Nieuws d. STAD OMTREK LAATSTE BERICHTEN Het begin van Rotterdam's nieuwe luchthaven LANGS DE De doos dokier Sila MISDAAD EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN PATER JANSSEN O.P. Nederlands nieuwe Koningin EEN VERREGENDE WEDSTRIJD IJN Goederenvervoerders over het wegtransport IN AMERIKA m De kroningsstoet op 6 September Ministeriële toestemming afgekomen MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 PAGINA f PAROCHIE VIERT HET FEEST MEE INTERNATIONAAL GEZEL SCHAP NAAR SCHIEDAM IN DE KETHEL IS EEN DANS Ook hier de regen spelbreker STORMSCHADE FRANK-BEKER VOOR BESTE HERMIAAN 15 JAAR VOOR S.D.-SPIONNE Schreieder als getuige VLAARDINGEN VERKEERSINCIDENTEN Excelsior 1 en SCHC troffen het niet BURGERLIJKE STAND FRANKRIJK'S TOL AAN DE STORM Minstens 15 personen verdronken VERSTERKINGEN LANGS DE BERLIJNSE WESTGRENS? BELGISCHE LUCHTMACHT- SCHOOL AFGEBRAND POSITIES TROEPENSCHEPEN De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez, reis van Batavia naar Amsterdam, arri- De „Johan van Oldenbarneveldt", op Veerde Zondag te Suez. TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN IN ACTIE door WALTER L. GEBAUER omtrent vreemde staan. NIEUWE MOEILIJKHEDEN BIJ DE TRAM? De belangstelling van de zijde van vrienden en meelevende parochianen ft/as zeer groot. De mooie ruimte in de win kel van het ouderlijk huis was een ideale receptie-gelegenheid, die ampel gelegen heid bood tot het uitstallen van de vaak zeer waardevolle cadeaux. Tijdens het plechtig lof, dat om half 7 door de neomist werd gecelebreerd, assisteerden de oud-pastoor van de Haven, de zeereerw. heer Binkhorst en Pater Beekman. Een mooiere dag, dan de viering van de feestdag van St. Dominicus, de grote vader van zijn orde, had Pater Vincentius Jarfssen moeilijk kunnen kiezen, om voor zjjn ouders, familie, vrienden en. beken den zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. De rijkdom van zijn parochiekerk zal hij als een herinnering steeds bij zich .gedragen hebben, maar het Hoogaltaar zo herschapen in een tuin van smetteloos witte bloemfonteinen, geen beeld uit het verleden zal er overeenkomst mee ver tonen. Een week, nadat Z. H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bisschop van 's-Her- togenbosch, hem tot priester had gewijd, deed de jonge priester zijn intrede in de kerk, voorafgegaan door de georganiseer de jeugd van de parochie: Kabouters, Gidsen, Pioniersters, Welpen, Verkenners en Voortrekkers en 'n stoet van bruidjes. Bij deze eerste plechtige H. Mis assisteerden hem Pater Bruineman O.P. als diaken en Pater H. Beekman O.P. als subdiaken, terwijl de pastaor van de parochie, de zeereerw. heer A. Oorsprong, fungeerdé als presbyter- assistens. Dé oud-novicemeester van de Neomist, Pater Waanders, hield de predikatie, waarin hij behalve gelukwensen aan de jonge priester en zijn ouders, ook de ge lovigen feliciteerde, hen aanmoedigend om te blijven bidden voor een bestendi ging van de mooie stroom van priester roepingen, welke Schiedam voortbracht. Onder leiding van de heer Boer zong het parochiële Zangkoor de 3-stemmige Mi3 „Lauda Sion" van Hub. Cuypers in samenwerking met het Gilde-koor, dat o.l.v. Pater Martin tevens de wisselende gezangen zong. Na de Mis werd het „Laudate pueri" van Jan Mul gezongen. Het was voor de Neomist zeer zeker een bijzondere vreugde, dat hij bij het H. Misoffer de kelk kon gebruiken, welke hem door zijn familie geschonken was. volksdans-minnénd. Deze kelk was een prachtig voorbeeld oorlog er de klad in het zou wel won van de. moderne edelsmeed-kunst, waar- der zijn, als Mars de volksdans-muze in het atelier Roosmalen uit Utrecht geen beentje gelicht had: na de bevrij- hieuwe artistieke hoogtepunten van i ding werd met nieuwe moed een dans vorm en bewerkings-schoonheid bereikte. groep opgebcuwd, die elke Vrijdagavond op het land van de Jong de vreugde en Op Zondag 29 Augustus zal in Schie dam een internationaal gezelschap van korfballers de diverse sportterreinen be treden. In verband met de uitwisseling tussen Schiedam en Wandsworth en het Regeringsjubileum is van dit bezoek iets bijzonders gemaakt. Enkele ploegen ko men uit Engeland, België stuurt sterke vertegenwoordiers, Utrecht, Amsterdam, Dordrecht en Zeist zenden Nederlandse twaalftallen. De organisatie van de wed strijden is in handen van de Schiedamse korfbalverenigingen Schièdam, Succes en Avanti. Op de B.