Waarom zij niet naar terugkeerde Rusland Nieuwe crisis rond stadsbestuur van Berlijn? De Radio viert mee Samenwerking met Suriname NIEUWE BONNEN ROTTERDAM, OLIE-CENTRUM VOOR WEST-EUROPA Zij hebben mijn ganse leven vernietigd99 Berlijn moet Moskou adviseren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN MEVROUW KASYENKINA VERTELT Militaire samenwerking met België NDER DE P E ONDER LOU Hoopgevend Amerikaans-Russisch contact Minister Van Schaik verricht aanvangs- ceremonie voor millioenenwerk Geen ooggetuige? Dan oorgetuige! Duurte-puzzle in Duitsland Het extra snoepje 70ste JAARGANG DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1948 No. 20708 Mevr. Oksana Kasyenkina, de „ex-gevangene" van het Sovjet' consulaat te New-York, die uit een venster van dat consulaat sprong om haar vrijheid te herwinnen, heeft gisteren in het Roosevelt-hospitaal te New-York de pers ontvangen. Na beves tigd te hebben, dat ze haar sprong niet had gedaan om zelf moord te plegen, maar alleen om te ontsnappen, gaf ze een relaas van haar avonturen, waaruit bleek, waarom ze in geen geval weer naar Rusland wenste terug te keren. Op de dag, dat ze van de „vluchtelingen-hoeve" der wit-Russen, waar ze eerst verblijf hield, naar het Sovjet-consulaat was gevoerd, werd daar een persconferentie gehouden, waarin ze, in opdracht van de Sovjet-ambassadeur en van de Sovjet-consul moest zeggen, wat dezen haar hadden voorgezegd. Door „haar bood schap" te vertellen zou zij, volgens beide Sovjet-heren, zich een ware heldin tonen. VUREN ZULLEN BRANDEN Op vier uithoeken van het Koninkrijk BEGRAFENIS SLACHTOFFERS VLIEGRAMP BIJ VALKEN BURG GEPLUKTE KIPPEN INKRIMPING PERSONEEL CENTRALE CONTROLE DIENST Financiële experts van de vier mogendheden bijeen (Telefonisch van onze Londense corresp RADIO-REDEVOERINGEN MINISTER-PRESIDENT TORNADO IN NIEUW- ZEELAND KANS OP EEN NIEUWE GRAANSCHUUR? Boeren en handelaars onschuldig? AMNESTIE VOOR POLI TIEKE DELINQUENTEN BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM DB KANTOREN van de Redactie eD de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat l. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest a Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt i 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J- KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. ?5 van Josef Stalin. Ik houd van mijn volk en van mijn land. Maar ik kan niet in stemmen met het Sovjet-regiem". Tijdens het interview, dat ruim 20 mi nuten duurde, en waarvan een geluids opname gemaakt werd voor de radio, waren politie-agenten, 2 verpleegsters en een secretaris van het hospitaal aanwe zig. Op het kastje bij mevr. Kasyenkina's bed stond een afbeelding van Maria met het goddelijk Kind. „Ik wist" aldus mevr. Kasyenkina dat, daar zij mij niet toestonden het consulaat te verlaten, ik evenmin in Rusland de kans zou krijgen om te ont snappen". Op een vraag, wat er in de brief stond, welke zij van de „vluchtelingen-hoeve' uit aan de sovjet-consul geschreven had, antwoordde zij, dat zij haar hele levens geschiedenis in Rusland daarin verteld had en gevraagd had, ontslagen te wor den van haar taak als onderwijzeres en In een hotel te mogen gaan wonen. Daar ze mij dit niet wilden toestaan, besloot ik, zelf te handelen", zo ver klaarde zij. Zij had gehoopt met „menselijke we zens" te doen te hebben, maar het wa ren geen menselijke wezens en zij werd gearresteerd. Op de vraag, wat haar had doen be sluiten, niet naar Rusland terug te keren, verklaarde mevr. Kasyenkina. De reden, waarom ik aan een verblijf in 'Rusland wenste te ontkomen, was, dat ze in 1937 mijn man wegvoerden. Ik had er geen idee van, waar hij was heenge bracht. Ik