HOOG de menselijke waardigheid Geestelijke Vierdaagse Aan de Haarlemse K.A.B. Vandaag of morgen de laatste besprekingen te Moskou mm Gehamsterd goud moet weer tevoorschijn komen PLICHT TOT AFZIJDIGHEID AMERIKAAN werd ontvoerd Gewapend waken te Berlijn Laffe treinaanslag op Java DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Westelijken willen ook Stalin ontmoeten Verhogilig Amerikaanse goudprijs uitkomst moeten bieden •ou m Episcopaat over Amsterdams congres NDER DE O U P E 70ste JAARGANG MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 No. 20705 Vergroeiingen in bedrijfsleven Arbeid, techniek en personeels verenigingen op een goudschaal gewogen DE BROODRANTSOENERING Opheffing in zicht? SPANNING BIJ UITERLIJKE RUST PLAN VOOR BESTUURBAAR PROJECTIEL Katholieken en Wereldraad der Kerken HET SLECHTE VOORBEELD ;,OSSERVATORE" OVER KONINGIN WILHELMINA Personeel deels gedood of gewond, overigen ontvoerd DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. t 1.15 per maand. 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5' ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van onze speciale verslaggever) „Hooghouden! was het eerste devies dat Zaterdag bij de aanvang van de studiedagen van de Katholieke Arbei ders Beweging in het Bisdom Haarlem weerklonk. Dit was echter niet In de leszaal, maar op de grote cour van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout, waar de K.A.B.-ers direct al een partijtje gingen voetballen met hun Zondagse schoenen net kostschool jongens. In de eerste 3 lessen klonk hetzelfde woord door: „Hooghouden!" niet alleen een leren bal, maar eigen waardigheid als mens, als arbeider. De reeks van 7 lessen, geconcentreerd rond het hoofdthema „De Christen in het arbeidsleven" zullen er allen op gericht zijn de arbeiders te doordringen van hun waardigheid als mens van hun vrijheid en van de primaire betekenis van hun arbeid. Deze dagen werden geleid door de vice-voorzitter van de Haarlemse K.A.B., de heer F. Keesen uit Rotterdam, wegens ziekte van de Bondsvoorzitter, de heer J. W. v.d. Aklier, die van ieder van de 250 deelnemers een kaart ontving als be wijs van de hechte band tussen de Bond en zijn voorzitter. Pater Engelb'ertus O.F.M. Cap. was de eerste spreker met het onderwerp „De arbeid in Gods plan". Volgens deze Cre do Pugno-leider moet er een wereldorde mogelijk zijn, waarbij de verwezelijking van het doel van de arbeid: de vervol making van de wereld door de mens en van de mens zelf in natuurlijk en bovennatuurlijk opzicht, mogelijk is. Inde laatste decennia is er wel mts ten goede veranderd, doch de mentaliteit, waaruit deze verbetering voortsproot, was niet altijd even juist. De mens be hoort immers door zijn arbeid, hetzij geestelijke, hetzij lichamelijke, God be wust en vrijwillig te verheerlijken. De zondeval heeft geen verandering ge bracht in deze principiële opdracht, al leen zal de mens na Adam in het zweet zijns aanschijns, dus met moeite en zorg zijn taak moeten vervullen. De conclu sie luidt dan ook, dat iedere mens tot arbeid verplicht is, anders schiet hij als mens tekort. Deze duidelijke conclusie werd even wel gevolgd door een scherpe .bestrijding van de maatschappelijke wantoestand, dat het kapitaal de arbeid overheerst en dat de arbeid de mens dikwijls minder mens maakt. In de productie-trits: ar- beid-natuur-kapitaal staat de arbeid voorop, hoe onontbeerlijk het kapitaal ook moge lijken. Er zal een geduchte omvorming van de bedrijven moeten plaats vinden in ehristelijk-sociale