Bijzonder begaafde kinderen ook een probleem typerende To De doos dokter Sila MISDAAD IN AMERIKA D\E wereld Velen bereiken te iveinig De Amerikanen zijn vertrokken m museum Bom op liet St. Pieters plein WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 Lichtjaar-theorie en atoomsplitsing OM HET KAMPIOENSCHAP VAN SCHIEDAM i EXAMENS BURGERLIJKE STAND DEMOBTLISANTEN TEN STADHU1ZE Rijwielpad WEER NEL ZWIERS KOSTEN WONINGBOUW VERLAAGD HET RADARSTATION IN DE HOEK Leslokaal van „Radio Holland" NIEUW VOORRAADSCHIP VOOR KON MARINE Weer een Hr- Ms, „Pelikaan" Bewondering voor een program op de minuut af- HAAGSE TRAM RIJDT HEDEN WEER DE SCHOLEN IN ROEMENIë OLYMPISCHE VOETBALPLOEG VAN INDIA TEGEN SPARTA POSITIES TROEPENSCHEPEN VLAARDINGEN door WALTER L. GEBAUER NED. VRACHTENMARKT Toen wij onlangs een bezoek brachten aan de school voor zwak begaafde kinderen, de school van meneer Penning, werd ons op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat de meer dan gewoon begaafden geen bijzonder probleem voor het onderwijs opleverden. Die pasten zich wel aan. In ieder geval waren bun problemen niet zo groot, dat er een aparte school voor gesticht zou moeten worden. Zoals we toen reeds schreven wordt de begaafdheid van de kinderen door middel van toets-vragen- en test-handelingen bepaald en vastgelegd in een cijfer, dat aangeduid wordt met I. Q. Intelligentie quotient is de naam van t cijfer, waarmee men de kinderen rubri. ceert' I.Q kan de trots en de wanhoop zijn van de ouders. I Q. een nieuwe dwingeland in de paedagogische kinder kamer aan het worden. I.Q. gaat het als met alle wetenschappelijke begrip pen, die beduimeld worden door de populair-wetenschappehjke literatuur: zii worden een bedreiging ih plaats van een hulpmiddel; zij zijn als een vlijm scherp lancet, dat uit de hand van de professor is gerukt en aan de kinderen is gegeven om er Rode Kruisje mee te spelen. Vooral de Amerikanen zijn zeer sterk in het uitdelen van wetenschappelijk materiaal aan de weekblad-lezerskring. Zo vinden wij in „Life" een artikel, dat ons een bevestigend antwoord gaf op de vraag, die de Schiedamse onderwijzer nog ontkennend beantwoordde. Supra-normale kinderen zijn wel dege lijk een probleem. Zij zijn veel zeldza mer; zij vormen geen massa-kwestie, maar voor hun welslagen in het leven kan hun meer dan normale begaafdheid een ernstig struikelblok worden. Ieder onderwijzer zal U trouwens uit eigen ervaring weten te vertellen, dat de begaafdste kinderen het zeker niet a1v"'d het verste brengen. Integendeel, hun vlotte manier van leren, hun snel opne mingsvermogen geeft hun zo'n gemakke lijke voorsprong op de anderen, dat hun vechtlust, hun doorzettingsvermogen, hun zucht tot het overwinnen van moeilijk heden niet tot ontwikkeling komt, omdat zij daarop niet getraind zijn In de experimenteerschool van Hunter College in New York zijn 450 kinderen bijeen gebracht. De I.Q. van 150 daarvan wijst op genialiteit. Het is de enige school voor het onderwijs aan uitsluitend be gaafde kinderen in de V.S. De toekom stige hersentrust van de Nieuwe Wereld is hier tezamen gebracht. Ogenschijnlijk hebben deze kinderen weinig het aanzien van probleemscheppers. Gewoonlijk zijn ze groter, gezonder en gelukkiger dan de middelmatige vrienden en vriendinnetjes. Het opvoedkundige vraagstuk litg in het feit, dat zij te knap voor hun leeftijd zijn. Zouden zij door de leerstof vliegen op grond van hun aanleg dan zouden zij maatschappelijke mislukkelingen worden, ongeschikt om omgang te hebben met kinderen van hun eigen leeftijd. Van de andere kant kunnen zij niet in gewone klassen worden ondergebracht, omdat hun verstand het absorptietempo van de ande ren ver voorligt en dus niet te verwer ken krijgt, wat het nodig heeft, om vol ledig tot ontplooiing te komen. Inschrijvingen van nieuwe 'leerlingen zijn er genoeg, maar van de 2000 aanvra gen zijn er dit jaar maar 85 toegelaten. Hun paspoort was het zeer hoge I.Q.- cijfer. Kinderen van drie jaar zijn over het algemeen nog doortrapte individualisten, maar op de Hunter-school werken ze op die leeftijd al geestdriftig met elkaar sa men; vormen een soort speelpatrouijje, waarin allen tezamen de poppen verzor gen. kleden en naar bed brengen Op hun 6e jaar bespreken deze kinderen onder werpen als de betekenis van de lichtja ren, de zonnetijd en het zonnestelsel. Een van de kinderen moet door eigen studie uit boeken van de bibliotheek een voor dracht houden over een zelf te kiezen onderwerp. Zijn betoog wordt in het kort op het bord gezet met de opmerkin gen van de andere leerlingen erbij. Het komt namelijk niet zelden voor, dat de kinderen de bibliotheek induiken om te zien, of de voordrachthouder het wel bij het rechte eind heeft. Hier volgt een voorbeeld van een les, zoals die op het bord verscheen. (De let ters zijn dezelfde als wij de juffrouw