Reynaud's plan gedeeltelijk aangenomen De A.T.O. blijft samenwerking wensen Fann y m R] ankers-Koen Nederland terug Bp NIEUW ONDERHOUD MET MOLOTOF m Volledige overeenstemming tussen regering en kamer verwacht De Russische spionnage in de U.S.A. Enthousiaste ontvangst inH. v. Holland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mgr. Huibers twaalf en een half jaar bisschop Verantwoording en geloofsbelijdenis In Amsterdam kwam Fanny niet In de Stormhoek Westelijke diplomaten iveigeren hardnekkig iets los te laten 70ste JAARGANG DINSDAG 10 AUGUSTUS 1948 No. 20694 PRIORITEIT VAN WEDER- OPBOUW-OBJECTEN MOSKOU EIST UITLEVERING VRIJDAG POLITIEK DEBAT DEENS JACHT VERGAAN BIJ AMELAND Vijf Denen zwemmen vier kilometer in de storm Het 10 ton metende Deense plezier jacht „Agathe" is gisterenmorgen op de zuidkust van Ameland vergaan. Alle op varenden ,drie vrouwen en twee mannen, ziin behouden aan land gekomen. Het jacht dat afkomstig was uit Lustrup raakte op zee zijn roer kwijt en dreef stuurloos het Amelander gat ^mnen Ter hoogte van Zwarte Haan wilde de kap tein voor anker gaan, doch het anker sleepte over de bodem en het sch PJ werd door de harde zuid-wester op net wad gedreven, waar het lek sloeg. De bemanning sprong over boord om zwem mende de kust te bereiken. Dit was een zeer hachelijke onderneming, daar de kust op vier km. afstand lag en de vroi^w van de schipper bovendien de zwem kunst niet meester was. Op een luik liggend is zij door haar man en diens vriend over het woelige water naar de 'kust geduwd. Na twee uur bereikten allen behouden, maar volkomen uitgeput land, waar zij bij de landbouwer Brou wer te Ballum gastvrij werden opgeno men en van eten en kleding werden voorzien. STORM BRACHT GROTE SCHADE AAN FRUITSTAND VAN EEN ZENUWLIJDER" HANDTEKENINGEN OP KAASBERRIES Huldeblijk voor H.M. de Koningin AMERIKAANS PLAN INZAKE INDONESIë? Op het station IN AMSTERDAM.... SLAGERS SLUITEN UIT PROTEST Amsterdam in afwachting SLAGERIJ IN HET BOS GREEP OP ELKAAR STUDIEDAGEN VAN KATH. ARBEIDERS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TelefooD 68804. Giro-nummei 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. O (Telefonisch van onze correspondent). PARUS, 10 Augustus 1948. Tot diep in de nacht heeft het Franse parlement nog zitting gehouden voor de behandeling van de volmachtenaan- vraag van Paul Reynaud. De communis tische obstructie daargelaten, heeft dit tot belangwekkende debatten aanleiding gegeven, die veelmeer een eventuele grondwetsherziening, in de geest van de Gaulle, en een wijziging van de kies stelsels tot achtergrond hadden, dan de eigenlijke financiële en economische moeilijkheden. De strijd had echter bui ten de openbare zitting plaats en wel tussen de regering en haar eigen ka mermeerderheid. Tijdens de ochtendzitting was het dui delijk, dat de partijen der regeringscoali tie de noodzakelijkheid van het vermij den van een nieuwe crisis inzagen, maar tevens, dat er weinig kans bestond, dat de wet der volmachten voor Reynaud zoda nig zou zijn, dat Reynaud er nog zijn aan vrage in zou hebben kunnen herkennen. De vraag was dan ook gewettigd, of Reynaud genoegen zou nemen met de zeer ingrijpende veranderingen door de commissi# van financiën aangebracht. Door echter te verklaren, dat hij heen zou gaan, als niet het essentiële van zijn voor stellen werd aangenomen, hield de minis ter van financiën toch ook zelf de weg tot verdere onderhandelingen open. Daarvan werd in de loop van de och tend gebruik gemaakt door de minister president om de leiders van de partijen van de regeringsmeerderheid, de betrok^ ken ministers en de voorzitter van de commissie van financiën bijeen te roepen. Maar tevens vroeg hij aan de Kamer be korting van het debat, om tot behandeling van de artikelen over te gaan. In