Nieuws uit STAD en OMTREK Voorboden voor 't nieuwe seizoen Bedrijfsgemeenschap geen utopie Sclioololyinpiade begonnen typerende Toetsstudies Nederland houwt kathedralen nog De doos dokter Sila MISDAAD IN AMERIKA bij K.A.B. bewezen door ondernemer m Kapelaan A. v. Houten jubileum-film Amerika wil preferenties invoeren PAGINA 3 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 BREDERODE OPENT HET TOCH MARKT IN BEURS K.V.B.-NIEUWS Deelneming van het défilé COLLECTANTEN MILITAIRE FONDSEN ZUUR 2 FIETS GESTOLEN MED. VRACHTENMARKT ONVOORZICHTIG POSITIES TROEPENSCHEPEN NEDERLANDS SUCCES OP DE FESTSPIELE IN SALZBURG GRONDWETSPLAN VOOR WEST DUITSLAND (Van onze speciale verslaggever) Ontelbaar zijn de problemen die men ontmoet bij het doorgraven van de sociale kwesties en wanneer de arbeider ze dan gaat toepassen op de warme praktijk, vraagt men zich af, hoe men alles in het vat zal gieten. De vurige K.A.B.-man schijnt evenwel voor niets terug te deinzen: wat komen moet, moet komen en de nog jonge geschie denis van de Arbeidersbeweging geeft wel degelijk hoop. BURGERLIJKE STAND ^OVERLEDEN^rAug: W.' M. v. Asten 62 j. vr. v. P A Kloppers, Dr Noletstr. 1. GOEDE PARTIJEN Waar blijven de supporters? OPENLUCHT-THEATER Gekeeld nle- rilucuul te zijn. VLIEGBEFERKING BOVEN AMSTERDAM Tijdens de feesten DIRECTEUR A. O. A. OA'S LAND IN HET PROLETARIAAT ONDERUIT Handschriften in de Vaticaanse Bibliotheek vermelden aan doenlijke verlialen over de wijze, waarop sommige katnedialen in de middeleeuwen b.v. die van Chartres tot stand kwamen. De oude kathedraal van dat Normandische stadje, een heilig dom van Maria, was verbrand en het volk beschouwde dat als een straf van God. Het haastte zich om het kwaad te herstellen. De mensen onderbraken hun eigen werk en trokken naar Chartres om daar persoonlijk aan de herbouw van de kathedraal mede te helpen. Grote heren liepen naast burger mannetjes in het tuig en vervulden de taak van trekdieren; adellijke vrouwen hielpen de kalk bereiden en zorgden naast boerinnen voor de maaltijden van de werkers aan de kathe draal; allen stelden zich zonder morren onder de bevelen van de bouwmeesters om hun aandeel in die geweldige uiting van godsverering te dragen. Meest begunstigingsclmisule voor Duitsland door - WALTER L GEBAUER GOEREE-OVERFLAKKEE Elke dag, dat Augustus nader tot zijn einde komt, wijkt ook de lusteloze tijd voor verenigings-activiteiten. Alle ogen richten zich op het programma, dat de diverse culturele verenigingen ons gaan voorzetten. Brederode, ongeduldig om oude suc cessen in het nieuwe seizoen te vervol gen, opent de rij op 29 Augustus, Zondag a.s. dus, met een Cabaret-avond. „De brand in de jonge Jan" staat "P het programma naast andere attracties, waarvan het Oranje-bal wel een voornaamste is. d Van nog meer belang achten 1 aankondiging voor Zondag 24 Spreken bver het toneel i" dienstjan liturgie is teruggaan naar d i.r V.» he, het aangedur rozenkrans-stuk op fn^edrMven^oor Herman Divendal. De Gildezangers, o.l.v. Pater Martin verlenen hun medewerking hieraan. Bij voorbaat alle hulde voor deze daad. "Wij sluiten ons aan bij de wens uit de folder „wij hopen met dit spel een Ka tholiek-culturele daad van betekenis te stellen"- In ieder geval geeft Brederode blijk te beseffen waar de wegen der vernieuwing lopen. De vastenavond zal „Betje regeert" brengen. Het zal dienen ter inleiding van het traditionele bal. Op 29 Mei wordt het heizoen besloten met „De Firma Adam en Eva", een Amerikaans blijspci. Het vorig jaar werd begonnen met het zingen van volksliedjes tussen de bedrij ven door. Dit originele idee had alle recht van bestaan en wordt dus dit jaar als vast nummer op het programma ge bracht. Dat dit 4e seizoen een waardige voor loper moge zijn op het Eerste Lustrum seizoen 19491950, waarbij van stijgen de acteer-prestaties en stijgend begrip van dienstbaarheid in het geheel van ons Katholieke Gemeenschapsleven spra ke zal zijn. Naar wü vernemen, zal er in de Beurs toch een Oud-Hollandse Markt j worden opgebouwd, die voornamelijk j in beslag genomen zal worden door j de winkeliers van de Dam. Nadere J bijzonderheden hopen wij spoedig S te kunnen geven. De Katholieke Vrouwenbeweging doet mee aan het Défilé ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina. Alle leden van de K.A.V. en Vrouwen gilde Worden uitgenodigd deel te nemen aan het défilé op Maandeg 6 Septem ber a.s. De opstelling geschiedt op de Vlaardingerdijk tussen Aleidastraat en Nieuwe Haven om half 7. Men wordt verzocht stipt op tijd te zijn. Zoals wij reeds melden, zal er Za terdag 4 September een collecte wor den gehouden ten bate van de