Ook Nel van Vliet wint een gouden medaille Olympisch kampioene op de 200 meter schoolslag Olympisch Dagboek U a m e fl Het is een dooie boel in Londen Ned. hoekey-ploeg wint met 2-0 van Frankrijk derde zege in vier dagen kSwsSc j FANNY BLANKERS EGALISEERT WERELDRECORD Olympische flitsen Gerda van der Kade-Koudijs niet in de finale 80 m. horden GOEDE RESULTATEN VAN ONZE RUGSLAG- ZWEMSTERS Alle drie in de halve finales NED. WORSTELAARS OP DE MAT JANNY DE GROOT VIJFDE EN TONNY HOM ACHTSTE DE ZEILWEDSTRIJDEN BEGONNEN ONZE SCHUTTERS VER. STATEN VERBETERT WERELD- EN OLYMPISCH RECORD Op de 4 X 200 M. estafette WATERPOLO-TORNOOI PA VILLON D'OR IN AMSTERDAM GEEN SUCCES VOOR JAN ZWAAN OLYMPISCH PROGRAMMA Donderdag 5 Augustus Niets clan LOF voor ROE LOF F CostMum in *.«.1 ml» gereinigd IN DE BOX ZIT-IE VEILIGER EINDSTRIJDEN WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 Van onze speciale verslaggever). Nel van Vliet, Janny de Groot en Tony Hom: in oranje jumpers komen ze gedrieën aan de startplaats voor de finale 200 meter school slag. Zoals Amerikaanse studenten het niet verbeteren kunnen, raakt de Nederltndse koloyie in de Wembley Pool al yellend op het kookpunt. Terwijl Janny de Groot vast een oefenbaantje zwemt, zit Tonny Hom een beetje te bibberen, maar ze lacht toch naar alle zijden. De gróte Nel is blijkbaar Ijzig kalm, uiterlijk tenminste. Ze nemen haar plaatsen in. Een schot valt. Tegelijk duiken acht meisjes in het bassin. Oorverdovend gejoel en gejuich begeleidt hen op haar route. Onze gedachten raken met angst vervuld. Niet .Novaac, maar de sinds haar elfde jaar nog nooit geslagen Australische Lyons gaat voor Nel uit na het eerste keerpunt. Maar hoop neemt plaats voor vrees, want bij het tweede keerpunt liggen onze Nel en Novaac precies gelijk. Miss Lyons dirigeert echter nog het veld. Dan gebeurt bet: halverwege het laatste traject zien we Nel even langzaam als zeker op de Australische inlopen.... Ons hart houdt op te kloppen, maar met nog vijftien meter te zwemmen is onze kampioene een hoofdlengte voor en zij tikt kennelijk een beetje de kluts kwijt als eerste aan in de tijd van 2 min. 57.2 sec., vijf-tiende seconde later gevolgd door Lyons, daarachter Novaac. Janny de Groot is vijf en Tonny Hom eindigt als zevende. Olympische kampioene de hand drukken en zij werd alom omhelsd en gezoend door de meisjes, want gedeelde vreugd is dubbele vreugd! Voor de tweede maal ging dat rpod- wit-blauw in de Olympische mast voor een onzer vrouwelijke athleten. Voor de tweede maal klonk het Wilhelmus.... Het was gelijk een weldaad! De tijden waren: 1. en Olympisch kampioene: Nel van Vliet (Ned.) 2 min. 57.2 sec.; 2. Lyons (Austr.) 2 min. 57,7 sec.; 3. Novaac (Hong.) 3 min. 0.2 sec.; 4. Szekely (Hong.) 3 min. 2.5 sec.; 5. Jannie de Groot (Ned.) 3 min. 6.2 sec.- 6. Church Gr.-Britt.) 3 min. 0.1 sec.; 7. Tonny Hom (Ned.) 3 min. 7.5 sec.; 8. Hansen (Dep.) 3 min. 8.1 sec. De tijd van Jannie de Groot lag ).l sec. hoger dan die van Church, waar omtrent de jury nog een uitlegging zou geven. Gisteren werd de serie gezwommen voor de 100 meter rugslag dames. In de eerste serie had onze landgenote Ria van der Horst de vijfde baan tussen Lane (Nwi Zeeland) en de Zweedse Fredin_ De vijf zwemsters startten precies gelijk en bij het keerpunt keerde Berlioux (Fr.) het eerst, g°volgd door Lane en daarna Ria van der Horst. Op de laatste baan kwam Ria zeer hard opzetten, terwijl zij zeer goed baan hield, waar zij anders juist zoveel last mee heeft