Nieuws uit STAD en OMTREK Wat deed Dienst Sociale Zaken 1947? - m LANGS DE L Sportnieuws uit SCHIEDAM loscopen LAATSTE BERICHTEN Goede prestatie van geren LETTER-PUZZLE STREEKTENTOONSTELLING ZUID-HOLLAND WEST in Verandering van taak DE OLYMPISCHE SPELDEN CIJFERS MET EEN ACHTERGROND ER KOMEN "FLATS VOOR OUDEN VAN DAGEN GEMEENTELIJKE PUBLICATIE IWONINGEN GRIJNZEN U AAN EEN MISVERSTAND ONTRADEN. MEDISCHE ZONDAGSDIENST EXTRA RANTSOEN GEEF MIJ MAAR GEIT NATIONAAL HULDEBLIJK VOOR II. M. DE KONINGIN VOLG JE NEUS OPENING ZEEB.\D HOEK VAN HOLLAND SCHIEDAMSE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN burgerlijke stand OPENING TE VLAARDINGEN RONDE VAN FEUENOORD SPORT VEREENT SCHIEDAMSE POLITIE OP VIERDAAGSE Vijf van de zes Schiedamse politieman nen die aan de vierdaagse deelnamen heb ben de tocht tot een goed einde gebracht Nederlandse schermsters uitgeschakeld FLORETSCHERMEN DAMES TOCH EEN VLEESBON DE KABINETSFORMATIE POSITIES TROEPENSCHEPEN r. l-ils Over 1947 deed de Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, bin nenkort om te dopen in Dienst van So ciale Zaken, een verslag van zijn werk zaamheden verschijnen. De uitvoering van het Consumenten crediet en de Noodwet Ouderdoms-voor- ziening heeft veel extra arbeid gevraagd; de prestaties van het personeel waren dienovereenkomstig en geven dus aanlei ding tot volle tevredenheid De verandering van inzkhten bracht voor het bestuur een wijziging van taak mee. Er werd meer sociale arbeid ver richt. Meer aandacht werd besteed aan het opsporen van de grondoorzaken van de bestaande misstanden in de gezinnen. Spoediger en succesrijker maatregelen te kunnen nemen ter verbetering waren hierbij de drijfveren. Onontbeerlijk was en is hiervoor de sa menwerking met verenigingen, die reeds op dit terrein werkzaam zijn. Er wordt naar gestreefd deze samenwerking nog te bevorderen, temeer, daar de betrokken verenigingen en instellingen in het alge meen bereid zijn mee te werken. De dienst boekt onder de voornaamste besluiten o.m.: Het voor eigen rekening nemen van de premie voor de ziekenfondsen ter verzekering van de ondersteunden; het toekennen van een verhoogde bij drage voor de verpleging van on- en minvermogende patiënten in de Dr. No- letstichting; het belangrijk verhogen van de stéun- normen met ingang van 1 Juli 1947; het verstrekken van een voorschot op de brandstoffentoeslag van de ondersteun den, alsmede het verstrekken van een kerstgave; het toekennen van een verhoogd zak geld aan de verpleegden Ouden van Da gen; het verhogen van de vergoeding voor het gebruik van het pand, waarin de bureaux gevestigd zijn van 2250 tot 4500 per jaar. De volgende bijzonderheden over de ondersteunden worden door het versing nog gegeven: Ten opzichte van 1946 steeg het aantal uitkeringen aan huis zittende armen van 9764 op 10.433, even redig de steun van 84.300,25 op 'f 103.568,30. Er waren 248 ondersteunden tegen 227 in 1946. Hiervan waren er 87 Kath., 98 Ned. Herv., terwijl er 40 - tot geen kerkgenootschap behoorden van de overige kerkgenootschappen wa ren het enkelingen. Bijna de helft van de ondersteunden viel in de groep van 71—80 jaar. Een merkwaardige reeks is deze leeftijd-indeling. Er vindt om de tien jaar practisch 'n verdubbeling plaats met uitzondering van de groep Sir-60 jaar, die zelfs lager is dan de 40—50 jaar SiDeP reeks is: Geen ondersteunden tot 20 jaar. 4 ondersteunden van 2130 jaar, 10 van 31—40, 25 van 41—50. 22 van 51— 60, 53 van 6170, 106 van 71—80 en 26 - wan 8190. Dood of ontstentenis van de kostwinner was in 100 gevallen oorzaak Natuurlijk is Loesje van Drollem niet het enige dans-grage meisje in Schiedam zij is er een uit veleneen van die heel veel prettige meisjes, die het ont zettend leuk zouden vinden, als ze het ook eens mochten leren Pater Roghmans ik bewonder die man om zijn brede kijk op de dingen, het geeft je zo'n veilig gevoel als hy, een predikbroeder, een aanmoedigend woord schrijft over een danscursus Pater Roghmans heeft het verlangen van de meisjes en jongens begrepen. Hy heeft gezegd: „Wij moeten dat dansen niet ver bieden, wij moeten het in goede banen leiden" Er wordt op vele plaatsen in ons