lii Olympisch Dagboek Henk Steman weer triomfator ss sstaws rsiM* 1 dokter Sila misdaad NED. HOCKEY-PLOEG HEEFT EEN GOEDE START - VIJF NEDERLANDSE ZWEMSTERS IN DE FINALES IN AMERIKA Uw Hemeken's Sportvaria Glansrijke 4-1 zege over België DUROI Meneer! Nel van Vliet verbetert andermaal Olympisch record de staatsloterij ADIO programma V) MAANDAG 2 AUGUSTUS 1948 PAGINA 'i HATTRICK Y1AN BROMBERG bij huidv erbranding draverijen op duindigt SPEEDWAY-RACES IN HET FEIJENOORD-STADION LAKEMAN WINT IN hoogerheide INTERN. MOTOR CROSS COUNTRY OP DUINRELL CLUBKAMPIOENSCHAP t>AMMEN CRICKET IN ENGELAND VOOREN WINT TE ETTEN Do tweede dag van het Olympisch zwemtornooi in Wembley £achTweeer uistekende resultaten voor de Nedmiandse zwem sters. De drie schoolslag-zwemsters Janme^f..£r^3ioZ Hom en Nel van Vliet alsmede de twee overgebieven bo"tsla& zwemsters Irma Schuhmacher en Mane Louise Y T fl plaatsten zich allen in de finales. Nel van Vliet veibetei wederom het Olympisch record op de 200 meter schoolslag, thans met 0.2 sec. en bracht het op 2 min. o7 sec. meter had zij haar achterstand ingehaald 200 M. SCHOOLSLAG DAMES FRANKRIJK OLYMPISCH kampioen FLORET-EQUIPE door WALTER L. GEBAUER (Wordt vervolgd.) Nederland heeft het Olympisch hockey-tornooi op uitstekende wijze ingezet door bij Park Royal in Noord west Londen met 4—1 van het Bel gisch elftal te winnen, een zege, welke gezien het verschil in techniek, vol komen verdiend was. Na e?n wat aarzelend begin, "waarvan de Belgen dankbaar profiteerden door reeds in de eerste minuut, in feite bij de eerste aanval, een doelpunt te scoren, legden de Nederlanders hun volkomen hun wil op en moesten de rode duivels zich er toe beperken het samenspel der oranjehemden zoveel mogelijk af te bre ken. Het was Niemegeerts, de linksbin nen in de Belgische aanval, die in de eerste minuut van dichtbij Richter pas seerde (0—1). Geleidelijk kwam daarna de Ned. machine op toeren. Zonder de Belgen geheel terug te dringen kwamen onze landgenoten in het offensief en na dat Bromberg een keer fraai was door gebroken, maar hoog over schoot, Esser op de linkervleugel herhaalde malen schitterend met listige, aalvlugge handig heid Mechelynck en Dubois in de luren had gelegd, legde Kruize in de 33e mi nuut de grondslag voor de gelijkmaker. Temidden van drie tegenstanders wist hij de bal te behouden, bijna door te breken, waarop hij vlak voor de strafcirkel het balletje aangaf aan rechtsbinnen Boer stra; het H H.Y.C.-middentrio gaf toen een fraai staaltje van samenspel te zien, want Boerstra klapte de bal onmiddellijk terug naar links, waar midvoor Brom berg juist binnen de cirkel hard en on houdbaar inschoot (11). De tweede helft Na de rust scoorde Kruize na tien minuten uit een scrimmage (2—1) en weer tien minuten later gaf Esser fraai af aan Bromberg, die langs linksback Cayman gle-d en langs de uitlopende Boekmans in het verlaten doel schoot (3—1). Tenslotte had ook rechtsbuiten Van Heel nog een aandeel in een der doelpunten; een zijner goede voorzetten schoot Bromberg zonder stoppen langs de Belgische doelman (41). Bromberg ver richtte daarmede de hattrick. Deze Hagenaar blonk in technisch op zicht niet uit (dat deden Drijver en Kruize) maar het gaat om de doelpunten er, in productiviteit had hij geen concur renten. Boerstra en Van Heel op de rech tervleugel waren de zwaksten 'in de voorhoede en bleven iets onder de maat. De middenlinie was voldoende met Langhout als uitblinker en Loggere, die wat minder actief was dan gewoonlijk. Tiel was hier de zwakste. Met Drijver heeft ons land een back, die onbetaalbaar wegens zijn bijzonder rustige, maar niettemin uiterst snelle en accurate in grijpen. Derckx, hoewel goed, kon niet ld zijn schaduw staan. Keeper Richter ging wellicht niet geheel vrij uit'bij het Belgische doelpunt, maar verrichtte in de tweede helft enkele zeer fraaie saves. Verdere uitslagen De uitslagen van de andere hockey wedstrijden waren: DenemarkenFrankrijk 22, Groot- BrittanniëZwitserland 00. Hedenavond speelt het Nederlands Hockey-elftal zijn tweede wedstrijd in het Olympisch tournooi. Denemarken is dan de tegenpartij. Het Nederlands elf tal zal in dezelfde samenstelling uitko men als tegen Belgie het geval was. TERWIEL VEROVERT ZIJN DUIZENDSTE WICKET In eerste klas cricket voor V.O.C» In de cricketwedstrijd V.R.A.