Nieuwe Kabinet bracht belangrijke verschuivingen Zullen de veranderingen ook verbeteringen blijken? Dr. Beel naar Indië? Het nieuwe Kabinet beëedigd H. Vader tot Duitse katholieken KATHOLIEKE ARBEIDERS AAN DE STUDIE De Russen vertragen het tempo hunner actie DE NIEUWE MANNEN r KARDINAAL DE JONG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 70ste JAARGANG ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 No. 20692 DANKBAAR MAAR NIET VOLDAAN Naar wij vernemen, worden op het moment onderhandelingen gevoerd tussen dr- Beel en het nieuwe Kabinet over de bezetting door eerstgenoemde van een be langrijke functie in de op te rich ten Nederlands-Indonesische Unie De komst van de heer Neher dezer dagen naar Nederland, staat in verband met deze onderhande lingen. Naar wij vernemen, heeft dr. Beel zijn beslissing omtrent de aanvaarding nog in beraad ge houden- Donderdag regeringsverklaring OP 5 SEPT. A.S. VIA RADIO VATICANA VLUCHTELINGEN UIT BALTISCHE LANDEN f WAARSCHUWING Nadat wij gisterfen reeds de portrettén gaven van de ministers Drees en Van Schaik, volgen hier die van de andere excellenties. r Twaalf en een half jaar Aartsbisschop SUIKER VOOR HULPVER- LENINGSPROGRAMMA Twaalf en een half jaar is het morgen geleden, dat Z. H. de Paus het verzoek aanvaardde, dat Utrecht's aartsbisschop mgr. J. H. G. Jansen tot hem had gericht om hem ontslag te verlenen als Aarts bisschop van Utrecht. Dit besluit hield in dat tegelijkertijd mgr. Joh. De Jong aartsbisschop werd. In September van 1935 immers had de H. Vader de praeses van het Groot-Seminarie Rijsenburg dr. Joh. de Jong benoemd tot coadju tor met recht van opvolging van mgr. Jansen; wiens gezondheid te wensen liet, terwijl hij tevens werd benoemd tot titulair aartsbisschop van Rusio. De facto is' de tegenwoordige Kardinaal derhalve morgen twaalf én een half jaar aartsbisschop van Utrecht. Zijn intronisatie als zodanig had in een eenvoudige plechtigheid plaats in de Kathedraal van St. Cathrijne op 14 Februari 1936. Ter gelegenheid van het veertig jarig priesterfeest van Zijne Emi nentie op 15 Augustus a.s. zal er gereder gelegenheid zijn nader in te gaan op de figuur van de jubile rende Aartsbisschop. Voor heden mogen wij daarom volstaan met een eerbiedige geluk wens. Zijn broertje overreden en gedood TIEN PCT. VAN UITGEEST'S INWONERS ZIEK Gorgelwater bij emmers DE KANTOREN van de Redactie en 'öe Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredaqteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE AD VERTE NTEE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.Ieder woord meer 5 cis. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Eerste Kabinet onder socialistische signatuur Het „driemaal is scheepsrecht" is ook in de politiek nu weer van kracht ge bleken, vermits na een maand van ver geefse pogingen een termijn overigens in onze parlementaire geschiedenis niet onrustbarend en alleen met het oog op de tijdnood en de precaire omstandighe den wat nijpend tenslotte de tweede formateur mr. Van Schaik er in geslaagd is een nieuw kabinet voor het front te brengen. Wij mogen hem daarvoor onze erkentelijkheid niet onthouden al zal wel licht in katholieke kring het „dankbaar, maar niet voldaan" opgeld doen. Dat Nederland weer een verantwoordelijke regering bezit, is in ieder geval een feil. citatie waard. Bezien wij het nieuw aangetreden team, dan valt allereerst op, dat het het zonder de vertrouwde figuur van dr. Beel zal moeten stellen. Haar missen wij node in deze nieuwe combinatie, daar deze func tionaris, die rijpe ervaring aan voorzich tig beleid en groot coördinatievermogen paarde, speciaal ook wat het cardinale punt der reconstructie van het Konink rijk betreft over meer leidinggevend ge zag beschikt dan van de nieuwe minister president vooralsnog te verwachten is. Ongetwijfeld is de heer Drees een be kwaam staatsman, die vooral op het hem vertrouwde gebied, waar hem nog een frote taak wachtte, zich vele verdiensten eeft