Het Aartsbisdom huldigt Kardinaal zijn Indrukwekkende plechtigheid in het Utrechtse stadion O* Indoii-opium-smokkel-schandaai De geest boven de materie MOSKOU VERWEKT SENSATIE ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN HENRI DE GREEVE Vuurzee in. Krimpen NDER DE O U P E Door anti-Amerikaans spionnage-verhaal Jubilaris benoemd tot Officier in de orde van Oranje Nassau Techniek zonder controle Doperwten in blik Sportfiguren als gast bij de kroning DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Van onze Utrechtse redacteur Zoals een pastoor met zijn parochie heeft Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong zijn 40-jarig priesterfeest met zijn Aarts- diocees willen vieren. Ondanks een massale opkomst van zeker 10 duizend mensen in het Utrechtse stadion'bij dit hoogtij en de gloed en praal, die de plechtigheid van een Pontificale H. Mis in deze open ruimte met zich mee brengt en het grandioze van een huldiging, die daarop volgde, had dit schone indruk wekkende feest wezenlijkeintimiteit. Was het door de sterke gebondenheid van de katholieken hier verenigd aan de jubi lerende Kerkvorst, die steeds zo treffend tot uitdrukking kwam, zowel bij de zuiver religieuze plechtigheid door de gemeenschap pelijke zang als bij de echt op de mens afgestemde hulde of door de diepe echte, ja vaak ontroerende eenvoud, waarmee een gemeenschap in al haar geledingen tot spreken wist te brengen hetgeen in haar leefde? Voor wat dit laatste betreft, zij zonder in waardering onder te doen voor Anton Sweers, die dit hulde betoon uitmuntend regisseerde, ere gebracht aan Mr. Jan Derks, schrijver van de tekst, omdat hij daarvoor de juiste "elementen wist te vinden. - RIETMATTENFABRIEK brandde AF PASTOOR J. F. DE VOLDER f VARIÉTÉ Republikeinse regering bij de zaak betrokken worden duurder ONTPLOFFING EIST VIJF DODEN 70ste JAARGANG MAANDAG 16 AUGUSTUS 1948 No. 20699' Zijne Eminentie Joh. Kardinaal De Jong betreedt het Utrechtse stadion,-om aldaar een pontificale Hoogmis op te dragen ter gelegenheid van zijn veertig-jarig priesterfeest. Er leefde gisteren in de ganse bisschops stad al vroeg weer iets van die blijde geest, ingetogen, zoals men dat in Utrecht gewend is, doch die langzaam en dan o zo oprecht en vooral dankbaar uitgroeit tot een hoofse en grootse mani festatie, die begint met het uitsteken van de vlaggen, welke wij in de binnenstad op grote panden en in de buitenwijken voor menige woning zagen wapperen. De kerkgang van de gelovigen naar de vele bedehuizen heeft iets bijzonder opgewekts en de Communiebanken stromen vol, de schoonste gave aan de hoge jubilaris die om gebed blijft smeken en dat straks opnieuw" doet als hij aan het eind van het feest in het stadion bewogen dankt. Tegen 10 uur zien wij een stroom van mensen zich naar het Oosten der stad bewegen, taxi's rijden af en aan, groepen van jeugdorganisaties, aan hun fleurige kleding spoedig te onderkennen, trekken op, religieuzen van allerlei orden en tifex" blijft over het veld ruisen met als antwoorjl der gelovigen „et virtutum opifex, pastor bone in populo: sic pla- cuisti Domino", terwijl de kardinaal zich, gezeten op zijn troon, met de liturgische gewaden bekleedt. „Als priester en bis schop en leraar der deugden, zo hebt gij, o goede herder, onder uw volk de Heer behaagd". Nimmer is beter de zinrijke betekenis dezer woorden begrepen en met welk een overtuiging worden zij gezongen. Troondiakens zijn Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal en de Hoogeerw. heer kan. J. B. A. Batenburg, oud-plebaan van kathedraal. de congregaties, vrouwelijke en mannelijke, wereldgeestelijken in het stemmig zwart, zij gaan allen naar het stadion, dat deze morgen het aanzien heeft van een weidse basiliek