Een imperium geschraagd door vet en olie LORD LEVER ontdekte AFRIKA BERICHTEN NEVAS toont nlooie resultaten Het Oostblok een wespennest De doos van dokier Sila R MISDAAD IN AMERIKA sifStaffissarci«s» rrSs" Telegrammen van een concurrent Exportmillioenen in gevaar iggp ADIO programma WOENSDAG 28 JULI 1948 PAGINA 3 Heeft U zich vanmorgen ook met Lux gewassen, of besmeerde U Uw boterham met Blue Band Ook als dat niet het geval was, hebt U waarschijnlijk Uw belasting, geleverd voor het wereld-im perium, dat 40 pCt. van de margarine-productie e%12 pCt. van de zeep-industrie jn de wereld in handen heeft. U hebt geofferd aan het grootste industriële concern, dat op deze wereld bestaat, aan Lever Bros, de trust, die zaken doet op meer plaatsen en in een grotere verscheidenheid van producten dan enig ander concern ter wereld. Lever Bros is een U.N.O. op zich. 13e maatschappij drijft zaken in meer dan 40 landen en bezit of heeft de voornaamste zeg gingschap in 571 maatschappijen. M. GERMERAAD GEHULDIGD Ere-voorzitter schoolwerktuiiien SCHIEDAMS TENNIS KAMPIOENSCHAP BURGERLIJKE STAND HITTEGOLF KWAM UIT MEXICO Einde nog niet in zicht OVERSTROMINGSRAMP IN CHINA Duizenden doden, milüoenen daklozen Interessante Verkenners- sclieeplioek DE SATELLIETEN VER WIJTEN ELKAAR NATIONALISME Maar zij blijven ras-echte communisten VIJE JAAR VOOR DADER ROOFOVERVAL Het auto-ongeluk bij Zoetermeer POSITIES TROEPENSCHEPEN J AAR VERGADERING SCHIEDAM K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM VERGADERDE AMER. SUPERFORT IN ZEE GESTORT MILITAIRE WILLEMSORDE TOEGEKEND door WALTER L. GEBAUER NIET MEER TOMATEN NAAR ENGELAND Toen wijlen de stichter van dit indus triële rijk nog aan het begin W'" zijn ontdekking van de macht du ame stond, lanceerde hij cfc slagzin „Waarom zien vrouwen er sneller oud uit dan man nen". Onbewust wellicht w as deze poli tiek gebaseerd op het oude adagium: Cherchez la femme". Er was niemand, die daarop een antwoord kon geven, maar Lever had zijn remedie klaar: „Sunlight- -zeep, de zeep, die voor U de was doet". Zo werd hij met deze slagzin in korte tijd de grootste zeep-fabrikant van Engeland. Tot op het moment, dat Lever zich in de zeep-handel begaf, werd zeep in lange staven door de fabrieken afgeleverd; de kruidenier zorgde wel voor het afsnijden van de stukken. Maar Lever begon met het introduo n van afgepaste stukken tie zich op kleinere of grotere schaal :n 1771 andere nederzettingen over geheel Mjdden- en West Afrika. Terwijl de Uni lever in een of andere vorm van Afrika voor meer dan 300 millioen gulden kocht en op eigen plantages nog eens 18 mii- lioen bij-verdiende, verkocht de trust aan de inlanders vc»ir meer dan 350 millioe.i guldens. De inlanders oefenen hun „landbouw" uit door in olie-palmen te klimmen en de klappers naar beneden te gooien, verder bebouwen zij een stukje grond met aard- noten, Ook al heeft de boer genoeg vrouwen om voor hem te werken, dan nog voert hij zijn bedrijf niet met de intënsieve ijver van een Hollandse tuin- a„vt»n i der, want hij heeft de eerste levensbe vjjn hoefte voor het g-ijpen en drijft handel netjes m ei oi doosje ingepak i g om jn c|e weelde van het leven, zoals sierd met de naam „Suniigh sigaretten, fietsen, naaimachines, gramo- beddc hij al zijn doosjes m een reclam - foong en gramofoonplaten te kunnen cawpagne, die haar weerga niet had en ba(Jen_ die Sunlight binnen twee jaar tot de meest verkochte zeep ter wereld maakte; in korte tijd werden op vele plaatsen ter wereld eigen fabrieken opgezet. Om er zeker van te zijn, dat hij geen grondstof-tekort zou krijgen kocht hij een millioen vierkante meter land op de Britse Salomons-eilanden, cocos Griekse kapers op de goudkust De voornaamste concurrent van Uni lever's Afrikaans bedrijf is eeft Griek, meneer A, G. Leventis, die in 1936 om> uen ïjcmamt -i- -- I slagen werd. In Lagos (Nigeria) heeft e Salomons-eilanden, waarop hij ^ij een warenhuis van drie verdiepingen, j-palmen wilde planten, terwijl hij volgepropt- met koopwaren en gillende meer dan twee en half mill1 vier- negers, die geholpen willen worden. Hij kante meter Belgische Congo koeat om heeft een behoorlijk spaarpotje als rug olie-palmen te kweken. Daar bouwde hij gesteun. Er wordt verteld, dat hij een tegelijk huizen, scholen en ziekenhuizen heel leger inlandse tom-tom-tamboevs voor de inlanders, opkocht het verzenden van telegram- - men per tom-tom is al een oud gebruik Opkopen en suinenstnelten en deze nu jaat seinen: „Koop bij Le Het begon in Afrika niet zo gemakke- ventis - Leventis is toch voordeliger" lijk. Vooral niet, toen Lever behalve de inlandse producten ook met eigen planta ges wilden voorzien in zijn grondstoffen- behoefte. In dat laatste geval immers kon hij door moderne methoden de opbrengst per boom meer dan verdubbelen. Maar -in die dagen het was omstreeks 1900 hingen de Engelsen nog aan de theorie van Afrika voor de Afrikaanders, wat