ORANJE-ELFTAL IN EERSTE RONDE UITGESCHAKELD Britse techniek zegeviert over zwoegend Nederland m mm* Slijkhuis wint zijn serie 5000 M. ll Gelukkigste partij wint met 4-3 na verlenging DE VELDSLAG OP HIGHBURY Hl Olympische flitsen Drie Nederlandse dames in halve eindstrijden 100 M MAANDAG 2 AUGÜSTO iWL (Van onze speciale verslaggever). Twee volle uren Twee volle uren van „thrills", zoals geen Amerikaanse sensatie-film ooit vermocht te geven. Twee uren van dan weer daar een aanval en dan weer daar; een veld vol gewonden, gekneusden en gekraakten; een eerst nogal neutraal gestemd publiek, dat later, bij de herhaalde wisseling der kansen ging lijken op een dolgeworden menigte bij een stierengevecht. Ziedaar ongeveer een beeld van „the battle of Highbury", waarin Engeland en Nederland voor de eerste ronde van het Olympisch Voetbaltornooi gestreden hebben, welke kamp ten slotte, na een half uur verlenging, in een 43 zege voor Groot-Britannië eindigde. Voor de Oranje-ploeg is daarmee het voetbaltornooi reeds geëindigd. t SPANNENDE MAAR HARDE STRIJD De tweede helft NEDERLANDS GROOTSTE W ATERPOLO-OVERWIN- NING Zege met 140 over Chili (Van onze speciale verslaggever). Zo tegen het einde leek Highbury wel een hospitaaL Gewon- den en semi-doden lagen „all over the place En de diverse trainers waren maar bezig met handdoekgewapper en spon sen; dat hoort er zo bij. Eén Engelsman was volkomen de kluts kwiit en werd toen maar veiligheidshalve het veld afge holpen om in de kleedkamers weer tot de realiteit te kunnen v terugkeren. OLYMPISCH PROGRAMMA Dinsdag 3 Augustus V. .J h - In het Olympisch athletiektornooi i wisten Fanny Blankers Koen, Xenia Stadt—de Jong en Gré de Jongh zich te klasseren voor de halve eindstrijden op de 100 meter. In de finale speer werpen werden Jo TheunissenWaalboer en Ans Koning resp. vijfde en zesde. Slijkhuis won zijn serie op de 5000 meter, maar De Ruijter kon de eindstrijd op de 800 meter niet bereiken. Houtzager faalde in de finale kogelslingeren. Dit zijn de Nederlandse prestaties in athletiek op Zaterdag. Amerika won die dag drie Olympische kampioenschappen (100 M., 400 M. horden en vèrspringen)Zweden (50 K.M. snelwandelen), Hongarije (kogelslingeren) en Oostenrijk (speerwerpen dames) elk één. HET RAADSEL-SLIJKHUIS Meisjes in het bad VAN SWOL WNT TE BUSSUM iïl* De Engelse voorhoede grijpt haar kans op het moment, dat het Nederlandse doel onverdedigd is en scoort voor de derde maal. In dit Inferno ging uiteindelijk het Nederlands elftal ten onder met „flying colours". Niet beschikkend 'over de mo derne wapens der vlijmscherpe through- pass, de perfecte bal-controle en de wer kelijk volmaakte switch, vergoedden onze spelers door enthousiasme veel van dit reeds bij de aanvang zichtbare tekort en zij hadden met hun verrassend aan vallen zonder twijfel de gloeiend-hete kastanjes uit het Olympische vuur ge sleept, als niet tussen hen en deze ge droomde zege een nouveauté gestaan had van zeventien lentes, de Engelse keeper Simpson, waardig nazaat van zijn grote voorganger uit de oudheid. Hij was daar kersvers van de schoolbanken voor de eerste ke£r opgesteld en hij stond daar als een reus,... Ge zult vragen: was het een mooie wedstrijd? Verre van dat. Maar spanning en sfeer corrigeerden het tekort van „volgens het boekje" opgezette aanvallen, die vooral aan onze kant sporadisch vie len te genieten. Wij