met als een machtige koepel de hemel met zijn telkens wisselende kleu- ren. Grauwe wolken trekken gelukkig over en de zon breekt zelfs zo nu en dan door, om glans te geven aan dit ongekend festijn. Tegenover de ingang aan de andere zijde van het grastapijt staat het altaar met baldakijn, voornaam van stijl, op gericht en versierd met witte en rode bloemen. Op de eretribune nemen vele autori teiten plaats, onder wie minister prof. dr. J. R. M. van den Brink, de heer Jos. Veldman, lid van Ged. Staten, het ge meentebestuur en provinciaals van kloos terorden. De Kardinaal komt het stadion binnen Met spanning verbeiden de duizenden het moment, waarop de kardinaal en zijn gevolg zullen binnentreden. Er klinkt gebeier van klokken, de nieuwe klokken van de kathedraal, opgenomen op gra mmofoonplaat. Trompetten schallen en pater Brockbernd O.S.B., die de zang zal reiden en met de schola cantorum van rraters en seminaristen aan de rechter- e,v®n het altaar staat opgesteld, geeft uiTi ,n- Het „Sacerdos et Pontifex" Daai» een juichkreet. TCarriiUJeIS°hijnt de forse fifiuur van Ho Jong in het vlammend rood t h ppa uiagna. zo fraai afstekend ''roori aan weerszijden van de 2 Em- voortschrijdt. nlvtben en de assistenten en de p £V°i.ed door prelaten. Z. i- Pauselijk inter nuntius, Mgr. dr. B. j. Eras, rector van het Pauselijk Ned College in Rome. z. H Exc. Mgr dr. Jan Olav Smit. kanun nik van de St. Pieter en Mgr dr Th Verhoeven, achter wie drie Maltezer- ridders in hun schitterend® uniform, rode tuniek en zwarte pantalon, terwijl de imposante stoet besloten wordt door kanunniken. Het indrukwekkende „Sacerdos et Pon Als Z. Em. dan staande aan de voet van het altaar, omringd door de andere assistenten, Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapittel als pres- byter-assistens, de Hoogeerw. heer G. C. Hartman, president van het Groot seminarie Rijsenburg als diaken en de Hoogeerw. heer dr. A. C. Ramselaar president van het Klein-seminarie te Apeldoorn als sub-diaken, het kruisteken maakt en het H. Misoffer begint, valt even een plechtige stilte, maar dan jubelt het koor het „Gaudeamus" op deze hoog feestdag van Maria, voor katholiek Ne derland, in het bijzonder voor het Aarts bisdom deze maal van een bijzondere betekenis. Er zijn grootse en verheven mdmenten, die stille ontroering teweeg brengen, vooral ook als de Kardinaal met vaste stem het „Benedictio" over de menigte afsmeekt. Na de H. Mis zingen allen het „Te Deum", onder het zingen van het „Chris tus vincit" legt - Z. Em de pontificale gewaden af en de stoet van hoge geeste lijken leidt de Kardinaal weg. Een pauze treedt in, de devote span ning breekt, doch na een kwartier con centreert zich weer aller aandacht op het veld. „Het veld met een bloemensprei bekleed- Groepen verkenners komen binnen, tamboers en trompetters stellen zich aan de ingang op. De Kardinaal treedt weer naar voren en neemt op een zetel plaats, terwijl in het rood geklede maagden met slingers en ftransen een dans uitvoeren. Bruidjes dwarrelen over het veld en strooien bloemetjes. „Het veld is met een bloemensprei bekleed, rondom verrijzen masten, feeste lijk bekranst, waartussen een festoen van groen en bloemen danst". Z. Em. wordt uitgenodigd zich naar het podium te begeven en gaat tussen een haag van bruidjes. Enthousiast laait van de tribunes af de vreugdekreet „leve de kardinaal", waarvoor de regisseur het sein gaf. Als de Kardinaal heeft plaats genomen treden in keurige volgorde groepen naar voren, wereldgeestelijken, ordesgeeste lijken, zusters, fraters, seminaristen van groot- en klein-seminarie, Katholieke Actie en verschillende maatschappelijke klassen met als apotheose de jeugd. Telkens spreekt een vertegenwoordiger en als afwisseling klinkt zang of muziek. Er zit climax in dit hulde-spel, geest, humor en fijne ernst. 