Mikoyan wilde volledige Amerik. fabrieken opkopen R 5{ W eerbericht! Testcricket Engeland-Australië MCC KLOPT BONDSELFTAL En daarvoor een Amerikaanse lening gebruiken ADIO Voor daadwerkelijke hnlp De terugkeer van de slagroomtaart Gebrek aan goede ingenieurs programma M r. RUIT-NIEUWT JES Au? 'wè, z" |p I! DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 »- ki? Niets dan LOF voor ROE LOF F Costuum in JLW-M-U.» gereinigd! Aanhoudend koel weer VIJFDE TESTWEDSTRIJD MET INNINGS EN 37 RUNS GRADUS WEET KUNST TE WAARDEREN Vóór de filmcamera SID FIELD PROBEERT HET OPNIEUW DE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN CRICKET IN ENGELAND DAMRUBR1EK m WW Het was Mikovans bedoeling om de credieten te gebruiken voor liet opkopen van fabrieken, die na de oorlog waren stilgelegd. Deze bad hij compleet naar Rusland willen èxportcren. Iedere fabriek ont trokken aan Amerika en gevoegd bij de industriële capaciteit van Rusland is dubbele winst, was zijn redenering. Hij had werkelijk in zijn hoofd om fabrieken tegen gereduceerde prijzen met geleend geld op te kopen en dit nooit terug te betalen. Er stonden al 100 Sovjet-ingenieurs klaar om toezicht te houden op de verhuizing. Maar de lening kelderde. Mikoyan demobiliseerde zijn genie (geniale?) stoottroepen nadat hij hier en daar een kleinigheidje had weten te bemachtigen. - Ingenieurs-hersenen zijn even zeldza me oorlogsmaterialen als uraniummij- nen. Toen ik. aldus Alexeev, in 1929 voor ingenieur ging studeren aan de Moskouse Academie voor Mijn-weten schap, was de rij van technici, waarvan de industrie afhankelijk was door ver banning en terechtstelling gedecimeerd. Er moest een nieuwe generatie van ingenieurs opgekweekt worden. Ik kwam op de technische hogeschool met een behoorlijke technische ondergrond, ge legd in de fabrieken. Maar er waren hoopjes jonge communisten, die volko men onbeslagen waren voor voortgezet onderwijs. Zij waren als partij-parade- paardjes in de academie gestopt. Dit waren de beruchte „partij legioe nen", die over Marx, Engels en Lenin konden wauwelen, maar een draaibank nog niet van een passer konden onder scheiden Degenen onder ons, die na een zwaar toelatings-examen erdoor gekomen waren, moesten de partij-enge len een handje helpen. Iedere gewone student was verantwoordelijk voor vijf communistin he blokhoofden. Als een partij-engel zijn graad niet haalde, kreeg zijn toeziend-voogd de slechte aantekening. We moesten nachten' lang werken om de lessen in de koppen van de Marxistische brigades gestampt te krijgen. De Academie van Mijn-wetenschappen was en is nog steeds een van de meest vooraanstaande leerstoelen in Rusland. Zij gaf een zeer brede opleiding in elke tak van het ingenieurschap. Als een ge- VRIJDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7-00 Nieuws, gymn., gram., morgengebed; 8 Nieuws, gram., 11.00 Zonnebloem, 12.00 zang, piano, gram.; 12.30 Ork. z. naam (13.00 Nieuws); 13.50 „Van man tot man", 14.00 Gram. (Pique Dame, Tschaikowsky)- 1510 Strykorik. (gram.), 16.10 Lichte mu- ziek (graan.), 17.00 V. d. jeugd, 17.15 Gram., 17.45 Over Paus Pius XII, 18.00 Septet en zang, 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws, 19.15 Gram., 20.00 Nieuws, 2010 Resid. Ork., 22.00 Hoorspel, 22.25 Gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA (19.30—21.00 VPRO), 7.00 en 8.00 Nieuws, gram., 10.30 V. d. Vrouw, 10.45 Gram., 11.00 Voordr., 11.20 Gram., 12.30 Sportpr., 12.45 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.20 Ork. en gram., 14.00 Kookpr., 14.20 Kamerorkest, 15.00 Voor dracht (poëzie), 15.20 Kamerork,, 16-00 Gram., 16.30 Caus., 17.00 Gram., 18.00 Nieuws, 18.15 Accordeon-ork., 18.40 Or gel; 19.00 „Denk om de bocht", 19 15 Caus, „Op 't postkantoor"; 19.30 VPRO, 21.00 Gram., 21.30 „Schuldig of onschul dig?"; 22 00 BuitenL weekoverz., 22.15 Gram., 22.40 VPRO, 23.00 Nieuws, gram. Radio-distributie III: 7-00 VI. Brussel: nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron-; 7.40 gymn.; 7.50 gram.; 8.00 nws.; 8.15 gram.; 9.00 nws.; 9.05 muz.; 10.00 Eng. H .S.: licht recital; 10-30 „Music, while you work"; 11.00 gram-: 11.30 recital; 12.00 VI. Brus sel: gram.; 12.30 weer; 12.32 muz.; 13.00 nws.; 13.15 gram-; 14.00 Eng. H. S-; gram 15.00 dansork. Black; 15.30 „Flotsam's Follies"; 16-00 gram.; 16.30 „Victorian Album"; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18.00 Fr. Brussel: v. d- sold.; 18.30 VI. Brussel: v. d. sold.; 19.00 nws.; 19.30 Eng. L. P-: Rocky Mountain Rhytm"; 20.00 Fr Brussel: verz. pr.21.00 gram-; 21.3 liederen; 22.00 VI. Brussel: nws.; 22.15 gram.; 22.50 nws.; 22.55 gram.; 23 00 div. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H. S-: nws.; 7.15 lichte muz.; 7.55 weert 300 Fr. Brussel: nws.; 8.10 gram.; 9.00 Eng. I, ,P.: nws-9.10 gram.; '10.00 „The Wes terners"; 10-15 „Music in your house"; II.00 voordr.; 11.15 muz.; 11.45 orgel; 12.15 lichte muz.; 13.00 Schots ork.; 14.00 VI. Brussel: gram.; 15.00 Eng- L. P.; muz.; 1530 ork. Tovay; 16.00 voordr.: 16.15 Scottish Var. Orch.; 17 00 VI. Brus sel: gram.; 17.05 nws, en weer; 17.15 ork. Bart; 17.30 Eng. L. P.:: copc.; 18.16 ork. White; 18.45 hoorsp-; 19.00 Fr. Brus sel: gram.; 19.30 Eng. H. S.: London Symph. Orch. met solisten; 21.00 nws.; 21.15 Eng. L- P.: muz.; 22.00 Eng. H- S.: viool en piano; 22.35 Eng. L P.: dans- muz.; 23.15 muz.; 23.56 nws. gradueerde tot taak kreeg een. nieuwe mijn te ontsluiten hipld dat in, dat ,hij zowel een electrische centrale als ar beiderswoningen kon bouwen, wegen kon bestraten, machines kon installeren, de chemische nevenbedrijven kon op zetten en tussen twee haakjes ook nog een mijn kon boren. Door bedrog kwa men de partij-engelen, die de moeilijke cursus niet konden volgen, erdoor. Deze partij-engelen uit de dertiger jaren zijn de ingenieurs, die nu de sovjet industrie op gang houden. Het zijn haast allemaal scherts-figuren. Als hun rijen niet door drenkt waren met bekwame mannen en duizenden Russische ingenieurs zijn inderdaad bekwaam dan zou de sovjet-unie verder achterliggen in de race om gelijk te komen met de Wes telijke landen op industrieel gebied. Om een kans te hebben in de ongelijke strijd annexeert Stalin het industrieel hoog-ontwikkelde Tsjechoslowakije. Om die kans te vergroten, geeft hij de Ame rikaanse vakbonds-communisten opdraciit de productie te verlammen. Politiestaat contra intellect Door de ijselijke onwrikbaarheid* van de politie-staat worden de goede inge nieurs in de sovjet-unie gehandicapt. Onze technische colleges waren gelar deerd met lezingen over de geschiedenis van de sovjet-unie, de Stalinistische phi losophic en de economische visies van Marx. Al cjeze kletskoek kenden de par tij-engelen uit hun hoofd. In het boek heette het, dat de fabrieks-arbeiders alle zegeningen genoten, die zij zich wen- sen konden, dat de collectieve boeren nog steeds stom-gelukkig waren van welva rendheid. Maar het toeval wilde, dat de meesten van ons arbeiders- of boerenzonen wa ren. «- We wisten, dat onze mensen in lom pen gehuld waren en honger hadden. Studenten, die critiek hadden op de Marxistische lectoren werden gearre steerd als „vijanden van het volk" of „contra-revolutionnairen" of „Agenten van een buitenlandse mogendheid" Spionnpn en provocateurs wroetten hun gangen naar het hart van de studenten- groepen. Ik maakte "y?el uit van een groep studenten van cte technische hogeschool, die naar Kazakhstan gestuurd werd, om daar practische ervaring op te doen in een goud-mijn. Dat was in 1930. Onderdrukking Kazakhstan is een Sovjet-Republiek op de grens van Westelijk China, bevolkt ddor primitieve nomaden. Dezen leefden van hun kudden schioen tot de komst van het communisme. Stalin >:sloot de ze zwervers te collectiveren. Hun kudden werden door de politie verbeurd ver klaard. De steppen waren spoedig be zaaid met lijken van stervende noma den. Toen wij in Kazakhstan aankwa men, was onze mijnschacht verstopt met lijken. In Stepnyak zagen we honge rende kinderen, waarvan er geen ouder was dan,6 jaar, vechtend om een dooie kraai. Een van mijn mede-studenten was geboortig uit Kazakh. Bij onze terug keer in Moskou stond hij op voor het forum der studenten en vroeg: „Waar om is mijn volk geteisterd. Mijn land is tot een kerkhof gemaakt". Een lid van de partij