Grote explosie verwoest de I. G. Farben-i ndustrie Zeshonderd doden en duizenden gewonden Ox Zelfs de Russen in hemdsmouwen De sproeiwagens worden ingezet Candidaten voor Buitenlandse Zaken gevraagd "W eerberichtj nieuwe bonnen r~~~~ NOG GEEN WEERSOMSLAG IN AANTOCHT Als Koningin is afgetreden DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Misdadige opzet in hel spel Naar BETER BROOD Rijkspostspaarbank NDER DE O U P E O i n gebeerde rollen En tochprettiger parcours dan eerste dag DE KABINETSFORMATIE De geheimzinnige bezoeker van half zes DE VIERDAAGSE VLEESLOZE WEEK 70ste JAARGANG DONDERDAG 29 JULI 1948 No. 20681 Prinses der Nederlanden haar titel J In Juni niillioenen terug betaald 't STAATSMIJN MAUR1TS GAAT DELVEN OP 810 M. DE VERKEERDE KOE I Hittegolf houdt aan DE VIERDAAGSE VRIJDAG 30 JULI- VIERDE MARSDAG, DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE -PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per mülimetêr hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.-Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In het grote complex van de chemische fabrieken der 1. G. Farhen te Ludwigshafen (Franse zóne) heeft zich Woensdagnamiddag een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan over een oppervlakte van twee vierkante kilometer grote verwoestingen werden aangericht, een zeshonderdtal mensen om het leven kwam en een zeer groot aantal personen gewond werd. De schattingen lopen uiteen van twee- tot zesduizend gewonden. De ontploffing die de grootste ramp veroorzaakte, welke Europa sinds de oorlog heeft gekend - ontstond waarschijnlijk in een klein gebouw voor het bereiden van aethyl-chloride. De oorzaak is nog met bekend daar de branden een onderzoek verhinderden. Een Frans technicus verklaarde, dat de ontploffing van de aethyl-chloride abnormaal hevig" is geweest in verhouding tot de opgeslagen hoeveel heid en dat men aldus kan komen tot aanvaarding van de mogelijkheid van misdadige opzet. De ontploffing valt toevallig in dezelfde week, waarin een Amerikaans rechtshof te Neurenberg de vonnissen zal uitspreken tegen de ger directie van de I. G. Farben. Direct na de ontploffing braken grote branden uit, met hevige rookontwikke ling. De sirenes loeiden en binnen korte tijd trachtte een leger van brandweer lieden de brand te bestrijden, doch door hitte en rook was het onmogelijk de ge bouwen te benaderen. Op 32 k.m. afstand waren de dikke rookwolken zichtbaar. In Mannheim, aan de overzijde van de Rijn, waren de stra ten bezaaid met glasscherven. Franse bezettingtroepen werden ogenblikkelijk ingezet om de brand te bestrijden en overlevenden te redden. Ook Amerikaanse soldaten hebben zich in allerijl over de houten brug die Mannheim met Ludwigshafen verbindt, naar de plaats van de ramp begeven om te helpen. Verschillende van hen, die van een gasmasker voorzien waren, znn door de rookwolken gedrongen om wagons, die met ontplofbare stoffen ge laden waren, af te koppelen en buiten het bereik van het vuur te brengen. Uit alle delen van West-Duitsland spoedden afdelingen van de brandweer, ambulancewagens en reddingsbrigades zich naar Ludwigshafen. Priesters en art' sen werden per auto naar de plaats van de ramp vervoerd. Verscheidene uren na de ontploffing woedden op het terrein van de fabrieken nog grote branden. Dichte rookwolken hadden zich uitgebreid over de stad. Bull dozers en tractors van het Amerikaanse leger rameiden zich een weg dooiv de ruines in verwoede pogingen om de bran den te stuiten, Groepen arbeiders, verbijsterd en spookachtig van aanzien door de violet te methylkleur waarmede zij besmeurd waren, dwaalden rond tussen de ruines, terwijl de Amerikaanse en Franse brandweren in zware strijd