-terreinen van Hermes- D.V.S. aan de Damlaan vinden de wed strijden plaats. Schiedam zag nooit eerder zo internationaal korfbalgezelschap op de velden. In de Kethél is een dans, een volksdans. Dat begon 11 jaar geleden door de bezie ling van de heer en mej. Zoutebier. Zij leerden de jongens en meisjes van Kethel de rijkdom aan dansvormen van veler landen kennen en dansen. Het begin, dat zij gemaakt hadden, bleek reeds na korte tijd uitgegroeid tot een vaste verkering, want al raakte zij naar het Utrechtse toe in de Meërn kweekte zij een nieuwe generatie Driekus-man-en Peerde-sprong- aanhangers de Kethel bleef vurig Tijdelijk bracht de De storm heeft in Schiedam flink huis gehouden. In de Tuinlaan waaide een boom om en bleef over de rijweg hangen onuitputtelijke energie van de jeugd naar buiten danste. En tussen de dansen door werd gezongen, veel gezongen. Op de mu ziek van de heer Cor Don, die voor het dansen en zingen met zijn accordeon de muzikale fundamenten bouwde, werden heerlijk gezicht zou dat op het open veld onder de stralende zon geweest zijn maar is van 12 uur tot laat in de middag gedanst met volle overgave en blijde zin. Die uit de Meern hebben alle reden om op 29 Augustus hun beste beentje voor te zetten want dan komen de Kethelse werkelijk maken. een buitendag van kunnen Het oud-lid van Hermes-D.V.S., A. Frank, die nog bestuurslid van D.V.S. was voor de samensmelting met Hermes een feit werd, heeft een beker beschikbaar gesteld, welke jaarlijks aan dat lid zal worden uitgereikt, dat op welke wijze dan ook bijzondere diensten voor Her mes-D.V.S. heeft verworven. Het geldt hier dus niet alleen d? sportieve prestatie, maar ook de persoonlijke inzet voor de vereniging als belangrijk bestuur- of commissiewerk, nuttig initiatief e.d. Le den, donateurs, trainer en terrein knechten kunnen de beker winnen. De schenker heeft voor 1948 zelf de be stemming aan de beker gegeven. Deze is uitgereikt aan Cokkie van der Tuijn, die zich door volhardend ontwikkelen van zijn talenten een eervolle plaats in het Nederlands elftal heeft weten te verwer ven. lig in de consumptietent. waar de Volks bond tegen Drankmisbruik voor goede consumptie zorgt tegen billijke prijzen. Vanavond treden hier de Kajotters voor u op in samenwerking met de band van school D. Dinsdagavond zijn de Kajotters er weer en dan zorgen de Etona's er voor parterre-acrobatiek. Hsbt u die kracht mensen nog niet zien werken Welnu, dan is er die avond de gelegenheid vóór. Woensdag,' de sluitingsavond dus, wordt een knalavond. Dan treden er niet min der dan 3 gezelschappen op. Allereerst volksdansers hun tegenbezoek afleggen. En laat de Bilt nu zorgen, dat zij er'The Western Warblers, de cowboyband Vijf jonge vele uren doorgebracht, als in de hemel, ^ntwort^ in v°lgens alle -af waaide een boom.jm Een rolbak was het de traditioneie buiten- werd van een pand aande Emmastraat Tenminste die was op het program- geslagen. Het luik klaperde gevaarlijk eeDlaatst als wind en weder dienden. chinefabriek v. E. aan de Buiten Haven-1 deTn ®ehouden;. Vijftien jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzetting uit de bei de kiesrechten werd gistermiddag door de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Ge rechtshof geëist tegen de 50-jarige D. D. voormalig echtgenote van W. G. P., we gens spionnage tijdens de bezetting voor de S.D. in Den Haag. Zij had bij de S.D. een driedubbele functie, nl. die van ver raadster, spionne en vertrouwensvrouw. Behalve in Nederland had zij ook ge werkt in België en in Spanje. In Madrid had zijn o.a. betrekkingen aangeknoopt met een geallieerde officier, die haar verteld had, dat de geallieerden via Span je een aanval zouden doen op Ilahë of Noord-Afrika. Deze mededeling had zij aan haar Duitse vrienden doorgegeven. In 1941 verried zij een groep Haagse ille galen aan de Duitsers, tengevolge waar van enige'Nederlanders in gevangenschap omkwamen. De verdachte verklaarde zich niet veel meer te kunnen herinneren. Ook omtrent de motieven van haar verraad kon zij geen opheldering geven. Uit de behan deling van haar zaak bleek echter, dat het haar te doen was geweest om geld en pleziertjes. Als getuige trad Schreie der op, die vertelde, dat verdachte als spionne niet veel te betekenen had ge had. Alleen om anderen geen last te veroorzaken, had hij haar tot zich ge trokken. Uitspraak 20 Augustus. weg kwam tot de conclusie, dat dit de Intussen waren uit de Meern de gastgn wind geweest was. Op de Rembrandt- toch gearriveerd en van het noodweer laan viel een glazen kap door de storm werd een bmnen-muurse benauwde deugd uit een lantaarnpaal. De deur van de gemaakt door in de school te gaan d telefooncel aan de Ostadelaan werd ka- sen. Het was nu wel met doenlijk om met potgeslagen. Op de Hoogstraat barstte de alle Paren tegelijk te dansen wat ee grote spiegelruit van de Ooievaar, gevaar opleverend voor voorbijgangers. De ge meentereiniging heeft de ruit vastgezet. en The Pathja Oethoes, de hawaiianband uit Naaldwijk o.l.v. de heer P. Spannen burg en daarnaast het