„De drie urenlang bij DE STAND DER GEWASSEN mmm ais Lot POLITIEKE delinquenten Stormhoek Op „KareoF' vergeten invalide kleinen hun leed Nationale JUBILEUMFILM Voor-ontwerp interim-regering Bedell Smith stelde persmannen voorlopig tevreden TROEVEN in het bedrijfsspel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE MOSKOU CONFERENTIES Tragisch familiedrama te Bocholtz (L.) Rijksbemiddelaars In de Groots werk van ware naastenliefde Bespreking te Bandoeng gte JAARGANG DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 No. 20706 MET DE AARDAPPELEN IS HET IN ORDE Granen te snel gerijpt Protest tegen de trage afwerking liiis Maandag trok een optocht van Amsterdamse huisvrouwen door de straten van de hoofdstad met borden en spandoeken, waarin zij haar ontevredenheid over de gang der vleesdistributie tot uitdrukking brachten. De groep opjjfe Dam. WAAROM AMNESTIE? VRIJWILLIG VERTREK VAN LOMAKIN? EMANCIPATIE NEKKRAMP TE CULEMBORG Paul Hoffman, directeur van het door de V.S. opgezet Europees .tuplan ontvangt te Washington bezoek van vijf Nederlandse jongelui, die in Amerika een jaar hebben mogen studeren. Het zijn Joh. Wessel, Rie Cieremans, Anton Schrader, Kees de Kuyper en Erik Hoek. Ze waren juist aan het eind van een11.000 k.m. lange autobustocht door de V.S. en ze deden dit in 24 dagen. i Een scène uit de film „Niet te vergeefs", welke thans wordt op genomen in de Cinetone-studio te Duivendrecht; Ben van Eysselsteyn in een rol van Duits wachtcommandant met de Engelse filmactrice Carol van Derman. „MOEDER DES LANDS" Sympathiek en bezienswaar dig werk SPOORBRUG BIJ CULEM BORG IN BRAND HEADEN door russen VRIJGELATEN EEN GOEDE BUUR.... LEIDERSCHAP EIST aparte persoonskwaliteit DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummei 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal 1 1.15 per maand, l 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERg, Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nadat de onzekerheid: „Niet naar Stalin, wel naar Stalin?" de laatste paar dagen de berichtgeving over de besprekingen te Moskou beheerste en zelfs de gisteren gepubliceerde aankondiging, dat de Russische machthebber de Westerse afgezanten Maandagavond „zou" ontvangen door haar voorwaardelijke vorm nog twijfel overliet, werd eindelijk de spanning op dit punt definitief gebroken, toen gisteravond te 21 uur (plaatselijke tijd) de drie geallieerde diplomaten: Frank Roberts (En geland), Bedell Smith (Ver. St.) en Yves Chataigneau (Frankrijk) in hun auto s langs de deftig saluerende schildwachten de poorten van hel Kremlin binnenreden, om daar een ontmoeting te hebben met Stalin en Molotof. Het bericht van de ontvangst werd later door radio Moskou uitgezonden. Amerikaanse journalisten, die al bij voorbaat vragen hadden ingediend bij iAmerika's ambassadeur, Bedell Smith, o.a. de vraag, u' deze besprekingen op het Kremlin de laatste zou zijn en verzocht ^hadden, of ze na afloop enige aanwijzing mochten vernemen over de bereikte re sultaten, ontvingen een schrijven van de ambassadeur, waarin hij verklaarde, tot zijn spijt te moeten berichten, dat zijn strenge instructies hem niet toelieten, enig commentaar te geven, voordat hij daartoe door Washington zou gemachtigd zijn. In het schrijven zeide hij voorts: „Ik veronderstel, dat wanneer de nu aan de gang zijnde conferenties zullen zijn afge lopen, in alle vier de hoofdsteden ver klaringen zullen worden vrijgegeven". Frank Roberts (Engeland> gaf monde ling een antwoord van gelijke strekking aan Reuter's correspondent^ Om nog even een terugblik te werpen op de jongste besprekingen in de Sovjet hoofdstad, zij er aan herinnerd, dat de tegenwoordige reeks van conferenties