Gerbrandy in volmaakt verleden tijd m i Zuivering van Duitse industrie „Pure Jet" het vliegtuig voor lange afstanden? 1 De Vijf pact-landen uitgenodigd „Laat de Kerk er buiten," zegt Romme Russische radiostations verspreidden optimistische berichten Bijeenkomst der grote vier"? 'Ons vlees Frau Schlosser verneemt hoe de Wehrmacht Nederland plunderde IV nieuwe bonnen DE STAND der WEERLOOSHEID DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Overzicht Tiveede Kamer Smokkelduama 4> Nieuwe onthullingen van Thyssen Noodgeld in Berlijn Van schuld wil ze niet horen „Ach sol", zegt ze verwonderd Bouwen in Nederland Van Schiphol zel fde morgen nog in New York ONDER DE LOUPE I'i iP 1 I De eerste oesters Plan voor Europa-assemblee A Flinke daling DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 No. 20705 Met de behandeling van de vier revisievoorstellen de Grondwet betreffende is gisteren een aanvang gemaakt en het laat zich aanzien, dat zij reeds heden (Donderdag) haar beslag krijgt. Uitsluitend het eerste der vier, dat inzake de hervorming van het Koninkrijk en de vestiging der nieuwe rechtsorde, kwam de eerste dag in het getting bij deze tweede faze. Speciaal de nieuw- toegetreden oppositie had er uiteraard behoefte aan van haar tegenwoordigheid te doen blijken. Hetgeen vóór alles is geschied en voorts tot enige schermutselingen heeft geleid. PRIJSKNOEIERIJ MET VERPAKKINGSMATERIAAL Over Rauschning's en over zijn rol WEER 1100 SLAGERS BIJEEN VLISSINGSE HAVENS IN HERSTEL MODERNE SHYLOCKS Groter aanbod van kantoor personeel DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon '25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummei 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, l.a per maand, 1 0.30 per week. Directeur; J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bijna twee volle uren heeft prof. Ger- brandy (A.R.) de kans benut om voor het laatst de fiolen van zijn toorn nog eens uit te storten over het Indonesische beleid der regering, speciaal haar revisie plannen. voor het eerst tevens binnen de muren van de vergaderzaal der Volks vertegenwoordiging Het was ongetwijfeld een markante rede, die,.voor een goed deel geïmprovi seerd en uit het hart? gesproken, ook wat haar bouw betreft herinnerde aan de beste staaltjes van parlementaire wel sprekendheid uit een vervlogen tijdvak. Jammer genoeg bleef ook haar inhoud, zoals van een exponent der Rijkseen- heidgedachte trouwens niet anders mocht verwacht, te zeer hangen aan de vol maakt verleden tijd en moest zij door haar uitspinnen van diverse digressies noodzakelijk inboeten aan belangrijkheid in het oor der Kamer. Bovendien stond zij buiten de realiteit Na een brede uitweiding over de „pa radijselijke" toestanden, die vóór de oor log in de historische ontmoeting tussen Oost- en West en blank en bruin heer sten op allerlei gebied onder de leiding van Nederland; en na een niet minder uitvoerige filosofische beschouwing over de begrippen „staat" en „natie", conclu deerde de oud-minister, dat het opgeven van deze samenwerking door het rege ringsvoorstel niet christelijk mag heten en niet historisch, geen vrijheid biedt en ook geen democratie. Alleen een waarlijk nationale hervorming onder, historisch- souverein gezag zou hij kunnen aan vaarden. Voor de Calvinist is dit plan „waanzin", in wezen is het „reactionnair en zal het voeren tot chaos en onderdruk king erger dan onder de Oost-Ind. Com pagnie. Heel ons volk is daarvoor - volgens prof. Gerbrandy - verantwoordelijk. Zwaar drukt die verantwoordelijkheid op de P.v.d.A. maar het zwaarst op de K.V.F. en de R.K. Kerk, daar door hét