Fanny Koen verbetert wereld en Olympisch record Olympisch kampioene op de 80 meter horden m Weerbericht! SERVICE IN CIVIC HALL NEDERLANDSE ZEILERS STELLEN TELEUR Olympisch Dagboek SLIJKHUIS WINT ZIJN SERIE 1500 METER Nederl. dames-zwemploeg verbetert Olympisch record Wol W5t u' veilig 111 7\ Gerda v. d. Kade kwam slechts 5 millimeter tekort voor een bronzen medaille Olympische flitsen Bob Maas neemt risico in de star-klasse VJ PAGINA 2 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1948 (Van onze speciale verslaggever) Fanny Blankers-Koen heeft gisteren haar tweede gouden medaille de derde voor Nederland veroverd door de eindstrijd op de 80 M. horden te winrien in een tijdjvan 11.2 sec. Zij werd daardoor Olym pisch kampioene en verbeterde niet alleen het Olympisch maar ook het wereld-record. Ook de Nederlandse zwemsters lieten zich weer terdege gelden. Onze dames-ploeg won haar serie in de 4 x 100 meter met grote voorsprong en verbeterde hel Olympisch record, terwijl onze deelneemsters aan de 100 meter rugslag zich alle drie in de eind strijd wisten te plaatsen. ENERVERENDE STRIJD NA SLECHTE START De foto moest uitmaken wie DRIE NED. ZWEMSTERS IN FINALE 100 M. RUG Karen Harup verbetert record AJAX—SURINAME 2—2 winnares was DE RUYTER NIET GEPLAATST KIEVIT OP DE 100 M- RUG Tweede in zijn serie HOCKEY-TORNOOI BORSTCRAWL HEREN M.KM-WRU Enkele plaatselijke buien GRADES KOCHT EE'N SiSELGROElER OLYMPISCH PROGRAMMA Met het kleinst mogelijke verschü, dat op de gevoelige plaat moest worden uitgemaakt, won Fanny Blankers - Koen gistermiddag de 80 M. horden in een tijd van 11.2 sec. U ziet haar hier geheel rechts op de buitenbaan met naast haar de Engelse favoriete Maureen Gardnerdie een zelfde tijd noteerde reldrecord van Fanny BlankersKoen werd verbeterd door haar en Maureen Gardner gezamenlijk. Het was de enige pleister op de Engelse wonde. Voor de derde maal in drie dagen trilde dat warnet van lijnen, dat de aar de omspant het „First Holland",, naar alle uithoeken en in Montevideo, Ran goon en Reykjavik zaten journalisten weer pagina's in elkaar te zetten met een foto van „Flashlight Fanny". Er gens in Amsterdam begrepen twee kleu tertjes nog niet helemaal De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioene: Fanny Blankers—Koen, 11.2 sec.: 2. Maureen Gardner, 11,2 sec.; 3. Shirley Strickland (Australië) 11.4 sec.; 4. Yvonne Mongi- nou; 5. Maria Oberbreyer; 6. Lenny Lomska. In de eerste halve finale van de 100 M. rugslag lagen Greetje Galliard en Dicky van Ekris op de zesde en achtste baan met de Nieuw-Zeelandse Lane tussen haar in. Aan de andere kant lag de Deen se favoriete Karen Harup, die direct na de start de leiding nam en deze tot het einde toe behield. Greetje Galliard en Dicky Ekris keerden resp. als vijfde en vierde. Dicky van Ekris lag tot op onge veer 25 meier voor het einde nog op de derde plaats doch zij kon niet op tegen de spurt van Mellon (V. S.) waardoor zij als vierde eindigde. Haar tijd was echter 0.1 sec. beter dan die van Mellon, doch de jury classeerde haar als vierde. De uitslag luidt: 1 Karen Harup (Dene marken) 1 min. 15.5 sec. (nieuw Olym pisch record); 2 Novaac (Hongarije) 1 min. 17.6 sec.; 3 Mellon (V. S.) 1 min. 18.2 sec.; 4 Dicky van Ekris (Ned.) 1 min. 18.1 sec.; 5 Greetje Galliard (Ned.) 1 min. 18.4 sec. In de tweede serie kwam Ria van der Horst aan de start. De Ameri kaanse Zimmerman nam direct de lei ding en keerde als eerste gevolgd door Davies, EUery, Berlloux en vervolgens Ria van der Horst. Op de laatste baan haalde de Ned. zwemster in een goede spurt, waarbij zij de Amerikaanse Jensen naast zich goed in het oog hield, prachtig op en zij wist nog als derde te eindigen, Zij noteerde een tijd van 1 min. 18.7 sec., een tijd, welke zij Dinsdag in haar serie ook noteerde. Hiermede heeft Ria van der Horst zich in de finale geplaatst. Greetje Galliard en Dicky van Ekris hebben met haar tijden ook een plaatsje in de finale veroverd. De uitslag van de tweede halve finale luidt: 1 Zimmerman (V. S.) 1 min. 16.8 sec.; 2 Davies (Austr.) 