het kopen van land voor de Euro peanen uitsloot. Als zowel de heer Lever als Sir Hugh Clifford de Gouverneur van Nigeria geen Engelsen waren geweest, waren er bij de onderhandelingen over de aankoop van land zeker klappen gevallen, want de oude heer Lever was verre van gemak De Unilever heeft onlangs een enorme aard-noten plantage aangelegd in ee.i enorm onbewoond terrein van Oost Afrika. De om-ang is bijna 13 millioen vierkante meter. Daarna werd dit aard- noten-reservaat cadeau gegeven aan het Ministerie van Voedselvoorziening ais een bijdrage van de Unilever in de op lossing van het wereld-probleem van tekort aan vetten en oliën. Dit was niet louter een philantropseii gebaar. Immer^ over enige tijd zal dit land 600.000 ton aard-noten per jaar op brengen; dat is meer dan de totale uit voer van aardnoten en palmpitten uit Nigeria tezamen. Deze toevloed van olie zal de prijzen op de wereldmarkt doen dalen en wat dit v or de grootste opko per van vetten en oliën, de Unilever be tekent, behoeft niet nader te worden uitgelegd. Wij spralen na Lever plotseling over Unilever. In ons artikel van morgen no pen wij een korte beschrijving te geven van de samen-smelting van de Engelse Lever-zeep-tak met de Nederlandse mar garine-adel. Gegevens voor beide artike len werden ontleend aan Time, Fortune en The Reader's Digest. Tot slot nog enkele voorbeelden van de manier, waarop het Afrikaanse avon tuur bijdroeg tot het vestigen van de wereld-hegemonie van Lord Lever's Im perium. Toen Lever de African and Eastern verwierf, nam hij niet alleen Afrikaanse belangëli, maar ook aanver wante 'Zaken over. Een vroegere direc- teur van de A. and E. had in de Eerste wereld-oorlog voordelig zaken gedaan in het Nabije Oosten, waar hij Generaal Majoor was. Hij kocht zich een plaatsje in de dadel-handel vanuit Irak, zodat heden ten dage 100.000 kisten dadels naar Amerika verscheept worden. Hij kocht een warenhuis van G. en A. Baker in Istanboel op en begon met kleren voor de harem van de Sultan te verkopen. Nu voert dit bedrijf alles in op groothandels basis van tabak tot vliegtuigen, van welk laatste artikel er het vorig jaar 200 ver kocht werden, merk De Havilland. In Iran, Irak en Syrië koopt de Afri kaanse Unilever de wol van de staarten van woestijn-schapen, vooral in trek bij de Amerikaanse ipijt-fabrieken. In Ma rokko wordt door de trust voornamelijk Chinese groene thee geïmporteerd, een hoofd-bestanddeel van het Marokkaans menu; leer wordt uit het land gehaald. En dit alles brengt terloops per jaar een kleine 20 millioen gulden winst op. De Schiedamsc school-werktuinders, d.e kinderen, die na schooltijd onder lei ding van de onderwijzers hun vrije tijd in de natuur kunnen doorbrengen, al op kwekend hun eigen planten en groen ten, hebben veel te danken aan de oud hoofdleider, de heer M. Germeraad. Daarom heeft oud-wethouder Dinkelaar, voorzitter van de Veraemging School- werktuinen, hem in eon eenvoudige plechtigheid benoemd tot ere-voorzitter van de vereniging; hem daarbij een diploma overhandigend. De eerste tijden vooral waren moeilijk geweest, omdat er toen nog geen belang stelling van het onderwijzend personeel of van de overheid was. Door de bedel op te gaan, moest toen het geld voor de vereniging bij elkaar gebracht worden. Het vertrek naar Zeist van de heer Ger meraad hgd een ogenblik het bestaan |vaii de tuinen in gevaar gebracht, maar door de hulp van de gemeente kon dit prachtig stuk opvoedkunde in vrije tijd behouden blijven. „Breng het kind in de natuur", was het parool van de oud voorzitter. Dit is overgenomen doof de jeugd, die bij het regermgs-jubileum aan het bloemencorso zal deelnemen. Ook de leider van de tuinen, de heer v. d. Gaag, voerde nog het woord. Hoe wel de kracht van de heer Germeraad in de laatste drie jaren gemist was, ging men toch geestdriftig voort met het maken van natuurvrienden. De ere-voorzitter de heer Germeraad is bijna 80 jaar bedankte voor de mooie benoeming. Hij hoopte, dat no_ veel kinderen van de schoolwerktuinen zouden profiteren. De uitslagen van de wedstrijden in de voorronden ocm het tenriis-kampioenschap van Schiedam, gespeeld op de banen van het tennispark Spieringhoek, zijn de vol gende; Heren-dubbel: Brobbel en Hofman- Schotel en van V/ijk 6—1 6—2; de Boer en Soetens—G. Hofman en v. d. Vlies 63 61; Komor en H. Nolet—mr. Cos en ar. Hoogendijk 62 36 62; dr. A. L. J. Kunze en Sprengers—v. d. Burgh en Ritman 61 6—3, Dames-dubbel: mej. Bijloo en mej. de Rondemej. Ameijde en mevr. Amou reus'63 86; mevr. de Hoer en mevr. Duyster-Jaminmevr. van Asten en mej. Verberne 62 61; mevr. Rözing en 'mej. Busdhmannmevr. Beukers-Smits en tagj. Beukers 57 61 63. Dames-enkel: jnevr. MelcfhersStaal mej. Busctenann 63 62; mevr. Krug mevr. Bernard 6—3 60. Heren-enkel: W. Melcfhers—J. v. d. Ploeg. 