Nieuws uit STAD en OMTREK Verlichte binnenstad zal vele kijkers lokken Ypenburg had Franse gasten 555^ LAATSTE BERICHTEN De doos dokter Sila D\E wereld MISDAAD HET SOCIAAL KARAKTER DER AMERIKAANSE LITERATUUR DE MOORD AAN DE COOLHAVEN IN AMERIKA Militair eerbetoon Militaire onder handelingen niet afgebroken Oud-Hollandse Markt in Beurs vond geen medewerking Romans over het negerprobleem van DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1948 PAGINA 3 HET ROOD.GROENE DOEK GAAT OPEN - ilipfill <*t^w m üf ifËÉlfll DE POSTKANTOOR- DIEFSTALLEN 10.000 achterhaald BURGERLIJKE STAND EXAMENS Bij de feesten in Amsterdam NED VKACHTENMARKT Slechts uitgesteld:meent dr. Elink Schuurman ZEVEN JAAR GEëlST PARACHUTE-SPRINGEN - door WALTER L. GEBAUER 43) WANGEDRAG VAN JOODSE SOLDATEN - JOVANOVIC WAS TEGEN STANDER VAN TITO EREFRONT OFFICIEREN KONINKLIJKE MARINE EEN EXTRA-IJSJE BIJ DE FEESTEN HULP VOOR VLUCHTE LINGEN POSITIES TROEPENSCHEPE.X Vele Schiedammers hebben gisteravond genoten van hel voorproefje, dat de Gemeente Technische Bedrijven voor hen bereid had door de verlichting van de Grote Kerk te laten branden. Óm half tien gloeide uit het silhouet van de stad de toren op als een sprookjes kasteel. Spoedig trokken ondanks de regen vele wandelaars de richting van de Lange Kerkstraat in. Ruim een uur heeft de toren zich verzadigd aan 16000 watt.-stralen. Immers rond de toren zijn 16 schijnwerpers aangebiacht elk met een sterkte van 1000 watt. Morgenavond om ongeveer 9 uur zal de volledige verlichting van het Julianapark proefbranden. Dit zal voor diegenen die niet tot de feestweek kunnen wachten, een mooie gelegenheid zijn om het werk van de heer Schipper, de Gem. tuinar chitect te bewonderen. Toen wij gisteren avond even door het park liepen, was het zonder verlichting reeds een sprookje. Vooral de begroeiing van de glooiing naar het plateau van het koepeltje is bijna ge raffineerd van nuance. 27 Schijnwerpers van 1000 watt en 24 kwikdamplampen zul len deze Perzische tapijten kleuren. Op de Hoogstraat hangen overal de springmatrassen uit. Voor oud bajesgas- ten moet een tocht door de oudste straat van Schiedam onvermijdelijk herinnerin gen wekken aan de tocht door de vleu gels van een Nederlandse strafgevange nis, want ook daar liep men onder een overkapping van kippengaas, gespannen tegen ontsnappings- of zelfmoordpogin gen van de klanten van de hoger gelegen verdiepingen. De dienst van Gemeente Werken speelt strandbadje op het plein van het St Ja- cobsgasthuis. Met al de technische vaar digheden uit de jeugd overgebleven, wordt hier de kom voor de fontein klaar gemaakt. (Wat een rommel overigens op dat plein). Op de Dam zijn drie van de tien bogen aangebracht, die versierd zullen worden met oranje lampjes en vlaggen. Aan de uiteinden van de straat komen geïllumi neerde vlaggemasten, terwijl met bloem stukken de gevels hier en daar zullen worden opgefleurd. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de Damwinkeliers om in de Beurs een oud-Hollandse markt in te richten. Reeds maanden geleden werd hiervoor een aanvraag bij de Gemeente ingediend, maar niet onwaarschijnlijk door een vol slagen gebrek aan medewerking van de betrokken dienst, kwam de toestemming eerst kort geleden af. Hierdoor verviel de mogelijkheid om de oorspronkelijk be sproken decors nog te huren. Het maken van nieuwe werd te begrotelijk, vooral, omdat van de zijde van de Schiedamse industrie geen medewerking werd onder vonden. Zo moest een bijzonder aardig initiatief, dat bovendien een attractie had kunnen zijn voor de omliggende plaatsen, opnieuw stranden op het volledig gebrek aan medewerking en werkelijkheidszin van vele instanties. Op de Lange Haven vlot de lampjes- kralenrijgerij snel. Wanneer het Beurs- plan was doorgegaan had de mogelijk heid tot het maken van een gezellige rondwandeling door het centrum deze feesten zeker tot een der best geslaagde van vele gemaakt. Op de Broersvest moet met de versie ring nog begonnen worden, evenals in de Passage. Het is opmerkelijk, dat de busjesver siering van de eerste feesten na de be vrijding blijkbaar nergens bewaard is. Behalve in de hoofdstraten is nergens versiering aangebracht, terwijl