zin zowel bij de arbeiders r.ls bij de direc teuren. De arbeider dient zich meer te gevoelen als deelgenoot in het bedrijf en zal daar een waar apostolaat dienen uit te oefenen. Dit doet hij door een goed vakman te zijn en een kameraad, Volgens het Belgische blad „Le Peuple zal het Belgische broodrantsoen in September verhoogd worden van 300 tot 350 gram per dag. Deze maatregel, aldus de „Peuple", is een eerste stap naar de opheffing der broodrantsoene ring, die op 1 October of uiterlijk 1 November zal worden afgekondigd in' overleg met Nederland, dat hetzelfde besluit zal nemen. Uit officiële kringen op het gebied der voedselvoorziening te 's-Gravenhage verneemt het A.N.P., dat een verhoging van het broodrantsoen of eventuele op heffing van de rantsoenering m Neder land uiteraard steeds onderwerpen van studie uitmaken. De mededeling, dat ook Nederland op 1 October of uiterlijk 1 November de broodrantsoenering zal opheffen, werd onjuist genoemd. waarop rrten kan rekenen. Maar boven al zal zich een hervorming van de geest moeten voltrekken leidend tot de waar dering van de arbeid als volbrenging! van de Wil van de Schepper,'tot welzijn van de mens en gemeenschap. Het monstrum van de techniek i De Zondagmorgen stond na de Hoog mis, opgedragen door de diocesaan ad viseur rector J. Kraakman in het tekep van de techniek. Gezien de vaak droeve reéjfltaten van de huidige, sociale orde, worden aan de techniek dikwijls ern- stigè verwijten gemaakt. De techniek is echter een hoogstaande culturele uiting, de bewerking, van de dode mate rie door de mens. Het is onmogelijk vol te houden, dat deze in zich iets slechts zou zijn, vooral wanneer men bedenkt, dat de mens van God de opdracht heeft ontvangen om de materie te vervolma ken. Weer is het de mens, die van dit middel geschapen om hem te dienen, misbruik heeft gemaakt. Men zit thans door de technisering van de bedrijven dikwijls in een onontwarbare sociale en morele knoop. De grondoorzaak ligt, aldus Ir. de Goeij vooral in het streven van de aards gerichte mens om los te komen van de vloek van de erfzonde. De mens is ge worden de trotse overheerser van de techniek in plaats van de helper van God in Zijn wereldplan. Dus niet de techniek afschaffen, maar meer humane elementen, aanbrengen om de arbeider nader te brengen tot zijn product. Met grote nadruk beval spr. de stich ting aan van een psycho-sociologisch instituut om te komen tot een zo goed mogelijke productie voor een zo geluk kig mogelijke arbeider.; De eerste stap pen zijn reeds gezet in deze richting en tz a 'o vfn het hoogste belang dat de K..A.B. dit initiatief met kracht steunt. Personeekverenigingen uit den ffbze? ^rof. Dr. F. J. Rutten zou de derde les houden over „Jeugd in het bedrijfsle ven". Door zijn benoeming tot minister werd die „beurt" overgenomen door zijn leerling Dr. H. Fortmann, aalmoezenier van de Katholieke Jeugdraad. Het is de verdienste van Dr. Fortmann, dat hij al is hij enigszins vap het oorspronke lijke onderwerp afgeweken een actu eel en concreet onderwerp heeft bespro ken en met practische' conclusies is gekomen. Zijn onderwerp handelde in hoofdzaak óver de bemoeiingen*:vair het'bedrijf in verband met de vakopleiding, de vrije tijdsbesteding en alle andere sympto men die w'jzen op een intenser belang stelling voor de arbeider óók buiten het bedrijf culiminerend in de personeels verenigingen. Het bedrijf wordt in de laatste 10 jaren stedös meer als een ge meenschap gezien dikwijls ten voordele van het bedrijf. Dit streven ma'|s