Ons magere vleesrantsoen Marianne voor moeilijke dagen Volkshuisvesting en kinderrijke gezinnen Gong g Amerika's grieven tegen consul Lomakin Franse landbouw marcheert niet WEDEROM SOVJET-RAZZIA IN AMERIKAANSE SECTOR Overheidsbeleid Valt af te keuren Zeker percentage woningen met grotere inhoud DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Prijspolitiek niet juist Verweer tegen sovjet-bêschiddigingen greta garbo weer in een film Definitief antwoord aan Molotof nog niet gereed LAGEN Stakingsbeweging zou populair zijn Staatsgreep in Joego slavië op komst? Russen arresteerden zes agenten ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 No. 20704 VOOR HET VADERLAND GEVALLEN GENER. CHRISTIANSEN IN CASSATIE HET STANDPUNT YAN DE MINISTER Taak voor afdelingsbesturen van Kath. Bond „Voor het Gezin" Stalin zou bevel daartoe hebben gegeven BISSCHOPPENGESCHENK VOOR KARDINAAL DE JONG TROEVEN IN 'T BEDRIJFSSPEL SCHERP PROTEST VAN KOLONEL HOWLEY GESCHENKEN UIT AMERIKA VOOR NEDERLAND Zelfs een broeikas is er bij DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L TeJefooü 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt l 3 45 per kwartaal 1 1.15 per maand. 0.30 per week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr J WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. (Van onze landbouwkundige medewerker). Zoals wij een drie-tal weken geleden reeds voorspelden, is er na de eerste distributie-periode met verlaagd vleesrantsoen een tweede gevolgd De huismoeders zullen zich hierbij, voorbereid als zij thans waren en met een verbetering tegen het najaar (September?) in hel vooruitzicht, wel grotendeels hebben neergelegd. Voor de slagers echter dezer dagen in massale meetings te Deventer, Alkmaar en Den Bosch bijeen is een en ander aanleiding geweest om in vlammende be woordingen tegen de gegeven gang van zaken te protesteren. hoging van de prijs voor slachtrunde- ren. En wel in die mate, dat er voor de boeren geen bezwaar meer had be staan om hun slachtvee af te zetten en daarvoor in de plaats mager vee aan te kopen. be- het Dit protest ging gepaard met etsen. En wel, dat per hoofd per 14 dagen 6 ons vlees zou worden toegewezen, dat de inkoop van vee door de slagers vrij zou worden gelaten, da't de vleesdistributie met ingang van 5 September geheel zou worden afgeschaft en dat van overheids wege in de komende herfst geen vlees zou worden ingevroren. Vlees aldus werd er in deze vergadering gesproken is er vol#oende, maar het is de schuld van de overheid, dat het niet beschikbaar komt. Hoewel wij deze door de slagers ge stelde eisen zeker niet zonder meer kun nen onderschrijven, is het niettemin ook ons inzicht, dat de oorzaak van het huidige ontoereikende aanbod van slacht vee goeddeels aan een minder juist over heidsbeleid te Wijten is. En wel met name aan het feit, dat men van over- heidezijde blijkbaar niet genegen is een prijzenpolitiek te voeren, zoals deze onder de thans geldende omstandigheden geboden is. Potentieel veel rundvlees In dit verband dient vooreerst in aan merking genomen te worden, dat de gun stige graspositie van dit jaar de boeren in de gelegenheid stelt veel vee aan te houden. Een mogelijkheid, waarvan door hen gretig gebruik wordt gemaakt, om t hierdoor de rentabiliteit van het bedrijf ten zeerste wordt gediend. Potentieel is er dit jaar dus trekkeljjk veel rundvlees. Dat niettemin thans in werkelijkheid zo bij uitstek schaars Is, moet voor een over wegend deel geweten worden aan de geldende prijsverhoudingen. Een feit is namelijk, dat de door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees vastge stelde prijs voor AA-runderen (de beste kwaliteit) op 15 Augustus, die voor A- runderen op 1 Augustus en die voor B-runderen op 18 Juli het minimum heeft bereikt. De boeren ontvangen dus thans voor hun slachtvee de laagste prijs. Ter wijl zij anderzijds de magere koeien welke