vertrok uit Sloviensk in de Op 6 September a-ï. zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en Koningin Ju liana grote vuren worden ontstoken op Ac vier uiterste hoeken van het konink rijk der Nederlanden, nL te Uithuizer- meeden in Groningen, op Aniba, in Nic- en te Merauke op Boldingh kerie (Suriname) Nieuw-Guinea. De assistent-resident Boldingh van Merauke, die het initiatief hier oe „en men heeft, ontving van de fnder® e „uithoeken" van het koninkrijk reeds be richt van instemming. Oekraine om mijn zoon in Moskou te begroeten. Hij was eerstejaars-student aan de universiteit. Toen de oorlog uitbrak, was hij noch militair, noch lid van de Kom soluo teen bond van jonge communis ten), noch lid van enige politieke partij Daarom beschouwden de Sovjets hem als een vijand van de staat. Zij deelden hem in bij een divisie stormtroepen, zon der dat hij enige voorbereidende training had gehad. Op 12 Januari 1942 werd hij te Leningrad gedood. „Zij hebben mijn ganse leven vernie tigd, daar ik mijn hele leven gewijd had aan mijn zoon en mijn man", vervolgde zij. „Geen van beiden deden aan poli tiek". „Ik ben het niet eens met de politiek De Nederlandse minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, zal vandaag een conferentie hebben met zijn Belgische ccllega, kolonel Raoul de Fraiteur_ De Nederlandse minister zal door zijn kabi netschef en zijn adjudant worden ver gezeld. Verwacht wordt, dat de ministers bij zonderheden zullen bespreken betreffen de de toepassing van de in Mei geteken de Belgisch-Nederlandse militaire over eenkomst ter bevordering van militaire samenwerking in vredestijd. De slachtoffers van het vliegtuigonge luk met de Firefly zullen beiden met militaire eer begraven worden. Voor de adelborst eerste klasse Kon. Marinereserve F. J. C. Meulenberg wordt Vrijdagmorgen 27 Augustus om 10 uur een requiemmis opgedragen in de St. Pauluskerk, Linaeuslaan 6 te Utrecht. Om 10.45 vertrekt de begrafenisstoet met militaire eer naar de R.K. Begraafplaats aan de Biltstraat (Museumbrug). Ook de matroos-schrijver tweede klasse F. J. Palings wordt Vrijdagmorgen 27 Augustus begraven. Het is nog niet be kend, in welke kerk te Gestel de re quiemmis zal worden opgedragen. Na de H. Mis vertrekt de begrafenisstoet met militaire eer naar het kerkhof te Oud- Gestel. Waarschijnlijk zullen op beide be grafenissen tambours en pijpers der ma riniers aanwezig zijn. Evenals bij de prijsbeheersing "zal ook bij de centrale controledienst een be langrijke reorganisatie worden doorge voerd. Dit zal een aanzienlijke inkrim ping van het personeel tengevolge heb ben. De eerste ontslagen, 250 in totaal, zullen per 1 November a.s. vallen. Er zullen er nog .neer volgen. De inkrimping bij deze dienst is een gevolg van de algemene bezuinigings maatregelen, welke thans op alle depar tementen worden doorgevoerd en staat mede in verband met de vermindering van de controle-werkzaamheden. In Deventer reikte Prins Bernliard gisteren een aantal onderscheidingen uit aan personen, die zich verdienste lijk maakten bij de koopvaardij ge durende de oorlog. Een der gedecoreer den wordt door Z. K. H. gecomplimenteerd. Generaal Kotikof, de sovjet-russische stadscommandant van Berlijn, heeft een aan Louise Schroder, burgemeester van Berlijn, gericht schrijven overhandigd, waarin de Berlijnse magistraat ervan be schuldigd wordt, in de laatste tijd maat regelen te hebben genomen, die rechtens ongeldig waren, aangezien zij niet door de geallieerde besturen waren goedgekeurd. Het Berlijnse gemeentebestuur is giste renmiddag in speciale zitting bijten- gekomen, om de brief van generaal Kotikof te bespreken. In deze briet wordt het gemeentebestuur