van de Schiedamse experimenteerschool in de eerste klas zagen gebruiken „Samenvatting: Arnold vertelt. De aarde draait rond de zon met een snel heid van ongeveer 1750 km per minuut. Ralph voegde er aan toe: De zon is maar een kleine ster. Hij lijkt groot, om dat de dichtstbijzijnde ster 140.000.000 km verder weg staat, We meten de afstand van de sterren naar de aarde in lichtjaren. Philip heeft ontdekt, dat de eerste wa- terklok in 4000 vóór Chrisuts gebruikt werd. Lucy heeft ons bijzonderheden verteld over de kaarsenklok. Zes kaarsen brand den 24 uur." Aldus de les in de klas van aankomen de genietjes. Op hun 9e jaar spreken de kinderen met elkaar in het Frans en voor ze op hun 11e jaar van school gaan, hebben sommigen hun eerste symphonie vol tooid. Steeds moet de school zo werken, dat de onbewuste genieën zich kunnen blijven aanpassen aan de gewne kinderen van hun leeftijd. Om dit te bereiken wordt het gewone programma doorgenomen, maar in rijker vorm. De leerlingen moeten zelf op zoek naar gegevens over de leerstof. De weg wordt hun gewezen in de bibliotheek, waar zij zelf onderwerpen kunnen uit zoeken, die hun interesseren. Na bestude ring hiervan brengen zij hun bevindin gen voor het critisch gehoor van hun klasgenoten. Het resultaat kan komiel zijn: bv. toen een 10-jarig knaapje opstond en een be schouwing hield over de komende presi dentsverkiezing in de V.S. „Er moet een derde partij komen, maar volgens mijn mening is Wallace daar de man niet voor. Natuurlijk, moeten we aardig voor de Russen zijn, maar hij gaat te ver. Hij is veel te lief en zet zijn voet niet genoeg schrap. Stassen, dat is wel een man, die geschikt is voor de derde partij. MacArthur is te oud". Dit alles# klinkt natuurlijk vreselijk eigenwijs. Maar het is inderdaad eigen wijsheid van deze kinderen, gevonden door eigen studie en eigen overdenking. De kinderen op deze school weten, dat zij knap zijn. Het is niet anders te ver wachten. als Sandy op zijn 7e jaar kan uitleggen, hoe de neutronen zich gedra gen in uranium, de kernstof voor de atoomsplitsing; als Johnny op zijn 5e jaar belangstelt in De Ring der Nibelun- gen, oók al zijn er kinderboeken in over vloed. Toch zijn zij eerder eenvoudig dan op schepperig me1 hun kennis. Hun liefheb berij vult hun leven, of dit nu scheikunde is sommigen hebben langzamerhand een eigen laboratorium opgebouwd of politiek anderen bestuderen de wereld politiek en de sociale vraagstukken, of medicijnen de menselijke schedel is een bron van voortdurend onderzoek voor Ralph, En als U zoudt vragen, wat ze willen worden dan zegt er een van 8 iaar pels jager, Ralph van 11 dokter, Lu$ kinder- De beslissing in de competitie om het kampioenschap schaken van Schiedam is gevallen. Door het resultaat van de 14e ronde is de voorsprong van de heer L. Reitsma nu zodanig, dat hem de eerste plaats niet meer kan ontgaan. Dit is nu de 3e maal dat het kampioen schap door die heer L. Reitsma wordt gewonnen en ook nu toont de score (12% punt uit 14 wedstrijden) dat dit ten volle verdiend is. De tweede plaats wordt bezet door R. van der Mark. Deze jeugdige E.S.S. speler, die voor de eerste maal aan deze competitie meespeelde, kan eveneens terugzien op 'n serie uitstekende partijen. De uitslagen van de 13e en 14 ronde luiden tenslotte: J. G. Maagdenberg L. Reitsma 01, J- C. HölzkenA. N. Broeren 01, H DomselaarJ. J. Th. Penning 10. W. J. Schermer—C. Ves- ter 1—0, H. den Uyl—s. Oosthoek 1—0, P LamR. van der Mark 0—1, R. van der MarkL. Reitsma S. Oost hoekP. Lam C. VesterH. den Uyl 01, A. N. BroerenH. Domselaar 0—1, J, G. Maagdenberg—C. van Win gerden 10. Nadat onze stadgenoot Karei van Steen in December j.l. slaagde voor het Staatspractijk-diploma Boekhouden, leg de hij gisteren met gunstig gevolg nee M.O.-examen Handelswetenschappen A af. GEBOREN: Heter. z. v. P. v. d. Pol en M. v. Katwijk, L. Kerkstraat 31 Arie L., z. v. A. L. Rietveld en C. C. Kosten, Oudedij'k 9; Simon J., z. v. S. J Foncke en M. E. Pors, Potgieterstraat 11; Maria C., d. v. Th. J. Hendriks en Abraham, z. v. A v. d. Vlies en G. A. Winkel, Tuinlaan 70; Catharina E. L. M„ d. v. W. L. Leenderts en C. E. C. A. Beumer. Dr. Noletstraat 1; Herman J., z. v. H. J. Rorije en M. Hogenboom. Rozenburgerplein 2. OVERLEDEN: J. Hoppe, 72 j„ Nas- saulaan 75. „Togliatti zal wellicht nimmer meer zijn plaats als leider ^van de Italiaanse communistische partij innemen", schrijft de correspondent van de „Daily Tele graph", te Rome. „Moskou zou de partij bevólen hebben een strijdpolitiek te voe- juffrouw en de 7-jarige Lennie Directeur ren en Togliatti definitief willen ver van de Coca Cola-maatschappij. vangen' Maandagmiddag werd de derde groen een 20-tal gedemobiliseerde Schiedamse militairen in de Raadzaal door de plaat selijke Demobilisatieraad ontvangen. De Burgemeester, de heer Mr. J. W. Peek hield een toespraak tot de gede- mobiliseerden, waarin hij hen namens de gehele Schiedamse burgerij welkom heette in het vaderland en in onze stad. Niet met muziek en festiviteiten aldus de Burgemeester, hebben wij U ontvangen; wij meenden dat een ont vangst op deze wijze, in de vorm van een praatmiddag, beter zou zijn. Ge behoort allen tot de categorie der O.V.W.