stembusadvies der bisschoppen deïe „afbraak" wordt gedekt! Ere aan de groep-Welter! Na de koffie kwam laatstgenoemde af gevaardigde op zijn wijze tegen het regeringsvoorstel opponeren Geen fata liteit, als door minister-president Drees beweerd, is in Indië in 't spel, maar het streven naar een nieuwe politiek, doel bewust op het uiteensplijten van het Koninkrijk gericht En ook deze oud Indisch-man zong de lof van de nieuwe maatschappij, die in unieke evolutie van de synthese Oost en West vóór de oorlog aan 't groeien was als een politiek kunst werk, welke „zelfstandige Indische maat schappij" nu met ondergang wordt be dreigd. En weer hoorden we de oude klaagtonen: onvoldoende voorlichting, détournement de pouvoir, vaagheid en dubbelzinnigheid, waarvan de wetsvoor- dracht een uitvloeisel is. Prof. Romme de sprekersrij was voorshands uitgeput kwam de beide „jonge" Kamerleden, die natuurlijk had den gedaan of er nog nooit een woordje over Indonesië was gevallen, hoffelijk- heidshalve alvast met hun beider Rijks- eenheid-concepties een beetje in de knoop helpen en vervolgens de Unie gedachte verdedigen tegenover prof. Gerbrandy, die haar onmogelijkheid te veel ziet beïnvloed door een extreem nationaliteitsgevoel. De bedoeling der beide opponenten, oprechte Nederlan ders, is onverdacht; maar het effect van hun optreden speelt de republiek in de kaart op dewelke zij te uitsluitend na druk leggen. De Rijkseenheid-professor kreeg bovendien °P zijn boterham, dat hij bij het vaststellen der verantwoor delijkheid beter de Katholieke Kerk als zodanig er buiten had gelaten en ook de heer Welter, die hij prees, niet daardoor in het liefste dat hij heeft, een „ezels- trap" had gegeven. Van hem. die aan de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942 debet is, had mr. Romme trouwens ver wacht, dat hij in de eerste rij zou staan om aan de inlossing der Koninklijke be lofte mede te werken. Ook de heer Tilanus (C.H.) had een appeltje met prof. Gerbrandy te schil len, nu deze het plicht van de Calvinist scheen te achten de grondwetsherziening af te stemmen. In het betoog van de professor miste de C.H.-fractieleider elke constructieve gedachte; het was louter negatief en zonder een spoor van de zielkundige ontwikkelingsgang zoals die zich in Indonesië voltrekt. Voor het overige sprak de heer Ti lanus zijn vertrouwen uit in het nieu we Kabinet en in de, nieuwe minister van Overzeese Gebiedsdelen,, mr. Sas sen. Op het behoud van de reële band onder de Kroon van Oranje, komt het voor hem aan. Maar over de passus, waarop reeds prof. Ger brandy geattendeerd had, en die ook de C.H.-fractie betreurt, drong hij op nadere inlichtingen aan. De V.V.D. en Stk. Ger. zullen waar schijnlijk vandaag nog aan het woord komen; waarna namens de regering mi nister Sassen zal antwoorden. Bij een botsing gisternacht tussen grenskommiezen en smokkelaars in hot Cabergervfeld te Maastricht nabij de Belgische grens, is de 30-jaige grens- kommies O. door een schot hagel, dat door een der smokkelaars werd afge vuurd, zodanig in de borst getroffen, dat hij in levensgevaarlijke toestamd naar het ziekenhuis rhoest worden over gebracht De smokkelaars wisten in he' duister te ontkomen met achterlating van de smokkelwaar, een grote hoeveel heid gordijnstoffen. Met medewerking van een groot aantal winkeliers heeft de prijseontroledienst een onderzoek ingesteld naar de afleve ring van papieren verpakkingsmateriaal De schaarste van dit artikel is namelijk nog zo groot, dat de handeldrijvende middenstand in grote verlegenheid zou raken, indien de daarmee gepleegde prijsopdrijving verder om zich heen zou grijpen. Het informatieve onderzoek bij de winkeliers leidde tot proces-verbaal tegen drie fabrikanten en vijf grossiers. In vele gevallen werd kettinghandel geconstateerd, terwijl in enkele gevallen van grove prijstonoeierij sprake was. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet eigen De Duitse grbot-industrieel Fritz Thys sen, die thans wegens steun aan het nationaal-socialisme te Koenigstein te recht staat, heelt voor het zuiveringshof toegegeven, dat hij lid van de N.S.D.A.P. is geweest en eerbewijzen van de natio- naal-socialisten in ontvangst heeft geno men. In 1931 werd hij lid van d.: natio- naal-socialistische partij als rijksdagafge vaardigde, maar werd noB niet in het bezit van een partijkaart gesteld In 1933 werd hij gewoon lid der partij en rijks dagafgevaardigde op Hitler's persoonlijk Het heeft enigszins de aandacht ge trokken, dat de particuliere secretaris van premier Ai're gisteren naar Dublin gevlogen en vandaag naar Newport ge reden is, waar Atlee zijn vacantie doorbrengt. Aangezien voor hem geen plaats besproken was in een vliegma chine naar Dublin, was zijn vertrek daarheen onverwacht, waaruit men de mogelijkheid afleidt, dat hij een drin gende boodschap aan de eerste minister had over te brengen, welke wellicht verband hield met de ontwikkeling der zaken in Moskou. (Telefonisch van onze correspondent). LONDEN, 19 Augustus. Men houdt hier rekening met de mo gelijkheid, dat vandaag of morgen te Moskou een laatste en beslissende bij eenkomst met Stalin en misschien ook met Molotov zal worden gehouden. Deze opvatting vindt bevestiging In verschillende berichten van Russische zijde. Russische radiostations in Duits land zinspeelden gisteravond eveneens op een nieuwe bijeenkomst en zelfs op de mogelijkheid, dat binnenkort de vier ministers van buitenlandse zaken be sprekingen zouden houden. Ook werd van Russische zijde beweerd, dat énige vorderingen gemaakt schijnen te zijn. maar hiervan was te Londen geen be vestiging te verkrijgen en men heeft de indruk, dat thans vanuit Moskou gepoogd wordt de algemene impressie omtrent het bestaan van grote moei- lijkheden enigszins te verzachten. De stemming te Londen was gisteren misschien iets minder pessimistisch dan in de vorige dagen. Dit bleek o.a. op de beurs, waar de kans op voortzetting van de besprekingen te JV^oskou een van factoren was, die verantwoordelijk wa ren voor een iets minder lusteloze toon dan in voorafgaande dagen. Sir William Strang, het hoofd van de Duitse afdeling van het Foreign Office, heeft gisteren weer besprekingen gevoerd met de Franse en Amerikaanse ambassa deurs, met wie hij het zgn. Berlijnse Co mité vormt, naar men aanneemt over het opstellen van de instructies voor de Wes telijke diplomaten te Moskou, i-v-™- de volgende en misschien laatste bijeen komst. Meer dan elfhonderd slagers uit de drie zuidelijke provincies hebben gisteren in Den Bosch beraadslaagd over de vlees distributie. Vier uur lang hebben de be sprekingen geduurd. Daarna werd een motie aangenomen, waarin o.a. wordt geconstateerd, dat de overheidsmaatre gelen ten opzichte van de vleesvoorzie ning volkomen gefaald hebben. De mi nister van landbouw wordt verzocht met de meeste spoed maatregelen te treffen, die leiden tot spoedige algehele vrijheid van het bedrijfsleven. Als overgangs maatregel acht de vergadering onmid dellijke verhoging van het vleesrantsoen tot minimaal 600 gram per persoon per 14 dagen noodzakelijk met daarop volgend vrije inkoop voor d? slagers, voorts alge hele afschaffing van de vleesdistributie en voorkoming van de invriezing van het slachtvee in de herfst. Koop geen