De mens en de gemeen Studiedagen van de Katholieke Middenstand schap De drie gezanten Stalin Stormhoek republiek onaanvaardbaar DE KABINETSFORMATIE Rijdt de Haagse tram morgen weer Geheimhouding parool te Moskou BANDOENG-RESOLUTIE voor DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In de Een tweeling verdronk bij zwemmen Djokja's politiek afgestraft 70ste JAARGANG DINSDAG 3 AUGUSTUS 1948 No. 20683 ERNSTIGE BEZINNING OP VERHOUDING TOT DE GEMEENSCHAP DONAU ONDER TOEZICHT DER BALKANLANDEN? BLIKSEM VEROORZAAKT BRANDEN Mr. Van Schaik bezoekt bet ziekenhuis OOK LONDEN ZWIJGT Veronderstellingen in de Engelse pers DE DEELSTATEN NAAR NEDERLAND FR ANKRIJKS TELEFOONNET HERSTELD Na afloop van de oorlog waren de verwoestingen van het Franse telefoonnet aanzienlijk. 40 van de 140 telefooncen trales op Frans grondgebied' en 1.500 provinciale bureaux waren verwoest en een groot aantal beschadigd; 300.000 abon- né's (30 pet. van het totale aantal) kon den geen gebruik maken van hun toe' stellen tengevolge van doorgesneden lijnen. Er waren in totaal meer dan 2.000 kabels doorgesneden. EN DE MIDDAG vtmm- HET STANDPUNT VAN ST. RAPHAëL TOCH MEER DAN 600 SLACHTOFFERS Bij explosie-ramp te Ludwigshafen Volgens officiële gegevens van het mi litaire bestuur te Ludwigshafen. zijn er na de ramp bij de 1. G. Farben reeds 613 lijken geborgen. Er zou nog een 50-tal lyken onder het puin liffgen. ZWITSERSE CONSULATEN IN ROEMENIE GESLOTEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zün gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt I 3.45 per kwartaal. 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie Verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. APELDOORN, 2 Augustus. (Van onze speciale verslaggever). Ongeveer 250 katholieke midden standers hebben voor drie dagen bun intrek genomen in het aartsbisschoppe lijk klein-seminarie, om zich onder leiding van deskundigen te bezinnen op verschillende vraagstukken, waar mee zij dagelijks te maken hebben, speciaal problemen van principiële aard, waaraan de christelijke zaken man noch kan noch mag voorbijgaan. Het algemeen onderwerp van deze studiedagen, die weer voor het eerst na de oorlog door de Ned. Kath. Midden standsbond zijn georganiseerd is: „De tnens en de gemeenschap", waarbij men wil trachten een synthese te vinden tus sen economische werkzaamheid en chris- ten-zijn zoals de tweede voorzitter, de heer Hooy, in het welkomstwoord tot de gasten Zondagmiddag verklaarde. Er wordt dezer dagen hard gewerkt ondanks de tropische warmte, die met verhindert dat met aandacht naar de verschillende conferenties geluisterd wordt en over de stof diep nagedacht, wat blijkt uit de geanimeerde discussies, die onder leiding van prof. mr. dr. Th. Keulemans O.C. een vlot verloop hebben. Het programma is wel wat overladen en de tijd tussen de verschillende lessen laat nauwelijks het leegroken van een pijp toe. Maar als het belletje luidt z«n allen weer trouw present. Een goede beloning voor zoveel ijver en uithoudingsvermogen vonden de deel nemers vanmiddag in een uiUocht naa Arnhem, hoewel ook daar nog ge^erk werd; drs. F. Tenhaaff hield m „Muin Sacrum" een inleiding over: „De vest ging van detailhandels- en ambachtspan den in het nieuwe stadsplan Conferenties Toen hadden wij echter reeds vier lessen achter de rug. De eerste docent was pater Simeon O.M.Cap., die sprak over; „De mens en de katholieke visie", waarin hij wees op de moderne verwor ding der persoonlijkheid. Op deze inlei ding sloot prachtig aan de sublieme voor dracht van prof. Keulemans over; „De mens in de gemeenschap", ondanks 'het professoraal karakter en diepe uitwer king, bevattelijk en boeiend. Wij moeten het