Berlijnse crisis op de Haagse conferentie - r" Stormhoek Morgen zal CHRISTIANSEN terecht staan Nationaal program der republiek Indonesia „Een nuttige gedachtenwisseling maar nog geen overeenstemming De Kabinetsformatie VOORTGAAND OVERLEG MET DE FRACTIEVOORZITTERS REGERING DOOR SOCIALISTEN TEN VAL GEBRACHT VOOR DRIE GROTE MISDADEN Wilde staking in de mijnstreek No- mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zenuwen in dê financiële wereld ■Sii? In de Wat ivil de P. v. d. A. De warboel in Frankrijk Gevaarlijk spel bij internationale spanningen Sleepbootkapitein werd Befehlsliaber Staatsvormsocialisatie en particulier bezit part 70ste JAARGANG DINSDAG 20 JULI 1948 Scherpe koersdaling op New-York.se beurs ^iii Mm Vj-2§ ifÉPl DE TEXTIELOPRUIMING Zware taak voor liet Hof IS DE DOKTER ZIEK'. KAPEL VAN EERHERSTEL TE AUSCHWATZ DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- strapt L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, l 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur De Consultatieve Raad van de vijf landen der Westerse Unie hield gisteren drie zittingen. Na de buiten de eigenlijke conferentie staande begroetingsbijeenkomst begon om elf uur een plenaire zittingI'1 de middag ivas er een besloten, bijna geheime zitting van de vijf ministers van buitenlandse zaken, Welke na de lunch bij de Prinses-Regentes van half vier tot ver over zeven uur duurde. Parallel was er een commissariale vergadering. In de plenaire zitting heeft de voorzit ter de Nederlandse minister van buiten landse zaken, baron van Boetzelaer van Oosterhout het uitermate gecompliceerde probleem van een steeds verder doorge voerde synchronisatie van het economi sche streven der vijf landen volgens de in het pact vastgelegde richtlijnen, aan de orde gesteld. Dit onderwerp, dat uit de solidariteit van de belangen der vijf landen voort spruit, leidde tot een brede gedachten- wisseling, waarbij vooral van Engelse zijde ?en opmerkelijke gereserveerdheid in acht werd genomen. Niemand behoefde te verwachten, dat reeds over een economische unie of zelfs maar een douane-unie der vijf landen zou worden gesproken, maar toch wekte het teleurstelling, dat zelfs de gedachte van nauwer economische samenwerking der vijf landen, welker belangen toch zo onverbrekelijk verbonden zijn, me zoveel schroomvalligheid werd aange grepen. Men kan begrijpen, dat het valuta- en meer algemeen nog het fmanciele pro bleem, dat vooral in Engeland nijpend schijnt te zijn, tot voorzichtighetd maant; maar anderzijds had men meer begrip verwacht voor de noodzakelijkheid om tot een grotere economische eenheid te komen; met kleine middelen overwint men het grote kwaad niet meer. Besloten werd het gehele vraagstuk ter behandeling aan een commissie over te dragen, die het gistermiddag onderzocht uit de gezichtshoek, van hetgeen de Wes terse Unie nog meer zou kunnen doen dan reeds in het plan der zestien Marshall- landen is overwogen, om uit het econo mische moeras te geraken. Heden zal het opgestelde rapport in een tweede plenaire zitting van de Consulta tieve Raad worden behandeld. Dat was gisteravond ten minste het plan, maar hedenmorgen wist men niet, of het ook daartoe zou komen. Want daar de ministers Bevin en Bidault heden wegens verplichtingen in hun land naar hun resp. hoofdsteden moeten terugkeren, moet de conferentie heden aflopen. En op het ogenblik, dat we dit' schrijven, verkeert zij in ernstige tijdnood. Het was gistermorgen in de plenaire zitting zeer opgevallen, dat met geen enkel woord op de Berlijnse crisis zelfs maar was gezinspeeld. En toch voelde ieder, dat die crisis het hoofdmoment van de conferentie was geworden. De Consul tatieve Raad komt periodiek, voorlopig om de drie maanden bijeen; hij verga derde op zich dus niet om het Duitse probleem te bespreken; maar waar dit voor de gehele wereld het overheersende vraagstuk is geworden, treedt 't in Den Haag volkomen op de voorgrond; meer zelfs dan waarschijnlijk iemand heeft verwacht. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat Bevin en Bidault juist deze gelegenheid hebben willen aangrijpen om hun tamelijk scherp uiteenlopende stand punten over de Berlijnse crisis toe te lichten. Men zou deze aldus kunnen samen vatten: terwijl Bevin bereid zou zijn een flink risico te lopen onf de Russen in hun hongerblokkade van Berlijn te weerstaan, en als laatste verweermiddel zelfs een oorlog zou aanvaarden, wei gert Bidault ook maar het geringste risico aan te gaan. Daarom kan Bevin eisen, dat de Rus. sen de blokkade zullen opheffen, vóór men 'tot viermogendhedenbesprekingen over het Duitse probleem kan komen, Bidault daarentegen zou met heel wat minder tevreden zijn; voor hem staan de besprekingen absoluut op de voor' grond. Want het continentale West Europa verkeert niet in een positie, dat het 't op een oorlog kan laten aan komen. Toen de ministers omstreeks kwart over zeven gisteravond het departement van buitenlandse zaken verlieten, leek een grimmige Bevin, die het eerst de trappen afsteeg, in een allesbehalve aan gename stemming te verkeren; terwijl een bezorgde Bidault en Spaak, die de En gelse minister even later volgden, tot aan de portieren van hun auto's nog steeds in drukke discussie waren gewikkeld. Tot overeenstemming is men gistermid dag niet gekomen; en daarom zijn de ministerbesprekingen hedenmorgen om tien uur voortgezet. Karakteristiek was zeker, dat de zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken zich tot de laco nieke mededeling moest beperken, welke als een tussentijds communiqué kan wor den beschouwd: „er is een nuttige ge dachtenwisseling over Duitsland en alles wat daarmede samenhangt geweest". Wie echter het meeste terrein heeft ge wonnen, Bevin of Bidault, viel niet te achterhalen. Waarschijnlijk echter staan de Benelux-landen dichter bij de laatste dan bij de eerste. Want ook zij behoren tot de continentale landen, die als het werkelijk tot een 'gewapend conflict zou komen, de eerste harde slagen zouden oplopen. 4 Hedenmorgen werd de mogelijkheid ge opperd. dat, als de ministers van buiten landse zaken hun besprekingen tot diejj in de dag zouden voortzetten, de commis sie van deskundigen haar economische beraadslagen eerst morgen na het vertrek der groten zou hervatten. De stroom van verkopen, die reeds Vrijdag was ingezet, zette zich giste ren bü de opening van de beurs van New-York verder voort. Over 'n breed front werden ai aanstonds verliezen geleden van drie dollar en meer. Vooral staalwaarden, sporen, petroleum-, automobiel- en chemische fondsen wa ren aangeboden. D' huidige crisis in Berlijn alsmede de speciale zitting van het Congres waren oorzaak dat geen aandacht geschonken werd aan verschil lende gunstige berichten uit het bedrijfs leven. In een nerveuze stemming boekte Wall- street de scherpste koersdaling van dit jaar met verliezen tegen het einde van meer dan 4 dollar, waarbij de gemiddel den voor sporen en industriëlen op het laagste niveau sinds Mei belandden. Het slot was ;wak en om en nabij het laag ste punt van de dag. 8*:®-> v De Kaagweek is in volle gang. Hierboven heeft men een overzicht van de start der jollen. Blijkens een mededeling in het vak blad „Textilia" zal het in de periode van 215 Augustüs aan de winkeliers zijn