De UITHONGERING van Breuken in de Oosterse eenheid Berlij n De Russen blijven obstrneren iiiiuinujiiimumi KsmiBmiiiissimim Personeel Franse luchthavens in staking Gebruik van de Oranje-wimpel „De Nachtwacht" betrok weer zijn wacht Stormhoek Rubberpositie zeer verbeterd "5» sas 1 Alle rijverkeer tussen Berlijn en omstreken stopgezet Rustoord voor MOEDERS geopend 1111! 1IS1II111U l« «I» DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tito is populair Fraai resultaat voor de K.A.B. Strijd op eiland Sumatra 13e Waal hoog Storing luchtlijn Parijs—Amsterdam Regering geeft voorschriften Communisten-terreur op Malakka haringprijs blijft In de Kersenoogst lijdt onder liet slechte weer Behoeften der V. S. gestegen 70stë JAARGANG DINSDAG 13 JULI 1948 No. 20670 PATER DOSITHEUS RUYS f Nog meer tehuizen ook voor kinderen - Republikeinen vechten onderling Gevaar voor liet hooi GEHEEL OPGEPOETST IN DE GERESTAUREERDE ZAAL Vooraf maakte de Waelit zijn ronde WANDADEN TE BATOE ARANG DE MIDDENSTANDSPARTIJ IS ONTEVREDEN NOG VRIJ LEUZE OF WEKROEP! DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Indien de jongste, onthullingen over de besprekingen op de kominformbijeen- komst te Warschau juist zijn reeds tweemaal in de laatste maanden heeft de Britse regering officieel moeten erken- nen, dat dergelijke documenten handige vervalsingen waren of op enige waar heid berusten, heeft de Russische „belege ring" van de Westelijke zones van Berlijn 'n dubbel doel: de vorming van 'n West- Duitse staat met Frankfurt als hoofdstad te saboteren, èn het terrein voor de vorming van een Oost-Duitse staat zo gunstig mogelijk voor te bereiden. Men kan niet zeggen, dat deze ont- hulling wel of zelfs iets ni6uws brengt. De gehele internationale pers heeft be doelde doelstellingen onmiddellijk begre- Pen' waarbij de ene groep er een gewel dig belang aan hechtte, een andere ze tamelijk sceptisch bezag. Enerzijds staat Oost-Duitsland volkomen onder Russische controle en verandert er niets aan deze situatie, als er een louter nominale Oost- Duitse staat wordt gesticht, waarvan de communistische leiders onvoorwaarde lijk aan het Kremlin hebben te gehoor zamen; anderzijds hangt de stichting van een geordende West-Duitse staat, na de zesmogendhedenconferentie van Bonden, hoofdzakelijk van de W.-Duitsers zelf ar. Willen zij met het Westen medewer ken, dan kan Moskou geen roet in ne eten werpen; weigeren zij het, dan kun nen Washington en Londen aanmanen en aandringen, maar dictatoriale dwang is van die zijde nauwelijks te wachten. Willen de West-Duitsers aan illusies en ficties vasthouden; menen zij nl„ dat bin nen afzienbare tijd een Duitse eenheids- slaat tot stand kan komen, dan zullen zij ^elf spoedig ervaren, dat daarvan zolang de bezetting duurt, en dat zal nog heel lang duren niets kan komen. Hun Verzet tegen de Londense besluiten, of aadgevingen zo men wil, lijkt dan ook bovenal tactiek om een maximum aan concessies te verkriisen Want in zijn iTLT ?et communisme zo ver moge. vTo„, te dringen zal Washington tot heel veel bereid zHn zelfs als Frankrijk de ernstigste bezwaren doet horen. Want deze zenuwenoorlo® wordt even onver biddelijk gevoerd als de grote militaire °?r!og. Ook hij is totaal, en ontziet, als dit wenselijk wordt geacht, niemand; ook geen zwakkere medestrijders. Voor Washington gaat het er bovenal 0ln het Duitse volk te winnen. En vol gens zeer betrouwbare berichten vindt het daarin een bondgenoot, zelfs in Rus land. Want de blokkade van Berlijn, Welke twee en een kwart millioen Duit sers in hun levensbestaan treft, vindt in geheel Duitsland de scherpste afkeuring. Niet alleen in het Westen, maar, meer misschien r.og in het Oosten. En volgens Londense berichten heeft de (communis tische) eenheidspartij zich reeds tot het Russische opperbevel in Berlijn gewend met het dringende verjoek de blokkade zo snel mogelijk op