Frankrijk heeft weer een Goederenvervoer van en naar sovjet-zone verboden F out en komen op Britse hoofden „Financial Times" vergelijkt: Indonesië-Malakka CONFLICT IN DE MIJNEN OPGELOST DE KABINETSFORMATIE Stormhoek MINISTERIE CommunistiscK hoofd der Berlijnse politie geschorst FIGUREN VAN DE VOORAVOND Reconstructie van het oude kalinet Onwaardig gedoeder socialisten Naar West-Duitse regering DE VIERDAAGSE Hendrikdie van „Triton" Op zoek naar liet goud Tijdelijk minder vlees Niet meer dan 10 pet. extra I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de DE GRONDWETS HERZIENING Voor tweede lezing ingediend Eerste „paal" geslagen ERNSTIGE VERWIJTEN AAN DE ENGELSE REGERING DE VIERDAAGSE De Zaankant er naar Den Helder vertrokken HET ZERE BEEN Kaas als compensatie Geregeld overleg met Y akunie 70ste JAARGANG No, 20682 DINSDAG 27 JULI 1948 WINSEI afferden) PUIFLIJK EWIJK BEUKIINGI Worsen IBERGHAREN .HERN EN WIJCHEN (Van onze redacteur). Nu de formateur voorlopig'het politiek verkeer met de partijleiders heeft stop gezet, ligt er een geheimzinnig waas rond de besprekingen, welke Dr. Beel giste ren ook weer met verschillende oud ministers heeft gevoerd. Het zijn nog altijd figuren uit het oude kabinet, waar mee hij confereert deze middag waren de heren Fiévez en Mansholt aan de beurt en uitgezonderd de heer H. A. van Karnebeek directeur van de Stan dard Oil Company, die de formateur deze middag eveneens ontving, is op slechts enkele uitzonderingen na bijna 't gehele oude kabinet reeds aan de beurt geweest. t>eze uitzonderingen zijn de oud-ministers Witteman, van Boetzelaer, Jonkman en Vos. Van de drie laatsten is het zo goed als zeker, dat zij niet in net nieuwe kabinet zullen terugkeren. En deze posten zal dan de formateur waar schijnlijk wel benutten om ze te doen bezetten door figuren uit de midden partijen, die ook in het andere kamp vertrouwen kunnen wekken. Een recon structie dus van het oude kabinet. Maar op welke basis zal Dr. Beel daar mee voor de Kamer verschijnen? Hij zal deze „oude en nieuwe mensen" trachten te verenigen op een program, dat zij zullen kunnen onderschrijven, maar aan dit program zouden de partijen zelf in de Kamer niet gebonden zijn. Dat is niets voor Dr. Beel, die immer de grootst mogelijke zekerheid wenst. De vaste steun der partijen op dit program zal hij moeilijk kunnen ver langen, daar hij dan op zijn eerste po gingen tot vorming van een parlemen taire regering zou terugvallen en hij deze poging definitief heeft begraven. Maar wel kan hij trachten van de par tijen een welwillende houding te ver krijgen tegenover zijn plannen. Ook dan echter kan het in het parlement tot Se vreemde figuur bomen, dat de partijen in de Kamer voorstellen van haar eigen ministers van de hand zouden wijzen, omdat de partijen zich aan het program van de minister-president niet gebon den acüstenvooral op sociaal-econo misch terrein zou dit licht kunnen ge beuren. Maar zal dr. Beel anders kunnen doen?' Door de eerste besprekingen zijn K.V.P. en P. v d A. beide wat in een hoek ge drongen, waaruit zij nu moeilijk meer kunnen geraken. Practisch gaat het nu vooral o-m de Indonesische paragraaf en d'e grondwetswijziging, die op deze wijze wel veilig zouden zijn gesteld. Maar daarna? V, i Voor de P.v.d.A. staan de zaken nog iets moeilijker dan voor de K.V.P., sinds hét bekend geworden is, dat na de be sprekingen van de vier fractieleiders met de formateur de heer van der Goes van Naters geen ruggespraak heeft gehouden met zijn gehele fractie maar alleen met de heren Drees en Vorrink. Dat zou de fractie nogal hoog zitten, wat de bespre kingen en d'e pogingen van dr. Beel wel niet zal vergemakkelijken. Maar nu de oud-ministers