Nog steeds geen nieuw kabinet Ook Van Schaik's opdracht mislukt Eerste leken-team naar de Missie Het Westen is aantrekkelijker Studiedagen van de Katholieke Middenstand Sociale Studieweek te Rolduc H.K.H. PRINSES IRENE i i Marinebaurat Rijkswerf Den Hélder voor het B. G. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verpleegsters op iveg naar Indonesië vWotO-o^oto;oiowo:o;o;OT<> die morgen haar 9e verjaardag viert m si De verlaging van het vleesrantsoen ONDER LO U NDER DE P E 70ste JAARGANG WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 No. 20689 HERNIEUWDE WEIGERING VAN V.V.D. EN C-H U- Wel formateur, maar geen minister-president HET KIJKGAT IN HET IJZEREN SCHERM Optimisme of pessimisme overheersend iVo Minister v. d. Brink woont de slotvergadering bij SLAGERS BLIJVEN PROTESTEREN NIEUW GETUIGENVERHOOR INZAKE CHRISTIANSEN? PRINS BERNHARD VIERT IRENE'S VERJAARDAG MEE NIET SPORTIEF Verdachte'® invrijheidstelling gelast VAKORGANISATIE EN ONDERNEMING Een blik over de grenzen KARDINAAL GRIFFIN OP DE OLYMPISCHE SPELEN DÉ KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPER& Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze redacteur) Er 9cheen gisteren plotseling tekening te komen in de kabinetsformatie van mr. Van Schaik. De politici zaten nog wat in hun maag met de herhaalde bezoeken van mr. Sassen aan de formateur. Bo vendien viel het op, dat mr. Sassen tege lijk met mr. Schokking werd ontvangen, wat er sterk op wees, dat de aanbiedin gen welke beiden moesten hebben ont vangen, ten nauwste verband hielden met elkander. En na ieder bezoek van de heer Stikker kwam prompt de heer Drees aan wandelen om met de formateur van ge dachten te wisselen. En zo kwam men tot de veronderstelling, dat de heer Stik ker te maken zou hebben met de post van Buitenlandse Zaken. De heer Stikker was namelijk voor verschillende posten goed. Hij is een -van de vooruitstrevende figuren uit de V.V.D. en bekleedt een belangrijke functie in de Stichting' van de Arbeid. Zo zou hij dus zeker accep tabel voor Sociale Zaken zijn. Maar hij kon evengoed in aanmerking komen voor Verkeer en Waterstaat of voor Buiten landse Zaken. Men nam echter aan, dat de V.V.D. de post van Verkeer en Wa terstaat, welke naar later bleek, aan de heer Stikker was aangeboden, niet am bieerde, daar men deze post te zwak achtte. En wat wilde mr. Van Schaik met mr. Sassen, hie herhaaldelijk met de forma teur confereerde en eenmaal zelfs tege lijk met de heer Schokking? Er werd dus aangenomen, dat deze bei den iets met elkaar te maken hadden en zo kwam men tot de veronderstelling, dat aan mr. Schokking Oorlog en aan mr. Sassen Overzeese Gebiedsdelen was aan geboden. Er waren trouwens redenen om aan te nemen, dat de bezetting van Over zeese Gebiedsdelen voor vriend en vijand een verrassing zou zijn. Een ander gerucht wilde, dat mr. Van Schaik geen deel zou uitmaken van zijn eigen kabinet. De formateur zou met het oog op zijn gezondheid niet de zware post van minister-president op zich nemen.. Maar wie dan? De naam van dr. Beel was in dit verband reeds genoemd, maar in politieke kringen verluidde, dat mr. Van Schaik hiervoor de heer Drees had aangezocht. Er moest toch een reden zijn dat deze zo dikwijls, vooral na het bezoek van de heer Stikker, telkens op nieuw werd geraadpleegd. De P. v. d. A. zou echter Sociale Zaken zeker niet los laten en daarom helde men ook tot de opvatting over, dat deze post aan de heer Joekes zou worden aangeboden. Het zou echter te verstaan zijn dat, indien de P. v. d. A. bereid zou zijn Overzeese Ge biedsdelen op te geven, zij daarvoor in de plaats een minister-president zou krij gen. Verwerpelijk was deze mogelijkheid dus niet. Het zou dan aldus moeten worden, dat Drees het minister-presidentschap zou worden aangeboden, Joekes naar So ciale Zaken zou gaan, Sassen wellicht