stadie gelegenheid geboden om te dansen Je houdt het broze hart met beide handen vast, als je bedenkt hoe daar gedanst wordt en wat voor ongure elementen daar vrij toegang hebben en je zou, als vader of moeder voor geen goud ter wereld toestaan, dat je kind daar binnenging Ze gaan er ook niet binnen. Uw kinderen; daar zijn ze veel te goed, veel te eerlij en ongerept voor maar dènsen, ach dansen willen ze immers allemaal! En wat is er tegen dansen als het be schaafd gedaan wordt, als er nette katho lieke jongens en meisjes bij elkaar zyn onder vertrouwde leiding? Dansen is een uiting van levensvreugde dansen is net als zingenOmdat er slechte liedjes bestaan, moeten wij daarom het zingen verbieden? Om dat er slechte dansen bestaan mogen wij daarom Alle dansen veroordelen? Pater Roghmans heeft de kulestie blijk baar rijp overdacht. Hij wil drie cursus sen organiseren een voor „Onge schoolden" dat zijn de prille begin nertjes, die nog helemaal nooit over het gladde'vloertje gezeild hebben een voor Geoefendendat zijn de luitjes, die al eens een paar stapjes „helemaal los" gewaagd hebben en een voor „Geschoolden" dat zijn de klanten, die het vak verstaan, die zwierig over de dans vloer weten te glijden, die hun voet niet omdraaien voor een Weense wals en alle finesses en kneepjes kennen van een fox trot, een slow-fox en hoa al die ïngewik- kelde machinaties mogen heten enfin er is voor „elk wat wills" De jongens en meisjes kunnen hun hart jes ophalen en de vaders en moeders kun nen zich volkomen gerust voelen Het comité met Pater Roghmans aan het hoofd, beseft ten volle zijn verantwoor delijkheid tegenover de ouders. Zij be seffen, dat het van het gjrootste ljelang is dat er van deze danscursus gezegd zal worden „Het gaat er correct"het zal er correct gaan! Wat jammer, dat ik er te oud voor ben! 'SEBASTIAAN. van de steun-aanvrage; ziekte in 78 ge vallen. 122 gevallen werden het gehele verslagjaar ondersteund; de rest korter. Bedroeg het aantal ondersteunden eind 1946 193; aan het eind van het jaar 1947 was dit 154. Aan armlastige gezinnen behoefde meer dan 25.000 minder te worden uit gekeerd, omdat het aantal ondersteunden van 1073 in 1946 tot 864 terugliep. Het aantal uitkeringen verminderde van 34.758 op 30.204; het daarmee cor responderende bedrag was 382.987,96 tegen 412.680,95. Van het totaal aantal ondersteunde gezinnen waren er 284 Kath.,, 361 Ned. Herv. en 150 tot geen kerkgenootschap behorend, de rest waren enkelingen. Het leeftijdsverloop was hier zeer ver schillend van dat der individueel ge- steunden. De kleinste groep is die van 21—30 jaar, n.L 88. De drie volgende schommelen tussen tussen 125 en 145. Het grootst is de groep 6170 jaarr, n.l. 246. Dit cijfer correspondeert op de hoofd-oorzaak van de 6teun, n.l. ouder dom, in 234 gevallen. In 179 gevallen was het de dood of ontstentenis van de kostwinner, die naar de Dienst dreef; ziekte noopte hiertoe in 129 gevallen. Wel zeer vaak was het gedwongen o,f vrijwillig vertrek van het hoofd van het gezin, n.l. 186 maal, de oorzaak van ondersteuning. 346 armlastige gezinnen werden het hele jaar ondersteund; 518 gevallen korter. Terwijl op het eind van .1946 het aantal ondersteunden 607 bedroeg, was dit aantal op 31 December 1947 482. Onder deze gezinnen zijn begrepen de gezinnen van politieke delinquenten. Tegen 4334 uitkeringen in 1,946 bedroeg dit aantal in 1947 1297,. dit tengevolge van het verminderen van het aantal be trokkenen van 170 op 47. Inclusief kolengeld en ziekenfonds-cou pons werd hiervoor uitgegeven 23.796,11 waarvan 5.103.66 zijn terugbetaald. Aan brandstoffen-toeslag werd in to taal 27.939,35 uitgedeeld, tegen '20.487 in 1946. Aan kerstgaven werd 2.949,95 uitge geven tegen 2.905,55 in 1946. Voor de geneeskundige verzorging der armlastige gezinnen werd aan verstrek king van versterkende middelen 10.540,22 uitgegeven tegen 9.716,07 in 1946. 17.364 liters melk, 15.586 onsen vlees, 17.683 ei eren en 1619 onsen kaas werden onder 100 gezinnen verdeeld. In gestichten werden op kosten van de Dienst 65 mannen, 38 vrouwen en 99 kin deren verpleegd tegen een bedrag van 63.947,38; in diverse sanatoria waren 33 mannen, 19 vrouwen en 30 kinderen; kos ten 39.187,73. 