—V.O.C., gisteren te Amsterdam gespeeld, verover de Terwiel zijn duizendste wieket in de eerste klasse voor V.O.C. V.R.A. ging eerst batten en scoorde 221 runs voor het verlies van 9 wickets, waarop werd gesloten. Klink scoorde 35 Wittebol 20, L. Mulder 57, D. Ingelse 66, Timmer 32 not out. TerWiel bowlde 2 voor 40 (waarmee hij de duizend haalde), Lo geman van Bennekom 3 voor 62, Kettlitz 1 voor 23, Gibb 1 voor 10, R. Ingelse 2 voor 21. Daarna scoorde V. O. C. 84 zonder wicketverlies (Van Eek 35 not oud. Terwiel 46 not out), waarop de wed strijd door V.R.A. gestaakt werd. Uitslag een draw. Rood en Wit—Sparta: gewonnen door Rood en Wit met 25 runs. Rood en Wit 159 (Kramer 30, Hagenaar 13, van der Togt 10, de Nijs 32, Peereboom 26, Corbeth 18); De Bruijn 1—60, Sonnevelt 546, Hall 3—35, Schilthuys 1—12). Sparta 124 (Van der Linde 44, Wenneker 12, de Bruijn 11, van der Meer 18); Peereboom 433, Bij leveld 3—38, Ligtenstein 2—18, Hagenaar 119, De la Mar 0—8. H.D.V.S.H.C.C. I: gewonnen door H.D.V.S. met 18 runs. H.D.V.S. 112 (Mole, naar 37, Scheepmaker 14, Tettelaar 11, Dellow 16); De Beus 2—46, Sodderland 746, v. d. Bosch 1—8. H.C.C. 94 (Gallois 69, Niks 10); Molenaar 8—39, Dellow 2—48 Quick—Haarlem: gewonnen door Haar lem met 38 runs. Haarlem 166 voor (Harmsen 61, Maas 18, Pichard 31); Fiegé 3—31, Burki 3—58, Rose 0—55. Quick 128 (Fiegé 12, Pijper 16, Faber 23, De Vries 12, Fiegé 21, Smitshuyzen 20); Kleefstra 1—19, Maas 3—13, Harmsen 2—51, Pi' chard 1—1, Fortgens 2—24. H.C.C. II—H.B.S.: draw. H.B.S. 201 (v, Vliet 17, v. Katwijk 63, Marsden 19, Broda 23, De Boer 22, Kuneman 28, Koek 12 not out); De Viileneuve 6—82, Schuur 2—16, v. d. Luur 2—49. H.C.C. II 144 voor 8. (Van Oven 22, Schill 33, Schuur 34 not out, Colthoff 14, Rietdijk 19, Wittewaal van Stoetwegen 4 not out)Marsden 478, V. Katwijk 335. P.W.—A.C.C.: gewonnen door A.C.C. met 52 runs. P.W. 39 (J. Reyssoo 10, J. van OSeventer 11); P. Sanders Jr. 5—19, H. van Weelde 14—3, W. van Weelde 0—2) A.C.C. 91: (W. Feldman 27, W. Staats 27) Leef tink 120, Visser 620, Höpink 5—33, Reyssoo 120. Tweede klasse: V.O.C. II 49 en 53 ver liest met 9 wickets van V.U.C. 80 en 25 voor 1; E.C.C. 50 voor 7 tegen U.V.V. 197 voor 7; Cric 86 verliest met 4 wickets van H.D.V.S. II 89 voor 6; A.C.C. III 101 wint met 17 runs van H.B.S. 84; Kampong 167 voor 9 wint met 92 runs en 1 wicket van Rood Wit II 75; Quick (H.) 170 draw met C.V.H.W. 85 voor 5; H.C.C. III 126 verliest met 16 runs van Excelsior 142 Excelsior II 142 wint met 16 runs van V.R.A. II 126; L.C.C. 141 voor 7 wint met 12 runs en 3 wickets van Xerxes 129. Een der speciaal ter gelegenheid van de Olympische Spelen ontworpen Engelse postzegels ■T MIJMHARDT 1 De uitslagen van de Zaterdag gehouden courses op Duindigt luiden: Judge Scottprijs: 1 Luxor (mej. Goed hart) tijd 3.12.8 (1 29 3); 2 Koning Axkit; 3 Lord Heny; tweede afd.: 1 Kentucky King (H. de Vries) tijd 3.15.8 (1.35); 2 Mountenier; 3 Mientje Deter; Jonker- prijs 1 Narciso 2 (Siderius) tijd 1.58.8 (1.39); 2 Narciso G.; 3 Northernman K. Jofferprijs: 1 Nikosa (Geersen) tijd 1,54.8 (1 35,7); 2 Nora Major; 3 Marrenkappe V. Zeebadprijs: 1 Junoschka (Vergay) tijd 3.40 (1.25.9); 2 Karnac; 3 Jaap Eden. Beker der amateurrijders, 240 m. ren: 1 Brownhope (J. M. A. Dekkers) tijd 2.46.2; 2 Majesto (A. G. Selens), De uitslagen van Zondag zijn: Krylati- prijs, 2100 m,: 1 Memnon (Geersen) tijd 3.09.4 (1.31.9); 2 Laetare; 3 Mary Simons; 2e afd.: 1 Lepelaar S. (Boldwijn), tijd 3.14.2 (1.32.5); 2 Lord Heny; 3 King Heny. Kerrigan-prijs, 1200 m.: 1 New Spencer (Geersen) tijd 2.02 (1.41.7); 2 Noord- looper; 3 Nancy Lee. Producten draverij N., 1200 m.: 1 Nikosa (Geersen) tijd 1 55 2 (1.36); 2 Nita K; 3 Nora Major. Karabin- prijs, 1540 m. heat 1 Luxor (Smit) tijd 2.11.4 (1.26.4); 2 Karnac; 3 Louis Axkit. Zomerprijs, 2100 m. ren: 1 Brinio (Van Dijk) tijd 2 21; 2 Miss Winki; 3 Marco. Haagse ooievaar-prijs, 2100 m,: 1 Etoile du Nord (v. d. Kraats) tijd 2.19; 2 Brown Hope; 3 Riricee. Jeugd-prljs, 1100 m. ren: 1 Qualissa (H. Pije) tijd 1.11.4; 2 Con stance; 3 La Baskoj. Het ingrijpen van de K.N.M.V. heeft tot gevolg gehad, dat de bochten in het Feijenoord-stadiqn