op 31 Juli jl. een aanvang nam, na een nota wisseling tussen de vier betrokken mo gendheden en een aantal delicate diplo matieke gedachtenwisselingen. Op 2 Augustus ontving '"wrschaLk Stalin de westelijke vertegenw g op het Kremlin voor een onderhoud, dat twee uur duurde. Op 6 Augustus co niereer den de afge- zanten met Molotof en deelden hun ant woord mede omtrent verschillende pun ten, tijdens hun onderhoud mgt Stalin in discussie gebracht. Op 9 Augustus volgde weer een ont moeting met Molotof en evenzo op 12 Augustus en 16 Augustus. Na een „pauze" van zeven dagen, kwam het dan eindelijk tot het met zo veel spanning verwachte nieuwe onder houd met maarschalk Stalin op he' Krem lin op gisteravond. Dit onderhoud werd na 4 uur 40 minuten beëindigd. De lange duur dezer bijeenkomst werd beschouwd als een goed teken, dat minstens wijst op een zekere mate van overeenstemming, op grond waar van vier mogeridheden-besprekingen over de geschillen inzake Duitsland kunnen worden aangegaan. De drie Westerse afgezanten schenen tevredener te zijn over deze laatste be spreking dan over de vorige. Zij weiger den echter mededelingen te doen. Bedell Smith gaf wel te kennen, niet van mening te zijn, dat dit de laatste be spreking was geweest. Roberts deelde deze mening en liet doorschemeren, dat er „belangrijke vor deringen" waren gemaakt. Onze Londense correspondent seint: Men ls gisteren te Moskou noch tot een compromis noch tot een definitieve .breuk gekomen. Bfj gevolg zullen er waarschijnlijk, zoals de Amerikaanse ambassadeur na afloop der besprekin gen diep in de nacht aankondigde, ver dere bijeenkomsten plaats hebben. Er is dus geen positieve reden tot opti misme, maar evenmin tot pessimisme. Men is te Londen veeleer tot het eer ste geneigd- Dat de besprekingen in het Kremlin vannacht zo lang geduurd heb ben, schijnt er op te wijzen, dat er nog voldoende harmonie heerste om het mogelijk te achten een grondslag te leg gen voor het houden van viermogend- hedenbesprekingen over de Duitse ge schillen. Dat de Amerikaanse ambassa deur niet met stelligheid kon zeggen of er nog verdere ontmoetingen te Moskou zullen plaats hebben, houdt hiermede verband, dat niet de drie Westelijke Schoonmoeder en schoonzuster ernstig gewond In het Zuid-Limburgse dorp Bocholtz heeft Maandag de 30-jarige mijnwerker B. met een bijl een ahnslag gepleegd op zijn schoonmoeder en zijn schoonzuster, met wie hij in hetzelfde huis woonde. Een en ander was het gevolg van een familietwist. B. bracht de vrouwen zeer ernstige verwondingeh toe. Na de aanslag goot hij in de slaap kamer van zijn schoonmoeder een blik benzine leeg en stichtte brand. Daarna trachtte hij zelfmoord te plegen door in een tien meter diepe Waterput te sprin gen. Hij bleef echter ongedeerd', daar er in de put slechts anderhalve meter water taalmiddel. Dit immers is op zich zeil stond, waarin hij niet kon verdrinken, geen probleem meer, aangezien de par maar welk water wel zijn val brak. De tijen het er over eens zijn. Wat de Weste lijke mogendheden echter verlangen is, dat de verandering ingevoerd zal wor den op gezag van de vier mogendheden en onder voorwaarden, waaromtrent de vier mogendheden tot overeenstemming dienen te komen. diplomaten, maar. de regeringen te Lon den, Parijs en Washington hierover te beslissen hebben. Zij beslissen evenwel op grond van de uit Moskou ontvangen rapporten en men neemt dus aan, dat de Westelijke vertegenwoordigers te Moskou tot het voortzetten der bespre kingen adviseren zullen en dat Stalin enige tekenen van toeschietelijkheid ge toond heeft. Het probleem is niet geconcentreerd rondom de kwestie van de opheffing der Russische blokkade van Beriijn en de in voering