1 min. 17.8 sec.; 3 Ria van der Horst (Ned.) 1 min. 18.7 sec.; 4 Yate (Gr. Brit.) 1 min. 18.6 sec. (door de jury geklasseerd). In een zeer aantrekkelijke wedstrijd die gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gespeeld, behaalde het Surinaamse elftal in de eerste wed strijd van zijn tour door Nederland een volkomen verdiend 22 gelijk spel te gen Ajax. De rust was ingegaan met een 2i voorsprong voor de Amsterdammers. A s. Zaterdag te half 7 (niet om 6 uur, zoals aanvankelijk gemeld) speelt Suri name te Rotterdam tegen Feijenoord. Eén-tiende seconde werd een eeuwig heid: die één-tiendë seconde vertraging van het reactie-signaal, gedirigeerd van Fanny's hersenen naar haar voeten. We reldprestaties meet men nu eenmaal niet in minuten en kwartieren; ze worden geboren en in goud gegrift, omdat de cerebrale bliksemflits feilloos werkt en het mechanisme der spieren even feil loos appelleert. Dan schiet een mes vooruit met een vitesse, waarmee men een kogel uit een revolver vergeefs te volgen tracht. "Eén-tiende seconde na het startschot „stond" Fanny Blankers echter nog stil, terwijl de anderen op weg wargn naar het behalen van een titél. Het stadion schrok en juichte de Engelse ballet danseres, Maureen Gardner, stoof het eerst over de eerste horde.... Zouden de Britten dan eindelijk de eerste Wem- bley-zege behalen? Achter Gardner vloog de blonde Australische Strickland haar na, de Oostenrijkse Maria Ober breyer, de Tsjechische Lenny Lomska en "de Frangaise Yvonne Monginou..,. Op anderhalve meter afstand ging Blan kersKoen de korte spanne tijds over bruggen, die haar nog restte tot de finish-lijn. En alles wat Nederlands was. volgde in ademloze spanning en niet zonder hartkloppingen het fanatieke duel ter correctie van die één-tiende se conde onoplettendheid, van het genageld blijven aan de grond. Eén vrees werd niet bewaarheid: de morele tik, die dit alles toch ongetwijfeld aan deze „oranje- tornado" geven moest, bleef uit. In plaats van een „nervous breakdown" schoten die ogen vuur.«.Kramp achtig spanden die spieren zich tot een maximale prestatie en nu mocht een Gardner geen oranje broekje binnen haar horizon ge voeld hebben, de roep van het „now or never" achter haar schaduwde ergens Holland's hoop, zwevend over elk obsta kel en naderend met de zekerheid van een dragend onweer. Halverwege de afstand hadden Oberbreyer, Monginou en Lomska reeds kleur moeten beken nen, de kleur van het fiere oranje. Tien meter verder moest Strickland de Australische vlag strijken. Schouder aan schouder 3toven de werejdfavorite Blan kers en de Engelse favorite Gardner over de eindstreep.... En niemand wist wie won. ji Wie won'! Met gebogen hoofden liepen 'n vrouw en een meisje, nog hijgend naar het middenveld en de een wist van de an der niet of zij „the fastest woman" was. Op een gegeven moment schudden zij elkaar de hand. Toen speelde en wii dachten: tegen alle Olympische usance het orkest onverwacht het „God save the King" en wij waren een ogenblik verdoezeld. Was de Engelse vreugde met een eindelijke zege zó groot, dat mende uitslag niet verbeiden kon? Doch het raadsel loste zich in deze on zekere sfeer weldra op, want wij