Waarom veroverden Amerikanen Berlijn niet? Russen drongen Amerikaanse en Britse sectoren binnen POMPSTATION LATROEN OPGEBLAZEN Enorme belangstelling voor de regeringsverklaring Op de IrIBUNE Roosevelt had er Berlijn voor over om Stalin in de U.N.O. te krijgen Wanhoopsdaad van Mevr. Kosenkina DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Incidenten te Berlijn Aangenaam gesprekmet Molotof Nieuwe beroering in Palestina »'V7j 70ste JAARGANG VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 No. 20697 Het luwen van de gevaarlijke situatie, welke rond Berlijn was gerezen, heeft een ogenblik aan de angstige wereld respijt gegeven, om te wachten op een nieuwe zenuw-knappende climax, welke Stalin zeker voor de wereld achter de hand heeft. Was het nodig geweest, dat Berlijn in de afgelopen maanden de wereld op het scherp van de snede van Mars' oorlogszwaard dreigde te brengen? Toen de legers van Eisenhower in Maart en April van 1945 zegevierend over de Autobahnen daverden, lag de weg naar Berlijn voor hen open. Zij hadden zich een weg kunnen banen naar de Reichshauptstadt en de verovering van dit gebied tot hun wapenfeit kunnen uitroepen. Tot Berlijn hadden zjj de eer en de goodwill van de verovering van Duitsland met de Britten en Fransen kunnen delen; de Russen de andere zijde van het Derde Rijk latend. In plaats daarvan och, luister liever naar wat John T. Flynn in de Reader's Digest vertelt over de wellicht grandioze blunder, die achter een geheime overeenkomst stak, een over eenkomst, die het Dantzig-tractaat van de derde wereld-oorlog dreigt te worden. PRINSES JULIANA IN LONDEN DRAMA TE WINSCHOTEN Mannen vermoorden hun broeder MIDDELBURG'S STADHUIS WORDT VERDER HERSTELD MINISTER LIEFTINCK NAAR WASHINGTON Zij sprong van vierde verdieping van het sovjet-consulaat GOEDE ANSJOVISVANGST OP. WADDENZEE ONTHEFFING RIJVERBOD MET DE FEESTEN ONDERZOEK NAAR DE VERMISTEN VAN DE OORLOG j B A l ARABISGH LEGIOEN DE SCHULDIGE? OFFICIER DOOR HAND GRANAAT GEDOOD ONTBREKENDE FACETTEN Or. Kortenhorst Kamervoorzitter BLIKSEM TROF DRIE PERSONEN VLIEGVELD WOENSDRECHT AAN DE STAAT? I BJB RAjNTUitriiM van Qa Redactie en ae Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, -Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr.'J. WÏTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DÈ" AbVERTENT1E-PR.LIS op gewone kolom- breedte bedraalt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Sinds de oorlog zijn bij stukjes en beetjes de inlichtingen te voorschijn gekomen, die bij elkaar als een leg-puzzle het do- cument opleveren, dat aantoont, hoe de Amerikaanse diplomaten de winst ver- handelden, die door de soldaten met zo veel moeite gemaakt was. Nu kan de wereld zien, op welke manier de Ameri kanen zichzelf overleverden aan de ge nade van de Sovjets in Berlijn. Op het eind .van 1944 werd het duide lijk, dat Duitsland binnen korte tijd aan de voeten vbn de overwinnaars zou liggen als een puinhoop. Wat moesten zij roet Germania doen? In Februari 1945 werd in Yalta besloten om het Derde Rijk in vier zones te verdelen, welke tot de uiteindelijke afrekening onder beheer zouden staan van Groot Brittan- nie. Rusland. Frankrijk en de Verenigde gm maand later was Ike Eisenhower klaar voor de „Operatie Plunder" de laatste gigantische stormloop van de oorlog- Tn de nacht van 22 op 23 Maart nioegden de zes geallieerde legers, die lanes de oevers van de Rijn waren sa mengebald, de Rijn over. George Patton, He vliegende tank-generaal brak het r«t de landingshoofden open, binnen twee dagen gevolgd door de gehele Ge meerde strijdmacht, dravend met dui- enden denderende tonnen pantserstaai nr. Berlijn aan. Een kleine 50 K.M. aan de andere kant van Hitler's puin-mausoleum spiesten de Russische pantserppnten in de ver dedigingsliniesvan de S.S.