toegenomen voorhoede, in De Vroet, Kroon en Hoogvliet een puike mid- denlinie met vooral, een aanmerkelijk in zijn spel gegroeide stopper, in Oldenburg en Smulders een tweetal niet zo heel erg betrouwbare backs, Aiaar daarachter weer in Bijl een keeper die zijn vak verstaat. Feijenoord heeft 40 jaren historie op fraaie wijze afgesloten en tevens getoond dat het de toekomst 'met. gerechtvaardigd vertrou wen tegemoet kan zien.. geëerd en gevierd: een heraut verkondig de zijÉ naam en zijn vaders naam door heel het land en in de geboorteplaats werd de .winnaar gehuldigd met een standbeeld, lofdichten en het ereburger schap. Maar ook in deze antieke Olympische Spelen kwam de klad. Worstelaars, vuist vechters en wagenrenners stonden in de wedstrijd hun tegenstanders naar het leven om de overwinning te behalen en met hetzelfde doel betaalden de steden grote» sommen gelds om een bepaalde goede athleet tiver te halen burger van die stad te worden. De universele lichaamsontwikkeling tenslotte werd op geofferd aan de wens om tenminste in één nummer overwinnaar te worden. Toch hebben de Olympische Spelen zich, ondanks deze ergerlijke toestanden, nog vele eeuwen kunnen handhaven, ook al was de bloeiperiode van 5 tot 600 voor Christus spoedig voorbij. In 394 na Christus, derhalve bijna dertien eeuwen na hun ontstaan, werden de Olympische Spelen tenslotte afgeschaft. Het ideaal echter van de sportieve, lichamelijk harmonisch ontwikkelde en in ridderlijke eerzucht wedkampende jeugd is echter van alle eeuwen. En toen dan oak de opgravingen van de Duitse oudheidkundige Curtius in het in 1829 hervonden oude Olympia alle glorie van de historische Olympische Spelen weer in het licht brachten, was er enthousi asme genoeg. Het stadion en de tempel werden blootgelegd, tientallen standbeel den teruggevonden en meer dan twintig duizend kostbare munten opgehaald. De Olympische Spelen gingen herleven voor de verbeelding van de moderne sport beoefenaars, en teilslotte was het de Franse baron Pierre dg Goubertin, die de stoot gaf tot de wederinstelling daar. van. Ook fjij ging uit van het ideaal van een gezonde sterke sportieve jeugd, maar bovendien zag hij hier een middel öm de jeugd van alle volkeren ter wereld in vriendschap bijeen te brengen.. Zo werden in 1898 in de Griekse hoofd stad Athene de eerste moderne Olym pische Spelen gehouden, werd een nieu we ideaal-traditie ingesteld, waarvan over enkele weken de veertiende in de rij der moderne wedkampen zal worden gehouden. Na Athene 1896 volgde Parijs 1900, St. Louis 1904, Londen .1908, Stock holm 1912, Antwerpen 1926, Parijs 1924, Amsterdam 1928, Los Angeles 1932 en Berlijn 1936. Tweemaal moest de traditie worden onderbroken; tijdens de eerste wereldoorlog toen de Spelen in 1916 en tijdens de tweede wereldbrand, toen die in 1940 en 1944 niet doorgingen. Ook van deze moderne Olympische Spelen kan men niet beweren, dat zij in de practijk. aan hun ideale opzet beant woorden. Zij zijn er waarschijnlijk nog verder van af dan de oude Spelen, zoals er ook in het programma (schieten, voet bal, wielrennen, schaatsen, hockey, enz. enz. ademen de nieuwe tijd) veel ja bijna alles