Gezamen lijke Militaire Fondsen. Wij schreven toen, dat men zich voor inlichtingen kan wenden tot de heer Mak, Willem de Zwijger laan. Intussen is bekend gewor den, dat men zich beter kan aanmelden aan het Bureau Nieuwstraat 26 (Mili taire Zaken) van 's morgens 8.30-12 uur en 's middags van 13.30-14.30 uur. Voor de tweede keer in korte tijd werd ingebroken in de viskraam, welke op de hoek. van de Singel en Broersvest de hartige waren aan de flauwe man brengt. Een pot met augurken werd meegenomen Later werd deze, geopend en ten dele geleegd, gevonden op de Gedempte Baan. In de Klaaswaalsestraat werd de fiets van v. d. L. gestolen. Hoofdinspecteur L.O. in het bisdom Haarlem Z.H. Exc. mgr. Huibers heeft ais op volger van de zeereerw heer J. Nolet benoemd tot hoofdinspecteur van het R.K. Lager Onderwijs in het bisdom Haarlem de zeereerw. heer A. J. C. van Houten, thans kapelaan aan de St, Jo- s--phparochie te Rotterdam. Ook in de functie van voorzitter der Rotterdamse Vereniging voor Katholiek Onderwijs te Rotterdam zaï hij rector Nolet opvolgen. ROTTERDAM, 23 Augustus 1948 vaarwerk: 205, 165 en 115 ton kolen den Haag; 125 ton kolen de Steeg; 200 ton id. Cuijk a. d. Maas; 250 ton id. Lent; 330 ton id. Dordrecht; 500 ton id. Budel 2 S.); 104 ton mais Hoogezand; 187 ton id. Maashees; 183 ton id. Maarssen; 87 ton id. VVage- ningen F. S.;- 950 en 650 ton papierhout liggen-varen; 70 ton ijzer den Haag; 240 ton meel Amsterdam; 160 ton zakken Krommenie: 2 X 125 ton fosfaat Behringen; 130 ton meel Hengelo; 1000 ton fosfaat Sas van Gent; 100 ton sulfaat Arnhem; 500 ton suiker Stampersgat; 130 ton meel Ravesteni De invalide fitser v. d. reed op de Nieuwe Maasstraat voor Bus M. Hij wil de de Zwartewaalsestraat inrijden, gaf daartoe richting aan en sloeg onmiddel lijk af. De bus zat hem te dicht op de hielen en reed hem aan. v. d. "E. viel en klaagde over pijn in zijn heup. Waterman, op reis van Batavia naai Rotterdam bevond zich 23 Augustus in de Roode Zee ter hoogte van Djeddah In het kader van de Festspiele te Salz burg vond ook een concours voor jonge musici plaats. Om aan dit concours deel te nemen maakte Anton Cleiren uit het West Brabantse grensplaatsje Putte een reis van tweemaal anderhalve dag naar Salzburg, Waar hij nog geen volle 24 uur verbleef. Cleiren was de enige Neder lander die aan het concours deelnam. Hij behaalde 88 van het maximaal te behalen aantal van 90 punten. Het concours be stond uit de onderdelen directie, theorie ep vioolspel. Cleiren verwierf zich ook in België reeds goede naam en enige tijd geleden werden vier door hem gecom poneerde liederen door de Engelse Ar thur Rank-filmmaatschappij aangenomen voor de nieuwe film „Songs in the moon light". Het eerste ontwerp van een grondwet voor een federatie van Duitse staten (Bund' Deutscher Laender) is gisteren voltooid door een commissie van deskun digen uit de elf West-Duitse regeringen. Het ontwerp, dat 300 pagina's beslaat, zal aan de West-Duitse constituerende ver gadering worden voorgelegd, wanneer zij begin September te Bonn bijeen komt. Het ontwerp laat de deur open voor eventuele deelneming door Oost-Duitse staten. Het voorziet in een twee-kamerstelsel. Een rechtstreeks gekozen parlement zal 400 leden hebben, plus 30 vertegenwoor digers voor Berlijn. De federale raad zal worden samengesteld uit afgevaardigden van de regeringen der staten. De grootte van de delegaties varieert van 1 tot. 3 leden, al naar gelang de grootte van de staat, Berlijn zal twee leden kunnen af vaardigen. Maarschalk Sokolofsky, de Russische opperbevelhebber in Duitsland, heeft besloten, de gemeenteraadsverkiezingen in de sovjet-zóne, die in October zouden worden gehouden, dit jaar niet te laten plaats - vinden, doch gelijktijdig met de landdagverkiezingen, op een nog niet vastgestelde datum in de herfst van 1949. In de ouderdom van 69 jaar is te Nieuw Namen overleden pastoor F. Vermeulen. Onder grote belangstelling vierde hij in Mei 1944 zijn zilveren pastofaat, GEBOREN Aug. 1948: 21 Jannetje d. v K. Akkerman en N. Leuman, Morse straat 33 22 Jacob z v A. Vellekoop en J Burger, Tuinlaan 70, 21 Ferdinand z. v J A. Verschuilen en M. Bakker, Dr. Noletstraat 1; 22 Petronella M d v A. M. de Raaij en C M S M van de Water, v Leeuwenhoeckstr. 