men de ondernemers in eerste instantie niet al le kwalijk nemen, want zij komen meestal met zeer deugdelijke argumen ten. We dienen ons evenwel té verzetten tegen dit -treven ondanks de voordelen. Want niet alleen in de neutraliteit: van deze verenigingen schuilt 'n gevaar, de waardigheid en vooral dé vrijheid' van de arbeiders met hun gezinnen komen sterk in het gedrang. Men wordt met gouden banden tan het 'bedrijf gebonden en het gevaar wordt zeer acuut, dat bet gehele recreatieve leven van de arbeider zijn persoonlijk Karakter verliest. En al wordt men nu nog zo graag lid, de mens dient soms tegen zijn eigen nei gingen bescherm^ te worden. Wat de jeugd betreft: de vakopleiding zal zoveel mogelijk luiten de fabriek gehouden dienen te worden," zij het met steun van de directies.Bijzonder sterk verlangde de spreker dat meisjes bene den de 16 jaar uit de fabriek geweerd worden, niet alleen om de morele geva ren, maar omdat de vrouwelijke per soonlijkheid hiepj wordt geknakt. Tot slot gaf de inleider als directieven, dat men in deze moeilijke materie, weibe slagen ten ijs diende te komen en geen holle leuzen moest prêdiken. In redelijk overleg met de directies zou men nog veel kunnen bereiken. Maar vooral moesten de arbeiders zelf met hun initi atieven komen, want als zij het zelf niet doen, kan men het de bedrijven niet kwalijk nemen. De zeer vruchtbare ge- dachtenwisseling bracht enkele nieuwe gezichtspunten naar voren, maar vooral het standpunt van de K.A.B.: perso neelsverenigingen zijn - meestal - uit de boze ondanks de allerbeste bedoelingen! Zondagavond is men door het toneel stuk „De vreemdeling" van Anton Coolen, opgevoerd door de Voorhoutse Toneelclub, even op verhaal kunnen ko men om Maandag met frisse moed vérder te .studeren". (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, 23 Augustus. Op grond van onderling enigszins uiteenlopende berichten uit Moskou en Parijs verwacht men te Londen, dat heden voor het eerst sinds een weck weder een ontmoeting tussen de drie westelijke diplomaten en Molotof zal plaats hebben. Eerstgenoemden zouden dan tevens de wens te kennen geven Stalin weder te ontmoeten' en er is sprake van, dat dit zeer spoedig, mis schien zelfs heden gebeuren zal. Dit laatste wordt althans beweerd in een bericht uit Parijs, dat een enigszins gezaghebbend karakter draagt. Hetgeen evenwel vast staat is, dat de drie weste lijke diplomaten hun antwoord en con dities aan Molotof thans gereed hebben De besprekingen te Moskou hebben zich drie weken lang geconcentreerd om de kwestie van de uitsluitende cir- cutatie van Russische marken te Ber lijn buiten de controle der westelijke mogendheden om en men houdt er re kening mede, dat als gevolg van funda mentele meningsverschillen op dit punt de Moskouse besprekingen zullen dood lopen. Beweerd wordt, dat Stalin aanvankelijk niet begrepen had, dat vier mogendhe- den-eontröle een onafwijsbare voorwaar de was voor. de uitsluitende circulatie van sovjetmarken in de westelijke sectoren van Berlijn en de situatie is thans zo, dat alleen door bereidwilligheid van Stalin op dit punt tot een compromis over te gaan, een definitieve mislukking van het overleg te Moskou kan worden voor komen. Potzdamrner Plats—Berlijn, trefpunt der zwarthandelaars en wrijfpunt der Russische en EngelsAmerikaanse bezetters. Sovjet jeeps verlaten na een razzia het Russische deel van het plein. Te Berlijn blijft de toestand gespannen, al bieden de uiterlijke omstandigheden een ietwat rustiger aspect. De Amerikaanse