is veranderd en zoals ook de tijds duur (vier weken verdeeld over zomer en winter) en de entourage op moderne leest zijn geschoeid. Maar hét ideaal blijft, ondanks alle be schaming. Het is een goed ideaal. En wie in deze tijd nog een zodanig ideaal bezit, moet ook daarvoor zonder ophouden dur ven vechten. Daarom ware het beter, dat de (vooral de buitenlandse) pers in plaats van critiek leveren en schandaaltjes op hangen,-haar kracht wijdde aan de ver wezenlijking van wat De Coubertin met deze moderne Olympische Spelen beoog de: een sterke gezonde ridderlijke en sportieve jeugd in internationale vriend schap van alle volkeren verenigd. sen (ZON), Irma Schuhmacher (RITZ), Margot Marsman (HVGB), Willy Langer- veld (ADZ) (reserve); 100 meter rug- crawl: Gre Galliard (ADZ). Dicky van Ekris (Robben), Ria van der Horst (RDZ); 200 me,ter schoolslag: Nel van Vliet (Robben), janny de Groot (ADZ), Tonny Hom (Robben)400 meter .bórst- crawl: Hanny Termeulen (HDZ); schoon- springpn: Kiki Heek (Tjikini), Coby Floor (ADZ) De inschrijving op de 400 meter bórst- crawl dames is voorlopig, aangezien op dezelfde dag te Londen ook de 4 X 100 meter estafette bórstcrawl wordt ge zwommen' en Nederland voor dit num mer heeft ingeschreven. De adviescommissie van de Neder landse Hippische Spc/tbond heeft de Olympische ruiterploeg als volgt samen gesteld: Samengestelde wedstrijd, verdeeld over drie dagen, met resp. dressuur, uithou- dingsproe'f en licht springconcours (hin dernissen tot 1.20 meter): L. H. M. van Loon (Tilburg) me» „Spring Steele", eigenaar berijder; D. Siem (Wassenaar) met „Glens Man" van de Stichting Ned. Rijschool; dr. A. H. ten Cate (Meppel) met „Unique Venval", eigenaar berij der. Zwaar springconcours (Prix des Nations) met hindernissen tot 1.60 meter: J. Rijks Jzn. (Rotterdam) met „Master" van J. Dura (Voorburg), reservepaard „Roma- nichll" van.A. Rijks (Rotterdam); rit meester J. J. Gruppelaar (Ede) met „Random Harvest" van de Stichting Ned. rijschool; majoor J. A. de Bruine (Eind hoven) met „Beiaart", eigenaar J. Ph. Harkman (Scheveningen). *Chef d'équipe is lt. kol. J. M. de Kruyff (Bennekom). Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité zal thans' over de defini tieve afvaardiging naar Londen dienen te beslissen. Krachtsport Het bestuur van de Ned. Krachtsport bond heeft de volgende ploegen voor de Olympische Spelen gekozen: Gewichtheffen: middengewicht: J. Smeekens (Ulvenhout), zwaargewicht: A. Charité (Den Haag). Worstelen: veder-gewicht: H. Dijk (Amsterdam), lichtgewicht: J. H. Munne- kes (Amsterdam), licht-middengewicht: F. Schouten (Amsterdam), middenge wicht: C. de Groot (Wormerveer). De Olympische damesturnploeg is sa mengesteld als volgt: mevr. B. Meijer- Haantjes (DOS, Amsterdam), mej. A. M. van Geenen (Halter, Alkmaar), mej. K. Post (Halter, Alkmaar), mevr. A. Holtz- KellenaarS (LTC, Leiden), mej. J. Wij- nands (Aspia, Rotterdam), mej. L. Ger- rietsen (Vlugheid en Kracht, Utrecht), mej. A. Ros (Vlugheid en Kracht Utrecht) mevr. G. Heil-Bonnet (Dos, Amsterdam), mej. J. Tenneman (Halter, Alkmaar) De Olympische wielerploeg Is door de sportcommissie van de Ned. Wieren Unie als