Nieuws uit STAD en OMTREK Sportnieuws uit SCHIEDAM LAATSTE BERICHTEN Slagersbonden bij de minister LANGS DE R N ationaal Congres St. Dominicus Derde Orde De doos dokler Sila Een Rotterdamse jongen, die succes had in Amerika MISDAAD IN AMERIKA IJN ADIO programma van Twaalf jaar voor Christiansen DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 LEGER DES HEILS MUZIEK KORPS Bestaat 50 jaar TER NAVOLGING verkeerscommissie GEVORMD ALLES O. K. VERKEERSONGEVAL burgerlijke stand brand of schip AAN-GEHOUDEIN VIJF JAAR VOOR INDIE- DESERTIE VLAARDINGEJN APPELEN- EN PERENOOGST SLECHT Pruimen echter zeer goed ZWEEDS M.S. „WESTHOR" IN BRAND VEEMARKT OP 30 AUGUSTUS OPENING VOETBALSEIZOEN HERMES-D.V.S. SCHOOL-VOETBAL- PROGRAMMA U.L.O.-scholen DUIVENSPORT Bespreking moeilijkheden in de vleesvoorziening Vleesproductie ivordt opgevoerd „Een der drie die Nederland tot een hel maakten" DE OLYMPISCHE SPELEN Kano-wedstrijden TRANSITO-VERKEER, MET DUITSLAND Toch nog gunstige beslissing DE STAATSLOTERIJ POSITIES TROEPENSGHEPEY DUUR GEBAK PROVINCIAAL DER CARME- LEO EULD Allereerst zakenman, vervolgens „showman" en dan pas zanger door WALTER L. GEBAUER Deze maand gedenkt het muziekkorps van het Leger des Heils het 50 jarig oe- staan. In de week van Zaterdag 21 tO' en met Zondag 29 Augustus zal dit ju bileum gevierd worden. In de Juliana- kerk zal op Donderdag 26 Augustus eer muziek-festival plaats vinden. Een ere- comité is gevormd uit verscheidene voor- aanslaande burgers, waaronder het vol tallig College van B. en W. de Hoogeerw. Deken R. Reynen. de predikanten Ds. H. W. Hemmes, Ds. A. Hoffman, Dr. J. L. Koole, Ds. W. A. Krijger, Ds J- v- Leeu wen, Dr H. Faber en de pastoor van ae Oud-Katholieke kerk C. Tol: voorts de heren H. B. v. Sijll, dir. Toonkunst, J C. M. Feltzer. Dir. O. B. K. en C. de Waal, voorz. Schiedamse federatie van Harmonie- en fanfarekorpsen De buurtvereniging D. V. V. uit de Co- pernicusstraat heeft een Fancy Fair ge houden. waarvan de opbrengst een wel zeel' ideale bestemming heeft gekregen f so werd afgedragen aan het Kinder tehuis St. Jozef en 75 aan het U.N.A.C.- comité, het plaatselijk comité van het Beroep op de wereld van de Verenigde volkeren ten behoeve van de noodlijden de kinderen. Deze daad mag met gouden letters in de kronieken vande vereni ging. Ter advisering van het college van B. en W. is een verkeerscommissie gevormd, bestaande uit de heren ir. Aikama en ir. Moester voor de dienst van gemeente werken, de hoofdinspecteur Kloezeman en de brigadier Timmermans voor de politie en de heren G. W. van Bergen Walraven en Snoeker voor de Vereniging voor Veilig Verkeer. Van de St. Hubertusgroep, welke mo menteel het zomerkamp houdt op üe Witte Bergen te Oirschot, ontvingen wij per postduif het bericht, dat op het kamp alles o. k. is. Oo de Singel reed een motorrijder de G toen hij achter een wagen langs wilde rijden, die de Wattstraat rn wilde draaien, "gen de fietser H. De botsing kwam nog al ernstig aan, want H. kwam te vallen In hrak een sleutelbeen. De voorvork en brak verbogen. Het stuur Van t mofor brak, evenals de handle van de gastoevoer. Na in het ziekenhuis te ziin behandeld, kon de onfortuinlijke fietser naar huis terugkeren. GEBOREN: Maria J. d. van B. J. Lup- ker en Th. de Munck, Pernissestraat 16; Tacoba d. van H. de Ruiter en J. de Jonge Nassaulaan 75; Nelly d, van Th. T Knégt en H. H. Holdermans, Boerhave- 1. TJotnis L. z. van J. v. d. Kraan en P3Verlinde, Vondellaan 37; Gerrit M. z. tvt Tl v d. Most en K. N. van 't Hof, Nassaulaan 75; Harry z. van H F. f; T P Damen. Nassaulaan 75. ™n H. F. Rerns en J. P. Da- Freddy Marchel z. vin Th. men Nassaulaan N de Quant en M- v- w.. laan 75: Theödorus G. z. van L. Wil- lemse en Th. C. Volk, Dr Noletscraat l, Henricus J. M. z. van Vmiv en C. A. Out, Dr. Noletstraat 1; Adnanus z. van J. H. Sciarone en P. H. Breddels, Boerhavelaan 1. Gisteravond om 6 uur brak brand uit op een van de schepen, die op de scheepswerf De Combinatie aan de Voor haven worden omgebouwd. Vermoedelijk is een lasvonk in de tussenbekleding van de kajuist teredht gekomen, waardoor sterke rookontwikkeling ontstond. De brandweer rukte onder leiding van ir. Moesker uit. Met een slang op de water leiding is het vuur geblust. De schade was gering. De 16-jarige H. uit Schiedam, distilla teursknecht, is aangehouden, verdacht van diefstal van gedistilleerd. De krijgsraad te velde heeft gisteren te Rotterdam twee militairen wegens Indië-desertie veroordeeld tot rcsp.'