gewikkeld waren met de tientallen meters hoge vlammen, die een grote tank met het explosieve methanol bedreigden. Een Amerikaanse korporaal, die zich op vijftien kilometer afstand bevond, ver klaarde later, dat hij, toen hij het geluid van de ontploffing hoorde, een grote, paddestoelvormige rookwolk ten hemel zag stijgen, zoals op een foto van een atoom-explosie. Vele Duitsers schenen aangetast te zijn door de giftige gassen, die zich door het in brand geraken van chemicaliën ont wikkeld hadden. Na de eerste ontploffing deed zich nog een reeks kleinere explo sies voor, waardoor brandende brokstuk ken in het rond vlogen en nieuwe bran- - den stichtten. Het gebrek aan medische instrumenten was een ernstige belemmering bij de hulpverlening. Een Duitse dokter, die een man bekneld vond onder de ruine, zag zich genoodzaakt het slachtoffer terstond met een gewone timmermanszaag een been te amputeren. Nadat zich des avonds om 1U uur een nieuwe ontploffing had voorgedaan, wer den alle personen, die niet bij het red dingswerk betrokken waren, uit het ge bied van de ramp geëvacueerd. Amerikaanse officieren schatten, dat 80 procent van het fabriekscomplex vernietigd is. De geweldige fabrieken van de I. G. Farben, vroeger een van de voornaamste centra der Duitse che mische industrie, strekten zich voor de oorlog uit over een aistand van bijna 5 km. langs de westelijke oever van de Rijn. Ze werden tijdens de oorlog her haaldelijk gebombardeerd. De slachtoffers zijn voor het merendeel arbeiders van de fabriek. Talrijke ge bouwen rond de fabrieken zijn door de explosie ingestort. In de stad Ludwigs hafen zijn vele huizen van hun daken beroofd. Er is bijna geen ruit meer heel. De particulier secretaris is door H. M. de Koningin gemachtigd ten antwoord op de hieromtrent gestelde vragen, mede te delen, dat de Koningin weer, evenals vóór het overlijden van Koning Willem III, de titel zal voeren van Prinses der Nederlanden. I)e Koningin dan Prinses Wilhelmina der Nederlanden zal zich vestigen op Het Loo, waar enige vertrekken in de Westelijke vleugel voor haar in gereedheid zijn gebracht. In het paleis op de Dam zijn oveneens enige vertrekken voor de Koningin ingericht. Het landhuis „Ruigenhoek", persoonlijk eigen dom van de Koningin, zal haar lot verblijfplaats dienen, als Zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het openbare leven terugtrekken en voorlopig algehele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deelnomen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt, dat ons volk haar "positie zal begrijpen en haar zo nodige rust zal eerbiedigen. Nadat in April de samenstelling van ons brood reeds een belangrijke verbete ring heeft ondergaan doordat het percen tage maisbloem in de broodbloem werd verminderd, zal met ingang van 1 Aug. de maisbloem geheel uit de broodbloem verdwijnen, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mee. Na deze datum zal de broodbloem be staan uit 20 pet buitenlandse of inlandse rogge en 80 pet buitenlandse tarwe, uit- maling 85 pct_ Fabrieken, die op 1 Augustus nog mais bloem in voorraad hebben, dienen deze vóór 29 Augustus in de broodbloem te verwerken, inplaats van rogge. Het zal nog wel enkele weken duren voordat de broodbloem van betere samenstelling bij de bakkers komt, zodat men niet aan stonds na 1 Augustus witter brood zal kunnen verwachten. Het resultaat over de maand Juni was bij de Rijkspostspaarbank weer negatief. Er werd nl 35.065.924 (Mei f 32.000.000) terugbetaald, terwijl de in leggingen slechts 21.907.224 (Mei f 19.000.000) bedroegen. Derhalve werd 13.158.700 13.000.000) minder ingelegd dan terug betaald. j il. Het Sclieveningse strand leek gisteren wel een mierenhoop, waar