Nieuws uit STAD en OMTREK Oud-Singel Pastoor ]VÏ 6 n 0 r 40-jaar priester Fan het Olympische front Van den Bergh's Jurgens' T WONDER DER GRIANAN De doos dokter Sila MISDAAD IN AMERIKA ■illll nog niet vergeten Nog steeds Ierland van St. Columba m PAGINA 3 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 KATHOLIEKE GEZINSZORG MUZIEK IN DE PLANTAGE HET WIT-GELE KRUIS KATH. KINDERUITZENDING R. G. INGELSE'S XI—CRAVEN GENTLEMEN'S C. O. VRIJ VAN JICHT EN STRAMME KNIEeN HET MONSTERPROCES TEGEN de voetbalpools posities troepenschepen LAATSTE KANS VOOR DE NED. WIELRENNERS ROTTERDAM Y PEN BURG-S CHIEVEEN KETTINGHANDEL IN VALSE TEXTIELPUNTEN Die tweemaal werden „verbrand" HET V. V. VERKEERSBOEKJE 105. BURGERLIJKE stand OVER VEERTIEN DAGEN diploma-zwemmen Netto-winst 1947 f 4.396.053 (v.j. f 3.127,377) Onveranderd dividend gewone aandelen A 9 pet. NIEUWS UIT DUITSLAND - HENRI HERMANS PARK D.ILS. NAAR BREDA LANGE EN KORTE HAVEN VERLICHT - door WALTER L. GEBAUER NED VR A< H I'ENMARKT Al heeft pastoor Meijer, de vroegere herder -van de Singel-parochie, een op volger gekregen, die met zijn persoonlijk heid een eigen stempel drukt op de pa rochie met 't meest intensieve parochiële leven, toch is de herinnering aan hem nog niet vervaagd. Daar hij zelf m0I"J teel in de stad vertoeft, zal het gee _,j nln als we Je hem schijnwerper van de publiciteit op richten, nu hij Zondag in Amsterdam zijn 40-jarig priesterfeest gaat vier Zal het daar Voor hem nodig zijn. om - evenals dit WW kapelaans priesterschap gebeurde n gejd=nza_ te bezweren geen kabaai. f meling, geen circulair es en comité op touw e Niet, omdat hij Wij betwijfel se parochie niet een voor zijn Ams temperament zou ont- Z<ln^enVmaar omdat hij na zijn energiek werk in Schiedam niet voor niets een rustiger kudde te besturen kreeg. M een luidruchtigheid, die ruim- fhoots door zijn beminnelijke jovialiteit werd 'goed gemaakt, kon hij de grote trom roeren voor de parochiële hoogtij- daaen. Waar hij kon, greep hij de gele genheid om de kerk in het middelpunt te plaatsen van de belangstelling der ge lovigen. Hierin was hij een Pastoor, die jn de oudste tradities van de Kerk weer levend maakte. Het gouden feest van het zangkoor maakte hij tot gen gebeurtenis. Daarna kwam het vijftigjarig bestaan van de parochie aan de orde. Het H. Hartbeeld voor de kerk werd bij die gelegenheid onthuld De Communiefeesten werden verloofden, conferenties voor kerkzan gers congregatie voor jongens en meisjes zac een nieuwe school verrijzen zette hij' de koperen kroon van zijn 12%-Jarig uastoorsfeest in 1943- De oorlog zou hem door de gebeurte nissen om hem heen zo schokken, dat er een ogenblik voor zijn leven gevreesd ging worden. De klokken gingen uit de toren van zijn Singelkerk. Hij kon van hun geluid "een afstand doen en liet ze op platen beieren. Zij zouden uit de toren galmen op Kerstnacht. „Verboten"! Dan vanuit de gewelven van de kerk, koppigde de pastoor. Er zijn tranen weggeveegd die Kerstnacht bij dat klok-gelui. Toen kwamen de razzias. Was zijn parochie geen werkmansparochie De sla gen kwamen het zwaarst aan in aeze wijken, waar geen mogelijkheid tot on- komen, geen spaarpotje voor het "zyn ziekte en de toediening van de laatst!» H.H. Sacramenten deden beseffen hoe zeer hij zich gegeven had D«t *on niet meer en mocht niet meer, ook ai was hij na enige tijd weer op en smaakte zijn sigaar hem weer. De hokvaste „bone pastor", die twintig kapelaans had zien komen en gaan, stond op de nominatie om zelf naar Amsterdam te verhuizen. Na 16 jaar was hij met. langer vice-voonzitter van de willibror- dusstichting; miste het armbestuur zijn bisschoppelijk commissaris en de be- graafplaats zijn voorzitter. In de „klok staakte hij zijn parochie-praatjes. Hij had 7iin Singel-parochie tot twee maal de omvang zien groeien van het rayon van ^NuÏÏfhïZondag in Amsterdam zijn 40-jarig priesterfeest vieren. Zeker zullen vele oud-parochianen hem niet in hun gebed noch in hun correspon dentie vergeten. Deze 67-jarige Zeddam- mer. die zich via een assistentschap in Eldén bij Arnhem bij een oude zieke pastoor zette hij daar de zaak op poten via een Rectoraat voor de Hollanders van de kerk van het Duits Dominikaner- klooster in Venlo, via een kapelaanschap aan de Oldenibarneveltstraat in Rotter dam/ben aan de Amsterdamse Spuistraat er. een aan de Rotterdamse Proveniers singel, klaar maakte voor zijn levenswerk de besturing van de Schiedamse Singel- parochie D.V.S.