verworven, maar of hij door zijn persoonlijke kwaliteiten de eerstaange wezens mag heten, om de ministerraad wacht m°et Stellig worden afge" Zijn uitverkiezing voor die post door de formateur, dle hem als viee-voorzitter terzijde blijft staan, vormt echter blijk baar mede de prjjS| waarvoor een einde on worden gemaakt aan de talrijke prestige-kwesties, die rond deze forma tie om oplossing vroegen. Niet alleen de middengroepen van Cli.U. en V.V.D. dooh ook de P.v.d.A., ofschoon haar aanhang by de stembus 'n behoorlijke veer liet, hébben het in dit opzicht mr. Van Schaik niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft het tenslotte toch voor elkaar gekregen, dat de genoemde mid dengroepen, die niet anders dan geza menlijk in zee wilden, een prominent ministerie voor haai deel kregen. De V.V.D. ziet haar voorzitter, mr. Stikker, eerst voor Veleer en Waterstaat aange zocht, de taak van baron Van Boetzelaer overnemen, de C.H.U. haar Amsterdamse wethouder mr. Schofcking aan het hoofd van het Oorlogsdepartement optreden. Dat deze laatste verschuiving ten koste van de katholieke bewindsman Fiévez moest gaan, zal in onze gelederen weinig bewondering wekken. Van de andere kant vergete men niet, dat de P.v.d.A. afstand heeft moeten doen van de belangrijke post aan O. G., die nu een frisse, katholieke kracht, mr. Sas sen, in de internationale verhoudingen reeds ingeleefd, is toevertrouwd. Van hem moeten wij de beste verwachtingen koesteren als opvolger van mr. Jonkman, die wel de hitte van de dag heeft ge dragen, doch daar op den duur niet tegen bestand bleek. De heer Götzen blijft hem voorlopig zonder portefeuille assisteren. Bij de desolate schatkist houdt ook nu nog prof. Lieftinck de wacht; hem laat men de oplossing der astronomische cijferpuzzie, waaraan hij zich sedert twee jaar gezet heeft. Dat prof. v. d. Brink hem ais beheerder van Econo mische Zaken blijft terzijde staan is voor de goede gang van zaken een waarborg te meer. Van Justitie is mr. Van Maarseveen naar Binnenlandse Zaken verhuisd, nu mr. Witteman daar voor niet meer beschikbaar bleek. Van de oorspronkelijke bedoeling, deze scherpzinnige jurist door de P. v. d. A. voorzitter der parlementaire enquête commissie, mr. Donker, te vervangen is inmiddels niets gekomen; hij wordt aan het belangrijke Justitiedepartement op gevolgd door mr. Wijers, de vice-presi dent van het Bossche gerechtshof, die in ons rechtsbestel mede zijn sporen reeds heeft verdiend. Aan Sociale Zaken zien wij Drees' plaats vervangen door diens partijge noot Joekes en het valt slechts te ho pen, dat deze ruii op den duur gelukkig zal blijken. Ook minister Gielen schijnt voor de eer bedankt te hebben als béte noire der gouvernementele oppositie te fungeren. Grote verdiensten verwierf hij zich in zijn korte .bewind voor alle takken van onderwijs en zijn naam zal vooral ver bonden blijven aan de. pacificatie op het gebied van hoger onderwijs. De Nijmeeg se hoogleraar, prof. Rutten, die in zijn plaats treedt, wacht om te beginnen de oplossing van het moeilijke radiovraag- stuk. De demissionnaire bewindslieden voor Landbouw en Wederopbouw, de heren Mansholt en in 't Veld blijven in hun functie. Moge vooral laatstgenoemde spoedig bewerken, dat zijn departement de vleugels breed gaat uitslaan. Over het geheel genomen vertoont het nieuwe kabinet meer verschuivingen dan de aanvankelijke constructies deden ver moeden. Op zijn program zal moeten ge wacht worden voor een nader oordeel om trent zijn karakter, dat van parlementair naar extra-parlementair schijnt over te hellen. Het bestaat wat de partijverhou dingen betreft uit 6 KVP, 5 P.v d.A., 1 VVD, 1 CHU en 2 „neutrale" ministers. Een frans spreekwoord zegt: Quand on n'a pas ce qu' on aime, il faut aimer ce qu'on a. Het eerste optreden in Nederland na normale verkiezingen van een kabinet onder socialistische signatuur zal bij velen weinig geestdrift wekken. Als het nu eenmaal onvermijdelijk was, dan mag uit dit