vlees!" Terwijl in Nederland rumoer is omdat er te weinig vlees is, werd in New-York een actie gevoerd om een week lang geen vlees te kopen uit protest tegen de hoge prijzen. verzoek. Naar hij zei, hoopte hij „de par tij door zijn invloed af te houden van revolutionnaire plannen". Na zijn ont snapping uit Duitsland ontmoette hij „de conservatieve emigrant" dr. Hermann Rauschning, de voormalig president van de senaat van Dantzig, die te Londen zijn mémoires schreef. Voor het hof is een beëdigde verklaring van Rauschning voorgelezen, waarin deze zegt dat Rauschning en zijn. vrienden Thyssen hadden willen winnen voor een tegenregering, waarmee de Britse rege ring bereid zou zijn geweest te onderhan delen ter beëindiging der vijandelijk heden Op verzoek van Rauschning heeft Thyssen volgens zijn voor het hol gege- -ï verklaring ..een reeks gesprekken gehad met de auteur van zijn boek „Ik financierde Hitier". Maar, zo voegde 'hij er aan toe, hij (Thyssên) heeft slechts de eerste tien bladzijden gecorrigeerd „Wezenlijke gedeelten" van het werk zouden zonder zijn voorkennis gepubli ceerd zijn en men zou ze verminkt heb ben. Daarentegen gaf hij de echtheid toe van een reeks brieven, waarvan de tekst in Britse en Franse magazines heeft ge staan. De brieven waren aan Hitier, Goe- ring en andere nazi-leiders gericht. Het Berlijnse gemeentebestuur heeft besloten een „noodmunt" in omloop te brengen, zulks m de huidige moeilijk heden op muntgebied uit de weg te ruimen. Reuter meldt hieromtrent, dat hei noodgeld zal worden uitgegeven als niet spoedig een oplossing wordt ge vonden voor de huidige chaos op mo netair gebied. Het zal slechts worden gebruikt voor 'de allerdringendste be talingen. Van onze speciale verslaggever) KEULEN, 18 Augustus. De indrukwekkende stempels in mijn paspoort, die mij de toegang tot de Westelijke zones van Duitsland ontsloten, vermeldden tevens, dat ik toegang had tot de z.g. Transit Mess voor militairen. Maar vóór ik over de zachte lopers en langs de buigende kellners van het luxueuse Excelsior Hotel tot aan het bureau was voortgeschreden, werd het me reecL duidelijk, dat mijn spaarzame deviezen mij niet lang zouden veroorloven in dit aantrekkelijke milieu te vertoeven en daarom maakte ik gebruik van de aanbieding van het comité voor de Donifcesten, om me particulier onder te brengen. Het herstel van de Vlissingse buiten haven vordert de laatste tijd snel. De monding van de haven, welke thans ge heel vrij van wrakken is en een groot deel van de haven zelf zijn op een diepte van 12 meter N.A.P. gebracht. Langs de kademuur, waar de diepte thans nóg 10 meter - N.A.P. is, wordt gebaggerd, om ook daar de eerstgenoemde diepte te verkrijgen. Daardoor is de haven thans voor alle schepen bereikbaar. Ook. voor het herstel der sluizen zijn de plannen uitgewerkt, doch de opdracht tot uitvoering van dit object is nog niet gegeven. Belangrijk voor de binnenscheepvaart is, dat het herstel van de tweede binnenhaven eveneens snelle vorderingen maakt. Over twee maandenjsal, naar het zich Iaat aanzien, de kademuur hersteld zijn. De schade welke aan de eerste bin nenhaven is aangericht, is daarentegen veel ernstiger dan men vermoedde. Ten einde de muren te herstellen is die ha ven thans drooggpompt. Men vermoedt, dat met dit herstel twee jaren gemoeid zullen zijn. Zo zit ik nu in een der weinige huizen, die aan dd brede boulevard van de Köl- ner Ring zijn overgebleven. Frau Schlos ser heeft me een kamer afgestaan; de enige van het hele huis, die onbeschadigd is gebieven en de eiöge waarvan de deur dicht kan. Ze heeft zich verontschuldigd, dat het bropd zo donker is en