aanzienlijk verbreed zijn, hetgeen ook wel te zien was aan.de manier waarop de renners de rondingen namen. De belofte van de snelle tijden kon echter niet worden ingelost: alleen in de eerste en tweede rit was de tijd werkelijk snel. Henk Steman reed in 1 min. 24.2 sec. de snelste wedstrijd, waar bij hij echter toch nog 0.2 sec. boven zijn baanrecord van 18 Augustus bleef. Ste man was deze middag weer de grote triomfator; hij liet alle Nederlanders maar ook alle Engelsen achter zich, behaalde het meeste aantal punten en won ook de eerste prijs in de internationale sterren- race. De teamwedstrijd tussen de Hol landse Windmolens en de ploeg van Har- ringay (een der sterkste Engelse teams) werd door de Engelsen met. miniem ver schil van 43 tegen 41 punten gewonnen. De Windmolens hadden goede kansen op een 42-42 uitslag, doch foutief rijden van Gorcum in de laagte rit was oorzaak van een zij het kleine en zeer eervolle nederlaag. De mooiste race was de inter nationale individuele finale, waarin Ste man uit de derde positie beide Engelsen op fenomenale wijze klopte: 1 Steman, 2 Armfield, 3 Ison. Een fraai succes boekte ook Henk Dammers in de verliezersfinale: 1 Dammers, 2 Bush, 3 c. Rijswijk, 4 Dunn. Al met al een bewijs, dat de Nederlandse speedway-cracks zich reeds uitstekend met hun Engelse leermeesters kunnen meten. Ook nu weer een paar valpartijen waarvan drie met schrammen: Phil Bis- hap die zijn beenblessure van twee weken terug forceerde en twee Nederlanders'. De Laat met een gebroken onderkaak via het ziekenhuis naar huis en Kreukniet met een pijnlijk bekken dito. En ook nu weer ruim 35.000 kijkerstotdat de voet bal weer rolt De Zaterdag te Hoogerheide verreden., wegwedstrijd over 120 K. M. had tot uit slag: 1. Lakeman (Amsterdam) 3 uur 15 min.; 2. Van As (Roosendaal); 3. Hop staken (Roosendaal); 4. Van der Zande (Halsteren); 5. Schellingerhout (Zaan dam); 6. Evers (Zaandam); 7. De Vries Vlaardingen) allen zelfde tijd. 8. Lam- brichts (Bunde) 3 uur 16 min. 40 sec.; 9. K. Pellenaers (Breda) 3 uur 17 min. 19 sec.; 10. K. Theuns (Belg) 3 uur 17 min. 19 sec. De kermiskoers voor amateurs, welke Zaterdagmiddag over 100 km. werd ver reden te Oud-Gastel, leverde een over winning voor de Bredanaar W. Wagt- mans (2 uur 44 min. 38 sec.), vóór M. Drost, Haarlem (op 20 sec.). De winnaar van de ronde van Brabant, W. *v. Est, kwam in de vierde ronde voor het einde te vallen, doch wist zich nog vierde te klasseren. Hij werd in de sprint geklopt door O. Witteveen, Amsterdam. Zaterdag hadden op het landgoed Duin- rell te Wassenaar de intern cross coun try-races plaats, waarvoor Nederlandse, Engelse en Belgische teams hadden in geschreven. De Engelsen maakten in de eerste manche (20 K.M.) een matige in druk en kwamen voor de 2e manche niet aan de start, te kennen gevend, dat het parcours hun te slecht was. Winnaar werd het Belgische A-team in 2 uur 3 min. 11 7 sec 2 Nederland A (Jansema, J. C. van Heükelom en H. Rietman) 2 u. 3 min. 45 sec.; 3 België B. Individueel: 1 Bromas (B.) 59 min. 59 sec2 Rietman (Doetinchem) 1.00.15,2 3 Dom (B.) 1 02.56,5; 4 Jansema (Hen gelo) 1.03 46, 5 v Heükelom (Hilversum) 1.05.23,8. Voorts werden wedstrijden voor senior, rijders gehouden. De finale om het damkampioenschap voor clubs in Nederland is gewonnen door de Amsterdamse vereniging „Ge zellig Samenzijn" met 137 tegen de Rotterdamse vereniging „Constant". De uitslag der partijen was:. R. C. Keiler- Piet Roozenburg 20; Herman de Jong J A. Ansems 11; J. H VosWillem Roozenburg 20; J, Steenhuis C. Jan- neman 1—1; W. Rustenburg—V. Tromer 2o- E. G. van HoutJ. van der Doe 11; j. J. Bedolla—N. de Haas 20; C. de Goover—M. J. Jansens 0—2; P. Ho- vingh—J. H. de Kluider 1—1; J. J. Kwaad—J Geerting 1—1. De film heeft haar waarde weer eens bewezen en het is het Nederlandse meisje Gre de Jongh dat er wel bij is gevaren. Was zij tweede of derde in haar serie 100 meter hardlopen j.l. Zaterdag, d.w.z. kwam zij in de halve finale of was zij uitgeschakeld? Velen, ook Gre zelf, meen den dat onze landgenote derde was. De film heeft echter uitgewezen, dat het Franse mensje Moussier op de laatste paar meters afzakte waarschijnlijk doordat zij zich in de finish vergiste en dat Gre de Jongh de streep haar zo nog net