eerberichtj Vier maal brand in 2 maanden Er rijdt bijna geen tram of bus meer in Den Haag Hongaarse president treedt af Bloemencorso op blaren-voeten OONGgLAGEN Mr. Van Schaik kabinetsformateur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN O DE KABINETSFORMATIE Overeenstemming met de partijen Als men 40 jaar is Laren's kamp in een wel kwade reuk Rijdend personeel in staking gegaan DE VIERDAAGSE 70ste JAARGANG ZATERDAG 31 JULI 1948 No. 20686 Dr. L. J. M. Beel heeft H. K. H de Prinses Regentes verzocht hem te ontheffen van de hem ver strekte opdracht. De Regentes heeft daaroj Mr. J. R. H. van Schaik opgedragen een kabinet te -men. Mr. van Schaik heeft verzocht de opdracht in beraad te mógen houden. TEGEMOETKOMING- BEDRIJFS SCHADE WEGÉNS DIENST NEMING wordt een baan krijgen moeilijk STAKING TE DEVENTER OPGEHEVEN PATER MELCHIADES NIEUWSTAD O.F.M. ,f ■DROOG WEER Thans een werkbarak door het vuur vernield PARAPLUI'S ZONDER PUNTEN de première ging. WEGENS VERGRIJPEN VAN ZIJN SCHOONZOON VÖOR HET VADERLAND GEVALLEN ..HET ZIT ER OP n,!r) l.Zijn 6r t0Ch niet V00r 12 Cuyk Knipoog terug Finish HET PROBLEEM VAN DE DAG EN NACHT Volgend jaar komen we weer! KATHOLIEKE FILM KEURING MOLOTOF'S YACANTIE Ook Stalin onvindbaar HET GETEISTERDE NAZARETH v, d. Wijckde aangetreden troepen. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Teietoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt I 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX- Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRLJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cis. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—Ieder woerd meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Mr. Van Schaik confereert (Van onze redacteur). De nieuwe wending in de kabinets formatie is voor ,,Den Haag" niet onver, wacht gekomen, In een deel der vorige editie immers konden we nog Berichten, dat we meenden te mogen aannemen, dat dr. Beel zijn opdracht zou teruggeven en mr Van Schaik hem als formateur zou opvolgen. Dr. Beel ontving namelijk in de morgen alleen nog mf- ^an Schaik, tenminste in zoverre het blijkbaar verband hield met de kabinetsformatie. Wel ontving "hij ook de heren Enthoven, de secretaris van Staat uit Batavia en de heer Boon van Buitenlandse Zaken, wat kennelijk ver band hield met Indonesische kwesties. De formateur liet later trouwens zeggen, dat hij in verband met de formatie nie mand meer zou ontvangen. Waarop wees dit? In ieder geval hierop, dat dr. Beel zijn bemoeiingen had stopgezet en dat er dus iets anders aan de hand moest te wijten was aan de verkiezingen, aan de Y^vanging van de heer Coert Dubois en aan de kabinetsformatie in ons land. Hedennacht kwam nu het bericht, dat dr. Beel ook zijn twe'ede opdracht had teruggegeven en dat nu mr. v. Schaik was aangewezen als kabinetsformateur met dezelfde opdracht als dr. Beel in tweede instantie ontvangen had, nl. tot vorming vaneen kabinet. Wij mogen nu wel aannemen, dat mr. Van Schaik zich gisteren er eerst van heeft vergewist, of hij op de medewer king der partijen kon rekenen. Het ge sprek met de heren Romme, Oud en Drees legde deze conclusie voor de hand De heer Van Schaik zou zeker de op dracht niet in beraad hebben genomen, indien hij tijdens het gesprek met deze heren niet de zekerheid had gekregen te zullen sl&gen. werd trouwens gister middag, reeds bekend, dat ook de heer Tilanus was uitgenodigd voor een ge sprek met de heer Van Schaik, maar tot de avond was de C.H.