voor T ogiiatti-aanslag staking in Italië DÉ P. v. d. A. EN DE V.V.D. algemene BLANKE LUITENANT BIJ DE „ZWARTMONDEN" Schuld van Berlijns uithongering ligt bij de geallieerden Zachte winter is een Afwijkingeli zijn abnormaal goede term NIEUWE BONNEN STORMLOOP TEGEN REGERING II. Vader ivas diep geschokt De Kabinetsformatie De mandie verdween „Moskou voortdurend bezorgd voor het welzijn der Rerlijnse bevolking" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen broederlijk samengaan HET KREMLIN ANTWOORDT ONDER DE LO U R E O, die lioge druk op de Oceaan m Koffie, thee en zeep 0 70ste JAARGANG DONDERDAG 15 JULI 1948 No- 20672 r l .„irvan tijH bezoek aan To. hoogte »este l toffer is geworden van ghatti, die het die de afschuw cn HET SLOT VAN HET CONSUMENTENCREDIET Nieuwe bonnen worden uitgereikt Zal liij naar de beschaving willen terugkeren EEN EERSTE CONTACT CANADESE SPOORWEG STAKING AFGELAST LIEVE VISSER BRITSE DAKOTA VERONGELUKT DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal. t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgt. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling Naar wij gisteren in een gedeelte onzer oplage hebben gemeld, is Togliatti, de leider der Italiaanse communisten, gistermorgen bij het verlaten van de kamer door Antonio Pallaflte, een 25-jarige student, afkomstig uit Sicilië en niet tot enige partij behorend, neergeschoten Zoals te verwachten was, is de opwinding in Italië, als gevolg van de aanslag op Togliatti, vooral onder de communisten, zeer groot. Van kerkelijke zijde heeft men zich gehaast de aanslag ten scherpste te veroordelen. De katholieke premier, De Gasperi, verklaarde, dat de aanslag het ergste was, dat had kunnen gebeuren. Aan Togliatti's echtgenote betuigde hij zij» deelneming en zijn afschuw over de misdaad De H. Vader was diep geschokt, toen hij tijdens een openbare audiëntie voor ongeveer 6000 personen het nieuws van de aanslag vernam en beëindigde onmiddellijk de audiëntie. Mgr. Montini heeft namens het Vaticaan telefonisch bij het ziekenhuis naar de toestand van Togliatti geïnformeerd en liet hem wensen voor spoedig herstel overbrengen. Volgens het laatste bulletin is het leven van Togliatti, behoudens onvoorziene omstandigheden, buiten gevaar. In de meeste grote steden heer% een algemene staking. Het heef» er alle schijn van, zo meldt Reuter, dat de toestand zich ontwikkelt in de richting van een strijd tussen communisten en de regering om de controle van de straten. De communistische partij heeft haar gehele gewicht van twee milüoen partijleden en zeven millioen vakverenigings- feden in de schaal geworpen in een poging de aanslag op Togliatti,te gebruiken om de regering omver te werpep, aldus Reuter, heeft gistermid- De Italiaanse regering neef' goierm.a- deQ verontwaardiging van alle Italianen h De premfw'zéide, dat de aanvaller on- middellijk.gearresteerd werd. De regering smeekt de hoop en de vurige wens uit, dat Togliatti de gevolgen van de afschu- Togliutti welijke gewelddaad te boven zal komen en snel zal mogen herstellen. In de senaat en de kamer waar men t nieuws spoedig vernam werd de vergade ring geschorst, hetgeen gepaard ging nut tonelen van grote opwinding In de senaat ontstond een tumult. Ver scheidene communistische senatoren poog den de minister van binnenlandse zaken. Scelba, die zich op de regeringsbank be vond, te lijf te gaan. Zij werden echter door hun partijgenoten tegengehouden. Naar vernomen wordt, heeft het hoofd bestuur van de christelijk-democratische parlementsfractie met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, waarbij het zijn verontwaardiging uitspreekt over de aanslag op Togliatti, alle geweldpleging afkeurt en de burgers verzoekt, zicb los te maken van alle haat en wraakgevoe lens, in het belang