schorste het college. Die nacht werden twaalf studenten, allen Kazakhen of daarmee sympathiserende!), èearresteerd. We hebben heit nooit te ruggezien. De rest van ons hield de ka ken op elkaar. Maar zwijgzaamheid was niet voldoende. Moesten we niet vrij willig Stalin's lof zingen? We papegaai den dus de rituele volzinnen over de al-wijze leider, onze kameraad Stalin. Het lot der professoren Vooral de p~ofessoren waren in ge vaar, omdat de slaven-kampen van de NKVD in Siberië hard bekwame tech nici nodig hadden. Aangezien vrijwilli gers zeldzaam waren, zette de politie be schuldigingen tegen onze leraren in elkaar, bracht hen in ploegjes samen en stuurde hen weg. De gezaghebbendste man van de academie op het gebied va;i lichte en ferro-metalen, Professor Pa- zukhin, werd valselijk beschuldigd en naar Siberië verbannen, waar hij slaaf de tot de dood hem wegnam. De professoren, die dit overleefden, werden geïntimideerd. Het was anti- sovjettisch om aan zuivere wetenschap te doen. Daarom placht de ene professor zijn studenten te verzekeren, dat Stalin de meest vooraanstaande metallurgist van de wereld was, terwijl de volgende verzekerde, dat Stalin de vader der che mie was. Een geleefde wist zelfs een dialectische grondslag te geven aan zijn beschrijving van het verdrag tussen Hitler en Stalin. Helaas, de man werd toch gearresteerd. Het zou wel Ironie geweest zijn, meende de NKVD. ComvptSe verspreidt het regiem als 'n veld paardebloemen zaadpluizen. We ten- sdhapsmensein verlaagden zichzelf om ereprijzen, te winnen en ongeletterde partijgangers, die nog niet voor juf- frouw-van-de-garderobe geschikt waren, werden uitgeroepen tot leden van de Academie van Wetenschappen. Zij be noemden hun vrienden tot professoren asn de universiteiten en deze politieke 'professoren verkochten de bullen aan de studenten. Cynisch geworden bekwame krachten vergrootten hun salaris door aan hun stomme studenten een diploma voor te spiegelen. Het is niet te 'beschrijven, welke schgde deze corruptie aan de opvoeding heeft gedaan. Rusland bouwt een enorm aantal staal- walserijen, boort oliebronnen aap en ont sluit mingebieden. Hoeveel sterker en rijker zou het zijn als de duizenden partij-engelen minder over Marx' these en antithese en meer over atoom-split sing wisten. 1 Hoop op bevrijding In het begin van de oorlog was er een ogenblik, waarop de Russen hoopten be vrijd te worden van de onderdrukking. De radio, d'ie pro-Nazi propaganda had gespoten, zolang het pact tussen Hitier en Staliin een feit was, vertelde plotse ling van de Duitse wreedheden. In den beginne geloofden we die verhalen niet. Zij klonken als de gebruikelijke partij- leugens. Het grootste deel van de lijden de Russen aag Stalin en niet Hitier als vijand nummer l'.'.l De truc van Stalin Wel kwam de waarheid over de oor logsmisdaden van de Nazi's aan het licht, maar de haat voor Stalin bleef. Deze stemming van de'bevolking, beangstigde Stalin en hij liet het gerucht 'versprei den, dat hij zich zou terugtrekken na de oorlog en hervormingen zou toeiaten. Er werd verondersteld, dat deze geruchten ons zouden kalmeren. Ik was hoofdingenieur van het plan bureau van, het Commissariaat van De fensie, toen de oorlog uitbrak. Nieuw bouw werd zolang aan de kant gelegd. Ik moest naar het front, om gebombar deerde fabrieken te herstellen en toe zicht te (houden op de reparatie van buit gemaakte Duitse vliegtuigen. Ik kwam tot de entdekking, dat officieren van het Rode leger openlijk stelling namen tegen he't regiem. „We zullen eerst de Duitsers een kopje kleiner maken en dan zullen we thuis orde op zaken stellen". 