De Belg Brik Schotte kampioen der profs op de weg De Zweed Harry Snell won titel bij de amateurs de 1 i Zilveren-bal houdster H.V.V. op de eerste dag gewipt Tovenaars van liet hockeyspel waren in ons land Nederlands elftal verliest van M.C.C. met 10 wickets ^Weerbericht! Wereldkampioenschappen wielrennen Italiaanse kansen leden onder de rivaliteit tussen Bartali en Coppi Uw Heinekens Overal bereidt men zich voor op de naderende voetbalcompetitie Maneer! Wini van Est eindigde als vierde m Ook S.V.V. stelde teleurmaar Emma behaalde een goede overwinning Dappere Oranje-ploeg verloor eervol met 5—5 van superieur India ""N J MAANDAG 23 AUGUSTUS 1948 PAGINA 2 SLECHTS TIEN RENNERS REDEN DE KOERS UIT Nederlanders stelden teleur Pech voor de Nederlanders De Nederlanders roeren zich toch Schotte neemt zijn kans waar DE NEDERL. TENNISPLOEG TEGEN BELGIë DE CRICKET-COMPETITIE VOETBAL IN ENGELAND if A.G.O.V.V. WON ZILVEREN PONT QUICK—SURINAME SCHERENS IN ZIEKENHUIS (Van onze speciale verslaggever) Het was gisteren weer ouderwets op Spangen op de eerste dag van het tournooi om de Zilveren Bal. Kasteel en tribunes waren het toneel van een ongezocht rendez-vous voor de vele grote en kleine prominenten in de voetbalwereld, die na de „gesloten zomer" de kennismaking vernieuwden en onmiddellijk weer voor die prettige en joviale sfeer zorgden die aan het prille begin van een nieuw seizoen eigen is. De publieke be langstelling was als vanouds in haar zeer behoorlijke getals sterkte als in haar gevarieerde „pluimage". SPARTA OVERLEEFDE DE EERSTE DAG WEER EENS ENSCHEDE—S.V.V. 1—0 EEN HUIS VOOR TURKSE OLYMPISCHE KAMPIOENEN R.F.C.EMMA 0—3 V.V.V.'—SPARTA 3—3 EINDHOVEN—HERACLES 2—2 'T GOOI—H-V.V. 2—2 BIJNA EEN ONVERDIENDE DRAW DOOR DE BLOK I WISSELENDE BEWOLKING A (Van onze speciale verslaggever) Brik Schotte, de 28-jarige Belg uit het West-Vlaamse stadje Waeregem> heeft dan eindelijk zijn beloning gekregen. De „eeuwige tweede" uit de laatste Ronde van Frankrijk werd nu eerste in de strijd om het wereldkampioenschap op de weg voor profs, en deze overwinning was volkomen verdiend. Onbarmhartig had de Belg, die een bondgenoot had in de regen die vooral tijdens het laatste gedeelte van deze 270 kilo meter koers viel, zijn concurrenten van .zich afgeschud. Bartali, zijn grote rivaal uit de Ronde, viel ten offer aan de rivaliteit tussen hem en zijn landgenoot Coppi. De Zwitser Kubler, die voor het grootste gedeelte met Schotte op kop gereden haJ, moest zijn inspanning bij het beklimmen van de Cauberg betalen met een inzinking, en Gerrit Schulte, nog nauwelijks genezen van zijn ongelukkige val, moest eveneens enkele ronden voor het einde de vlag strijken, nadat Middelkamp er ook al van had moeten afzien zijn wereldtitel, die hij vorig jaar in Reims behaalde, te prolongeren zich te verheugen over de prestaties van onze landgenoten, maar toen leek het er plotseling op of de kans zou komen. On weerstaanbaar trok Schulte zich op de kopgroep tezamen met de Belg Ockers en de Italiaan Maggini. En zowaar, bij het ingaan van de twintigste ronde, in de zelfde ronde, dat de Italianen Bartali en Coppi uit de strijd gingen met meer dan vijf minuten achterstand op de kopgroep, was Gerrit Schulte op die kopploeg ge komen, die toen uit negen renners be stond. Even, twee ronden lang maar, hebben wij geloofd, dat Schulte zijn kans zou krijgen, maar de Bosschenaar maakte geen'frisse indruk meer. Hij draaide moeilijk en zijn blonde kop schudde af keurend toen hij langs de jurypost kwam. Nog twee ronden en onze grootste troef ging, officieel wegens een gebroken rem, uit de strijd, een voorbeeld dat Middel kamp al enkele ronden eerder had ge geven en nog door Janssen en Lambrichs en de moedige Pauwels moest worden gevolgd In tegenstelling tot de vorige dag, toen de strijd eerst na de tiende ronde ont brandde, werd het zeer talrijke publiek, men schot het aantal toeschouwers op rond 150.000, reeds in de derde