zij, om hun bedrijf naar behoren voort te zetten, ter vervanging van de afgezette koeien noodzakelijk moeten aankopen peperduur moeten betalen, omdat het aanbod van deze dieren ook al weer vanwege de gunstige gras- positie eveneens gering is en voor deze categorie de prijzen vrij zijn. Verhoging slachtveeprijs was noodzakelijk geweest. Neemt men dit alles In aanmerking, dan zal de onbevooroordeelde beoor delaar het de boer niet kwalijk nemen, dat hij er yandaag de dag niet zo bijster happig op is om zijn vetweider naar de stachtveemarkt te brengen. Temeer niet, omdat het bedrag per kg., dat hij de komende maanden beuren kan, welis waar niet hoger zal liggen, maar' de koe in kwestie in die tussentijd wel ettelijke kilogrammen zwaarder is geworden en bovendien in- veel gevallen ook nog de nodige melk heeft geproduceerd. Zo gezien, was de enige overheids maatregel, welke in dit verbandi vrucht had kunnen afwerpen, geweest. De' regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: korp. A. A. van Erp, uit Eindhoven, overleden t.g.v. oorlogsverwondingen, 16 Aug.; sold. P. Q- Nagtzaam, uit Roosendaal, overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 8 Aug.: sold H. W. Scheepers uit Weert, over leden t.g-v. oorlogsverwonding op 13 Auf? 1948. De Kon. Marine en het K.N.ï.L. heb- hen in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Nu de stok achter de deur de ver plichte veelevering niet meer voor handen is, rest er bij de gegeven schaarste-toestand slechts de prijsmani- pulatie, om een regelmatige aanvoer van vlees te verzekeren, (voor de verdere toekomst is natuurlijk invriezen ook een middel). En wij menen van een overheid, welke zich dienaangaande van gespeciali seerde organen kan bedienen, te mogen verwachten, dat dit manipuleren op de juiste wijze geschiedt. Zulks op de eerste plaats ten gerieve van de consument, die met dit alles toch maar het „grootste" kind van de rekening is. Zulks ook ten faveure van de boer, die per saldo met een onregelmatige afzet van het slacht vee evenmin gediend is. Opheffing vleesdistributie nog niet aan de orde. Of overigens met welke prijsmani- pulatie oo,k de vleesdistributie, zoals de slagers dit eisen, per 5 September af geschaft kan worden, menen wij te moe ten betwijfelen. Opheffing van deze distributie immers kan eerst zonder ge vaar plaats vinden, zodra de apérte schaarste in dit verband tot hét verleden behoort. En deze toestand met hoe groot verlangen wordt hiernaar vooral door de consument uitgekeken hangt niet alleen af van het aanbod van rund vlees, maar ook van dat van varkens vlees, dat voor de oorlog meer dan de helft van het totale vleesrantsoen uit maakte. Een belangrijke stap in de richting van een ruimer aanbod van varkensvlees werd gezet, toen voor enkele maanden het aanhouden-van fokzeugen, werd vrij gegeven. Gezien de draagtijd van een zeug en de tijd, welke met het tot slacht rijpheid mesten van een varken gemoeid is, zal deze maatregel echter pas na ruim een jaar in een verhoogd aanbod van slachtvarkens tot uiting kunnen komen. Gaat de regering dus niet tot een zeer grootscheepse invoer van vlees over, dan zal er naar onze mening eerst op z'n vroegst na medio 1949 van opheffing van de vleesdistributie sprake kunnen zijn. Nadat gisteren Marshal een scherpe veroordeling heeft uitgesproken over het gedrag van de sovjet-consul in New York inzake de gebeurtenissen met mevrouw Kosenkina. heeft de Amerikaanse regering vandaag de ge loofsbrieven van de consul opgevraagd en hem verzocht naar Moskou terug te keren. In aansluiting met het gisteren gepu bliceerde bericht, Bat Amerika de terugroeping van de Sovjet-consul te New-York Lomakin, wenst, valt nog het volgende te melden: Het Amerikaanse ministerie van buitenlanse zaken zegt in de nota, dat Jacob Lomakin schuldig is aan ..mis bruik van de voorrechten van zun positie en grove schending van de inter nationaal