-divisies, die met hun rug tegen de muur de woedende Rode legers probeerden af te houden van het bolwerk der Duitse eenheid. De slechte wegen en het slechte weer ver traagden de Russische opmars, maar groter was het succes van de desperate tegenstand van de geconcentreerde over- hlfifselen der Duitse legers om Stalin's bolsjewieken niet de eer te geven als En terwijl de Russgie horde^afgehou- Eisenhowar met hun monjter-^chantóc van technische perfectie door Westfalen Oldenburg, Hannover; „de omvang van dit offensief verpulverde elke tegen stand", zei Generaal Marshall, in die tijd chef van de Amerikaanse Generale Staf. Honderd-duizenden Nazi-krijgslui gaven zich over. Toen April de tweede helft inging waren de .Amerikanen op 150 K.M. van de Elbe en van Berlijn. Op dit ogenblik bezetten de Westelijke geallieerden practisch geheel Duits land, terwijl de Russen maar een kleine strook van het Oostelijk deel in hun macht hadden. De vloot-verbindings- officier Captain Harr C. Buteher kwam od dat ogenblik bij Eisenhower om hem te zeggen, öat alle soldaten en officieren tot Berlijn wilden doorrollen. De Gene raal antwoordde hierop, dat dit louter „show" zou zijn. Op 21 April werd door oorlogs-yerslag- gevers aan Generaal Bedell Smith, de Katholieke chef van Eisenhowers staf momenteel Amerikaanse ambassadeur in Moskou gevraagd, of Eisenhower een tocht naar Berlijn met zijn volledige krijgsmacht in de zin had. „We gaan de Russen naar geen enkel punt opjagen", was zijn antwoord, „we hebben belang rijker dingen te doen". Was voor de Amerikanen Berlijn ehnw" en waren yoor hen belangrijker dingen te doen, Stalin achtte Berlijn wel degelijk het belangrijkst. Zijn generaals Onze Londense correspondent meldt ons: Juliana bevindt zich op het nwmS v,te Londen' om het einde der Olympische Spelen bij te wonen. Haar bezoek is strikt particulier. Prins Bern- hard was hier, gelijk men weet reeds verscheidene dagen en woonde reeds tal van Olympische wedstrijden bij. Gisteravond woonde zij in de konink lijke loge in gezelschap van vier vrien den een voorstelling bij in het Prince of Walestheatre. Woensdagavond heeft zich te Winschoten een verschrikkelijk drama afgespeeld. Sinds geruime tijd bestond er een fa milievete tussen de gebroeders H. wo nende in het St. Vitushol te Winschoten. Een kleine woordenwisseling was Woens dagavond aanleiding tot een verwoede vechtpartij tussen drie gebroeders en de 34-jarige broer E. H. Laatstgenoemde liep hierbij een halswervelfractuur en ,S"T 1JÜ macmls teoeujeen zware hersenschudding op. In zorg- u de ln de Ardennen verscheen, wekkende toestand is hij naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar h;j zon ken om de eer der bevrijding in handen der Russen te leggen. Patton, de naam is een begrip van on omwondenheid, sinds zijn machtig gebed zonderden twee legers van de hoofd macht af om de stad te omsingelen .ten einde een geconcentreerde aanval van- vele kanten op de stad te kunnen onder nemen. Een trage, m:tir voortgezette aanval op een breed front werd opge geven om snel op de Duitse hoofdstad te kunnen inslaan, de formidabele tegen stand van Hitler's meest geharde en loyale troepen ten spijt. Voor de Geallieerden had de weg naar Berlijn practisch geen hindernissen meer. Op 20 April was Adolf Hitler, een verslagen en gebroken man, met Eva Braun, Goebbeis en een kleine clique ifin getrouwen in de krankzinnig-solide bunker onder de gebombardeerde kanse larij gekropen, om er de dood af te wachten. Zijn diagnose van de toestand was: „Er is geen sprake van vechten meer. Niets bleef over om te vechten". Wat hen nog ten dienste stond, was samengebracht tegen de Russen. „Hitier was", aldus Goebbeis. „omringd door een delirium van verraad". Himmler en Goe- ring zwoeren tegen hem samen om zich van zijn plaats te verzekeren nog voor het vergif zijn werk gedaar, had en bei den beraamden