van het vaderland.. Kamervoorzitter Gronchi. sehaatsvoor zitter Bononi en de oua-minister-presi- dent Orlando hebben zicb naar het zie kenhuis begeven, waar Togliatti is opge nomen. Premier De Gasperi heeft het volgende telegram gezonden aan mevrouw Togl'.a'- ti: „Hierbij geef ik u uit naam van mijp collega's in de regering en mijzelt van ganser harte uitdrukking aan de wens voor een spoedig herstel van uw echt genoot en aan onze diepe verontwaardi ging over de misdadige aanslag." Communisten eisen aftreden der regering Zonder dat de Italiaanse regering ook maar het geringste verwijt kan treffen (Van onze eigen redacteur). Dezer dagen is in enkele bladen het bericht gepubliceerd, "dat er een onder linge afspraak zou zijn gemaakt tussen de V, D. en de C. H. om alleen te zamen aan een kabinetsformatie op even tueel bredere grondslag deel te nemen, zodat de deelneming van een van deze beide alleen uitgesloten móest worden geacht. Op grond van zeer betrouwbare inlichtingen kunnen wij dit bericht ten stelligste tegenspreken. Wel werd ons bevestigd, dat er bij dit overleg contact zal bestaan tussen deze beide partijen, wat gezien haar positie bij een kabinets formatie op bredere grondslag nogal be grijpelijk is. Nu behoeft de opdracht aan dr Beel, welke intussen bekend is geworden, niet noodzakelijk in deze richting te gaan, maar de woorden, waarin zij is vervat, leidt er o.i. wel toe. Die opdracht vraagt om een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van de Ka mer geniet. Er wordt gevraagd naar de breedst mogelijke basis, waarbinnen ook een twee-partijenregering van K. V. P. en P. v. d. A. als mogelijkheid gegeven ligt. Het ligt voor de hand, dat dr. Beel zeker wel naar breder mogelijk heden zal uitzien en dan zal hij tereent komen bij de C. H. en V. V. D. Dit is onmiddellijk duidelijk. Niet alleen zijn het deze twee partijen geweest, die m eerste instantie vóór de grondwetswijzi ging hebben gestemd, maar bij deze twee Partijen komt men eveneens uit door de ongerijmdheid aan te tonen van een samengaan met C. P. N. en A. R. Wat de eerste betreft, is dit zonder meer dui delijk en voor de laatste is een herin nering aan haar standpunt in de Indië- Politiek voldoende om te begrijpen, dal haar deelneming Uiterst moeilijk zo niet onmogelijk zal zijn. Ook al zouden de C. H. dit nqg zo betreuren. Blijven slechts over de V. V. D. en de C. H. en ztjn wij goed ingelicht, dan is het in eerste aanleg de Indië-politiek waaromtrent de heren Oud en Tilanus waarborgen eisen Voor wat de C. H. betreft, hebben wij dit gisteren reeds uitvoerig aangetoond in goed ingelichte kringen in Den Haag verluidt meer gedetailleerd, dat zij deze waarborgen zullen eisen zowel hier, in de bezetting van het ministerie van O. G., als in Indië in de post van G. G. Eo het verluidt tevens, dat de heer Van Mook wel bereid zou zijn zijn plaats af te staan, hij zou zelfs al enkele sugges ties voor een eventuele opvolger aan de hand hebben gedaan. Wel niet officieel, maar dan toch in bevoegde kringen. In V. V. D.-knngen nu wordt een slagen van dr. Beel op belangrijk bre dere basis zeer onwaarschijnlijk geacht wat erop zou wijzen, dat men niet de overtuiging heeft van de pogingen van dr. Beel voldoende waarborgen te kun nen verwachten voor een in deze krin- gen gewenste krachtiger Indië-politiek Daar komt bij, dat bij de samenstellin van een parlementaire regering geen outsiders aan het newindzullen komen maar hoofdzakelijk partijmensen, daar in een parlementaire regering een du rend verband met de partij noodzakelijk is. En men betwijfelt of de l v a., die de heer Oud na de uitslag der ver kiezingen niet zeer. vriendelijk _gezma is, zich voor samenwerking met zal laten vinden. Dit laatste is vanzei- sprekend louter speculatief, maar een feit is