aanvaarde maatstaven, gel dende voor het gedrag van buitenlandse autoriteiten." Het ministerie verlangt, dat Lomakin de Verenigde Staten „binnen redelijke tijd" verlaat. De regering der V. S. heeft de betreffende nota afgezonden als antwoord op een reeks sovjet protesten naar aanleiding van de ge beurtenissen om mevrouw Kosenkina en twee andere sovjet-leerkrachten, ..die eveneens niet naar hun vaderland wensen terug te keren." Het ministerie verzoekt voorts om een photocopie van de brief, die de New- Yorkse politie op de kamer van mevrouw Kosenkina, nadat zij omlaag was ge sprongen, heeft gevonden en ..die onge opend aan het consulaat-generaal terug gezonden is." De nota zegt voorts, dat zowel in de sovjet-protesten als in verklaringen, door de sovjet-ambassadeur en door Lomakin aan de pers verstrekt, hoogst ernstige beschuldigingen geuit zijn tegen bur gers in dit land en tegen de regering der Verenigde Staten ei» autoriteiten van de staat en de federatie. Bevoegde Ameri kaanse autoriteiten, zo gaat de nota van de regering der V. S. voort, hebben vastgesteld, dat de beschuldigingen on gegrond zijn en dat vertegenwoordigers •van de sovjet-regering „zich hoogst on betamelijk gedragen hebben". Volgens de nota is mevr. Kosenkina geheel vrij iedere sovjet-vertegenwoor diger te ontvangen, maar zal zij daartoe niet gedwongen worden. Mevr. Kosenkina, die waarschijnlijk drie maanden in het ziekenhuis moet blijven, heeft, zo besluit het bericht, zich bereid verklaard te getuigen voor de .commissie tegen on-Amerikaanse activi teit" van het Amerikaanse huis van af gevaardigden. De „New York Times" schrijft, dat Vic tor Kravchenko, schrijver van „Ik koos de vrijheid" onthuld heeft de man te zijn, die de vlucht van de Russische onderwij zer Michael Samarine bewerkstelligd heeft. Na een afwezigheid van zeven jaar zal Greta Garbo wederom voor de film op treden Zij heeft een contract gesloten met de producer Walter Wanger. Het onderwerp en de titel voor de nieuwe Garbo-film zijn nog niet bekend gemaakt De film zal worden opgenomen in hei begin van het volgend jaar in Rome cn Parijs. De laatste film van Greta Garoo was „De vrouw met de twee aangezichten vervaardigd in 1941. De iets minder pessimistische stem ming, die Donderdag te Londen heerste t.a.v. de gang van zaken te Moskou, hield gisteren ain en werd ook weer spiegeld door de Londense beurs. Nieuws uit Moskou is. uiterst schaars geworden door het feit, dat de bijeen komst tussen Molotof en de drie wes telijke diplomaten, hoewel men alge meen verwacht had, dat zij gisteren zou worden gehouden, niet heeft plaats gehad. Dit feit wijst er op, dat de be sprekingen nog in een ander stadium verkeren, dan men had aangenomen. Er wordt thans uit afgeleid, dat de drie Westelijke vertegenwoordigers nog niet de wens te kennen gegeven hebben, Mo lotof opnieuw te ontmoeten, daar hun antwoord op voorstellen, die deze hun tijdens de besprekingen van Maandag zou hebben voorgelegd, nog niet nauw keurig zou zijn vastgesteld. Dat de inzichten te Londen minder pes simistisch geworden zijn dan in het mid den der week, is voornamelijk hieraan toe te schr-jven, dat het overleg nog steeds voortduurt. Te Londen ziet men overigens zeer goed in, dat de agressieve wijze, waarop de Russen in steeds sterker mate te Berlijn zijn gaan optreden, in werkelijkheid geen reden tot optimisme geeft Mr. Arnold, de verdediger van de Wehrmachtsbefehlshaber i. d. Nieder- lande, de genei-aal der vliegers Chris tiansen, heeft cassatie aangetekend te gen het vonnis van het B. G. te Arn hem, waarbij deze op 12 Augustus werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Tumult op de Potsdammer Plat:. Een Duits politic-officier uit de Weste lijke zone van Berlijn arresteert een jongeman, die stenen wierp naar de Russische" politie uit de Oostelijke zone. Het jochie onder de arm van de politieman heeft zowaar nog een