-fractieleider on vindbaar. zijn. Intussen had echter het gerucht zich reeds voortgeplant, dat de Kamervoorzit ter mr. Van Schaik, die de avond tevoren met de heer Drees door de Prinses Re gentes was ontvangen en die morgen nog een onderhoud met dr. Beel had gehad, druk aan het confereren was. Later op de dag vernamen wij, dat hij reeds met ver schillende fractie- en partijleiders had gesproken te zijnen kantore aan de Parkstraat. Achtereenvolgens ontving hij daar de heren prof. Romme, mr. Oud. en Drees. Wat wij reeds gisteren in ons blad ver meldden, werd in Den Haag zeer ernstig genomen, namelijk, dat mr. Van Schaik bezig zoti zijn zich de zekerheid te ver schaffen van een nieuw kabinet orn,_ in dien hij de opdracht zou krijgen, zo snel mogelijk gereed te zijn. Men acht het namelijk een buitenge woon slechte beurt voor ons land, niet alleen wat de indruk betreft, welke dit alles op het volk maakt, maar ook tegen over het buitenland, dat er gog steeds geen regering is. En dat terwijl het nieuw benoemde derde lid van de Commissie van Goede Diensten reeds in ons land is aangekomen en op 2 Augustus de verte genwoordigers der Deelstaten worden verwacht voor een „high explosive con versation", terwijl er dan geen regering zou zijn met voldoende volmaohten tot onderhandelen. Deze indruk zou nog sterker werken, indien -ook de nieuwe formateur een lange weg zou moeten gaan en binnen- en buitenland opnieuw ^zouden moeten wachten of mr. Van Schaik al of niet zou slagen. Men denke slechts aan de opmerking van Van Klef fens in de Vei ligheidsraad gemaakt in antwoord op d beschuldigingen van de afgevaardigde van de republiek, de heer Palar, waarin de heer Van Kleffens zeide, dat de wei' nige voortgang bij de onderhandelingen Te verwachten is nu dus, dat. de heer Van Schaik snel contact zal opnemen met een aantal ministrabele figuren en zal trachten, binnen enkele dagen een kabi net (een zakenkabinet) te formeren. Fer- vet opus er is haast bij het werk en dë besprekingen, welke de heer v. Schaik gisteren reeds voerde bewijzen, dat hij dit weet. In het Staatsblad no. I 247 is opgeno men een Kon. besluit van 22, Juni 1948 tot het verlenen van zakelijke bedrijfs- "tegemoetkomingen. Blijkens dit besluit kan volgens nader door de ministers van economische za ken, van landbouw, visserij en voedsel' voorziening, van oorlog, van marine a. i. en van financiën te stellen regelen een tegemoetkoming aan eigenaars dan wel ondernemers van middenstandsbedrij- ven, land- en tuinbouwbedrijven en visserijbedrijven worden verstrekt, in dien het bedrijfskapitaal van een zoda nig bedrijf is aangetast, of een derge lijke aantasting is te verwachten, ten gevolge van een vermindering van de bedrijfsinkomsten door het verblijf in werkelijkè dienst van het bedrijfshoofd Dit besluit is slechts van toepassing, indien het bedrijfshoofd in werkelijke dienst verblijft, als: a. oorlogsvrijwilli ger; b. dienst- of reserveplichtige. Het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Ja nuari 1946. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Lienden betreffende het nemen van maatregelen, ten einde ontslagen rijksambtenaren boven de 40 jaar weer in het arbeidsproces op te nemen, heeft de minister van Sociale Zaken geant woord, dat het voor de ontslagenen uit de- overheidsdienst, die de leeftijd van 40 jaar zijn gepasseerd, dikwijls' moei lijk is in het particuliere bedrijf een passende werkkring te vinden. Ook andere motieven dan het bestaan van pensioenfondsen in bepaal^ bedrijven dragen daartoe bij. De minister heeft In