daarbij, dat men in deze kringen liever zou zien een soort nationaal ka binet van krachtige figuren, en mede daardoor zal de bereidheid om dr. Beel aan een parlementaire' regering te hel pen als in de opdracht omschreven, hier wel niet bijster groot zijn. Maar ook hier, zoals bij de C. H.. waarborgen, sterke waarborgen in de te benoemen personen. Dan zijn er nog de in deze kring levende wensen omtrent een ver andering van koers bij Financiën. Mer> zou, zijn wij goed ingelicht, hier gaarne willen overgaan tot het afschaffen der subsidies en de verhoging van lonen en huren. Van de kant van deze beide partijen bezien zal dr. Beel dus niet voor eet, gemakkelijke taak staan. Dr. Beel zal deze moeilijke taak wel ernstig voorbe reiden met de opstelling van een pro gram, en besprekingen met de verschil lende partijleiders. Eerst daarna, zoals wij gisteren reeds mededeelden, zal er van het polsen van personen sprake kunnen zijn. Als het program beslist is en dr. Beel kent natuurlijk de in verschillende partijkringen levende wen sen zal het zijn besprekingen zeer vergemakkelijken, al zullen dan ook de moeilijkheden daarmee nog niet over wonnen zijn. Want de grootste moeilijk heden zullen wel blijken te liggen in de tegenstellingen tussen de P v. d. A en V. V. D, Daarna is dan altijd nog de mogelijkheid vah de oude samenstelling. Met het oog op de grondwetswijziging wagen wij het niet nu in dit stadium daarop reeds te speculeren Anderzijds zijn er ook de in de K. V. P. leven de wensen. Wij stellen ons voor daar morgen eens op terug te komen. met betrekking tot dë door haar op on dubbelzinnige wijze betreurde en veroor deelde aanslag, tracht de communistische partij op weerzinwekkende wijze de mis daad ten nadele van De Gasperi's kabinet uit té buiten door openlijk het aftreden van het ministerie te eisen. De eis werd gesteld in een specials editie van 't communistische blad „Unlta" door de executive van de partij. „Voor de zaak van de t&aoenlandse Vrede, van de wetsorde in de republiek en van de vrijheid der burgers", aldus de verkla ring, „eisen wij, dat de regering van sta kingen, honger en burgeroorlog aftreedt" Bij de kamervergadering van Woens dagavond werd het publiek niet toegela ten. De communistische afgevaardigde Gian Carlo Pajetta stelde een motie van wantrouwen in de regering voor, een dag order indienend, waarin verklaard wordt, dat de regering-De Gasperi zowel politiek als moreel verantwoordelijk is voor de aanslag op Togliatti. Deze motie zal Don derdag behandeld worden. De Gasperi verklaarde, dat de regering, wanneer zij ervan overtuigd zou zijn, dat de oppositie ook maar een schijn van gelijk had met te zeggen, dat de regering voor de aanslag verantwoorde- Hjk was, terstond zou aftreden. Doch, aangezien hij ervan overtuigd was. dat dit niet het geval was, zou de regering zicb verdedigen. De christelijk-democratische afgevaar digde Turnaturi, die de pleger van de aanslag een kaartje had gegeven voor de publieke tribune voor da kamervergade ring, verklaarde in de kamer: „Ik zweer bij God en het parlement, dat ik Pallante niet eerder gekend heb en dat ik hem alleen maar een kaarije gegeven heb, omdat hy kwam uit een district, waar ik vele stemmen verkregen heb". Het uitvoerend comité van het Ita liaanse a' meen vakverbond werd tegen 6 uur gisterenavond bijeengeroepen om de toestand te bespreken in verband met de aanslag op Togliatti en de kwestie be treffende de handhaving van de vrijheid in het land. Volgens mededelingen in het Italiaanse parlement, hebben zich ernstige inciden ten voorgedaan te- Livorno, waar de po litie door een communistische menigte zou zijn ontwapend. Van deze mededelin gen kon geen bevestiging verkregen wor den. De Milanese kamer van arbeid heeft in alle fabrieken een staking van