volgt samengesteld: Weg: Voorting (Haarlem), Faanhof (Amsterdam), Peters (Haarlem) en Grift (Soest); reserves Blankenauw (Nijme gen) en Harmans Amsterdam). Baan: ploegachtervolging 4 Km. Voor ting, Faanhof, Blankenauw en Harmans; reserves Peters en Kunst (Amsterdam). Sprint: Hijzelendoorn (Amsterdam), reserve Bontekoe; tijÜrace over 1 Km.: Blankepauw, reserve Kupnst; tandem: Contelaar-Willekes (Amsterdam), reser ves Buchly-van Gelder. Zes Nederlandse roeiers in twee bo ten zullen tijdens de Olympische Spelen °P de Henley-baan in Engeland „onze kleuren verdedigen. Het zijn de double scull Niemeier en Van de Meer van Willem in ,die verleden jaar te Luzera het Europese kampioenschap behaalden, en de vier zonder stuurman van de Delftse Sport ,die verleden jaar nog deel uitmaakten van de oude acht, t.w.: J. v. d. Berg (boeg), j. a. Dekker, S. Haarsma en H. C. van Suylekom (slag). Chef d'équipe, alsmede verzorger van deze twee ploegen, is dr. A. A. J. H. Marree. Waarschijnlijk zal het de voorzitter van D.D.S., de heer Van den Ende, zijn, die de boten onder zijn hoede zal nemen. Het vertrek van de roeiers is vastge steld op 31 Juli, de boten worden drie dagen eerder afgezonden. De Olympische hockeyploeg, welke de eerste wedstrijd van het olympisch hockey-tournooi tegen Zwitserland (2/8) zai spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Richter (Be Fair); achten Derckx (Deventer) en Drijver (Leiden); midden: Latighout (Hilversum), Loggere (Lafen) en Tiel (H.H.Y.C.); voor: Van Heel- (H.H.Y.C.), Boerstra (H.H.Y.C.). Bromberg (H.H.Y.C.), Kruize (H.H.Y.C.) en Esser (Togo), Reserves zijn: Bolsius (Tilburg), de Looper (Hilversum), Dijkstra (Leiden), Bouwman. (B.M.H.C.) en Tekebroek (Togo). Deze 16 spelers zullen de reis naar Londen meemaken. In Nederland blij ven, voor eventuele reserve, de volgends spelers: Van Bemmel (Amsterdam), Cou- vret (H.D.M.), Van Sevenster (A.M.V.J.), Ancion (Kampong), Mendes de Leon (Hilversum) en Steinz (E.M.H.C.). Nederland is door de FINA aan het- hoofd geplaatst van een der zes te vor men poules van het olympisch waterpo- lotournooi te Londen, Met Nederland zullen ook Italië, België, Zweden, Hon garije en Frankrijk aan het hoofd van de poules worden geplaatst. Er zullen waarschijnlijk twee poules van 3 landen en 4 poules van 4 landen worden ge vormd. Op 16 Juli vindt te Londen de loting plaats, met dé bedoeling eerst op te maken de verdeling van de zes ge plaatste landen over de poules en ver der om de resterende landen te verdelen over de zes groepen. De nummers een en twee van elk der zes poules gaan over naar de z.g. tus- senronde, waarin 12 landen meespelen, die 4 poules vormen, elk van drie. Da nummers een van elk dezer vier poules spelen een halve competitie voor het eindresultaat. 