Toen er nog tien meter gezwommen moest worden, lag zij gelijk met haar rivalen en met een fractie verschil tikte zij als eerste aan in de tijd van 1 min. 18.7 sec., de beste tijd die zij ooit gemaakt heeft. Berlioux en Lane noteerden dezelfde tijd, nl. minuut 18.8 sec. De tweede serie werd gewonnen door de Deense Karen Harup in 1 min. 15,6 sec., waarmee zij het Olympisch record verbeterde, dat sinds 1938 op naam stond van Nida Scheffer—Senff (Nederland) iret 1 min. 16,6 sec. Dicky van Ekri% kwam in de derde serie aan de start. Zij was iets te laat weg doch haalde mooi op en keerde als vierde. Als eerste keerde Davies,(Austr.), gevolgd door Novaac (Hong.) en Jensen (V S.) Wel zette de Hilversumse zwem ster de spurt in doch zij kon niet meer van haar vierde plaats komen. De uitslag luidde: 1 Davies 1 min. 16,4 sec.; 2 Novaac min. 17.3 sec.; 3 Jensen 1 min. 18.8 sec.: 4 Dicky van Ekris 1 min. 19.3 sec. Greetje Galliard startte in de vierde serie naast de Franse Ginette' Jany en Ballintijn (Noorw.). Bij het keerpunt lag zij op de tweede plaats, op de laatste 50 meter zwom zij echter zeer goed, haal de Gibson (Gr.-Britt.) in en tikte zelfs met een voorsprongetje als eerste aan in de tijd van 1 min. 18.2 sec. De uitslag luidt; 1 Greetje Galliard (Ned.) 1 min. 18.: sec.; 2 Mellon (V.S.) 1 min. lij.7 sec.; Gibson (Gr.-Britt.) 1 min, 19.7 sec,; 4 Da Groba (Brazilië) 1 min. 21.4 sec. De drie Nederlandse zwemsters hebben zich in de halve finale die op 4 Augustus wordt gezwommen, geplaatst. Over zwarte handelaars gesproken. Sommige deelnemers en officials doen al even hard mee. De Fransen en Fin nen schijnen wel het krapst iij hun de viezen -te zitten. Een official van de Franse ploeg, betrapt op het leuren met. kaartjes buiten de Wembley-poort, ver dedigde zich als volgt: „Wij krijgen slechts negen pond per persoon mee en zijn nu al blut. Ik had dat voorzien en voor een paar honderd pond entreekaar-. ten gekocht die ik nu probeer te verko pen om wat extra geld te bemachtigen. Dat is de enige manier om te kunnen leven, al voelen wij er ons bedelaars bij Een jonge Nederlandse student schijnt tot dusver het record van de hoogste ver^ koopprijzen te hebben. Een Finse athleet daarentegen werkt zodanig „onder de markt", dat hij het met een stelletje Engelse beroepszwarthandelaars aan de stok kreeg. 'Volgens, officiële cijfers zijn voor da eerste vier dagen van de Olympische Spelen meer dan 300.000 toegangskaarten verkocht. Erger dan Jany zelf na zijn verplet terende nederlaag op dé 100 meter borst crawl was zijn zuster Ginette er aan toe: zij'wilde in vertwijfeling gekleéd te wa ter springen en toen haar dit werd belet viel zij maar flauw. De Engelse pers is opgetogen over dc finale 100 meter hardlopen dames. De zege voor onze Fanny elke Engelse krant schrijft stereotiep achter haar naam „moder van twee kinderen" maar voor de rest heel het Britse Im perium in de eindstrijd: een Engelse, een Australische, twee Ganadesen en de ne- gerjn uit Jamaica. Dinsdagmorgen begonnen de Olym pische kampioenschappen worstelen .Grieks-Romeinse stijl, waarin Nederland Tijdens de „cérémonie protocollaire na de llH) meter hardlopen voor ver*egen,woordigd is door vedergewicht: dames, waarbij Fanny Blankers-Koen de gouden medaille voor Nederland H^van^. DJk^rcule^ Am^terda^; verwierfDe kampioene op de hoogste tree van het „schavot sterdam); licht middengewicht: J. I. Schouten (Ajax, Amsterdam) en midden gewicht: K. L. de Groot (Achilles. Krom menie). Van