DE ARBEIDSCONFERENTIE IN SAN FRANCISCO R SPEEPWAY LORELEI IN EEN BADKUIP W eerberichtl Rusland staat star op zijn stuk Het Wetsontwerp Bedrijfsorganisatié ADIO Canada wil meer immigranten STADION FEYENOORD - HOLLAND-ENGELAND Bromwich geslagen door Sturgess op de programma mmmMm&mmmmiïmmssmMMmmmmmmm Hoop op alleenheerschappij te niet opgegeven n RADICALE OPLOSSING VRUDAG 16 JULI 1948 PAGINA 2 CRITIEK UIT OOST-EUROPA NEDERLANDSE BOEREN ZIJN UITSTEKENDE VAKLUI VIERMAAL DE RIDDER SLAG ZONDAG 18 JULI 4 UUR 8 HOLLANDSE CRACKS 8 ENGELSE CRACKS KAN BROOD VAN DE BON TENNISTORNOOI TE NOORD WIJK „MIRANDA" Peter Blackmore s blijspel door Ken Annakin verfilmd BARTALI WINT DE DERTIENDE ETAPPE Weinig verandering BOKSWEDSTRIJDEN IN DE APOLLOHAL .NEDERL. AUTOMOBILISTEN IN DE ALPENRIT NED. BOK9PLOEG VOOR OLYMPISCHE SPELEN BERGRACE TE SPA VIERDAAGSE 'Sof CRICKET-COMPETITIE ii San Francisco, 4 Juli 1948 Naast de ontwikkelingen in Zuid-Ame- rika en Azië, is het niet minder belang wekkend na te gaan hoe zich de politieke tegenstellingen in Europa op de Interna tionale Arbeidsconferentie openbaren. Alle Europese landen zijn daar vertegen woordigd, uitgezonderd Rusland. Duits land, Spanje, Roemenië en Joegoslavië, Op zichzelf is het reeds merkwaardig, dat Roemenië en Joegoslavië (welk laat ste land het vorig jaar zijn lidmaatschap van de Internationale arbeidsorganisatie heeft opgezegd) niet aanwezig zijn, ter- wijl Polen, Tsjechoslöwakije en Bulgarije actief aan het werk deelnemen. Deze deelneming bestaat echter voor een deel in politieke propaganda o.a. tegen het Marshall-plan en in bestrijding van de structuur der Internationale arbeidsorga nisatie zelf. De Bulgaarse werkgeversafgevaardigde ontkende, dat het Marshallplan econo mische hulp verleent aan Europa, Voor Nederland en de Nederlandse scheeps- bouwindustrie zo zei hij o.a, bete kent het geen hulp, als Amerika ons land in staat stelt schepen te kopen in Ame rika. Evenmin als Italië gebaat is met •de in Amerika gefabriceerde en verpakte macaroni. Het Marshall-plan was volgens deze spreker slechts gericht op de vor ming van een militair en politiek bloc van de West-Europese staten tegen de Oost-Europese, De regerings'afgevaardigde van Tsjecho. Slowakije en in dezelfde geest sprak ook de Poolse arbeidersafgevaardigde viel de structuur van de Internationale arbeidsorganisatie aan, welke gebouwd is op een drieledige afvaardiging: een rege. ringsdelegatie, welke twee stemmen heeft en een werkgevers- en een werk nemersdelegatie, welke ieder één stem hebtyen. Volgens genoemde sprekers be antwoordde deze structuur niet meer aan de huidige toestand. In 1919 werd de Arbeidsorganisatie gebaseerd op de ge dachte. dat werkgevers en werknemers twee privaatrechtelijke groepen vormen met tegengestelde belangen, waartussen de regeringen als een soort arbiters moes ten bemiddelen. Maar dat is thans gron dig veranderd. In de socialistische landen, zoals Tsjechoslowakije en Polen is er geen sprake meer van tegenstellingen tussen de belangen van werkgevers en werknemers. De eersten zijn verdwenen, omdat de ondernemingen gesocialiseerd en op het belang der nationale economie gericht zijn; de laatste staan niet meer in enigerlei verhouding tot de werkge vers, maar alleen tot de gemeenschap. Waaraan werd toegevoegd, dat de arbei ders ook geen conflicten meer met de regering hebben, omdat de vakverenigin gen zo grote invloed hebben op de pu blieke zaak, dat de regering de sociale en economische kwesties regelt op ini tiatief en in overeenstemming met de programma's van de vakverenigingen. Wil de Internationale Arbeidsorganisa tie goed functionneren, dan zou volgens de regeringsafgevaardigde van Tsjecho slowakije op zijn minst en in afwachting van een fundamentele wijziging der con stitutie aan de arbeidersafgevaardigden een aantal stemmen moeten worden toe gekend, dat gelijk staat aan het totale aantal stemmen van regerings- en werk geversafgevaardigden samen. Ideeën als hier gelanceerd, vinden ech ter op de conferentie geen of slechts zeer weinig instemming. Van verscheidene zij den, ook door leden van de Nederlandse delegatie, is in de plenaire zittingen waar dering uitgesproken voor het Marshall plan en is de noodzaak van betere inter nationale samenwerking op economisch gebied beklemtoond, ook en vooral om die levensvoorwaarden van de brede groe pen der arbeiders in .stand te houden en te verbéteren. En wat de Internationale arbeidsorgani satie zelf betreft, betoogde de Engelse minister van Sociale Zaken, Alfred Isaacs, met klem. dat zij niet zou kun nen bestaan in een wereld, waar de vak verenigingen een deel uitmaken van de staatsmachine en enkel instrumenten zijn om de arbeiders op hèt land en in de fabriek