zo goed als alle aan de beurt zijn geweest, verwacht men, dat er heden wat meer lijn in de situatie Wij menen intussen, dat hij ook in dien hij nu zijn team bijeen zou hebben hij achteraf toch eerst daarover nog wei eens met de fracties zal praten, al vorens met zijn medewerkers voor het voetlicht te treden. Waartoe hij immers eerst pas besluiten kan, indien hij het uiteindelijke oordeel der verschillende partijen heeft. En het oordeel der fracties zal weer afhankelijk zijn van het te vor men team. Om toch nog tot een kabinet te geraken heeft de formateur zijn werk wijze dus moeten omdraaien. En zo is het zeer wel mogelijk dat hij achteraf de steun krijgt, welke men hem in eerste instantie heeft onthouden. Det wetten van 27 en 28 Mei j.l. tot herziening van de Grondwet zijn thans ter behandeling in tweede en defini tieve lezing bij de Tweede Kamer inge diend. PARIJS, 27 Juli 1948. (Telefonisch van onze correspondent). Eerst diep in de nacht heeft André Marie zijn ministerie naar het Elysée knnnen leiden, ofschoon het reeds se dert Zondag gereed was. Tot laat in de avond hebben n.l. de socialisten hun dubbelzinnige houding volgehou den, zodat de kabinetsformateur niet wist, of zijn ministerie door deze par tij gesteund werd of niet. In He namiddag had de socialistische fractie met slechts 34 tegen 32 stemmen en 8 onthoudingen aan haar partijgeno ten toestemming verleend, in het mi nisterie te treden. Dat Whs voor de mi nister-president een te onzekere positie. Met vereende krachten hebben toen de president van de republiek, Léon Blum en Ramadier hun pogingen voortgezet, om de socialisten te doen begrijpen, dat hun houding het bewind zou overleve ren aan de rechtsche parlementshelft De socialisten, die hun positie zeer overschatten, beproefden nog in de laat ste uren enkele belangrijke ministeries aan de M.R.P. te ontnemen en Paul Reynaud en René Mayer de wet voor te schrijven! en even voor middernacht werd nog medegedeeld, dat de fractie geen beslissing had genomen en heden opnieuw zou vergaderen. Maar toen dreigde Paul Reynaud zich bij dit „onwaardig gedoe" terug te trekken, waarop de kabinetsforma teur en Léon Blum, die bij de presi dent van de republiek in beraad Wa ren, de knoop doorhakten en de mi nisters bijeen werden geroepen, zo dat de voorstelling van het nieuwe ministerie kon plaats hebben met de gebruikelijke ondertekening van het besluit voor de officiële afkondiging. Het ministerie is dus geboren onder omstandigheden, die een voortdurende bedreiging voor zijn bestaan blijven, Men verwacht dan ook niet, dat het nieuwe ministerie een rustig bestaan zal hebben De voornaamste vraag voor bet ogenblik is echter, hoe de strijd in de socialistische partij zich zal ontwikkelen en hoe de houding van de socialistische kamerfractie zal zün bij een stormloop tegen het ministerie, welke al zeer spoe dig kan plaats hebben, als Reynaud en Mayer bepaalde volmachten vragen. Naar wij gisteren in een deel onzer oplage reeds meldden, hebben de. Britse en Amerikaanse autoriteiten in Duits land met ingang van gisteren alle goe derenverkeer tussen de Engels-Ameri kaanse zone en de Sovjet-zone stopge- zet, in verband met „technische moei- lijkheden". De order heeft enkel be trekking op het vervoer per spoor en geldt niet voor de Franse zone, die op dezelfde wijze zal worden behandeld als alle andere West-Europese landen. Het transitoverkeer tussen West- en Oost- Europa door de dubbele zone en de Sovjet-zone valt ook niet onder de bepa ling, doch goederenvervoer uit West- Europa voor de Sovjet-zone via de dub bele zone zal niet zijn toegestaan. Deze Brits-Amerikaanse stap is de eerste positieve tegenzet, die de Wes telijke