Nieuws uit STAD en OMTREK Goed plan voor de feestweek LANGS DE Alg. Kunstzijde Unie over 1947 De doos dokter Silo LAATSTE BERICHTEN Repatriëringsdienst zwaait af! MISDAAD IN AMERIKA IJN Drijvende machinefabriek der Britse Navy bezoekt ons land van Netlo-winst f12.312.494 (v.j. f8.206:119) Div. geiv. aandelen 7 (v.j. nihil) Duikbootmoederschip en 4 duikboten in de haven Deviezen-overtreding bij export Zinken geld verdwijnt Italië hervat de arbeid PAGINA 3 VRIJDAG 16 JULI 1948 MAAR WIE WILLEN FEESTEN? Laat Schiedam eens actief worden J. CORNEL HOOFDCOMMIES burgerlijke stand KAJOTTERSNIEUWS HARTELIJK WELKOM VAN OOSTSINGEL Voor Cokkie Vredebregt MAASSLUIS DE LAATSTE LUSTRUMDAG NA HET FEEST VLAARDINGEN EXAMENS ZOMERAVONDCOMPETITIE POSITIES TROEPENSCHEPEN Opbrengst niet naar Nederland overgemaakt Nieuwe munten komen in circulatie DRIE METER SNEEUW UITVOERCONTROLE EN EXPORT 107.000 évacué's uit Indië afgevoerd door WALTÈR L. GEBAUER I NED. VRACHTKNMARKT Wij krijgen een feestweek ter gelegen heid van de viering van het regerings jubileum van HM. Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van H K.H Prinses Juliana. Deze mededeling zOu overbodig kunnen lijken, als de houding van de Schiedammers er niet op zou duiden, dat men over deze feestweek nog niets weet. Dit ondanks herhaalde publicaties. Over 6 weken zullen we voor de feestweek staan. Zes weken is niets meer, wan neer men begrijpt wat er voor de ge slaagde organisatie van zo'n week komt kijken. Waarschijnlijk zullen velen op het laatste ogenblik belangstelling tonen voor deelneming aan een of meer van de vele attracties, maar dat zal te Iaat zijn. Wie dus mee wil feesten, geve zich nog vandaag of morgen op bij de reeds even herhaalde malen gepubliceerde adressen. De feestelijkheden beginnen volgens de traditie op 30 Augustus 's avonds met een taptoe door alle muziekgezelschap pen van Schiedam op de Grote Markt voor het Stadhuis. Na het luiden van de klokken volgt er oP 31 Augustus om 8 uur 's morgens een aubade door muziekgezelschappen. Het volgende uur is gereserveerd voor kerkdiensten. In de Rozenburgerstraat beginnen om half 11 ringrijderijen voor fietsen met hindernissen. Op diezelfde tijd zijn de Schiedamse mannenkoren te zamen ge komen op de Broersvest voor het distri butiekantoor. Zij zullen daar gezamenlijk en afzonderlijk feestzangen ten gehore brengen. Het geheel staat onder leiding van de heer Wim de Rooy. De sportdemonstratie, welke 'smiddags gegeven zal worden, belooft interessante nummers op het groene veld te brengen. Liefhebbers van het natte elemenl kun nen langs de boorden van de Nieuwe Haven tussen Kippenbrug en Oranjebrug getuige zijn van kandwedstrijden. Mevr Grimberg Huyser voert de zang- lustigeri om 7 uur aan op de Broersvest. Vanaf de Vlaardingerdijk hoek Nieuwe Haven vertrekt om half 9 de gondel- vaart door de Nieuwe-, de Buiten- de Lange- en de Korte Haven. Daarmee sluit Koninginnedag 1943. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap lokt op de avond van 1 September velen naar de zandvlakte. Daar zal men wor den opgenomen in de sfeer van een echt kampvuur. Een tocht door de stad gaat aan dit kampvuur vooraf. Het duurt van 8—9.30 uur. Speciale dagen voor de schooljeugd zijn 2 en 3 September. Waarschijnlijk zullen op Boschhoek een voetbaltornooi voor de jongens en een handbaltornooi voor de meisjes gehouden worden in school, of klasverband. In het Passage-theater wordt op 2 Sep tember een gala-avond gegeven waarop uitingen van het Schiedamse culturele- •en sportleven ten tonele zullen worden gebracht. Voor de pauze is er zang van twee dubbelmannen-kwartetten, keur- turnen, declamatie van Jacques Elsacker en instrumentale muziek van een Toon kunst-kwartet. Na de pauze zal Utile Dulce met een één-acter optreden. Op de hoek WillemskadeStadhou derslaan geven de Brandweer, de Politie en het Rode Kruis op 3 September des avonds een grote demonstratie van het gezamenlijk optreden bij een ramp. Na afloop spuit de brandweer alleen nog een beetje door om de bevolking te laten zien, wat er met water al niet kan gedaan worden. Op 4 September organiseren alle scho len op eigen gelegenheid kinderspelen; het programma wordt aan het initiatief en de fantasie van het schoolhoofd zelf overgelaten. 's Middags om 2 uur is er een nationale wielerwedstrijd voor nieuwelingen en amateurs op de Stadhouderslaan, het be kende parcours met de goede naam. Een buitenmiddag van de Ned. Herv. Jeugd raad in samenwerking met D.O.K. en O.D.O. wordt besloten met een kamp vuur op het Frans Halsplein in samen werking met de N.P.V. De Ned. Jeugd Gemeenschap organi seert een groot stadsspel in de middag uren. 0 September wordt de troonsbestijging van de Prinses gevierd. Jeeps met horen blazers zullen in de vroege morgén door de stad rijden. Van de toren zullen om 8uur de klaroenen schallen, waarna een kort concert door een muziekkorps op de Grote Markt van 8.15—8.30, De hoogste klassen, van de lagere scholen, brengen om half 11 een aubade voor het raadhuis o.l.v. de heer Schenk. In de K.O.