De Heiligdomsvaart is begonnen Radio De toekomst van Nederland Reclame Zware verliezen in Palestina In verlieten strijd tussen Joden en Arabieren Laat ieder in zijn eigen waarde Normale mensen bestaan niet bitter of zoet Indrukwekkende reliekenstoet trekt door Maastricht Melnekest's Maakt voor Uw Zaak programma MAANDAG 12 JULI 1948 PAGINA 5 (Van onze Limburgse redacteur) Zaterdag, aan de vooravond van de Heiligdomsvaart. Regen en nog eens regen. Met ruwe vlagen pletst het water uit de som bere wolken neer. Het ziet er niet naar uit, dat op de plechtige ontvangst van de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders een joyeuse entree in de stad van St. Servaas zal volgen. Dan schijnt er een soort wonder te gebeuren. Eensklaps ver- dwijnt de onprettige kilte en wordt het zwoel in de lucht. In een minimum van tijd drogen de natte straten op en als om vier uur een lange file van auto's komt aangereden, is het goed weer geworden. In uniformen van stemmig blauw staan aan de linkerzijde van het stationsplein lange rijen gidsen opgesteld; aan de overkant welpen, akela's en verkenners, allen in hun tenue van fleurig groen; tegenover de hal van het station een erewacht van rui ters, die hun driftige paarden met moeite rustig kunnen hóuden. Veelkleurige vlaggen en wapperende banieren. Een geweldige hoeveelheid van belangstellende toeschouwers. ONTVANGST DER KERKE LIJKE autoriteiten. De overbrenging der relieken. De eerste toning. Reliekenstoet door de stad. Meneer/ f KABINETSFORMATIE INDUSTRIALISATIE vraagstuk nummer 1 BIJ HET AFSCHEID VAN DR. KASTEEL VAN v CURASAO HEDEN DEMOCRATISCHE CONVENTIE TE PHILADELPHIA Over de krijgsoperaties in Palestina komen uitvoerige berich ten binnen, die duiden op een bloedige strijd tussen Jbden en Arabieren. De Joden melden o.a. de verovering van het vlieg veld Lydda en omliggend gebied door hun troepen. olgens n een communiqué van I&rael hebben de Joodse troepen aan het Zuidelijk front tijdens jongste gevechten 300 Egyptenaren gedood en 20 gevangen genomen, terwijl wapenbuit is be haald. Daartegenover rapporteren Arabische kringen te Damascus, dat 500 Joden gedood zijn, bij een poging van de Haganah om Misjmar Hayarden \e heroveren. De Joden werden op de vlucht gedreven aldus deze kringen. Joden aanvaarden bestands- verlenging Nadat de Joden aanvankelijk gewei gerd hadden, het bestand in Palestina te verlengen, daar de Arabieren 11 maal het bestand geschonden zouden hebben, meldt de radio van de „New- Yörk Times" .thans, dat de Joden heb ben ingestemd met het voorstel der V. N. voor een bestand van tien dagen. De Geen leiders voor alle dingen Einstein, de domme M assa-opvoeding Geen dictators Bernadotte op doorreis te Amsterdam, CULTUREEL VERDRAG MET EN,GELAND GETEKEND |Pgë-« Met gejuich worden de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Mgr. Lem- mens, bisschop van Roermond, en zijn Coadjutor Mgr. Hanssen, de gemijterde abten van Xilbosch-Echt, van Valdieu in België en van Diepenveen, dekens en pas toors, aan het station verwelkomd door het hoofdcomité bij monde van de deken van Maastricht Mgr. J. Ingendael en bur gerlijke gezagsdragers onder wie de Commissaris der Koningin in Limburg inr. dr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kes- senich, de leden van Ged. Staten, de Wethouders der stad en talrijke anderen. Weer rijden de auto's voor. Verken ners, gidsen, afdelingen van Jong Neder land, vakorganisaties enz. vormen een feestelijke stoet in de versierde en be- vlagde straten; over de oude St. Servaas- nrug begeeft deze zich naar de woning van Deken Ingendael op het Vrijthof. Overal juichen de mensen de bisschop- Pen, die in open rijtuigen hebben plaats genomen, toe. Er wordt gezongen en "muziek gespeeld; er is blijdschap en Jubel onder de duizenden die langs de r°ttoirs staan opgesteld. Om .zes uur worden de H. Relieken kamefovjke uceremoniën van de schat- van d» Q6frgobracht naar het Pnesterkoor van de St. Servaas Vanuit de sacristie begeeft Mgr. Lemmens getooid met staf en mijter, vergezeld door Mgr. Ingendael vol ornaat en voorafgegaan door mis dienaars en priesters, zich zegenend door bet middenschip der kerk naar de schat kamer. Nadat Mgr. enige tijd in de ver- "hjfplaats der relieken heeft vertoefd, v°rmt zich een lange stoet van priesters en kloosterlingen, ieder dragende een of ander reliek, vervat in prachtige houders, °f buste gedragen door vier personen, waarachter de verschillende pastoors der stad volgen. Aan het slot van deze glo- rieuse stoet schrijdt Mgr. Lemmens, dra gende de kostbare reliek van het H. Kruis. Vlak hiervoor lopen de Hoogw. Abten van.Lilbosch en Diepenveen. Terwijl de stoet, de vaart der Heiligen, langzaam door de lange gang kerkwaarts gaat, zingt het kerkelijk zangkoor het „Te Meum". Door het middenschip trekt men baar het prachtige priesterkoor, waar de Relieken gedurende deze Heiligdomsvaart- tijd ter verering door de gelovigen en belgrims zullen blijven uitgesteld. Na ?eze imponerende tocht bestijgt mode ler Van Bommel, oud-schatbewaarder at* St. Servaas, de kansel, teneinde in vurig betoog zijn vreugde te uiten hadifhit herstel van een eeuwenoude Tot besluit van deze plechtige over HIT l,r.