ronde ge- tracteerd op enkele uitlooppogingen. Weinigen zullen toen vermoed hebben, dat de uitlooppoging van de Belgen Schotte en Dupont, de Zwitser Kubler, de Italiaan Ricci en de Luxemburger Cle mens beslissend zou zijn. Die eerste ron den gingen bijzonder snel, zo snel zelfs, dat de officiële spreker de opmerking moest maken, dat hij wegens de grote snelheid van de renners niet kon opge ven hoe de positie was van de vijf kop lopers, die zich toen van het grote pelo ton losmaakten. In dit peloton zaten onze landgenoten. Daar was Schulte, belust om eindelijk na tien jaren te proberen nu eens de wereldtitel binnen te halen; daar was Sijen, daar was Janssen en daar was ook nog de wereldkampioen van 't vorig jaar Theo Middelkamp en tenslotte w.a- ren daar nog Lambrichs en Pauwels. Zij zaten tussen de Franse favorieten La- zarides en Teisseire, die beiden de Ronde van Frankrijk zo succesvol hebben ge reden, tussen Coppi en Bartali, van wie men vóór de wedstrijd reeds zei, dat Italië nooit deze beide rivalen tegelijk had moeten doen starten, 4 en tenslotte waren daar odk de Belgen Impanis en Ockers, de Italianen Ortelli en Maggini. Pauwels en Lambrichs hadden wel bij zonder veel tegenslag en nog vóór er zes ronden gereden waren hadden zij beiden drie maal van fiets moeten verwisselen, maar het gelukte hun toch steeds weer bij het peloton te komen. De kleine La- zarides was de eerste, die de achtervol ging op de uitlopers inzette. Samen met zijn landgenoot Teisseire en de Pool Kla- binsky voegde hij zich bij de kopgroep, die werd gevormd door Schotte, Dupont, Kubler, Ricci en Clemens. Nog steeds achtten onze landgenoten hun kans niet gekomen. Hoe zwaar het werk van deze zeven kopmensen was, bleek toen de Fransman Caput en de Luxemburger op een gegeven moment werden gelost. En enkele ronden later moest ook de sterke Pool de vlag strijken. Ruim 180 kilometer lang hadden de tienduizenden Nederlanders langs het parcours nog geen gelegenheid gehad Of het de dappere Franse klimmer La- zarides was, die zich het eerst uit de kop groep losmaakte, of de moedige Schotte, dat doet er eigenlijk weinig toe, maar beide renners zagen kans los te komen om met hun beiden de eindphase van deze grote koers in te zetten. Nu eerst werd het duidelijk hoe groet het aantal Belgen was, dat aanwezig moest zijn en dat de koers volgde. Alsof onze Schulte drie ronden voor het einde naar een ze kere overwinning ging, zo werd door het publiek de kleine Belg aangemoedigd, die met Lazarides drie minuten voorsprong had op de Fransman Teisseire. Insiders wisten toen al dat in de sprint, die moest volgen, de Belg favoriet was, maar toch barstten de duizenden Belgen in een ty pisch Zuidelijk enthousiasme uit toen ze de eerste Belgische na-oorlogse overwin ning zagen aankomen en Schotte aan het eind van de 27ste ronde als eerste over de eindstreep schoot. Hij was nu eens geen tweede, zoals dertig dagen lang tij dens de Tour, hij was de wereldkam pioen van de weg van dit jaar. Het waren maar tien renners van .de 37 die aan de eindstreep kwamen en onze enige vertegenwoordiger was Sijen, die als laatste van die tien binnenkwam. 1 Hoog laaide de Belgische geestdrift op, toen de regenboogtrui om de schouders van de nieuwe wereldkampioen werd ge hangen, en weinigen zullen hebben be merkt, dat ergens achter de officiële tri' bune drie vlaggenmasten waren opge steld, waaraan de Belgische vlag in het midden werd gehesen en twee Franse vlaggen aan de kant. Men lette niet meer op deze ceremonie, die tijdens de Olym pische Spelen het hoogtepunt van de wedstrijd was, en toen het Belgische volkslied werd gespeeld om de nieuwe wereldkampioen officieel te huldigen, .was er niemand die er maar aan dacht om even de felicitaties stop te zetten en een houding aan te nemen, die past bij het aanhoren van een volkslied. De officiële uitslag luidt: 1. Schotte (België) 7 uur 30 min. 42.5 sec.; 2. Laza rides (Frankrijk) 