toegestaan textielgoederen punten- vi'ij of tegen een verlaagd aantal pun ten te verkopen. Een en ander binnen de perken van de hoeveelheid punten, welke de winkelier voor dit doel be schikbaar krijgt van het rijksbureau. Die Hoeveelheid is gebaseerd op zijn omzet in 1947 en verschilt derhalve voor elke winkel. Zoals wij bereids meldden, moe ten de goederen, die puntenvrij worden opgeruimd, worden verkocht tegen een prijs, welke tien procent lager is dan de maximaal toelaatbare. Tvrcif mot DllitfiPrR mQIron hooft 7.o De vijf ministers van buitenlandse zaken op de conferentie, welke gisteren morgen te Den Haag begon. Links zit minister Bevin, aan het einde van de tafel minister Spaak en staande rechtsminister van Boetzelaer van Oosterhout. (Van onze redacteur) Er heersen rust.en onzekerheid rond de kabinetsformatie. Maandag heeft de formateur zijn tijd besteed aan bespre kingen Hij heeft geconfereerd met de heer Tilanus en naar verluidt ook met de heer Oud, die hij oorspronkelijk eerst Dinsdag zou ontvangen. Verder niets. Dat wat de rust betreft. De onzekerheid moet worden ver klaard door enige andere dingen, die ons ter ore kwamen. Zo bijvoorbeeld dit. dat de Partij van de Arbeid zou blijven staan op de bezetting van Overzeese Gebieds delen. Dit zou een onoverkomelijke bar rière kunnen blijken, want dit is wel zeker, dat een partijgenoot van minister Jonkman als opvolger op diens waarborgen wegvaagt, die de VVD en ook de CHU verlangen en dat als gevolg daarvan de grondwetswijziging op lemen voeten zou komen te staan Er komen dan nog de moeilijkheden bij. welke zouden zijn-ontstaan, doordat de VVD noga] zware economische eisen ook schijntte stellen tegenover de ge leide economie van de Pv d.A. Dat de Pv d.A een eis als bovenbe doeld ten aanzien van O.G. zou stellen, is o.i. hierom niet aan te nemen, omdat de leidende figuren uit deze partij zeer wel begrijpen, dat de hele kabinetsforma tie op losse schroeven zou komen te staan, indien zij daaraan zouden vasthou den. En in 'n niet-slagen van dr Beel, in wie zij 't hoogste vertrouwen stellen en met wie zij dus ook gaarne opnieuw op dezelfde bBsis in zee zouden gaan, kunnen zij moeilijk enig voordeel zien. Wil men een andere verklaring voor dit bericht, dan dringt zich de moeilijkheid naar voren, dat deze eis alleen gebruikt zou worden om andere wensen ingewilligd te zien. Welke deze wensen zouden kunnen zijn, is dan ook al' weer niet zo moeilijk te raden, indien men weet, dat in krin gen van de P.v.d.A. het verlies van twee zetels bij de verkiezingen mede wordt toegeschreven aan het feit, dat verschil lende overheidsbenoemingen de laatste tijd in deze kringen niet al te welwillend zouden zijn ontvangen. Dit zijn echter niets meer dan moge' iijke gevolgtrekkingen uit beweringen die altijd, maar vooral in een periode als deze, contröle behoeven. En het gaat er ons alleen maar om de ongerijmdheid aan te tonen van een gerucht, dat héden de ronde deed Wij menen veeleer te moeten aannemen, dat dr. Beel de oplos sing van deze zeer ingewikkelde puzzle zal gaan zoeken in de richting van «een verrassing, welke zowel de P.v.d.A. als de CHU en misschien zelfs wel de VVD zul <en kunnen aanvaarden. Dat het zwaarlijvige program van dr Beel door de fractievergadering van de Pv d.A nogal stevig zou zijn geamen deérd behoeft niemand te verwonderen in de' R-K. fractie is dat eveneens ge schied. Intussen verluidt, dat het overleg van dr. Beel met de fractleleldrs nog niet ten einde is Na de heren Tjlanus en Oud zbu de formateur ook nog met de heren v.d. Goes van Naters en Romme willen praten. Wat dan heden en morgen zou moeten