^DlNSDAG- 13 JÜU Nieuws, grfS^ 7 <3°1 M.) 1 baken; 10 30 sé'h?<TgSJ?Sebed <9 00 Licht- ?bk.; 13.00 N^uu/ïl Pl12.03 Metropole 13.45 Lezing- i4oo->„ 3-20 Zang, piano; Ziew: 15 00 ^choohTadin^fteI: 14-3D «Onder RV^n?E°nf,r-; ".00 Voor H° Gram- 1600 10 nn' ri; Gram.; Vi d£ Jeugd; 17.45 man* 9fi'io 19.30 gewone 45 brenging celebreert Mgr. Lemmens een pontificaal Lof. Tegelijk heeft in de Basiliek van O. L. Vrouwe eenzelfde plechtigheid plaats. Deze wordt opgeluisterd door de Coad jutor Mgr. Hanssen, die tot besluit even eens een pontificaal Lof celebreert. Hierna wordt in de Gotische kruis gang van de St. Servaas de tentoonstel ling „Weinig bekende kunstwerken uit Limburgse kerken en kloosters" geopend, waar prof. dr. J. Timmers de autoritei ten rondleidt. Met een massale bidweg van uit de Geriadekapel van O. L. Vrouw Sterré der Zee worden de plechtigheden van deze vooravond besloten. Zondagmörgen om 10 uur droeg Mgr. Lemmens aan het altaar, in de open lucht op het Vrijthof opgericht, een pon tificale Hoogmis op, welke ook werd bij gewoond door Mgr. v. d. Velde, Bisschop van Aken, de Hoogw. Abten van Diepen veen, Lilbosch, Tegelen en Valdieu, dé Commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. Houben, de burgemeester van Maastricht, beiden in ambtsgewaad, en talrijke andere stads- en gewestelijke autoriteiten. Na deze plechtigheid had op hetzelfde altaar de eerste toning der relieken aan de gelovigen plaats. Kapelaan Maessen, schatbewaarder van St. Servaas, belicht te eerst enige aspecten van de Heilig domsvaart als liefde en dankbaarheid, waarna onder grote aandacht en ingeto genheid de verschillende relieken der Bisschoppen van Tongéren en Maastricht, alsmede die van O. L. Heer getoond werden. Na afloop werd met het grote dubbelkruis, waarin 45 delen van het H. Kruis vervat zijn, de zegen gegeven aan de duizenden gekniélden. Het knapen koor van St. Servaas luisterde met ge zangen deze 'plechtige toning op. Grote belangstelling had de relieken stoet, welke 's middags om twee uur van de Hertogsingel de stad in trok. Drs. Fouraschen, die deze stoet ont worpen had, heeft zijn werk knap ge daan. Er zaten lijn en 'n vast plan in deze luistervolle processie. Zij stelde de boven natuurlijke macht van ons geloof tegen over de vernietigende krachten der duisr ternis. Met deze hoofdgedachte werd de gees telijke strijd, die de wereld op het ogen blik verdeeld houdt, samengevat; het voornaamste accent viel uiteraard op de macht van het geloof, dat door Gods Hei ligen van uit de hemel beschermd wordt, In het eerste deel van deze stoet werden de vier grote devoties van Maastrichttpt St. Servaas, St. Lambertus, de Sterre der Zee en het Zwarte Kruis van Wijk uit gebeeld, terwijl de andere helft aan de verering der H. Relieken was gewijd. Sommige groepen maakten door haar massale omvang een overweldigende in druk; we noemen de lange rijen van koor zangertjes, die allemaal rode togen met witte superplies aan hadden; de talrijke bruidjes die zilveren H. Servaas-sleutels droegen; de vele misdienaars met de wierookvaten, die speciaal voor deze Hei ligdomsvaart vervaardigd waren; met palmen wuivende maagdenkoren, enz. Maar vooral de magnifieke groep van meisjes, die voor het Genadebeeld van de Sterre der Zee uit de Litanie van O.L. Vrouw uitbeeldden. Dat was in één woord:, groots! Geflankeerd door engel tjes, die banderollen vasthielden, liepen maagden, in witte met blauwe banden afgezette jurken, die de symbolen der verschillende aanroepingen droegen. Op zij gingen de gidsen van Maastricht, die de Litanie zongen. De koren der Engelen trokken bijzonder de aandacht; Cheru bijnen, Seraphijnen, Tronen, Machten enz. allen droegen costuums van andere kleuren: van rood, grijs, groen, paars, lila, prachtig van schakering. De verering van St. Lambertus had door de Katholieken van Luik verzorgd moeten worden, doch blijkbaar hadden leze niet kunnen komen. Voor het Zwart Kruis van Wijk liepen groepen van man nen in zwarte gewaden, waarover zij witte scapulieren droeget., die zinvol de aan roepingen uit de Litanie van Alle Heili gen in beeld brachten, waarin de Kerk de hemel smeekt behoed te mogen wor den voor rampspoed en eeuwige dood. Geestelijken met paramenten bekleed, droegen de H. Relieken in de handen. Wat een weelde van kunstschatten! Daar gingen ze lanfzaam aan ons voorbijde Noodkist, de prachtige borstbeelden, de H. Overblijfselen van Maastrichtse Bis schoppen, Martelaren, Belijders, Maag den, Apostelen en Bloedverwanten van de Goddelijke Zaligmaker. En dan tot slot een ar'tistiek uitgevoerde praalwagen, waarop de kostbare Reliek van het H. Kruis was geplaatst. s-Avonds werd in de. Staarzaal onder leiding van Paul Hupperts de Negende Symphonie van Beethoven uitgevoerd en ging in de Stadsschouwburg de piemièie van „Angelica en St. Servaas een spel dat wegens het gure weer niet in de openlucht uitgevoerd kon worden. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. WM. E. Noach te Leiden tot hoogleraar in de crimino logie aan de universiteit van 'Indonesië te Batavia. Ofschoon de formateur nog niet werd aangewezen, is de pers al druk aan het formeren geslagen. We krijgen te horen wie met 90 pet. waarschijnlijkheid de op dracht krijgen zal; van welk karakter de opdracht vermoedelijk zal zijn; welke thans demissionnaire ministers hetzij uit eigen beweging hetzij door de nog niet benoemde formateur daartoe ge noopt zeker niet zullen terugkeren (alleen van ir. Vos was dit reeds lang voor de stembus positief bekend); wie bij geruchte als de nieuwe mannen worden genoemd en hoe het met de verdeling der zetels in het nieuwe kabinet zal gaan bij een nieuwe „rooms-rode coalitie" dan wel bij 'n ministerie op bredere basis etc. Natuurlijk worden deze politieke medi. taties steevast besloten met de medede ling dat intussen op het ogenblik eigenlijk nog helemaal niets vaststaat. Indien de voorlichting ter zake in de pers zich tot deze laatste constatering be perkte, zou dat, dunkt ons, voor een goe de gang van zaken meer bevorderlijk zijn; en voor zover er personen mee zijn ge moeid, ook voor de betrokkenen van meer égards getuigen. Men bedwinge zijn ongeduld. Met „on- dit's" en suggesties wordt de zaak niejt gediend. De aanwijzing van de formateur is, gelijk we reeds meldden, zeer spoedig te wachten-en daaromtrent zal men zich uiteraard niet al te veel in gissingen be hoeven te verdiepen. Voor het overige wachte de pers haar tijd af. Wie steenkool zwart goud noemt, overdrijft niet, want er zitten rijke mogelijkheden in deze delfstof. Wij bedoelen dan niet zozeer de anthraciet, al wordt deze door iedere huisvrouw als brandstof voor haar salonhaard het meest van alle soorten gewaardeerd; ook niet de bunkerkolen, die in open spoor wagens naar de opslagplaatsen van electrische centrales, industrieën, sche pen en tenders van locomotieven wor den vervoerd; maar dan hebben we spe ciaal de vetkool op het oog, die niet verstookt, maar in de geweldige chemi sche apparatuur van het Staatsmijn Maurits-complex wordt ontleed in cokes, gas, ammoniak, teer, benzol en talrijke andere producten, tot stikstof en kunst mest toe In Lutterade, dat 25 jaar ge leden slechts een landelijk gehucht was, levert 't Stikstofbindingsbedrijf ons land nog meer deviezen op dan de artikelen, die in de Philipsfabrieken wórden ge produceerd! In de laatste halve eeuw heeft Lim burg zich tot een gewest ontwikkeld, dat voor de nationale economie grote betekenis bezit. In de oude en nieuwe mijnstreek: in Heerlen, Hoensbroek, Treebeek, Brunssum, Nieuwenhagen, Kra- winkel, Schaesberg enz., overal roken er dag en nacht schoorstenen, schieten er liften in de schachten omhoog en om laag en duiden monsterachtige steenber gen op de omvangrijke arbeid, die onder en boven de grond wordt verricht. Doch het zijn niet alleen de mijnen, die er welvaart hebben gebracht, want er wor den van noord tot zuid nog heel wat meer industrieën aangetroffen; .er zijn ijzergieterijen, weverijen, cement-, pa pier-, aluminium- en machinefabrieken; aardewerk, dakpannen, grèsbuizen, me taalwaren, sigaren, tricotage en confec tie: van alles wordt er gemaakt, te veel om op te noemen. Steeds verder breidt het industrialiseringsproces zich uit over het gehele gewest van Mook tot Eijsden. Er moeten voor de toekomst maatregelen worden •getroffen, waardoor deze ontwikkeling in goe<% banen wordt geleid. Onder leiding van mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin, heeft een aantal deskundigen een brochure sa mengesteld, waarin de economische, sociale, culturele en ethische aspecten van de toekomstige industrialisering van Limburg in een kort, maar ernstig over dacht bestek behandeld worden. De ge dachten, die in deze studie ontwikkeld worden, zijn niet alleen voor de provin cie Limburg, maar vóór het gehele land van belang, want er wordt een vraag stuk aan de orde gesteld, dët voor onze toekomstige welvaart van beslissende betekenis