17 mannen, 17 vrouwen en 4 kinderen werden verpleegd in ziekenhuizen elders tegen een bedrag Van 9.383,86. 21 kinderen van politieke delinquenten waren in inrichtingen ondergebracht. Dit kostte 6.107,30. Terwijl in 1946 in totaal voor deze me dische verzorging 103.835,01 moest wor den uitgegeven, steeg dit bedrag in 1947 tot 118.526,27. In het Gem. Ziekenhuis werden 1853 patiënten verpleegd met 53.919 verpleeg- dagen. De bijdrage hiervoor bedroeg 73.653,16 tegen 42.044,65 in 1946. Aan premies voor ziekenfondsen werd 25.953,47 betaald, Het aantal overbrug gingsuitkeringen in verband met werk loosheid is van 30.355 in i946 teruggelopen tot 7814. In geld scheelde dit 711.866,01 min 211.297,22. 77.823,36 kwam door normale werkloosheid ten laste van deze hulp; 133.473,86 ten gevolge van vorst verlet en de vacantie- week in de bouw bedrijven. De gemiddelde week-uitkeringen voor normale werklozen was: voor kostwinners van 21—65 jaar 27,91; voor kostgangers en alleenwonenden van 21—65 jaar 19,22 voor thuisinwonenden van 2165 jaar 14,16; voor thuiswonenden van 19 tot 20 jaar 7,10. Het aantal ondersteunden van de categorieën was resp. 2540, 301, 79 en 5. De onderneming van het Sociaal ad viesbureau voor gezinsmoeilijkheden van Nederlands Volksherstel verrijkte de Dienst met 2 sociale werksters ep. 2 ge zinshulpen, welke laatsten door een der de werden verstrekt. Er was een nauwe samenwerking me. kerkelijke instellingen doktoren, voogdijraad enz. Op het spreekuur verschenen 399 per sonen vrijwillig en 52 na oproep. De ge- zins-hulpen waren 193 dagen in 18 a-so ciale gezinnen werkzaam; 194 dagen in sociaal-zwakke gezinnen, die om andere reden hulp nodig hadden. 11 a-sociale gezinnen, 10 sociaal-zwakke gezinnen en 21 andere werden door de iociale werk sters regelmatig gecontroleerd. Over de werking van de Noodwet Ou derdomsvoorziening gaven wij enige tijd geleden in ons blad een uitvoerig over zicht. Er waren in Schiedam 2348 ver strekkingen van het Consumentencrediet I en 1237 van het Consumentencrediet II. Op 31 December was 369.775 terugbe taald. Verstrekt was toen 974.700 consu mentencrediet I ep -ƒ 390.000 consumenten crediet II. 5084 aanvragen werden in to taal behandeld, 3585 voorschotboekjes uitgereikt en 22.57.3 poststukken verzon den. Door de dienst werden voor diverse gemeentelijke en buiten-gemeentelijke in stanties 7058 rappprten opgemaakt. Thans is toestemfning verleend om tot gunning van de flats voorouden van Dagen (2 blokken bevattende 168 wonin gen 4 dienstwoningen) aan de laagste inschrijfster: de Aannemerscombinatie Gebrs. Smits, J. Schotel Zn. en P. Noordzij, alhier, over te gaan. Het plan werd in opdracht van het gemeentebestuur ontworpen door het Architecten- en Ingenieursbureau Spruyt den Butter b.i. alhier. De directie zal worden gevormd door de directeur van de Gemeentelijke Woningsdienst en noemd Architectenbureau. Bureau Huisvesting Gedurende de vacantiemaand Augustus zullen alle spreekuren op Maandag -en Donderdag niet worden gehouden. Zij, die informaties wensen, kunnen zich 'schriftelijk tot het Bureau wenden. Het Bureau is elke dag geopend van 8.30—11.30 uur voor opgave van ver huizingen en woningruil. J. v. Buren, Buys Ballotsingel 16, Tel. 69661, H. W. Casterea v. Cattenburgh, B. K.-laan 41. Tel. 69952; J. A. H. v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175, Tel. 68881. Apotheek: J. H. Evers, Lange Haven 81. Op de Swammerdamsirtgel is gistermid dag te 6 uur het paard van v. R. in elkaar gezakt. Pogingen om het beest weer op de been te helpen mislukten, omdat het de geest gegeven had. Het kadaver is naar het abbattoir gebracht. Extra rantsoen soepbenen. Gisteravond zag een agent van politie een man met een geitje sjouwen. Deze verdween ermee in een woonhuis aan de v. Dijckstraat'De politieman, begaan met het lot van dieren in het algemeen en met de gezondheidstoestand van dit geitje in het bijzonder, stelde een onderzoek in naar de welstand van het dier. Het bleek, door een messteek clandestien te zijn overleden. De dader P. S. had blijkbaar in deze warme dagen geen trek in kaas. Hij is naar het