besef hebben, dat wij alien in de gemeenschap een taak hebben, terwijl de gemeenschap weer een taak tegenover ons heeft. Helaas zien velen op de eer ste plaats het verdienen en dan pas het dienen. Het personalisme is niet los te maken van God en de aard van de menselijke persoon ligt in de geestelijke functie die wij hebben. De Zondagavond bracht fijn kunstgenot met het luisteren naar een concert, dat gegeven werd door de sopraanzangeres Irma Timmerman met piano-begeleiding van Annie Nederbragt Vanmorgen werd weer vroeg met frisse moed begonnen ns het bijwonen van een H. Mis. waaronder pater ter Ellen C C. een predikatie hield over: „De kerk aLs. meest volmaakte verwezenlijking der ge meenschapsidee". Alle H.H. Missen door de aanwezige gen, waren tot intentie van wijlen prof. mr. P. Aalberse, een groot vriend van de middenstand. Die morgensprak in de conferentie allereerst de man uit de practijk, de heer C. Burger uit Amsterdam, voor zitter van de vakgroep slagerij, die een netelig onderwerp aanraakte: „De katho lieke zakenman in deze tijd", waarbij hij niet schroomde misvattingen en verkeer de praktijken aan te wijzen.' Dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, voorzitter van de Katholieke Actie, zette vervol gens de typische taak voor de leek in deze tijd uiteen, In de avonduren gaf drs. H. L. Jansen, secretaris van de bedrijfsgroep detail handel, de vijfde les over: „Zelfstandig ondernemingschap in het moderne mid- denstandsibedrijf". Morgen wordt minister v. d. Brink als gast verwacht. Visjinsky, de Sovjet-gelegeerde op de Donau-conferentie te Belgrado, heeft gis teren een Russisch plan voor een Donau- overeenkomst aan de andere afgevaar digden ter hand doen stellen. Volgens dit ontwerp zouden de Balkanlanden het volledige toezicht op de waterweg krij gen, terwijl de Westelijke mogendheden geen deel zouden uitmaken van het be- j priesters in de seminarie-kapel opgedra- I stuurder Donau-commissie. Het hevige onweder van Zondagavond rond half elf. heeft een ernstige ravage in Oss en omgeving aangericht. Vele bomen werden getroffen en een boerderij van het elf kinderen tellende gezin O. van Loosbroek te Lithoyen werd in de as gelegd. Het vuur woedde zodanig, dat niets kon worden gered. Door storing van het telefoonnet arriveerde de Lithse brandweer eerst tegen twaalven, toen zij zich tot nablussen kon beperken. Het vee was niet verzekerd, de inboedel zeer laag. In de boerderij van de familie Houwers te Lic-htevoorde is gistermid dag omstreeks kwart voor zes de bliksem ingeslagen. Er ontstond onmiddellijk brand en spoedig waren er twee brand weerwagens aanwezig. Zij konden weinig uitrichten wegens gebrek aan water. De brandweer trachtte de brand met schuim- blusapparaten te bestrijden, doch kon niet voorkomen, dat de grote boerderij nagenoeg geheel afbrandde. De inboedel werd echter vrijwel geheel gered. Tijdens een hevig onweer, dat gister avond boven Apeldoorn woedde, is de bliksem ingeslagen in een boerderij te Uddel, bewoond door de familie van Milligen Toen de Apeldoornse brand weer arriveerde, stond het perceel reeds in lichter laaie, zodat het niet meer te behouden was. Vier stuks vee, 4000 kilo hooi en een grote partij rogge werden mede een prooi der vlammen. De boerderij was I verzekerd. Kardinaal Griffin hield ter gelegenheid van de Olympische Spelen een receptie. Hein Bolsius van het Nederlands Hockey-team wordt aan de Kardinaal voorgesteld. Zaterdagmiddag zijn in Enmpe onder de gemeente Voorst (G.) ter hoogte van de steenfabriek aldaar twee jon gemannen van 18 Jaar verdronken, een tweeling uit het gezin van K. te Empe. De beide broers konden niet zwemmen. Een derde broer, die zich niet zo