is. Viïe hopen dat velen dit boekje dat bevattelijk geschreven is, zullen lezen, want ir staan dingen in, waarvan de meeste Nederlanders de ernst noch beseffen noch zelfs maar vermoeden. Waarom dringt men van Officiële zijde op industrialisering aan? Omdat deze de enige reële mogelijkheid biedt om aan de steeds groeiende overbevolking van ons land een behoorlijk bestaan te geven. Dat is de hoofdgedachte van dit geschrift. Nuchtere cijfers tonen aan, dat de over bevolking voortdurend toeneemt, want volgens voorzichtige prognose zal ons land, dat momenteel ongeveer 9.500.000 zielen telt, er binnen 20 k 25 jaar 11% a 12 millioen hebben. Dit betekent, dat onze bevolking binnen een kwart eeuw met 2 a 2% millioen mensen zal toene men oftewel met rond 1 inwoner per 4 personen. Is het landelijk cijfer van het geboorte overschot 12, voor Limburg bedraagt het 16.8, dus 4.8 per jaar meer. Op het ogen blik heeft deze provincie ongeveer 670.000 inwoners, maar over 25 jaar zul len dit er ongeveer 900.000 zijn. Deze ru we schatting komt vrij nauwkeurig over een met de berekeningen, die door de Rijksdienst voor het Nationale Plan eh de Provinciale Planologische Dienst zijn opgemaakt. Verder dient men rekening te houden met de mogelijkheid, dat veel jonge mensen binnen afzienbare tijd aan een betrekking geholpen moeten worden, want wanneer straks het overheidsappa raat kan worden ingekrompen, het leger verder gedemobiliseerd wordt en de zwarte handel tot het verleden zal beho ren, zullen talrijke arbeidskrachten op korte termijn vrij komen. Waar kan voor al deze mensen een behoorlijk bestaan gevonden worden? Op deze vraag kan slechts één afdoende antwoord gegeven worden: voornamelijk in de industrie. Ook andere oplossingen worden in de ze brochure overwogen. Vooreerst de emigratie, waarvan verklaard wordt, dat niets er op wijst, „dat men in de toe komst zou mogen rekenen op de emigra tie van een zo groot aantal* Nederlanders, dat dit voor de oplossing van het bevol kingsvraagstuk van aanmerkelijke bete kenis zal kunnen zijn". Een landbouw deskundige was het met deze bewering nochtans niet eens en verklaarde ons. dat het hoog tijd werd, dat er een groots emi gratieplan wordt opgesteld; dan zal het buitenland ook meer toenadering gaan tonen; want op het ogenblik willen slechts Frankrijk en Canada" in onbe perkte omvang boeren toelaten. De enige Uitvjeg die een redelijke kans voor een bevredigende oplossing geeft, blijft derhalve: industrialisering. Ons land, dat door de laatste wereldoorlog doodarm geworden is, moet die richting uit Financiëel staan we er immers slecht voor. Vóór 1940 konden we meer im porteren dan exporteren, omdat het im portsaldo voldaan werd met de opbreng sten van onze scheepvaart, geldleningen aan het buitenland en last not least handel op Indië. Nu deze bronnen van inkomsten deels ingekrompen en deels verdwenen zijn, komen we op onze beta lingsbalans meer dén een milliard gul den per jaar te kort. Alleen uitvoer van industrieproducten kan dit deviezentekort drukken of opheffen. Daarom is indus trialisering een nationaal belang van de eerste orde. De „Beurs- en Nieuwsberichten" gaf ter gelegenheid van het afschéid van de gou verneur van Curasao een artikel over het bewind van dr. P. Kasteel. Het blad zegt o.a.: „De energie waarmede Gouverneur Kasteel zich op zijn bestuurstaak toelegde is voor velen verbijsterend geweest. Wan neer. de voorbijgegane dingen nog bespro ken werden, was zijn brillante geest reeds weer met sprongen vooruit en vorm de hij in zijn studeervertrek nieuwe plan nen. Misschien is dat wel één van de re denen geweest waarom hij door zekere groepen niet begrepen werd. Hij was te snel, soms ook te scherpzinnig, om door hen in zijn gedachtengangen gevolgd te worden. Dat waren „les défauts de ses qualités". Door geen rekening met de ge middelde mentaliteit te houden heeft hij enkelen, die dit razend tempo niet kon den volgen, van zich vervreemd. Doch ook zijn ^r velen, en wij kunnen gerust aannemen dat zij in de meerderheid zijn, die zijn bestuur op hoge prijs hebben ge steld". „De Amigoe di Curasao" heeft ook bij die gelegenheid een uitvoerige beschou wing over het werk en het verblijf van dr. Kasteel op Curasao gegeven. Dit blad schrijft o.a.: „In die geschiedenis zal dan dr. P. A. Kasteel geboekt staan als een markante persoonlijkheid. Het dient gezegd te wor den, dat dr. Kasteel al zijn gaven van ver stand en geest ten beste heeft gegeven voor het welzijn van een gebiedsdeel, dat weliswaar zes eilandjes van de Neder landse Antillen omvat, maar toch een zo belangrijk gebied is, strategisch belang rijk en om zijn natuurlijke havens be geerd. In het particuliere leven gaf Z. E. het voorbeeld