bureau overgebracht. De resten van het geitje zijn naar hét abat toir vervoerd. ge- Zoals reeds uitvoerig in de dagbla den is vermeld, zal aan H. M. de Ko- nirgin, bij gelegenheid van Haar gou den regeringsjubileum, een Nationaal huldeblijk worden aangeboden. De voor dit doel ontvangen gelden zullen, op verlangen van Hare Maje steit, worden gestort in het Fonds voor de Kankerbestrijding. Het spreekt haast vanzelf, dat de Schiedammers het hunne er toe zullen widen bijdragen, om deze nationale inst zameling tot een volledig succes te ma ken Tot dit doel is door dc Rijksmunt te Utrecht een fraai uitgevoerde draag- penning geslagen, waarvan de minimum prijs is vastgesteld op 50 cents. De Oranjevereniging, heeft voor (Schie dam de organisatie van de verkoop -van deze insignes ter hand genomen. Reeds qen dezer dagen zullen ze voor het publiek vV krijgbaar worden ge steld, o.a. door de medewerking in te ree-pen van een groot aantal Schiedam- se winkeliers. .Moge dan wgldra iedere Schiedam mer door het dragen van dit officiële iuoileum-insigne blijk geven van zijn verknochtheid aan onze jubilerende vorstin en van, zijn offervaardig ïeid voor de lijdende evenmens. U zult zich heranneres hoe ik, naar aanleiding van de trieste belevenissen van het genie, een alarmkreet slaakte en U verzocht- een middel uit te denken om te- k(chen tot definitieve oplossing van het woningnood-probleem. Van een vriendelijke heer uit de van Ostadelaan ontving ik een brief. Deze heer zond mij, wat hij noemde „een tip een suggestie. Hij schreef de woningnood toe niet aan het huizengebrek maar aan de onoor deelkundige verdeling van de beschik bare ruimteVolgens die mijnheer nam de huisvéstingsdienst niet voldoende moeite om werkelijk de meest urgente ge vallen het eerst te helpen. Hij illustreer de dit met een markant voorbeeld, lk geef hêt U ongewijzigd door: 1. In de B. K.-laan staat een huis leeg. 2. het beneden gedeelte wordt toege wezen aan een alleenstaande oude ilame. 3. de grote slaap-étagc komt ten goede zijn achterlichtje reed, vloog met de snel heid van een dartll veulen op een sul- staande handwagen. Hij kreeg een hoofd wonde van 4 cM-vernielde de wielen van zijn fiets, ontzette het frame en kneusde 20 eieren. Het gebeurde in de Aleidas.tr. Een wielrijder, die met zijn fiets voor uit en met zijn neus in de richting van Het gemeentelijk zeebad te Hoek van Holland zal ten gerieve van het publiek van 30 Juli af tot de sluiting van het seizoen geopend zyn op werkdagen van 9 t.m. 18 uur eii des Zondags van 8 tra. 18 uur i. H/T/vt?!» TC 11 n '7 o ar De uitslagen van Woensdag lulden: Herenenkel: H. de HaanJ. den Hoed 3—6," 6—2, 6—0; W. Rösing—J. Wijlacker 2—6, 6—2, 6—2; A. Kunze— P. Saetens 64, fr4; H. WentH. Kun- ze 60, 60; E. den HoedA. Zoetmul der 6-0, 61. Dames Enkel: Mevr. Kunzemevr. Krag 60, 62; mevr. v. Asten—mej. v. Campen 64, 62; mevr. Melchers— mevr. Rósing 5—7, 62, 61. Gemengd Dubbel: Mevr. v. As ten en Hemmes—'mej. Rademaker en H. Nolet 6—2, 6—0; mevr. Zoetmulder en B. Slavenburg—mevr. V, Aasten en Hemmes 63, 61: mej. v. Campen en D. v. Velzenmevr. Bernard en Ber nard 68, 63, 6-2; mej. D. Bijloo en G. v. Dort—mevr. Kreumer elï A. Hof man 8-T-6, 64. Heren Dubbet; W. Melchers en St. Zoetmuldergebrs. Rijnshuysen 6—3, 64; G. Bernard en G. v. Dort— Amoureus en Keylman 6—1, 61; B. Slavenberg en A. Zoetmulder—Busch- man en Wijlacker 62, 62. De- cowboy en de Lady (Passage) Voor de super-warme dagen is dit nu juist het amusement, dat de zeldzame biöscöopibezöeker naar waarde zal weten te schatten. Het" is een typisch Ameri kaanse „light comedy", het oppervlakkig blijspel, met een lichte toets van critiek op de eigen politieke toestanden. De film is vlot en met vak-bedrevenheid ge maakt, al verslapt het tempo, dat de aan vang kenmerkt, wel merkbaar. De dochter van een Amerikaans rech ter, candidaat voor het presidentschap, verveelt zich gruwelijk, omdat zij zich om wille van de candidatuur van haar vader de grootst mogelijke beperkingen op moet leggen, wat de genoegens van haar jeugd betreft. Dit is zeer tegen de zin van een oude oom, de arme tak van de familie, die bij de rechter in huis is. Hij geeft de lady wat haar toekomt, maar dit brengt vader's candidatuur zodanig in gevaar, dat zij hals over kop naar het zomerhuis van de familie in een verlaten badplaats moet. Het arme schaap ver veelt zich daar nog gruwelijker en neemt daarom de kamermeisjes voor een avon tuurtje in de arm. Hier komt de cowboy in het spel. Hij maakt de lady het hoofd op hol en om gekeerd, zodat ze na enige strubbelingen op een schip door een kapitein getrouwd worden. 