Nieuws uit STAD en ON lrl KLK Een Zondagtocht door Scliiedam Bioscopen deze week Kruis wo ord-Raads el typerende Toetsstudies LAATSTE BERICHTEN Zitting der Staten-Generaal gesloten SsLsassKftfttr BLIJMOEDIGE VERTELLINGEN toespraak van de Een greep uit nieuw verschenen boeken PAGINA 2 ZATERDAG 24 JULI 1948 HERSTEL EN NIEUWBOUW HERMES OP DE PITCH Schiedammers hebben goede kansen UBILEUMSPEL IN OLYMPISCH STADION MEDISCHE ZONDAGSDIENST EXAMENS ANNA KARENINA (PASSAGE) BURGERLIJKE STAND HET GEVAARLIJKE GEHEIM (MONOPOLE) KUN JE NOG ZINGEN? HET PLAN X OUDEN VAN DAGEN MAASSLUIS WONINGPRODUCTIE IN MEI In de maand Mei van dit jaar werden volgens de voorlopige cijfers van het cen traal bureau voor de statistiek 2143 nieuwe woningen gebouwd. Deze woningen waren als volgt over de provinciën verdeeld:; Groningen 154, Friesland 148, Drenthe 114, Overijssel exclusief de Noord-Oost polder 82, Noord-Oostpolder 9, Gelder land 273, Utrecht 52, Noord-Holland ex clusief Amsterdam 198, Amsterdam 26, Zuid-Holland exclusief 'sGravenhage en Rotterdam 120, 'sGravenhage 3, Rotter dam 16, Zeeland 155, Noord-Brabant 537, Limburg 256. CONSTITUTIE VOOR NEDER LANDSE ANTILLEN MINISTER-PRESIDENT DE KABINETSFORMATIE KOLENPRODUCTIE DEVIEZEN VOOR NEDERLANDSE TOURISTEN NAAR BELGIE „OVER EEN DAG OF TIEN" "EINDE DER BLOKKADE? '"AV" De Bilt' voorspelt een regenachtig week-end. Dat wordt dus weer een ge- zel|ge winiter-dag thuis. Jammer, we wilden U juist aanraden de Zondag een3 tc gebruiken om de veranderingen te gaan zien, welke Schiedam bezig is te ondergaan op vele punten van de stad. Allereerst in het Centrum Op het Koemarktplein leidt de politie met vier man een verkeers-polonaise, die het alleen aan muzikale begelei ding ontbreekt. Gemeente Werken zijn bezig het rijwielpad van de Rotterdamse Dijk door te trekken tot aan de Buiten havenweg. Voor zover we konden na gaan, is geen rekening gehouden met van het rijwielpad naar de Singel af slaand verkeer; de stoeprand is op die plaats niet verzonken aangebracht. De tramlijnen van de R E. T. zullen nu wel binnen enkele dagen- geheel verplaatst zijn. Voor de richting Rotterdam rij den de trams al enkele dagen op de nieu we baan. De andere is reeds geheel ge legd, maar moet nog bij het eindpunt en bij het pompstation aangesloten worden op het oude traject. Ou het Industrie-terrein Nieuw Ma- thenesse verrijzen reeds de fabrieken. Bakker en v. d. Vorm, de constructie- werkplaats uit de Hagastraat heeft een zeer ruime dubbele fabriekshal opge trokken, die de voltooiing nadert. Ach ter deze fabriek wordt met een soort kleine riool-bu*zen eigenlijk is het een speciaal niéuw bouwmateriaal van holle buizen, die als pilaren naast el kaar worden opgetrokken tot een muur een loods gebouwd. De Dutch Che mical Works hebben een fabriekje van betonnen spanten met veel glas neer gezet; kortom er is op Nieuw Mathenes- se een grote bouwbedrijvigheid met vele technische nieuwigheden. De Baronie bouwde een zeer grote ga rage. Aan de overkant van de Rotterdam se Dijk vordert de woningbouw aan de Boylestraat goed. Aan de Bellstraat lig gen de pannen al op het dak van een nieuw complex. Hier gaat de bouw zeer vlot. Van deze nieuwbouw langs de Buys Ballotsingel en de Swammerdamsingel naar het Marconiplein lopend, ziet U hoe mooi deze streek groen er sinds het herstel bijligt. De regen van de laatste tijd is voor het gras uitstekend ge weest. Zo'n smerige boel als het hier voor enkele jaren was, zo fleurig is nu de schoonheid van onze singels, dank zij het werk van de Plantsoendienst en de oppassendheid van de omwoners, i De afsluiting van deze groenstrook door het Marconi-plein is nu nog niet ideaal, maar als binnenkort met de bouwput voor het nieuwe riool-gemaal wordt begonnen de stalen damwand ligt al klaar zal het niet lang duren, of het Marconiplein heeft d"e uiteinde ifjke bestemming gevonden Dan zal de afwerking tot plantsoen en kinderspeelplaats niet lang meer op zich laten wachten. Nu de Rotterdamse Dijk is afgeslo ten voor alle verkeer en een eindeloze file auto's zich over onze Singels be- beweegt, was het wel noodzakelijk om 'bij de scholen schrikhekken te plaat sen; het aantal verkeers-ongelukken in die hoek van onze stad is toch al toege nomen. Met de Grote Kerk schiet het hard op. De afscheiding tussen koor en schip is weggenomen; de installatie van het interieur kan beginnen. De ligging van de oude St Liduina-kapel en van het graf is door een steen-tracering in de vloer duidelijk aangegeven. Kijk maar niet naar de echt-Schiedamse toestand, waarin de Waag verkeert. Het zo" ook te mooi zijn, als hier eens iets tot in de puntjes kon worden afgemaakt. Nu leunt deze