Vivo-kwartet van hier o.l.v. de heer Korpershoek. DE VACANTIEFEESTEN De eerste vacantieweelc is a'chter de rug en geslaagd. Over de trein- en bus* reizen niets dan lof, de boottochten had den ook regelmatig veel belangstelling en ook daar ging het er gezellig toe, en de feesten op het feestterrein werden druk bezocht ondanks 't soms dreigende weer. Hoewel de Zondag ons herfstweer bracht gaan wij vol moed de tweede week in, want de barometer gaat weer vooruit en wij hopen dus voor de deel nemers, dat zowel de stempel- als de boottocht, die voor vandaag op het pro gram staan weer door zonneschijn wor den begeleid. Voor de grote kindermid dag om 2 uur en voor de grote bonte- avond om 8 uur is het in ieder geval goed weer. Dinsdag worden zowel de kindermid dag als de bonte avond herhaald, doch er is dan nog meer te doen. Om 9 uur "beginnen we al met een gezonde wan deling waarvoor wij op het Verpl. Chas- séplein starten. Om 3 uur zijn er de wie lerwedstrijden in de Babberspolder, waaraan vele bekende renners hun mede werking verlenen. Om half zeven kan men ouderen van 10. tot 80. jaar in de vaart, zien tobbevaren of hinderniszwem- men. Dinsdag en Woensdag kan men nog een bezoek gaan brengen aan Wilton- Fijenoord, een pracht kans om eens grote schepen van binnen en van buiten te zien Woensdag kan men bovendien weer aan een stempeltocht van 55 K.M. deelnemen door het Westland, welke route ook in dividueel kan worden afgelegd. Des middags om half drie is er dan nog de grote hengelwedstrijd in de haven Jongens hebben jullie je hier al voor op gegeven 't Loopt reusachtig en de ha- De plechtigheid van de inhuldiging vait Koningin Juliana op 6 September a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal, naar thans kan worden gemeld, aanvangen des voormiddags om elf uur. Over dè samenstelling van de vorste lijke stoet, welke zich op die morgen van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal begeven, zijn de volgende bij zonderheden bekend gemaakt. Voorop zullen de twee herauten van wapenen, de ritmeester G. -A. van Bors- sum Buisman en mr. 'Th. graaf van Lijn den van Sandemburg met enige trompet ters gaan. Zij zullen de heraldieke costuums dragen, welke ook bij de in huldiging van Koningin Wilhelmina wa ren voorgeschreven. Na hen volgen de twee koningen van wapenen,, eveneens in hun schilderachtige historische dracht met 'hun tekenen van waardigheid. Zij zijn de reservp-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart en de reserve-kolonel der cavalerie jhr. P. Six. De volgorde van de stoet is daarna al gelaars, die een mooi prijsje in de wacht willen slepen. Dit alles is slechts een greep uit de Vacantiegids, want u kunt ook nog elke dag de toren beklimmen of naar de Cinelux en naar de Streektentoonstelling die Woensdag voor het laatst geopend zal zijn. „DE NEDERLANDSE VROUW" Ook te Oude Tonge organiseert de con tact-commissie bij voldoende deelneming, een autobustocht naar de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" te Den Haag. Dames, die hieraan op 7 Sept. e.k. wen sen deel te nemen kunnen zich opgeven op 16 Aug. a.s. van 3 tot 4 uur bij mevr. Van Dijk, Stationsweg. De kosten bedragen f 5 voor de bus. Overige kosten zijn voor eigen rekening. GESLAAGD Mej. H. Boudens, alhier, slaagde vqor venkant zal vol zitten met jeugdige hen- de acte Nuttige Handwerken, DE STREEKTENTOONSTELLING Naast de grote feesten van het Vacan- tiecomité blijft ook de tentoonstelling zich in een druk bezoek verheugen. Van morgen verwachtte men hier de 14.000ste volwassen bezoeker, naast de vele kinde ren en de excursies, zodat dit cijfer nog met enkele duizenden verhoogd' kan worden. Ook hier is hét des avonds echt gezel- Zaterdagmorgen reed op 't Koemarkt-1 plein een luxe wagen in op een voor rijder, omdat deze plotseling moest stop pen voor een van achter het tramhuisje optrekkende tram. De achterbumper van de tweede en de carosserie van de eerste wagen wrden bschadigd. Vannacht rolde een dronken Noorse I Zeeman uit een R.E.T.-bus, die langs het rijwielpad aan de Rotterdamsedijk stopte Hij viel tegen de juist passerende wiel- rijdster mej. E. C. v. E. aan. Deze kwam met haar rijwiel te vallen, waardoor dit laatste nog al beschadigd werd. De Noor Het zag er niet bepaald zomers uit, toen de spelers van de Stichtse in Schie dam arriveerden. Zware regenwolken hingen aan de lucht en men begreep, dat het niet bepaald prettig spelen zou zijn. Daar de weerberichten echter niet zo ongunstig waren, trokken 3e spelers met groot vertrouwen hun witte pantalons aan. De aanvoerder van Excelsior won weer de toss en koos batten. Nauwelijks waren de umpires in het veld, of de regen begon langzaam te druilen en men sliep op het politiebureau