het begin van de middag werd be kend, dat de langdurige besprekingen buiten de zitting tot een accoord hadden geleid op het meest aangevochten punt, de belastingwijziging, bü welk accoord de vrijheid van handelen van Reynaud echter geducht werd besnoeid en het parlement het laatste woord aan zich hield. Te middernacht waren slechts de bijkomstige artikelen aangenomen, ter wjjl de 3 voornaamste artikelen voor behouden werden. Deze moeten heden worden behandeld. Zo het ernstige struikelblok vrijwel uit de weg is geruimd, moest hedenochtend de commissie van financiën wederom ver gaderen om een vorm te vinden van min nelijke schikking tussen meerderheid en regering, zowel voor wat de maatregelen betreft in zake de uitvoering der sociale wetgeving als voor de begrenzing van de terreinen voor wetgevende en uitvoeren de macht, m.a.w. welke zaken een wet eisen en wat aan uitvoeringsbesluiten kan worden overgelaten. Ernstige conflicten tussen regering en haar meerderheid zjjn daarbij niet meer te verwachten, doch de vraag blijft be staan, of Reynaud de handen nog vol doende vrij zal hebben, om zelf de ern stige hervormingen aan te wenden, die hjj nodig acht, om de financiële toe stand op te redderen en waarvoor hij de belastingdruk wil verminderen door een maximum van bezuinigingen on door juistere heffing Hij wil n.l. het begrotingsevenwicht bereiken door het heropenen van de leningsmogelijkheid. Hoewel verwacht mag worden, dat re gering en meerderheid heden tot over eenstemming zullen komen en Reynaud tenslotte met de gekortwiekte volmacht genoegen zal nemen, is opklaring van de politieke toestand nog niet in het zicht. Zowel de regeling van de Octoberverkie- zingen als een aangekondigd debat over Indo-China bevat voor de regering mg zeer groot gevaar. Aan de agitatie door de communisten in het land ondernomen tegen het plan- Reynaud (10.000 mijnwerkers staken reeds), wordt weinig kans van slagen toegekend, Het algemeen verlangen naar vacantie van een vermoeid parlement werkt ten gunste van da regering. Uit de beantwoording van vragen van de heer Algera betreffende de financiële medewerking van het rijk bij de uitvoe ring van openbare werken, door lagere publiekrechtelijke lichamen ontworpen, blijkt dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting het niet verkeerd acht, dat voortgegaan wordt met het ma ken van plannen van wederopbouwwer- ken, maar men doet er goed aan ze niet zodanig op te zetten, dat wel aangeno men kan worden dat ze nog jaren moe ten blijven liggen. Verder wordt nog medegedeeld, dat binnenkort de prioriteit van werken bin nen het contingent van een bepaalde provincie, door het provinciaal bestuur zal worden uitgemaakt, zowel voor wa terschappen als voor de gemeenten. Nieuwe regering voor de Kamer Nadat reeds Zaterdag j.l. de portefeuille van Justitie was overgedragen aan mr. Wijers, hebben van-daag de andere nieuw benoemde ministers de departementale zaken van hun voorgangers overgenomen en hun plaats op het departement inge nomen. -. T, TT Bij K. B. is aan mr. J. R- H. van Schaik op zijn'verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de Tweede Kamer, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten als zodanig bewezen, De regeringsverklaring De Tweede Kamer is telegrafisch bij eengeroepen tegen Donderdag a.s. te uur. De minister-president, de heer Drees, zal dan een regeringsverklaring afleggen. Daarna zal de Kamer een nominatie voor het voorzitterschap op maken, nu mr. Van Schaik zitting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het debat over de regeringsverklaring Vrijdag a.s. een aanvang zal nemen. Zo nodig zal het de volgende week worden voortgezet. Door de hevige Zuid-Wester storm, die ook Zondag in de Betuwe woedde zip millioenen kilo's fruit afgevallen. De schade