ö jaar en 4 jaar gevangenisstraf met af trek. In beide gevallen had de auditeur militair 5 jaar geëist. Dit is de eerste maal, dat in desertiezaken straffen van vijf jaar werden geëist en uitgesproken, sinds een maand geleden het strafplafond in deze zaken van 4% tot 5 jaar werd verhoogd. DE VAC ANTIEFEE STEN. Het vacantiecomité rekent erop, dat zij die de streektentonostelling Zuid- Holland-West nog niet bezocht hebben, daar dan beslist vanavond nog heen gaan, want 't is de laatste kans. Daar spelen vanavond in de consumptietent een hawaiian, en een cowboyband en net Vivokwartet, zodat bet er buitengewoon gezellig belooft te worden. Zal de 20.000ste volwassen bezoeker er kunnen worden binnengehaald? Donderdag om 9 uur is er een Vraag tekerifietstocht onder de leiding van de heer A. C. de Held en om haif twee in de Vaart weer Watervreugd voor de jeugd Om 8 uur de laatste volkszangavond o.l.v. Mevrouw VerhoefTorn op het feest terrein met tot besluit als film „De Za- vende Sluier", een jverk, dat in alle bios copen wekenlang geprolongeerd moest worden. Vrijdag zijn er autobustochten naar Schiphol en een toer door Zuid-Holland en s avonds om half acht een orgelcon cert in de Grote Kerk door Gijs de Graaf m.m.v. Janka Verhoef, sopraan en enkele dameskoren. Zaterdag komt de slotviering. Om half drie een grote demonstratie van brand weer, politie, E.H.B.O. en Rode Kruis- colonne aan de beide havenhoofden; Last not least als klap op de vuurpeil om 1 uur 's avonds op het feestterreip.de Koninklijke Militaire Kapel, een evene ment voor Vlaardingen, waarbij geen kip mag ontbreken. Er zijn veel zitplaat sen, zodat U rustig dit concert zult kun nen beluisteren, hetwelk besloten wordt met een taptoe, waaraan trommelslagers en hoornblazers van deze kapel speciale luister zullen bijzetten. CONCOURSSUCCES. Het Vlaardings a Capella Koor nam op de Cannenberg te Vaassen deel aan het Groot Nationaal Zangconcours en behaalde een eerste prijs, bestaande uit een zilveren lauwertak. GESLAAGD. Mej. Kloosterman, alhier, slaagde voor de acte Nuttige Handwerken. De heer N. P. Nipius, alhier, slaagde te 's Gravenhage voor de nijverheidsacte N. j. In verband met de geringe vruchtzet ting en de soms minder gunstige weers omstandigheden zal de opbrengst aan appelen en peren dit jaar aanzienlijk minder zijn dan in 1947, welk jaar ten aanzien van de appelen- en perenoogst overigens als een abnormaal goed jaar moet worden beschouwd. Aan de hand van de gegevens betref fende de stand der fruitteeltgewassen wordt de appelenoogst dit jaar geraamd op ruim 100.000 ton (vorig jaar ruim 230.000 ton), terwijl de perenoogst bij benadering ongeveer 50.000 ton zal be dragen (vorig jaar ruim 140.000 ton). De opbrengst aan pruimen belooft dit jaar zeer goed te zijn. Zij wordt geschat op ca. 35.000 ton. Vorig jaar bedroeg de opbrengst ruim 20.000 ton, hetgeen, vergeleken met de opbrengsten over de laatste tien jaar, een normale oogst kan worden genoemd. De stand van de druiven wettigt de verwachting, dat dit jaar de opbrengst van deze fruitsoort ongeveer dezelfde zal zijn of misschien nog een weinig ho ger zal liggen dan in 1947, en voorts ongeveer even groot zal zijn als de ge middelde opbrengst over de laatste tien jaar. Derhalve zal 1948 waarschijnlijk een normaal druivenjaar zijn met pen productie van 16 a 18.000 ton. Het Zweedse motorschip „Westhor" is hedennacht bij boei JE17 ten Noor den van Borkum in brand geraakt. De kapitein en de uit 13 leden bestaande bemanning werd opgepikt door het En gelse m.s. „Moray Firth". Sleepboothulp uit Bremerhaven is onderweg. Men meldt ons uit Rotterdam: Daar in de week van 29 Augustus tot 4 September 1948 de voor het houden van de veemarkt bestemde Dinsdag *a- menvalt met de Nationale feestdag, zal de veemarkt in plaats van op Dinsdag 31 Augustus worden gehouden op Maandag. 30 Augustus 1948. L „De -waereld is een schouwtooneel Elck speelt zyn rol en krijgt zijn deel" heeft Vondel eens gezegd. Het is zo wéér. Wij allemaal spelen een rol hier op aarde. Wij spelen soms heel bewust toneel in het dagelijks leven. De politie-agenten, thuis misschien heel tam me mannetjes nemen op straat een stoere houding aan en passen zich aan by het unform, dat zy dragen. Een handelsreizi ger speelt bij de klanten de joviale gezel lige kerel, heeft zyn das keurig gestrikt én draagt imponerende handschoenen thuis zit ie misschien nonchalant in zijn overhemd en snauwt tegen zijn echtge note De onderwijzer is op school de grote belangrijke man, die alles weet thuis staat hij met een bont-katoenen mouwschortje bordjes te wassen Het misdienaartje zit 's morgens als een engel op de treden van het altaar en straks peutert hij