Hechtere eenheid van W.-Europa „Zo kan alleen gesproken worden onder vrienden De Atlantische Unie in wording De papieren overeenkomst voor Palestina LEIDERS DER KREMLISTEN GEARRESTEERD Afbraak der Berlijnse luchtbrug Het Russische voedselaanbod sceptisch ontvangen k Dr. Reel ging naar Soestdijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Lake Success hoopt nog op succes LUCHTTORPEDO OP CAIRO Buitenlandse revolutionnaire agenten in de Verenigde Staten LAGEN De achtergronden van deze propagan da-zet Oost-Indonesië zendt lmlde-adres aan H.M. de Koningin DE KABINETSFORMATIE Moeili jkheden met P.v.d.Ahet grootst Frankrijks grootste vliegtuig neergestort 70ste JAARGANG WOENSDAG 21 JULI 1948 No. 20677 (Van onze redacteur) De zitting van tie Consultatieve Raad van de vijf landen der Westerse Unie, welke Maandag en Dinsdag te 's-Gravenliage vergaderde, is teneinde- Gisteravond omstreeks kwart over zes werd liet door de journalisten met zoveel spanning verwachte communiqué over verloop en resultaten der conferentie voor gelezen, waarna onmiddellijk een geanimeerd debat over de betekenis van een aantal zinsneden in dit inderdaad zeer be- belangrijke document begon. 2. De Consultatieve Raad heeft zijn tweede periodieke bij eenkomst in 's-Gravenhage ge houden. 2. De Raad heeft op ruime wijze van gedachten gewisseld over een aantal internationale problemen, welke van onmid dellijk belang zijn vóór de vijf landen, met inbegrip van het Duitse/l probleem. Deze ge- dachtenwisseling heeft het overduidelijk gemaakt, dat de ministers het geheel eens wa ren met betrekking tot hun houding ten opzichte van deze problemen 3. In de loop van de bijeen komst heeft de Raad ook het werk besproken, dat tot dus verre door de permanente commissie tot stand gebracht werd en door de verschillende lichamen, die opgericht wer den teneinde het verdrag van Brussel ten uitvoer te brengen. 4. De ministers brachten hun vast besluit tot uitdrukking, om de samenwerking der vijf op alle terreinen van het Brus selse verdrag, met inbegrip van het economische en finan ciële, te consolideren en uit te breiden. De besluiten, welke genomen werden om de sa menwerking op sociaal en cul tureel terrein te bevorderen, worden afzonderlijk gepubli ceerd. 5. In overeenstemming met andere gelijkgezinde staten („likeminded states") hebben de vijf regeringen verder be sloten om al het mogelijke te doen teneinde hun onaf hankelijkheid, hun integriteit en hun instellingen te ver dedigen. 6. In het algemeen maakte de vergadering de vastbesloten heid van alle betrokkenen dui delijk, om in het raam van het handvest van de Verenigde Naties samen te werken tot het bereiken van de grootst mogelijke mate van eenheid onder elkaar en dus, om de beginselen van het verdrag, dat op 1 Maart door de vijf mogendheden ondertekend werd, tot een levende werke lijkheid te maken. aanvaard om toe te treden tot de militaire commissie van de West-Europese Unie. De Amerikaanse vertegen woordigers, die binnenkort in Londen worden verwacht, zul len de Europese militaire des kundigen, die daar reeds in vergadering bijeen zijn, ter zijde staan bij de voorberei ding van plannen ter bescher ming van West-Europa bij een eventuele aanval. CLAY NAAR WASHINGTON DE MAN VAN JERICHO HANDDOEKEN VOOR KANTOREN EN FABRIEKEN if AURIOL ZOEKT GROOTSTE GEMENE DELER HET NATIONAAL PROGRAM DER REPUBLIEK gDeVta'tieze situatie voor de hand le gende mogelijkheden zijn 0.1 nog lang niet ten efnde. Het is met-het oo|op de situatie slechts te hopen, dat dr Beet zeer spoedig in slagen zal de moeilij* heden op te lossen. t BE KANTOREN van da Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1.15 per maancC l 0.30 per week. Directeur; J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. TCITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. fc. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Admihistratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. samenwerking ook op economised! er van het communiqué luidt De tekst als volgt: Voor elke zittftg van de Consultatieve Raad wordt een algemene agenda opge steld, maar tevens is bepaald, dat elke minister het recht heeft, alle door hem wenselijk geachte ^kwesties aan de ede te stellen. Bidault heeft daarvan ten volle gebruik gemaakt, om het verschil van inzicht met Bevin over de Berlijnse kwestie in bespreking te brengen. Jn zeker opzicht kan men o.i. zelfs zeggen, dat dit punt de gehele conferentie, welke zeer kort van duur moest zijn, overheerst heeft. De andere problemen zijn er, ten minste spectaculair gezien, door op de achtergrond gedrongen. Wij menen, dat men daarvan in par. 2 van het communiqué de weerslag vindt. Verklaard wordt, dat het overduidelijk was (abundently clear), dat „de minis ters het geheel eens waren over hun hou ding ten opzichte van deze problemen". We geloven, dat we het woord „houding het best kunnen omschrijven met „geeste lijke instelling", en dan kan men bet slechts betreuren, dat hieraan niet is toegevoegd, dat men het eveneens vol komen eens was geworden over de mid delen om de gevaren, welke in de oe- doel-de problemen schuilen, te bezweren. Waarschijnlijk zijn. de standpunten der beide landen elkaar wel genaderd. Gister middag, na het einde van het ministeriële conclaaf, verklaarde een zegsman van ne; ministerie, dat er voldoening heerste over de openhartige wijze van behandeling van het dominerende probleem Duitsland, d.w.z. Berlijn. En na afloop der confe rentie zeide een der deelnemende minis ters: „Zo kan alleen gesproken worden onder vrienden". Dat is inderdaad moge lijk, als men gemeenschappelijk een ge meenschappelijk doel wil bereiken; daar het geschied is kan men van een uiterst belangrijke conferentie spreken, al zal men moeten afwachteg of het „historie meeting", dat een der ministers, gebruik te, door de gebeurtenissen zal gerecht vaardigd worden. Het communiqué is nog merkwaardig door het feit, dat tegen alle verwachtin gen in, nadrukkelijk wordt verklaard, dat de ministers vastbesloten zijn hun samenwerking ook op economisch en financieel terrein te consolideren. Bidault ging in de plenaire slotzitting zelfs zo ver, dat hij-de wenselijkheid uitsprak van een federatief parlement voor geheel niat- co-mmunistisch Europa, en van een econo mische unie van de Westerse Uni€. Bevin en Spaak juichten deze gedachte van harte toe, maar achtten ze voorshands nog niet verwezenlijkbaar. Voorlopig zullen particuliere organismen de idee moeten stuwen, terwijl de officiële in stanties alle krachten moeten en zullen inspannen om, zoals Spaak verklaarde, de samenwerking op een gezonde econo mische basis te funderen. De meeste verrassing wekt intussen ie scherpe formulering van par. 5 van het communiqué, waarin de Atlantische Un.e, d.w.z. de militaire samenwerking van óe Verenigde Staten en Canada met de Wes terse Unie. op de voorgrond nyordt ge plaatst. Mei. zou er bijna uit kunnen lezen, dat zij voor haar verwezenlijking staat. In dit verband wijzen wij nog -->p het gisteravond binnengekomen Reuter- telegram uit Washington, waarin wordt Zo is deze zifting van de Consultatieve Raad geworden tot een vertrouwelijk ge sprek tussen de leidende staatslieden van de West-Europese staten. De besprekin gen waren „geheim" en eerst langzamer hand zal ten volle blijken, hoe de vast gelegde beginselen zullen worden toege past en uitgewerkt.' Met zékerheid kan men echter reeds zeggen, dat een gewich tige stap op de weg der samenwerking is gezet, niet alleen cultureel en sociaal, op welk terrein de verst-gaande maat regelen volgens een aangenomen resolutie I worden overwogen, maar ook op politiiK, *vaïr?fQÏT» efrtnnmisch An finann'epl «ï^bied. gezegd, dat: r. r7 j c,, n, militair, economisch en fmancieel gebied, De Verenigde otaten en ca- \yest-Europa groeit langzaam r^ar een nada een uitnodiging hebben hechtere eenheid. Ondanks het feit, dat de berichten uit Palestina nog steeds bloedige ge vechten melden, blijft men er te Lakt» Success op vertrouwen, dat de papie ren overeenkomst tussen de Joden en Arabieren inderdaad tot realiteit ge maakt zal kunnen worden. Algemeen