te heffen wijl, zelfs hij de communisten in de Oostelijke zöne de radicale afwijzing van deze uithonge. ringsmethode met de dag meer afgete kende vormen aanneemt. Nu lijkt het natuurlijk weinig waar schijnlijk, dat de Russen enig mededogen mollen hebben met de Berlijners, die in uiterste nood geraken. Zij weten boven alen. dat de Amerikanen, nu dezen hun luchtbrugoperatie zijn begonnen, leite- telijk niet meer achteruit kunnen; men vraagt zich zelfs af, hoe het mogelijk is, dat de Amerikanen, en met hen de Brit ten, zich door de Russen in deze onge twijfeld kritieke situatie, waarin zij moeten standhouden, hebben laten drin gen. Maar te Berlijn zijn de Russen in een uitermate gunstige positie om hun tegenstanders met de bekende methoden de voet dwars te zetten en daartegen helpen geen verdragen, overeenkomsten of afspraken, zelfs niet als zij schrifte lijk tussen Truman en Stalin zijn vast gelegd. De Russen hebben fle macht in Berlijn, en het gehele Oosten weet uit bittere ervaring, hoe zij gemeenlijk van hun macht gebruik maken. Dat onder deze omstandigheden de crisis van de kominform. welke in ge heel Oost-Europa een enorme indruk blijkt te hebben gemaakt, voor Moskou inderdaad een spaak in de wielen bete kent, kan tot een zeker gematigd opti misme aanleiding geven. Zowel uit Po len, als uit Hongarije, Tsjechoslowakije en Roemenië komen berichten, dat maarschalk Tito, die het gewaagd heeft openlijk met Stalin in conflict te komen, op het ogenblik de populairste man van het Slavische blok is geworden. Zelfs als de zeer fantastisch klinkende ge ruchten, dat deze „opstand" een door de communisten zelf geënsceneerde camou flage zou zijn geweest om de Russen een aanleiding te geven tot de Adria- tische Zee door te dringen, op waarheid zouden berusten, dan is voor hen de bom toch verkeerd gebarsten. Zonder aan de gisting, welke zich overigens niet alleen in Tsjechoslowakije heeft voorge daan, een overdreven waarde te hech ten, is het toch duidelijk, dat er onrust en verwarring in het Oostblok zijn ont staan, juist ter wille van de buitenlandse politiek. Op een moment, dat Rusland er het hoogste belang bij had eensgezind heid te demonstreren. Amerika heeft onmiddellijk van de ge legenheid gebruik gemaakt om de satel lieten voor té houdtm, hop voordelig het voor hen zou zijn uit de communistische band te springen. En tegelijkertijd wordt in de nota's der grote Westelijke mogend heden over de Berlijnse kwestie de deur goor Rusland wijd opengehouden om uit het doodlopende slop te geraken. Dat het reeds vandaag of morgen tot onderhan delingen tussen West en Oost zal komen, gelooft niemand. Maar beide partijen wil len onderhandelen, zij het nog op ver schillende voorwaarden. Zou men het over die voorwaarden tamelijk eens kun nen worden, dan zou daardoor een flinke stap vooruit gezet zijn. Uit Peking ontving het Provincialaat der Minderbroeders te Weert 12 Juli te legrafisch bericht, dat Pater Dositheus Ruys O.F.M., superior regularis van de Missie der Paters Franciscanen in de pre fectuur Kiangchow (China) tengevolge van ziekte overleden is. Pater Ruys, die tot voor kort met Mgr. Quintinus Pessers O.F.M. gevangen gehouden werd door de communisten te Kiangchow, maar vrijge laten het comr%inistisch gebied nog niet kon verlaten, had volgens de laatste be richten veel geleden in de gevangen schap, zodat men vreesde voor zijn ge zondheid. Onder welke omstandigheden pater Ruys overleden is, is nog onbekend. De Russen blijven bun politiek van hardnekkige obstructie te Berlijn voort zetten. Zo hebben de Sovjetautoriteiten aldaar Maandag alle vergunningen voor Duitse motorrjjtuiger om de Sov jetzone te Berljjn binnen te komen, in getrokken, aldus deelde het Duitse ge meentebestuur mede Het gevolg van deze maatregel is, dat alle rijverkeer tussen Berlijn en omstreken stopgezet zal worden. Berichten, dat de Britse