7.30.43.2; 3. Teisseire (Frankrijk) 7.34.23.7; 4. Maggini (Italië) 7.37.15.6; 5. Dupont (België) 7.37.41.0; 6. Ricci (Italië) 7.38.25.8; 7. Kubler (Zwit serland) 7.40.35.4; 8. Ortelli (Italië) 7.43.42.5; 9. Impanis (België) J.43.42.6; 10. Sijen (Nederland) 7.45.06.0. LEO PAGANO De Commissie Buitenlands Tennis heeft na afloop van de kampioenschappen de ploeg, welke Zaterdag en Zondag a.s. tegen de Belgisthe te Eindhoven in het veld zal komen, als volgt samengesteld: (de wedstrijd bestaat uit 8 x 2 heren enkelspelen, 4 x *2 dames-enkelspelen, 4 herendubbels, 4 gemengd dubbels en 2 dames»dubbels, totaal 34 partijen): Heren-enkelspel: 1 van Swol; 2 van Meegeren; 3 Rinkel; 4 Krijt; 5 Wilton; 6 Linck; 7 Lijsen; 8 Borren. Reserves: Knottenbelt en van der Kruk. Dames-enkelspel: 1 mevï. Roos; 2 mej. Harmsen; 3 mej. Rollin Couquerque; 4 mevr. Blaisse. Herendubbelspel: 1 Van SwolRinkel; 2 WiltonKnottenbelt; 3 van Meegeren van der Kruk; 4 Linck—Dehmert. Gemengd dubbelspel: 1 mevr. Blaisse —Rinkel; 2 mej. Couquerque—Wilton; 3 mevr. RoosKnottenbelt; 4 mej. Herm- senLinck. Van der Linden 1 voor 16, De Bruin 6 voor 16, Schil thuis 2 voor 36. Tweede klas: VOC 2 115 wint met 89 runs van Voorburg 26. Excelsior 126 draw met Kampong 126 (RKSV Excel sior '20 kampioen). ACC 2 187 wint met 88 runs van Xerxes 99. VRA 2 103 voor 7 wint met 10 runs en 3 wickets van HBS 2 93. Sparta won te Nijmegen met 4 wickets en 66 runs van Quick N. De Rotterdam mers sloten op 155 voor 6, de Nijme- genaren brachten het niet verder dan 89 voor alle 10 wickets. De battingcijfers van Quick: Burki 12, De Vries 18, van Sparta: Van der Lee, Van der Lin den 66, Van Ayoort 27, De Bruin 30. Hoenkamp 21 n.o., Schilthuis 10 n.o. De bowlingcijfers van Quick: Stanley Ro se 2 voor 36, Burki 2 voor 58, Fiege 1 voor 21, Phijffer 2 voor 17, van Sparta: De voetbalcompetitie der Engelse Football League is Zaterdagmiddag weer begonnen. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Aston VillaLiverpool 2—1, Burnley—Manchester City 1—0, Chelsea—Middlesborough 10, Everton —Newcastle United 3—3, Huddersfield Town—Arsenal J—1, Manchester Uni ted—Derby County 1—2, Preston North endPortsmouth 22, Sheffield United Blackpool 3—2,' Stoke City—Charlton Athletic 22, .SunderlandBolton Wan derers 20, Wolverhampton Wanderers Birmingham City 22. Tweede divisie: BarnsleyPlymouth Argyle 0—Q, Bradford—Cardiff City 30, TrentfordCoventry City 22; Bu ryChesterfield 22, Grimsby Town— Fulham 23, Leicester City Leeds Uni ted 6—2, Luton TownQueens Park Rangers 00, Not^ngham ForestWest Bromwich Albion 01, Southampton Blackburn Rovers 3—0, Tottenham Hot spurSheffield Wednesday 3—2, West Ham United—Lincoln City 2—2. GOO Het vijf kringen waterpolo-tournooi, georganiseerd te Velsen, is gewonnen door de kring Haarlem. De eindstand luidt: 1. Haarlem, 2. Den Haag, 3. Am sterdam, 4. Emitter dam, 5. Utrecht. Schottedie in 1 u. 30 min. 42,5 sec. het wereldkampioenschap professionals won. Als een voorproefje op hetgeen Zon dag komen zou, hadden eerst Zaterdag de amateurs, onder bijna ideale weers omstandigheden. hun course verreden. Het werden voor hen geen 220 km. zoals oorspronkelijk was vastgesteld, maar „slechts" 185 km. Dit besluit tot bekor ting van de afstand werd op voorstel van Frankrijk in de vergadering van de UCI ter elfdér ure aangenomen. Ongeveer 130 renners verschenen Zaterdagochtend aan de start. Polen. Turkije en China, dit laatste land was met slechts een m ons land vertoevende Chinees vertegenwoor digd, bleken niet verschenen te zijn, maar daartegenover stond, dat Uruquay on danks zijn officieel te late inschrijving nu weer wel van de partij mocht zijn en bovendien Argentinië met 5 renners aan de start verscheen. De Nederlandse ploeg bestond uit de Nederlandse wegkampioen van dit jaar, Plum; Voorting, de 2e prijs winnaar bij de wegwedstrijden op de Olympische Spelen; Grift, van Est, Duyf en de voor Blankenauw ingevallen Pe