26; 21 Aardje d v. C. M Friedrich en J v Pelt, Dr..Nolet- str. 1, 23 Jan z v M. Ligtermoet en J v. Wiinen, Nassaulaan 75; 22 Maria A. d J" J Scholte en A. H. Feijen, Sw«na^> riamsimrel 5 21 Cornelia M. W. a v J Schop en M Oprei, Eendrachtsstraat 30; 21 René z v A. C. Koremans en J. A. Gisterenmorgen zijn op terreinen aan de Laanslootseweg de eerste wed strijden gespeeld in het kader van de door de Fa. Schrijver georganiseerde schoolvoetbalwedstrijden. De jongens ble ken de gelegenheid tot vacantie ontspan ning dankbaar aan .te grijpen, want er werd flink gevoetbald. Men herkende aanstonds de geroutineerde club-spelers, die al over de nodige bal-contröle en listigheidjes beschikten.. De krachten van de diverse scholen liepen nogal wat uiteen. Twee moesten door strafschoppen als winnaars worden In een van zijn vorige studies bracht Typer het plein voor de Aula van het Stedelijk Museum op het tapijt iets wat een hele vuile boel gegeven zou hebben, als het in letterlijke zin gebeurd was. Sindsdien is er een pracht van een vijver aangelegd, zijn latwerken als voor elkaar een achttiende eeuws prieel in getimmerd en wacht dit plein op de be wonderende blikken van verrukte voor bijgangers. Typer weet niet, of er meer nieuws gierigen in deze dagen zijn geweest, die eens gekeken hebben naar de monumen tale entree en de overvloed aan ruimte, die binnen de vleugels van het St. Jacobs- gasthuis geborgen ligt. In zijn verbeelding zag Typer tegen de muren van de vleu- tlgerwerken gebouwd. Van die steigerwerken, zoals men tegenwoordig bij scheepsbouw en kerk-restauraties ge bruikt en die in Haarlem en den Haaa bij grote openluchtuitvoeringen als trxbu ne werden opgesteld. In korte tijd zijn die Stevig in elkaar te zetten. Dat zou aan plaatsruimte opleveren: vijf rijen van 25 ter ene, vijf van hetzelfde aantal ter andere en 6 rijen van 40 aan de kant van de Hoogstraat. Dat zijn tezamen een kleine 500 plaatsen voor de vertoning van een open-luchtspel, waarvoor «kapel het decor en de trappen van de Aula met een deel van het plein ervoor ruimte vormen. t Reeds herhaalde malen is over h bouwen van een openlucht-the sproken. Volgens de laatste gegevens ,a er een komen op het terrein van vroegere manege in het Sterrebos. w weten niet hoe lang het zal duren eer liet aangelegd kan worden. Het snoeimes wordt in den Haag duchtig gehanteerd als het op begrotingsposten aankomt, die even buiten de bitterste urgentie-klasse vallen. Zouden we niet eens een proef kunnen nemen met het Museum-plein, omge vormd lot tijdelijk openlucht-theater. De accoustiek zal ei- waarschijnlijk niet slecht zijn, terwijl de entourage zeer aantrekkelijk gemaakt kan worden. Het mag misschien wat euvel lijken, om een vergelijking te maken met de kloostergang in Utrecht. Deze werd en kele jaren geleden geregeld gebruikt voor opvoeringen van Middel-eeuwse mirakel spelen en exempelen. Natuurlijk is het st- Jacobsgasthuis geen Gothische Dom- kerk. maar de ligging was umt veel ver- Schillend Rijverkeer is op de Hoogstraat toch verboden. Met enige survcillance is het mogelijk de vereiste rust ookm dit deel ervan te garanderen. Er k°r mogelijkheden, naar het Tyi komt. Dat hier bovendien uitvoei g üegeven kunnen worden door zang •s buiten kijf. Zij hebben hier een KlanK- bord als nergens anders, terwijl de iuog lijkheid bestaat om het plein volkomen van de straat af te sluiten en niettemin v'a de hoofdingang van het Museum toe gankelijk te maken. Wij geloven, dat ei in het plein van het St. Jacobsgasthuis ^gelijkheden liggen voor diverse cul turele manifestaties. "Wie waagt het Hls zanger of acteur op w treden op dit plein? Tvner meent, dat het een suggestie is, die niet zinloos genoemd kan worden. De dames moeten niet in koor gaan Protesteren, want Typer wil hen piet allen in het licht der verdwazing zetten, maar alle opgekropte woede over de kneusjes, die zijn huis-, tuin- of keuken schoonheidsgevoel heeft gekregen moet hij toch even luchten. Waar de rage vandaan is gekomen, weet alleen de Mode, maar er lopen hele Hoogstraat-kudden-aankomende, echte en pseudo-dames met een zwart lintje om hun hals; een lintje, dat vroeger privilege was van de meest rechtzinnige en aller- kerkse dames, die er in de verschillende categorieën van de verscheurde Christen heid plachten rond te lopen. De eerste maal, dat Typer het minder rechtzinnig en minder kerks zag, werd dat bandje gedragen door een dame met een zeer elegante New Look, geheel ge kleed, alsof het een officiële visite gold Dat stond. Alles aan deze dame was verfijning en verzorgdheid. Ook dat ene bandje, dat de Engelsen met „sophisticated" en wij met charmant eigenwijs zouden willen aanduiden. Die dame en al degenen na haar, die het bahdje maakten tot de „finishing touch" van haar toilet, wisten zich te kleden, óók al waren zij het voor werp van de lachlust van hele horden kijklustigen. Deze lachten zo lang als er weinig „durf-als" waren. Toen begon de dwaas heid; Inplaats van de toets,, die af maakt, werd