ont dekten het lachende gezicht van Koning George, toen van Koningin Elisabeth (die met een „Happy birthday to you", hier een gedeelte van haar verjaardag vierde) en achter hen kwam de Duke of Edingburgh. Deze entrée gaf de no dige ontspanning. Maar tijdens dat alles gebaarde Fanny naar veld en tribune zo iets van „Ik weet het niet", en onderwijl zat de jury gebogen over de foto-finish, het appa raat waaraan geen menselijk oog kan tippen.... Ook nu duurde de seconden eeuwenWeldadig werd de angstwek kende stilte eindelijk verbroken door het „Hello everybody...*." Het wereld geweten en óns. nationaal kloppend hart vernam het met vreugde: „First Blan kersKoen" en wel omdat zij reeds Dinsdag bewezen had, verreweg de sterkste te zijn en de titel verdiende. De rest van het stadion moest met Gardner opnieuw het hoofd buigen voor vreemde machten „so near and yet so far" lag daar die lauwertak. Het we- Het eindresultaat bij het vèrspringen dames, waaraan Gerda van der Kade— Koudijs en Nel Karelse deelnamen, doch waarbij Fanny Blankers—Koen verstek liet gaan om zich te sparen voor de 80 meter horden, luidt: 1. en Olympisch kampioene: Gyarmati (Hong.) 5.695 meter; 2. Sihionetto de Portela (Argentinië) 5.60 meter; 3. Ley- man (Zweden) 5.575 meter; 4. Gerda van der KadeKoudijs (Ned.) 5.57 meter; 5. Nel Karelse (Ned.) 5.545 meter; 6. Russell (Jamaica) 5.495 meter. Kogelstoten dames Bij het kogelstoten dames, waar de grens voor de eindstrijd op 12.30 meter was gesteld, kon Ans PaahorstNiessink zich niet. voor d« finale klasseren. Haar verste afstand was 11,18 meter. De einduitslag werd; 1. en Olympisch kampioene Ostermeyer (Frankr.) 13-75 M.; 2. Picclnini (Italië) 13.095 M.; 3. Schaefer (Oostenr.) 13.08 M.; 4. Veste (Frankr.) 12.985 M.; 5. Komarkova (Tsj.- slow.) 12.92 6. Bruk (Oostenr.) 12.50 M. Speerwerpen heren Bij het speerwerpen wist onze land genoot Lutkeveld geen groter afstand te bereiken dan 54 meter, hetgeen te weinig was om zich voor de finale te kwalifi ceren. De uitslag werd: 1. en Olympisch kampioen: Rautavaara (Finland) 69.77 M.; 2. Seymour (V. S.) 67.56 M.; 3. Varszegi (Hongarije) 67.03 M. 110 M. horden heren Voor de 110 meter horden heren wer den twee halve eindstrijden gelopen. De eerste werd gewonnen door de Ameri kaan Dixon in 14.2 sec. Een nog betere tijd maakte zijn landgenoot Porter, die de tweede demi-finale won in de tijd van 14,1 sec., waarmee hij het Olympisch record evenaarde. De uitslag van de eindstrijd werd: 1. en Olympisch kampioen: Porter (V. S.) 13.9 sec. (nieuw Olymp'sch record); 2. Scott (V. S.) 14.1 sec.; 3. Dixon (V. S.) 14.1 sec.; 4. Triulzi (Ar gentinië); 5. Games (Austr.); 6. Lidman (Zweden). 100 M. hardlopen Gisteren werden twaalf series gelópen van de eerste ronde voor de wedstrijd «00 meter hardlopen. De beste tijd werd gemaakt door de vertegenwoordiger uit Jamaica, Wint met 47.7 sec. Ook in de series der tweede ronde bleek Win-tf het snelste; hij noteerde andermaal 47.7 sec. In de Olympisch wedstrijd snelvuur pistool werd Nederland vertegenwoor digd door de heer P. J, Kessels (Tilburg). Zijn resultaat was: 4444, 4744, en 3340. totaal 251 punten. Het eindklassement van de moderne vijfkamp luidt: 1. en Olympisch kam pioen kapt. Grut (Zweden) 16 punten. 