te laten weten eh te laten doen, wat de Staat van hen verlangt. Hij wees er bovendien op, dat het merefldeel der arbeidersvakverenigingen bereid was mede te werken aan de uit voering van het Marshall-plan en dat de Duitse productie nooit meer in handen mocht vallen van hen, die de vijanden zijn van democratie en vrijheid. Daaraan heeft hij echter toegevoegd, dat die pro ductie ook Duitsland zelf niet meer in staat mocht stellen nogmaals een oorlog te wagen, maar integendeel moest die nen om de noden en het gebrek in West- Europa te lenigen. Hij sprak de ,wens uit, dat Duitsland wederom lid zou worden van de Internationale arbeidsorganisatie, waartoe de weg zal openliggen zodra de West-Duitse staat gevormd zal zijn. Zo tekenen zich ook op een Internatio nale arbeidsconferentie de politieke pro blemen af, welke de geesten gespannen houden. En dat is begrijpelijk. De sociale problemen kunnen niet worden opgelost zonder de economische en financiële moeilijkheden uit de weg te ruimen, waarvoor zovele landen in Europa ge plaatst zijn. En bij de oplossing van deze laatste spreekt de buitenlandse politiek van de grote mogendheden ook 'n woordje mee. S STOKMAN O.F.M. ii. In artikel 2 van' het wetsontwerp wordt de taak van de algemene be drijfsorganisatie als volgt omschreven: „De algemene bedrijfsorganisatie heeft tot taak een het belang van het Ne derlandse volk, dienende werkzaam heid van het bedrijfsleven te bevorderen alsmede het belang van het bedrijfsle ven en de d|jprtoe behorende personen te behartigen Deze taakomschrijving wijkt- af van die welke de commissie-Van der Ven gaf in haar voorontwerp. Deze om schreef die taak als volgt: „De algemene bedrijfsorganisatie heeft tot taak het belang van het gehele Ne derlandse bedrijfsleven te bevorderen, met inachtneming van het algemeen oe- lang". Tussen deze twee omschrijvingen ligt, wat men zou kunnen noemen, een be langrijk verschil. Immers in die van het wetsontwerp is de doelstelling van de bedrijfsorganisatie kennelijk op de eer ste plaats de bevordering van het belang van het Nederlandse volk, dus het alge meen belang. In de redactie van de commissie-Van der Ven staat als pri maire taak voorop de bevordering van de belangen van het gehele Nederlandse bedrijfsleven en dan, uiteraard zouden wij willen zeggen, met inachtneming van: het algemeen belang. Wij zijn aanvankelijk geneigd voorkeur te geven aan de redactie-Van der Ven. Het komt ons voor dat de bevordering van het algemeen belang, bedoeld in het wetsontwerp, meer als een taak van de overheid moet worden gezien, ter wijl de bedrijfsorganisatie dit algemeen belang bij haar werkzaamheden nimmer uit het oog mag verliezen. Doch met inachtneming daarvan schijnt jjjij de primaire taak van de bedrijfsorganisatie Zaterdag 17 Juli HILVERSUM I (301 m) KRO 7.00 Nieuws, gram-, morgengebed; 11.00 Zie kenbezoek; 11.45 Schoolradio; 12.33 KI. v Beeck (13.00 Ned. Strijdkr.); 13.50 Film en Toneel; 14.10 Kamerork.; 15.15 Piano; 15 45 Gram.; 16 30 Gregoriaans; 17.00 Wigwam; 18 00 Piano, orgel; 18.45 Journ, weekoverz.; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19 15 Lezing; 19.30 Gram.; 19.45 RVD; 20.05'De gewone man; 20.20 Licht baken; 21.00 Weens progr,; 21.25 Hoor spel; 22.00 Ork. z. naam; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws, gram, HILVERSUM II (415 m) VARA 7.00 Nieuws, gram.; 11.00 Oké progr.; 12.33 Gram 13.00 Nieuws; 13.20 Orgel; 13,45 Gram.'; 14 00 AJC; 14.15 Kwartet; 14.35 Gram.; 15.00 NW; 15.15 Philh. Ork.; 16.15 Gram.; 17.00 Koor; 17.30 Voor de jeugd; 13.00 Nieuws, gram.; 18,45 Piano- *uo; 19.00 Artist, staalkaart; 20.00 Nieuws, varia; 20.15 Cabaret; 21.15 Soc. comment.; ?1 30Weekendork.; 22.00 Hoorspel; 22.35 •Tan Corduwener; 23.00 Nieuws, gram.; 123.15 Malando) RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brus sel: nieuws; 7.15 gram.; 7,30 kron.; 7.40 gymn.; 7,50 gram.; 8,00 nieuws, 8,15 gram., 0,00 nieuws; 9,05 operamuz., 10.00 Eng. H.Sork. May; 10,30 „Music while you work"; 11,00 Schots ork.; 12,00 VL Brussel; omroep.ork.; 12,30 weer; 12.32 licht ork.; 13,00 nieuws; 13,15 kwartet v. Beethoven; 14,00 filmcauserie; 14,10 gram.; 14,30 Eng. H.S.; Macpherson; 15,00 Northern ork.; 16,00 VI. Brussel; Eric Tawaststjerna en ..Les petits chanteurs de N.D. de Four- vière; 17.00 Kootwijk; Batavia; 18,00 VI. Brussel: gram.; 18.20 Eng. H.S.: „Those were the days"; 18.45 VI. Brussel: v. d. sold.; 19.00 nieuws; 19.30 gram.; 19.45 Fr. Brussel: nieuws; 20.00 Eng. L.P.: ..Players"; 20.45 filmmuz.; 21.15 „Ring up the curtain"; 22,00 nieuws; 22,15 Geraldo; 23,00 gram.; 23.50 nieuws. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H.S.: nieuws; 7,15 gram.: 7.55 weer; 8.09 Fr. Brussel: nieuws; 8,10 conc.; 9 00 Eng. L.P.: nieuws. 