dit bandje een halsband voor ieder, die modieus wilde zijn. Er liepen erbij in sandalen en zonder kousen,- die een halsband droegen als een diplomaat een Pet bij zijn officiële kleding. Steeds meer halzen werden omwónden met dit teken van gebrek aan zelfcritiek. Volwassen ames konden zich de luxe van deze c «mante eigenwijzigheid veroorloven itoonde echter zo weinig eigen j. n z? Bering gevoel voor ver houdingen, dat bij voorkeur de Hoov- straatjeugd de halsband draagt, lie boven m dikke ruige sokken gestoken benen. Wat een halzen! aangewezen. Dat was in de strijd tussen de Jan Ligthartschool en de St. Ber- nardusschool, die met 2—1 voor de eerste eindigde en tussen de Groen van Prinste- rerschool en de Savorpin Lohmanschool. die eerstgenoemde met 21 won. Zeer overtuigend -was de superioriteit van de Aloysiusschool over de Oranje Nassauschool, die met 60 het onder- liananschool en met 30 de Comenius- spit moest delven Met 40 bleef de Tho masschool de baas over de Prinses Ju- school B over de Dr dé Visserschool A De Theo Thijssenschool won met 10 van de Comeniusschool A. De wedstrijden zijn een goede voorbe reiding op het grote Jubileum-tournooi dat op 2 en 3 September zal worden ga- geven. Wel viel de belangstelling langs de lijn tijdens de wedstrijden tegen. D aanhang van de diverse Scholen mag wel wat meer kleur en kreten aan de wedstrij den brengen. Dat helpt tegelijkertijd de laatste dagen van de vacantie doorkomen. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat a.i. is in verband met de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin het gebied, omvatten de de bebouwde kom der gemeente Am sterdam en de buiten die kom gelegen onmiddellijke omgeving van het stadion gesloten verklaard voor de luchtvaart met alle burgerlijke luchtvaartuigen, met uitzondering van de luchtvaartuigen der geregelde luchtdiensten, voor zover deze hun normale route volgen en vliegtuigen van de Kon. Luchtvaart Mij en van de N V. Aero-Holland bij het uit voeren van rondvluchten, gedurende het tijdstip van 31 Augustus tot en mei September 1948. Generaal Harold R. Harris, vice-presi dent en algemeen directeur van de American Overseas Airlines, is gisteren met het flagship „Great Britain" ui! New-York te Amsterdam gearriveerd. Hij werd op Schiphol begroet door de heer Dubourcq, hoofd van de Atlantische dienst der K. L. M. Mr. Har-ïis is direct naar Den Haag doorgereisd, waar hij besprekingen zal voeren met dr. Plesman. Woensdag ochtend vertrekt hij naar Frankfort Men vecht nog met de theorie, zo zelfs, dat erkende en gespecialiseerde sociolo gen naar hun geleerde hoofden grijpen en zoals hier in Voorhout op de K A.B.- studiedagen herhaaldelijk voorkomt, met graagte suggesties aanvaarden van de zijde van de arbeider-practicus. De studie-methode hier gebezigd, ver loopt aldus: de inleider geeft zijn rede, les of cursus al naar eigen aard. Hierna volgt bespreking van de gerezen proble. men in groepen van ongeveer dertig per sonen, waarna iedere groep door één spreker de gerezen vragen en moeilijk, heden naar voren brengt, waarna de be- artwoording volgt. We kunnen consta teren, dat deze behandeling zeer vrucht baar is en de discussie een hoge vlucht neerht ondanks de kenmerkend gemoede lijke trant van deze dagen. De zorg om de mens in wording Maandagmorgen werd de serie lezingen vervolgd door de gastheer, Broeder Waltherus, overste van de Bisschoppe lijke Nijverheidsschool met het onder werp „Van kind tof arbeider". Hij gaf zijn visie op de mens in wording en diens groei tot arbeider. Na de gehele psycho logische en physische trap ,die het kind tot zijn 17e jaar bestijgt, met verve ge schilderd te hebben, besprak spr. de vraag: hoe het kind tot de keuze van een vak komt. Deze keuze wordt bepaald door aanleg, karakter en toevallige om standigheden, maar de ouders moeten door opvoeding en belangstelling met nauwlettende zorg voof deze keuze waken en hierbij het welzijn van het kind vooropstellen. De toevalligheid van de keuze kan voor' een groot deel uit geschakeld worden door de bureaux voor beroepskeuze en psychotechniek, waar van het nut in ruime mate bewezen werd en waarvan de cursisten met de in leider warme voorstanders bleken te zijn. De arbeider in de nieuwe samen leving. Een groot-industrieel, de heer Ch. Stulemeyer, sprak hierna over: ,.De ar beider in de nieuwe samenleving". Na de beslechting van de strijd om de sociale voorzieningen, gaat het nu om de vestiging van een sociale onder- nemingspolitiek over de gehele linie op christelijk fundament, zonder dualiteit tussen ondernemer en arbeider, die samen voor hun onderneming werken, niet