het werk bevolen, in afwachting van verdere instructies. Duizenden arbeiders in de aan de rand van de stad gelegen arbei derswijk Sesto San Giovanni hebben een bijeenkomst gehouden en besloten in het centrum van de stad een demonstratie op touw te zetten. Een menigte demon stranten trok door de straten van Genua, nadat het nieuws over de aanslag be kend was geworden. Winkels wérden ge sloten en al het verkeer stilgelegd. Open bare gebouwen staan onder sterke poli tiebewaking. Arbeiders te Turijn bezetten alle fa brieken in de stad. De kamer van arbeid kondigde daar eën algemene staking af. ook voor de openbare 1ienstenv Het sta kingsbevel geldt, voor alle grote steden van Piemont De Italiaanse regering heeft het vol gende communiqué uitgevaardigd: „De regering laakt de pogingen va.i de socialistisch-communistlsche leiders van het Italiaans vakverbond, om een misdaad, waar de regering in het ge heel geen -.chnld aan heeft, tot voor wendsel te nemen mn te trachten het land tot een politieke algemene staking te brengen. De regering neemt alle maatregelen om tegen de situatie op- gewrssen te zijn en de democratische vrijheden te verdedigen, en verzoekt alle arbeiders en alle burgers een eind te maken aan een beweging, die het land tot een economische en politieke ondergang voert". Commentaar van de Osservatorc De „Osservatore Romano", het officiële orgaan' van het Vaticaan, schrijft in een commentaar van gisteravond op de aan slag: „De fatale en verderflijke gewoonten van geweldpleging minachting voor net leven en van politieke haat leiden tot de verschrikkelijkste misdaden. Wij hopen, dat dit bloedvergieten geen ernstige ge volgen zal hebben en Togliatti weldra ge heel zal herstellen. Wij hopen ook, dat de bestraffing van de daders een afschrik wekkend voorbeeld zal zijn voor hen. die nog aan geweld denken". Stakingsbevel voor geheel Italië afgekondigd Naar Reuter uit Rome mel^fc heeft de executieve van het Italiaanse vakver bond gisteravond aangekondigd, dat een officiële algemene staking van on bepaalde duur in geheel Italië te mid dernacht zou beginnen. Van de algemene staking zijn uitge zonderd de bakkers en het personeel, werkzaam in ziekenhuizen, bij de melk- voorziening en het telefoonbedrijf. Levensmiddelenwinkels mogen tot het middaguur geopend blijven. De vakbond heeft bevolen, dat het spoorwegverkeer in geheel Italië tegen Donderdagochtend 6 uur tot stilstand moet zijn gekomen. Z. H. de Paus heeft in verband met de internationale toestand besloten, zijn vertrek naar zijn zomerverblijfplaats te Castelga'ndolfo uit te stellen. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben besloten per 1 October as. het resterende deel van 't consumentencrediet beschikbaar te stellen, dit is f 15.— voor elke 100.— toegekend crediet. De credietnemeis zullen daardoor in staat zijn in de loop van dit najaar bijv. nog enige winter- kleding aan te schaffen. Inplaats van de bonnen in het waarde bonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook Voor de reeds gel dige bonnen, welke eventueel nog niet zijn besteed. Er zullen 'dus geen nieuwe bonnen uit het waardebonboekje worden geldig verklaard. Hierdoor wordt voorko men, dat profijt zal worden getrokken uit gestolen, gevonden, gekochte of in pand genomen waardebonboekjes, zodat alleen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voor de inwisseling var), bonnen is een regeling getroffen, welke nader wordt gepubliceerd. De niuewe waardebonnen zullen gel dig ziin van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949 De uitreiking zal in Augustus kunnen beginnen. Wat is beter: te leven in de wildernis of in de beschaving? Het antwoord op deze oude vraag wordt naar A.P. meldt, binnenkort verwacht van een blanke, n.l. luitenant Fernando Gomes de