militaire gou verneur in Duitsland, generaal Sir Brian Robertson, die, zoals gemeld, Zondag voor dringende besprekingen over de toe stand te Berlijn naar Londen was gevlo gen, voorgesteld zou hebben de Britse troepen in Duitsland gedurende de Ber lijnse crisis te versterken, vinden geen bevestiging. Een woordvoerder van het Britse leger sprak althans categorisch de berichten tegen, dat Engeland het besluit zou ge nomen hebben om troepenversterkingen naar de Britse zone of Berlijn te zenden. Intussen wordt deze tegenspraak ook al weer tegengesproken. Er zouden inder- De K.A.B, heeft haar vele nutti£e Instellingen weer met één vermeer derd: een rust- en herstellingsoord voor vrouwen aan de Woudenbergse weg te Zeist. Het is het landgoed „Sonnehaert" met ongeveer 12 ha. bos- en heidegronden, aangekocht door ..Concordia", eveneens een Instelling van de K.A.B. 'J hebben reeds eer over deze in enting geschreven aan de hand van annen op papier, maar nu deze on- "er leiding van de heer J. D. Verzuu. oorzitter van de betreffende commis- ste en architect Nico de Jong zijn uit gevoerd. moeten we zeggen dat onze outste verwachtingen zijn overtroffen. iritirIS„een riant en fraai huis in een ayuische omgeving gelegen. Maar ook interieur is bijzonder smaakvol en «n verzorgd, waardoor een sfeer is ontstaan die van zelf rustig stemt. Het gaat immers ook niet op de eerste Plaats om lichamelijke rust, zoals d» neer Verzuu Maandagmiddag zei bij de -Pemngsplechtigheid. nadat Mgr J. G an Schaik de kapel had ingewijd. En de verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, merkte heel treffend op: „voor onze arbeidersvrouwen is niets goed ge noeg". Er zijn nog vele woorden van ge lukwens en voldoening gesproken. Geen wonder waar een dergelijk uitgebreid gezelschap van verbondsbestuurders, di recteuren van instellingen en officiële genodigden bijeen was. De burgemeeste" van Zeist, de heer Korthals Alters, had ar geen spijt van vergunning verleend te ^ebben oln dit gebouw voor rustoord eezin°en bestennnen omdat er nu meer het vo6" Van Profiteren dan wanneer En nat?^J??-?inswoning was vrijgegeven terbpr„ J was de pastoor van Soes- de zTefzor! ZEerw" Beer Welsing. die 47 personen°T-dCZe gemeenschap van cordia" en di^h*' dlrecteur van „Con- ter van de Bnnrt Hendriks, voorzit ter van de Bond van R. K. Ziekenfond sen, kwamen vorstelijk voor de dag met een bijdrage van resp. J io.ooo en een halve ton. Uit de rede van de heer De Bruijn stippen wij nog aan dat het in de bedoe ling ligt nog meer van dergelijke huizen te stichten, ook voor de kinderen. De K.A.B. demonstreert hier weer mee hoe zij vooral een gezinsbeweging is. Voor uitzending naar „Sonnehaert" komen in aanmerking vrouwen van le den der K.A.B., die een verklaring van de huisarts overleggen, waaruit blijkt dat haar verblijf in een rustoord ge wenst is. Zij mogen echter niet bed legerig zijn of aan een ziekte lijden. daad, zo verneemt A.P. van gezaghebben de zijde, versterkingen uit Engeland naar Duitsland onderweg zijn. Eden, de vroegere Britse minister van buitenlandse zaken, is per vliegtuig te Hamburg aangekomen, alwaar hij een receptie op het stadhuis zal bijwonen Hij zou, heden. Dinsdag een ontmoeting met de uit Londen teruggekeerde generaal Robertson hebben en met hem doorvlie gen naar Berlijn. Intussen is ook de Engelse onderminis ter voor Duitse aangelegenheden. Lord Henderson, op het vliegveld te Mahn, nabij Keulen, aangekomen, 'vanwaar hij onmiddellijk per auto naar Düsseldorf is vertrokken. Van Russische zijde wordt voor de eer ste maal openlijk toegegeven, dat de blok kade van Berlijn voortgevloeid is u,t. politieke overwegingen en niet uit tech nische moeilijkheden. Het blad „Vorwaerts", een van de met Russische licentie verschijnende bladen schreef vandaag: „De aanvoer za) weder om vrij kunnen plaats vinden, zodra de westelijke mogendheden de weg naar