ters. Eentonige strijd De eerste 100 km. leverden weinig strijd op. Het peloton bleef zo goed als «esloten behoudens het achterraken van de Indiërs en de Joegoslaven en en kele onbetekenende uitlooppogingen van de Belg Marechal en de Zuid-Afrikaan Brand. Onze landgenoten reden in die eerste 100 km. een tactische wedstrijd. Zij hadden ieder hun opdracht en zo zagen we de Oranje-truien in het peloton ver spreid en beurtelings dan weer voor dan weer achter in het peloton opereren al „aar gelang de renner in wiens omgeving zij moesten blijven naar voren trok of achterin bleef hangen. Noch de Italianen Ferrari of Pedromi, resp. Ie en 2e bij de wereldkampioenschappen van het vorig jaar noch de Fransen met hun nieuw bakken Olympische wegkampioen Beyaert of de Zwitsers met Rossi en Hei- delberger aan het hoofd, voelden enige lust om met hun kaarten op tafel te ko men. Neen, men wachtte liever af en met een getniddelde ronde-snelheid van 16 min en 45 sec. werd de kop van het par cours er af gereden. Dit tempo zou aan zienlijk dalen, naarmate de ronde vor derde werden de ronde-tijden hoger en tenslotte noteerden de laatste ronden zelfs een tijd van ruim 18 min. Nog voor de grote strijd begon, die het peloton op beslissende wijze uit elkaar zou rukken, moest onze landgenoot Duyf opgeven m de 5e ronde en ook Grift bleek met moei lijkheden te kampen. Beslissing na 10 ronden Het was duidelijk, dat er wat moest ge beuren in dit nu reeds zo lang gesloten gebleven peloton. De Zweden Snell. Van- lund en de Belg Lerno gaven het sein. Zij maakten zich van het peloton los, maar onze landgenoot v. Est zag toch nog kans zich aan dit drietal toe te voegen, Een kopploeg van 4 renners had zich dus gevormd en deze vier hebben verder de strijd onderling uitgevochten. Na de 13e ronde is dit groepje 2 min. voor op het peloton met onze landgenoten Voorting en Plum. Grift heeft dan ook al de strijd moeten staken en even later moet ook Peters wegens een val het parcours ver laten. 2 Nederlanders komen aan de finish ymmn Behalve in het tournooi om de Zil veren Bal rolde ook op vele andere plaatsen in ons land terwijl ook in Engelahd de League weer begon te draaien de voetbal in nationale en sterk bezette tournooien als voorspel van de naderende competitie. Het tournooi om de Zilveren Pont* te Amsterdam door De Volewijckers geor ganiseerd, bracht voor de tweede maal in successie het Apeldoornse AGOVV als winnaar uit de bus. De Oosterlingen klopten Haarlem met 2—1 en kwamen in de finale tegen De Volewijckers die met ï—o van KFC hadden gewonnen Om de derde prijs won KFC met 3—1 van Haarlem, de eindstrijd om de „Pont" werd door AGOW met. 2—0 tegen De Volewijckers gewonnen. Te Haarlem organiseerde RCH het tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal. ZFC wist dit tournooi te winnen, ook al kwamen er na de fi nale tegen de gastvrouwe RCH elfme terschoppen aan te pas. De uitslagen luiden: ZFCStormvogels 0—0 (ZFC wint met str.sch.), HSC—RCH 1—4. ver üezersronde Stormvogels—HSC 1—0, winnaarsronde ZFCRCH 22 (ZFC wint met strafschoppen). Om de Veluwe Wisselbeker gaat het tournooi, dat de tweede klasser Ede organiseert. Van de eerste dag luider de uitslagen: CVV—Hilversum 1—1 (Hilv. wint met str.sch.). Ede—Scheve- ningen 34, TOGEmmen 1—1 (Em men wint met str.sch.), Watergraafsmeer Overmaas 20. Op de tweede dag ko men dus Hilversum, Schevenlngen, Em men en Watergraafsmeer uit. van een Overzicht van de afdeling van de Geulemerberg bij de ivereldkam pioenschappen wielrennen in de omgeving van Valkenburg. Verder zette het voetbalelftal Suriname zijn tournee voort met wedstrijd te Nijmegen tegen Quick. De -Surinamers demonstreerden een aan trekkelijke en doortastende partij voet bal en behaalden een 24 voorsprong Toen echter Stanley Rose in de Nij meegse aanval ging opereren, wist Qui* nog op het nippertje een kleine 5—4 overwinning uit het vuur te slepen. Een gelijk spel ware echter juister