9,10 verz. pr., 10.00 v. d. sold.; 10,30 parlem.; 10.45 ..Players"; 11.15 hoorspel; 12,15 piano; 12.30 orgel, 13.00 Fr Brussel; nieuws; 13,15 omr.ork.; 13 30 licht pr.; 14,30 gram.. 15.00 klassiek; 16.00 gram.; 17,00 Eng. L.P.: Variété ork.; 17.45 Fr. Brussel: dansmuz.; 18,00 v. d. sold.; 18 30 IJng. L.P.; ork Philips; 19,00 nieuws; 19.25 sportlber.; 19.30 hersengymn.. 20 00 Eng. H.S.: gevar. muz.: 21,00 Fr Brussel; omr.ork.; 21,30 musette; 22,00 VI. BrusSel; nieuws; 22,15 verz. progr.; 23,00 nieuws; 23.05 gram.; 23,30 stemmige muz. te zijn de bevordering van de belangen van het gehele Nederlandse bedrijfsle ven. Door dit uitgangspunt wordt de bedrijfsorganisatie meer op haar directe doel gericht, zonder dat het algemeen Oer lang in het gedrang komt. Voor het karakter der bedrijfsorganisatie schijnt mij dit aanvankelijk niet zonder belang. In dit verband kan het nuttig zijn. weer te geven hoe het Centrum voor Staat kundige vorming de taak van het be drijfschap zag. Op blz. 19 van „de Proe ve" wordt daaromtrent geschreven: „Het bedrijfschap moet zich richten op de belangen van de bedrijfstak, die het omvat. Het heeft ten doel de belangen van deze bedrijfstak te dienen, hetgeen betekent, dat het enerzijds gericht is op de bevordering van een juiste vervulling door de bedrijfstak van zijn functie in de volkshuishouding en anderzijds op de behartiging van de redelijke belangen der betrokken ondernemingen en de daarbij behorende groepen van personen' Deze omschrijving loopt, voor wat de inhoud betreft, parallel met die van de commissieVan der Ven, waarbij kwalijk kan worden ontkend, dat het algemeen belang in deze omschrijving een onderge schikte plaats is toegewezen. Op de functie immers van de bedrijfstak in de vo ks- huishouding wordt met zo-veel woorden de nadruk gelegd. Wellicht is de formulering van het wetsontwerp een gevolg van de synthe.-.e. welke gezocht is tussen het voorontwerp —Vos en de hoger genoemde „Proeve" Wij zijn .echter niettemin van oordeel, dat dit verschil van omschrijving bij de be handeling van het ontwerp nog wel naoer aan de orde zal komen, temeer daar ook artikel 71 dezelfde taakomschrijving geeft voor de product-, de hoofdbedrijf- eh te bedrijfschappen. Onder productschappen verstaat het ontwerp openbare lichamen, welke kun nen worden ingesteld voor twee of meer groepen van ondernemingen, die in het bedrijfsleven een verschillende functie vervullen ten aanzien van bepaalde pro ducten of groepen van producten. En onder hoofd- en bedrijfschappen openbare lichamen, welke kunnen wor den ingesteld voor ondernemingen, die ra het bedrijfsleven een gelijke of verwante functie vervullen. Het stemt tot grote voldoening dat het ontwerp de bedrijfsorganisatie wil doen steunen op de representatieve vrije orga nisaties van ondernemers en arbeiders. Hieromtrent laten art. 4 en art. 73 geen twijfel. Dit impliceert de opheffing van de z.g. Woltersornse organisaties. De minis ters zeggen daaromtrent in de toelichting op art. 134 o.m.: „Het is de vaste wil van de ondergete kenden de opheffing van de z.g. Wolter- somseorganisaties op zo kort mogelijke termijn te bewerkstelligen. Het is dan ook alleen om practische redenen, dat zij er van hebben afgezien een termijn voor deze opheffing in het ontwerp op te ne men". Dit is duidelijk, waarbij niettemin de vraag kan worden gesteld of het toch niet wenselijk is de opheffing van deze orga nisaties aan een termijn te binden. Ze passen imipers niet in de Nederlandse ver houdingen, hetgeen voldoende blijkt uit de vrij algemene tegenstand, welke zij on dervinden. Door de vrije organisaties te gebruiken als fundering voor de bedrijfsorganisatie, wordt aangesloten bij hetgeen in het ver leden door deze organisaties is gepres teerd en worden historisch gegroeide toe standen erkend. Een niet steunen op deze vrije organisaties zou leiden tot een ver vaging en vervlakking en zich kristallise ren in organen, welke het aan innerlij'"' kracht ontbreekt. In de bedrijfschappen zullen ook de vel schillende levensrichtingen zich moeten kunnen doen gelden en wel in organisato risch verband. Niet om van deze bedrijf schappen debatingclubs te maken of ze onder te verdelen in hokjes, maar wel, omdat deze levensrichtingen in een pu bliekrechtelijk georganiseerd bedrijfsle ven even goed aanwezig zijn als thans. Een zodanige opbouw zal er ook toe voe ren, dat de leiding van de bedrijfschap pen het beste zal worden aanvaard. Dit is duidelijk om de eenvoudige reden, oat het oordeel over deze leiding getoetst kan worden aan de mening van de in organ' satorisch verband samengebrachte, gees, telijk gelijk gerichte "groepen van onder nemers en arbeiders. Natuurlijk mogen de