speelden tegen een herboren Engelse ploeg, die in een soort stoomcursus was opgefokt van het hoogst middelmatige elftal, dat voor het Neder landse B-team met 52 de vlag moest strijken en daarna evenmin had kunnen winnen van een Oranje-team „in statu nascendi" op de Olympische Dag. tot het thans gepolijste ensemble van vlug- voeters. jongleurs en scherpschutters. Eén ding staat als een paal boven wa ter: gpen der ploegen verdiende eigen lijk de zege en de loop der doelpunten- geschiedenis toont dit voldoende aan. Geen wonder dat men aan het eind van de normale speeltijd net zo ver was als bij het begin: want als Nederland een tik uitdeelde, dan sloeg Engeland terug in dit om eens in pugilistische termen te spreken „lijf-aan-lijf-gevecht". Zo ging het vice-versa. Het was evenmin de „langste adem", die in het voordeel der Britten besliste. Het was alleen de om standigheid, dat toevallig de Engelsen ;-V:/ i li ÜiM Fanny BlankersKoen, die met 12 sec. de snelste serie-tijd maakte over de 100 meter, aan de beurt van scoren waren, toen het eind van het einde in zicht Was. Een slot dat voor velen kwam als een ware verademing. Appel opent de score In het begin leek alles zo hoopvol. Ap pel, te elfder ure naar Londen gekomen zag, toen de aftrap nauwelijks koud was, 'n bal 'door de lucht naar het doel zwe ven. Hij caramboleerde er wat mee met zijn kop doch taxeerde de dwarslat wat aan de hoge kant. Deze koelbloedigheid werd als eerste symptoom.niet be schaamd, want nadat eerst „Us Abe" de 20.000 betalende bezoekers zijn laatste serie trucs had vertoond, kwam er zes minuten na het begin zo'n aanval, waar van Nederland het alleenvertoningsrecht heeft en waaraan een vreemde verdedi ging meestal geen touw weet vast te kno pen: 'n parallelogram van krachten op welker hoekpunten Rijvers, v. d. Tuijn, Wilkes en Appel de bal aan elkander doorgavenEr werd „Appèl" geroe pen en de Sittard-man vierde zijn en tree in het oranje-team zeer joyeus: een schot van zijn voet vloog achter Simpson (10). Wij dachten toen direct aan twee dingen: primo: middenvoorvraagstuk op gelost; secundo: „Poor old England!" Het geen achteraf wat voorbarig bleek te wezen. Britse leeuw gttif grommen Want na de Nederlandse begon nu de Britse leeuw een beetje met zijn manen te schudden en te grommen. Lange, lage centers gingen diagonaal over het veld. We zagen in hen een team van snelle starters het waren stuk voor stuk „Olym pische Flitsen", die niet eerst keken en dan dachten en dan deden, maar wèg waren ze voor ze er zelf erg in hadden. Niet van pessimisme gespeend, kregen wij de indruk ,dat er met dit heel ander soort voetbal wel °ens klappen aan de „voor ons" verkeerde kant zouden kun nen vallen en we behoefden er waarlij n iiet al te lang op te wachten, al was ae „wijze waarop" anders dan men mocht vermoeden. De eerste tienen van een soort „bons- en beukvoetbal hadden zich namelijk geopenbaard en toen een over treding van De Vroet door de scheids rechter werd bestraft, plaatste McBain zich achter de bal, zijn hoog en tar. schot werd door Kraak verkeerd beoor- deeld en wèg was de winst (1 t). - waren toen negentien minuten ge speeld. Dat dit doelpunt voor de Britten aan leiding was, er nog een extra-schepjë bovenop te doen, was begrijpelijk. Dat onze -in het nauw gedreven defensie, waarin Schijvenaar uitblonk, telkens en telkens op Kraak terugspeelde, was geen teken