toch de aankleding van de zijstraten, hoe eenvou dig ook, altijd de totale indruk belang rijk ten goede komt. Het ter ziele gaan van vele buurtverenigingen zal hieraan wel debet zijn. Toch was-dit juist een taak, waarvoor zij meer geëigend waren dan voor het geven van derde rangs va riété-voorstellingen in een zaal. Zonder veel ophef breit Schiedam aan een jas van zeer feestelijk licht, een jas, die ook vele niet-stadgenoten er toe zal brengen tram of bus te nemen, om hier te genieten van de verlichtingsweelde. Na de reeks liefdadige wedstrijden die S. V. V. in de afgelopen rustige periode in den lande heeft gespeeld, starten de Rood-Groenen Zondag a.s. om kwart over twee voor de inzet van het officieuze voetbalseizoen met c'«: wedstrijd tegen Enschedé in het Zilveren-Voetbaltournooi op het Sparta-terrein te Rotterdam. Dit is voor de le maal dat S. V. V. aan dit tournooi deelneemt als le klas- ser en in verband hiermede zal men de Schiedammers nu ook anders beoordelen dan in vorige jaren, toen zij de goede. 2e klassers waren in dit milieu. Het is begrijpelijk, dat de toeschou wers op Spangen iets van S. V. V. ver wachten, hetgeen de jongens van Maltha de verplichting oplegt het allerbeste beentje voor te zetten en met veel enthousiasme de nieuwe omgeving binnen te treden. Schiedam maakt zich op voor de komende feesten. Zo zag de St. Jans- kerk er uit gisteravond bij het proef branden der 16.000 watt-verlichting. Wegens voorbereiding van de tentoon stelling de „Rotterdamse Scholen" zal het Museum voor Land- en Volkenkunde voor het publiek gesloten zijn. Men zal zich herinneren, dat er op 26 Januari en 24 Augustus 1946 enkele op zienbarende diefstallen in het Postkan toor Coolsingel gepleegd zijn. De eerste keer verdween er op onverklaarbare wijze een bedrag van f 57.000.uit de kluis, de volgende keer werd er een „overval" gepleegd op de portier en ver dwenen de dieven met f 243.000. Het onderzoek, dat de recherche in stelde, heeft veel tijd en geduld gevergd. Het resultaat was dat er 14 verdachten aangehouden werden, onder wie zich ook bevond de 40-jarige A. O. H. v. K. Nu had de recherche er de lucht van gekre gen, dat een gedeelte van het belangrijke bedrag dat nog niet opgespoord kon wor den, zich in de woning van een oom van deze v. K. bevond. Oomlief was genaamd A. M. J. v. K. 59 jaar. Op 9 Juli j.l. vond er een gerechtelijke huiszoeking plaats. In aanwezigheid van de rechter-commissaris met een griffier werd alles grondig geïnspecteerd. Met be hulp van timmerlui en loodgieters werd alles van boven tot beneden overhoop ge haald. Vloeren werden opengebroken en behang ging van de muur. In een schuil plaats in een hangkast werd tenslotte in een houten kistje een aantal bankbiljet ten van f 10.en f 25.gevonden, met een totaalbedrag van f 9950.—. v. K. waagde zich na de huiszoeking niet weer in zijn woning. Toch werd zijn verblijfplaats opgespoord. In de nacht van Zondag op Maandag is hij in een wo ning in Crooswijk van zijn bed gelicht, v. K. die ondersteuning geniet van Soci ale Zaken, beweerde het lieve sommetje opgespaard te hebben, wat de portie zo maar niet gelooft. Behalve een proces verbaal voor heling krijgt hij er nog één voor oplichting van Sociale Zaken. GEBOREN: Theodora M, d. v. Th. M. Sommer en D. Veer, Nassaulaan 75; Jo hannes A„ z. v. A. J. Roovers en M. de Dreu, Nic. Beetsstraat 30; Aida d. v. M. v. d. Veen en P. J. v. Mourik, D:. Noletstraat 1; Jacoba A. M., d. v. P. J. Olsthoorn en A. M. v. d. Geest, Polder weg 148; Margaretha L. M„ d. v. A. P. Jeup en A. M. H. Franken, Dr. Nolet straat 1. Mej. N. v. Es en de heren C. de Baal, J. J. Krommenhoek en M. Kerkhof allen te Schiedam, leerlingen van-de he ren J. Jonkman en J. de Pater, behaal den het Associatiediploma Boekhouden. Omtrent het militair eerbetoon tijdens de viering van het regeringsjubileum en de plechtige inhuldiging te Amsterdam kunnen de volgende bijzonderheden wor den medegedeeld: Op 30 Augustus, wanneer H. M. de Koningin aan het Amstelstation zal arri veren en naar het kon. paleis op de Dam zal rijden, zal aan het paleis een erewacht yan studenten met vaandel zijn opgesteld, waarbij het Amsterdamse politiemuziek- corps. Tijdens