reclame-ruïne als een dron ken vent tegen een douarière. Achter het stadhuis langs dè Schie houd uw neus dicht: wordt bij de Ooievaarsbrug de vervallen oever onder handen genomen. Ook in het Westen wordt gewerkt. Aan hét rioolgemaal Nieuwland is men bezig. De bouwput'is door een dragline gegraven en de heistelling jast nu de palen in de grond. Na eerste pogingen om de Rembrandtlaan door te trekken, is men daar 'nu voorlopig mee gestopt. De strook-bouwwoningen op de hoek van de Vlaardingerdijk beginnen vorm te krijgen. Hier is men druk bezig de rafels van de stad af te kanten. Als U nu nog fut zoudt hebben om langs de Julianalaan en de Stadhouderslaan de groene gazon-feesten te gaan bewonde ren, dan hebt U een Zondag door eigen stad gewandeld met de groeiende over tuiging, dat er aan Schiedam flink her steld en vernfeuwd wordt; dat onze stad werkend leeft. mededeling volgen omtrent de toewij zing van de aangevraagde kaarten alsook van de wijze van betaling dier plaatsen, «deesz liBzzijïenoèETAOINET Rood en Wit komt a.s. Zondag weer bij Hermes op bezoek. Aan de Damlaan kan voor de liefhebbers een bijzonder interes sante wedstrijd tegemoet worden gezien.. Rood en Wit slaagde er Zondag j.l. in het sterke NCC een nederlaag toe te bren gen. Vanzelfsprekend zal liet trachten dit stoute stukje morgen te herhalen. Hermes moet het morgen zonder Nolet, Molenaar en v. d. Tuyn doen, die allen in Engeland vertoeven. Niettegenstaande deze ver zwakking heeft Hermes toch wel voldoen de goede reserves om een overwinning te behalen. Van Baasbank en zijn speler» zullen 11 alles op zetten om de volle winst binnen te halen. Hoewel de aanval van Rood en Wit niet bijzonder sterk is, beschikt het over een zeer goed batting team. De verschillende feestelijkheden die het Amsterdamse Comité Kroningsstad 1948 ter gelegenheid van het regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhelmina en van de Inhuldiging van H. M. Koningin Juliana in de week van 31 Augustus tot 6 September a.s. voorbereidt, behoort ook een jubileumspel in het Olympisch Sta dion op 31 Augustus van 35 uur n.m. waarbij naar gehoopt wordt H. M. de Ko ningin aanwezig zal zijn. Het organiserende comité is van oor deel, dat deze manifestatie een nationaal karakter behoort te dragen, in verband waarmede een deel der plaatsen voor be zoekers van bulten Amsterdam gereser veerd, en dit aantal naar evenredigheid van het inwonertal verdeeld wordt over alle gemeenten in Nederland. Voor Schie dam worden op dezt wijze in totaal 150 plaatsen beschikbaar gehouden, mits het aantal verlangde plaatsen vóór uiterlijk 8 Augustus aangevraagd wordt. Bovenbedoelde aanvraag kan geschie den door bemiddeling van het Gerr Bu reau van Culturele Zaken, Niauwstraat 12, telefoon 68043. Begin Augustus zal Hermes '2 trekt naar Ajax, Leiden, en mag daar geen moeite hebben om de bei de punten mede terug te nemen en daar mede zich aan 't hoofd vau de ranglijst te handhaven. Niettegenstaande dat zij enige spelers van haar elftal aan het eerste zal moeten afstaan, meg dit voor een over winning geen bezwaar zijn. Hermes 3 speelt heden (Zaterdag) aan de Damlaan een wedstrijd tegen Xerxes 2. Deze wedstrijd is in een thuiswedstrijd voor Hertnes omgezet, daar Xerxes Zon dag een Engels team ontvangt. Ook Hermes 3 is een der kopejftallen van haar afdeling en zal zich door een overwinning moeten handhaven. Voor het Juniortournooi van de üia- mingo's verloor Donderdag de Hermes- jeugd in Haarlem op het 'Rood en Wit- terrein van de ACC jeugd. Voor de ver liezersronde moet nu Vrijdag weer m Haarlem gespeeld worden op het terrein van Haarlem. R H. M. Geerdes, Veenlantstr. 2. Tel. 68357; W. H- E. Meijer, Swammer damsingel 43, Tel. 67355; J. Ris, Tuin* laan 92, Tel. 67856. Apotheek Gouka en Co. Groenel. lit. De heer C. A. v. Dorp, Hoogstr. is ge slaagd voor het einddiploma Boekhou den. Als dit product de filmische herschep ping is van Leo Tolstoi's meesterwerk Anna Karenina, moet er aan Tolstoi of aan de makers iets mankeren. Het eerste is niet het geval en dus is er heel wa. zelf-overschatting voor nodig, om zo n vervelend, sfeerloos, zielkundig onver antwoord en filmisch infantiel pren tenboek van bewegende wassen beel den de wereld in te sturen en het ver volgens de titel te geven van een der grote werken van de wereld-literatuur. Anna Karenina is in deze film een door haar man, de Russische minister Karenin, verwaarloosde vrouw, die ver liefd wordt op de jonge graaf Vronsky Met deze vlucht Anna van haar man weg Aangezien Karenin niet van haar wil scheiden, verkoelt de verhouding tussen Vronsky en Anna; met het gevolg, dat zij zich voor de trein werpt. De zelfmoord, die