militaire politie heeft van Zaterdag op Zondag de gehele nacht op het Potsdammerplein de wacht ge houden. Een radio-auto van de Duitse politie stond juist binnen de grens van de Amerikaanse sector klaar. Zondag ochtend was het grote plein bijna geheel verlaten. Duitse politie aan de Ameri kaanse, Britse en Socjet-zijde van het plein spoorden nieuwsgierigen herhaal delijk aan verder te lopen. Er hebben zich Zaterdagnacht geen incidenten voor gedaan. Volgens het Duitse Nieuwsbureau D. P. D. (Britse zone) zijn op 4 na alle 2500 personen, die Vrijdag door politje van de Sovjet-sector zijn gearresteerd,' vrij gelaten. De overgebleven 4 worden er van verdacht stenen naar de politie te hebben geworpen. Zondagmiddag hebben Russische sol daten Thomas Ueaden, plaatsvervan gend directeur van het Amerikaanse voorlichtings- en controle- bureau, uit West-Berlijn ontvoerd. Headen werd in de Britse sector aan de rand van de Potsdammerplatz gegrepen en onder de ogen van zijn vrouw en twee kinderen in een Russische jeep gesleurd. De chef van de opsporingsdienst der Oost-Berlijnse politie, Franz Erdmann werd door de politie uit de westelijk-: zóne gearresteerd. Hij zal worden be schuldigd van het ontvoeren van een aantal politicmannen uit de westelijke zóne. Paul Margraf, de oostelijke politie chef van Berlijn, zeide, dat als dr. Stumm, de westelijke politiechef, het bevel tot arrestatie van Erdmann had uitgevaardigd, hij rekening moest hou den met mogelijke consequenties. Zowel de Britse en Amerikaanse als de politietroepen der Sovjét-unie zijn in Berlijn versterkt. Drie Sovjet-officieren, met een kapitein aan het hoofd, begaven zich naar de Amerikaanse sector en vroegen aan luitenant-kolonel Kelly waarom er zoveel Amerikaanse mili taire politie op de been was. De Sovjet officieren gaven te kennen, dat hun troe pen „geen overtredingen hadden be gaan", waarop de Amerikaanse officië ren een lijst toonden, waarop een reeks mogelijke inbreuken op de geldende re gelingen vermeld stond. Zowel de of ficier der V. S. als die der U.S.3.R. ga ven te kennen, dat hun troepen zouden blijven, waar ze waren. Het Duitse persbureau A. D. N. (Sov jet-zóne) meldt, dat de twee recher cheurs uit de Westelijke sector, die Za terdag door Sovjet-politie gearresteerd zijn, „pistolen en camera's" bij zich had den. Eerst na hun arrestatie, aldus het persbureau, verklaarden zij politieman nen uit de Amerikaanse sector te zijn. Het hoofdbureau van de Chr. Dcm. Unie, dat in de sovjet-zóne van Ber lijn ligt, wordt op Russisch bevel sinds Zaterdag door de politie van deze sec tor bewaakt. Dit geschiedde teneinde overbrenging van archieven en be scheiden naar de westelijke sectoren te beletten. In de financiële kringen van het Inter nationale Monetaire Fonds en de Wereld bank hecht men groot belang aan de reis, die de Franse minister van financiën, Reynaud, voornemens is in September naar de V. S. te ondernemen, ter bijwo ning van de bijeenkomst van de gouver neurs van het monetaire fonds en van de directeuren van de Wereldbank. Reynaud zal ongetwijfeld deze gelegenheid te baat stff0v?eIaal Carl Spaatz, tot voor kort „aXef. var> de Amerikaanse lucht- eft in een Zaterdag gepubii- P PP,?tPP?rt verkiaard, dat Amerika bet eerste land moet zijn dat een su- ShShet^lSkUUrbaar Wttel ont wikkelt, hetwelk eep atoombom 8000 Km. ver kan brengen Er bestaat geen ver dediging tegen zulk een wapen, aldus de generaal. Zeven jaar ts sergeant William Stocks nu getrouwd en in al die tijd was hij slechts zestien