17. Een sneeuwwit jacht glijdt hier over de oceaan. De naam van het sóhip: Snowicked, heeft iets bekends. Deze naam is samengesteld uit twee andere namen, die de lezer zeker bekend zullen zijn: Snop en Wicked. Daar zitten de twee heren aan boord, weldoorvoed en goed gekleed. Het is hun blijkbaar voor de wind gegaan tijdens het verblijf van Bim en Basli op de planeet Mars. Snop las juist aan Wicked een krantenbericht voorde bekende filmspeler Mugli Basil en Bim zijn voorlopig in de gevangenis te M, opge sloten", las hij. De twee schavuiten sloegen zich op de knieën van het lachen. Tot Snop opmerkte: „Toch moeten wij voor zichtig zijn. Het feit dat deze mannen leven, betekent ge vaar voor ons. Maar Wicked lachte door. Inmiddels had Bim het kraantje tfan de machine om ge bouwen te slopen omgedraaid. Onze vrienden wachtten in spanning op de dingen die zouden gebeuren. Het bestuur van de Delftse Studenten-sociëteit „betrad!" op wel zeer originele wijze het D.H.C.-terrein bij het concours-hippique. In het kader der feestelijkheden ter viering van het twintigste lustrum van het Delftse Studenten Corps werd op het DHV-terrein een concours hippique gehouden, dat grote belangstelling trok en zeer geslaagd genoemd mag worden. Tal van autoriteiten deden bij dit kleur rijke evenement van hun belangstelling blijken; de geboden sport was van goed gehalte, temeer daar aan het spring concours M. A. diverse „Olympische" ruiters deelnamen. De Delftse Studenten 100. Kijk eens, Gredy.... nu is het vol gens menselijk inzicht dood. Adem, hart slag, alle levensfuncties zijn opgehou den. Dodelijke stijfheid en koude zullen weldra bezit nemen van het lichaam. En tochnu zal je een wonder zien! Een wonder, dat zonder spinnen, die je zulk een afschuw inboezemden, niet mogelijk zou zijn. Terwijl hij nog sprak, nam hij een tweede reageerbuisje en een andere in jectiespuit uit de kast. Let nu goed op, Gredy...het won der gebeprt! Hij beurde het stijve dier op en gaf vlak boven het hart een injectie, daarna •masseerde hij het kleine lichaam met een paar vlugge streken van zijn handen. De gangster drukte zijn tot een vuist gebalde hand van verbazing voor zijn mond, om een schreeuw te onderdrukken. In het marmotje kwam beweging, en het ging op zijn poten staan. In zijn ogeh kwam weer leven, en daarna at het dier tje van het blaadje\sla, dat de oude hem. met sidderende vingers voorhield. Heb je het gezien, Gredy? Heb je goed gezien?, schreeuwde hij met hijgen de stem. De gangster,knikte slechts, want het was hem onmogelijk, een woord te uiten. De oude keerde zich met stralende ogen naSï hem om. Dat is mijn groot geheim en daar mee zal ik Bill redden. Hoe? U kunt uw zoon immers geen injectie geven? Neen., onschuldige engel. Grote go den, begrijp je 't dan niet? Denk toch aan die foto ,die ik Bill door Draper deed toekomen. Hot papier was in het vergif gedrenkt. Wanneer Bill het in zijn mond neemt, zakt hij net zo in elkaar als daar net dit diertje. Misschien, ja beslist is het zo gebeurd. Bill zal de voorschriften, welke ik hem in onzichtbaar geheim schrift op de foto gaf, opgevolgd hebben. Maar nu komt het gevaarlijke ogenblik, Gredy. want ik moet weten, wanneer ze Bill naar de morgue (het lijkenschouw- huis) brengqn: ik moet met mijn helpers eerder ter plaatse zijn dan de arts met zijn ontleedmessen, Schirelly bracht de laatste woorden nog maar moeilijk uit. Gredy moest zich stevig tegen de wand drukken. Hij moest voelen, dat de dingen, die omgaven, en de woorden, die hij hoorde, werkelijkheid waren. Goeie