plannen om aan Eisen hower te capituleren. Allen herinneren we ons nog té goed het vredes-aanbod van Himmler aan de Westelijke Geallieerden via Graaf Berna- dotte en de weigering van Amerika om een afzonderlijke capitulatie van Duits land te accepteren. „Onvoorwaardelijke overgave aan alle Geallieerden" luidde het vonnis reeds döor Roosevelt uitge sproken. Tien dagen tevoren zond Eisenhower aan Generaal John R. Deane, het hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Moskou een instructie om aan het Rus sische opperbevel voor te stellen dat „tijdens de voortduring der vijandelijkhe den zowel de Amerikaanse als Russische legers vrij zouden zijn om op te rukken tot de verbinding van beide legers voor de deur stond". Daarna zouden de demar catie-lijnen tussen de beide legers worden overeengekomen. Wel lagen de bezettingszones voor de periode na de Duitse capitulatie reeds sinds Yalta vast. Het Amerikaanse leger was reeds diep in de Russische zone. Maar deze zones legden pasWerplichtingen op aan de acties van de betrokken legers, als de overgave een feit was. Over de tijd daarvoor bepaalde Yalta niets. - De waarnemend chef-staf van het Rus sische leger Generaal Antonov was echter niets lekker over deze mening van Eisen hower. Hij was bang, dat de Amerikanen hun stormrammen te diep in 't toekomstig Russisch bezettings-gebied zouden beu ken. Eisenhower, dit vernemend, liet na enige tijd aan Antonov weten, dat hij de Engels-Amerikaanse opmars tot staan zou brengen op de westelijke oever van de Elbe. Die onderdelen, welke reeds voorbij deze lijn waren, zouden worden terugge trokken. Tot het eind van de oorlog ble ven zij op 100 mijl van Berlijn. Intussen hadden de Russen het twee vijfde deel van Tsjechoslowakije heroverd De rest werd nog bezet door een ver schrompelend Duits leger. Daarom werd aan Patton opgedragen om zijn machtige pantser-vuist tot op de lijn Pilsen-Karls- bad Budejovice te brengen en daar te stoppen. Maar Pattons patrouilles waren reeds in de buitenwijken van Praag, de hoofd stad. Daarop stelde Eisenhower voor om Patton Praag te laten binnenrukken, maar Generaal Antonov tekende opnieuw protest aan. Generaal Deane schreef (de intussen profetisch geworden woorden Red. N.S.C.): De subtiele leiding van het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken kon men voelen in Antonov's gedrag reeds stond vast, dat Tsjechoslowakije tot de directe Stalinistische invloedssfeer zou behoren en Tsjechische dankbaarheid aan de Amerikanen voor de bevrijding van hun hoofdstad paste niet in dit lange- termijn-programma. Patton moest dus pas 'op de plaats ma- schreef in zijn dagboek: „Ik had en heb nog steeds de smoor in, omdat ik vond en nog vind, dat we tot aan de Moldau had den moeten gaan en als de Russen het niet leuk hadden gevonden; had ze naar de duivel laten lopen". Berlijn werd dus niet veroverd, Tsje choslowakije en Praag werden niet door de Amerikanen bevrijd. Waarom plooide de Geallieerde legerleiding zich zo vlot voor de Russische eisen? Daarvoor moeten we terug naar Yalta. Elliott Roosevelt vertelt ons, dat zijn vader hem heeft medegedeeld, dat hij geen bewonderaar was van een verdeling van Duitsland in zones, maar dat hij „érin gepraat was". Roosevelt had zich nu eenmaal in zijn hoofd gehaald om Stalin in 'de kring der Verenigde Volken te brengen. Om dit te bereiken had hij zich voorgenomen om Stalin met een zacht lijntje langs elke belangrijke be slissing te loodsen en zelf op efk mogelijk terrein toe te geven. Duitsland zou niet alleen verdeeld wor den in vier zones, maar ook Berlijn zou gevierendeeld worden, een cake-punt voor ieder van de Big Four. De -enreinheid aan de kpikker was, dat Berlijn diep in de Russische zone zou liggen. Behalve de openbaar gemaakte over eenkomst, maakte de President een aan tal geheime afspraken. En een