geschieden. En dan zal de formateur wel weten in Welke richting hij zijn pogingen zal kun nen voortzetten. Van onze correspondent) PARIJS, 20 Juli 1948. Met verbijsterende lichtvaardigheid hebben de socialisten gister avond, even voor middernacht het ministerie ten val gebracht en hun eigen glazen ingeworpen, ondanks de ernstige waarschuwingen van de weinige voormïtnnen, die zij nog hebben, zoals Blunt en Ramadier. Daardoor is een nauwelijks op te lossen crisis uitge broken op een ogenblik van internationale spanning en enorme binnenlandse moeilijkheden. Daardoor is tevens een ernstig conflict ontstaan tussen de beide grote democratische partijen: de socialisten en de M.R.P. ten voordele van de Radicalen, maar vooral met ont zaglijk profijt voor Communisten en Gaullisten, Tenzij de president van de republiek erin slaagt, van het parlement een nood oplossing te verkrijgen, die de aftredende minister-president doet terugkeren met éen gewijzigd kabinet, is een spoedige op lossing van de crisis niet te verwachten. Dc heer Bidault kan niet veel meer dan toehoorder blijven op de Haagse conferentie, aangezien naar Franse op vattingen een demissionnair minister zich van belangrijke beslissingen buiten het afdoen van lopende zaken heeft te onthouden. Maar welke verwachtingen kan Schu- man omtrent de socialisten nog koeste ren, die ondanks alle ernstige vermanin gen slechts aandacht hebben voor hun partijbelangen voor de verkiezingen van October, wanneer de raad van de repu bliek (de voormalige senaat) moet wor den vernieuwd. De directe oorzaak van de val van het ministerie was buitengewoon onbeteke (Van onze speciale verslaggever). Morgen zal voor het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem terecht staan Frie- drich, Christiaan Christiansen, die kort nadat Von Falkenhausen in Mei 1940 was vertrokken naar ons land kwam als Be- fehlshaber in den Niederlanden en aan wie in die kwaliteit o.m. ten laste is gelegd: het neerschieten van de gijze laars in Rotterdam en Haarlem en de zaak Putten. Friedrich Christiansen' is een persoon lijkheid, die zowel in de oorlog '14'18 als in de laatste wereldkrijg een merk waardige rol heeft gespeeld. Hij werd op 12 December 1879 te Wyk op het eiland Föhr geboren. Aanvankelijk was hij sleepbootkapitein, maar spoedig zien wij hem als gezagvoerder op passa- giersboten van de grote vaart. Merkwaar dig zeeman als hij was, trok hem toch ook het vliegwezen, zodat hij spoedig als een enthousiast sportvlieger in Duitsland bekend stond. Toen dén ook m 1914 de oorlog uitbrak, nam hij een voorname plaats bij het Duitse vliegwapen in. On der v. Richthofen wist hij Zich als vlieger dermate te onderscheiden, dat hem het „Pour le Mérite" werd verleend. In dat eskader ontmoette Christiansen ook de toen nog vrij onbekende Herman Goe- ring. Zij werden weldra dikke vrienden. Later maakte hij de vermaarde vluchten met de Do X en met deze vliegboot kwam hij ook in Schellingwoude Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam, werd Christian sen in 't min. van Luchtvaari opgenomen en belast met de leiding van de vlieger- scholen. In 1937 werd hij benoemd tot lste Kommandeur van het N.S.F. (Nat. Soc. Fliegerkorps) Toen in 1940 de oorlog uitbrak werd Christiansen, de man van de zee- en luchtvaart, op voorspraak van v. Kessel- ring, v. Brauchitsch en Goering door Hit- Ier benoemd tot Befhelshaber in den Nie derlanden. Een merkwaardige benoeming, maar toch niet zo vreemd als op het eerste gezicht wel lijkt. Immers, het was bekend, dat Christiansen te oud werd om met een frontcommando te worden belast Ca naar Nederland Ook voor Christiansen