van kracht. Ondanks alle schitte rend verk van Terlouw, Wilkes en Len stra, ondanks alle Nederlandse schoten op en langs het Engelse doel, ondanks het feit dat het ene mirakel na het andere er voor zorgde, da' de bal de lijn niet over schreed, voelden we dat er een Engelse vloed op komst was, waardoor Kraak ruimschoots gelegenheid kreeg zich te re habiliteren. Wij konden het nog tot de rust redden, maar vraag niet hoe. Veertien minuten na de hervatting ge beurde het dan. De Britse rechtsbuiten Hopper nam eindelijk Schijvenaar even „op de korrel", hij dreef door tot de 'achterlijn en de toestormende Hardisty kopte onhoudbaar in (21). Het pleit voor het moreel van onze jongens, dat zij deze pil wisten te slik ken. Vier minuten later plaatste Lenstra op de centimeter naar Appel, die weinig moeite had de balans weer in evenwicht te brengen (2—2), Weer laaide de felheid op, erger dan voorheen en telkens en telkens werd er gestopt voor jongelieden met gekneus de ribbenkasten. Tweemaal apelleerden de Britten vergeefs voor een strafschop; Wilkes daarentegen mocht van af de pe nalty-lijn een vrije schop nemen, doch zijn listigheidje mislukte. Met nog twaalf minuten te spelen stond héél dat stadion ineens overeind. Bij een algemeen Engels offensief schoot Kippax de bal langs de lijn, maar net op tijd kwam Kelleher aanhuppelen om het ding nog binnen de palen te werken (23). Maar wéér kwam Nederland terug en Wéér was het Lenstra ,die van zijn voet een presenteerblad maakte, en Wilkes joeg de afgemeten center knalhard langs Simpson (33). Het werd verlengen. De zon neigde ter kimme en ook het spelpeil. Het zag er naar uit, dat een „replay" op komst was. doch tien minuten voor het (zeer bittere) einde viel dan de slag, die voor- ons zeer zwaar was. Mcllvenny scoorde ter ge legenheid van de zoveelste vrije schop (3—4). Nog hadden wij rnjsschien gelijk kunnen maken als het fiere Brittanje niet had teruggegrepen naar het misselijk redmiddel van alles uittrappen, hoe ver der hoe liever. We zullen niet zeggen, dat zij en wij zachtzinnig gespeeld hebben, maar die laatste tien minuten wierpen een slag schaduw op de Britse sportiviteit. Ze zeg gen daar voor iets unfairs zo typisch: „It 's no cricket". Dit was „no football!" De elftallen De samenstelling der elftallen was als volgt: Nederland: doel: Kraak (Stormvogels): achter: Van Bun (M.V.V.) en Schijve naar (EDO); midden; Krijgh (B.V.V.), Terlouw (D.C.V.) en De Vroet (Feyen- oord); voor: Van der Tuyn (H.D.V.S.), Rijvers (N.A.C.), Appel (Sittard). Wilkes (Xerxes)"en Lenstra (Heerenveen). Groot Brittannië: doel: Simpson (Queens Park); achter: Neale (Walton) en Man ning (Troedyrhiw)midden: McBain (Queens Park), Lee (Chester) en Fright (Bromley); voor: Hopper (Bromley), Har disty (Bishop Auckland), Mc Ilvenry (Bradford), Kelleher (Barnet) en Kip pax (Burnley)^ Scheidsrecht*: Laursen (Denemarken). De mening van anderen De heer Lotsy gaf als zijn mening te kennen, dat de Britten verdiend gewon nen hadden, in tegenstelling met de heer Herberts, die, ook op grond van da krachtsverhouding in het veld, oordeel de, dat onze gastheren meer gekregen hadden dan ze verdienden. Wij zijn ech ter niet gelukkig geweest. Overigens wis ten we natuurlijk wel, besloot de heer Herberts, dat wij op geweldige tegenstand zouden stuiten en dat de Britten op eigen terrein uit een heel ander vaatje plegen te tappen