van de sovjetmarkt als enig be In andere woorden: de kwestie is niet welk betaalmiddel te Berlijn in omloop zal zijn, maar of Berlijn onder vier- mogendhedencontröle zal blijven, ge lijk in 1945 overeengekomen was, dan wel of uitsluitend de sovjet-contróle komen zal. En hierbij komt blijkbaar een andere kwestie, nl. die van het regime van Frankfort, waartegen van Russische zijde de ernstigste bezwaren bestaan en welks opheffing te Moskou min of meer be schouwd schijnt te worden als een auto matische consequentie van overeenstem ming t.a.v. Berlijn. In een communiqué van de hoofdafde ling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw wordt critiek geoefend op de wijze van behandeling der collectieve arbeidsovereenkomsten door het college van rijksfoemiddelaars. Deze „ernstige ontstemming" vloeit voort uit de traag heid waarmede bij het college aanhangig gemaakte C.A.O.'s worden afgewerkt. Aangezien de hoofdafdeling sociale za ken van de Stichting voor de Landbouw het niet langer verantwoord acht de be- drijfsgenoten onkundig te laten van de tussen werkgevers en werknemers over eengekomen ontwerp-CAO's, is opdracht gegeven deze terstond te publiceren. - De bezwaren zullen ter kennis worden gebracht van de minister van Sociale Zaken de Stichting van de Arbeid en van het college van rijksbemiddelaars zelve. De vrij hoog gespannen verwachtingen omtrent de stand der gewassen in het vorige bericht uitgesproken, zijn door ongunstige weersomstandigheden niet geheel in vervulling gegaan. De natte periode werd gevolgd door een korte hittegolf. De granen rijpten daardoor te srei.a. ,c uug.tmen te fijn, hetgeen de opbrengst nadelig beïnvloedde. Bij de eerste dorsingen komt dit duidelijk naar voren. Het buiige weer in Augustus bemoeilijkte de oogst werkzaamheden, doordat de gewas sen niet voldoende droogden en hel plaatselijk moeilijk was op hel land te werken. Ook de kwaliteit van de fijne zaden en van het vlas is et niet beter op geworden. De aardappien Weike in het voorjaar i niet hoog werden aangeslagen, werden echter aanmerkelijk beter beoordeeld en de verwachtingen zijn nog vrij hoog. doch vooral in het Zuiden treedt vrij ernstig aardappelziekte op. De stand van suiker- en voederbieten blijft zeer gun stig. De stand van de tarwe is goea, in Noord-Groningen zelfs zeer goed ten tijde van de oogst. De korre) is echter klein en in Zeeland zijn daardoor de ver wachtingen niet hoog meer. Ook de dorsresultaten van de rogge vallen tegen. Het gewas was aanvankelijk beter beoordeeld. De gerst vertoont ook nog wel een be vredigend beeld. Ret standcijfer voor de haver is iets verbeterd. De peulvruchten werden in Juli teeds matig beoordeeld De veldbonen vertonen een matig tot vrij goed gewas. De erw ten vielen bij de oogst nog tegen. Slechts in de Betuwe komen op het zand goede percelen voor. In Zeeuw-Vlaanderen is het gewas practisch mislukt. De handelsgewassen hebben algemeen m kwaliteit van de natte zomer geleden. De gunstige ontwikkeling van de hak- vruehten na de aanvankelijke achterstand £i°h ook in de maand Augustus voort. Dank zij de hoge opbrengsten van net vroeg gerooide pootgoed en de vroe ge aardappelen wordt de staftd in Noord Groningen, de Betuwe en in Zuid-Hol- Land op het veen zelfs tot zeer goed be- oordeeld. Elders is de stand goed be halve in Zeeland waar de stand slechts vrij goed is. De groei van alle soorten weiden is zeer gunstig, zodat er mag worden gere kend op volop veevoeder. Er is overal veel gras, in Zuid-Holland zelfs overda dig. Op vele plaatsen wordt dan ook ge kuild en de grasdrogerijen werken, o.m in West-Overijssel, op volle capaciteit. Op enkele plaatsen werd- reeds een goede tweede snede hooi gewonnen