-ërs en ge zijt naar Indië gegaan met mooie idealen. Veel is daar anders gelopen dan gedacht werd. De Indische kwestie is moeilijk, maar onze natie heeft meer moeilijke tijden gekend. U hebt uw plicht gedaan en in Indië veel levenservaring, practijk en kennis op gedaan. U zult ongetwijfeld achteraf blij zijn, dat U in dienst bent geweest en U zult merken, zo is het mij' ook gegaan, aldus de Burgemeester, dat de militaire dienst Uw carrière niet heeft gebroken. Integendeel. Men wordt daar gevormd tot man en staatsburger. Later zult ge Stellig kunnen verklaren: die Indische tijd is voor mij niet verloren geweest. Thans evenwel komt de zorg voor ei gen toekomst en het vinden van een pas sende betrekking. De Demobilisatieraad zal U. zoveel als in zijn vermogen is behulpzaam zijn. Uit het hierna volgend gesprek met de militairen bleek, dat verscheidenen reeds een betrekking hadden gevonden of na hun verlof gemakkelijk zouden kunnen verkrijgen, terwijl aan anderen bijzondere aandacht dient te worden be steed. Verscheidene leden van de Dem. Raad; alsmede het Hoofd van het Gewestelijk kantoor van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog, Kapt. W. Lorié voerden nog het woord; het geheel had een leerzaam, prettig en vlot verloop, terwijl ook de inwendige mens niet werd vergeten In zijn slotwoord wees de Burgemees *ter op H. M. de Koningin, Wier jubileum wij deze maand vieren; hij spoorde aan Haar voorbeeld van voortdurende toewijding en werkkracht te volgen. De heer C. van Pelt dankte tenslotte namens allen voor de prettige en harte lijke ontvangst. A.s. Maandagmiddag zal de vierde groep gedemobiliseerden worden ont vangen. c ?Vef n®uwelijks vier weken zal ook Schiedam in het teken van het regerings jubileum staan. De tijd van voorberei ding is voorbij; de tijd van werken is ge komen. Verschillende firma's hebben reeds haar opdrachten verstrekt aan de scneppers van het feestelijk decorum. Typer zag een interessant plan voor ver siering en verlichting van een werf op de hoek van de Nieuwe Haven, achter de Lange Nieuwstraat, waarbij de pro ducten van de firma een wezenlijk on derdeel vormen van het versier'ngs- element. Dezelfde kunstenaar, die 'hiervoor ver antwoordelijk is, de heer Giddink, zal voor de versiering van de Hoogstraat zor gen. Typer heeft van de redactie herno men, dat hij hierover zijn mond moet houden tot na" een binnenkort te houden persconferentie. Al is het dan niet ge makkelijk; het zij zo. Toch wil Typer een probleem aansóij- den, dat hiermee zijdelings te maken heeft. Het Stedelijk Museum ligt aan die zelfde Hoogstraat. De grote binnenplaats, die door de twee vleugels omvat wordt, is een wezenlijk onderdeel van de archi tectonische opbouw van dit monument dat een der weinige representatieve gebou wen is, welke wij in Schiedam kennen. De daar achterliggende aula zal bij de ko mende jubileumfeesten tot officiële re ceptiehal van het gemeentebestuur ge promoveerd worden. Is. nu de tijd niet gekomen, om aan de binnenplaats haar definitieve bestemming te geven? Reeds enige tijd zijn de teke ningen hiervoor klaar. Deze tonen aan, dat het de bedoeling is met verschillende traceringen een levendig plaveisel te krij gen. Beelden zouden deze ruimte verder moeten stofferen tot een geheel het Mu seum waardig.. Wij weten niet, of de tijd daarvoor te kort zal zijn, maar zou dit jubileum waarvoor toch grote uitgaven nodig zijn niet aangegrepen kunnen worden, als een gelegenheid om reeds nu de toekom stige plannen te verwezenlijken? Althans in hun grondvorm, zodat het nu bestede geld later niet opnieuw nodig zal zijn, maar de grondslag is voor de verdere uitbouw van de reeds bestaande plannen. Het ziet er niet naar uit, dat dit oude j St. Jacobskapel-pleintje opnieuw tot par keerplaats verlaagd zal moeten worden. Voor de verhoging van de aantrekkelijk- heid van de Hoogstraat zullen de restau- j ratie en vormgeving van dit plan een on- schatfbare bijdrage vormen. Soms vraagt Typer zich wel eens af, 1 of het wel de bedoeling is van het ge meentebestuur, om de loop weer in deze, oudste winkelstraat van Schiedam té brengen. Is immers niet onlangs een win kelpand onruimd om uiterlijk verbouwd te worden tot een soort luxe pakhuis muur? Alvorens- dit gebeurde, werd aan Typer op diens protest verzekerd, dat het onmogelijk de bedoeling kon zijn, om in de Hoogstraat panden aan hun bestem ming van winkelruimte te onttrekken. Intussen is het toch maar gebeurd en nog wel op een zeer on-elegante