Dijk kwam het eerst op de ma' tegen Bie'bel (Argentinië) en werd win naar met 1 tegen 3 strafpunten; Munne- kes kwam zonder strijd in de tweede ronde; De Groot verloor van de Turk Thayf'ur met 1 tegen 3 strafpunten. In het worstelen vrije stijl werd het Olympisch kampioenschap behaald door een Turk in bantam-, Veder-, licht- en welter-gewicht; door een Amerikaan in het midden- en half z-waar-gewicht, door een Fin in het vlie-g-gewicht en een Hongaar in het zwaar-gewicht. i Nel/van Vliet: Ik zal winnen al is het met handslag. Aan de start verschenen de drie Nederlandse meisjes, de twee Hongaren Novaac en Szekely, de Deense Hansen, de Britse Church en de Australische Lyons. Nel van Vliet zwom op baan 5 tussen Novaac en Lyons, Janny de Groot lag op de derde baan aan de andere kant van Novaac en de Deense Hansen, ter wijl Tonny Hom op de buitenbaan startte. De acht dames startten tegelijk en direct nam de Hongaarse Novaac de leiding, gevolgd door Nancy Lyons, ter wijl Nel en de vlinderslag zwemmende Eva Szekely op gelijke hoogte lagen. De Nederlandse toeschouwers werd het bang om het hart, want na 100 meter, op de helft van de afstand, was de positie precies dezelfde. Doch zoals Nel na afloop tegen ons zei, was het opzet van haar geweest. Ze dacht: „Laat ze maar gaan, die krijg ik wel in de eindspurt. Ik zal winnen, als is het met handslag!" Zij hield haar rivalen dan ook goed in het oog en zorgde er voor, na drie banen, gelijk met Else Novaac te keren, onmid dellijk gevolgd door de Australische. Eva Szekely zakte iets af, zodat Nel slechts had te letten op de twee rivalen op fle banen naast haar. Op de laatste 50 M. zette zij een prachtige eindspurt in en maakte zich los van de Hongaarse. Nancy Lyons passeerde Else Novaac nog, maar kon onze wereldrecordhoudster niet meer inhalen. Dol en dolgelukkig, maar doodmoe van de strijd en de ner vositeit was de nieuwe Olympische kampioene. De vreugde in het 'Nederlandse kamp (Van onze speciale verslaggever.) Zij is toch wel het athletisch vrouwelijk wonder, mevrouw Blankers-Koen uit Amsterdam. Overdag in haar keukentje bezig of met de melkboer, 's avonds tarntjes uit' jurkjes halend en in haar vrije tijd vèrspringend, hordenlopend, hoogspringend, hardlopend en wij weten niet w?t al meer. Maar zij heeft één voordeel: met wie kan men in zo'n geval beter getrouwd wezen dan met de trainer der Nederlandse athletiekpioeg, Jan Blankers, die haar bij wijze van spre ken van de vroege ochtend tot de late avond kan bijstaan met zijn adviezen? Fanny heeft derhalve haar privécoach Zij sneed in deze eerste ronde de hor den met een scheermes. Dat was geen mens meer, maar een machine die op topspeed draaide. Daarachter draafde miss Upton uit Engeland en made moiselle Toulouse (uitgerekend van Tou louse) en een Finse. Klasse verloochent zich echter niet; Fanny startte als een goed geolied kanon, wipte het eerst over de obstakels en finishte als een fris hoentje in een tijd gelijk aan haar eigen wereldrecord. Wij denken, dat de kin dertjes wel bij oma zullen logeren en aan de radio luisterden naar de prestaties van „mammie". Nog een vluggerd Er was nóg een getrouwd vrouwtje te weten Gerda Van der Kade-Koudijs, die het niet alleen haar tegenstandsters maar ook de loudspeaker-speakers dui veis lastig maakte. Wij hoorden de En gelsman zo iets als „kedekoedies" mom pelen en de Fransman smoesde maar wat om geen verdere ongelukken te maken. I Maar hoofdzaak was, dat mevrouw kende geen grenzen. Niemand minder