hiervan, bekokstood op een onderhoud onder vier ogen (plus die van de tolk) met Stalin was, dat Stalin toe stemming zou krijgen om Berlijn te ver overen. Men zegt, dat Churchill geprotesteerd heeft tegen dit besluit, toen hij ervan hoorde. Precies omstreeks de tijd, dat G1 Joe en zijn officieren om een grandioze mars op Berlijn aan schreeuden, legde Winston een spervuur van plei dooien op het Amerikaanse Witte Huis om gedaan te krijgen, dat de Amerikanen naar Berlijn zouden doorstoten. Hij ging zelfs persoonlijk naar Eisen hower om hem te vragen op te rukken voor de Russen bezit van de Reichshaupt stadt hadden genomen. Maar de koop was gesloten. Op 30 April ontnam Hitier zichzelf het leven, aan Doenitz de erfenis van een staats-wrak achterlatend. Het duizend jarig rijk was snel aan zijn eind gekomen. Op 2 Mei braken de Russen Berlijn bin nen: op 7 Mei capituleerde Duitsland. Maar eerst twee maanden later op 3 Juli liet Stalin petieterige garnizoèntjes der Britten, Fransen en Amerikanen in -Ber lijn binnen. Hij gaf ze één spoorlijn, én én verkeersweg én een lucht-corridor van 30 K.M. Behalve deze laatste beeft hij al deze verbindingen, zelfs de telegraaf-cómmu- nicatie, in de laatste maanden afgesneden. Maar de bevolking van Berlijn is klaar met het oordeel, dat hopelijk door de geschiedenis niet onderschreven zal worden: „Het besluit van Roosevelt om de op mars van de Westelijke legers te beëin digen tot de Russische legers Oost-Duits- land en Berlijn konden nemen, was wel licht een noodlottige vergissing, die niet onwaarschijnlijk haar terugslag zal heb ben op de bladzijden van de geschiedenis, die nog geschreven gaan worden. der tot het bewustzijn te zijn gekomen gistermorgen is overleden. De drie broers zijn in arrest gesteld. Het rijk heeft aan het gemeentebe stuur van Middelburg goedkeuring ver leend voor de verdere afbouw van het Gothische gedeelte van het stadhuis op de Markt. Dit betreft de aftimmering en de bouw van de verwarmingskelders en een congiergewoning. De minister van financiën, mr. P. Lieftinck, zal in de tweede helft van September naar Washington gaan om een vergadering bij te wonen van het Internationale Monetaire Fonds. Naar wjj Dinsdag j.I. mededeelden, hebben functionarissen van het Kussi- sche consulaat te New York mevrouw Kosenkina, een Russisch: lerares, die bjj de anti-bolsjewistische Tolstoi-stich- ting haar .toevlucht had gezocht, op geheimzinnige wijze gearresteerd en "aar het consulaatsgebouw overge bracht. De functionarissen deelden mede, dat de lerares vrijwillig was «°ch mevrouw Tolstoi ver- voof SwiM vrouw gezwicht was voof dwang en voor haar leven vreesde Gisteren is dit mysterie tot een ont knoping gekomen, doordat mevrouw Kosenkina uit een raam op de vierde etage van het consulaat gesprongen en 'op de binnenplaats terecht gekomen is Zij werd in bedenkelijke toestand naar het Roosevelt ziekenhuis- overgebracht, waar zij aan de New Yorkse politic mededeelde, vrijwillig haar wanhoops daad te hebben begaan, omdat zij bang was naar Rusland te worden getrans porteerd. Op last van het hof van New York had de lerares gistermiddag voor het hof moeten verschijnen om verklaringen 'af te leggen. De Russische consul liet haar echter niet gaan en de sovjet-regering zond een protest tegen de oproep van hét hof. Molotof heeft tevens de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, gen. Be dell Smith, een nota doen toekomen, waarin hij verklaart, dat mevr. Kosen kina en haar collega Samarin vffiwillig naar Rusland wilden terugkeren, doch door de Tolstoi-stichting werden tegen- genouden. Mevrouw Kosenkina werd toen door haar landgenoten „gered" en naar het consulaat overgebracht. Er wordt een minitieus onderzoek in gesteld naar de omstandigheden, onder welke mevrouw Kosenkina haar wan hoopsdaad heeft gepleegd. Het ziekenhuis wordt