ervan beschuldigd, dat het een scheiding teweeg heeft ge bracht in de Berlijnse politie en „vele andere flagrante schendingen der ge meentewet" toestaat. Min of meer hoopgevend luidt inmid- Meer dan ooit bleek gisteren, welke voorname plaats Nederland en bijzon der Rotterdam inneemt ln de interna tionale petroieumwereld. Vanaf de Spido-ponton vertrok gisterenmorgen om half twaalf een gezelschap, waar onder minister Van Schaik, burgemees ter Oud en diverse andere hoogge plaatste personen uit overheids-, han dels- en verkeerskringen naar de 2de Petroleumhaven te Pernis. Aldaar verrichtte mr. J. R. H. v. Schaik als minister van Verkeer en Waterstaat a. i. een ceremonie, waardoor een aan vang werd gemaakt met een werk waar 50 a 60 millioen gulden mee gemoeid zijn. Met een druk op de knop zette hij de heimachine aan het werk om de eerste paal hiervoor in te heien. Ondanks het feit dat de olie letterlijk en politiek in een kwade reuk staat, acht te minister Van Schaik de vestiging van de nieuwe raffinaderij van de Cal- tex Petroleum Maatschappij van emi nent belang voor Nederland en in 't bijzonder voor Rotterdam. Gezien de enorme capaciteit die hierdoor ontstaat wordt Rotterdam het oliecentrum voor geheel West-Europa en onze handelsba lans zal hierdoor op gunstige wijze wor den beïnvloed. De regering betuigde dan ook haar warme dank voor de vestiging van dit bedrijf in Nederland, hetgeen ook elders had kunnen geschieden en beloof de zich dan ook van haar beste zijde te zullen laten zien. De directeur van de Nederlandse Cal- tex Mij. de heer J. W. C van Langen gaf vervolgens uiting aan zijn erkente lijkheid ten opzichte van de Nederlandse regering en het gemeentebestuur van Rotterdam. Hij gaf hierbij als zijn me ning te kennen dat dit grootse werk binnen 2 jaar gereed zou komen, mede door de schitterende hulp uit Amerika. Namens het gemeentebestuur van Rot terdam gaf burgemeester Oud een beeld van de ontwikkeling van de Petroleum havens en omliggende terreinen. Binnen het kader van het Botlek-plan behoor' het graven van een 3de Petroleumhaven tot de mogelijkheden, die niet ver ver wijderd liggen. Met groot genoegen ba- groette Rotterdams burgemeester de Caltex onder de bedrijven, die hun weg naar Rotterdam hebben gevonden. De nieuu bomi De nieuwe terreinen van de Caltex t.ei grootte van pl.m 90 h.a. te Pernis, zqn gelegen langs de Zuidelijke Maasoever en aan de 2de Petroleumhaven, waar de grootste tankers van 27.000 ton' kunnen lossen. Op het terrein worden behalve de z.g. tankfarm en de installaties o m. 15 gebouwen geplaatst, waaronder een hoofdkantoor, magazijn, garage, werk plaatsen, restauratie, kleed- en was-ruim- ten, laboratorium enz. De tankfarm wordt voorlopig gevormd door 80 bovengrondse tanks, variërend van 3.000 vaten tot. 100.000 vaten inhoud. De tanks worden verbonden door 100 K.M. pijpleiding Meer dan 2.000 betonnen palen zullen de fundering vormen en 6 K.M. hoofdwegen het terrein doorkruisen. Bij de bouw zul len meer den 1.000 arbeiders rechtstreeks betrokken zijn, terwijl bij de exploitatie van dit zeer efficiënte, bedrijf 500 arbei ders permanent werkzaam zullen zijn. Voor hen zal te Vlaardingen, waarheen een wagenveerdienst geprojecteerd 's. een groot complex woonhuizen worden gebouwd. De begin-productie van benzine petroleum, gasolie en stookolie zal 20.000 vaten per dag bedragen, wat opgevoerd zal worden tot 40.000 vaten d. i. 6.500 ton per dag of 2.000.000 ton per jaar. dels een Reuterbericht uit Berlijn, vol gens hetwelk daar onderhandelingen aan de g#ng zijn tussen Amerikaanse en Russische autoriteiten, die gericht zijn op het vermijden van eventuele botsin- aan de sectorgrenzen. De