Russische „pefenvlucliten rond Berlijn Hinder voor liet vliegverkeer uit Westen Wapenstilstand door Arabische Liga aanvaard Fracties delibereren over Beel's program O SOLDATEN EN ARBEIDERS TER BEEVAART Resolutie der staatshoofden te Bandoeng Ministers voor n moeilijke taak \V eerbericht i WEST-EUROPA'S VREDESWERK OP DE HELLING Maar eist beperkte duur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sombere ivoorden van Gen.-inajoor Donovan DE KABINETSFORMATIE Opnieuw conferenties met C.II. U. en V.V.D. Italiaanse mijnwerkers naar Limburg? NDER DE LOU RE Indrukwekkende plechtigheden te te Maastricht Trouw aan 't geloof van St. Servaas Bevin en Bidault deden geen verklaring Met man en macht Roemenië zegt concor daat met Vaticaan op 70ste JAARGANG MAANDAG 19 JULI 1948 N<k 2j06?5 GRAAF BERNADOTTE VIA SCHIPHOL NAAR RHODOS Russische tegenzet? TOCII EEN DIRECTORAAT? GEVAAR VOOR PANNERDEN GEWEKEN WAARHEID EN VERDICHTSEL NOG 1500 TON TOMATEN NAAR ENGELAND tomatenprijs liep Zaterdag enorm op Hogere temperaturen j R.K. scholen worden genat ion aliseerd NIEUWE ALG. SECRETARIS L. T. B- Mr, G. J. Vermeulen STAKING BIJ FORD FABRIEKEN OP KOMST 9 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- «traat l. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, I 1.15 per maand, 0.30 per week.. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cis. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Berlijn voorpost tegen 't Oosten De Russen trachten nu ook de bevoorrading van Berlijn door de lucht te hinderen. Zij ondernemen van negen vliegvelden uit „oefenvluchten", welke de gehele dag en nacht duren en op verschillende hoogten van 400 tot 3000 meter worden uitgevoerd in de luchtcorridor tussen Berlijn en het Westen. Toch blijven honderden vliegtuigen de sovjet blokkade breken. Hoewel, het gevaar voor incidenten bij zoveel lucht- activiteit in een betrekkelijk smalle strook zeer groot is, zijn tot op heden geen ongelukken voorgekomen. Het ligt in de bedoeling van de sovjets, de geallieerden te verzoeken hun vlieg tuigen de luchtwegen BerlijnHamburg en BerlijnFrankfort niet meer te laten gebruiken, doch uitsluitend de corridor Berlijn-Helmstedt-Buckeburg. Deze laat ste corridor zou dan worden afgebakend. Daartoe zullen vaste schijnwerpers aan gebracht worden. Bovendien wordt 83 m.m. luchtafweergeschut ter weerszijden van de luchtweg opgesteld, waarmede schietoefeningen worden gehouden om de vliegtuigen te verplichten zich strikt bin nen de aangewezen perken te houden. De bevolking is reeds tegen het gevaar van granaatscherven gewaarschuwd. De onder Amerikaanse controle staande radio-omroep te Berlijn heeft verklaard, dat spoorwegarbeiders op verschillende plaatsen van de lijn Helmstedt—Berlijn de rails verwijderd hebben, in totaal on geveer over een lengte van 15 K.M. Zoals bekend, vormt deze lijn de vitale spoorverbinding tussen Berlijn en het Westen. Zij werd op 23 Juni j.l. door de sovjets gesloten „wegens noodzakelijke reparaties". Gen.-maj. William Donovan, tijdens de oorlog hoofd van de Amerikaanse strategische diensten, heeft gisteren in Berlijn verklaard dat da V. S. tot een besluit moeten komen Inzake de kwestie Berlijn, „zelfs al zon dit oorlog be tekenen". Hij stelde voor, de Panama-, Suez- en Kielerkanalen voor de Bussen te sluiten en er bij Turkije op aan te dringen, de passage van Russische schepen door de Dardanellen te be letten. Voorts drong Donovan aan op het zen den van gewapende convooien vracht auto's naar Berlijn en op het nemen van economische sancties tegen de sóvjet-unie en haar satellieten, „teneinde de communistische dictatuur tegen te hou den, in het belang van de wereld vrede. Het opgeven van Berlijn zou de, sovjets er niet