2. maj. Moore (Ver. Staten) 47 p.; 3. luit. Oardin (Zweden) 49 p.. WATERPOLO.TORNOOI NederlandBelgië 33 De waterpolowedstrijd Nederlano— België, welke gisteravond voor de derde ronde te Wembley werd gespeeld, eindig de in een 3—3 gelijk spel, nadat België met rust een 21 voorsprong had. Over het algemeen waren de Nederlanders beter en was een overwinning verdiend geweest. Ook de aanvoerder der Belgen, De Smedt zeide na afloop, dat het resul taat het gevolg is van het fluiten. De scheidsrechter, de Engelsman Scoot, leg de het spel telkens volkomen dood. De eerste goal kwam door een schot van Rigaumont, dat Rohner niet geheel kon houden, waardoor de bal ovèr de doellijn dobberde (01). Wegens op- zwemmen en elkaar vasthouden waren op een goed moment vijf spelers naar de kant verwezen. Leenheere, de links- achterspeler, kreeg een vrije doelworp, welke Rohner tot corner maakte, doch de ongedekte Leenheere kon de tweede goal inschieten. Even later ving Ryimschotel na een schot van Stam de bal van de keeper op. De Tjikini-speler schoot, de keeper hield de bal niet goed, zodat Van Feggeien het eerste doelpunt voor Nederland in doel kon duwen (12). Na de rust kreeg Ruimschotel de bal vrij en hij schoot van uit het midden van het veld via een hand van Rudi van Feggeien 'in (22). Na eerst twee schoten schitterend te hebben gehouden, kreeg België weer de voorsprong. Even voor het einde maakte Cor Braasem uil een vrije doelworp de gelijkmaker. Verdere uitslagen van het watcrpolo- tornooi zijn: HongarijeFonkriik 54, ItaliëEgypte 5—1. m (Van onze speciale verslaggever.) In de series 1500 meter hardlopen kwanjen onze landgenoten Slijkhuis en de Ruyter uit. Het was een zeer ge mengd gezelschap dat zich (in die tweede serie) opmaakte om bijna vier banen rond dat stadion te lopen voor een plaats in de finale 1500 meter. Van Zuidelijk Argentinië af tot Noordelijk Finland kon men kiezen naar hartelust: een jongeman uit Trinidad, een knaap uit de buurt van Athene, een Spanjool en verder lieden, wier gouvernementen zetelden in Praag. Londen, Wenen, Washington en Ottawa. Plus Wim Slijkhuis. In Oslo heeft de naam Slijkhuis een internationale klank gekregen. De experts hebben niet ver geten dat een jong jochie daar zo maar alle machtige Finnen en Zweden in de kaart keek en zich zelf tot een soort schoppenaas promoveerde. Hij werd hier in Londen echter „maar" drie op de 5000 meter. Wat men tegenwoordig „maar noemtl Het koppelke racers bleef in het begin gezellig bijeen, beleefdheidshalve wilde niemand voorgaan. Weldra ontwarde het kluwen zich tot een kronkeldraad met voorop de Zuid-Slavier Cevona. Pal daarachter Wim. die ook eens eveh het spits ging afbijten. Verder de Fin Johansson en de Engelsman Wilson. De volgorde wijzigde zci'h echter herhaalde lijk, maar op de hélft van de afstand Gisterenmiddag werden de series van de 100 meter rugslag heren verzwom- men, waarin als enige Nederlander Kees Kievit van Aegir uitkwam. Hij was ge plaatst in de eerste serie op de buiten baan naast de Indiër Shah. Direct na de start nam de Zuid Afrikaan Wiid de leiding en Kees Kievit kwam ongeveer twee meter achter hem te liggen. Deze volgorde bleef tot het einde toe, er was 'helemaal geen strijd te bekennen. In ieder geval heeft Kievit zich in de halve finale geplaatst. Zijn tijd was 1 min. 10.8 sec., dezelfde waarmede hij vorige maand het Nederlands kampioenschap won. De uitslag van deze serie luidde: 1 Wiid (Zuid Afrika) 1 niin. 8.5 sec,; 2. Kees Kievit (Ned.) 1 min. 10.8 sec.; 3. Veggazzi (Argentinië) 1 min. 13.8 sec.; 4. Calamita (Spanje) 1 min. 14.2 sec. De beste tijd in de series werd ge maakt 'door Stack (V. St.) en wel in 1 min. 6.6 sec. vatte Cevona vlam en met een vaartje, hetwelk de indruk gaf of hij er perse vor 19.50 uur wilde zijn, liep hij uit. Doch Slijkhuis volgde hem soepel en luchtig met een tussenruimte van enkele meters. Er kon, menselijkerwijs gespro ken, niets meer gebeuren, zijn plaats in de eindstrijd was verzekerd. Doch daar