Ook de klavers en de lucerne vertonen een gun stig beeld; in Noord-Friesland munt de lucerne uit. en de rijkspolitie haalde hem uit de put arresteerde hem. De brandweer van Bocholtz wist brand spoedig meesteir te worden. De toestand van de beide slachtoffers, die in h'et ziekenhuis te Heerlen zijn op genomen, is zeer zorgwekkend. Waar thans in verband met de troon- wisseling veel gesproker wordt over am nestie, menen wij goed te doen, gezien onze lange ervaring als geestelijk verzor ger van politieke delinquenten, enkele punten naar voren te brengen, die de wenselijkheid van amnestie belichten. De te lange detentie, vaak onnodig, heeft een zeer nadelige iijvloed gehad op het gezinsleven, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. De niet snel verlopende berechting is in vele geval- ler oorzaak geweest van verwijdering tussen man en vrouw en in sommige ge vallen van die aard, dat vele huwelijken onherstelbaar stuk zijn. De kampen, die destijds werden inge richt, hadden, afgezien van de afzonde ring, o.m. tot doel de daarin verblijvende, politiek ontspoorden tot het juiste inzicht terug te voeren. Naar ons inzicht is deze doelstelling ten enenmale mislukt doordat men in de aanvang niet tactisch genoeg is opgetreden en later door het langzame tempo van de berechting en dus rechts- Employe's van de „Zweeds-Amerikaanse Scheepvaartmaatschappij" hebben beves tied, dat de consul-generaal der sovjet unie te New-York. Jacob Lomakin. die niet meer in Amerika gewild is onge veer zes weken geleden (dus voordat ce regering der V. S. Lomakin's geloofsbrie ven nietig verklaarde en aan de sovjet regering verzocht hem terug te roepen) passage had besproken. Zoals bekend schuldigt de regering der V. S. Lomakin van onbetamelijk optreden in de zaak- Kasyenkina. onzekerheid de geestelijke gesteldheid der in de kampen verblijvenden verkeerd werd beinvloed. Toen de berechting later in wat sneller tempo, jammer genoeg nog niet snel ge noeg, werd doorgezet, zijn er in veel ge vallen straffen opgelegd, waarbij met de gezinsomstandigheden van de betrok kene in het geheel geen rekening werd gehouden. Waar bij de bepaling van de strafmaat werd gelet op de gepleegde feiten, werd aan de gezinsomstandigheden geen aan dacht besteed. Hoevelen waren er niet, wie r.a de bevrijding alles werd afgeno men en wier gezin nadien van een kleine ondersteuning moesten leven. Het werd vaak zó, dat niet de veroordeelde, doch zijn gezin het zwaarst werd getroffen dooi de maatregel hem opgelegd. Doordat toezeggingen werden gedaan van snelle berechting en eventuele ver vroegde voorwaardelijke invrijheidstel ling. die steeds weer bleken niet te wor den doorgezet, verloren de politieke de linquent het vertrouwen in de leiding en werd hun uitzicht en lat van hun huis genoten steeds minder hoopvol, zodat 'n evenwichtig herstel wan goede inzichten zeer werd bemoeilijkt. Nog steeds bevinden zich ruim 4000 mensen in de diverse kampen, die nog niet veroordeeld zijn en maar in onze kere afwachting ieven De meesten van hen wachten nu al ruim drie jaar op hun berechting Het laat zich begrijpen, dat dezulken, die tot heden nooit iets over hun zaak hoorden en alle pogingen tot een voorwaardelijke invrijheidstelling zagen mislukken, zeker niet in een ge steldheid leven om vertrouwen te hebben in de maatregelen, die hun inzichten moeten verbeteren. Het is onze overtui ging, dat heel veel goede bedoelingen van de gedetineerden verstikt zijn door te lange afzondering, te grote rechtson zekerheid en te veel gedane toezeggin gen, die niet zijn uitgevoerd. Gevangen zijn is erg. Weten, dat het gezin in uiterst moeilijke omstandighe den leeft is erger. Maar in onzekerheid