vertegenwoordigers van de vrije organisaties niet optreden als mandatarissen, zoals de M. v. T. nadruk kelijk stelt, en moeten zij stemmen zonder last of ruggespraak. Doch vrees daarvoor behoeft, naar onze mening, niet te be staan. Daarvoor weten de organisaties nu reeds haar verantwoordelijkheid te goed te dragen, terwijl een dergelijk optre-ien de bedrijfsorganisatie zelf ten dode zou doemen. Aan een dergelijk resultaat nu bestaat bij haar allerminst behoefte. Daar. voor is voor het verkrijgen van de be drijfsorganisatie te lang en te intensief gestreden. ANDRIESSEN „Holland-marsh" heet het thans met een feitelijk echt-Nederlandse naam, want al betekent het Engelse marsh dan ook moeras, marschgrond is toch ook onze typische benaming voor drassig maar vet broekland. Eerst was het een groot, on bruikbaar moerasgebied in de Canadese provincie Ontario. Maar toen kwamen de Nederlandse boeren, die de kwaliteit van de grond ontdekten en als echte Hollan ders de streek droog legden en ontgon nen. Thans wonen er ongeveer tweedui zend mensen, meestal van Nederlandse afkomst, die de tuinbouw op intensieve wijze beoefenen. Het is een welvarend gebied, dat een van de grote leveranciers is van verse groente voor de Canadese steden en naar bet uiterlijk bezien zou men, met het oog op landschap en boer derijen-type zich in Nederland kunnen wanen. Met grote trots vertelt van dit stuk pio nierswerk, de heer D. H. Porter, minister voor „planning" in de provinciale regering van Ontario, die naar ons land was ge komen om kennis te maken met de mi lieux, waaruit de emigranten-families voortkomen. Want zo goede ervaringen deed hij op met de Nederlandse boeren, die naar Canada kwamen (60 pet. van hen ging naar Ontario), dat hij er almaar meer wil hebben. „Nederlandse boeren zijn uitstekende vaklui en indien men er in Nederland in slaagt in 1949 het trans port van 20.000 boeren te organiseren, zoals het plan is, dan zijn ook zij bij ons In de grote Burgerzaal van liet Kon. pa leis op de Da'm had gistermorgen weer de indrukwekkende plechtigheid plaats van de uitreiking van onderscheidingen voor daden van Moed, Beleid en Trouw. Als Z. K. H. prins Bernhard, die de decoraties zal uitreiken, is binnengetre- den worden de Koninklijke besluiten voorgelezen. Tot ridder in de M. W. O. 4e kl. zijn benoemd de lt. t.z. Ie kb H. v. Oostrom Soede, de off. vlieger le kl. G. Rijnders, de gepens. adj. onderoff. in structeur der artillerie H. Koster, de gepens. kol. der infanterie van het K. N. I. L. M. Voorën. Uitvcferig worden hun belangwekkende daden beschreven. Dan gaat de prins over tot het afnemen van de eed om de vier ridders vervolger?» met een klap op de linker schouder tot ridder te slaan. De fluiten spelen het Wilhelmus, terwijl de trommen roffelen Ook de deputatie der M. W. O. gaat langs de ridders. Voorop de stramme generaal Koot, daarachter oudgedienden. Jonge officieren en tenslotte met een nauwe lijks herstelde voet de jonge Limburgse marinier Houben. In enkele eenvoudige woorden spreekt de prins de nieuwe ridders en overige gedecoreerden toe. Hij wenst hen geluk en spreekt de hoop uit, dat hun gedrag een voorbeeld zal zijn voor allen. Ver volgens worden decoraties uitgereikt aan 20 leden van de koopvaardij. 6 van he: Knil, 70 van de Kon. Landmacht en 20 van de Kon- Marine. Een grote serie sensationele races DE VOORVERKOOP IS IN VOLLE GANG. ZORGT TIJDIG VOOR PLAATSEN. De Ver. van Prot. Chr. werkgevers in het bakkersbedrijf heeft aan de minister van Landbouw verzocht 'n zeer spoedige opheffing van de distributiemaatregelen voor het brood in ernstige overweging te willen nemen. Het bestuur meent, dat de graanpositie zich zo gunstig heeft ontwikkeld, dat de mogelijkheid van opheffing aanwezig mag worden verondersteld. En de positie van het veevoeder is van die aard, dat er geen aanleiding behoeft te zijn voor ernstige vrees, dat als aanvulling daarvan in ruime mate brood zou worden ge bruikt. Eventueel zou het zeer wel moge lijk zijn op een dergelijk gebruik een speciale controle in te stellen, welke veel minder mensen en geld zou eisen dan de huidige distributie. an harte welkom. Onze landbouw-ont- wikkeling is met hen ten zeerste gebaat. Het zijn goede vaklui en harde werkers". Van zijn kennismaking hier te lande verwacht de heer Porter enerzijds nau were samenwerking met de Ned. autori teiten en anderzijds beter begrip voor de wensen en gewoonten der toekomstige Canadezen. Hierdoor zal men deze laat- sten sneller en beter van dienst kunnen zijn. terwijl ook vele maatregelen soepe ler zullen kunnen worden toegepast. Wat de omstandigheden voor de emi ranten in Canada betreft, zeide de heer Porter, dat de mensen soms al na drie jaar een boerderij kunnen