Oliveira, een man van 25 jaar, die drie jaar geleden verdwenen is. Volgens berichten uit Porto Velho, de hoofdstad van Guapore, een provincie van Brazilië, is daar een Indiaan van de stam der Bocas Negras („Zwartmonden") aangekomen, die een zonderling verhaal heeft verteld. Hij deelde mede, dat een jonge en knap pe blanke man, die door een troep van zijn stamgenoten was ontvoerd en mee genomen naar hun kamp, zich daar ge heel heeft ingeburgerd. Het signalement, dat de Indiaan van de man gaf, kwam overeen met dat van de verdwenen luitenant en diens broer, Kapitein Gerson Gomes de Oliveira, vroeg de militaire autoriteiten verlof om over de streek te vliegen, waar de „Zwart- monden" wonen, teneinde te proberen te weten te komen, of het verhaal van de Indiaan op waarheid berustte. Het ministerie van oorlog heeft de kapitein daarop opdracht tot de vlucht gegeven en deze is tweemaal over het dorp der „Zwartmonden" gevlogen, dat zich in de buurt van Arecusa en Tabare- lama bevindt. Hij heeft daar papiertjes laten vallen, waarin een blanke, die zich daar mocht bevinden, werd verzocht, vuursignalen te geven. Enkele minuten nadat deze pa piertjes waren uitgeworpen, zagen kapi tein Gerson en alle inzittenden van zijn toestel in totaal acht personen een der bewoners van het dorp met de handen wuiven en cr werden ook vuursigtjalen gegeven, zodat het leek, of hij de instruc ties begrepen had. AHp andere bewoners verborgen zich blijkbaar verschrikt door het lawaai van de vreemde geheimzinnige metalen vogel. Luitenant Oliveira diende, toen hij ver dween, bij een afdeling genietroepen, die bezig was met het aanleggen van een weg tussen Porto Velho en de stad Vilhena in de staat Matto Groeso. Een sergeant en enkele soldaten, die met hem op jacht waren, rapporteerden zijn verdwijning. Weldra werd de luitenant volkomen vergeten en zelfs zijn familie meende, dat hrj was omgekomen. Het bericht van de Indiaan maakte de belangstelling van de pers gaande en gaf aanleiding tot debat ten in de Senaat, waarbij een der senato ren de militaire autoriteiten er van be schuldigde, dat zij niets gedaan hadden om de luitenant terug te vinden en van het ministerie van oorlog eiste dat dit maatregelen zou nemen om hem weer in de beschaving terug te brengen. Het ië evenwel de vraag, of de officier daar veel voor voelt, want Anisio, de In diaan, die v;t wonderlijke verhaal --an de blanke man vertelde, heeft ook mede gedeeld, dat deze zich in korte tijd aan de gewoonten der Indianen heeft aange past en dat hij zich heeft laten tatoeëren zoals bij de stam gebruikelijk is. Voorts deelde Anisio mede, dat de In dianen de blanke man hadden gevangen door een list. Zij hadden n.l. het zingen nagebootst van de „Inhamboe", een in heemse vogel, die bij de jagers zeer ge zocht is, en hem zo in een hinderlaag ge- lokt. Kapitein Gerson wil nu een expeditie uitrusten om te trachten, de blanke man, die naar zijn overtuiging zijn broer is, bij zijn ouders terug te brengen, maar eerst gaat hij nog eens een boodschap afwerpen om hem te vragen of hij wer kelijk zijn broer is en of hij naar huis wil komen dan wel er de voorkeur aan geeft, in vrede bij zijn Indiaanse vrouwen te blijven. Je kunt immers nooit weten. dat zfó het begin van deze besprekingen niet kan verbinden met de vervulling van enige voorafgaande voorwaarde en dat, in de tweede plaats, viermogend- heden-onderhandelingen slechts nut kun nen hebben, indien zq niet beperkt blij ven tot de kwestie van het bestuur van Berlijn, daar deze kwestie niet geschei den kan worden van het algemene vraag stuk van de viermogendheden-contrólc ten aanzien van Duitsland". Te Washington, Londen en Parijs is gisteren door de betrokken Russische diplomatieke vertegenwoordigers liet sovjet-Russische antwoord overhandigd on de nota's der drie betreffende mogend heden inzake de Berlijnse kwestie. De sovjet-nota was in het Rus sisch "esteld. Radio Moskou heeft gisteravond, eveneens in de Russische taal, de tekst van deze aan de Westelijke mogendheden verichte nota uitgezonden. Aan de teksf van dit document, zoals die, volgens een „U P."