steen in de hand. Telefonisch van onze Parijse correspondent PARIJS, 21 Augustus 1948. De beperkte raad van ministers, bestaande uit de minister-president, de ministers van staat en de ministers, wier departementen zijn betrokken bij de economische en sociale vraagstukken, heeft niet minder dan acht uur aaneen vergaderd om een uitweg te vinden uit de loon- en prijsmoeilijkheden. Tegelijkertijd vertonen de Parijse hallen weer aanzienlijke prijsstijging en zocht het publiek heden morgen vergeefs naar vlees. Prinses Margaret Rose van Enge land, die als vertegenwoordigster van Koning George bij de inhuldi ging van Koningin Juliana zal lanwezig zijn, is vandaag 18 jaar oud geworden en is daarmede meerderjarig. De terugkeer tot de vrije verkoop, door de slagers gevraagd, heeft gemaakt, dat de prijzen tot frs 500 per kilo zijn opgelopen en -dat nog sterkere stijgingen worden verwacht. Het feit, dat de land bouwers alle veetoevoer hebben stopgezet, toont voldoende aan, dat het gezag der landbouworganisaties nog uiterst ge ring is. Toen de regering een stabilisatie der landbouwprijzen als uitgangspunt nam voor een algemene prijsstabilisering en de landbouwprijzen verhoogde om daar door de aflevering van de landbouwpro ducten aan te moedigen, hadden de land- bouwfederaties beloofd: snelle levering van de graanoogst, zuivelproducten eii slachtvee daartegenover te stellen. Haar oproep daartoe heeft echter bij de land bouwende bevolking geen gehoor gevon den. De boeren marcheren hier niet. Het enige besluit, dat gisteren door de ministerraad genomen- kon worden, was zeer zware heffingen in te voeren op het vee, dat boven het getal, dat bij normale productie aanwezig behoort te zijn, nog op de erven wordt aangetroffen. Het pu bliek haalt echter voor dergelijke maat regelen de schouders op. De broodprijs op frs 32, de niet aanwezige melk op 34, j zijn slechts mogelijk, wanneer er tiental len milliarden francs subsidie worden ge geven. Deze prijzen houden zelfs reeds een verhoging in, die de regering hoopt te doen aanvaarden door verhoging van de gezinsbijslag. Intussen heeft de-rege ring de verhdogde prijzen voor het graan doen volgen door een eveneens verhoogde premie, nl. van frs 2300 per ha. ter aan moediging van het verbouwen van graan. Al deze tol dusverre vergeefse aan moedigingen van de landbouw wakke ren het ongeduld van de vakverenigin gen slechts aan. Verschillende vakver enigingsleiders, die bovendien nog zeer sceptisch staan tegenover de politiek van de regering, verklaren dan ook, dat het niet om stabilisering maar om ver laging, der pr(jzcn moet gaan. Staatsminister Ramadier moge dan gisteren ai verklaard hebben, dat er voor een scheiding twee partijen nodig zijn en dat de regering de onderhandel'agen niet als afgebroken beschouwt, her is duidelijk dat de regering op 1 Septem ber wel met zeer afdoende maatregelen zal moeten komen, wil zij de onderhan delingen kunnen hervatten. De plaatse lijke vakverenigingen komen nu ook al tot gemeenschappelijke actie, die cen traal door de communisten zeer wordt aangemoedigd; en de communistische C. G. T. heeft bevelen gegeven om de splitsing tussen de C. G. T. en de Forco Ouvriere te liquideren en een verzoe ning tot stand te brengen. Het wordt meer en meer duidelijk, dat de regering op 1 September voor de eis van bet loslaten van loonstop zal komen te staan, welke zij slechts zal kunnen vermijden door een aan zienlijke verhoging van het loonpeil. De nieuwste verrassing voor de re gering was gisteren, dat bij de C. G. T. aangesloten ambtenarenbonden met een nieuwe eis tot voorschot op de toekom stige loonregeling zijn gekomen. Mocht het tot een belangrijke stakingsbeweging komen, dan heeft deze kans vrij pppu- lair te zijn, aangezien het publiek niet begrijpt, dat de toasten op de als zo prachtig aangekondigde oogsten de !?ro* ducten blijven ontbreken en de prijzen onrustbarend blijven