Bomen en groen voor Sluis Weerbericht! 1'Januari Verenigde Staten van Indonesië Engeland's zege in 4e testmatch door batsmen voorkomen De nieuwe Kamers aan de slag Van het Olympische front J J Ook nu kan Nederland een aantal Olympische medailles winnen Succes is echter nooit zeker en nimmer primair Taak voor vacantie- gangers Uit de sportwereld ZONDAG I AUGUSTUS - 3 uur WINDMOLENS - tegen het sensationele Engelse team Doorslaggevende centuries Bradman en Morris van Staten- Generaal in buitengewone zitting Ontwerp Zeevaartdiploma's verworpen Winnen de voetballers, nn meer dan brons? PAGINA 2 WOENSDAG 28 JULI 1&8 '«Él Sri »-t,' i |p i$$ 1 H.M. DE KONINGIN ONTVANGT GESCHENK VAN STUDENTEN VADER EN ZOON GEDOOD GEVAAR VOOR HERHALING COLORADOKEVER-INVASIE MOORDAANSLAG TE ZUTPHEN Dader nog voortvluchtig DEELSTATEN VRAGEN INTERIM-REGERING OP KORTE TERMIJN HET FIFA-CONGRES J. DE MOS WINT TE. SCARBOROUGH HOOIBROEI VEROORZAAKT BRAND NED. ZWEMSTERS TRAINEN IN LONDEN Kaka Heek geblesseerd GRADES VINDT EEN GENIALE OPLOSSING tx H. „En wat zullen de komende Spelen ons land voor successen brengen vroeg onze Haagse sportmedewerker in zijn arti kel van gisteravond na een overzicht te hebben gegeven van de roemrijke prestatie van Nederlandse sportlieden op vroe gere Olympische Spelen In zijn artikel van heden geeft hij zelf min of meer antwoord op deze vraag door de kansen van onze landgenoten in de diverse takken van sport na te gaan. Op de voorgrond moet worden vastgesteld, dat Nederland er wel eens beter voor heeft gestaan, maar niettemin mogen wij ons ook nu in enige favorieten verheugen. Maar rekenen wij niet bij voorbaat op successen die ons zogenaamd niet kunnen ontgaan en bedenken wij ook dat tenslotte het winnen of verliezen niet het-belangrijkste van de Olympische Spelen is, DE HERENHOCKEY.PLOEG ONZE ATHLETEN DE WIELRENNERS HET ZWEMMEN ANDERE SPORTEN ÖTING HOCKEY TOL RN O Or EN HARDLOPEN 100 EN 800 METER het OLYMPISCHE VUUR SCHAAKRUBRIEK »tv V V - Tijdens haar bezoek aan Sluis werd II. M. Koningin Wilhelmina hartelijk door de bevolking verwelkomd. de praeses der algemene senastsvergadf ring, de heer J. Drijb«, de Koningin toe sprak en haar een maquette van het plantsoen overhandigde. Na ge thee gebruikt te hebben, maakte de Koningin een autotocht door het vlag gende Oostburg en Breskens, waayia met de gepavoiseerde pont de Schelde werd overgestoken en de vorstelijke bezoekster per trein van Vlissingen naar Den Haag terugkeerde. Zeer hebben mij getroffen zowel de gedachten, die aan dit geschepk ten grondslag liggen, als het geschenk «elve. "Met vreugde aanvaard ik dit, dank zeg gend aan de algemene senatenvergade ring, de bond van vrouwelijke studen tenverenigingen ln Nederland en aan allen, die zich moeite getroost hebben om het tot stand te doen komen. In de jaren van beproeving, die ach ter ons iigg/n, hebben zeer velen uit de studentenwereld hun plaats ingeno. men in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel mijn hart volgde Ik het studentenverzet, deelde ik uw strijd, uw leed, uw overwinning. U studenten wens ik toe, dat gij in uw jeugdige kracht de belofte moge inlossen van een leven toegewijd aan de Nederlandse gemeenschap. Deze woorden sprak H.M. de Koningin gisteren te Sluis bij de overdracht van het geschenk van de Nederlandse studen ten aan HM, de Koningin, dat bestond uit een nieuwe beplanting van de wallen van Sluis en de aanleg van een plantsoen aldaar. Heel Sluis, dat in de oorlog zo zwaar gehavend werd, had zich voor'deze gele genheid in feesttooi gestoken. Enkele minuten'voor baH drie arriveerde de Koningin bij de wallen te Sluis, waar de hele bevolking zich had verzameld en ook vele vertegenwoordigers uit de stu dentenwereld De burgemeester van Sluis, de heer A F J, Aernoudts ontving H.M., waarna Hittegolf duurt voort Weorverwachting medegedeeld door t S het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Heldere nacht met weinig wind. Morgen overdag zeer warm en zon- nig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onwe- J ders in de namiddag in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. S 29 Juli: Zon op 4.57 uur, onder 20.35 