hemel, boss, dat is ondraaglijk! Er moet iets gebeuren!, riep hij uit. Schirelly keek. hem aan. Ja, er moet iets gebeuren, Gredy. Ik zal nu mijn mensen bijeentrommelen, want ik voel, dat de beslissing in de eerst volgende uren zal vallen. Hij zette het reageerbuisje weer in de kast. Kom, Gredy, we zullen de koffer met de rookbommen uit de hoek halen.' Wat ik verder nog nodig heb heb ik al bij me. Vóór Schirelly op weg ging, gaf hij de gangster nog enkele aanwijzingen. Aan de overval op de morgue kan'je niet deelnemen, Gredy. De rollen zijn al verdeeld, en ik heb mijn halve vermogen opgeofferd, om de juiste mensen voor dit gewaagd avontuur te vinden. Maar ook op jou berust een belangrijke taak, waarvan veel afhangt. Ik zou wel eens willen weten, hoe ik daarbij van nut zou kunnen zijn, wanneer ik als een gevangen dier in de schuilhoek xzit, wierp Gredy hem nijdig tegen. Ook hem had de onrust te pakken, en hij zou het liefst gezien hebben, dat hij met de oude mee had mogen gaan. Dat zal ik je uitleggen, Gredy, ging Schirelly, die zijn beheersing weer geheel terug had gevonden, onverstoorbaar door: Je weet, dat ik sergeant Draper ken. Het is mogelijk, ja zelfs zeer waarschijn lijk, dat hij binnen enkele uren zal opbelr len, om mij te berichten, dat Bill zelf moord gepleegd heeft. Mocht hij zelf ko men, dan is er niets aan te doen, ik ben dan niet thuis. Mocht hij echter werkelijk opbellen, dan zou het goed zijn, als jij met hem sprak. Begrijp je dat? Het zou voor mij een onbetwistbaar alibi zijn, en ze konden mij niet met de roof van de ge waande zelfmoordenaar in verband bren gen. Probeer eens,.of je mijn stem kunt nabootsen. De gangster jtond op ën riep met geheel veranderde stem: Wat zégt u, Draper? M'n hemel! Dat is immers dwaasheid! Neen, neen, het kan niet waar zijn!" Maar* Schirelly schudde het hoofd. v Neen, Gredy, zó gaat het niet. Drom mels, wat moeten we doen? Hij dacht er kort over na. dan fonkelden zijn ogen opnieuw. Hij liep de kamer uit en kwam een poosje later met een stoffige kast terug. Hij zette die op 'tafel en ont sloot ze. Een phonograaf, Gredy, misschien zal die ons uit de misère helpen. Hii haalde er de machine uit en verbond de motor met het lichtnet. Dan nam hij een wasplaat uit een bak, die in de kast lag. en zette deze op het toestel. Nu was alles klaar. Hij nam de microfoon in de hand en riep: „Ja, hier Leon Schirelly!O- bent u het, Drapér? Hebt u iets nieuws voor me? U weet ik versta wat Hij maakte thans.een lange pauze,*t.er- w'jl de plaat nog steeds draaide, dan stiot hij plotseling een ontzettende kreet uit. Gredy was ontdaan en hij merkte niet, dat Schirelly het toestel al weer had uitge schakeld. De oude wendde zich nu lang zaam tot de gangster. Ik dênk^ dat we nu op de plaat heb ben, wat we nodig kunnen hebben. Wan neer je het een beetje handig aanlegt, en Draper de wanhopige kreet hoort, dan zweert hij er later duizend eden op. dat hij met mij gesproken heeft,' zei hij-daar na weer op kalme toon. Hij nam de was sen plaat van het toestel en legde ze op tafel. Zo, nu zullen we de voorbereidingen treffen! Daar in het radiotoestel is de gra- mophoon. Zet de telefoon