oplopen. In de prachtige omgeving van het Bloemcndaalse Kopje is Neer lands mooiste openluchttheater gereed gekomen. Ter gelegenheid van het regeringsjubileum zullen hier de eerste voorstellingen gegeven worden Het bestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft onlangs zoals wij destijds meldden, in een adres aan de minister van Openbare Werken en Wederopbouw de aandacht van deze Excellentie gevestigd op de noodzake lijkheid uit een oogpunt van behoor lijke volkshuisvesting bij de aanbouw van nieuwe woningen rekening te hou den met de behoeften van kinderrijk* gezinnen. Het bestuur kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat in de hui dige moeilijke omstandigheden vele in stanties voor deze zijde van het woning vraagstuk te geringe belangstelling heb ben. Daarom richtte het tot de Minister het verzoek te willen bevorderen óat bij het verlenen van Rijksvo-wschot- ten voor de bouw van complexen wo ningen onder de voorwaarden de -be paling wordt opgenomen, dat een re delijk deel der te bouwen woningen voldoende woonruimte zal bieden voor grote gezinnen. Op dit request heeft blijkens „Het Ge zin" minister in 't Veld het volgc-nde geantwoord: De beperktheid van het beschikbare bouwvolume maakt het noodzakelijk, dat bij de beoordeling, van inkomende bouwplannen bepaalde normen worden aangelegd, welke moeten waarborgen, dat met de beschikbare middelen een zo groot mogelijk aantal woningen zal wor den verkregen. Om deze reden is bepaald, dat bij het "verlenen van steun ingevolge de Woningwet de inhoud van woningen voor normale gezinnen zich bewegen moet tussen 225 en 29U M3. met eet) ge middelde van 260 M3. Deze norm geldt voorlopig voor gezinnen met ten hoogste 5 kinderen. Ten einde te voorzien ir. de behoefte aan woningen voor grotere gezinnen is toegestaan, dat een zeker percentage woningen met een grotere inhoud wordt gebouwd. Ten einde tot een zo billijk mogelijke bepaling van dit percentage te komen zijn in een circulaire aan de hoofdinge nieurs directeuren van Volkshuisvesting in de onderscheidene provinciën gege vens verstrekt over de gezinsgrootte in hun ambtsgebied. Aangezien de uitkom sten van de volkstelling van 1947 nog niet beschikbaar waren zijn deze gege vens ontleend aan de volkstelling var 1930. doch omgewerkt aan de hand va" de ontwikkeling van het bevolkingscij fer en de voortschrijding van de ge zinsverdunning. zoals deze bij de tel ling vah T947 zijn gebleken. Volgens de ze gegeveft» bedroeg het aantal gezinnen met meer dan 5 kinderen: Noord Brabant 15.1 Limburg 14-2 In andere provinciën was het pe.cen tage aanzienlijk lager. Op grond van deze cijfers is bepaald dat bij bouw met Rijksvoorschot inge volge de Woningwet, waarop Uw verioek betrekking heeft, ten behoeve van de grotere gezinnen een deel der te bouwen woningen mag uitgaan boven de gestelde norm en wel: in Noord-Brabant en Limburg.. 15 in Drente Overijssel en Gelderl. 10 in de overige provinpiën 7 Inmiddels zij van de Zuidelijke pro vinciën de definitieve resultaten der volkstelling van 1947 beschikbaar geko men. Deze wijzen uit, dat het percentage gezinnen met meer dan 5 kinderen in werkelijkheid bedraagt: Noord-Brabant 13,4 Limburg 11,75 Verwacht mag worden, dat het per centage ook in de overige provinciën lager zal zijn, dan het voorlopig bere kende. Ik meen dus. dat de toegelaten per centages die op de voorlopige cijfers waren gebaseerd, in ieder geval aan de veilige kant zijn. Daarnaast is nog gerekend op de bouw van een percentage groteru wo ningen ten behoeve van middenstanders Ik meen, dat hiermede voor zover de tegenwoordige moeilijke omstandigheden zulks toelaten, met de behoeften der grotere gezinnen rekening iss gehouden. Tot zover het antwoord van-de Minis ter. Blijkens een commentaar in „Het Ge zin" is het hoofdbestuur van de adres- ;erende bond boewe) het percentage van 7 voor oepaalde streken in de ■overige provinciën" te laag geacht wordt de minister dankbaar, dat hij ■het verzoek heeft ingewilligd. Men mag inderdaad tevreden zijn. Het hangt nu af van de afdelingsbesturen van de Kath. Bond „Voor het Gezin", of ze ijverig toezien op het nakomen van de ze bepalingen Mocht dit soms hier ol daar niet gpbeuren, dan houdt het hoofdbestuur ^ch aanbevolen om er direct van op de hoogte te worden ge steld. De „London Evening News" schrijft te verwachten, dat het geschil tussen Moskou en Belgrado in de komende drie weken zijn ontknoping zal vinden, daar Stalin opdracht heeft gegeven in Joego-SIavië een staatsgreep te ensce neren. Stalin zou bij welslagen van de staats greep als opvolger van Tito kol.-generaal Peko Dapchèvitch aanwijzen, een broer van kolonel Vlado Dapchèvitch, die een dezer dagen naar Roemenië gevlucht is. Ook de communistische Londense Daily Worker schrijft over een te ver wachten beweging tegen Tito. Bij gelegenheid van zijn 40-jarig pries terfeest mocht Z- Em. Johannes kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht, van de andere leden van het Hoogwaardig Episcopaat een prachtig Missaal ontvan gen. Mgr. J. P. Huibers en mgr. W. Mut- saerts heben het cadeau op Zaterdag 14 Augustus j.l. aan Zijne Eminentie aan geboden, zo lezen wij in St. Janski. De cijfers over productie en producti viteit vormen permanent stof voor be sprekingen en publicaties. En al naar gelang van de geestelijke instelling van spreker of schrijver, krijgt men afkeuring en medelijden, begrip en vergoelijking te horen of te lezen. Er wordt niets „genomen", noch van de ene, noch van de andere kant. De waarheid ligt o.i. niet precies in het midden, want aan goede arbeidsvoor waarden wordt nog altijd minder voldaan dan aan de oproep tot hard werken. De vraag is: kan er hoger worden ge produceerd En zo ja, welke zijn dan de voorwaarden tot grotere individuele pro ductiviteit Zo niet, waarom dan niet Er zou o.i. meer geproduceerd kunnen worden. Maar daarbij hangt alles af van het dode en levende materiaal. Wanneer ingevolge de achterstand in velerlei opzicht een grote productie is gewenst, maar het tot stand komen moet gebeuren met ouderwets en/of versleten gereedschap is zelfs bij een grote dosis goede wil der werkers een aanmerkelijke stijging moeilijk te verwachten. Gereedschappen van allerlei vorm kos ten echter bijna altijd deviezen, zodat bij het weinige geld, dat we hebben, het al een uitermate delicate taak wordt vast te stellen, welke objecten allereerst die nen te worden aangekocht. Maar dat de outillage bij de productie en ook bij de productiviteit een remmen de factor is, staat o.i. buiten kijf. Er zijn evenwel meer tegenhoudende factoren en die vertonen scherpe kanten, wanneer het levende materiaal en zijn omstandigheden onder de loupe worden genomen. Er is in tegenstelling met de toestand voor de oorlog na de oorlog om per soneel geschreeuwd, dat met vaak hoge lonen en allerlei douceurtjes verkregen werd. Maar onder personeel zitten koren en kaf. We kennen heel wat bedrijven, doch telkens opnieuw moet men constateren, dat door de ene ploeg hard wordt ge werkt, gesjouwd zelfs, terwijl een ander gedqelte het enorm druk heeft met besprekingen over tempo, looncorrecties I en slavernij. De jongeren onderscheiden. zich hierbij ongunstiger dan de ouderen. Arbeid in een bedrijf betekent aan pakken, moe worden in hoofd en lede maten. Voor herstel is de vrije tijd. Deze stellingen lokken evenwel dikwijls de felste protesten uit. Men wenst geen loonslaaf te zijn Slaaf zijn hangt van eigen houding af en heeft met hard werken niets te maken. Iets anders is, dat er goede voorwaarden dienen voorhanden 4e zijn, waaronder hard gewerkt moet worden. Dat is het teerste punt in de hele ar beidsverhoudingen. In het bedrijf moet de sfeer der arbeidsvreugde kunnen worden aangevoeld. Die arbeidsvreugde hangt af van de verstandhouding tussen de