geallieerden doen om te trach ten de Berlijnse blokkade te breken. De Britse en Amerikaanse autoriteiten hebben lang geaarzeld tot deze stap over te gaan in verband met het nadeel, dat de landen, die met de Sovjet-unie handel drijven, daarvan zouden ondervinden. De Italiaanse leveringen aan de Sov. Jet-unie - maandelijks 20.000 ton py riet en benodigdheden voor de staalin dustrie zullen thans worden onder broken. Voorts zal Rusland niet langer in staat zijn Zwitserland van bruinkool te voorzien, terwijl Groot-Britannië o.a. verstoken zal blijven van een kleine hoeveelheid potas. Nederland, dat nog onlangs met de Sovjet-zöne van Duitsland een uitge breid handelsaccoord afsloot, wordt voorlopig niet bijzonder getroffen, aan gezien het transport in beide richtingen mogelijk is via de Oostzeehavens en door het Kielerkanaal. Een tweede feit, dat wellicht de lijkheden tussen de Westelijke gealli eerden en de Sovjets kan vergroten, is de door dr. Friedensburg, wnd. burge- Gistermiddag is het stoffelijk overschot van drie der zes slachtoffers van het ongeluk met de Mitchell-bommen- werper in Schotland op de begraafplaats Westduin in Den Haag ter aarde besteld. De stoet onderweg naar de begraaf plaats. meester van Berlijn, bevolen schorsing van de door de Russen aangestelde hoofdcommissaris var. politiè, Paul Markgraf. De Berlijnse gemeente raad heeft de socialist dr. Stumm als opvolger van Markgraf aangewezen. Dit besluit werd uitgevaardigd na over leg met burgemeester Frau Louise Schroeder. Markgraf wordt ervan beschul digd, de bevelen van het Berlijnse stads bestuur, waarin de raadsleden van West- Berlijn een meerderheid vormen, niet te nebben uitgevoerd. „Markgraf heeft zich het vertrouwen onwaardig betoond door zich op on-democratische, on-Duitse en on-gedisciplineerde manier te gedragen", aldus de ontslagbrief. Tussen de drie Westelijke militaire gouverneurs in Duitsland en de elf West-Duitse premiers is te Frankfurt overeenstemming bereikt betreffende de te nemen stappen ter vorming van een politiek regiem in West-Dv.itsland. Met de voorbereidingen voor het bij eenroepen yan een constituerende vergadering is reeds een begin ge maakt. Zij zal de naam „parlemen taire raad" dragen en worden samen gesteld uit delegaties uit de parlemen ten der diverse Duitse staten, in ver houding tot het aantal inwoners dier staten De eerste vergadering zal voor 1 Sept. a.s. plaats vinden. De overeenkomst bevat een sule, die eventuele deelneming van Russische zone mogelijk maakt. Een moeilijkheid, die misschien tot vertraging van de uitvoering van de te Frankfurt genomen besluiten kan leiden, is de reactie op 't Franse ontmantelings bevel, dat verleden week is uitgevaar digd en 38 fabrieken, waaronder prac tisch de gehele Zuid-Duitse horloge- industrie, betreft. De regeringen 4van Zuid-Wuerttemberg en Zuid-Baden "eb ben namelijk gedreigd te zullen aftre den, indien het Franse bevel ongewij zigd zal worden doorgevoerd. De voedselvoorziening van Berlijn Het sovjet-Russisch militair bestuur heeft het Berlijnse gemeentebestuur of ficieel medegedeeld, dat het van 1 Aug. af de verantwoordelijkheid voor de leveifsmiddelenvoorziening van geheel Berlijn op zich neemt. Naar aanleiding van de onordelijkhe den in Malakka, die door de Britten met krachtige hand worden bestreden, verge lijkt het Engelse blad „Financial times" het huidige Britse optreden met de door Engeland gevolgde politiek t.a.v. Indo- resië. Het blad schrijft: „Vele Spitfires en andere moderne wa pens worden thans tegen de tgrraristen in Malakka gebruikt. Over de noodzaak om deze te gebruiken kan geen twijfel be staan, want de toestand in Malakka is in derdaad ernstig. Eindelijk