moet deze be noeming intussen een grote verrassing zijn geweest, aangezien hij zich nimmer met de zaken van de weermacht had be moeid; Eventuele bezwaren van gemis aan inzicht werden echter ondervangen door hem een staf van deskundigen ter be schikking te stellen. Aldus geruggesteund kwam hij n^pr ons land en vestigde zich te Hilversum. In genoemde staf evenwel had hij al terstond een persoonlijke tegenstander, de beruchte Von Wühlisch. die het kwa lijk. met Christiansen kon vinden. Deze heer immers, die prat ging op zijn sol- datenafkomst was zijn vader ook geen generaal geweest had al heel weinig respect voor de „sleepbootkapitein" en het kan niet worden ontkend dat Christian sen niet opgewassen bleek tegen de staf, die hem terzijde moest staan. Noch tegen Van Wühlisch, die zich in de gevangenis te Arnhem aan de gerechte straf heeft onttrokken, kon hij op, noch tegen de juridische adviseurs in de staf. Christian sen was geen front-soldaat. Toen dan ook het front in '44 steeds naderbij kwam, moest hij verdwijnen. Hem werd toen het commando opgedragen van de 25ste ar mee. die in de omgeving van Emmen gelegerd werd. Deze benoeming was een paskwil, maar zij stelde de tegenvoeter van Christiansen, generaal v. Wühlisch in staat zijn reeds lang gekoesterde wen sen in vervulling te doen gaan. Hij was in zijn staf Devrijd van de man, die er eigenlijk titel noch jota van snapte. Tot Februari 1945 heeft v. Wühlisch toen het heft in handen gehouden. Wat Christiansen ten laste wordt gelegd Zo zal dan te Arnhem ter verantwoor ding worden geroepen de man, die als territoriaal bevelhebber in Nederland bij na 5 jaren lang onafgebroken de zorg voor de Duitse bezettingstroepen heef' gedragen. Hjj heeft die te handhaven ge had tegenover ons Nederlanders, die de lasten van deze bezetting maar kwalijk konden torsen en zich tenslotte met woord en vooral met de daad tegen de vreemde indringers hebben t.e weer gesteld. Welke daden heeft Christiansen nu ge steld? Dat is een der eerste vragen. dieN na een uitvoerig vooronderzoek, in oe proces Christiansen tot uitdrukking zul len komen De tweede vraag is- in noe verre is hij daarvoor aansprakelijk en de derde is: In hoeverre heeft hij daarbi.' he oorlogsrecht geschonden Een vraag die in kringen det iurirten een veel gro tere rol speelt dan in het gemoed va-> de grote massa Déze toch draagt in zich de grote instinctieve afkeer van alles wat met de Duitsers te maken heeft. Ze geeft zich weinig of geen rekenschap er van, hoe de verantwoordelijkheid aan iedere Duitse gezagsdrager uit die dagen moet worden toegeschreven Het is merkwaardig, dat in de feiten die aan Christiansen zijn ten laste gelegd slechts drie grote misdaden worden ge noemd: Putten, en net doodscnieten van gijzelaars in Rotterdam en in Haarlem Niets van al die andere misdaden, die ons met diepe afkeer tegenover de Duitsers hebben vervuld, de Jodenmaatregelen, de Arbeidsinzet, de roof der radiotoestellen de razzia's, de Kwellingen en folteringen van illegale werkers, het inunderen van Holland, de terugvoe- mg in krijgsgevan genschap van onze militairen en, zoveel andere zaken. Voor dat alles is Rauter met zijn mannen ter verantwoording ge roepen. Voor een deel daarvan heeft Seyss Inquart reeds met zijn leven ge boet. Wanneer dus Christiansen voor al deze zaken niet wordt gedagvaard, bestaat er alle kans, dat hij daarmede niets te ma ken heeft gehad. Hoe dit atles'mngeniK was, blijkt uit de positie, die de Wenr- machts Befehlshaber in den Niederlan dan gedurende al die bezettingsjaren heeft vervuld. Christiansen kreeg alleen tot taak; de zorg voor de troepen in t ach-terland