een nagellengte vóór kwam. De film bewees ook, dat de vreugdedans na de finale 100 meter hardlopen heren van de Amerikaan Ewell inderdaad voor' barig was; de uitspraak van de jury dat niet Ewell maar Dillard, de andere Yan kee, winnaar was, werd door het cellu loid bevestigd. Die Dillard Wereldrecordhouder op de 100 m. horden, maar in de Amerikaanse selectiewedstrijden 4e en derhalve niet voor de O. S. geplaatst. Maar hij werd 3e op de 100 m. vlak en kon voor dat num mer toch naar Londen. En laat hij daar nu de Olympische medaijle winnen Torquay is een idylle. De natuur heeft hier het mooiste bijeen gebracht wat men zich aan zeldzaam mooi beboste en be plante heuvels rond een sprookjesachtige baai kan voorstellen. Maar insiders be weren, dat dit de enige plek is in Enge land, die niet voor zeilwedstrijden is ge schikt: wel voor heerlijk ronddobberen en dagdromen, maar niet voor serieuze kamp. Laten we hopen, dat onze Neder' landse zeilers het er desondanks behoor lijk afbrengen. Op het ogenblik gaat het ze niet zo best: in hun hotel wist de eige naar bij aankomst van niets, nu zijn ze dan toch nog ondergebracht in een paar dienstbodenkamertjes onder een van de hitte blakerende vliering, en van het eten hebben De Vries en Bob Maas darmca- tarh. Er is in heel Torquay voorts niet één sterveling die weet dat er Olympische zeilwedstrijden worden gehouden: geen burger, geen. politieautoriteit, geen jour nalist, geen hotelier, niemand. Wat ten slotte den kansen van de Nederlandse zeilers betreft, zij zijn evenals trouwens die van de andere deelnemers, een vol komen slag in de lucht. Hannie Termeulen zal niet uitkomen op de 400 meter borstcrawl: men wil haar sparen voor de 4 x 100 meter estafette, Fanny Blankers daarentegen zal uitko men op alle athletieknummers waarvoor zij heeft ingeschreven: men zal van de ene op de andere dag bekijken of het misschien wenselijk is haar in een be paald nufhmer terug te trekken; is zij echter na elke wedstrijd in haar vele nummers nog geheel fit, dan zal zij in alle meedingen. De double scull van Willem IR, be staande uit Van der Meer en Neumeijer Js Zondag te Henley aangekomen. Karei Lotsy had hen van Londen gehaald, en twee uur later zaten ze al op het water. Helemaal tevreden zijn ze ovêr hun boot ..Marijke", een nieuw Engels vaartuig waarover zij een half jaar geleden de beschikking kregen, niet: er ontbreken kleinigheden aan waarvan de oorzaken moeilijk zijn op te sporen. De grootste zorg van het Olympisch Comité is momenteel het Olympisch vuur. Elke avond als de laatste touschouwer het stadion heeft verlaten, wordt het zorgvuldig op een „klein pitje" gezet. Een journalist, die op een avond nog laat in het stadion was, schrok toen hij de zeer kleine vlam niet zag. Hij rende naar de schaal om met een lucifer het comité een dienst te bewijzen, doch deed de gelukkige ontdekking, dat het niet nodig was. Engelsen zijn nuchtere mensen en een soort Gallup-onderzoek heeft dit wel duidelijk bewezen. Op de vraag: „Wat interesseert U het meest?" was de ge middelde uitkomst: 1. de hitte, 2. Zater dag zijn de schoenen van de bon gegaan; 3. vandaag (Maandag) is het Bankholiday en dus moesten alle huisvrouwen Zater dag voor drie dagen haar inkopen doen; 4. laat Engeland nu toch de 4e testmatch tegen Australië verloren hebben! en 5 in Londen worden Olympische Spelen gehouden! De uitstekende race van Zatopek op de 10.000 meter is een gevolg geweest van een prachtig plan.... natuurlijk na de uitzonderlijke kwaliteiten van de Tsjech. Aan de kant van de baan zat n. 1. Zato- pek's trainer met een witte en een rode vlag. Liep hij sneller dan was uitgestip peld, dan zou de witte vlag worden ge zwaaid en liep hij langzamer, dan de rode. Op de hele race ging slechts een maal de rode vlag omhoog, zo formidabel had de Tsjech zijn krachten verdeeld. De twee geduchte Finnen Heino en Heinstrom zijn door Zatopek finaal „kapot" gelopen. Heino, de favoriet van de Engelse pers. sloop stilletjes in de 16e ronde weg en Heinstrom werd door zijn helpers uit de baan gehaald, omdat hij liep te tollen! Een goed begin is het halve werk! De eerste wedstrijd'in het Olympisch bas- kett-ball tournooi ging tussen de Philip- pijnen en Irak. De eindstand was 102-30! Was