van weerhouden, hun strijd tegen het Europese herstelprogram voort te zetten, doch hen zelfs aansporen tot het toepassen van „eenzelfde taktiek van economische wurging in Wenen of ergens anders". De Britse minister van oorlog, Shin- well. verklaarde Zondag, dat de huidige toestand in Berlijn in vele opzichten explosief was, maar dat niemand hét eer ste schot wilde afvuren. Engeland bliift paraat, doch dit is te beschouwen als een „normale voorzorg, waardoor nie mand zich bedreigd behoeft te gevoelen". Vandaag zijn de drie gouverneurs der Westelijke zones bijeen' gekomen om de Berlijnse blokkade te bespreken. Meer dan 5000 Berlijners hebben giste ren in de Amerikaanse sector van de stad hun misnoegen over de Russische blokkade te kennen gegeven en de Duitse communisten aan de kaak gesteld. De meeting was bijeengeroepen door culturele- en studenten-organisaties van West-Berlijn en werd bezocht door een aantal schrijvers, acteurs en studenten leiders. Boven de hoofden der demonstranten ronkten de vliegtuigen met voedsel cn brandstof. Louise Schroeder, de burgemeester van Berlijn, wees er tijdens deze meeting nogmaals op, dat Berlijn voor de gehele wereld een voorpostgevecht tegen het op dringende communisme levert en daarom niet in de steek mag worden gelaten. ISieuwe Britse eis inzake vliegramp boven Gatow. Engeland heeft op 14 Juli te Moskou opnieuw een rota ingediend, waarin het zijn eisen met betrekking tot de vliegtuig botsing in April boven Gatow herhaalt. De Britse eisen tot schadevergoeding voor het verlies van het vliegtuig en de levens van de 14 passagiers en leden van de be- Minister Bevin arriveerde gisteren avond met de Mecklenburgin Hoek van Holland om te gaan deel nemen aan de conferentie te Den Haag. Achter de minister verlaat zijn particuliere lijfwacht het schip, daarachter burgemeester Oud. De politieke commissie der Arabische liga heeft de order van de veiligheids raad tot een wapenstilstand in geheel Palestina met enig voorbehoud aan vaard. Zoals bekend, had de regering van Israël zich reeds eerder bereid ver klaard het bevel op te volgen, indien ook de tegenpartij het zou doen. Nu dit geschied is, moest Zondagmiddag drie uur g.m.t. het vuren worden gestaakt. Van Arabische zijde wordt met nadruk verklaard, dat de Arabische liga wel de wapenstilstand aanvaard heeft, doch het bestaan van een Joodse staat in Palestina niet erkent. De Arabische regeringen stemmen „ondanks oppositie van pers en publiek toe, omdat zij de wil van de grote (Van onze redacteur). wii vermoeden zo, dat dr, Beel giste*en een drukke dag heeft gehad. Niet met het voeren van besprekingen, dat heeft hij aan het einde der week voorlopig be ëindigd om af te wachten wat de he. en der verschillende fracties, wier leiders hu in .de afgelopen week polste, binnens kamers over zijn program en alle con crete consequenties daarvan te zeggen zouden hebben. En daar schijnt heel wat over gezegd te zijn geworden. De Partij van de Arbeid heeft er Vrijdag de geneie dag over vergaderd. De K.V.P. had er de gehele Zaterdagmiddag en een stuk van de vooravond voor nodig. Alleen de C.H.U. was er in enkele uren mee klaar en de V.V.D. heeft er tot nu toe nog niet zolang over beraadslaagd. Wel heeft de V.V.D. reeds een contactvergadering ge had met de C.H.U. en dat bevestigt de door ons gedane mededeling, dat deze beide partijen voor de kabinetsformatie met elkaar contact zouden houden*' zon der zich echter aan elkaar te binden. Het verluidt, dat na het overleg over het program van dr. Beel in- de kringen van de V.V.D. en de C.H.U de heren Oud en Tilanus opnieuw een bespreking met de formateur zouden hebben, de heer Tilanus Maandagmorgen, hedenochtend dus. de heer Oud Dinsdagmorgen. Men