is men van opvatting, dat de huidige gevechten een uitvloeisel zijn van de periode van vóór het bestand en ge leidelijk zullen ophouden, zodra Bèr- nadotte zijn waarnemings-apparaat weer op volle toeren kan laten werken. Maandagnacht heeft een niet geïdenti ficeerd vliegtuig een „luchttorpedo" op Cairo gelanceerd. Er zijn geen bijzonder heden over de schade gemeld, waar schijnlijk ten gevolge van de Egyptische censuur. Premier Nokrashy Pasha heeft tegen over de pers verklaard: „Wanneer het onderzoek uitwijst, dat hier sprake is van een Zionistisch vliegtuig en wanneer zich iets dergelijks herhaalt, zullen wij ogen blikkelijk krachtig antwoorden". De Israëlitische regering heeft echter nadrukkelijk verklaard, dat er sinds de luchtaanval van Donderdag geen Joodse vliegtuigen boven- het gebied van Cairo zijn geweest. Te Cairo is Stephen Haas, een 53-jarige zakenman uit Philadelphia, Zondag door een opgewonden menigte met stenen be kogeld,tengevolge waarvan hijis over leden. Men schrijft dit incident toe aan de toenemende anti-Amerikaanse gevoelens in de Arabische landen, sinds de V. S. de staat Israël erkend hebben. Vanuit Was hington is een krachtig protest ingediend bij de Egyptische.regering. De Amerikaanse communistische par tij heeft bekend gemaakt, dat haar voorzitter, William Foster. en haar secretaris-generaal, Eugène Dennis, zijn gearresteerd op grond van „een mon sterachtige beschuldiging". Voorts zjjn vier leidende New Yorkse communisten gearresteerd: Benjamin Davis, gemeenteraadslid, John William son, de vakverenigingssecretaris van de partij, Henry Winston, organisatie secretaris en Jacob Stachel, de opvoe- dings-secretaris der partij. Te Detroit werd Carl Winters, voor zitter van de partijraad in de staat Michigan en lid van het bestuur, gear resteerd. Ze worden beschuldigd van samen zwering met het doel de regering door geweld omver te werpen. Behalve de zeven leiders, die tot nu toe werden gearresteerd, worden er thans nog vijf door de politie gezocht, o.a. John Gates, hoofdredacteur van de New York se „Daily Worker". De zes leiders werden gisteravond te New York gearresteerd bij „een plotse linge overval" op het nationale hoofd kwartier van de partij. Ambtenaren van het Amerikaanse departement van buitenl. zaken hebben het congres medegedeeld, dat honder den als zodanig bekende of verdachte revolutionnaire vreemde agenten in de Verenigde Staten zijn binnengekomen als employé's van de Verenigde Naties en dergelijke organisaties. Het secretariaat van de V. N. heeft 2.944 employé's in dienst, van wie 1.463 vreem delingen zijn, onder wie 34 sovjet-Rus sische burgers, 39 Polen, 28 Tsjechoslowa ken en 7 Joegoslaven. Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden Christiansen, die vandaag in Arnhem terecht staat. Evenals te Londen meent men in officiële kringen te Washington, dat het Russische aanbod om 100.000 ton voed sel naar Berlijn te zenden te laat komt om nog bij te dragen tot het „duide lijke propaganda-doel", dat de Russen met deze stap beogen. Afgaande op de gecompliceerde voor waarden, die aan het verkrijgen van hei voedsel zijn gesteld, en op de eerste reacties in Duitse kringen, twijfelt men er aan, of de Duitsers op bet aanbod zul len ingaan. Men meent, dat de sovjet-stap naast propaganda beoogt; 1. De luchtbrug in discrediet te bren gen en een einde te maken aan net prestige-verlres inzake de blokkade kwestie; 2. De waarde van het sovjet-geld te ■verhogen door het voedsel slechts voor dit geld beschikbaar te stellen; 3. Te trachten controle te .krijgen over De voorlopige volksvertegenwoordi ging van Ooet-Indonesië heeft bij de sluiting van de laatste zitting tijdens de regering van Koningin Wilhelmiua een telegram aan Hare Majesteit gezon den, dat bij acclamatie aangenomen werd en door redevoeringen van alle fractieleiders werd onderstreept. De tekst luidt: „Het voorlopig ver tegenwoordigend lichaam van de staat Oost-Indohesië, zich diep bewust, dal het zijn instelling beleefde onder Uwer Majesteit» roemvolle regering, herdenkt in grote