deze omstandig heid aanleiding gevonden zijn ambt genoten te verzoeken te bevorderen, dat bij ontslagverlening door de overheid nog meer dan tot nu toe aandacht wordt geschonken aan de vraag, welke cate gorieën het gemakkelijkst weer werk zullen kunnen vinden. Het Rijksarbeidsbureau zal in samen werking met de -Stichting van de Ar beid onder de werkgevers de wenselijk heid propageren om ook de oudere arbeidskrachtén- in dienst te nemen. De staking van het personeel van de Deventer Houthandel P. Stoffel Pzn. is gisterenmiddag opgeheven. De geschil len betroffen de uitbetaling van presta tie-toeslag. Wethouder Th. H. Beerents, loco-burgemeester van Deventer heeft op verzoek van de directie van de firma Stoffel in deze kwestie zijn bemiddeling verleend. In het St. Elisabethziekenhuis te Ven- ray overleed gisteren op 59-jarige leef tijd in het 27e jaar van zijn H. Priester schap, de zeereerw. pater 'fr. Melchiades Nieuwstad O. F. .M De traditionele conferentie der Duitse bisschoppen zal van 24 tot 26 Augustus te Fulda wordqn gehouden. Na het einde dezer bisschopsconferen tie zullen de meeste bisschopen deelne men aan de Katholiekendag, die van 15 September in Mainz zal worden gehou den. w Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot J Zondagavond. Langs de Westkust: veel binnendrij vende Wolkenbanken 'overwegend droog weer met zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer de- zelfde temperatuur als vandaag. In het overige gedeelte aran het lan.1: i plaatselijk ochtendmist, overigens enkele overdrijvende wolkenbanken j met droog weer en weinig wind. In de Noord-Oostelijke -provincies koe- Ier. 1 Augustus: Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur; maan op 0.40 uur, onder 18.00 uur. 2 Aug.: Zon op 5.02 uur, onder 20.2y j uur; maan op 0.58 uur, onder 19.11 uur. Al weer brak er gisterenavond brand uit in het interneringskamp te Laren. Om kwart over zeven werd de brand geconstateerd in een der werkbarak- ken. 'De kampbrandweer kwam direct in actie, doch het vuur greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense brand weer te hulp moest snellen Inmiddels ontwikkelde zich een enorme rookko lom boven het kamp en de aangrenzen de heide, waardoor honderden nieuws gierigen zich in de nabijheid van het kamp verzamelden. De manschappen der luchtstrijdkrachten in de Palmkazerne te Bussum, die bij Vorige branden een cordon om het kamp hebben getrokken, werden voor alle eventualiteiten ge consigneerd, doch hoefden niet in actie te komen. De politie in Laren, die met 7 8 man was toegesneld, werd de toe gang tot het kamp geweigerd. Een der politiemannen heeft zich daarop in ver binding gesteld met de burgemeester van Laren, de heer N. van der Ven, die on geveer 20 minuten later per auto ter plaatse verscheen. Ook de burgemees ter werd echter aanvankelijk door de kampbewaking niet toegelaten. Een der bewakers aldus wordt ons medege deeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde, nadat een Larense brigadier van politie en een collega-bewaker hem hadden toegesproken. Hierop opende de Larense politiemannen zelf de poort en geflankeerd door de agenten in loop pas reed de burgemeester daarop het kamp binnen. Te ongeveer half acht was men de brand meester en kon met de nablussing een aanvang worden ge maakt. Over de oorzaak van deze vierde brand in een tijdsbestek van twee maanden kon de kampleiding ons nog niets mededelen. De barak, die geheel aan de Oostzijde van het kamp op Larens grondgebied ligt, is grotendeels