dan Gerda een goede race getippeld had en Prins Bernhard kwam de druipnatte met gelijke (maar niet bijster snelle) Frankrijk toonde zich gisteravond op de Lyons sportvelden te Sudbury een taaier tegenstander van het Ned. hockey- elftal dan België en Denemarken, die beide kansloos ten onder waren gegaan tegen onze ploeg. Voor de derde achtereenvolgende maal in slechts vier dagen slaagden de Oranje hemden er in een overwinning in dit Olympisch hockey-tournooi te behalen, maar ditmaal waren de onzen minder productief. Verdiend was de zege zeer zeker, maar keeper Richter heeft toch heel wat meer benauwde ogenblikken ge had dan in de beide vorige ontmoetingen. De Fransen hebben vrij veel scoringskan sen gehad maar het snelle reactievermo gen ontbrak, terwijl het samenspel te ver werd doorgevoerd. Aan de andere zijde was het Esser, die met sublieme snelle rushes langs de lijn, waarbij hij meerma len drie tegenstanders passeerde, alle voorhoede-collega's in de schaduw stelde. Overigens deed ook het spel van de vier HHYC-ers weldadig aan, vergeleken by dat van de Franse aanval. Er zat meer vaart, maar vooral meer overleg is. Het was een uitzondering wanneer Ned. spe lers, ook die der achterhoede en midden linie, de bat in het wilde weg naar voren plaatsten. Het was fris, verrassend goed open spel, dat met een beetje meer veine tot een 40 score zou hebben kunnen leiden. Het eerste Ned. doelpunt werd in de zevende minuut geboren uit een voorzet van Van Heel, waarbij Kruize de bal aal vlug tussen twee Fransen stopte en van dichtbü ln het do.el deed verdwenen (1_0) Tien minuten voor rust snelde Van Heel langs de lyn en zette in volle vaart hard voor; Bromberg, die meege- rend was op de reehtsbinnenplaats, nam de bal meteen op zyn stick en met een diagonaal schot was Butm ten tweede male geslagen (20). Na de pauze werd nog een Ned. doelpunt geannuleerd we gens vermeende sticks van Kruize, die uit een voorzet van Van Heel doelpuntte, n de stand kwam geen wyziging meer. Nederland in de halve finale Wat ook het resultaat mag zyn van de Zaterdag te spelen hockeywedstrijd tussen Nederland en Pakistan, dat gister avond door een daverende 90 zege op Denemarken iedere reden tot twijfel aan haar grote kracht wegnam, zeker is thans reeds, dat ons nationale- elftal zich van een plaats in de halve finale heeft ver zekerd. De stand in groep C is thans als volgt: Nederland 3 3 0 0 10— 2 6 Pakistan 2 2 0 9 H1 4 Frankrijk 2 0 1 1 24 1 Denemarken .3 0 1 2 315 1 België 2 0 0 2 2—6 0 Aangezien de twee landen, die aan het einde dezer halve competitie de boven- sti plaatsen innemen, met de twee win naars van de uit vier landen bestaande groepen A en B in de halve finales komen en daar voorts noch Frankrijk noch Denemarken noch België het door ons team reeds behaalde punten-aantal van 6 kan bereiken, is Nederland reeds zeker van de eerste of tweede plaats in deze pool. tijd als de Oostenrykse Steurer de eind. streep passeerde. Onze meisjes zijn vluggerds, en zij he'bben ons (Olympisch) hart gestolen, hier en in de Empire Pool. Als het daar nu by biyft, hindert het niet. In de tweede halve finale moest Gerda er helaas aan geloven, maar Fanny, de blonde wervelwind", had in de eerste halve finale reeds het kleine Nederland een plaats in de eindstrijd geschonken. Pijlsnel gestart, lag Fanny ook nu bij het eerste hek duideiyk- vóór, superklasse nam een voorspong op klasseHet oranjebroekje, duidelijk zichtbaar voor die veertigduizendkoppige menigte, gleed over