i O.M. eist hechtenis in voetbalpool-affaires Roberts kreeg nieuwe instructies uit Londen 3 Iribune Belasti ngh en haar grondslagen Unilever slaakt een noodkreet m Gouden Koets naar Amsterdam COMMUNISTEN BESTORMDEN HET STADHUIS Op de Op vervangingsbasis een tekort van f 701 millioen in de afschrijvingsreserve DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ook tweede staatsgreepmislukte V erkiezingstoespraken uit vliegmachines 2^","m En zal desnoods ook een vervolging instellen tegen „kleine gokkers" zelf Gematigd optimisme blijft voortduren Nog meer tomaten naar Engeland Troonwisseling komt nader 70ste JAARGANG VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1946 Nt>. 20709 (Telefonisch van onze correspondent) BERLIJN, 27 Augustus. Toen gisteravond de vergadering van functionarissen dei S E.D. was afgelopen en de deelnemers in opgewonden stem ming de Weidendammerbrug passeerden, pakten zij in hur. overmoed een paar zwartehandelaren bij de kraag en wier pen die zonder veel plichtplegingen in de Spree. Zij beschouw den deze soort volksjustitie klaarblijkelijk als een symbool der gebeurtenissen, die de volgende dag moest brengen. Donder dag, de 27e Augustus, zou n.l. een dag worden van historische betekenis, een dag waarop een begin zou worden gemaakt met de zuivering van het Berlijnse gemeentebestuur. ook d« Mrtwer. werd.» ««J; HET L1JKETSHUISJE ADVIES VAN INTERIM- REGERING „KAREL DOORMAN" BRACHT OPERATIEPATIëNT AAN WAL VERTEGENWOORDIGER VAN DE PAUS BIJ INHULDIGING GESCHONDEN GEDACHTENIS BAKKERSBEDRIJVEN OP FEESTDAGEN GESLOTEN BIJEN DODEN PAARD M DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat L Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal L15 per maand. 0.30 per week. Directeur: J- KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom, breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijg a KAMPIOENEN tot 20 woorden 1--- IedM,w<>ord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by Rode terreur in Het is intussen enigszins anders ge lopen dan de S.E.D.-isten het zich had den voorgesteld. Reeds op 23 Juni 3.1., toen zij met behulp van opgestookte achterbuurtbewoners relletjes in en om het stadhuis in de Parochialstrasze had den geënsceneerd en hadden gehoopt met terroristische maatregelen „schoon schiD" te maken, stak op het laatste ceenblik de sovjet-militaire-regerlng een spaak in 't wiel. Zij gelastte de staats- «reep st» Vandaag zou en ditmaal met toe stemming der Russen! de poging om langs illegale weg de macht in Berlijn, althans in de oostelijke sector der stad, in handen te nemen, worden herhaald. De nodige voorbereidingen waren ge troffen, stakingen in tal van bedrijven volutie teneinde en in de namiddag ver zamelden zich inderdaad dé in allerijl opgeroepen aanhangers van de drie anti communistische partijen voor de zwart geblakerde ruïne van het voormalige Rijksdaggebouw. Een schuchtere zon weerspiegelde z'ch in het gouden inschrift boven de toegangspoort: Dem Deutschen Volke en de beste woordvoerder der nartiien richtten zich tot 10.000den beto- ue motoren worden op een hoogte van J lijeln I ienn ..„.i «4- /Ta luirT. zouden' de arbeiders de aat_ y?n er. op bevel van de S.M.A. (Sovjet Mi- litaire Administratie) waren in enige districten van het Oosten fabrieken ge- SlJonge beweeglijke activisten waren vanochtend vroeg reeds in de weer om de massa's tot demonstrerende optochten te formeren, die met vaandels en orna menten naar de oude stad moesten den gedirigeerd, naar het stadhuis, waar om 2 uur de gemeenteraadszitting zou beginnen. Een druilerige regen, zo nu en dan afgewisseld door een flinke giét- Hu I heeft waarschijnlijk velen er van weerhouden aan de mars door Berlijn deel te nemen, zodat op het afgesproken uur hoogstens 3000 natte demonstranten voor het ijzeren hek van het stadhuis waren verzameld. Een eenzame politieagent hield er de wacht. Toen de menigte het hek open trok en joelend naar binnen drong, werd hij meegesleurd. Het stadhuis- nersoneel slaagde er evenwel In het hek weer te sluiten. *n Goede 200 betogers .