dit begin góed, het aantal toeschou wers bevredigde minder. Er waren op de tribunes, plaatsbiedend aan 10.000 toe schouwers, slechts 17 personen. Spraken we er eergisteren onze vol doening en die der deelnemers over uit, dat de organisatie klopte, de organisato- Voor de County speelden de Austra liërs tegen het sterke Derbyshire. Ia de aanvang was de zware vierde test wedstrijd wel erg merkbaar, deson danks zagen ze kans het goede batting team voor 240 uit te krijgen. Toshack werd heel erg gemist en Mc Cool kón zijn lengte niet vinden en werd dan ook aardig afgestraft. Nadat de Aussies zelf 456 gescoord hadden fraaie 140 van Brown kwam in de tweede mnings Mc Cool op dreef en voor 182 was het gedaan en werd het dus toch nog een gemakkelijke innings-overwinning. Somerset 301 en 248 voor 5 won van Hampshire 178 en 159; Notts 461 draw met Northamps 456 en 43 voor 0. ren schijnen te zijn gecapituleerd voor de hitte. Hier volgen enkele prachtige bokken, welke de laatste dagen met veel animo zijn geschoten. Onze loper Lataster kon op de 10.000 meter niet worden geplaatst. En werd hem in een van de laatste ronden n. 1. een bord voorgehouden, dat hij nog een afstand moest afleggen, welke precies een ronde tekort was. Toen hij de „finish" had gepasseerd en rustig uitliep, meende hij de 10 km. er te hebben op zitten. Men vertelde hemlater wel anders! Deze 10.000 metac leverde overigens de merkwaardige figuur, dat de Belg Eve- raer als zesde werd geklasseerd. Hier zou geen bezwaar tegen zijn geweest, wanneer de Belg niet 2 km. voor het einde aan het eind van krachten was gekomen en dus naar de kleedkamers was gegaan. Niet alleen, dat de jury dit niet had gezien, maar ook de „speaker" en de bedienaar van het scoringbord wa ren kennelijk met. hun gedachten ergens anders geweest. Misschien wel de kansen van hun favorieten te Epsom, want de paardenraces daar zijn nog altijd wel zo belangrijk. Onze landgenoot De Ruijter was veel te vroeg voor zijn serie op de 800 meter. Of beter gezegd, de organisatoren hadden het program wat achter laten lopen, want ze waren 1% uur over tijd. Enig idee om de athleten te waarschuwen, dat ze wat later konden komen, had niemand gehad. De Ruijter ging dus op een schaduwrijk plekje zitten en dommelde prompt in. Gelukkig, dat hij nog op tijd werd gewekt. Stel eens voor, geachte lezer', dat zoiets in Berlijn 1936 zou zijn gebeurd! Wat een of andere Rcichsminister er door van streek raakt. Zal Hannie Termeulen op de esta- zicli rehabiliteren? De deelnemers aan de intern, kruis tocht voor motorboten, de „Savillon d'Or" zijn Zaterdag van den Haag nar de Kaag gevaren en Zondag van daar naar de WesteinderplaSsen. Hedenmorgen bracht het gezelschap een bezoek aan de Aalsmeerse bloe menveiling. A De Zondag in Antwerpen gespeelde honkbalwedstrijd BelgiëNederland eindigdie in een 141 overwinning van de Nederlanders. O In de te Utrecht gehouden alg. ver gadering van de Kon. Ned, Korfbal- bond werden de aftredende bestuurs leden, de heren M. J. van Gladbeek, Eindhoven, K. Roggen, Groningen en J. van Driel, Rotterdam, herkozen. In een klassementswedstrijd voor ama teurs won Piet Sieveking (A'dam) de „gouden fiets" te Hilversum. O Honkbalcompetiitie: ËrioV.V.G.A. 5—13; Haarlem- A De uitslagen van de wegwedstrijd óver 140 km. voor professionals, te Etten Zon dag gehouden luiden: 1. Vooren (Be verwijk) 3 uur 41 min. en 36 sec., 2. Loos (Amsterdam), 3. v. d. Zande (Tilburg), 4. Wijdenes (Eindhoven), 5, Storm (den Haag). Ronde voor amateurs van 100 km. 1. Paaymans (Tilburg) 2 uur 45 sec., 2. Brinkman (Maasland), 3. Geluk (Rotter dam) In de eerste serie van de demi-finale 200 M. schoolslag dames lag onze landge note Jannie de Groot op de zesde baan met naast haar de butterfly-zwemmende Szekely, die als eerste na 50 meter keelde, gevolgd door Jannie de Groot. Na hon derd meter keerde zij wederom als twee de, zeer dicht gevolgd door de Australi sche Lyons. Na 150 meter keerden Jan nie de Groot, Szekely en Lyons precies rrelijk. Jannie de Groot zette een spurt in, Szekely werd gepasseerd door Jannie en Lyons, doch Lyóns was nog iets vlugger en tikte als eerste aan, gevolgd door Jan nie de Groot. De Hongaarse Szekely werd derde. Uitslag: 1 Lyons 3 min. 0.9 sec.; 2 Jan