-terrein te Schiedam, aanvang 11 uur. In deYe wedstrijd zullen de Engel sen voor de tweede maal de fastbowier A. Molenaar tegenover zich vinden. Het R. G. Ingelse's XI is als volgt: R. G. Ingelse captain, A. M, Nolet, C. Aland, wicketkeeper, Mr. P. C. G. Labouchère, D. Ingelse, A. Molenaar, J. J. Alders, H. Stolk, P. C. Hagenaar, L. Borrani, W van Weelde. Als sociaal-Werkster bij de Kath. Ge zinszorg is benoemd mej. ten Dam. die tevens belast is met de leiding van de Prinses Marijke Colonne. Aanvragen voor gezinshulp kunnen onder overleg ging van een doktersattest of een offi ciële instantie gedaan worden elke werk dag van 910 uur 's morgens op het kan- foor Lange Haven 70 tijdens het spreek uur van de sociale werkster. Ingaande 1 September zullen 4 nieuwe gezinsverzorgsters bij de Prinses Marijke Colonne gevoegd worden. Voor meisjes, die het sociale leed in onze stad willen helpen bestrijden be staat de gelegenheid om zich op te ge ven als gezinshulp bij de sociale werkster tijdens het spreekuur. Zij, die een cursus voor gezinsverzorg sters willen volgen, welke in April 1949 aanvangt kunnen zich eveneens tijdens bovengenoemd spreekuur opgeven. Het programma voor de uitvoering door het Stedelijk Muziekkorps op Zon dag des namiddags te 8 uur, in de Plan tage luidt: 1. Graaf Zeppelin, mars, C. Teike; 2. Ouverture „Norma", V. Bel lini; 3. Sirqnenzauber, wals, R. Wald- teufel; 4. Le Jongleur, Polka voor Piston (Solist A. Spitter), P. Mertzig; 5. Suite Oriëntale. (4 delen), Fr. Popy; 6. Siame se wachtparade, P. Lincke; 7. Schiedam Vooruit, mars, H. H. van Vleuten. Aan de> leden van het Wit-Gele Kruis wordt bekend gemaakt, dat ingaande Maandag 16 Augustus de aanvragen voor huishoudhulp wegens ziekte van de moe der, onder overlegging van een dokters-' •attest, kan geschieden iedere werkdag van 910 uur op het kantoor Lange Ha ven 70. De contributiekaart dient te worden meegebracht. De spreekuren van het Kraambureau blijven voorlopig nog gehandhaafd zoals deze op de contributiekaart vermeld staan. Van 16. Augustus tot 29 Augustus zai Het Bureau van de Kath. Kinderuit zending, Lange Haven 70, is van 16 tot 29 Augustus gesloten. Men wordt er op attent gemaakt, dat alleen die kinderen zullen worden uitge zonden, welke door de schoolarts gekeurd zijn of blijkens een over te leggen dok tersverklaring, voor uitzending in aan merking komen. het Bureau gesloten zijn, behalve tijden de spreekuren voor Huishoudhulp en Kraamverzorging en voor het uitlenen van verplegingsartikelen, welke afge haald en terugbezorgd kunnen worden tussen 4 uur en 4.30 uur 's middags. Zaterdag a.s. spelen de Craven Gent lemen de laatste wedstrijd van hun tour in Holland tegen een sterk elftal onder captaincy van R. G. Ingelse. Deze wed strijd wordt gespeeld op het Hermes Zondagmiddag zullen de veteranen van Hermes-D. V. S. -een wedstrijd spelen tegen veteranen van Fortuna uit Vlaar dingen. De sportieve gezette eens voet balbezeten ingezetenen van Schiedam zu. - len in de volgende opstelling uitkomen. Smoor, d; de Bruin, Pettinga a; Breit- ner. A. v. d. Tuyn, P. Scheffers m; Gom mare, Bronneman, van Es, v. d. Griend, v. d. Vaart v. De wedstrijd begint om half twee. dagen later kwam er een grote partij valse punten op de markt. De 41-j. chauf feur M. O. kocht déze punten a 38 cent per stuk in de woning van de ?2-j. vee handelaar H. F. K. De chauffeur ontdekte dat de punten vals waren en K. kreeg 2000 punten terug, de rest zou wéér (nu voor de tweede maal) verbrand zijn. K. verkocht toen 1800 pnt. aan de 47-j. pensionhoudster H. M. K. a 35 cent per stuk met als tussenpersoon de 28-j. tim merman J. R- Toen ze evenwel merkte dat ze beetgenomen waf, eiste ze haar geld terug óf ze zou naar de politie gaan. Het bleef niet bij dreigementen en bij een twist riep ze er twee surveillerende agenten bij. Voor dé Officier van Justitie werden geleid: G. S., M. O., H. K. en J. R. Tegen acht personen werd proces-verbaal opge maakt wegens medeplichtigheid. Een vergissing is menselijk, en ook de Rotterdamse redacteur van het A. N. P„ waaraan wij ons bericht van giste-en over het monsterproces tegen de voetbalpools ontleende, is er wel eens naast. Genoem de rechtzaak kwam n.l. niet gisteren en vandaag in behandeling doch zal pas 26 en 27 Augustus a.s. (ook op Donderdag en Vrijdag) dienen. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter dam naar Batavia, vertrok hedenmorgen van Aden. het der Hedenmorgen half twaalf viel startschot voor de wegwedstrijd Olympische Spelen, welke over ongeveer 200 K.M. in het Win-dson Great Park wordt gehouden. De weersomstandigheden waren met zo gunstig, het regende bij vlagen en er stond een stevige wind. Toen wij bij de start aan een van onze jongens, Faqnhof, vroegen wat hij van het weer dacht, zei hij spontaan: „Dat ligt ons nu juist goed, een stevige wind met af en toe een be hoorlijke regenlbui.".