de witte dwarslatten en een heel stadion rees op van zijn.zetels. Vijf tiende seconde later een eeuw op deze tach tig meter arriveerde Ffëulein Ober- breyer uit Wenen te bestemder plaatse, de Tsjech Lomska nog een tiende se conde later. Er ligt morgen dus nog een tweede gouden medaille in het verschiet, als er geen ongelukken gebeuren Fanny Blankers-Koen liep mee in de eerste serie op de tweede baan. Zij kwam als eerste door de finish in fraaie styi, 'n onbedreigde overwinning in de tijd van 11.3 sec., waarmede zij het Olympisch record van de Italiaanse hordenloops"er Valla met 0.3 sec. verbeterde. Tevens evenaarde zij het wereldrecord in dit nummer, dat zij zelf in haar bezit heeft, tezamen met de Italiaanse Testoni. De uj,tslag luidt: 1. Fanny BlankersKoen (Ned.) 11.3 sec.; 2. Upton (Groot Brit- tannie) 11.8 sec.; 3. Toulouse (Frankrijk) 12 sec,; 4. James (Finland). Gerda van der KadeKoudijs kwam uit in de vierde serie. Ze had een goede start en nam de eerste horde als eerste. Een felle stryd voerde, de Rotterdamse athlete met de Oostenrijkse Steurer. Bei de loopsters gingen vrijwel gelijk over de horden maar onze landgenote bleek bij de laatste horde juist iets sneller te zijn, doch op het laatste vlakke stuk ja wierp de Oostenrykse zich naar voren en won met miniem verschil. De uitslag luidt: 1. Elfriede Steurer 12.2 sec,: 2, Gerda van der KadeKoudijs 12.2 sec.; 3 Walraven (V.S.) 12.6 sec. In de eerste halve eindstrijd lag Fanny BlankersKoen onmiddellijk voor en met enorme voorsprong ging zy als eer ste door de finish. Evenals bij de 100 meter hardlopen, was zij een klasse apart. De uitslag luidde: 1. Fanny Blankers- Koen 11.4 sec. 2. Oberbreyer (Oost.) 11.9 sec. 3. Lomska (Tsj. Slow.) 12 sec. In de tweede halve finale reageerde Gerda van de1- KadeKoudijs bij het startschot te laat en ze lag onmiddeliyk achter, hetgeen een deprimerende Invloed op haar bleek te hebben De uitslag luidt: I. Stricland (Austr.) 11.7 sec. 2. Mongi nou (Fr.) 11.8 sec. 3. Gardner (Gr. Britti II.8 sec. Gerda van der Kade-Koudijs werd dus niet in de eindstrijd geplaatst. (Van onze speciale verslaggever.) Londen is 's avonds eigeniyk een dode stad. Nu moet U niet zeggen: „Ga dan maar eens in „the Nightingale" kijken. Natuurlijk zijn er „tenten" genoeg, maar die zyn onbetaalbaar en meestal onbe taalbaar vervelend. Maar nadat wij gis terenavond om tien uur de verbinding met Rotterdam hadden gehad en dus „vry" waren, togen we op zoek naar een gewoon eet-huisje. Die waren zowat allemaal „closed". Na een uur zoeken hadden we „de speld in de hooiberg" tenslotte gevonden. Maar wij dachten met weemoed aap de Spelen van Ant werpen, Parijs en Amsterdam, waar de Olympiade in het middelpunt stond der algemene interesse. Hier niet. Dat het Stadion bij de opening niet uitverkocht was, spreekt al boekdelen, doch de En gelse pers geeft nauwelijks commentaar en de anderhalve vlag, die men op kruis punten heeft opgpricht, brengt evenmin de nodige sfeer. Het is een dooie boel Vit voor een snoepkaart Zo'n Olympiade brengt heel wat rompslomp met zich mee. Zo moesten wij vanochtend, bij gebrek aan Mathilde, die naar het zwemmen was, onze bonnen gaan halen ln het Food Office. Daar ont dekten we dat alles in de wereld eender is cn er zelfs ln vreemde Food Offices geen nieuwe ideeën zijn binnengedron gen. In de afdeling „Vreemdelingen' stonden wij eerst een tijd te staan, be reikten toen een bank en zaten toen maar wat te zitten tussen een juffrouw uit Tahiti en een