dankbaarheid Uwer Majesteit» wijs en krachtig beleid, hetwelk voor de Indonesische volksgemeenschap zal leiden tot verwezenlijking van haar nationale aspiraties, betuigt Uwe Majesteit zijn hulde en diepe eerbied en smeekt om de zegen van de Aller hoogste vóór Uwe Majesteit en Haar Huis". de voedseldistributie van geheel Berlijn. In genoemde officiële kringen te Washington wijst men er op, dat het de Duitsers duidelijk moet zijn dat, indien de sovjet-unie er werkelijk voor wilde zorgen, dat de Berlijners goed gevoed werden, zij slechts de blokkade behoefde op te heffen" om het voedsel naar Berlijn te doen stromen. Men verwacht dan ook, dat vele Duit sers het sovjet-voedsel zullen boycotten wegens „het duidelijke propaganda-doel". Intussen maken de communistische radio en bladen in Duitsland grote ophef van het Russische aanbod, dat in as „Taegliche Rundschau" een „daad van 'ongeëvenaarde menslievendheid en groot moedigheid" wordt genoemd. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken wfjst er echter op, dat de Soviets 75.000 ton graan ten achter zijn wat hun bijdrage in de Berlijnse voedsel pool aangaat. De West-Berlijners, die weten dat hun stadgenoten in de sovjet sector hun April-rantsoenen nog niet geheel ontvangen hebben, omdat het beschikbare voedsel naar Rusland ge voerd was, staan begrijpelijkerwijs dan ook sceptisch tegenover deze „groot moedigheid". Het Russische aanbod kwam juist op de dag, waarop een reeds lang toegeze, de verhoging van de voedselrantsoenen ui West-Berlijn zou ingaan, hetgeen tenge volge van de blokkade uiteraard niet kon geschieden. Generaal Clay toonde scepticisme t.a.v het Russische aanbod. „Wij beoordelen de Russen naar hun daden; verklaringen zijn niet voldoende", aldus verklaarde de generaal, die "Een dezer dagen een Kort bezoek aan Washington zal brengen om de toestand in Duitsland te bespreken met het Amerikaanse departement van oorlog. Geruchten, als zou de sovjet-gouver neur Sokolovsky binnenkort vervangen worden „in verband met de mogelijk heid van een definitieve breuk tussen Moskou en het Westen nemen toe. Maarschalk Sokolovsky wordt be schouwd als een politieke generaal. Hij zou vervangen worden door een „zui vere militair", die een veel scherper politiek zou vertegenwoordigen. De besprekingen te Frankfort De elf West-Duitse premiers, die gis:e- ren niet Clay, Robertson en Koenig hun eigen plannen voor de toekomstige rege ringsvorm van West-Duitsland bespraken, hebben tot a.s. Maandag de gelegenheid gekregen hun definitief standpunten te formuleren. Volgens een communiqué van Dinsdag avond werden er geen besluiten genomen, doch waren de besprekingen „informeel en explicatief'. Intussen zal men blijven werken aan een compromis tussen de Londense voor stellen van de Westelijke geallieerden en de Duitse voorstellen. V.S. sturen gevechtsvlieg tuigen naar Duitsland. Omstreeks 4 Augustus zullen 75 Amerikaanse schroefloze gevechtsvlieg tuigen van het type „Shooting star door het vliegdekschip „Siciby" naar Engeland worden gebracht, vanwaar" ze naar Duitsland zullen vliegen. Wanneer men de vijftig is gepasseerd, is het zaak nóg scherper op het einde te letten dan in de zogenaamde eerste jeugd. Nog scherper, want levensdoel en eeuwigheid dienen permanent brandende lantaarns op de levensweg te zijn. We willen met deze gedachten geen uiting geven aan een soort zwartgallig heid in een zwaarmoedige bui, maar wijzen op een noodzakelijkheid in de levensgang, welke ten nauwste met een gezonde visie op de velerlei „ijdelheden hier beneden" verband houdt. We zien het grote veelal te klein, het kleine voor enorm belangrijk aan. In de meeste gevallen als een gevolg van een teveel met zich zelf bezig zijn, vaak ook als een uitspruitsel van het wortelrijke egoïsme. Mensen met een hoge bankrekening worden voor „vol" aangezien en benijd. Onvoldoende wordt gedacht aan het cre- eren van een geestelijke bankrekening. Het snelst loopt dit laatste saldo op door liefdedaden jegens God en de ge meenschap. Waarom we dit allemaal vandaag bij zonder