op O. G. en Stikker op Verkeer en Wa terstaat. Over Buitenlandse Zaken tastte men nog in h®* duister, of het zou moe ten zijn, dat de heer Sassen voor deze post was gevraagd. Maar aannemende, dat ook hiervoor een bewindsman was gevonden, zouden de grote moeilijkhe den zijn opgelost. Gisteren echter bracht de heer stik. ker opnieuw tweemaal een bezoek aan mr. Van Schaik, de laatste keer des avonds om zes uur en onmiddellijk daar na vertrok de formateur per auto in de richting Utrecht. Reeds spoedig kregen wij nieuwe aan wijzingen over het verloop van zaken. Aan de heer Stikker zou wederom Ver keer en Waterstaat zijn aangeboden. Was dit wederom geschied op grond van het feit, dat de P.v.d.A. op een zwaardere post niet met de V.V.D. in zee wenste te gaan? Wij menen, ook op grond van onze inlichtingen, dit te moe ten aannemen. Het verluidde, dat de heer Stikker bij zijn laatste bezoek om-, trent zes uur, aan de formateur zijn weigering kwam mededelen. Een weigc ring, welke gegrond was op twee rede nen. Ten eerste: omdat hij meende de post van Verkeer en Waterstaat niet ac ceptabel genoeg te achten; ten tweede- omdat de V.V.D. niet accoord had kun nen gaan met een P.v.d.A.-man als mi nister-président. Het verder verlooD moet daarna hetzelfde' zijn geweest als bij dé tweede poging van dr. Beel. Ook nu zou mr. Schokking te kennen hebben gegeven niet alléén aan de formatie te willen meewerken. Daardoor kwam de formateur weer op de twee-partijenba sis te staan, iets was hij zeker niet wenst. Men ziet hierin een aanwijzing, dat mr. Van Schaik kans loopt op dezelfde moei lijkheden te stranden als dr. Beel. Theo retisch gesproken blijft het echter nog mogelijk, dat mr. Van Schaik bij de moei lijkheden, die ongetwijfeld opnieuw ge rezen zijn, nog andere pijlen op zijn boog heeft en dan alleen naar de Regentes is gegaan om tussentijds verslag' uit te brengen. Volgens een mededeling in het dagblad „Het Parool" zou mr. Van Schaik reeds gereed zijn gekomen met de samenstelling van het kabinet Het vreemde in de pu blicatie was, dat hierin een lijst van ministers werd genoemd, waarvan zeker een zestal nog niet met de formateur had gesproken en die dus ook van deze gehele zaak nog onkundig waren! (Van onze speciale verslaggever) Waren het tot nu toe uitsluitend missionarissen en missiezusters, die on der het hoofd „Missie" ge-boekt werden op de passagierslijsten van de K.L.M. deze week werd een begin gemaakt met een nieuwe bladzijde en een nieuwe stroom: de uitzending, van leken naar de missie, in teamverband. Wat een jaar geleden nog illusie was en door velen beschouwd werd als een utopie, is nu blijde werkelijkheid, dank zij de volle medewerking van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, dank zij het initiatief en de doorzetting van de leken zelf: het eerste team van zes ver pleegsters, die haar opleiding hebben ontvangen op de cursus van de Missie school voor jonge vrouwen te Ubbergen, is op weg naar Indonesië. "Vanmorgen zijn deze meisjes van Schiphol vertrokken. De leiding van de school, waar zij acht maanden lang op haar taak zij" voorbereid, was bij het vertrek aan wezig, verder familieleden en vrienden: de kern van het thuisfront, dat deze pioniersters steunen gaat. Behalve deze verpleegsters gaan dezer dagen, per boot, nog twee onderwijzeres sen, eveneens van de Missieschool en in Bandoenig zullen deze leke-missionarissen straks elkaar weer treffen. De verpleeg sters zullen daar, om nader vertrouwd te raken met de Indonesische toestanden em haar vakkennis te perfectionneren, gaan werken in het Carolusziekenhuis Onder de Bogen, de op de scholen der van de Zusters onderwijzeressen Ursulinen. Na een jaar echter gaan ze naar haar eigenlijke werkterrein, het missiegeoied der Paters van het Goddelijk Woord. Hier zullen zij haar vaste woonplaats vinden in het ziekenhuis van Badjawa, vanwaar zij als reizend team zullen uittrekken van kampong naar kampong. Het werk van deze jonge vrouwen zal volkomen Katholieke Actie zijn, want de missionarissen hebben om haar assistentie gevraagd. Zij zullen van hen het werk niet overnemen, doch integendeel dit voorbereiden, mogelijk maken, aanvullen en voltooien o-p de terreinen, die voor de priester gesloten zijn en in dat gedeelte van de werken van barmhartigheid, dat de priestermissionaris slechts ten.