voor zichzelf Terecht werden met het woord van Paus Pius XII de wantoestanden bij de arbeiders zelf gehekeld, die een eigen taak hebben om zich boven het proleta risch niveau te verheffen. Hier ligt een plicht voor de K.A.B., die niet mag ver sagen, hoe lang de weg ook mag zijn naar dezfe schijnbare utopie. Het onrecht, de arbeidende bevolking aangedaan, heeft evenwel zeer diép ingevreten en nog steeds bestaat een sterk wantrouwen. Na een diepgaande beschouwing over het proletariaat en de groei van de sociale verhoudingen tussen arbeid en kapitaal, trok spr. de conclusie, dat de verhouding tussen arbeider en onder nemer verder gaat dan een juridisch contract, maar tevens de sociale solidari teit moet inhouden. De vraag rest slechts hoe het aandeel en het risico tussen kapitaal, arbeid en ondernemer verdeeld dienen te worden. Hoe moeilijk dit ook te bepalen is, die nen als minimum-eisen voor de arbei ders gesteld te worden; bestaanszeker heid, welstand, werkgelegenheid en mede zeggenschap op sociaal en economisch gebied in de onderneming en het bedrijf. De principiële grondslag van de mede zeggenschap was volgens spr. het ver- antwoordeljjkheidsbeginsel, niet het ge meenschapsbeginsel daar dit nog niet voldoende ontwikkeld is. Zij komt tot stand in de onderneming door kernen en ondernemingsraden en in 't bedrijf langs de weg van de bedrijfschappen. Zij houdt in; een mede-praten, mede weten, controle achteraf en conclus es voorstellen aan de direct-verantwoorde- lijke leiders.. De doelmatigheid en tie juiste verhoudingen, aldus spr., eisen, dat de ondernemer het laatste woord houdt krachtens zijn hoogste verant woordelijkheid en zijn recht als zelfstan dig werker. Afgezien van alle sociale en moreie overwegingen noemde spreker dit pro gram een dwingende eis voor een goe de, juiste en hoge productie en achtte het dus ook materiëel geboden. De Hollandse Kunstzijd Industrie Dat dit geen utopie is, staafde hij met een doorslaand bewijs uit de practijk, n.l. bij de Hollandse Kunstzijde Indu- 'strie, waar deze beginselen volledig in practijk worden gebracht. De tekening van deze constellatie, die hier niet weer te geven valt, maakte op de ademloos luisterende cursisten de indruk van iets ongehoords en ongeloof lijks. De revolutie ten goede is mogelijk en om alle misschien nog bestaande vrees weg te nemen, geven we hier de slot-conèlusie van de heer Stulemeijer letterlijk weer: „Er dient gebroken te worden met de gedachte, dat het arbei dersprobleem vandaag nog in de aller eerste plaats is een loonprobleem of een van min of meer „bevaderen of be moederen" van de zijde van de onder neming. maar dgt het gaat om de per- soonlijkheidswaarde van de hand- of hoofdarbeider als mens, waaraan de ge hele maatschappij, maar hij zelf niet t minst, al zijn krachten voor de verkrij ging, instandhouding of verbetering zal hebben te geven". ?ulk een persoonlijke medewerking aan de bouw van een kathedraal of grote kerk wordt var de katholieken in deze streek tegenwoordig niet meer gevraagd maar de middeleeuwse offervaardigheid en ijver, waarvan Neerlands katholieken bij voorkomende gelegenheden telkens weer blijk geven, tonen, dat voor hen Jé bouw van een kathedraal een even groie erezaak is als zulks voor hun midde eeuwse voorvaderen was en een zinne beeld van hun geloven en beminnen, van hun dankbaarheid en trots. Het was bij zijn gouden priesterfeest in 1894, dat Z. H Exc. Mgr Caspar Joseph Martinus Bottemanne de aanzienlijke feestgave, welke, de diocesanen van hei bisdom Haariem hadden bijeengebracht bestemde tot begin kapitaal voor de bouw van een nieuwe parochiekerk in de stad Haarlem en daarbij de bepaling maakte dat deze tevens de kathedraal van net bisdom Haarlem zou worden Moeilijk kan men zich nu nog het enthousiasme voorstellen, welke deze kathedraaibouiv in het bisdom Haarlem en in geheel Ne derland wekte. Hei was nauwelijks vijf tig jaar na net herstel van de bisschop pelijke hiërarchie en de oudsten onder de toen levende katholieken hadden zeil de Heilige Geheimen van de godsdienst nog moeten vieren in schuilkerken op pakhuiszolders of in onaanzienlijke ste gen. Van het hun in de Grondwet toege kende recht hadden de katholieken wel iswaar gebruik gemaakt om in tal van dorpen en steden de bekende waterstaat en neo-gothieke kerken te stichten, maat TYPER. De ouden van dagen, die zich reeds ongaven voor de vertoning van de film over het regeringsjubileum kunnen mor een Woensdagochtend tussen 10 en 12 uur' de plaatsbewijzen afhalen aan het Volkskoffiehuis, Lange Haven 33. Wij berichtten in onze vorige aankon diging. dat de minimum leeftijd 70 jaai was. Gebleken is, dat nog ^n.nencn vrouwen vanaf 60 jaar kunnen toegelaten. Zij kunnen de plaatsbewijzen tegelijkertijd in ontvangst nemen. 