er naast en pro beer. hoe het 't best gaat. Ik moet nu ver trekken. j Hij gaf Gredy een hand, en slipte de deur uit. De gangster stond op en stak een sigaret op. Allemachtig, die kerel is een genie of een idioot, zei hij zachtjes, alsof hij vrees de, dat de oude hem nu liog zou kunnen horen. V. Er wordt een tapijt gebracht. Het was even na acht uur 's morgens, toen een grote gesloten wagen voor de directiegebouwen van het huis van be waring stopte. Twee mannen in eenvou dige donker^ kleding, zoals deze door beambten van de grote staatsbedrijven wordt gedragen, stapten uit. Ze openden op hun gemak de achterdeur van de wa gen en haalden er een draagbaar uit. De bij de poort staande ambtenaar zag deze voorbereidingen met verbazing aan en trad nieuwsgierig dichterbij. Wat moeten jullie hie;'?, vroeg hij verwonderd! Is er iemand ziek gewor den? De beide ziekendragers grijnsden. Neen, ziek niet, maar we moeten een lijk halen. Bij jullie heeft iemand zelf moord gepleegd, een van de gevangenen. De ambtenaar schudde verwonderd het hoofd. N (Wordt vervolgd.) Caroussel Vereniging opende het pro gramma met een uitstekende caroussel- manoeuvre onder leiding van het „gou den erelid" ir. D. A. A. Kooien. De uitslagen waren als volgt: Concours éénspannen tuigpaarden (open voor inwoners van Delft en 'aanliggen de plaatsen): 1. P. N. Kleyweg met „Lord", 2. G. Kleyweg met „Jennie", 3. H. Zunder met „Bobbie", eervolle ver meldingen Th. Duyndam met „Jopie" en de Vreede met „Silvia". Studenten-springconcours (hindernis sen tot een maximumhoogte van 90 cM.): I. Ferdinand (eigenaar-ruiter mr. G. J. C. Poerink, Utrecht) 31 sec., 0 f„ 2. White hoeks (eigenaar-ruiter B. Heuff, Delft) sec„ 0 f., 3. Branca (eigenaar-ruiter dr- C. A. Hiemstra) 35 sec., 0 f., 4 en 5 ex aequo Bob (eig. Manege v. d. Velde, ruiter A. Stikker, Delft) en George (eig. ber. mevr. Boeseken, Utrecht) 39 sec., C f„ 6. Falcade, eig. Stal Nol in 't Bosch, ber. Mej. B. Hoomoet, Leiden) 42 sec., 0 f. Dressuurproef: yl. Glen's Man (eig. Ned. Rijschool, ber. D. Siem Jr.) 824 p., 2. Rhoda (eig. D. Siem Jr., ber. mevr. J, Siem) 822% p„ 3. Formby (ber. eig. A. Schram) 803% p., 4. Arjuno (ber. eig. J. Hoogenboom) 788% p.. 5. Arbana (ber. eig7 mej. V. H. v. d. Voo) 784% p. Springconcours L voor amateurs: 1. Uranie ,eig. Jac. Rijks, berijder Gruppe laar) 50 sec., 0 f., 2. Vuma (eig. Vughtse Manege, ber. W. Scheeren) 54 sec., 0 f.. 3. Skippy (eig. W. K. Schipper, ber. S. M. Pruikemaker) 57 sec., 0 f„ 4. Rex (ber. eig. J. L. v. Wingerden) 59 sec., i 0 f., 5. Quick Silver ('ber. eig. drs. J. M. Nijssen) 60 sec., 0 f.. 6. Corry (ber eig. R. J. W. Koster) 65 sec., L f. Springconcours M. A.: 1. Sir Butt (eig. D. H. Pasman, ber. B. v. d. Voort Jr.) 66 sec., 4 f., 2 en 3 ex aequo Falcade (eig. Stal Nol in 't Bosch, ber. K. Hensen en Maaike (eig. W. v. d. Heuvel, ber. K. Hensen), beide 68 sec., 4 L, 4. Henophon (eig. mevr. D. H. Pasman, ber. B. v. d. Voort Jr.) 75 sec., 4 f„ 5. Michou (eig. D. H. Pasman, ber. B. v. d. Voort Jr.) 77 sec.,4 f., 6. Tony (eig. mevr. L. v. Herwaarden, ber. S. M. Pruikemaker) 81 sec, J t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4