- Wij wezen hem op een Zwitser, die in verband met de re gen een plastic jasj aan had, maar Faan- hof repliceerde dat hij daar weinig voor had gevoeld. Zo'n jasje zou de renners uitstekend tegen de regen bescheimen, maar op de duur krijgt mn het er te warm in. Faanhof neemt de kop Twee en twintig landen nemen deel aan de ploegwedstrijd en verder zijn er nog enkele individuelen van andere landen. Voor Nederland zijn gestart Faanhof, Grift, Peters en Voorting. Faanhof was in de voorste rij gestart en nam onmid dellijk de leiding. De eerste mededeling door de luidspreker over de stand van zaken ging over hem, toen werd gemeld dat Faanhof op de helft van de eerste Rotterdamse raadsleden vragen inlichtingen Aangezien de laatste tijd herhaaldelijk de aandacht wordt gevestigd op 't vlieg veld Ypenburg er is zelfs een brochure „De Toekomst van het Vliegveld Ypen burg" verschenen hebben de raadsle den Dutilh, v. d. Grinten, Bavinck, Nele mans en van Kranenburg het collage van B. en W. verzocht de gemeenteraad te willen voorlichten, of er kans bestaat, da. het vliegveld Ypenburg zou worden uit gebreid en aangepast aan de huidige eisen van pasagiers- en vrachtverkeer door de lucht. Tevens verzoeken zij B. en W. de raad mede te delen, welke ver houding er in dat gevai zal ontstaan tus sen het vliegveld Ypenburg en liet in voorbereiding zijnde vliegveld-Rotterdam (Schieveen) en van welke invloed deze verhouding zal zijn op de exploitatie van beide vliegvelden, zulks met het oog op de reeds geinvesteerde en nog te inves teren kapitalen. De Rijkspolitie in Axel arresteerde enige tijd geleden 2 mannen wegens han del in valse textielpunten, die uit Belgie afkomstig waren. Het spoor leidde naar Rotterdam, waar de politie de zaak in onderzoek nam. Het bleek, dat de 49-j. expediteur G. S. in Juni door bemiddeling van een café portier 10.000 van deze punten had ge kocht voor ƒ3000. Hij ontdekt evenwel, dat ze vals waren en probeerde zijn geld terug te krijgen, maar dit mislukte. Thans beweerde hij tegenover de politie dat hij de valse punten toen maar ver brand heeft De politie wantrouwt deze vrome verklaring evenwel, want enige Zondagavond hebt u wellicht vele ma len achter uw oor gekrabd, toen u het antwoord op de verkeers-regel-vragen van de „Hersengymnastiek" schuldig moest blijven. Het is nu eenmaal onver mijdelijk, dat met de groei van de ver- keers-intensiteit oude voorschriften ge moderniseerd en nieuwe regels moeten worden ingevoerd. Om op straat te kunnen lopen of fietsen, wordt u wel geen examen afgenomen, maar als u het slachtoffer wordt van uw eigen onkunde op. het gebied der verkeersregels ziekenhuis-, kleermakers- of rijwielrepa- rateurskosten zijn nog altijd bijzonder hoog zult u er spijt van hebben het verkeersboekje niet op een Zondagach termiddag te hebben doorgenomen en bestudeerd. Dat verkeersboekje 1948 bevat veel wetenswaardigheden. Het begint onheilspellend, maar zake lijk met de doden-kalender 1947. 901 in totaal, waarvan de meesten in September tota n.l. Lezingen over Veilig Verkeer en nut tige wenken voor bijzondere categorieën weggebruikers, zoals uit- en instappende buspassagiers maken tezamen met de uitgebreid weergegeven verkeersregels óit boekje wel niet tot een spannende detective, maar toch altijd nog tot een zo nuttig apparaat, dat kennisneming en in Practijk-brenging de doden-kalender be- 'angrijk minder luguber kan maken. De secretaris van Veilig Verkeer, de heer Edw. den Hoed, weet alles van de ver spreiding van deze boekjes. Hij verzorgde Patuuriijk ook het uitgebreid verslag van u® Schiedamse afdeling, die- vergeleken bl.i Rotterdam 'n wereld-stedelijke beurt Waakt. Aanbevolen lectuur voor alle wegge bruikers, die verpleegsters hoog in ere «ouden, maar aan het ziekenhuis een hekel hebben. Pn°jDERTR°uWD: C. de Bruin 28 25 j en r lerinan 21 j- G. C. Dorsman man 26 i R' ,Eagwijn 21 j. J. H. Heide- Knotsenburg v' Veelen 24 j. J. G. v. 1 h Th n -en W. A. v. d. Horst J. Gerritse 22Rambeje 27 j. en Th. G J. Kok 21 j. w; pl,«v' Vlipffpr 99 i 'e iJ w' Rietveld 26 j. en G H de Vlieger 22 j J 'j"e RooÜ 22 1 M. Onstenk 25 J. j. M Wbooffi Met rasse schreden nadert thans de feestweek en de organisatie nadert haar voltooiing. Na de minder optimistische kldnken van enkele weken geleden, kan nu gelukkig worden mégedeeld, dat het programma dank zij veler mede werking, uitgevoerd zal kunnen worden, zoals de O.V. zich dat aanvankelijk had voorgesteld en had laten publiceren. Het is echter bekend, dat verscheidene personen en organisaties