streng bewaakt. Ambtenaren van bet Russische consulaat krijgen geen toe gang tot de ziekenkamers. Vroeger zijn de ansjovis-vangsten van zeer grote betekenis geweest en er wer den door vissers en handelaren soms schatten mee verdiend. De vis werd toen nog op de Zuiderzee gevangen, maar se dert deze IJsselmeer is geworden, is het er met de ansjovis gedaan. Ook benoor den de afsluitdijk, waar aanvankelijk nog wel eens behoorlijke ansjovis-vangsten werden gedaan, bleek deze vis de laat ste tijd verdwenen. Dit voorjaar kwam jzij echter weer te voorschijn. De vangsten waren zeer be vredigend. De prijs was niet zo bijzon der hoog, maar het bedrijf was toch nog goed lonend. Een bezwaar is nog steeds, dat Duitsland, dat vroeger een grote afnemer was, nu nog niet koopt. Toch is er wel geëxporteerd, voorname lijk naar Amerika. Makkum is sinds eni ge tijd een visconservenindustrie rijk en deze heeft het druk gehad. De gecoo serveerde vis wordt o.a. in tuben naar Amerika verzonden. <0> Het broodrantsoen in Frankrijk zal met ingang van 1 September a.s. wor. den verhoogd van 250 tot 300'gram per persoon per dag. Tevens zal de kwaliteit van het brood beter worden. De minister van verkeer en waterstaat (a.i.) heeft ontheffing verleend van het „Zondagsrijverbod" voor motorrijtuigen op Ztjndag 29 Augustus en Zondag 5 September a.s. Het lid van de Tweede Kamer, mevr v. d. MuyzenbergWillemse had in vel band met het aantal vermisten van de laatste oorlog de minister van Soc Za ken enkele vragen gesteld omtrent de resultaten van het opsporingswerk. Minister Drees heeft hierop thans ge antwoord en meegedeeld, dat een over zicht van de resultaten van het opspo ringswerk over de laatste twee jaar niet mogelijk is in verband met onvolledig heid der op het informatie-bureau van het Ned. Rode Kruis heschikbare sta tistische gegeven. Van ongeveer 29.000 vermisten is thans wel zekerheid bereikt omtrent hun overlijden. De minister is van mening, dat de spoedige totstandkoming van een wette lijke regeling betreffende verstrekking van overlijdensakten ten behoeve van de nabestaanden aanbeveling verdient.. Het, is hem bekend, dat deze mening door zijn ambtgenoot van justitie wordt ge deeld. Naar hij verneemt, kan de memo rie van antwoord op het thans bij de Kamer aanhangige ontwerp van wet, houdende voorzieningen betreffende het opmaken van overlijdensakten eerlang tegemoet worden gezien. Het opsporingswerk wordt momenteel in het buitenland verricht door een vijf tal officieren civiele dienst met stand plaatsen resp. te Warschau, Praag, We nen, Berlijn en Arolsen. Dezer dagen ver trekken nog enige officieren naar de Britse zone van Duitsland. Te Fulton Bristolis het grootste passagiersvliegtuig in aanbouw, ooit in Engeland gebouwd. Het is de „Brabazon waarvan het ontwerpen en bouwen enige jaren heeft geduurd. Hoe groot het vliegtuig is, blijkt uit de vergelijking met de Lancaster bommenwerper, die links van de neus van de Brabazon I" staat. Donderdagmiddag om 17 uur plaatselij ke tjjd begon te Moskou op het Krem lin het verwachte nieuwe onderhoud tussen de diplomatieke vertegenwoor digers van Engeland, Frankrijk en de V. S. en de Russische minister van bui tenlandse zaken, Molotof. De bespre king duurde 2 uur en 40 minuten. Na de vergadering begaven de weste lijke afgevaardigdten zich als gewoonlijk naar de Amerikaanse ambassade om een rapport aan hun regeringen op te stellen. Bedell Smith vertelde aan journalisten, dat hij en zijn collega's een „aangenaam" gesprek met Molotof en Smirnof, plaats vervangend minister van buitenlandse zaken, hadden gehad. Een correspondent vroeg, of het nu de laatste bijeenkomst was geweest, waarop de ambassadeur antwoordde: „dat weten we nooit", en na een korte pauze: „ik denk het niet". Roberts en Chataigneau gaven geen commentaar. De drie afgezanten zagen er