te verzekeren en te beschermen. Voorts nad hij te waken over militaire objecten. Hij had niets met de actieve oorlog van doen, want de maatregelen daartoe gingen uit van het O. K. W. (Ober Kommando Wehr- macht) te Berlijn. Bovendien was Ne derland geen frontgebied en zou het voorlopig niet worden. Wat hier politieK moest worden klaargespeeld, ressorteer de onder het burgerlijk bestuur van Seyss Inquart met zijn stal. Wat er aan orde te handhaven was, behoorde tot S S. en S.D. onder leiding van Rautsr Seyss inquart en Christiansen waren ge lijkberechtigd. Het zeer zware feit van het doodschie ten der gijzelaars drukt sterk op hei- dossier van Christiansen. Dit staat wei vast, dat de aanslagen in Rotterdam en Haarlem grote beroering onder de Duit sers teweeg brachten. De kopstukken kwamen bijeen. Rauter. Christiansen er Seyss Inquart en gezamenlijk beraad slaagden zij. hoe zij het doodschieten van gijzelaars in elkaar zouden zetten. Wie zal ons het betrouwbare verhaal hierover vertellen? Rauter heeft zich trachten te ontlasten om het aantal zo laag moge lijk te houden en ook Christiansen zaï natuurlijk proberen aan te voeren, dat hij het geprobeerd heeft om dit cijfer te drukken Al met al een zware taak, zowe voor het Bijzonder Hof als "oor de ver dediger mr Arnold uit Arnhem. Als getuigen worden gedagvaard Rautei en Fullriede. wier proces nog ib cassatie moet behandeld worderg Lages. die oog moet terecht staan en Schreieder do „knaDpe correcte politieman" die Kort geleden toch maar weer is gearresteerd. nend; het stijfhoofdig vasthouden aan 'n amendementje op de defensiebegroting, waarover iedereen, regering inbegrepen, het eens kon zijn, doch die het karakter had van een blaam jegens de minister van defensie en kennelijk een poging in hield, om de M.R.P. de leiding van het ministerie te ontnemen. De socialisten hebben nu met onweer sprekelijke duidelijkheid de schuld van deze moeilijke crisis op zich genomen, maar daarbij tevens voor de radicalen de kastanjes uit het vuur gehaald. De radica len, die sedert lang een verbreding van het ministerie wensten en de invloed van socialisten en MRP wilden terugdringen, hebben aanvankelijk olie op het vuur ge worpen, doch toen zij zagen, dat de socia listen hun amendement handhaafden, hebben zij het gelijkvormige hunne in getrokken en dientengevolge werd het aangenomen met 297 tegen 214 st., met de stemmen dus der socialisten en commu nisten en 'n 13-tal republikeinen van de linkervleugel der radicalen. De M.R.P. bj^ef alleen staan met een aantal stem men van de rechtervleugel, der radicalen en onafhankelijken, terwijl alle Gaul listen zich hebben onthouden. Öp het ogenblik, dat de Gaulle onder presidium van de bijna 80-jarige dichter Paul Claudel vergaderde met zijn een tralé raad, deden de socialisten hem het genoegen, eeé beeld van de parlementaire verwarring te verwekken en daardoor een nieuwe golf water aan te voeren voor de Gaule's drooglopende molen. Geen wonder, dat de Gaulle andermaal verkla ren kon, dat zijn uur weldra zal gekomen zijn. Hoe nu de crisis zal opgelost worden, is met geen mogelijkheid te voorzien. Op de eerste plaats zal een beslissing afhangen van de ontwarring der ge spannen verhoudingen tussen socialis ten en M.R.P. Het noemen van namen is voorbarig. Eerst als Schuman van een opdracht zou afzien, zouden mannen hutten de twee grote partijen als René Mayer, Paul Reynaud in aanmerking komen. Intussen duren de stakingen in de over heidsbedrijven voort, waarbij die bij Fi nanciën grote hinder veroorzaakt. Aan de Haagse conferentie en aan de internatio nale spanning schijnt niemand te denken. Zelfs