die hierdoor aan de diverse pach ters is toegebracht is enorm. Juist v.ri- ge week was het harde fruit van verschil lende boomgaarden verpacht. Om een beeld te geven hoe groot de schade is geven wij het volgende voorbeeld: per sonen, die de opbrengst van een boom gaard hadden geschat op 40.000, be- somden na deze hevige storm de op brengst op ca. 10.000. Vooral de pach ters van de bewaarappel de goudreinst. die toch al niet dik zit, kregen gevoe lige klappen. Op de veilingen in de Betuwe wer den. zoals begrijpelijk, gisteren enorme hoeveelheden valfruit aangevoerd. Er werd noodgedwongen enige uren door geveild, maar in verband met het feit dat het fruit ook verwerkt moest worden moest met het veilen gestopt worden. De aanvoer was gisterenavond om 9 uur nog in volle gang. Panyoesjkin, de Russische ambassa deur te Washington, heeft de Ameri kaanse autoriteiten om uitlevering ver zocht van Michael Iwangwitsj Sama- rin, een Russische onderwijzer in New York, die eergisteren verklaringen be treffende de Russische spionnage in Amerika voor het federale bureau eau onderzoek heeft afgelegd en zich onder bescherming van de Amerikaanse auto riteiten heeft geplaatst. Panyoesjkin zeide. dat Samarin in de oorlog aan het hoofd gewond was. „Onder de druk van de gebeurtenissen was hij hoogst nerveus en niet ver antwoordelijk voor de door hem af gelegde verklaringen". Voorts beweerde de Russische ambas "sadeur, dat Samarin en zijn gezin en me vrouw Oksana Stepanova Kosenkina - Russisch lerares te New York door de Tolstoi-stichting (een anti-bolsjewistische groep) „ontvoerd" waren. Zaterdag j.i. werd mevrouw Kosen kina aldus Panyoesjkin door func tionarissen van het Russische consulaar te New York van de boerderij van de Tolstoi-stichting „gered" en naar New York teruggebracht. De Tolstoi-sticn- ting deelde echter mede, dat de vrouw tegen haar wil was meegegaan en dal zy voor haar leven vreesde. Een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft geantwoord, dat Panyoesjkin's opvattin gen in een dergelijk geval, waarin zo veel tegenstrijdige verklaringen waren afgelegd, niet aanvaard konden worden en dat de Amerikaanse autoriteiten de zaak bestuderen om de feiten vast te stellen. Indien er bewijzen zouden zijn van misdadige handelingen, gepleegd te gen enige partij of persoon, Zouden -ie nodige maatregelen genomen worden. De verzamelcSe handtekeningen van ruim driekwart riullioen -vrouwen en de cassette met de tekeningen van 925 ge meenten, verzameld ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin, zullen, gerangschikt op vier Alkmaarse kaasberries aan H. M. de- Koningin. worden aangeboden. De kaas- berries zulien door leden van het vrou welijk hulpcorps op Zaterdag 14 Augus tus des morgens circa tien uur van het secretariaat der tentoonstelling „Be Ne derlandse Vrouw", Koninginnegracht 12b. Den Haag, naar 't Loo worden over gebracht. Een delegatie van het bestuur der tentoonstelling zal dit huldeblijk op Maandag 16 Augustus aan Hare Majesteit aanbieden. Morgen, 11 Augustus, zal het twaalf en een half jaar gel-eden zij-n, dat de negende bisschop van Haarlem de zevende sinds het herstel van de bis schoppelijke hiërarchie in 1853 door Z. H. Exc. de Internuntius mgr. P. Giobbe op plechtige wijze werd gecon sacreerd. Met het oog op zijn gouden priester feest, dat Deo Volente, volgend jaar Augustus zal worden gevierd en mede, omdat er de laatste tijd reeds verschil lende herdenkingen en huldigingen, waarvan mgr. direct of indirect het mid delpunt was, feestelijk zijn verlopen, heeft Z. H. Exc. m-gr. Huibers met zo veel nadruk de wens geuit, dat het ko peren bisschopsjubileum zonder eerbe toon zou voorbijgaan, dat zelfs is afge zien van een voorgenomen huldiging in kleine kring van goede bekenden. Voor de diocesanen van