kopen. Door gaans zijn dit gemengde bedrijven van 100 acres (ruim 40 ha.), die gemiddeld 6000 dollar kosten, waarbij meestal 5000 dollar hypotheek met een looptijd tot 30 jaar kan worden verkregen. Sterk geme chaniseerde bedrijven zijn van 200 tot 250 acres groot. De heer Porter, die gisteren naar Lon den vertrok, heeft hier te lande nauw contact gehad met vertegenwoordigers van de stichting Landverhuizing en met de georganiseerde .landbouw. Ook bracht hij bezoeken aan de ministers Mansholt en Drees om sociale en technische aspecten an de landverhuizing te bespreken. In Engeland gaat de heer Poster nu confereren over het overbrengen van in dustrieën naar Ontario. Wat we al van het begin af aan had den gevreesd, Is gebeurd. Van .^Mi randa", het blijspel van Peter Black- more, dat ook op de Nederlandse planken veel succes heeft geoogst, is een film gemaakt. Ditmaal is het de Engelse Rank-or- ganisatie, welke zich op die manier 'n gemakkelijk en opgelegd succes heeft willen verzekeren, terwijl Ken Anna kin, die met deze film in ons lam! zijn debuut maakt als regisseur, dit vrolijke, zij het lichtzinnige nieman- dalletje over een dokter, die uit vissen ging en een zeemeermin ving, in scène heeft gezet. Vraagt men een filmliefhebber, die „Miranda" heeft gezien, naar zijn me ning over dit nieuwe Rank-product, dan zal hij u vol enthousiasme gaan vertel len, dat hij ,;Miranda" altijd zo'n ver schrikkelijk leuk toneelstuk heeft ge vonden, of dat we 't toch maar ontzettend slecht treffen met het weer van deze Miranda (Glynis Johns), de amou reuze zeemeermin, is uit op een nieuwe verovering: de nog tegen stribbelende chauffeur van de Lon dense dokter, die haar uit zee viste. Scène uiti de Rank-film ..Miranda''. zomer. Misschien zal hij zelfs in een be toog toegeven, dat hij diep in zijn hart nooit aan het bestaan van zeemeermin nen heeft getwijfeld en dat hij nu open lijk voor deze overtuiging durft uitko men. Maar spreken over „Miranda" als film zal hij niet. Om de eenvoudige reden, dat dit door Ken Annakin ge regisseerde product niets met film heeft uit te staan. En daaraan doen de scènes onder water, in de onderzeese flat van Miranda en in de Londense Zoo bij de zeeleeuwen, welke de camera, in tegen stelling met het toneel, „in werkelijk heid" kan laten zien, niets toe of af. Intussen kunnen de cynici onder ons naar hartelust giechelen, grinneken ol zelfs brullen van het lachen om de malle fratsen van Miranda, de lieftallige, amoureuze zeemeermin, wier hoogste levensdoel het is om Buckingham Pa lace te zien, in de Covent Gardenso opera te zingen en alle mannen in te palmen, op wie zij de hand kan leggen. De film laat er intussen geen twijfel over bestaan, dat zij de bedoeling heeft, de toeschouwers te laten lachen. Het begint,al, als na de bekende Man met met de Gong van mr. Rank, de namen van de medewerkenden op het witte doek verschijnen. Op de namen van Glynis Johns. Googie Withers, John Mac Callum, Griffith Jones. Sidney Box, de producent, regisseur Ken Annakin. enz., enz., volgt tot slot: „De staart van de zeemeermin door Dunlop". (Daveren de hilariteit). Intussen dient te worden geconstateerd, dat het verhaal van „Miranda een maal aangenomen, dat zeemeerminnen echt bestaan en dat er één van door een Londense dokter, in Newest Look-rok- ken en een invalidewagentje verpakt, mee naar huis kan worden genomen, met even onverbiddelijke als humoris tische, zij het soms een tikje vulgaire logica wordt verteld, hoewel de gees tigheden bijna uitsluitend van de dialo gen komen en van het uitstekende spel van Glynis Johns, die de zeeleeuwen ia de diergaarde een lekker hapje afsnoept en die zo nu en dan een bewoner uit de goudvissenkom van haar gastvrouw als een smakelijke bonbon tussen haar gestifte lippen laat verdwijnen, terwijl zij een glaasje zout water drinkt als iedereen aan - de cocktails toe is. Als tenslotte onze Lorelei-in-een-bad- kuip, na de hoofden van alle mannen in haar' omgeving op hol te hebben ge bracht, tot de conclusie komt. dat ze lang genoeg op het droge heeft gezeten, laat ze zich in de Theems glijden en kiest het minder opwindende gezelschap van kabeljauwen en haringen. Goed amusement, maar niet voor per sonen beneden 18 jaar en evenmin voor personen, die van mening" zijn, dat een fantastische klucht het ernstig dient te nemen met alle normen van de. ethiek. F. die uitstekend loopt, gehaald, soms afge maakt. In de tweede set ging de forehand van de Australiër verzwakken. Hij kon j er niet alleen geen aanval meer mee op- Een heel groot programma is er giste-I doch hy miste menige rally on- ren afgewerkt, feitelijk te groot, want tijdig. Niettemin was en bleef het in het was tegen zeven uur, dat_ er nog elke "game