afgebrand. Waarom politie en burgemeester geen toegang kregen De commandant van 'het internerings kamp verklaarde later, dat inderdaad de Larense politie aanvankelijk de toegang is geweigerd,' omdat de commandant het onwenselijk achtte, dat een te groot aantal personen zich tijdens de brand op het kampterrein zou ophouden. De commandant verklaarde voorts, dat de burgemeester van Laren aan zich zelf te wijten zou hebben dat hij bij de toegang tet het kamp moeilijkheden heeft onder vonden. Volgens zijn lezing heeft de burgemeester geweigerd zich op verzoek van de bewakers te legitimeren. Nader vernemen wij, dat de brand is ontstaa-n in het achterste gedeelte van de barak. Dit gedeelte, waar electrisch materiaal lag opgeslagen, was door een branddeur gescheiden van het voorste gedeelte, waar delinquenten, die ont vluchtingspogingen hebben ondernomen waren ondergebracht. Vanaf gisteren kunnen paraplu's zon der afgifte van punten gekocht worden. Obk voor reperatie aan en het overtrek ken van paraplu's behoeven geen punten meer te worden afgegeven. In verband met de inhuldigingsplechtigheid van Koningin Juliana ondergaat de Nieuwe Kerk te Amsterdam een metamorphose. Een der geheel vervuilde panelendie naast het orgel prijken, tvordt met alcohol en terpentijn gereinigd. Hedenmorgen, op de ochtend van de hoogtijdag in de viering van het 700-jarig bestaan van Den Haag, een dag welks slagen voor een belangrijk deel van het vervoer van het «eer talrijke feestvierende publiek afhangt, heeft het personeel der Haagse trams en auto bussen het wérk neergelegd. De stakers eisen een loonregeling, zoals die voor het Rotterdamse, trampersoneel bestaat. Invoering van deze regeling zou volgens de stakingsleiding gemiddeld 15 pet. loonsverhoging betekenen en bovefl- Jacoba van Beieren met haar valk. Scène uit het openluchtspel „Het wonderlijk uur", waarvan gister&vond op het Binnenhof van Den Haag De Hongaarse president, Zoltan Tildy, is gisteren afgetreden. Het aftreden van president Tiidy werd Vrijdagavond officieel bekend gemaakt door de publicatie van zijn brief aan de voorzitter vyan het Hon gaarse parlement. Zijn aftreden volg de op de arrestatie van zijn schoon zoon, Victor Csornoky. De arrestatie zou geschied zijn op grond van hoog verraad en ernstige misdrijven. In zijn brief, die 30 Juli als datum draagt, en waarin hij het parlement ver zoekt zijn aftreden te aanvaarden, schrijft Tildy: „Ik wens in verband met deze stap er de nadruk op te leggen, dat ik het vol komen eens geweest ben met de tot dus ver gevoerde politiek van de Hongaarse volksdemocratie en met alle maatrege len van de republikeinse regering. Ik heb mijn hogé constitutionele functie der halve niet opgegeven uit politieke over wegingen. Ik moest dit besluit wei ne men, omdat iemand uit mijn onmiddel lijke omgeving érnstige misdrijven had begaan tegen de Hongaarse republiek en de belangen van ons voik. Daarom kan ik niet van het Hongaarse volk vevwa'ch- ten, dat het mij volledig en onvoorwaar delijk zijn vertrouwen schenkt, dat no dig is voor de uitoefening van de hoge constitutionele waardigheid". De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leed wezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold. W p. van Rijswijk, uit Schiedam, ge sneuveld 27 Juli: sergeant C. J. Ventevolgel, uit Goeg, gesneuveld 20 'TUKon Ned.-Ind. Leger: .Jav. mil. sold. Paiman, uit Ned.-Indië, 3 Juni Gesneuveld; Chin, sold, 2e klasse der fnf. Thio Soon Lie, uit Ned.