veranderde plotseling dat shythme, der benen. Met lange soepele passen grepen zijn spikes in de rode sintels en zij 'grepen tevens naar Cevona, die het gevaar voelde. Eerst omkijkend in een vacuum, hetwelk Slijkhuis had achtergelaten, zagen zijn en onze ogen de afstand tussen hem en Cevona wegsmelten als sneeuw voor de zon. De vraag was alleen mèar of Slijk huis het zou redden. Dit gebeurde, maar niet dan luttele seconden voor het einde. Het was een prestatie die er wezen mocht en die een belofte inhield. Daarvóór had De Ruyter een goede race gelopen. Het veld voelde zich het grootste gedeelte van de afstand verenigd en toen er nog 300 meter te lopen was, zat onze landgenoot lichtelijk geklemd als op het achterbalcon van een stikvolle tram. Hij nam echter het zekere voor t onzekere en ging buiten om, maar in die tussentijd was de Zweedse pianist Lennard Strand naar voren gegaan, gevolgd door de Deen Jörgensen en de Amerikaan Gehrman, De Ruyter zette echter een zeer felle eindspurt in, die de hij kwam juist een- meter té kort om bewondering van Wembley wekte, maar nog geplaatst te worden. De uitslagen Uitslag: le serie: 1 Strand (Zweden) 3 min. 54.2 sec.; 2 Jörgsen (Den.) 3 min 54.2 sec.; 3 Gehrman (V. S.) 54.8 sec.; 4 De Ruyter (Ned.) 3 min. 55 sec. 2e serie: 1 Slijkhuis (Ned.) 3 min. 52.4 sec.; 2 Cevona (Zuid Slavië) 3 min. 53 sec.; 3 Johanson (Finland) 3 min. 54 sec De derde serie werd gewonnen door de Zweed Eriksson in 3 min. 53.8 sec.; <Je vierde door de Zweed Bergkvist in 3 min. 51.8 min. De laatste maakte dus 'de snelste tijd. 400 M. Op de voorste rij: Irma Schumacher en Margot Marsman. Achter: fPiesje Vaessen en Hannie Termeulen, het kranige Nederlandse viertal dat gistermiddag in de tweede halve finale het Olympisch record op de 4 x 100 meter estafette op A min, 31.3 sec. bracht. GEMAKKELIJKE ZEiG'E IN DE HALVE FINALE 4 x 100 M. Voor het nummer 4 X 100 meter vrije slag dames waren elf inschrijvingen, zodat dit nummer direct m twee halve finales werd gezwommen. De eerste halve finale was de strijd tussen Denemarken en de V. S., welke in het voordeel van Denemarken werd beslist. De tijd van 4 min. 33.5 sec. bete kende een hieuw Olympisch record, dat op naam stond van Nederland met 4 min. 36 sec, gemaakt te Berlijn in 1936. In de tweede halve finale streden vijf landen. Nederland had de middelste baan met Zweden en Brazilië aan beide zijden. Op de buitenbanen lagen België naast Zweden en Hongarije naast Bra zilië. Al3 eerste zwemster voor Nederland startte Irma Schumacher, die direct de leiding nam vóór Zweden en Hongarije. Met ruim twee meter verschil tikte zij na 100 meter aan, waarna Margot Marsman netjes startte. Zij wist de voor sprong te behouden en zelfs op de laatste baan nog iets te vergroten. Zweden lag nog steeds op de tweede plaats. Al% nummer drie startte voor ons land Marie Louise Vaessen, die het zeer gemakkelijk had en de voorsprong nog meer ver grootte. Zweden en Hongarije bleven nog steeds met vrij groot verschil op de tweede en derde plaats. Hannie Termeu len ging als laatste .zwemster voor ons land van start en rehabiliteerde zich door zeer goed zwemmen. Met zeker tien meter verschil tikte zij als eerste aan. zodat Nederland deze halve eindstrijd, die voor onze meisjes een zeer gemak kelijke race was, heeft gewonnen. Onmiddellijk na afloop werd bekend gemaakt, dat de tijd van onze ploeg was 4 min. 31.3 sec. Hiermee hebben onze meisjes het Olympisch record, dat in de eerste halve finale door de Deense dames omlaag was gehaald, wederom verbeterd. De uitslagen waren: Eerste halve finale: 1 Denemarken (met de dames