de tragiek van Tolstoi's boek volkomen mist, maakt voorbehoud voor volwassenen noodzake lijk Op het toneel brengen de Town's een zeer attractief variété-nummer, waarbij zij zich in het kaatsen-ballen rhythmischè meesters tonen. Er komen ook nog honden bij te pas. GEBOREN: Wilhelmina F, d v T G v. Beusiehem en I M Droge, Kqrtlandstraat 26; Amtonius J, z v W F Putter en C P M Verschuren, Nassaulaan 8; Petronella J, d v A D Huijzer en P J Klaasse, Pr. Fr. Hendrikstraat 25; levenl. kind van G v Dijk en J A W Kleinekoort, Dr. Nolet- OVERLEDEN: K A Huijer, 85 j., we duwe van J C Jurgens, Burg. Knappert- laan 59; J v d Polder, 56 j., Nassaulaan 75. "Xarzan heeft vrouwelijke concurrentie gekregen in Francis Glifford. Deze athle- tische menselijke slinger-aap en duik- maniak heeft een zelfde verhaaltje om zich heen geschreven gekregen als Tar- zan. Een inlandse neger-stam bewaakt een kostbare schat aan diamanten, waar op een boef het oog heeft laten vallen. Toevallig is deze boef de identieke twee lingbroer van de vroegere dokter, die zich om wille van de misdaden van zijn broer met zijn Tarzan-dochter in de binnen-landen van Afrika terugtrok, dit zijnde de enige plaats, waar men de schande van zijn familie kan ontwijken. Voorgevend, dat hij stervende is, laat de misdadige broer de dokter met een vliegtuig naar zijn sterfbed brengen. Daar vermoordt hij de dokter en neemt diens plaats in. Verschrikkelijk voor de Tarzan-dochter, die nu een moordenaar tot vader heeft gekregen zonder dat zij het weet; zij ziet de broer natuurlijk voor haar vader aan Meer vertellen wij niet. Het is wel duidelijk, dat dit al leen kost voor de speciale liefhebber» is. 14 Jaar. HOOFDSTUK III. In de hitte van zijn betoog had het genie zijn sigaar met het verkeerde eind in zijn mond gestoken. Hij brandde zijn tong, spuwde het asbakje vol en dronk mijn bierglas leeg. „Waar was ik gebleven?" vroeg hij, toen hij weer bij kennis was. „Er moet iets gedaan worden" hielp ik hem. „Precies" zei hij, knoopte zijn jas dicht en vertrok. Twee maanden lang zag en hoorde ik niets van hem. Toen opeens kwam hij voorbij ons huis met een handwagen vol planken en oude kistjes. De handwagen was versleten en erg gammel, het genie zweette als een os en droeg een verscho ten overall. Zijn haren plakten over zijn oren en hij was erg ongeschoren. „Wat ben je aan het doen? vroeg ik. Hij keek schuw op, veegde zijn voor' hoofd droog met zijn mouw en zette de handwagen neer. „Kom er even in" nodigde ik. „Tien minuutjes dan" zei hij. De tien minuutjes werden twee en half uur en in die twee en half uur legde het genie mij uit, wat hij deed om de woningnood te verlichten. Ik luisterde aandachtig en begreep, dat het genie een pracht kerel was, een echte idealist, een vent om je pet en zelfs je zondagse hoed heel diep voor af te nemen maar ik be greep tevens, dat het genie net zoveel practische kijk op de dingen heeft als een kanariepietje en ik had verschrikkelijk- veel medelijden met hem. Wat had het genie gedaan? j Het genie was tot de conclusie gekomen dat aan het woningprobleem nu meer dan genoeg woorden waren besteed „Met kletsen bouw je geen huizen" had hij tot zichzelf gezegd, „we hebben hout nodig en stenen, ijzeren bintjes en potten verf, behangselpapier en spijkers". Eenmaal zover gekomen begon het ge nie zich af te vragen „Waar haal ik al dat materiaal vandaan?" Hfj was bij de diverse instanties ge weest. Die begonnen allemaal met formu lieren en richtlijnen te goochelen, hadden het over Rjjksgoedkeuringsnummers en wederopbouw, urgentie-verklaring en bouwvergunningen. „Das niks" besloot het genie. Zeven dagen heeft hij aan een stuk op zijn potlood zitten kauwen om een ideetje te vinden. Toen het potlood hele maal opgekauwd was en hij de laatste splinters uit zijn kiezen peuterde, wist bij het. Hij huurde een handwagen en be gon materiaal op te halen. Overal waar een ongebruikt kippen hok stond begon hij planken te slopen. Hij sleepte bintjes weg bij oud-roest-han- delaren, viste hout uit de Maas, brak hekjes af én trok paaltjes uit de grond. Hij tikte een stel lege wijnkisten op de kop, scharrelde stenen uit puinhopen, zocht en wroette, sjouwde en gapte, sleurde en leende, hakte en wurmde net zo lang tot hij in het sterrehbos een volkstuintje vol materiaal had liggen. Dat werd netjes gesorteerd en op stapeltjes gelegd en 's nachts zat hij in een overjas gehuld bij een stallantaarn te waken over zijn schatten. -vu.» „Als ik dit vrachtje erbij gelegd heb besloot hij, ben ik klaar om te beginnen Ik heb hem niet durven ontmoedigen, ik heb hem veel succes gewenst en hem een nijptang en een zaag cadeau gedaan, die ik al jaren