oogpunt en politiek gesproken de keuze van de heer Drees zeker als de beste worden beschouwd. In Berlijn wordt de bensine-schaarste dagelijks meer merkbaar. In het stadsbeeld vertoont zich steeds meer de paardentractie. Gisteravond is de officiële bevestiging gekomen van het bericht, dat wij in ons blad van gisteren reeds brachten, dat nl. mr. Van Schaik was geslaagd in de vor ming /an aen kabinot. De samenstelling geheel overeen met de door ons L. vld6i dlen.verstande, dat minis ter Van Schaik ad interim de portefeuil- v®n Verkeer en Waterstaat zal behe ren tot de nieuwe bewindsman voor 't departement zal zijn benoemd. Hedenochtend om 10 uur heeft ten pa- leize Soestdijk de beëdiging plaats gehad van het nieuwe kabinet. Donderdag Regeringsverklaring? De nieuwe regering zal zich waarschijn lijk Donderdag 12 Augustus aan de Sta- "-Generaal presenteren. die gelegenheid af te leggen „agarlngsVerklaring zal <*e positie van dit ?1ah?£„?1ula"kal:>inet duidelijk maken. Het Kamnet neeft een extra-parlementair ka rakter, doch verschilt in zoverre van jr?ea^t^Xtra"parlementaire kabinetten, da. gaa,ns ,wel politieke figuren als minister optreden, zonder dat bindende afspraken tussen de Kamerfracties zijn gemaakt. Er loopt dus geen rechtstreekse draad tussen de fracties onderling. Het program is; dat spreekt vanzelf, wel bin dend voor de kabinetsleden. yerklaringen van ministers Tijdens een kort onderhoud met de kabinetsformateuri mr. J. R. H. van Schaik, weigerde deze zich uit te laten over de afgelopen onderhandelingen. Hij zeide, dat deze kwestie in de komende regeringsverklaring vervat zal zijn. Mr. Stikker de nieuwe minister van buitenlandse zaken verbleef gisteravond te Noordwijk ten huize van mr Cnoop Koopmans, directeur van de afdeling eco nomische zaken van het departement van buitenlandse zaken. In een kort interview per telefoon verklaarde hij zeer verheugd te zijn, dat de kabinetscrisis is opgelost. „Dit opent", aldus de minister, „de m?ge- lijkheid om de verschillende politieke problemen van de laatste tijd te verklei nen". Ik acht, zo besloot mr. Stikker zijn verklaring, „het mogelijk, dat dit nieuwe kabinet, ondanks de geschilpunten van politieke aard, ongetwijfeld tot een be vredigende samenwerking zal komen". kunnen Mr .Joekes zeide in een kort interview, dat hij de sociale politiek in de geest van zijn voorganger wilde voortzetten. Het voorbeeld van de heer Drees acht hij de moeite waard om na te volgen. Hij hoopt de uitbouw der sociale verzekering ver der voor te bereiden in overleg met de georganiseerde werkgevers- en arbeiders organisaties en tevens in overleg met die groepen de sociale vrede te helpen be vorderen. Op de nationale luclgtvaarttentoonstelling te Amstelveen is een geheel van suiker vervaardigde afbeelding van de gouden koets te bewonderen. De, afbeelding der koets met haar volledige bezetting in de juiste ver houdingen is tot in de fijnste finesses weergegeven. (Van onze redacteur) Prof. Veraart: Publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie al weer voor 'n stuk verpolitiekt. Bijna 300 „voormannen" van de K.A.B. in het Aartsbisdom zijn bijeen gekomen in 't aartsbisschoppelijk klein seminarie te Apeldoorn om zich te be zinnen op een hoogst belangrijk en actueel vraagstuk, dat het hele Neder landse volk raakt, doch de arbeiders in het bijzonder, de publiek-rechtelijke bedrijfsorganisatie met alle maat schappelijke structuur-veranderingen en hervormingen der zeden, die daar mee inhaerent zijn. „Christelijke verhoudingen christe lijke mensen", dit is het motto van deze studiedagen en waarover de eerste inlei der, niemand minder dan de pionier, prof. dr. J- A. Veraart, zijn grote vol doening uitsprak, omdat tussen beide be grippen een noodzakelijk verband is. In zijn kernachtig openingswoord, waarbij vertegenwoordigers van de Kath. Middenstandsbond en van de St. Adel- bertusverenigmg werden welkom ge heten, wees ook de heer J. Albers er op, dat onze moderne samenleving mank gaat aan een gebrek aan christelijke mensen en een gebrek aan christelijke verhoudingen. Onder luid applaus der aanwezigen dankte hij prof. Veraart voor diens baanbrekend werk als hoogleraar ter verkrijging van de morele gelijk berechtiging van de Nederlandse arbei dersstand. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie.- Na een zeer interessante inleiding waarbij hij in het kort nog eens de af schuwelijke onchristelijke verhoudingen schetste, waaronder de arbeiders vroeger leefden, constateerde prof. Veraart, dat het met de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie sinds de bevrijding weer anders is gelopen dan wij met de klare voorlichting van Quadragesimo Anno hadden mogen hopen. Voor een stuk is deze zaak al weer verpolitiekt en com promis geworden. De een Is voor de bedrijfsraden, de ander voor de onder nemingsraden, alsof deze twee te schei den zijn. We zien, dat de weg, die nu gekozen is, een zeer lange weg is. De instellingswetten zullen niet. komen met d.e vaart, waarmee zij komen moeten. Als de wet v. d. Brink tot stand ge komen is, neemt het gehele Nederlandse volk de verantwoordelijkheid op zich voor de productie en de verdeling der goederen. Komend tot de taak van de stands organisaties, merkte spr. met nadruk op, dat de gehele bedrijfsorganisatie niets wordt als de standsorganisaties haar niet leiden. Ze moeten aan de socialisten en communisten duidelijk maken, dat de be drijfsorganisatie zeker niet is te be schouwen als een overgangsstation naar het socialisme. Op. twee punten, zo besloot spr., zal uw organisatie bijzonder waakzaam moe ten zijn: tegen de reactie, die nu weer volop dreigt tegen deze bedrijfsorgani satie en tegen het aanvreten door com munisten, maar ook door in vele op zichten daarop gelijkende socialisten. Z.H. de Paus zal zich op 5 Septem ber a.s. gedurende een uur over Radio Vaticana via de 72ste Duitse Katho liekendag te Mainz voor het eerst rechtstreeks tot de Duitse Katholie ken wenden. Alleen reeds hiermede s het belang van deze manifestatie, waaraan 60.000 Duitse Katholieken deelnemen, voor de gehele christen heid aangegeven. „Niet klagen handelen" is het motto I van deze Katholiekendag, welke van tot 5 September zal duren. Het hoofd thema van alle bijeenkomsten is „De Christus in de nood der tijden". Als inleiding tot deze manifestatie komen de leden der verscheidene werk- comité's op 1 September bijeen ter be- i studering van „De godsdienstige en zede lijke toestand van de Duitse Katholie ken". Op 2 September geschiedt de plechtige opening met een Pontificale H. Mis in de Dom van Mainz. Twaalf werkcomité's zullen op 2, 3 en 4 September de volgen de onderwerpen behandelen: 1. Geloof en principiële houding; 2 Sociale kwesties; 3. Nood en hulpacties; 4. Huwelijk en gezin; 5. Jeugdproblemen; 6. School en opvoeding; 7. Het probleem der vrouw; 8. Radiowezen; 9. De film; 10. Katholieke publiciteit; 11. Vorming en beschaving; 12. Supra-nationale samen werking. In de onbeschadigde Mainzer Dom, een der prachtigste montmenten van de Katholieke beschaving, worden predika ties gehouden door P. Ivo Zeiger S.J. (van de Duitse Vaticaanmissie); Pater Brachthauser O.P. (de bekendste predi ker van de Keulse Dom). De jurist prof. dr. Kirchenhoff (uit Russische krijgs gevangenschap teruggekeerd) en de Oberbürgermeister van Düsseldorf, Gec- keln, behoren tot de talrijke leken, die het woord zullen voeren op verschillende bijeenkomsten. Op 2. 