opgewekter uit dan anders. Op het Foreign Office is verklaard, dat alle inlichtingen betreffende de ge- dachtenwisseling te Moskou ter kennis van de vertegenwoordigers van Benelux té Londen worden gebracht, telkens wanneer deze het verlangen hiertoe te kennén geven. De „Berlijnse politieoorlog" is giste ren een nieuwe phase ingegaan, toen politieagenten nit de oostelijke sector de Amerikaanse sector binnendrongen om bij Duitsers in de buitenwijken van Kreuzberg (op de grens van de beide sectoren) huiszoeking te ver- richten. Amerikaanse militaire politie is tussen beide gekomen en heeft de indringers verjaagd, zonder echter haar toevlucht te nemen tot geweld. In het centrum van Berlijn hebben voorts andere Duitse politieagenten uit de sovjet-sector getracht, op de Pots- dammerplatz met hulp van leden van de militaire politie van het rode leger arres taties te verrichten. Zij zijn de Britse sector binnengedrongen en hielden trams aan. De Duitse politie uit de westelijke sectoren kwam tussen beide en dwong hen terug te keren. De Russen verklaren, dat in beide gevallen deze operaties tot doel had den de zwarte markt te bestrijden, maar dat de zwarte handelaren, die dbor de politie uit de oosteiyke sector nagezeten wAden, door de politie uit de westelijke sectoren „beschermd" werden. Een ander incident "heee zich gister ochtend voorgedaan bij de centrale ravi- tailleringsdienst van Berlijn, gelegen in de Sovjetsector. De Sovjet-wachten be letten de bevoegde ambtenaren van de westelijke sectoren het gebouw te betre den. De geldigheid van de door het ge meentebestuur afgegeven identiteits papieren werd niet erkend. Het hoofd van de gemeentelijke ravitaillerings- dien-st moest persoonlijk tussenbeide ko men om de orde te herstellen. Voorts wordt nog gemeld, dat de ad junct-bevelhebber van de Sovjetsector van Berlijn, lt. kolonel Nesamajef, Erich Ryneck en Otto Amberger, burgemeester resp. hoofd der ravitailleringsdiensten van het district BerlijnPankow, be schuldigd heeft van nalatigheid bij het lossen van het Russisch graan voor Ber lin. Hjj heeft aan de Sovjetrussische mi litaire rechtbank bevolen een onderzoek r.opens deze beide sociaal-democraten in te stellen. Het pompstation van Latroen is Don derdagmorgen vroeg opgeblazen en staat thans in brand. Het Arabische legioen, zou volgens een officiële me dedeling te Jeruzalem gepubliceerd, deze misdaad gepleegd hebben. Giste ren zou de watertoevoer van het pomp station van Latroen naar Jeruzalem, welke verscheidene maanden lang on der broken -was geweest, hervat wor den. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het vernielen van het pompstation een zo ernstige overtreding van de bestandsvoorwaarden betekent, dat sancties tegen het Arabische legioen dienen te worden genomen. Hij voegde daaraan toe, dat de Israëlische regering haar bevel tot teruggave van de dorpen Ajanoeal en Hirbat Boeeria, in de buurt van Latroen. had ingetrokken. Een groep waarnemers der V. N. stel len een onderzoek ter plaatse in en zullen zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen. Graaf Bernadotte heeft aan de minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Sjertok, medegedeeld, dat hij, gezien de toestand, er in heeft toegestemd de grens lijnen in het gebied van Latroen te her zien. Een persfunctionaris der V. N. heeft het opblazen van het station een „ge beurtenis van de grootste ernst" ge noemd. Er was reeds over gerapporteerd aan de veiligheidsraad. Het incident zou kennelijk gerapporteerd worden als een Arabische schending van het bestand. Het station bevond zich in Arabisch gebied, vastgesteld volgens overeenkom sten, die door de V. N. waren aanvaard, De pompen konden niet meer gerepa reerd worden, zo vervolgde de function naris. Op de handgranatenbaan van de 2e kaderschool infanterie te Weert, gaf de 23-jarige 