uur; Maan op: 23.29 uur, on- der 13.59 uur. Gisteravond had te Rijsoord een ern stig ongeval plaats, dat aan twee per sonen het leven kostte. De 38-jarige kleer maker Van D„ wonende te.Barendrecht, reed met zijn elfjarig zoontje per motor rijwiel op de Rijksstraatweg te Rijsoord toen een vrachtauto uit tegenovergestelde richting een erf opreed, wat door Van D. niet werd opgemerkt, zodat een botsing onvermijdelijk was. De botsing was zo hevig, dat beide slachtoffers een schedelbasisfractuur op liepen en onmiddellijk werden gedood. De bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld- <J> Doordat de gasslang van een com- foor was losgeraakt waardoor het gas geruime tijd de wening binnen stroom de, is het bejaarde echtpaar C. H. van I—v. d. S. te Tilburg om het leven gekomen. Vacantiegangers, lui liggend aan het strand kunnen zich zeer verdienstelijk maken voor de aardappeloogst. Het enige wat ze hiervoor te doen hebben is, hun moede ogen eens te richten naar de vloedlijn en uit te kijken of er geen coloradokevers zijn aangespoeld. Het huidige warme weer en de heer sende windrichting maken n.l. opnieuw liet aanspoelen va(n coloradokevers aan onze kusten en aan de oevers van Qoster- en Wester-Schelde mogelijk. Het hoofd van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen verzoekt aan een ieder, die coloradokevers aan de stranden vindt, dit onverwijld aan de burgemeesters of aan de politie te mei- den. Maatregelen ter massale vernieti- ging zullen dan worden genomen, want de aangespoelde kevers zijn niet dood, doch trekken, na opgedroogd te zijn, het binnenland in op zoek naar aard appelvelden. De commissaris van politie te Zutphen heeft de opsporing verzocht van de groentenhandelaar, tevens verzekerings agent W. B. J. van 't Hul uit Warnsveld, die verdacht wordt van een poging tot moord. Van 't H., die zich gisteren ten huize van een bewoner van het Warnsveldse- wegkwartier te Zutphen voor het uitbe talen van een verzekeringsbedrag ver voegde, trof de echtgenote van da polis houder, mevrouw T. alleen thuis. Van 't H. verzocht haar een kwitantie te te kenen zonder echter het geld ter beschik king te stellen. Zij weigerde dit en vroeg de man terug te willen komen, zodra haar eohtgenoot thuis zou zjjn. Van 't H. verzocht haar toen even zijn handen te mogen wassen, waarna mevrouw T. hem voorging naar de keuken. Op dit moment gaf van 't H. haar onverwachts enige slagen op het hoofd, waardoor ernstige en hevig bloedende wonden ontstonden. Een worsteling volgde nog, waarbij de man poogde mevrouw T. te worgen. Zij wist echter het huis uit te komen, waar op de verzekeringsagent ijlings het ha zenpad koos. Het was toen omstreeks 3 uur in de middag. Met spoed werd de hulp van een dokter ingeroepen. Deze aohtte haar toestand niet verontrustend. Hij adviseerde het slachtoffer naar het R.K. Sint Walbungis-ziekenhuis over te brengen. jê Gistermiddag is de tekst van de Ban- doengse resolutie, welke is gedateerd 15 Juli, vrijgegeven. Het document vangt aan met een inleiding, waarin Q.a. het bestaan der Ned. souvereiniteit, zolang de vrije en souvereine Ver. Staten van Indonesië nog niet zijn gevormd en. eveneens de grondbeginselen van de Renville-overeenkomst worden erkend. De resolutie, die 26 punten telt, zegt o.m.: Instelling van een federale inte rim-regering op korte termijn is nood zakelijk als voorloopster van de rege ring der souvereine Ver. Staten van In donesië, zij dient te bestaan uit Indone siërs en haar overheidsbevoegd'heden die nen niet verder te worden beperkt dan noodzakelijk is in verband met de ver antwoordelijkheid van Nederland, voortvloeiende uit de gedurende de in terim-periode gehandhaafde Ned. sou vereiniteit. Derhalve dient het gehele terrein der overheidsbevoegd'heden te worden ingedeeld in; a. het terrein der bevoegdheden van de Ned. regering, b. het terrein der bevoegdheden, waarop de Fed. interim-regering gebonden zal zijn aan beperkingen, welke voort vloeien uit de gehandhaafde Ned. sou vereiniteit, c. het terrein van de zelf standige bevoegdheden der interim- regering, d. het terrein der bevoegdhe den van de deelgebieden, inclusief die met name te noemen onderwerpen, als b.v. die, welke de staatsbouw der fede ratie betreffen, overeenstemming met de le<jerale raad diept te worden voorge schreven. Onder „bewind" worden me de begrepen de voorbereidingen ener constituante, de vorming van federale strijdkrachten, de voorbereiding van een buitenlandse dienst alsmede het voe ren van onderhandelingen over de vor ming der souvereine V. S. I. Er zullen Indop.