Deen. Het interieur ver ried niet de hand van Meester Pander of Piet van Reeuwijk en de schilderyen aan de wand zouden het in Pulchri nau welijks tot een eervolle vermelding brengen. Verder spichtige ladies met enorme scharen en flesjes melk onder hun klaptafel. Wij vonden het maar een zielig gezicht. Doch waren biy met onze snoepkaart Als wij 70 zijn, zullen we nog denken aan die Griek, nummer 7 van het water- polo-team. Hij had een dusdanige om vang dat er gewoon een springvloed kwam opzetten wanneer hij uit het water ging, en hij deed niet anders, omdat de scheidsrechter Mc Collough, hem er elke keer uitstuurde als hij er juist was in gegaan. Hij vertoefde dus vrijwel per manent op het strafbankje, doch zag iy de luttele seconden, dat hij wél in de „Pool" was inplaats van in oratorisch duel met de referee, nog k?ns de 2 enige goals voor zijn land te scoren. Dit alles schrijven wij in het pers centrum van de Hall en wel in de speciale „Silence Room". De loudspeaker buldert onophoudelijk om iedereen-en- nog-iemand aan de telefoon te vragen, welk geluid wordt geaccompagneerd door 31 schryfmachines. Over „Silence" gesproken. Gisteren is te Torquay een begin ge-1 maakt met de Olympische zeilwedstrijden De prestaties der Nederlandse deelnemers waren: Swallow-klasse: Nederland (De Vries I Lentz) kwam niét door de finish; Star klasse: Nederland (Bob Maas) derde; firefly-klasse: Nederland (De Jong) zesde; draken-klasse: Nederland (Jonker) vijfde. De uitslag van 't schieten petite carabine 50 meter luidt: 1 en olympisch kampioen Cook (V.S.) 599 punten, 2 Tomsen (V.S.) 599 pnt., 3 Jonsson (Zweden) 597 pnt. De prestaties der Nederlanders waren: I Brussaard (Rotterdam) 588 pnt., Schoon- I man (Brummen) 580 pnt.. Both (Breda) 572 punten. De estafetteploeg van de Ver. Staten heeft Dinsdagavond het Olympisch kam pioenschap behaald op de 4 x 200 meter estafette, waarbij zij tevens het wereld record, dat op naam van Japan stond, met een tijd van 8 min'. 51,5 sec., gemaakt in Berlijn 1936, met niet minder dan 5,5 sec. verbeterde en op 8 min. 46 sec. bracht, hetgeen tevens een nieuw Olym pisch record betekent. Na 200 meter lagen de Ver. Staten drie meter voor op Hongarije. Op de tweede 200 meter haalde de Hongaar Mitro de achterstand in, zodat toen de derde zwemmer van de Ver. Staten en Honga- rije het water ingingen, de beide landen precies gelijk lagen. By het' laatste wis- selpunt lagen de Amerikanen iets voor en hun laatste zwemmer kon het verschil nog iets groter maken. Hongarije werd tweede in 8 min 48.4 sec. waarmede dit land dus ook nog onder het wereldre cord van Japan bleef. Toen Jany als laét- ste zwemmer voor Frankrijk in het wa ter ging, lag Frankrijk nog vierde, maar hij wist de laatste man van Zweden in te halen. Pe tijd van Frankrijk was 9 min. 8.1 sec., die van Zweden 9 min. 9.1 S6C« i Gisteren zijn de volgende wedstrijden gespeeld: ZwedenVer. Staten -0 Spanje—India 11—1; Hongarije—Zuid Slavië 3—1; Egypte—Argentinië 4—4. Naar de volgende ronde gaan over: Zweden, België, Nederland, Spanje, Italië, Hongarije, Egypte en Argentinië. Nederland komt in één poule met Zweden, België en Spanje. In totaal arriveerden 50 van de 90 deelnemende motorboten aan de inter nationale kruistocht, de Pavilion d'Or, in Amsterdam, de overige 40 bleven op de plassen rond de hoofdstad. Gisteravond werden de deelnemers door het ge meentebestuur in het Stedelijk Museum te Amsterdam ontvangen. De tocht, die uitstekend geslaagd is, wordt hedenmiddag