-Indië. gesneuveld 20 Juli. Koninklijke Marine: geen verliezen gerapporteerd. (Van onze speciale verslaggever.) NIJMEGEN, 30 Juli 1948. Over Die klim naar Groesbeek bra ken er gister niet minder dan zes en Keil ei 5 maar voor hen was negentig de nek. maar 't minder zuur dan voor ue twintig, die vanmorgen, op jn dag niet starten konden. Acht-en tig dapperen, met de glans om grijpbare zegepalm al in ,hun het we troffen er vandaag een langs parcours: op de fiets Hij had bijna tranen in z«n ogei alle training, de hitte van de ee dag, het goedvertroüwen van de tweede, 'de hel van de derde dag- „Maar volgend jaar doe ik wéér mee- zei hij vastberaden en fietste weg. Natuurlijk is er een vierdaagse-psy, chose. Het is niet de medaille, die biolo geert,' het is iets anders: een soort obse derende idee, gedragen door duizenden, een felverbeten koppigheid, niet klein te krijgen: door geen zon, door geen weg, door geen blaren. Gewoon: dit móét ik halen, kost wat kost. Wij, uit hoofde van ons beroep, objec tief nuchter (al krijg je onvermijdelijk een 4-daagse „tik" mee eyentueel ge combineerd met zonnesteken wij, die toch geen medaille kunnen halen (in een auto, bedoelen we, en deze auto niet voor ons gemak, maar omdat we overal tege lijk moeten zijn) wij zouden er alleen een lief ding voor over hebben om die laatste dag mee te lopen, om een klein klaterend applaus te krijgen (niet eens een ovatie), op de Mookse baan, om een bos gladiolen in onze moede armen ge' drukt te voelen (niet eens dure anjers, desnoods maar een landelijk veldbou- quet!) om ach. u fronst misprijzend uw voorhoofd, maar u kèn' de vierdaagse familiesfeer niet ergens in ,de buurt van de St. Annastraat plotseling van een of andere dame (364 dagen in het jaar zeer keurjg en koel gereserveerd) een keurige Nijmeegse dame van middel bare leeftijd te worden (het hoge woord moet er toch uit!) begroet op een weer dan Zondagse manier. Een vier daagse manier, waarvan gij, achter,uw bureau, achter' uw statistieken, gij met zorgelijke nieuws omtrent Berlijn bij die aan de weinig be- uw souper, ach, zelfs gij adio de Olympiade volgt, grijpen zult. miw iS alleen te ondergaan! Daarvoor j ge naar Nijmegen komen, moet ge ,f„„J .f"1 ti®n uur in de voormiddag een =to Parcours plaatsen (de eer- hln6 blo,emen kopen bij de hon- tfeleerierretjeS l3nSS de WeS> jengelende kinderen sussen, uw leven ris keren by het oversteken van de straat om een bekertje vloeistof dat limonade heet, te gaan kopen, - Uw jongste en meest belovende spruit toespreken met: „En as je nou nóg 's ona een ijsco vraagtj sal jouw pappie je d'r eens een verko pen!", tegen mieren vechten, naar wespen slaan, kolonies donderbeesten uitroeien en alsmaar met een zakdoek over uw rood verhitte voorhoofd wrijven. („Warm hè buurvrouw?".... „mens, 't is gewoon geen weer meer! Het was nog geen half zeven toen de eerSte 55ers Grave al door kwamen. Een oude bekende: de P.T.T.er uit Amster dam. Hy had één seconde meer tijd voor ons dan gister en vertelde voort-„wande- lend". dat bij elke morgen in het begin tamelijk stevig doorstapte. In een tempo dat tegen de. tien kilometer lag. Om de hitte voor te blijven. Hij rende ge woon voor die hitte uit (onbegonnen werk) en later zakte 'zijn snelheid tot een kilometer of acht per uur. Naast hem kuierde meneer Benze uit Den Bosch vlotjes mee. „Veel getraind, zeker hè?" zeiden wij. „Nee, helemaal niet.... ik heb wel Den BoschLeeu warden gelopen". Maar dergelijke wandelaars-met-straal- aandrijving zijn uitzonderingen en de Directeur van de Gasfabriek in Grave, die begroet