maanden thuis. Thans nam hij weer afscheid van zijn vijf maanden-oude tweeling, ivant zijn regiment gaat in Malakka de communistische woelingen bestrijden. ln de Katholieke Kerken van Nederland is gisteren een herderlijk schrijven voorgelezen van het Hoogwaardig Episcopaat naar aanleiding van het congres van de „Wereldraad der Kerken", nat van 22 Augustus tot 5 September in Amsterdam wordt gehouden en waarin zij het stand punt van de Katholieke Kerk daartegenover uiteenzetten. Reeds sints geruime tijd, aldus de Bisschoppen, verontrusten zich vele niet- katholieke christenen over de godsdien stige verdeeldheid, die er tussen de chris tenen bestaat. Zij begrijpen, dat deze verdeeldheid in strijd is met het gebod van Onze Heer Jesus Christus, en nood lottige gevolgen móet hebben voor het hei] der mensheid. Uit deze verontrusting is de z.g. Oecumenische Beweging ont staan, die streeft naar een nieuwè gods dienstige eenheid van allen, die Jesus Christus als hun God en hun Heiland willen aanvaarden. Kort voor het uitbre- en van de laatste wereldoorlog kreeg deze beweging meer vaste vorm door de oprichting van de z.g. Wereldraad van Kerken en het congres dat binnenkort te Amsterdam wordt gehouden, zal de eer ste voltallige vergadering van deze We reldraad van Kerken zijn. Van deelneming geen sprake Beminde gelovigen, ook de katholieke Kerk en niemand meer dan Zij be treurt de godsdienstige verdeeldheid van de christenen. Ook Zij beseft, hoe nood lottig de gevolgen van deze verdeeldheid zijn. Zij is ook bereid te erkennen, dat dit streven naar een nieuwe godsdien stige eenheid door de goede bedoelingen van velen bezield wordt. Maar ondanks dit alles ziet Zij zich genoodzaakt tot af zijdigheid; en zo zal er ook van een deelneming der Hèilige Katholieke Kerk aan het pongres van Amsterdam geen sprake zijn. Deze afzijdige houding berust niet op vrees voor verlies van prestige of op andere louter taktisehe overwegingen. Deze houding komt uitsluitend voort uit het besef der Kerk, dat Zij onwrikbaar trouw moet blijven aan de taak, die Jesus Christus Haar heeft opgedragen. Zij is immers de éne heilige katholieke en apostolische Kerk, die door Jesus Christus werd gesticht, opdat Zijn Ver lossingswerk tot aan het einde der tij den door Haar zou worden voortgezet; Zij is het mystieke Lichaam van Chris tus, de Bruid van Christus. Ir Haar be staat deze eenheid onvergankelijk; Chris tus immers heeft beloofd, dat de poorten der hel Haar niet zuHen overweldigen (Matt. 16 18) Daarom kan de verdeeld heid van de christenen slechts op één wijze worden beëindigd: door terugkeer tot Haar, door terugkeer binnen de een heid, die in Haar steeds bewaard is ge bleven. Wanneer echter de Katholieke Kerk ging deelnemen aan het streven naar *sen nieuwe godsdienstige eenheid en wel op voet van gelijkheid "met de andere, dan zou Zij -daardoor in feite töegeven, dat de door Christus gewilde eenheid in Haar niet voortbestaat en dat er dus eigenlijk geen Kerk van Christus is. Maar dat kan Zij nooit toegeven; Zij is immers zelve de éne heilige Kerk van Christus, het éne ipystieke Lichaam van Christus, de éne Bruid van Christus. Neen juist door Haar afzijdigheid moet Zij blijven verkondigen, dat in Haar de door Christus gewilde eenheid bewaard is gebleven en dat in Haar deze eenheid voor allen toegankelijk blijft. Wel veel belangstelling Van een deelneming der Heilige Ka tholieke Kerk aan het congres van Am sterdam kan dus geen sprake zijn. Wel .zullen Wij echter, zo vervolgt het schrij ven o.m. dit