heeft de rege ring door het buiten de wet stellen van de communistische partij van Malakka dit feit toegegeven. Onze bestuurs-auto- riteiten betalen thans een zware prijs voor hun vroegere pogingen om de linkse leiders der Chinese bevolkingsgroep te vreden te stellen." Het blad noemt Bevin en Creech Jo nes, resp. de Britse minister van buiten landse zaken en koloniën, voor een groot deel' schuldig aan het verkeerd be handelen van de crisis in Malakka. „Gedurende de laatste drie jaar heeft Bevin herhaalde malen de Neaerlan' ders er op gewezen, hoe zij bij een soortgelijke toestand in Indonesië moesten optreden. Bevin placht de Ne derlanders stichtelijk mede te delen, dat Engeland geen wapens zou leveren gering bij haar instructies aan de Neder landers, hoe zij hun rijk moeten besturen, in Malakka op ons eigen hoofd neerko men". voor het beschieten van Indonesische „nationalisten". Ieder weet, dat in het Verre Oosten „nationalistisch" en „communistisch" verwisselbare termen zijn. Door het de Nederlanders in Indone sië moeilijk te maken, hebben wij op directe wijze de huidige communisti sche acties in Malakka aangemoedigd. De politiek van Bevin en Creech Jo nes ten opzichte van de Nederlanders is inderdaad zowel dwaas als huichelachtig geweest. Bevin- spreekt zijn vertrouwen uit in de Westerse Unie. Voor de ver werkelijking van dit ideaal is een sterk Nederland noodzakelijk. Zonder zijn overzeese gebieden zou Nederland echter van weinig belang zijn. Toch heeft Bevin gepoogd, de Nederlanders bij hun moei lijke taak tot herstel van orde in Indo nesië tegen te hpuden. Ieder behalve een Brits socialist zal toegeven, dat 't Nederlandse koloniale bestuur een voorbeeld is voor ons allen. Het onderscheidt zich door de manier, waarop het werd uitgevoerd, door zijn ondernemingsgeest en voorts door zijn rechtvaardigheid. Niemand kan rede lijkerwijze de rechtvaardigheid van het Britse koloniale bestuur in twijfel trekken, doch vele delen van ons rijk zouden er wel bij vare-, indien onze bestuurders overvloediger de andere gaven der Nederlanders bezaten. Ket is een passend stukje ironie, dat de fouten van de Britse socialistische re- Aan de vooravond van de Vierdaagse uierd een vlaggenparade gehouden WOENSDAG 23JULI- TWEEDE MARSDAG SO 55 PARCOURS - GEDEELTE NIET VOOR AUTO'S AFSTAND VAN Skm B E.H.B.Q POST 30 PARCOURS 30km AO PARCOURS 40 km SO PARCOURS SO km 55 PARCOURS 55 km WEGEN SPOORWEGEN De UK 2309, de botter, waarmede het voorbereidende onderzoek naar het goud van de „Renate Leonhardt" zal worden 'verricht, is gisteren van Zaandam ver trokken' met bestemming Den Helder. Heden begonnen de Zaankanters bij Texel met het zoeken naar de staven goud ter waarde van 54 millioen gulden, die zich aan boord van het in 1947 gezon ken Duitse smokkelschip zouden bevin den. Reacties op het demobilisatie-pro bleem en de aangehaalde opleidings- moeUijkheden demonstreren, hoe veie ongewenste toestanden de gewone man en vrouw niet ongemerkt voorbijgaan. Dit is aanleiding geweest, om te wij zen op een omstandigheid, wriKe mis schien als de bron van alle ellende kan worden aangerekend. Niemand zal ont kennen. dat ons vo-lk een volk \«n individualisten is. Duizend militairen bij elkaar blijven duizend verachtende mannen, ondanks uniformiteit in vele dingen. Het kudde-achtige is hun ten enenmale yreemd, omdat zij Memoer - ten bij instinct zijn, met een eigen me ning en eigen opvattingen, welke niet onder stoelen of banken worden kDeze losse eenheid is te verkiezen boven de meer Germaanse „Befehl is. Befehl"-houding, omdat juist in de ure des gevaars al die verschillen in op vattingen de prijs is, waarvoor worm gestreden. Wat normaal in de ogen van de