ongebruikt in een hoekje onder de gootsteen had liggen °nÜ SEBASTIAAN. Het moet al heel raar gaan, wil Typer een namaak-Kinderkruistocht naar het Oude Kerkhof ontmoeten zonder de achtervolging naar de betekenis van uit gebeuren in te zetten. De waarheid was snel achterhaald. De kinderen van de 5e, 6e en 7e klas van de Katholieke Lagere Scholen trokken ter zangrepetitie voor de Aubade, welke op 6 September ter ere van de Troons bestijging van H. K. H. Prinses Juliana gezongen zal worden door de 3 hoogste klassen van alle Schiedamse scholen. Ondanks verwoede pogingen van fra ters, zusters en onderwijzers om bokjes en lammetjes gescheiden te houden, perste een zo grote stroom jongens en meïsjes zich door de deuren van het gymnastieklokaal, dat de verhitte pogin gen in arren moede moesten worden gestaakt. De piano was een Buch. Het merk Buche ware juister geweest; het was een ware beuk-piano. De fabriek ervan stond eens in de Rue Poissonnière, wat de ken ner van de Franse taal niet behoeft te verwonderen, want de stem van een vis wijf benaderde dit instrument het dichtst in muzikaliteit. Om over de zuiverheid maar een paedagogisch stilzwijgen te be waren. Na het ongedisciplineerde gekakel, dat alle geheime-wapen-betekenis in' zich bevatte, om gebruikt te worden voor de sonische oorlogvoering dit is de oor logvoering, waarbij door middel van een zeer schokkend geluid de zenuwen van de burgerbevolking zodanig worden ge spannen, dat zij afknappen kwam hot gedisciplineerd zingen. Het begon met „Wilt heden nu tdeden' ,„-,or.«4ioEiaiH pn muzikaliteit vai Wellicht valt deze puzzle-rubriek voor U in een iets te moeilijke klasse. Hier heeft de schoolmeester-rijmelaar be doeld, dat op de beide ronden, het Noor delijk en Zuidelijk halfrond dat lied gehoord wordt. Het is dan ook een echt opvoedkundig lied voor kinderen: „Mijn leren is spe len" en mijn zingen is liet oplossen van geografische woordspelinkjes. De Hersen-gymnastiek zou een heel half uur vol kunnen maken met vragen naar aanleiding van dif Jubileumlied 1923. Het kon beter Jubileumlied 1929- 1937 of wel „Het Malaiselied" heten. Na de monden en de ronden, krijgen we nu duizend mensen methun vrome beê en omdat „wensen" zo lekker op „mensen" rijmt, stijgen er duizend van een soort op van hier en overzee. Twee duizend monden is per slot van rekening niet Jallend veel; daarom gaan nu nog duizend handen twee maal wui ven. Goed gedisciplineerd als een massa oefening van een gymnastiekclub: een zelfde groet. Een sprookje wordt waar en in alle „wereldlanden" gaat het Hollands bloed spreken; blij, dat het niet langer heeft te kruipen, waar» het niet kan gaan. Duizend mannen en vrouwen zingen nu het hoofd ontbloot dat is natuurlijk een vergissing; de mannen moeten het hoofddeksel afzetten, maar het staat net ter als de dames de hoeden ophouden „Wilhelmus, tweemaal: van Nassauwe Getrouw, tweemaal: tot in de dood!" In vers 6 zal de Leeuw niet lijden, dax Holland zal vergaap en zolang hij nu maar zijn zwaard en zijn kroon oiijft dragen, kunnen we de West-Europese Unie. het Plan Marshall en al die poes pas lustig op stal zetten: hij zal schragen ons volk en onze troon. En voor de af wisseling zijn we weer getrouwe tot in de dood. 1 En dit, waarde lezer, zal de aubade zijn, welke de schoolkinderen brengen ter ére van de nieuwe Vorstin, de Vrouw die even ver verwijderd is van valse beeldspraak en rethorische nonsens als aesthetische zin van dit samenraapsel uit „Kun je nog zingen, zing dan mee Onderwijsverniewing is vooral op het gebied van zang-onderwijs een urgente kwestie. Temeer, omdat er zoveel goed materiaal is, dat de kinderen geen Re derijkers-knollen voor sappige volks lied-citroenen verkoopt- TYPER. Het bestuur van de afd. Schiedam van de Algem. Bond voor Ouden van Dagen roept alle Ouden van Dagen op. om op 6 September 's avonds om 7 uur mee te defileren voor de burgemeester, die op het bordes van het stadhuis aan de Grote Markt, als vertegenwoordiger van H. M de Koningin een défilé van de Schiedamse 'verenigingen zal afnemen. Men kan zich op 4 en 11 Augustus van 's morgens 10—12 uur opgeven in het Volks-koffiehuis, Lange Haven 33 en bij de boden van de Bond. „ORANJE-VERENIGING". De M. O. V. heeft plannen gemaakt om per 31 Aug. a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Konin gin een historisch-allegorische optocht te houden. Door de commissie, welke is samengesteld om deze optocht te or ganiseren, wordt een beroep gedaan op de Maassluise verenigingen, industrieën, middenstand enz. om aan deze optocht medewerking te verlenen. Op Dinsdag 27 Juli a.s. 