16 61 64; H. Wijlacker—A. Hosman 6—2 8—6; J. de Hoed—H. Nolet 63 63; A. ZoetmulderD. Ingelse 6_i 6—1; G. Bernard—J. Wittkampf 9—7 6—1. Gemengd dubbel: 'de. heer en mevr. Bernardmevr. Blaisse en P. Engering 6—4 6—1. GEBOREN: Wilhelmina H., d. van C. A, Vollebregt en M. B. Schoenmakers, Fa'briplein 20; Louise S., d. van F. D. Roeters en M. de Geus, Sint Jan-steeg 8; Hendrica M. G. en Emma E.. 2 d. van H: M. G. v. d. Meer en J. de Bruin,- Dr. Noletstraat L'Li-duina M. M., d. van J. H. A. Zoetmulder en E. M. Blommesteijn, Vj/estfrankelandsestraat 88; Jan P., z. van P. Ouweneel en J. M. J. v. d. Steen, Gustostraat 4; Maria L.,d. van A. W. de Gier en H. M. Odijk, Boerhavelaan 1; Maria, d. van C. Lans en I. Schoneveld, B-uitenhavenweg 82; Anna, d. van A. C. Meurer en E. A. Turley, Dr. Noletstr. 1. OVERLEDEN: W. G. van Pouderoijen, 75- j., weduwe van J. van Wingerden, Puttershoeksestraat 1; J- P. V. d. Lee. 35 j., Kerklaan 85; J. M. W. v. d. Vorst, 40 j., Dr. Noletstraat 1. In geheel West-Europa is een hitte golf begonnen. En ook Nederland heeft zijn deel gekregen. Gisteren stegen de tefhperaturen hier te lande bijna overal tot boven de 30 graden en, te Eindhoven tot bijna 34. De maximum temperaturen in de ko mende dagen kunnen zelfs oplopen tot 35, Alleen aan de kust waren de tem peraturen op sommige plaatsen iets la ger. Het uitbreken van een dergelijke hitte golf vindt zijn oorzaak in het' feit, dat er gedurende de laatste tien dagen be langrijke wijzigingen in de luchtdruk verdeling over Europa en het aangren zende zeegebied van de Atlantische Oceaan zijn opgetreden. Een depressie, die' zich vorige week over hel Oostelijk deel'van de Ver. Staten ontwikkelde, trok snel in diepte toenemend de oceaan over, grote hoeveelheden tropische lucht uit liet gebied van de Golf van Mexico met zich meevoerend. Deze warrote- massa's zijn het -afgelopen weekend hier aangekomen. Inmiddels is de luchtdrukverdeling nu wel weer aan langzame wijzigingen on derhevig. Het hogerdruk gebied, dat tot gevolg had dat de warmte brengende depressie met alle volgende oceaande pressies in Noordelijke richting afbogen, breidt zich uit, tengevolge waarvan ook in ons land de barometers langzaam dalen. De kans op onweer wordt hier door groter. De veranderingen voltrek ken zich efehter zeer langzaam, zodat de eerste paar dagen het buitengewoon war- me weer nog wel zal aanhouden. De Gele Rivier en de Yangtse zijn buiten haar oevers getreden en heb-^ ben duizenden vierkante mUl vrucht baar bouwland onder water gezet. Het nog steeds wassende water van de Yangtse vormt een ernstige bedreiging voor de Chinese hoofdstad Nanking. De rijke rustgebieden aan de oevers van beide rivieren staan verscheidene decimeters onder water. Officiële Chinese functionarissen, dfe het getroffen gebied hebben bezocht, rap porteren, dat in sommige dorpen en steden het water de daken van de hui zen heeft bereikt. De bewoners pedde len in sampans door de straten, overal ziet men lijken en brokstukken van wo ningen drijven. De autoriteiten maken bekend, dat de watersnood reeds duizenden doden en milüoenen daklozen heeft geelst. Het is echter niet mogelijk, juiste cijfert te geven, voordat het water gezakt Is. De communisten beweren, dat vlieg tuigen van de centrale regering dc dij ken der rivieren gebombardeerd hebben en verzoekt de hulporganisaties, er bij de centrale regering op aan te dringen, deze aanvallen stop te zetten. W „Zonnig, droog, warm tot zeer warm weer" voorspelt de Bilt. Geen weer voor tentoonstellings-bezoek of regen-binnen- programma's. Toch zijn wij gisteren bij het gloeien van de dag naar het Haring vliet in Rotterdam getrokken, naar het gebouw van de Nederlandse Padvinders aan het Haringvliet 76. In twee van de grote bovenzalen zijn daar de Nevas- hoekjes van 15 scholen uitgestald. De directeur van de Java-China-Japan- Algemeen is de verwachting, dat na de oude neer j-,ever was verre van gemar- excommunicatie van maarschalk Tito en kelijk. Terwijl de besprekingen nog gaan- zyn Joegoslavische communistische partij de waren, had hij de oplossing al gevon- door de kominform, en nu ook zijn felle den. veroordeling door het toch minstens of- ,Er waren twee handelshuizen, -die het fjcieuse orgaan van de Moskouse rege- lèeuwen-deel van de Afrikaanse handel rjng de „Prawda", de kwestie Triest, tot zich hadden getrokken: The Royal welke een der moeilijkste punten was Niger en de voornaamste rivaal daarvan by de-opstelling van het vredesverdrag African and Eastern., Dit tweetal concur- met italië, en welke dan ook op uiterst reerde elkaar zo goed als failliet. Lever zonderlinge en gevaarlijke wijze werd kon zijn ongeduld nauwelijks bedwingen, opgelost, nu veel makkelijker een meer om beide zaken op te kopen en met el- redelijk beslag zal krijgen; men is van kaar. te versmelten, maar allegn The menjngi dat Rusland, hetwelk in deze Royal Niger hapte toe. Toen in 1929 de aangele'genheid uitsluitend Joegoslavische African and -Eastern in handen van de imperiaiistische aspiraties