dan buiten hun land. De' heer Boeljon vond de Engelsen tech nisch iets beter. Bij de Engelsen vond hij Hardisty en Fright de besten, terwijl hij in onze ploeg Appel goed vond en Krijgh beter dan in Portsmouth. De onzen had den overigens geeh slechte wedstrijd ge speeld. Maar wat wij en de Britten te zien hadden gegeven, was Cupvoetbal geweest en daarmede was alles gezegd. Wilkes dacht, dat zijn ploeg onverdiend verloren had of liever gezegd, dat de Britten de zege niet helemaal verdiend hadden, wat inderdaad een ietsje ver schil maakt. Hij vond de Engelse links binnen Kelleher een voortreffelijk spe ler. De Vroet ten slotte meende, dat die partij gewonnen had, die het meeste ge luk'had gehad. Wij hadden deze wed strijd niet behoeven te verliezen maar het is nu eenmaal gebeurd. Een volgen de keer beter, besloot de aanvoerder van de Nederlandse ploeg. De uitslagen De uitslagen van de Zaterdag gespeel de voetbalwedstrijden luiden: Engeland Nederland 43 (na verlenging), Zuid SlaviëLuxembourg 61; Denemarken Egypte 31; FrankrijkIndia 21. Het Nederlandse waterpolo-zevental heeft Zaterdagmiddag in het prachtige open bad te Finchley in Londen op de ploeg van Chili een 140 overwinning behaald, de grootste, welke onze ploeg ooit in een internationale wedstrijd heeft geboekt. Onze jongens waren in 't helderblauwe water, dat onder de warme zon spiegel de, in hun element. Zij waren enkele klassen sterker dan de Chilenen, die er eenvoudig niet aan te pas kwamen. Als illustratie daarvan mag worden aange haald, dat doelman Salomons gedurende de gehele wedstrijd slechts één schot te verwerken kreeg, dat hij bovendien nog naast het doel opving. Midvoor Van Feggelen behoefde zelf ijiet eens veel uit te voeren, Braasem deed het dik wijls-op zijn eentje. De doelpunten wer den gescoord door linksbuiten Smol (5), aanvoerder Braasem (4), rechtsbuiten Ruimschotel (2), Van Feggelen (2) en linksback Korevaar (1). De rust was in gegaan met 70. Door dit resultaat is ons land in groep C met een doelpunten-gèmiddelde van 261 als eerste geëindigd en heeft zich dus geplaatst voor de tweede ronde. Verdere waterpolo-uitslagen van Zater dag zijn: ItaliëZuid-Slavië 42, Spanje Zwitserland 5l, NederlandChili 140, FrankrijkGriekenland 71 BelgiëVer. Staten 44, Hongarije Groot-Britannië 112, HongarijeEgypte 52 (Zondag overgespeeld). Winnaars in de poules der eerste ron de zijn; België of Ver. Staten (gelijk aantal punten), Zweden, Nederland, Italië, Hongarije en Frankrijk. Hedenavond speelt het Nederlands wa- terpolozevental zijn derde Olympische wedstrijd. Het is voor de tweede ronde ingedeeld met India en Spanje. Van India werd reeds in de eerste ronde met 121 gewonnen en dit resultaat blijft gelden voor de tweede ronde. De wedstrijd van hedenavond gaat tegen Spanje. Het Ne derlandse zevental zal eerst kort voor de wedstrijd worden samengesteld. De over gespeelde waterpolowedstrijd tussen Zuid Slavie en Italië eindigde 4—4 gelijk. Het» was me de wedstrijd wel! Wij kregen van het Engelse publiek wat te verduren. Maar die Britten waren ook zulke lieve jongens niet, doch ze zijn op het gebied van dit soort voetbal, waarbij de tegenstander prevaleert en niet de bal veel beter geschoold. Men proeft de hand van Matt Busby. De wijze waarop Kippax, die buiten het strafschopgebied gehaakt werd, zich binnen het beruchte gebied liet vallen, was werkelijk mees