8bu het hart van de oud-president van het Groot-semi narie niet aangedaan zijn als een theolo gant hem een stukje sfeer van het goede oude Rijsenburg Overbrengt? Treffend is de gedachte in het huldebetoon van het Klein-seminarie over een Kardinaal, die door zijn eenvoud leert hoe men kape laan kan zijn. Een verrassing is de komst van de Oekraïnische studenten uit Cu- lemborg, die danken voor de gastvrijheid en in hun eigen landstaal zingen. Zichtbaar getroffen is Z. Em. bij het koor der maatschappelijke klassen, als zij verklaren: „Wij standen, Kardinaal, staan voor U klaar". Soldaten en mariniers worden met een extra applaus begroet. Maar het meest indrukwekkend en onvergetelijk is „de hulde der jeugd, die getooid met mutsen als confetti het terrein op stuift. Bij de breed uitwappe- rende vlaggen van de verkenners, die de groep van het verzet accentueerden, is dit alles een bonte en feestelijke door- eenmengeling van kleuren. Steeds meer vlaggen worden van de tribunes aan gedragen en triomfaal klinkt tenslotte het „Aan U, Koning der Eeuwen". De Kardinaal dankt Als de huldiging ten einde is verrijst Z. Em. van zijn zetel om een dankwoord te spreken. Z. Em. dankt allereerst God voor de genade van het priesterschap en zegt bezield te zijn door gevoelens, die niet goed onder woorden te brengen zijn zeker niet in het publiek. Alles is slechts samen te brengen onder de woorden: Wat zal ik de Heer weergeven voor al wat Hij aan mij gedaan heeft". Z. Em. dankt vervolgens bloedverwanten en vrienden, zijn beide Vicarissen, secreta rissen, het Metröpolitaan Kapittel, pries ters en-religieuzen voor hetgeen zij hem al die jaren hebben bewezen. Bijzondere dank brengt de Kardinaal aan Mgr. Smit, een oude vriend, die de laatste- jaren veel van de geestelijke werkzaamheden van Z. Em. heeft overgenomen. Z. Em. heet hier welkom Mgr. Eras en Mgr, Giobbe, de afgezant van de H. Vader en dankt Z. H. Exc. voor de bijstand^ met woord en daad gedurende vele jaren ondervonden. Verder dankt Z. Em. allen, die hebben meegewerkt aan het slagen van deze feestdag, „ik heb er eerst tegen opgezien", aldus de kardinaal,-„maar het is buitengewoon mooi geweest". Ook betuigt Z. Em. zijn dank aan de ver tegenwoordigers van de groepen in het bisdom voor hun volgzaamheid. Zo lang zij achter de bisschoppen blijven staan zo vervolgt de Kardinaal, hebben we niets te vrezen. Al hebben wij misschiet» moei lijke tijden te duchten. Tenslotte denkt Z. Em. aan de toekomst en vraagt voor hem te blijven bidden. Blijf mij helpen door uw gebed, dat God mij moge helpen, mijn adjutor en protec tor blijft". Het „Wilhelmus" was het besluit van deze luisterrijke bijeenkomst, doch niet dan nadat nog eens een „leve de Kardi naai" was uitgeroepen, verlieten de duizenden het stadion. Gisterenavond is de rietmattenfabriek N.V. F. J. Mijnlieff te Krimpen a, IJssel totaal door brand vernield. Grote rietschelven en voorraden rietmatten gingen in vlammen op. Vorig jaar dezelfde fabriek afgebrand. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend In de ouderdom van 55 jaar is te Lamswaarde (Z.) overleden pastoor J. F\ de Volder, die op 29 Mei 1920 de H. Priesterwijding ontving en sedert Mei 1943 pastoor was van de St. Cornelfus- kerk. Een snapshot van Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard. toen ze een ilmvoorstelling in een Londense bioscoop bezochten. Crazy Gangschijnt bij de vorstelijke bezoekers incognito hier in de smaak te vallen. Radio Moskou heeft Zondag bekend gemaakt, dat luitenant Robert Dreher, medewerker van de Amerikaanse mi litaire en vlootattaché in Moskou, „be trokken was bij spionnage-activiteit en door