-Ned. contactlichamen worden ingesteld, welker samenwer- king zal geschieden op basis van pari teit. Zij zullen in elk geval worden inge steld voor de defensie, vpor de bui tenlandse betrekkingen, alsmede voor de financiële aangelegenheden. Zoals men weet zijn de vertegen woordigers van Bandjar, Oost Indone sië, Zuid-Oost-Borneo, Madoera en Pasoedan van menipg, dat de totstand koming der V. S. I. op 1 Januari 1949 haar beslag moet hebben verkregen, terwijl de vertegenwoordigers der overi ge deelgebieden, te weten Banka, Bil- lfton, Dajak Besar, West Borneo, Riouw. Zuid-Sumatra en Oost-Sumatra blijven vasthouden aan vorengenoemde datum als richtlijn en slechts in verschuiving daarvan zullen berusten om redenen van practische onuitvoerbaarheid.- In aanwezigheid van vertegenwoor digers van 45 landen opende de Her tog van Gloucester gisteren het 26ste congres van de F I. F. A., de interna tionale voetb'alfederatie. Officieel werd medegedeeld dat geen Russische vertegenwoordigers waren verschenen. Op de uitnodiging, gericht aan de Sovjet-Unie,- had men taal noch teken gehoord. Betreffende het protest, dat was in gediend tegen de toelating van de Soe dan, was de Egyptische afgevaardigde van mening, dat de Soedan geen enkele internationale standing bezit. „Wij be schouwen de Soedan als een deel van Egypte en prkunnen nu eenmaal geen twee bonden van één land lid zijn van een internationale federatie". Het congres beslpot, dat dit geval eerst nauwkeurig door het uitvoerend comité zou wordeij onderzocht Nadat de voetbalbond van Cyprus met algemene stemmen als F. I. F. A.-lid was toegelaten accepteerde Brazilië het voorstel, dat de wereldkampioenschap pen 1950 in Brazilië zouden plaats heb ben. Geen overeenstemming werd be reikt over het Braziliaanse vporstel tot het spelen van een halve competitie tussen de vier semifinalisten. Bij monde van Zweden gaven verschillende lan den de wens to kennen, dat het normale afvalsysteem zou worden toegepast. In het Slazenger tennis tournooi voo." professionals heeft de winnaar van het vorig 'aar, de Brit Darj Maskell, vandaag met 61, t-2, 36, 62 van zijn land genoot C. Asling gewonnen. De voornaamste tegenstanders van Maskel in dit touyiooi zijn de Engels man Fred Perry en de-Fransman Yvon Petra. Onze landgenoot J. de Mos versloeg in de eerste ronde E. C. Kelley (-Enge land) 6-1, 6v, 6 0. ONDER AUSPICIëN VAN DE K. N. M. V. Enorme belangstelling voor het grote duel Door enige verbeteringen aan de baan zijn thans de grootste snelheden mogelijk. - De' voorverkoop van plaatsen draait reeds, op volle toeren bij de bekende adressen. „„„a1 Tengevolge van hooibroei is gister- hunnér'autonome on"dërdeien. Op het on- middag om ongeveer half bpnd ont- der sub a genoemde terrein werkt de Ned. regering samen met de fed interim regering ter voorbereiding van de over neming der souvereiniteit door de V.S.J.; de sub b genoemde beperkingen bepa len zich tot waarborgen voor de ont wikkeling der V. S. I. ais rechtsstaat Er dient in Indonesië'een Ned. hoge commissaris te zijn, wiens taak verband houdt met en voortvloeit uit de Ned. verantwoordelijkheid, Gedurende de interim-periode die nen er de volgende organen te zijn: een regering bestaande uit een directo rium. b. hoofden van departementen, genaamd secretarisen van staat, c. een federale raad, d. een vertegenwoordi gend lichaam. v Het directorium schijnt te bestaan ui'- Indonesiërs ten getale van tenmm®te drie. De leden worden aangewezen door de gezamenlijke vertegenwoordigers van de regeringen d=r deelgebieden, met in begrip van het gebied van de advies raad voor Zuid-Sumatra, waarbij elk deelgebied een stem heeft. Deze aan wijzing dienf te worden bekrachtigd door de Kroon. Het directorium voert het bewind met