4 Skalm was zeer toegeeflijk voor zijn troepen door de politieke commissaris sen uit hét leger te verwijderen. Dat was, toen hij met zijn rug tegen de muren van ■Moskou de Duitsers van zich af hield. Hij sprak geen enkele redevoering uit in de twee eerste oorlogsjaren en zijn naam verscheen niet in de Sovje'tkranten- Toen de overwinning naderde, voelde Stalin ziöh veiliger. Nadat Stalingrad hernomen was, nam men de draad der verheerlijking van Stalin *weer op. Niet langer stierven wij voor Moeder Rus land, we stierven voor Stalin. NKVD- agepten overspoelden het leger weer. Het wend ons duidelijk, dat al d'ie praatjes van Stalin's pensionering een truc waren geweest. Wij zagen in, dat hij zich nooit zou terugtrekken; er was geen hoop. Tegen' 1944, toen ik in Mexico aan kwam, ha-d de verering van Stalin een .nieuw hoogtepunt bereikt. Het persbulle tin van de Sovjet-ambassade, gebaseerd op de propaganda uit Moskou, voerde de naam van Stalin vervoegd, tot de zoveel ste macht verheven en verbogen op alle pagina's. Ik herinnerde me, wat een ge neraal van het Rode leger me een jaar geleden had gezegd. De schroeven wor den aangedraaid. Er zal een dag komen, waarop we op deze oorlog gullen terug zien als op de beste jaren van ens le ven". Sinds ik in de V. S. ben, heb ik nogal wat kromme redeneringen gehoord over het Russische volk. De generatie van na •de revolutie, al'dus wordt beweerd, is zo geple* -foor de propagamda-machine en dat een mensenleeftijd lang, dat ze alle maal bewusteloos zijn en zo alè vee ter •slachtfoank worden geleid. Dat is niet waar. Ik ben een Sovjet- onderdaan. Ik groeide op onder het Sov- jetregiem en ik heb geen enkele herin nering aan de dagen van de Tsaar. Ik '•'k Jti De regering heeft een medaille ingesteld, welke zal worden uitgereikt aan Men, die daadwerkelijk hulp verlenen bij de inhuldiging van Koningin Julianadan wel aan hen dié door beroep of functie daarvoor in aan merking komen, Vel Klaassen. een Amsterdamse beeldhouwster, ontwierp de medaille, welke aan de Rijksmunt te Utrecht wordt geslagen nee millioenen Russen geloofden de mooie woorden van de Sovjets- Wij had den vertrouwen en werkten hard; zeker' van het feit, dat we zwoegden voor een goede zaak. Toen kwam er een ogenblik, waarop we zagen, dat we gruwelijk bedrogen werden, dat de idealen,, die door de com munisten naar voren werden gebracht de dekmantel waren voor roekeloze uit buiting, lichamelijk en geestelijk, van de volkeren van de Sovjet-Unie. Waar is onze hoop gebleven. Zij is vertrapt door e'en clique dtie -meer dan 30 jaar een ztsde deel van de aarde heeft onder drukt en nu probeert de gehele wereld onder haar onmenselijke slaivernij te brengen. Ik heb mij gedistancieerd van de Sovjet-regering. Maar ik bemin het 'Russische vollk met geheel mijn hart. Siaïds ik hier in de Verenigde Staten ben, is het tot mij doorgedrongen nog bewus ter, hoe ontzettend de crisis is, waarin mijn volk leeft. Het is mijn vurige wens mijn volk vrij te zien". Men heeft een begin gemaakt met de restauratie van de Gevangentoren aan de Boulevard de Ruyter te Vlis- singen. Minister Mansholt zal van 12 tot 29 Augustus het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting ad inte rim beheren. O De ophoudprijs van druiven is door het Centraal Bureau Tuinbouw veilingen vastgesteld op ƒ0.70 per kig.; vaste prijs fabriekskwaliteit 0.55. Dr. P. A. Kasteel, de Nederlandse gezant te Santiago, heeft thans de leiding van zijn post op zich .genomen O Tegen de Bredase hoofdagent van politie B. Boogerd, die tijdens de be zetting bij de S. D. werkzaam was en daar barbaarsheden beging, werd door de Bijz. Raad vin cassatie te Den Haag 12 jaar gevangenisstfaf geëist. <0> Bij het plotseling oversteken van de Hogebrugstraat te Maastricht achter een stilstaande auto om, is Woensdag middag het zes-jarig meisje E. B. door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. O De prijsregeling voor spuitwater, mineraalwater, sodawater en chemisch bereide bronwateren is, voorzover het de nandel betreft, opgeheven. De prijsregeling voor deze dranken jn de horecabedrijven is gehandhaafd. O De conferencier Paul Ostra is door de Nederlandse ambassade te. Lon den uitgenodigd op 6 September ter gelegenheid van de Kroningsfeesten van Koningin Juliana, aldaar op te treden. O Voor het B.G. te Den Bosch is giste ren 12 jaar geëist tegen A. Wolterbeek uit Eindhoven, die vele Nederlanders uit die omgeving heeft gearresteerd, die daarop in concentratiekampen te recht kwamen en zijn slachtoffers ernstig terroriseerde. WeerverwacTiting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van S Donderdagavond tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt met enkele ver- spreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. j Aanhoudend koel weer. Vrijdag 20 Augustus; Zon op 5.31, onder 19.54; Maan op 20.39, onder 5.50. Het is inderdaad een grote prestatie van Bradman om op 40-jarige leeftijd een testteam aan te voeren niet alleen maar zonder verlies heel de derie door te leiden. Inderdaad een nieuw recórd, dat' de Don bij zijn vele andere kan voe. gen. En het mag gezegd, persoonlijk heeft hij zeer veel tot dit succes bijge dragen. Eerlijk de Don was niet meer de kracht aan het wicket van 1930, maar tech zijn scores mogen nog worden ge noemd en bevatten meerdere centuries, zijn captaincy echter was van buitenge wone kwaliteit en vertoonde een raffi nement, dat steeds weer bewondering af dwong, maar meer bewondering moeten •we hebben voor de brillante wijze, waarop de captain vooral in deze vijfde testwedstrijd heeft gefield, dit overtrof alles en Bradman was heden nog een der beste fielders van de wereld, zoals hij dat in zijn jeugd was samen met Chapman en Constantine. Verder moet bijzonder worden genoemd, de wijze, waarop hij de bowlery hanteerde en juist op het goede moment het beste uit zijn mensen wist -te halen. Trouwens heel de serie door is volop gebleken, dat de teamgeest der Austra liërs buitengewoon was. Het eind van de wedstrijd is spoedig verteld. De dag begon op 178 voor 7 en de eerste over van Johnston was net voldoende om het einde te halen. De eers' bal was Bedser te machtig en hij verdween voor 0, Young zag kans een tweetje en een één te scoren en kon toengaan voor 3. Hollies, de hekken sluiter, verdween daarna ook zonder aan de score één run te hebben toegevoegd. Het totaal werd aldus 188. Yardley, de captain, bleef met 9 not oiit. De bow- Ungcijfers van' Johnston die gisteren I voor 37 noteerde werden nu bijzonder fraai: 4 voor '40. Lindwall nam 3—43, Miller 222 en Ring zijn eerste testwic ket 1 voor 44.. Resumerend noemen we nog even de totaal uitslag'. Van de vijf' testen, die gespeeld werden, wist Australië er vier en wel twee met innings te win. ne.i en één draw te forceren, Engeland moest zich met een magere draw te vreden stellen Met innings en 37 runs verloor giste ren het Bondselftal te Amsterdam op het terrein van V.R.A. detweedaagse match tegen de M.C.C. Nadat de M.C.C. op 229 voor 6 gesloten had en het Bondselftal 8 wickets verloren had voor 73 runs, was de eerste innings gistermorgen reeds op 74 ten einde. L. Mulder werd voor 16 runs gestumpt, terwijl Bijleveld voor 0 door Peebles gebowld werd. Robinson had de fraaie cijfers van 5 voor 28, die echter nog door Peebles (5 voor 12) overtroffen werden. Aanvankelijk was het batten van het Nederlandse Bonds elftal in de tweede innings aanmerkelijk beter dan in de eerste, daar De Baare, Alders (16) en H. van Weelde (13) thans meer tegenstand boden, doch na de lunch toen De Baare met een geduldige 21 prachtig door Allan in de slips gevangen was, trad wederom een collapse in. L. Mulder met 20, waaronder een enorme 6 en voorts Van de Ende (10) en Klink met 11, voerden het totaal nog op tot boven de 100, doch op 118 was ook de tweede Hollandse innings ten einde. We- deröm waren het de slow bowlers die voor M. C. C. de meeste wickets ver overden. Peebles bowlde4 voor 28 en Robinson 5 voor 41. De scenario's het zwakke punt in de Hollywood-films De Britse filmindustrie heeft zich aan een experiment gewaagd. Op het ogen blik is men in de Engelse studio's be zig met het maken van de eerste „slap stick comedy", de eerste dolle klucht, 'sinds tien jaar. In deze film zullen alle denkbare comische situaties worden ver werkt, welke op celluloid kunnen wor den vastgelegd: van de klassieke slag roomtaarten af tot rammelende kettin gen in de Tower en een rol partij in een ton toe. Er zijn drie redenen, om aan te nemen, dat deze nieuwe film, welke tot titel zal krijgen „Cardboard Cavalier" (De Boord- papieren Ridder) j een succes zal worden: 1. Sid Field, 2. Margaret Lockwood, 3. Walter Forde. In de film zal het aantrekkelijke ge zichtje van Margaret Lockwood plotseling aan het oog van de