Potsdam teruggevonden hebben en zodra zij het aanbod, dat in Mei 1948 door ae Russische regering gedaan werd bij de publicatie van de AmerikaansRussische nota s. om op een conferentie de meningsverschillen tussen de twee mo gendheden tot een oplossing te brengen, zullen aanvaarden. „Er is geen andere manier, om de moei lijkheden inzake Berlijn uit de weg ;e ruimen", aldus het blad. Amerikaanse jagersop wég naar Duitsland Van het vliegveld Selfridge (Michigan), zijn gisteren 15 volledig bewapende „ja gers" met straalaandrijving gestart voor de eerste vlucht over de Atlantische Oce aan, die deze Amerikaanse vliegtuigen ondernemen. Eerst zouden 16 vliegtuigen starten, één machine weigerde echter. Het doel van de vlucht is de Amerikaanse zone van Duitsland. Volgens ingewijden zou de tocht in minder dan 12 uur ge maakt kunnen worden, doch door tussen landingen duurt de reis drie dagen. In koortsachtige haast werd gisteren door de Amerikanen gewerkt aan een nieuwe geheime landingsbaan van 5000 voet op het vliegveld Tempelhof, waar door dit vliegveld in staat zal zijn, de reusachtige B-29 S te ontvangen en de capaciteit van het vliegveld zelf met een derde zou verhoogd worden. - V Breed en fors ligt Jtet nieuwe gebouw van de Rotterda msche Bank aan de Coolsingel-boulevard van Rotterdam. Op Maandag 26 Juli a.s. zal het pand gedeeltelijk in gebruik worden genomen. Ten behoeve van de algehele in bcdrijfstelling moeten nog zoveel voorzieningen wor den getroffen, dat de officiële opening waarschijnlijk pas in de eerste helft van Dec ember zal kunnen geschieden. In het republikeinse gebied ten zuiden van de status-quo-lijn in het Medanse, welke door de Asahan-rivier wordt ge vormd, hebben zware gevechten plaats gehad tussen republikeinse strijdgroepen onderling, tengevolge waarvan het hos pitaal, de vroegere woningen van de employé's en alle andere gebouwen van het emplacement der onderneming Mem- bangmoeda in vlammen zijn opgegaan. Membangmoeda Is een rubberonderne ming van de Rubbercultuurmij. Amster dam. Uit Zuid-Tapanoeli komen eveneens berichten omtrent voortdurende gevech ten tussen de T.N.l. en andere republi keinse strijdgroepen, waaronder de be volking ten zeerste lijdt, zodat een steeds groter stroom vluchtelingen van Tapa- noeli en Asahan naar het door de Neder landers gecontroleerde gebied evacueert. Het merendeel van deze vluchtelingen verkeert in. een deerniswekkende toe stand, en moet door het Rode Kruis ge heel gekleed en gevoed worden en ge neeskundig behandeld. Tengevolge van de regen der laatste dagen is de waterstand van de rivier de Waal bij Tiel gisterenavond opgelo pen tot .7.30 plus N.A.P. Het gevolg hier van is, dat de gierpont uit de vaart is genomen en de veerdienst thans wordt onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. Het autoverkeer on dervindt hierdoor aanzienlijke vertraging. De pachters van het hooi- en grasland langs de Waal en ook de eigenaren van de steenfabrieken wachten in grote span ning af of de gedurende de laatste dagen reeds versterkte zomerkaden langs de rivier in staat zullen zijn het wassende water tegen te houden. Mochten deze kaden overstromen of doorbreken, dan zullen honcjerden hectaren gras- en hooi land verloren gaan, terwijl ook de steen industrie aanzienlijke '•chade zal lijden. De stakingsbeweging in Frankrijk schijnt maar geen einde te zullen ne men. Gistermiddag is het grondperso neel op de luchthavens in Frankrijk in staking gegaan. De K. L. M. wasder halve genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te staken. De K. L. M.-dienst SchipholRome, welke via Marseille gaat, zou worden omgelegd via Basel. De route Schiphol—Genève—Rome Tunis van de K. L. M.