leven, Wanneer er een eind aan komt, ts het ergste. Dat alles maakt de toestand in de kampen er een van onrust en ver bittering. Het „Sursum Corda" voor de politieke delinquenten is thans steunende op de aloude traditie bij grote gebeurtenissen om de troon, op amnestie Moge deze hoop voor velen nu in vervulling gaan en een recht vorstelijke amnestie hun deel zijn, waardoor talrijke gezinnen weer verenigd worden en velen zich weer kunnen wijden aan het welzijn van hun gezin en medehelpen aan de ombouw van de maatschappij. - PATER COMMANDEUR Te Cuiemborg constateerden de genees kundigen een geval van nekkramp bij een 10-jarig kind. Nadat men voorzorgen tegen eventuele uitbreiding van deze ge vreesde ziekte genomen had, is het kind naar het ziekenhuis te Tiel ver voerd. Tot nu toe zijn geen nieuwe ge vallen gemeld. (Van onze correspondent). Het prachtige landgoed „Kareol" te Aerdenhout wordt deze maand bewoond door 120 invalide oorlogsslachtoffer tjes. die hier in twee groepen, resp uit Noord- en Zuid-Nederland, veertien da gen lang een gratis vacantie genieten Dit is mogelijk gemaakt door de goede zorgen van de Stichting .Het vierde Prinsenkind" in samerswerking met de Ned. sectie van de ..Foster Parents Plan for War Children Inc." te Amster dam, het Ned. Rode Kruis en tal van sociale organisaties; We zijn in dtgelegenheid geweest een vacantiedag met de kleinen mee te maken. Het was echte kindervreugde, die wij op deze dag aantroffen Er wordt dan ook veel gedaan om de dikwijls ernstig invalide jongens en meisjes wat levensvreugde te schenken Stil neerhangende vlaggen, die van het eerste, ijl doorbrekende ochtend licht haar kleur herkrijgen: het rood en wit en blauw, dat zich straks blij weer spiegelen zal in de ogen van een thans nog slapend volk, een eerste tram in de lege straten; een melkwagen, die een zaam over de Amsterdamse keien ratelt. Een oud huis aan een nog oudere gracht. Rustig sluimeren de bewoners. Geluidloos glijdt de blik van de camera door een nog verlaten huiskamer en blijft even, ontroerd, gevestigd op de beelte nis van Haar, die is de moeder van haar volk, de Moeder des Lands. Voor Neder land gaaf een schone Oranjedag aanbre ken. Mei deze suggestieve beelden opent Moeder des Lands", de jubileumfilm, waarvoor A. Koolhaas in opdracht van Polygoon-Profilti het scenario schreef en welke tijdens de komende feestdagen in de Nederlandse bioscopen zal worden vertoond Een veelbelovend begin. Onophoudelijk glijdt-de camera voort, onrustig, haast onzeker, alsof zij iets zoekt, iets, dat zij niet zal vinden, in de korte spanne tijds nog geen half uur welke haar is toegemeten om vijftig jaren zegenrijke regering uit te beelden Vijftig jaren uit het wei bestede leven van een vrouw, die haar volk voor ging en be moedigde in tijden van gevaar en onder drukking, die het troostte en opbeurde in tijden van rampspoed, die het in vrede leidde naar welvaart en geluk en die bij het aanbreken van haar levensavond uit haar liefde tot haar volk de kracht putte om de grondslagen te helpen leggen tot Oerstei en opbouw van een nieuwe toe komst. Is het wonder dat de makers van deze film er slechts zeer ten dele in zijn ge slaagd in zulk een kort tijdsbestek een zo vruchtbaar en veel bewogen leven uit te beelden? Ligt hef niet evenzeer voor de hand, dat zij vervielen in de fout om in het van hoofdzaak datgene te tonen, wat sterkst in het geheugen ligt: de tiii bezetting en koninklijke ballingschap met verwaarlozing van de vele gelukkige jaren van arbeid en voorspoed, helvaart en cultuur, die de Landsmoeder met haar volk heeft gedeeld? Het aantal geschikte historisch-documentaire opnamen, Het welk tot dit laatste ter beschikking stond was