toeschouwer worden onttrokken door een enorme slagroom taart, die haar naar het hoofd wordt ge smeten. En dat zal alleen nog maar het begin zijn. Voor de mensen, die deze film maken, staat er veel op hef spel. Op de allereerste plaats voor de acteur Sid Field. Door middel van de „Cardboard Cavalier" hoopt hij de populariteit te her winnen, die hij verloor met zijn tweede film „London Town". „Die film", aldus verklaart hijzelf, „bracht me er toe te zweren, dat Ik nooit meer voor een film zou spelen, maar als deze laatste poging een succes wordt, is er zelfs kans op, dat ik het toneel er voor goed aan geef". Ook voor Margaret Lockwood zal het slagen van de film van zeer groot belang zijn. Haar positie in de Engelse filmwe reld is tamelijk moeilijk geworden.- De laatste tijd heeft zij uitsluitend „zware" rollen gespeeld zoals in „Wicked Lady", een film, waarin haar „slechtheid" er zo dik was opgelegd, dat de katholieke na keuring in or.s land dit product ontoelaat baar verklaarde. Tenzij ze volkomen breekt met dergelijke rollen is er alle kans, dat ze heel snel haar populariteit verliest. Daarom heeft ze dan ook hemel en aarde bewogen om met Sid Field in deze comedie te mogen spelen. Men vertelde haar, dat dit genre -co mische film buitengewoon vlot spel ver eiste Ze speelde haar rol met zoveel vaart, dat men haar zelfs moest intomer, u Tenslotte krijgt Walter Forde, de man die „Cardboard Cavalier" zal regisseren, de kans om te bewijzen, dat men ook in Engeland een goede filmcomedie kan ma ken. Hij is een oude rot in liet vak en heeft o.a. de vooroorlogse films met Jack Huibert cemaakj en enkele van de oudste Engelse „musicals". Om geld op te brengen moet een Ame rikaanse film een succes zijn in Amerika en hoewel New York en de andere grote steden misschien houden van films als „Gentleman's Agreement", „Mourning Becomes Electra" en andere „prestige"- films, in de stadjes van het Midden Wes ten is het een rolprent als „Fury at Fur- bace Creek", welke mensen trekt. Van daar het plan van Hollywood om, zoals we reeds vorige week meldden, zich voor namelijk te gaan toeleggen op de produc tie van Wild West-films. Intussen schijnt de Hollywood-productie op dit gebied nog steeds niet aan „de allerhoogste eigen" te voldoen. Een bioscoopdirecteur in Mon tana schrijft tenminste de volgende brand brief aan een vooraanstaand Amerikaans filmblad: „Laat de cowboys alsjeblieft hun hoeden verliezen, als het warm toe- De tweede film, welke op de nominatie staat, is David Niven's „Bonnie Prince Charlie", welke thans in haar tweede productiejaar is. Indien de film van Niven mocht worden verkozen, zal hij daarmee om een sportterm te gebruiken zijn hat-trick verrichten. Zijn vorige films, die op een Royal Film Performance zijn vertoond, waren „A Matter of Life and Death" in 1946 en „The Bishop's Wifeverleden jaar. Hollywood gaat een nieuwe „Lucretla Borgia" maken. M<fn zal zich daarbij strikt aan de historische feiten houden. Dat belooft prachtig te worden! Een derde verrassing door mevr. Jonquière Het feit van de derde dag was onge twijfeld de derde overwinning van me vrouw Jonquière in het enkelspel. Reeds 'twee dagen achtereen heeft zij verrast door een zege op jongere speelsters, dit maal was zelfs een geplaatst speelster haar slachtoffer: mevr. Scholten—Klein Deze schoot èn in lengte èn in aanval te kort, speelde te veel op de sterkste - slag van haar tegenstandster, de back hand en verloor in drie setsEn nu tegen mevr. Blaisse. Ook in het gemengd dubbel een dui keling van een geplaatst paar: mej. Kiek en Dehnert konden het niet bolwerken tegen de grotere routine van mevr. v. Berkel en Lijsen, vooral van de eerste niet. Uitstekend was haar positie-spel! En bijna was er nog een verrassing en een niet geringe ook, want mevr. Lub bers en Van Meegeren kregen in de eerste set twee setpoints tegen zich, te gen mej. Eggersman en Breukink, won nen die met veel moeite met 97, kre gen in de tweede weer setpoints tegen, wonnen die na vier matchpoints met 75. En dat voor een Wimbledon-paar In het heren-enkelspel zijn de win naars in de hieronder vermelde uitsla gen de spelers