^ koste van het eigenlijk priesterwerk voor zijn rekening kan nemen. Er werken op Flores reeds twee jonge Nederlandse artsen, die. zich nu reeds verheugen op de toekomstige bijstand van verpleegsters uit Nederland. De onderwijzeressen zullen geen lager onderwijs gaan geven. Dit wordt aan de inheemse krachten overgelaten. Doch om te- voorzien in het tekort aan deze laat ste, zullen zij na hahr Bandoengse jaar zich wijden aan de vorming van in heemse leerkrachten. En zowel verpleegsters als onderwijze ressen zullen, doordat zij leken zijn, ook door de kracht van haar voorbeeld het werk van de missionaris voltooien. Zij zullen daardooï haar aandeel leveren irde kerstening .van de cultuur. die niet Westers moet N worden, maar die van Christus moet worden. Vooral in deze sector van haar apostolaat, fh dit aposto laat van het goede voorbeeld, zullen ze gelegenheid krijgen om te tonen, dat de moderne geest ten opzichte van het missiewerk haar bezielt. En wanneer gaat de volgende groep? De nieuwe cursus begint 20 Augustus a.s., is practisch volgeboekt. In April van het volgend jaar gaat du-s het tweede team. En voor de daaropvolgende cursus, die begint in Mei 1949, hebben zich ook al candidaten gemeld. Toekomstmogelijk heden genoeg 1 (Auteursrecht Vereniging Pro Juventute). zijn aankomst te, Castel Gan. lolfo vertoonde de H. Vader sich voor ,le ramen van zijn werkkamer en zegende de velen, die ter begroe ting naar zijn zomerverblijf waren gekomen. HENRI HERMANS-MONUMENT TE NUTH Te Nuth is een borstbeeld onthuld van de musicus Henri Hermans, die >n deze gemeente het levenslicht aan schouwde. De commissaris der Koningin, mr. dr. F. J. M A. H. Houben, heeft het mo nument, een borstbeeld in brons mei een marmeren voetstuk, waarop het wa pen van Nuth staat, onthuld. Het beeld, ontworpen door Clflrles Vos, is opge richt op de plaats waar Henri Hermans werd geboren. APELDOORN, 3 Augustus. (Van onze speciale verslaggever.) De drie studiedagen van de Ned. Kath. Middenstandsbond behoren weer tot het verleden. Drie uitstekend geslaagde dagen mét een massale deelneming en als besluit een feestvergaderlng, die ook werd bijgewoond door de minister van Economische Zaken, prof. dr, J. v. d. Brink en de president van het klein seminarie, waarin men zo'n prettige gast vrijheid had genoten, dr. A. C. Ramse- laar Alle deelnemers waren bijzonder vol daan en zij hebben hart en geest weer eens verfrist. Als laatste gedachte kre gen zij mee het priesterlijk woord van pater G. Lohuis O.F.M. over „Reddend christendom", nadat eerst de minister hnn een hart onder de riem had gesto ken met de verklaring, dat de overheid de middenstand blijft zien als een onmis bare schakel in het maatschappelijk bestel. Ook de laatste dag werd begonnen met onder de H. Mis de bijstand van de H. Geest af te smeken, want zonder deze bovennatuurlijke hulp is alle gestudeer en gepraat onvruchtbaar, gelijk de leider prof mr dr Th Keulemans reeds de eer ste dag opmerkte. Pater Jos. Govaert S.S.S hield een predikatie over „Heersen en dienen in het gezin", waarin hij de verhevenheid en diepe zin van het huwelijk als instel ling van God schetste en in aansluiting hierop kon beschouwd worden de les sing, dat minister van de Brink ook het woord voerde, die op zijn beurt door zo'n grote opkomst verrast was Z.Exc. zei de middenstand als een be langrijk en