-laan worden te zelfder tijd ringrijderijen gehouden voor versierde tilburies, ruiters en andere deelnemers. Om half U is er een officiële receptie door het gemeentebestuur in de aula van het museum. Het bloemencorso wordt 's middags om 2 uur gehouden voor versierde auto's wagens, fietsen en andere deelnemers. Aan de scholen is verzocht met eigen groepen aan het corso te willen deel nemen. Een défilé van alle verenigingen zal 's avonds om 7 uur langs de burgemees ter trekken, die op het stadhuis, als ver tegenwoordiger van H.M. de Koningin deze uiting van trouw en hulde in ont vangst zal nemen. De dag wordt met een grandioos vuurwerk op de zandvlakte besloten. Neven-attracties tijdens deze dagen zijn een etalagewedstrijd voor alle winke liers van de stad, georganiseerd door de Middenstandscentrale, verlichting van de Lange Haven, dé Broersvest, de Hoog straat, officiële gebouwen, het Juliana- park en wellicht de molens, en vermake lijkheden op hePMarconiplein. De O.V. hoopt op 31 Augustus een bronzen herinnerings-plaquette aan het gemeentebestuur aan te bieden, welke een plaatsje zal krijgen in de hal van het stadhuis. Ter -inspectie van de rijksbelastingen alhier is de heer J. Cornel benoemd *iot hoofdcommies. Ongetwijfeld is in deze benoeming een beloning te zien voor buitengewone werk zaamheid, gepaard gaande aan grote kun de, die deze functionaris kenmerkt. GEHUWD: Th. A. de Jager 40 j. en F. M. v. Bruggen 35 j.; Th. A. M. v. Slobbe 29 j. en J. H. Jongman 34 j; W. Scheep maker 32 j en M v. Ieperen 31 j; L. W. M. v. Dijk 26 j en B. C. Schoenmakers 24 j; W. A. Goudappel 24 j. en J. v. Elsloo 22 j; R. Hartog 21 j en M. M. den Brinker 22 j; J. Vooren 24 j en H. C. Bastian 22 j; J. v. Marion 27 j «n D. de Pater 26 j. ONDERTROUWD: J. F. Dictus 29 j en W. M. v. Oers 27 j; L. A. de Haas 31 j en D. W. Noordegraaf 25 j; G. P. v. Hagen 24 i en H. A. v. d. Knaap 17 j; S. Hard- jono 27 j en J. Esschendal 23 j; A. v. Krie ken 78 j en A. Verwol 79 j; J. J. v. Kuijk 30 j en M. Lagewaard 22 j; J. W. Laken- man 26 j en H. v. Vliet 21 j; M. Lowès 28 j en J. Snijders 24 j; J. W. de Nijs 37 j en C. J.,B. Schenk 36 j; S. Timmers 25 j en J. v. Hartingsveldt 25 j; B. J. J. Vin cent 33 j en F. Seelen 25 j. GEBOREN: Paul R. M. z. van H. J. A. M. Smulders en M. J. C. A. Waudquez, dr Noletstraat 1; Augustinus A. M. z. van J. Ranke en M. T. C. Sehiphorst, Lange Kerkstraat 78; Johannes M. F. z. van H. v. d. Mark en A. A Roeland, Polderweg 214; Maria M d, van J. A. v. Mil en J. M. v. Vliet, Polderweg 170; Martina A. d. v. B. Vroegh en J. L. Kneigt, Boerhavelaan 1; Francesco iV^, z. van J. J- Jonas en M. A. Cordemans, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: B. J. v. d. Oever, 70 jaar Dr. Noletstraat 1. Men wordt nogmaals attent gemaakt op de grote Kajotters-streeksportdag, welke -gehouden wordt a.s. Zondag op de terreinen van „Martinit" en „H.D.S." ge legen aan de Spieringhoek. Verwacht wordt, dat veel Schiedammers de ver richtingen van de Kajotters komen gade slaan. De districten Den Haag, Delft, het Weslland, Rotterdam. Schiedam en de KJMV uit Rotterdam zullan competitie wedstrijden houden in handbal, hardlo pen, verspringen, kogelstoten en touw trekken. Het belang van de wedstrijden is gele gen in het feit, dat de diverse winnaars zullen mogen uitkomen op de diocesane sportdag op 15 Augustus in Leiden. Nie mand verzulme dus de Kajotters de bij wedstrijden zo nodige en dikwijls beslis sende „iangs-de-Iijn-assistentie" te verle nen. De wedstrijden beginnen om 12 uur, na de openlucht H. Mis en het ontbijt. L Vanavond schrijf ik niet voor de ge wone rustige belastingbetaler, niet voor tevreden bolhoeden-drager, niet voor de man met het gezellige buikje en ook niet voor de deftige heer met het in drukwekkende kale hoofd. Nee, vanavond schrijf ik voor jou, jon ge kerel, voor jou, Kajotter, voor jou. verkenner. - Want er zijn sterke, gezonde knapen nodig, die niet opzien tegen een verve lend karweitje als zij er de goede zaak mee kunnen dienen! Ben je bang voor 'n buitje regen of wordt je moe van een Paar uurtjes staan? Weet je „de kwestie is deze: de Schie- r'athsche afdeling van „Herwonnen Le venskracht" heeft Zaterdag a.s. collec tanten nodig. Er heeft een oproep in de krant ge staan, zeven jongelui meldden zich.... zevenDat moet een vergissing zijn natuurlijk. Jij hebt die oproep over het hoofd ge zien, jij hebt niet in de gaten gehad dat ze jou bedoelden, anders had je je im mers reeds gemeld! Welnu, het kan nog Vrijdag-avond tus sen 8 en 9 kun je in de R, K. Volksbond pen bus gaan halen. 