vlug had uitgekleed, zag zijn beide broers tot ziin grote ontsteltenis plotseling in de diepte verdwijnen. De stoffelijke over schotten zijn inmiddels geborgen. Maarschalk Stalin heeft Maandagavond de vertegenwoordigers der drie westelijke mogendheden ontvangen. Het onderhoud -duurde twee uur. Na hun bezoek aan maarschalk Stalin gingen Frank Roberts, de speciale afgezant van Engeland; Waller Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, en Yves Chataigneau, de Franse ambassadeur, naar de Amerikaanse ambassade voor een gezamenlijke bespreking. Omtrent de handelingen der westelijke vertegenwoordigers te Moskou werd Maan dagavond geheimhouding betracht Het was onmogelijk om verder te komen dan de telefooncentrales van de Britse, Franse en Amerikaanse ambassades. Geen enkele verantwoordelijke functionaris was te spreken te krijgen, zo meldt Beuter uit Moskou. Aan de besprekingen in het Kremlin namen ook Molotof en de maarschalken Sokoiofski, de militaire gouverneur der Russische zóne in Duitsland cn Rokos- sofski, de opperbevelhebber der Rus sische strijdkrachten in Duitsland, deel. Ofschoon men in dit stadium slecnts gissingen kon 'doen, was een bepaalde categorie van oordeel, dat een vier-mo gendhedenconferentie hetzij "an mi nisters van buitenlandse zaken hetzij van premiers de dóór Wallace (.Amerika1 in zijn brief aan Stalin voorgestelde pun (Van onze redacteur) Wij wezen er gisteren reeds op, dat mr. Van Schaik een formateur bleek te zijn van de oude politieke stempel, uit de tijd, toen men de pers nog als een zeer lelijke en brutale dwarskijker zag, waar mee men maar beter zo min mogelijk te maken kon hebben. Wij kunnen niet aannemen, dat mr. Van Schaik eenzelfde mening zou huldigen, maar de houding, welke hij bij zijn formatiepogingen mo menteel aanneemt, waarbij de pers geen enkele mededeling wordt gedaan, zou hierop kunnen wijzen ware het niet, dat de pers zelf deze voor de hand liggende conclusie zeker niet wil trekken, omdat zij mr. Van Schaik kent en dus weet, dat. hij alleen maar zeer voorzichtig is. Maar men kan ook te voorzichtig zijn en met de voorzichtigheid, welke de formateur he den betracht zou het tot wel zeer onge wenste publicaties kunnen komen publicaties, als bijvoorbeeld deze dat mr. Van Schaik door zijn arts is onder zocht of dat hij in het ziekenhuis is opgenomen. Want mr. Van Schaik is gisteren om half elf waarlijk naar het R.K. Zieken huis St. Joannes dp Deo aan het West einde gegaan en is daar langer dan een uur geweest. Hieruit zouden allerlei con clusies kunnen worden getrokken, onge wenste conclusies, zelfs als gevolg van deze zwijgzaamheid. Want zwijgzaamheid werkt nu eenmaal niet immer zo, als de zwijgzame meent, dat zij werken zaL Het bezoek van mr. Van Schaik aan het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag zou daarvan een voorbeeld kunnen zijn. indien men alleen slechts dit bericht zou. publiceren, omdat men omtrent het gehele verloop van zaken onwetend was. Want mr. Van Schaik is immers om half twaalf weer uit het ziekenhuis ver trokken na daar waarschijnlijk of wei- licht geconfereerd te hebben met de heer Schokking, die terzelfder tijd een bezoek aan dat ziekenhuis bracht. Nog steeds Buitenlandse Zaken i" middaa ontving mr. Van Schaik velschillende politieke figuren bij nun sn wel zuike, dat men eraan begint te twijfelen of mr. Van- Schaik wel zo snel met deze opdracht gereed zal zijn. De figuren welke hij namelijk des middags ontving hielden klaarbüjke lijk opnieuw verband met de post van Buitenlandse Zaken, waarvoor reeds eer der drie mogelijk gegadigden een bezoek In WCüi zich aan de formateur hadden gebracht. Hei bevestigde tevens, dat mr. Van Schaik