-bericht uit Londen, gegeven werd, in met- offieiële vertaling, die gereed gemaakt werd door de „Monitor" vail de sovjet-radio-uitzending, is het volgende ontleend: votking laten geen situatie toe, waarin er in Berlijn of zelfs slechts in de Wes telijke sectoren van Berlijn een yaluj.a circuleert, die niet in omloop is in de sovjet-zóne. Ten aanzien "van de verklaring dat de andere regeringen niet bewogen kunnen worden door dreigementen, druk of enige andere maatregel, om haar reen óm deel te nemen aan de bezetting van Berlijn prijs te geven, verklaart de sov jet-regering. dat het niet in haar bedoe ling ljgt ten aanzien van deze verklaring in discussie te treden, want zij heeft geen behoefte aan een politiek van druk sedert door schending van de overeen gekomen beslissingen ten aanzien van het bestuur van Berlijn de bovengenoem de regeringen hun recht om aan de be zetting van Berlijn deel te nemen voor zichzelf van nul en geen waarde gemaakt hebben. Ofschoon de sovjet-regering niet ge kant is tegen onderhandelingen, meent zij echter, dat het nodig is te verklaren „De sovjet-regering heeft kennis ge nomen van de nota's van de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland er, Frankrijk, waarin de situatie, die op het ogenblik in Berlijn ontstaan is. wordt toegeschreven aan de maatrege len genomen door de sovjets. De sovjet-regering kan met deze ver klaring van de regering van de Ver enigde Staten van Amerika niet instein- men cn is van mening, dat de toestand die in Berlijn ontstaan is het gevolg is van de schending door de regeringen van de Verenigde Staten van Amerika Groot-Britannië en Frankrijk van de goedgekeurde beslissingen, die genomen zijn door de vier mogendheden met be trekking tot Duitsland en Berlijn, uit gedrukt in de uitvoering van een af zonderlijke geldhervorming, de invoe ring van een speciale banknoot voor de westelijke sectoren van Berlijn en de politiek van versnippering van Duitsland. „Berlijn is het centrum van de sovjet- zóne De belangen van de Berlijnse be- De Canadese spoorwegvakvereniging heeft er in toegestemd, de staking, die Donderdag zou beginnen, af te gelasten. Er werd overeenstemming bereikt over de verhoging van het uurloon met 17 cent, met terugwerkende kracht tot 1 Maart. De staking dreigde 128.000 spoor wegarbeiders te zullen omvatten. Laten wij daar gisteravond toevallig onze a-politieke vriend tegen het lijf lopen en tot onze niet geringe verwonde ring informeerde hij, wat wij wel van de verkiezingsuitslag dachten. „Wel, wel antwoordden wij sarcastisoh- verrast, „je gaat aan politiek doen"? De hemel beware me", was zijn onge past bescheid. „Maar ik ben toch wel een beetje bang, dat de politiek aan mij gaat doen". Gelijk had de man; het was natuurlijk zijn politiek oer-instinct, hetwelk iiem deze vrees deed koesteren. Zoals de god loochenaar harder gaat schreeuwen naar mate zijn geweten fluistert. Enfin, wij hebben dat politieke angst complex bij onze a-politieke vriend go- tracht weg te nemen door te vertellen, dat dr. Beel weer met de kabinets formatie was belast. „Dr. Beel" en hij deed net, of hij die naam vaker gehoord had, om dan meer radend dan wetend op te merken: O, is dat er niet een van die partij van* de eersten de besten" „Precies en van die eersten de besten is 'dr. Beel nog een van de eersten en de besten". „Jongen, jongen, als die eerste dan maar niet de laatste wordt", klonk als domper op ons enthousiasme. Toen onze vriend zag, dat hij danig