het bisdom Haarlem iis er echter aanleiding om morgen met monseigneur de Gever van alle goede gaven dank te brengen voor (Van onze redacteur). Evenals in de politiek is het de laat ste jaren ook gewoonte in het bedrijfs leven, dat bij een verwisseling van leiders, althans wanneer het grote ondernemingen betreft, de nieuwe functionaris een soort geloofsbelijdenis tegenover de pers aflegt. Bij de N. V. Ato-Van Gend Loos, waarvan de tegenwoordige directeur, de heer P. C. van Houten, zoals bekend 15 Augustus in dienst treedt bij de Holland- Amerika Lijn, is het eigenlijk andersom geweest. De heer Van Houten legde ver antwoording omtrent zijn beleid af, zij het dan ook, dat hij zijn beschouwing noemde een overzicht van de situatie van het wegvervoer. Hij zette nog eens uiteen wat het streven van de A.T.O. is, die samenwerking met de overige vervoer ders blijft wensen en een gezonde ge combineerde activiteit op basis van een rendabele bedrijfsuitvoering, waaraan hij de mededeling verbond, dat de nieuwe directie, te weten, de heer H. van Wes- sem, directeur en de heren drs. D. Sj. de Boer en H. P. J. Hennus, adjunct-direc teuren, deze koers voortzetten. Zo was er dus toch nog sprake van een „geloofs belijdenis". De argumenten tegen de A.T.O. blijken volgens de heer Van Houten veelal voort het vele goede, dat Hij door middel van monseigneur Huibers gedurende" twaalf en een half jaar onder hen heeft wil len werken en met eerbiedige bewon dering te gedenken, hoe prachtig de verwachting van monseigneur is ver vuld, die zijn bisschoppelijk bestuur van de eerste dag af onder bescherming stelde van de Allerheiligste Maagd en Moeder Gods Maria. ..Maria zal mij helpen!" was zijn eerste reactie op het nieuws van zijn uitver kiezing tot bisschop van Haarlem. te komen uit gebrek aan voldoende in zicht in haar werkelijke positie, n.l. ener zijds die van verlengstuk der N.S. en anderzijds die van gewoon beroepsver voerder. In 1939 bezat de A.T.O. 1,34 pCt. van het Ned. vrachtautopark tegenover in Januari van dit jaar 1,44 pCt. waarbij rekening gehouden moet worden met haar taak om railvervoer te vervangen. Dat de overheid regelend moet ingrij pen blijkt uit de cijfers van het binnen lands ongeregeld vervoer in 1947. Werd het leeglooppercentage van 50 pCt. te ruggebracht tot 25 pCt., hetgeen niet tot de onmogelijkheden mag gerekend wor den, daar dit cijfer voor de A.T.O. op 15 pCt. ligt, dan zou dit voor 1947 een besparing van ruim 50 millioen gulden betekend hebben. De efficiency in de opbouw van het transportapparaat kan vergroot worden door samenwerking. Als voorbeeld kan de „Nationale Vervoer Centrale" dienen, waarin een gelukkige samenwerking tot stand kwam tussen de A.T.O. en de overige vervoerders, een samenwerking, die de volgende gedachten als uitgangs punt heeft: 1. De overheid dient zich te onthou den van het deelnemen aan die sectoren van het bedrijfsleven, waarin het parti culiere bedrijfsleven zijn taak op voor het algemeen welzijn bevredigende wijze verricht, c.q. kan verrichten. 2. De practijk heeft geleerd, dat het railbedrijf het meest doelmatig geëxploi teerd kan worden door de staat. 3. De overheid, in casu de N.S. moet maatregelen nemen om de afronding van het railbedrijf te bevorderen teneinde onnatuurlijke afroming tegen te gaan. De overheid (N.S.) heeft echter niet het recht daarmede de natuurlijke groei van het particuliere wegvervoer te belem meren. Maandagmiddag is de plaatsvervanger van Coert Dubois als vertegenwoordiger der V.S. in de C.V G.D, Merle Cochran, te Batavia aangekomen. Het republi keinse persbureau „Antara" heeft het bericht verspreid, dat hij een nieuw Amerikaans plan voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de re publiek bij zich zou hebben. De heer Cochran weigerde enige verklaring