mag uit deze, ten dele langdurige, besprekingen zeker niet de conclusie trekken, dat er bij de beide grote partijen tegen enkele onderdelen van het program van de formateur bezwaren zouden be staan. Wij menen zelfs met stelligheid te kunnen beweren, dat dit niet het geval is. Het nogal lijvige boekdeel, dat het program van de formateur tenslotte ge worden is. is niet in zo korte tijd be keken en men zou zich er eerder over kunnen verbazen, dat de C.H.U. en df V.V.D. daarover zo veel korter tijd heb ben vergaderd dan de K.V.P. en de p.v.d.A.. ware het niet. dat deze beide, die er welhaast zeker van zijn straks op dit program te zullen moeten regeren, er meer behoefte aan hebben gevoeld ae zaken zo heider en duidelijk mogelijk steller) dan de beide andere Wai dus voor geen van allen een demgralie voor het program van dr. Beel behoeft te be tekenen. Men zou slechte enkele punten welke in het program al te bondig waren samengevat, ter verduidelijking belangrijk hebben geamendeerd. S J Men zou uit dit alles - =0 men wil slechts kunnen lezen, dat de grools-e mogelijkheid, welke men in het vooruit zicht ziet deze is van een regering op basis van de beide grootste partijen met steun, wat de Indië-paragraat betreft, van de C.H.U. en/of de V.V.D. Hoe die steun dan eventueel zou uitvallen, d.w.z. in de bezetting van een of meer ministers posten of niet, moet dan nog worden- afgewacht. Wij menen hiervoor steun te vinden in het artikel, dat prof. Romme in „De Volkskrant" schreef en waarin hij hat had over de maximale grens en de mini mum-begrenzing. Dat prof. Romme dit gedeeltelijk in vragende vorm stelde is niet vreemd. En wij lezen het dan aldus, dat de maximale begrenzing het kabinet zelf betreft, het regeringsprogram in het algemeen, dat zou kunnen volstaan niet het gezag van de K.V.P. en de P.v.d.A terwijl de minimum-begrenzing zou slaan op het vertrouwen, dat het kabinet nouig heeft om de Grondwetswijziging veilig te stellen. Deze minimum-begrenzing zi.u dan bestaan in de steun mede van de C.H.U., waarmede de noodzakelijke 2/3 zou zijn bereikt. Maar het is altijd nog de vraag, of de C.H.U. als enige daarvoor te vinden zal zijn. De C.H.U. en de V.V.D zullen echter eerst net program op zijn merites alleen willen beoordelen en daarna pas naar de waarborgen vragen. En dan ligt het ook geheel in de richting van de door de formateur te volgen gedragslijn om na het beraad der fracties nog eens opnieuw met de neren Tilanus en Oud te willen praten. Zolang dit niet is geschied, is er geen verandering van weer op til. En eerst daarna zal het wellicht mogelijk zijn aan de verdere stappen, welke dr. Beel zal nemen de richting te bepalen, waarin hü zich bewegen zal. Indien deze besprekingen gunstige resultaten zullen opleveren, zal dr. Bjel wel zijn overleg gaan uitbreiden. Maar vroeger dan Dinsdagmiddag of zeifs Woensdag is dit dan ook niet te ve. wachten. mogendheden niet kunnen negeren". Sy rië heeft zich tot de laatste minuut tegen de wapenstilstand verzet De drie voorwaarden, waaronder de Arabische liga de wapenstilstand heeft aanvaard zijn: 1. Dat de Joodse immigratie tijdens het bestand wordt stopgezet; 2. Dat de ongeveer 300.000 Arabische vluchtelingen naar hun woonsteden te rugkeren; 3. Dat het bestand van vastgestelde duur is. Na een verblijf van enige dagen te Lake Success, waar hij rapport heeft uit gebracht aan de veiligheidsraad inzake het Palestijnse geschil, arriveerde graaf Bernadotte gistermorgen met het K.L.M.