stiekem m zyn neusje misschien..., Ja. Vader Vondel heeft het heel juist ge- Wij spelen toneel. Wij neel. Wij doen het niet alle®11' J. het ook graag. Ieder van ons he eens op een bruiloft, een jubileum 01 ee potverteer-avond een stukje voorgedra gen Er zijn amateur-toneeI-verenigingen bosjes En daarom geloof ik dat het plan van de K.K. en het K.C.G. om in de komende winter toneelvoorstellingen in het Passa ge-theater te organiseren, een reuze idee is! En daarom geloof ik, dat U zich alle maal zult willen opgeven als abonnée van die voorstellingen en daarom begrijp ik eigenlijk niet, waarom U dat nog niet allemaal geddan hebt! Er is een foldertje geschbven in Sursum Corda maar dat is al weer een hele tijd" geledentoen lag September nog zo verschrikkelijk ver van ons af niet meerAugustus is al een heel eind op streek en het is September voor we het in de gaten hebben de tijd gaat zo rap dat merk ik is morgens als ik voor mijn spiegel sta en de grijze haar tjes tel het is nog zo kort geleden dat ik me voor het eerst een scheermesje over de blode kaken haalde en nu ja, de tijd gaat rap! Ik wil mater zeggen: Haast U lieve lezer. Haast U naar het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant om U op te geven als abonné van de toneel-serie, u zui daar zeker geen spijt van hebben. Het comité heeft contracten afgesloten met de beste beroeps-acteurs! Zij gaan persoonlijk de stukken zien, die hier gebracht worden. Zij laten zich niet zomaar wat in de vingers stoppen. Zij willen tegenover U volkomen verant woord zijn. De avonden zullen alle Donderdagavon den zijn en wel: 7 en 28 October, 25 No vember, 13 Januari, 17 Februari en 28 April. v Zo nu kunt U die data vast noteren in Uw zakagenda. Dan kunt U de verjaardag van tantje Koosje wel even verzetten en het kegelavondje is toch op Vrijdag, ge loof ik, dus dat geeft geen moeilijkheden. Zoekt U maar niet naar het foldertje uit Sursum Corda, dat vindt U toch niet meer. Trek maar ineens Uw jas aan, er dreigt een buitje, zie ik, en stap naar de Broers- vest 8 a SEBASTIAAN. Zondag 15 Augustus wordt het seizoen 1948/49 door Hermes-D.V.S. geopend met de wedstrijd Hermes-D.V.S. I—Sint Ni- klaassche Sportkring I. De wedstrijd wordt gespeeld aan de Damlaan en be gint om 3 uur. De St. Niklaasse S. K. eindigde het afgelopen seizoen in de K. B. V. B. Ie klasse met slechts één punt achterstand op nummer één op de tweede plaats. Deze sportclub komt niet haar volledig elftal, waarvan o. a. Van den Steelandt deel uitmaakt, de bekende linksbinnen van het Belgische elftal. Her mes-D.V.S. verkeert nog in het stadium van experimenten en beproeit in deze wedstrijd de eerste van een reeks oefenwedstrijden enkele andere en jonge krachten. Afgezien van de ontmoetingen tegen Engelse elftallen in de laatste jaren, die toch niet gebracht hebben wat er van verwacht werd, is het jaren geleden, dat in Schiedam internationale wedstrijden van betekenis plaats hadden. Het bestuur van Hermes-D.V.S. hoopt dan ook, dat het Schiedamse publiek zal tonen haar initiatief op prijs te stellen. Het zal dan zeker niet de laatste maal zijn, dat een dergelijke wedstrijd aan de Damlaan wordt gespeeld. Als voorwedstrijd heeft om half twee een zeer aantrekkelijke ontmoeting plaats tussen twee veteranen- elftallen van Fortuna en Hermes-D.V.S. Het Fortuna-elftal bestaat uit de spelers die Fortuna 3 maal achtereen kampioen van de 2de klasse maakten, dat van Hermes-D.V.S. is in hoofdzaak hec elftal dat Hermes-D.V.S. 20 jaar geleden (Mei 1928) naar de 1ste klasse deed promo-; veren. Enkele weken geleden speelden deze elftallen in Vlaardingen met 11 gelijk. Toen bleek, dat de „oudjes" het nog best deden. De wedstrijden tussen de U.L.O.-scho len in het kader van de Jubileum-voet bal wedstrijden zullen 2 x 15 minuten du ren, met 5 minuten rust. Bij gelijk spel moeten 2x3 strafschoppen genomen worden. De strijd gaat om een verzilver de wisselbeker, beschikbaar gesteld door e °r&nje Vereniging. Ue Wedstrijdelf worden op het H. -D.V.fe. vanaf9EuuP6eld °P Vrijdag 3 SePtembeT B^oze&c^A"/!?—W" de Zwijgersch.; tnniiKCrli i~^,a B; C Ai> 'R. aehtsch.; D winnaar A Winnaar B E winnaar C—biigelote verl. Ie ronde; F winnaar D—winnaar E- Ver liezer Dverliezer E °?ItLuur sPef h^t Gymnasium tegeri de H.B.S. om de medaille, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur. Zondag verzond de S. C. V. „De. Post duif" 558 duiven in concours, ingedeeld bij de R. p. b., naar Marche (200 km,). Daar het convooi niet op tijd ter plaatse arriveerde, werden de duiven eerst om twaalf .uur in vrijheid gesteld. De Zuid westerstorm en de harde regen waren oorzaak, dat des avonds nog vele duiven op de hokken ontbraken. De uitslag was als vólgt: 1, 54 J. Tweboom; 2, 5, 20, 48 J. Freij. Co.; 8, 61 L. Verheugen; 4 C. de Tuinder; 6, 44, 69, 78 G. Kiela; 7, 11, 13, 24, 102 J. de Waard; 8, 36, 85, 103, 107 L. J. Borrani; 9, 53, 66 W. Jansen; 10, 88, 109 P. v. Os; Zn.; 12, 32, 60, 65 gebr. v. d. Kant; 14, 15, 21, 27, 29, 80, 99 M. Moezel; 16, 43 II. Jansen; 17 C. Verhaeren; 18, 86. 