dien verstande, dat ten aanzien van In afwachting van het resultaat der Kabinetsformatie zijn gisteren de nieuw gekozen Kamers haar werkzaamheden begonnen voor „een korte maar uiterst belangrijke" buitengewone zitting, waarin zoals de openingsrede van minister-pre sident Beel te kennen gaf iets anders had Z.Exc. niet op het hart terstond de tweede 'lezing der grondwetsherziening aap de orde zal worden gesteld, met de bedoeling, dat de Kamers er mede klaar komen vóórdat de Troonswisseling plaats vindt Op de derde Dinsdag van Septem ber zal dan Koningin Juliana de gewone gltting naar oude trant openen. Na de Verenigde Vergadering, die nau welijks vijf minuten in beslag nam, zijn de beide colleges afzonderlijk in eerste vergadering bijeengekomen om zich op de hun wachtende taak te prepareren. Het onderzpek van de 149 geloofsbrieven (behalve nl van praeses Kranenburg, in middels reeds door de Regentes be noemd) en de beëdiging van de leden (er waren slechts 'n 20-tal „verklaringen en beloften") vonden daarin reglementair en in vlot tempo plaats_ Met een kort speechje, waarin de nu aangevangen uitermate belangrijke pe riode in ons staatkundig leven" op de voorgrond stond en de nieuw tot het college, toegetreden leden extra werden verwelkomd, aavnaardde Inmiddels de senaatsvoorzitter, prof. Kranenburg, weer zijn taak, De Eerste Kamer zag bovendien niet alleen kans tot het „trekken der afdelin gen" en de verkiezing van voorzitters eji ondervoorzitters, maar wijdde zich zelfs nog even.aan directe legislatieve arbeid. Het verleden week van de agenda afge. voerde ontwerp nl. dat betreffende be palingen betrekking hebbend op de zee vaartdiploma's, nam ze meteen onder handen, Doel van deze wetsvoordracht was het uitreiken van dienstdiploma's mogelijk te maken aan ongediplomeerden die tijdens de oorlog in functies van ge diplomeerden hebben dienst gedaan. Ter- staan in de kapitale boerderij van de heer W. Zwagerman te Hensbroek. On danks verwoede pogingen van de ter stond gealarmeerde brandweer van Ob- dam en Heer Hugowaard kon niet worden voorkomen, dat de boerderij tot op de grond toe afbrandde. Slechts een klein deel van de inboedel kon door de dorps bewoners in veiligheid worden gesteld. Door kordaat ingrijpen kon een grotere omvang van de brand voorkomen wor den. Het vuur was n.l. overgeslagen naar een tweetal ir. .de omgeving liggende wo ningen, waarvan de daken vlam vatten. In beide huizen slaagde men er echter in de beginnende brand in de kiem te smo ren De geschiedenis der Ashes ie er een niet veie historische momenten, een met veel up and downs maar we moeten heel vei- in de geschiedenis terug gaan om een test wedstrijd te vinden met zo veel hoogtepunten als deze vierde op de historische testgrond Leeds. Waren het eerst de Engelsen die het heft in han den namen door -de Australische bo-wlery, hoe goed en keen ook, te overmeesteren, na de val van Bradm-an's wicket, toen de kans voor Engeland op 100 stond,* wa ren het jolige Australiërs, die met de durf en ondennetningsgeest der jeugd, ja zelfs met een zekere geniale overmoed de kans de-den keren. En toen de tweede innings inging, was de stand, als het ware als op de eerste da"g..Toen kwam de tweede Engelse innings em weer een spel dat op alle fronten uitblonk; prachtig bowlen en scherp fielden maar daartegenover bright en ondernemend batten. En weer werd er een score opgebouwd welke al les in hield. Zo began onder een record belangstel ling de laatste dag. Wat zou Yardley doen? Hij begon fe batten om daardoor het privilege uit te buiten van de keuze van de roller. Hij koos de zware rol wel ke de bowlers, bevoordeelde, liet Evans en Baker een overtje batten en sloot toen op 365 voor 8. Het wicket vertoonde hier e-n daar feilt- jes, welke vooral voor de leg-spimners v-an grote waarde zouden blijken. Morris o-pende rpet Hassett, e-n hoewel natuur lijk de voorzichtigheid in acht genomen moest worden, werden de runs niet ver geten. Het eerste uur leverde ruim 50 runs op, een fraaie scoringsnel'tleid. De fastbowlers hadden weinig vat op dit opening-spaar en Yardley met de inte-ntie bij verrassing,een wicket te nemen,; zette na alles