wel tracht wat wij gisteren reeds ver meldden om de moeilijkheden, we'ke rond de formatie van Beel waren ge rezen, eerst uit de wereld te helpen. Als men nü ziet welke weg hij gaat. komen er ongetwijfeld reminiscenties op aan het tweede ministerie Colijn in 1933, toen Colijn na een eerste mislukte parle mentaire opdracht, een kabinet samen stelde op de grondslag van vijf partijen, een kabinet, dat niet zo heel vee) ver schilde van dat wat hij zich in eerste aanleg had voorgesteld. Een kabinet op brede basis dus. En een extra-parlemen tair kabinet. Gaat mr. Van Schaik ook die kant op? Men zou het moeten aan nemen, indien men leest wat prof Romme gistermorgen in „De Volkskrant" schreef, al dient men zelfs bij een insider en een man van politiek gezag, als Romme is, de zwijgzaamheid van mr Van Schaik in het oog te houden. O. prol. Romme schreef het natuurlijk zeer voorzichtig. Hij zei: „Begrijpen wij de berichtgeving goed, die uit de gebruike lijk geworden schaduwing van de forma teur voortvloeit, dan zoekt hij in de rich ting van een niet-parlementair kabinet En vervolgens maakte prof. Romme een naar zijn zeggen logische redenering, welke tot conclusie had. dat mr. an Schaik wel niet zal pogen een twee partijênregering te maken. Een extra parlementair kabinet dus op brede basis. Op gezag van prof. Romme. Het bezoek van mr. Van Schaik aan het ziekenhuis zou nog tot andere moge lijkheden en conclusies kunnen leiden, nl. tot de mogelijkheid, welke reeds de ronde doet. dat hij in verband met zijn gezondheid na een geslaagde formatie niet zelf het minister-presidentschap zou gaan vervullen. Het lijkt ons nog wat vroeg hierover nu reeds te voorspellen Theoretisch kan het natuurlijk ook een ander zijn. Maar met het oog op de moeilijkheden, welke dr, Beel ondervond, lijkt het ons vooralsnog niet waarschijn lijk. Ofdat bezoek aan het zieken huis zou mr. Van Schaik toch duidelijk moeten hebben gemaakt, dat hij deze last niet meer op zich kan nemen. Maar ja... met mr. Van Schaik wandelt men nu eenmaal in de duisternis. Behalve de heer Schokking ontving mr. Van Schaik vanmiddag echter op nieuw de heren Stikker, Drees en Sas sen en vanavond- al weer de heren Schokking en Sassen, zodat men zal moeten concluderen, dat de moeilijkhe den nog lang niet zijn opgelost. ten als werkagenda moest aannemen. Dit zou inhouden, dat China en Korea ook ter sprake zouden moeten komen. Stalin keurde in zijn antwoord aan Wal lace de voorgestelde agenda go^d en lie'» uitkomen, dat. hij alle problemen, die de vrede bedreigden, wenste te bespreken. Welke houding de westelijke mogendhe den ook mogen aannemen, aldus Reu ter, Stalin zal niet licht de westelijke toenaderingspogingen van de hand Wij zen, indien hij gelooft, dat zij eerlijk ge meend zijn. Waarnemers te Moskou herinneren aan de 'uitspraak van Stalin dat er geen reden is. waarom twee verschillende systemen het kapitalistische en hef communistische niet vreedzaam naast elkaar zouden kunnen bestaan. Volgens zeer we! ingelichte kringen te Moskou is Stalin's standpunt, dat men bovenal vrede wenst en de regeling van welke geschillen ook, die na de oorlog gerezen zijn. In Russische militaire kringen te Karls- horst koestert men geen al te hoge ver wachtingen. Men staat nl op het stand punt. dat de: besprekingen alleen dan een wijziging in de huidige situatie zou den kunnen brengen, als de Anglo-Ameri- kanen bereid zijn. hun politiek geheel te herzien en wel in uien zin. dat zij de plannen om een afzonderlijke West-Duit se staat in te stellen zouden opgeven en ook op hei gebied van ae geldsanering de Russische eisen zouden inwilligen. Het enige punt waarover, volgens Rus sische opvatting, een discussie