3 en 4 September des avonds openbare bijeenkomsten in de Dom van Mamz. Dan wordt over de volgende the ma's gesproken: „De levende God"; „De mens en de levensnoden"; „De Christe lijke verbondenheid onder de volken". De Zweedse motorboot Ostervag is Donderdagavond uit Stornoway (Noord- Schotland) vertrokken met 75 Estlanders aan boord om te pogen de Atlantische Oceaan over te steken naar Canada. Reeds eerder deze maand is een boot met Baltische vluchtelingen naar Canada vertrokken. Verder is Donderdag in Lowestoft (Suffolk) een kleine motorboot aan gekomen met 13 Finnen, (Telefonisch van onze correspondent) De gebeurtenissen te Berlijn blijven weinig houvast bieden voor verwachtin gen omtrent het nieuws, dat vandaag uit Moskou wordt verwacht. Opnieuw over heerst in de berichten het militaire element. Men krijgt echter de indruk, dat het openlijk militair vertoon der Russen meer als een demonstratie dan als een ernstige bedreiging moet worden opge vat. Deze indruk wordt versterkt door het feit, dat van een ernstige hindernis jegen< de naar steeds nieuwe records klimmende luchtbrug nog altijd niet ge sproken kan worden en eveneens door de omstandigheid, dat enkele van de in de verwarring te Berlijn onvèrmijdelijke incidenten zich zonder moeilijkheden hebben laten gladstrijken. Blykens een advertentie-campagne in de dagbladpers is de „Ned. Ver. voor sexuel-e hervorming" weer volop in actie getreden. Tijdens de bezetting was haar het zwijgen opgelegd, zij het niet uit overwegingen aan de christelijke moraal ontleend. Van de herwonnen „vrijheid" maakt zij ampel gebruik om geleden schade in te halen ep vele onzer publiciteitsorganen ontzien zich niet aan dit onze volkskracht ondermijnend stre ven hun medewerking te verlenen. Want de lectuur die de vereniging te koop biedt en de consultatiebureaux die zij beschikbaar stelt staan er rij ten overvloede nog eens op gewezen in dienst van propaganda voor het neo- malthusianiswie. Vooral de jongere generatie, die moge lijk voor het eerst in contact zou komen met deze „hervormings"-beweging, moge hierbij haar ware karakter duidelijk zijn gemaakt. PW* Mr. D. CJ. Stikker, Buitenlandse Zaken Mr. Th. R ,i, wijers, Justitie Mr. J. H. van Maarseveen, Binnehlandse Zaken. Prol. dr. F. J. Th. Rutten, Onderwijs, K. en W. Mr. W. F. Schokking, Oorlog en Marine Mr. dr. J. In 't Veld, Wederopb. en Volkshuisv. Prof. mr. P. Lieftinck, Financiën Mr. A. M. Joekes, Sociale Zaken Prof. dr. J. van den Brink, Economische Zaken. Mr. E. M. J. A. Sassen, Overzeese gebiedsdelen L. Götzen, Minister zonder portefeuille S. L. Mansholt, Landb., Visserij en Voedselv. Ook met het uiteensplijten van het stadsbestuur loopt alles tot nog toe om zo te zeggen gesmeerd. Met de politie is bet nu practisch gebeurd. Er is een wes telijk korps, gezuiverd van communis tische elementen gevormd. Het is plech tig geïnstalleerd en ten overvloede heeft burgemeester Friedensburg gisteravond tijdens een van de regelmatige massabe togingen nog eens gezegd, dat dit nodig was, om te voorkomen, dat de politie tot een stormram tegen de democratie zou worden gedegradeerd. Aan de oostelijke kant heeft ridderkruisdrager Markgraf de zuivering van zijn corps nu zo goed als voltooid en kan de S.E.D. ervan verze kerd zijn, dat de laatste resten van haar aanhang de macht stevig in handen heb ben. Zelfs het feit, dat aan de sector grenzen rode dedectives door hun weste lijke collega's in de boeien geslagen zijn, kan aan het „reibungslose" karakter van deze splitsing geen afbreuk doen. Overigens beleeft men het hier, dat de Russen het toelaten, dat het hart van het verzet tegen hun methoden nog altijd in hun eigen sector blijft kloppen. De ma gistraat, dagelijks als verraadster van de zaak van „het arbeidende volk" gebrand merkt, gaat rustig met haar werk voort in hetzelfde gébouw, dat een maand, ge leden door een communistische massa werd bestormd. De Russen 'hebben hun eigen communistische voedselwethouder aangesteld. Er zijn er nu twee; zij zitten in hetzelfde bureau en verdelen broeder lijk de arr^bten. In een en hetzelfde kan toor wordt de verdeling geregeld van de Amerikaanse blikken, die uit de lucht regenen en van het Russische graan, waarvan men nog elke dag roerende plaatjes in de rode bladen ziet verschij nen. Ten overvloede vertelt een Brits of ficial dan nog, dat de administratie uit stekend loopt. Datzelfde zegt hij van het stadskantoor, waar geduld'ge beambten bezig zijn, de vele kluwens