(nrWden de trappen op en bezetten de zitting»»»1! de »nderen bleven bulten In de regen, vormden spreekkoren ..oneen revolutlonnalre liederen. delen over een reeks maatregelen, die de S.E.D. in een z.g.n. noodprogramma had samengevat, hetwelk de nood van de Berlijnse bevolking in de komende win ter zou moeten lenigen. Ik heb de tien man voor de deur van de burgemeester zien staan. Zij leken bedeesd en wachtten geduldig, tot zij werden binnengelaten. Zij hadden hoe genaamd niets weg van ziedende revo- lutionnairen. Weldra kwamen zU weer te voorschijn. Zij hadden niets bereikt. Dr. Friedensburg had hen kort en zakelijk afgescheept met de mededeling, dat hij niet in staat was te discuteren over hun winterprogram, aangezien het slechts de eis van een communistische minder heid behelsde. „Wij spreken In naam van de arbeiders van Berlijn, die in massa voor de deur staan", zeiden de afgevaardigden. Zij wer den met een: „Komt vanmiddag maar eens op de Königsplatz" door de burge meester geantwoord: „Daar zult ge ook arbeiders van Berlijn zien en zeker een groter aantal dan hier". Daarmede was voor vandaag de re Voor de eerste maal in Europa zal een vliegtuig deelnemen aan een verkiezings campagne. Vliegtuigen zijn in het verle den vaak gebruikt voor het afwerpen van pamfletten, maar het laatste snufje is een vliegmachine, die uitgerust is met een uiterst krachtige luidspreker, waar mede korte toespraken tot de mensen beneden kunnen worden gehouden. De Zweedse conservatieve partij heeft een vliegtuig gecharterd om voor dit doel over geheel Zweden te vliegen. gers. Zij spraken van volhouden in de strijd voor vrede, vrijheid en democratie Op de Brandenburger Tor, het monu ment op de grens van de Britse en Rus sische sec'or, wapperde de vlag van oe communisten. De wind had haar voo. de helft om de vlaggestok gewikkeld zodat het leek. alsof zij halfstok was gehesen. De sociaal-democraat Neumann maakte er een grapje op en er werd veel om gelachen. Een paar 100 meter verder stond voor het oorlogsmonument der sovjets een kleine Russische gardist op wacht. Hij zal er niet veel van begre pen hebben en het zal hem misschien nier eens hebben geïnteresseerd. En toen de avond viel, de lantaarns doofden en het verkeer was stop gezet, leek BeHUn uitgestorven ais iedere andere avond. Een historische dag was voorbij «n eigenlijk was er niets van belang, en zeker niets wereldschok kends gebeurd. Morgen zal een nieuwe dag aanbreken met oude zorgen oude problemen, morgen zullen leden van het stadsparlement zich ver zamelen In het stadhuis in de Parochialstrasze en hun verdaagde vergadering houden. Het zal er heet toegaan, zoals dat ln de gemeenteraad van een gevierendeelde stad te verwachten Is. Er zal veel wer den gesproken en gescholden. Er zal persoonlijke moed worden bewezen en er- zullen nauwelijks vruchtbare resultaten worden bereikt, want als een Damocles- zwaard hangt het noodlot boven de ge teisterde stad. Onverzoenlijke tegenstan ders vechten er hun veten uit en het front loopt dwars door de puinhopen en ruïnen. Eens getuigde Berlijn er van, hoe goed de vrijheidlievende volken een vernietigingsoorlog konden voeren: thans klaagt het diezelfde volken aan, omdat zij niet bij machte zijn een werkelijke vrede te stichten. ongeveer 1500 voet afgezet en de luid spreker komt in actie. Proefnemingen hebben bewezen, dat het geluid op de begane grond uitstekend is te verstaan over een gebied van verscheidene vier kante kilometers. O De Kon. haardenfabriek E M. Jaarsma heeft Woensdag haar tachtig jarig bestaan gevierd. Op een druk bezochte receptie in hotel Gooiland