werd met de vlag op zijn eigen fabriek, deed 't wel kalmer. Hoe zo'n vestingstadje meeleeft: de 4 Grave naren waaronder één, die de week te voren met riiathermie van z'n jicht ver lost was werden plechtig verwelkomd door de Burgemeester en in Cuyk was iedereen vol van W. van Hellenberg- Hubar, die de 55 liep en elke avond terug naar huis kwam getippeld en elke mor gen weer n'aar Nijmegen liep en zo een vierdaagse van tachtig kilometer per dag draaide. Die Cuykenaren staan voor niels te genwoordig. Ze bestaan volgende maand zelfs 2000 jaar. En dan zijn er hele grote feesten. Dit alles van wege een munt, die ze daar eens opgegraven hebben: een munt met inscriptie „52 jaar voor Chr." stond er op die munt, vertelde de Bur gemeester wie lacht daar?! en nou was Professor van Giffen stenen bijlen aan 't opgraven, die nog ouder waren. „Volgend jaar vieren we ons 3000 ja rig bestaan", zei dezelfde Burgemeester, die Jansen heet, onder de oorlog als fel illegaal een geleende kapelaanstoog droeg en zo vriendelijk was om ons mee te nemen naar „Bellevue" aan de Maas „Quelle belle vue" moet Frederik Hen- dfik tamelijk lang geleden van die plek bij de pont gezegd hebben en ondertus sen dronken we een hartversterking (weliswaar geen 2000 jaar oud, maar wèl oud) en rookten z n sigaren op. (post re- luidsprekers met marsmuziek en de har presentatie en riolering gemeente Cuyk) die eigenlijk voor Admiraal Helfrich en de Franse militaire attaché en de ande re officiële autoriteiten bedoeld waren. De hoge marine-autoriteiten hebben deze 4 daagse wèl bewijzen van belang stelling gegeven en ik geloof, dat de Landmacht, die doodgewone zandhazen weet U wel, met een doodgewone platte landsgang. hun makkers wei wat benijd- den. Generaal Kruis kon pas op de wed- ren tegen hen zeggen, dat ze „zó'n people" waren, (bis bis, zegt De Maas bode). We bleven alsmaar plakken in dat vriendelijk Brabantse Cuyk met z'n drie torens, waar alle 5800 inwoners aan de straat stonden en zonder enige voorop gezette bedoeling komen daar de Blauw- vosjes binnenzingen en krijgen wij een Blauwvos-knipoog terug vanwege „een heel stuk in oxze krant. Liep één meisje mee (geen uitval lers), die opzij in haar schoenen twee ronden gaten had geknipt, om haar.... elksterogen gelegenheid tot meer be wegingsvrijheid te geven Om de gaten zaten keurig twee stukjes verbandgaas Kilometers verbandgaas heeft deze Vierdaagse overigens gekost. Sommigen zi.in zo verbrand dat armen en benen helemaal moesten worden ingezwach teld. En sloten vol jodium voor de ge prikte blaren. Per 100 meter per par cours per dag gemiddeld één blaar re kenden wij vlot uit. Alsmaar bruine hielenEr was éénjuffrouw met een blaar op haarneus. Waarnaast hon derden, die de pontonbrug van overste van dér Mark bij Cuyk over trokken op hun.... tandvlees. Maar een kilometer of zowat verder kwam de Mookse baan, de brede- heir baan met schaduw en belangrijker: met een aaneengesloten „tribune" van men sen. Kilometers en kilometers niets dan mensen. En hoe dichter men bij Nij megen kwam, hoe méér mensen. En alsmaar applausEn steeds weer nieu we bloemen En de LS.K. kapel langs de weg, en dien een nieuwe technische loonregeling in zes klassen. Tussen hedenmorgen half zes en half .acht verlieten enkele motorwagens van de H.T.M. en een klein aantal autobussen de remises. Het laat zich aanzien, dat het overgrote deel van de ochtendploegen van tram- en buspersoneel aan de staking deelneemt. Op de knooppunten van lijnen, vooral bij de remises, wordt druk gepost. Over