- lijntoestel uit New York op Schiphol. Omstreeks 9 uur vertrok hij met een van de K.L.M. gecharterd „United Nations"- vliegtuig via Genève en Rome naar zijn hoofdkwartier te Rhodos. Tijdens het oponthoud te Schiphol deelde graaf Bernadotte. die op dat tijdstip nog niet het bericht had ont vangen, dat de Arabische liga de ordpr van de veiligheidsraad had aanvaard, aan de Nederlandse journalisten mede. dat de thans voorgestelde wapenstil stand geheel anders bedoeld is dan de eerste, die slechts vier weken duurde. De wapenstilstand van thans zal moe ten worden gehandhaafd, tot de vrede in Palestina getekend wordt. Ondanks het feit. dat beide partijen zich accoord hebben verklaard met de ordei van de veiligheidsraad om met in gang van Vrijdag j.l. het vuren in Jeru zalem te staken, hebben zich Zaterdag en Zondag wederom gevechten in de stad voorgedaan Zowel Joden als Arabieren deden aanvallen, om daarna elkaar van bestandsschending te beschuldigen. De kerk van het H. Graf en de Kruisberg icjjn door granaten getroffen. Drie andere lferken werden eveneens getroffen, waarbij 5 priesters, vermoe delijk Griekse, gedood werden. manning werden kortgeleden door de sovjetrègering verworpen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt medegedeeld, dat Engeland de kwestie van de vliegtuigbotsing boven Gatow aan het Internationale hof van Justitie te s-Gravenhage zal voorleggen, indien de sovjet-regering blijft weigeren schade vergoeding te betalen. De zestig Amerikaanse superforten met een gezamenlijke bemanning van meer dan 1200 koppen daverden Zaterdag En geland in en zijn op 3 vliegvelden aan de Oostelijke zijde des lands neergestre ken. Het was het machtigste vertoon van Amerikaanse luchtstrijdkrachten iu Europa, sinds*het einde van dc jongste wereldoorlog. Duitse persberichten beweerden giste ren, dat de Russen een tegenzet beramen. Radio-Moskou riep een artikel van de „Prawda" om, waarin verklaard wordt, „dat het Sovjet-volk scherp, toeziet op dé machinaties van oorlogsophitsers en zich aanhoudend inspant om de gewapen de macht, waaronder do luchtmacht de trouwe beschermer van onze landsbelan gen te versterken". Bijna alle met Sovjet-licentie verschij nende Berlijnse bladen publiceerden lan ge artikelen over de sterkte van ae Sovjet-luchtmacht. De „Taegliehe Rund schau" weet te melden, dat de laatste drie jaar 40.000 vliegtuigen jaarlijks door de Sovjet-Unie geproduceerd werden. In politieke kringen, die in nauw con tact staan met het Sovjet-Russisch mili tair bestuur te Berlijn, heeft men de mo gelijkheid geopperd, dat de Sovjets, in antwoord op het zenden van de Ameri kaanse superforten naar Engeland, een eskader „Sovjet-R-ussisc'he supertor ter, naar Duitsland zullen zenden. Te Karls- horst zouden Zaterdagmorgen besprekin gen gevoerd zijn over het Sovjet-Russi sche antwoord op de Amerikaanse actie. Omtrent dit „antwoord" is echter niets bekend. Zaterdagavond zijn met het K.L.M.— Teheran toestel, uit Rome in Nederland teruggekeerd ir. a. Paulen en C. T. Hertzinger, resp. hoofdingenieur der staatsmijnen en referendaris van het rijksarbeidsbureau van het departement van Sociale Zaken, Beide heren hebben gedurende vier dagen in de Italiaanse hoofdstad bespre kingen gevoerd om de mogelijkheid te onderzoeken van h„t cvant"0-51 taworU- stellen van Italiaanse mijnwerkers in de Nederlandse mijnen en zich te oriënteren omtrent de voorwaarden beiderzijds, waaronder dat zou kunnen geschieden. Zulk een tewerkstelling staat evenwel nog geenszins vast. Daarover zal eerst mede overeenstemming moeten worden bereikt in de mijnindustrieraad. Over de resultaten der gevoerde be sprekingen kon ir. Paulen slechts mede delen, dat de gegevens, die zij daarvan hebben meegebracht, in Den Haag en Zuid-Limburg zuilen worden bestudeerd. Zaterdag zijn de eerste van de zestig superforten uit Amerika op het R.A.F.