zou kun nen worden geopend, betreft de vraag op welke wijze de Amerikanen, Engelsen en Fransen zich uit Berlijn zouden kun nen terugtrekken. Van Russische zijde zou men, op voorwaarde dat de weste lijke geallieerden Berlijn ontruimen, tot bepaalde concessies op ander gebied be reid zijn, oa zou Rusland zijn aanspraken op medezeggenschap bij de controle van het Ruhrgebied prijs geven. Over de toestand te Berlijn bericht Reuter: „Twee politiemachten, als rivalen die elkander voor illegaal uitmaken, zijn begonnen elkaar te arresteren", aldus dr Stumm, de door de Westerse autoriteiten erkende Beriiji te politiechef. Twee po litie-beambten var het nieuwe weste üjke hoofdbureau in de Amerikaanse sector bevinder zich .thans in de sovjt« sector in arrest, nadat zij naar die sector gegaan waren om er archieven vandaan te halen. Stumm zeide, dat tegen degenen, die voor de arrestatie van de twee politie mannen verantwoordelijk waren, straf rechtelijke vervolging zou worden inge steld. Tot op Maandagmorgen had onge veer 65 procent van de stedelijke politie macht zich onder de orders van dr. Stumm gesteld. Telefonisch van onze correspondent). De grootste geheimhouding wordt óók te Londen in &cht genomen t.a.v. de ont moeting, die de westelijke diplomaten gisteren in tiet Kremlin met Stalin 'ge had hebben. Wat correspondenten te Moskou en diplomatieke medewerkers van de bladen te Londen omtrent de gebeurtenissen van gisteren schrijven is of volkomen negatief of berust op ver onderstellingen. De correspondenten van de „Daily Express" en van de „News Chronicle" te Moskou verzekeren, dat toen de 3 diplomaten na het onderhoud, dat 2 uur duurde, naar de Amerikaanse ambassade reden, zij in een hoogst op gewekte stemming verkeerden en de cor respondent van de „Daily Herald" kreeg de indruk, dat zij vol vertrouwen waren. De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel." is niet zo optimistisch. Het zwaartepunt van de besprekingen in het Kremlin was, of Stalin bereid zou zijn, de Berlijnse blokkade op te heffen, op dat breed opgezette discussies gehouden konden worden en of dit gebeuren kon op een wijze, die diplomatiek bevredi gend was voor Rusland. De kansen op zulk een verandering van politiek zou den volgens deze diplomatieke medewer ker niet gunstig staan. De bittere aan vallen van Vishinsky tegen de westelijke mogendheden op de Donauconferentie te Belgrado zijn geen gunstig teken. In een hoofdartikel wijst de „Daily Tel" er op, dat het Kremlin niet minder hoofdbrekens heeft dan Downingstreet of Pennsylvania Avenue. De bladen her inneren aan de moeilijkheden in Hon garije on Polen en aan de mislukking van de Russische plannen, voedsel naar Berlijn te brengen en de bevolking van de westelijke sector te overreden, dit voedsel uit de oostelijke sector te halen. Het kan even gevaarlijk zijn, schrijft het blad, de tegenpartij te overschatten als haar,te onderschatten. De Russische re gering heeft geweldige voordelen ge trokken uit de concessies, waartoe pre sident Roosevelt en Churchill bereid waren, om zich te verzekeren van haar medewerking bij een regeling van de vrede. Er moet tegen gewaakt worden, dat zij tnans niet haar voordeel doet met een overdreven opvatting van haar te genwoordige kracht. Uitgeleid door een groot aantal auto riteiten is gistermorgen de deputatie van de ondertekenaars der Bandoeng- resolutie naar Nederland vertrokken om deze resolutie nader toe te lichten. De delegatie bestaat uit mr. L. Bahrioen, voorzitter van de conferentie van lei ders van deelstaten, Anak Agoeng, Adii Poeradiredja, Sultan Hamid II, Abdoel Malik, voorzitter van de advies-raad van Zuid-Sumatra en mr. A. J. Vleer, se cretaris der