95 C. V. v. d. Graaf; 19, 25, 30. 31, 49, 64 91, 93, 106 W. Wenteler Zn.; 22, 74 C. Rigters; 23, 71 J. Klapke; 26, 50, 67, 73, 76, 87 P. Kreuk Co.; 28, 90 A. Wagtendonk; 33, 58 J. Simons; 34, 63 J. v. d. Linden, 35, 37, 41 Th. v. Weelie; 38 P. Verheugen Co.; 40, 47, 94 J. Doej&aren: 42 J. Blom; 45, 56, 89 Z. Wenteler Co.; 46 Kuipers; 51 A. J. Brokling; 52, 68, 98 K. Muilwijk; 57 Dipl. J. Schwagerman; 59 C v. d. Grijp Co.; 62 Th. Jansen; 72 Bueren Po.; 75 H. Crama; 79, 101 A. v. d. Grijp; 72 W. Vermeer; 80 Brokling Co.; 39, 55, 70, 84 W. Poort Zn.; 82, 100 M. Mourik: 83 A. J. Brokling; 86, 112 A. Moog; 96 A. Rigters; 91 Ruiter de Jong; 105, 111 P Gouweleeuw Co.; 108 H. Brokling Jr. Zondag 22 Augustus houdt de S. C. V. „De Postduif" een wedvlucht op Arlon, een groot kasconcours. De prijzen daar voor zijn te bezichtigen in de éetlage van haar clublokaal Hoogstraat 15. Naar wij van de vakgroep slagerij vernemen zijn de voorzitters van de beide slagersbonden, alsmede de voorzit ter en secretaris van de vakgroep slage rij, in audiëntie door minister Mansholt ontvangen. De vertegenwoordigers van het bedrijf hebben onder meer uiteengezet, dat er volgens hen een noodtoestand* bestaat in de Vleesvoorziening. Als middelen om onmiddellijke verbetering in deze nood toestand te brengen werden achtereen volgens besproken de vrije inkoop, waar van de minister, mede met het oog op vaststaande winkelverkoopprijzen, al thans voorlopig niets wilde weten, en de gedachte om de boeren tot meer afle vering van slachtvee te brengen door een verhoogde prijs. Een dergelijke maat regel moest de minister echter afwijzen, omdat hij daartoe zeker niet de mede werking van zijn ambtgenoot van finan ciën zou krijgen. De minister overweegt maatregelen om alsnog op korte termijn meer vlees b eschikbaar te krijgen. Een suggestie van de zijde van de vertegenwoordigers der slagers om het bedrijf te verlichten en de slagers tegemoet te komen, werd uitvoerig besproken, doch hieromtrent konden in dit stadium van de zaak geen mededelingen worden gedaan op uitdruk kelijk verzoek van de minister, die toe zegde hierover zeer binnenkort uitsluit sel te geven. De minister deelde mede, dat de krachtigste maatregelen zullen worden genomen om de vleesproductie op te voe ren, vooral de varkensstapel. Er is van de winter vlees voldoende. De minister gaf voorts te kennen, dat het de bedoe ling van de regering is om zo spoedig mogelijk alle klemmende bepalingen te doen verdwijnen. Ook zij wil niets lie ver, dan, zodra dit inderdaad kan, van de distributie af. Zoals men weet, zijn in de afgelopen maanden verschillende ruiltransacties aangegaan, waardoor bevroren rund- en schapenvlees uit België werd geïmpor teerd, dat volgens de slagers echter kwalitatief weinig bevrediging heeft ge schonken. De minister stond, wat ie klachten hierover aangaat, aan de zijde van de slagers. Tegénover de voorstellen van slagerszijde om de slagers voortaan bij de import in te schakelen, stond de bewindsman zeer sympathiek. (Van onze redacteur) In het Jaarbeursgebouw te Utrecht is gisteren het 9de Nationaal Congres van St. Dominicus' Derde Orde, het -eerste na de oorlog, gehouden, dat door onge veer 500 personen, leken en religieuzen, bezocht werd. Een aardige noot vormd- ae een groepje Volendamse vrouwen in haar schilderachtige klederdracht. Om 10 uur werd in de St. Augustinus- kerk een plechtige H. Mis opgedragen door pater A. Vismans O.P., vicarius pro- vinciaiis ipet assistentie van prior Th. Tarwmdt O.P. uit Huissen als presbyter- assistens, pastoor R. v. d. Linden O.P. uit Rotterdam als diaken en pastoor S. Lemeer O.P. uit Neerbosch als subdia ken. Een schola cantorum van paters uit het klooster Albertinum te Nijmegen zong de Misgezangen. De vergadering stond onder leiding van de provinciaal promotor, pater C. v. d. Ven O. P., die een speciaal welkom richtte tot Mgr. N. van Velzen O.P.,, apostolisch administrator van de missie in Z. Afrika, pater Vismans; vertegen woordigende de provinciaal van de Do minicaner orde, die wegens ziekte ver hinderd was en tot een grote groep leden van de Vlaamse Derde Orde: die