De beslissende ronde te Berlijn Nog- steeds ontwijking van de gevolgen K SBH Beraad der vier over Duitsland mogelijk Amerikaans vliegtuigenvertoon tegen Rusland? Industrialisatie en overbevolking Naast schoorstenen kerktorens NA DE EERSTE RONDE Gong Slagen Keuzebon voor „gebak" vervalt ■11 mm m Ril MmMH DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaanse superforten naar Engeland Cholera in Italië woonwijken De Kabinetsformatie 26 Doden Lij vliegtuig ongeluk Meer vet en suiker voor industrie TOsté JAARGANG ZATERDAG 17 JULI 1948 No. 20674 POSTSTAKING IN FRANKRIJK AFGELAST Aan Financiën wordt verder gestaakt Na de slaking in Italië SCHEURING IN DE VAKBOND De toestand van Togliatti Werklui zijn bezig om het Wembley-stadion in orde te maken voor de Olympische Spelen. Hier ziet mendat de laatste hand gelegd wordt bij 't aanbrengen van 't parcours voor de wielrenners. EEN FRANS INITIATIEF DE HAAGSE REÜNIE DER VIJF TAXI TE PLETTER GEREDEN Ken twee-partijen regering- niet ook andere ministeriële figuren f NOOR HET VADERLAND GEVALLEN ALS DE HAAT HOOGTIJ VIERT Zuidelijke wind De suiker duurder- Wat de suiker betreft, men weet, dat de winkeliers steeds hebben geklaagd, dat de winstmarge, welke zij op dit artikel hebben, absoluut te gering is. Als gevolg daarvan zijn nu besprekingen gaande om die marge te verhogen. Hoewel daarom trent, naar men ons verzekerde, nog niets vast staat, is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat in verband hiermede de sui kerprijs met 2 cent zal worden verhoogd. CLANDESTIENE SLACHTINGEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat X. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Telefonisch van onze correspondent) BERLIJN, 16 Juli 1948. Bij de Kurfuerstendam, de armzalige Broadway van Westelijk Ber lijn, staat in besneeuwde letters boven de ingang van een theater ..Song of Siberia". Het moede en hopeloze leven van de stad sleept zich triest langs dit Mene Tekel, zoals het drie jaar lang is voort- gekropen door het stof aan de voeten van de imposante ruine van de ,,Gedaechtnis Kirche", Op alle gezichten leestenen, de bange vraag, waar zal het einde van deze doelloze en stuurloze reis zijn? Zal de macht, die thans de lage grijze wolken met een eentonig geluid doorbromt in staat zijn, om de dreiging af te wenden? Wat zal aan het einde van deze Berlijnse crisis weerklinken, dp „Song of the skie3" of „de song of Siberia"? Na de Russische repliek is men in dè strijd om Berlijn in de beslissende ronde geplaatst, een stadium, waarin het nut heeft, de balans der voorafgaande week op te maken. Het verloop der gebeurte nissen wekt gemakkelijk de schijn, alsof de balans naar de zijde van de Sovjet- politiek zou moeten doorslaan. Er is niets geweest, dat Moskou bij zijn aan slag op Berlijn heeft kunnen verhinde ren of heeft kunnen remmen. Steen voor steen is de blokkade-muur Opge bouwd en juist op het moment, waarop de Berlijnse bevolking haar hoop stelde op de tegenzet uit het Westen, begonnen de bouwmeesters de muur tot m de wol ken te verhogen. Het Westen is niet bij machte geweest, ook maar één noemenswaardige tegen- daad te stellen. Waar het dit heeft ge poogd, heeft het van aarzeling blijk ge geven, zoals in het geval van het Russi sche radiostation in het hart van e Britse gebied, of heeft het zich verstrikt in hopeloze complicaties, zoals in .neLf=- val van de dubbele^geldsanering in lijn. De enige daad die gesteld kon wor den, is die der luchtactie. Zij is groots en betekent een voorlopige redding der stad, doch zU blUft in wezen een ont wijking van de consekwenties, die men uiteindelijk in het gezicht zal moeten liep. Waar met woorden is geprotesteerd, is men eveneens geen stap verder geko men Het resultaat der nota-wisseling wordt hier kortweg bedroevend genoemd Het heeft weinig zin, in dit stadium dik ke woorden te verspillen aan het bedrog en de huichelarij, waarmede de Sovjet- politiek de Potsdammer-overeenkomst tot een werktuig van haar streving