conferentie. De heren wor den vergezeld door adviseurs. - Inmiddels heeft „Antara" gemeld, dat republikeinse kringen te Djokja ver klaard hebben, dat de bedoeling van de samenstellers der resolutie wel goed is. maar dat de gevolgen daarvan voor het Indonesische volk niet te verantwoor den zijn. Republikeinse regeringskrin gen hebben aan Antara nog medege deeld, dat de Bandoeng-resolutie door de republiek niet kan worden aanvaard. Met het vliegtuig is ook de heer Ne- her, gedelegeerde van het opperbestuur, voor een kort bezoek naar Nederland vertrokken. Verklaring van Anak Agoeng Anak Agoeng heeft zich via radio- Makassar gericht tot de Nederlandse bevolkingsgroep. Hij zeide o.m., dat men de laatste tijd in de politieke ontwikkeling ver schijnselen kon waarnemen, weike de verwezenlijking van het beoogde doel, namelijk de stichting van de vrije sou- vereine staten van Indonesië op 1 Ja nuari 1949, dreigen te verhinderen Door de deelnemers aan de staatshoof- denconlëreniie werd de wens gevoeld, zo spoedig mogelijk een staatkunde te voeren tot gezonde verwezenlijking van de Indonesische nationale aspiraties en het verzekeren van een waardige plaats ir, de samenleving voor allen, die hier werken, van weike landaard of gezindte zij ook zijn. Hij zeide, dat alleen een grotere zekerheid de ongerustheid zou kunnen opheffen, die de huidige sa menleving beroert Deze heeft nu reeds te lang geduurd. Het streven der Conferentie was ge richt op het. bevorderen van grotere ze kerheid voor allen, aldus Anak Agoeng. Hij legde er de nadruk op, dat de actie der conferentie niet gericht was tegen ae republiek. Samenwerking met de re publiek is gewenst en noodzakelijk. Er bestaat echter verschil van mening over de te volgen weg. De conferentie koos de weg van overleg en legaliteit. idee heeft de verbeelding gegrepen zowel van de plaatselijke Ned. autoriteiten als van de autonome staten, die liever part ners zijn dan-ondergeschikten van de re publiek. Staten als Oost-Indonesië, West- Borneo en Oost-Sumatra geven thans di recte uitdrukking aan de nationalistische gevoelens van hun volk, dat in hevige mate geprikkeld is door de hinderlijke taktiek van de republiek, door de aan matiging van superioriteit en door haar totalitaire traditie. Het resultaat is dat een groot deel van de patriottistische gevoelens, die eens achter de republiek stonden, thans naar andere kanalen afvloeien en er een groot enthousiasme heerst over de ^toekomst van een gefedereerd Indonesië volgens de richtlijnen, die door de Nederlanders zijn voorgestelu." Met hetrekking tot de recente confe rentie van de niet-republikeinse staten in Bandoeng schrijft het blad: „De ontwik keling toont duidelijk, dat de federatie van Indonesië niet lang meer op zich zal laten wachten en de republikeinse rege ring moet de veranderingen aanvaarden die zich hebben voorgedaan sedert de dagen dat zij alleen zich de kampioen noemde van het Indonesische nationalis me". De „Times", die wel eens een sterk pro-republikeins standpunt innam in de Indonesische kwestie, sprak gisteren in een hoofdartikel twijfel er over uit of de vertraging in de besprekingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs als ge volg van de Nederlandse politieke crisis, de werkelijke oorzaak is waarom de re publikeinen de onderhandelingen hebben afgebroken. „De waarheid schijnt, dat zij (republi keinen) bang zijn gepasseerd te zullen worden bij de federale besprekingen, die blijkbaar op gelukkige wijze verlopen buiten hun aanwezigheid. De federale Ondanks deze verwoestingen is het Franse telefoonnet thans vodi- een groot deel hersteld, terwijl het zich op 1 Jan. 1938 uitstrekte over een afstand van 970 000 k