150 collectanten zijn er nodig150!! Laten ze nooit van Schiedam, van Ka tholiek Schiedam hoeven te zeggen, dat er geen honderd vijftig jonge mensen met een beetje idealisme zijn. Laat zien, dat je iets begrepen hebt van de „naas tenliefde", waar wij zo dikwijls de mond van vol durven hebben! Het gaat hier om het leven van jonge mensen zoals jij er een bent. Het is hun schuld niet dat de Tuberkel-bacil hen Pp het ziSkbed dwongzij zouden ook veel liever Zaterdagmiddag met een bus °P de Koemarkt staan dan maanden !ang plat op bed te moeten liggen... Wat is het een voorrecht om gezond en sterk te zijnHeb je er ooit over na gedacht welk een ontzettend mooi ding „gezondheid' betekent? Jij, krachtige jon Se vent..;., geef iets van je overvloed aan ie zieke vriend en broederToon dat ie dankbaar bent voor die prima rib- ben'-as' ,pp O 1 Heer ie zomaar cadeau he„'t geeevenMeld je in de R. K VnU.-chond. Ja, jij! of moeten de meisjes het weer opknappen? Natuurlijk zijn ook de meisjes wel kom. Maar voor haar is het niet nodig dat ik een aanbeveling schrijf.... Zij 7-ijn immers van nature offer-bereid.. SEBASTIAAN P.S. Je kunt ook Zaterdag de hele dag nog terecht om een bus te halen. Maar je moogt niet jonger zijn dan 16 laar. Cokkie Vredebregt, die in de gevange nis van Djokja Internationaal Recht ge doceerd kreeg door Tan Malakka, die politieke gesprekken had met Roestam Eïfendi, die tweemaal aan het randje van de dood zwierf en tot tweemaal toe ten volle bediend werd door een Hol lands geestelijke; deze marinier van het eerste uur en pionier van de O. V. W.-ers. is bij zijn thuiskomst door de Oostsingel- bewoners met meer dan uitbundig vlag vertoon alleen ontvangen. Woensdagavond was het te laat ge worden, om het zorgen-kindje van de hele straat wat hadden ze meege leefd met vader en moeder Vredebregt, toen die maar niets van hun zoon hoor den te huldigen en welkom te heten. Daarom ging Dinsdagmorgen een de putatie hem een gedenkboek aanbieden, waarin de namen van bijna alle Oost- singel-bewoners. De opdracht daarin luidde als volgt: „Met dank aan God, wensen alle Oostsingelbewoners U eert „Hartelijk Welkom Thuis bij uw behouden terug keer in het Vaderland uit uw anderhalf jarige krijgsgevangenschap". Een gouden zegelring en een zilveren sigarettenkoker begeleiden de goede wensen, welke door Mevr. Mak werden uitgesproken. Reeds op Woensdagavond bij de thuis komst waren er honderden mensen voor het huis samengestroomd om Cokkie de hand te drukken. Die belangstelling werd gisteren niet minder, ^jjj werd stevig in de bloemetjes gezet - „overal hoopjes bloemen" en tal van bekenden, vrien den evenals de geestelijkheid van de pa rochie onder wie Pastoor L. D. Oor sprong kwamen de marimer en zijn ouders hun blijdschap over de blijde te rug*eer betuigen. Over de ervaringen van de Uit re publikeinse krijgsgevangenschap terug gekeerde marinier hopen wij u volgende week te verhalen. Martinit tegen elkaar. De wedstrijd DRZ- HDVS 2 is wegens de regen uitgesteld en DHS behaalde een normale 3-1 overwin ning op SFC. GOUDEN JUBILEUM ZUSTERS URSULINEN Gisteren is door de Zusters Ursulinen alhier het gouden jubileumfeest der Con gregatie gevierd. De dag begon met een H. Mis voor de levende en overleden leerlingen van de St. Antoniusschool. Behalve de leerlingen waren hierbij ook vele oud-leerlingen aanwezig. De kinderen van de St. Antoniusschool, die geheel onder leiding van de zusters Ursulinen staat, deelden mede in de feest vreugde. Van 10 tot 12 uur werden de kindoren van de bewaarschool en van de le en 2e klasse, en na de middag die van de ho gere klassen en van de naaischool enige uren aangenaam fc^zig gehouden door een handige goochelaar. Er werden ook ver snaperingen aan de kinderen uitgedeeld. Genodigden, o. w. het kerkbestuur, woonden de feestelijkheden bij. PROCESSIE NAAR DEN BRIEL. De tijd nadert, dat wij van uit Maas sluis met een eigen processie naar Den Briel gaan n.l. ondag 25 Juli a.s. Vele parochianen, vooral zij, die reeds meerdere malen deze bedevaart hebben ondernomen, denken, dat het opgeven voor deelname overbodig is en dat zij op eigen gelegenheid toch wel mee kun nen gaan. Dit is echter niet waar. Men dient in het bezit te zijn van een deelne merskaart, welke tot en met Zondag 18 Juli a.s. verkrijgbaar zijn bij de heren G. v. Ettinger, Dr. Kuijperkade 33 en B. v. Schie, Heldringstraat 19r. Zij, die ge bruik wensen te maken van een auto en ook zij, die