congres met veel belang stelling volgen. Het is immers geboren uit een groot en oprecht verlangen naar de door Christus gewilde eenheid bij velen, die Hem als hun God en hun Hei land willen aanvaardan. Ook kan het Ons niet onverschillig zijn, of dit con gres een schrede vooruit of een schrede achteruit zal betekenen: een schrede vooruit, wanneer het ertoe leidt, dat het heimwei naar de Moederkerk en de in Haar gegeven eenheid sterker wordt; een schrede achteruit, wanneer het tot resul taat zou hebben, dat velen zich tevreden stellen met een eenheid, die nog zeer ver afstaat van de eenheid die Christus heeft gebracht. Terugkeer naar de Moederkerk: dat is de enige weg, beminde gelovigen, waarlangs de ware eenheid bereikt kan worden. Maar Wij weten, lat er diepge wortelde vooroordelen bestaan, die deze terugkeer belemmeren. Wij weten, dat door de mistoestanden bij de aanifcng der scheuringen en door de uiteengroei- ing in vele eeuwen deafstand en de vervreemding zo groot zijn geworden, dat de afgescheidenen de stem en de taal der H. Kerk niet meer verstaan. Wij weten, dat terugkeer voor velen niet mogelijk is zonder zware inwendige strijd en grote persoonlijke offers. Wij weten, dat een oprechte terugkeer nooit mogelijk is, wanneer niet God door Zijn genade het menselijk verstand verlicht en de men selijke wil beweegt. En Wij weten ten slotte, dat God om Zijn genade gevraag^ wil worden. i i Gebed en voorbeeld Daarom roepen de Bisschoppen u allen, priesters en gelovigen, met aandrang op tot een vur'g gebed. „Bidt in deze dagen voor allen, die aan het congres deelne men en voor de vele andere niet-katho- lieke christenen, die met verlangen naar eenheid uitzien, die Christus in waarheid aanhangen en in Zijn liefde leven, en die, hoeweJ van de kudde van Christus gescheiden, toch opzien zij het vaak onbewust naar de Kerk, als de enige haven des heils. Bidt vooral voor hen, die als leiders optreden bij de niet-ka- tholieke •-hristenen, en die zulk een grote .verantwoordelijkheid hebben, wijl de, eenvoudige gelovigen van hlin houding afhankelijk zijn en vaak zelf niet tot het juiste inzicht kunnen komen". Gij moogt echter niet vergeten, dat evenzeer als uw gebed uw eigen voor beeld nodig is. Eertijds heeft 't onchris telijk leven van vele katholieken de af val van de Kerk bevorderd. Door een heilzame hervorming „in hoofd en leden" op het Concilie van Trente heeft dei Kerk zelve deze afval tot stilstand gebracht. Zo zal nu de terugkeer naar de Moeder kerk het meest bevorderd worden, wan neer wij de heiligheid van ons geloof zichtbaar doen worden in de heiligheid van ons leven en van onze werken. Als in het verleden by de verdediging der katholieke eenheid niet altijd alle katholieken zich hebben laten leiden door de liefde, en derhalve niet indachtig wa ren het woord van de Apostel: veritatem facientes in caritate: „de waarheid be warend in liefde" (Eph. 4 15) en bijge volg niet vrij zijn van schuld aan de ver vreemding, die tussen ons en de niet- katholieke christenen is ontstaan, dan was dit voorzeker niet de geest van onze Moeder de Heilige Kerk. Er rust dan ook in f-ze tijd op ons, katholieken, een ernstige verantwoorde lijkheid. Nu zich bij velen, die Christus erkennen, een sterk verlangen naar een heid openbaart, is het zaak, dat ons le ven geheel van de geest van Christus doordrongen zij en dat wij in al onze activiteit, op welk gebied dan ook, uit eindelijk niets anders zoeken dan Jesus Christussen de uitbreiding van Zijn Rijk. Meer dan ooit moeten