's avonds om 8 uur wordt er door de commissie m het Zeemanshuis een bespreking gehouden. Hierbij worden allen, die aan deze op tocht willen deelnemen, uitgenodigd. PROCESSEN-VERBAAL. Terzake diefstal van 5 rol handvaten werd proc. verb, opgemaakt tegen T. uit Schiedam en v. H. uit Vlaardingen. De vaten werden in beslag genomen. Tegen de koper van deze vaten, ge naamd K., werd wegens schuldheling eveneens proc. verb, opgemaakt. Voorts werd proc. verb, opgemaakt tegen de R. uit Rotterdam, terzake dief stallen van een electr. boortol en een srij-ijzer. Het ontvreemde kor. wor den in beslag genomen. Terzake overtreding ,van de drank wet, werd proc. verb, opgemaakt te gen de winkelier V. alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Nicolaas, z. van N. Over* voorde en N. Speijer; Maartje, d. van A. Molendijk en A. J. Goudswaard. GEHUWD; J. J. Verheij en L. J. I.an- geveld. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur wende men zich voor geneeskundige hulp tot E. W. Melchior, arts, Veerstraat 15. Tel. 308. Begonnen werd - in genoemde maand aan 3.196 woningen, zodat aan Jiet eindb van Mei 1948 43.092 woningen in uitvoe ring waren. HorizoctaaJ; 1 Oplichter, 8. Jong dier. 11. Staaf, 12. Bloeiwijze, 13. Troefkaart, 14. Zang- noot, 16. Keurig, 18. Tocht, 19. Laatsleden, 20. Gelders dorp, 22. Drinkgerei, 23. Vrij, 24. Waadplaats, 25. Ge bied, 27. Hoofddeksel, 28. Schildknaap, 30. Schatting, -32. Dron ken, 33. Betekenis, 34. Voorzetsel, 36. Holte. 39. Telwoord, 40. Grond soort, 41. Vogel, 43. Spoedig, 44 Godsdfenst, 46. Insect, 48. Voeg woord, 49. Mand, 50. Afscheiding, 51- Kle dingstuk, 53 Brabants dorp, 55 Grot. 57. Her kauwer, 59. Tooi, 60 Ouderwets kledingstuk, 61. Inhoudsmaat, 63. Wig, 65. Maanstand, 66. Familielid, 68. Been, 70. Lidwoord, 71. Be- hoeftig, 72. Huisdier, 74, Voegwoord, 76. Titel, 77. Teer gewas. Verticaal: 1. Plak gras, tal woord. 3. Zuster, 4. Europeaan. 5. Berg plaats, 6. Vaa'rtuig, 7. Voertuig. 8. Voor schrift, 9. Maat, 10. Laag land, 13. Holte, 15. Lied, 17. Hoop, 48. Bedorven, 19. Pro ductiviteit, 21. Ernstig, 23. Europeaan, 24. Zeef, 26. Europeaan, 27. Gelijkenis, 28- Kern, 29. Voorgeslacht, 31k Zoogdier, 35. Kleverige stof, 37. Vloeistof, 38. Kleur, 39. Maat, 42. Godin, 45. Loop, 47. Kle dingstuk, 49. Vrucht, 50. Dierenverblijf, 52. Bereider, 54. Herstelplaats, 55. Vlees soort, 56. Tijdsdeel, 58. Belofte, 60. Be drag, 62. Laag, 64. Stad in België, 66. Vreemde munt, 67. Toiletartikel, 69. Waarschuwer, 71. Voertuig, 72. Losplaats, 73. Voorzetsel, 75- Zonnegod. Oplossingen -tot Donderdagmiddag. De oplossing van de verborgen spreek- woord-puzzle van vorige week luidt: Slapende katten vangen geen ratten. 1 Osloërs, 2. klapper, 3. antenne. 4. ade laar, 5. eskader, 6. prettig, 7. Benares. 8, ervaren, 9. slinger, 10. genadig, 11- on geluk, 12. legende, 13. Arabier, 14, zit ting, 15. Armenië. De prijs is gewonnen door: Zr. Putters, Frans Halsplein 31a, Schiedam.- De commissie ter bestudering van de status van Aruba in het nieuwe konink rijk heeft voor de Nederlandse Antillen een constitutie ontworpen, die door alle leden eenstemmig werd aangenomen. Voorgesteld wordt, dat de „Verenigde Nederlandse Antillen" een federatie van zes eilanden zullen zijn, waarvan elk eiland wordt bestuurd door een gouver neur, een volksvertegenwoordiging en een college van gedeputeerden. De ge meenschappelijke aangelegenheden in het toekomstig „Verenigd Koninkrijk" zullen worden behartigd door het bestuur van de Verenigde Antillen, bestaande uit een federale raad en een bestuursraad Nederland zal vertegenwoordigd worden door een krooncommissaris. Volgens' mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland zijn in'de weafk van 11 t.m. li Juli j.l. in de haven van Rotterdam aan gekomen 170 zeeschepen met een inhoud van 730.499 netto M3. (2,83 M3. is 1 reg.- ton), tegen 137 schepen met 624.683 netto M3. Nu dus 33 schepen meer met 105.805 netto M3. Daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes heeft de minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel, hedenmiddag de zitting der Staten-Generaal gesloten. De beide Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het gebouw der Tweede Ka mer in verenigde vergadering bijeenge komen onder voorzitterschap van de pre sident der Eerste Kamer, mr. R. Kranen-, burg. Nadat dr. Beel -de vergaderzaal was binnengeleid, hield hij staande achter de regeringstafel, de volgende toespraak: „Het heeft Hare Koninklijke Hoogheid de" Regentes behaagd mij in naam van Hare Majesteit de Koningin op te dragen de zitting der Staten-Generaal te sluiten. Gedurende het nu afgelopen zittings tijdvak heeft het overleg tussen de volks vertegenwoordiging en de regering wederom tot goede resultaten geleid. In het bijzonder moge hiér worden herin nerd aan de voorstellen tot verandering in de grondwet, onder meer teneinde een nieuwe rechtsorde voor Nederland, Ned.