met de busdienst mee wil len, moeten dit apart vermelden. BEVORDERD. De heer M. Vissers, alhier, ambtenaar bij de N. S. ontving bericht, dat hij met ingang van 1 Jan. '48 bevorderd is tot Adjunct Commies bij de Ned. Spoorw. Het 20ste Lustrum van het Delfts Stu denten Corps behoort weer tot het ver leden. Met het grote spectaculaire schouwspel van de Delftse Dag heeft dit feest voor velen reeds een einde geno men. De diverse Senaatsleden van bevrien de Corpora zijn na die dag weer naar huis teruggekeerd en oo,r de reünisten hebben Delft verlaten. Donderdag was dan ook aan de slui ting gewijd. Voor de derde maai werd het openluchtspel „U en Ik" opgevoerd, waarvoor ook nu weer voldoende be langstelling bestond. Voor de moeite en voorbereiding, die het spel gevraagd heeft, was dit in ieder geval een vol doening. Na afloop hebben de leden van het Corps zich op de sociëteit Phoenix ver zameld, waar tot diep in de nacht de sluitingskroegjool werd gehouden met de traditionele muziek. Hier in intieme kring werd het grote feest uitgeluid en zijn er nog de nodige woorden ge sproken, waarbij de diverse commissies de dank van d. Senaat in ontvangst mochten nemen voor de wijze waarop de verschillende onderdelen waren ver zorgd. Na afloop van het lustrumspel hebben enkele studenten dè brand gestoken in de décorstukken, welke voor dit spel op de Marktgebruikt werden. De brand weer was echter paraat en met een straal op de waterleiding werd dit brandje in de kiem gesmoord. De medewerkenden aan het spel hebben zich in een gezellig onderonsje, dat tot 's morgens 8 uur duurde, in gebouw Musica vermaakt. De politie werd gewaarschuwd, dat hier was ingebroken en het bleek, dat van enige dames uit Amsterdam, die bij de ballet ten de soli hadden verzorgd, een porte feuille, een portemonnaie en enige klei nigheden waren ontvreemd uit de kleed kamers. Waarschijnlijk is dit het werk geweest van een insluiper, die via de brandtrap aan de achterzijde weer is verdwenen. SUCCES Op het nat. kappersconcours, uitge schreven door de Kath. T.O.G. te Den Haag, waaraan 60 kappers deelnamen, behaalde de heer R. Liebrechts alhier de 7e prijs. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer J. A. Taselaar, alhier voor het doctoraal examen geneeskunde. WATERPOLO Hedenavond spelen voor de Z.R.a.O. competitie V.Z.C. 3 en 4 te Dordrecht tegen Merwede 4 en 6. Zaterdag neemt V.Z.C. I (heren) deel aan een tornooi te Schoonhoven. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maan dagmorgen 8 uur zullen in bijzondere ge vallen dienst doen dr. H. Nieuwpoort, Verpl. Chassépl. 4, tel.' 3495 en dr. A. H. Westénbrink, Binnensingel 62, tel. 2528. Zaterdagmiddag-spreekuur van dr. Er- kelens blijft gehandhaafd. Geopend: Apotheek Walraven, Schied,- weg 1, tel. 2093. Verschenen is het verslag van de Alge mene Kunstzijde Unie te Arnhem over 1947. Hieraan ontlenen wij het volgende. Het herstel van de Nederlandse be drijven kwam voor een groot deel ge reed. De garenproductie van de fabrie ken te Arnhem en Ede kwam zeer belangrijk boven 't vóór-oorlogse niveau. De kostprijzen der producten onder gingen een aanmerkelijke verhoging door d« prijsstijging van de grondstoffen, een geringe verhoging van de Ionen en een belangrijke van de sociale lasten. Door op verzoek van de regering de prijzen vrijwillig met 4ü pet. te verlagen is een groot gedeelte van onze prijzen op de Nederlandse markt verliesgevend geworden. Deze verliezen konden gecom penseerd worden door de^exportwinsten. Echter kwam aan de stijging van de opbrengsten In de exportmarkt reeds in het eerste kwartaal van het verslagjaar een einde en daarna brokkelden de prij zen af. Het is niet buitengesloten, dat binnen afzienbare tijd de buitenlandse afzet van de producten der N.V. geen voldoende basis meer zal geven voor het opvangen der binnenlandse verliezen. Wat betreft de ontnomen deelnemingen in de North American Rayon Corp en de American Bemberg Corp. wordt ver meld, dat over de door de Nederlandse regering te betalen schadevergoeding in principe overeenstemming werd bereikt. Betaling is echter nog niet ontvangen. De deelnemingen, die jn de vorige balans voorkwamen met 105.083 788. staan thans te boek voor 39.800.000. De oorlog en zijn gevolgen hebben grote ver anderingen gebracht in de positie van de buitenlandse deelnemingen. Daarom heeit de directie gemeend de boekwaarde van de diverse blijvende deelnemingen te moeten herzien. De waarde van het pakket aandelen Am. Enka wordt gesteld op 26.000 000, van British Enka op 8.000.000, van „Breda Visada en British Bemberg is- zamen op 500.000 en de pakketten N.V. Holl. Kunstzijde Ind. en N.V. Intern. Viscose Cie. gezamenlijk op 