om 5 uur officieel gesloten. Er werden gisteren zeë heats gelopen van de 110 meter horden; Uit elke serie werden twee lopers geplaatst voor de halve eindstrijd. Onze landgenoot Jan Zwaan liep in de vierde serie op de bui tenbaan. Na een goede start kwam hij voor, maar hij werd daarna door de Zweed Lidman en de India-man Vickers ingehaald. Ook de Australiër Green en Sabater van Portorico gingen hem voor bij, zodat hij vijfde werd en zich dus niet kon plaatsen voor de halve eindstrijd en werd uitgeschakeld. De snelste tijd in de series werd gemaakt door Dixon (V. S.) met 14.2 sec. De Brit Finley, die de eed voor alle Olympische deelnemers heeft afgelegd, de veteraan van' deze hordenlopers, leidde in zyn serie tot aan de laatste horde, maar hij verloor toen zijn evenwicht en kwam twee meter voor de finish ten val, waar door hem de overwinning ontging en hy op de vierde plaats eindigde. Athletiek: tienkamp (100 meter, vèrspringen, kogelstoten, hoog springen en 400 meter); 400 meter hardlopen demi-finales en finale); 3000 meter steeple cihase (finale), 200 meter- hardlopen dames (series en 4ial've eindstrijden). Zwemmen: torenspringen heren; 1500 meter heren (series); 400 M. vrije slag dames (series); 200 M- schoolslag heren (series); 100 M. rugslag dames (finale)100 M. rug- slag heren (demi-finales); water polo. Voetbal: kwArt-finales: Groot- Britannië-Frankrijk ^md-Sla'ie -Turkije, Zweden—Korea, Dene markenItalië. HockeyPakistan—Frankrijk Afghanistan—Zwitserland, België- Denemarken. Groot-Britannië Ver. Staten. Schermen: degen' équipes (eerste ronde en halve eindstrijden). Roeien: heats. Schieten: geweer 300 meter. Worstelen: Grieks-Romeinse s'ijl. Zeilen: Swallow, Star, Draken en Firefly. Radio-uitzcndingen Hilversum I (301 M.): 12.30 12.45; 16.10—16.50; 17.45—18.00. Hilversum IX (415 M.): 7.20—7.45; 20.00—20.05; 22.30—23.00. B.B.C. (342.1 M.): 19.30—20.00; 21.15-^21.20. B.B.C. (1500 en 261.1 M.): 22.15 22 30. Voorts uitslagen in de gewone nieuwsuitzendingen. Fanny Blankers-Koen tijdens de 80 meter horden voor dames, die zij in de tijd van 11.3 sec. aflegde en daarmede het Olympisch record met 0.3 sec. verbeterde Geen enkele Europeaan wist zich voor de finale van de 200 meter hardlopen te klasseren. De uitslag van de eindstrijd was: 1 en Olympisch k&mpioen Patton (V.S.) 21.1 sec.; 2 Ewell (V.S.) 21.1 sec.; 3 Labeach (Panama) 21.2 sec.; 4 McKen- j ley (Jamaica), 5 Bowiland (V. S.), 6 Laing (Jamaica). In de finale kogelstoten bezetten drie Amerikanen de beste plaatsen. Olympisch kampioen werd Thompson met 17.12 me ter, waarmee hij een nieuw Olympisch record vestigde; het oude' stond sedert Berlijn 1936 op naam van de Duitser Woellke met 16.20 meter. Tweede werd Delaney met 16.88 meter en derde Fuchs met 16.42 m. De eindstrijd hink-stap-sprong werd gewonnen door de Zweed Ahman met 15.40 meter; tweede was Avery (Austr.) 15.365 m„ derde Sartalf (Turkije) 15.025 meter. Turkse ivorstelbazen Bii wijze van verzetje werden we in tussen getracteerd op een hele serie cérémonies protocolaires voor alle 1moge lijke soorten van worstelen. Wij heboen drie weken geleden voor het eerst ge worsteld met de inspectie der (zeer; directe belastingen, maar verder onze kennis op dit gebied me. we deze week een avond in h stadion waren waarover later as het ons een vreugde met in Neder landse ploeg te zijn mf deeid-JVel heb ben wij begrepen, dat de Turken alle knepen op dit gebied tot in de puntjes kennen en het was dus geen wbnder, dat het -Turkse