heeft omgesmeed. Dat men hier nochtans veel van zulke woorden hoort, is wellicht ver- klaaroaei uit heat tt- laat doorbrekend Inzicht, dat de wankelmoedigheid, waar mede de Westelijke geallieerden de ont wikkeling van Duitsland tot de huidige catastrophe heeft laten komen, niet min der oorzaak is dan de Russische toeleg. Politieke figuren in West-Berlijn heb ben in de laatste dagen herhaaldelijk lonten: de luchtcorridors. Rond deze lon ten wordt nog al vaak met vuur ge-- speeld. Zij, die spelen, doen het evenwel nog voorzichtig. Wanneer met dit al de huidige blok kade gedurende geruime tijd wordt voortgezet, dan moet de Berlijnse be volking zich erop voorbereiden, in de komende winter opnieuw de „Song of Siberia" te moeten zingen! uitgeroepen, dat Berlijn voor het Westen een Mis waard is". Het is echter zeer de vraag, of Berlijn voor de Russen een Mis van het Roergebied waard kan zijn De wijze, waarop de S. M. A. al de door haar gecontroleerde organen se dert maanden heeft laten te velde trek ken, is geïnspireerd door. meer dan propagandistische gedachten. Zij ver raadt eerder de ernstige ongerustheid van Moskou over ontwikkelingskansen in het Westen, die voor het communis tisch gewas weinig vruchtbare bodem meer zouden «overlaten. De vastbera denheid, waarmede bezetting tegen de pogingen tot het wortelschieten der camouflagebewéging van het volkscon gres is te velUe getrokken, heeft aan Russische zijde vermoedelijk de ogen geopend. Het is dan ook zeer wel denk baar, dat de S. M. A. uiteindelijk ge schrokken is van de gevolgen, die haar uittreden uit de conlroleraad in dit op zicht heeft met zich gebracht. Het voortdurend conflict in de Russische po litiek, tussen de vraatzucht van haa** herstelaanspraken en de vrijgevigheid van haar communistische prestige,, heeft zich in dit opzjcht wel bijzonder gewroken. Dit neemt niet weg, dat de dreiging van Berlijn ernstig blijft. De stad is ten slotte een kruitvat, voorzien van drie De Franse postambtenaren hebben de staking afgelast, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te middernacht had moeten beginnen. Dit geschiedde na de kabinetsvergadering, waarop, naar men gelooft, aan de herklassering van de salarissen van het .P.T.T.-personeel bij zondere aandacht is besteed. De stakiqg van het personeel van het ministerie van Financiën düurt voort. De toestand schijnt echter ook daar enigszins opgeklaard. De christen-democratische leiders van het Italiaanse vakverbond hebben lang durig geconfereerd met de leiders der Italiaanse arbeiders van de Katholieke Actie. De daar genomen besluiten maken het welhaast onvermijdelijk, dat de 7 millioen leden tellende vakbond eerlang in twee delen uiteen zal vallen, de communis tische en een autonome, die los staat van partij-invloed. Togliatti's toestand is niet verslechterd, zeggen de doktoren. In verband met het optreden ener longontsteking is hem zuurstof en penicilline toegediend. Hij had gisteravond 39 graden koorts. Naar te Parijs vernomen wordt, zo meldt een diplomatieke correspondent van Reuter, heeft de Franse regering on officieel Londen gepolst over een moge- lijke vierlandenbijeenkomst inzake Duits land, teneinde te trachten uit de impasse te geraken. In hoge diplomatieke kringen is men van gevoelen, dat een dergeiyke vergadering onvermydeiyk is en de Franse diplomatie schijnt verlangend het initiatief te nemen, aldus de correspon dent. Tn Franse diplomatieke kringen meent men, zo gaat de correspondent voort, dat onder Amerikaanse druk de Westelijke geallieerden zich voortijdig in een kracht meting met de Russen hebben gestort inzake de Berlijnse kwestie en dat het geenszins zeker is, dat bij het thar.s gespeelde spel van diplomatieke bluf generaal Clay, de Amerikaanse be velhebber in Duitsland, aan de winnende hand is. De Fransen staan op het stand punt, dat een veel grotere consolidatie van West-Europa noodzakelijk is, alvo rens de Duitse kwestie op de spits kan worden gedreven, en hechten om die