manier. De Vereniging van Hoogstraat-winkeliers heeft zich vermoedelijk nog niet zo in eigen belangen kunnen inwerken, dat 'n dergelijke aanslag op het karakter van de straat voorkomen kon worden. Commissie Stadsuitbreiding Wat in de Hoogstraat gebeurde, kan op vele andere plaatsen van de stad plaats vinden. Niet uit opzet, maar wegens een onvoldoende georiënteerd-zijn op de ver schillende belangen, welke bij bepaalde plannen betrokken zijn. Het is voor geen menS, in welke functie geplaatst ook, mogelijk om met ieders visie rekening te houden. Maar het is voor hem wel van belang om zich op de hoogte te stel len van de verschillende meningen, om daaruit te kunnen concluderen, welke opinie hij zonder al te groot nadeel kan verwaarlozen. Typer vindt dit een kwestie, die de nieuw te vormen commissie voor de Stadsuitbreiding en Stadsontwikkeling onmiddellijk raakt. De voorzitters van de fracties zullen hier hun plaats in hebben. Maar zal er genoeg kans zijn voor de mensen van de practijk om hun stem te laten horen? Stadsontwikkeling en stads uitbreiding zullen voor 'n niet gering aeel afhangen van' de vestiging van indus trieën en bedrijven. De middenstand zal in -het niet al te ongunstige (Schiedam se?) geval belangrijke adviezen kunnen geven voor de vestiging van toekomstige winkelcentra. Zou het daarom niet van belang zijn, om de commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding te formeren als een gemengde commissie? Hierdoor zou tege lijkertijd verkregen worden, dat een gro tere kring direct betrokken werd bij de voor onze stad zo belangrijke uitbrei dingsplannen. Typer meent, dat dit nodig is, om de volle vruchten te plukken, die uit het uitstekende uithreidingspLn kunnen rij pen. Het moet voor hét gemeentebestuur een van de voornaamste neven-taken zijn, om de bevolking zo nauw mogelijk bij zijn werk en bij de toekomst van Schie dam te interesseren. Eerst.daardoor ont staat die binding, die uiteindelijk tot de ware Schiedamse gemeenschap kan lei den. Tegelijk voldoet het gemeentebe stuur dan aan de eisen, die de moderne sociologie aan de overheidscolleges stelt: zij moeten de voorwaarden scheppen, waarin de bevolkings-opeenhopingen weer worden tot bewust-levende gemeen schappen. Eerst dan zal ontproletarise- ring van de massa mogelijk worden. Dat langs Schiedam nog heel wat water door de Nieuwe Waterweg zal stromen eer dit het geval is, mag geen reden zijn, om niet naar de verwezenlijking van het ideaal te streven. Van Zaterdag j.l. af rijden we van en naar Schiedam op de nieuwe trambanen. De slapers worden al uit het stuk »angs het pompstation gelicht. Over een maand je rijden we ook naar en van Schiedam over de gescheiden verkeersrijbaneh. Intussen is het rijwielpad voor Willems en Ernsting een bedreiging voor de fiet sers, die naar de Broersvest willen af slaan. Om te voorkomen, dat zij zich te vlug op de rijweg zullen begeven, heeft men de afrit maar zoveel mogelijk uit ■het raakpunt met de pleincirkel geie"d, met het resultaat, dat het afslaande rij- wielvcrkeer hier geen normale vloeiende beweging met de verkeersstroom mee maakt maar zich met fiets en al in een haakse bocht (excuseer de schijnbare on mogelijkheid) moet wringen om naar de Broersvest te komen. Met een variant op een bekend gezegde: de zucht naar groot ste veiligheid, schept de gevaarlijkste si tuaties. TYPER Gistermorgen is in de rechter-colon- nade van het St. Pietersplein in Vati caanstad door een straatveger een bom van klein formaat gevonden. De terstond door de politie gewaar schuwde militaire deskundigen ver klaarden, dat de bom niet kon worden aangeraakt, daar de veiligheidspen was uitgetrokken. Alle straten, die uitkomen op het plein, werden afgezet, daar de bom ter plaatse tot ontploffing gebracht moest worden, waartoe zij eerst met zandzak ken werd bedekt. Op de door De Zwaluwen in Den Haag georganiseerde athletiekkampioen- schappen werd mej. N. Zwiers wederom Ned. kampioene op het kogelstoten met 12.53 M. Zij bewees hiermede nogmaals, dat ze bij de meisjes geen tegenstand sters meer heeft en bij de dames tot de sterkste van ons land gerekend kan worden. Ook mej. T. Amoureus deed het goed bij het hoogspringen en werd uit een groot aandeel deelneemsters 5e met een sprong van 1.32 M. Teneinde te komen tot een verlaging der nog steeds bijzonder hoge bouw kosten, heeft de minister van Weder opbouw en Volkshnisvesting een aantal nieuwe maatregelen genomen. De maxi mumprijs waartegen de bouw van nieu we woningen zal worden gegnnd, zal van 1 September 1948 af verlaagd wor den en wel met 2.50 per knb. M. De directeur-generaal van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars heb ben zich in verband met het voorgaande bereid verklaard besprekingen te voeren met de organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf om, in aansluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeenten Amsterdam, Groningen, Arnhem, Nijmegen en Eind hoven, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij be hoorlijke arbeidsprestatie Ook een be hoorlijk loon kan worden verdiend. Verder zal de minister er op toezien, dat, meer nog dan in het verleden is vastgesteld, het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het be schikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Zouden immers te veel werken in uit voering zijn, dan treedt stagnatie bij het. werk op en stijgen de bouwkosten. Het werk, dat momenteel in ui'voering is. heeft een zodanige omvang bereikt, dat het noodzakelijk is, de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerde ren. De goedkeuringspolitiek van de overheid zal er dan ook op gericht zijn, in het nog resterende deel van 1948 de hoeveelheid in uitvoering, zij'nde werken meer in overeenstemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. In die sectoren der bouwnijverheid, waar in het eerste halfjaar van 1948 te veel werken 'in uitvoering zijn genomen, zal daarom thans 'n beperking der goed keuringen moeten plaats vinden Dit zal het bouwtempo ten goede komen. Er be hoef' dus geen vrees te bestaan, dat. min der nieuwe woningen gereea zullen ko men. eerder zal het tegendeel het geval zijn. In dit verband past ook de nieuwe maatregel, welke bepaalt, dat van heden af geen goedkeuring mag worden ver teend voor werken welke de overheid ge heel of gedeeltelijk financiert, dan nadat een steenfabrikant ol -handelaar zich schriftelijk heeft bexetd verklaard 1 eventueel nodige metselbaksteen en (of) kalkzandsteen binnen een zodanige ter mijn te kunnen leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden. Nabij de Noorderpier ivan Hoek van Holland draait sinds enige tüd de „scanner" van het radarstation met forse slagen rond Dit station moet echter niet worden gezien als behorend bü de outillage van Hoek van Holland, doch is een leslokaal van „Radio Hol land", waar de zeevaartofficieren en radiotelegrafisten vertrouwd geraken met de radarinstallatie, welke op vele schepen thans wordt aangeschaft. Het is nl zo, d"i de bediening van een radarinstallatie dient te geschieden door een van de officieren van het schip, ter wijl de radiotelegrafist in staat moet zijn de installatie te repareren. Voorheen werd les gégeven op schepen, die voor zien zijn van radar en toevallig binnen waren, doch deze oplossing bracht vele moeilijkheden mee. Het te Hoek van Holland geplaatste apparaat een zelfde als op <je „Nieuw Amsterdam" wordt gebruikt, zendt niet alleen, maar kan ook ontvangen. De „leerlingen" krijgen dus een volledige op leiding. Dat „Radio Holland" deze in structie op zich heeft genomen, vindt oor zaak in'het feit, dat alle radiost^ons aan boord van koopvaardijschepen door „Radio Holland" worden geëxploiteerd Als onderdeel van de electronische navi. gatie heeft „Radio Holland" ook een goede negentig procent van alle radarin stallaties op Nederlandse schepen ge plaatst. draagt 2,840 ton en beladen 6.007 ton. Als voortstuwingsorganen fungeren 2 stel Parsons turbines met een gezamenlijk vermogen van 7000 apk, die het schip een snelheid geven van 16% mijn leeg en 18 mijl in beladen toestand. Hoewel Hr. Ms. „Pelikaan" momenteel niet is bewapend, kan zij worden uitge rust met 12 snelvuurkanonnen van 20 mm Aan boord bevindt zich voorts nog een lift met een hefvermogen van 10 ton en een kraan met een dito van 40 ton. De bemanning op oorlogssterkte bedraagt 367 man en deze kan geheel aan boord worden ondergebracht. Thans bevindt zich slechts een kernbemanning aan boord, omdat het schip niet als varende eenheid wordt gebruikt Enige tijd geleden kwam te Rotterdam aan het Britse s. „Thruster", onder bevel van de Ltz. I. H. F. M. L. E. van Oos- trom Soede, MWO. Dit voormalige Britse landingsschip, dat de Koninklijke Marine heeft aangekocht van de Britse Admirali teit, behoorde tot een serie van drie zus terschepen, de „Bruizer"; „Boxer" en „Thruster", die in 1943 zijn gebouwd bij Harland and Wolff te Belfast voor (je Royal Navy. Zij vormden het proto-type van de latere landingsschepen. In de praktijk is echter gebleken, dat deze schepen te groot waren voor dit doel. De „Thruster" heeft dan ook in de oorlog slechts deel genomen aan de geallieerde landing bij Anzio in Italia (9-9-'43), waarheen het schip een viertal trips maakte en werd toen als onbruikbaar opgelegd. Het is dus nog zo goed als nieuwe Het zal bij de Koninklijke Marine in gebruik worden genomen als voorraad- schip en is thans herdoopt in Hr. Ms. •Pelikaan" Dit is geschied, om de herin nering aan het vroegere moederschip voor onderzeeboten Hr. Ms. „Pelikaan levendig te houden. Dit schip werd in 1921 te water galaten en vertrok in 1923 met drie onderzeeboten naar Ned.