bemediteren? Omdat binnenkort om precies te zijn op Zondag 8 Augustus een grootse activiteit door de R. K. E H B.O. van het Wit-Gele Kruis- zal worden ontwikkeld. Deze Zondag werd speciaal uitgekozen, wijl op die dag de overbekende maar nog te weinig in de practiik doorgevoerde daad van de barm hartige Samaritaan wordt voorgelezen. Is er edeler bijnaam mogelijk voor een sterveling dan „barmhartige Samaritaan"? De naam kan op verschillende manie ren worden verworven. Er ziin onder scheidene soorten in bet werk der barm hartigheid, 'doch naast een grote liefde, zonder bèrekening en in vo!e_ overgave, is ook scholing nodig. Scholing maakt het werk zo dikwijls dubbel vruchtbaar en effectief. In enkele artikeltjes elders in de krant zullen we nog nader op het werk der E.H.B.O. terugkomen, doch vandaag vra gen we alvast aandacht, ook en vooral van vele jongeren, voor een arbeid, die reeds menig leven en misschien ook vele zielen redde. Eerste hulp betekent dikwijls redding. Met medelijdend jammeren en handen wringen is nog geen enkel bloedverlies gestuit, geen enkele ademhaling terug gebracht, geen enkele arm- of beenbreuk voorlopig gespalkt, geen enkel slachtoffer behouden. Beoefen de liefde, ook via E.H.B.O. Denk aan de man van Jeridho en ver richt apostolaat in moderne vorm vol gens de geest van het oude Evangelie. HENK VAN "DER MAZE. Voor kantoren, bedrijven en fabrieken zal de gelegenheid opengesteld worden handdoeken aan te vragen. Aan kantoren zullen zes textielpunten (recht gevende op het kopen van twee handdoeken) worden toegewezen voor de eerste vijf personen en drie punten voor elke vijf 'personen meer; aan bedrijven en fabrie ken kunnen negen punten (recht gevende op het kopen van drie handdoeken) toe gewezen worden voor elke vijf personen. Gistermorgen heeft de kabinets-forma- teur dr. Beel achtereenvolgens de heren Oud, Beelaerts van Blokland, van Schaik en Van der Goes van Naters ontvangen. Dit kan erop wijzen, dat hfj het stadium van besprekingen met de fracties en over het programma nog niet te boven is, of het zou moeten zijn, dat de formateur speciaal met de heren Oud en Van der Goes van Naters de bezetting van enkele posten heeft besproken om te trachten dienaangaande de waarborgen veilig te stellen, nodig voor de samenstelling van een kabinet, dat met enige ministers zou worden uitgebreid. Deze mogelijkheid houdt nog altijd de hoofden bezig en wordt ook in katholieke kring nog altijd als de grootste mogelijk heid in het vooruitzicht gesteld. Dr. Beel weet natuurlijk heel zuiver, dat 'n meer derheid in de katholieke fractie gepor teerd is voor een iets bredere basis en zelf zal hij in verband met de grondwets wijziging wel alle mogelijke pogingen in die richting doen. Het bezoek van de heren Oud en Van der Goes wijst o.i. in die richting. Het gaat er slechts om of de partijen op wier medewerking geheel of gedeel telijk moet kunnen worden gerekend blijk zullen geven bet nationale belang te kunnen stellen boven het partijbelang. Met name of de P.v.d.A. en de V.V.D. hiertoe in staat zullen zijn. Zij weten heel goed, dat %en eng-nationale politiek in deze tijd de zwaarste in de geschie denis allerminst past, maar zij weten ook, dat er, partijpolitiek gesproken winst te behalen is, omdat de formateur De klokken „Vrede", irbeiden JVelvaart", de grootste drie van het nienue carillon voor hel Rotterdamse stadhuis arriveren op de plaats van bestemming. Telefonisch van onze correspondent; Parijs, 21 Juli I948 Aangezien de socialisten de crisis heb ben veroorzaakt, zal de ontknoping aan een hunner moeten worder overgelaten, maar de verbittering tussen socialisten en M.R.P. is nog zodanig, dat de M.R.P. dit niet zal toelaten. De opdracht geven aan de M.R.P. is voor het ogenblik nog niet te verwachten, aangezien de minis teries, waaraan de partij het meeste hecht, zoals defensie en buitenlandse zaken, haar worden betwist. Onder deze omstandigheden heeft de president der republiek voorlopig afge zien van het uitnodigen van persoonlijk heden. Hij 'werkt nu aan een soort