duizenden rust en vertier zoekende badgasten dooreen krioelen. Op Staatsmijn Maurits begint men binnenkort met de aanleg van een ver dieping op 810 mater diepte, de groot ste diepte, welke tot dusver in een Ne derlandse mijn werd bereikt. De schacht is thans reeds uitgediept tot op 800 meter. Het zal echter nog de nodige tijd duren, voordat op deze verdieping ko len kunnen worden gedolven, want al leen al de aanleg van de pompenkamer. de magazijnen en de laadplaatsen zal enkele jaren vergen. De Engelse Oakbond van Musici heeft gisteren de staking, die aanstaande Zon dag bij de B. B. C. zou beginnen, afge last, en bemiddeling in hun loongeschil aanvaard. Twee beertjes, een geschenk van Bern aan Den Haag, arriveerden gisteren regelrecht uit de berenkuil van de Zwitserse hoofdstad per vlieg tuig op Schiphol. Hier ziet men de aankomst van het tweetal met de Zwtserse gar dien des ourser bij in de Haagse dierentuin. Men kan niet zeggen, dat het pad van de formateur geheel over rozen gaat en de samenstelling op zoete vooizekens. Was de verwachting, dat dr Beel giste ren met zijn team zou zijn klaar geko men aanvankelijk had men zelfs de dag van Dinsdag voor zeker gehouden deze verwachting is geen werkelijk heid geworden en zoals wij gisteren reeds mededeeltien lag het zwaartepunt bij Buitenlandse Zaken, waarmee de formateur nog steeds niet is geslaagd. Hier zou de formateur, naar men be weert, reeds drie mislukkingen heb ben geboekt, want ook met baron *e Vos van Steenwijk zou de formateur niet zijn geslaagd. Intussen vernamen wij, dat de partij raad en het partijbestuur van de Party van de Arbeid zich voor steun aan de plannen van de formateur hebben uit gesproken, zodat van die zijde geepi moeilijkheden meer zouden zijn te ver wachten. Het schijnt intussen, dat dr. Beel voor de bezetting van Buitenlandse Zaken nog steeds zoekt naar iemand, die minstens aan de V. V. D.-politiek geparenteerd zou zijn, zodat de' taak hierin te voor zien daarmee onmiddellijk moeilijker is geworden. De indruk echter, als zou Buitenland se Zaken nog slechts de enige moeilijk heid zijn, zou echter onjuist zijn. Ook met de heer Schokking was het gistermiddag blijkbaar nog niet geheel ir kannen en kruiken en ook op Oorlog waren er nog moeilijkheden. Wat de be zoeken van de heren mr. Van Schaik en prof. Lieftinck betreft tastte men gistermiddag in Den Haag eveneens in het duister, maai men verwacht toch. dat geen moeilijkheid ernstig genoeg zal zijn om dr. Beel tot capitulatie te be wegen. Het schijnt echter de kwestie te ziïn van de laatste loodje»;. (Van onze redacteur) Het zou onbillijk zyn, wanneer wü alleen maar De Bilt wisten te vinden om te mopperen, omdat het weer niet naar onze zin is en de thermometer van ons humeur beneden nul is. Waar om ook niet eens net K.N.M.I. opge zocht, om de tol van onze dankbaarheid te betalen, nu wij ons verlustigen in stralend zomerweer (wie klaagt er over de afmattende hitte; zeker zijn vacantie al achter de rug?) en ons aan alle gepaste geneugten kunnen over geven, die wij van dit jaargetijde ver wachten mogen en eindelijk gekregen hebben. Het is een vreugde, thans de gezichten van de weerprofeten te aanschouwen. Zij zien er uit alsof zij werkelijk zelf het weer maken. „Ja, meneer, het kwik gaat de laatste dagen regelmatig omhoog en wij waren in de nacht van Zaterdag op Zondag door die plotselinge verandering volkomen verrast. Zondag zagen wij pas goed, dat er een hittegolf op-komst was „Maar zegt U nu eerst eens of het voor lopig nog zo blijft. Het duurt nog een paar weken voor we op vacantie gaan „O, ja, het weer wordt wel iets minder stabiel (altijd een slag om de arm, als het weer plotseling toch nog eens om draait), maar er