5.300 000 Deze waarderingen liggen alle belangrijk beneden de resp. beurskoersen. In de In de balans is alles voor 39.800.000 op genomen. Alle overige deelnemingen, inclusief de Duitse, kunnen dan als geheel afgeschreven worden beschouwd. Om de boekwaarde van bedoelde post op 39.800.000 te brengen, moest een be drag van 65 145.000 worden afgeboekt Dit bedrag is gevonden door allereerst te gebruiken de ca. 28.370.000, die de Staat der Nederlanden vergoedt voor hei verlies der deelnemingen in de N. A Rayon en de Am. Bemberg. Het resteren de bedrag ad 36.775.000 is onttrokken aan de reserve, groot 60.000.000, welke reserve uit de winst 1947 weer met 6.775.000 tot 30.000.000 werd ver hoogd. De financiële resultaten, zowel van de Nederlandse bedrijven als van de deel nemingen, zijn in de eerste helft van het 'lopende jaar bevredigend geweest. Wanneer zich geen bijzondere omstan digheden voordoen, wordt over 1948 een overeenkomstig resultaat als in het vorig jaar verwacht. De bruto-bedrijfswinst bedroeg in 1947 21.133.731 (v. j. 9.205.523). Na normale afschrijvingen op gebouwen en installa ties ad 2.156.303 (798.703) resteert een netto bedrijfsresultaat van 18.977.428 (8.406.820). Na toevoeging van uitkeringen uit deelnemingen etc. ad f 4.580 612 (4.493.420) en vermindering met diverse afschrijvingen en reserveringen, o.a. een verhoging van de algemene reserve met 6.774.885 en bijdrage aan het pensioen fonds van 1.000.000, blijft er een netto winstsaldo van 12.312.493 (8.206.119). Met het onverdeeld winstsaldo van hef Met toenemende bewondering stond de bemanning van het Britse duikbootmoe derschip H. M S. „Montclare" toe te zien, hoe 4 nietige sleepbootjes van L. Smit s Internationale Sleepdienst de 16.000 ton ner de Waalhaveh binnensleepten. Toen wij enige tijd later aan boord kwamen verklaarden zij dit onomwonden. Aan de reeds vermelde gegevens kun nen wij nog toevoegen, dat dit zeer o ij - zondere schip eigenlijk een drijvende re paratie inrichting voor duikboten rs. Op het ogenblik maakt de Montclare een cruise^ vergezeld door de duikboten Anchorites Alliance, Ambusii en Aurochs, ieder metende 1300 ton. Het bezoek aan Rotterdam heeft tot doel de vriendschapsband met de Ne derlandse marine aan te houden. Op het programma staat o.m. 'n bezoek aan Am sterdam en Arnhem, terwijl de officieren hedenmiddag door het gemeentebestuur zijn ontvangèn. Het eskader zal tot 22 Juli in Rotterdam blijven, waarna het naar de Franse haven Cherbourg zal vertrekken. Voor het examen kinderverzorgster afgenomen door de Centrale Raad voor Kinderuitzending in Leiden slaagden 4 candidaten van de Huishoud en Industrie school voor Schiedam en Omstreken te weten: C. de Bruyn, Th. Hoffmann, Th. Zwaals en J. W. Wessels. Vrijdagavond 16 Juli om 7.15 uur spe len op Sportpark „Boshoek", Schiedam en 21 Mugli Basli kuchte enige malen zo luid, dat het ru moer van de ex-gevangenen verstomde. „Door een gril van het noodlot zijt ge nu allen op vrije voeten gesteld", begon de detective. „Leve het noodlot", riepen de gangsters in koor. „Dit is niet alleen een einde van de gevangenschap", ging Mugli voort, „maar het begin van een nieuw leven. Daar ik tu zekere zin verantwoordelijk ben voor u allen, verwacht ik, dat ge het vertrouwen dat in u is gesteld, niet zult beschamen. Om u de overgang van gevangenen tot nuttige leden der maatschappij lichter te maken, zal ik een nederzetting stichten die ik „Strikt Eerlijk" zal noemen en waar voor u allen gelegenheid zal zijn, op eerlijke wijze uw brood te verdienen". De stilte die op deze woorden volgde werd nu bijna pijnlijk. „Wij beginnen met het uit zoeken van een gunstige plaats voor onze kolonie. Volgt mij heren!" De kolonne van ex-gevangenen begaf zich op mars. On willekeurig hielden de mannen zich aan de volgorde die op de binnenplaats van de verdwenen gevangenis bij het luchten bestond. Bij de hoofdweg gekomen .zei Mugli: „WU gaan nu auto's aanhouden om snel in B. te zijn. Maar denkt er aan: „Strikt Eerlijk" is onze leuze!" vorig jaar ad 164.129 is dus de totale winst ter beschikking 12.476.622. (Het vorig jaar 8.206.119, waarop het verlies van 1945 van 7.926.431 werd afge boekt 279.689). Voorgesteld wordt na extra-afschrijving van 4.000.000, een dividend op de ge wone aandelen uit te keren van 7 pet. (v. j. nihil). Op d- cum. pref. aandelen en de prioriteits-aandelen wordt een on veranderd dividend van 6 pet. uitgekeerd. Tantimes aan commissarissen en directie vragen 299.091, waarna 889 546 (164.128) op nieuwe rekening wordt over geboekt. De „Groote Beer" arriveerde 14 dezer van Batavia te Soerabaja. De „Indrapoera", op de thuisreis naar Rotterdam, bevond zich gistermiddag 5 uur in