mee willen doen met gondelvaart, bloemencorso en défi lé. Dezen hebben zich echter nog niet la ten inschrijven. Het bestuur van de O.V. verzoekt hun dit alsnog te witlen doen. Het is voor een vlot verlopende organi satie noodzakelijk. Indien het adres van aanmelding verloren mocht zijn gegaan, wendt U dan tot het secretariaat B.K. laan 204. Dit zal zorg dragen voor door zending, De jonge mensen worden nog eens gewezen op de behendigheidswed strijden op de fiets met ringsteken op 31 Augustus 's morgens in de Gorzen. Mooie prijzen zijn hieraan verbonden. De ringstekerij met tilbury's en op losse paarden,- gehouden op 6 September des morgens op de Prof. K.O. laan kan nog deelnemers gebruiken. Blijf niet achter! taotpunten met de electrische geleiding worden gevormd door zeer scherpe pen netjes, die door de rubberdraad heen contact maken met het koperen hart. In het Groene Dal waren de installateurs gisterenavond bezig met het monteren van deze fittingen voor de 5000 lampjes die de Lange en Korte Haven zullen verlichten. Ook de bruggen worden gemarkeerd door lichtjes, welke daartoe bevestigd zijn op latten. Deze week werd in het gemeentelijk open bad de zwemproef afgelegd. De weerkundige malaise van diit jaar had zijn terugslag op het aantal deelnemers. 31 Candida tel. slaagden voor het diplo ma I en 13 voor het diploma II. Geen der candidaten werd afgewezen. De heer M. J. v. d. Meer trad namens de KNZB als examinator op tezamen met le den van de S.B.L.O. Versohenen is het verslag over het boekjaar 1947 van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V. te Rotterdam. Hieraan' ontlenen wij hei volgende: Hoewel de bedrijven van de N.V. hier te lande belangrijke vorderingen hebben gemaakt op de weg naar herstel,.blijkt, dat de marges, waarmede de bedrijven hier te lande moesten werken, nagenoeg geen winst hebben overgelaten, wanneer men in aanmerking neemt dat de af schrijving dient te worden berekend naar de huidige .vervangingswaarde der vaste activa. Voor het verschil tussen de afschrij ving naar de normale percentages over de oorspronkelijke aanschaffingswaarde en de huidige vervangingswaarde, een verschil groot f 8.000.000, is ten laste van de winst over 1947 een reserve voor ver vanging van vaste activa gevormd.»De aanvoer van grondstoffen was iets rui mer, terwijl de fabricage van margarine geleidelijk toenam. De productie van Lever's Zeep Mij. NV en hare dochtermijen. steeg aanzienlijk. De zaken van de onderhavige mijen. in Ned. Indië gingen opmerkelijk vooruit. De bedrijfsbezetting van de Unox-fabrie- ken te Oss bleef ook nu nog aanmerke lijk beneden haar capaciteit. Behalve de reeds genoemde reserve van 8.000.000 is eveneens ten laste van de winst over 1947 een reserve tegenover voorraden grbot 4.0PO.OOO gevormd. Uit de winst is aan Lever Bros Unilever N.V. een bedrag van J.750.000 geresti tueerd ter gedeeltelijke terugbetaling van de bijdragen in totaal groot f 11 500.000 die Lever Bros Unilever N.V. over 1944 en 1945 aan de N.V. heeft verleend. Thans bedraagt de op de ven nootschap rustende terugbetalingsver plichting pro resto 6.750.000. Hierna resteert, na aftrek van 689.323 interest op de obligatielening, een be schikbare winst van 4.396.053 (v. j. 3.127.377). Voorgesteld wordt op de cum. pref. aandelen 5V2 Pet. (v. j. 4.4 dividend uit te keren, op de cum. pref winstd. aandelen A en B 6 pet. (4.8) en op de gewone aandelen A een onveran derd dividend van 9 pet. Bij aanneming hiervan op de gewo ne aandelen B ook nu weer geen dividend worden uitgekeerd. De dividenden op de pref. aandelen zijn reeds als int. dividend uitgekeerd. Ook thans weer is in het dividend van 9 pet. begrepen 3 pet., die uit de over 1^47 op de liquidatierekening gew. aand A. te crediteren som van 1.293.492 ten bedrage van 507.810 in contanten wordt uitgekeerd. Aan de liquidatierekening gew. aand. A zal dus per saldo uit de winst over 1947 785.682 worden toe gevoegd, zodat zij daarna zal belopen f .6.561.678. ronde met 5 sec. voorsprong alleen op de kop lag. De eerste ronde werd vrij snel afge- legd en onze landgenoot Faanhof tezamen met de Zweed Johansson kwamen het eerst voorbij de officiële tribune in de tijd van 18 min. 20.4 sec. Het peloton volgde op ongeveer 50 meter. Reeds in deze eerst,e ronde waren er renners ach tergeraakt. In de tweede ronde ging Johansson (Zweden) er alleen tussen uit en Faanhof werd in het peloton opgenonjen. De Zweed kwa-m met 20 a 25 sec. voorsprong langs de eretribune en daarachter kwam het veld, aangevoerd door de Fransman Rouffeteau. Verschillende renners had den reeds pech gehad met een lekke band of