sovjets beloofden, dat generaal Kotikof, de sovjet-commandant, in de loop van de komende 24 uur zich definitief zou uit spreken over het voorstel, de sovjet- russische en Amerikaanse militaire politie uit het grensgebied terug te trekken en de beveiliging van het gebied aan de Duitse politie over te laten, zo werd verklaard. De correspondent van de Daily Herald te Berlijn schrijft, dat de Britse en Ame rikaanse opperbevelhebbers in Duitsland hnn voorgenomen bezoek aan het Roer gebied hebben uitgesteld wegens „een belangrijke ontwikkeling in de bespre kingen te Moskou". De onderhandelingen over de geldproblemen te Moskou zijn in een zodanig stadium getreden, dat ver dere technische besprekingen te BerlUn noodzakelijk zijn geworden. Financiële deskundigen van eik der vier mogend heden staan hier gereed, om overleg te plegen over de kwestie der betaalmid delen en rapport uit te brengen aan Stalin en de drie Westelijke diplomaten te Moskou Dit overleg zou zo goed als onmiddellijk aanvangen. Tiidens zijn laatste bespreking met de drie Westelijke vertegenwoordigers zou Stalin zich bereid verklaard hebben het financiële probleem aan Berlijn in han den te geven en wel aan de vier gealli eerde opperbevelhebbers. Al te groot op timisme wordt hierdoor nog niet opge wekt, want tot nu toe hebben besprekin gen over dit probleem te Berlijn nog nooit tot iets geleid. Maar toch heeft de bereidwilligheid der sovjetregering om de mening van de deskundigen van de vier mogend heden ter plaatse in te winnen, een hoopvolle stemming doen ontstaan. De westelijke mogendheden hebben er steeds op gestaan, dat indien de Russische Mark het enige betaalmiddel te Berlijn zou zijn, zij onder controle der vier mogendheden moest staan. Men gelooft thans, dat toen Stalin Maandagnacht de drie westelijke vertegenwoordigers ont moette, hij geneigd was het beginsel van viermogendheden-controle in te willigen, althans gedurende het overgangstijdperk tussen het ene en het andere betaalmiddel, maar dat volgens zijn voorstel de weste lijke mogendheden weinig of geen con trole meer zouden uitoefenen. De nieuwe bespreking met Molotof, die men gisteren stellig verwachtte, heeft niet plaatsgevonden. Wel hebben de Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Moskou een conferentie van een uur gehad. Naar wij vernemen, zal de minister president, de heer Drees, op 31 Augustus a.s. omstreeks het middaguur, een radio rede uitspreken. Ook op 6 September zal de minister-president via de radio een rede houden, de uitzending van deze laatste rede zal des avonds geschieden. Waarschijnlijk zullen op beide dagen ook de luitenant-gouverneur-generaal van Ned-Indië, dr. Van Mook, de gouver neur van Suriname, de heer Huender en de gouverneur van Curagao, de heer ir. Peters radio-redevoeringen houden: Na de typografen-organisaties deed de Stichting voor de Landbouw een protest horen tegen de wijze van bejiandeling van de collectieve arbeidsovereenkom sten door het college van Rijksbemid delaars. Deze „ernstige ontsterfiming" vloeit voort uit de traagheid, waarmede bij het college aanhangig gemaakte C. A. O.'s worden afgewerkt. Als het nu alleen de trage gang van zaken betrof, zou men kunnen zeggen: „Haastige spoed, zelden goed". Erger is échter, dat een collectieve arbeidsover eenkomst, welke „ter observatie" werd binnen gebracht, de kliniek verlaat niet alleen met de kwalen van de ouderdom, doch ook met gebreken door ingrijpen de amputaties. Journalisten plegen niet te schrijven over hun eigen sociale en materiële positie, hoezeer zij voor an dere groepen in het geweer springen en op de bres staan. Anders zoude» wij wij wijzen op de C.A.O. voor de pers mensen, welke