te Hilversum werd dit heuglijke feit herdacht. Zo ging de gouden koets, gedeeltelijk gedemonteerd, op de trein in Den Haag, met nog een reeks andere hofrijtuigen, voor vervoer naar Amsterdam, waar de gouden koets inmiddels een plaats heeft gekregen in de brandweerkazerne. £td Behalve de fractieleden der S.E. gesteld. Behalve ue aanwezig. De D. was memand m de magistraat had- burgerlijke leden •mst besloten, den in een spoedbijeenkomsi de raadsvergadering voor tóbepmW® te verdagen. Zo werd ook de twe staatsgreep verijdeld. De betogers af en de in de zaal aanwezigen nioesten tevreden zijn met een geïmprov ïseer vergadering van de leiding van de S.E. waarin evenwel met geen enkel woord van een staatsgreep werd gerept, maar integendeel een beroep werd ge daan op de spreekwoordelijke gediscipli neerdheid der Berlijnse arbeiders. Er werd een delegatie gekozen van tien personen, die naar beneden werden ge stuurd om met dr. Friedensburg, de dienstdoende burgemeester, te onderhan- JstemmSg neeft iemand te Bad Lippspnng (Westfalen, Duitsland) zich gevestigd in een omgebouwd lijkenhuisje aan ie rand van de stad. Naar zijn zeggen s het er gezellig wonen. Onlangs is, zoals bekend, een vergro ting met 2000 ton toegestaan van net quotum tomaten, dat naar Engeland geëxporteerd mocht wo-rden. Donderdag was dit aanvullende quotum uitgeput. Er werd echter bericht ontvangen, dat Nederland nu nog 1500 ton tomaten naar het Britse rijk mag exporteren. Op het tijdstip, dat ook deze .hoeveelheid is afgeleverd zal. naar men aanneemt, de Nederlandse tomatenoogst zo goed ais geheel opgeruimd zijn. Eind vorige week liepen die prijzen van tomaten, die naar Engeland geëxporteerd worden, op tot i 91 Der bak van 12% kg. Thans zijn deze prijzen teruggelopen tot ƒ16 k f 17 per bak. (Telefonisch van onze correspondent). LONDEN, 27 Augustus Te Londen verwacht men, dat waar schijnlijk nog vandaag, of anders mor gen. de diplomaten der drie westciyke mogendheden te Moskou met Molotof een ontmoeting zullen hebben en daarna een gemeenschappelUk commu niqué zullen bekend maken betreffen de de stand van zaken en misschien ook betreffende stappen, die nog ge daan zullen moeten worden. De wes- teiyke diplomaten kwamen gisteren te Moskou bijeen, waarschyniyk Ier be spreking van instructies, die zij van hun regeringen ontvangen hadden. Te Londen heerste gisteren oog al enige bedrijvigheid. Bevin bezocht Att- lee in het ziekenhuis, waar deze sedert zijn terugkeer van zijn vacantia in Ier land behandeld wordt. Vervolgens woonden alle leden van het kabinet, die bereikbaar waren, een zitting van het kabinet bij in Downingstreet, onder voorzitterschap van Bevin. Op deze bij eenkomst werden de onderhandelingen te Moskou besproken en volgens de di plomatieke medewerker van de Daily Tel. is het nodig geoordeeld nieuwe in structies aan de Britse onderhandelaar, rrir- Roberts te zenden ofschoon deze de vorige dag reeds volledig geïn strueerd was t.a.v. de zienswijze der re gering betreffende de jongste Russische voorstellen. Het feit, dat gisteren een speciale zit ting van het kabinet plaats had. de eerste zitting sedert het parlement met vacantia gegaan is - schijnt er op te wijzen, dat er nog geen redenen zijn om overeenstemming met Molotof op de a.s. bijeenkomst te Moskou met stel ligheid te verwachten en dat. ondanks het aanhoudend optimisme, waarschijn lijk nog tal van moeilijkheden overwon nen moeten worden. De minister van verdediging, Alexan der, en de hoofden der defensie-dien sten woonden de zitting bij, hetgeen er op kan duiden, dat maatregelen onder de ogen gezien zUn voor het geval van een definitieve mislukking van de be sprekingen te Moskou. Dit laatste en het zenden van nieuwe1 instructies aan mr. Roberts wettigt het vermoeden dat Stalin's voorstellen bf*e"*"d*_de financiële kwesties nog niet