essentieel deel van hét totale maatschappelijke verzorgingsproces in ons land te zien. De détailhandel is een ge wichtige en onmisbare schakel in het bestel. Het is plicht van de overheid te zorgen, dat er voor de middenstand ge legenheid -is zich te ontplooien en uit te groeien. Ontwikkeling én samenwerking blijven daarbij .voor de middenstand nood zakelijk. Pmer Lohuis wees tenslotte in een be zielend betoog op de noodzaak, vooral in eze verworden tijd, om christenen van e "aad te zijn De internationale stemming rond de diplomatieke gebeurtenissen in Moskou is zeer moeilijk definieerbaar. Er valt in Londen en Washington 'n merkbaar, zij 't getemperd, optimisme waar te nemen, nu de afgezanten van het Westen, na einde lijk door Molotof te zijn ontvangen, ook besprekingen met maarschalk Stalin heb ben kunnen voeren. Over dit onderhoud is geen enkele tastbare en betrouwbare mededeling uitgegeven, maar er is een last weggevallen, gn daaruit kan men concluderen, dat het Russische staats hoofd niet alleen geen neen heeft uitge sproken, maar minstens de bereidheid van Rusland heeft te kennen gegeven om aan de conferentietafel der vier grote mo'gendhedeïl plaats te nemen. Het ge sprek, dat de 15de December van het vorig jaar abrupt werd afgebroken, zou dus hervat kunnen" arden. Als deze conclusie uit een heersende stemming juist is, verklaart zij de gun stiger stemming der jongste dagen. Dit optimisme is echter zeer voorzichtig, enerzijds oom de steeds scherper maat regelen, welke de Russische autoriteiten te Berlijn treffen; anderzijds, en dit is zeer karakteristiek maar volkomen be grijpelijk en reëel, om het vooruitzicht, dathet dan toch werkelijk tot be sprekingen zal moeten komen. Als op de agenda worden geplaatst alle problemen, welke de vrede bedreigen of kunnen be dreigen, dan worden de vier groten met één slag ondergedompeld in 'n chaotische poel van moeilijkheden, waaruit wel niemand een uitweg zal weten. Koppel Korea aan het Roergebied, Berlijn aan Triest, het vredesverdrag met Duitsland aan dat met Japan, China aan Oosten rijk; kies desnoods welke tweetallen van problemen, welke denkbaar zijn, als West-Duitse staat en monetaire hervor ming, steeds zal als primaire achtergrond de voor 'beide partijen tot een presttge- vraagstuk geworden Berlijnse blokkade een overwegende rol spelen. Te dezer zake heerst zelfs een uitge sproken pessimisme. Zoals de situatie op het ogenblik staat, krijgt men de indruk, dat het voor de Russen op de allereerste plaats om het alleen-verblijf in Berlijn gaat. Zelfs als zij ter wille van en voor de duur der viermogendhedenbesprekin- gen de blokkade van Berlijn opheffen, blijft hun einddoel toch: het vertrek van de drie Westelijke mogendheden uit de hoofdstad van hun Oost-Duitse staat. Het onaangename daarbij is. dat. ook volgens gezaghebbende Amerikanen en Engelsen, dat Russische verlangen in zich niet zo onredelijk is. Het gemeenschappe lijk gezag in Berlijn was niet alleen symbool, maar ook centrum van het gemeenschappelijk gezag der vier grote overwinnaars over geheel Duitsland. Van die eenheid is nooit iets gekomen. De Russen hebben en dit in volkomen striid met de overeenkomst van Potsdam, de Oostelijke zone politiek en economisch van de eerste dag der bezetting achter het ijzeren scherm zonder jontact met het Westen gehouden. De Westelijke be zetters hebben hiertegen wel herhaalde lijk geprotesteerd; maar anderzijds er kenden zij het feit als onveranderlijk. en richtten- er hun politiek, in zoverre zij ten minste lange' tijd een Duitse politiek kenden, geheel, op in. Aanvankelijk werkten zij met drie zones; lal^r met bizonia en de Franse zóne; eindelijk is het nu, na de jongste Londense conferentie van zes (de drie grote Westelijken en de Benelux-staten) tot een scherp omschreven plan van een West-Duitse staat gekomen, aan 