-vliegveld Soampton in Lincolnshire geland. De Engelse vice, luchtmaarschalk Ch. E. Guet, verwelkomde de bemanningen. Ter gelegenheid van de Maastrichtse Heiligdomsvaart pelgrimeerden Zaterdag 'n duizendtal soldaten uit de garnizoenpn van Maastricht, Roermond, Venlo en Weert naar het graf van St. Servaas. Deze tocht der soldaten werd medegemaakt door generaal-majoor J. A. H. Sitzen, bevelhebber 3e militair-gewest, de resp. garnizoenscommandanten met diverse aal moezeniers en officieren. Het militair muziekcorps van de 2e kaderschool te Weert luisterde de tocht op met het spe ler van processie-marsen. Na hun aankomst in de St. Servaas- kerk werden de soldaten begroet door mgr. Ingendael, deken van Maastricht, waarna onmiddellijk de toning der relie ken plaats vond. Als besluit van deze soldaten-bedevaart droeg de hoogeerw. abt dr Pius Strijbos een pontificale Hoog mis op, welke met fraaie zang werd op geluisterd door de Leender Choralen, die een Mis van E. Refice ten gehore bracn- ten. Zondag beleefde Maastricht een nog grootser gebeuren. Van heinde en ver per trein, per autobus of te voet waren de afdelingen van de K.A.B. uit geheel Lim burg met haar vaandels naar Maastricat gekomen, in een machtige stoet van ruim 12.000 mannen, vróuwen, Kajotters en Kajotsters ter beevaart te gaan naar he graf van St. Servaas. Tegen 10 uur liep het Vrijthof .vol met deze - K.A.B.-bede vaartgangers en -gangsters, om de ponti ficale Hoogmis bij te wonen, welke door Roermonds Coadjutor, mgr. Hanssen, in de open lucht zou worden opgedragen. Het dreigende weer en de later neer- plensende regen kon mgr. Hanssen met tegenhouden dit offer in al zijn litur gische schoonheid in de open lucht te volbrengen. De wisselende gezangen werden uitge voerd door het koor van de Broeders vaa de Beijart. Na deze plechtigheid kwam de zon even het grootse moment opluisteren en heeft een der aalmoezeniers nog een kort woord gesproken tot de duizenden pelgrims. Hij wees hierin op de betekenis van St. Ser vaas voor het geloof in deze streken en op het dreigende gevaar in Limburg, dat velen het geloof niet meer begrijpen door een grote oppervlakkigheid. Namens de duizenden K.A.B.-leden l-eloofde hij S^t. Servaas trouw aan het geloof. Met grote belangstelling en devotie volgden de pel grims hierna de relieken-toning. 's Middags trok een biddend K.A.B.- leger de eeuwenoude bid weg van Sterre der Zee, waarna tot besluit van deze machtige en grootse bedevaart door mgr. Hanssen een plechtig lof werd ge- rflnhrpprrf in Op nnpn lucht OO hot, O. L. Vrouweplein. Omtrent de besluiten der conferêntie te Bandoeng van de staatshoofden en eerste ministers van de staten, en auto nome gebieden vaD Indonesië meldt Ass. Press thans, dat naar verluidt aan de Ned regering en de républiek een plan zal worden voorgelegd om de lt.-gouverneur- generaal te vervangen door een directo raat van drie Indonesische leiders (het zelfde dus als het geloochende „plan- Tahija"). Het plan zou reeds naar Batavia zijn doorgezonden ter voorlegging aan dr. v. Mook, terwijl prol- Enthoven, die van daag naar Nederland vertrekt het aan de Ned. regering sou overhandigen. Te ven. zou prof. Eftboven een door „de staf van dr Van ftlook" en de voorlopige regering opgesteld wetsontwerp voor de vorming van de interim-regering bij zich hebben. In het plan, dat door de staten is ont worpen, wordt volgens A.P. aangedron gen op een zo spoedig mogelijke vorming van een interim-regering. Hoewel dit niet is opgenomen in bet plan, was de confe rentie het er 'over eens, dat één zetel van het directoraat aa'i de republiek moest worden aangeboden. Op de conferentie noemde men de vol gende directeuren: Anak Agoeng Anak Gede, premier van Oost-Indonesië, Ab- doel Kadir' plaatsvervanger van dr. Van Mook, en Mohammed Hatta. vice-presi dent van de