zijn regering is teruggeroe pen op verzoek van het Sovjet-minis terie van buitenlandse zaken". Luite nant Dreher zou bekend hebben, ge heime inlichtingen ontvangen te heb ben van een Sovjet-burger, die hij in Januari in 'n restaurant ontmoette. Tenslotte verklaart radio Moskou, dat de bewijzen tegen luitenant Dreher zo overtuigend waren, dat de Ameri kaanse ambassade moest toegeven, dat luitenant Dreher spionnage pleegde en onmiddellijk gehoor gaf aan het verzoek van het Sovjet-ministerie om Dreher terug te roepen. Radio Moskou geeft de volgende le zing van de gebeurtenissen, die geleid hebben tot het Russische verzoek: „Toen op 23 April een beambte van de Sovjet-veiligheidsdienst een kamer van het gebouw van de douane binnen trad, trof hij daar een douane-beambte, die reeds enige tijd onder verdenking stond, en een burger aan, die notities maakte. De ambtenaar van de veilig heidsdienst vroeg, hem de notities te overhandigen en greep enkele velletjes, die de anderen niet zo vlug konden wegstoppen. De vreemdeling probeerde ze te verscheuren en viel de Russische functionaris aan. Vastgesteld werd, dat 't notitieboekje' van de douane-beambte hoogst geheime militaire inlichtingen bevatte en andere papieren meer uitvoerige gegevens over hetzelfde onderwerp in het Engels. De vreemdeling werd geïdentificeerd als de medewerker van de militaire attaché van de Amerikaanse ambassade. De douane-beambte bekende geheime in lichtingen verstrekt te hebben aan lui tenant Dreher op diens verzoek. „De laatste keer kwamen wij in Januari in Moskou tezamen en bij die gelegenheid overhandigde ik Dreher andere gehei me inlichtingen", aldus de douna-be- ambte. Een woordvoerder van de Amerikaan se ambassade te Moskou heeft tegenover Reuter bevestigd, dat luitenant Dreher in April naar de V. S. is teruggezonden. Hij had echter geen verder commen taar. „Dit zal waarschijnlijk het onder werp van een verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken zijn", aldus de woordvoerder. Michael Mc. Dermott, perschef van 't Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse ambassaieur, Bedell Smith, op 26 April jX door de plaats vervangende Sovjet-minister van bui tenlandse zaken werd ontboden, alwaar hem verzocht werd luitenant Dreher on middellijk terug te roepen. De ambas sadeur verklaarde, dat de luitenant op verzoek van een Sovjet-ambtenaar naar het douane-kantoor te Moskou was ge gaan in verband met verschepingen van eigendom der ambassade uit Odessa, waar Dreher tevoren gèstationneerd was. De aanwezigheid van agenten der geheime Sovjet-politie zou er op wijzen, dat het onderhoud door Sovjet-autori teiten gearrangeerd was. Toen correspondenten Mc Dermott vroegen, wat hij bedoelde met „gear rangeerd", sprak de Amerikaanse pers chef van „een complot". Mc.Dermott voegde er aan toe, dat de ambassadeur aan Wysjinsky verder me dedeelde, dat de luitenant zijn verblijf van twee jaar beëindigd had en reeds vóór het incident op het douanekantoor (op 16 April) een visum aangevraagd had. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zou de Sovjet- Unie eerst thans gewag maken van deze gebeurtenissen, omdat men „een reserve aan propaganda-incidenten verzamelt, die men gebruikt, als het nodig is". Een kennis van ons, ambtenaar op een distributie-bureau ergens in ons regen landje Natuurlijk hebben wij een kennis op een distributie-bureau. Hoe zouden wij anders de hongerwinter zijn doorgeko men? Net zo'n prettige ambtenaar als die kennis op de Lichtfabrieken. Een echt licht die knaap! Als de moeilijkheden met vuur en licht verlicht moesten wor den, gingen wij naar dat licht, klaagden onze nood, vroegen of hij vuur had, sta ken samen een sigaret op en dan hadden wij vuur en licht. En als wij