het algemeen laten de sta kers uitrijdende voertuigen met rust, ook al wordt het bedienend personeel uitgejouwd. Ook bij halten trachten pos ters werkwilligen over te halen om het werk neer te leggen. De stakingsleiding van vier man, behorende tot 'n stakings comité van 24 man,*eeft het parool uit gegeven om de handen thuis en de hoof den koel te houden. Men wil, zo zegt de leiding, het publiek, dat van de enkele rijdende voertuigen gebruik maakt, niet hinderen. Overal langs de straten stond vanmorgen publiek doorgaans vergeefs op transport te wachten. De directie van de H.T.M. kan nog weinig mededelen over de staking. Van het stakingscomité wordt vernomen, dat de Amsterdamse en Rotterdamse collega's de staking zullen steunen. Ii^ de nachtsociëteit van Haagse taxi-chauffeurs is eveneens besloten de stakers financieel te helpen. Met betrekking tot de staking bij de Haagse tram kan nader worden gemeld, dat het hier een communistische actie betreft, waartegenover de vakorganisaties een streng afwijzend standpunt innemen. *Het werkwillige deel van het personeel, dat vanmorgen nog met tram of bus uit rukte werd door de stakers zodanig ge molesteerd, dat de directie besloot ook het nog rijdend materiaal uit de dienst te nemen. Zo reed er tegen 9 uur geen tram of bus meer in de stad. Een vreselijke ramp trof enkele dagen geleden Ludwigshafen. Honderden doden, honderden gewonden. Van alle kanten werd een hulpactie „en masse" georgani seerd. Veronderstel, dat men eerst de brandspuiten had gaan oppoetsen en de doktoren eerk hun overigens verdien de vacantiedagen hadden opgesou peerd. Ook onder de oorlog werden phenomena- le prestaties geleverd. Veronderstel, dat o.a. alle Nederlandse zeelieden, die in dienst der geallieerden voeren, precies volgens uiterst voorzichtige sociale bepa lingen hun bewonderenswaardige dien sten hadden verricht. Grote zaken eisen grote maatregelen. Tot die grote en zeer dringende zaken behoort de volkshuisvesting. Doch on danks honderden betogen, moties en sta tistieken-van- wat- er-toch- reeds-gebeurt, moeten we verklaren: Het is ïnet de wo ningbouw nog een sof. En wel om deze reden, dat de grote zaak van de volks huisvesting ondanks de barre feiten van verwoest huwelijksgeluk, onbereikbare idealen en moedeloosheid nog steeds niet een probleem vormt, dat dag en nacht de bevolking in haar geheel bezig houdt. De woivingnood leeft nog onvoldoende. We weten wel, dat alle plannen voor bereiding eisen, maar er is teveel getalm. Men kan een stad-voor-eeuwen niet met „huisjes" zonder meer in elkaar flan sen, doch er dient te worden aangepakt grootscheeps als gold het een enorme brand of een dijkdoorbraak, ruïneus in haar gevolgen. De oplossing van het wo ningvraagstuk kan niet worden gevonden in een stijging der productie van 10 op 15 woningen per maand. Hier wordt een be leid geëist met een uitvoerende en pro pagandistische staf, die productie richt, mensen werft en een werktijd-regeling kan vaststellen, die misschien niet hele maal met gewone urenduur parallel loopt en mogelijk ook meer geldelijke of fers vraagt. Huizen moeten er komen als een leger in oorlogstijd, water hij een vuurhaard, dokter bij een zieke.... Met waardering maken we hier dan ook melding van een initiatief in Tilburg. Op instigatie van een enthousiasteling is men daar gekomen tot de Stichting „Lief- dewij'k". Doel is te komen tot de bouw van een wijk of desnoods een straat. De propaganda is in volle actie voor het bij eenbrengen van een ton door bijdragen van de hele