verdedigde, nu bankiers viel, waren deze er gauw bij om j Qp punj. veel .soepeler kan en zal zaken te doen met de Niger en alles sa- zijn. men organiseren op een fifty-fifty-basis, i Nu is de United African Co. de mon- Als het Joegoslavische nationalisme in sterachtige onderafdeling van de Unile- de kwestie-Triest moet retireren, blijven ver, die ten grondslag ligt aan een vierde er echter voor dit land nog nationalis- van alle vaste markten van het olie- en tische vraagstukken te kust en te keur vet-Imperium. Zij is zowel de afnemer over; en één daarvan is Macedonië, de als de leverancier van de inlandse bevol- kern van alle zo penibele Balkanproble- king. men. En het is zeker geen toeval, dat op Terwijl in de vroege morgen de han- het jongste Joegoslavische communisti- dels-agent in Opobo dc producten van sche congres, dat door alle communisti- de negers in ontvangst neemt zij zijn I ir, ri«* andere satel-lietlan» de negers in ontvangst neemt zij zijn sche partijen in de andere satellietlan mot cano'flr de Niger komen afzakken den volkomen geïgnoreerd is behalv staan zijn helpers al klaaJ om monsters dan dat ze er uit de verte haar scherpe te trekken en de palmpitten ie ^uren afkeuring over hebben uitgesproken dp vetgehalte. Al het geld, dat nij ui - Macedonië weer officieel aan de orde is I „mi u-ioin m na. in znn -. Qp Vctgencubc, «wtciK, „W1?4, 9 betaalt, zal op wat klein geld na, m zijn gesteld en wel door Dimitri Vlakhof, de - want, nn ne Kane I yi(j0_yo presidii hoog gezag. betaalt, zai up woo - aesiem en we. zakken terugvloeien, want op ae Kaae vice-voorzitter van het Joegoslavische staat het warenhuis van Unilever s Airi - I presidium, dus een persoonlijkheid van kaanse onderafdeling, dat veelkleur.ge katoentjes, sigaretten, zout enz. enz. ver koopt. Behalve in Opobo herhaalt deze opera waar het niet gaan kan. Deze figuren, door en door communist, zijn evenzeer, zo niet nog meer nationalist dan com munist; vooral Tito, die militair en diplo matiek verbeten voor zijn land heeft ge vochten. Trouwens, ook Stalin is nog sterker een nationalistische imperialist dan een communist. En al die mannen in de satellietstaten volgen dan ook slechts het voorbeeld van Stalin; maar dat is juist hun misdaad, zoals die zelfs aan Gottwald en Rakosi wordt verweten; zij moeten niet volgen, maar plat en on beweeglijk ter aarde liggend zich aan Moskou onderwerpen. Het nationalisme is de grote ketterij van de jongste eeuw. ,En dat niet alleen bij de Westerse beschaving, maar veel sterker nog bij de landen van het Oost blok. Daar is het in eeuwenlange onder drukking tot een hoogtepunt opgevoerd, en nu er een nieuwe, ditmaal commu nistische onderdrukking is losgebarsten, kan het niet verwonderen, dat men ook een opleving van 't nationalisme waar neemt, dwars tegen de" echte onvervalste leer van het internationale communisme in. Daarmede zal Rusland-in de satelliet- landen de handen vol krijgen. In verband hiermede echter de conclusie willen trek ken, dat het communisme in die landen minder gevaarlijk wordt, zou een onver geeflijke illifsie zijn; te denken, dat spde- dig een aansluiting, bijv. van Joego slavië bij het Westen te verwachten is. is op zijn'minst genomen zeer voorbarig. Want communistische aanhankelijkheid jegens'- de centrale te Moskou enerzijds en de nationalistische belangen van de staten achter het ijzeren gordijn ander- moet verwarren, maar welke beide reëel naast elkaar bestaan. Daaruit moeten wrijvingen voortkomen, zelfs conflicten, zoals nu tussen Joegoslavië en de komin form. Het is mogelijk, dat men niet inziet, hoe dit conflict, straks andere soort gelijke conflicten kunnen worden opge lost; het is denkbaar, dat zij op de lange duur tot een desintegratie vdn het Oost blok zullen leiden; momenteel echter staat men nog slechts aan het begin van een ontwikkeling, waarvan niemand de verdere evolutie kan voorspellen; eerst als de belangenbotsing levensbelangen van een der partijen of van beide <gaat raken, komen zij voor beslissingen te staan. Zo ver echter is men nog niet; en niemand weet. of en wanneer men op dat punt zal komen. 0 Waarschijnlijk ligt de crisis zelfs dich ter tussen Warschau en Moskou, dan tussen Belgrado en Moskou. Want als het, zoals velen verwachten inderdaad tot nieuwe vier-mogendheden-besprekingen over het Duitse probleem als totaliteit komt, dan zal de Westgrens van het in Europa een heel stuk naar het Westen verschoven Polen ongetwijfeld mede aan de orde komen. Een werkelijk leefbaar Duitsland en nog minder een Oost-Duitse staat, is zonder Stettin en Breslau met wijde omgeving practisch ondenkbaar. Dat betekent dat de Westgrens van Polen weer een stuk naar het Oosten zou moe ten worden teruggeschoven, zonder dat aan de Oostgrens enige compensatie wordt gegeven. Moskou zal zo nodig voor een dergelijke transactie niet terugschrik ken; maar welke zal dan de reactie van Polen zijn? Het Oostblok is een echt wespennest, waarin slechts de gepantser de vuist zich kan steken. Maar zelfs voor de man, die de gepantserde vuist bezit, is het niet bijzonder prettig met SLdieil dLUlt:i iACb öwj.