uiteraard gering, maar juist hier hadden de makers scheppend werk kun nen verrichten. Niettemin heeft deze poging om zich door middel van de film te bezinnen op de grote waarde van het Huis van Oranje voor ons volk, ontegenzeggelijk haar ver diensten. Met enkele beelden van de landwinning en van de arbeid op het veld wordt de rustige, vastberaden ar beidzaamheid van ons volk vastgelegd. Een jongen, die onder de tinkelende to nen van een carillon hunkerend van een kerktoren uitziet over de wijde zee, ka rakteriseert de vroomheid, godsdienstzin $n de ondernemingslust van Nederland. Ontroerend op zich zijn de documen taire opnamen van de terugkeer der Ko ningin in het Zuiden van ons land, maar zij missen de bezielende beeldwisseling, welke slechts mogelijk wordt door een bewust gerichte camera, zoals aan het slot vati deze sympathieke en beziens waardige film, wanneer alom de ramen opengaan voor het hijsen van de vlaggen, die het grote feest van de Moeder des Lands inleiden. De door Ph. Bloemendaai gesproken tekst van Koolhaas mist wei eens de een voud van het waarachtige en heeft daar door soms ietsgezochts. Van de film, welke gisteren voor een aantal genodigden is vertoond, is reeds een 15-tal copieën naar Indonesië verzon den, terwij] zij ook op een 40-tal plaatsen voor de Nederlanders in het buitenland zal worden vertoond. F. Zondagmiddag kwam de conferentie van vertegenwoordigers der deelstaten in plenaire, doch gesloten zitting te Bandoeng bijeen ter bespreking van het wetsontwerp op de bestuursvoorziening in Indonesië gedurende de overgangs tijd. De leiders der deelstaten, de zoge naamde conferentie voor federaal over leg, welke ook de resolutie van Ban doeng opstelden, waren eveneens aan wezig en hadden reeds in de ochtend uren van Zondag de schets van het wetsontwerp bestudeerd De besprekin gen zullen, naar verwacht wordt, in elk geval beëindigd zijn vóór het vertrek van de jubileum-delegatie naar Neder land. Het ltgt in de bedoeling het voorlopig advies, dat de conferentie zal uitbrengen, in Nederland te bespreken in dit ver band is het mngeliik. dat een aantal leien van de conferentie van Bandoeng, dat niet deel uitmaakt van de jubileum-dele gatie, na afloop van de jubileumfeesten naar Nederland zai vertrekken Aneta's speciale correspondent in Ban doeng verneemt, dat de schets van het wetsontwerp voorziet in: a Een federale regering; b. Een kabinetsraad; c. Een federale raad: d. Federale volksvertegen woordiging. Gisterochtend in de vroege morgen uren vertrok wederom een delegatietrein naar Djokja. ditmaal echter alleen met republikeinen, te weten ongeveer 50 le den en adviseurs van hun delegatie Van de (gden der commissie van goede dien sten-en van de Ned delegatie is niemand vertrokken De C V G D handhaafde haar reeds eerder genomen besluit om de vzrplaatsing van de conferentie een weeN uit te stellen, aangezien men blijkbaar noa geen zekerheid had betreffende de bruikbaarheid van -het vliegveld van Djokja. en te bereiken, dat zij zich niet minder voelen dan andere kinderen. Het dagje „kampleven" dat geleid werd door de katholieke verkennerscommissaris E. See- bregts, bijgg#aan door aalmoezenier pater ReijndCTs en een hele staf van medewerkers, bevatte alle genoegens, die in staat waren een gezonde rode kleur op de wangen van de kleinen te toveren. Des ochtends vroeg was er een Mis in de geïmproviseerde kapel voor de katholieke jongens en meisjes en daarna kwam er een dag van spel, speur tochten en gezang, die voor de jeugd wel onvergetelijk moet zijn geweest. Ook excursies en uitstapjes staan op het programma. Zo gaan de kinderen soms per touringcar naar Schiphol of Zand- voort waar zij door diverse instanties worden