kans liep door die hatelijkheid, niet langer onze vriend te zijn, informeerde hij quasi-belangstel- lend, of het wat worden zou. Waarop wij even vriendelijk antwoordden, dat het ons niet vergund was geweest de laatste dagen om met dr. Beel uit vissen te gaan, zodat wij niet wisten, hoe zijn dobber staat. „En nu ga je zeker uitvissen wie er zo al vissen naar een ministeriële snoek". Wij repliceerden, dat ons in het ge heel geen behoefte kwelde om een pu bliek geheim te onthullen. Dat het de ko mende dagen een drukke hengel-(tevens verguld)- partij zal zijn, weet ieder, of hij aan de kant staat of niet. En dat er velen achter het net zullen vissen, is even zeker als dat niet ieder, die in do loterij speelt, de ton in de wacht sleept. De grote vraag, waarmede de parle mentaire redacteurs zich bezig houden, is vooral, hoe lang of Dr. Beel zal moeten hengelen, voor hij een club heeft, waar mede hij met èen gerust hart, zich ge steund wetend door een sterke Kamer - supportersvereniging, uitvissen kan gaan. „En maak jij je daarover ook zorg"? vroeg onze gezel met nu toch iets van medevoelen in zijn stem, hetgeen werke lijk sympathiek aandeed. „Kom, kom vervolgde hij, „geen geld daar zorgt de minister van Financiën wel voor, of hij nu Lief- of Kwaadtinck heet en geen zorgen; die neemt Br. Beel op zijn schouders"! Amicus had weer gelijk. Bovendien, Analyst hoeft niet te hengelen, of er naar hem gehengeld wordt; hij is geen. loos vissertje in de ministersvijver. Neen, hoor, hij komt niet in een anders viswa- ter, noch zingt hij aan de kant: „lieve visser, vaar mij over naar het ministers paradijs". Onze enige zorg is, of „onze Beel" ook na de kabinetsformatie „onze Beel" zal zijn. En bij deze hengelpartij kan de vis niet spoedig te duur betaald worden ANALYST. Bij Toulon zijn zes zwaar verbrande lichamen van inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel, dat met vracht op wegVas van Malta naar Mar seille, is in zee gestort. Er zijn geen overlevenden. (Van onze Utrechtse redacteur). De wind giert door de schoorsteen, de regen „rotelt aan de ruiten en doet de ramen ronken" om Gezellc na te zegge" en als wij gezeten aan de haard, waarin een enkele stoutmoedige een kooltje doet gloeien, omdat het „zo'n zachte winter" is. in lichte sluimer val len, 'is het in onze verbeelding of wij Pan horen, die op zijn «luit blaast. Een echte avond om sprookjes te vertellen en waarom zouden wij het ons op deze wijze niet thuis gezellig maken met de huiselijke sfeer van de winteravond al is het dan mid-zomer? Liever dan zoals vrienden van ons deden met de kachel naar Noord wijk te trekken. Maar Ja, wij wonen te dicht bij De Bilt om daar niet eens onze nood te gaan klagen en te vragen, hoe dat nu met het weer zit enwij wagen het erop een voorspelling af te hedelen. omdat wij nog altijd hoop hebben. Het is op een teleurstelling uitgelopen. Laten wij het u maar direct vertellen want indien gij, lezer, aan deze regelen zijt begonnen, aangetrokken door de kop, omdat dit nu eenmaal de bedoeling des kops is, zijt gij toch voornamelijk nieuws gierig naar mogelijke tekenen, die op ver- betering wijzen. Kort en bondig moest dr. H. Ten Kale van het Meteorologisch Instituut, die ons altijd met even grote welwillendheid in zicht in de situatie geeft, met ons in het verleden duikelt en ons waar slechts even mogelijk een sprong in het „luchtledige van de toekomst laat doen, verklaren: „Er is op het ogenblik geen enkele aan wijzing, dat het weer zal veranderen. De afwijkingen zijn te abnormaal om voor spellingen op lange termijn te doen. Ver geet u niet, dat wij pas een periode van 13 maanden hebben afgesloten, waarin 't iedere maand te warm is geweest. Een dergelijke periode hebben wij in geen twee en een halve eeuw gekend". Bij het woord „te