af te leggen. Vannacht woedde in de loodsen aan de Tweede Katendrechtse Haven een felle brand. Zover het oog reikte laaiden de vlammen op en blakerden de hoge kranen, die tussen de rivier en de loodsen stonden. (Van onze speciale verslaggever) Omstreeks kwart over zeven gister avond stoomde de „Mecklenburg" de Nieuwe Waterweg binnen met aan boord Fanny Blankers-Koen en de rest van de Olympische dames-athle- tiekploeg, waaraan alleen Gre d« ontbrak, die haar pas had verg daardoor de boot miste. Reeds geruime tijd te voren stonden op de kade talloze mensen en een le,- gertje fotografen, journalisten en film operateurs gereed om de met goud overladen Fanny te begroeten, te foto graferen, te interviewen en te filmen. Jan Blankers, die reeds Zondag in Ne derland arriveerde, werd bestormd met vragen. Iedereen wilde weten, wat er nu waar was van de vele, zeer uiteenlo pende geruchten, dié de ronde deden over de stad. Waar Fanny de nacht zou doorbrengen. Was het Rotterdam of Den Haag? Of misschien toch Amster dam? We kwamen er niet achter. Wel be sloot «an Blankers toch maar met zijn vrouw in de voor de Olympische ploeg gereserveerde en met bloemen versier de coupé van de- boottrein te stappen en de auto, waarmee hij gekomen was. naar Den Haag *e sturen, en vandaar de tocht naar een voor ons onbekende bestemming voort te zetten. „We duiken een nacht onder en morgen arriveren we in Amsterdam", zei hij en zweeg verder. Eindelijk legde de „Mecklenburg" om Velen, die gisteravond het bericht vernamen van de aankomst van Fanny Blankers—Koen togen naar het huis ïi de Haarlemmerstraat te Amsterdam, om een glimp van de Olympische kampioene op te van gen. De buren hadden reeds de aan gebrachte illuminatie ontstoken maar allen kwamen bedrogen uit, Vanny was gaan onderduikenin haar eigen familiekring te Hoofd, dorp, waar de kinderen met smart op mama zaten te wachten. Vol trots toont zij haar spruiten de vier gouden medailles welke zij veroverd heeft. tien over zeven aan en als eerste stapte Fanny Blankers van boord. Dit was echter niet zo eenvoudig- De velen, die haar kwamen begroeten, drongen naar de loopplank, bloemen werden haar van alle kanten aangeboden, een winkelier uit Hoek van Holland kwam met een fruitmand aandragen en temidden van de menigte worstelden de fotografen om vóór zich en hun toestel ruim baan te maken. Bliksemlichten flitsten op, film toestellen snorden en toen Fanny ein delijk haar man bereikte, was de be groeting tussen hen beiden opnieuw aanleiding om de fotografen te doen aanstormen en de heer Blankers te sme ken om zijn vrouw nog een keer een zoen te geven Gevolgd door de menigte, ging het toen naar het douanekantoor. Met de douaneformaliteiten werd het niet zo nauw genomen, maar wel stond de be ambte erop de gouden meSailles te zien, die dan ook prompt te voorschijn kwa men. Op het station heerste een geweldige drukte,, zodat de militaire en gemeente politie elkaar de hand reikten en een cordon vormden om een nauw gangetje vrij te laten naar de coupédeur. Toen Fanny dan eindelijk verscheen, barstte een oorverdovend gejuich los. Ze was zo vriendelijk in een der compartimen ten de pers te woord te staan en een kruisvuur van vragen over haar presta ties en indrukken en verdere plannen te doorstaan. Ze had al uit Batavia te legrafisch een aanbod gehad om hoofd van een sportafdeling te worden en of ze maar even de voorwaarden wilde te- rugtelegraferen. „Ze vergeten dat ik een man en kinderen heb", aldus Fanny, Aan mascottes deed ze niet, verklaarde ze nog; alleen heeft steeds op dezelf de spikes gelopen. „Die kreeg ik van de zomer en daarop heb ik altijd met suc ces gelopen", zei ze. Hoewel Fanny onvermoeibaar leek, werd het toch tijd de nieuwsgierigheid te beperken. Fanny ging naar haar eigen coupé terug, waarvoor