van een waar christen te zijn; dat prachtige voorbeeld van een gouver neur, van het eerste gezin van Curacao, was op zichzelf reeds een waar aposto laat". Te Philadelphia wordt vandaag de conventie van Amerika's democratische partij geopend. Vijftien honderd afge vaardigden zijn bijeengekomen voor het kiezen ypn de candidaten voor hét presi dentschap en vice-presidentschap bij de in November te houden verkiezingen. Men is somber gestemd ten aanzien van de kansen der democratische partij bij die strijd om het presidentschap. Vele leden zijn er van overtuigd, dat de re publikeinse candidaat, Thomas De-wey, de overwinning zal behalen. Nu generaal Eisenhower definitief ge weigerd heeft, zich candidaat te laten stellen, wordt Truman's verkiezing tot candidaat voor het presidentschap niet meer in twijfel getrokken. Gisteravond deelde senatordClaude Pepper uit Florida mede, dat ook hij mee wil dingen naar het candidaatsehap, doch zijn aanhang is gering. Truman heeft, naar verluidt, rechter William O'Douglas verzocht, zich be schikbaar te stellen voor het candidaat sehap voor het vice-presidentschap. De leiders van de zuidelijke staten hebben in hun speciale vergadering geen eigen candidaat voor het presidentschap als rivaal vah Truman, kunnen vinden. Volgens een te Beiroet uitgegeven of ficieel communiqué verloren de Joden 213 doden en vele gewonden, toen Ara bische strijdkrachten een Joodse aanval in de sector Sajarat van het front in Noord-Palestina afsloegen. De Joden poogden, aldus het communiqué, de Arabische verbindingen tussen de sec tor Nazareth en de Libanese grens af te snijden. Uit Amman wordt voorts bericht, dat de Joden Zaterdagavond voor het inval len van de duisternis een hevige beschie ting van de oude stad van Jeruzalem met zware mortieren begonpen, waarbij zij gebruik maakten van een „geheim wa pen", een 30 cm. lange stalen buis, ge vuld met springstoffen, die door een tijd lont tot ontploffing worden gebracht. man; 20.12 Opéra-a? iTDe gewói Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram 22"' Nieuwï^fa™ mon^ A'V"N°- 7.00 Voordracht?- 13 fin wi "-45 John Renova i'S 4 c -i?uwsi 1345 Ork Voor de vrouw- 1420 kedj,e„sL J4.05 de jeugd; 17.20' Th?<?u 'tVoor Sport; 18.00 Nieuw*- S^*aslers: r,17-45 18.30 RVU; 19.00 Filmt«A5, Tom Erich; muziek A'damse politie-™ „t?-3?. Staf- toesp.; 20.15 Bonte trein- 2t i n S° Nieuws, 22.20 Buit. overz.; 22 35 ïr Romancers; 23.00 Nieuws, sport, gram. amermuziek; RADIODISTRIBUTIE III; 7 0n sel, nieuws; 7.15 gram.; 7.30 kron- gymn.; 7.50 gram.; 8.00 nieuws- rG J H.S.; theater ork.; 9.00 dansórk q-?é conc.; 10.30 „Music while you work"'- 11'nn orgel; 11.30 test.; 12.00 VI. Brussel: salon- ork.; 12.30 weer; 12.32 licht ork.; 43 00 nieuws 13.15 Eng. H.S.: gram.; 14.10 cric ket; 14 15 London Trio; 15.40 hoorsp.; i6.i0 Vl. Brussel: gram.; 16.47 report. Ronde v. Erankr 17.00 Kootw.: Batavia; 18.00 Fr. Brussel':" v. d. sold; 18.30 VI. Brussel: v. d. s°ld.; 19.00 nieuws; 19.30 Eng. H.S.: thea ter ork.; 20.15 Eng. L.P.: verzoekpr.; 20,30 Eng. H.S.: „Listen my children"; 21.00 Eng. L.P.; Mantovani; 21,34 Eng. H-S- Schots ork.; 22,30 VI. Brussel: gram.; „2,50 granq.; 23,00 diversen. RADIODISTRIBUTIE IV: 7,00 Eng. on„': meywa; 7,45 mil. ork.; 7,55 weer; ,00 FT. Brussel; 8,10 cone.; 9,00 Eng. L.P.: 1015 il ?'10 verz.pr.; 10,00 v. d. sold.; voordr* i¥?;: 10-30 Biliy Mayerl.; 11.00 kunst™ 5 gram-: 12,00 Fr. Brussel: 19 in n 12,08 omr.ork.; 13,00 nieuws; 14 an V?sin°pr.; 13,30 gram.; 14,00 Mozart; 1' j, Rrussel: kamermuz.; 15,00 Ka- I p r,8' .ork- Christophersen; 15,35 Eng. ifiii erde Testmatoh; 16.00 voordr itor Welsïh ork" 17-°° VI. Brussel; gram.; '0° nieuws en weer; 17,15 gram.; 17,35 clavecimibel; 17,45 zang; 18,00 kron.; 18,05 gram.; 18,10 zang; 18,30 Eng. L.P; piano. 18,45 hoorspel; 19,00 Eng. H.S.: „It's fine to be young"; 19.30 Eng. L.U.: „Take it from here": 20.00 Fr. Brussel: Manon v •Massenet: 22,00 Eng. L.P.: nieuws; 22.15 ork. Weir; 23,00 voordracht; 23.05 ..Players"; 23,00 Conway en Smart; 23.56 ftieuwj. Het weder",nvoer®n van de naasten liefde is een van de voornaamste op gaven, die de Bond zonder Naam on der aanvoering van Pater de Greeve zich stelde. Slagzinnen en hefboom acties moeten ons weer ryp maken voor de denkbeelden, die alleen de grond slag kunnen sU" vooh ee" geslaagde vernieuwing van ons maatschappelijk leven Naastenliefde is te omschrijven in voorbeelden en te verduidelijken in parabels, Christus deed dat in tal van gevallen. En toch is het beoefenen van de naastenliefde een zeer moei lijke opgave. Het gebod: „Gij zult uw naaste bemin nen als U zelf", heeft wel eens het eigen aardige gevolg, dat wij de naaste naai onszelf afmeten, terwijl heit beter zou