'welks verwezenlijking thans in samenwerking" met de Duitse Lander wordt gearbeid. Natuurlijk wordt steeds de op 't moment louter theoretische mogelijkheid van een herstelde Duitse eenheidsstaat open ge houden, maar de realiteit van het ogen blik is alleen en uitsluitend, dat het Westen en het Oosten ieder hun eigen Duitse staat hebben; een staat, waarin de tegenpartij volslagen uitgeschakeld wordt. Sterker nog dan de satellietstaten is Oost-Duitsland van het Westen afge sloten; en het Westen heeft al heel wat represaille-maatregelen getroffen, welke in vele opzichten reeds op een afgrende ling neerkomen. Ten nadele van de Rus sen is er echter nog een kijkgat in het ijzeren scherm: Berlijn, waar het Westen meer te weten komt dan Moskou aan genaam kan zijn; maar waar vooral het Oosten te veel contact heeft met het in alle opzichten aantrekkelijker Westen. De twee werelden, de kapitalistische en de communistische, kunnen in vrede naast elkaar leven, heeft maarschalk Stalin herhaaldelijk verklaard; alleen de toekomst kan lerep, of dit waar is. Maar in de zin van Stalin en de communis tische machthebbers te Moskou zal dat in vrede-naast-elkaar-leven alleen moge lijk zijn, als er practisch geen contact meer is. De grote vredesconferentie zou dus hierop neerkomen, dat de wereld in twee volkomen van elkaar losstaande delen wordt* gesplitst: een Russische en een Westerse invloedssfeer. Dat willen de Russen, dat is het enige, wat zij zullen tolereren: maar daarvoor zullen zij ook bereid zijn belangrijke concessies te doen In Europa zullen er buiten Berlijn Te Meppel waren in vergadering bij een vertegenwoordigers van de provin ciale slagersorganisaties uit Groningen, Friesland, Drenthe Overijssel, Gelder land en van de slagersvereniging „De Bilt", ter bespreking van de laatste rant soenverlaging van het vlees. In een telegram aan de ministerraad stelde de vergadering voor te bepalen, dat voor de levering van a-runderen in de maand Augustus een extra toeslag aan de veehouders in uitzicht wordt gesteld van 4, 3 en 2 cent per kilogram levend gewicht, respectievelijk voor de eerste, tweede en derde periode van levering. Naar de mening van de slagers zou met deze regeling een rantsoen van 600 gram per twee weken ook reeds in de maand Augustus gewaarborgd worden. geen gevaarlijke doelpunten zijn; te meer liggen er in het Nabije Oosten (Darda- nellen en Iran) en in hef Verre Oosten. Azië is ten slotte voor Rusland, maar daarom ook voor Washington belangrijker dan West-Europa, waar het communisme momenteel te weinig kansen maakt als dat Moskou er iets voor op het spel wil zet ten. Mits het Westen zijn macht in Ber lijn opgeeft, al zal het daar wel ambassa des mogen behouden. Het Bijzonder Hof te Arnhem zal naar wij vernemen, Donderdag slechts interlocutoir vonnis wijzen in het proces Christiansen. Verwacht wordt, dat de getuigen, op wie men de eerste dag van het proces tevergeefs heeft gewacht, alsnog in de gelegenheid zullen worden gesteld hun verklaringen voor het Hof af te leggen. Prins Bernhard zal de verjaardag van zijn dochtertje, prinses Irene, op 5 Augustus a.s., temidden van zijn 'gezin op het paleis Soestdijk doorbrengen. De prins zal die dag van Londen, waar hij, zoals bekend, de Olympische Spelen bij woont, naar Soesterberg vliegen, i De volgende dag zal Prins Bernhard zich wederom per vliegtuig naar de Britse hoofdstad begeven. Wacht even, dacht een deel van het H. T. M.