11 11' tot stand komen dezer tentoonstelling ..Zuid-Holland-West" er is hard gewerkt en spr. gelooft,, dat men zich over het resultaat mag verheugen, Spr, eindigde met de wens, dat de tentoonstelling zal beantwoorden aan de verwachtingen, die de commissie koestert en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Hierna begaf het gezelschap zich naar ingang van het hoofdgebouw, waar mr. Kesper het lint doorknipte en de genodigden het tentoongestelde konden bezichtigen. GEBOREN: Janneke P. J-, d- van H Degeling en J. Frenaij, Vriendschapstraat 8; Marianne C., d. van A. C. Roodenburg en E. H. Tausch, Dr. Noletstraat.l; Theo- dora A., d- van A. Lever en W. Th. van Dijk, Hoogstraat 158; Regina W. M-, d. van P. J- Ouwen* en J. C. Krommenhoek Herenpad 15; Cornells A. M., z. vam M, A. J. van Mil en C. M. van Alphen Marconistraat 55; Jan, z. van A. Nieuw' straten en E. van Schij.ndel, Broersvest 42; levenl. kind van J. C. M. v. d. Drift en A C M. van Leeuwen-, Groenelaan 35 'OVERLEDEN: D. J. Penders. 70 j., vr. Vrijdagmiddag 3 uur had de officiële opening plaats der streekstentoonstelling te Vlaardingen. In de grote consumptie tent op het Kerkplein werden de geno digden ontvangen en allereerst toegespro ken door de voorzitter van het Comité Regeringsjubileum 1948. de heer A. de Jong Spr. richtte zijn welkomstwoord allereerst tot de Commissaris der Ko ningin, mr. L. A. Kesper, het College van Gedeputeerde Staten in Zuid-Holland. Burgemeester, Wethouders en tal van Raadsleden van Vlaardingen, burgemees. to-s en vertegenwoordigers van omlig gende gemeenten, vertegenwoordigers van verschillende Kamers van Koophandel. Spr wees op de gunstige ligging van Vlaardingen aan de'Nieuwe Maas met het Westland als natuurlijk achterland. In 50 jaar heeft de gemeente zich ont- wikkeld van vissersplaats met 16000, tot industrie- en havenstad met ruim 44.000 inwoners. Had de tentoonstelling „Vlaar. dingen Vooruit' in 1946 meer een plaatse, lijk karakter de tentoonstelling van nu, „Zuid-Holland-West", is een streekterr- toonstelling met inzendingen uit het Westland, Rotterdam. Pernis en Maas sluis. De tentoonstelling geeft niet allee een beeld van de grote bedrijven, doch ook de kleine bedrijyen en de midden stand komen aardig voor de dag. Spr. bracht hulde speciaal aan de Technische Commissie en eindigde met de wens. dat de tentoonstelling de Inleiding moge* zijn tot de feestviering van het Regerings jubileum van H.M. de Koningin, Maar daarmee zijn ze er nog niet. Ook het obstakel van het presidentschap van vëder moet nog genomen worden. De oom helpt hierbij natuurlijk weer zijn handje. De afloop is even goedzakkig-vriendelijk als optimistisch en we zullen hem niét verklappen. Het gedeelte, waarin de cowboy (Cary Cooper) „eigen huisje" speelt temidden van de spanttn van het nog lang niét voltooide huis, is kostelijk, vooral als het bezoek ook mee gaat spelen. Op het toneel hebben een aantal kakatoe's met hun Deense verzorgster een week lang vrij spel. De dressuur is zeer vermakelijk het nummer mist vanzelf sprekend de vaart van een kracht- en spiernummer, maar het wekt temeer be wondering .voor het geduld en de chai- me, waarmee het werd opgebouwd. Joop Walvis toont hier weer eens duidelijk, dat iedere organist geen feilloos variété- begeleider is. Maar dat hij zijn rivaal, wat het laatste betreft, niet gauw zal vinden. Met zijn effecten op tijd, alsof het wekenlang gerepeteerd werd i.p.v. dat het a l'improviste gaat bouw» hij voor 25 pet.'mee aan het succes van dit num mer. K.F.C.