zijn de naaste zo te beminnen, dat hij in zijn eigen waard blijft, zoals wij graag in onze eigen waarde behouden zouden blijven. zijn allemaal eigenaardige mensen; jve hebben allemaal iets bijzonders. Geen dekt -iS normaal. De wetenschap ont- f1J iedere stap, dat het spreekwoord waar ,me"sen. zoveel zinnen maar al te p de eerste plaats letterlijk. Sngen reed?eh Van Dr Paul Dn voir, s jaron geleden in dié richting. Op vele scholen reikte hij proefpanier- tjes uit, waarvan de kinderen masten meedelen hoe het oppervlak smaakte De uitslag was zeer verschillend; sommigen vonden het zuur anderen bitter en weer anderen smaakloos. De smaak-zin was uiterst gevarieerd. Hetzelfde deed zich voor bij een onderzoek onder Ameri kaanse geleerden. Zij proefden phenyl thiocarbimide, een benzol uit de groep bitter-amandelen. Sommigen noemden deze stof bitter, maar anderen hielden vol, dat zij volkomen smaakloos was. Hoezeer do mensen hun eigen ervaring voor de enig juiste houden, bleek daarna wel duidelijk, want de ene groep verdacht de andere van het spreker van onwaar heid, of minder achterdochtig toch minstens van een ernstige lichamelijke afwijking. Mannen zijn geneigd speciaal hun vrou- terwijl anderen uren wakker liggen na wen tot het yöorwerp van hun overtui- gingslust te maken en dus probeerde er een. die de stof smaakloos noemde, zijn vrouw keer op keer een dosis proef-stof te geven om haar te overtuigen van haar vergissing; voor het arme mens was phe nyl thiocarbimide bijzonder bitter. Verschillen van de reactie van ver schillende zintuigen zijn dus heel gewoon, maar het voorval van de niet-oveftuigde vrouw toomt, hoe gemakkelijk mensen ruzie krijgen over lichamelijke verschil len, waaraan niemand iets kan veran deren. Sommige mensen zijn niet eens in staat de afschuwelijke stank van een bunzing te onderscheiden. Veel voorkomend zijn de verschillen in reactie op kleuren. Rood kan de polsslag en de bloeddruk verhogen, terwijl blauw het tegenovergestelde resultaat kan heb ben. Sommige mensen zijn buitengewoon gevoelig voor deze prikkels, terwijl ande ren er volkomen onberoerd door blijven. Het kan gemakkelijk gebeuren, dat iemand wild van enthousiasme wordt over een kleurrijke zonsondergang, ter wijl een ander nauwelijks de moeite neemt om er even naar te kijken. De verschillen in onze ogen geven veel verschillen in gezichts-vermogen, ook voor die mensen, die niet onder de clientele van een oogarts behoren. De man, die' weinig oppervlakte-zicht heeft ziet niets, tenzij hij vlak voor iets staat. Zoeken twee mensen ,een met veel op pervlakte-zicht en de andere met weinig naar een bepaald artikeltje in de krant, dan zal de eerste het vinden in een on derdeel van de tijd, die de ander nodig heeft. Maar spelen deze beidé mensen samen golf, dan zal degene met het bui tengewone oppervlakte-zicht teveel zien en afgeleid worden. Gebrekkig oppervlak- zicht bij voetgangers of chauffeurs is niet onwaarschijnlijk een belangrijke fac tor bij het maken van ongelukken. Op bedwelmende middelen reageren 1 Tensen zeer verschillend. Morphine zal de meeste gebruikers doen inslapen, er z'Jn er, die er zo door geprik keld worden dat hun gedachten een wilde ronde-dans in hun hersenen beginnen en grote benauwdheid veroorzaken. Zwarte koffie kan voor sommigen een zeer gezonde slaap tot gevolg hebben, het gebruik van een klein slap kopje. Hetzelfde is met nicotine het geval. Ket tingrokers kunnen hun praktijken be drijven zonder ooit een long-aandoening te krijgen, terwijl de best geleide training anderen nooit tot het regelmatig gebruik van veel sigaretten kan brengen. Het zenuwstelsel van ieder van ons werkt verschillend wat betreft de afwis seling van slaap en activiteit. Als we doorgedrongen zijn in de betekenis van de slaap zullen we misschien een redelijk afdoend antwoord vinden op de kwestie, hoe we het beste onze uren van slaap eri werk kunnen afwisselen. Intussen wordt het tijd om mensen, die veel of bijna geen slaap nodig hebben, niet lan ger te bekijken als grillige of abnormale rariteiten. Precies als we geneigd zijn om man nen en vrouwen als normaal of abnor maal te catalogiseren in lichamelijk op zicht, terwijl we eigenlijk moesten er kennen, hoe zeer verschillend de licha melijke eigenschappen kunnen zijn, even gemakkelijk beoordelen wij hun betrek kelijke intelligentie. Het is heel handig om de menselijke familie te verdelen in verstandige en domme leden, maar dat wordt door de wetenschappelijke onder vinding niet gerechtvaardigd. Mensen, die wij schitterend vinden, zijn in het geheel niet brillant in alle opzichten. Het genie Albert Einstein, de bepaler van de formule voor de atoom splitsing, is zeker niet in elk opzicht