geweest Het Haags KNVB-elftal speelde met 1—1 gelijfc tegen de Belgische eredivi sieclub Lyra FC. NAC won nog de Généraal Wagner Wisselcup in een tournooi, georgani seerd door De Jagers te Den Haag. BMT won te Den Haag de Zilveren Qoievaar voor de tweede maal: 2 ODS, 3 Scheveningen, 4 Vlos. Met v. Est in de kopploeg, Voorting en Plum in het steeds meer uiteen rafelende peloton stonden de kansen voor onze .andgenoten bij het ingaan van de laat ste 3 ronden niet bijzonder gunstig. Wel kon v. Est de Zweden Snell en Vanlund en de Belg Lerno bijhouden, maar de af stand van Voorting en Plum op deze kop groep was inmiddels tot 3 min. opgelopen. Helaas moest ook Voorting in de voor laatste ronde opgeven, zodat alleen van Est en Plum nog de Nederlandse kleuren konden verdedigen. En daar was op dat moment van de strijd weinig eer meer aan te behalen. Voor de laatste klim van de Cauberg sprong de Zweed Snell weg en Vanlund zorgde er voor, dat zijn land genoot van de Belg en Nederlander geen grote last zou ondervinden. Met ruim 1 min. voorsprong werd Snell wereldkam pioen op de weg bij de amateurs, de 2e plaats was voor de Belg Lerno, die de Zweed Vanlund in de sprint wist te klop pen en onze landgenoot Van Est, die deze snelle kopgroep zo uitstekend had weten bij te hoilden, kwam als vierde aan. Weg waren de Italianen met hun Fer rari en Pedromi, die ondanks de raadge vingen van hun trainers de kopploeg in te halen rustig in het peloton bleven hangen, maar ook de Olympische kam pioen, die als 8e aankwam, zag geen kans de kopgroep in te lopen. Plum kwam als 18e binnen van de 30 renners, die de race hadden uitgereden. Het officiële eindresultaat luidt als volgt: 1. en wereldkampioen Snell (Zwe den) 5.16.22.1; 2. Lerno (België) 5.18.10.4; 4. Vanlund (Zweden) 5.18.10.8; 4. Van Est (Nederland) 5.18.12.3; 5. Pedromi (Italië) 5.20.3.5; 6. Lossie (België); 7. Lundh (Zweden); 8. Beyaert (Frankrijk); 9.Ernzer (Luxemburg); 10. Fanti (Italië), 11 Heidelberger (Zwitserland); 12. Maid- land (Groot-Brittannië); 13. Ferrari (Italië)14. Pedersen (Denemarken)15. Brun (Zwitserland); 16. Schenk (Zwit serland); 17. Rouchet (Frankrijk); 18. ex aequo Rossi (Zwitserland) en Johansson (Zweden); Rasmussen (Denemarken); Plum (Nederland); Johansson (Zweden); Nielsen (Denemarken); 24. Keilen (Luxemburg); 25. Kristiansen (Noorwe gen); 26. Scot (Groot-Brittanme); 27. Se- villano (Argentinië); 28. Chnstiaqpen (Noorwegen); 29. Nielsen (Denemarken); 30. Kucsera (Hongarije). De wereldkampioen sprint professio nals, de Belg Scherens, kwam gistermid dag tijdens wedstrijden in het Pare des Prinses te Parijs zo ongelukkig te vai- len, dat hij onmiddellijk naar het zieken huis moest worden vervoerd, Scherens heeft een diepe wonde in zijn rechter dijbeen en de geneesheren achtten het noodzakelijk, hem enkele dagen in ob servatie te houden. Dit ongeval haalt dus een lelijke streep door de rekening van de Belg, aangezien Scherens de ko mende week zijn titel te Amsterdam had moeten verdedigen. Het is thans niet waarschijnlijk, dat Scherens Vrijdag 27 Augustus in staat zal zijn aan de voor wedstrijden voor het wereldkampioen schap deel te nemen. De Olympische kampioenen hebben hun meesterschap getoond, zij zijn de waardige dragers van de hoogste titel op liockeygebied. Hun spel was Zaterdagmiddag op het prachtige veld van het Wagener-stadion een demonstratie van super-hockey en dank zij het uitstekende tegenspel onzer landgenoten aanschouwde het publiek, dal dicht opeen gepakt het stadion tot de. laatste plaats vulde, een strijd van hoog gehalte, spannend en boeiend tot de laatste seconde. Ook in het Wembley-sta-dion te Lon den was het een prachtige strijd geweest, de halve eindstrijd voor het Olympisch tournooi, die de Indiërs met 21 won nen, doch toen was voor het Indische spel het terrein te drassig; nu echter kwam hun spel op dit prachtig gelijke, kaalgeschoren terrein geheel tot zijn recht en konden zij