zeiden: „Nu dan gaan wij maar" antwoordde hij „Doe dat en geef maar vol gas hoor. Dat zaakje klaren wij hier wel". Waar dat „hier" was? Laten wij dat in het duister: alles behoeft niet aan het licht te komen. Maar wij gaan terug naar die kennis van een distributie-bureau. Die ambte naar staat nog steeds te wachten. Nu is hij wel wachten gewend doch alleen laten wachten. Enfin, haasten wij ons niet; mogelijk leert hij dat laten op die manier te laten. Dus die ambtenaar klampte ons aan met een gezicht zuinig als ons huidig vleesrantsoen. „Heeft U de regeringsver klaring van dat varité-ministene gele zen?" „Wat zegt U nu?' was onze ver wonderde vraag. „Variété-ministerie Hoe komt U daar in hemelsnaam aan?" Nu program-kabinet dan; het verschil schijnt me niet zo groot toe. Bovendien het is net zo'n bont stelletje als het ge zelschap van Faveur. Die heren zullen moeten dansen op het slappe koord als de beste, want het Parlement zal de touwtjes wel strak aanhalen'. Wij konden die vr es van onze kennis niet delen, want de meeste Kamerleden zullen in solidariteit wel niet vergeten, dat verschillende ministers ook Kamer leden geweest zijn en geen Kamerlid weet van te voren of hij ook niet eens een nummertje in witte pantalon en steek op zal moeten weggeven. „Denk aan het vrienden maken door de' onrechtvaardige rentmeester" drukten wij de distributie-ambtenaar op het hart. Laat die man nu nijdig worden. Dacht dat wij iets persoonlijks tegen hem be doelden met dat onrechtvaardige rent meester. Was natuurlijk helemaal niet het geval. Dat vele ambtenaren tijdens de bezetting zulke flinke kerels waren om zo slecht hun ambtelijke voorschriften te vervullen, als deze in strijd waren met de belangen van de burgers, was prachtig bovengronds verzet. Zij zorgden, dot de onderduikers na de capitulatie met onder bleven. Dat zij na de bevrijding met zo vlot de juiste werkmethode konden terug vinden, kwam ook in niet-ambtelijke kringen voor en velen kunnen nog met op volle toeren draaien. Doch kom, die ambtenaar staat nog maar steeds te draaien. Het spijt ons echter, voor vandaag zijn wij afgedraaid. Onze kennis kan trouwens wachten, want het kabinet zal er waarschijnlijk Donderdag nog wel zijn. Ziet er solied genoeg uit en beschikt over voldoende t erve: vice-premier zonder portefeuille en een minister idem. Vooral als die twee straks mogelijk nog een staatssecretaris krijgen, dan zullen zij de drukte wel aan kunnen. ANALYST. Naar men in bevoegde Ned. kringen te Batavia verneemt, is door de Ned. politie een grote zaak van opiumsmok kel ontdekt, waarin de gehele republi keinse regering en waarschijnlijk bui tenlandse persoonlijkheden betrokken zijn. Honderden kilogrammen opium, die eigendom zijn van de republikeinse regering zijn in beslag genomen. Uit Ned. bron verneemt men voorts, dat deze opiumsmokkel bestemd was om de Henri de Greeve 25 jaar priester! Deze uitzonderlijke man, die dag in dag uit met ontelbaren meeleeft, heeft niet gewild dat er ophef werd gemaakt over dit jubile um. Doch Zaterdagochtend is hij evenwel zij het dan in zeer intieme en besloten kring toch gehuldigd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem, waar hij woont en werkt. De nieuwe minister van Overzeese Ge biedsdelen, Mr. E. Sassen, bracht hem als een van zijn beste vrienden zijn per soonlijke gelukwensen in een kleine toe spraak. Hij herinnerde daarin aan een andere toespraak, welke de Greeve (hoe kan het anders!) in het gijzelaarskamp te St. Michielsgestel aan St. Jan de Do per wijdde en op deze toepaste de woor den van de H Schrift: „Zijn tong was als een zwaard van vuur". „Als Pater de Greeve spreekt", zo zeide de minister, „denk ik steeds aan dat vuur vanwege de diep indringende directheid, de