phe- nomenaal. Er zijn genoeg wiskundigen, die betrekkelijk zwak zijn in hoofdre- kenen en uit verhalen over Einstein's jongensjaren blijkt, dat hij tot die groep behoort. Wij kunnen mensen cijfertjes geven voor hun bekwaamheid in het volbren gen van bepaalde duidelijk omschreven opdrachten: zij kunnen handig zijn als spellers, zich goed dingen herinneren, gemakkelijk met cijfers omgaan. Maar als het aankomt op hun gehele intelli gentie, kunnen aan de mensen geen cij fertjes 10, 9, 8 en lager tot' en met 1 ge geven worden. Dat zou hetzelfde zijn, als het paard van de groente-boer, de Shet- landse ponny van prinses Margriet, en het paard „Priest" van Prins Bernhard in één groep onder te brengen. Als we verstandig willen praten, moe ten we beginnen te bedenken, dat de menselijke geest een mengsel is van vele f misschien wel ecu kleine 3 00> volkomen verschillende geestelijke vermogens, nei gingen en streken, sar van ieder per soonlijk er in meer of mindere mate kan hebben. Neem bijvoorbeeld de „wijze-gekken mensen, die volgens de gewone testen en opvoedkundige normen zwak-zinnig of zelfs idioot zijn. Er kunnen er bij zijn met opmerkelijke geestelijke vermogens. Volwassenen, die de intelligentie tot het zich eigen maken van boekengeleerd heid missén, zijn vaak bijzonder handig in het maken van mechanische appara ten. Een jonge man van 21 jaar werd op zijn mechanische handigheden getest; hij bleek een meer dan geschoolde kracht te kunnen worden. Vele van deze mensen hebben zich ont wikkeld tot zeer kundige houtsnijders. Een schoolhoofd nam een zwakzinnig kind naar een speciale inrichting ter beoordeling. Het werd beproefd op zijn kijk op'structuren, waartoe het onregel matig uitgeknipte stukken tot een vier kant moest leggen. Na -18 minuten ge stuntel slaagde het schoolhoofd in dat gene, wat dit kind een minuut kostte. Zwak-zinnigen hebben vaak een bui tengewoon geheugen. Er zijn jongens, die automobiel- en telefoonnummers met de namen van de eigenaars gemakkelijk in lenge rijen opnoemen. .Deze voorbeelden tonen de onderlinge onafhankelijkheid van de diverse gees telijke vermogens. Wijze gekken zijn niet anders dan caricaturen van ieder van ons; sterk in sommige neigingen en zwak in anderen. Al deze dingen worden verwaarloosd bij de doorsnee psychologische test. Er wordt teveel een optelsom gemaakt van wat men normaal noemt. Dat noemt men dan de doorsnee-intelligentie. Om uit te maken, of een kind voor bepaalde scho len geschikt is, kan deze ouderwetse methode wel bevredigend genoemd' wor den. Toch ziet zij teveel over het hoofd, dat de mensen in hoge mate verschillen de geestelijke vermogens hebben. De mislukking in de poging om meer belangstelling te geven aan de indivi duele opvoeding 'van de kinderen op school is gedeeltelijk te wijten aan de neiging om zelfs de individuele opvoeding t.r schoeien op de massa-leest en te pogen kinderen onder te brengen in een be perkt aantal statistieken. In overvloed worden er artikelen en boeken gepubliceerd over de opvoeding van ..het kind". In ieder kind het individu met zeer verschillende geaardheid te herkennen, wordt zelden in die artikelen beklem toond. We kunnen veel vroeger beginnen met het brengen van de student op de plaats, waar hij door ziin aanleg hoort. Leer lingen moeten een hele school doorwor stelen, terwijl tij dingen leren, waarvoor zij in het geheel geen aanleg hebben, of practisch ongeschikt zijn. Het komt voor, dat men op zeer late leeftijd zijn eigenschappen leert kennen, maar tot de conclusie moet komen, dat men zijn hele leven een andere richting is ingestuurd. Het begrip voor de persoonlijke ver schillen is noodzakelijk in glle activitei ten, die aansturen op lichamelijke en geestelijke gezondheid, maar nog nood zakelijker is het in de verbetering van de verhouding tussen de mensen onder ling, of in het behandelen van de publie ke zaak. Waarschijnlijk zal het resultaat van de voortschrijdende kennis van de mens de conclusie zijn, aldus Roger J. Williams, directeur van het Biochemisch Instituut van de Universiteit van Texas, aan wiens artikel in de Reader's Digest wij een groot deel van deze gegevens ontlenen, dat er niemand is, die van nature de lei der is over alle wegen van ons leven. De maatschappij heeft leiders hard nodig; leiders voor de industrie, leiders voor de wetenschap, voor de opvoeding, voor de regering, voor alle terreinen van de menselijke activiteit. Wat de maat schappij niet nodig heeft zijn universele leiders, die leiden, of liever heersen, op alle terreinen. Er is niemand, die voor die taak geschikt is. Dictators en tyrannen spruiten voort uit ons gemis aan kennis over de be grensdheid van ieders kunnen. AJs iemand buitengewone moed of