na goedkeuring door de betrokken organisaties en met een war me aanbeveling ook van de Dagbladpers de Rijksbemiddelaars als een wei-ge schapen baby in handen werd gelegd in de tempel van de Sociale Vrede. Had den dezen nu maar als weleer Simeon in de tempel van Jeruzalem gebeden: ,Laat nu, o Heer, Uw dienaars in vrede gaan". Doch neen, de heren gingen het Heilige der Heiligen binnen en juist toen allen dachten, dat het kindje onder de behandeling gebleven was, werd het aan de ouders terug gegeven, die schrok ken van het misvormde wicht en nei ging gevoelden om het kind niet langer te erkennen. Dit geval staat niet alleen. De Rijks bemiddelaars plukken zolang veren uit, dat er een erbarmelijk geplukte kip overblijft, ja, een kip zonder kop. Toen de salarissen van het Spoorweg personeel verhoogd moesten worden, ge schiedde dit eerst nadat de Directie leden als de best-bespraakte vrijgestel den de belangen van de werknemers hadden bepleit. Wij willen de noodzakelijkheid van loonstop, prijsbeheersing, geleide econo mie en hoe dat alles nog meer mag heten, niet ontkennen. Dat er op de collectieve arbeidsovereenkomsten een wakend, ja zelfs een streng wakend, oog wordt gehouden, men kan er vrede mee hebben. Maar het optreden van het college van Rijksbemiddelaars heeft een sfeer van wantrouwen geschapen in een aangelegenheid, waarin vertrouwen een eerste eis is. Stellen de Rijksbemiddelaars in plaats van op hun naam bemiddelaars, ondanks al hun ongetwijfeld goede bedoelingen, prijs op de allesbehalve erenaam, on ruststokers? Wie de sociale vrede wil bevorderen, sture dan ook de Rijksbemiddelaars naar huis ANALYST. Frankton en Hamilton in Nieuw-Zee- land zijn door een tornado geteisterd, die over een lengte van 5 kilometer en een breedte van 500 meter zijn weg zocht. In één straat te Frankton werden 50 za- kengebouwen met de gTond gelijk ge maakt en vele honderden huizen bescha digd. Reddingsbrigades brachten verschil lende mensen levend uit de puinhopen (,e voorschijn. Een huis werd van zijn grondvesten opgetild, 6 meter de lucht ingeslingerd en viel op een ander huis, dat als een kaartenhuis in elkaar stortte. De Amerikaanse ambassadeur, de heer Baruch, in gesprek met de heer e mevr. Hels na de opening vari de Landbouwtentoonstelling te Groningen De eerste paal gaat de grond in voor de nieuwe raffinaderij van de Caltex Pet'oleum Mij., een werk van een vijftig millioen. aan de tweede Petroleum- havtn te Pernis (Rotterdam). Inzet: Z. Exc. mr. J, R, H, van Schaik. minister van Verkeer en Waterstaat a i., zet. met een druk op de knop de heimachine in werking. Zoals wij enige dagen geleden reeds hebben gemeld, hebben op uitnodiging van de minister zonder portefeuille, G. Götzen, en onder diens leiding van 13 Juli tot 19 Augustus jl. in Den Haag be sprekingen plaats gevonden over econo mische en financiële aangelegenheden, waarbij Nederland en Suriname zijn be trokken. Aanleiding tot deze besprekin gen waren, de noodzaak om tot nauwere economische samenwerking te komen, verschil van mening over diverse punten en de uitvoering van het Welvaartsplan De besprekingen hebben geleid tot een aantal conclusies van economische en financiële aard. welke als adviezen aan de Nederlandse regering en aan de re gering van Suriname zullen worden aan geboden. De prijzenkwestic Wat de deviezenmoeilijkheden betreft is in de adviezen neergelegd, dat Neder- land en Suriname elkaar zoveel mogelijk zullen helpen. Bevorderd moet worden dat beide gebieden zoveel mogelijk van elkaar betrekken, ook indien de even tueel te betalen prijs hoger zou zijn dan in andere landen met een schaarse valuta. Dit geldt echter niet voor de prijzen van eerste