- Indië, Suriname en Curasao te kunnen voorbereiden en vestigen, welke in eerste lezing door U werden aanvaard en welke de oorzaak zijn, dat de sluiting van de zitting der Staten-Generaal op dit onge wone tijdstip plaats vindt. Dat met be trekking tot de staatkundige hervormin- gen in Suriname en de Nederlandse An- tillen reeds de eerste stap kon worden ge zet door de aanvaarding van de wets ontwerpen tot wijziging van de staats regelingen van Curasao en Suriname, stemt de regering tot voldoening. Op internationaal gebied valt te ver melden de ondertekening door Nederland van het verdrag met België, Frankrijk, Luxemburg en Groot-Brittannië en Noord-Ierland op 17 Maart j.l. en van het verdrag nopens de Europees-econo mische samenwerking op 18 Aprill j.l.. aan welke verdragen U reeds uw goedkeuring hebt gehecht. Mogen deze gebeurtenissen tot e denheid aanleiding geven, de internatio nale toestand, in het bijzonder ten aan zien, van hetgeen zich in Duitsland vol trekt, is voor de regering voortdurend een reden tot bezorgdheid. Tal van andere wetten kwamen voorts in deze zittingsperiode dank zij uw mede werking tot stand. Hare Koninklijke Hoogheid de Regen tes heeft mij verzocht U, mede namens Hare Majesteit de Koningin, hare erkente lijkheid te betuigen voor uw toewijding en ijver in het behartigen van 's lands TL cllt Q11 Door de Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik de zitting der Staten-Gene raal in naam der Koningin te zijn ge sloten." Daarop werd de minister-president uit geleide gedaan, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Opening der nieuwe sitting De leden der beide Kamers van 'de Staten-Generaal zijn opgeroepen voor een verenigde vergadering in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 Juli, des namiddags te kwart voor één. In deze vergadering zal de minister-president, daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regen^*, de aanstaande zitting der Staten-Generaal te één uur openen. Te kwart over twee vergadert de Eerste Kamer, o.m. voor het onderzoek der ge loofsbrieven ,en beëdiging der leden. Voorts wordt o.m. geloot voor het be palen van de tyd van aftreding der le den. Na benoeming van de leden van enige commissies wordt het tot wijziging van de Wet van 1935, houdende bePalinf?£.lrrtra's h' hebbende op de zeevaartdiploma s, be- ha"de!?'lf dri, komt. de Tweede Kamer biieen voor het onderzoek der geloofs- J v.ierin ff Her loHon Vnnrt.S brieven en. dat alle waardigheid en muzikaliteit van onze Gouden Eeuwse liederen in zich bevat. De neiging bleek groot om de aanduiding „rustig" te verwarren met het synoniem „slaperig", wat toch nau welijks de bedoeling van het lied kan zijn. Een zelfde probleem deed zich voor bij de „Bede voor het Vaderland waar bij in navolging van de doorsnee Neder landse kerkzang de opvatting scheen te heersen, dat een bede van elke innerlijke drang of bezieling gesteriliseerd moet zijn tot een soort gebeds-stroop. Voor het volgende nummer offerden wij zonder gekanker ons bekende „Goed en bloed" tot het langs beemd en strand klonk: „Vrij is 't volk van Nederland Recht en slecht daverden de klassen door de eeuwen heen tot zij hou en trouw het hart aan het dierbaar Neder land verpand hadden. Hiermee begon de keuze van ware jeugd-liederen eerst goed. Al deze jon gens en meisjes zegenden de dag, dat zu de handen konden strekken en hun borst konden doen gloeien van vreugde om het „Heil U" door Hollands tuinen te ruisen. (Eigenaardig, dat de kinderen van vroeger blijkbaar windzuchtiger stemmen hadden dan onze knapen. Laar ons luisteren naar het jub'len van strand en duin nu de gouden jonkheid ten troon stijgt. "Heil U wat bezwijken zal" doet ploe- seling de schrik om het hart slaan. Dit is een revolutionaire uitroep, die kenne lijk door Saul de Groot per ondergrondse. Waarheid is ingevoegd. Gelukkig, er volgt nog meer. Wat be zwijken zal, wordt niet met „Heil U begroet, al mocht U zulks in eerste le zing vermoeden; „Heil U wat bezwijken zal, Heil U onze trouw staat pal!" luidt ,de tekst. Ja, dat had U niet gedacht, dat we zo'n verrassende anti-climax ijl een Kroningslied konden verwerken. We gaan verder en bezoeken de Vrijheid die aan deze stranden woont, nu „Heil U" op der Nassau's troon gezeten is. Er komt zowaar nog goochelen bij kij ken' de schepter is de toverstaf, die. allen trekt en rust gebiedt in 't woên der baren, frisser leven, vreugde wekt! Wordt niet woênd, lezers, over het feit, dat deze rhetorische