54. Het jacht „Snowicked" begon snel uit te groeien tot een enorm oorlogsschip, waarbij zelfs de grote kruiser van de Amerikaanse marine nog maar kinderspel was. Boven een ruim en ordelijk dek verschenen dreigende lopen van 30 cm kanonnen. Watervlugge mannetjes bewogen bedrijvig over het dek. Tot zijn verbazing zag Wicked dat hij in een admiraalspak was gekleed. Zijn zelfvertrouwen kende nu geen grenzen meer. Pralend stond hij op de brug van het indrukwekkend gevaarte. „Wicked wint op alle fronten", riep hjj vurig. Snop was iets bescheidener gekleed en had een streep minder op zijn mouw. „De doos van Sila weet ons beiden naar verdienste te schatten", riep Wicked. Snop, die ditmaal kennelijk overtroefd was. zweeg beschaamd. in de bouw van deze kathedraal zagen zij het symbool van hun eenheid en her wonnen kracht. Reeds op 15 Juni 1895 werd van bet bouwwerk de eerste paal in de grond ge slagen en op 2 Mei 1898 zag de ontwerper ingenieur-architect Jos Cuypers, het eer ste deel van zijn kunstwerk het pries terkoor met kooromgang en daaromheen gelegen kapellenkrans door de door luchtige Stichter geconsacreerd Er wgrd gul geofferd onder de bezie lende leiding van priesters en leken. Eec renteloze premielening van 300.000 in kleine coupures van zelfs 10 bracht óe. financiering van het werk binnen het bereik van bijna iedere beurs, maar bo vendien werden er bouwplaten van de nieuwe Sfnt Bavo verkocht tegen 2.50 en 1.25 per stuk. en „heipalen" en „Sint Bavosteentjes". Het weekblad „Sint Bavo" en ijverige zelateurs en zelatri- cen zorgden over het gehele bisdom, dat de geestdrift niet taande. Van 1902 tot 1906 verrezen het midden schip, de transepten, de koepel en de torens tot een hoogte van 23 meter en toen dit tweede deel gereed was, bleek er voor ruim één millioen gulden aan het monument te zijn verwerkt, een, ze ker voor die tijd, ongetwijfeld zeer respec tabel bedrag. Van 1927 tot 1930 werden de torens ge heel opgetrokken, kreeg de westergevel zijn portieken en loggia, en was de uiter lijke voltooiing van de ftieuwe Sint Bavo in 35 jaar tot stand gekomen. In de geschiedenis van kathedralenbouw is dit een zeer korte periode, want over de meeste grote kerken is veel langer ge bouwd: over sommige honderden jaren, andere werden nimmer voltooid. Zelfs de Notre Dame van Parijs had nog drie ge neraties nodig. Ook voor de stoffering, versiering en meubilering van Haarlems kathedraal zijn de katholieken als enke lingen en als leden van hun corporaties en verenigingen blijmoedig blijven offe ren. Thans na ruim vijftig jaar gaat Ne derland een nieuwe kathedraal te Utrecht bouwen en stellig zal de offerzin van de katholieken uit het- Utrechtse niet ge ringer blijken te zijn dan die van hun geloofsgenoten uit het Haarlemse dio cees. Want, zou men de bouw van de Haarlemse kathedraal kunnen beschou wen als de eerste robuste uiting van de rijpende kracht van het nieuwe room se leven na het herstel van de bisschop pelijke hiërarchie, de Utrechtse kathe draal, oprijzend in een tijd, dat de katholieken allerwegen in het economi sche politieke en vooral ook culturele leven van ons vaderland een vooraan staande plaats innemen zal dienen te getuigen van de voorspoed van de Katho iieke Kerk in Nederland in het midden van deze twintigste eeuw, en van de welstand, welke de sinds een eeuw vrij geworden katholieken door eigen krachT hebben bereikt. Zó ook verstonden d machtige gilden in de middeleeuwen hun kerkenbouw. De V. S. hebben op de conferentie der 22 landen, die de algemene handels- en tariefsovereenkomst van Genève hebben getekend, voorgesteld om de Westelijke Bezettingszones van Duitsland op voet van de zg. meestbegunstigingsclausule te behandelen. Voorts bepleitte de Ameri kaanse delegatie het verlener van de multilaterale tariefsconcessies, die deze 22 landen elkaar toestaan, aan de Weste lijke zones. Het voorstel de^ V.S. ontmoette krachtige tegenstand van de zijde van Tsjechoslowakije, het enige Oost-Euro- pese land, dat de algemene handels- en tariefsovereenkomst heeft ondertekend. Voorts heeft Amerika, onder wiens druk Groot-Britannië en andere landen het vorige jaar zich in principe bereid hebben verklaard de preferente rechten af te schaffen, aan de conferentie toe stemming gevraagd voor het invoeren ,'an deze preferenties voor bepaalde on der zijn mandaat staande gebieden in de Pacific. Bij het indienen van dit verzoek ver klaarde de Amerikaanse gedelegeerde, Leddy, dat zijn regering «bepaalde prefe renties