reden grote betekenis aan de bijeen komst van Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden, die Maandag in Den Haag begint. De Amerikaanse legerluchtmacht heeft medegedeeld, dat 60 Superforten van hun Amerikaanse bases zyn ver trokken naar bases in Engeland voor een korte periode van tijdelijke dienst. Zy zullen onder controle komen te staan van lt-generaal Curtis Lemay, de commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa en zullen gestationneerd worden op drie bases van de Royal Air Force in Engeland. De verplaatsing van deze Superforten maakt deel uit van een programma van oefenvluchten over lange afstand, dat ruim een jaar geleden is opgesteld door het strategisch luchtcommando, waar. onder de betrokken groepen behoren, aldus een verklaring van de luchtmacht. De Superforten, B 29, bombardements. vliegtuigen, zijn verdeeld in twee groepen van drie eskaders. Bij deze oefening zullen ongeveer 1500 man betrokken zijn. Andere vliegtuigen zullen onderhoudspersoneel en voorra'den naar Engeland vervoeren. Volgens waarnemers te Washington heeft de verplaatsing van de 60 Super forten een grotere betekenis dan uit de Verklaring vanwege de luchtmacht zou blijken. Het aantal bij deze „oefening" betrokken machines en manschappen is veel groter dan gewoonlijk bij dergelijke oefenvluchten. Ook het gebruik van Brit se bases is ongebruikelijk. Voorts gaan er onbevestigde geruchten, dat spoedig ook Franse bases voor Ame rikaanse vliegtuigen in gereedheid zullèn worden gebracht. Volgens de waarnemers moet dan ook als de bedoeling van dit alles beschouwd worden: het aanbrengen yan strategische versterkingen in Europa in verband met de Berlijnse crisis. Ken 30-tal Superforten bevindt zich rieds in Duitsland. Ook in Politieke kringen in Londen ■k'ordt de zending van de 60 Superforten Uitgelegd als een groots machtsvertoon in verband met de Berlijnse crisis. Later werd gemeld, dat Vrijdagmorgen «en groep van 30 Superforten, behorend tot de 15de luchtmacht van de basis te Rapid City in South-Dakota, is vertrok ken naar Oost-Engeland. met 750 man lucht- en grondpersoneel. De 30 Superforten uit Rapid City zetten koers naar Goose Bay (Labrador), van waar zij naar Scampton in Lincolnshire zullen vliegen. De 30 andere Superforten zullen 'uit Florida via de Bermuda-eilanden naar Engeland vliegen. Te Lesmo, nabij Milaan, is cholera geconstateerd. De gezondheidsdiensten hebben strenge voorzorgsmaatregelen ter voorkoming van verdere gevallen genomen. De Britse Min. van buitenl. zaken, Ernest nister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, komt Zondag met de avondboot in Hoek van Holland aan. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Bidault, arriveert Maandagmorgen per vliegtuig Hun Belgische collega, de heer Spaak, wordt in de loop van de Zondag verwacht. Deze drie ministers zullen bij de am bassadeurs van hun regeringen in Den Haag verblijven. De Luxemburgse premier en minister van staat, de heer Dupont, zal waarschijn lijk de eerste vergadering bijwonen. Hij wordt Zondag in Den Haag verwacht. Zijn vertrek is op Maandagavond of Dins dagmorgen vastgesteld. Zijn collega van buitenlandse zaken, de heer J. Bech, ar riveert Dinsdagmorgen. In de afgelopen nacht is nabij het Apel- doornse viaduct te Arnhem een taxi, waarin naast de bestuurder een dame was gezeten, door een zwaar beladen vrachtauto met aanhangwagen aangere den en tegen het viaduct te pletter ge slagen. De passagiere werd op slag ge dood; de bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. rVöii knlrvnGGi" maarlcial9 en ethische aspecten van dit vraag- vy 001.1 llldcll I stuk behandelt, stelt .als these, dat deze gevaren ernstig, maar niettemin te onder vangen zijn. Hij mag zulks met reden verklaren,omdat dr. Poels, zijn grote Wanneer er geen maatregelen voor tijdige industrialisering genomen worden, zal de overbevolking tot een werkloos heidsramp leiden, die ernstiger is dan die welke ons land in de crisisperiode van 1935 