-Indië, waar bet tot 1934 dienst dééd. De nieuwe „Pelikaan" zal in dienst worden gesteld als mobiel logement- en voorraadschip Juist omdat deze schepen als landingsschepen te groot waren, kun nen zij als voorraadschip uitstekend dienst doen. De „Pelikaan" is toegevoegd aan Hr Ms. wachtschip te Willemsoord. De afmetingen zijn: lengte 121.92 m, breedte 14 94 m en diepgang maximum 4.95 m. De waterverplaatsing (leeg) be (Van onze speciale verslaggever) De Amerikaanse studenten en studen tinnen zijn vertrokken. Vertrokken zoals zij gekomen zijn: vol enthousiasme over het beleefde, vol verwachtingen voor het komende. Amerikanen zijn nu eenmaal geen Europeanen, al behoren beiden tot de zelfde Westerse wereld; maar dan toch met een brede Oceaan tussen hen. Men kan over die Oceaan varen, men kan er zelfs over heen vliegen binnen een dag. En misschien dat deze laatste prestatie 37. Degene die nog nooit een huis heeft verlaten langs d« regenpijp, weet niet wat het zeggen wil, om op deze wijze langs de muur van een hoog gebouw af te dalen Voor Wicked, die bovendien nog de doos van Sila onder zijn arm had, moeten wij, wat dit klauteren betreft, hélemaal oe- wondering hebben. Dit stoufe «tukje van Snop en Wicked slaagde boven ver wachting en voor politie of reporters in de gelegenheid waren, te zien, waar de plastiekmannen waren gebleven. zaten de twee booswichten al in een taxi op weg naar de haven. „Wij hebben het geld en nu hebben wij ook d* macht", zei Wicked en hij lachte dreigend. „Wie kan dcb nu nog beletten de gevaarlijkste mensen van de wereld te worden?"' Inmiddels was Basli er in geslaagd, Way Mest, de beroem de filmster uit Hollywood, aan de telefoon te krijgen Juffrouw Way was gelukkig, eindelijk die bekende stem weer te horen. ten slotte met de gelijkgerichte interna- tionaal-politieke belangen, op den duur egaliserend zal werken, maar voorlopig is de Amerikaan een echte Amerikaan, even ondoorgrondelijk voor ons als wij voor hem. En toch voelen -vij, dat we bij elkaar horen, dat we een zijn in een die pere eenheid, welke geen afstanden kent. Gisteren hebben onze Amerikanen, na dat zij in Leiden nog een viertal lezingen hadden aanhoord, een bezoek aan Am sterdam gebracht; een tocht door de we reldberoemde smalle grachten, langs de prachtige handels-uizen uit de zeven tiende eeuw, onder de talloze bruggen door. Dan naar het Indisch Instituut: be zichtiging der daar bijeengebrachte Indi sche schatten, diner, en nog een lezing, over „het herstel van Indië ei^ het Marshall-plan", En ten slotte de apotheose: een bezoek aan het Rijksmu seum, waar een min of meer officiële ontvangst door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het be zoek der Amerikaanse studerenden be sloot.' Hedenmorgen vroeg zijn zij vertrokken. Voj dankbaarheid en vol lof over de wijze, waarop hun verblijf hier door de N.B.B.S., in samenwerking mei de Ameri kaanse ambassade en de Nederlandse re gering was geregeld. Maar vooral vol be wondering voor de stiptheid, waarmede het program vaak op de minuut af werd afgewerkt. Zij kwamen hier met weinig prettige ervaringen op dit gebied; hier hebben zij gezien, dat alles veel prettiger 'verloopt, als ex orde heerst. De Amerikanen hebben ook met het werkelijke Nederlandse leven, met zijn aangenaamheden maar ook met zijn na oorlogse hardheden kennis gemaakt. Zij waren bij particulieren ondergebracht; hebben hier, in tegenstelling met elders, voortdurend met de Nederlandse studen ten verkeerd. En er was onder hen slechts één roep: zij willen het volgend jaar weer naar Nederland; maar dan moe ten zij passage kunnen bespreken op geen ander schip dan.... de „Nieuw Amster dam". Het personeel van de Haagse Tram- wegmaatschappu heeft gisterenavond be sloten het werk hedenmorgen te hervat ten op voorwaarde, dat op korte termijn een loonsverhoging Van 13 pet zal wor den gegeven. Het personeel hoorde in de vergade ring van de Ned. Ver. voor spoor- en tramwegpersoneel Kalm de loonvoorstel- len van het hoofdbestuur en het afdelings bestuur aan. De leider van het stakingscomité kwam mededelen dat deze voorstellen voors hands voldoende basis geven, om het weik te hervatten maar dat het personeel zich het recht voorbehoudt opnieuw in sta king te gaan, ^ipdien de lonen niet op korte termijn Van kracht worden. Na enige discussie werd het voorstel van het stakingscomité, om de staking voorlopig op te heffen, tot algemeen be sluit verheven. Voor een groot gedeelte is door deze nieuwe voorstellen, die heden aan de H. T. M.