nie de Groot 3 min. 1.4 sec.; 3 Szekely 3 min. 2.8 sec.; 4 Church (Eng.). In de tweede serie lagen Nel van Vliet en Tony Hom op de vijfde en zesde baan. Nel van Vliet had de Hongaarse Novaak naast zich en Tony Hom de Zweedse Han sen. Na de start lag Nel van Vliet een klein beetje achter Novaak maar bij 50 Amsterdam 35. Zoals paarden sneller gaan lopen wanneer zij stal ruiken, zo kwam er meer vaart in de plastickïnannen, naar mate zij de doos naderden, waaruit zij te voorschijn waren gekomen. Toen de mannen vlak bij de doos van Sda kwamcm werden zij met iedere stap kleiner, zoals ze eerst waren gegroeid. De voorste, die dadelijk in de doos kroop, wa» zo groot als een apothekersflesjc. De .plastiekman die op hem volgde was zo groot als een kind. De laatste nog zo groot als een volwassene. Jeremias Snop had haast. Hij wilde zien, dat de mannen heen gingen en met de handigheid indit soort werk, die hem nu eenmaal eigen was, forceerde by e so van het afsluithek, dat de ruimte voor de beleners scheidde van de zaal, waar de goederen werden bewaard. en keerde zij als eerste. Tony Hom keerde als vierde en haalde mooi op. Na 100 me ter keerde Nel als eerste, dicht gevolgd door Novaak. Tony Hom keerde als derde, doch zakte in de volgende baan iets af. Na 150 meter lag Nel van Vliet nog zeer wei nig voor. doch ze zette toen een spurt tn, die de Hongaarse niet bij kon gouden. Tony Hom zag zich gepasseerd door flan sen maar was een goede vierde. Uitslag: 1 Nel van Vliet 2 mm. 57 sec. (nieuw Olympisch record), 2 Novaak 2 min. 58 sec.; 3 Hansen 3 min. 1 sec.; 4 Tony Hom 3 min. 5.7 sec. Bovengenoemde acht zwemsters komen Dinsdagavond in de finale uit. 100 M. borstcrawl dames In de eerste halve borstcrawl damc gsen Fritsi Nathansen (DenVop baaan vijf en Corridon (V. S.) on baan zeven. De start van Irma was zeer goed. Nathansen keerde het eerst, ge volgd door Andersen (Den.) en Irma Schuhmacher. Mej. Andersen zette een prachtige spurt in, haalde haar landgenote in en werd eerste. Irma Schuhmacher werd dórde, waarmee zij een fractie bo ven haar beste tijd bleef. Mej. Andersen evenaarde het Olympisch record, door Rie Mastenbroek in Berlijn gemaakt (1 min. 5.9 sec.). Uitslag: 1 Andersen 1 min. 5.9 sec.; 2 Na thansen 1 min. 7.5 sec.; 3 Schuhmacher 1 min. 7.7 sec.; 4 Corridon 1 min. 8.9 sec.; 5 Lundguist (Zweden) 1 min. 9.5 sec. In de tweede halve finale had Marie Louise Vaessen de vierde baan naast de favoriete Ann Curtiss, aan de andere zijde lag de Deense Karen Harup. Bij het keer punt was haast niet te zien wie eerst was, Harup, Marie Louise Vaessen, Ann Curtiss en Fredin waren practisch gelijk en ook op de laatste baan bleven deze vier meisjes bij elkaar. Op de laatste me ters viel de beslissing. Ann Curtiss won terwijl Marie Louise Vaessen tweede WDe uitslag luidt: 1 Ann Curtiss (V S.) 1 min. 7.5 sec., 2 Marie Louise Vaessen (Ned.) 1 min. 8.4 sec.; 3 Frêdin (Zweden) 1 min. 8.4 sec.; 4 Ahlgren (Zweden) 1 min. 8.6 sec.; 3 Harup (Den.) 1 min. 8.7 s. Amerikaanse successen Het Olympisch kampioenschap 100 me ter borstcrawl heren is gewonnen door ds Amerikaan Ris die een tijd noteerde van 57.3 sec. Ook nummer twee was een Ame rikaan Alan Ford, die 0.5 sec. meer nodig had. De Hongaar Kadas werd derde m 58.1 sec. De vierde plaats was voor de derde Amerikaan Carter in 58.3, terwijl de Fransman Alex Jany zich tevreden moest stellen met de vijfde plaats, ook in 59.3. Bij het schoonspringen voor heren vormde de Amerikaan Harlan zowel op de verplichte als vrije sprongen een klas se apart. Hij werd Olympisch kampioen met 163.64 punten. Ook de volgende prijs winnaars waren Amerikanen; tweeda werd Anderson met 157.29 pnt. en derde Lee met 145.52 pnt. Bij de series 400 meter borstcrawl heren maakte de Amerikaan MacLane in de tijd van 4 min. 42.2 sec. een nieuw Olympisch record. Het .stond op naam van Jack Me- dica (V. S.) sinds 1936 met 4 min. 44.5 sec. Mac Lane won hiermee de eerste se rie. De tweede was voor de Argentijn Yantorno in 4.53.8, de derde voor de Brit Hale in 4.53.3. De Fransman Jany werd tweede in dezelfde tijd. De resterende uitslagen van de finale- pool floret-equipe heren luiden: Belgie slaat Ver. Staten, Frankrijk slaat Italië, Frankrijk slaat België, Italië slaat Ver. Staten. Het