en 1936 gekend heeft. In die jaren £pn (ie regering de stempelaars nog een behoorlijke ondersteuning geven, doch nu ons eertijds rijke land doodarm is ge worden, kan het zich die „weelde" niet meer veroorloven. Volgens een verstandig opgestelde prognose zullen binnen de tijd van een kwart eeuw al in de provincie Limburg 230.000 mensen aan een behoor lijk bestaan geholpen moeten worden. In onze voorafgaande beschouwingen hebben we gezien, dat de industrie daarvoor de enig uitvoerbare mogelijkheid kan bieden. De ervaring heeft bewezen, dat iedere volksverhuizing gevaren op godsdienstig en zedelijk gebied insluit. Daarom is het gewenst, dat deze mensen zoveel moge lijk in eigen streek te werk worden ge steld. Intussen brengt ook de omschake ling van landbouw naar industrie voor een gewest gevaren met zich, want het eigen karakter van de streek gaat er meestal door verloren; vreemde en vaak andersdenkende arbeidskrachten komen er zich vestigen, wier invloed de ken merkende eigenschappen van de oor spronkelijke bevolking nivelleert; ge woonten, die van oudsher in zwang wa ren, verdwijnen; folkloristische gebruiken gaan verloren; alle vormen van modern amusement nemen de hun geboden kans waar. Deze nadelige gevolgen worden in de brochure „De toekomstige industrialise ring van Limburg" niet verheeld. Hoofd, aalmoezenier Karei Roncken, die de so- voorganger, door zijn onvermoeid werken in onze mijnstreek het zichtbaar bewijs geleverd heeft, dat fabrieksschoorstenen dp kerktorens niet behoeven te verdrin gen. Het is gewenst, dat de industrie zich over de gehele provincie verspreide. Dan wordt voorkomen,'' dat grote bevolkings groepen zich in bepaalde centra ophopen, wat °P de ^algemene moraliteit altijd na delig werkt. Blijven deze mensen wonen in de omgeving, waar ze geboren en ge togen zijn, dan vormt de huisvesting ge woonlijk niet zo'n probleem; meestal kunnen ook dé industrie-arbeiders daar een lapje grond krijgen, waarop zij in hun vrije uren wat aardappelen en groen ten telen. Huurkazernes en arbeiders- koloniën" zijn in geen geval idéaal. Wel valt het aan te raden, dat deze mensen in éigen wijken bij elkaar worden gezet, zodat zij een gesloten gemeenschap vor men. In den brede wordt betoogd, op welke wijze door sociale, culturele en vooral godsdienstig-zedelïjke veredeling moet voorkomen worden, dat onze arbeiders weer in een toestand van proletariaat zouden terugvallen. Tn alle industriegebieden stelt de ziel zorg bijzondere eisen. Doordat de arbei ders bijna geheel door hun bedrijf in be slag genomen worden, kan het contact met de parochie gemakkelijk verloren gaan. In het belang van een zo vruchtbaar mogelijke zielzorg mogen de parochies noch te groot, noch te klein zijn en moe ten deze als regel niet meer dan 5000 zie len omvatten. Hoewel de invloed, die de arbeiders van het bedrijf ondergaan, mis schien sterker is dan. die van het gezin, de parochie en de gemeente, waarvan zij (Van onze redacteur). De politieke insiders hebben een kalm weekend voorspeld en terwijl wij dit nog schrijven ziet het er inderdaad naar uit, dat na de eerste stappen, die de kabi netsformateur heeft gezet, deze wel ge dwongen is een afwachtende houding aan te nemen. Hij heeft nu onderhandeld met de fractieleiders van vier partijen, De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Ned.-Ind. leger; Amb. sergesnt :nf. M. Pattina Sarang. afkomstig uit Ned. Indië, gesneuveld 16 op 17 Juni: Amb. sergeant inf. A. Ajal. afkomstig uit Ned. Indië, gesneuveld 16 op 17 Juni; militie sergt. J. Flohr, afkoms'ip pit Ned. Indië, gesneuveld op 24 Juni De Kon. Landmacht en de Kon Marine hebben in de perjode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. In de Rotterdamse haven arriveerde, gisteren het Britse duikboot- moederschip „Monteiare" met 4 duikboten. De schepen maken een cruise. met welke hij dus in zee zou willen gaan en deze zijn programma uiteengezet. Hierover zullen deze nu wel met hun fracties onderhandelen en het