leiders een bezwaar lijkt, wordt dan juist de kracht. Enwat in normale tijden word. tegengegaan moet worden tegenge gaan, om al die individualisten op één spoor te houden wordt in bij zondere omstandigheden erkend, ue mannen komen min of meer automatisch terecht op de juiste plaatsen en kunnen aldus een klein stukje individu bevre digen, daardoor in het kader van. het geheel uitstekend aanpassend. De kor poraal, die zijn kapitein adviezen gat adviezen, welke juist bleken te zijn heeft een persoonlijke bevrediging ondervonden, terwijl het onderdeel als geheel zijn taak voldeed. Maar nu zitten J9e dan weer in de normale omstandigheden. De noodzake- lijke dwang tot eenheid wordt dan maar al te vaak tot een onredelijke dwinge landij, zonder erkenning van de waarde van de soldaat als individu. Ge denkt wellicht, dat dit ook onmogelijk is? Waarom is het dan nodig een recruut, die om plaatsing bij de luchtmacht ver zoekt, bij de marine in te delen en zijn vriend. die marine-man wil worden, naar de luchtstrijdkrachten te zenden? En zo zijn er voorbeelden te over, dat met wat schikken de persoonlijk heid van iedere soldaat geëerbiedigd kan worden. Ons leger staat of valt ten slotte niet met straffe regels, omdat de grootste kankeraar en de bataljons kampioen-lijntrekker als het puntje bij paaltje komt, evengoed zijn mannetje staat als de- rest. Juist dit besef ont breekt echter in hogere kringen, omdat men veel te ver van de mens onder het uniform afstaat! Het is ontzettend imposant, om één kik te kunnen geven en duizenden jon gens als marionetten hun bewegingen te zien maken. Maar het lijkt me veel machtiger te weten en te voelen, hoe al die jongens denken, willen en ver langen. Regels zijn nodig, maar ze moe ten soepel zijn en niet verstarren tot stoffige orders, waarvan men de geest niet begrijpt. Regels moetep. ook slechts gelden voor de normale gevallen, maar uitzonderingen moeten ook als uitzonde ringen worden gezien. Natuurlijk, het vereist moeilijkheden en extra werk. maar uiteindelijk heeft Vadertje Staat a 2 jaar de vorming van volgroeien de knapen onder zich en vorming kost altijd moeite. Allerwegen hoort men praten over vernieuwing. Prachtig! Maar er is dan ook in het leger, op de vloot en bij de luchtmacht een vernieuwing nodig. Een vernieuwing door de erkenning, dat de soldaat tenslotte toch maar een ver klede burger is! En als gevolg daarvan dient dan terstond de bureaucratie in ons militaire apparaat overboord te worden gezet. Men krijgt er ondanks dat nog geen jubelend leger mee, maar de kostbare tijd. welke onvermijdelijk in uniform moet worden doorgebracht, zal er voor velen gemakkelijker op worden. ROERGANGER. (Van onze speciale verslaggever) U had gistermiddag (Maandag) in heel Nederland nauwelijks een bé tere plaats kunnen uitzoeken om van de zomer te genieten, dan het terras van 't Belvedère in Npmegen. Daar slaan wij ons (bescheiden) hoofd kwartier op, elk jaar 8»ïurende de Vierdaagse. Elke middag zitten wi] daar, na het passeren van de f msh (hear, hear!) op het terras, schrijven ons „stukkie" en drinken om af te koelen één flesje cocacola en een gia fosco. En gistermiddag, Maandagmiddag dus, lag de hele Waalvallei, dit prachtige, geweldige laagland met de traagstro- mende geweldige rivier open aan onze voeten. Men kon tot in Eist kijken, men kon- zelfs de gevangeniskoepel van Arnhem zien, en de Veluwerand, en verder naar rechts keek men tot in Duitsland! Maar heden! Naast de bevoorrechte Nijmegenaars hadden meer dan 7000 mensen een zelfde kans, maar van die 7000 gingen de meesten vanaf 't station veiligheids halve eerst naar „de Vereniging, 't ge bouw waar de „individuelen" hun start kaart konden