levensbehoeften we! ke van bèlang zijn voor de kosten van levensonderhoud Zo spoedig mogelijk zal een begin worden gemaakt met het uitvoeren van bepaalde delen van het werkplan van het Welvaartsfonds, groot 40 millioen. uit te voeren in vijf jaar. Tot de onder delen horen o.a. woningbouw, een nieu we haveninrichting in Paramaribo, scheepvaartverkeer op de rivieren en in het Caraïbisch zeegebied. Polderplan kan van belang worden Een van de objecten is ook de aan leg van polders. De landbouwstichtins Suriname in Groningen zal trachten zo «nel mogelijk tot inpoldering op grote schaal over te gaan. Het ligt in de be doeling eerst 5000 H.A. voor 50 ge zinnen in te polderen, dan wederom 5000 H.A. etc. en als het blijkt dat het gaat en de mechanische exploitatie rendabel is, dan kan deze inpoldering in de toekomst voor de voorziening van Nederland met graan en rijst van groot belang zijn. Slaagt het plan dan zouden over 10 5 15 jaar 100.000 H.A. of meer ingepol derd zijn Nederland zou dan voor zijn graanvoorziening kunnen terugvallen op een van zijn eigen gebiedsdelen, hetgeen van grote betekenis zou zijn. Gebrek aan werkkrachten is nog steeds een van de bottlenecks van Suriname. Men is begonnen met een proefimmigra- tie uit Barbados en Santa Lucia Of Suri name onder hgt Marshall-plan zal val len staat nog niet vast. Zou het er onder vallen dan zouden waarschijnlijk alleen leningen en geen grants worden ver strekt. doch dan kan het waarschijnlijk beter terecht met „special projects" bij de Wereldbank Het ligt in het woornemen over enkele maanden met de Nederlandse Antillen in dezelfde geest als met Suriname is ge schied onderhandelingen te voeren. In de komende weken zullen op vier dagen nationale programma's per radio wordeh uitgezonden en men heeft aile mogelijke moeite gedaan deze program ma's zo samen te stellen, dat het Neder landse volk ten volle alle "gebeurtenissen via de radio_kan meebeleven en daar naast een reeks van bijzondere gebeurtc nissen en uitzendingen kan beluisteren Men heeft moeiten noch kosten gespaard om een reeks programma's samen te stellen voor de dagen 30 en 31 Augusus en 4 en 6 September, die er zijn mogen. Hoogtepunt zal natuurlijk zijn de uil zending van de volledige inhuldigings plechtigheid op 6 September, maar niet minder treffend zal zijn de plechtigheid van de abdicatie op 4 September in hei paleis op de Dam, waarvan men ook een reportage zal trachten te maken Op 30 Augustus zal men de aubade kunnen beluisteren in de Maliebaan te Den Haag, waar dan Koningin Wilhel mina voor het laatst als vorstin bij de Hagenaars zal vertoeven. De nationale feestdag van 31 Augustus brengt de minister-president in de aether, benevens de hoogste vertegen woordigers in de overzeese gebiedsdelen. De tocht van de pas ingehuldigde Ko ningin Juliana in de gouden koets door Amsterdam, zai men als het ware op de voet kunnen volgen, daar een radio-re porter met een „walkie-talkie" in de stoet zal meegaan. Om deze hoogtepunten heen is een rijk geschakeerd programma gegroepeerd dat in klank en woord de 50 voorbije jaren zal illustreren. Uitzendingen uit Oost en West. van de coldaten uit In dië zullen het programma wereldomvat tend maken. De Duitsers, die gisterenmorgen luis terden naar radio Frankfort hoorden boze Duitse verslaggevers in het open baar woordvoerders van Duitse boeren, detaillisten en groothandelaars aan een kruisverhoor onderwerpen over de oor zaken van de stijging van voedselprijzen in de Westelijke zönes van Duitsland. Nadat de verslaggevers anderhalf uur hun slachtoffers het vuur na aan de schenen hadden gelegd, kwam het uit, dat de ene groep de andere de schuld gaf. De detaillisten zeiden, dat