-personeel, wij zullen de viering van het zevende eeuwfeest van de Re sidentie eens een in het oog lopend ver loop doen hebben. Wij gtan wandelen en dan kunnen alle Hagenaars als voor 700 jaar ook de benen- in plaats van de elec- trische wagen gebruiken. Maar de feest vierende Hofstad-bewoners waren hele maal niet blij met het gratis aandeel in de Haagse Tippel Maatschappij en het was een sarcastische feestcantate, toen des ochtends op de vluchtheuvels bij de tramhaltes werd geneuried: „Zij komt wel, zij komt niet. Wij gaan maar lopen" Nu plegen de stedelingen over het al gemeen anti-loop te zijn behalve de leden van de wandelclub „Antilopen" vandaar dat zelfs de deftige Hagenaars spoedig zeer onparlementair begonnen ie kanteren,vooral minister Lieftinck was, naar men zegt, niet te genaken, omdat hij zijn vriend niet per tram kon gaan bezoeken. En hij had nog wel 15 cent bij zich; 12% cent voor de H. T. M.-kas en 2% cent voor de conducteur privé. Die kon nu natuurlijk naar dat fooitje flui ten. Zoals de arbeiders met vacantie ook konden fluiten naar vervoergelegenheid voor vrouw en kinderen, want een taxi rit pleegt voor hun vacantie-begroting wat begrotelijk te zijn. Het kan anders gek lopen tegenwoor dig met arbeidsconflicten. Vroeger schaar den de werknemers zich achter hun besturen tegen de werkgever, doch in dit geval verklaren de stakers, niets te hebben tegen de directie, maar vinden zij, dat hun pleitbezorgers niet hard ge noeg lopen. En opdat deze het op een lopen zullen zetten, dwong men heel Den Haag om te tippelen. Op het conflict willen wij hier niet nader ingaan; de grieven* zijn wellicht gegrond. Maar toch zijn wij van oordeel dat de stakers ongetwijfeld te hard van stapel zijn gelopen door juist tijdens de festiviteiten de tram stil te zetten. Neen dat was niet sportief om zijn stad terwijl zij in het middelpunt van de be langstelling stond, zo in opspraak te brengen door een verkeerde verkeerssta- king. Dan deden de spelers van „Haarlem" het destijds beter door het vuur uit hun voetbalschoenen te lopen om hun stad bij haar 700-jarig bestaan het lands voet balkampioenschap aan te gunnen bieden. ANALYST. Het B. G. te Amsterdam behandelde gisteren de zaak tegen de 33-jarige Oostenrijkse werktuigkundig en scheeps bouwkundig ingenieur W. Pelleter, die van 24 September 1943 tot aan de capitu latie der Duitse troepen' als Marinebaurat der Kriegsmarine de technische leid'ng van de rijkswerf te Den Helder heeft gevoerd. In deze functie had dij zich volgens de ten laste legging schuldig ge maakt» aan het opslaan van wapens en munitie in een met het Rode Kruis- embleem gemerkte noodverbandplaats, het dwingen van het Nederlandse perso neel om voor de vijand te gaan werken en het nemen van maatregelen, die de van de heer L. J. A. van Doorn, voor zitter van de Kath. Middenstandsvereni" ging te Rotterdam, dus weer een man uit eigen kring, over „Heersen en dienen in de onderneming". Ook de l^er Van Doorn maakte even als gisteren de heer Burger, énige behar tigenswaardige opmerkingen en ait de reactie hierop bleek andermaal hoe ge voelig men hiervoor was, waarbij tevens de goede en ernstige wil tot „beter doen sprak. Het strekt de katholieke midden standers slechts tot eer zo openlijk en ruiterlijk eigen fouten te willen zien en als er dan ook sprake is van verkeerde toestanden, betreft dit niet zo zeer per sonen individueel, maar meer een sfeer, waarin misgroeiingen zijn ontstaan, door overerving mogelijk van een oude libe rale gedachte Studiedagen als wij thans hebben mee gemaakt, kunnen niet anders dan vrucht baar zijn en wanneer de ideeën, hier ge hoord en getoetst, verder worden uit gedragen in de afdelingen en vakbonden, waartoe de heer J. A Koops in zijn slot. woord aanspoorde, moet de geest van onze katholieke middenstand zich wel door fierheid en onkreukbaarheid gaan onderscheiden. Een meer zakelijk en zeer nuttig col lege werd deze morgen nog gegeven door drs. G. W, J Vlek over „Zelfstandig ondernemerschap in commerciële samen werking". De slotvergadering had al iets feeste lijks door de aanwezigheid van de hoge autoriteiten, bij wier binnentreden het bondslied werd gezongén, waarvoor de avond tevoren braaf gerepeteerd was. Minister van de Brink over de middenstand Gistermiddag werd in tegenwoordigheid van Lt.