\ajju auuui zijds, zijn twee dingen, welke men niet wespen te moeten om0aan. Lijn. heeft grote belangstelling voor de NÈVAS en zijn enthousiasme is overge gaan oo de gezagvoerders van de schepen van die maatschappij, die door Neder- landse scholen zijn geadopteerd. Uit Amersfoort kwam het scheepshogkje .van de Rijks H.B.S., die tot pleegscnlp ae Titjalengka kreeg. Kapitein Burger heeft voor een verzameling koralen gezorgd, die door de leerlingen zelf is opgesteld. Bovendien zijn er een haaien-vanglijn, diverse Chinese producten en zelts twee stukjes van zilveren drijf-werk. Kostbaar uit deze verzameling is een copie van ae brief, die de commandant van de „Tjitja- leng'ka" kreeg van de zeerovers, die enige tijd geleden dit schip aanhielden en een losprijs eisten. Na betaling hiervan werd aan collega's medegedeeld, dat dit schip geen „schande of droefheid" meer mocht worden aangedaan. Een Lagere School uit Enschede de echte landrotten zijn niet minder fel op de uitwisseling, dan de scholen uit de haven- en kustplaatsen maakte een fraai divan-kussen over de Nevas-idee, terwijl de Prinses Marijke-school uit Bus sum het mooiste voorbeeld geeft van de zelf-werkzaamheid van de leerlingen. Deze' hebben hét schip van de Nederland se vloot geadopteerd, n.l. de „Wmcn1 Ba- rentsz". In een hoek is door middel van zelf-gemaakte scheepjes en klei-walvissen een realistische voorstelling gegeven van de walvissen-jacht in het Zuid-poolgebieu Pinguins ontbreken niet, evenmin als de kolkende wattenmassa's, die ofwel het zog van een jager, het spuil-schuim van een walvis, of het ijs op de ijsbergen moeten verbeelden. Toen de „Willem Ba- rentsz" de evenaar passeerde werd ook de school door Neptrnus gedoopt. Zij kreeg de naam „krill", i term voor-de kleine 'zeedieren, garnalen enz., welke een wal vis voor zijn dagelijkse calonetjes ver werkt. Voor de Schiedammers is het v. Speyk- hoekje van de St. Franeiscus-groep bij zondér aardig. Joop Pnnz maakte een aantal modellen van oorlogs-schepen, die als kern van hethoekje een goede indruk maken. Het grote schilderij van Lizzy Ansingh van de oud-hoofdverkenner Rambonnet is wel geen eigen bezit, maar toch een prachtige afsluiting van de Verkenners-scheepshoek. De tentoonstelling verdient van Schic- damse zijde zeker alle belangstelling, in Schiedam werd het idee van de- N.E.V.A.S geboren en het kantoor is ook hier ge vestigd: L. Kerkstraat-36. Tot nu toe zijn meer dan 220 scholen reeds peet over een schip van de Marine, de koopvaardij of de visserij. Tot 3 Augustus is de tentoonstelling van 1017 uur geopend. Op 23 Januari van dit jaar vond op de Rijksstraatweg Utrecht-Den Haag, on der Zoetermeer, een aifto-ongeluk plaats, dat de Haagse dierenarts P. Roodzant het leven kostte. De thans 20-jarige G„ die op het moment van het ongeluk, de wa gen -bestuurde en niet een zeer grote vaart tegen het s.cheidingsmuurije, tegenover de Nutriciafabriek, moet zijn gereden, stond thans voor de Haagse rechtbank terecht. Over het ongeval heeft steeds, een duister waas gehangen, want de enige, getuige, di£ enig licht in de zaak kon verpen was verdachte zelf. G. heeft voor de rechtercommissaris verklaard op de bewuste avond met de dierenarts te zijn meegereden met het doel hem te beroven. Het slachtoffer heeft vijor zijn dood nog tegen de be handelend geneesheer gezegd, dat G. hem eerst om een baantje had gevraagd en naderhand in dé wagen had neer geslagen. De proc. fiscaal, die roof het motief achtte, eiste tegen G„ die S. f3.-er is ge weest en ook overigens geen schoon strafbled had, een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De verdediger memo-» reerde nog een psychtatriscn rapport, dat verdachte niet toerekenbaar ver klaarde. De uitspraak is over 14 dagen. De „Waterman" vertrok 27 van Ba tavia naar Soerabaja. Woensdagavond 8 uur zal de voetbal en honkbalvereniging „Schiedam" in ge bouw Irene haar jaarlijkse algemene ver gadering. houden. Er staan enkele be langrijke onderwerpen op* de'agenda, o.a. de reglementaire bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden zijn de heren van Dijk, Spruyt, van Meurs en Martens, van wie laatstgenoemde zich niet herkiesbaar stelt. Deze verklaarde nl, dat de meerder heid van de bevolking van Bulgaars Macedonië „de wens heeft uitgesproken bij 't federatieve Macedonië in 't kader van de Joegoslavische federatie te wor den ingelijfd". En hij beschuldigde de Bulgaarse communistische partij ervan, dat deze de overeenkomsten van Bied ivan Juli 1947 had geschonden door geen ■n1ntQlnnrt autonoom statuut aan de Bulgaren te Wordt groente voor OUl I verlenen. Waarna generaal Tempo-Vul- 1 kanowitsj, de organisator van het parti- met oeiaaui - sanenverzet in Macedonië, mededeelde, Hen