de tocht van het station naar het paleis zullen langs de route een ere-afzetting en ere-fronten van de Kon. Marine en de Kon. landmacht en de lucht strijdkrachten staan opgesteld. Tevens zulien hierbij de vaandels en standaar den zijn ingedeeld. Op de dag van de inhuldiging van H M koningin Juliana 6 September zal langs de pergola tussen paleis en kerk een ere-haag van adelborsten en cadetten worden gevormd, terwijl een erewacht van studenten bij het paleis en een van adelborsten voor de kerk is opgesteld. De vaandels van de drie garde-regimen ten grenadiers, jagers en „Prinses Irene", alsmede dat van het korps Mariniers, gaan met hun commandanten in de ko ninklijke stoet mee van het paleis naar de kerk. Tijdens de tocht, welke koningin Julia na des middags in de gouden koets door Amsterdam zal houden, zullen in de stoet o. m marcheren ere-compagnieën met vaandel van de drie garde-regimenten, K N. 1 L. en mariniers, een ere-compag- nie matrozen en een ere-compagnie lucht strijdkrachten, benevens 2 muziekcorpsen Langs de weg, welke de stoet volgt, zal een ere-afzetting staan opgesteld van on derdelen van de Kon. Marine, de Kon landmacht en de luchtstrijdkrachten. Deze ere-afzetting zal, voor wat betreft de K. L. en L. S. K., bestaan uit 48 compagnieën, welke uit alle delen van het land te Amsterdam zullen worden samengetrokken en die alle een uniforme sterkte van 103 man zullen hebben. De regimentsvaandels en standaarden zullen in deze ere-afzetting worden opgenomen. Ook de marine zal een gedeelte van de ere-afzetting betrekken. Voorts zal langs de route een aantal ere-fronten worden opgesteld, waardoor ook de niet aan de afzetting deelnemende onderdelen in de gelegenheid worden gesteld, zich te doen vertegenwoordigen. Deze ere-fronten zul len o. a. worden samengesteld uit: ridders der Militaire Willemsorde, officieren en onderofficieren der Kon. Marine, K. L., L S. K., V. H. K., uit Indië gerepatri- eerde bataljons, het K. N. 1. L., gewonden klaring te vinden". En dit is geen fraze, Een der kenmerkende eigenschappen van de moderne Amerikaanse literatuur, die zeer beslist een eigen plaats in de wereldliteratuur heeft ingenomen, is: de sociale gedrevenheid. Ik gebruik hier met opzet niet het woord: sociale „be langstelling", omdat dat complex van verbetenheid, moed, revolutionnaire wil en vaak aan haat grenzende bitterheid iets totaal anders is dan de litteraire sociale „belangstelling" van veel EUT0" pese schrijvers. Om tot een vergelijking te komen zou men moeten gaan tot een godsdienstige bewogenheid als bij Dosto- jewsky en Bernanos, een sociaal ethische als bij Tolstoj of een sociaal practische als bij Zola. Alleen is de indruk bij de Amerikanen directer, omdat de Amerikaanse schrijver ik heb speciaal het oog op de roman schrijvers doorgaans een naakt en hard kunstwerk schept, dat geen gelegen heid jneer biedt om langs de weg ener min of meer filosofische of mystische meditatie te bntsnappen aan de beklem ming der voorgestelde feiten. Hier staat ontegenzeglijk het gebrek tegenover Van een onmiskenbare eenzijdigheid. Doch welke jonge cultuur, die nog ver ver wijderd is van haar voltooiing, lijdt niet aan eenzijdigheid? In onze veel oudere cultuur hebben wij de onvermijdelijke schakering van het menselijke leven in al zijn aspecten Leren onderkennen. Doch daardoor zijn wij oök in onze geestelijke werkzaamheid veel aarzelender geworden en hebben wij „be langstelling" waar de anderen de nood van een situatie in de zie) voelen ge brand. Het is ook opvallend, dat de op standigheid van vee) Amerikaanse romanliteratuur zich telkenmale keert tegen bedorven of beschimmelde resten van Europees cultuurleven in het Ameri. kaanse maatschappelijke, culturele en helaas zelfs morele en godsdienstige leven. Er kan van de Amerikaanse litera tuur een schok van vernieuwing voor de Europese cultuur uit gaan, wanneer we tenminste niet zoals we momen teel dag aan dag kunnen zien alleen maar trachten de vorm na te apen: dat zou een bestendiging zijn van de zin ledige vormverering, die noodzakelijk samengaat met het verval ener cultuur. Ik dacht aan deze zaken na de lezing van drie Amerikaanse romans over ,,het