waren het slachtoffer van een val, zodat een tiental deelnemers reeds na de tweede ronde een achterstand had opge lopen. De vier Nderlandrs zaten gezamen lijk in het peloton. Ook Voorting aan de kop In de derde ronde had Johansson zijn voorsprong vergroot tot 1 minuut maar Faanhof en Voorting sprongen uit het peloton om de achtervolging op de ster ke Zweed, een van de favorieten van de wedstrijd, in te zetten. Zij kregen hem spoedig te pakken en gedrieën passeer den zij de eretribune na de derde ronde met een voorsprong van 47 sec. op het peloton, waarin ook de beide andere Ne derlanders zaten. De derde ronde werd afgelegd in 20 min. precies. Totaaltijd 56 min. 59 sec. Grift krijgt achterstand In de vierde ronde handhaafden onze beide landgenoten zich aan de kop, steeds vergezeld "door Johansson, die ook zijn deel bijdroeg met het koplopeii. Hun voorsprong Op het peloton was iets vei- minderd. Onze landgenoot Grift kreeg in deze ronde een lekke band. Hoewel dit vlak bij de finish was en de verzor ger Blijdenstein hem onmiddellijk assis teerde, duurde het geruime tijd voor hij weer op zijn fiets zat en met grote ach terstand kwam hij na deze vierde ronde langs de eretribune. De tijd van de drie leiders na de 4de ronde was in totaal 1 uur 13 min. 41 sec. De rondetijd was zeer snel, nl. 17 mm. 42 sec. Voorsprong vergroot In de vijfde ronde wisten Voorting. Faanhof en Johansson hun voorsprong nog te vergroten en met meer dan twee minuten verschil op het peloton, dat werd geleid door de Italianen, gingen zij voorbij. In het peloton zat Peters steeds vooraan. De tijd was 18 min. 16 sec., to taaltijd 1 uur 31 min. 16 sec. Cipgegeven hadden 11 renners. In de zesde ronde werd er in het pelo ton door verschillende renners moeite gedaan om er tussen uit te komen, maar de onderlinge concurrentie was zo groot dat de drie vluchtelingen kans zagen hun voorsprong op het peloton in de zesde ronde nog te vergroten en met 3 min. 35 sec. verschil kwamen zij de erertibune voorbij, waarbij het peloton bleek te wor den aangevoerd door de Fransman Bey- aert, de Zweed Lundh en de Italiaan Pe- droni. Sovjet-vlag op bestuurbureau neergehaald De sovjets hebben hun terugtrekken uit het Berlijnse militaire bestuursbureau (kommandatura) voltooid. Hedenmorgen, nadat zij met de laatste partij archiefstuk ken het gebouw verlaten hadden, is de sovjet-Russische vlag, welke bij de andere vlaggen op het gebouw stond, in gehaald. Uit Saksen wordt gemeldt, dat de sov jet-Russische geheime politie in de afge lopen weken een groot aantal mensen heeft gearresteerd, onder wie een dertig tal liberaal-democraten, een zestigtal leden van de soc. eenheidspartij en enkele christen-democraten. Van de gearresteer den is geen spoor achtergebleven. Een viermotorige „Skymaster" is op Tempelhof, het Amerikaanse vliegveld van Berlijn, neergestort. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De motoren en neus van de Skymaster zijn zwaar beschadigd. Officieel werd medegedeeld, dat het vliegtuig in zware regen een landing op radarapparaten maakte. mrnmmtwm Het park, waarin te Maastricht op 29 Augustus a.s een monument ter nage dachtenis aan de in Februari 1947 ovei- leden dirigent van het Maastrichts Ste delijk Orkest, Henri Heimans, zal wor den onthuld, zal ook genoemd worden naar deze Limburgse musicus, die word' beschouwd als de grondlegger van de Limburgse muziekcultuur en de vader van het symphonisch muziekleven in Zuid Nederland. Ierland is overdekt met puinen van oude hoeven, schuren en zelfs fahnekcn die in de loop der jaren een schilderachtig aanzien krijgen. Aan het strand van het sprookjesachtig aan Carlingford Lough gelegen JVarrenpomt. betekent „zomerhuis van de zon' (Van onze Londense correspondent) Wat bedoelde die geestelijke van de Kathedraal te Derry, toen hij zeide, dat. ik de korte tocht naar de Gnanan van Ai.each moest ondernemen om beter de tijdloosheid der eeuwen in Ierland te be. grijpen, en dus ook de bezieling waarmee de Katholieken in Ierland hun prachtige kerken bouwen na zoveel prachtige ker- kïm verloren te hebben; en reeds vreugde scheppen in het vooruitzicht, dat 'n paar eeuwen na hun dood de kerken op haar beurt met hetzelfde geduld en hetzelfde geloof oud geworden zullen zijn als een maal de grote Kathedralen en klooster kerken van he. verleden? Ik wist dat die Grianan. welker naam Op Zondag 22 Augustus maakt D.H.S. de jaarlijkse tocht naar Breda om met twee elftallen de strijd aan te binden tgten Brabantia. Aanhangers van D.H.S die de reis willen meemaken kunnen zich tot 18 Augustus opgeven bij het secreta- iaat, Boerhaavelaan 36. Gisterenavond