een spannende uitwisseling twee dubbelspelen aan de orde kwamen, van scherpe drives, kort en breed, lang en diep. Via az won Sturgess de set Daarvoor waren er enkele interessantelt g_4 In de derde ge(. ging service enkelspelen geweest, waarvan twee bo- na service verloren, tot 3—3. Had Brom- ven alles uitgingen: dat van Bromwich wich toen niét een gemakkelijke smash tegen Sturgess, dat van Falkenburg tegen gemist, op gamepunt, hij had 4—3 gehad Cochet. Do verrassing „a, da, Bro„w,cl, vïil verloor: 64, 46, 46. En Falkenburg werd, was djj tegen het scherpe plaatsen kwam 04 in de eerste set, doch won en snel wisselen van richting van Stur- 75. g3. Sess niet opgewassen en verloor de laat ste game zelfs op love! Dat Falkenburg zo zwaar achter kwam Borotra kwam in het veld tegen Enge- te staan, lag heel en al aan zijn eigen land's no. 1 Mottram en voor zijn repu spel; hoe scherp de oude Cochet (47 jaar, tatie ware het beter geweest dit niet te Falkenburg 22ook plaatste en hoe hij doen, want hij werd gemakkelijk door passeerde, Falkenburg miste elke slag, het solide Engelse spel geslagen: 6—2, waarin hij aanval legde en nog andere 62. Zijn smash „killde" niet meer, zijn ook. Doch na 04 brak hij door de ser- volley was haalbaar, vice van Cochet heen en dat gaf hem De uitslagen waren: Abdessalam (Fr.) blijkbaar zoveel zelfvertrouwen, dat hij si. Washer (B) 86. 60; Harper (E) sl. veel beter ging spelen. Het werd een Rinkel (H) 61, 62; Peten (B) «L zeer interessante strijd tussen het ge-1 Dubuc (Fr.) 63, 7—5; Sturgess (E) sl. durfde aanvallen, zonder overmatig Bromwich (H) 4—6, 64, 64; Mottram risico echter, van Falkenburg en het pas- (E) sl. Borotra (Fr.) 62, 62; Russell se ren van Cochet. Falkenburg won die (Am.) sl. v.d. Eynde (B) 63, 68, 62; strijd, maar game op game was er span- Falkenburg (Am.) sl. Cochet (Fr.) 75, ning. Na 44 won Cochet zijn service op 63; Washer en Geelhand (B) sl. Boro- love en daarna Falkenburg de zijne dito, tra en Dubuc (Fr.) 16, 63, 7 5; Mot met vier aces! Daarna verloor Cochet zijn service snel, doch Falkenburg had al zijn volley-capaciteiten nodig om na vier deuces de set te winnen. Hij was in de tweede te sterk voor Cochet: 63. Bromwich en Sturgess, de twee zo be heerste spelers, streden een baseline- strijd uit, eikaars passeren t« veel vre zend om herhaaldelijk naar het net te gaan. Bromwich was de zuiverder spe ler, de sneller uitschieter in de eerste set; prachtig waren ook zijn dropshots, tram en Harper (E) sl. van Swol en Rinkel (H) 9—7, 10—8. De wedstrijdstand is nu: Engeland 7—1; Amerika 51; Frankrijk 24; Ne derland 36; België 37. De dertien-de étappe van de Ronde 'van Frankrijk welke liep van Cannes naar Briatrgon, een traject van 271 km., waar- al werd menig heel korte door Sturgess J in de Col d.Allos (2250 m.), de Col de Vars (2111 m.) en de Col d'Izoard (2360 m.), is gewonnen door de Italiaan Bar- tali in 10 uur 9 min. 28 sec. Tweede was de Belg Schotte in 10.15.46, derde de in tern. Camellini in 10.18.43, vierde da Fransman Vietto in 10.32.00, vijfde'de Fransman Teisseire. Kirchen uit de Ned - Lux. ploeg werd negen-de, De Hoog 43e in 10.49.37, Janssen 55e in 11.11.17 en De Ruiter 57e in 11.11.49. In het algemeen klassement bleef de Fransman Bobet de leiding behouden met een tijd van 90.32.11, tweede werd Bartaii met 90.33.02, derde de intern. Lambrecht met 90.34.40. Kirchen is He, Janssen 38e, De Hoog 47e en De Ruiter 50e. Zeventig renners waren 's morgens ge start, waarna tijdens de rit er 7 opgaven n.l. Meersman, Jomaux en Renders van de Belgische Arenden, Helary en Caffi van de N.W. Fr.-ploeg, Brambilla van de in tern. ploeg en Diot van de Parijse ploeg. Pras van Z.W. Frankrijk werd wegens te laat binnenkomen, uit de strijd genomen. Robic domineerde in het eerste gedeelte van deze étappe. Hij was eerste op de Col d'AlIos met 20 sec. voorsprong op Te.s- Seire, Brule en Lazarides, 40 sec. op Im- panis en Oekers en I min. 20 sec. op Bar- tali. Bikhet afdalen naar Barcelonne.te wist de Fransman zyn voorsprong te ver- Weer ver wachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk 5 enkele regenbuien. Zwakke tot matige j wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. I 17 Juli: Zon op 4.40 uur, onder 20.52 uur; maan op 18.32 uur, onder 1.04 uur. De Amsterdamse boksminnaars zagen zich gisteravond in de Apollohal een pugiiistieke dis voorgezet, waarin als hoofdschotel fungeerden de partijen Jan de Bruin-Giel de Roode en Bep van Klaverert-Harry Bos en als bijgerechten «.