hun marge niet ruimer was dan de gebruike-- lijke 25 a 30 pet. en de groothandelaars beweerden, dat hun winstmarge fiiet groter was dan 20 pet. De woordvoerder van de boeren be toogde, dat de gemiddelde voedselprijzen het peil van vóór 1933 met niet meer dan 30 pet. overtroffen en als sommige prij zen, zoals die van eieren de laatste tijd omhoog gevlogen waren, was dat een „redelijke compensatie" voor het zakken van de aardappel- en graanprijzen veroorzaakt door de goede oogst vooral met het oog op de veel grotere stijging van de prijzen van industriële verbruiksgoederen. De fabrikanten waren niet op de conferentie vertegenwoordigd. Tenslotte zeide een woordvoerder van de vakbonden, dat de verbruikers zelf de oplossing in handen hadden door niet te kopen tegen buitensporige prijzen. Reeds enige tijd geleden bestond bij de minister van justitie het plan ter gele genheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana de Kroon te adviseren een amnestie af te kondigen. En het oor spronkelijke plan beoogde een amnestie van een kwart van de straftijd bij straf fen tot twee jaar met een minimum van veertien dagen en daarboven een amnes tie van een half jaar. Naai wij vernemen zou het htans de bedoeling liggen deze amnestie uit te breiden tot een kwart van de opgelegde straf met een minimum van een maand en een maximum van een jaar. Wat de normale kwijtschelding van straf betreft, namelijk een derde van de straftijd, deze zou afhankelijk blijven van het gedrag var de gestraften en van hel oordeel van zijn superieuren en staat dus hier geheel buiten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot rector van „de Wees huizen" te Rotterdam, de zeereerw. neer A. C. J. van Houten, die kapelaan was te Rotterdam (H. Jozef). Voor het tijdvak van 29 Augustus t/m 11 September zijn de volgende hoijnen aangewezen: Bonnen voor brood en vlees. 164, 166 Vlees; 100 gram vlees (geldig t/m 18 September). 165 Vlees: 300 gram vlees (geldig t/m 18 September). 167-1 Brood: 800 gram brood (geldig t/m 4 September). 168 Brood: 400 gram brood (geldig t/m 4 September). Alle bonkaarten. 169 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen vermicelli e.d 170 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 171 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel 172 Algemeen: 500 gram suiker boter- hamstrooisel, enz., of 1000 gram jam, sthoop enz-, of 500 gram versnaperingen. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 810. 177 Algemeen: 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. 176 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 175 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. B 189, C 191: 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. Bonkaarten Kd, Ke 810. 183 Algemeen: 450 gram Iruishoudzeep of 360 gram toiletzeep. 182 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 181 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. E 195: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. Tabak- en Versnapcringenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 808. 99 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram suiker, bo; er- hamstrooisel enz., of 4C0 gram jam stroop enz 102 Versnaperingen 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter- hamstrooisei enz-, of 200 gram jam. stroop enz Reserve G Tabak. Reserve E Versnape ringen. Reserve H Versnape ringen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten Za, Zb, Zc, Zd, Ze, Md, Mf, Mb 810. i Bijz. arbeid, a.s moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook P- De bonnen 164, 165. 166 Vlees blijven geldig t/m 18 September.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1