eindklassement van de finalepool luidt: 1. en Ol. kampioen Frankrijk 3 overwinningen, 2. Italië 2 overw., 3. Bel- gie 1 overw., 4. Ver Staten 0 overwin ningen. In de trekking van de 504e Ned. Staats loterij is de prijs van 100.000 gevallen op no. 19889, 50.000 viel op no. 4584 •a I 10.000 op AO. 21459, 28). Ik ben blij, Gredy, dat je zo. goed hebt opgelet, maar je kunt gerust zijn, want ook in de nacht van Zatcidag op Zondag komen er wagens, alleen bren gen ze dan veel minder goed dan an ders. Ik denk echter veeleer, dat ze de wagens gebruiken, om goederenvoorra den, die licht bederven kunnen en niet gebruikt zijn, weg te brengen. Ik zou het zeker, weten, als ik het gewaagd had mijn waarnemingen voort te zetten, maar het leek me toch een beetje te riskant. Voor ons gaat het er alleen om, dat een van ons onopgemerkt de hal binnenkomt. Ik denk, dat ik dat op me zal nemen. De portier moet natuurlijk onschadelijk gemaakt worden en dan kunnen we ons progranima zonder haast en vrees voor onvoorziene gebeurtenis sen afwerken. De nacht van Zaterdag op Zondag heb ik met opzet gekozen. Niet alleen het vooruitzicht op een bij zonder grote buit gaf mij er aanleiding toe, maar op Zondag functionneert met alles zo prompt als op andere dagen, en het zal daarom misschien een tijdje du ren, voor ze de inbraak ontdekken. Jullie weten, hoe belangrijk elke minuut is, die wij op deze wijze kunnen winnen. Bill, wiens gezicht zenuwachtig ver trok, wreef zijn handen en zijn blik viel even op de klok. Het klink me alles nog verduiveld onwaarschijnlijk. Ik kan me niet goed voorstellen, dat we over vier uur aan het werk moeten zijn. De oude keek hem niet aan. Hij streek met zijn rechterhand over de platte, le deren koffer, die vóór hem op tafel stond en zei langzaam: Je bent zenuwachtig, mijn jongen. Ik voel nu, dat die paar weken gevan genis je al bedorven hebben. Het woidt echter tüd, dat je je zelfvertrouwen weervind* Bill antwoordde heftig: U kunt onbezorgd zijn vader. Ik zal mijn mannetje wel staan. Na de schit terende voorbereidingen, die u getrof fen hebt, komt de gehelê zaak mij meer als een uitstapje voor. De oude man nam hem met een loe rende blik op. Een uitstapje, dat vei'scheidene mensen het leven kan kosten, meende hij toen slepend. Hij opende thans het koffertje en nam er drie stalen pijpen uit. Het geleken, wat hun vorm betrof, riem gedragen worden. Bill kwam be langstellend nader en de oude riep ook Gredy tot zich. Hier jongens, dat zijn de wapens die we mee zullen nemen. Zijn stem klonk triomfantelijk. Wapens?, echode Bill, Dat z'jn im mers zaklantaarns?, meende hij toen verbaasd. Ja, dat zijn ze ook nog. De oude grijnsde. Hij nam thans een van de stalen cylinders in zijn hand en doofde gelijktijdig het licht van de bureaulamj). Toen hij nu op de knoD drukte die zich op de metalen buis be vond, 'schoot er een verblindend witte lichtbundel uit, die op de tegenoverlig gende wand viel. Jullie zien de lichtkring, jongens. Stel je nu voor, dat daar een tegenstan der stond, die jullie onschadelijk wilde maken. Je drukt op de tweede knop en Een fluitend geluid weerklonk, maar vérder was er niets te zien of te horen. De lamp brandde^ gelijkmatig. Spreek dan toch, boss, wat gebeurt er met de tegenstander, die in de licht kring komt?, steunde Gredy opgewonden. Schirelly schakelde het bureaulampje weer in. Kalm legde hij de metalen huls weer uit de hand en wees daarna op de W—djullie hebben immers dat fluiten gehoord? Nu, dat was een schot. Kijk Uit Het geleken, wax nun vun„ - d h t centrUm op de lampen, die door <fc cups aan del maar, je vmcu aaai, waai van de lichtkegel op de wand lag, een inslag. Het gat is echter niet groter dan wanneer men een speld in de wand had geboord. Met een sprong was Gredy er heen gevlogen, maar hij moest een hele poos zoeken, vóór hij het nietige gaatje, dat het projectiel had gemaakt, ontdekte. Met zulk een fnuggenbeetje zult u echter nooit een mens onschadelijk kun nen maken, gromde de gangster en hij zag de oude teleurgesteld aan. Je moet niet zo overhaast oordelen, Gredy! Zulk eén muggenbeet is voor hem, die hij treft, als een bliksemslag. Hij zal een paar dagen in een kramp achtige verstijving liggen, en het al een handige arts zijn, wie