«vcre.i-n.aa, xre» bud uijgexcunh„ pasS(s|rl3e deze plaats met de ontmoetingen Job Roos-Jan Schoen I minuut voorsprong op Bobet, Teis- eii Luc Lucas-Walter Kraus. seire Pras, Bartali en Camellini. Ook op Van Klaveren en Harry Bos hebben t'p van de Cq1 de Vars j^Robic nog elkaar al eens ontmoet en dit eerste treffen, dat slechts vier ronden duurde, had een groot Rotterdams overwicht te zien gegeven. Thans moest B-os in de 5e ronde het vaantje strijken. Even belang rijk in sportief opzicht was <je match ¥uuiul tussen Giel de Roode en Jan de Bruin, I d^pard met flinke voorsprong, welke bij de ervaren ringstrateeg tegen de jonge, dg afdadng naar Briangon zo aangroeide klassieke pugilist. Ook hier werd het een daj. Bartali de finish hier bereikte ruim botsing tussen twee geheel verschillende fi" rajnuten voor Schotte, die tweede aan- stijlen en temperamenten. Hier viel geen kwam. beslissing, omdat beiden blessures °P"! Volgens waarnemers te Moskou za| de Sovjetregering waarschijnlijk haar standpunt ten aanzien van Berlijn, zoals uiteengezet in de antwoordnota's aan de Westelijke geallieerden, niet willen wij zigen. De waarnemers zien het als een grondstelling van de Sovjet-Russische buitenlandse politiek, dat Dnitsiand als één geheel behandeld wordt. Het Sovjet-Russisch aanbod eventueel geheel Groot-Rerlijn van voedsel te die de vrees wekken, dat de sovjets nieu we maatregelen denken te nemen, waar door ook de voorziening door de lucht waarop de stad thans drijft, in grote moeilijkheden zou lcunhen geraken. Vol gens mededelingen in het officiële blad der Russische bezetting „Taegïiche Rund schau" is men in kringen van sovjet- luchtvaartdeskundigen tot, de conclusie gekomen, „dat het ogenblik gekomen is, om het probleem van de luchtcorridors, die zich over een gï°ot gebied van de sovjetzone uitstrekken, te regelen". Deze deskundigen zouden volgens het blad de voorzien Is, volgens de waarnemers,1 mening zijn toegedaan, dat drie luchtcor- i - k-t „„„JrtQ Lr p 111 Irci YTnelrAni* *-»r»ol klaarblijkelijk gegrond op de veronder stelling, dat de Westelijke mogendheden de stad zullen willen verlaten. Een hoge Russische politieke functiona ris te Berlijn heeft vooraanstaande com munisten aldaar .gisteravond meegedeeld, dat de westelijke mogendheden gedwon gen zullen zijn Berlijn binnetj acht weken te verlaten, als „bepaalde lekken in de blokkade doeltreffend kunnen worden ge dicht", zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Onder de communistische leiders, aan wie deze mededeling werd gedaan, bevon den zich Wilhelm Pieck en Walter III- bricht van de door de communisten be heerste socialistische eenheidspartij en de hoofdredacteuren der communistische bla den te Berlijn. De Russische functionaris zou voorts hebben gezegd, fiat geen verandering m de Russische politiek ten aanzien vao Berlijn kan worden gebracht, onverschil lig welke stappen de Westelijke geallieer den naar aanleiding van de Russi&he not* zullen doen. Het Sovjet-Russische antwoord op de nota's van de drie Westelijke mogendm- den werd door een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse za ken omschreven als „hoffelijk en niet- agressief doch beslist negatief". De woord voerder gaf echter toe, dat er een aanbod tot onderhandelingen in besloten kon lig gen. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van buitenlandse zaken verklaarde, dat het Sovjet-Russische ant woord geen wijziging had gebracht in net Amerikaanse standpunt ten opzichte van de blokkade van Berlijn. Naar de Beriijnse correspondent van het A.N.P. meldt, zijn er aanwijzingen, ridors voor het noodzakelijke verkeer veel te veel is. Bovendien zegt het blad, dat het - doelmatig ware tegelijk ook de voor schriften voor het-gebruik van de corri dors in het belang der veiligheid te her zien. Het blad spreekt van uiterst onge disciplineerd gedrag van de Britse en Amerikaanse piloten, waardoor grote ri sico's ontstaan voor de sovjet-vliegtuigen, die oefeningen moeten houden. De drie luchtcorridors lopen van Ber lijn naar Frankfurt, Hannover en Ham burg. Volgens een officiële mededeling van Britse zijde is de West-Berlijnse industrie voor de helft stilgelegd tengevolge van de beperking van elektrische energie en van het tekort aan grondstoffen door de sovjetrussische blokkade. Voedselbedrij- aan kop, maar Bartali begon nu in te lo pen en het verschil tussen beide renners bedroeg nog maar enkele seconden. Daar na volgde de afdaling welke de beslissing bracht. De Italiaan ging de Fransman voorbij en passeerde het eerst Jïe Col ven van essentieel belang zullen echter blijven doorwerken. De Beriijnse gemeenteraad heeft niet algemene stemmen een wetsvoorstel goed-- gekeurd, waarbij financiële steun wordt verleend aan alle arbeiders en employets. die hun betrekking verloren hebben en zullen verliezen tengevolge van de hu ge economische crisis in Berlijn. Wat de verkeersbelemmeringen betreft. valt te