over tuiging. de sprankelende oorspronkelijk heid en de liefdevolle kracht van zijn woorden". De minister maakte bekend dat de ju bilaris benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. En de penningmeester van het Henri de Greeve-Fonds bood hem het Zilveren Boek der Naastenliefde aan, dat een dankbetuiging is van zijn vrienden en alle namen bevat van hen die luisteren naar het Lichtbaken en hebben bijge dragen tot dit Fonds Voor in het boek prijkt de naam van Kardinaal de Jong, de eerste die zijn gave schonk voor de verwezenlijking van de plannen van Henri de Greeve: „Het uitzaaien van het zaad van een daadwerkelijke naasten-1 liefde". „Ook vindt men er de namen in van vele lieden, die hun penninkske bij de nuchtere bankier met een blijde glim lach zijn komen brengen", zo zeide Mr. Minderop in zijn speech. „Dit Zilveren Boek is een Bijbel der Naastenliefde". Voorts was er de doos waarin alle girostrookjes geborgen waren. Op het deksel stond „Ad Muitos Annos". De giroafdeling moest op zekere dag het fan tastisch aantal van 5924 bijschrijvingen op één nummer verwerken! Vrienden uit binnen- en buitenland hebben tot het Henri de Greeve-Fonds bijgedragen. „Het komt van Boven Voor de vuist weg reageerde Henri de Greeve in een speech, waarin de warmte van zijn hart en zijn grote visie op de dingen om hem heen duidelijk uitkwamen. Hij sprak over zijn benoe ming tot Officier met grote eerbied en dankbaarheid, al kon hij zich deze pro motie van gewoon soldaat nauwelijks voorstellen en zijn gedachten gingen naar het staatsburgerschap, waarvan wij ons naast andere functies in het leven diep bewust moeten zijn. Hij uitte zijn dankbaarheio tegenover ons Vorstenhuis en sprak van zijn overtuiging, dat Oran je voor het kleine Nederland steeds een teken van verlossing is. Daarna wendde De Greeve zich in de. geest naar alle gevers aan het Fonds. Met een waarlijk overtuigende krdcht drukte hij zijn ont roering uit over alles wat -zij tot zijn levenstaak bijdragen. Aan het ontroerd gelaat van De Greeve kon men zien hoe zeer die olijde glimlach van de gevers voor hem tastbare werkelii' s. Hii antwoordde Mr. Minderop: „Niemand kan zo iets mobiliseren, het komt van Boven". Voorts dankte de jubilaris allen die dit initiatief namen en uitgewerkt hebben. Hoevelen hebben hem geholpen en voor hem gesjouwd! En De Greeve noemde er één bü naam en liet ons even achter de schermen zien van het titanenwerk, dat verzet wordt om alle aankloppende tobbers te helpen. Het was een bijeenkomst vol hartelijk heid. die elk spoor van officieel cachet wegvaagde, geen schetterende fanfare maar mogelijk een van die stilten, die aan nog groter dingen voorafgaan. Tot I September a.s. kan men zich nog laten inschrijven in het Zilveren Boek der Naastenliefde. onkosten te dekken van de republikeinse missies in het buitenland. Dr. Maramis, de minister van financiën van de republiek, die de verkoop van deze opium leidde, is door de Nederlandse overheid gewaar schuwd, dat hij, zo hij naar Batavia mocht komen, onmiddellijk zal gearresteerd wor den. In bevoegde Ned. kringen meent men bovendien, dat de Nederlanders waar schijnlijk zullen overgaan tot de ophef fing van de diplomatieke onschendbaar heid van de leden der republikeinse af vaardiging, die belast zjjn met de onder handelingen met de Nederlanders. Over de opiumsmokkel door de republi keinse regering meldt Reuter nog bet vol gende: Hadji Agoes Salim, de republikeinse minister van buitenlandse zaken, was niet bereid, de beweringen van Ned. zijde over deze aangelegenheid te logenstraffen en voegde hieraan toe, dat door de Ned. auto riteiten terzake geen officiële beschuldi, ging is ingediend. Een Ned. zegsman deelde nog mede, De herdenkingszegels voor