de ochtendpers wijdt er opvallend weinig aandacht aan. „Een prachtige warboel", roept de „Figaro" uit. „Het doel, het ministerie omver te werpen is bereikt, maar nie mand kon ons hedennacht zeggen, wie morgen het stuur in handen zal kunnen nemen". En de „Aube", het partijorgaan van de M.R.P. roept verbitterd uit: „Er blijft nu niets anders over aan communis ten, socialisten en Gaullisten, dan tezamen de wisselmeerderheid vormen". Veldmaarschalk Montgomery heeft on langs wijze woorden gesproken. Voor de „Mothers'Union" heeft hij gesproken over haar jongens en hij zei: „Het is zo, Uw jongens voelen zich onzeker, bang, zelf zuchtig, agressief en lui. Ze zijn geestelijk in de war en voelen niets meer voor een dag zwoegen, Maar ze hebben desondanks veel waarop ze* trots kunnen zijn. In het verleden hebben ze machtig werk ver zet, in de toekomst kunnen ze dat weer. Maar wij, de ouders en de overheden, moeten hierbij helpen: in het gezin, in iedere organisatie. De komende genera tie is niet verloren, maar bestaat uit eer ste klas materiaal. Een helpende hand trekt ze over de moeilijkheden heen naar het leven, dat ze heeft verdiend!" De helpende hand! Montgomery kent zijn Pappenheimers als geen ander, want hij heeft met hen historie gemaakt. Een leger-aanvoerder met een hart en een be grip voor moeilijkheden enmogelijk heden. Jammer, doodjammer, dat het besef om te helpen nog niet voldoende is doorge drongen in die kringen, waar men het 4 middel in de hand heeft, om de eerlijke, maar ietwat verwarde knaap in het zadel te helpen. Jammer, dat men veelal de helpende hand niet biedt, maar integen deel star vasthoudt aan verouderde ideeën en regels. Na de bevrijding moest ons militaire apparaat weer worden opgebouwd, snel, goed en geheel uit het niets. Toen brak men met het verouderde idee, dat de jongen, die daijk zij Pa's centen en een vriendje hier en daar, de H.B.S. had doorgemarteld en in de opleiding was ge komen, de enige goede officier van Ne derland was. Niet meer de diploma's, maar de man en zijn capaciteiten gaven de doorslag en ons leger kende eindelijk officieren, voor wie de jongens door het vuur gingen; niet als uitzondering, maar als regel. Wat zij met hun ondergeschik ten gedaan konden krijgen in Indonesië was verbluffend. Ze fixten het royaal. De eersten van deze practijk-officieren zijn weer terug na 2% jaar eerlijke en waardevolle dienst. Zij hebben de dienst lief gekregen, omdat ze er veel hebben geleerd en dus willen ze blijven als be roeps-officier. Maar er is in ons land in middels weer het een en ander gebeurd. De nieuwe wind blies tegen een mach tige barricade van sterren en strepen en slaagde er niet in de deur naar een betere toekomst open te houden. Met salonsabels werd de poort van de hoop dichtgeduwd en erop verscheen weer de tartende discriminatie: „Geen toegang zonder diploma's". Tja, zo is het leven. Wanneer een mens nodig is, weet men de votyschriften te wijïfgen, maar daarna komen de voor waarden alle schone leuzen weer omver werpen. Knappe, kundige officieren kre gen ten antwoord: „Ja, we zouden je graag gebruiken, maar zie je, je hebt geen H.B.S. of Gymnasium. Tenslotte, standing en overwicht van de superieur, hè! We doen natuurlijk ons best voor je kerel, maar beloven kunnen we niets!" Is het zo vreemd, dat de jeugd onzeker is, bang wordt en zelfzuchtig, agressief en lui blijft? Er zijn toch voorbeelden te over, waaraan ze vaststelt, dat op haar werk, dat een deel met glorie vervulde en een ander deel ongetwijfeld met glans zal gaan vervullen, maar matig prijs wordt gesteld? Hoe kan men in 's Hemels naam verlangen, dat zulke getrapte