wij nu gehoor ge ven aan de opdracht van Christus: „Uw licht moet voor de mensen schijnen, op dat zij uw goede werken mogen zien en uw Vader verheerlijken, die in de he mel is" (Matt. 5 16). Meer dan ooit moe ten wij nu de heiligheid der Kerk zicht baar doen worden in ons eigen leven. Geve God, dat allen deze plicht begrij pen; en moge bij de vervulling ervan de Heilige Geest, die de Geest van Christus is, onze zwakheid te hulp komen (Rom. 8 26). Tenslotte, beminde gelovigen, schrijven Wij voor, dat in alle tot de Nederlandse Kerkprovincie behorende kerken en in alle kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag 29 Au gustus a.s. een plechtige of althans ge zongen H. Mis zal worden opgedragen, om van God te verkrijgen, dat allen in de eenheid der H. Kerk mogen delen;, daarvoor zal genomen worden het for mulier, dat in het Romeins Missaal staat aangeduid als Votiefmis tot opheffing van de scheuring (Missa ad tollendum schisma). Wij vertrouwen, dat gij allen u zo innig mogelijk met dit H. Offer zult verenigen. nemen, om met de Engelse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, de econo mische en financiële toestand in Europa grondig onder ogen te zien, aldus meldt A.F.P., Naar blijkt zullen Frankrijk en Groot- Brittannië officieus poolshoogte nemen of de V. S. er toe zouden te bewegen zijn, de goudprijs die thans 35 per ounce be draagt, op 50 voor dezelfde hoeveelheid te brengen. De houding van de Ameri kaanse regering, die dienaangaande reeds door vooraanstaande Europese personen is gepolst, blijft evenwel op dat punt ne gatief, en bevoegde kringen achten een wijziging zeeronwaarschijnlijk, daar zulks op een feitelijke devaluatie van de dollar zou neerkomen. Hiertegen brengen de Europese krin gen evenwel «in, dat een verhoging van de goudprijs vermoedelijk de weg zou effenen voor het in omloop brengen van het in Europa gehamsterde goud, met dien verstande, dat het tegen dollars zou kunnen worden omgewisseld, die dan te gen gunstige koers zouden kunnen ver kregen worden. In Britse kringen wordt onomwonden gezegd, dat Groot-Brittannië in genen- dele de bedoeling heeft het pond ten op zichte van de dollar te devalueren. Of Dezer dagen zagen wij een plaatje, voorstellende een motorfiets, vol beladen met Haagse ordebewakers. Het geheel deed nogal „ingewikkeld" aan en toen we lazen, dat niet minder dan elf politie mannen op één motor hadden plaats ge nomen, vroegen wij ons af, of dit getal symbolisch bedoeld was dan wel van de practische kant bekeken moest worden. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat een voetbal-elftal een voordelige rit zou maken en een supportersvereniging met een paar van die zwaar "beladen mecha nische rijwielen ingrijpend kunnen be zuinigen op de reiskosten Alleen is er het risico, dat het elftal danig gehandicapt of helemaal niet arriveert op het terrein van de match en de supporters zouden goed doen, extra te cbntroleren, dat hun dok ter- en ziekenhuisverzekering niet aan de lage kant is Deze tastbare bezwaren tegen de prac tische zijde van het geval wijzen reeds naar de symboliek van het getal elf. In derdaad vraagt men zich af: hebben die elf ze alle vijf wel bij elkaar? Dat politie mannen goed leren motorrijden, het spreekt vanzelf, dat zij' zich op zo'n vehikel thuis dienen te voelen als in hun fauteuils thuis, men kan vrede hebben met deze vergelijking onder voorbehoud, dat elke vergelijking mank pleegt te gaan. Doch wij kunnen ons slecht voorstellen, dat men met z'n elven er op moet han