werkers onderling en tussen de leiding en he,t personeel. Mijn persoonlijke ervaring heeft me in dit opzicht geleerd, dat materiële bede lingen voor de vreugde maar matig ef fectief zijn. Er wordt om voorzieningen geschreeuwd en wanneer ze zijn verkre gen, worden ze spoedig als al weer een recht zonder voldoende waardering aan vaard. Het materialisme heeft ook de arbeiders danig in zijn macht. Er is bo vendien in dit opzicht geen grens, die honger is onverzadigbaar. We hebben er heel de ellende van de verfoeide kapi talistische maatschappij aan te danken. Het is overigens moeilijk, om precies de juiste voorwaarden, die zelfs de groot ste kankeraars zouden bevreiigen, vast te stellen. Het komt ons voor, dat men ondanks de roep en strijd om vrijheid, te veel op voorzieningen door het bedrijf gaat rekenen, te veel tegen de onderne ming gaat leunen, ondanks de kreet, dat harder werken alleen maar winst bete kent voor eigenaar of aandeelhouders Wat meer fierheid, wat meer zelfstandig heid ijn op haar plaats. Naast allerlei materiële tekorten is een geestelijk tekort het pijnlijkst. En dat is de te geringe eerbied voor de mens, de te weinige waardering voor de levende werker. En dat tekort is met geen loons verhoging, meer vacantie of douceurtjes te verhelpen. Er is vaak hoger respect voor de machine dan voor de man er ach ter. Wanneer door iedereen met de daad, dus ook in woord, gebaar en houding, achting voor de mens en diens omstan digheden wordt betoond, eerst dan komt men tot de ware bedrijfsgemeenschap. Met de productie en de productiviteit komt het dan een heel stuk zonder op de duur toch onhoudbare capriolen. HENK VAN DER MAZE Ongeveer vijftien Sovjet-soldaten heb ben gisteren bij een razzia op zwarte handelaren opnieuw de Amerikaanse sector van Berlijn betreden. Toen Duit se politie van de Amerikaanse sector daartoe protesteerde, arresteerden de Sovjet-soldaten een brigadier en vijl agenten, die werden meegenomen naar de Sovjet-sector. Twee der agenten zijn nadien vrijgelaten. Een Britse hoofdofficier van politie verklaarde, dat de -Britse autoriteiten geen bezwaar hadden tegen razzia's op „westelijke zwarte handelaren", oog nie' indien de Sovjet-politie die in de Britse sector hield, maar men had wel bezwaar tegen het plaat® hebben dezer razzia's zonder „vooraf te zijn ingelicht", De verklaring betreurt de wanordelijk heden doch wijst er op, dat zij „verklaar baar zijn gezien het feit, dat meer dan 300 politieagenten van de Sovjet-sector, zoals bekend, onlangs zijn vervangen door anderen, die communistisch gezind zijn". „De Duitse politie heeft het recht zich te verdedigen tegen aanvallen van op standige elementen, doch men is alge meen van mening, dat het brute optreden van Donderdagavond niet nodig was te genover een menigte ongewapende bur gers"- Howley verklaarde voorts, dat de zwar te handel tijdens de blokkade reusach tige afmetingen heeft aangenomen en dat de „onnodige goederenschaarsle" zelfs nn nog verlicht zon kunnen wor den, indien minder goederen door de Sovjets, uit de Sovjet-sector werden ge ëxporteerd. Volgens Howley werken 27 door de Sovjets gecontroleerde firma's en meer dan 350 bedrijven uitsluitend voor de Russische export. De Russische pl.v.v, commandant te Berlijn, kolonel Yelisarof, heeft de be richten tegengesproken, dat politie uit de Sovjet-sector op zwarthandelaren heeft geschoten Dit dementi is door oog getuigen in de westelijke sectoren met verbazing ontvangen. De Noordam" vertrekt heden uit New- York "naar Nederland met een partij ge schenkgoederen voor Nederlandse jeugd organisaties, verscheept door de „United Service to Holland". Bij de partij bevindt zich o-a. een broeikas, een geschenk van de inwoners van Wyncote (Pennsylvania) voor een invalide jongen te IJsselmonde, die zijn familie wil helpen met verdien sten uit bloemkwekerij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1