terlijk. Er was een Deense referee. Hij had een soort trainingspak aan en een zonnebril op. Misschien ontgingen hem door het laatste vele dingen. Het was een aardige man. Maar aardige mannen zijn niet altijd goede scheidsrechters en de wedstrijd had een aanmerkelijk rustiger verloop gehad, indien de een of andere donderjager eens een paar fikse waarschuwingen had ge- gegeven aan beide zijden. De heer Laur sen ging min of meer zalvend rond. zo als aen juffrouw in een kleuterschool: „Kom, kindertjes, zoet zijn". Het was leuk, dat Prins Bernhard er was en hij zag er leuk uit ook: een bruin pak aan en een groen jagershoedje. Ver der veel autoriteiten, die wij niet alle maal kunnen gaan vermelden. Dat is niet mogelijk bij zo'n Olympisch feest en on begonnen werk gezien de papierpositie. Een brutaal mens heeft de halve wereld: midden in de wedstrijd klauterde een Engels ventje over de omrastering achter de goal en hij ging Kraak een hand tekening vragen het is allicht te pro beren! Maar het lukte niet. Als dit voor beeld navolging zou vinden, bleven wij trouwens nergens meer. Want .waarom Kraak wel en waarom Schijvenaar niet? Athletiek: hinkstapsprong, kogel stoten, 80 meter horden dames (series en kwart-finales), 200 M. (demi-finales en finale), 110 M. horden (series) 3000 meter steeplechase (series). Zwemmen: 100 meter rugslag dames (series), 200 meter school slag dames (finale), 400 meter vrije slag heren (demi-finales), 4 x 200 meter estafette heren (fi nale), schoonspringen dames en heren (finales), torenspringen heren (eerste ronde), waterpolo. Hockey: NederlandFrankrijk, AfghanistanVer. Staten, Pa kistanDenemarken. Schermen: floret individueel he ren (eerste en tweede ronde). Moderne vijfkamp: zwemmen 300 meter vrije slag. Worstelen: (eliminatie Grieks- Romaans). Radio-uitzemdingen Hilversum I (301 M.): 7.207.45; 17.45—18.00; 19.1519.30; 22.30— 23.00. Hilversum II (415 M.): 12.30 12.45. B.B.C. (342,1 M.): 21.15—21.20. B.B.C. (1500 en 261,i M.): 22.15 —22.30. Voorts uitslagen in de gewone nieuws-uitzen'dingen. Van Vliet won Zondag te Kopenhagen de „grand prix" van Kopenhagen voor de Belg Scherens. Koblauch en Gerardin werden resp. derde en vierde. ft)"^i" En Abe. Lenstra als juist de bal de bin nenkant van zijn wreef verlaten heel: Drama bij de 100 metcr Beperkt binnen de wereldtijd van 10,." seconde lag het grote drama der tm honderd meter hardlopen, steeds een glanspunten van een Olympisch fes Daar stonden ze dan in hun startblokk' vier kleurlingen en twee blanken- On-.t=, hen Patton en Le Beach, de beide favo rieten. Adembenemend Was die start. d;e race en die „close finish". Doch er was voor de mensen geen twijfel omtrent te winnaar, wan de neger Ewell danste een vreugdedans zoals alleen een neger dat doen kan. Hem ontbrak ook het menselijk element niet, want na deze juich-explosie was zijn eerste daad zijn kleui genoot Dillard te gaan troostenVier anderen liepen met gebogen hoofden van het \eld. Toen kwam na een tijdje de sensatie: „Result one hundred meters: first Dil lard u. s. A.r Dat had de foto-finish uitgemaakt, want zonder dit hulpmiddel wilde da jury geen uitspraak doen. Wij genoten toen van een omgekeerd schouwspel: smart veranderde in vreugde en vreugde in smart. Felicitaties werden condoléan ces vice-versa. In de wandelgangen van het stadion fluisterde men, dat Ewell door zijn vreugdedans de jury heeft