wenst te verlenen aan de export van voormalige Japanse eilanden in de Pacific, die thans door de V. S. worden beheerd. Verder is het de bedoeling de export dezer eilanden, die vrijwel ge heel uit copra bestaat, zonder beperkin gen in de V. S. toe te laten, hetgeen vol gens Leddy een doelmatige wijze zou zijn om de inwoners dezer eilanden te helpen zonder de handel van andere lan den te benadelen. Naar Leddy mede deelde, bestaat de mogelijkheid, dat er een douane-unie zal worden gevormd tussen deze eilanden en andere onder Amerikaans toezicht staande gebieden. Het Amerikaanse verzoek werd ver wezen naar een werkcommissie. Men verwacht, dat de besprekingen van deze commissie in het bijzonder de belang stelling zullen hebben van Australië en Nederland. Australië beheert eveneens voormalige Japanse eilanden in de Stille Oceaan, terwij] Nederland middelen tracht te vinden om de copra-export van zijn door de oorlog verwoeste Indonesische ge bieden te herstellen. 47 J Waarschijnlijk nog minder, ant woordde Frank kalm. Nou,' dat is anders niet goed moge lijk, want minder dan niets bestaat niet, protesteerde Smith dadelijk. De chef detective schudde het hoofd. Mij is liet gelukt, enkele geheimen te ontdekken. Je weet. dat ik met Field samenwerk, nu. we weten bijvoorbeeld, waarom de oude de spinnen gekweekt heeft In zijn laboratorium hebben we een serum gevonden, dat hij aan de spinnen onttrokken heeft. Field heeft met dit goed proeven op dieren laten nemen en daar bij is gebleken, dat het serum dezelfde verschijnselen verwekt, als we bij de vijf mannen uit het warenhuis Bèllman heb ben gezien. Maar afgezien daarvan: ik denk. dat in de woning van Schireily nog de sleutel tot menig geheim te vinden is. Alles moet grondig onderzocht worden en dat zal ik doen. De commissaris knikte Als je dat denkt, Walter, verzoek 11; je, geen minuut te verliezen, want zó komen we gewoonweg niet verder. Hij' liet moedeloos zijn armen zakken. Frank glimlachte tegen hem. Hoofd omhoog, ouwe jongen De he mel weet, dat we wel heel andere vraag stukken opgehelderd hebben. Alleen moet men ons een beetje tijd laten. Leon Schi reily had weken of zelfs maanden te zijner beschikking, om zijn schurkachtige plannen te ontwerpen en uit te werken. Het is dus geen wonder, dat wij nu met binnen een kleine week ons aoel berei- ken. Ik ben er zeker van, dat we die schurk eens zullen vangen. De commissaris wiegde twijfelend zijn kaal hoofd heen en weer, maar de uit drukking van zijn gezicht bewees toch. dat zijn stemming iets verbeterd was. Natuurlijk, je hebt toch gelijk, Wal ter elk ogenblik kan er een verande ring intreden, en ik hoop dan ook, dat ie nog een of andere aanwijzing zult vinden De chef-detective greep naar zijn hoed Ik ga daar dadelijk nog eens grondig rondsnuffelen Mocht er inmiddels iets gebeuren, dan bel je me wel even op Ik heb Schirelly's telefoon opzettelijk nog niet laten afsnijden. Met een handdruk nam hjj afscheid van de commissaris en verliet het. bureau. Alvorens echter naar de Chariesstraar te rijden, belde hij de scheikundige Field op en nodigde hem uit, mee te rjjden In Schireily'» laboratorium waren nog vele duistere dingen, die Frank alleen niet kon oplossen; hij moest een deskundige naast zich hebben, die over de vereiste kennis beschikte. De jonge scheikundige was verheugd, de chef-detective te mogen ver gezellen. Het is prachtig van u, dat u me mee neemt, mijnheer Frank. Ik wens vurig, dat ik iets zal kunnen ontdekken, dat u zou kunnen helpen, om de dieven op te sporen. Maar die Leon Schireily moet een genie zijn, want de ontdekking van het serrum der spinnen is voor de genees kundige wetenschap van de grootste bete kenis. Ja Schireily is een geniaal man, méér daarom xbk tienmaal gevaarlijker dan een gewoon mens. De schurk bezorgt ons veel hoofdbrekens, en ik ben bang, dat we nog rare dingen met hem zullen be leven. Tot dusver weten we nog niet eens, waar we hem moeten zoeken. Doch laten we aannemen, dat we hem 'opsporen, dan begint pas de eigenlijke strijd, Field Je weet immers zelf, dat hij in zijn iabora torium giftstoffen heeft achtergelaten, die voldoende zijn. om nonderden men sen te doden Je kunt je dus voorstellen, hoe wreed de wapens zullen zijn. die hij bjj zich heeft en die hij op het ogenblik van gevaar ook zal weten f.e gebruikpn Field keek de chef-detective ontze' uan Hoe kan zo^ verstandig ment oblt jen 'flitrtadlger worden Uie óian k-nti toch nii- gemak door zijn onderzoek n gen duizenden- verdienen. Zeker, maar hij wilde millioenen hebben en bovendien heeft Leon Schi reily nog andere redenen. Zijn eerste vergrijp tegen de wet was de