-adm. Helfrich het manne- Het was zeker voor velen een verras- hospitaal te O verveen aan de commènd, Zeemacht Nederland overgedragen (Van onze redacteur). De derde en laatste dag der Sociale Studieweek bracht ons een zeer prae- tische verhandeling over de onderne ming en de sociale organisaties door Henri Hermans, iemand, die om zijn jarenlange ervaring volkomen op de hoogte is met het sociaal organisatie wezen, die daarin zeer belangrijke functies bekleedde, maar, blijkens de duidelijkheid en eenvoud van zijn be toog, toch altijd de gezonde kijk op de zaken heeft kunnen behouden van de „gewone man", zoals hij zijn kijk op de dingen dan ook, op het einde van zijn toespraak, noemde, iets wat de voorzitter zeer terecht als een lofwaar dige dengd naar voren bracht. Spreker keerde zich tegen de nog steeds vigerende opvatting, ontleend aan het Handelsrecht, als zou de onderne ming alleen beschouwd kunnen worden als een zaak om winst te maken. Het zwaartepunt dient op de arbeid te lig gen en de organisatie der onderneming dient beheerst te worden door het ar beidsrecht. In Nederland en ook in het niet-katholieke Zweden gaat de solidari- teitsgedaehte, welke wij Katholieken aan hangen, vooruit, maar toch zal b.v. in zake lonen en prijzen nog hard gevoch ten' worden. Spreker hoopte dat men zou kunnen komen tot een eerlijke verdeling van de thans heersende armoede. Hij verweet de vakorganisaties, vooral plaatselijk nog geen voorbereidingen te hebben getroffen, zich in te leven in de te verwachten bedrijfsorganisatie. Grote ondernemers richten personeels verenigingen op. de vakorganisaties die nen echter zelf kernen te gaan vormen in de verschillende ondernemingen. De bedrijfsorganisatie zal slechts een ge raamte zijn en voor elk bedrijf afzon derlijk zal zij moeten worden uitge werkt: de vakorganisaties dienen het thans al in concreto ter hand te nemen. Nu is het tijd. Pakt men niet aan, dan zal of het kapitalisme ofwel het Staats socialisme of het communisme zegevie ren. Spreker vroeg een aparte wet op de vakorganisaties. Zij zijn gewichtige ele menten geworden in het maatschappe lijke bestel en toch worden ze nog, samen met b.v, zang- en sportverenigingen ge regeld in de antieke wet van 1855! En in die regeling dient dan te staan, dat het stakingsrecht niet voor politieke doeleinden mag worden uitgebuit, zoals thans om een kleine minderheid in zo veel landen wordt doorgedreven. Wat de bezitsspreiding betreft hoopte spre ker op een aandeel in de winst voor de arbeiders, terwijl ook de oneerlijke con currentie van grote ondernemingen te genover de kleine hier bezien zal dienen te worden. Tenslotte, aldus de inleider, produceert de goed geleide kleinere onderneming goedkoper dan de geweldige trusts. De laatste spreekbeurt werd vervuld door d» heer P. Seegers uit Antwerpen. Hij sprak op pakkende en concrete wijze over de problemen en moeilijkheden, die West-Europa teisteren, de chaos in West- Duitsiand, de proletarisering, de gebrek kige wederopbouw en de vermorzeling van de middenstand in verschillende lan den. Geen enkel land kan nog zelfstandig en alleen de moeilijkheden oplossen, ter wijl men de Benelux als voorbeeld aan haalt, hoe het moet. Het goede van de tegenwoordige ontwikkeling is wel, dat "e officiële en private inspanningen om tot internationale samenwerking te ko men, thans samengaan. Intussen kunnen de aftjiokkelende socialistische bewegin gen alléén niet meer <je zaak gezond ma ken. Jammer is, dat deze groepen de lei- dipg van de katholieke organisaties niet willen aanvaarden, terwijl deze laatste toch de sterkste zijn in geheel West-Eu ropa. en terwijl zij toch voor iedere eer. lijke beoordelaar de juiste principen be zitten De katholieken dienen hun per soonlijkheid nog sterker te ontwikkelen