aannemc- iyk geacht worden. Maar de Daily Tel. doet 1 officieel nog steeds niets beken w trent hetgeen sedert 31 Juli te M besproken is en dat de Russen een ge heel ander beleid gevolgd kunnen heb ben, dan algemeen aangenomen wordt Gisteren werd er te Londen op ge zinspeeld, dat de drie westelUke ver tegenwoordigers te Moskou pogen een handelsovereenkomst tussen de weste- lijke en oosteiyke zones van Duits land tot stand 'e brengen met een vast: officiële wisselkoers Indien dit zo is, zou er uil afgeleid moeten worden dat de mening onjuist is, als zouden de onderhandelaars te Moskou zich voor- namelijk beziggehouden hebben met óf kwestie van viermogendheden-controle van de oosteiyke Mark, indien deze het enige betaalmiddel te Beriyn werd Te Londen deden gisteren geruchten de ronde betreffende het bijeenroepen van het parlement, maar stappen in deze richting schijnen niet gedaan te zijn De Kantonrechter te Rotterdam heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling der voetbalpool-affaires. In totaal stonden deze middag 32 verdach ten, allen hoofdagenten, agenten of sub-agenten van de Belgische Zetters- pool terecht, terwijl ongeveer 25 ge tuigen werden gehoord. De verdachten hadden zich te verantwoorden wegens het verspreiden der poolformulieren, het verzamelen en Inzenden daar.var aan de organisator van de pool, het in ontvangstnei^en en inzenden van de deelnemingssommen en het uitkeren van de prijzen aan de winnaars. Uit het verloop der zitting bleek, dat de 44-jarige W. G. uit Rotterdam en de 38-jarige P. B. uit Tilburg de hoofdver dachten waren. Bij G. waren door de politie talrijke formulieren, girostroken en een cartotheek gevonden. Als getuige trad o. m. op hoofdinspec teur W. Lagendaal, oud-internationaal, die door het Openbaar Ministerie als voetbaldeskundige was gedagvaard. Mr. G. de Bakker, verdediger van de heren G. en B. zeide, dat het O. M. een voetbalpooldëskundige en niet een voet baldeskundige had moeten dagvaarden Het ging hier niet 1 voetbal, doch om de pool. Verd. G. had een systeem uitgevonden, dat een vijfde prijs waarborgde. De heer B. zeide, dat hij een systeem had, waar mee bij een pool van 13 wedstrijden, bij het invullen van 1.594.323 vakjes a raison van 5 cent per vakje hetgeen een be drag van 79.716,15 gulden vormt altijd een eerste prijs is te winnen, veel groter dan het ingelegde bedrag. Mr. van Buren, ambtenaar van het O. M zeide in zijn requisitoir, dat het in deze affaires om meer ging dan een over treding van de loterijwet. Allereerst daar een overtreding van het deviezen besluit mee gemoeid Wekelijks gingen immers belangrijke bedragen naar België Voorts maakten de agenten zich schuldig aan bedrog. Zij hielden hun klanten voor, dat net een nationale zaak was en dat zij samen met elkaar in de pool speelden. Iii werkelijkheid speelden zij echter met een groot aantal Belgen, zodat de prijzen kleiner werden, dan het geval zou zijn geweest als zij alleen speelden. „Het moet uit zijn", zo zeide hij „en wanneer men ondanks de veroordelingen doorgaat, zal het O. M. ook niet alleen de exploitanten en employés van de pools rfiaar allen die in een pooi spelen gaan en kunnen dagvaarden. Het zal eventueel zelfs verder gaan en ook hen, die deze ongeoorloofde overtredingen van de lote rijwet aanmoedigen, b. v. door het hou den van radio-praatjes, waarin men wordt ingelicht over de sterkte van de Engelse clubs gaan vervolgen Ook zij die juridi sche bijstand verlenen zullen eventueel vervolgd kunnen worden. Mr. van Buren bracht vervolgens hulde aan het prachtige werk door de Rotter damse politie en die te Tilburg, Eind hoven en Maastricht verricht. Tegen de verdachte W. G. eiste hij een principale hechtenis van vijf maanden waarvan 2% maand voorwaardelijk, tegen P B. eveneens vijf maanden hechtenis, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Te