is een begin gemaakt met het klaar maken van de z.g. P'1^" kabels voor de verlichting van de Lange Haven. Beter was het te spreken van vernuftige prikfittingen, immers de con- yji mn - 45. De mist was zo dik geworden, dat het midden over dag al avond scheen. „Nacht in de dag", zei Bim. „Het zou me niets verwonderen als deze duisternis iets te maken had met de doos van Sila"". Hij klom op het dak van de bank van lening om te zien waar die mistwolken vandaan kwa men Bim hoefde niet lang te staren. De sombere wolken kwamen rechtstreeks van de zee. „Dat betekent", mompelde Bim scherpzinnig, „dat de doos van Sila zich in de buurt van de haven of zelfs op zee bevindt". leniniz Bim klom snel van het dak af, verliet de bank ^n iemng en rende in de richting van de haven, tenmmste in de rich ting waar .hij de haven vermoedde, want de mist was bijna volkomen ondoordringbaar geworden. het overblijfsel is van een zonnetempel der Druïden. Maar een vermaarder overblijt- spI van een zonnetempel is de Stone- henge, op de vlakte van Salisbury, in. Engeland. De Grianan i#het oudste ge bouw in Ierland, maar de Stonehenge is waarschijnlijk niet minder oud. Men heeft gepoogd de leeftijd van Stonehenge eni germate te berekenen door middel van de geleidelijke afwijking in de loop van tientallen eeuwen van de stand van het gebouw ten opzichte van de zon, en het resultaat van deze berekening komt niet al te slecht overeen met de ouderdom, die aan de Grianan van Aileach ten naas. tenbij (op of twee eeuwen wordt na tuurlijk niet gekeken) wordt toegekend. Ik ging er heen, in het dwaze treintje van de Lough Swillyspoorweg naar de grenspost tussen de „Vrijstaat" en „het Noorden", en daarna een wandeling van een goed half uur. De Grianan is een grote maar lage toren op de top van een heuvel die zeker tussen de twee en drie honderd meter hoog is. Men ziet haar dus reeds op grote afstand, en daar Ier land met ruines en oude torens en nim mer weggeruimd puin van ingevallen en vermolmde huizén, schuren en fabrieken ^bezaaid is. was het geon zeer opwindende aanblik. Maar ik besteeg de heuvel, en werd et rijkelijk voor beloond. Want het grote wonder was "'et die toren, die een vesting geweest moet zijn van de vroeg ste Milesische dynastieën, en van waaruit nog vóór de Milesiërs, de Tuatha de Danaanvorsten hun heerschappij over Ier land verspreid hadden. Dit was, als verleden voor een oude, $erkrumm'elde toren, eerbiedwaardig ge noeg. Maar ik was voor mijn vacantie'en Onstenk 25 j. j^^Stigter 26 j. en en F. F. Kooijman 25 i GEHUWD: H W. Feenstra 35 j m M. Scholten 29 j. w. v. Vooren 2fi i en A. Nettenbrener 20 j. A v 26 3 en?cVen'zS MG! n' bidden dorp 27 j. en A -VI Cr. l. Bosrh 25 i H MnMcr 27 j. en N v d. Most 30 j P M Schoenmakers 26 j. en C. J. Wille 22 J. K. Aarseth 26 j. en E. A. c. de Bruijn 28 j H. Verlinde 22 J. en A. v. d. Zou- wen 20 j. F. C. Luijben 28 j. en J. M. Bijl 21 j. B. J. J. Vincent 33 j. en F. Seelen 25 i. GEBOREN: Wilhelmus J. U z. v. p v. cl. Heiden en A. M. v. Baarle. Dr. No- letstr. l; Alfred z. v. G. A. de Bilde en E. M. de Rijcke, Tuinlaan 70: Catherine M. d. v. D. v. Wijck en M. C. Sanders, Marconistr. 53. 38) Reeds op het eerste gezicht constateer de hij dat Schirelly de woning in grote haast moest hebben verlaten. In zijn werkkamer lagen de papieren verstrooid over de grond en in de boekenrekken wa ren de delen ruw door eikaar geworpen Op de slaapkamer bedekten achteloos weggeworpen kledingstukken de vloer. Als een havik vloog Frank er op at want hij had tussen de kleren een schoen ontdekt. Hij mat de lengte en breedte van de zool en stelde vast, dat de maten precies met die van het spoor overeen kwamen. dat hij op het dak had gevon den Dat was nog wel geen zeker bewijs naar toch een belangrijk feit. De grootste verrassing wachtte hem, toen hij het ta boratorium binnentrad. Zijn blik viel op de glazen en hun vreemdsoortige inhoud Ais aan de grond genagelo stond hij er voor. Spinnen..... kruisspinnen!? Welk een duivelswerk zou daar achter steken? XVI Walter Frank vindt een spoor. Leon Schirelly's verdwijning bleef de chef-detedtive onverklaarbaar. Het wel veronderstellen. wei voor de hand, te dat de oude, om de nasporingen der de tectives te ontgaan, op de vlucht was ge slagen. Frank echter kon zich met een dergelijke goedkope verklaring niet ver enigen. Wanneer Schirelly had willen vluchtqn, dan had hij het reeds dadelijk na het verdwijnen van zijn zoon gedaan. Er moesten andere redenen zVn- dle ectl' ter voorlopig nog verborgen waren. De chef-detective ad in het algemeen de indruk gekregen, da. de zaak Schirel ly ingewikkelder