bevolking. Met die honderd duizend gulden kan een begin worden gemaakt met de bouw van "7 a 9 wonin gen. Want op deze bijdrage kan hypo theek worden verkregen. We praten over naastenliefde met tra nen in de ogen. Zeg het met huizen, schrijft de deken van Tilburg. Accoord. Moge de roep van deken Na- buurs spoedig gaan over het ganse land. Zeg het met huizen, regering, provin cie, gemeente en particulier! Wacht geen uur. menig, van de Rotterdamse Tram,, die haar collega's tegemoet marcheerden en een trommelcorps van de verkenners (idem!) en Quick „daar heb je Quick daar heb je Quick daar heb je Quick gonsden de „tribunes""-graskanten, dat verwelkomd werd en de Arnhemse 4- daagse-wandélaars, die afgehaald wer den en... enfin, we werden allegiaal bijna beroerd van enthousiasme wat vreselijk gevaarlijk is. nu het plotseling zomer werd („pardon?") en Nijmegen was nog véél enthousir ter dan wij, nuchtere ob jectieve buiten-journalisten en de stad daverde van duizenden decibels muziek hagelbuien van applaus en de onafge broken ovaties om vier dagen zweet, bloed en blaren. Proficiat Vierdagenaars! Bij het Centraal Bureau der K.F.A. in Den Bosch is verschenen no. 4 van de Ka tholieke Filmkeuring, waarin opgenomen de keuringsuitslagen der Katholieke Film Centrale over het eerste halfjaar van 1948. Het handige boekje wordt ingeleid met een voorwoord van prof. mag. dr. J. B Kors O.P. over de normen, welke voor de nakeuring der films gelden en bevat tot slot een overzicht van het aantal door de K.F.C. gekeurde films. In totaal werden gekeurd 430 films, waarvan 283 hoofd films en 147 korte films. Hier is werk voor vaklui met idealen. HENK VAN DER MAZE Zoals reeds is gemeld, vonden de ge allieerde ambassadeurs, die de sovjet regering te spreken wensen over de spanningen rond Berlijn, Molotof nie* thuis. Zij vernamen tevens dat hij met vacantie is en niet te bereiken en dat niet bekend is, hoe lang hij afwezig zal zijn. Waar op het ogenblik Stalin zich bevindt, werd de ambassadeurs even min medegedeeld. Intussen xetten de Russen te Ber lijn hun gevaarlijk spel voort en te oordelen naar de vandaar ontvangen mededelingen over pogingen der sov jets, om te Berlijn een communistiscn bestuur te vestigen, zijn de Russen niet van plan hun politieke koers te wijzi gen, of tegenover de Westerse machten een meer tegemoetkomende houding aan te nemen. Prominente vertegenwoordigers der partijen is te verstaan gegeven, dat van Sovjet-zijde iedere gewenste medewer king zal worden verleend, om Hermann Matera, eerste voorzitter der Berlijr.se eenheidspartij, tot burgemeester en Karei Lütke, voorzitter der communistiscne fractie in het stadsparlement, tot tweede burgemeester te doen benoemen. Onze Brusselse correspondent meldt: Mgr. Kerkhofs bisschop van Luik heeft een beroep op de Belgische bevolking ge daan, om steun te verlenen a.an het zwaar geteisterde stadje Nazareth in het H. Land, waar de Zaligmaker Zijn jeugd heeft doorgebracht. Er bestaan grote his torische banden tussen België en het H. Land. Het stadje Nazareth wordt door hongersnood en epidemieën bedreigd. De Belgische christelijke liefdadigheid moet hier handelend optreden, zegt de bisschop, wiens oproep zeer zeker door het chari tatieve België zal worden gehoord. Te Soerabaja werd het 119.jarig bestaan herdacht van de garde.regimenten Grenadiers en Jagers. De commandant van de A„divisie generaal Baay, inspecteert tezamen niet de commandant van de 4de gardt e, o one

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1