het_geluK hem spoedig weer oP de been JS Voor ons doel is dat meer "volgende Waarom zouden we onze tegenstanders doden, wanneer we.ze,0E^ t^Jn„n iia en geruisloos onschadelijk kunnen ma ken? Bill had inmiddels een van de metalen cylinders in de hand genomen en bekeek hem ónderzoekend aan alle kanten. On gelovig schudde hij zijn hoofd. Ik kan het eenvoudig niet begrijpen, vader. Hebt u dan dit wapen reeds ge probeerd en u van zijn uitwerking over tuigd? De spion, die wij gisteren uit de weg geruimd hebben, zou een goed proefkonijn geweest zijn, wierp Gredy er tussen. Schirelly werd boos. Jij kunt ook niet logisch denken, Gredy, want anders zou je nooit een der. gelijk idee opperen. De detective moest foor eeuwig het zwijgen worden op gelegd en zijn lichaam mocht met het minste letsel vertonen, om de cops te doen geloven, dat hun collega in de Hüd son verdronken was. Och, ze zullen toch wel vaststellen, dat hij geen water, maar gas geslikt heeft. Dè politieartsen zijn ook geen dom koppen, riep Bill triomfantelijk. Maar Schirelly liet zich niet uit het veld slaan. Als het lijk gevonden wordt, is het gas al lang verdwenen. De dokters zul len dus niets kunnen constateren. Ik had er ook ahn gedacht en het juiste gas ge kozen. Maar we zijn van ons onderwerp afgedwaald. Deze wapens zijn beproefd. Er kunnen," zonder dat ze opnieuw ge laden behoeven te worden, twintig scho ten mee worden gelost. Het mikken en raken is een kinderspel, want het schot zit steeds in het centrum van de licht kegel. Alleen op grote afstanden kun je er niet véél meé beginnen, maar dat ver mindert de waarde er van niet, want we zullen onze tegenstanders dichter nade ren, dan ons en hun aangenaam is. Hij glimlachte sarcastisch. DINSDAG, 3 Augustus. Hilversum! i (30i M) kro. 7.00 Nieuws, gram., ochtendgebed: (7-20 7 45 Olymp. spelen: 9.009.30 Licht baken): 12.03 Piano: 12.33 Gram'; 00 Nieuws); 14.30 „Onder Ons"; la-00 K.R.O.-favorieten 16.00 Voor de zieken. 17 00 Voor de jeugd: 17.45 Olymp spelen: 18.00 Jodel-duo; 18.30 Ned. Strfjdkr.r 19.00 Nieuws: 19.15 Olymp. spelen; 19.30 TTTlvrV' 19 45 RVD.; 20.12 Hoorspel. 50 Omroeó-ork 22.05 Avondgebed: 22.30 Olymp Vlen'. 23.00 Nieuws, gram. titt vs*RciUM II (415 M.) AVRO, i 00 nK®-: 12-30 Chymp. spelen; 12.54 Piano orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Lyra- trio- 13.43 Gram. (1400 causerie); 17.30 The' Skymasters; 18.00 Nieuws; 18-50 Tom Erieh; 18.30 R.V.U.; 19.00 Gram.: 19.15 Klass. progr.; 19.45 Causerie; 20.20 Metropole-ork (eo.); 20.45 Causerie: 21.00 Omroep-ork (ex.)21.45 Reportage: 22.00 Gram.: 22.15 Buit. overz.; 22.30 Piano; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brussel: nws; 7.15 gram.; 7.30 kron.: 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 8 00 nws; 8.15 Eng. H.S.: gram 9 00 nws; 9.10 gram.: 9.45 trio Hanson; 10.30 trio Mayerl: 11-00 voor dracht; 11.15 ens. Byfield; 12.00 VI. Brus sel: Benjamino Gigli; 12-30 S2 ork Laeremans; 13.00 nws: 13^5 gram.; 14.00 Beethovenconc.; 15.30 Eng. L^P.: Scottish variety 0ljcx'r-, Jï0® 16 15 Enj? H S.t Welsh Orch.,' 17.00 Koot» wiik Batavia'; 18.00 Fr. Brussel; v.d. sold.; 19.00 nws; .19.15 report. Olymp. spelen; 19 30 Eng. H.S.: BBC Northern Orch.; 20.15 „Vogelgezang van deze maand"; 20.30 En" L.P.: gram,; 21.30 VI. Brussel: omr„ ork'; 22.00 nws; 22.15 jazz; 22.30 rhvthm. Box; 22.50 nws: 22.55 gram.; 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV; 7.00 Eng. H.S. nws; 7.15 mil. ork.; 7.50 „Lift up your hearts"; 7.55 weer; 8.00 Fr. Brussel: nws; 8 10 conc.; 9.00 VI. Brussel; nws; 9.05 gram. 10.30 Eng. L.P.: opening Kon. Nat. Congres te Wales: 11.00 Kalundborg: ork. Thomson; 12.00 Êng. L.P.; Foort en Tit- terton; 12.30 Fr. Brussel: Tsjaikowski- conc.; 13.00 nws; 13.10 Casinoprogr.; 13.30 gram.; 14.00 Eng. H.S.: v.d. vrouw: 15.00 Kalundborg; ork. Thomsen; 16.30 Eng. L P.: cricket; 17.00 Fr. Brussel: nws; 17.10 v.d. zieken; 17,40 gram.; 18.00 Eng. L.P.: gram.; 18.45 hoorspel; 19.00 Eng. H.S.: It is fine to be young; 19.30 VI. Briissel: Fragm. „die schóne Müllerin"; 19.50 Fr. Brussel: nws; 20.00 fragm. „La Gioconda'; 22.00 Eng. L.P.:' nws; 22.15 sportjournaal Oiymp. spelen; 23.30 „to Elaine'22.45 orgel. 11

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4