-directio worden voorgelegd en alle kans hebben te worden goedgekeurd, aan de verlangens van de stakers tege moet gekomen. Tot eis werd gesteld, da; geen rancune-maatregelen zullen wor den getroffen, dat de H. T. M. de sta kingsdagen zal doorbetalen en dat de stakingsleiding in de looncommissie zal worden opgenomen. Van bestuurszijde werd verklaard, dat althans aan de twee eerste dezer eise.a alle kracht zal vorden bijgezet. Volgens de nieuwe Roemeense onder wijswet worden alle confessionele scho-i len geséculariseerd en alle door andere staten onderhouden scholen gesloten. Russisch wordt een verplicht leervak, behalve in de laagste klassen der lagere scholen. De nieuwe onderwijswet is van daag in werking getreden. Op Donderdag 12 dezer zal het Rotter damse Sparta 's avonds 6.30 een voet balwedstrijd spelen tegen het Olym pisch elftal van India, dat in Londen met slechts 21 van Frankrijk heeft verloren. De Indiërs, die blootsvoets spelen, beschikken over 'n snelle ploeg, waarvan vooral technisch goed spel mag worden verwacht. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia, passeerde gisteren Gi braltar. DE VACANTIEWEKEN GEOPEND Zaterdagmiddag zijn de vacantieweken, waarvoor door het Centraal Vacantie- comité Stichting Vlaardingse Gemeen schap zo'n voortreffelijk programma is samengesteld, officieel geopend. Honderden kinderen trokken Zater dagmiddag om 4 uur voorafgègaan door trommelslagers van de Oranje-Garden naar de Markt voor het stadhuis Zij nadden hun ballon bij zich, welke daar moest worden opgelaten. Duizenden an dere belangstellenden waren mede aan wezig. Nadat de vlag naar de omloop van de toren was gehesen, werden op het hoorn signaal de ballons opgelaten. Hiermede was het sein gegeven, dat de vacantie weken waren begonnen. VACANTIEWEKEN De uitvoering hedenavond is niet in de Harmonie, maar op het feesterrein Broek- weg. Vanavond om 7 uur is er ruitersport op het Vulc aan terrein. De ruiters komen om half zeven aan de grens der gemeen te aan en ga«i dan in optocht via Markt, Hoogstraat, Brede Havenstraat, Westha venplaats, Brug, Schiedamseweg haar Vlaardingen-Oost. Door verhindering van enkele bekende renners zullen de wielerwedstrijden niet op 3 doch op 10 Augustus worden gehou den in de Babberspolder. Evenals vong jaar zullen ook dit keer wedstrijden wor den georganiseerd voor patroons, bezor gers en particulieren, terwijl eveneens wedstrijden zijn ingelast voor jongens en dames. De inschrijvingstermijn blijft open tot één uur voor aanvang der wedstrij den. Het bureau van het Vacantiecomité zal in verband met de enorme drukte deze week elke avond geopend blijven tot des avonds half negen. 30). De oude wilde er iets tegen in brengen, hij verstomde echter, want zijn aandacht werd door een snel naderend geraas in beslag genomen. Onrustig keek de oude de straat over. Plotseling floot hij zacht jes. Jongens, het spel gaat beginnen Juist is de vrachtwagen aangekomen, waarvan ik jullie verteld heb!, riep hij' opgewonden. Bill en Gredy keken door de luchtroosters. Ze zagen een grote vrachtwagen, die» met een kolossaal dek kleed was bekleed. Langzaam schoof de auto door de open poort in de matig ver lichte hal. Leon Schirelly had zijn leren koffer in de hand genomen en stond bij de wa gendeur gereed om te springen. Vóór hij naar buiten sprong, keerde hij zich nog eens om 'en zei met nadruk: Jullie mogen je niet verroeren, vóór ik het sein geef! Eer beiden konden antwoorden, was de .oude verdwenen. Mat het hoofd dicht tegen de wand gedrukt, keek Bill naar de poort, maar hij kon zijn vader nergens meer ontdekken. XIII. ociurelly aan het werk. Leon Schirelly stond een poosje te luisteren bij de poort. Hij hoorde ver scheidene stemmen en al naar gelang het geluid naderbij kwam of zich ver wijderde, kon hij ongeveer berekenen, waar de sprekers zich telkens bevonden. Bedachtzaam ging hij thans de hal bin nen. De vrachtwagen was zo breed, dat hij het grootste deel van de inrit in beslag nam. Alleen aan de kant waar zich de portiersloge bevond, was nog een beetje plaats, maar de oude waagde niet daar te komen, wilde hij niet dadelijk ontdekt worden. De moeilijkheden waren dus groter dan Schirelly had vermoed. Maar thans wilde en kon hij niet meer terug Nu alle voor bereidingen waren getroffen, mocht het plan niet door zulke kleinigheden schip breuk lijden. Schirelly drukte zich tussen de wagen en de wand dieper de hal in De lieden, die met elkaar spraken, waren nu zo dicht bij hem. dat hij elk woord duidelijk kon verstaan Blijkbaar hadden ze de goederen reeds afgeladen, want dc óhauf feur riep de portier een ..wel te rusten' toe en klom in zijn cabine. Schirelly vernam elk geluid, en zijn hart klopte snel. Hij wist namelijk zeker, dat hij, als de wagen nu aantrok, onher roepelijk dood gedrukt zou worden, wanneer het hem niet gelukte, tussen de wagen en de muur uit te komen. Met de moed der wanhoop drong hij naar voren en hij stond thans naast de motor van de auto. Had de chauffeur ook maar één blik naar die kant geworpen, dan was de oude ontdekt. Gelukkig draaide de chauffeur zich juist de andere kant op om te zien hoeveel spacie er was. Toen daarna de motor begon te brommen, bevond Schi relly zich reeds