met de Belgische promotor aanwezig was. Pater G. Foederer O.P. hield een be zielende rede onder de titel „De éne geest, die allen bindt". Vervolgens spraken de pater Vismans en Mgr. van. Velzen de vergadering toe. Van de provinciaal pater L. Teeuwen O.P. was een telegram ontvangen, aan wie het congres op zijn beurt een tele gram zond, met de wens tot spoedig her stel van diens gezondheid. In de namiddag werd een overzicht ge geven van de stand van de Derde Orde in Nederland en voerden studenten van het Stf. Dominicus-college een spel op. VRIJDAG 13 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.). N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gram. (7.20 Ol: Spelen); 12.00 Ancora-trio; 12.33 Kozakkenkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Ens. Lachman; 13.45 Gram.; 15.25 Viool, piano; 16.00 Voordracht; 16.20 Gram.; 16.45 Orgel; 17.30 „Sang en spel"; 18.30 Ol; Spelen; 20.35 Piano; 21.10 Lezing; 21.30 Zwitsers ork.; 22.15 Negro spirituals; 22.30 Ol: Spelen; 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.). V.A.R.A. 7.00 Nieuws, «gram.; 11.30 „Vincentino"; A.V. R.O. 12.00 Musette-ork.; 12.30 Ol: Spelen; 12.45 Orgel; 13.00 Nieuws, gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Kwintet; 15.00 Voor dracht; 15.20 Gram.; V.A.R.A. 16.10 Zang; 16.30 „Vacantietijd"; 17.00 Film; 17.20 Gram.; 17.45 Ol. Spelen; 18.00 Nieuws, gram.; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 R. V.D. (19.30 t. m. 21.00 V. P. R. O.); 21.00 Gram.; 21.50 Piano; 22.00 Buit. weekoverz. 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE "III: 7.00 VI. Brus sel nws. 7.15 gram. 7.30 kron. 7.40 gym. 7,50 gram. 8.00 nws. 8.15 conc. 9.00 nws, 9.05 gram. 10 00 Eng. H.S. ais prog. 4. 10.30 orgel. 11.00 voordr 11.15. Welsh, orch. 12.00 VI. Brussel, gram. 12.30 weer. 12.32 gram. 13.00 nws. 13.15 orgel en zang. 14 00 gram. 15 00 Eng' H.S.: dansork. Black. 15.30 Scottish Var', ork. 16.00 Voor dracht. 16.15 „Victorian Album". 16.45 Amerik. comment. 17.00 Kootwijk: Bata via. 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold. 18.30 VI. Brussel: v. d. sold. 19.00 nws. 19.15 report. Ol. Spelen. 19.30 Eng. L.P.: „Rocky Moun tain Rhyt'm." 20.00 Fr. Brussel: gram. 21.00 gevar. 'muz. 21.30 zang. 22.00 VI Brussel: nws. 22.15 gram. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng. H. S nws. 7.15 arbeidersork. 7.55 weer. '8.00 Fr. Brussel: nws. 8.10 gram. 9.00 Eng. L. P.: nws 9.10 verz.pr. 9.45 cone. 10.J.5 div 12.00 Eng. H.S.:" mil. ork. 12.30 Cantine- muz. 12.55 weer. 13.00 Fr. Brussel nws. 13.15 Casinopr. 13.30 gram. 14.00 die Schone Müllerin". 14.30 Eng. L.P.: v. d. vrouw. 15.00 div. 17.00 VI. Brussel: gram. 17.05 nws en weerber 17.Ï5 ballroom ork. 18.00 Eng L.Pmil ork. 18.45 hoorsp. 1! .00 Eng.' H.S.: „Blackpool Night". 19.30 Henry Wood conc. (Beethoven pr.). 21.00 nws. 21.15 Eng. L.P.: „Second House", 22.00 Eng. H.S.: London River". 22.30 Eng. L.P.: conc. 23.00 gram. 'a? 44. De ambtenaar van de bank van lening maakte een wanhopig gebaar. „Er is hier enige dagen geleden inge!'ro ken en de doos die u terug wilt halen is het enige voorwerp dat is ontvreemd", zei hij. „Aha riep Basli. De misdaad kruist mijn pad weer eens". Misschien weten de mensen die buiten staan iets te ver tellen", opperde Bim. Even later vroeg Basli op zijn bekende gemoedelijke manier een oude man die steeds in de buurt van „Ome Jan", zoals de bank van lening bijna overal wordt genoemd, rondhing. „Er is niks bijzonder gebeurd", zei de oude man. „Alleen dan dat twee heren, gisteren langs de regenpijp aan de achterkant neerdaalden met een doos on-' der hun arm. „Hoe zagen ze er uit?" vroeg Basli. „Gezond" zei de man eri nu volgde,een nauwkeurige beschrijving van Snop en Wicked. Sambo had nu zijn motor aangeslagen en stevende recht op de haven af. Onder zeer grote belangstelling heeft het bijzonder gerechtshof te,Am- hem hedenmorgen uitspraak gedaan in het strafproces tegen generaal Chris tiansen De voormalige Wehrmachtsbefehls- haher in den Niederlanden werd ver oordeeld tot twaalf jaar gevangenis- straf. Het voorarrest, van 5 Januari 1946 af, wordt van deze straf afgetrokken. In zijn vonnis ging het Hof zeer uit voerig in> op de verschillende punten, welke de verdediger, mr. Arnold, in zijn pleidooi naar voren had gebracht. Zijn beroep op het capitulatie-verdrag van Mei 1940 verwierp het volkomen. Evenals de mening, als zou het verzet van het Neder landse volk onrechtmatig zijn geweest. Zo represaillemaatregelen toelaatbaar zijn, dan zullen zij, aldus het Hof, slechts mogen worden toegepast, wanneer zij als laatste