warm" tekende zich een lichte ironie op ons gelaat af Zo spoedig waren wij de vreugde van de voorbije heerlijke zomer vergeten, want bedoeld tijdvak loopt van April 1947 tot Juni 1948 en hoe warm was het ook niet mei vliégfeesten in Soesterberg? Toegegeven werd, dat de huidige weerstoestand abnormaal is en dr. Ten Kate voegde eraan toe, dat de eerste 10 dagen van deze maand de temperatuur j hiervoor vrij gunstig, maar zo als het nu ongeveer 4 graden onder normaal was. is moet het geen 3 Weken meer duren. Nu betekent normaal in ons kikker landje daar hebben wjj vroeger reeds met cijfers op gewezen niet eens zo heel mooi. „En de regen?" „Op het ogenblik zijn wij niet ver van de 65 mM. af, die normaal in de gehele maand Juli moet vallen. Ook in Juni was het abnormaal en viel er 81 mM., terwijl 62 mM. normaal is, maar een dergelijke verhouding komt meer voor. Echter niet zo langdurig. Ook dr. Ten Kate vond de term „zachte winter" voor deze zomer niet zo gek en hij legde twee weerkaarten voor ons neer, waaruit bleek, dat de temperatuur in Vlissingen 5 Januari des n.m. om één uur 12 graden was en deze temperatuur ook 9 Juli op dezelfde plaats genoteerd werd, „Waardoor, zitten wij in die ongunstige situatie?" „Het grote verschil met vorig jaar is, dat de hoge druk uitsluitend boven de Oceaan zit. Dit maakt direct verschil met de wind, die vorig jaar van Zuid tot Oost was en thans tussen West en Noord Er komt dan vanzelf veel koude lucht mee". De oplossing? Wij moeten een andere wind en luchtdrukverdeling hebben. De depressies en ook de hoge druk moeten op een andere plaats gaan zitten. Voor wat de oogst betreft, behoeft de alarmklok nog niet geluid te worden. De eerste helft*van dit jaar was het weet De Zuiderkruisis gistermiddag met ruim 1500 militairen aan boord uit Indië te Rotterdam aangekomen. Onmiddellijk werd met de debarkatie begonnen, zodat- alle repatrianten nog dezelfde avond hun bestemming bereikten. Voor het tijdvak van 18 t.m 31 Juli 1948 zijn de volgende bonnen geldig ver klaard: Bonnen voor brood en vlees 044. 046 Vlees: 100 gram vlees 045 Vlees: 300 gram vlees 047-1 Brood: 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) 048-1 Brood: 200 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) Alle bonkaarten 050 Algemeen:500 gram suiker, boter- hafhstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 50Ö gram versnaperin gen 051 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant, soen vermicelli e.d. 052 Algemeen. 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet< 053 Algemeen: 1 ei Bonkaarten KA, KB, KC 808 056 Algemeen: 125 gram koffie 057 Algemeen: 50 gram thee 058 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 059 Algemeen: 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 060 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep B 067 800 gram brood (geldig t.m 24 Juli) B 068 200 gram kaas of 250 gram korst- l0Z6 iï23S C 069 400 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) Bonkaarten KD, KE 808 071 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 072 Algemeen: 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 073 Algemeen 450 gram huishoudzeep ol 360 gram toiletzeep D 077 800 gram brood (geldig t.m. 24 Juli) E 079 500 gram bloem of zelfrijzend bas- meel of kihderbiscuits of kindermeel Tabak- en Versnaperïngenkaarten enz. QA, QB, QC 808 81 Versnaperingen: 200 gram versnaperin gen of 200 «ram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam. stroop, enz. 84 Versnaperingen: 100 gram versnaperin gen of 100 gram suiker, boterham strooisel. enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 808 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook L; deze bonnen zjjn 14 dagen geldig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1