het pu bliek, dat telkenmale als zij even naar buiten keek, in nieuw gejuich uit- barste en „lang zal ze leven" zong zich verdrong. Eindelijk zette de trein zich in bewe ging. De politie zette zich nog even schrap, voor de laatste maai weerklon ken vreugdekreten en toen keerde de rust weer. In Rotterdam herkende het publiek op de perrons Fanny onmiddellijk en ook daar weerklonk gejuich en moest onze Olympische kampioene velen met hand tekeningen gelukkig maken. (Van onze Amsterdamse redacteur) Fanny BlankersKoen mag dan de snelste vrouw van de wereld zijn, haar thuiskomst gaat in ieder geval met heel wat hindernissen gepaard. Maar, zoals dat ook bij het lopen het geval is, er zal wel veel tactiek bij zijn. Hoe het ook zij, Fanny komt vanmiddag om twee uur officieel in Amsterdam aan. Maar gister avond was zij met haar familie bijeen in Hoofddorp bij haar ouders. Zij is name lijk niet alleen hardloopster. maar ook huisvrouw en vooral moeder. Een in tocht, met alles wat daaraan vastzit, ze had het goed gevonden, maar eerst' de kinderen even zien en met man en ouders de glorievolle dagen bespreken. Nu, hoewel wij dus op de hoogte wa ren van dit ineognito-bezoek aan Hoofd- I dorp, wij hebben haar met rust gelaten. Zij stapte gisteravond dus in de boot trein naar Amsterdam, maar in Den Haag De slagers van de gemeenten Venlo, Blerick, Tegelen, Arcen en Velden heb ben besloten deze week de winkels te sluiten uit protest tegen het door het bedrijfschap vee en vlees ter beschik king stellen van Argentijns bevroren vlees. De plm. 16000 kg vlees werd niet ge accepteerd en naar het vrieshuis te Boxmeer geretourneerd. ging zij er vermomd weer uit en reed per auto naar de ouderlijke woning te Hoofddorp. De boottrein kwam om tien uur in Amsterdam en er was weer een hele menigte en er waren veel bloemen, maar wie er ook uitstapte, niet Fanny. Maar wel vier andere athletieksters en die werden met veel hoera's en gezoen begroet. Op het Stationsplein was het intussen niet alleen zeer druk, maar ook een beetje verward geworden, want er was toch uitdrukkelijk gezegd, dat de aan komst eerst vanmiddag zou zijn en dus had de politie niet gerekend op zoveel mensen en auto's. Enfin, het luwde al weer gauw, toen de vier meisjes naar huis waren gegaan. In .de Haarlemmermeerstraat, 'n mooie brede straat in Nieuw-West, ging men in tussen steeds verder met de voorberei dingen voor de ontvangst. Het pand num mer 158, waarvan de familie Blankers de eerste étage bewoont, werd fraai versierd en.verlicht. Langs de hele gevel is een versiering aangebracht en een groot bord bevestigd, waarop staat: „Leve de win nares van vier gouden medailles" in een latwerk met lampjes. Verder zijn er overal toeffen van zomerbloemen aange bracht. Een comité uit de buurt heeft intussen een grote verrassing voor Fanny. £ij reed namelijk altijd op de fiets van Jan als ze ergens vlug heen moest. Maar nu heeft men een fiets voor haar gekocht. In de rijwielhandel naast nummer 158 staat de. fiets in de étalage met een bord er op: „Dit eerste klas damesrijwiel wordt voortaan bereden door 's wereld snelste vrouw". Het is niet de enige étalage in de straat, die aan de beroemde buurtbe woonster is gewijd en iedere winkelier heeft zich uitgesloofd om op zijn manier hulde te brengem en de andere bewoners hebben de vlag al uitgestoken of brengen kleine versieringen aan. De Hilversumse recherche heeft een complot van clandestiene slachters gear resteerd, die in de bossen bij de Hol landse Rading hun werk verrichtten. Een uitgekapt terreintje, dat dienst deed als slachtplaats, lag bezaaid met afval van geslachte koeien. Acht personen zijn op gesloten, onder wie de slachter, de land eigenaar, de eigenaar van het scnuurtje waar het vlees werd opgeborgen en de slager, die zich met de