-vliegtuigen wordt voorlopig gevlogen tof Rome. De Franse regering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de stakers op de vliegvelden bevolen wordt weer aan het werk te gaan. Er worden spe ciale straffen genoemd voor hen, die weigeren. De meeste beambten, die belast zijn met de radio-contróle en het dirigeren van vliegtuigen, zijn aan het werk ge bleven. Intussen heeft ook de ..British Euro pean Airways" alle diensten op Frank rijk stilgelegd. Lange-afstandsdiensten van«é andere maatschappijen ,die via Frankrijk gevlogen worden, zullen wor den omgelegd. Van de 1500 man personeel der in staking gegane luchtveiligheidsdiensten zouden, volgens'verklaring van de zijde van het onder communistische controle staande algemene Franse vakverbond (C.G.T.) er 1200 tot dit verbond behoren. Het bij de niet-communistische Force Ouvrière aangesloten verbond van be stuursambtenaren, dat het personeel van prefecturen en onder-prefecturen in de departementen en van de diensten bui ten Parijs van de ministeries van oud strijders-aangelegenheden. gezondheid, binnenlandse zaken, justitie en Duitse aangelegenheden omvat, heeft besloten zijn leden te verzoeken heden Dinsdag middag het werk te staken, wanneer niet aan hun looneisen tegemoet wordt geko men. Volgens een bericht van A.F.P, is het burgerlijk luchtvaartpersoneel te Tunis eveneens in staking gegaan. Dientenge volge is alle luchtvaartverkeer op het vliegveld El Aquina stop gezet. Een toestel van de Air France ver ongelukte gisteravond op de startbaan Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorderen neeft de raad van ministers de volgende richt lijnen voor het gebruik van de oranje wimpel bij de Nederlandse vlag vastge steld: le. op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis wordt door alle officiële instanties gevlagd met oranje wimpel: 2e. op feestelijke gelegenheden, waar bij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukking wordt gebracht, wordt eveneens door alle officiële instanties gevlagd met oranje wimpel; 3e. in alle andere gevallen „dus b.v. op de nationaie herdenking op 5 Mei" wordt gevlagd zonder oranje-wimpel 4e. Het bovenstaande geldt voor alle gebouwen en terreinen, onafhankelijk van het feit of voor of op het gebouw zelf wordt gevlagd. 5e. Het bovenstaande geldt niet voor schepen van oorlog en voor marine- inrichtingen aan de wal, voor kazernes en analoge inrichtingen van de Kon. landmacht, voor vaartuigen in andere publieke dienst, voor de koopvaardijvloot en voor de vissersvloot, die steeds de Ned. vlag zonder wimpel voeren. Uit zonderingen zijn ook gebouwen en ter reinen van die legeronderdelen, die een speciale vlag voeren. 6e. Indien ten teken van rouw halfstok wordt gevlagd, dan moet dt vlag eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag halfstok te doen waaien. Bij het binnen halen van de vlag moet de vlag van half stok eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok-vlaggen wordt nimmer ge-, bruik gemaakt van de wimpel. Het kostbare bezit van de stad Am sterdam, Rembrandt's beroemde schil derij „De Nachtwacht" of, zoals het eigen lijk heet, „Het korporaalschap van Fraiv- Bannincq Cock" heeft reeds een veelbe wogen geschiedenis achter .zich. Het is deze 305-jarige - echter zelden vergund geweest een voet buiten de deur te zet ten. Na de voltooiing van het rijksmuseum in 1883 is het op de schouders van een aantal mannen langs de grachten naar de plaats van bestemming overgebracht waarbij de dragers, onder de indruk van het historische ogenblik, het „Wien Neer- lands bloed" aanhieven. In 1898, het kro nmgsjaar van H. M. Koningin Wilhelmina, at TLdoek getransporteerd naar net if. Museum, waar het deel uit maakte van de grootste Rembrandl-ten toonstelling ooit gehouden. Daar waren niet minder dan 120 werken v^n de meester geexposeerd In hel jongste verleden moest ,Ds Nachtwacht" in veiligheid worden ge bracht voor het oorlogsgeweld en kwam. na een wankele tocht op de IJ-pont, in Medemblik terecht om tenslotte in een schuilkelder in de duinen het einde van de