resultaat daarvan zal nu eerst moeten worden afgewacht. Deze eerste pauze leidt ertoe het spel van de eerste ronde aan een oordeel te onderwerpen. En dan zien wij de situatie aldus, dat de formateur" en zijn partij een bredere basis prefereren al of niet. omdat dit naar het oordeel van de for mateur in de opdracht gegeven zou lig gen. Het artikel van Prof. Romme in „De Volkskrant" van gisteren wijst in die richting.Maar dan moet men hier ook de mogelijkheid zien. dit te verwe zenlijken en, voorzover de zaken thans staan, zou dit alleen kunnen geschieden met steun van de C. H. U., die wij schreven het reeds eerder de kwestie der kabinetsformatie wil zien los van haar al of niet deelnemen aan het nieuwe kabinet. Waaruit echter tevens gecon cludeerd mag worden, dat deze, voldoen de waarborgen menend te zien wat be treft de Indië-politiek, ook bij niet-deel- nemen aan het kabinet de grondwetsher ziening veilig zou stellen, - yrat wij bij een evt. twee-partijenregering van de V. V. D. niet zouden durven bewe ren. Maar nog eens, de benneming aan O. G. zal hun dit vertrouwen in de Indië politiek moeten schenken. Dat de V. V. D. geen fiducie heeft in de vorming van een vierpartijenrege- ring toonden wij reeds eerder aan en de moeilijkheden daarvoor liggen wel vooral in het verschil van opvatting tussen haar en de Partij van de Arbeid, welke dat staat wel vast het liefst weer de oude combinatie mei de K. V. P. zou zien herleven. Wij menen de plank niet mis te slaan met de bewering* dat de P. v. d. A. ook niet op een verbreding van de régeringsbasis spelen zal, maar eerder juist op een regering van de twee groot ste partijen. Zij zou erop rekenen, dac de beide andere partijen haar houding geheel zullen bepalen naar het door de formateur op te stellen program en o k, dat zij moeilijk de verantwoordelijkheid op zich zullen durven nemen van tegen de grondwetswijziging te stemmen. Ver volgens meent men daar, dat over de belangrijkste wetten, die daarmee sa menhangen en die eveneens een meer- derhe-d van twee derden nodig hebben, tegelijk met de nieuwe grondwet zal wor den beslist, zodat het gevaar, dat de andere partijen daarbij roet in het eten zouden kunnen werpen niet al te groot is Wat de C. H. betreft kon men hier misschien gelijk in hebben, maar de eisen, die de V. V. D. aan de Indiëpoli- tiek stelt en daarmee aan de komende bewindsman op O. G., zijn zwaarder, zo dat wij ten opzichte van deze partij hel optimisme van de P. v. d. A. niet kun nen delen. Tenminste vooralsnog niet. Maar er is voor de P. v. d. A. ook nog een andere mogelijkheid, namelijk eer regering, wel steunend op de twee groot ste partijen, maar toch met de morele steun van één der andere partijen. Hier ziét men dan het beeld, dat niet alle mi nistersposten door deze beide partijen zouden worder gedragen, maar dat een man van een andere partij, die dit pro gram kan onderschrijven, mede in he. kabinet zou worden opgenomen. De moeilijkheden, waarin de formateur na deze eerste ronde is terecht gekomen, lig«en o i. hoofdzakelijk bij de contro verse P. v. d. A-—V;V.D. Deze controverse ligt uit de aard der zaak niet alleen bij de Indië-politiek, maar ook op het ter rein der economie en dat der financiën. De controverse met de C.H. is veel min der sterk en aan de eisen, welke zij stelt wat Indië betreft, schijnt gemakkelijker te kunnen worden voldaan, reden waarom mén aanneemt, dat deze mogelijkheid, welke de politieke doelstellingen van de p. v. d. A. zeel zou strelen, nu ernstig onder het oog wordt gezien. Gisteren hebben in verband met de ka binetsvorming de Tweede-Kamerfracties van de partij van de Arbeid en de C. H. Unie vergaderd. Heden, Zaterdag, zou den vergaderen de fracties van de VVD. en de KVP. deel uitmaken, wordt er nog onvoldoende geijverd voor een christelijke sfeer, waar in zij hun werk op de fabriek moeten verrichten. Dit noodzakelijk apostolaat moet door de standsorganisaties ter hand genomen worden. In de brochure wordt ook het