handigheid in een bepaalde tak vertoont en dus misschién in aanmerking komt voor een leidersplaats voor die bepaalde tak, beelden we ons gemakkelijk in, dat zo iemand dus ook op andere terreinen wel een kei zal zijn. Machtsmisbruik is vaak uit deze ver gissing voortgesproten. Een man, die goed kan praten, krijgt eigenschappen en deugden aangemeten, waardoor hij een man van gezag op zijn terrein en langzamerhand een man van gezag op alle terreinen over alle denkbare onder werpen wordt. Als wede menselijke natuur en haar eigenschappen kenden, tezamen met de gebreken en zwakheden; zouden deze 'denkbeelden onmogelijk zijn. Een dictator kan niet opstaan In een land, dat goed op de hoogte is van de menselijke eigenschappen Nee, We zullen veel dichter bij het be grip van-de verhoudingen tussen de men sen onderling komen, als we ons bewust zijn van de diep-gewortelde psychologi sche verschillen die ieder van ons ver schillend doen denken, voelen en hande len; verschillend van ieder ander. staat Israël stelde de V. N. van dit C8- sluit in kennis, aldus de radio. Van officiële zijde te Damascus is in tussen medegedeeld, dat de politieke commissie van de Arabische liga is bij eengeroepen voor een spoedbijeenkomst „in de bergen van de Libanon" op Dinsdag aanstaande ter bespreking van voorstellen van graaf Folke Bernadotte, de bemiddelaar van de V. N. tot een staken van het vuren. Onze Amsterdamse redacteur meldt ons: Omstreeks kwart over vijf arriveerde Zondagmiddag, met de wit geschilderde K. L M-Dakota, P-H. T. C. T„ graaf Bernadotte, de V. N.-bemiddelaar in Palestina, op Schiphol. Uit het vlieg tuig stapte een veel groter gezelschap dan men zou verwachten. Er waren enige zeer chic geklede heren en vol ledig ge-new-lookte dames bij. Joviaal kwam de grote, gebruinde graaf op de persmensen af en gaf zonder omwegen zijn antwoorden. Op een desbetreffende vraag vertelde hij, dat hij met koning Abdoella vooral de demilitarisatie van Jerusalem be sproken had; iets' wat hem zeer aan het hart lag. „Is er momenteel een totale oorlog aan de gang". Graaf Bernadotte ontkent dat. Hij weet niet alle feiten, want hij ontving nog geen rapporten, maar hij gelooft niet, dat het zo is en ook niet dat het zo ver komen zal. Verder deelde hij mee, dat hij op zijn vragen over de wapenstilstand destijds aan alle Arabische staten verzonden, nog niet van allen antwoord had gehad. „Maar mijn missie is nog niet geëindigd' De bemiddelaar gaat nu naar Lake Suc- ,-ces om in een openbare vergadering rapport uit te brengen. Daarna zal uit gemaakt worden, of hij teruggezonden zal worden En dat wil de vrolijk la chende graaf kennelijk graag. De mis sie is ook niet mislukt. „Ook de Ara bische leiders hebben alle medewerking verleend- en stelden prijs op mijn be middeling. De onderhandelingen ver liepen in vriendschappelijke geest en hadden aanvankelijk ook succes. Dat ;s altijd bij dit soort zaken, er zijn steeds ups en downs, nu zijn we in zo'n down, maar ik ben geen gebroken man". Zeer enthousiast was graaf Bernadotte over de K. L. M„ zonder-welke hij deze snelle reeks van onderhandelingen niet had kunnen voeren. Alles kon men op de snelste wijze bereiken en de „mar vellous crew" had dag en nacht voor hem klaar gestaan. Grriïf Bernadotte was ontvanger door de heer Visser, chef van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken en door dr. Plesman. Per auto be gaf het gezelschap zich naar Amsterdam, waar de maaltijd gebruikt werd. Me. het avondvliegtuig naar New York reis de men verder. Gezagvoerder Viruly vertelde nog. dat men er met dit gezelschap H5 vlieguren op had zitten „Vermenigvuldig dat nou maar met 260, dan weet u wat we afge vlogen hebben". Aanvankelijk was men geëscorteerd door 4 Tempest-jagers. De Joden vlogen met Messerschmitts en ae Arabieren met Spitfires. Overal zag na ook ijtijdens het bestand, werken aa. versterkingen. Vanmiddag om 12 uur l! °P he!n!S terie van buitenlandse zaken 'uureie Haag een Brits—Nederlandse culturele overeenkomst getekend door J ambassadeur. Sir Philip NichollS,enm^ nister v Boetzelaer. Doel der overeen komst is het begrip te bevorderen voor de^ntellectuele, artistieke en wetenschap pelijke werkzaamheid in beide landen. Een gemengde commissie van zes leden zal worden gevormd, welke minstens een maal ner jaar beurtelings m een de- beide landen bijeen zal komen en min stens vijf jaar zitting zal hebben. Voor uitvoering van het accoord zal van Brit se zijde de „British council" zorg dragen. Voor Nederland zal nog een uitvoerend orgaan worden aangewezen. De tekst van de overeenkomst zal uiteraard nog aan de volksvertegenwoordiging ter ratifica tie worden voorgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5