middel zijn bedoeld en de daders van een aanslag niet konden worden op gespoord. En dan nog zou er een evenre digheid moeten zijn tussen de represaille maatregelen en de daden, die tot de re presaille aanleiding gaven. In de feiten, aan verdachte ten laste gelegd, is aan die voorwaarde niet voldaan. Zowel te Bloe- mendaal als te Putten was die evenredig heid zoek. Evenmin kan een beroep worden ge daan op de militaire noodzaak. Militaire noodzaak zou dan de regelen van het Vol kenrecht terzijde stellen en deze regelen illusoir maken. Verdachte is een der drie hoofdperso nen, die de bezettingsjaren voor het Nederlandse volk door hun terreurda den tot een hel hebben gemaakt. Het Hof wilde er echter rekening mede houden, dat Christiansen de minst schuldige van deze drie is geweest. Hedenmorgen zijn de Olympische kano wedstrijden voortgezet met de series 1000 meter K2-klasse en Kl-klasse en de 500 meter Kl-klasse voor dames. Mevr. Van den AnkerDoedens startte in het enige dames-nummer voor Neder land en eindigde in haar serie tweede, zo dat ze hedenavond in de finale uitkomt. De Nederlanders Gravestein van de „Zwetplassers" uit Wormer en Pool van Viking uit Amsterdam wérden in hun serie 1000 meter K2 derde, zodat ook zij hedenavond in de finale uitkomen. Averell Harriman, de réizende ambassa deur voor het Europese herstelprogram ma, heeft Woensdag te Brussel tijdens een persconferentie gezegd, dat hij hoopvol gestemd is met betrekking tot het resul taat van de pogingen, die gedaan worden, om het goederenvervoer naar Duitsland via de havens van Rotterdam en Antwer pen te laten lopen. Op het ogenblik wordt daarover on derhandeld en ik ben hoopvol gestemd over het resultaat van deze besprekin gen, zei hij. (A. P.). In de 504de Staatsloterij is op no. 27-12 een prijs van 1000, met een premie van 30.000 gevallen. De „Groote Beer", op de thuisreis naar Amsterdam, passeerde gisteren Kreta. De „Johan van Oldenbarnevelt", op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde Woensdag Kreta. De „Sibajak", op reig van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Malta. De „Waterman" vertrok' Woensdag van Batavia naar Rotterdam. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia, arriveerde heden te Aden. De Delftse Prijscontróledienst maakte proces-verbaal op tegen een banketbak ker te Bergschenhoek, die grote hoeveel heden boter, suiker en melk tegen zwar te prijzen had ingekocht en de daarvan gemaakte koekjes en taarten dan weer zwart verkocht. Al kostte de boter hem tot 12 gulden per kg. en de melk 35 cent per liter, hij maakte dit ruimschoots goed door 13 gulden voor een taart en een gulden voor een ons koekjes te vragen. Het ging hier om zeer aanzienlijke bedra gen. De gemaakte zwarte winst deelde hij met een bij hem in dienst zijnde ban ketbakker, die ook de zwarte aankopen van suiker verzorgde. Tegen acht leveranciers van boter, suiker en melk werd eveneens proces verbaal opgemaakt. Op het provinciaal kapittel der paters Carmelieten te Zenderen is als Provin ciaal voor Nederland herkozen de noog- eerw. pater dr. Augustinus Nolte O.Carm. te Nijmegen. Tegenover ons zit Leo Fuld. Klein, wat gezet van postuur. Maar met een stem, die via de microfoon over landen en wereldzeeën heeft geklonken en die tijdens de oorlog vele Nederlandse zee varenden op hun eenzame, door vele gevaren bedreigde schip in hun herin nering heeft teruggevoerd naar het verre, vertrapte vaderland. In 1939 verliet Leo Fuld ons land. Sindsdien heeft hij gezongen in Enge land, voor de B.B.C. en in de Verenigde Staten. Nu is hij terug in het vaderland, terug in Rotterdam, dat hij nooit heeft vergeten, nooit vergeten kón, omdat de eerste kreten, waarmee hij zijn komst op dit ondermaanse aankondigde en wel ke misschien reeds de belofte inhielden van zijn stem, die hem later bekend zou maken, weerklonken in een huis op het oude Achterklooster. Leo Fuld stamt uit een vroom Joods, echt Rotterdafns gezin. Om zijn mooie stem zou hij voorzanger worden, maar inplaats van de synagoge, werden het cafétjes in Frankrijk en België, later de studio's van VARA en B.B.C. en nog later de theaters in Amerika, waar die stem zou klinken. Leo Fuld vertelt. Hij vertelt van zijn familie, die hij, op een enkele uitzon dering na, heeft verloren bij het bom bardement van Mei. 1940, in de hel van Auschwitz. Wat hij van Rotterdam denkt „Ik heb de verwoesting nog niet gezien. Toen ik met de „Nieuw Amsterdam" aankwam ben ik met eèn taxi zo gauw mogelijk naar Amsterdam gereden. Ik ben er echt bang voor om dat te zien". Leo Fuld vertelt en wij maken notities. Niet omdat Leo Fuld zo'n grote zanger of zo'n belangrijke kunstenaar is, maar omdat hij een echte handige Rotterdamse jongen is, die weet van aanpakken en die in Amerika succes heeft gehad. In vele opzichten is Leo Fuld een echte Amerikaan geworden, die de waarden van leven en kunst uitsluitend afmeet naar het succes bij de massa. Hoe groter het publiek, hoe meer men verdient, hoe 37) fca-t v'nc5t geschikte kleren in de We mn„fr de bank van de bestuurder. lijk vernietigen b®^akefunifo™ dade' ik zal wel voor de maa* last .