pro gram, de grootste gemene deler van het geen de drie groepen urgent achten, om vervolgens iemand te zoeken, die op zulk een program hel vormen van een mcer- 1 derheid wil beproeven. Een viermotorig Frans vliegtuig is gis teren tijdens een oefervlucht nabij het vliegveld Villacoublay bij Parijs neer gestort. De 5 inzittenden werden hierbij gedood. Het verongelukte toestel was een Comoran-machine, het grootste vliegtuig, dat ooit in Frankrijk gebouwd is. Het had een vleujelbreedte van 44 meter en een gewicht van 40 ton. Het kon een lading van 12 tot 15 ton en' 134 passagiers vervoeren en had een kruissnelheid van 320 k.m. p, u., met een actieradius van 1000 tot 20Ö0 k.m. Het reusachtige vliegtuig, het eerste van een serie van 20, cirkelde tijdens de oefenvlucht tweemaal boven het terrein op een hoogte van 150 meter. Ooggetui gen zagen, dat het zich gereed maakte om te dalen, toen het plotseling met de neus omlaag naar beneden kwam en tegen een bosje, vlak bij het vliegveld I aanbotste. Het vloog niet m brand. De politieke partijen en jongerenor ganisaties in de republiek Indonesië heb-- ben in hun voortgezette vergadering te Djokja ook de nog resterende punten van het nationaal programma aangenomen Het is nu aan de regering voorgelegd. Wat betreft vreemd kapitaal werd in de oorspronkelijke tekst o.m. gezegd: „Een wet za! worden samengesteld, waarin voorwaarden worden gesteld voor de investering van vreemd kapi taal, opdat de uitvoering van artikel 33 en 27 sub 2 van de grondwet gegaran deerd wordt". Deze zinsnede werd vervangen door: Een wet zal worden opgesteld ter be perking van investering van vreemd ka pitaal, opdat de uitvoering van artike! 33 en 27 sub 2 gegarandeerd wordt". Prins Bernihard zal Maandag in de Chassee-kazerne te Breda onderschei dingen uitreiken aan- militairen en leden der koopvaardij. hen in de huidige omstaiÏHigheden nodig heeft. En hij heeft hen méér nodig naarmate de tijd tot samenstelling van een kabinet dringt. De ontwikkeling van de zaken in Indië, waar de federatieve Staatshoofden de wens hebben geuit tot het instellen van een triumviraat en andere interna tionale verhoudingen dringen daartoe. Maar dan moet er gevraagd worden naar een objectieve beoordeling van het re geringsprogram en niet getracht worden allerlei partijvoordelen te behalen en uit deze situatie politieke munt te slaan. Wij laten de beschouwingen over een eventueel extra-parlementair kabinet of over een nieuwe opdracht aan dr. Beel op smallere basis nu maar voor wat zij zijn. Zover is het nog niet en wij menen, dat dit laatste ook niet nodig zou zijn, zeker niet indien de formateur buiten de P.v.d.A. op zijn program en de samen stelling van zijn kabinet een breder ver trouwen zou kunnen oogsten. En nu schijnt het, dat de moeilijkheden, welke dr. Beel op zijn weg ontmoet, niet hoofdzakelijk van de kant van de V. Y. T). en C. H. U. komen. Het feit, dat de heer Drees gisterenmiddag door dr. Beel werd ontvangen, wijst in die richting. De jjecr Drees is een man met een groot politiek gezag en kan invloed uitoefenen op zijn partijgenoten. Welke deze moeilijkheden zijn? Wij schreven gisteren, dat wij^ m een vasthouden van de P. v. d. A. aan het ministerie van O. G. niet konden geloven. Wij vragen ons nu af: wordt er nu toch eefl politiek spel gespeeld om partijpolitieke voordelen? Gisteravond ging het gerucht, dat dr. Beel naar de Regentes zou zijn gegaan om de opdracht terug te geven. \MJ konden dit gerucht nog gisteravond achterhalen. Dr. Beel is toen inderdaad op Soestdijk geweest, doch slechts om de Regentes tussentijds verslag van zu bevindingen te doen. Hij heeft e o dracht niet terug gegeven.Nog Maar er zijn vele moeilijkheden en w 1 menen niet mis fe slaan a s O - -j ven. dat deze moeilijkheden hoofd zakelijk van de P. v. d. A. komen. Dr. Beel heeft reeds lang voordat hu deze opdracht kreeg geweten, dat ae huidige formateur het heel wa. moei u 1 zou kriigen dan hij het twee jm geleden dracht ÏÏfïïi ander (wie?) zou worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1