onthaald. Het is een mooi werk .dat voor deze kleinen gedaan wordt en voor het wel slagen er van komt een compliment toe aan ai degenen, die zich op de een of andere manier belangeloos voor de klei- nén verdienstelijk maken en daar hun eigen vacantie voor overhebben. Men is er in geslaagd de kinderen uif de huiselijke zorgensfeer over te plaat sen naar een sprookjeswereld, waar zii zich eikaars gelijken voelen, vriendjes en vriendinnetjes verwerven en hun lichamelijk letsel voor een wijle volko men vergeten. Jaarlijks is er voor dit werk van naas tenliefde twee ton nodig. Zij, die wil len medewerken aan het scheppen van vacantievreugd voor deze kinderen kunnen op het giro-nummer van de Stichting 477800 hün bijdrage storten. Als een goedige rijnaak achter een kittige sleepboot koersten Roerganger en ega dezer dagen door de Houtrust- hallen op bezoek bij „De Nederlandse Vrouw van 1989-1948". Tenslotte is het huwelijk een kwestie van geven en ne men et\ dus had ik me voorgenomen maar eens met een onverstoorbaar hu meur de vele trotse uitlatingen van vrouwlief te „nemen". Eerlijk gezegd, het bezoek viel vrijwel geheel mee. Vrijwel betekent dan. dat Roergangster al spoedig een wat bittere opmerking moest maken. Bij de woning en keukenstands vroeg ze n.L of er nog een speciale excursie voor het hele De partement van Wederopbouw was Na tuurlijk bestrafte ik haar met de ver maning, dat vrouwen beter niet een minister onder de loupe moeten gaan nemen; tenslotte moet je daarvoor kun nen analyseren! Echt vrouwelijk liep ze vanzelf heel achteloos langs een stand, waar ik bleef staan. „De vrouw in de politiek" zei de gids en nooit heb ik zo iets nietszeg gends gehoord en gezien. Inhoud, bete kenis en omvang waren vrijwel nihil. Bijzondere activiteit, opmerkelijke be langstelling en verblijdende verbeterin gen bleken niet. Mijn Eva, heel geniepig op de stand attent gemaakt, antwoordde (net als alle andere Eva's waarschijn lijk): „Hoor 'ns, politiek is mannenwerk. Ik heb wel wat beters te doen". Tja, zo zijn de wel lieve, maar toch ook wel domme vrouwen. Ze begrijpen er niets van, dat het werkelijk steunen van de man in dat opzicht nog volkomen ontbreekt. Nooit zullen ze het willen toegeven, maar een feit is, dat de man, die door zijn vrouw of verloofde poli tiek wordt gestimuleerd, een hoofdprijs uit de loterij heeft getrokken. Het huishoudboekje heeft waarschijn lijk nog geen vrouw gezien als een weer spiegeling van de politieke koers, welke het schip van staat heeft ingeslagen. De argeloze vuurvreter, die enkele avonden per week studeert of vergaderingen bezoekt, om zijn politieke wapens te scherpen, krijgt nog maar al te vaak voor de voeten geworpen, dat hij nooit thuis is of mee wil op visite. Maar er is nog hoop, dat de vrouw ook nog eens over een politieke eman cipatie zal kunnen spreken. Misschien is er over 50 jaar weer een tentoonstel ling, b.v. „De Nederlandse vrouw van 1948-1998". Dan zullen de jonge vrouwen van nu met hun inzendingen moeten komen om de grote hallen vol te maken. Zal de politieke stand een luidere taal spreken? Zal Roergangster dan alleen nog maar haar opbouwloupe hoeven te gebruiken? ROERGANGER Door nog niet met zekerheid vastge stelde oorzaak, maar vermoedelijk door het uitwerpen van gloeiende kolen uit een locomotief, geraakte, zoals wij in een deel onzer editie gisteren meldden, het houten wegdek alsmede de houten biels, welke onder de rails van de spoorbrug te Cuiemborg zijn gelegen aan het branden De hevige rookontwikkeling liet de brand' in het begin ernstig aanzien doch toen de brandweer uit Cuiemborg was gearri veerd, kon met de moderne spuitinrich- ting de brand, welke door de wind werd