nonsens in de jare 1948 nog dodr Schiedamse schoolkinde ren gedebiteerd moet worden. Het ziin per slot van rekeining maar „duizend ménden", die nu een zelfde Hollands woord spreken. „Maar duizend mo-on-den: (bis)". En die zijn dan nog verdeeld over beide ro-on-den, bei-de ro-on-den. Naast deze avonturenverhalen zijn er de nuchtere dorpsverhalen. Hier vond de volksverbeelding een onuitputtelijk rijk terrein; ze vertellen van de slimheid van een ketellapper die de duivel te glad af was of van de domme Jack die zijn koe ging verkopen voor een bij die dan sen kon. Van Ierland naar China. Bij de Bezige Bij verscheen in de bewerking van Langen een 23-tal ^rookJerJ. wonder^ Illustratie uit „De harp van Erin Bij gelegenheid van de Boekenweek (1948) die Donderdag bes-on hebben we een speurtocht door de nièuwverechcncu boeke» gemaakt en uit deze chaotische veelheid een kleine stapel terzijde gelegd, Wat de norm was die onze keuze bepaalde? Op de eerste p aats de gedachte dat de Boekenweek belangstelling voor het boek w'l wekken in zeer brede kring. Niet naar het absolute kunstwerk richtte zich dus onze aandacht, maar uaar het boek, dat, staande op een ped dat de smaak der litteraire fijnproevers kan bevredigen, ook aan ge egenheidslezers volle voldoening vermag te schenken. Welnu, toen de keus gedaan was, bleek dat de uitverkoren boeken één karakteristiek gemeen hadden: zij waren allen geschreven met een oprecht pleizier het leven, een pleizier ook in het vertellen, en een zekere blijmoedigheid, die zonder zware problemen te stellen, de dingen in simpele doch zinrijke vorm ziet. ,Hoe zal men van het leven vertellen ^^e ^ingén z®|£ vertelten'van'sprook- liger zekerheid te worden verstaan k°o£ds£uk 0™r_ ^et toch eenmaal over waarlijk gedeeld pleizier dan wan- j hebben gaan we meteen naar neer men over kinderen verteltvraagt «P^ voigende boek ,.»e harP van Erin'" met inniger in een iijke verhalen vaneen Chinees ^ge- sprookjesverteller Poe Soeng Lhag. »d van we voor dit boek voorbehoud voor vol- wassenen wensen. Wie spreekt over blijmoedige vertel lingen mag het derde deel van pater Schreurs' trilogie „Kroniek ener parochie" (Uitg. Het Spectrum, Utrecht) zekér niet vergeten. De oude Nicolaas Boute „de Mens", wiens ondergang in het tweede deel beschreven werd is verdwenen, maar in de gesprekken der dorpelingen leeft hij voort en in het dorp spelen nu zijn zonen Dorus, Lambert en Nico een vooraan staande rol. Voorts is ook kapelaan Odekerke als helt>er van pastoor Lumens heengegaan maar ziin opvolger, de onstuimige door draver kapelaan van de Brande, biedt een even interessant object voor pater Schreurs' gezond en helder Inzicht in het menselijk karakter. Haast nog meer dan in zijn vorige boe' ken zoekt do gezellig voortvertellende schrijver zijn kracht in het anecdotisehe. Het gevaar van het uiteenvallen in losse episoden, die minder indruk bij de lezer achterlaten naarmate ze vluchtiger en meer om zichzelf verteld zijn, heeft de schrijver daarbij niet geheel overwonnen. Een ander priester, die als romanschrij ver grote verdiensten heeft is Can. Shee- han. Van hem verscheen bij Paul Brand „De blindheid van dr. Gray". De inhoud van dit boek is zo bont, er zijn zoveel Antoon Coolen in „Uit het kleine rijk (Uitg. Het Wereldvenster A'dam), een herdruk van een weinig bekend, maar alleraardigst boek van deze ras-verteller. Hij vertelt in dit charmante werkje met grote openhartigheid over zijn eigen kin deren. Het is alsof de lezer voor enige tijd wordt opgenomen in het gezin van de auteur die hem zonder enige terug houding laat zien hoe het daar toegaat. Men ziet hoe de' kinderen opgroeien, hoe de jeugdige karakters zich vormen, we leven mee met hun spel, we onder gaan hun verwonderde ontvankelijkheid voor het omringende,' en doordat de schrijver er telkens de ouders bij betrekt tekent hij tevens zijn zelfportret als be nijdenswaardig vader vair' een gelukkig gezin. HM beëdiging der leden. Voorts zalfde'nominatie voor 'het voorzitterschap worden op-gemaakt. De kabinetsformateur, dr. L. J. M. Beel, heeft heden in de loop van de da„ de ministers Götzen, Gielen, Van Maar- seveen en Van den Brink ontvangen. gels kende" (uitg. Het Spectrum, Utrecht) De door de par°^llekamer schrik verwachte wereldvreemde kamer geleerde pater Happe blijkt opjm eigen zonderlinge manier een cb£a_ te zijn, die het hart van zijn p nen door en door kent. Hier - har het boekje ^"^„^"spectrum versche- Eveneens bij het Spe Godfri nen twee berdLuk£|t klein insecten- bo°ek"nbéleefde de twaalfde druk en dit urn veestiee verhaal van Eriks wonder- lijke reis m het insectenland Wollewei, waar de samenleving dezelfde