afhalen. Het was daar één grote familiereünie (meest typerende dialoog Mokum „Heeeej, ken 't d'ak jouw kén?!" ,,Ja.... dat ken wel", of korter: „Furrèk, daar heb je hém ook weer!!") Sfeer van vacantie, enthousiaste her kenningen, zenuwen en de onvermijdelij ke spanning voor de grote slag. Maar al les ging ordelijk en rustig. De veteranen"' (na 't „ceremonieel", waarmee elk jaar weer opnieuw de avond tevoren de medaille uit het etui wordt gehaald) waren het meest zelfver zekerd en het rustigst. Je haalt ze er allemaal uit, ook zonder die „10" of „13" op hun medailledraaglint. Daar was weer de man op klompen uit Afferden (die blaren kreeg van schoe nen) en hij had een nieuwe pet op, daar was weer de heer met 't strenge lorgnet en het (alweer) vervellende geblakerde, kale achterhoofd; daar was weer de pa triarch met z'n baard tot aan z'n vijfde vestknoop. en we ontdekten ook weer het timide mannetje dat door een reuzin van een ega kennelijk de wandeldagen zal worden doorge-„coacht" (bestraffend: ,,Je moet nou geen bier drinke, Aorie!"> en daar was een ontzaglijk aantal jonge mensen, koffers, rugzakken, acte- tassen, extra schoenen etc. etc. de mees' ten reed. sportief in wanrteltenue I trekken. (si -we newleokV 1 De Waalbrug zal dreunen van de wan Wé ontdekten de K. L. M. die met i delschoenen. niet minder dan 25 man en 18 dames meeloopt; keurig in wit overhemd die K. L. M.-mannen, met blauwe broek en blauwe das en dure zonnebrillen. „Van alles zit er onder" vertelde een van hen „óók vliegpersoneel ja" (die willen we wel eens komen zien „binnentaxiën" zo na de tweede dag)! .„Twie onderd" Belgen liepen er mee, zei de eerste Belgische collega, die we hier ooit in Nijmegen zagen. We hoor den later dat 't erdrie waren maar dat onze Belgische collega er ook vast wat deelnemers uit „ons" Limburg bij ge-„beneluxt" had, Ter compensatie zal ie nou zoveel reclame maken, dat we volgend jaar drie kwart van onze buren op ons dak krijgen. Er was een man van 71 jaar, die zijn startkaart kwam halen, maar geen woord zei, zelfs zijn naam niet Hij schoof een brief over de bali£, waarin stond dat i euit Arnhem kwam, 71 jaar oud was zo en zo heette en-doofstom was. Hij had een helper bij zich, die.... óók doofstom was. En nu: Hendrik Mooie figuren kom je tegen: Daar had je Hendrik; die had „eigen handig" op zijn bolhoed een grote papie ren strook beschilderd met rode letters: „Avondrood" stond er op en daarboven een rode ondergaande zonnediadeem met gouden stralen! Hij heette Hendrik van Essen en woonde in 't Avondrood gesticht voor Ouden van Dagen in Amsterdam. Hij had z'n eigen briefpapier, die Hendrik, je reinste „publicity-feeling" had-ie. Met een eigen brievenhoofd. „Hendrik van Essen de grote, wereldvermaar de Triton-supporter van de U.S.R. „Triton". Hij had een pak bij zich met dikke touwen er om: een aantal dikke plakboe ken, waarop ie met grote inktletters „Arcief" had geschreven. Dat was zijn „Arsjief" zei ie trots Het eerste boek opende met een paar blz. sigarenbandjes. „Hendrik spaart sigarenbandjes" stond er in hetzelfdo schrift boven. „Kan U En gels lezen?" vroeg Hendrik en liet me een brief zien aan de Koning van Enge land. Een keurige brief getypt onder 't keurige brievenhoofd van Hendrik (zie boven) gestuurd naar aanleidisg van een EngelandNederland roeiwedstrijd. En vandaag: Wat wilt U! De Bilt met de verlokkende stem van de onweer staanbare vogelaar: „warm tot zeer warm", de Andrew-sisters, die 7000 deel nemers „rum en coke" hebben toegezon gen en tenslotte dit lokkende wijde laag land, de Betuwe, waar we heden heen- Kapelaan Slots uit Weert ontvangt uit handen van Prins Bernhard, gisteren te Bredawegens moedig gedrag tijdens