die het tegen de ge plaatste acht zullen moeten opnemen, plus T. Borren en Tönjes, die gisteren reeds zover kwamen. Cooke, een inge nieur uit Indië, heeft tactisch spel.'Van Oort speelde slim tegen een niet ten- volle valide Dehnert. De belangrijkste uitslagen waren: Heren-enkelspel, derde ronde: Stas sl. Lissauer 75 64; Marinkelle sl. Keuls 63, 64; Timmers sl. Breukink 62, 63; Wiegers sl. B. Lim 86, 16, 64; Cooke sl. Taminiau 61, 68, 75; Van Oort si. Dehnert 63, 64. Dames-enkelspel, derde ronde: (ge plaatste speelsters tegen winnaressen eerste ronden): mej. Rollin Couquerque (gepl.) slaat mevr. Blom—Diemer Kool 62, 62; mevr. Jonquière slaat mevr. Scbólten—Klein (gepl.) 6—2, 4—6, 6—3. Gemengd dubbelspel, tweede ronde: mej. Couquerque en Wilton slaan mej. Walthausen en v. Lidth de Jeude 61, 63' mèj. Hermsen en Stas slaan mevr. Blaisse en v. Eek 6—1, 6—1; mevr. Lub bers en v. Meegeren sl. mej. Eggersman en Breukink 9—7, 7—5; mevr. Koopmans en Linck sl. mevr. Goossens en v. Erk 62, 6—4; de' heer en mevr. Borren sl. mevr. Schrier en Karsten 6—4, 6—4; me- vrouw Roos ên Knottenbelt sl. mevr. v. Diggelen en Ketjen 10—# 62; mevr. v. Berkel en Lijsen sl. mej. Kiek en Dehnert 64, 26, 64. De producent Samuel Goldwyn heeft Sid, Field, die met de filmklucht Cardboard Cavalier''' zijn tanende roem als filmacteur poogt te doen herleven. Het recept van Forde luidt als volgt: „Eerste werk je je comische situaties uit, en dan maak je het verhaal er omheen pasklaar". Nu maar rustig afwachten, of dit recept goed genoeg is voor een product, dat succesvol met kolderfilms als „Hellza- poppin", de „Road"-films met Bob Hope en Bing Crosby" en de comedies van Danny Kaye kan concurreren. Mr. Eric Johnston gaat als vertegen woordiger van Hollywood naar Londen om daar besprekingen te voeren over de dollaropbrengsten van de Britse films in Amerika. Krachtens dc Anglo-Amerikaanse film- overeenkomst gaan die dollars naar Hol lywood plus de 4.250.000, welke uit Engeland mogen worden uitgevoerd. Mr. Johnston schijnt wat meer te willen we ten van de bepalingen van deze- overeen komst. De Franse regering overweegt het hef fen van zware belastingen op de verto ning van buitenlandse films. Dit zou de winst op de Amerikaanse films in Frank rijk aanmerkelijk doen dalen en boven dien er toe leiden, dat vele ervan hele maal niet worden vertoond. Mr. Johnston heeft de Amerikaanse filmmakers dan ook al gewaarschuwd; „De voorwaarden voor het vertonen van onze films in Europa worden waarschijnlijk nog slechter". gaat op de film. Hoewel mijn klanten tuk een film gemaakt, die aanvankelijk Take zijn op'een fikse vechtpartij, worden zelfs th™- m—ag~ de beste scènes bedorven door hoeden, die muurvast op de hobfden der acteurs blij- ven zitten. Ik kan mijn klanten, die op dat punt deskundig zijn, niet behoorlijk verklaren, hoe het komt, dat de cowboys hun hoeden niet kwijtraken. Een derge lijke fout in de regie nemen ze eenvoudig niet". t Mièschien een goede tip voor de Neder landse filmindustrie, als die eens Wild West-films mocht willen gaan maken? Het Amerikaanse tijdschrift „Film Daily", waarop hoofdzakelijk deskundigen zijn geabonneerd, zoals filmjournalisten uit de provincie, heeft het oordeel van zijn lezers gevraagd over de Amerikaanse fiimproductie in het seizoen 1946-47. Van de antwoorden, welke het blad ont ving, luidden er 67 procent, dat Holly wood op z'n retour was, of in"ieder geval geen vorderingen meer maakte, wat op de duur op hetzelfde neerkomt. Hier volgen enkele van de antwoorden: „De producenten in Hollywood trekken er zich blijkbaar geen zier van aan, wat voor soort scenario's ze voor hun films aankopen. Op die manier worden fantas tische sommen gelds over de .balk ge gooid". „Ik heb nog nooit zulke teleurstellende films gezien. Het is moeilijk een verschil te vinden tussen de films van de 'A- en de B-klasse. Het scenario schijnt het zwakke punt te zijn". „Teveel films worden verknoeid door stompzinnige scenario's, vooral films, waarin grote sterren optreden". „Op z'n retour is nog maar zacht ge zegd. Vijftien jaar lang heb ik regelmatig alle programma's gezien. Maar nu weet