m. bedroeg deze afstand op 1 Januari 1948 1.790.000 k.m., hetgeen neer komt op een uitbreiding met 84 pet. Het aantal abonné's is ook gestegem Er zijn op het ogenblik 1.330.000 abonne s tegen 975.000 in 1938. Een stijging dus van 36 procent. Tijdens een hevig onweer boven Ven. ray en omgeving sloeg de bliksem in de woning van de heer B. te Veltum bij Venray. Het huis werd een prooi der vlammen Henk van der Maze heeft de gong weer eens geluid over het woningprobleem, het probleem van de dag en nacht. De galm van zijn slag was zo doordringend, dat vele hoofden goedkeurend moeten hebben geknikt. Net als mijn hoofd natuurlij». om dat het huisvestingsprobleem weliswaar over alle linies bestaat, maar in zonder heid voor de jongeren ongemeen funest is. Maar verband houdend met de weder opbouw heb ik nu een nieuw probleem, het probleem van de middag, van de rus tige Zondagmiddag, waarop het blad „Netherlands News Letter" in mijn han den viel. Dit blad uitgegeven door de Ne derlandse regering, is bestemd voor Ame rika en het betrokken nummer behandelt dan speciaal de wederopbouw.^ „Nieuwe huizen en hoop in Nederland brult de voorpagina, doch de inhoud en de foto's wijzen meer op het verleden en de hoop gaat meer lijken op vermetel vertrouwen. Maar enkele interessante cijfers zijn toch de moeite van het ver melden waard. In totaal bestaat er nl. 'n woningtekort van ca 250,000 a 270.000 woningen en ongeveer 300.000 families delen hun woning met anderen. He- blad schrijft hierover; „Het Nederland se volk weet, dat de toestand nog ern stiger zal worden; de regering heeft dit eerlijk gezegd". Prettig toch, zo'n eerlijke regering te hebben, dat is ook wel een tienduizend huizen waard, maar het is bepaald jam mer, dat eerlijk een betrekkelijk begrip is. Neem nu b.v. die onderhuur met die 300.000 families, ca. 1.000.000 personen. Er is een prachtige regeling voor het split sen van woningen, terwijl ook bij vorde ring van woonruimte de gemeentelijke overheid voor een vergoeding kan zor gen van de kosten, verbonden aan het aanleggen van gas, waterleiding en elec- trische leiding. Een prachtige regeling nietwaar, eerlijk met de bedoeling om zoveel mogelijk mensen, vooral jonge mensen, te helpen in deze barre tijd. Kostelijk zijn echter de vele manieren, waarop al die mooie regelingen volkomen zonder nut blijven. Vorderen doet Ae overheid n.l. practisch niet, om verschil lende motieven, waar objectief gezien inderdaad iets voor valt te zeggen. Zo doende blijven de kosten aan vergoedin gen wegens het aanleggen van gas e.d. zeer laag. Maar goed, als er niet gevorderd wordt, heeft men toch altijd nog een kans op een vergoeding wegens woningsplitsing, welke vergoeding juist niet bij vordering wordt gegeven. Dacht U werkelijk? Lie-- tinck (niemand durft hem „onze Liel- tinck" te noemen) zit boven op de dek sel van de schatkist en ieder gaatje, om aan een vergoeding te ontkomen, moeten de autoriteiten benutten. Woont ge onder het dak (er zijn n.l. hoofdbewoners, die weigeren hun besta étage beschikbaar te stellen, de snood aards) dan komt ge niet in aanmerking! Is de met veel moeite en pijn verkre gen etage misschien 10 cm. lager dan Bouw- en Woningtoezicht goed vinden, dan kan ze niet erkend worden als etage geschikt voor bewoning! Loopt er per ongeluk een schuin stuk van het da>c door de huiskamer, dan maakt ge geen schijn van kans op een vergoeding. Hoa heerlijk nietwaar, zo eerlijk te worden behandeld! De regeling heeft dan ook volkomen het resultaat, dat de uitvinders ervan waarschijnlijk hebben gehad; de goe-ge- meente heeft het idee, dat er iets is ge daan en het kost niet veel. Deze indruk wordt bevestigd door verontwaardigde ambtenaren