zijn roes uit jrjesi00t maar rustig even af te wachten. -I i- t, «-4 -irn r- tirn i U ï- L J I en nadat hem verteld was, wat hij had gedaan, toonde hij zich een gentleman en betaalde de schade. L Het is vacantie. De grote, zwarte bor den staaf! dom te staren in het lege klas lokaal, er ligt een koude pijp in de aspot van de Broeder en ergens hangt een ver geten jongenspet Vier weken lang ligt de school stil en eenzaam, weven de spinnen hun web tegen de landkaart en vieren de houtluisjes feest in de droge inktpot.. Vier weken lang tellen moeders de lange dagen en sjouwen de vaders 's avonds met hun kroost door het Sterren bos. Vier weken lang worden ijsjes ge geten en zuurtjes geknabbeld, kuilen ge graven in het zandveld en fietsen langs de polderwegjes gerold. Er wordt ge stoeid en gekibbeld, gezwommen in hel open bad en gewandeld naar de Diergaar de in Rotterdam, slootjes gesprongen en broekjes opengehaald aan prikkeldraad. Heerlijk is het jong en vrij te zijn, om iedere ochtend bij jezelf te zeggen: „Van daag geen school" O, wij gunnen de jeugd deze vacantie van harte, wij gunnen haar de voetbal en de auto'step, de vliegers en de pruimen, de zure appeltjes en de dikke, gemakke lijke boterhammen Later zullen ze volwassen zijn als wij en met gekromde ruggen belasting betalen. Laat ze hun vrijheid, laat ze dartelen en zonder zorgen zijn Maar: laat ze leren zich netjes te ge dragen frisse kinderen Het is nergens voor nodig, dat er boompjes om getrokken worden, struiken vertrapt, bloemperken vernield er hoeven geen stenen in de Nieuwe Haven gekeild te worden van die grote mooie hard gebakken stenen, die wij nodig hebben voor het plaveisel O, en ze kunnen ook best moeder eens helpen met. een klein huishoudelijk kar weitje, ze kunnen best eens een bood schap doen in de stad, op jongere broer tjes of zusjes passen vier weken is langdaar kunnen wel een paar uur tjes van afniet overdrijven, moeder, er geen meisjes-voor-h»l« degen ven ma ken, geen loopjongens of busekneehtjee, maar zo eens eventjes U*»n ho p-n Jongens en meisjes, Je: d.-*n ji.'L.s tuch zeker graag! Het is toch f^.n c.m si 70 groot te zijn dat 'je móeder c»«w helpen kan! Ik wens" jullie allemaal een echt'pret tige vacantie met veel zon en veel buiten- kicbt! SEBASTIAAN. Eerst om 11.35 trokken de eerste batsmen dan naar de wickets. De pitch bleek echter door de vele regen niet bepaald prettig. Nu eens kwamen de ballen zeer hoog op, dan weer bleven ze laag. Na 20 minuten kwam er weer een stortbui en het spel werd opnieuw gestaakt. Om .12.15 werd weer begonnen. Het Excelsiortotaal was toen tot 23 opgelo pen. Het fielden was nu ook niet bepaald aangenaam en menige bal, dié zonder twijfel op een droog veld gestopt zou zijn bracht nu runs op. Op 32 kwam de eerste scheiding, toen Beukers op het bowlen van Breuning in de slip door van Oorde werd gevangen. J. Oosterholt komt zijn broer op de mat assisteren en samen vwten zij een aardig totaal op te brengen. Op 66 treedt de regen weer als spelbreker op. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt om te lunchen doch als om half twee de lunch is afgelopen, valt de regen nog in stromen neer. Excelsior en S.C.H.C. zien de wedstrijd waar zij beiden zo verheugd naar hebben uitgezien in een' grote pias vergaan. Wanneer het om kwart voor 3 weer even droog is, besluiten de aanvoerders nog te trachten de wedstrijd uit te spelen Als het echter 20 minuten later weer stortregent wordt het spel gestaakt en als verregend beschouwd. Excelsior stond er met 92 voor i niet bepaald ongunstig voor. A. Oosterholt bleef met 35 not out en J. Oosterholt met 34 not out. Bowlingc. S.C.H.C. D. Reid 0-26. C. Breuning 1-33, D. van Oorde 0-12, A. van Benthem .0-7. GEBOREN: Nick P. P. z. van Th. H. Noorman van der Dussen en L. G. Fort man, Dr. Noletstr. 1; Martinus z. van J. A. Janse en E. Weijs, Lorentzlaan 5; Jo- han R. z. van J. W. v. d. Schalk en D. F. Stad, Dr. Noletstr. 1; Beatrix P. E. d. v. D W. v. d. Linde en P. C. Kalkman, Dr. Noletstr. 1; Theodorus H. z. van J. W. Al ders en A. M. A. Feldberg, Tuinlaan 70. Het is dan zover; B. en W. van Rot terdam hebben van de Minister van verkeer en waterstaat berioht ontvan gen, dat het ingediende plan voor de aanleg van een luchthaven in de pol der Schicveen in algemene zin is goed gekeurd. De voor de uitvoering van dit plan noodzakelijke onteigeningen kun nen dus worden voorbereid. De lucht haven zal voeflopig een oppervlakte beslaan van rond 282 ha. Op dit gebied bevinden zich 30 woningen, waarin 312 personen zijn gehuisvest. Begonnen zal worden met tussen de Rijksweg en de De4ftse Schle een werk terrein van ca. 17 ha. in te richten voor opslag van de bouwstoffen. Dan zal hei noodzakelijk zijn zo