repubuek. De staatshoofden verklaren vast te houden aan de principes, welke zijn neergelegd in de overeenkomsten van Linggadjati en de Renville, terwijl voorts wordt verklaard, dat de autoriteit van de republiek in de huidige republikeinse ge bieden tijdens de interim-periode, welke aan de vorming van een Verenigde Sta ten van Indonesië voorafgaat, moet wor den erkend. Naar A.P. nog vernam zou het enige meningsverschil tussen de leiders, dat in het plan tot uitdrukking is gekomen, de datum betreffen, waarop de Verenigde Staten volkomen verwezenlijkt moeten zijn. Oost-Indonesië, Posoendan, Madoe- ra. Bandjar (Zuid-Borneo), Zuid west- Borneo, Oost-Borneo wensen Januari '49 als uiterste limiet. Büliton. Banka, Riouw, Oost-Sumatra Zuid-Sumatra en Groot-Dajak (midden- Borneo) zijn daarentegen van mening, dat de Verenigde Staten op 1 Januari g vormd moeten zijn, maar dat deze da tum eventueel overschreden mag worden O De buitenlandse ondertekenaars van het pact van Brussel arriveerden gis teren in Den Haag, waar zij heden te zamen met hun Nederlandse collega aan de conferentie-tafel hebben plaats genomen om de huidige politieke toe stand en de eventueel door de West- Europcse Unie te nemen stappen te be spreken. De laaghangende grijze wolken zorgden voor een haast Engels decor, toen de „Mecklenburg" met Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, aan boord om 18.10 uur de haven van Hoek van Holland binnen stoomde. Be vin stond met zijn privé secretaris en andere leden van zijn gezelschap op de brug', een zware. gedrongen gestalte Mei een gemoedelijk doch heel kort gebaar kende zijn markafl' gelaat, dat hem doet aanzien als een msn Van weinig woorden, maar een die Weet wat hij wil. Mr. Oud, de huismeester van Rotter dam. Sir Philip jJichois, de Britse am bassadeur en tnr. J Visser, chef van het protocol van Jiet th'nisterie van buiten landse zaken, wareb ter begroeting op de kade aanwezig. In volstrekte sti''e verliet Bevin met zijn gezelschap opi "cn voor half zeven als eerste het schip. Bereidwillig poseerde hij voor de fotografen, om daarna in de auto van de Britse ambassadeur te stap pen Ook toen hij ib de wagen zat. moest hij nog eve possf^h, maar nu toonde hij zich een beetje ongeduldig en mom pelde „dat het gep0eg was". Het portier werd dichtgeslagen en in volle vaart ver trok de auto naar ^en Haag Evenmin als bij 'Üh vertrek uit Enge land wilde Bevin na zijn aankomst in Hoek van Holland de aanwezige jour nalisten tewoord stban. hief hij zijn hand ten groet: een glimlach. Bidault de Erajse collega van Bevin, die meer had van een verbeten grijns, le- 'arriveerde per speciaal vliegtuig op Schip hol, vergezeld door zijn echtgenote en enkele leden van zijn kabinet. De Franse ambassadeur, 'de heer Jean Rivière en Jhr. H. Teixeira de Mattos van het Ne derlands ministerie van buitenlandse za ken waren aanwezig om de minister te verwelkomen. Ook Bidault had niets me de te delen. Op de desbetreffende vraag van een A..N.I'.-redacteur antwoordde hij, dat hij nog niets kon loslaten omtrent zijn verwachtingen betreffende het congi*s, maar dat hij uiteraard hoopvol gestemd was. Minister Spaak, de Belgische gedele geerde, bereikte omstreeks half zeven de Belgische ambassade in Den Haag. De Luxemburgse afgevaardigde, de heer A. J. Clasen, arriveerde om kwart over acht op Schiphol. De Luxemburgse premier. Dupong. was reeds eerder in Den Haag aangekomi o. De Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry. bood op de vooravond van de besprekingen der vijf ministers aan de leden van de delegaties der Benelux- landen een uinei aan Hierbij waren o. m. aanwezig baron van Bo-Hzelaer van Oos terhout, de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, cn