er, met name moeten de standsorganisa ties over geheel West-Europa verspreid worden, waarbij de Beneluxlanden moe ten voorgaan. Na dit geestdriftige en door feiten en getallen geboekstaafde betoog is dan het slotwoord aan voorzitter Roncken. Hij dankt al degenen, die aan het congres meewerkten; hij brengt nog eens hulde aan dr. Poels, waarna gesloten wordt met het „Aan U, o Koning der eeuwen". En dan ziet ge veel beweging van ba gage torsende mensen, van velen die nog een stuk goede Limburgse vla pakken als hartversterking voor de reis en dan ziet ge velen elkaar de hand schudden ten afscheid, tot volgend jaar, weer in dit rustige Rolduc met zijn heuvels en zijn bossage, met zijn oude Romaanse kapel en zijn kloosterlijk-intieme binnen hof. te werkstelling in Duitsland, van Neder landse arbeiders tot gevolg hadden. De adivocaat-fiscaal had niet minder dan twintig getuigen opgeroepen; P.'s raadsman zes. Ir. F. de Klerk, hoofdingenieur van de rijkswerf en gedurende de bezettings jaren waarnemend-directeur, schetste de verdachte als een vurig partijman, die het kennelijk zeer belangrijk vond, dat de werf flinke prestaties leverde. Ver dachte gedroeg zich over het algemeen correct. De verdachte verklaarde zich steeds met klem te hebben verzet tegen de uil- zending van arbeiders naar Duitsland. Het Rode Kruis-teken op de opslagplaats van munitie etc. achtte hij geen overtre ding van het landoorlogreglement. In het gebouw, dat tamelijk groot is, was ook een nachtverblijf van de E.H.B.O.-post. Een getuige verklaarde nog, dat op het dak geen rood kruis was aange bracht; dit was slechts van de straatzijde te zien. Verschillende andere getuigen deden mededelingen over door verdachte georganiseerde razzia's. Na een uitvoerig requisitoir eiste de advicaat-fiscaal mr. Van Rij, drie jaar gevangenisstraf. De verdediger achtte het ten laste ge legde niet bewezen en verzocht het hof verdachte in vrijheid te stellen, aange zien hij reeds drie jaar in voorarrest had gezeten. Na het laatste woord van verdachte, die toegaf nonchalant te zijn geweest in zake het Rode Kruisteken, trok het hof zich terug in raadkamer. Na heropening der zitting werd de onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte gelast. Uitspraak 17 Augustus. Londen, 1 Augustus 1948 (Van onze correspondent) In de Westminster Kathedraal en ln de St. Paul's Kathedraal zijn vanmiddag spe ciale diensten gehouden voor de Olym pische delegaties. Zij werden voorafge gaan door een lunch, welke Sir Eugen MiUington—Drake, de voorzitter van het ontvangst-comité en zijn echtgenote gaven en waaraan behalve vele leden van het Diplomatieke Corps de Kardinaal Aarts bisschop van Westminster, Kardinaal Griffin, deelnam. Later in de namiddag hield de Kardi naal in Archbishop's House een receptie voor de Katholieke deelnemers aan de Olympische spelen. Vele honderden, die het overgrote deel der nationale delega ties vertegenwoordigden, woonden de ont vangst bij; hun aantal werd door de_ auto riteiten van het Aartsbisschoppelijk Fa- leis op niet veel minder dar duizend ge schat. De ontvangst werd onmiddellijk gevolgd door een Pontificaal Lof in de aangrenzende Westminster Kathedraal, terwijl een groot deel van het ruime by zantijnse kerkgebouw gevuld was met de Katholieke leden der Olympische delega ties, was ook de belangstelling van an dere zijde voor deze plechtigheid zeer ^Kardinaal Griffie hield een korte preek waarin hij de nadruk legde op de beteke nis welke een sportieve geest m wezen Christelijke zin heeft voot betere verhou dingen tussen de volken Worden de Olympische spelen dit jaar door zulk een geest gekenmerkt, dan kan dit aldus Zijne Eminentie een geweldige bij drage zijn tot een vreedzame oplossing van de problemen, waartegenover de we reld zich geplaatst ziet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1