wil len overbluffen. Maar wij geloven dat niet: het was véél te echt. Maar wij vragen ons af of wij ooit nog eens een „white man" deze meest fan tastische aller races zullen zien winnen. Bij de „cérémonie protocolaire" stonden er alleen maar zwartjes Vlugge Nederlandse meisjes Wat Nederland betreft: „ladies first!" Zowel in de Empire Pool als in het Em pire Stadion. Ook dit is een van die on oplosbare raadselen: waar halen wij toch al die vlugge meisjes vandaan en waarom hebben wij- geen mannelijke sprinters meer? Vrijdag werden de drie mannelijke Nederlandse deelnemers bij de honderd meter hardlopen al in de series uitge schakeld; Zaterdag plaatsten de drie oranje-deelneemsters zich stuk voor stuk in de halve finale honderd meter hard lopen: Fanny Blankers, Xenia Stadt en Grietje de Jong. De wijze waarop Fanny haar serie.liep, zegt meer dan haar tijd. Als een hinde schoot zij over de baan, maar voor haar zal dat wel een kuier gangetje betekend hebben. Van onze twee lange afstandlopers eindigde Slijkhuis in zijn serie 5000 me ter als eerste. Lataster de zijne in het achterste gelid. Lataster nam direct de kop, maar wij houden niet van mensen, die zo direct haantje de voorste willen wezen. Want dat loopt meestal op niets uit. De winnaars van §1 die lange af standen plaatsen zich meestal ergens in de middenmoot om vandaar de situatie eens „rustig" te bekijken om daarna pas hun slag te slaan met het uitspelen van hun sterke troeven. In de 800 meter halve beslissing maakte De Ruijter dezelfde fout. Hij ging van start of hij de trein van 7.22 uur moest halen, maar de andere „forensen" trok ken zich daar niets van aan en dachten: onze tijd komt wel. Vandaar dan ook dat De Ruijter op een gegeven moment in gesloten en omringd was door een hele schare van lieden, die allemaal eenzelfde doel voor ogen hadden: namelijk een plaatsje in de eindstrijd en het oranje broekje kwam er niet meer aan te pas. Hij wist wel wat hij kon, maar niet wat hij wilde. Typisch, voor een zo gerouti neerd athleet als deze Nederlander. Keeper Simpson kan nog juist de bal boven het hoofd van middenvoor Appel veilig stellen. De uitslag in zijn serie was: 1. Slijk huis'(Ned.) 15 min. 6.8 sec.; 2. Reiff (België) 15 min. 7 sec.; 3 Albertssort (Zwe den) 15 min. 7.8 sec.; 4. Perala (Fin) 15 min. 7.8 sec. De eerste serie was gewonnen door de Zweed Nij'berg in 14 min. 58.2 sec.; de tweede, waarin een felle strijd geleverd werd tussen de Zweed A'hleden en de Tsjech Zatopek, was voor Ahleden In 14 min. 34.2 sec. voor Zatopek in 14 min. 34.4 sec. Slijkhuis kwam uit in de derde serie van het nummer 5000 meter. Hij liep de race, welke hem zo goed ligt, af wachtend in de voorste gelederen, op de tweede of derde plaats trachtend het tempo te drukken om dan in de voor laatste of laatste ronde met een mach tige versnelling van het tempo de strijd in zijn voordeel te kunnen beëindigen. En zo ging het ook in deze serie, waar in hem krachtige tegenstand werd ge boden door zijn oude rivaal Gaston Reiff (België), door de Zweed Albertsson, die op de 10 000 meter zo schitterend had gelopen en door de Fin Perala. De negen lopers bleven geruime tijd bij elkaar met Slijkhuis op de derde nlaats de Zwitser Gunther tweede en de Soep werd geleid door Albertsson. Het was een gedrang van je welste om in de laatste ronden de goede positie te kry gen. Ruim twee ronden voor het einde