spoedig mogelijk een ringsloot te graven en een electrison gemaal nabij de Zweth te bouwen. Ook dienen de ontgravingen voor de funde ringen van start-, taxibanen en het plat form en de ophoging van het gehele ter rein ter hand te worden genomen. Ver volgens zal een aanvang worden gemaakt met de opspuiting en de afbouw van start- en taxibanen en de aanleg van de drainering. Hoewel het bouwen van stationsgebou wen, hangars e.d. in het laatste bouw stadium valt en de gehele bouw naar schatting ca. vier jaar zal vorderen, mag niet uit het oog worden verloren, dat van het begin af aan het werk over hei gehele complex moet worden verricht. Hoewel men nog lang niet aan bouwen toe is. dient de grond zo snel mogelijk ter beschikking te komen en daar net niet over de gehele linie zal lukken vie grond aan te kopen, moet ook tot ont eigening worden besloten. De onteigening zal echter worden be perkt tot die terreinen, welke rechtstreeks voor de inrichting van de luchthaven c.a. nodig zijn. dan wel om technische redenen bij de uitvoering van het werk en de exploitatie van de luchthaven niet kunnen worden gemist. Zo kunnen b.v de huizen in de noordoostelijke hoek van de Bovendijk niet buiten de onteigening worden gelaten in verband met in de onmiddellijke omgeving uit te voeren werken. Bovendien liggen deze huizen in het verlengde van de ontworpen mist baan, zodat ze uiteindelijk toch niet ge handhaafd kunnen worden. Aan de Noordzijde van de luchthaven tussen de ringsloot en de Zweth beift men terreinen nodig voor de verzwaring van de zuidelijke Zwethdijk, inclusief het maken van een gemaal met toegangs weg en afvoerkanaal, terwijl deze ter reinen tevens zullen moeten dienen voor de inrichting van zanddepots. Vliegtech nische redenen maken het voorts onmo gelijk. dat de aanwezige opstallen blij ven staan. Ten zuiden van de Hofweg komt eveneens een nieuw gemaal met toegangsweg, terwijl hier voorts veran deringen in de waterstaatkundige toe stand dienen plaats te vinden. De villa's langs de Delftweg zijn, be halve een gedeelte van de voortuinel, buiten het plan gehouden De aankoop van deze villa's (geheel op een vrijwillige basis) achten B. en W. echter nuttig met het oog op huisvesten van het toekom - stig personeel van de luchthaven. De kosten van verkrijging van al deze ter- renen en opstallen schat men op hel ogenblik op ca. 3.000.000. dus: de jagermeester jhr, W. H. de Beaufort, de hoofden van hof-departe menten, te weten de eerste stalmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerctk, de intendant van het kon. paleis en domein Het Loo, ir. S. G. van Geuns; de inten dant van de kon. paleizen te Den Haag en Amsterdam, tevens directeur van het Koninklijk huisarchief, jhr. ir. P. F. O. R. Sickinghe; de opperhoutvester en jager- meester van het kon. jaehtdepartement van Gelderland, W. Brantsma;. de jager- meester van het kon. jaehtdepartement van Zuid-Holland, mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh; de groot officieren jhr. V. E. A. Boreel van Ol- denal'ler, opperhofmaarschalk E. N. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, grootmeester-hono rair en mr. W. C. baron Snouckaert van Schauiburg, gevolgd door de luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, drager van het rijkszwaard begeleid door twee officieren; de luite nant-admiraal C. E. L. Helfrich, bevel hebber der zeestrijdkrachten, drager van de rijksstandaard, begeleid door twee marine-officieren; de vier vaandels, vaif de Grenadiers, de Jagers, het Prinses Irene-regiment en het korps Mariniers, gedragen door de regimentscommandan ten en door een 'hoofdofficier der mari niers en daarna de opper-eeremonie- meester, mr. G. C. D. van Hardetrbroek. Deze opperceremoniemeester gaat H. M. Koningin Juliana-en Z. K. H. Bern- hard, prins der Nederlanden, vooraf. De zware, met hermelijn omzoomde man tel van Hare Majesteit wordt door vier harer adjudanten gedragen; Achter de koningin gaat haar grootmeesteres, me vrouw C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, geb. jonkvrouwe Böreel, begeleid door de lames du palais en de hofdames. Op haar volgen de chef van het militaire huis. de schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, de twee adju danten van prins Bernhard C. C. Geert- sema en F. Steinmetz en enige adjudan ten in buitengewone dienst. De stoet worlt gesloten door een aantal- vlag- en opperofficieren. In tie Nieuwe Kerk Bij de ingang der kerk wordt de ko ningin welkom geheten door een com missie van ontvangst uit de verenigde Kamers der Staten-Generaal. Daar ook sluit de cerenv/niemeester jhr. D. G. de Graeff zich achter de koningen van wa penen bij de stoet aan. Wanneer konin gin en prins door de voorzitter der ver- enigle