negerprobleem", met name: Negerjongen, door Richard Wright (A. W. Sijthoffs Uitg. Mij., Leiden), De vreemde vrucht, door Lilian Smith (De bezige bij, Am sterdam) en De strop voor Sonny Clark, door Erskine Caldwell (Republiek der letteren, Amsterdam. Het is ontstellende lectuur, lectuur die je inderdaad, in vele opzichten, met ont zetting slaat. Wright beschrijft zijn eigen leven, de levensontwikkeling van een negerjongen, die, behalve de beest achtige armoede van sociaal misdeeiden, ook de ellende van het rasvooroordeel heeft te ondergaan en die gedwongen is te bekennen: „Op mijn 12de jaar, toen ik nog geen jaar achter elkaar op school was geweest, had ik een levensbeschou wing, waaraan geen enkele ervaring ooit meer iets zou verandereneen over tuiging dat de betekenis van het teven eerst geopenbaard werd, wanneer men trachtte voor het zinloze lijden een ver- Richard Wright Lilian Smith beschrijft in haar boek het catastrofaal verloop van een liefde tussen een blanke jongen en een neger meisje, eindigend mefMe dood van de jongen', die ontaard is tot een vod van een mens, met een volkomen verwoest inwendig leven, van het meisje en de lynchpartij van een neger, die aan het gehele geval part noch deel heeft. Het sterkste boek van de drie is de roman van Caldwell, die een harde, koele beschrijving geeft van een jacht op de onschuldig van aanranding betichte neger Sonny Clark, die opgehangen wordt. Ieder van deze da# boeken wekt een eigen walging en eigen opstandigheid. Van verschillende kanten dringt men het „probleem" binnen en het abstracte pro bleem valt uiteen in de persoonlijke werkelijke nood, het persoonlijke werke lijke lijden van een mede-mens. Zij onthullen alle drie op niets ontzien de wijze de lectuur dezer werken dient strikt voorbehouden te blijven aan volwassenen bederf. Wright onthult het maatschappelijk bederf, Lilian Smith het religieus en moreel, Caldwell het politiek bederf. Maar opvallend is en dat geeft een bijzonder sterke steun aan het waarheidsgehalte dezer romans dat in alle drié de werken, ofschoon de na druk iedere keer verschillend is, elk soort van bederf op nagenoeg dezelfde wijze aanwezig is. Met vlijmend sarcasme verhaalt Cald well het politiek bederf, niet in de vorm van een aanklacht, maar nuchter doen en laten verhalend van de sheriff, die, terwille der naderende verkiezingen. ,,öe lynchpartij politiek zuiver wil houden' Deze man is stellig geen onmens; ij put zich uit in een krampachtige jacht op de neger Sam Brinson, teneinde deze te redden; zijn sentimentaliteit drijft hem tot daden waar zijn door politiek bedor ven ethisch besef hem niet kan bren gen. Het gevolg is toch, dat een onschul dige wordt vermoord; maar het senti ment is gered! Hier vallen politiek en ethisch bederf samen. Maar ontstellender nog van alle drie de boeken is het religieus bederf. Met de meest verheven uitspraken op de lip pen doet men anderen het grievendste onrecht aan. Dit complex van bederf wordt het scherpst gekarakteriseerd door Lilian Smith, wanneer zij een der perso nages uit haar boek Iaat zeggen: „Wat ze van je willen, mijn beste, is dat je de godsdienst trouw blijft, niet dat je hem in practijk brengtAls je de leer van Jesus hier in Maxwell in practijk zou brengen, zouden we denken dat je gek wasEn later weer een ander; „Als ik aan het Zuiden denk, vader, is alles wat i'k zien kan een blanke die boven op een nikker zit. Telkens als hij zijn armen heft in gebed, drukt hij zijn knieën vaster in de maag van de zwarte man". Zonder vreugde zijn deze romans. De mens verschijnt daar totaal ontluisterd, een gevoelloos dier in een verdord land schap. Maar deze ontluistering geschiedt niet, zoals we in onze vermoeide Euro pese cultuur zo vaak aantreffen, git levenszatheid of uit perversiteit, maar in de drang die het schrijversschap op de eerste plaats belangrijk maakt: verzet tegen het onrecht dat de mens wordt aangedaan, hoe het verzet ook moge zijn en onder welke vorm dit onrecht ook moge verschijnen. DICK OUWENDIJK. zowel van de strijd in Europa als in Indië. De ere-fronten zullen zoveel mo gelijk worden opgesteld bij de troepen van hun wapen of dienstvak. De ere-wacht aan het paleis op de Dam zal door de volgende onderdelen worden geleverd; 30 Aug. studenten, 31 Aug. garde reg grenadiers, 1 Sept. Kon. Ma rine. 2 Sept. Jagers, 3 Sept. K. N. I. L„ 4 Sept. Kon. Marine, 5 Sept. L. S. K., 6 6 Sept. studenten, 7 Sept. Kon. Marine, 8 Sept. „Prinses Irene", 9 Sept. Grena diers. ROTTERDAM, 18 Augustus 1948 200 ton gerst Delft, 250 ton gasaarde Budel, 120 ton ijzer Alblasserdam. 