|e voorlopig bel ik moet toch eerst bill's i St?Ur' uwant maken, alvorens hij uit ^eHsc^hoon- loosheid wakker wordt bewuste- Gredy had zulk een' ontzag voor de oude, dat met eens de gedachte bii hem opkwam, om zich tegen di ,g schikkingen te verzetten. Schirelly had hem nog de te volgen route opgege ven en was toen in het binnenste van de wagen verdwenen. Gredy wist niet meer, of hij een of twee uur achter het stuur had gezeten, maar plotseling had hij gemerkt, dat de oude naast hem zat en hem beval; Stop nu maar, Gredy, want ik za! je aflossen. Je gaat nu liggen. Wanneer het tijd is, zal ik je roepen. Chef-detective Walter Frank had de aeten betreffende de zaak Schirelly door gelezen en hoe verder hij in het ver loop der kwestie was doorgedrongen, des te meer namen de vreemde ge beurtenissen hem in beslag. Zijn noti tieboekje was weldra met opmerkingen gevuld. Vele vragen kwamen bij hem op, waarop hij in de stukken geen ant woord kon vinden. Eerst was hD van plan geweest, deze zaak met commissa ris -Smith te. bespreken, maar die was veel te druk bezig met de inbraak bij Bellman, om belangstelling voor een andere zaak te kunnen hebben. Frank besloot dus, zijn navorsingen op eigen houtje te doen. Eerst moest hij Schirelly leren kennen, opdat hij over de persoon van deze bijzondere man een eigen oordeel zou kunnen vel len. Na een bezoek in hét warenhuis Bellman maakte hij van de gelegenheid gebruik, om naar de Charlesstreet te rijden. Reeds toen hij het huis binnenging, had hij het gevoel, voor een belangrijke be slissing te staan. Terwijl hij langzaam de trap naar de woning van Schirelly opklom, dacht hij er over na, welke vragen hij de oude zou stellen. Hy vond de ijzeren deur en ook het daarop ge plakte visitekaartje met de naam van de bewoner. Frank drukte op de bel, maar er ge beurde niets. Teleurgesteld wachtte bij enkele minuten. Zijn ogen speurden on derzoekend door het trappenhuis, en hy kwam op de gedachte, naar de zoldet te gaan en daar eens rond te kijken. Wanneer Doyle, zoals hij zich tegenover zijn zuster had uitgelaten, zijn plan, om Schirelly van het dak af te bespieden, werkelijk ten uitvoer had gebracht, moest hij daar boven een of ander spoor kun nen vinden. Frank klom de trap verder op, open de de deur naar de zolder, die op een kier stond, en sprong van de brandladder op het platte dak. Met zijn gewone nauw keurigheid zocht hij thans het met zin ken platen bedekte dak af. In de vuile laag van roet en stof, die de platen met een dikke korst had over trokken, waren voetsporen te zien. Frank'r belangstelling was gewekt. Hij knielde neer en nam de maat van de afdrukken, waarbij hij tot zijn verbazing constateerde, dat ze niet alle gelijk wa ren. Minstens twee mensen moesten ge durende de laatste dagen hier geweest zijn. Dat was een belangrijke ontdek king. Wanneer er een spoor door de jonge detective achtergelaten was, dan moest er behalve hij nog iemand hier geweest zijn. Misschien Schirelly? Voor de detective doemde het gezicht je van het jonge meisje op Zou ze als bij ingeving de waarheid hebben ge zien? Frank voelde, dat zijn hart sneller begon te kloppen. Stap voor stap zocht hij het dak af en hij vond nog menige aanwijzing. Plotseling stiet hij op de "glasscherfjes. Weer knielde hij neer en zocht deze ge duldig bij elkaar. Hij wist weliswaar niet, of hij aan deze vondst een of andere betekenis moest hechten, maar dat zou onderzocht kunnen worden. De politie beschikt immers over de modernste en meest verfijnde methoden van onderzoek en het zou wel spoedig blijken, wat de glasscherven te betekenen hadden. Toen hij geen verder spoor meer vond keerde hij naar het trappenhuis terug Hij had veel uit dit onderzoek kunnen opmaken, en het stond thans voor hem vast, dat Doyle zijn plan had uitgevoerd en de oude door het raam had bespied. Maar alles, wat daarna geschied was, was in ondoordringbaar duister gehuld. Hoe kon verklaard worden, dat de de tective de macht over het stuur was kwijtgeraakt en dat hij met het voertuig in de Hudson was gereden? De