-keuring: volwassenen. De weg naar de Vrijheid (Monopole) De vrouwelijke Tarzan zwaait haar weg verder door de lianen van het oerwoud en langs de paden van het gevaar. Zy is er totaal onkundig van, dat de misdadige tweeling-broer Van haar vader deze ver moord heeft en nu voor vader speelt met de opzet de diamanten van de negerstam in zijn bezit te krijgen. Het gaat er weer vreselijk aan toe. De helden en heldinnen hangen weer boven afgronden aan een paar stukjes Manilla hennep; ze duiken weer in bodemloze meren van toren-hoge rotsen, alsof het pootje baden was. Er worden upper-cuts en linkse hoeken uitgedeeld zonder dat er een in de onzichtbare touwen blijft hangen en wordt uitgeteld; ongure op perhoofden sluipen weer door het struik gewas en beweegbare vloeren en geheime deuren verhogen de spanning op hun manier. Voor 14-jarigen, die na het eerste deel in spanning zitten over het lot van de Jungle-koningin. Dames Dubbel: Mevr. Kunze en mevr. Melchers-Staalmej. Bylov en mei. de Donde 6—0, 6—2. De uitslagen van Donderdag luiden: Heren Enkel: E- den Hoed—H. Went 6-4, 6-1: S. mulder-L Hoo- eendoorn 6—1, 9—11, 6—3; H. de Haan- W- Rö'singh 6—4, 4—6, 6—4; B. Slaven burg—G. Bernard 7—5, 6—1. Dames Enkel: mevr. Bertels mevr. Beukers 6-4, 6-8 v. d. Torre—mevr. v. Aste!I UT' 7T\' mevr. dén Boer—mevr. Bartels 6—1, 6~Gemëngd Dubbel: n\evr. Rösingh en Hoogendijk—niej. de Hon de Id* gelse 6-2, 6-1; mej. Buschmann ei. Buschmann—mej. Byloo en 6. v. Dorst 6—0, 63; mevr. den Boer en den Boer—mevr. Rösingh en Hoogendy.c 6—3. 6—1; mej. v. d. Tprre en E. den Hoedmevr. Zoetmulder en Slavenburg 6—0, 6—3. Heren Dubbel: Taverne en v-, Velzen—Brobbel en Hofman 7—5, 6- -2, J. den Hoed en Hoogendoorn—Komor en H. Nolet 6—4. 6—4. Hedenavond zullen om 6 uur twee fi nales gespeeld worden m de serie om het Schiedamse tenniskampioenschap. Het zijn die in het dames-enkel en dames dubbelspel. De uitslagen van de gisteren op de banen Spieringhoek gespeelde wedstrijden waren: Dames enkel: mevr. Kunze mevr. de Boer 6—4 5—7 75- Heren enkel: E. Swarte—W. Melchers 6—3 6—3, P. Nolet—S. Zoetmulder 6—2 g4^ Heren dubbel: H. Went en A-Went— Bernard en v. Dort 6—1, 6—4; P. Nolet en E. den Hoed—de Boer cn Soetens 60, 6—1; dr. Kunze en Spongers—dr. Taverne en v. Velzen 6—1, 6—1; B. Sla venburg en A. Zoetmulder—W. Melchers en S. Zoetmulder 61, 63. Dames dubbel: mevr. Duyster—Jamin en mevr. de Boer—mevr. Bertels en mevr. Geerdes 61, 6—1. Gemengd dubbel: mej. Buysen en P. Nolet—mej. v. Campen en D. v. Velzen 6—2, 63, aan een paar. dat binnenkomt gaat trou wen. Hierna ^vertelt hij mij hoe "dit leeg staande huis volgens hem veel beter be steed had kunnen worden en toen ik zijn verdeling gelezen had dacht ik „Ver draaid, dat is heel slim van die man be dacht". Heel triomfantelijk stapte ik dus naar het bureau van de huisvéstingsdienst en legde daar de zaken voor Wat ontdekte ik toen.... Het is goea. lieve lezer dat U mij nu nauwkeurig volgt. Het 's n.l. voor buitenstaanders heel dikwjjls zo dat het er veel op lijkt dat onze ambtenaren er maar zoo'n beet je „met de pet naar slingeren" en dat maakt ons kriegel, opstandig en soms zelfs zeer giftig. Welnu: De feiten zoals mijn briefschrijver ze gaf zijn in derdaad volkomen juist.... echter niet volledig. Volledig zijn ze zo: 1 In de ,B. K.-laan staat een Jims leeg. 2 de beneden-verdieping wordt toege wezen aan éen alleenstaande damiy deze dame is niet „oud" maar „oud is tenslotte een betrekkelijk begrip en doet hier overigens weinig aan toe of af wat wél een verandering in de beoor deling geeft is ijit: die alleenstaande dame werd uit haar flinke woning aan de Rotterdamsche dijk gezetdaar komt dus een flatje vrijen voor dat. flatje in de plr.ats krijgt die dame (zy is de weduwe van eèn zeeman) een veel kleinere ruimte, n.l. de bewuste beneden verdieping. 3 de gr-te slaapétage komt ten goede aan een paar, dat binnenkort gaat troi- Wenjamaar dit paar had een huis in het Oosten van het landen dit paar ruilde dat huis met een vol ledige woning in de K_ O. laan.... d^t huis kunt U mij vol#m dat huis in de K. O. laan was te groot voor hen (vol gens de huisvéstingsdienst) en daarom moesten zij dat afstaan voor de bewuste bovenétagezodat hier be eikt werd: twee huizen vrij tegen één in de B. K.