Riise, Carlsen, Fritzie Nat.han- sen en Andersen) in 4 min. 33.5 sec. (nieuw Olympisch record); 2 Ver. Staten 4 min. 34.1 sec.; 3 Groot Britannië 4 min. 36.1 sec.; 4 Frankrijk 4 min. 50 sec. Tweede halve finale: 1 Nederland 4 min 31.3 sec. (Saieuw Olympisch record); 2 Zweden 4 min. 38.5 sec.; 3 Hongarije 4 min. 40.5 sec.; 4 België 4 min. 51.4 sec. De finale, die 6 Augustus zal worden gehouden, belooft zeer spannend te wor den. De indeling op de banen is als volgt: baan 1 Brazilië; baan 2 Hongarije; baan 3 Groot Britannië; baan 4 Denemarken; baan 5 Nederland; baan 6 Ver. Staten; baan 7 Zweden en baan 8 Frankrijk. Naar wij vernemen, zal Hannie Ter meuien in verband mot de finale 4 x 100 meter estafette niet uitkomen op de 400 meter borstcrawl. óaar dit. nummer op dezelfde dag wordt verzwommen. Voor het hockey-tornóoi zijn gisteren de volgende wedstrijden ^gespeeld:^ IndiaArgentinië tenrijk 11. 9—1; SpanjeOos-, De 400 meter borstcrawl heren werd van start af door Smith (V. S.) gewon nen vóór de Amerikaanse kampioen op dit nummer Mc Lane. De Olympische kampioen noteerde een tijd van 4 min. 41 sec., hetgeen een nieuw Olympisch record betekent. Nummer twee (even eens een Amerikaan) bleef ook nog onder het Olympisch record van 4 min. 44.5 sec. van Jack Medica (V. S.), in Berlijn 1836 gemaakt. Jany (Frankrijk), de wereldrecordhouder, die door zijn nederlaag op de 100 meter borstcrawl moreel is gebroken, kon slechts de zesde plaats veroveren. De uitslag luidt: 1. Smith (V. S.) 4 min. 41 sec.; 2 Mc Lane (V. S.) 4 min. 43.4 sec.; 3. Marshall (Australië) 4 min. 47.7 sec.; 4. K^las (Hongarijë) 4 min. 49.4 sec.; 5. Mitro (Hongarije) 4 min. 49.9 sec.; 6. Jany (Frankrijk) 4 min. 51.4 sec. Weerverwachting, medegedeeld door t j het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. j Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daa* j met onweer. Zwakke tot matige" win® uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur i dan vandaag. 6 Aug. Zon op 5.09, onder 20.22 uur; f Maan op 6.26, onder, 21.30 uur. (Van onze speciale verslaggever.) 'n Schat van 'n kind zet een glas „lemon squash" voor onze neus, een andere beauty komt met sandwiches aanzeilen, een boy scout latén wij ergens 'n pak Players halen en wij behoeven maar even naar links te draaien "of de hele wereld-telex wentelt zich voor onze ogen af vanaf de koers van de Standard Oil, de regen in Hastings, de speech van Be- vin en de laatste olympische nieuwtjes. Als Signor Tosi uit Italië met een discus verder gegooid heeft dan ooit Iemand anders heeft gepresteerd, weten wij het haast eerder dan de jury zelf. Willen we niet alleen wat lézen, maar ook wat zién dan gaan we naar het televisie-apparaat en volgen we de gebeurtenissen in een club-fauteuil. Dit is Civic Hall. Wij hebben wel wat gemopperd op de organisatie der eerste dagen en met reden! maar hier, in het Pers-centrum van Wembley, is de zaak in leder geval tip-top in orde* Misschien komt het om dat de regeling hi handen is van kran ten-mensen. Men kan hier werken Bob Maas heeft Woensdag in de star klasse een spannende race gemaakt. Na een goede start kozen de meeste boot jes aan bakboord de open zeezijde, slechts een vijftal nam de westelijke of de land zijde. De volgorde bij merkteken 1 luid de: 1. Engeland, 2. Amerika, 3. Italië, 4. Griekenland, 5. Nederland. De laatste 100 meter naar merkteken 1 v/aren voor al voor Bob Maas zeer spannend daar hij over stuurboord naderde en er vele andere jachten over bakboord in aan tocht waren. Met de van Maas bekende doortastendheid in kritieke momenten wist hij zich op het laatste ogenblik nog juist