beproefd te-hebben, Co-mpton en Hutton aan. Op 57 kreeg inderdaad Co-mpton Hassett op eigen bowlen ge vangen. Onder groot gejuich kwam Brad man in en de score rees vlot en scherp. Alle slechte ballen werde-n afgestraft maar ook hier bleken de changebowlers de meeste moeilijkheden te scheppen. Tot de lunch bleef dit duo.bijeen en de score re'es tot 131 voor het verlies van een wicket. Na de lunch speelde dit t-weetal zich eerst even rustig in, doch toen werd de vrijmoedigheid in de strijd gemengd en kwamen de runs vlot o-p het bord. De 200 kwam zonder wieketverlies. Morris her stelde zijn fout uit de eerste innings door een fraaie apeningscentury en Bradiman scheen er alles op te zetten op Leeds met century te eindigen. Sensationeel slot En toen kwam een pracht stuk batting- werk, nooit voorheen gezien op een vijf de wedstrijddag. Bradman en Morris scoorden 301 runs vóór het tweede wicket van Morris viel voor een meesterlijke 182. Miller zou met 12 nog als derde slachtoffer vallen, doch met Harvey op wist Bradman, die zelf met 173 n.o. bleef, het te bestaan op één dag op een gebro ken wicket 404 runs te scoren. Nimmer werd sinds 1924 in een vierde innings -m-eer dan 400 runs gescoord. Australië d-eed het voor het verlies van 3 wickets. Bradman nam afscheid van Leeds, waar hij 94p runs scoorde met een schit terende overwinning, maakte zijn 5000 testruns v-ol tegen Engeland e-n scoorde 191 test-centuries tegen En-geland, Voor een batsman, die van 1930 af slechts cricket speelt, een enorme prestatie. Mor- ries scoorde 45, Bradman 28 boundaries. Australië heeft nu drie van de vier tesfwe-dstrijden gewonnen. Score van d-e vierde wedstrijd: Enge land 496 en 365 voor 9 (gesloten), Aus tralië 458 en 404 voor 3. O ln de Davis-Cupwedstrijd tussen Tsje- choslowakije en Zweden te Praag heb ben de Tsjechen beide enkelspelen van de eerste dag gewonnen, zodat ze leiden met 20. Toen de Ned. zwemploeg in de late middaguren van Dinsdag voor de eerste maal in de Wembly-pool te Londen ver scheen, bleek een zwemster op het appèl te ontbreken. Alleen Coby Floor was onder leiding van trainer Bosch aan het springen, maar onze tweede vertegen woordigster Kaka Heek van Tjitim tavia) lag op dat moment in bed op advies van de geneesheer van St. Helens College, de school waar de zwemsters zijn ondergebracht. Het was voldoende bekend, dat het zwembad in Northwood, waar het St Helens College is gelegen, niet geschikt is voor het springen, omdat het te ondiep is. Niettemin ging onze vertegenwoordig ster daar Dinsdagmorgen oefenen met het noodlottig gevolg, dat zij na haar sprong weer boven kwam, bloedend verwond aan kin en neus. Het meisje heeft toch al met pech te kampen, want vlak voor haar vertrek uit Nsdfirland was zij bij de training uitgegleden op de planken en had zij zich aan de rug bezeerd. De mo gelijkheid bestaat, dat zij na enige rust te hebben genomen, de training zal kun nen hervatten. Behalve de waterpolospelers waren alle leden van de zwemploeg in het zwembad van Wembly aanwezig om on- @1063 wjjl dit dept aller instemming had, waren er in het V.V. bezwaren gerezen tegen de voorgestelde wijziging van art. 10 lid 2 der Wet °P óe Zeevaartdiploma's betref fende de rangorde der diploma's, zij (iet alleen voor wat de machinisten aangaat. De nieuwe senaat, in partijverhouding ongewijzigd ten opzichte van de oude, maar de heer Kievit (P.v.d A.) die de stagnatie veroorzaakte, maakte nu geen deel meer uit van het ooilege liet het ontwerpje dan ook niet ongehinderd pas seren. Zowel de heer Reijers (e.h.) als tr. Kraayvanger (KVP) hielden aan hun be denkingen vast, daarbij steunend op het adres der Centrale van kapiteins en offi cieren ter koopvaardij; en ondanks de verzekering van minister Vos, dat het zo'n vaart niet zou lopen, kreeg Z.Ex. tot slot nog even de kous op zijn demls- sionnaire hoofd. Met 2113 stemmen, die van de P.v.d.A., de communisten en 'n enkele KVP-èr, kelderde het ontwerp, dat had partijgenoot Kievit niet ingegre pen, mogelijk reeds met vlag en wimpel in veilige haven zou zijn geweest, Een staaltje overigens afgezien van deze débècle van de snelle werkwijze, waarover de voorzitter in zijn jongste sluitingsrede de loftrompet had gestoken Bij de stemming voof de benoeming van leden der gemengde eommissie voor de stenografie bleek er een grappenmaker onder de deftige senatoren aan het werk geweest te zijn, aangezien er een biljet voor de heer Weiter (Bd der Tweede Kamer) uit de urn kwam! De EarBte Kamer is sine die verdaagd. In de Tweede Kamer had nog de nomi- natje plaats voor de voorzitterszetel. Ui- teraard werd mr- Van Schaik (KVP) weer nummer één (met 95 stemmen er} 2 blanco), na'. Joekes (P.v.