Kamers der Staten-Generaal en de commissie van ontvangst naar hun zetels zijn geleid, zullen de leden van de hofhouding zich achter de troon scha ren, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon (aan de Damzijde) inne men en de koningen van wapenen zullen zich aan weerszijden van de troon op stellen. Aan weerszijden van de troon staan eveneens de opperceretaoniemeester en de ceremoniemeester. Op de eerste trede van het troonplatform df; dragers der vaandels, op de tweede trede, rechts en links van de troon de dragers van de rijksstandaard en het rijkszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieuwe vor stin zal met de twee oudste prinsesjes Beatrix en Irene én de moeder van'ai Prins, prinses Armgard terzijde van het troonplatform (aan de kant van de Gra venstraat) plaats nemen, daarachter be vinden zich de plaatsen van de vorste lijke vertegenwoordigers bij deze plech tigheid, de hoofden van buitenlandss prins Aschwin. Daarachter weer zullen missies en prins Bernhard's broeder zich scharen de leden van de hofhouding, die niet aan \\e stoet deelnemen. 41. Terwijl Snop en Wicked nog steeds aan het vechten waren, kwam een ongekend hevige mist opzetten. De twee vechtersbazen kregen plotseling het gevoel dat ergens iets niet helemaal in orde was en zij staakten de strijd. „Heb jij obit zo'n mist gezien, schavuit?" vroeg Snop. „Deze mist is ook voor mij nieuw, ongunstige aap" antwoordde Wicked. „Het lijkt mij geen gewone mist". Wij laten nu Snop en Wicked met verbaasde blikken naar de omfloerste zon staren om het hartelijk weerzien van Basli en juffrouw Way te kunnen meemaken. „O lieve meneer Basli, ik had U al dood gewaand" zei juffrouw Way ontroerd. „O lieve juffrouw Way" antwoordde de speurder, „ik vreesde al dat U van verdriet zou zijn gestorven". Bun en een hoog iemand uit de filmwereld stelden zich aan el- kaar®roor. Basli wierp een blik naar buiten. „Het wordt al donker" riep hij verbaasd, „en er komt een vreemde mist opzetten". Ook Frankrijk heeft zwaar van de storm te lijden gehad. Niet alleen aan dè Westkust, waar bij schipbreuken min stens 15 mensenlevens verloren gingen en veel materiaal in de havens wérd be schadigd, maar ook ver landinwaarts. Zo loopt de schade aan wijngaarden alleen al in de honderden millioenen francs. De schade in de marinehaven Brest wordt op 100 millioen francs geschat. Het met Britse licentie verschijnende BerlUnse blad „Teltgraf" meJdt dat de Russen loopgraven en artillerie-stellin gen aanleggen langs de Westelijke gren zen van Berlijn» Op de zolder van de Rensonkazerne nabij St.- Truiden (België), waarin de technische school van de Belgische lucht macht is ondergebracht, is gisteravond brand uitgebroken. Het gebouw stond spoedig In lichtelaaie, daar de brandweer wegens gebrek aan water weinig kon uitrichten. Het brandde geheel uit. Twee brandweerlieden werden gewond. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia arriveerde hedenmor gen te Suez. De eigenaar van een broodjeswinkel te .Rotterdam, W. C. W., besmeerde zijn broodjes-worts, -rookvlees, -croquet enz., met ongeveer 10 gram margarine. Voor deze besmering. bracht hij 10 cent per broodje in rekening. De Tuchtrechter voor de Prijzen ging hier niet mee accoord en beboette W. met 150 gulden. Een zelfde boete heeft de bakker C. J. R. te IJsselmonde te betalen. Déze bood Javaantjes, allerhande, Goudse moppen, nogalientjes voor 48 cent per 300 grata en sprits en vanillebatons voor 54 cent per 300 gram te koop aan, alles met in levering van grondstoffen. Plastic horlogebandjes zijn voorwerpen, die nogal eens tot prijzengeknoei aanlei ding geven. Deze week stond de fabrikant van deze artikelen J. v. R. terecht, die met zijn horlogebandjes verscheidene overtredin gen had begaan. Hij verkocht ze veel te duur; hij liet na het voorgeschreven kaartje aan elk bandje te bevestigen; bij aflevering van een partij vergat hij een factuur af te geven en ten laatste hield hij zijn administratie niet bij. De tucht rechter achtte hier een boete van 750 op zijn plaats. Voor de verwerkende industrie en vooral ook voor de kleinhandel is het van groot belang, dat verpakkingmate riaal tegen normale prijs verkrijgbaar is. Ook de consument ondervindt onmiddel lijk de terugslag van te dure emballage, in de vorm van mopperende winkeliers en, zij het ook" téri onrechte, hogere prij zen. Geen wonder dan ook dat het te duur verkopen van verpakkingsmateriaal streng wordt gestraft. Zo moest zich dezer dagen een Rotter damse papjerwarenfabriek, die in April 850 kg. zakken te duur aan de kleinhan del had verkocht, voor de tuchtrechter verantwoorden. De beide firmanten, J, H S en L. J. S. te Rhoon, werden ver oordeeld tot elk 150 gulden boete. Be