de heren Spaak en Dupong. Het gat in de dijk gedicht Dat zijn me toch kerels daar in de polder. Met baast bovenmenselijke krachtsinspanning hebben zij gewerkt en het schijnbaar onmogelijke mogelijk ge maakt. Na urenlang onversaagd werken slaagde men erin het gat in de dijk van de Kijfwaardse polder in Pannerden te dichten. Daarmede is het grootste gevaar nu geweken. Ook zijn thans de vijf vnillioen stenen bij de steenfabrieken, waarover wij berichtten, behouden geble ven, alsmede 60 H.A. prima hooggelegen bouwland. Nadat onder de ijzeren balk een voorlopige wering was aangebracht, hebben de mannen met zakken zand het gat weten te dichten. Het poldergemaal zal nu het binnengekomen water weg pompen. Axis de stand van het water niet hoger wordt, bestaat er vooreerst geen gevaar meer voor een nieuwe doorbraak. Uit een z.g. enquête door een instituut onder de kiezers over het werk van de ministers zou blijken, dat 53% inzake de arbeid van minister Lieftinck een gun stig oordeel uitsprak. De fiscale Excel lentie bezet met dit percentage de tweede plaats achter minister Drees met 65% en wordt gevolgd door Dr. Beel met 42%, die dat zal U vast interesseren pre cies 1% bleef boven collega Mansholt. „Waarmede de waarde van zo'n enquê te zich zelf doet waarderen op 0 merkte 'n medereiziger op,wie wij op deze schokkende publicatie wezen. „Neen hoor, dat is niets; die mop op de tram was veel beter". U weet natuurlijk, welke mop die op- posante passagier bedoelde. Voor wie het verhaaltje niet hoorde, een kort resumé; Minister Lieftinck staat op de tram en heeft zijn portemonnaie vergeten. Kan iedereen gebeuren (Boze tongen beweren dat zijn vrouw haar „geleend" had en vergeten terug te steken). Nu, toen de conducteur kwam, kon Z.E. niet betalen en vroeg aah een passagier, die er goed geefs uitzag; „Leen a.u.b. een dubbeltje, ik ben minister Lieftinck en wil een vriend bezoeken". De aangesprokene haalt terstond zijn beurs te voorschijn en zegt: „Hier heeft U twee dubbeltjes, dan kan U a I "Uw vrienden bezoeken". Hatelijk niet? Wij vinden de mop be paald afgrijselijk maarde waarheid bleek nog erger. Reeds terstond was het ons duidelijk, dat hier geschiedverval sing in het spel was. Een ritje met de H.T.M. in de Residentie kost n.l. geen dubbeltje doch 12% cent. En nu mag men misschien aannemen, dat minister Lief tinck er geen been in zou zien om via de fiscus deze tramwegmaatschappij 2% ton lichter te maken, dat hij haar voor 2% cent zou willen oplichten, is niet aan te nemen. Na onze speurtocht moesten wij dan ook de geschiedenis als volgt recon strueren. Minister Lieftinck staat op een motorwagen van de H.T.M. en heeft geen geld bij zich; de reden doet er niet toe; mogelijk had hij pas zijn belasting be taald. Vraagt dus 12% cent te leen onder mededeling, dat hij, minister Lieftinck, zijn portemonnaie vergeten heeft en gaar ne een vriend wil bezoeken. De aange sprokene wordt rood van woede, roept een agent van het voorbalcon en zegt tot de dienaar van St, Hermandad; „Arres teer die man; hij tracht onder bedrieg lijke voorwendselen geld van mij los ie krijgen". De agent ruikt wild en infor meert: „Hoe zo"? „Wel", zegt de burger, die mijnheer beweert minister Lieftinck te zijn en toch nog een vriend te hebben". Dat is pas grof", constateert het uni form. En Z.E. belandt op het bureau. Agent schiet in de houding en rappor teert aan inspecteur van dienst. Deze dreigt een beroerte te krijgen van schrik en schreeuwt: „Maar man, heb je ooit gehoord van een minister van Financiën, die geen oplichter was? Volgens de volks mond dan",voegde hij er hevig geschrok ken van zijn uitval, ter verduidelijking aan toe". „Kijk",doceerde de kraag met twee sterren, „wat de mensen