krijgsverrichtingen af te wachten. Na de bevrijding van ons tand is het enorme doek, dat 4.80 meter breed cn 3.78 meter hoog is, met loo andere mees terwerken ondergebracht in de drukker- uitbouw vah het rijksmuseum, waar het gemiddeld 1300 bezoekers per dag tof zich trok. De bezoeker, die Zaterdagmid dag om 5 uur het schilderij nog in de Waterloozaal van de uitbouw heeft be wonderd. kon het Zondagmiddag om I uur zien opgesteld in de geheel gerestau reerde Nachtwachtzaal, waar het vóór de oorlog zijn vaste plaats had. Deze verhuizing, die bijna als bij to verslag is geschied, werd Zaterdagavond in iets minder dan een half uur uitge voerd foor een staf van medewerkers uit het museum onder leiding van de direc teur jhr. D C. Roël) en de secretaris de heer Ton Koot. Op de eerste etage var, de drukkeruitbouw was daartoe een groot driedelig raam uitgebroken, waal- door net uit de lijst eenomen en geheel ingespilkerdp schilderij met katrollen werd nee» gelaten. Oo de schouders Van 7 timmerlieden en 13 suppoosten bijg? staan door enige van de politieagenten, die de nieuwsgierigen op een afstand hielden en het verkeer omleidden, werd het onschatbare kunstwerk om het ge bouw gedragen, eerst door de tuin, waar enkele struiken het moesten ontgelden, door de dubbele poort van Groningen en Deventer en door het hek op de Hoek vdn de Jan Luykenstraat en de Hobbe- mastraat.^ Vervolgens een paar honderd meter over het Museumplein tot het. ge vaarte van 18 m2 behoedzaam onder de grote doorgang werd neergezet en daarna duurde het nog slechts enkele minuten, alvorens het door de .speciaal voor nood gevallen aangebrachte sleuf in zijn defi nitieve ruimte was opgehesen. Enkele uren later stond het vorig jaar schoongemaakte doek weer in zijn lijst die gevat is in een enorm passepartout. De belichting is in de afgelopen maan den torgvuldig nagegaan op een schil derij van Backer, dat dezelfde afmetingen bezit en met enkele andere schuttersstuk ken de overige wanden van de zaal be dekt. Het probleem van de belichtine heeft verder oplossing gevonden door hev aanbrengen van een nieuw velum dat aan de onderzijde een oppervlakte van 120 M2 heeft en aan de bovenzijde var 100 M2. De schuine wanden van dit ve lum zijn wit geschilderd en reflecteren het daglieht in de gewenste hoek op het schilderij, dat nu op zijn voordeligst uit komt. Zonder een schrammetje heeft „De Nachtwacht" zijn „ronde" volbracht, maar voorlopig zal er bijzondere ->mstanrl\e heden daargelaten van reizen wel niet veel meer komen. van het vliegveld OrI bij Parijs, kort nadat het grondpersoneel van het vliegveld plotseling in staking was gegaan. Geen van de acht passagiers of van de bemanning van vier koppen werd gewond, ofschoon het toestel direct in brand vloog. Wat de overige stakingstoestand be treft, valt te melden, dat de meerderheid van de stakende zeelieden te Marseille besloten heeft het werk te hervatten. Tussen de 70 en 100 „communistische guerilla-strijders" zijn het enige kolen mijncentrum van Malakka, Batoe Arang, binnengedrongen en hebben deze plaats met behulp van machinegeweren, ander half uur lang bezet gehouden, aldus meldt Reuter. „Geoefende saboteurs hebben uit rusting van vitaal belang vernield". Een tweede groep gewapende verzets lieden heeft een aanval ondernomen op de rubberplantage Koeala Kangsar, een kleine 300 km. van Batoe Arang. De Indische directeur ontkwam en liet de plantage achter in handen der guerilla- strijders. Toen de verzetslieden hun aanval op Batoe Arang ondernamen, vlogen Spit fires van de koninklijke Britse lucht macht boven de stad. Vele aanvallers waren gekleed in de uniform van het voormalige Maleise anti-Japanse volks leger. Voorts meldt Reuter nog, dat 53 trein- passagiers te Batoe Arang een uur lang door de verzetslieden in bedwang ge houden zijn. „Zij werden gefouilleerd en beroofd". Een groep verzetslieden