vleesverkoop be lastte. Verzuchtingen van anderen kunnen soms opeens aanleidingen zijn tot over peinzingen. En zo zijn enkele sombere uitlatingen in „Trouw" geworden tot een interessante studie. In een artikel over de militair in Indo nesië schrijft „Trouw" nl.: „Hoe weinig waarachtige belangstelling voor de geüni formeerde jeugd is er vaak bij de predi kanten. die niet als leger- en vlootpredi- kanten met het leven onzer soldaten, hun kleine en grote zorgen, van dichtbij heb ben kennis gemaakt. Hoe weinig zelfver loochening ook vaak bij kerke-raden, om „hun" dominee voor korter of langer tijd voor dit belangrijke werk af te staan. Een Kerk toch, die de greep op de jeugd ver liest, is ten dode opgeschreven". Ja, in deze paar zinnen zit een waarde vol onderwerp, om eens over te medite ren. Want een ieder moet wel eens een enthousiast verhaal hebben gehoord of gelezen over de „aalpredikers" en „veld- moezeniers", zoals de militairen hen wel eens kameraadschappelijk door elkaar halen. Vraag het hun maar stuk voor stuk en in vele enthousiaste, zij het dan ook niet altijd te herdrukken superlatieven zweren ze, voor hun geestelijk leider door het vuur te gaan. Vraag het overigens eens aan deze mo derne opvolgers van Christophoor zelf. Zij dragen weliswaar- Christus met on noemelijk veel moeite door rimboes en dessa's, maar luister eens hoe God daar voor een rijke beloning geeft. Niet alleen door een prachtige godsdienstzin van hun „parochianen", maar ook door een voort durende blik in al die jongensachtige bravourzieltjes. De greep op de jeugd door de aalmoezeniers is onvermijdelijk gevolgd door de greep op de aalmoezenier door de jeugd. Beide groepen zijn tot el kaar gekomen en vormen nu een macht van belang. Maar hier zit weer veel aan vast, dat de mogelijkheid tot bespiegelingen door alle jongeren opent. Want dikwijls al is er een lans gebroken voor ons medeleven met de vrienden overzee; helaas, ver zuimd is en ook op deze plaats om iedereen achter die keien van aalmoeze niers te plaatsen. Goed, ze krijgen geld, boeken, spelen en al die nuttige zaken meer, maar zou iedere aalmoezenier daar mede tevreden zijn? Gebed en sympathie voor de aalmoezenier als mens, zal waar schijnlijk evenzeer noodzakelijk zijn en thuisfrönters, hoe staat het daar mee? Zou het nu zo gek zijn om als jongeren groep eens een aalmoezenier te adopte ren? Uw belangstelling zal ongetwijfeld stimulerend werken, wat toch ook voor al die vrienden weer van belang is. Er is nog meer. Zo nu en dan gaan er stemmen op over het feit, dat de verhou ding tussefi geestelijken en jongeren •wel wat beter kón zijn. Wel, ziehier voor allen een kans, om aan dit noodzakelijke onderdeel van onze verzamelde strijd eens duchtig te werken» Put uit de er varingen van andere geestelijken en an dere jongeren. Ginds zijn twee groepen versmolten tot één, omdat ze beide streden. Dat kan hier ook, door de strijd van beide te steunen. Geschiedt dit met echte, frisse geest drift, dan zullen ook hier tienduizenden jonge vechters door het vuur gaan voor duizenden priesters, keien als onze aal moezeniers. Dan.... en leven we daar niet allen voor?dan zal de greep op de jeugd spoedig resulteren in de greep van God op de wereld. ROERGANGER Het verslag van de studiedagen van de K.A.B. in het Aartsbisdom in ons blad van gisteravond laat aan duidelijkheid te wensen over, doordat ter zetterij en kele regels weggevallen zijn. De heer Dré de Wolf, secretaris van de K.A.B. sprak over „Christelijke eigen domsverhoudingen", meer in het bijzon der over Bezitsspreiding. Doordat deze vermelding ontbrak, zijn de woorden van de heer de Wolf Prof. van der Ven in de mond gegeven. Maandagmiddag 5 uur (plaatselijke tijd) is de derde bespreking op het Kremlin begonnen tussen de diploma tieke westelijke