tussen een bakboordjacht en me™\ teken 1 te dringen, hetgeen een eno risico met zich meebracht daar j minste aanvaring de race verrisico zijn. Het moment was echter waard daar hij anders aan stuurbOOld varend, eerst een vijftal andere aan bar;- boord varende schepen had moeten laten passeren. Toen de stars voor de tweede maal merkteken 1 naderden, bleken Amerika en Engeland ver voor te liggen; Australië was derde, Italië vierde en Nederland nog steeds vijfde. Het ging daarop vla*; Toen de basketballploeg van Peru gis termorgen in het Olympisch tournooi aantrad voor de wedstrijd tegen Zwitser land, werden de spelers door de Franse scheidsrechter Taris verzocht, hun scapu lier-medailles af te doen. De aanvoerder weigerde, omdat de katholieke spelers daarvan mentaal nadeel zouden ondervin den. Taris hield echter voet bij stuk en beriep zich op het Olympisch reglement. De Peruvianen moesten tenslotte aan het verzoek gevolg geven, maar zij wonnen desondanks met 40-19- Niet volgens de Missie-Almanak doch volgens Associated Press. Het ziet er naar uit, dat na de Olympi sche Spelen een stroom van buitenlandse sporters in ons land zal neerstrijken: Amerikaanse schoonspringers, Hindoes- taanse voetballers, Zwitserse athleten, wie volgen De Engelse pers is bevreesd, dat de enige keer dat het „God save the king' nog op de Spelen zal worden gespeeld, zal zijn op het eind van de officiële slul tingsceremonie. Nog één hoop hebben de Britten: Hun schoolslagzwemmer Roy Romain. Maar de jongeman heeft last van rumoerige omgeving in zijn kamp. Nu mag hij rustig thuis in Londen zijn slaapje doen. De ander» Engelse zwemmers moeten in hun „kamp" blijven: een gebouw van acht verdiepingenzonder lift! Fanny Koen moest kiezen: horden of vèrspringen Haai- man (en prcvé-coach) Jan Blankers besliste: horden. Nu moei Fanny wederom kiezen: hoogspringen of estafette. Zoals in vèrspringen is zij ook in hoogspringen wereldirecordhoudster Maar uiteindelijk zal weer 'haar man beslissen. Wat een ideaal huwelijk. Y© io« voor de wind voor de tweede maai naar merkteken 3 voor het nemen van het laatste grote kruisrak. De overige star zeilers raakten verder achterop. "De laatste ruimwindrakken geen verandering meer. De k KnoWless verloor nog wat teneinzoat Amerika onbedreigd w«i. De finish tas sen Engeland en Italië was zeer span nend, omdat Knowless nog slechts enkele decimeters voor lag op Stralino. Enkele tientallen meters daarachter volgden Australië als vierde en Nederland als vijfde. Bob Maas bezet nu in het totaal klassement de vierde plaats. Swallowklasse Reeds bij merkteken 1 lag De Vries Lentsch in zeer slechte positie. Canada was eerste, Engeland 2, Portugal 3, Ame rika 4. Op het volgend bakboord ruim- windrak kregen diverse schepen loef- match-neigingen waarbij zij elkander uit de koers loefden en tot ver buiten de baan geraakten. De Vries Lentsch bekeek het goed, trok zich van nieman< iets aan en stuurde recht naar merkteken 2, zodat hü op de vijfde plaats kwam. Maar toen hij voor de tweede maal het merkteken bereikte, was zijn positie weer hope loos. Het scheen dat zijn schip aan dc wind niet voldoende snelheid kon maken. Na zijn verloren wedstrijd van Dinsdag konden wij hem nu volledig uitschake len, zijn kansen op een redelijk eindre- fini'sh bleek, dat Engeland met de be kende Stewart Morris als stuurman, vei was uitgelopen, Canada werd twee c Zweden derde, Nederland dertiende. Brrrr O rakenklasse Onze landgenoot Jonkermaaktein de drakpnklasse een zeer slechte start en vertrok vNjwel als BU merk teken 1 lag Finland aan de top, gevolgd te Denemarken en Zweden; Jonker