nam Slijkhuis de leiding over om deze niet meer af te staan. Met deze over winning plaatste Slijkhuis zich dus in de eindstrijd. Slijkhuis won in 15 min. 6.8 sec., een tijd, welke niets zegt omtrent zijn vorm en zijn eventuele kansen in de finale. Slijkhuis is voor ons en niet alleen voor ons, maar voor alle buitenlandse jour nalisten, een raadsel gebleven. WeUicht camoufleert hij zijn vorm, maar menigeefi heeft de indruk gekregen, dat hij of ver rassend goed in de eindstrijd voor de dag zal komen of.... sterk zal teleur stellen. De Ruyter faalt op de 800 M. In een der halve eindstrijden op de 800 meter hardlopen was onze landgenoot De Ruyter van de partij. Hij leidde op de eerste 400 meter, maar in de tweede ronde, 250 meter voor de finish, spurt ten bijna alle deelnemers hem voorbij en hij eindigde als zesde met een tijd van 1 min. 55.2 sec. Onze landgenoot liep weinig tactisch, door een gehele ronde alleen te leiden in plaats van een wat rustiger positie in te nemen. Alleen heel groten, overtuigd van hun buitengewone krachten, kunnen zich die weelde permitteren. De beste tijd in de halve eindstrijden werd gemaakt door de Fransman Han- senne met 1 min. 50.5 sec. Slechte eindprestatie van Houtzager Houtzager faalde op het beslissende moment bij het kogelslingeren in de finale volkomen. Nadat hij in de ochtend uren bij de kwalificatie met de eerste worp ai boven de 50 meter was ge komen de tweede al in dit seizoen bracht hij er in de eindstrijd weinig van terecht. Zijn eerste worp mislukte, zijn tweede was 45.69 meter en zijn derde 44.18 meter, zodat hij meters beneden zijn worp van de ochtenduren bleef. Olympisch kampioen werd de Hongaar Nemeth met 56.07 meter, 100 M. hardlopen dames In de eerste serie kwamen vier meis jes aan de start met Fanny Blankers Koen op de buitenbaan. Na een valse start, veroorzaakt door de Australische Mc Kinnon, moest opnieuw worden ge start, waarbij de Oostenrijkse Ober- breyer te vroeg vertrok. De derde start was goed. Fanny reageerde bij de der de start te laat, maar na 25 meter had zij reeds de leiding genomen en zij ein digde met grote voorsprong als eerste. De uitslag luidt: 1. Fanny BlankersKoen (Ned.) 12 sec.; 2. Mijers (Canada) 12,5 sec.; 3. Mc Kinnon (Austr.) 12,7 sec. In de achtste serie kwam onze tweede vertegenwoordigster uit. Xenia Stadt— de Jong liep op de derde baan van vijf deelneemsters. De eerste start was on middellijk goed en er ontspon zich een strijd tussen onze landgenote en de Ita liaanse Taglidaferri, welk duel met on geveer 1 meter verschil door de laatste werd gewonnen. De uitslag luidt: 1. Taglidaferri (Italië) 12,8 sec.; 2. Xenia Stadt—de Jong (Ned.) 12,9 sec.; 3. Edness (Bermuda) 13,6 sec. In de negende serie liep onze derde vertegenwoordigster mee, Gré de Jongh. Ze lootte de buitenbaan van vier deel neemsters. De Zaanlandse had een goe de start, maan zij liep wat stijfjes; het ging in het geheel niet soepel en dus v/as het niet te verwonderen dat zij de serie niet kon winnen. Onzes inziens was zij duidelijk derde, maar de jury oor deelde anders en plaatste haar tweede in dezelfde tijd als de Frangaise Mous- sier. De uitslag luidt: 1. Jones (Canada) 12,7 sec.; 2. Gré de Jongh (Ned.) 12,9 sec.; 3. Moussier 1 Frankrijk) 12.9 sec. Alle drie Ned. meisjes hebben zich dus voor de halve eindstrijden geplaatst. Speerwerpen dames De Nederlandse dames Ans Koning en Jo