centraal bureau voor de tuin- dat de Bulgaarss bouwveilingen heeft aan de veilingen „wat betreft de nntionalisti- opdracht gegeven tomaten en kom- een groot-Bulgaarse (d.w.z. n kommers, die naar Duitsland worden Sche) politiek voerde". doorgevoerd, niet meer te honoreren «„♦„ni-t staat verwilt derhalve in verband met het feit, dat het niet De ene satellie -staat ve rnji u met zekerheid vast staat, dat de vete de andere, dat h J aan natioilaüf- tonnen groenten die reeds aan Duits- Nu mene men met, dat Tito of Dimitroi, land zijn geleverd voor de voeding van de Führer in Bulgarije, geen r de burgerbevolking, gehonoreerd zul- communisten zijn. Zij zijn en Wuven het len worden. Iir» hart en nieren. Maar het bloed kruipt Dit heeft tot gevolg gehad, dat op de I I 31. Het gebouw van de bank van lening lag grauw erf somber aan het einde van een lange, rechte straat. Schoor voetend gingen onze vrienden er binnen. „Doe jij het woord maar", zei Basli haastig, toen ze het loket naderden. „Jij valt minder op. „De ambtenaar van de bank van lening was een vriendelijke oude man. Na enig kuchen vond Bim de moed om met zijn doos voor de dag te komen, „Wij zouden graag deze doos met wonderlijke uitvindingen belenen", zei Bim. De ambtenaar glimlachte toegevend. Hij bekeek da doos „Vijftig dollar", zei hij dadelijk. In zijn boek schreef hij: Goocheldoos", vijftig dollar'. Langzaam en secuur telde de ambtenaar het geld neer. Bim kreeg bovendien nog een briefje waarop te lezen viel, dat de doos binnen dne maan den tegen betaling van het bedrag en de kosten was terug te halen. In de Zgterdag in gebouw Odeon alhier gehouden algemene vergadering- van de afdeling Rotterdam van de K.N.V.B., zijn de aan de beurt van aftreden zijnde be stuursleden J. P. Dubel en J. v. d. Meyde herkozen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een.voorstel van het bestuur tot het instellen van een ondersteuningsfonds. Aan verenigingen, die uitsluitend uit komen in de afd. Rotterdam en in finan ciële moeilijkheden verkeren, zal een renteloos voorschot kunnen worden ver leend. Voorlopig is voor dit doel een be drag van 3000 gereserveerd. De heer A. H. W. Weekenstroo, voor zitter van de afdeling, heeft in zijn openingswoord hetr verscheiden herdacht van de heren M. J. °.!freynder' °"da" voorzitter en ere-voorzitter van Spana, L. van Zandvliet, oud-voorzitter en ere voorzitter van Feijeooord en van Meenen, secretaris van de Entente Anversoise Sm- stelde voorts met genoegen vast, dat in het ontstellende tekort aan speelter reinen een wijziging ten goede begint te komen, dank zij het verheugende feit, dat de gemeentelijke overheid tegenwoordig een open oog heeft voor de waarde van de sport in de samenleving en voor het belang van een goed verzorgde lichame lijke opvoeding. De afgevaardigden van de verenigingen Puttershoek en N.S.V.V., resp. kampioen van de Zondags, en de Zaterdagmiddag- afdeling, ontvingen de kampioensmedail les. Een der drie Amerikaanse superforten, die een vlucht om de wereld maken, is gisteravond kort na het opstijgen bij Aden in zee gestort. Eén overlevende, een sergeant, is inmiddels door eèn visser gered. De reddingspogingen werden door slecht zicht belemmerd. Gevreesd wordt, dat ongeveer 19 inzit tenden om het leven zijn gekomen. De haaien zijn talrijk op de plaats van het ongeluk. Bij besluit van de Regentes van 14 Juli 1948 no. 5 is: 1. bepaald, dat in de registers der Mi litaire Willemsorde als ridder 3de klasse .dier orde d worden ingeschreven wijlen 'de kapiUnn-vlieger-waarnemer der mili taire luchtvaart van het K.N.I.L. J. P v. Helsdingen en als ridder 4de klasse dier orde wijlen de vaandrig-vlieger-waarne- mer der militaire luchtvaart van het K.N.I.L. J. F. Scheffer; 2. benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde de sergeant-vlieger der militaire luchtvaart van het K.N.I.L. G. M. Bruggink en de sedert tot kapitein bevorderde eer.ste-luitenant-vlieger-waar- nemer der militaire luchtvaart van het K.N.I.L., A. G. Deibei, zulks onder in trekking van het besluit van de gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië van 27 Januari 1942, waarbij hem het vliegerkruis werd toegekend; 3. toegekend: a. het kruis "van ver dienste posthuum aan wijlen de verpleeg ster mejuffrouw J. W. Scholte; b. het kruis van verdienste aan de verpleegster, mejuffrouw H. van den Bogaard; de ambtenaar voor speciale diensten bij de mariniersbrigade E. N. Ario. veilingen in het Westland de prijzen voor tomaten daalden van f 8, t II en f 13 tot t 2.50 en. f 1.98 per bak. In aansluiting aan deze mededeling vernamen wij nog, dat de verwachte overeenkomst met de bezettingsautori teiten over de betaling van deze „sur- plusgroenten" nog steeds niet tot stand is gekomen. De betaling geschiedde tot nog toe uit een crediet, dat was gevormd door de Ned. regering samen met het bedrijfsleven in afwachting van het af sluiten van