te ontwarren, waaruit nie mand wijs kan worden. De Russep heb ben na hun aanvankelijke toegevendheid weer bezwaar gemaakt en de bedrijven worden nu inallerijl van Westmarken voorzien, om hun loon te kunnen beta len. De elkaar vurig bestokende weste lijke en oostelijke C.D.U. deelt nog altijd broederlijk hetzelfde kantoor. Het aan de Russen behorend deel der liberale partij werkt met een staf van beambten, die in hun vrije tijd westelijke liberalen zijn. Dit alles zijn niet alleen humoristi sche verschijnselen, doch men kan er ook uit afleiden, dat de Russen het tempo van hun actie aanzienlijk hebben ver traagd. Nu wacht men blijkbaar het resultaat van Moskou af en wil geen stap doen, die hun een later prestigeverlies zou kunnen opleveren. De klokken van alle Katholieke kerken in Duitsland zullen luiden in de namiddag van 4 September en op Zondag 5 Sep tember het begin aankondigen van de grote massademonstratie, .om te herden ken, dat 100 jaar geleden de eerste Ka tholiekendag te Mainz werd gehouden. Het resultaat van de studiedagen wordt geformuleerd in „De taak van de Duitse Katholieken". Prof. Dovifat uit Berlijn zal spreken over het Duitse katholicisme in de afgelopen eeuw. Het Amerikaanse departement van landbouw heeft medegedeed, dat per einde Juli ongeveer 712.690 short ton aan Cubasuiker van de oogst 1948, ruwe Pe ruviaanse suiker van de oogst 1947/48 en direct voor het gebruik geschikte Java- suikër krachtens hulpverleningsprogram ma's naar het buitenland zijn uitgevoerd. De gehele hoeveelneid Peruviaanse sui ker. welke door de C.C.C. werd aange kocht, is thans verscheept. Van de 16.800 ton Javasuiker, zijn nog 11.650 ton over en van de 1 millioen ton ruwe Cubasui ker waren per 1 Augustus nog 331.271 ton beschikbaar Gisterenavond om ongeveer half zeven zou de veertienjarige zoon van de aard appelhandelaar M. van der H. te 's- Gravenzande de vrachtauto van zijn vader keren. Juist op het moment, dat hij draaide, liep zijn vierjarig broertje voor de wagen. Het ventje kwam te vallen en kreeg een der wielen over zijn hals en borst. De kleine was op slag dood. Een tweejarig broertje kon nog juist op tijd voor de auto worden weg getrokken. Het slachtoffertje was gisterenmorgen reeds op de Zeestraat aan een ongeluk ontsnapt, toen een bestuurder van een auto door tegenwoordigheid van geest nog juist een aanrijding kon voorkomen. De jongen kreeg toen slechts een kleine stoot van de schokbreker. Bijna 1/10 van de inwoners van het watersportcentrum Uitgeest (N.-H.) is in de loop van deze week aangetast door een keelaandoening, soms gepaard gaande met hoge koortsen en vlekken op de huid, die aan roodvonk doen den ken. De beide plaatselijke doktoren hebben sinds het massale uitbreken van deze keelaandoening, Zaterdag op Zon dag j.l„ onder hoogspanning gewerkt om de tientallen, welke later tot een 4 a 5® aangroeide, patiënten (Uitgeest heeft een goede 4000 inwoners) van gorgeldrank te voorzien, welke dan ook bij "emmers tegelijk is gemaakt. Het verloop van de ziekte is zeer verschil lend. Sommige patiënten ondervinden er zeer veel hinder van en moeten het bed houden, anderen hebben alleen, maar wat last van hun keel, meestal verdwijnen de verschijnselen binnen 'n paar dagen na flink gorgelen en neemt de koorts af. De inspecteur van de Volksgezond heid in de provincie Noord-Holland heeft met de beide doktoren hier en daar in Uitgeest een onderzoek inge steld en daarbij zijn enkele gevallen van roodvonk geconstateerd. Hè1 spu tum van een aantal patiënten is voor bactereologisch onderzoek naar UtreajJit opgestuurd en de medici hopen aan de hand van het resultaat te kunnen vast stellen met wat voor soort ziekte men hier te doen heeft. Er bestaat echter voorshands, zo deel de de burgemeester mede, geen reden tot ernstige ongerustheid en men heeft de indruk, dat de ziekte zijn hoogtepunt reeds bereikte en binnen niet al te lange tijd zal afnemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1