melden, dat het sovjetrussische militaire bestuur opnieuw vergunningen verleend heeft voor autoverkeer tussen Berlijn en de sovjet-zöne. Tenslotte verdient nog vermelding, dat maarschalk Sokolofsky, de sovjeGmilitaire gouverneur in Duitsland, die sedert 8 Juli te Moskou vertoefde in verband met besprekingen over de toestand te Berlijn, in de Duitse hoofdstad is teruggekeerd. Vliegerkapitein Wright, plaatsvervan gend hoofd van de Britse luchtvaart afdeling in Berlijn, heeft verklaard, dat indien, de Russen zouden trachten de reglementen voor het luchtverkeer naar Berlijn te wijzigen, de westelijke ge allieerden zich hieraan niet zouden storen. „Wij moeten door de drie luchtcorridors blijven vliegen", aldus Wright. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur, verklaarde van plan te zijn meer grote vliegtuigen naar Duits land te laten komen om aan de luchtbrug mede te werken. Het zou van de omstan digheden afhangen, hoe groot de Ameri kaanse luchtvloot zou worden. Generaal Clay liet doorschemeren, dat het .Brits- Amerikaanse luchtvervoer naar Berllin zijn hoogtepunt bereikt zou hebben, wan neer Britse en Amerikaanse vliegtuigen tezamen in totaal 5400 ton per dag naar Berlijn vervoerden. liepen, welke tot staking van de strijd leidden. De wedstrijd Job Roos-Jan Schoen werd door de laatste na een strijdlustig gevecht gewonnen. Luc Lucas won door technische k.o. in deze ronde van Walter Kraus, die t°en op medisch advies de strijd moest staken. De eerste étappe van de internationale Alpenrit is niet bijzonder gunstig voor de Nederlandse deelnemers verlopen. On der leiding van Gatsonides zouden oor spronkelijk vier Nederlandse équipes aan deze rit deelnemen maar de Amsterdam mer Donkers is niet verschenen, terwijl de équipe van Kammen van Keulen uit Velp met Ford op weg naar Marseille me' Naar wij van de zijde van het N.O.C. vernemen is de Nederl. boksploeg voor de O.S., thans definitief als volgt samenge steld: vlieggew.: A. Corman, Groningen; vedergew.: N. Linneman, Amsterdam; lichtgew.: J. Remie, Breda; weltergevv.: F. Wijngaard (F. van Kem pen), Rotterdam, middengew.: J. Schubart, Groningen; halfzwaargew.: Hennie Quentemeyer, Indië. De uitslagen van de internationale bergrace, die Donderdag op de Cote de Malchamp te Spa, met deelname van pech te kampen kreeg en daardoor niet I professionals, onafhankeliji en en ama op tijd aan de start kon verschijnen. teurs, werd gehouden, ui en: Masson Zo resteerden hij het vertrek slechts (Belg.) I2 min. 1. sec., 2 Vercray (Belg.? twee Nederlandse wagens, nl. die van 12 min. 45 1/5 sec.; 3 van Sormael (Belg.) Reichmann en Willy Oosten uit Baarnl 12 min. 45 3/5 sec.; 11 Snellen (Nederl. mét Bentley en de Opel van G. Roeloeff- jg min. 23 2/5 sec.; 13 Schweitzer. (Ned. sen en H. Otten uit Enschedé. In totaal jg mjn. 24 2/5 sec.; 25 Lambrichs (Ned.) verschenen te Marseille 62 wagens aan de u min. 10 1/5 sec. start in overgrote meerderheid Fransen, al waren de Engelsen ook met een flink aantal deelnemers vertegenwoordigd. De eerste rit is vrij zwaar geweest-en niet minder dan 14 wagens gaven onderweg de strijd op. Helaas viel ook de van Röeloffsen uit. Op de Col de 1 o- - VAN VLIET WINT DE GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM In het Olympisch Stadion te Amster dam zijn gisteravond sprintwedstrijden gehouden om de grote prijs van Amster- PU «renoDie snpreeu u« dam. De totaal uitslag was: 1 Van Vliet worden gebakt" Reichmtnn kwam 26 4 pnt, 2 Derksen 6 pnt 3 Scherens 9 p, min. te laat in Aix les Bams binnen en 4 Van Looveren 11 P laats; 1 piatt. UXSd4^e%S^nde wagens Lr;" Senfftleben; 8 Astolfi; 4 Pauwels. ,,na 23 zonder strafpunten. De positie vfm Beichmannw mhet klasse- j 72OO DEELNEMERS AAN DE ment zo, dat hi.i waarschijnlijk na deze eerste rit zesde is geplaatst m de categoric der wagens met meer dan drie liter in houd. -2 Het aantal deelnemers voor de Vier daagse te Nijmegen beloopt thans, vol gens het aantal aanmeldingen tussen de 7100 en 7200, wat aanmerkelijk meer is dan het vorig jaar, toen er 6700 wande laars waren. Het aantal verenigingen, dat deelneemt, bedraagt 150. CRICKET IN ENGELAND. In de county werden de-volgende re sultaten bereikt: Derbyshire 282 en 176 voor 5 draw met-Worcester 131) en 2<1 vooi 5: Gloucester 347 voor 8 en 139 oor 4 draw met Lancashire 350: Net's 0 voor 1 verregend tegen Essex 313 Sur rey 304 voor 4 wint van Kent 106 en 176; Hampshire 230 en 249 voor 5 w it van Sussex 356 voor 7 en 120 v oor 2 ge sloten. Middlessex 219 en 112 voor 4 draw met Yorshire 259: Northaraps 283 draw met Glamorgan 144. Eerste klas: Rood en Wit—H.C.C.. I. SpartaV.R.A., HDVS, HCC II V.O.C. -HBS, Quick (N.). VVV—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2