- laantwee volledige huizen, waar twee volslagen gezinnen zomaar mee geholpen konden wordenf... Ik ben erg blij, dat die heer uit de van Ostadelaan mij dit geval rapporteerde. Hierdoor is de gelegenheid geschapen eeh pijnlijk 'misverstand recht te zetten en ■tevens: het idee weg genomen, dat ze er aan de Nieuwstraat „maar wat van ma- ken"...- Weet Ui die ambtenaren daarmijn hemel!. ik zou niet graag in hun stoel zitenze hebben alle drie van die verschrikkelijke nare punthoofden van het iedere dag opnieuw terugkerende buitje klachten, van die voortdurend op hun aanstormende massa van ontevreden liedende een weet nog ergere-slecht heden van'hen. ïe vertellen dan de an der en het IS zo ontzettend hope loosen het IS zo ontvettend hope- best.... Ik heb U dat al eens eerder gezegd, ik herhaal het ook nu nog. Het is zo begrijpelijk dat wij, die de dingen maar half Weten, die er niet zo als die ambtenaren tot ver over onze oren middenin zitten, dat wi.i zo gauw denken: Kon dat nou niet anders..'.. Geloof mij: het kón niet anders. Intussen, lieve lezers,wij blijven aa.i dit vraagstuk onze volle belangstelling geven.Kom gerust met voorstellen cn mededelingen, pas als iedereen helpen wil bestaat''de kans, dat er eindelijk iets gevonden wordt, dat resultaten ople vert wat denkt over al die zol ders" Hebt U het riante bovenhuisje ■van mijn Hjfbarbier in dc Oranjestraat gezien.... Daar was een zolder waar niemand belangstelling voor had daar is nu éen lief bovenhuisje met twee dol gelukkige mensen. Er zijn méér zolders, SEBASTIAAN. Aan de Ronde van Feijenoord, die op 31 Augustus zal worden gehouden, zul len profs en .amateurs .deelnemen. De amateurs, die om 9 uur starten, rijden 100 km of 40 ronden en de profs, die om 2 uur vertrekken, leggen 140 km af of 56 ronden. Alfred Krupp en vijf van zijn naaste medewerkers zijn heden door het Ame rikaanse tribunaal voor öórlogsmisdaden te Neurenberg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en installaties uit de bezette gebieden, speciaal uit Ne derland en Frankrijk.. 22 leden, 11 van H.D.V.S. i en 11 van D H.S. waagden het gisteravond om zich in het kader van de Schiedamse zomer avondcompetitie aan voetbal te buiten te gaan. Dit ware minder riskant geweest, als de aanhang door klimatologische onre- gelmatigheden en de opwindende kracht van het vertoonde spel niet tot Balkan achtig kookpunt was opgesudderd. In de eerste helft kwam slechts een speler in het ziekenhuis, n.l. Bernard van H.D.V.S. 2, die tot de conclusie kwam, dat da D.H.S.-keeper ook niet van was was. HU kreeg een hersenschudding. In de twee e helft moest de D-H.S.-speler tengevolge van een soortgelijke ervaring me D.V.S.-speler T. het veld ruimen volg# van een gescheurde sp^r'. H.D.V.S. de wedstrijd gewonnen had ont laadde zich 'n supportersonweder boven Boshoek, dat dreigde in te slaan op het hoofd van T.; hij werd voor de verant woordelijke man gehouden, al had hij volkomen normaal gespeeld. De politic verdreef met enkele forse slagen de don derkoppen van het veld en convooieerde daarna T. onder gewapend escorte naar het station, of, zoals een inspecteur van politie het uitdrukte: Hoe warm het was en hoe fair. Hedenmorgen werd het athletiek-tór- nooi in Wembley voortgezet met de voor- wedstrijden, de z.g. kwalificatie-ronden, van het kogelslingeren, het vèr-springen en het polsstokhoogspringen. Voor het kogelslingeren was een mini mum van 49 m. aangegeven en zij, die deze afstand haalden, werden onmiddel- liju in de finale .geplaatst, die heden middag zal worden gehouden. .In de tweede groep kwam onze land genoot Houtzager als derde aan de beurt enj reeds met zün eerste worp kwam hy rui-m. over de 49 meter-grens heen, een worp, welke technisch uitstekend mag worden genoemd en een van zijn beste prestaties bleek te zijn. Hij noteerde 5Ó.1Ö meter en werd met deze prestatie in de eindstrijd geplaatst. Een merkwaardige blunder der organi satoren kwam ook hedenmorgen weer voor De kogelslingeraars waren in twee groepen verdeeld Onze vertegenwoordi ger Houtzager was opgesteld in de tweede groep, maar in de eerste groep ontdekten wij zowaar de naam yan Aad de Bruyn. Daar bleef het niet bij. Door de luidsprekers werd, nadat nummer vier f