dat ze me geen vlees kan aanbieden bij de maaltij den. Ik wierp een blik op het brood en antwoordde, dat het bij ons niet veel lichter is en dat ik-thuis al bijna veertien dagen geen vlees had gehad, waarop mijn gastvrouw verwonderd zuchtte: „Ach so" Na korte tijd heeft Frau Schlosser zich bewonderend uitgelaten over het onbe rispelijke*?) Duits, dat ik spreek en heb ik door het raam naar de overkant van de straat gekeken en gezien, dat in de ruïne van de buurlui het onkruid al een meter hoog in de kamers staat. Na iets langere tijd heeft me Frau Schlosser de reden onthuld, waarom ze graag gasten heeft Haar man is een der laatste' dagen van de oorlog, na zes jaar lang op alle fronten te hebben meege vochten, in Tsjechoslowakije gevallen en heeft haar met haar twee jongens achter gelaten. Gelukkig, dat Frau Schlosser energiek is. Ze heeft haar baren, die door de vele zorgen en de angst van zoveel bombardementen, waren vergrijsd, laten verven en heeft een betrekking gezocht om voor zich en haar kinderen te kun nen zorgen „Als je er zo oud uitziet, krijg je zeker riiets". voegt ze er verkla rend bij maar haar krachten reikten niet toe en zo moest ze de betrekking opgeven, tot grote spijt van haar en tot grote vreugde van zeer vele andere „Frau Schlossers", die in dezelfde omstandighe- Voor het tijdvak vam 22 Augustus t-m. 4 September zijn de volgende bon nen aangewezen: Bonnen voor brood. 800 gr- brood (geldig t.m. 28 Aug.) 128-2 Brood; 200 gr. fc,roo,j (geldig t.m 28 Allg.) 129 Brood: 400 gr brood (geldig tm 28 Aug-» Alle bonkaarten 808. 134 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rants gebak. Tabaks- en Nersn^ng^ten enz. 91 95 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerftabak. tv, niet aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. „Wie over vier jaar niet met 800 kilo meter per uur in de stratosfeer, kan vlie gen, doet er beter aan zijn vliegtuigfa briek op te doeken". Deze ietwat boud lijkende uitspraak deed de heer Jack* Davison, een van de directeur^ der De Havillandfabrieken, die op doorreis van Afrika naar Londen enige dagen in ons land vertoeft, en in een onderhoud als eer echt zakenman de loftrompet stak over het straalvliegtuig, dat zijn fabrieken op het moment bou wen. Het zal het eerste straal-passagiers- vliegtuig ter wereld worden en zich met een snelheid van 800 Km. per uur voort bewegen met 35 passagiers aan boord. In vijf uur vliegt het derhalve over de Oceaan, hetgeen wil zeggen, dat het tijdverschil in aanmerking genomen men op hetzelfde uur ih Amerika aan komt als men b.v. in Londen of Schip hol opsteeg! Op het ogenblik domineren in de burgerluchtvaart types als de Constel lation en de DC 6, maar hoelang zal hun hegemonie duren? Mr. Davison heeft er een hard hoofd in en in dat verband vertelde hij een en ander over de constructie van boven bedoeld straalvliegtuig, dat de Britten op het ogenblik in alle geheim bouwen In alle geheim, want de Engelsen denker met dit toestel hun slag te slaan Ze zijn er van overtuigd met dit jet-toestel, dat in de De Havillandfabrieker wordt ge bouwd, de wereld te kunnen overtroeven Zij menen dat geen ander land ter werelo hun nog voor kan zijn, en om hun ge helm zorgvuldig te bewaren, zwijgen zij in alle talen. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat er over het vliegtuig niets bekend is. Volgens de heer Davison is het De Havilland straalvliegtuig het eerste „all- jet" vliegtuig. Het prototype is bijna klaar. Begin volgend jaar beginnen de proefvluchten. Maar tenVijl de proef vluchten nog in volle gang zullen zijn. gaan de ^-brieken rustig verder een hele serie van 24 van deze straalvliegtuigen te bouwen. Ze hebben reeds aan de British Overseas Airways Corporation deze hele serie van 24 toestellen ver kocht, zonder dat dus deze maatschappij het toestel heeft gezien, laat staan het heeft geprobeerd, want het Is nog niet klaar. Maar de fabriekén hebben deze verkoop afgesloten onder garantie: de Britten zijn ditmaal zeker van hun zaak. Gegarandeerd achthonderd kilometer in de stratosfeer, zeggen zij. Het lijkt op een Koop: niet goed, g*fd terug. „Maar' zegt de heer Davison, „de Britse lucht vaartmaatschappij zal daarmede ook on middellijk aan de spits van de moderne luchtvaart staan. De straalvliegtuigen zijn alleen rendabel op lange afstanden. De minder snelle toestellen, dus de niet- jets, zullen in de toekomst dan ook op de kortere trajecten dienen te worden ingezet". In de toekomst ziet de heer Davison de Constellations en de DC 6 van Amster dam naar Parijs en Londen vliegen en doen de jets de langere afstanden en naar zijn mening zullen die grote toe stellen op de kortere afstanden toch economisch blijken, want het luchtver keer zal in 4 5 jaar ongetwijfeld zeer toenemen. De heer Davison is na wat hij weet van de „pure jet", zoals de Engelsen het noemen niet meer bevreesd vöor Amerikaanse concurrentie. In 1950 levert De Havilland, de enige fabriek, die vlieg tuigen, propellers en motoren zelf bouwt, de 24 jets af aan de BOAC. Dan volgt levering aan de rest van de wereld. „Iemand heeft dit moeten aandurven", zegt de heer Davison, „en ik ben blij te kunnen zeggen, dat het de Britten zijn geweest". den verkeren en reeds lang haar zolen onder haar schoenen hadden uitgelopen om» iets te vinden. Zodoende is Frau Schlosser nu blij, dat ze mij de enige on beschadigde kamer van haar gebombar deerde huis kan afstaan en verzorgt ze me keurig tegen een matige vergoeding. Ze leeft, evenals velen hier, in de ver onderstelling, dat Nederland nog steeds het land van overvloed is en als ik haar een tipje oplicht van de wijze, waarop wij door de zegevierende Wehrmacht lm Westen werden uitgeplunderd, is ze weer verwonderd en verzucht: „Ach ja, wij hadden ook gehoopt, dat de ellende voor bij zou zijn toen we bevrijd werdén. We hebben eerst tien jaren van het Hitier- regime geleden; maar nu maken de En gelsen en Amerikanen het niet veel beter. Als de volkeren elkaar maar eens leer den verstaanl" Frau Schlosser is intelligent, maar toch zijn er vele dingen, die ze niet begrijpt, hetgeen wij als vanzelfsprekend zouden verwachten. Ze begrijpt bijvoorbeeld met, waarofif) men Duitsland niet méér helpt, waarom het buitenland nog zo tegen I Duitsland is. („Wij hebben zelf toch ook i zo van het Hitlerregime geleden", voegt ze er aan toe) en van schuld wil ze hele- maai niet horen. „Ook de anderen heb ben schuld", zegt ze: „en de soldaten, 4ie ons bezetten, zijn niets beter". Dat is de vaste mening van de Frau Schlossers of hoe ze verder allemaal heten mogen. En ze blijven daarbij. Maar ik ben niet naar Duitsland gekomen als polemist, doch als waarnemer, maar toch vraag tk me af: hoe zit dat ook weer (er is vroeger wel eens over gesproken) met die heropvoeding van het Duitse volk? Of zijn ze ondertussen al tot. 