276 ton id. Gorinchem. 170 ton id. Delft. 140 ton ledige kisten Den Bommel, 160 ton kunstmest Appingedana, 95 ton id- Erica, 74 ton id. Veendam, 65 stand hout Amsterdam. 32 stand. id. Klundert, 63 stand. id. Schiedam, 17 ton id. Oos terhout. 750 ton papierhout liggen en/of varen. 425 ton id. Veisen, 440 ton zink- erts Budel, 3 X 500 ton suiker Stam persgat, 100 ton lijnzaad Alphen a.d Rijn, 100 ton buizen Helmond, 225 ton haver liggen en/of varen. maar verschrikkelijke werkelijkheid. De heer Elink Schuurman, vice-voor- zitter van de delegatie van het koninkrijk verklaarde heden tegenover Aneta, dat er geen sprake is van een .afbreken van de onderhandelingen met Betrekking tot het militaire bestand. Hij voegde hier aan toe, dat hij via de Commissie van Goede Diensten een brief hacr ontvangen van dr. Leimena, voorzitter van de Vei ligheidscommissie van de republikeinse delegatie, waarin slechts melding wordt gemaakt van een „uitstellen" van de on derhandelingen van deze commissie. Dit uitstellen Is noodzakelijk, aldus dr. Lei- Wegens moord op de 33-jarige buffet juffrouw J. B., welke op de avond van 1 Maart j.l. aan de Coolhaven te Rotter dam gepleegd werd, eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Rotter dam hedenmorgen zeven jaar gevange nisstraf tegen de 37-jarige chauffeur E. S. Op 1 Maart van dit jaar speelde zieh 's avonds bij de Coolhaven achter het Ge meentelijk Electriciteitsgebouw een af schuwelijk drama af. De 33-jarige buffet juffrouw Joh. B. werd door de 37-jarige chauffeur E. S. met een dolkmes door stoken en de keel afgesneden, terwij] S. zelf zich eveneens van het leven trachtte te beroven. Hoewel zijn toestand aanvan kelijk zeer ernsl'g was, genas hij, zijn stem verloor hij echter grotendeels. Hedenmorgen stond hij terecht wegens moord, daar uit het onderzoek was ge- Een groep van ongeveer 20 Franse pad vinders-parachutisten heeft Woensdag een demonstratie gegeven op het vliegveld Ypenburg. De gemiddelde leeftijd van deze jongelui is 20 jaar en onder hen bevinden zich 4 meisjes, waarvan de jongste, Lili Thouasset, 17 jaar is. Deze meisjes en jongens hebben in Parijs in een parachutistenschool hun opleiding gehad, waar eerst zonder parachute het springen en het neerkomen wordt be oefend, waarna gebruik wordt gemaakt van een 45 meter hoge springtoren. Wan neer men daar eenmaal mede vertrouwd is geraakt, dan gaat men naar grotere hoogten en maakt men gebruik van vlieg tuigen. Verleden jaar hebben zij reeds. °P feesten in Praag, Karlsbad, Mariën- 6ad, Lille, La Baule. Le May en Reims gesprongen en dit jaar in Luxemburg. Zij maken gebruik van de Amerikaanse -.Pioneer"-parachutes, die ook door de Amerikaanse valschermjagers worden ge bruikt. De parachutes, die bij deze de monstraties gebruikt zijn, worden door een zgn. static-lijn, welke aan het vlieg tuig is bevestigd, geopend. Zij bestaan uit een rugparachute van 28 voet dia meter en daarnaast heeft elke parachutist nog een borstparachute van 24 voet dia meter. Deze laatste wordt vooral gebruikt hit de eerste opleiding en wordt gebruikt, wanneer de rug-parachute onklaar zou raken. Met een daartoe ingerichte Dakota van Aero-Hollarrd N. V. werden de parachu tisten naar boven gebracht, waar de meesten van ongeveer 300 meter af sprongen. De allereerste drie sprongen a'. om de windrichting voor de anderen tv bepalen. Vervolgens sprongen er drie die de Nederlandse, de Franse en de V'ag van Ypenburg bij het dalen ónt- P ooiden Vervolgens sprongen er 6 tege- ■ik, waaronder de 4 meisjes. In de vierde serie sprongen er drie met gekleurde Parachutes, in rood. wit en blauw. In een andere serie hebben de drie uitgeworpen Parachutisten, tijdens hun neerdaling ook de borstparachute een non d Door de vrij sterkp wind kwam dh slechts bij één springer goed tot zijn