aangewakkerd, vrij spoedig worden ge blust. In de treinverbinding Amsterdam 's-Hertogenbosch ontstond enige vertra ging, doordat op enkel spoor moest wor den gereden. De bevoegde plaatselijke autoriteiten alsmede die van de Neder landse Spoorwegen stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Dit is niet de eerste maal, dat een brand op het wegdek van de brug uitbreekt. De goederentreinen, die de steile helling op moeten, gebruiken veel energie. Het verlies van gloeiende kolen veroorzaakt dan bij droog weer een krachtige wind, soms brand. Thomas Headen, plaatsvervangend directeur van een afdeling van de Ame rikaanse inlichtingendienst, die Zondag op de Potsdammer-platz door politie uit de sovjet-sector gearresteerd was, is Maandag weer vrijgelaten, na een en twintig uur in hechtenis te zijn geweest Enige tijd geleden is de opleidings school voor de Belgische militaire lucht vaart bij St. Truiden door brand groten deels vernield. Naar de Belgische pers meldt, hebben de Nederlandse luchtvaart autoriteiten België in verband daarmede .verzocht een commissie naar Nederland te zenden om na te gaan, op welke wijze Nederland hulp kan verlenen voor wat betreft technisch onderwijsmateriaal. Ook de Britse luchtvaartattaché te Brussel heeft zijn medewerking toegezegd. In onze Gongslag van Zaterdag hebben we als-onze zienswijze verkondigd, dat in woord, gebaar en houding achting voor de mens en zijn omstandigheden eerste voor waarde was voor productie, productiviteit en arbeidsvreugde in eenr onderneming. Te dien aanzien zijn ook op 't vierdaag se congres der K.A.B. te Voorhout- harde noten gekraakt. Het is inderdaad ook juist, dat alle leidinggevendt instanties in een bedrijf in hun functie aparte kwali teiten van hun persoon moeten bezitten, willen zij werkelijk op de naam leider aanspraak kunnen maken. Hoe schadelijk voor productiviteit en arbeidsvreugde een verkeerde houding kan zijn, demonstreert een publicatie in ..De Waarheid". Dit blad ontving een ernstige klacht van een aantal ambtenaren van df Rijks verzekeringsbank Wij citeren: In wanhoop wenden wij ons tot U Wij. dat zijn enige oudere ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank in de Apoliolaan te Amsterdam. Wij schrijven deze brief anoniem Dat is niet zoals het behoort, maar wij durven onze naam er niet onder te zetten. Wij zijn alien ambtenaren met vele dienstjaren die de toestand van voot j de oorlog hebben ïeegemaak' en die I niet vergeten zijn. i Door de afdelingschefs «wordt mo menteel weer een systeem ingevnord van jagen en jachten. Verplicht over werk is schering en inslag, ook bij onze collega's in de Lutmastraat. Je bestaanszekerheid hangt aan een zijden draad; bij de jongere arbeids contractarbeiders wordt gedreigd mét ontslag wanneer er een fout gemaakt wordt. Met verhogingen en bevorderingen wojjdt hier hoogst willekeurig omge sprongen. Op alle mogelijke manieren wordt je te kort gedaan door de afdelings chefs. wanneer zij het niet op je be grepen hebben, zonder dat je er iets tegen kunt doen. Nogmaals wij moeten deze brief anoniem schrijven. Wanneer ze wisten wie u deze klachten bekend maakten, volgde onherroepelijk ontslag. Veel commentaar behoeft van deze plaats niet te worden toegevoerd ,.A«- beid in een bedrijf be'ekent- an noa!: ken, moe worden in hoofd en ledemtlen", schreven we Zaterdag Er is de'halve geen sprake van een suggestie, dal we de werkers „in de watten" willei leggen. Wel pleiten we opnieuw voor het schep pen van arbeidsvreugde. Doch deze scheopingskunst eist het aanstellen van chefs die naast vakmanschap persoon- iriVc j 'iteiten bezitten het leiderschap 4 o HENK VAN DER MAZE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1