heeft het po litiebureau te Batoe Arang aangevallen en 16 politiemannen gedood. Eén ande re groep heeft de woningen der Euro peanen omsingeld. Deze werden. met waarschuwingsschoten binnenshuis ge houden. Het partijbestuur van de Middenstands partij heeft aan alle fractieleiders van de Tweede Kamer het volgende telegram gezonden: „Maken bezwaar tegen gevolgde zetel verdeling. Partij van de Arbeid krijgt 1.4 zetel meer dan aantal stemmen, ter wijl wij, met slechts 0,2 te weinig, geen zetel krijgen toegewezen. Achten dit in strijd met democratie en negatie van uitgesproken volkswil. Verzoeken drin gend uw invloed te doen gelden voor rechtvaardiger verdeling. Kunnen voor stel deponeren, waardoor aan gerecht vaardigde verlangens van ieder kan wor den voldaan". Bovengenoemd partijbestuur weet blijk baar niet dat de Kieswet (art. 100) voor schrijft hoe de verdeling van :de zetels plaats heeft. De Middenstandspartij kwefn niet in aanmerking omdat ze de kiesdeler niet gehaald heeft. Enkele dagen geleden hebben we ba- richt, dat met ingang van 15 Juli de prijs van een haring maximaal 10 ct. zou be dragen. In verband met de betrekkelijk ge ringe vangsten is, naar we thans ver nemen, de datum, waarop genoemde maximumprijs zal gelden, tot 2 Augustus verschoven of zoveel eerder, als rijke vangsten zulks zullen rechtvaardigen. Amper op eigen benen staande denkt een mens nog wel eens terug aan zijn jonge jaren. In. de geest doemt dan het rumoerige, maar gezellige beeld weer op van het gezonde gezin. Een grote tafel met aan het hoofdeinde de ge zinsaanvoerder en tussen de „kleintjes" de moeder. Verder met wat passen en meten een collectie van acht rumoerige spruiten, zo tactisch mogelijk verdeeld opgesteld. Tien man, waarvan er nu nog vier zijn overgebleven. De vogels werden groter en vlogen uiteindelijk uit. Wee moedig werden ze telkens nagestaard, maar toch. ook weer met voldoening, om dat eruit bleek, dat zij gezond waren. Voor ieder immers lag er op de wereld een taak en die taak hebben ze op zich genomen. Goed, echt goed, is het dan te zien, dat ze bereid zijn zich aan die taak te wijden en een steentje bij te dragen tot de opbouw van de maatschap pij- Zo zal het beeld zijn, dat mensen uit de vele kerngezonde gezinnen zich voor de geest kunnen halen. Maar zo ook kan het beeld zijn, dat velen niet kenrfen. Hoe dikwijls is het gezin van onze tijd niet bedorven en hoe dikwijls spelen in dit bederf de jongeren geen rol. Kerels als bomen en gerijpte jonge vrouwen kunnen niet „weg" en moeten nog steeds hun benen onder een „andermans" ta fel steken. Hoevele gezinnen zijn niet samengesteld uit vader (de kostwinner), moeder (de hospita) en grote kinderen (betalende gasten). Meningen, opvattin gen, inzichten, ze verschillen van elkaar, de liefdesband van het ingezonde gezin breekt af en alleen het nuchtere Ver stand blijft nog, om ouders en kinderen bijeen te hóuden. En wie geeft nog iets voor het nuchtere verstand van onze eeuw? Nog erger kan het soms zijn, wanneer de jeugd de gang van zaken wanhopig heeft willen versnellen. Een samenwo ning van ouders en getrouwde kinderen, terwijl de wrevel van het onbevredigde verlangen al heeft geknaagd aan de ge negenheid. Twee kapiteins op een sch'p en alle twee met een eigen bestek. De koers gaat vast en zeker verkeerd! Ach ja, de beelden zijn somber, doch er zitten ook lichtpunten aan. De ver draagzaamheid immers kan redding brengen. Verdraagzaamheid van de kin deren, maar toch ook van de ouders. Het is immers God, die wasdom aan de kin deren geeft en Zijn genaden in hen uit stort. Zij hebben dus het recht op een redelijke eerbiediging van Hun ideeën en opvattingen. Dan zal het voor hen ook weer lichter vallen zich te schikken in het dwangbuis van onze tijd. Maar en op dif punt mogen veie jongeren wel eens scherp acht geven ze hebben het recht op begrip, maar ooit de plicht tot