waarachter de naam van de stond) had geworpen, meegedeeld, da ae Nederlander een afstand van 47.11 m. had geslingerd. En dan te ^ad rustig in Nederland verblijft en niet naa Londen kon komen wegens een armbles- surt* de vorige week opgelopen. Uit de eerste groep klasseerden zich omiddellijk voor dé eindstrijd: Bennet (VS.). Clark (Groot-Brittannië), Dreyer (V.S., Ericsson (Zweden) met 52.27 m (de verste worp van de eerste groep), de Amerikaan Felton, alsmede de Deen Frederiksen. In de eerste ronde van het scherm- tournooi voor dames personeel heeft Annie Secreve zich niet kunnen plaatsen. Jammer is het, dat zij door haar nerveusi- teit verschillende partijen, o.a. die tegen de Oostenrijkse Filz, waarin zij oor spronkelijk de leiding had, tóch werd in gehaald en Verloor. Zijwon twee par tijen, nl.' tegeh de Mexicaanse Boudesoque 0—4 en tegen Schwindt, België, eveneens met 0—4. Van Garilhe verloor zij met 4o, van Camber met 41, van Filz met -2 en van Lachmann met 40. De tweede Nederlandse schérmster werd eveneens in de eerste ronde uitge schakeld. Mary Mayet-^van, dér "Sluis behaalde twee overwinningen, een tegen de Ierse Dermodj 0—4 en een tegen de Poolse Nawyocka 1—4. Van Cerra ver loor zij met 4—1, van Kun met 4—2, van Kluepfer met 4—3 en van Olsen met 4—0 De damesploeg der Nederlanders thans dus geheel uit de strijd. is Met het oog op de bij de handel aan wezige voorraden vlees en vleeswaren en verband me4 het warme weer zal, vooruitlopend op de aanwijzing van nieuwe bonnen op 5 Augustus a.s., de bon 084-vlees' vanaf heden geldig zijn. Deze bon geeft recht op het kopen van 100 gram vlees of een rantsoen vlees waren. De geldigheid van deze bon zal ein digen op Zaterdag 28 Augustus a.s. Naar wij vernemen voerde mr. Van Schalk, in verband mét de Kabinets formatie hedenmorgen in het gebouw van dc Tweede Kamer, besprekingen met verschillende ministers uit het de- missionnaire Kabinet, o.a. met dr. Beel en de heer Drees. De „Zuiderkruis" vertrok gistermid dag van Rotterdafn naar Batavia. Hierna sprak dc Commissaris de» Ko ningin in Zuid-Hollad, mr *L. A. Kèsper. die zeide. mee te willen leven met het wel en wee yan de provincie, d i. van de gemeenten. Daarom gaat spr. meer naar die provincie, naar die gemeenten, om te weten, wat daar plaats vindt. Spr, acht zich gelukkig getuige te zijn van de krachten, die zich hier hebben ontwik keld na de bevrijding in 1945 en de uitin gen van gemeenschapszin, vaderlandsliei den Toom, 69 U Noletstraat 1. 1 goede samenwerking heeft geleid tot het De prijs is .gewonnen door: Mevr. M. Bakker. Voridellaan Schiedam. Vette cirkels: 2 11 Vermogen. 3—10 Uit stalling. 10 19 Verho ging. 11 18 Medelijden. Horizontaal; 1. Plaats in Noord-Brabant. 4. On derzoek. 5. Vorm. 6. Berg. 7. Edelman. 8. Vertegenwoordigster. 9. Plaats In Noord-Hol land. 12. Vloot. 13. Roof dier. 14. Ernstig. 15. Overrompeling. 16 Wa ter in Frankrijk. 17, Bel gisch bierhuis. De gevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen: a - alp 1,8 - de - de - de deer - der - eind - e - en - erg - es - es - e» - 8e e®n ,gl heem - ho - in - in ka - la - mi - net - nis - o ot - que - ron ron - sle ta - ta - te ter - tes - tra - vaal val - ven - vloed. Oplossingen tot Don derdagmiddag. De oplossing van het kruiswoordraadsel van verleden week -luiét: Horizontaal: 1. zwende laar, 8 welp, 11 roe, 12 aar, 13 nel. 14 do. 16 net, 18 rit 19 1.1. 20 Ede, 22 nap, 23 los 24 wed. 25 eri, 27 pet. 28 page, 30 gis, 32 zat. 33 zin 34 op 36 nis. 39 al. 40 oer 41 kanarie, 43 dra. 44 R K. 46 tor. 48 en. 49 ben. 50 nek. 51 sok 53 Uden. 55 hol, 57 koe, 59 dos, 60 sak 61 mud, 63 keg, 65 e.k., 66 oom. 68 rip. 70 de, 71 arm, 72 kat, 74 eer, 76 sire. :7 kamerplant. Verticaal: 1 zode, 2 er. 3 non, 4 Deen. 5 la, 6 aak, 7 ar. 8 wet 9 el. .10 polderland. 13 nis. 15 ode, 17 tas, l8 rot. 19 leg. 21 erg. 23 Let, 24 wan. '16 Fin, 27 parabel, 28 pit, 29 voor- r ouders, 31 sik. 35 pek 37 sap, 38 wit 39 are, 42 Eos, 45 ren, 47 rok, 49 bes, 50 hok,-52 kok, 54 dok, 55 ham, 56 uur, 58 eed, 60 som, 62 diep, 64 Gent, 66- ore, 67 kam, 69 bel, 71 ar, 72 ka," 73 te, 75 Ra.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2