TheunissenWaalboer wisten zich voor de eindstrijd speerwerpen te plaatsen. In de finale leverden ze een niet onverdienstelijke prestatie, hoewel beiden dit seizoen al beter werk hebben verricht. De aanloop van beiden liet technisch veel te wensen o-ver. De uit slag was: 1. en Olympisch kampioene: Baume (Oostenrijk) 45.57 meter (niéuw Olym pisch record); 2. Parviainen (Finland) 43.79 meter; 3. Carlstedt (Denemarken) 42.88 meter; 4. Dodson (V. S.) 41,96 me ter; 5. Jo TheunissenWaalboer (Ned.) 40.92 meter; 6. Ans Koning (Ned.) 40.33 meter. Finale 100 M. heren De finale 100 meter voor heren heeft prachtige strijd gebracht, in grote stijl gelopen. Winnaar werd de Amerikaan Dillard met miniem verschil voor Ewell, een verschil dat zo gering was, dat Ewell meende de wedstrijd te hebben gewonnen en zich door iedereen reeds het gelukwensen voordat de jury het re sultaat definitief bekend maakte. Het resultaat was: 1. en Olympisch kampioen: Dillard (V. S.) 10,3 sec.; 2. Ewell (V. S.) 10,4 sec.; 3. Lebeach (Panama) 10.6 sec.; 4. Mc. Corquodale (Gr.-Britt.); 5. Patton (V. S.)6. Mc. Donald Bailey (Gr.-Br.). Finale 400 M. horden De strijd ging voornamelijk tussen Cochran, White en Larsson, welk ge vecht op de laatste 120 meter werd be slist toen Cochran sterk naar voren kwam en het Olympisch kampioenschap behaalde in de tijd van 51,1 sec., een nieuw Olympisch record, dat stond op naam van Hardin met 52 sec., daterend van Los Angelos 1932. Het resultaat wgs: 1. en Olympisch kampioen: Cochran (V. S.) 51,1 sec.; 2. White (Ceylon) 51,8 sec.; 3. Larsson (Zweden) 52,2 sec.; 4. Ault (V. S.) 52,4 sec.; 5. Cros (Frank rijk 53,3 sec.; 6. Missoni (Italië) .54 sec. 50 K.M. snelwandelen De uitslag van dè 50 K.M. snelwande len (finale) luidt: 1. en Olympisch kampioen: Ljundgren (Zweden) 4 uur 41 min. 52 sec.; 2. Go- del (Zwitserland) 4 uur 48. min. 17 sec., 3, Johnson (Gr.-Britt.) 4 uur 48 min. 31 sec.; 4. Bruun (Noorwegen) 4 uur 53 min. 18 sec.; 5. Martineau (Gr.-Britt.) 4 uur 53 min. 58 sec.; 6. Bjurstroek (Zweden) 4 uur 56 min. 43 sec. Finale verspringen De uitslag van de finale verspringen luidt: 1. en Olympisch kampioen: Steele (V. S.) 7,825 M.; 2. Bruce (Australië) 7,555 M.; 3. Douglas (Ver. St.) 7,545 M.; 4. Wright (Ver. St.) 7,45 M.; 5. Prince Adedoyin (Gr.-Britt.) 7,27 M.; 6. Dami- tio (Frankrijk) 7.07 M. Van het zwembad goed nieuws: alle Nederlandse meisjes behalve één zitten er nog in. Niet in het bad. maar in de wedstrijd. Het kostte soms wel wat moeite en bet was soms wel wat erg op het nippertje, maar zo langzaam aan zien we nu wel een rood-wit-blauwe vlag omhoog gaan aan een der masten, liefst de middelste. Het kan! Van het goed bezette tornooi te Bus- sum. een voorproefje van de komende nationale kampioenschappen, heeft Van Swol, niet zo vlot overigens, het heren enkelspel gewonnen. De uitslagen der eindstrijden waren: Heren-enkelspel: Van Swol sl. Rinkel 62 36 63; dames-enkelspel: mevr. Koopmans-Knottenbelt sl. mevr. Blom- Diemer Kool 62 62; heren-dubbel spel: I. Rinkel en D. Rinkel sl. Van Swol er Henriques 63 62; gemengd dub belspel: mevr. Koopmans en Knottenbelt si. mevr. Roos en Ketjen 61 62; da mes-dubbelspel: mevr. Roos-v. d. Wal en mej. Waldthausen sl. mevr. Koop- mans en mej. Herfkens 62 64. V Zo won de „vliegende Hollander'' Slijkhuis zijn serie van de 5000 meter N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3