vraag stuk van de vrouwenarbeid ter sprake gebracht. Arbeid van-gehuwde vrouwen wordt zonder meer van de hand gewe zen, aangezien haar plaats niet in de fabriek, maar in het gezin is. Voor meis jes en ongehuwde vrouwen ligt de zaak evenwel anders. Aangezien fabrieksar beid voor haar in zich geen kwaad is, bezitten zij het recht deze te aanvaarden. Men zou aan deze toestand trouwens zo maar niet zonder meer een einde kunnen maken, daar zij momenteel een belang rijke rol in het productieproces vervul len; zij scheppen een groot deel van het nationaal inkomen en verdienen voor ons land deviezen. De meeste meisjes zullen later in het huwelijk treden, doch bereiden er zich onvoldoende op voor; zij -worden niet huishoudelijk gevormd. Ter bestrijding van dit maatschappe lijk euvel wordt het idee geopperd ae meisjes slechts halve dagen op de fa briek te laten werken, waardoor zij m de gelegenheid worden gesteld tijdens de vrije middagen in het gezin te "el pen, huishoudonderwijs te volgen of bij andere families in betrekking te gaan. De bedrijven moeten zich dan met een twee-ploegenstelsel zo veel als mogelijk is trachten te redden. Tenslotte willen we wijzen op de levensduur onzer steenkolenmijnen, wei- ke in die mate beperkt is, dat velen zich voor de economische toekomst der volgende generaties ernstig bezorgd ma ken. Deskundigen schatten zoals ook in deze brochure, die van decennia spreekt, wordt erkend, dat er na 50 a 80 jaar geen'kolen in de Zuid-Limburgse bodem meer te vinden zullen zijn. Wel liggen er nog reserves in de Peel, maar zo diep, dat ze niet ontgonnen kunnen worden. Gigantische industrieën komen tegen die tijd zohder brand- en grond stof te zitten. En dan? Kolen duur, im porteren en verpauperen? De enig afdoende oplossing is. uit breiding van ons grondgebied met een kolenrevier, dat tevens een redelijke compensatie biedt voor de schade, welke Duitsland aan onze nationale welvaart heeft toegebracht. Voorbij Vlodrop ligt een prachtig kolenbekken, dat nog met ontgonnen is. Doch nu doet zich het zonderlinge, feit voor, dat onze 'regering haar voorgestelde grenscorrecties zo geprojecteerd heeft, dat dit gebied er juist buiten valt. We zijn ons er van bewust, dat de ontwikkeling der internationale politiek deze zaak steeds moeilijker maakt. Maar dat neemt niet weg, dat ons land er alles, maar dan ook alles op moet zet ten om te verkrijgen wat maar enigszins mogelijk is. Het ministerie van Buiten landse Zaken moet een nieuw voorstel voor ruimere grenscorrecties bij de ge allieerde mogendheden indienen en daar voor een houding aannemen, welke ons wapenschild waardig is: er voor vech ten als een leeuw. „Als katholieken waren wij ontsteld, toen de haat der nationaal-socialisten tegen het kruis zelfs de laitste rust plaats der doden niet ontzag en graf- kruisen vernietigde of omverwierp. Maar daarom veroordelen wij het ook en betreuren wij het, wanneer op het ogenblik eea misdadig anti-semietisme grafschennis pleegt op de graven van Joden". Aldus verklaarde de wijbisschop van Müncüen, Dr. Neuhausler, tegenover een K. N. P.-cöfrespondent naar aanleiding van de onlangs gepleegde schennis van Joodse graven. „Haat en wraak", aldus de wijbisschop, „zijn altijd onchristelijk te noemen en vooral wanneer deze zich richt'en tegen weerlozen; welnu ook deze doden zijn tenslotte weerlozen. Dit is een blijk niet alleen van lafheid maar ook van een gebrek aan piëteit en leidt tót ernstige verbittering". Het blijkt echter, dat niet alleen in Beieren de haat hoogtij viert, want naar we uit Düsseldorf vernemen, heeft de Centrumsfractie van de Landdag van Nord-Rhein-Westfalen tot de regering het verzoek gericht onverwijld maatre gelen te treffen, opdat in alle scholen de jeugd wordt voorgelicht over de schandelijkheid, welke is gelegen in het schenden van Joodse kerkhoven. Het is een bedroevend teken van zedelijke verwording en een bewijs van morele achteruitgang, dat na de massamoord op de Joden nu ook nog de .laatste