was. dan hij na de be studering van de acten had vermoed Dc oude, die blijkbaar overal belang in stelde was een zonderling met veelzijdige ken nis. Reeds een vluchtige blik in zijn om vangrijke bibliotheek bewees, dat de man op elk v#e'tenschappeiijk gebied thuis was en met de nieuwste resultaten van we tenschappelijk Onderzoek op de hoogte was. Maar waartoe had hij deze kennis nodig en hoe gebruikte hij deze? Frank ging het leven vari deze man na. maar hei materiaal, dal hem in handen vie) was zeer gering. Vroegei had de aude 11 drachten gehouden -m jonge mensen >n derwezen Plotseling had hi^ zich h wereld teruggetrokken en was hel leven van een geleerde kluizenaar gaau leiden. Maar wat was de waarheid en wat was verzinsel? Deze zaak verschafte de detec tive een ontzaglijke hoeveelheid stof, om over na te denken, en de schim van Schi relly achtervolgde hem tot in zijn slaap. Bij het onderzoek van het laboratorium had Frank de jonge scheikundige, Field, geraadpleegd. Deze was uiterst verbaasd en had met ontzetting geconstateerd, dat de kasten giftstoffen bevatten, die vol doende waren, om honderden mensen te doden. Bij zijn samenwerking met Field had Frank echter net ma-st belangstelling voor het resultaat van net onderzoek der glasscherven, die hij op het dak had ge vonden Field was het gelukt vast te stellen, dat aan de scherven nog uiterst geringe sporen van gifgas van zeei sterke werking kleefden. Deze gevolgtrekking was vooi de detective voldoende om e ring om Schirelly te sluiten. Thans was bewezen, dat de oude ue ietective Doyle op duivelse mar.iet had vermoord, en om deze moord té verbergen, het ongeluk met de auto in elkaar had gezet. De nasporing naar Leor Schirelly werd begonnen. Commissaris Smith, die eerst thans ver nam, dat Frank de zaak Schirelly op zich had genomen, wist niet. wal hij hoorde - Ik dacht, dat je dag cn nacht bezig was om de inbrekers op te sporen, en nu moet ik horen, dat je achter een heel an derc zaak aanloopt Laat Burton alSjebP zelf zijn kastanjes uit het vuur halen gromde hij ontstemd. Frank, die zijn vriend heel goed kende, zei met een lachje. Ik zelf had me ook nooit om die zaak bekommerd, wanneer Doyle's zuster mij niet zo dringend er om had gesmeekt. Door het een of ander in haar verhaal kwam ik onmiddellijk op het denkbeeld, dat er een groot geheim te ontsluieren was. Veel heb ik tot dusver niet bereikt, maar het gevonden materiaal is wel vol doende. om Leon Schirelly wegens moord op detective Doyle op de electrische stoel te brengen. Ja, als je hem had. Maar hij schijnt even spoorloos verdwenen te zijn als de geslepen bende, die haar vier millioen bij Bellman heeft geïncasseerd, antwoord de Smith heftig en hij streek o»'er zijn kale schedel. Spijtig ging hij voort: Wat mij betreft, kon je je nog om honderd andere zaken bekommeren, dat zou ik allemaal goedvinden, maar dat je juist nu, terwijl we zo vast zitten, en ze mij van alle kanten het leven vergallen door te vragen, om eindelijk eens met re sultaten voor de dag te komen. neen, mijn jongen. De chef-detective stak een s'garet op. Ik heb in de zaak Bellman niets ver zuimd. Joe. Integendeel, hc-t was als het ware een wenk van het noodlot, die mij -i» de zaak Schirelly bracht, want ik heb laarbij een verbazingwekkende ontdek- 'ns gedaan. De commissaris leunde in z.ijn tauteuil 1 achterover .en keek zijn vriend, die naast hem op de rand van zijn bureau zat. ver bluft aan. Ik ben benieuwd, waar dat op uit draait, zei hij toen en hij ademde hoor baar. Frank deed een trek aan zijn siga ret en keek Smith vast in de ogen. Kan je je nog herinneren, in weik een toestand wij de vier bewakers en de nachtportier bij Bellman hebben gevon den? De commissaris streek over zijn ogen. Die indruk zal ik, zo .lang ik leef. niet meer vergeten; Ze lagen vóór ons met krampachtig vertrokken ledematen en ze waren zo stijf als etalagepoppen. De detective knikte. Ja, zo was het. Nu, luister eens goed. Jóe! Je weet toch nog, dat Bill Schirelly het is nu veertien dagen geleden in zijn cel zelfmoord gepleegd heeft? De commissaris knikte ongeduldig. Natuurlijk, ik heb er toen van ge hoord, maar alle duivels, wat betekent die ouwe geschiedenis? Ze interesseert me helemaal niet, Walter, niet zóveel! Hij knipte met zijn vingers. Je zult er dadelijk belangstelling voor hebben, ouwe jongen. Bel Hugh maar eens op en verzoek hem hier te komen. Ik denk, dat ook hij ogen zal opzetten, wan neer ik begin uit te pakken. (Wordt vervolgd). ontspanning in Ierland. Duizelingwekken der dan de toppen van 't Mournegeberg- te en de bazaltwanden van Benevenagh, zijn de afgronden van