recht. Tot slot sprongen ook de twee instruc teurs Louis Sabatier en Lnnscaume. die reeds in de achter ons liggende oorlog als parachutist hebben gevochten en resp. 70 en 40 sprongen op hun naam hebben staan. Zij sprongen van een hoogte van ongeveer 600 meter en opender!Tun para" chutes pas, toen zij reeds waren uit geworpen. Met belangstelling heeft het talrijke publiek deze verrichtingen 'gevolgd, die alle een vlot verloop hadden. Tussen de 20 en 50 seconden waren allen weer op de begane grond. Ongeveer boven de Rijksweg sprongen, allen uit het vliegtuig en de sterke wind dreef hen vaak tot achter aan het veld Zij werden dan door een jeep opgehaald en mochten met recht een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen. Heden (Donderdagmiddag) zullen zij hun demonstratie herhalen. Nog deze maand staan vervolgens sprongen in Denemarken en Zweden op het pro- igiiül. 50. Basli was zo gelukkig toen hij hoorde dat de lacht ging beginnen, dat hij de kapitein in zijn geestdrift op tilde en een rendedans met hem maakte. „Als U guede vrienden met mij wilt blijven, til mij dan niet op" zei de kapitein streng Gehoorzaam zette Basli de gezagvoerder weer neer. Even later voer de kruiser uit, met geweldige snelheid ondanks de mist, gramma. In Rotterdam is sinds enige tijd een taxi bij wijze van proef vóórzien van een mobilofoon, een soort „walkie-talkie", door middel waarvan de chauffeur in verbinding staat met de taxi-centrale. In Engeland is men in dit opzicht veel verder. Daar zijn de meeste taxi's met een dergelijk apparaat uitgerust. Dezer dagen slipte in het Noorden van Londen taxi no. 66. vloog tegen een boom en werd totaal vernield. De «hauffeur. die uit zijn wagen was geslingerd, krab- Ook de Sncwicked voer op volle kracht in Oostelijke h^de j^neusd en geschramd overe.nd en koers. „Wij hebben een pracht voorsprong op iedere ach- v. ankelde naar de hoop verwrongen ijzer, tdrvolger e-n de vliegtuigen kunnen niet opstijgen dank zij le er yan zyn taxi was overgebleven, de mist van Dr. Sila" zei Wicked met leedvermaak. Hu Toen hij er zich overheenboog. beval een keek door een verrekijker. Plotseling rezen zijn haren te i Pgewekte stem: „Wil taxi no. 66 zich berge. In oe mist doemde de schaduw van een feweldig terstond naar Acacia-gardens nr. 10 be- oorlogsschip op „De schurken willen ons kwaad doen!' geven en^ mevr. Jones naar het station -krijste Wicked plotseling. .brengen?" bleken, dat het dolkmes, waarmee de daad was gepleegd, enige weken van te voren door hem was gekocht. Brieven aan zijn ouders, waaronder een afscheids brief, bewezen, dat de daad met Voorbe dachte rade was gepleegd. Uit getuigenverklaringen bleek, dat de verstandhouding tussen de verdachte en het slachtoffer reeds geruime tijd slecht was. S. bedreigde haar verschillende ma len, en toen al deze pogingen geen resul taat boekten, kwam hij op de gedachte haar en zichzelf te doden. De officier van justitie concludeerde tot doodslag. Daar verdachte de cel niet zal kunnen verdragen en een speciale psychiatrische behandeling zal moeten ondergaan en ook na zijn straftijd onder controle zal moeten blijven, eiste hij dat ie straf in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen moet worden onder gaan. Uitspraak 2 Sept. Bill Sehireilyï Maar hoe kom je nu plotseling op Bill? [k dacht, dat die jongen al sedert een paar weken dood was? Frank haaide zijn schouders op. Je hebt een kort geheugen Joe, want anders moest te je rog ons gespr-k van gisteren hennn tren Weet ie niet meer dat lokter rrkent heeft, lat zi,n oordeel in de raar Schffelty nu een andere zou zijn? Ligt het dus me, voor de hand, dat Bill nog in leven is en we. in gezelschap van zijn vader, die hem bevrijd heeft? Aha e denkt dus, da: ze samen zijn gevluct-F' Hm, dan beginnen we maai aan de opsporing van die longen "et .BH) Sohirelly hebben we immer, ^e noep materiaal in handen, en miin_ ion «en? «ennen hem heel goed. De chef-detective schudde zijn hmWd Neen, Joe. zo mogen we niet te werk gaan. Ten eerste is het alleen maar een vermoeden van me, dat ze bij elkaar zijn. en ten tweede zou het glad verkeerd zijn, de enige troef die wij in handen hebben, open op tafel te leggen. We