on de achtste plaats. Vertrouwend od het weerbericht dat afnemende wind had voorspeld, gebruikte de Nederlander een zeer bol zeil, dat nadelig bleek te zijn, toen de windsnelheid constant bleef. Weer wonnen de Scandinavische landen. Nederland eindigde op de zesde plaats. Fireflies De Jong startte uitstekend in goede positie en ging aan het hoofd van een groot veld jollen aan stuurboord naar de westzijde van de baan. Slechts een vijftal maakte een bakboordslag, hetgeen later gelukkig bleek te zijn, zodat ze voor kwamen. Doordat De Jong boven dien aan stuurboord nog in dwangpositie geraakte, kwam hij pas als negende bij het merkteken 1. Op de kruisrakken stuurde De Jong netjes, zodat hij zich weer naar de vierde plaats opwerkte. Op de laatste ruimwindrakken liep zijn jol zeer slecht, zodat hij weer negende werd. Het laatste stukje tot de finish in de wind op, bracht hem echter weer winst, zodat hij als vijfde eindigde. De stand na twee races is, voor wat dc Nederlandse deelnemers betreft, de volgende: Swallow-klasse veertiende, firefly-klassc vijfde; étar-klgsse vierde; drakenklasse zesde. waar we druk aan bezig zijn en tele foneren, er is ook een schitterend restau rant. Het enige wat stoort, is dat ver vloekte luidspreker-ding. Voor de vier de maal wordt nu al gezocht naar Mon sieur Delcourt van „ParisPress" maar meneer Delcourt is nergens te vinden. Dan werd er gelijk in het Amster damse Stadion gebruikelijk is ge vraagd of iemand „onmiddellijk naar huis wil komen'. Zit zeker onder de pan toffel! Wij hopen niet dat het die rare journalist is met dat snorretje uit Alla habad, want dan moet z'n „Missus" nog eventjes wachten en zwééit er straks wat. Méér service In Civic Hall mag men niet iets laten liggen. In onze (bijna spreekwoordelijke) onschuld hadden wij gisterenavond ons jasje „even" over de stoel gehangen en onze schrijfmachine laten staan. De „doublé Scotch" in de bar was echter zóó voortreffelijk (oip over de gezellige conversatie van meneer Jonason uit Stockholm maar te zwijgen) dat het haast geen wonder was dat het léat werd. Wèg jasje, wèg Corona! Maasbode in last. Gepeins van „what to do?" in de Underground. Mathilde in tranen. Komen.we daar eindelijk in het Great Western Royal Hotel en daar staat in de hall ons masjientje op ons te wachten. Scotland Ybrd had het labeltje van ons Londens woon-paleis ontdekt en het thuis bezorgd. Als dat geen „serviceisf moet er een andere naam voor worden uitgevonden. door lag Vrijdag 6 Augustus Athletiek: 4 x 100 meter esta fette (series); 4 x 400 meter estafette (series); 1500 meter (fi nale); 200 meter dames (finale); tienkamp: (110 M. horden, discus, polsstok, speer en 1500 mëter). Zwemmen: 100 "meter rugslag heren (finale); 200 meter school slag heren (demi-finales); 400 M. vrije slag dames (demi-finales): 4 x 100 meter dames (finale); 1500 meter heren (demi-finales); toren- springen dames; waterpolo. Hockey: Oostenrijk—Argentinië, India—Spanje. Schermen: degen-équipes. Koelen: herkansingen en kwart finales. Zeilen: dagelijkse race voor alle klassen. Schieten: geweer 300 M. staand. Worstelen: Grieks-Romeinse stijl (finales) RaiUo-mtzenidingen Hilversum I (301 M,); 16.25— 16.40; 16.55—17.15; 17.45—18.00; 19.15—19.50; 22.30—23.00 Hilversum II (415 m 7 20—7.45; 12.30—12.45. B.B.C. (342.1 M.): 21.1521.20. B.B.C. (1500 en 261.1 M.): 20.00 —20.30; 22.15—22.30. Voorts uitslagen in de gewone nieuwsuitzendingen. Wim Slijkhuis doet het eveneens uit stekend. Hier gaat hij door de finish in de tweede serie op de 1500 M. in de goede lijd van 3 min. 52.1 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2