volkslied aan de lopende band ten gehore werd gegeven. Het was zelfs zo erg, dat de perstribune, na de zoveel ste keer, het rhythme dóór had en in het Turks meegalmde. Dramatisch moment Onze aardrijkskundeleraar kon nooit goed orde houden en daarom weten we niet waar Jamaica ligt, maar op de 200 meter halve finale kregen we in de gaten, dat ze daar van opschieten hou den. Niet minder dan twee Jamaicanezen stortten zich in de eindstrijd met de fenomenen Patton, Ewell, Labeach en een Fransoos. Engeland had gerekend .op Mc Cordale, maar het was weer mis en op dat moment van de middag zaten de Britten nog zonder Olympische zege. een kennelijk moeilijk te verwerken resultaat. Doch wij leefden geheel met hen mee, toen in de vijfde serie horden een stukje drama zich voor onze ontrolde: Donald Finley. aflegger II, Olympische eed, startte in drie Olympische Spelen met een tussenruimte van 14 jaar. gedecideerd leider in zijn série, raakte, terwijl hij zeker, winnaar was, de laatste horde, struikelde en viel weer ogen der op zijn neus vlak voor de eindstreep. Wij kunnen slechts flauw bevroeden wat er dit zwaar kloppend hart moet zijn omgegaan. Ambtshalve zij nog vermeld, dat Zwaan op de 110 meter hekken geëlimi neerd werd, maar het kwam niet als een surprise. De steeple chase De „Grand Inter (national) Steeple Chase" is altijd een interessant nummer vanwege het slootje. In de eerste heat had signor Mirando Justo uit Spanje dan ook met glans gewonnen, als de omge-" ving van Valladolid de vergelijking met het gebied rond Hoogmade had kunnen doorstaan. Maar Mirando Justo oefent in zijn vaderland natuurlijk noodgedwongen „op een droogje". Hij verspeelde bij de „water-jump" dus telkens een paar meter, maar op het rechte eind zette hij dan een spurtje in en was weer by, maar daarna kreeg hij prompt weer water vrees. Dat duurde zo al die ronden. Hij werd nog vierde achter Elmsater, Cuyo- do en de Fin Siltaloppi. In de tweede heat ging Jason met de eer strijken en in de derde serie hadden wy op Slijk huis gerekend, maar onze jongeling, die in dit spectaculaire nummer nog nimmer gelopen heeft en morgen ook voor de 1500 meter staat ingeschreven, heeft waarschijnlijk eieren vpor zijn geld ge kozen en een rustdag 'gepikt. Daar heb ben wij, zonder overdrijving, ook zo langzamerhand wel zin in. Diversen 1 Bij de series 10 K.M. snelwandelen bracht de Zweed Mikaelsson het Olym pisch record, dat met -46 min. 28.4 sec. se dert 1912 (Stockholm) op naam stond van de Canadees Goulding, op 45 min. 3 sec. Drie series werden gelopen voor de 3000 meter steeple. Aangekondigd werd dat Slijkhuis in de derde serie zou deel nemend doch, zoals we reeds gemeld heb ben, had onze landgenoot zich uit dit nummer teruggetrokken. De snelste tijd in de series maakte de Zweed Elmsaeta. met 9 min. 15 sec. De Zweedse 'leger-kapitein Grut ver richtte gisteren een zeer fraaie prestatie door zijn derde overwinning te boeken in de moderne vijfkamp, waarvan het vierde onderdeel (300 m. vrije slag) werd afge werkt. Grut won reeds de 5000 m. cross country en het degenschermen Drie over- winningen in de vijfkamp betekent een nog nooit geleverde prestatie. De Britse amateur wereldkampioen wielrennen Harris zal niet aan de Olym pische wielerwedstrijden deelnemen. Har- ris heeft geweigerd zich by de training aan de algemeen geldende voorschriften te onderwerpen. Hij werd dientengevolge onmiddellijk van de deelnemerslijst ge schrapt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2