2e It. J. C. v. B. uit Roosendaal instructie in het handgranaatwerpen. Doordat een der granaten te laat ont plofte, terwijl de instructeur in de ver onderstelling was, dat zij niet meer zou exploderen, werd hij, toen hij het hoofd boven de borstwering verhief, door een scherf aan het hoofd zodanig gewond, dat hij vrijwel op slag overleed. Mochten wij j.L Woensdag bij ontsten tenis van Henk van der Maze voor één keer onze Tribune in diens Gongslagen- hoek optrekken, vandaag is het onze eigen dag. En al lopen wij gevaar mede schul dig te worden aan eventuele „Olympische complexen", wij moeten toch ook van daag weer onze Tribune wijden aan de superlatieve betekenis, die de Olympische Spelen voor de sport en voor de jeugd en voor de volkerenvriendschap bezitten Het zou voor ons eigen gevoel een pro fanatie zijn, indien wij in deze Olym pische weken ons licht lieten schijnen over een van de vele andere aspecten van her zo rijk geschakeerde sportleven. De Spelen bieden meer dan voldoende stof voor bespiegeling en het is er de tijd nu voor. Wij missen aan de Olympische Spelen nog twee facetten, die aan de geest nog meer karakter zouden geven, die aan de practijk nog meer overeenkomst met de ideële opzet zouden bieden en die nog meer de prestatie ondergeschikt aan de geest zouden maken. Het deelnemen aan de O. S. is specia listenwerk geworden. Toen echter Pierre de Coubertin zijn ideeën ontvouwde de sport in dienst van een gezonde sterke jeugd en van de wereld vriendschap moet hem voor de geest hebben gestaan het beeld van de universeel sportief ont wikkelde jongeman of jonge vrouw en niet dat van de slechts in één onderdeel uitblinkende maar de rest verwaarlozende specialist(e). Ook is de vijfkamp, maar vooral de tienkamp meer in overeenstem ming met de opvattingen ten tijde van de oude Griekse Spelen waar onze moderne feesten toch van afstammen. In Londen echter en niet daar alleen," maar ook bij de Spelen van vóór de oorlog was dat het geval is de tienkamp een van de minst getelde onderdelen, een van de stiefmoederlijkst bedeelde nummers: noch bij het publiek noch bij de organisatie leiding bestaat er veel animo voor. Na tuurlijk, een tienkamper heeft een secon de meer nodig op de honderd meter dan een sprintkampioen, maar als de tienkam per aan zijn werp- of springnummers be zig is of aan zijn lange-afstand-loop, staat de sprinter aan de kant. De prestatie van de all-round athleet, die het gehele klas sieke athletiekschema beheerst, is veel volwaardiger dan die van de specialist. Maar de laatste wordt ook verdiend, natuurlijk hoog geprezen en bejubeld, terwijl van de eerste de vergetelheid het lot is. Het zou in overeenstemming met de geest van de Olympische Spelen zijn, als de universele athleet het ideaal van de stichter der moderne O. S. in de hulde - niet achter maar nadrifkkelijk vóór werd gesteld bij de specialist. En punt nummer twee is dat van de aparte gouden medaille voor het land dat zich het voorbeeldigst sportief heeft ge dragen. De gouden medailles voor de win naars beklemtonen alleen, de prestatie. Maar de geest van de Olympische Spelen wil, dat de eerlijke en ridderlijke houding belangrijker is. Een gouden medaille voor een winnaar, die qua prestatievermogen zijn tegenstander de baas is maar in mo reel opzicht nog wel een lesje kan gaan nemen, is in feite niet geheel in overeen stemming met de Olympische idee. Cor rectie is practisch niet mogelijk, aanvul ling echter wel. Het systeem van straf- punten zou hier efficient werken. Het zou op de wedstrijden zelf en op de gehele entourage in werking kunnen worden ge bracht. En hopelük zou het dan zo ver komen, dat elk land die allëreervolste medaille voor „waarachtig Olympisch ge drag" het meest van alle plakken zou be geren, dat ieder voor zich er alles op zou zetten om geen strafpunt te krijgen. Een