bet Suezkanaal. Bij een administratieve controle door de douane-recherchedienst van de boek houding der fa. R. en D. te Amsterdam is gebleken, dat deze firma, die op nor malen en volkomen legale wijze behang selpapier o.a. naar haar filiaal in Bei- gië-exporteerde de opbrengst hiervan niet, zoals is voorgeschreven, naar Ne derland heeft doen overmaken maar het geld in België voor andere zakelijke doeleinden heeft aangewend. De geoor loofde export zou op deze wijze zijn ver anderd in een transactie in strijd met de deviezen bepalingen. Voorts zou uit het onderzoek zijn ge bleken. dat éen lading van 17.000 kilo behangselpapier op clandestiene wijze over de grens naar België was overge bracht. Deze lading kon nog achterhaald worden. Bij de controle zouden ook in de boe'; houding onregelmatigheden zijn gevon den, met name in de facturen. Het staat niet vast, welke bedragen hiermede zijn gemoeid. Hoewel mag worden aangeno men, dat ook ondergeschikten in deze zaak betrokken zijn moet volgens de douane-recherchedienst het initiatief tot deze frauduleuze handelingen zijn uit gegaan van de directie Tenslotte zou uit de controle zijn gebleken, dat transacties met Zweden en Zwitserland niet geheel volgens de daarvoor geldende bepalingen zouden zijn gedaan. In verband met deze ontdekkingen zijn drie leden van de directie der N.V. op last van de officier van Justitie te Am sterdam in arrest gesteld als verdacht van deviezenfraude. Woensdag a.s. zul len zij voor de econ. politierechter te recht staan. Van de zijde der firma vernamen we over de Belgische kwestie, dat het hier gaat om een hoeveelheid van 400.000 kg. behangselpapier. Men moest hier op voorschrift van de desbetreffende in stanties een prijs voor berekenen die on geveer viermaal zo hoog was als in Ne derland gold. Hiermede wilde de firma niet accoord gaan, waarop zij zonder toestemming het 'papier uitvoerde tegen de normale prijs. Het bracht ongeveer 250.000 op. Inderdaad heeft men cut geld toen niet naar Nederland laten over maken, doch het in het Belgische filiaal gelaten, waar men er Belgische goederen voor heeft gekocht De firma stelt zich echter op het standpunt, dat harerzijds hierbij geen sprake is geweest van kwade trouw. De nieuwe munten, die het zinken geld-. langzamerhand uit de circulatie zullen verdringen, namelijk het nikkelen kwartje en dubbeltje en de bronzen ronden stuiver en cent, zullen nog dit jaar in omloop worden gebracht. Dit is het gevolg van een besluit der Regentes, krachtens hetwelk de Muntwet 1948 op 1 Augustus a. s. in werking treedt Voorlopig zullen de nieuwe munten nog worden geslagen met de beeltenis van H M. Koningin Wilhelmina. De zilveren rijksdaalder en gulden blij ven ook onder de nieuwe muntwet gang baar. De andere overeenkomstig de Munt wet 1901 geslagen munten (dus ook de zinken munten) blijven voorlopig wettig betaalmiddel, doch zullen geleidelijk bui ken omloop worden gesteld. Het ligt in de bedoeling de coupures, welke na de muntvernieuwing niet zullen terugkeren, t. w. de halve gulden, het twee-en-een-halve cent-stuk en het halve centstuk, nog dit jaar in te trekken. De intrekking van de oude stuivers, dubbel tjes en kwartjes zal op een later tijdstip volgen. Rome is vanochtend weer aan de arbeid gegaan. In Turijn en de andere steden nam de spanning af en maakten de zeven millioen arbeiders zich op, om heden middag aan de order tot werkhervatting gevolg te geven. De regering heeft aan de transportdien sten te Rome nog een veertigtal bussen ter .beschikking gesteld, nadat katholieke vrijwilligers zich als bestuurders beschik baar hadden gesteld. Alvorens naar hun werk te gaan, togen deze bestuurders naar het Vaticaan, waar de H. Vader voor het venster van" Zijn particulier appartement hun de zegen gaf. Van de 14 kranten, die te Rome ver schijnen zijn er zes vanochtend uitgeko men. De conservatieve „II Tempo" kon digde het nieuws der werkhervatting aan onder de kop: „Het communistisch plan is mislukt, de vakbond heeft gecapitu leerd". Reuter meldt uit Parijs, dat ongeveer 3 meter sneeuw gevallen is op de Col d' Iseran-piek in Savoie, Zuid-Oost Frankrijk. Hoe belangrijk de uitvoercontrole voor de export van onze land- en tuinbouw producten is, is dezer dagen weer eens gebleken. In Engeland, zo vernemen wij van de zijde van het uitvoercontrole bureau, toont men thans grote waarde ring voor de Nederlandse, Westlandse tomaten tegenover de Italiaanse. Deze zijn op de Engelse markten wegens hun minder goede kwaliteit geweerd. Mede tengevolge van het feit, dat de Engelse, controle-prijs voor dit product de vorige week is komen te vervallen, is de prijs gestegen van 4 en 5 per bak van 11 kg. tot 13. Dinsdag