uit de betrokken instanties, die genoodzaakt zijn, deze comedie (zo noemen zij het, maar het is meer een tragedie) op te voeren. Het aantal aan vragen is miniem door de strenge en irrëele eisen, terwijl de hardnekkigen uiteindelijk moeten bezwijken voor de grotere hardnekkigheid van de overheid. En hier komt dan het probleem van de middag. Zal de regering nog eerlijker gaan worden? Zo ja, laten we dan maar weer holen gaan graven! ROERGANGER. -gWï ^-Htn Gisterenavond vergaderde hef in de Katholieke Bond St. Raphael georgani seerde personeel van de H.T.M. over de Haagse tramstaking. Het hoofdbestuurslid, de heer Blom- mers, keurde de staking af, omdat men niet moet staken, zolang niet alle mid delen zijn uitgeput en ook niet als er geen redelijke kans bestaat, dat men daardoor zijn doel kan bereiken. Deze stiiking is gedoemd om te mislukken, ook al zou het hoofdbestuur zich er ach. tti stellen. De enige weg om de ver langde positieverbetering te bereiken is die van het normaal overleg. Maar die weg staat slechts open wanneer het werk is hervat. Het hoofdbestuur adviseerde de leden daarom ernstig hedenmorgen aan het werk te "gaan. Na een uitvoerige gedachten-wisseling besloot de vergadering eenstemmig Woensdagmorgen weer aan het werk te gaan, indien tenminste de leden der beide andere organisaties hiertoe eveneens be sluiten. Het bestuur zegde toe, wanneer het werk is hervat, zo spoedig mogelijk de leden weer bijeen te roepen om zich uit te spreken over de loonregeling, weljce zij wensen, namelijk óf de Rotterdamse rege ling, welke echter het nadeel heeft, dat zij geen tarieven kent voor het technisch personeel, óf de nieuwe rijksregeling. De leden van de Ned. Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel zullen hedenavond vergaderen. In de vergadering van het prot.-chris- telijke tram-personeel, welke gisteren avond is gehouden, werd eveneens beslo ten met de beslissing over de werkher vatting te wachten tot de Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegpersoneel vergaderd zou hebben. Hedenmorgen was er nog geen wijzi ging ingetreden op het stakingsfront. Er werd een dienst onderhouden op de lijnen 9 en 12, terwijl op de Wassenaarse lijn enkele wagens reden. Studenten van de l\'ijmeegse Universiteit dragen de lijk baar met het stoffelijk oversellot van prof. dr. I' Molkenboer O.P. naar het kloosterkerkhof van het Albertinum te Nijmegen, alwaar de beaurding plaats hadden hervat Op 9 Augustus zal in de minst getrof fen afdelingen der fabriek het werk wor- De federale afdeling voor politieks zaken van Zwitserland heeft bekend ge_ maakt, dat de Roemeense regering gelest heeft, dat alle Zwitserse consulaten m Roemenië gesloten worden. Voorts was een Zwitser, die zijn hele leven in Roer menië had doorgebracht, „onder vernede rende omstandigheden" uit het land .ge- zet. Dit zijn volgens de politieke afdeling represaillemaatregelen naar aanleiding van de arrestatie in Zurich van de Roe meen Vitzianu, die verdacht werd van economische spionnage. De Roemeense regering had verklaard, dat de gearres teerde de diplomatieke onschendbaarheid, genoot. Vitzianu had echter nooit de diplomatieke status gehad. Het onder zoek heeft aangetoond, dat de arrestatie volkomen gerechtvaardigd was en de Zwitserse regering overweegt gepave tegenmaatregelen, zo besluit de verkla ring. A Vandaag werd de 74-}arige A. v.d H. uit Vierlingsbeek door de trein Nij megen—Roermond, nabij de onbe waakte overweg bij Smakt-Venray gegrepen en op slag gedood. Te Goes werd Zaterdag een nijver heidstentoonstelling geopend. Ny- lengo genaamd. De tentoonstelling is geopend tot 7 Augustus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1