bovenbedoelde" overeen komst, Nu dit crediet thans ongeveer^ is uitgeput, wenst men de zaak eerst nu even te bezien, alvorens men eventueel op de oude voet zou verder gaan. Voorlopig is de maatregel van het 24). Ze huyrerde, want plotseling zag ze Schirelly voor zich, die lelijke oude dwerg met zijn wrede ogen. Zo had Eddie haar de oude uitgebeeld. Weife- npl lend ging ze naar de telefoon, hield de Voorlopig is c,e maatregel a hQorn haar hand> glgof ze zyn gewicht Centraal Bureau als een tijdelij benalen wilde en lesde hem toen weer doeld. Naar wij van bevoegde .zijde verne men zijn de zeer ernstige pogingen van geland te mogen exporteren, mislukt I «Hg verloor haar geniale bepalen wilde en legde hem toen weer op de houder terug. Een kwartier wilde ze nog wachten. Als Eddie dan nog niet terug was, moest ze wel Wesson spreken Eddie zou het zeker niet bevallen, maar dat was haar om het even. Ze nam haar werk weer op, maar de wil, om zich er op te concentreren, ontbrak haar. Haar wijzigingen en correcties Hiermede is de verwachting, welke in tuinderskringen bestond, dat na de uit putting van het Ned. contingent van 12000 ton tomaten en .iet Franse contingent van 3000 ton nog 5000 ton aan Nederland zou worden toegewezen, de bodem ingesla gen. Verstoord wierp ze het potlood neer. Alleen Eddie is er de schuld van. Waar om laat hij toe. dat ik me om hem be zorgd maak? De wijzers van het klokje draaiden langzaam vooruit. Nu was het tien mi nuten over twee. Ellen liep naar haar kamer en haalde haar zijden sjaal, die ze om haar schouders sloeg. Ze voelde grote moeheid en loomheid. Er hing een koude in de lucht, die waarschijnlijk met de mist de kamer was binnengeslo pen, De zilveren klank van het klokje wekte Ellen uit haar mijmeringen. Ze ging naar de telefoon en belde eerst de centrale politiepost op en daarna Ed die's bureau. Haar broer was er niet en hij had zich ook sedert de middag niet meer gemeld. De beambte, die haar deze in lichtingen gaf, hield haar zeker voor Eddie's echtgenote, want hij maakte een paar grapjes, die haar gerust moes ten stellen. Ontstemd verbrak ze de verbinding. 'k moet toch Wesson opbellen, zei ze hardop, alsof de klank van haar stem haar moed moest geven, om het 00* werkelijk te doen. Daar ze het nummej van de detective niet wist, moest ze naa. Eddie's w.rkkamer gaan, om het op zin- schrijfbureau op te zoeken. Toen ze de dq®kere kamer binnentrad en de bureaulamp ontstak, werd ze ui- eens door een hëvlge schrik bevangen. Als in een visioen verscheen haar oei doodsbleke gelaat van haar broer, ovm hem heen was een dwergachtige grijsaaiYl gebogen, die sarcastisch tegen de weer loze grijnsde. Ze stiet een kreet uit er rende als door furiën voortgedreven, naar de helverlichte kamer terug. Haastig nam ze de hoorn van het te lefoontoestel en belde met trillende hand het politiebureau op. Weer meldde zich de beambte, waarmee ze zoeven had ge sproken. Aan de klank van haar stem moest hij wel haar opwinding merken, want hij was dadelijk bereid, met de tective Wesson te spreken. Mijn collega zal over een paar ml nuten bij u zijn, zei hij geruststellend. Ellen liet zich in een leuningstoel vallen.- Zo lang ze de stem door de hoorn hart vernomen, was ze tamelijk rustig en beheerst geweest, maar thans viel de angst als een drukkende last op haar. Ze wrong de handen. f?en innerlijke overtuiging zei haar. dat Eddie iets vreselijks moest overko men zijn. Of hij bevond zich m 'evens- gevaar, of hij was reeds dood Het lee.. haar toe. alsof er een oneindige tijd ver- Streek, voordat de signalen van een po litiesirene te horen waren Ze trok de sjaal dichter om haar 'schouders en spoedde zich naar de lift. Toen de auto stopte, zag ze door de ruiten 'van de voordeur de gezeite ge stalte van detective Wesson. De motor van zijn wagen liep nog en de schijn werper brandde. Haastig deed ze open. Wesson greep dadelijk haar hand. die van angst en koude beefde. JVees gerust, juffrouw Ellen, die jongen is immers niets overkomen, zei hij zonder te groeten,maar op zijn ern stig gezicht was de spanning te lezen. U moet dadelijk naar hem toe|aa"' mijnheer Wesson! Hij is hu ^on relly. Hij wilde de oude door de ramei. van het bovenlicht in het <tek bespieden. bracht ze uit. Wesson floot tussen zijn tandetl. Dus hij volgt nog steeds dat onzin nige spoor?, gromde hij woedend. Op het volgende ogenblik was zijn stem weer ZalhtGoed, Juffrouw Ellen, ik ga er on middellijk heen, om Eddie te zoeken. U moet echter dadelijk weer naar uw wo ning terugkeren. U beeft verschrikkelijk Zodra ik hem gevonden heb, zend ik u bericht. Ellen omklemde de arm van de detec tive en schudde heftig haar hoofd. Er i» iets vreselijks gebeurd, mijn heer Wesson. Ik heb Eddie gezien, het was jntzettend! Och wat, dat zijn fantasieën. Het is onverantwoordelijk van Eddie, dat hij n met zijn gruwelverhalen kwelt. U kunf gerust zijn. Dus ik ga nu weg U hoor: spoedig van