gingen er 40.090 bakken overzee naar Engeland en nog een klein kwantum naar Ierland en naar België. Ook de uitvoer van meloenen voor een groot deel gekweekt in de omgeving van Delft, is groot. Ditzelfde geldt voor de komkommers, geen kaskomkommers, die in hoofdzaak kwamen uit de omgeving van Loosduinen, maar komkommers van ouder het koude platte glas uit de om geving van Berkel en Rodenrijs. Pruimen en perziken worden slechts in geringe mate uitgevoerd. Evenzo cie druiven, maar dit is een gevolg van de in Engeland vastgestelde verkoopprijs van 1.09 per pond. Op de Westlandse veilingen doen de druiven momenteel 1.60—1.80 per kg. Bovendien komen op de veilingprijs ook nog de kosten van vervoer. Met ingang van 18 Juli echter komt de druivenprijs in Engeland vrij. Indien dat voldoende export-1 waardig product zal worden aangevoeld, mag worden verondersteld, dat Enge land voor grote afname zal openstaan. In November 1945 kwam de „Nieuw- Amsterdam" met 1300 évacué's uit Indië in Southampton aan..Met 2 andere sche pen werden zij naar Amsterdam ver voerd, waar deze allereerste repatrianten verwelkomd werden door een volkomen nieuwe organisatie van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen: de Repatriërings- dienst-Indië, Sindsdien is een stroom van 106.878 évacué's uit Indië teruggevoerd. Dit getal is formidabel en de inspanning die dit heeft gekost, is voor een buitenstaander 13). Er is inmiddels een dolle geschie- ms gebeurd! Ze hebben het lijk van de zelfmoordenaar op Zeer geraffineerde wijze gestolen! Doyle, die onderwijl in een van de fauteuils had plaats genomen, keek de directeur verbaasd aan. Verdraaid, dat is tenminste eens iets nieuws i Stelen Se dieven ook ai doden? Voor die schurken is niets te heilig, zei hij daarna en hij schudde ver wonderd het hoofd Wesson zei geen woord, maar hij liet zich door de direc teur nauwkeurig inlichten Hoe bent u er achter gekomen, dat het bedrog was?, vroeg hij daarna. Politiearts Hugh belde een uur geleden op en zei, dat hij de lijkschou wing vanmiddag toch nog wou verrich ten. Toen ik hem antwoordde, dat de dode naar de Anatomie gebracht was. begon hij vreselijk te keer te gaan En daarna kwam alles uit De directeur lieti ontmoedigd de schouders zakken. Wesson was in een fauteuil gaan zitten. t— Ze hebben de dode alleen geroofd, om de lijkschouwing te beletten. Dat wil dus zeggen, dat er mensen zijn, die er belang bij hebben, dat wij niet te weten komen aan welk vergif de man is overleden, riep hij, na kort nage- dacht te hebben uit. Detective Do.-le, die met halfgesloten ogen zat te dromen, richtte zich plotse ling op. Was de gevangene ook werkelijk dood? vroeg hij en hij keek de directeur met grote ogen aan. Maar natuurlijk daar bestaat geen twijfel aan! De wachtmeester, die hem in zijn cel vond. ik zelf en vooral dokter Hugh die hem grondig heeft onderzocht, kunnen het getuigen, antwoordde de directeur enigszins verstoord over deze vraag, die hem onzinnig .eek. Och ja. ik dacht het alleen maar. want dart zou de ontvoering tenminste zin hebben, hernam Doyle en zijn stem klonk verontschuldigend. Neen, neen!, riep de directeur. Hij wendde zich tot Wesson. U daarentegen schijnt mij op de juiste Weg te zijn, zei hij tot de detective, die met gerimpeld voorhoofd zat te den ken. Doyle keek de directeur aan. Eén vraag nog! Had de geroofde zelfmoordenaar familie? De directeur draaide zich langzaam om Voor zover ik weet, leeft zijn vader hier in New York Maar wat bedoelt u met deze vraag? Nu. het zou toch kunnen zijn. De detective verstomde, wan! de direc teur viel hem in de rede. Het'heeft geen zin, een of andere onzinnige theorie op te bouwen, maar we moeten het als juist erkende spoor met alle energie volgen. Ik ben van mening, dat de gevangene op aanstichten van de bende, waarvan hij lid was, vergiftigd werd. De schurken zijn zeker bang ge weest, dat hij zou gaan praten. Het lijk echter werd gestolen om te verhinderen, dat de doodsoorzaak kon worden vast gesteld. En waarom zouden ze dat verhin deren?, vroeg Doyle schuchter. Och, dat ligt toch voor de hand! Wanneer we wisten, wat voor vergif de man had ingenomen, zouden we ook gauw weten, hoe hij er aan gekomen was. Zeker nadden we dan een paar handlangers van deze boevenbende kun nen ontmaskeren. U meent dus, dat het geen zelf moord is, maar moord?, riep Wesson lé vendig. Ja, dat veronderstel ik. De detective knikte Plotseling stond hij op. We zullen nu maar eens gaan Kijken, misschien komen we toch nog een Daar belangrijke kleinigheden te weten. De directeur begeleidde hen naar de deur. Niemand zou verheugder zijn aan ik, als deze :aak spoedig was opgehel derd, meende hij zuchtend Toen