rust plaats van de Joodse medeburgers door jeugdige personen wordt geschonden. De veelvuldigheid, waarmee dergelijke grafschennis voorkomt, toont wei aan, dat er bepaalde elementen zijn, die nog op dit moment de jeugd in een ver keerde richting trachten op te voeden. In Amerika is overigens het rassen probleem ook weer in verscherpte vorm aan de orde. Hier tobben de negers nog altijd met een minderwaardigheid. Enige vooraanstaande negers hebben in verband met de beraadslagingen in het congres over de nieuwe legerwetten verklaard, dat indien de scheiding tus sen de rassen binnen het Amerikaanse leger niet afgeschaft zou worden, zit aan de jonge mannen van hun ras de raad zouden geven, om in geval zij onder de dienstplicht vallen, dienst te weigeren. Generaal Eisenhower heeft geprobeerd te bemiddelen en verklaard, dat de negers wanneer zij zich in hun eigen legeronderdelen bevinden, groter kans hebben op een spoedige bevorde ring. Dit argument heeft eéhter geen en kele uitwerking op de negers gehad. Zij eisten met toenemende nadruk, dat het negerprobleem in het Amerikaanse leger definitief en volledig zal borden opge lost. Brotherhood, de president van de Bond voor Slaapwagenpersoneel der A. F. L. verklaarde in Boston, dat er niets anders zou overblijven dan aan de negers en alle vrijheidslievende blanken bij de Amerikaanse strijdkrachten, zo wel in het land als overzee, de raad te geven hun wapens neer te leggen als protest tegen iedere verdere deelneming aan een instelling, die men slechts als een militair geschoolde Ku Klux Klan- organisatie kan kenschetsen. In verband daarmee doet het Ameri kaanse tijdschrift „The Christian Centu ry" de geduchte uitspraak: „Achter zulke woorden rommelt een vulkaan en de rook begint zich reeds door de spleten van onze Amerikaanse sociale ordening naar buiten te dringen". Het rassenprobleem kan nog niet als „afgedaan" van de agenda worden afge voerd. Welk een verschil met de Katho lieke Kerk in wier hiërarchie reeds zo vele negers als bisschop de titel van Hoogwaardige Excellentie dragen. Maar daarvoor is Zij dan ook die „ouwe, ach terlijke Kerk". HENK VAN DER MAZE, Reuter seint uit Honkong, dat een Catalina-watervliegtuig, dat op weg was naar de Portugese kolonie Macao, in de nabijheid van Macao is neergestort. Van de 27 inzittenden kon slechts een, die op een reddingsgordel* in zee dreef, worden opgepikt. Men vreest, dat de andere 26 zijn omgekomen. I Weer ver wachting, medegedeeld door j het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk j enige regen. Matige, aan de kust later nu en dan krachtige wind uit Zuide- lijke richtingen. Iets hogere tempe- raturen. 18 Juli: Zon op 4.41 uur, onder 20.50 Dezer dagen, zo ligt het althans in het voornemen, zullen de toewijzingen voor vet en suiker aan de verwerkende indus trie, zoals b.v. bakkerijen en biscuitfabrie ken belangrijk worden verhoogd. Men sprak ons zelfs van 50 procent. Deze ver hoging zal worden gegeven voor bonarti kelen, waarvoor geen inlevering van boter of suiker wordt verlangd. De vervaardi ging van die artikelen, welke thans op de keuze-bon beschikbaar zijn, wordt op deze wijze belangrijk verruimd en over wogen wordt dan ook de keuzebon voor gebak tegelijkertijd te laten vervallen, zodat ook koek en beschuit dan bonvrij zullen mogen worden verkocht. De definitieve beslissingen terzake kun nen zeer spoedig worden verwacht. Een en ander betekent echter nog niet, dat het publiek nu geen boter en suiker voor bepaald gebak zal behoeven in te leveren. Behalve de keuzebo voor gebak zal voorts vermoedelijk binnenkort ook die voor vermicelli en andere meelpfoduc- ten vervallen. Het Is thans bekend geworden, dat bü clandestiene slachtingen welke te Drunen en Waalwijk door de C. C. D.-ambtenaren werden ontdekt, 128 runderen zijn ge slacht. Bij de zaak zijn tien verdachten betrokken. Als hoofdverdachten worden beschouwd W., G. en S. te Drunen en 2. te Waalwijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1