me. Onderwijl moet u ech ter niet bang zijn. Zal ik u iemand zen den, die u gezelschap houdt? Ellen weerde heftig af. De detective drukte haar nog eens de hand, dan klorr. hij vlug in zijn wagen, die met een gierende motor door de bijna lege straat stoof. Ellen keek Wesson na, tot hij uit het gezicht verdwenen was. daarna keer de ze uitgeput en zonder hoop naar ham- woning terug. Ze trok een stoel naar het telefoontoestel, om er onmiddellijk bij te zijn, als Wesson mocht opbellen. XI. Een ongeluk? Nu Wesson alleen was, gromde hij hard op bij het lawaai van de ronkende mo tor. Die domme jongen heeft een haijöe kop. Geen woord heeft hij me gezégd Wacht maar, wanneer ik je alleen tus sen mijn knuisten heb, baby, dan zal ik je leren, wat het betekent, om een vriend zo maar te passeren en zulk een lief meisje in doodsangst thuis te laten zitten. Hij gaf nog meer gas, want hij had de straat voor zich alleen en kon als een wervelwiild voortrazen. Maar toen hij in de buurt van de Greenwichstreet kwam, zette hij de gastoevoer stop en liet de wagen in de vrijloop doorrijden. Hij stuurde naar de trottoirband en remde. Hij was nog maar een paar stap pen van Schirel'ïf's woning verwijderd, die zieh om de volgende hoek bevond Wesson wilde juist het signaalfluitje aan zijn mond brengen, om de patrouille te waarschuwen, toen hij ongeveer hon derd schVe'den van zich 'af de schadu v/en van enkele mensen opmerkte, die in looppas naar de kade liepen. (Wordt vervolgd). DONDERDAG 29 JULI. HILVERSUM I (301 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws, gram., morgengebed (11.00 Zie kenbezoek); 12.03 KI. v. Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Hors d'oeuvre; NCRV, 14.00 Amati-trio; 14.30 Olymp. Spelen; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Ens. „Euphonia" (17.45 Olymp. Spelen); 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, gram.; 19.30 Reportage; 19.45 R.V.D.; 20.15 Zang; 21.30 Dpenluchtcone.; 22.15 Lezing; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws; "23.15 Frans programma. 6 HILVERSUM II (415 M.) A.V.R.O. 7.00 Nieuws, gram,; 12.00 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 „From Strauss to Gershwin"; 14.00 Lezing; 14.15 Solistenconc.; 15.00 Zieken- progr.; 16.00 Gevar. progr.; 17.00 Kaleido- scoop 17.30 Zang; 18.00 Nieuws; 18.15 Le zing; 18.30 Avroleans; 19.15 N.J.G.; 19.30 Promenadeconc.; 20.50 Lezing; 21.15 Ca baret 21.55 Hoorspel; 22.30 Olymp. Spe len; 23.00 Nieuws, gramofoon. RADIODISTRIBUTIE III; 7.00 VI. Brussel: nws., 7.15 gram., 7.30 kron., 7.40 gymn., 7.50 gram,, 8.00 nws, 8.15 Eng. H.S.: cone., 9.00 dansork. Wilson, 9.40 piano, 10.30 „Mus. while you work", 11.00 Kentucky Minstrels, 11.30 biaas- kwintet, 12.00 VI. Brussel; gram., 12.30 weer, 12.40 omr.-ork., 13.00 nws., 13.15 zang., 14.00 opera „Orpheus", 15.00 Eng. H.S.: plechtige opening van de Olympi sche Spelen door de Engelse koning, 17.00 Kootwijk: Batavia, 18.00 Fr. Brus sel: v. d. sold., 18.30 VI. Brussel: v. d. srld., 19.00 nws., 19.15 report. Olymp. spelen. 19.30 conc. van Haydn, 19.45 voordr,, 20.00 verz.-progr.. 21.00 klank beeld „de drooglegging v. d. Zuiderzee", 21.50 gram., 22.00 nws., 22.15 kwartet Haydn, 22.50 nws., ,22.55 gram., 23.00 diversen. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H.S.; nws,, 7.15 Welsh ork., 7.50 „Lift up your hearts", 7.55 weer, 8.00 Fr. Brussel: nws., 8.10 gram., 9.00 Eng. L. P.: nws., 9.10 verzoek-progr., 10.00 v. d. sold., 10.15 parlem., 10.30 sextet Ernes- co, 11.00 voordr., 11.15 „Going Places", 11.45 orgel, 12.15 Welsh ork., 13.15 Ac cordions, 13.30 orkest Stapleton, 14.00 Fr. Brussel: kwartet van Schumann, 14.30 Eng. H.S.: orkest Black, 15.00 „Courtiers", 15.30 or>est Denny, 16.00 voordr., 16.15 kunstoverz:, 16.30 „Mu sic", 17.00 arbeidersork., 17.45 dansork., 18.15 ork. May, 18.45 hoorsp., 19.00 Eng. H.S.: „Hello Anybody", 19.30 Grumiaux Lush, 20.00 „Gert Daisy's Working Party, 20.45 Eng. L.P.: „Summer Sere nade", 21.25 „Black-pool Night", 22.00 nws., 22.15 „Taxi", 22.35 Squadronnai- res dansork., 23.15 ens, Mayerl., 23.56 nws. WERELDOMROEP EN JUBILEUM FEESTEN. Zowel de programma's van Radio Ne derland Wereldomroep als die van ai omroeporganisaties in de Overzeese c- biedsdelen zullen gedurende de fees week ter gelegenheid van het regerlngs jubileum van H. M. de Konmgm een bij zonder feestelijk karakter d'h' d bij wil men Ned. en Indonesische ouder, in Indonesië, wer verrassing bereiden Er zal n.l. getracht worden .zo veel mogeUik kinderen gedurende die da- veel mpgeui icr0f00n een persoonlijke eroet aan hun ouders te doen uitspreken. Daarvow moeten zij voor 5 Augustus per- soonliik - of door pleegouders of voog- een schriftelijke aanvraag indie nen bii Radio Nederland Wereldomroep, Poktbus 137, HilversumJOp de enveloppe vermelden: Groetenuitzendmp ladonesie. De leeftijdsgrens is vastgesteld op 21 jaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3