is niets, waardoor men kan zeggen, dat er Weersomslag in aan tocht is. Het is morgen zeker zo heet". En dan vragen we natuurlijk naar re cords en sensationele vergelijkingen. Dinsdag was het in Eindhoven 34 graden, de krant heeft het-reeds verteld, maar er is toen niet bij gezegd, dat het de hoogste temperatuur van dit jaar was. De warmste „28 Juli" was overigens in 1911, toen een temperatuur van 36 gra den werd waargenomen. De minimum-temperaturen des nachts gedurende de laatste dagen waren altijd nog 6 graden hoger dan de maximum temperaturen overdag gedurende de eerste helft van deze maand Het koelt des nachts bijna niet af. Over heel Europa is het smoorheet. Zelfs de Russen lopen met opgestroopte hemdsmouwen en ook in Scandinavië, uitgezonderd in het Noorden (daar is het koel), is het vrij warm. In Stockholm was het eergisteren 26 graden. Een bijzonderheid is ook wel, dat er in West-Europa bijna nergens onweer is geweest, wat men bij die drukkende hitte toch verwachten zou. De dichtst bijzijnde onweersbui werd geconstateerd aan de Noordkust van Spanje. Minister Mansholt heeft blijkbaar op de verkeerde koe gewed. Zou men anders van zo'n landbouwdeskundige niet ver wachten. Maar ja, zich vergalopperen is menselijk en zelfs een Excellentie ont komt niet aan dit feilen. Het is intussen een tragisch besluit van alle geruchten na een opzienbarende redevoering ergens in Nederland door een zekere minister over „vlees vrij", thans verlaging van het karige vleesrantsoen. Nu heeft het depar tement geen schuld; een minister is wel verantwoordelijk doch heeft nimmei schuld In casu doen de boeren hun beesten tot Paasvee uitgroeien en de buitenlandse leveranciers denken: laten die Hollandse kaaskoppen maar kaas eten. Doch die „kaaskoppen" vmden de compensatie van kaas voor vlees hele maal geen „kaassie". Het heeft net als met het weer plotse ling een keer genomen. Vlak voor de verkiezingsactie droomden wij van volle Egyptische vleespotten en nog voordat het nieuwe ministerie is samengesteld, worden wij tot de werkelijkheid van een vleesloze week terug geroepen. Op dit ondermaanse krijgt men toch maar niets voor niets. Wij hebben een Indianen-gehuil aangeheven over de re gen en nogmaals regen. Nu schijnt de zon en puffen wij, omdat wij niet alleen in het zweet des aanschijns ons brood moe ten verdienen doch ook onze vacantie „genieten". Als wij al die vacantiegangers in die hete treinen zien sjouwen, zijn wij eigenlijk blij, dat wij rustig naar ons bureau kunnen wandelen. Die koeien in de weide, die irriteren ons echter; die passen er voor ojn zich ter slachtbank te laten leiden, nu de Wij wilden wel eens graag weten regen en de zon zo overvloedig voor gras waaraan wij die plotselinge verandering gezorgd hebben. Dat het die beesten niet in de weersgesteldheid te danken hadden gaat vervelen in die hete zon. Maar ja, om en herinnerden ons nog zo iets van een jn die hitte naar 't slachthuis te lopen of bezoek van veertien dagen geleden (een t,e laten rijden valt ook niet mee. zachte winter, weet U nog?) over een Doch die arme huisvrouwen; hoe ko- hoge luchtdruk op de Oceaan en laag men zij aan vlees? Als het gezin op boven Centraal-Europa. Nu zijn de rol- vacantie gaat, is het niet zo slim; dan len omgekeerd, met het gevolg, dat de moet de gastvrouw zorgen. Maar wan- wind, die eerst Noord-Westelijk was neer men zelf ontvangt, dient men wel m thans uit het Zuid-Oosten komt alle vriendelijkheid de kaas van zijn Voor de landboAw is het warme weer brood te laten eten. En in dat geval dreigt precies'op tijd gekomen. De boeren zijn de stemming zonder hartigheidje flauw in hun nopjes. Het hooi is nog mooi droog te worden. geworden en de rog, die goed vol is, Over