daadwerkelijke steun aan alle pogingen, om het getij te doen ke ren. Wat baat het zuchten om een eigen huis en 't steunen om begrip, wanneer niet met alle macht aan het eigen huis wordt gebouwd en het begrip wordt opgewekt. De verkiezingen liggen nog pal achter ons en een vriend zei mij: „Tja, ik heb ook maar K. V. P. gestemd. Feitelijk wett ik niet precies waarom, maar ik vond het een gewetensplicht". Mijn hemel, wat een vaagheid! Mijn moeder vertelde vroeger over O. L. Heertje en het maakte veel indruk op me. Maar op rij per leeftijd wilde ik dat O. L. Heertje wel eens wat ernstiger beschouwen. Won derlijk waren de ontdekkingen en du vaagheid van het geloof heeft zich ge kristalliseerd tot een actief belijden. Gewetensplicht (lees: onverschillig heid) is nog veel vager, omdat het ge weten nogal kan veranderen Waarom hebt ge (misschien) K. V. P. gestemd? Zo maar? Of werkelijk, omdat ge, als jonge kerel en vrouw, die gezinssprevk hebt ontleed en onderschreven? Gezond making van het gezin, het volk enje zelf? Als het laatste waar is, of Wanneer ge inziet, dat het toch feitelijk zo had moeten zijn, pas dan op! Verkiezingen beëindigen geen politiek, maar luiden deze in! Doe dus mee, om al die jonge harten in ons land gelukkig te kunnen maken. Strijd voor je jongerenbelangan en verover de plaatsen, die 'de jongeren in de uplitiek moeten innemen, om hun belangen te kunnen bepleiten. Vecht voor het gezonde, jonge gezin. En begrijp dan goed, dat wanneer -de laatste verkiezingen tot deze strijd de aanleiding kunnen zijn daarmede de allergrootste winst voor onze gemeen schap is geboekt. ROERGANGER. Het zeer slechte weer in de afgelopen weken heeft het kersengewas in de Be tuwe geqn goed gedaan. Het betreft hier vooral zwarte kersen, Varikse zwarte en Napoleons. Deze kersen zijn over het al gemeen gesprongen en. zelfs voor de fa brieken ongeschikt. De Duitse kersen, dit zijn de eerste kersen in de campagne, zijn alle goed binnengekomen. Al met al kan niet gezegd worden, dat de pachters over vloedige winst hebben geboekt. En ook voor de kopers vah winkeliers en markt venters was het dit jaar geen vetpot. Door de geringe houdbaarheid en hoge prijzen, die de fabrieken op de veilingen besteedden, kregen zij verschillende ma len verlies te incasseren. Volgens het Amerikaanse departement van handel zal er dit jaar meer natuur rubber beschikbaar zijn dan aanvankelijk werd geraamd. Tengevolge van de verbe terde productie in Malakka, Indonesië en andere vooraanstaande rubberproduce- rende gebieden kan de Wereldproductie van natuurrubber gedurende 1948 thans op ruim 1.450.000 long ton worden ge raamd. Door de Internationale Rubber Studie Groep was de productie oorspron kelijk geraamd op 1.391.000 long ton. Deze verbeterde vooruitzichten komen juist op tijd. daar de Amerikaanse rub berindustrie haar ramingen voor de hoe veelheid nieuwe rubber, welke zij dit jaar nodig zal hebben, met 10 pet. heeft ver hoogd. Volgens deze nieuwe raming zal de industrie behoefte hebben aan onge veer 1.050.000 ton aan nieuwe synthetische en natuurrubber tegen een voorafgaande raming van 969.000 ton. Daar de productie van synthetische rubber, iets meer dan 500.000 ton zal toe voegen aan de totale hoeveelheid nieuwe rubber, welke dit jaar beschikbaar zal zijn, raamt het departement van handel de totale wereldaanvoer van synthe tische en natuurrubber in 1948 op iets meer dan 2 millioen long ton. De buiten landse vraag naar nieuwe natuur- en syn thetische rubber wordt thans geraamd op ongeveer 825.000 ton, waardoor 1.175.000 ton overblijft voor de V.S. Deze hoeveel heid, tezamen met de ruime voorraden geregenereerde rubber, zal volgens het departement voldoende zijn zowel voor bet programma tot voorraadvorming van de Amerikaanse regering als voor de be hoeften van de binnenlandse fabrikanten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1