vervoerders in de Nationale Or ganisatie voor het beroepsgoederen- vervoer wegtransport hebben, wat be treft de kring Zuid-Holland, Zaterdag in dc Blauwe Zaal van de Rotterdamse Beurs opnieuw dc alarmklok geluld. De belangstelling was zeer groot voor de speech van de burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, die als lid van de Tweede Kamer uiteraard thuis is in de vele parlementaire besprekin gen over dit onderwerp, Mr. Verkerk besprak uitvoerig de ver schillende aspecten van bet Wetsontwerp Autovervoer Goederen, waarover de vele wegvervoerders al dikwijls hun mis noegen te kennen hebben gegeven. Spr. gaf toe, dat een regeling noodzakelijk was, doch hij betitelde het W.A.G. als het instrument, waarmede een operatie werd verricht. De operatie zou ongetwij feld slagen, maar de patiënt zou wel overlijden. Uit verschillende behandelingen van hel wetontwerp meende mr. Verkerk te kun nen aannemen, dat de vroegere minister een coördinatie van het wegvervoer op het oog had. Er is in het wetsontwerp veel, dat iedere vervoerder kap onder schrijven, doch er schuilen verschillende addertjes onder bet gras. Omtrent evenredige verdeling vhn taken i wetsontwerp b.v. zeer vaag. Er li»t hier niets vast, zodat men voor verrassingen kan komen te 34) b bent inspecteur Frank, nietwaar? Mijn broei vereerde u en beschouwde o als zijn voorbeeld, en dat heeft mij er toe gebracht, bij u te komen, zei ze met trillende stem en ze keek onderzoekend in 't gezicht van de tegenover haar ui tende. Frank was verbluft. Uw broer?, vroeg hij met gerekte stem. Ja, Eddie Eddie Doyle!, vuJde ze vlug aan. Frank streek over zijn voorhoofd, Nu wist hij genoeg, en zijn gezicht werd wee- ernstig. Ik ben natuurlijk tot uw diens; juffrouw Doyla. Eén ogenblik. Ik zal de deur van mijn woonkamer ppen doen dan kunnen we hoen en jas ophangen Hij opende' de deur naar de aangren zende ;a..ier. draaide het licht aan en maakte daarna eeil uitnodigende tiew- ging, met zijn hand. Het ongtfluk, waarvan uw broer het slachtoffer is gewprden, heeft mij diep bewogen, want ik heb hem als een der bekwaamste detectives leren waarderen, zei Frank hartelijk, toen zijn bezoekster in de aangeboden fauteuil had plaats ge nomen. Hij keek even naar het smalle, fijnbesneden gezichtje van het meisje. Ze sloeg de ogen neer. Haar handen speelden zenuwachtig met haar tasje. Het viel haar ontzaglijk zwaar, een be gin te vinden. Hoe zou ze hem duidejijk maken, dat ze er niet aan kon gelo ven, dat Eddie het slachtoffer van een ongeluk geworden was? Ze vreesde, dat ook Frank haar verdenkingen en ver moedens niet ernstig zou opnemen. De chef-detective daarentegen dacht er inmiddels over na. om welke reden het jonge meisje hem kon hebben op gezocht. Door de dood van haar broei was ze zeker in moeilijkheden geraakt, waaruit ze alleen niet kon komen. Ellen Doyle keek weer op en juist, alsof ze zijn gedachten had geraden begon ze: Het gaat niet om mij, mijnheer Frank. Een sterk gevoel van verplichting tegenover Eddie bracht mij er toe, u op te zoeken. Het is me niet gemakke Ujk geweest, maar ik wist geen andere uitweg. Frank glimlachte. Maar. iuffrouw Doyle Ik ben bli.l dat u er bent. en ik wens dan ook al leen maar. dat ik u werkelijk en: .diens) kan zijn. Ze keek hem dankbaar r. u,i. stwm kionk hees van opwind".. Ach, mijnheer Frank, u bent wer kelijk de enige mens, die mij en zo doende Eddie kan helpen. Thans keek Frank t°ch verbaasd op. maar alvorens hij nog een vraag kon stellen, ging zij reeds door: Eddie is vermoord mijnheer Frankl Ja, ik weet het zeker kijk me niet zo ongelovig aan- zult nu ze ker denken, hoe juist ik er toe kom, om een dergelijke' verdenking uit te spre-, ken Maar iuistert u eens naar me, en oordeelt u daarna. Uw beslissing zal voor mij gelden, want ik weet door mijn broer, dat u op wonderlijke wijze kunt aanvoelen, of een sgoor juist is of vals Frank weerde af. Och, ik heb mc al vaak vergist juffrouw Doyle, eó veel leergejd moeten betalen. Maar vertelt u eensl Hoe bent u op dit verschrikkelijke vermoeden gekomen? De chef-detective bood zijn bezoek ster een glas wijn aan en schoot haai het doosje sigaretten toe. maar Ellen beaankte. Neem me niet kwalijk, maar ik ben te opgewonden. Laat mij alstublieft eerst vertellen!, stiet ze haastig uit Frank leunde achterover in zijn fauteuil. Om het meisje door zijn blikken niet in de war te brengen, keek -hij een sigare' -nkende voor zich uit'. Onder liet vertellen greep hij naar zi|o notitieboekje cn maakte af en.toe een j aantekening. Zijn gezicht had een eigen J aardige verandering ondergaan, het was geheel en al geconcentreerde energte en er lag een staalharde glans in zijn ogen De chef-detective verroerde zich ook nog