achter in de hal. Hij stond in een der goederenliften en be spiedde de handelingen der vier mannen, die in 't heldere licht van de lamp stonden. De portier herkende hij dadelijk aan zijn uniform Twee der mannen behoor den bij de wagen. Alleen de jonge neger, die naast de portier stond, kon Schirelly niet thuis brengen. Hij wist niet, of die ook tot het begeleidend prsoneel van de wagen behoorde. Toen de auto langzaam achterwaarts de hal uitreed, maakte de neger echter geen aanstalten, om in te stappen. Nog een meer. die uit de weg moet worden geruimd, gromde Schirelly nijdig en veegde zich het zweet van het voor hoofd Zijn rechterhand greep in zijn zak en haalde de stalen cylinder "te voor in het oog, die thans de poort sloot en de grendel er voor schoof. Leon Schirelly nam het wapen op. In het heldere schijnsel, dat uit de portiers loge naar buiten viel, boden de neger en de portier een goed doelwit. Maar voor Schirelly tot schieten kwam, had de neger zich omgedraaid en liep thans ge heel argeloos op Schirelly af. De oude wist niet, wat hij moest doen, maar hij volgde elke beweging van de jongen met zijn wapen. Toen de zwarte echter, zonder hem ontdekt te hebben, voorbijstapte, hera demde Schirelly. Hij zag, hoe de neger zich op de glijbaan bliksemsnel de diepte in liet glijden, daarna hoorde hij nog het dichtslaan van een deur en nu was alles weer stil Hij liet zijn wapen zakken. Dat hij nu nog rekening moest houden met de te rugkomst van de neger, was hem minder aangenaam, want hij werd er door ge noodzaakt. zijn plan te wijzigen Na kort te hebben nagedacht, verliet hij zijn schuilhoek en glipte geruisloos naar de overkant, naar de bestelauto. Van hier uit bespiedde hij de'portier, die alweer achter zijn lessenaar zat en in een courant bladerde. Schirelly legde zijn koffer en het wapen uit de hand en drukte mei zijn gehele krach) tegen de achterkant van de driewielige bestel wagen. die voor hem stond Deze kwam daardoor aan het rollen en reed een schijn; daarbij hield hij de portier steeds heel eind de hal in. Dat was Juist, wat hij bedoeld \had. De uitwerking bleef niet uit, want de portier keek verbaasd op en kwam toen vlug nader. Weer zo'n aap van een jongen de lemmen niet goed aangezet, bromde hij hardop. Toen hij nu de wagen weer wilde terugduwen, drukte Schirelly zijn wapen af. Een kort, fluitend geluid weerklonk en rochelend zeeg de portier ineen. Zijn handen- trokken krampachtig. Met de mond ver open en de blik op de oude ghricht lag de man op de grond. Schirelly knikte, en in zijn gezicht be woog zich geen spier. Met kalme vast beradenheid opende hij de deur van de wagen en trok het zware lichaam er in, daarna sloeg hij de deur dicht. Toen hij dat gedaan had. nam hij zijn koffer weer in de hand en stapte naar de portiers loge. Hij opende het raam, boog zich naar buiten en wuifde, daarna ging hij naai de poort en schoof de grendel terug. En kele seconden later waren Bill en Gredy bij hem Beider blikken speurden nieuws gierig rond. maar.de oude liet hun geen tijd. om lang te kijken. Hij schoof de grendel weer voor de deur en wees daar na naar de liften. Vooruit, jongens! We hebben nog maar veertig minuten de tijd! Het is niet gegaan, zoals het moest! Waar is nu de portier?, vroeg Bill fluisterend. (Wordl vervolgd i ROTTERDAM, 3 Augustus 1948. 750 ton papierhout liggen én/of va ren, 250 ton petr.cokes Bergen op Zoom, 200 ton copra Zaanstreek, 650 ton id. Zwijndrecht, 200 ton id. liggen en/Of varen, 65 ton ijzer IJmuiden. 350 ton stukgoed Amsterdam, 130 ton mais Does burg, 120 ton kolen Oosterhout, 120 ton id. Woerden, 150 ton id. Best 100 ton id. Westervoort. 460 ton id. Schiedam. 327 ton cellulose Arnhem, 71 stand, hout Delfzijl, 48 stand. id. Breskens, 33 stand, id. Alphen a.d Rijn, 33 stand. id. Schie dam, 209 ton div. granen Doesburg, 113 ton ld. Zutphen, 269 ton id. Meppel. Mevr. Philomena van Hemeldingen Rouflaquétte, secretaresse van prof. Wet- allus uit Emmer Compascuum en mode- medewerkster van „Die rare wereld" schrijft ons: De nieuw heuplengtenhoed voor de da mes bedekt hoofd en gelaat volkomen De soepel gebogen rand rust op twee fraaie houten pennen, welke aan de heup zijn bevestigd. De hoed kan tot de hoogte van de kin worden opgetrokken met be hulp van een geel-rood gespdnnen zijden koord, dat door middel van een elegante zilveren gesp op de kruin van het hoofd wordt bevestigd. Een ovale ventilator op zij van de hoed stelt de draagster in staat adem te halen en er zijn twee van ritssluitingen voor ziene splitten voor de ogen en 'de mond, maar niet voor de neus, welke past in een klein, modern taftzijden zakje, dat in de voering is verwerkt. Het geheel is ontworpen door Madame Suzy Fou-de Folie uit Parijs Cn past zich volmaakt aan bij de golvende lijn van de New Look-rokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3