de oorlogsjaren, een militaire onderscheiding. Ten gevolge van tijdelijke moeilijk heden bij devleesvoorziening, in hoofd zaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en enige vertraging in de import van vlees, heeft het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening de geldig heidsduur van de lopende vleesbonnen met een week verlengd n.l. tot 7 Aug. 1948. De nieuwe vleesbonnen, die deze week zouden kunnen worden verwacht, zullen per 7 Augustus, dus een week later, worden aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. In verband met deze vermindering van het vlees rantsoen zal het kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram worden verhoogd. De verhoging van het kaas rantsoen zal voor kleine kinderen D en E-groep) 25 gram bedragen. Bij de voortgezette besprekingen tus sen de Vak-unie en dr. Ch. Th. Groothof, beheerder der Ned. Steenkolenmijnen, is overeenstemming bereikt op de volgen de basis. In de eerste plaats zal om te grote toonverschillen bij pijler-accoord met groepsindeling te voorkomen, te begin nen met 1 Augustus aan een groep niet meer betaald kunnen worden dan 10% boven het gemiddelde in de betreffende pijler verdiende loon. Voorts zullen er ten minste éénmaal per maand bespre kingen worden gevoerd tussen vertegen woordigers der vakorganisaties en dr. Groothof, zoals vroeger het geval was. Bij deze besprekingen zal zowel over het pijler-accoord met groepsindeling als over andere onderwerpen, het mijnbe drijf betreffende, overleg worden ge pleegd. Ten derde zullen verder in dit over leg alle maatregelen besproken worden, die tot een verhoogde kolenproductie kun nen leiden. Insiders menen, dat thans door het overleg tussen de bedrijfsunie en de beheerder een voor de mijnwer kers en de beheerder aanvaardbar oplossing is bereikt. „Hoewel onze bezwaren blijven bestaan tegen het sys teem", aldus de bedrijfsunie, „moeten wij vaststellen, dat door het stellen van een maximum van de extra-betaling van 10% het gevaar, dat dit zal leiden tot een overmatig grote inspanning van de arbeiders en het uitspelen van de ene groep tegen de andere, voor een be langrijk deel is ondervangen. Een ander, zeer belangrijk bezwaar was dat er zonder overleg door de vak organisaties maatregelen worden inge voerd die voor de arbeiders van grote betekenis zijn. Ook aan die ernstige be zwaren is tegemoet gekomen, doordat nu geregeld overlegd zal worden tussen de beheerder en de mijnwerkersbonden, niet alleen over de werking en de ge volgen van dit accoordsysteem, doch ook over alle andere zaken, het bedrijf en de arbeiders rakende. Door deze overeenkomst met de be heerder acht de bedrijfsunie de voor waarden geschapen, waardoor het met mogelijk is dat belangrijke maatregelen worden ingevoerd, waartegen de arbei ders ernstige bezwaren hebben en waar over geen overleg met hun vertegen woordigers is gepleegd. De arbeiders echter zullen beseffen, dat medezeggen schap ook meebrengt medeverantwoor delijkheid De vakorganisaties doen dan ook een ernstig beroep op de mijnwer kers om hun volle medewerking te ver lenen in onderling overleg. Maatregelen zullen worden getroffen, waardoor de productie kan worden bevorderd, zon der dat van de arbeiders een te grote inspanning zal worden gevraagd", aldus de bedrijfsunie. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, I 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter boogt». Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f.1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT zal zijn gekomen en men houdt het zelfs voor mogelijk, dat Bee) dan zelfs met zijn formatie gereed zou kunnen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1