ik. wat het zeggen wil. genoeg te krijgen van de bioscoop". enErg bemoedigend klinken deze critie- ken niet? Maar Hollywood heeft vaker voor hete vuren gestaan en.... een ge waarschuwd man Het is nu al bijna zeker, dat bij de vol gende Royal Film Performance, de spe ciale filmvoorstelling, welke in de komen de herfst in Londen wordt gehouden en welke door de koninklijke familie'wordt bijgewoond. „Scott of the Antarctic" van John Mills zal worden vertoond. In filvn- kringr" men vafi mening, dat het ver .i, nitsjekend leent voor deze ge legenheid. three tenses" (Neem drie tijdperken) zou heten. Maar Sam is een uitgeslapen za kenman en hij was van oordeel, dat een dergelijke titel te weinig publiciteits- waarde had. Dies volgde hij de meer en meer gebruikelijke weg en hield een referendum onder het publiek voor een nieuwe naam van zijn productie, waarin Cary Grant, David Niven en Franchot Tone hoofdrollen spelen. Onder de 7200 voorgestelde titels viel de keus op „Enchanted" (Betoverd, Verrukt). Na tuurlijk zal- iedereen in Amerika nu wel verrukt zijn, als de film uitkomt. De H. Vader heeft verleden week Zaterdag Darryl F. Danuck, leider van de 20th Century Fox en Henry King, regisseur van „Het lied van Berna- deite", in particuliere audiëntie ont vangen. Zijne Heiligheid onderhield zich met zijn bezoekers over het filmbedrijf en sprak zijn voldoening nit over films als „Het Lied van Bernadette", „De Sleutels van het Koninkrijk" en de nieuwe film „Achter het IJzeren Gor dijn". Na afloop van het onderhoud boden Danuck en King de H. Vader een draagbaar altaar aan, terwijl Z. H. de beide Amerikanen begiftigde met een herinneringsmedaille. Voor de county wordt heit gedrang om de titel groot en de spanning zit er, met nog slechts twee wedstrijden te spelen, nog volop in- Met geen mogelijk heid kan worden voorspeld, wie ten slotte de trofee zal meenemen. Tussen nummer één en vijf is slechts een ver schil van 12 punten en deze allen, mét nummer zes incluis, hebben nog vrijwel gelijke kansen op de titel. Gloucester 145 en 124 voor 9 draw met Surrey 260; Yorkshire 290 en 100 wint na zware strijcl van Worcester 152 en 180; Middlesex 403 en 203 voor 4 wint van Kent 401 voor 9 en 203 voor 6 een geweldige rao om de punten War wicksh- ir- 235 draw met Hampshire 218; Es sex 177 en 282 wint van Somerset 286 en 174 voor 4; Notts 221 en 75 voor I draw met Lancashire 342 voor 5 gesloten; Gl'a. morgan 230 draw met Northamps 189. Derbyshire leidt nu met Glamorgan (ieder 148 punten resp. uit 24 en 23 wedstrijden); Surrey 144 uit 22; York 140 uit 22; Middlesex 136 uit 23. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROKK, Nwe Binnenweg 46. Rotterdam C. No. 677 (19 Augustus 1948.) PROBLEEM No. 3112. - J. VAN GELDEREN, Geleen (L.) Ie plaatsing. Margaret Lockwood zal niel langer de slechte vrouwen" Alen «pelen, waarmee Z'j '"<ar pojr ite t dreigt te verliezen. Zwart: 7, 9, 10. 12/3, 20, 22/4, 28, 30, 35. Wit: 16, 26, 31/2, 37/9, 41. 44/5. 47. 49. PROBLEEM No. 2113. J. VAN GELDEREN, Geleen (L.) Ie plaatsing. Miniatuur. Zwart: 8/10, 19. 29. 38. Wit: 22, 25, 32, 40/1, 43/4. »ROBLEEM No. 2114. j. VAN GELDEREN, Geleen (L.) ie plaatsing. Zwart: 7, 3, 17, 19, 23, 26. 28/9, 34. Wit: 31, 37/8, 41/3, 45, 49, 50. Oplossingen zenden. binnen drie weken in te OPLOSSINGEN. Probleem No. 2104 (W. J. v. d. Voort.) Zwart: 8, 18, 22/3. 29, 36. Wit: 26/7, 31, 34, 37/8, 49. Wit: 26—21, 21—17, 49—44, 27—22 (zw. 49 46 gedw.), 22 2, 2:5. Probleem No 2105 (W. J. v. d. Voort.) Zwart: 7/10, 16/7. 19, 20, 24, 26. Wit: 27/9, 33/4, 38. 40, 43, 45. 48/9. Wit: 27—21, 28—23 40—35, 35 31, 43—38, 49—43, (zw. 33—39 gedw.), 43:34, f3741 1842 wint. Bijoplossing. 2828, 4035, 35 11 en 48 37 OPLOSSERS. Van de pVoblemen No. 2104/5 zonden goede oplossingen in: S. Korpcrshoek, Vlaardingen J. W. Prein, Schiedam; J. G. F. de Wit en J M. v. Drielen, Bleiswijk (No. 2104); G Luyten, Boskoop; A. v. Beek, Schiebroek; A. Hagenaars (No. 2104>, Th. A. Romeijn. J J. Kle(jn, C v, d Weide, P. C, N, v. d Hulst. C v. d. Linde en W. A. Th. v, Veen allen Rotterdam; A. de Groot, Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2