é A weei num. mer twee (81)terwijl als nummer drie, ln stede van de heer Smeepk <a,r.), die als kamerlid ontslag nam, diens partij genoot mr. Terpstra werd gekozen, (91). Donderdag komt de Tweede Kamer weer bijeen Beginnen we met onze voetbalploeg, die Maandagavond een overwinning heeft behaald op de amateurs van de Ierse Vrijstaat in de voorronde en die ook in het eigenlijke tournooi een goed figuur zal kunnen slaan. Ons elftal mag over het trainingsseizoen zeer tevreden zijn: Immers onze jongens versloegen Zwitserland, Zweden en Noorwegen, speelden tweemaal gelijk tegen België, behaalden semi-officiële overwinningen tegen Luxemburg en de Franse amateurs en tweemaal tegen de Britse amateurs. In dit ene jaar is de Oranje-ploeg op de Europese voetbalrnarkt goed genoteerd geworden, en mede gelet op het feit, dat verscheidene landen geen behoorlijke amateip'sploeg op de been kunnen bren gen, geloven we dat Nederland een aar dige kans maakt om zieh in de halve fi nale te spelen, waarschijnlijk dan mei Zweden en vermoedelijk de Zuid-Ame rikanen, hqewel we over de na-oerlogse kracht van het Latin-American voetbal weinig weten. In ieder geval kan Neder land het in het Olympisch voetbalfan r- nooi ver brengen de verovering van éen der drie medailles mag mogelijk worden geacht, N.B. De twee enige malen, dat hgt Nederlands voetbalelftal een Olympische medaille won, was in 1912 te Stockholm en in 1920 te Antwerpen, beide malen brons! Onze nationale hockeypïoeg, die in 1928 en 1936 zich ook al geducht deed gelden, al haalde zij natuurlijk niet bij de fameuze Brits-Indiërs, zou al geducht tegenvallen als zij haar halve competitie tegen de Ver. Staten, Zwitserland en Afghanistan niet zegevierend wist door te komen, waarna het er wel op zal uit draaien, dat we het met Pakistan, India en Engeland zullen uit te vechten krij gen. Na het uiteenvallen van Brits-Indië valt er van de kracht van Pakistan en In dia afzonderlijk weinig te zeggen. Een verzwakking zal dit allicht met zieh ge bracht hebben en daarvan kan Neder land misschien profijt trekken. Neen, de kansen van onze hockeyers staan lang niet slecht! Bij de heren zijn onze kanshebbers Slijkhuis en de Ruyter, terwijl misschien onze estafetteploeg zich in de finale weet te werken. Op de 5000 m. zullen Slijk huis en Lataster het moeilijk genoeg krijgen, waar Zatopek, Vernier en Stone, wellicht ook Reiff, tot hun tegenstanders behoren. Speciaal Zatopek moet hier als de grote favoriet gezien worden. Is Slijk huis evenwel weer in vorm, dan kon hij Zatopek wei eens een verrassing berei den, maar niet alleen de Tsjech, doch ook ons! Op do 1500 m. komen Slijkhuis en de Ruyter in actie. Met 3 min, 53.3 sec. als snelste tijd moeten zij het opnemen tegen Dodds, Gehrman, Klein en Cevena, die benéden de 3 min. 50 sec. hebben gé- lopen, terwijl de Zweed Strand zelfs 3 min. 47.6 sec. op zijn naam heeft staan. De eerste plaats lijkt hier dus niet voor onze jongens weggelegd. De Ruyter zal het op de 80Ó m. heel moeilijk krijgen, waar o.a. Hansenne met 1 min. 48.3 sec. sterk favoriet is. Whitfield en Masten be horen hier mede'tot de gegadigden. Een serieuze kans kan men Lataster op de 10 km. niet geven, waar Zatopek het glansrijk moet gaan winnen. Onze land- genoo' staat met zijn beste tijd nog 2 min. bij de Tsjech achter. Dat neemt niet weg dat Lataster toch een ereplaats kan be machtigen. Op de 4 x 100 m. zullen wij zeker de prestatie van 1936 (toen wij derde wer den, maar gediskwalificeerd, doornat onze laatste man het stokje verloor) niet kunnen benaderen. Onze lopers zijn allen goed voor 10.5—10.7 sec., maar juist niet snel genoeg om