Ierlands historische sagen, dis door de Ierengeschiedenis, en door sommige niet-Ieren mythologie ge noemd worden. Indien ik op de top van die heuvel in bezieling moest geraken door de antiquiteit der Tuatha de Da- naans, die in beschaving en kennis hun tijdgenoten zó ver vooruit waren, dat zij voor tovenaars gehouden werden, en het bovendien in de tovenarij zo ver ge bracht hadden, dat men hen voor mensen van zeldzame kennis en beschaving hield, dan had ik nog liever een uur boven op de spits van de kathedraal van Derry ge- zeten. Ik heb nog juist genoeg Gaelic gekend, en daarvan nog juist genoeg niet verge ten, om te weten, dat het oneindig veel minder schilderachtig en romantisch klinkt dan het geschreven wordt. En ook dat wat in Gaelic de indruk maakte van een ode, ballade, epos of»pastorale, blijkt in de Ierse practijk vaak iets heel banaals te zijn. In de eerste periode van mijn Gaelische uitspattingen, kreeg ik steeds opnieuw zinnen te vertalen, waarin Ierse meisjes met snoezige Ierse namen water schepten uit een bron. De bron scheen voor de Studie van het Iers even onontbeerlijk te zijn als „la porïe-plume de inon oncle" voor die van het Frans. Maar elk van die zinnen was een pasto. raai schilderijtje: „Ata Una ag dul do'n tobar ag an dun sean agus ata fal ard agus balla og an tobax". En dan natuur lijk niet in latijnse letters, maar in Cïó Gaolach, het Gaeliclettertype, dat zo heerlijk-middeleeuws aandoet, en er uit ziet als een poging tot sabotage van de uitvinding der boekdrukkunst. In iedere zin wordt verteld: „Una gaat naar de bron bij het Qude fort en er zijn een hoge heg en een muur bij de bron". Maar wat ik in veel dorpen en stadjes van Ierland gezien heb, is dat een corpu lente huismoeder-met-een-jak aan, met een gedeukte Woolworth emmer of roes tig» Woolworthkan sjokte naar het hoogst prozaïsche kraantje, dat in een straat of wijk voor algemeen gebruik is aange bracht, omdat de buizen der waterleiding nog niet binnen de huizen voeren. Zo zijn de Ieren in meer opzichten een ras van hoogdravende euphemismen, en zelfs met een speciale aanbeveling van een gees telijke der Kathedraal stond ik hoogst ge reserveerd tegenover de mystieke glorie der Tuatha de Danaans en Milesiërs. Het grote wonder was, dat ik onder de muren van die zonnetempel de geeste lijke begreep. Ik blikte uren vèr over Lough Foyle en Lough Swilly, over het heuvelland van Donegal en Innishown. Er zijn geen onaardser landschappen dan die rondom de merèn van Kerry in het Zuiden en aan de fjorden van Ulster jn het Noorden. Niets ter wereld lijkt er op. De heuvelen en rotsen, in alle schakering van een haast kleurloos blauw en violet, vormen de coulises van de lichtende dra matische Ierse horizon de schoot van huiveringwekkende sagen. Het water der loughs en meren heeft er de ijlheid van lucht, maar het heeft pok zijn spookach tige donderwolken zo goed als de hemel. Dit nu is het land van St. Columba. de boeteling der vaderlandsliefde. Het is 't land, dat hij als kind gekend en al te vurig bemind heeft. Het is het land waar zijn koninklijke moeder, toen zij haar kind nog onder het hart droeg, die droom droomde van de eogel. die schoner bloe men, dan zelfs het bloemrijke Eire ooit gekend had, uitstrooide over de .heuvelen en in de dalen die de loughs van Derry en Donegal omsluiten. Di*bloemen dat waren de honder den kerken en kloosters, die het kind, waaraan zij'het leven schenken zou, zou uitstrooien over Ierland. De zonnetempe s en cromlechs waren toen reeds bijna even oud als thans tientallen eeuwen: maar ouder dan de zonnetempels en cromlefhs waren de bergen en glens van Ierland. Wat wij zien van de heuveltoppen af. zag ook St Columba. Voor hem bestond geen tijd; alles was. oud en alles bleef onver woestbaar nieuw_ Maar hij was het die over Ierland de bloemen uitstrooide, hij was het die de kerken bouwde, waardoor iets dat ouder was dan het oudste en nieuwer dan het nieuwste in weergaloze weelde alom ih Ierland opbloeide. En zó blijft het Ierland van St. Colum ba voortbouwen. ROTTERDAM, 12 Augustus 1S48 Vaarwerk: 650 "ion papierhout Velsen; 70 ton ijzer IJmuiden: 150 ton maïs Leeuwarden 52 stand hout Haarlem; 22 ton ids walmen" 20 ton id. Sassenhetoi: 41 ton d Venlo) 50 ton id. Nijmegen; 50 ton lood Haarlem- 2 X -r'00 ton suiker Stampersgat: 2 v 430 ton id. Breda: 740 1on id. Amster dam' 1200 ton kolen Nijmegen; 995 ton id Geertruidenberg; 500 ton Jd Leiden 3 ton id. Den Haag. 235 ton haver 8*en en-of varen; 250 ton fosfaat Ruif" -■ 220 ton sisal Leiderdorp: 188 ton dlv S'.a. n Weesperkarspel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3