fiscale op lichterij noemen, is de facto geoorloofd spekken van de schatkist. En gelukkig zijn er steeds mensen, die het ondank bare baantje van minister van Financiën willen accepteren. Waar moet anders jouw salaris vandaan komen? Waar zit ie ver stand"? Om kort te zijn, minister Lieftinck kreeg tramgeld. En de agent werd ge- détaclheerd bij de afdeling „Gevonden voorwerpen" Óm terstond'bij de hand te zijn, als zijn verstand door een eerlijke vinder als „gevonden" zou worden aan gegeven. ANALYST. Met ingang van heden 'Maandag) mag Nederland nog 1500 ton tomaten leveren aan Engeland. Het totale contingent tomaten, dat aan Engeland zou worden ingevoerd, was 15.000 ton. Hiervan zou Nederland 12.000 ton en Frankrijk .3000 ton leve ren. FranMjk kan deze 3000 ton even wel niet leveren in verband met het Coloradokeverbesluit. Besloten is, dat als Frankrijk eventueel niet zou kunnen leveren, overwogen zou worden, dat Nederland deze 3000 ton in Engeland zou invoeren. Er is nu besloten, dat Ne derland van deze 3000 ton er voorlopig 1500 mag invoeren. Zaterdagmorgen was de tomatenprijs aan de Westlandse veilingen aanvanke lijk niet hoog. Hij schommelde om de 3,80 per kist. Het bericht van het openstellen der Engelse grens schlim evenwel in de loop van de morgen te zijn doorgelekt, want in Westerlee een veiling, die op een later uur draait liep de tomatenprijs op tot f 9 per kist. O De kersenprijzen waren het afgelopen seizoen betrekkelijk laag. daarom is Van hogerhand ingaand heden ook de maximum-prijs van kersenjam ver laagd tot 71 et. per pot van 450 gram. Weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. ie De Bilt, geldig tot Dinsdagavond. j Overwegend droog weer. Vooral j in het Zuid-Oostelijk g ideelte van het land op vele plaatsen opklaringen met hogere temperaturen. Meest ma tige wind uit richtingen tussen en Zuid-West Zuid 20 20 48 3.18 uur. Juli: Zon op 4.43 uur, onder j uur; maan op 21.12 uur, onder Zaterdagmiddag heeft de Roemeense ministerraad het besluit genomen, het in 1929 met het Vaticaan gesloten con cordaat op te zeggen. De toepassing van het concordaat is onmiddellijk stopgezet. Tengevolge van deze maat regel zullen binnenkort de katholieke scholen in Roemenië door de staat worden overgenomen. Of hetzelfde zal geschieden met de R.K. ziekenhuizen is nog niet bekend. Volgens een communiqué van de mi nisterraad is opzegging geschied „ten einde bepalingen van de nieuwe grond wet t.o.v. de vrijheid van godsdienst te kunnen toepassen". „Met ingang van 1 Juli 1.1. is benoemd tot algemeen secretaris van de L. T. B. te Haarlem Mr. G. J. Vermeulen, meldt „Boer en Tuinder". Geboren te Boskoop op 31 December 1920, bezocht Mr. Vermeulen aldaar de lagere school, studeerde vervolgens vijf jaar aan een seminarie, waarop hij aan het Jesuïtencollege te 's-Gravenhage zijn examen gymnasium deed. De stu die der klassieke letteren trok de heer Vermeulen sterk aan en aan deze stu die wijdde hij zich, totdat tijdens de bezetting de universiteit werd gesloten. In 1941 trad hij daarom en mede om een onderkomen te hebben in dienst bij een verzekeringsmaatschappij- In deze tijd studeerde de heer Vermeulen gedurende de avonduren rechten en slaagde op 30 October 1947 erin zijn graad als Mr. in de rechten te behalen. Vermelding verdient nog. dat Mr. Vermeulen in 1944 door de Duitsers werd gevangen genomen en enige tijd in de concentratiekampen Vught en Amersfoort heeft vertoefd Reuter seint uit Detroit: De Amerikaanse bond van verenigde arbeiders in de automobielindustrie heeft bekend gemaakt, dat ongeveer 98 pet. der 116.000 arbeiders van de Fordfabrieken voor een staking in de 46 fabrieken heb ben gestemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1