hun volledige arse naal van handigheden, hun prachtige stickvoering en balbeheersing, óók in razend snel tempo, hun superieure li chaamstechniek en katachtige lenigheid voortdurend ten toon spreiden; zij werden er ook toe gedwongen door het uitste kende tegenspel van onze landgenoten. De opstelling der ploegen was als volgt: Nederland: Richter; Derkx en Drijver; Langhout, Loggere en Tiel; Van Heel, Boerstra, Bromberg, Kruize en Esser. India: Ranganadhan Francis; T. Singh en R. S. Gentle; K. C. Datt, Amur C. Kumar en Maxie Vaz; Kishan Lal. cap tain, Baber, Balier Singh, P. A. Jansen en L. Fernandes. Scheidsrechter waren: mr. Gupta (In dia) en Van Donselaar (Nederland). Voor de aanvang vond een enthousiaste huldiging eerst van de Olympische kam pioenen en daarna van de Nederlandse ploeg plaats, waarna om tien minuten voor vier het spel een aanvang nam. Terstond speelden de Indiërs op volle kracht, onze ploeg werd teruggedrongen en reeds na 3% minuüt zette midvoor Singh de kroon op een weergaloze com binatie van links en passeerde Richter van enkele meters afstand kansloos (01). Onze. landgenoten lieten zich niet ontmoedigen, de voorhoede brak daarna ettelijke malen achtereen door en na kranig opbrengen van rechts in combina tie met Bromberg wist Roepie Kruize, na een prachtige solo-actie uit zeer moeilijke positie onhoudbaar in te schieten. De strijd golfde toen enige tijd op en neer met de Indiërs steeds het gevaarlijkst, maar toch was het geen. moment een een- zijdige strijd. punten. Heracles maakte geen fout bij 't nemen van de strafschoppen ep komt a.s, Zondag tegen Stormvogels uit. Enschedé, dat wederom de steun van Möring had, heeft het tegen S.V.V., de nieuwe Westelijke eerste klasser, niet ge makkelijk gehad. In het begin van de eerste helft warert de Schiedammers het meest in "de aanval en had Klineman, toen hij de bal goed had opgebracht, ge schoten inplaats van afgegeven, Gerbe- rink zou zeker zijn gepasseerd. Nu ging de rust met blanke stand in. Ofschoon S.V.V. goed samenspelend op de .veste van Enschedé afstevende, was het de Oostelijke ploeg, die de leiding nam door toedoen van Moddejonge Jr- die zich van het appeleren wegéns bui- hoofdzaak een strijjl tussen de Neder- tenspel niets aantrok (1—0)"hJ?eBns£heI lal}dse verdedigingen de Indische aan- En toen werd Bromberg, nadat hij zich meesterlijk had vrij gespeeld, in de cirkel, op ongeoorloofde wijze het schieten door T. Singh onmogelijk ge maakt, waarop Kruize uit de daarvoor toegestane strafcorner, Nederland met een hard hoog schot de leiding gaf. Nog nooit had India (vroeger Britsch- Indië) tegen een Europese ploeg in 'n landenwedstrij d achter gestaan. Het publiek juichte de spelers enthou siast toe, doch het werd daarop in de resterende twintig minuten toch in ontbrak Het gemeentebestuur van Istan bul heeft aan elk der Turkse Olym pische worstelkampioenen: Akar, Bilge, Atik, Dogu, Oktav en Ki recci, een villa aangeboden als blijk van waardering voor de in Londen geleverde prestaties. Daar waren ook de nodige verrassin gen, Het gedegradeerde R.F.C. nftoest in de 5e klas kampioen Emma met 03 zeer gedecideerd zijn meerdere erken nen, gastvrouwe Sparta won middels strafschoppen van V.V.V. Heracles speelde zich ook al via de „elf meter in de volgende ronde, de nieuwe Wes telijke le klasser S.V.V. stelde velen teleur door bij gebrek aan schotvaar digheid ten onder te gaan tegen En schedé, en de clou: Balhoudster H.V.V. werd door penalties door t Gooi ge wipt. Op de tweede dag zullen we dus aan het werk zien de drie vrijgeloten Feijenoord, Stormvogels en WiJIem II, alsmede de vijf winnaars van gisteren Emma, Sparta, Heracles, Enschedé en 't Gooi. Voor de rust hadden de Dordtenaren ongetwijfeld het beste van het spel. De vleugelspelers van de Merwedestad- bewoners snelden dikwijls keurig langs de lijn en door goede voorzetten werd het binnentrio van de tweede klas kampioe nen herhaaldelijk aan