het te kunnen opnemen tegen de ploegen van de Ver. Staten en Engeland. En daarmede geven we tege lijk te kennen, dat de sprintnummers voor ons geen kansen bieden. Met Ewell, Patton en La Beach hebben de Amerika- nen prachtige troeven in handen. Ook op dc 400 m. is de Nieuwe Wereld favoriet met MacKenfey (45.9 sec.), Patton en Whitfield. Meer kansen hebben onze dames! Hier zullen aller ogen gericht zijn op Fanny Blankers—Koen, sinds jaar en dag op eenzame hoogte zetelend. Zij is natuurlijk de grote favoriete op de 100 en 200 m., waarbij Gré de Jongh ook nog een mooie kans heeft de finale te halen. Op de 4 x 100 m. komen onze meisjes als de grote candidaten aan de start met wellicht een nieuwe wereldrecordprestatie in haar mars. Ons kwartet is zeer snel en zijn wisseltechniek sluit als '*een bus. Het rood-wit-blauw aan de middelste mast kan de rechtmatige beloning worden voor het, fraaie werk dit seizoen gele verd. Ook op de 80 m, horden gaat.Fanny Blankers als de grote candidate van start met haar record van 11 sec. rond; wellicht zal zij in de eindstrijd o.a. Gerda Koudijs als tegenstandster ontmoeten. In tegenstelling met de heren hebben onze dames ook bij de technische num mers goede vooruitzichten, alweer hoofd zakelijk door Fanny Blankers, die bij het hoog- en verspringen recordverrichtingen op haar naam heeft resp. met 1.60 en 5.89 m. Gerda Koudijs kan op hét laatste nummer voor een verrassing zorgen, door pok een ereplaats in de wacht te slepen. Onze wielrenners hebben sedert 1920 steeds voor de nodige successen gezorgd, maar ditmaal zijn de perspectieven min der rooskleurig. Zeker Hijzelendoorn kan in de sprint de finale bereiken, maar Reggie Harris lijkt ons altijd nog sneller, zeker op de Herne Hillbaan, die allesbe halve modern is en waar de Britten maar de buitenlanders maar moeiUjk m overweg kunnen. Het tijdrijden bergit kans voor Blankenauw, maar zekei is u helemaal niet. Op tandem zijn Buchly- van Gelder een vraagteken, aaai men niets van hun tegenstanders afweet. Met een plaats bij de laatste vier mogen zij misschien al heel content zijn. Maar een prachtige kans geven we daarentegen ditmaal onze achtervolgmgs- ploeg die, bestaande uit Faanhof, Blan kenauw, Harmans- en Voorting, sneller is dart we er ooit één bezeten hebben met ais beste tijd voor de 4 km. 4 min. 58.6 s. De Britten brachten het op Herne Hill tot 5 mm. 3.4 sec. Hoofdzaak is natuurlijk hoe onze jongens het op deze baan zullen kunnen vinden met de betrekkelijk lagr bochten. Op de weg, in het Windsor Park, heb ben onze renners, Vqorting, Faanhof, Grift en Peters, een gelijke kans als alle anderen. Hebben zij maar een beetje ge luk, dan kunnen zij zich eervol plaatsen, Hier kijken we natuurlijk het aller, eerst naar Nel van Vliet. Op de 200 m. schoolslag start zij als favoriete met Jan ny de Groot als een finale-genote. mn nie Termeulen gaat op de 400 m. een zware strijd tegemoet o.a- met Ann Cur tis. Op de 100 m. vrije slag is Hanme Termeulen, die met 1 min. 6.8 sec. kam pioene .van ons land werd, onze candi date,, die echter ook op dit nummer ue concurrentie heeft van Ann Curtis, onlangs 1 min. 7.7 sec. noteerde. Op de 4 x 100 m. moet Nederland onze in 1936 behaalde titel verdedigen. Er valt weinig van te zeggen, al zullen onze meisjes ook nu wel tot de mee- aevrees- den behoren. Onze heren zijn niet voorbestemd een rol van betekenis te vervullen. De water polospelers zouden al heel teleur moeten stellen, indien zij hun voor-competitie tegen Chili, India en Eire niet wisten te winnen. De Hongaren zijn intussen hier de grote favorieten. Onze gewichttoeffers, worstelaars en boksers zullen zeker een goede indruk maken, hoewel wij in hen geen Olym pisch kampioenen kunnen zien, met uit zondering misschien van Bram Charité, die nogal bijzondere prestaties heeft verricht, On?e ruiters, meermalen de grote fa vorieten,- hebben weinig internationaal contact gehad, maar toch geloven wij wel dat er een succes binnen het bereik ligt, al zal dat nu niet direct de titel zijn. Bel gen en Fransen zullen hier wel de boven toon voeren- De stutirmanloze vier van Delftsche Sport en de Willem Ill-dubbelskiff zullen