'de conclusie gekomen, dat het toch hopeloos is om de Frau Schlossers tot andere gedachten te brengen? Nijmegen is thans in volle opbouw. Niet minder dan duizend woningen zijn op het ogenblik in aanbouw en gister middag heeft de gemeenteraad goedge keurd het aangaan van een lening van 3.865.400 voor de bouw van 320 wo ningen krachtens de woningwet. Mede w»rd een lening goedgekeurd van 510.000 voor de bouw van veertig wo ningen. De gemeenteraad van Eindhoven heeft besloten de bouw van 245 woningen, waarmede een bedrag van bijna vier mil- lioen zal zijn gemoeid, door de gemeente uit eigen middelen te doen financieren. Aan de N.V. Philips werd een crediet verleend voor het bouwrijp maken van grond aan de Melkweg ten behoeve van Philips' „Zelfbouw". Laten wij nu eerst die distributie-amb tenaar scheren; anders denken de men sen Zaterdag, dat er een aangeklede aap achter het loket staat te gapen. U herin nert zich, dat wij bedoelde kennis Maan dag moesten laten wachten, omdat het sluiten was geblazen. Zoals de vasten- predikant besloot met: „En nu, beminde gelovigen, laten wij St. Petrus in de hof bij het vuur zitten tot de volgende week". Welnu, die ambtenaar lag de regerings verklaring wat zwaar op de maag, het geen ons onverklaarbaar scheen, v .int het was vrij lichte kost; erg veel zat er niet in.. Onze man viel echter over de volgende passage: Naarmate de 'goederenvoorziening het toelaat zal het distributiestelsel worden geliquideerd „Snap U dat nu"? was zijn benauwde vraag. Wij antwoordden,dat het o.i. zo klaar was als een klare zonder klontje. Maar juist dat klare kon hij niet klaren. „Zit daar nu niets achter? Het is zo sim pel". O.z. moest beaamd worden, dat die passage niet bepaald verrassend klonk, doch ons hart was er volkomen gerust op, dat ditmaal inzake distributie-aangele genheden niemand zijn mond voorbij ge praat had. „Dus" hield onze interpellant nog maar half gerust aan „zo'n waarheid als tweemaal twee is vier"? „Goed als je tenminste niet met de fis cus gaat rekenen, want die tovert met enkele hocus-pocus-opcenten een uit komst van minstens vier honderd voor je ogen". Onze vriend informeerde toen, of het moeilijk zou zijn om dat goochelen met cijfers aan te leren; hij zag nL in de be lastingen meer toekomst dan in de distri butie. Maar wij moesten hem teleur stel len. Op de eerste plaats laten wij het goochelen om de touwtjes aan elkaar te knopen aan onze steun en stut over en voor een belastingambtenaar lopen wij een hele stadswijk om. „Nogal rumoerig rond de vleesdistri butie", merkten wij op om het gesprpk een andere wending te geven. „Geen wonder", was zijn bescheid, „Die Mans. Wij onderbraken haastig om die naam nu weer niet ijdel te gebruiken, want anders gaat men maar denken, dat wij iets tegen die minister hebben. En die weelde kunnen wij ons niet veroorloven, zolang deze nog geen staatssecretaris heeft. Onze kennis meende, dat wij anders niet de enige zouden zijn. „Moet U de sla gers nemen die zouden U-weet-wel met plezier slachten". „Doch nu kunnen wij zo moesten wij eerlijkheidshalve tech weerspreken die slagers ook niet volgen. Die willen zes ons vlees, opheffing van de distributie enz. Waar halen die Shylocks het vlees vandaan?" „Moet de Minister voor zorgen, halen waar te halen valt!" „Dus had Lieftinck eigenlijk het depar tement van Voedselvoorziening over moe ten nemen?" „Wel neen. Een zwarthandelaar.1" ANALYST. Al is er dan nog geen r in de maand, de eerste Zeeuwse oesters zijn verzon den en daarmeeis het seizoen ingezet De kwaliteit van het product is goed, maai in September Hot November de beste tijd trouwens daarvoor zullen de oesters nog heel wat moeten groeien^ Prinses Juliana knipte gistermorgen in de Houtrusthallen te Den Haag het lint door dat de toegang afsloot tot de tentoonstelling „De Ned. Vrouw 1898—1948". Het Franse kabinet, onder voorzit terschap van president Vincent Auriol, heeft besloten de plannen tot het in stellen van een Europees parlement actief te ondersteunen. Omtrent dit parlement is een memorandum aan de Franse regering, aan Engeland en dé Benelux gezonden van de zijde der coördinatie-commissie voor Europese eenheidsbewegingen. De Franse regering heeft besloten, Op de Europese routes van de K.L.M. zal binnenkort een nieuw type vliegtuig ingezet worden m.n. de Comnir Liner, waarvan er tivaalf in bestelling zijn. Het aantal officieel geregistreerde mannelijke werklozen ir Nederland ver toonde in de maand Juli een prachtige dalende richting. Het liep toen namelijk terug van 29.444 tot 24.627. Daarbij be vonden zich 18.989 geheel wgrklozen, 5225 D.U.W.