het werk gesteld, en aangezien Van Welzenes op de loer lag, dreigde er voortdurend gevaar voor de Rotterdamse veste. Na een kwartier kwam v. Welzenes al leen voor Mussett, te staan en schoot On houdbaar in. Nadat Snijders een kans voor de gelijkmaker had gemist, kopte v. Welzenes uit een goede voorzet van Ockenburg no. 2 in het Rotterdamse doel. Na de hervatting bood R.F.C. heel wat meer tegenstand, doch toch kwam het succes aan de andere zijde, toen v. Olffen in het strafschopgebied hands maakte en F. v. d. Gijp de derde kegel liet hijsen (0—3). De Zuidelijke eerste klassers trokken direct goed van leer en speelden een overrompelend spel. Van een zwak mo ment van de Spartaanse verdediging pro fiteerde V.V.V.'s linksbuiten, Carlier, zo dat de geelzwarten de leiding hadden (10). Benningshof stelde daarna v. Male in staat een schot te lossen, dat tot hoek schop werd verwerkt. Na een snel op brengen van de bal door de Venlose rechtervleugel, doelpuntte Schreurs op fraaie wijze (20). Bij Sparta raakte v. d. Berg onklaar, hij werd door De Jong vervangen. Vlak voor de rust kwam Leening voor open doel te staan en met zijn schot gaf hij de Kok geen schijn van kans (21). De tweede helft was intens spannend, Van Meeken bracht met een kopbal de partijen op gelijke voet. Daarna gaf Carlier zijn club weer een voorsprong, die Sonneveld evenwel direct daarna 'wegwerkte (3—3). Strafschoppen brach ten Sparta in de volgende ronde. Heracles toonde .voor de pauze tegen Eindhoven enig overwicht, zodat de voor sprong van 21 voor de Oosterlingen ze ker was verdiend. Obermeyer ontsnapte aan zijn bewaking en werkte zijn aanval goed af, zodat v. d. Einden het eerste gat in zijn doel zag geschoten. Hoevenberg deed langs de linkervleugel een goede uitval en zijn schot in de hoek trof doel: 0—2. Uit een vrije schop aan Eindhoven toegekend, ontstond een doelpunt van de Almeloërs, evenwel door de verdediging van Heracles -gemaakt (1—2). Eindhoven spande zich na de hervat ting terdege in voor de gelijkmaker, die Quik weldra met een kopbal wist te fa briceren (22). Tot aan het einde werd er hard om de overwinning gevochten, doch geen der partijen kwam tot doel- groenen bleven daarna voor dese doel zweven, maar r(liBhei(i S.V.V. aan de nodige schotvaqi digneid. Het slot van de de ^4" striid 't Gooi-H- Hagenaars, die de Zilveren Bal te verdedigen hadden, zagen zich direct voor een achterstand gesteld. Hct harde schot, dat middenvoor val, waarin de op blote voetsn spelende rechtsbinnen een meesterlijk spel ver toonde, dat niet te stuiten was, prachtig gesteund door zijn aanvoerder Kishan Lal, die op kousen een eminente partij rechtsbuiten vertolkte. De druk werd te hevig en tien minu- ten vóór de rust kon linksbinnen Jansen een pass van de rechtsbinnen in eens 7 t» J i (Jtfll JJdöö van no - Mol op het Haagse doel af gaf, was Dan- dood ieggen voor zijn stick en hard en keiman te machtig (10). Tot aan de rust was 't Gooi meestentijds aan het woord, maar doelpunten vielen er toch niet meer te noteren. De tweede helft was weinig hartver heffend. In een periode, dat er geen ge vaar dreigde, schoot H. Mol plots in-en Dankelman kon een tweede doelpunt niet voorkomen (20). H.V.V. liet de moed niet zakken en Bennink wijzigde de stand eerst in 21 en daarna in 22. Tot twee maal toe moest er een serie strafschoppen worden genomen, 't Gooi had Vrouwe Fortuna aan zijn zijde en sloot H.V.V. van verder spelen Uit. Het programma voor Zondag 10 uur: F: Sparta't Gooi; 11.15: G: Heracles—Stormvogels; 12.30: H: Feijen oordEmma: 1.45: I: EnschedéWillem II; 3.00: K: winnaar Fwinnaar G; 4.15: L: winnaar Hwinnaar I. Op de eerste dag van de wedstrijd tussen het Nederlands cricketelftal en de M. C. C., die op het terrein van Rood en Wit te Haarlem gespeeld werd. is geen fraai spel vertoond. Het batten was'vrij zwak en voor 118 runs zaten de Nederlanders aan de kapt. Alleen £,eef- tink presteerde nog wat en sloeg in