sluwe wijze, waarop hij zijn zoon uit het huis van bewaring bevrijd heeft. Uit de ene daad komt de andere voort. De greep naar de millioenen in het warenhuis Bellman was het noodzakelijke ge"olg Ik houd Sohirelly voor verstandig ge noeg, om van nu af aan geen misdaad meer te begaan, maar al zijn gedachten daarop te richten, zich zelf. zijn zoon en de buit in veiligheid te brengen Elke dag, die wij verliezen met onze ver geefse nasporingen, is voor hem winst en brengt hem nader tot zijn doel Dus een wedren op leven en dood? Ja, voor Schireily in ieder geval! Terwijl de jonge scheikundige Ijverig aan het werk toog, om het laboratorium te doorzoeken, haalde de chef-detective het overige dee) van de woning ondoste- boven. Waarnaar hij eigenlijk zocht wist hij zelf niet eens. want men kon nauwe lijks aannemen, dat Leon Schireily enig materiaal achtergelaten zou hebben dat als aarwijzing voor zijn verdere plannen kon dienen. Frank waa verscheidene uren aan het werk, zonder iets te vinden In de hoop. de een of andere kostbare aantekening aan te treffen, bladerde hij elk boek van i de ómVangriike bibliotheek doe* Ver stoord over 'H' tepeeei. 'gine bij eindelijk naar bet laboratorium, om met Field te praten, die daai inmiddels de kasten had doorzocht en leeggehaald, zo dat een wirwar van Instrumenten reageerbuizen, glazen en wie weet wat al, verstrooid lag. Terwijl Frank met hem sprak, greep de chef-detective spelenderwijs naar een van de glazen potten, zette hem echter onmiddellijk neer. toen Field uitriep: Grote genade, mijnheer Frank! Wees voorzichtig, daar zit cyaankali in! U hebt toch zeker geen wond aan uw handen? Kom mee, i? moet dadelijk uw handen wassen! Dat goed is verdraaid gevaar lijk Nou, dat is tóch we) nodig, want de boeken waren erg stoffig, antwoordde Frank rustig en hij ging naar de keuken Terwijl hij zijn handen met zeep (nwreef had Field, die met zijn rug tegen de wand leunde, een sigaret opgestoken Hij vt oeg; Hebt u nieuw materiaal kunnen vin ger, mijnheer Frank? Neen, niets Ik weet ook niet. w-aar hs nog moet zoeken, antwoordde Frank en hij zocht naar een handdoek, waaraan hij zijn handen kon afdrogen. Zijn speu rende blik gleed ook langs de tegelmuur. waartegen de jonge scheikundige leunde. (Wordt vervolgd). FEESTWEEK OUDE TONGE. Het voorlopig programma van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana is als volgt vastgesteld: Maandag 30 Augustus: Na de zang- dienst van het Ned. kerkkoor taptoe om 9 uur op de Kaai. Dinsdag 31 Augusts. Muziek vanaf de toren (88.30 uur), 8.30—10 uu& auba de voor het gemeentehuis door de schoolkinderen, gevolgd door toespraak van de burgemeester, 10—1 uur volksspe len; 25 uur optocht, 5.308 uur, volks dansen, gymnastiek, zang door de zang koren, en acrobatiek, 9 uur fakkelop tocht, 10.30 groot vuurwerk. Zaterdag 4 September: 2—5 uur, rine- rijden. Maandag 6 Sept.: 1012 uur, kinder spelen; 25 uur athletiek, voetbal- en korfbalwedstrijden; 6.307.30 uur, volks zang o.l.v. de heer van den Heuvel; 7.30 uur concert, daarna lampionoptocht. KEERSLU1SCOMITE TE OUDE TONGE. Op de vergadering van het voorlopig keersluiscomité werd het definitieve be stuur als volgt samengesteld: C. L. de Wit, voorzitter; A. M. Ris, secretaris; le den de heren P. de Korte, M. van Loon en C. Oversier. Dit bestuur is inmiddels met haar werkzaamheden begonnen. POLDERBESTUUR. Bij het Koninklijk Besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van de Springertpolder te Ouddorp de heer P. J. Breen, tot heem raad van de Springertpolder de heer K. Meijer; tot gezworene van de Woutria- pólder te Stellendam de heer A. Krechl. uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin bij zeventig jaar zal zijn geworden. NIWÏNPLAN TE OUDE TONGE Door het plaatselijke Niwin-comite is besloten de uit Indonesië terugkerende militairen een aardige ontvangst te be reiden. Het bestuur verzoekt daarom da familieleden van de jongens de thuiskoms» vroegtijdig op te willen geven bij de heren C. Volwerk en R. Damsma. WEDVLUCHT. De P. V. Stormvogels te Oude Tonga hield een wedvlucht van uit Quivrain Afstand 150 km. Aankomst eerste duif 10.53.50 uur. Uitslag: C. v d. Berge 1. Gebr. Osse- weijer 2 6 8 39 H. v. Noord 3 25 33 44. Anth. Hameetman 4. L. v. Noord 5 9 12 13 40 L. de Been 7 32 35 en eerste over duif. .T. de Berg 10. M. Tuns 11. P. Sche pers 14 15 27. G. Groenendijk 16 49. S v Eek—Kik 17 30 50. L. Osseweijer 18 43 L Jonker 19 29 41. P. Ouwens 20 36 H. Boom 21 31 38 42. Adr. v Noord 22 46 47 48. Gebr. v. Noord 23 24 26 28 i. J. v. Noord 34- P. Hartog 37. J. Koole 45.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3