dat vlees dient o.i. noodzakelijk staat op de meeste akkers al in garven. een hartig woorde gesproken; b.v. in Een feestelijk gezicht, maar ook een beet- Markelo, een plaatsje, hetwelk Minister je weemoedig, omdat het ons eraan her- Mansholt blijkbaar nogal vrijgevig stemt, innert dat de zomer al een ferme sprong En nu neemt Minister Beel collega gemaakt heeft. Mansholt weer in zijn kabinet, nota bene iemand, die geen vlees in de kuip heeft. De laatste noteringen Wij kunnen ons voorstellen, dat het de ,r i j j, het formateur heel wat zweetdruppels kost Volgens de laatste noteringen is net nieuwe ploeg te teamen, doch het is ver het algemeen gistere te hopen, dat hij wat zijn andere mede- vlees hij in de kuip heeft. ANALYST. vermoeden. In Eindhoven werd in de loop van gis- terenmiddag weer een temperatuur van 34 gr. C. geconstateerd; in De Bilt 33, in „„„„r-Airirmn Twenthe 31en in Den Helder 26. Op het TOMATEN EN KOMKOMMERS NAAR DUITSLAND Het bericht dat wij Dinsdag vermeld den omtrent de niet-honorering van tomaten en komkommers die bestemd zijn voor uitvoer naar Duitsland blijkt niet geheel volledig en juist te zijn geweest. Van de zijde van het ministerie van Landbouw wordt ons thans medegedeeld dat het Centr. bureau voor de tuinbouw- lichtschip Goeree in volle zee nabij de Nieuwe Waterweg was het 17% gr., ter wijl het Zondag aldaar nog 15 gr. was Weer verwachting, medegedeeld door veilingen als vooriop j ge en slechts tijde- het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot j I ijjke maatregel aan de veilingen heeft Vrijdagavond: verzocht, zelf uit eigen middelen de aanvoer van tomaten en komkommers Heldere nacht met weinig wl^- bestemd voor uitvoer_naar Duitsland te Gistermiddag heeft dr. Beel niemand meer ontvangen voorzover in Den Haag kon worden nagegaan, maar zeker is men hiervan natuurlijk nooit. Er is immers Dinsdagavond om half zes ook nog een bezoeker geweest op Plein 1813 no. 4 en niemand weet nog wie die ge heimzinnige bezoeker is geweest. Er zijn dus nog onzekerheden, maar men blijft overtuigd, dat dr; Beel dezer da gen zal slagen en ook, dat hij ernaar zal streven ook de V.V.D. bij de forma tie in de kring van het welwillend ver trouwen te betrekken. (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, Woensdag 28 Juli 1948. Vanmorgen in alle vroegte bijna „heidens" vroeg, want de groepen mochten nóg een half uur eerder ver trekken vanwege de stormloop tegen de hittegolf kraakte heel Nijmegen van af de Waalbrug tot aan Malden: duizen den ongetrainde en half-getrainde spie ren en pezen realen zieh pijnlijk voor een nieuwe vuurproef: niet minder dan honderd aeht en veertig eigenaren de zer spieren voelden zich na de eerste dag dermate geradbraakt, dat ze hun herberg beter vonden dan de weg en zich niet meldden Over de diverse ..ber bergen" had niemand in de gastvriie vierdaagse stad te klagen, en over de weg wel die Betuwe is er dan tocb - maar in geslaagd ruim 270 deel nemers de rug te kraken. Zes duizend driehonderd en zes wande laars, vol zelfvertrouwen na de vuurdoop van de eerste dag. trokken Woensdagoch tend in alle vroegte het land van Maas en Waal in: Weurt voorbij en Beuningen waar de 3(lers en 40ers al meteen links afsloegen naar Wychen toe; de mensen met meer eelt en minder blaren, of in ieder geval die met nóg meer moed, gin gen rechtdoor richting Afferden. Druten door. Horssen voorbij en toen na Berg- haren en Hernen in de verte de scheve toren van Leur wenkte, (zo scheve torens die Pisa zeer naar de kroon steken, al wenken künnen) was ook voor de 50- en 55-groep de rust in Wychen nabij De dag van Wychen Want vandaag was 't de dag van Wychen en de allereerste groep, die er Woensdag vrolijk zingend