euvels hliikt te vertonen ais bij de mensen, zal nog wel meer herdrukt worden. Minder bekend dan Erik is Bomans' eersteling „Be memoires van Pieter Bas", door velen nog steeds «als zijn beste bóek beschouwd. Zeker is, dat de beschrijving va- d—a argeloze, die langs - U onverklaarbare wegen tot het minister motieven dooreen geweven dat het m0® schap komt, juist het slachtoffer is dat- Gedurende'de week van 12£'™'"J"h 1948 werden in de Nederlandse steenko- lenmijnen tn totaal 216.876 ton kolen ge produceerd tegen 215.317 ton m de voor afgaande week. Dit Wil zeggen: 36.146 ton per dag, vorige week 35.886 ton. In aansluiting op het bericht uit Brussel omtrent de verklaring van de Belgische minister van. fiancien over a beschikbaarstelling van deviezen aan Ned. touristen naar Belgie door de Ned autoriteiten, wordt van Ned officiële zijde nog het volgende gemeld. Met het oog op de samenwerking der Beneluxlanden heeft de regering op ver zoek van de Belgische regering binnen het kader van het bestaande handels- accoord een beperkt bedrag aan devie zen beschikbaar gesteld voortourisme naar België en Luxemburg voor de pe riode van heden tot en met Septem- ber 1948. Per persoon in de leelitijd van 15 jaar en ouder zal voor een ver blijf van tenminste 3 en ten hoogste 8 dagen een bedrag van Belg. frs. 300 per dag beschikbaar worden gesteld; kinde ren beneden 15 jaar ontvangen Belg. francs 150 per dag. Aanvragen tot het verkrijgen van een deviezentoewijzing moeten op ae ge bruikelijke wijze bij de devieze nken en erkende reisbureaux worden inge diend tot uiterlijk 30 Jul1- De toewijzing zal n" °noS den. Met nadruk wordt er opgewezen. dat verkregen deviezen met overdraag baar ziin en voor geen andere doelein den dan voor tourisme in België en Luxemburg mogen worden aangewend. Personen, die ^eeds een deviezentoe- wijzing voor vacantiereizen in 1948 hebben ontvangen, komen voor deze re geling niet in aanmerking en behoeven derhalve geen aanvrage in te dienen. (Uitg. Elsevier, A'dam). In deze, prachtig uitgegeven bundel verzamelde pater John B. Knipping een aantal volkssprookjes van het groene eiland, dat met zijn mys terieuze natuurpracht het moederland van feëen en elfen zou kunnen zijn. Daar zijn op de eerste plaats de avon turensprookjes, waarin ontzagwekkende helden op weg naar hun ideaal menig monster krijgen te bevechten, een taak die al of niet met hulp van betoverde merries of feëen steeds met succes wordt volbracht Er ligt een glans van primi tief volksgeloof over deze steeds volgens eenzelfde schema gebouwde heroïsche verhalen, onder welke vooral „De vogel van het gouden eiland" als een buiten gewoon gave vertelling opvalt. lijk is door de gebeurtenissen heen de grote lijn te blijven volgen. Can. Sheehan is nu eens de geleerde, die zijn erud.tie achteloos uitstrooit, dan weer de mensen kenner, soms de theoloog, maar hij ook een uitstekend verteller zijn denken aan de passage met de Rauaai schilder een kostelijk humorist. Zijn boek dat Wij ieder van harte aan bevelen, is als een rijke prenten, met smaak ingelijst in het giote motief dat eraan ten grondslag ligt. de schijnbaar stugge dr. Gray die onder in vloed van zijn nichtje en uiteindelijk door het verlies van zijn gezichtsvermogen de winst boekt van een warmer mensen liefde. Een aardig boekje is Cecily flalla k's „Van een Frans patertje, dat geen En- Bomans' hoffelijke spot behoeft. Deze nieuwe t druk werd door H. Prenen met nieuwe en zeer geslaagde prenten ver sierd. Tenslotte noemen we nog een nieuwe novellenbundel van Henriette van Eyck. „Bedelarmband" (Uitg Querido). Hen riette van Eyck behoort tot de humoris ten, die een eigen geluid laten horen. In deze zeer smaakvol uitgegeven bun del herkent men dit geluid onmiddellijk. Een fletirig, opgewekt geluid, soms iets te uitbundig om nog aan de onvervalst heid van deze humor te geloven, maar vol verrassende vondsten en speelshe den. Meer pretentie dan amusant te zijn lijkt de schrijfster niet te hebben; maar hierin slaagt zij dan ook met vlag en wimpel. Volgens onbevestigde berichten uit Hof (Beieren, op de grens van de Amerikaan se en Russische zones) hebben Russische officieren gezegd, dat de grenzen tussen Oost- en West-Duitsland over een dag of tien weer open zouden zijn, aldus A.P De directeur van een busdienst in Hof, Hans Bojak, zegt, dat hij aan de Russische officieren gevraagd heeft, wanneer hij zijn dienst van Hof op Berlijn weer ope nen kon. De Russen antwoordden (vol gens Bojak): „over een dag of.tien", want „na de invoering van het nieuwe geld zou het niet meer nodig zijn, de grenzen dipht te houden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2