kun nen de oude alleen op het spoor komen als hij over onze plannen volkomen |n het duister verkeert. Daarom zou het misschien een domheid zijn. om met een grote politiemacht naar hem te zoeken Hij wèet nu, dat zijn leven niet meer veilig is, en dat iedere G-man hem zon der waarschuwing mag neerleggen. Dan ligt het immers ook voor de hand. dat hij alles zal vermijden, wat hem in ge vaar kan brengen —Toegegeven, Walter, maar hoe goed Schireüy zich ook vermomt, zijn uiterlijk is gelukkig zeer typisch, en daaraan kan hij ondanks zij? met te loochenen slim heid mets veranderen ~>at hij de Staten niet uitkomt, garandeer ik te! —Dat zal hij ook vast me, proberen Joe. in ieder geval voorlopig niet. De commissaris bladerde in de stuk ken. die voor hem lagen. Plotseling keek hii op We zijn helemaal van ons onderwerp afgedwaald. Walter We praatten over juffrouw Doyie, en ik moet je nog eens zeggen, dat ik van haar medewerking geen vomdeei kan verwachten Bij een jacht op misdadigers gaat het hard tegen hard Dat is mannenwerk, vrouwen kun rten we er met bij gebruiken. Juffrouw Doyle zal er immers ook niet bij zijn. Versta me goed! Zij is als het ware de voelhoorn, die wij uitste ken, en ik zal haar wel op tijd terugroe pen. Smith schudde bezorgd zijn hoofd. Mijn jongen, dergelijke proeven heb ik vroeger ook genomen en ik ben er ge weldig mee ingevlogen. Vrouwen hande len op het gevoel en volgens de ingeving van haar hart. Ze zijn in ieder geval on berekenbaar en kunnen op het beslissen de ogenblik het beste plan in de war sturen. Hij streek met zijn zakdoek over zijn kale hoofd, en op zijn zorgelijk gezicht was duidelijk te lezen, dat tamelijk on aangename herinneringen hem bezig hiel den. Maar Frank lachte. tk zal de teugels zeker niet uit de handen geven. Dus. Joe. wees eens aardig tegen de baby, want ze is voorlopig onze enige kans. Waarvoor ik geen rooie duit zou ge ven. gromde Smith Terwijl hij nog sprak, keek hij ver stoord naar de deur. die langzaam en wei felend werd geopend Het was Ellen Doyie. die thans over de drempel stapte en de commissaris met haar grote ogen vragend aanstaarde. Diens gezicht onder ging bit deze blik een eigenaardige veran dering Een vriendelijk lachje speelde >m zijn mond en zijn ogen keken verheugd eti verbaasd, toen hij ztch zo vlug als zijn lichaamsomvang dat toeItel n< zijn lau teuil vei hief en achter zijn schrijfbureau vandaan kwam. Frank was verwonderd over deze verandering. Hij keek om naar de deur en toen hij juffrouw Doyle zag, fioot hij zachtjes. Kijk eens, die schijnheilige jongen: Eerst spuwt hij vuur als een draak eh daarna speelt hii een goede oom. Wacht maar, vriend!, dacht de chef-detective, terwijl hij Ellen begroette. Hij stelde zijn vriend voor: Dat is commissaris Smith, juffrouw Doyle. Tot mijn spijt is hij in het geheel niet met ons idee ingenomen, zei Frank snel en hij wierp de commissaris daarbij een onderzoekende blik toe, welke door Smith beantwoord werd met een woeden de blik. Hij zei glimlachend tot Ellen: Ik beweerde zo juist tegen Frank dat u onze beste kans was, juffrouw Doyle Ik ben blij dat uhm. ja... ons wilt helpen, stamelde hij en zijn zak doek streek alweer over zijn spiegelende kruin. Geen enkele cent wilde hij voor deze kans wagen Hij ts werkelijk een schurk dacht Frank, wiens stem van verwonde ring haar dienst weigerde. XV1I1. Oponthoud op dc vlucht. In de nabijheid van Goldwater onge veer zeventig mijl van Chicago kwa men de drie vluchtelingen met hun woon wagen langs een au to kamp Daar waren honderden wagens, de meeste met een kampeerwagen, of tenminste met een aan hangwagen, die een tent en alles, wat voor het leven nodig was, bevatte. Een vindingrijke ondernemer had "dit kamp ingericht en bood zijn gasten voor een paar centen water, electrische stroom en in een bazar alles, wat men maar nodig kon hebben'. Sinds het rondtrekken in auto's mode geworden was. schoten der gelijke kampen ais paddestoelen uit de grond. Ze waren reeds tal van kampen voor bijgereden, zonder te stoppen. Je kunt nooit weten, of niet Juist daar de detectives op de loer liggen. Waarom zouden we ons dus aan gevaar blootstellen, als we alles bezitten wat we nodig