wagen was in goede staat geweest, dat was bij het dadelijk ingestelde onderzoek duide lijk gebleken. Wanneer het dus niet aan de wagen lag, dan moest Doyle iets over komen zijn. Onder deze overpeinzingen was Frank weer bij de deur van Schirelly's woning gekomen. Hij belde deze keer heftig en ongeduldig. Hij moest aan het tweede voetspoor denken, dat hij op het dak had gevonden. Hij had een vermoeden van d samenhang der dingen en hij was vast besloten, niet eerder te gaan, voor hij met Schirelly had gesproken. Daar hij nog steeds niets hoorde, haalde hij zijn leren étui met de speciale instru menten uit zijn zak en probeerde de deur met geweld te openen. Maar hij slaagde er niet in, dus moest de stalen plaat ook nog gegrendeld zijn. Dat kon Frank ech ter niet van zijn besluit afbrengen; hij keerde haastig naar het dak terug en be gon het gaas voor een der ramen te ver wijderen. Daarna drukte hy twee ruiten in en wrong zich door de opening naar binnen. Enkele ogenblikken hing hij met het volle gewicht van zijn lichaam aan zijn rechterhand, waarmee hij de ijzeren lijst van het raam omklemd hield. Toen hij zich liet vallen, kwam hij op zijn knieën vlak voor Schirelly's schrijfbu reau terecht. Het volgende ogenblik stond hij weer op zijn benen. Met de hand op zijn revol ver liep hij door de kamer. Eerst opende hij alle deuren en doorzocht met vlugge blik elk vertrek. Zijn voorzichtigheid was overbodig, want er was geen mens in de woning, en een fijne dunne stoflaag, die alles bedekte wees er op, dat al sedert dagen niemand de vertrekken had betre den. Frank was er verbaasd over, want dat had hij het minst van alles verwacht. Dus was nu ook de oude Schirelly spoorloos verdwenen. Alvorens tot een grondig on derzoek der vertrekken over te gaan, belde de chef-detective zijn bureau op en beval twee van zijn mannen, dat ze onmiddellijk bij hem zouden komen. (Wordt vervolgd.) groter het succes, des te groter artist men is. Leo Fuld is geen grote zanger. Hij is op de allereerste plaats zakenman, op de tweede plaats „showman" en pas op de derde plaats zanger. Maar hij heeft succes gehad. In de V. S. en ook in ons land. „De smaak van hef publiek hier is precies eender als in Amerika". In Amsterdam heeft hij de afgelopen weken honderd voorstellingen gegeven. Hij is in Zandvoort opgetreden. En het publiek heeft „de zaal afgebroken". „Het publiek weet, wat goed is", be toogt hij, „en niemand anders dan het publiek weet het". Dat is de leer van een Rotterdamse jongen, die in Amerika geld heeft ver diend, dus een succes is geweest en die zelf een Amerikaan is geworden. Met iets van de zelfverzekerdheid en de zelfvoldaanheid van de Amerikaan laat hij er zich or voorstaan, dat hij al op 18-jarige leeftijd heeft ontdekt, dat de hele wereld openstaat voor hem, die een spoor- en bootkaartje koopt. „Heintje Davids is 60 jaar geworden, voordat ze merkte een kaartje naar Hol lywood te kunnen kopen. Ik wist dat al toen ik 18 was". „Ik neem Luc van Dam mee naar Amerika", zegt hij plotseling. Ik heb hem zien boksen. Die jongen kan in de States geld verdienen. Hij behoort tot de tien beste middengewichts van de wereld en je hoeft heus geen wereldkampioen te zijn om in Amerika rijk te worden". Leo Fuld zal zijn overtocht en die van zijn vrouw betalen en hem in Ameri kaanse bokserskringen introduceren. Daarna zal Luc van Dam op eigen benen moeten staan en zich met zijn gerouti neerde, harde vuisten Oen weg naar suc ces en geld moeten banen. Of hij een paar van zijn liedjes wil zingen Natuurlijk is hij daartoe bereid'. „Maar ik treed nooit alleen op, altijd met een show-orkest en een paar lui die „gags" verkopen als „background". En bovendien kom ik totaal onvoorbereid, ik heb maar 324 liedjes bij me". Leo Fuld staat achter de microfoon en hij zingt. Een liedje, waarin hij de heer lijkheden van het onvergetelijke Holland beschrijft en dat bij het Nederlandse pu bliek zeker in de smaak za) vallen. Het liedje „In m'n scheepje op zee dat hij altijd zong voor de Nederlandse zeeva renden via Radio Boston toen hij voor Hendrik Willem van Loon werkte. Een paar Jiddische liedjes. En hier, waar Leo* Fuld zichzelf kon zijn en niet de succesvolle Rotterdammer-Amerikaan, kwam hij als artist boven de middelmaat uit, toonde hij dat hij zingen kon. Van Vrijdag a.s. af zal Leo Fuld waarschijnlijk gedurende veertien dagen, want op 30 Augustus gaat hij naar En geland optreden in het Arena-Theater te Rotterdam met het Arena-orkest on der leiding van Cas Pijpers en met Co vert van Heul als gast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3