vertegenwoordigers en Molotof. In welingelichte kringen te Londen was men van mening, dat de besprekingen van Maandagmiddag doorslaggevend zou den kunnen blijken voor het al of niet vinden van een vreedzame oplossing van de Berlijnse crisis. Men verwachtte, dat beide partijen de uiterste concessies be kend zouden maken, waartoe haar rege ringen bereid zijn. Indien geen overeen stemming zou worden bereikt, achtte men ee onderhoud met Stalin de enig over blijvende weg. De besprekingen duurden 2 uur en 40 minuten. Na afloop reden de vertegen woordigers naar de Britse ambassade. Zij \yeigerden de wachtende journalisten mededelingen te doen of te antwoorden op de vraag, of dit het laatste onderhoud met Molotof was geweest. In verschillende berichten van beschou wende aard over de besprekingen te Mos kou is telkens weer sprake van een mo gelijke oplossing van het Berlijnse pro bleem op de volgende basis: De westelijke mogendheden erkennen de oostelijke mark jn de sovjet-zöne van Duitsland en in Berlijn, in ruil voor de opheffing van de blokkade van Berlijn. Volgens inlichtingen te Parijs w^rdt de pressie op de sovjet-mark zo groot, dat de economie in de oostelijke zóne ernstig aangetast wordt. Men achtte het daarom zeer wel mogelijk, dat de sovjet-Russen bereid zouden zijn een regeling op be perkte basis te aanvaarden, teneinde de gehele economie in hun zóne voor chaos te behoeden. uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall, ver klaard heeft, dat er „waarschijnlijk" nog verdere onderhandelingen zullen plaats hebben tussen de diplomaten uit het Westen te Moskou en de Sov- jetminister van buitenlandse zaken, Molotof. Onze Londense correspondent seint: De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. schrijft, dat, ofschoon het stilzwijgen in de vier hoofdsteden om trent hetgeen te Moskou gebeurt voort duurt, men in toenemende mate de indruk gekregen heeft, dat de weste lijke mogendheden niet bij machte zijn geweest met de Russen enige grond slag te vestigen voor viermogendheden besprekingen over Duitsland op een ministersconférentie. Hieruit zou afgeleid moeten worden, dat de drie westelijke mogendheden me nen, thans zo ver gegaan te zijn als mogelijk is, om tegemoet te komen aan oude of nieuwe Russische eisen. Deze mening wordt nog versterkt door het feit, dat sedert vorige week Woensdag het z.g.n. Berlijncomité, bestaande uit Sir William Strang en de Amerikaanse en 'Franse ambassadeur te Londen niet meer bijeengekomen is en waaruit wordt afgeleid, dat in de instructies van de westelijke mogendheden aan hun verte genwoordigers te Moskou geen wijzigin gen meer aangebracht zullen worden. Er was gisteravond evenwel niets, dat als een bevestiging beschouwd zou kun nen worden van de veronderstelling, dat de besprekingen, die gisteren met Molo tof gevoerd werden, de laatste geweest zouden zijn. Indien het doel van die be sprekingen is een viermogendheden conferentie over Duitsland mogelijk te maken, dan meent men te Londen, dat men dit doel nog niet nabij gekomen is. Eerst moeten de onmiddellijke proble men geregeld worden nl. de Berlijnse blokkade en de Duitse monetaire kwestie Volgens een correspondent van de News Chronicle verkeerden de drie westelijke diplomaten gisteren te Moskou na hun langdurige conferentie met Mo lotof en Smirnof in een opgewekte stem ming. Over het geheel vinden wij de meer pessimistische toon in de Daily Tel. niet in de Engelse pers weerspiegeld. Even min als in de Beurs, die gisteren goede verwachtingen scheen te koesteren. Maar er is meer neiging merkbaar de nadruk te leggen op de moeilijkheden en onzeker heden in de ogenblikkelijke situatie en een meer optimistische lezing uit Parijs schijnt hie; nog al sceptisch opgenomen te worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1