Wesson en Doyle een uur latei weer in de wagen stapten, zei de laatste: Ik ben bang, WlUiam. dat Je van daag nog te laat aan je middageten 4 Wesson gromde, want hij was ten zeerste uit zijn humeur. Weliswaar was hij door de wachtmeester en ook door de beide oppassers van aiierlei te weten gekomen, maar er was mets bij, waar uit een spoor af te leiden w?f- h De chef zal door deze geschiedenis met in geestdrift geraken, zei hij en hij keek Doyle, die stil en vergenoegd een sigaret rookte, verstoord aan. Het zou je geen kwaad doen, als ie je beetje hersens ook eens liet werken. Eddy! Ik denk nauwelijks dat mijn ideeën m je ogen genade zullen vinden, ant woordde deze daarop glimlachend. Praat geen onzin, maar zeg, wat ie var. de zaak dankt! Nu, ik zou die Leon Schirelly wel eens willeb zien. Hij is de enige, waar mee de gevangene in verbinding gestaan heeft. Wesson weerde teleurgesteld af. Als je niets beters weet. zeg dan liever niets Je hebt immers gehoord dat de directeur vermoedt, dat het een mootd is, en hoe meer ik over de zaak nadenk, des te waarschijnlijker Ujkt oe deze theorie- Dan heeft ook de diefstal van het lijk tenminste zin Wanneer de oude Schirelly er iets mee te maken zou hebben. zou ik we) willen weten, waarom hij de dode Itet roven Dat is mmers onzinnig. Dovle knikte in gedachten. '.Jn je zou gelijk hebben, wanneer t. m werkelijk morsdood was. Wel alle duivels, dat is toch duide lijk bewezen! riep Wesson woedend. Hm, maar.... je kon er ook eens met dokter Hugh over praten. Als je je volstrekt belachelijk wil maken, ga dan je gang. Laat mij er echter buiten. Wesson draaide zich geërgerd om en hulde zich van nu af aan in zwijgen. Commissaris Burton had inmiddels reeds met de directeur van het huis van bewaring getelefoneerd en ook dokter Hugh opgebeld. Toen de beide detectives binnentraden, was de poltte- arts Juist gekomen. Hij knikte hun vriendelijk toe en begon na de begroe ting dadelijk met de zaak. waarvoor ze allen veel belangstelling hadden. Deze ontvoering van een Alk is werkelijk raadselachtig, zei hij hoofd schuddend. Wesson bracht een kort verslag uit van We zün vier uur te laat geweekt. Wie kon dan ook denken, dat zo iets zou gebeuren? Geef order, dat de na sporing naar de wagen en de twee man nen die voor ziekenoppasser gespeeld hebben, onmiddellijk ter hand wordt ge nomen! Doyle, die d hele tijd geen woord had geuit, meende thans: Zou u er iets op tegen hebben, chef, als ik Leon Schirelly eens ging bezoe ken? De commissaris legde het potlood uit zijn hand en leunde a"hterover in zijn fauteuil. Een verbaasde blik trof de detective_ Wordt vervolgd.! niet te schatten. Het ging niet alleen om het vervoer: deze volkomen door de Ja panse bezetting berooide mensen moesten worden gekleed en ondergebracht, in een tijd, dat Nederland zelf zich nog maar aarzelend begon op te richten uit de oor- logschaos. Onder het getal repatrianten bevonden zich bovendien nog 4000 zieken, terwijl er 300.000 colli's bagage werder. meegevoerd. In totaal brachten 155 sche pen de mensen aan. In de nacht van Woensdag op Donder dag kwam het laatste schip, dat voor de Repatriëringsdienst-Indië voer, :n Botter dam aan: het m. s. „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd. Bij aeze gelegenheid heeft het hoofd van de dienst, overste C. van Bochel, in aanwezigheid van zeer vele medewerkers en hulp organisaties afscheid genomen. De gecommitteerde voor Indische Za ken van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen, oud-gouverneui R K. Bertsch, roemde h^t werk van de Repa triëringsdienst en noemde dit sportieve spel niet vele onverwachte verrassingen gewonnen. De directeur van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd, de heer Th. Ruys, schetste de goede samenwerking tussen de scheepvaartmaatschappijen en de Repatriëringsdienst. In Indië wachten thans nog enkele duizenden personen op hun evacuatie. De zorg hiervoor zal, nu de Repatriërings dienst is opgeheven, vooral door de scheepvaartlijnen op Indië en de divert comité's, die de belangen van deze men sen behartigen, worden waargenomen. ROTTERDAM, 15 Juli 1948. Tilburg: 400 ton idem Kerk- drtêl' 350 ton idem Eist; 200 ton idem Nij megen; 175 ton idem Helmond; 520 ton idem rofrtruidenberg; 160 ton -stenen Umuiden; 500 ton Forddelen Amsterdam; 325 ton meel Hengelo- 425 ton idem Zaandam: -00 ton h.firen Bergen op Zoom: 221 ton div. granen Maashees! 86 ton mals Venlo: 164 ton blik Deventer- 140 ton Idem Leeuwarden. 2a0 ton tarwe Utrecht; 200 ton idem Weert: 600 ton mu« Deventer; div. part. idem liggen en/of varen; 450 ton gerst Wormerveer; 400 ton railstaven Born.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3