niet, toen Ellen Doyle haar verhaal al lang had beëindigd. Hij sprong op, als had hij plotseling een besluit genomen en zei: Het waS een goed idee van u. Ju" frouw Doyle, bij me te komen Ik zal de zaak verder onderzoeken, maar nu al moet ik u zeggen, dat ik u dank ver schuldigd ben. Ik heb uw broer en ziin werk dikwijls gadegeslagen, al behoorde hij dan ook niet tot mijn afdeling en werkte hij onder de leiding van com missaris Burton. Zijn verdenking tegen Sehirelly zal niet ongegrond geweest zijn nu, we zullen zien.. In ieder geval zend'ik u onmiddellijk bericht, juffrouw Doyle, als mijn nasporingen tot een of ander resultaat mochten leiden. Ze drukte hem krachtig de hand en een enkel ogenblik was in haar, gezichtje weer lichte blijheid e lezen. Ik beu blij, mijnheer Frank, dat u me oegrijpt. De chef-detective geleidde haar tot aai, de vooruaur en riep een taxi. Toen de wagen vertrok, keek Frans hem noa een poosje in gedachten verzonken na. Hm. dat werpt een geheel nieuw licht op de zaak Sehirelly! bromde hij terwijl h'1 weer naar zijn kamer terug keerde. Cum l; u. was verbaasd, tne.u Chef-detective Frank bij hem op het bu reau kwam. Hé, Frank, laat je je ook weer eens zien? A Ik dacht, dat je helemaal met in New York was?, zei de commissaris met een lachje en hij wees naar een fauteuil. De chef-detective ging echter niet zitten, u-aar keek Burton onderzoekend aan. ik kom bij je. Burton, omdat ik graag iets naders omtrent het ongeval van de arme Doyle zou willen vernemen. Hij was immers een buitengewoon han dige jongen. De commissaris knikte ernstig. Ja, je hebt gelijk, Frank Ook voor mij is dat'n zwaar verlies, want Doyle en Wesson waren steeds mijn beste speur ders. Hij keek neer oji zijn handen. Eens klaps richtte hij het hoofd op. Kencje je hem goed? Ik v/eet, dat hij steeds met je gedweept heeft en je gelijke wilde worden. Ja, ik kende hem, doch dat is het niet alleen, Burton. Mij interesseert eigen lijk meer de zaak, waaraan Doyle het laatst werkte. O! De commissaris leunde achterover in zijn fauteuil en keek de chef-detective verbaasd aan. Wil jij die zaak op je nemen. Frank. Je kunt me geen groter plezier doen, want het is er een, waarmee mijn beste mensen-zich al het. hoofd hebben gebro ken. i tWoriit- vervoigcu Verder houdt het wetsontwerp een blanco volmacht voor de minister in, maar practiscih geen mogelijkheden tot beroep van de vervoerders. De minister zelf heeft hierover gezegd, dat de ge schiedenis zal bewijzen, dat hij hier geen misbruik van zal maken, doch de spr. meende meer houvast te hebben aan dat gene, wat reeds gebeurd is en wees in dit verband op de regeling van het personenvervoer per auto. Deze regeling stemt nu niet direct hoopvol voor de ver wachtingen ten aanzien van 't goederen vervoer. Natuurlijk werd ook menig hartig woordje' ter vergadering gesproken over de verhouding tot de Ned. Spoorwegen. Spr. achtte het niet juist, dat da kosten van de N. S. zeer gunstig werden be ïnvloed door het ontbreken van vennoot schapsbelasting. ondemeipmgsbelastmg en vermogensaanwasbelasting waarmede par ticuliere vervoerders hebben te kampen. Overigens wees ini'. Verkerk op de domi nerende positie van de N. S. in verschil lende commissies, terwfijl de organisaties der particuliere vervoerders al blij mogen zijn over een adviserende stem. Weinig bewondering kon spr. hebben voor de wijze, waarop veel in het nieuwe wetsontwerp wordt, overgelaten aan de Algemene Maatregelen van Bestuur. Hier in hoort immers volgens spr. slechts een procedure-beschrijving plaats, terwijl b.v. tariefsbepalingen wel degelijk in de wet zelf dienen te worden vastgelegd. Thans acht de goederenvervoerder zich dan ook ernstig aangetast in zijn rechtszekerheid. De Bedrijfsunie Vervoer, omvattende de Ned. Veren, van Spoor- en Tram weg-personeel, de Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" en de Pret. Christ. Bond van Spoor- en ander vervoerspersoneel dt-elt mede, dat zij betrouwbare informaties beeft' ontvangen, waaruit blijkt, dat het communistische raadslid van Den Haag. de heer Geelhoed tegenover de burge meester zich heeft uitgelaten, in die zin, dat nieuwe moeilijkheden bij de HTM. te verwachten zijn, welke vanzelf weer onder communistische invloed zullen staan. Een bepaalde oorzaak voor deze nieuwe moeilijkheden is niet bekend en wordt door de Bedrijfsunie, gezien de be staande onderhandelingen tussen bedrijfs leiding en organisaties, niet aan-wezig ge acht. De Bedrijfsunie spreekt als haar mening uit, dat hierdoor weer eens te meer wordt aangetoo-nd, dat hetin de eerste plaats gaat om politieke agitatie en zij wekt haar leden op zich 'niet voor dit politieke spel, te lenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2