-arbeiders en 413 wachtgel ders. Het sterkst daalde de werkloosheid in de landbouw (van 3844 op 1872), bij het transportpersoneel (3119 op 2271) en m de groep losse ongeschoolde arbeiders. Een groot deel der arbeiders uit de laatste twee groepen werd echter niet in het eigen beroep, maar in de land bouw tewerk gesteld, waaronder meer in verband met het rooien van poot- aardappelen een sterke, maar helaas tij delijke verruiming van werkgelegenheid optrad. In enige bedrijfsklassen nam de werk loosheid toe Het meest opvMlend was dit in de metaalnijverheid (van 1247 tot 1703) Een van de voornaamste oorzaken hiervan was wel het afstoten door de ondernemingen van minder geschikte krachten. Het aantal aanvragen van werkgevers bleef vrijwel constant; het liep van 44226 op tot 44293. Het vorige jaar be droeg dit cijfer 74.500. In tegenstelling met de mannen steeg het aantal werkloze vrouwen, en wel van 2859 met ultimo Juni tot 3065 per ultimo Juli, voornamelijk tengevolge van een groter aanbod van kantoorperso neel. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 22096 tot ,21695. Over de provincies verdeeld waren de cijfers voor de mannen als volgt: eind Juni eind Juli 1948 1948 3423 1327 745 1403 987 1115 1333 2221 2206 Utrecht 1122 1438 Noord-Holland 5249 6237 Zuid-Holland 6987 4304 Zeeland 941 620 Noord-Brabant 4024 3859 Limburg 1554 1571 29444 24627 de regeringen van Engeland, Neder land, België en Luxemburg uit te no digen voor besprekingen over de op richting van bedoeld parlement. Frank rijk dringt er bij de andere vier lan den op aan, vóór November een voor bereidende conferentie in Brussel bij te wonen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan de hoop, dat de Europese assemblee ten slotte alle naties van geheel Europa zai omvatten, wijst het bovenbedoelde me morandum erop, dat, zolang de landen nog niet besloten hebben, een deel hu i- ner souvereine rechten over te dragen aan een internationale Europese gezags- instelling, de Europese assemblee geen wetgevende of uitvoerende bevoegdhe den kan hebben. Wel echter kan zij be langrijke functies van deliberatieve en adviserende aard vervullen. Het memorandum stelt voor, dat de vijl regeringen, die het pact van Brus sel hebben ondertekend, verzocht zal worden de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het bijeenroepen en organiseren van de Europese as semblee. Om deze regeringen van ad vies te dienen, zou zo spoedig mogelijk een voorbereidende conferentie bijeen geroepen moeten worden, samengesteld uit representatieve delegaties der vijf genoemde landen De gedelegeerden voor deze conferentie moeten worden benoemd met goedkeuring van de par lementen Zij zpuden gekozen kunnen worden, zonder enige beperking zowel uit de leden der parlementen of daar buiten. De conferentie zou niet later dan November van dit jaar bijeen moeten komen. Het memorandum stelt voor, dat de voorbereidende conferentie zal bestaan uit 25 afgevaardigden uit Frankrijk. 25 uit Engeland, 11 uit België. 11 uit Neder land en 3 uit Luxemburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1