binnentrok, de grote lege markt over met de nog lege kiosk en de vlaggen van alle deelnemen de nationaliteiten daar rondom, was de PTT-groep uit Den Haag Die hadden hoe kon 't anders in^ de afgelopen ..zo mer" net als de anderen ook ..koud" getraind en nu was hun die plotselinge hitte weer wat koud op 't lijf gevallen, als U begrijpt wat ik bedoel. Maar op deze tweede dag waren de wegen beter, zeiden ze. het liep prettiger En een juf rouw nogal danig rood verbrand be weerde dat' het zes en een halve kilo metertempo, dat ze liepen best vol te houden was. „Ik liep al toen ik één jaar was, meneer(wat een vluggerd, die juffrouw!). Raken we, verdiept in flarden gezang, die in snel tempo de markt opklinken (achtereenvolgens: „hij (Plet Hein) heeft gewonnen" ..tierrie-tlerrie Herrie" de onvermijdelijk trappelende schim mel, onder wiens hoeven het dek al wel aardig versleten moet zijn en hst vier daagse lied van de natuur, die ons een motor mee gaf) raken we plotseling helemaal afgeleid doordat andere Hage naars naast ons neerstrijken: de senioren afdeling van de Haagse-4 daagse wandel club. „met z'n elven zeshonderd negen en dertig jaar, al zijn er dan ook een paar benjamins (an dermaal: hear-hear!) bij van drie en vijftig." Mijn zegsman, die zeven en zestig werd, had zijn wandel ervaring in zo rijke mate, dat ie niet uitgepraat kwam: ..Pasta-laazar" moet u meene men, meneereen suiger fan 'n moter die honderde ke ren op en neer gaat moet ook gesmeerd wordeso is 't ook met je hiele, meneer en gèèn rimpels io je sokke... Gister was 't so moeilijk om dat alles sogesegd op 'n hóóp kwam langs da weg.... eerst kreeg je ure niks en toen kwam alles op 'n hoop: fosco, bessesap, limonade en recla me scheermesjesdaar sijn d'r feel onpasselijk van ge- worde.... En dan bier, me neer. wie nou so stom is om bier te drinke.'t wordt allemaal lood.... lood- swaar in je bene, begrijpu- wel?" Naarmate er meer groepen doortrok ken, (nieuwe ontdekking: mariniers uit Volkel met meer dan 10 kg. rijkseigen dom op hun nek, èn de rood-zwarte Quick-groep uit Nijmegen) kwam er ein delijk wat meer stemming in Wychen. Aanvankelijk viel ons dat namelijk niet zo mee en de Postharmonie uit Nijme gen moest eerst dit 2e dags-brandpunt doen daveren (ereprijs voor het zweet van die man met de geweldige koperen hoorn, die alsmaar bij een temperatuur van ver over de honderd „oemp-oemp- oemp" speelde) vóór de stemming wa door kwam. cantinewagens, geen P.T.T.-mobilophoon- auto, die voortdurend onder 't rijden de centrale in Nijmegen opbelt en dan door verbinding krijgen kan (het twee van de drie verzorgingswagens voor de 267 P.T.T.-mensen, die meelopen (wagen 2 vanmiddag 3 uur geen melk meer en nog slechts één doosje limonade). De individuelen lópen maar en van- Morgen overdag bijna overal zeer S warm en zonnig weer. In de namiddag echter in het Zuiden van het land 5 wat toenemende bewolking met een kleine kans op enkele verspreid op- tredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid-Oost. 30 Juli: Zon op 4.58 uur, onder 20.34 uur; maan op 23.49 uur, onder 15.18 uur. willen honoreren. Zoals bekend, ge schiedde dit tot heden door het Centr- bureau uit de fondsen van dit bureau. De daling van de prijs der tomaten op de veilingen is geen gevolg van bovenbedoelde maatregel, doch van het feit, dat het extra contingent tomaten voor export naar Engeland, Zaterdag was uitgeput, terwijl, zoals wij berichtten pogingen om een nieuw contingent te krijgen, niet zijn geslaagd. Het contin gent voor komkommers was al eerder uitgeput. PARCOVtfS GEDEELTE NICT VOOR AUTO AFSTANO VAN 3 Kt» E HBO POST 30 PARCOURS 30 Km 40 PARCOURS 4 0 kf* 50 PARCOURS 50 KT» 55 PARCOURS 5S Kr* WEGEN SPOORWEGEN