korte tijd 27 runs, waarvan 2 vieren en een zes. Verder kwamen in de dubbele cij fers: Gallois 15, De Villeneuve 16. Peebles bowlde uitstekend betgeen blijkt uit zijn cijfers: 6 voor 28. Robin son 3 voor 51, Allan 1 voor 17, Macin- doe 0 voor 7. Om half 3 trokken de Engelsen naar de wickets en legden zich op verdedigen toe. Dé score .steeg daardoor zeer lang zaam. Het bowlen van de Nederlanders speciaal van Molenaar was goed. Voor het verlies van 6 wickets werd het totaal van de Nederlanders gepasseerd en om half zeven werd bij de stand van 12? runs voor 7 wickets gestopt. Bramall 34, Allah 33, Wykes 24 not out, Macindoe 12 not out. Molenaar bowlde 5 voor 43, Sanders 1 voor 22, Jansen 1 voor 10, W. van Weel de 0 voor 7. De Villeneuve 0 voor 4 en Leeftink 0 voor 19. Na een spannende strijd wonnen de En gelsen op de tweede dag met 8 wickets. M. C .C. zette de eerste innings voort welke bü he stand van 122 voor 7 on derbroken was. Wykes sloeg er flink op los en scoorde 67 runs. Het totaal werd 186, waarvan Macindoe 19 scoorde. Er waren 28 extra's. De bowlingscijfers van het Nederlands elftal waren: Molenaar 0 voor 63, Sanders 2 voor 50; W. van Weelde 0 voor 7, Janssen 1 voor 4, De Villeneuve 0 voor 4 en Leeftink 0 voor 23. In de tweede innings van het Neder lands elftal vielen de wickets vrij snel en het scheelde niet veel of de gastheren hadden met innings verloren. Er waren immers op 78 reeds 7 wickets neer. Met De Villeneuve en Molenaar steeg het totaal tot 113 en Sanders en De Vil leneuve zorgden er tenslotte voor dat het totaal werd 161 runs. W. van Weel de 20, De Villeneuve 65 (7 vieren). Mo lenaar 21 (drie vieren en één zes) Sanders 16. Bowlingscijfers M. C. C Allan 0 voor 4, Macindoe 2 voor 32, Plebles 4 voor 50, Robinson 2 voor 45, Newman 2 voor 14. Om half vijf, met nog V/2 uur speel tijd, begonnen de Engelsen aan de twee de innings en moesten 89 runs scoren om te winnen. Bramall scoorde 19, Wy kes 36 not oud Allan 12, Sellar 17 not out. Molenaar bowlde 0 voor 39. Sanders 2 voor 45. zuiver langs Richter zenden en nog vóór de rust inging, wist de geweldige rechts binnen, na een fraaie dribble met een meesterlijk schot er 3—2 voor India van te maken. Reeds drie minuten na de hervatting wist Fernandes uit een vrije positie met een onhoudbaar schot de stand op 42 voor de gasten te brengen en daarna volgde een periode, waarin ook de oranjeploeg ferme aanvallen ondernam, die vaak eerst in laatste instantie ge keerd werden. Toch bleven de aanvallen der lichtblauwe India-voorwaartsen ge vaarlijker en toen twintig minuten na de hervatting de geduchte rechtsbinnen weer even doorbrak, deponeerde hij op de laatste meter voor de doellijn de bal achter Richter (2—5). Onvermoeid bleef de Nederlandse ploeg doorzwoegen en zelfs werden hierna nog verschillende korte en lange hoekslagen geforceerd In de allerlaatste minuut wist toen Van Heel, snel naar binnen zwen kend, de achterstand nog te verkleinen, zodat de eindstand 5—3 voor India werd. Beide ploegen werden door het zeer sportieve publiek hartelijk toegejuicht. Het was behalve een bijzonder fraaie, ook een zeer faire wedstrijd geweest. Zondag speelde India al weer in Brus sel tegen België. Nu werd het een 3—0 overwinning voor de bruine tpvenaars. Weerverwadhting medegedeeld door het K.N.M.I- te' De Bilt geldig tot J 5 Dinsdagavond. Voor het Noorden van het land: i Matige tot krachtige, langs de Wad- denkust tijdelijk harde Zuid-Weste- S j lijke wind, later afnemend. Wisselen- de bewolking met plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tempex ra t uur. Voor het Zuiden van het land: S Aanvankelijk zwakke tot matige Zuid- Westelijke wind, later tijdelijk ver- I anderlijke wind. Toenemende bewol- king met morgen enige regen. Weinig j verandering in temperatuur. t 24 Augustus: Zon op 5.38 uur, onder 19.46 uur; "maan op 21.21 uur, onder 10.32 -uur

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2