man nen, de krachten zullen ontwikkelen, die ons land- zo bitter nodig heeft? De diag nose: „Die jongelui van tegenwoordig toch"' is gauw gesteld, maar voelen de dokters zich wel lekker? ROERGANGER De Poolse katholieken hebben beslo ten, een kapel van eerherstel op te richten te Cewiecim, het vroegere Ausch witz, ter nagedachtenis van de slacht offers der nazi-kampen, waarvan men het aantal op 2 tot 3 millioen schat. Men is eveneens van plan een museum in te richten, dat herinneren zal aan het martelaarschap van de Poolse slachtof fers1 der nazi-bezetting. Vrijdagmiddag zou in een pijler van de Oranje Nassau te Schaesberg de groeps indeling met extra beloning worden inge voerd. Dit had tot gevolg, dat een ge deelte van de pijlerbezetting uit protest niet aan het werk ging. Ook Zaterdag werd in deze pijler door een groot ge deelte van de bezetting gestaakt. Maan dagmorgen verklaarde het grootste ge deelte van de zgn. middagschicht zich solidair met de stakers, in de pijlers, met het gevolg, dat bijna de gehele onder grondse bezètting niet afdaalde en de mijn verliet. Gisteravond is ook de nachtdienst niet aan het werk gegaan. Naar wij vernemen, is deze actie als een wilde staking te beschouwen; ze wordt door de organisaties niet gesteund. „Antara" meldt, dat de Maandagmiddag voortgezette vergadering van de partijen vijf van de 12 artikelen van het nationaal program heeft aangenomen, waaronder artikel 1, betreffende de status van de staat. Dit artikel werd na een wijziging aangenomen. De vergadering zal Woens dag worden voortgezet en men hoopt, dal dan de overige zeven artikelen aange nomen zullen worden, zodat het program daarna aan de regering zou kunnen wor den doorgezonden. Zoals bëkend is deze vergadering van de afgevaardigden van 20 partijen de laatste ontwerp-instantie, nadat het pro gram van te voren door een ontwerp- commissie uit zeven partijen, die alle in het werkcomité vertegenwoordigd zijn. ontworpen as. Na de wijziging luidt artikel l.als volgt; „Verdedigen van de souvereine staat van de republiek Indonesia, welke op 17- Au gustus 1945 geeproclameerd werd en de strijd zodanig te voeren, dat op 1 Janu ari 1949 op zijn laatst de nationale, sdü- vereine en onafhankelil'ke staat Indonesië, welke heel Indonesië omvat, zal zijn ge vormd, gebaseerd op het geloof aan God. Indonesisch nationalisme, volkssouverei- niteit. menserijkheid en sociaLe recht vaardigheid". Artikel 2 betreffende de buitenlandse betrekkingen, luidt na wijziging als volgt „Uitbreiding, verdediging en vervolma king van de betrekkingen met het bui tenland". Aan dit artikel werd nog een lid toegevoegd, luidende „De erkentpng van de nieuwe staten ontstaan als resul taat van een revolutie". Aan art. 3 betreffende de defensie wordt nog toegevoegd de zin „Totale volksverdediging tegen het kolonialisme Art. 4 lid 3 betreffende de economie, luidt na wijziging als volgt: „De staat na- tionaliseerf de vitale bedrijven, het trans port te land, ter zee en in de lucht, ver bindingen, electriciteit, gas, water, het mijnwezen, de voorlichtingsapparaten, die voor de regering van nut zijn, indien no dig tegen schadevergoeding Art. 5 betreffende agraria wordt Uitge breid met de zinsnede; „Opheffen van particulier bezit". Lid 3 wordt na wijzi ging: „Het afstaan van meer gronden aan de landbouwers door teruggave van gron den van erfpachtspercelen, kleine land bouw. concessies en landerijen, die in derdaad niet gebruikt zijn". Deze vergadering werd bijgewoond door 19 partijen. De vertegenwoordiger van de Partai Sosialis Indonesia was niet aan wezig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1