oneerlijke duw in een voetbalwedstrijd: strafpunt; het verzuim van de ridderlijke handdruk aan de winnaar: strafpunt; het hinderen van een tegenstander in wiel rennen of athletiek: strafpunt; het simu leren van niet getroffen te zijn bij het schermen: strafpunt; afklemmen bij het boksen: strafpunt enfin, noem maar op. Een doelbewust streven van alle deelne mers naar zo weinig mogelijk strafpunten en het instellen van een Olympische me daille-trilogie voor het individu of het land met de minste strafpunten toet sing aan de practische mogelijkheid is de. moeite waard zou de ware Olympische geest nog meer ten goede komen SUPPORTER. Minister-president W. Drees staande aan de regeringstafel linksspreekt de verklaring van het Kabinet uit tijdens de gisteren gehouden zit ting van de Tweede Kamer. Voor de regeringsverklaring gister middag in de Tweede Kamer bestond een enorme belangstelling. De vergadering werd bij ontstentenis van de eerste en tweede president, beidèn in het kabinet overgestapt, voorgezeten door de derde functionaris in het presidium, oud-minis ter mr. Terpstra (A.R.), die zich voor deze gelegenheid in rok had gestoken. Aan de ministerstafel hadden aan weers zijden van minister-president Drees zes van zijn ambtgenoten plaats genomen. Men zat dus met dertien aan tafel Alvorens de verklaring namens het nieuwe kabinet werd afgelezen, sprak mr. Terpstra een kort afscheidswoord tot mr. Van Schaik, die als yice-president van de ministerraad rechts van de heer Drees was gezeten. Hem huldigend als een „geboren" voorzitter en „niet licht te overtreffen", wenste hij hem, nu voor de tweede maal door hoge plichten tot het ministerschap geroepen, onder Gods zegen een even vruchtbare ambtsvervul ling in -zijn ministeriële functie, als in zijn kwaliteit van Kamervoorzitter. Het nieuwe kabinet hield na afloop een soort receptie en van alle zijden kwam men de bewindslieden geluk wensen. Ook de afgetreden ministers drukten daarbij de formateur de hand. De viering van de 65ste verjaardag van de A.R.-fractie-leider, de heer Schouten, kwam er aan te kort. Bij de nominatie voor de voordracht van de nieuwe voorzitter werden voor de eerste plaats uitgebracht 64 .stemmen op mr. Kortenhorst (K.V.P.), 13 op de heer» Serrarens (K.V.P.), 2 op dr. Beel (K.V.P.), 2 op de heer Fiévez en 2 op de heer Terpstra (A.R..). De heer Kor tenhorst is dus no. 1 óp de voordracht. Voor de tweede plaats werd met 75 stemmen aangewezen mr. Donker (P. v. d. A.). Op de heer Terpstra waren 5 stemmen uitgebracht. Derde op de voordracht werd gesteld mr. Terpstra met 85 stemmen en 2 op de heer Tilamus (C.H.U.). Er waren bij de 3 stemmingen verschillende blanco's. Morgen om 11 uur beginnen de debat ten over de regeringsverklaring. Het voorlopig verslag over de Grond wetsherziening doet wel verwachten, dat er nu (reeds een klein stormpje za. op steken van de zijde der vertegenwoor digers van de Rijkseenheid. In Nederhorst den Berg zijn giste renmiddag tijdens een onweer drie per sonen, die op het land aan het werk wa ren, door de bliksem getroffen. Een van hen, de 16-jarige P. G. was op slag dood. De beide anderen, zijn vader en een knecht, werden bewusteloos tegen de grond geslingerd doch zij kwamen later weer bij kennis. Onderhandelingen zijn gaande tussen het gemeentebestuur van Woensdrecnt en het departement van Oorlog, inzake overdracht van het vliegveld Woens- drecht aan de staat Het gedeelte waar over deze onderhandelingen lopen beslaat een oppervlakte van ongeveer 250 ge meten. Het gemeentebestuur, dat tot verkoop van deze grond wel genegen is, maakt echter bezwaar daarin ook de weg van de Vijfsprong naar Wouwse Plantage te betrekken, daar het onttrekken van deze weg aan jiet publiek gebruik groot bezwaar voor omwonenden tot gevolg heeft. ■i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1