TEERS HATERT alverna «malden grave plasmolen CUIJK VPI^Tt4873r Voor het tijdvak van 1 t/m 14 Augus tus zijn de volgende bonnen geldig ver rel: klaard Bonnen voor brood. Aansluiting gezocht Daar denken een hoop insiders mis schien anders over: de meesten denken deze dagen n.l. in een andere wereld: een wereld van kilometers-zon-blaren en (permettez:) rauwe tenen. Groepen zoe ken aansluiting bij elkaar; militaire on derdelen zijn grote magneten en 'n in fanterie groep had vandaag al een stel meisjes geadopteerd, maar er zwerven om deze afstanden een hele hobp een- daag hebben we er een ontdekt, dat was als ie dat zelf niet kwalijk neemt eigenlijk alleen maar een wandelende pèt met een baard er onder en een paar benen. Hij was ook al in de zestig, naar wij vermoeden, maar nooit zagen wij nog ó'n „kievit-op-oudere-leeftijd, bij wij ze van spreken. Tot we hoorden dat ie voor de hele 4-daagse nauwelijks meer respect had dan wij voor het avondceremonieel met onze huishond Die meneer was nl lange-afstandloper Hij liep ook mee aan de tocht Enschedé- Delft. Wie deze tocht uitgevonden heeft, kan van mijn part een paar zilveren steunzolen -met inscriptie krijgen: liefst 200 Km lopen de deelnemers; veertig uui aan één stuk, en 's nachts lopen ze in alle ernst dóódsimpel te slaapwande len. Wist u dat dergelijke dingen in Ne derland bestonden? Geef ons Nijmegen-Nijmegen maar desnoods met een klein onschuldig rou te-lusje naar buiten; zo'n 55 kilometer, waarbij alleen de ijscomannen zich nog in de handen wrijven, 't Moeilijkst vin den wij 't zingend binnenkomen daarna 087-1 Brood: 800 gram brood (geldig t/m 7 Augustus) 088-1 Brood: 200 gram brood (geldig t/m 7 Augustus) Alle bonkaarten. 090 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 091 Algemeen: 1 ei. 092 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoef! vermicelli e.d. 093 Algemeen: 100 gram bloem, zelfrij zend bakmeel of kindermeel. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 808. 096 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 097 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 098 Algemeen: 250 gram kaas of 312% gram korstloze kaas. 099 Algemeen: 250 gram waspoeder. B 107 800 gram brood (geldig t/m 7 Augustus). B 108, C 110 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet. 109 400 gram brood (geldig t/m 7 Augustus) Bonkaarten Kd, Ke 808. 111 Algemeen: 500 gram suiker, bo'er- hamstrooisel enz.» of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. 113 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gam vet. 1X3 Algemeen: 125. gram kaas of 156,* gram korstloze kaas. 114 Algemeen: 500 gram waspoeder. D 117 800 gram brood (geldig t/m 7 Augustus) E 119 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits. Tabak- en versnaperingenkaarten Qa, Qb, Qc 808. 87 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 90 Versnaperingen: ip0 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten Za, Zb, Zc, Zd, Ze, Md, Mf, Mh 808. Geldig zijn de bonnen van strook M; deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 044, 045 en 046 vlees blij ven geldig t/m 7 Augustus. maar lug-aan. onverstoorbaar, zonder om i zien kilometer na kilometer fijn kraken, geen verzorgers hebben, geen arne meteoren" de individuelen. dia -Er ook dat presteren ze nog! (zie reper- ergens boven*, maar de helft zit er toire op! Morgen 't Rijk van Nijmegen! Enkele dogen geleden stonden de beesten polen inde lede. Ionise „JandL die door de aanhoudende regens doorweek, waren Than, „aan de poerden en koeien opnieuw in heiwaier mrnrweJ cerkoeling Ie roeken voor de brandende zon. dn, ons grdhge klimaat hittegolfje heeft bezorgd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1