hebben?, meende Leon Sehirelly verstoord, toen Gredy het voorstel deed, om eens testoppen. De gangster had er zich in geschikt, maar hij was boos op de oude, want dit eeuwige samenzijn met de oude. humeu rige man werkte op zijn zenuwen. Hij moest eens met andere mensen spreker en horen, wat er in de wereld gebeurde En. wat had hii aan de millioenenbuit, indien hij als een melaatse moest leven? Daarbij kwam nog, dat de oude urenlang bezig was met zijn boeken en proeven, zonder ook maar één woord met zijn be seleiders te wisselen. Bill was enigszins hersteld. Weliswaar -ag hij nog bleek, maar hij kon weer op staan en rondlopen. (Wordt vervolgd). mena, omdat de republikeinse commissie geen beschikking heeft over haar docu menten, nadat de Nederlandse politie het gebouw aan Pegansaan Oost te Batavia onder bewaking heeft gesteld. Inmiddels hebben de politie-autoritei- ten hedenmorgen een begin gemaakt met het teruggeven tegen ontvangstbewijs van documenten en andere benodigdhe den, die deel uitmaken van het bezit van de republikeinse delegatie. De politie is thans overgegaan tot he.t verzegelen, van de verschillende kantoren en dergelijke di„ zich in het gebouw aan de Pegansaan Oost bevinden, uitgezonderd echter de kamers, waar zich de documenten van de republikeinse delegatie bevinden. De heer Elink Schuurman wees er nog op, dat de politie een zuiver „crimineel" onderzoek instelde naar wapens in ver- banj met het doodschieten van een lid van de Nederlandse politiemacht op 16 Augustus tijdens de herdenking van de derde verjaardag van de republiek. De apostolische afgezant van het Va- ticaan in Palestina heeft uit Jaffa een brief van de kapelaan ener Grieks-Kath. kerk ontvangen, waarin deze klaagt, dat Joodse soldaten op 28 Juli de deuren van de kerk opengebroken hebben en talrijke heilige voorwerpen stalen, o.a. twee ka zuifels, een kelk met geconsacreerde Hos ties, drie kruisbeelden, een pateen, een aantal gouden en zilveren exvoto's en 'n leren koffer. „De Joodse leiders, aldus schreef de kapelaan, hebben altijd met veel nadruk verklaard, dat zij de kerken en haar die naren respecteren. Dit optreden is niet in overeenstemming met hun woorden. Toen ik mij op de nabijzijnde politiepost ging beklagen, lachte men mij uit en wilde mij niet bij de chef van de politiepost toe laten". De „Times" tekent in een hoofdarti kel bij de dood van generaal Jovano- vie, net volgende aan: „Dat Jovanovic en zi.ii gezellen naar Roemenië trachtten te vluchten en niet naar Griekenland, Oostenrijk of Italië, is voldoende om aan te tonen aan welke zijde hun sympathie stond. Zij vluchtten niet voor het com- minisme doch voor het regiem van maarschalk Tito. Zij waren Montene- grijnen, en juist in Montenegro is de binnenlandse oppositie tegen het regiem van Tito het sterkst. Nog enkele weken geleden zijn verschillende ministers van de Montenegrijnse regering uit hun functje ontzet en de nieuwe Montene grijnse minister-president heeft een ver oordeling uitgesproken over allen, die zich aan de zijde van de kominform schari#i". Res.-ojficieren der Kon. Zeemacht, thans niet in werkelijke dienst, die in aanmerking wensen te komen voor de erefronten tijdens de rijtoeren van H.M. Koningin Wilhelmina op 30 Augustus en van Koningin Juliana op 6 September le Amsterdam, kunnen zich vóór 24 Augus tus schriftelijk opgeven bij de adjudant commandant Zeemacht, Marinewerfkade 7, Amsterdam. Voor de komende feesten is door het bedrijfschap voor suiker een extra toe wijzing grondstoffen ter beschikking ge steld van de consumptie-ijsbereiders. De extra-toewijzing bedraagt 10 pCt. van het basisjaar. Graaf Folke Burnndotfe heeft op „sl'e landen der wereld" eën beroep gedaan om Wde viuutnej ngen in ,-u naburige Arabische landen te helpen De „Groote Beerop reis van Bata via naar Amsterdam, bevond zich gis teren in de Golf van E/scaye. De „Johan van Oldenbarnevelt" op de thuisreis naar Amsterdam, pr»seerde Woensdagavond half 12 Quessant. De „Waterman", op reis van Batavti naar Rotterdam, wordt 21 dezer te Aden verwacht. De „Ziliderkruis", op reis van Rot terdam naar Batavia, passeerde 17 .Ir/er de Maladiven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3