inhuldiging en jubileum, respectievelijk voor stellend Koningin Juliana en Koningin Wilhelmina. dat de bewuste opium van Pontianak naar Singapore en Hongkong werd ge smokkeld. Deze opium zou tijdens de oor log zijn vervaardigd door de Japanse opium-regie in Indië en later zijn over gebracht naar republikeins gebied. Minister mr. E. Sassen speldt de jubilerende Henri de Greeve het ere-teken van officier in de Orde van Oranje Nassau op, bij gelegenheid van diens zilveren priesterfeest. (Van onze correspondent). Het grote euvel, waaraan onze tegen woordige maatschappij lijdt, het mets ontziende egoïsme, gepaard aan een aan bidding van de materie is een der voor naamste oorzaken geweest van de rampen, die de wereld in de laatste vijftig jaar hebben getroffen. De wereld is, zoals pater Henricus van Dam terecht opmerkte in zijn gloedvolle betoog op de Landdag te Langendijk, haar even wicht kwijt. Aan ons katholieken is de taak, weer de juiste verhouding tussen geest en materie terug te vinden. Op de bijeenkomst van katholiek Noord-Holland werd aan deze kwestie door twee eminente sprekers aandacht geschonken Nadat 's morgens door de pastoor van La-ngendijk. de Zeereerw. beer Clarijs, met assistentie van een tweetal kapelaans uit de omgeving, de H.'Mis was opgedragen, verzamelden zich 's middags de deelnemers aan de Landdag op een terrein achter het kerk gebouw waar de voorzitter, de heer S- H. J. Bosma, burgemeester van Oude Niedorp, de vele geestelijken, waaronder de deken van De-n Helder, de Hoogeerw. heer A. H. Harst, en de ruim duizend deelnemers welkom heette. Wethouder van den Brule uit Rotter dam sprak daarna -over de ontwikkeling der techniek die zo'n grote invloed heeft gehad op het wereldgebeuren Hij kwam tot de conclusie dat het. mensdom in zijn geheel heelt gefaald Als enig middel tot herstel van de maatschappij werd de naastenliefde genoemd. Ook pater van Dam raakte deze materie aan. hoewel hij de geestelijke kant van het vraagstuk scherper stelde. De techniek heeft de mens overwonnen, zo zeide hij, er op wijzende dat de katho lieken hun tijd moeten verstaan en hun kans moeten grijpen, de wereld met al haar mogelijkheden aan de geest dien baar te maken. Na de beide hooggestemde redevoe ringen werd nog een demonstratie ge geven door een aantal volksdansers, waarna de dag met een kort Lof besloten werd, gecelebreerd door de dieken van Den Helder. De maximumverkoopprijzen van dop erwten in J^ik. die in tegenstelling met de prijzen van verse groenten, niet zijn vrijgelaten, hebben tengevolge van een stijging in de prijs van grondstoffen, enige wijziging ondergaan. De prijzen voor doperwten middel 1 en middel 2, die meer dan de helft van de productie uitmaken, blijven op ten hoogste respec tievelijk 85 en 70 cent per literblik ge handhaafd; voor de fijnere soorten zijn daarentegen de maximumverkoopprijzen verhoogd. De nieuwe prijzen per liter blik zijn: extra fijn 1.87, zeer fijn 1.63, fijn 1.37 en middel fijn 1.13. Voor de kroning van Koningin Juliana zullen behalve Fanny Blankers-Knen ook de president van het Nederlands Olym pisch Comité luit -kol C F Pahud de Mortanges en de aanvoerder van het Nederland? voetbalelftal Arie de Vroet, als officiële gasten worden uitgenodigd. In de zakenwijk van Reno (V. S.) zijn vijf personen gedood en tenminste 118 gewond tengevolge van een ontploffing. De mensen stonden te kijken naar de brand van een handelsgebouw, toen er op onverklaarbare wijze plotseling een ont ploffing plaats vond. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804 Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. IEDAMSCHECOURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redacdonele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1