het heel moeilijk krijgen om zich in de finale te werken. Tenslotte moeten onze turnsters in staat geacht worden de meestgegadigden te zijn voor het kam pioenschap, al is de concurrentie niet ge ring. der leiding van ma Braun baantjes te trekken. Alleen benen of alleen armen, enkele starts en een 100 of een 200 meter op volle snelheid. De talrijke aanwezigen keken met grote belangstelling toe hoe deze oudere vrouw haar pupillen trainde, aanwijzingen gaf, hun een standje uit deelde, indien zij dat verdienden, kortom alle buitenlandse zwemmers en zwem sters en ook de vele officials volgden met aandacht het lesuurtje van ma Braun. In de jury voor het schoonspringen en voor het torensprlngen heren is onze landgenoot, de heer G. R. Hemsing, ge kozen, terwijl mej. G, Kl\pwijk in de jury voor het torenspringén dames werd benoemd. De loting voor het Olympisch hockey- tournooi is tot heden uitgesteld omdat het nog niet zeker is of Polen, Palestina, Hongarije en Tsjecho Slowakije zullen deelnemen. Indien genoemde landen geen deel aan het tournooi zullen nemen, zul len 13 landen, te verdelen in 3 pools over blijven. Voor het tournooi zijn drie ter reinen beschikbaar. Gisteravond yveró de loting voor de 100 m. hardlopen heren bekend gemaakt. aor dn Nederlandse deelnemers luidt deze: vierde serie: Meijer met: Jones (gr. Britt.), Anehante (Peru),, Marinis (Grie kenland), Testa (Uruguay) en Thorvalds- son (IJsland): achtste serie: Jo Zwaan mt: Mc Kenzie (Jamaica), White (Cey lon). Bartram (Australië), Da Silva (Bra zilië) en Chacon (Cuba); twaalfde serie: Kleyn met: Patos (Uruguay), Maung Sein (Birrna), Aksur (Turkije), Bantha (Hongarije), Bally (Frankrijk) en Phil lips (India). De eerste twee van elke serie zullen in de volgende loop mogen deelnemem. In totaal zijn er 12 series 100 m. Op de 800 m. lootte de Ruyter in de vierde, serie met: Winter (Tsjechoslowa- kije), Bull (Trinidad), Wint (Jamaica), Barthel (Luxemburg), Denctuerk (Tur kije) en Henniger (Canada). 'De eerste vie" van elke serie plaatsen zich in de volgende loop. Vernomen werd verder, dat Roemenië niet zal deelnemeh aan de Olympischs Spelen. De Olympischfakfkel is thans onder weg naar Frankrijk, waar hij in Calais scheep zal gaan naar Engeland. Heden ochtend passeerde hij de Belgisch Franse grens. Dinsdagavond was de fakkel in Brus sel, Voor het monument van de onbe kende soldaat van België wisselden de lopers. Een enorme mensenmassa woonde de korte pleohtigheid bij en liep toen met dé athleet mee naar de Grote Markt, waar het middeleeuwse stadhuis in kunst licht baadde. (Schaakredacteur P. A. Koetsheld, Achterweg 86, Lisse). No. 6421. M. Wrobel, eerste prijs Br. chess Mae. 1947. Mat in twee zetten. Wit Kh3, Del, Te6g5, Kf8—h7, Fe7—g7; b2. d3, g4. Zwart: Kd4, Da4. Rc8—f2, Pa6—b6; b4, c6, c7, e3, h5. No. 642». M. Wrobel. Eerste prijs. Bern dagblad 1947. Mat in drie zetten. Wit: Ka2, Ta8, Ra6, Pd3, b4, e2. Zwart: Ka4, Ha7; e3. Oplossingen over drie weken. No. 6423. M. Havel, Praag, e.pl. Mat in drie zetten. Inzendingen hiervan gelieve men ons voor Woensdag 11 Augustus te doen toekomen. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6413. 1. Th5—C5 dreiging; 2. f4—ffiff. 1- f5f weerlegt zwart door 1Kd5 en 1. Kg3 dpor 1Pg5. No. 6414. 1. Tel—dl dreiging. 2. Pd2—e4j enz. 1Tb5, 2. Pf3t, Kc4: 3. Td4tt. 1 Tc4: 2. Pr3t, Ke4. 3 Pgaft. 1 2 Ve4? Kc4: 3. PdBft; of 2Ke4: 3. RriStt. 1Ed6, Re7 (Rf8),Ph5 ad lib, 2. Dd6:i Tel, Df4t enz. Indien 1. TcS, dan 1Tc4: en na 2 Pf3:t, KdÜ; of 1 Tel, dan eveneens 1 Tc4; ten slotte 1. Dc8, Ke5. De problemen, die ditmaal in de rubriek voorkomen zullen stellig in de smaalt van onze lezers vallen. No. 6421 een keurige twee- zet. No. 6422 een lichte opgave met 'n pret tig oplossingsverloop. No. 6423 weer een mooie eerste publicatie van Havel. No. 6413 en 6414 werden goed opgelost door: ir. A. Bergstein, Geleen; J. Dickhaut, Nijme gen; F. Pijls, Maasbracht: C. v, d. Weide. R'dam; F. Witte, Den Haag;. Van no. 6413. H. J. Brandligt, Delft; W. H. Haring, Schipluiden; Ph. Houdijk, R'dam; H. V. d. Poel, Zoeterwoude; H. F. Verheij, Breda; C. Panhuizen, R'dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2