gen als op het balcon van een trein, wil men zich op een motorrijwiel „thuis voe len". Wij vinden zo'n nummer van de veiljg-verkeerders verkeerd, nademaal weinig veilig voof zichzelf, hun verwan ten enoverheidskas, welke voor de geldelijke gevolgen van ongelukken kan opdraaien. Het geval van de Residentie laten wij Den Haag zo noemen, nu het nog korte tijd mogelijk is staat niet alleen; meermalen vindt men bravourstuk- jes gekiekt van een of ander politie corps. Er schuilt gevaar in, dat men elkaar zal willen overtroeven en steeds stouter stukjes gaat uithalen; het Haagse „elftal" wijst o.i. (onbewust wellicht) in die richting. Hoewel overtuigd van de nood zakelijkheid van harde training, menen wij toch, dat de agenten niet behoeven opgeleid te worden voor variété- of cir- cus-artisten met de daaraan Verbonden risico's. En dan het slechte voorbeeld door de dienaren van St. Hermandad. Wanneer men slechts één persoon bo ven de voorgeschreven leeftijd op zijn fiets laat liften, dan is dat al gevaarlijk en dus een bon. Probeer het eens met de kleinste helft van êlf op een motorrijwiel, heus men komt niet ver zonder een bekeuring. Zelfs is het in de ogen van de verkeers- autoriteiten niet veilig, wanneer een ge routineerd chauffeur b.v. elf personen vervoert, in epn veewagen, welke niet zoals dat heetvoor personenvervoer is ingericht, maar toch koeien met een ge zamenlijk gewicht boven dat van elf zware personen ter bestemder plaatse behouden pleegt af te leveren. Wacht U er echter voor om een Haagse agent van de motorbrigade na een beris ping over onveilig verkeer toe te voegen: „man kijk naar je eigen"; U zoudt gelijk hebben, doch met het grootste gelij» van de wereld vallen er minstens twee bon nen te incasseren. ANALYST De „Osservatore Romano" wijdt een artikel aan het vijftigjarig regerings jubileum van Koningin Wilhelmina Hierin wordt betoogd, dat de vorstin zich „aan het welzijn van het volk heeft gewijd en zich een ware moeder des vaderlands heeft betoond". Het blad zegt, dat de katholieken in Nederland dezelfde gevoelens van dankbaarheid hebben als de overigen en dat gedurende het bewind van Koningin Wilhelmina het katholieke leven zich in Nederland heeft kunnen ontplooien. De nieuwe minister van oorlog, mr. W. F. Schokking derde van links tijdens de begroeting bij de aankomst van de „Johan van Oldenbarne- veltte Amsterdam, dat o.a. het zingende bataljonaan boord had. Naast de minister burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Zaterdagavond heeft een bende een goederentrein tot ontsporing gebracht tussen Bandoeng en Poerwakarta Drie van de 18 Indonesiërs, die de trein be manden, werden daarna doodgeschoten. Zeven andere werden gewond,,terwijl de overige 8, naar wordt aangenomen, zijn ontvoerd. Een tiental kilometers buiten Poerwa karta was de spoorbaan over een afstand van 40 meter opgebroken. De twee loco motieven van de trein, een tender en een wagon, stortten in een ravijn. Onmiddellijk na de on'spor ng werd de trein onder vuur genomen door een ben de. Van de politiebewaking van de trp a werden 2 leden gedood, terwijl ook de machinist dodelijk getroffen werd. Twee andere politiemannen, een conducteur, een machinist, twee stokers en een rem mer, allen Indonesiërs, werden gewond. Ook de bewapening van de politie viel in handen der bende. Volgens A. P. wordt de totale schade, die aan de trein en aan een brug is toe gebracht, geschat op 3 millioen Neder- iandsch-Indische guldens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1