gen drie verdachten eiste hij vervolgens een boete van 750 gulden subs. 1 maand hechtenis, tegen vijf verdachten een boete van 500 gulden eveneens subs. 1 maand hechtenis en tegen de overigen boeten variërend van 300 gulden subs. 20 dagen hechtenis en 50 gulden subs. 5 dagen hechtenis, allen met 1 maand voorwaar delijk en een proeftijd van twee jaar. Tegen de Belgische mej. v. K„ die in het begin van dit jaar door de douane aan de Belgische trens werd gearresteerd omdat zij V» het bezit was van geld en andere bescheiden die on de pool betrek king hadden, eiste hij een principale hechtenis van 1 week. 1 maand voortéaar- deliik en een proeftijd van een jaar. Uitspraak over 14 dagen. Dr. Mansoer, het staatshoofd van Oost- Sumatra, die gisteravond op Schiphol ar riveerde met het gezelschap Indonesische vertegenwoordigers by de komende fees ten, deelde bij aankomst mede, dat het advies van de interim-regering aan Ne derland, dat in de conferentie te Ban doeng werd opgesteld, Woensdag zou klaar gekomen zijn. Hy verwacht het advies nog deze week ln Nederland. Op een desbetreffende vraag zei dr. Mansoer, dat hy de tUd voor de instelling van een interimrege ring stellig thans gekomen acht. Hij wilde het zelfs nog sterker uitdrukken. „De tyd is daarvoor thans kritiek", al dus het staatshoofd van Oost-Sumatra. Gisterenmiddag om vier uur heeft het vliegkampschip „Karei Doortjtan", terug gekeerd van IJmuiden, Hoek van Holland aangedaan, teneinde een aan blindedarm ontsteking lijdende patiënt, de marinier Attikus, aan wal te brengen. In verband met het zeer woelige water was het een sleepboot niet mogelijk het schip, dat tot even voorbij het station doorstoomde, te benaderen. De „Karei Doorman" heeft daarop zelf een reddingboot uitgezet, waarmee de patient aan land werd gebracht. Daar stond een ambulance-auto gereed om de man naar een hospitaal te vervoeren. De „Karei Doorman" vertrok daarop weer naar ^ee. Bij de inhuldigingsplechtigheden van H.M. Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zal Z.H. de Paus vertegenwoordigd wor den door mgr. Valerio Valeri, apostolisch nuntius. Wij hebben onze goede en trouwe vriend, het mooie „Sportboek voor de Jeugd" van collega Jan Cottaar, waarin zo veel sterke en zuivere waarheden over de „ziel" van de sport op eenvou dige maar treffende wijze worden gefor muleerd, weer eens voor de dag gehaald. Dat is soms nodig, om een weinig sfeon te putten voor de nimmer aflatende strijd tegen mensen die de sport haten en min- schtci}. Wij lezen bij Jan Cottaar: „Sport Is jezelf verzorgen". Sport is de verzorging van het lichaam maar ook en vooral de verzorging van het karakter. Sport bevordert een nor male functionnering van de menselijke organen, zij maakt het lichaam sterk, gezond en lenig, zij scherpt de wil, staalt het karakter, kweekt uithoudingsver mogen en dadendrang en zij bevordert vriendschap en eerlijkheid. Ook lezen wij ergens bij Jan Cottaar nog: „Sport is haast nog beter dan le vertraan", en al is dit gezegd in de trant waarin het kind denkt, het is daardoor ook voor volwassenen glas- en glas helder. Maar mijn hemel, waar is dan het gezond verstand van de mensen die de sport haten en minachten? Wij halen met opzet de woorden van een ander aan. Met onze eigen woorden hebben wij al vele malen de waart e van de sport in deze rubriek verdedigd Wel licht zijn er mensen, die menen dat al onze argumenten eigen patent-verzinsel tjes zijn. Daarom dan hierboven het getuigenis van een ander, van een des kundig en competent en katholiek jour nalist. Verleden week hebben wij reeds be toogd: de Olympische Spelen zijn de sublimatie van elke vorm van sportbe oefening, Wie derhalve daarop afgeeft, spuwt zo ongeveer de „gesublimeerde levertraan" van zijn kinderen uit. Bij het lezen van al die mooie en be wogen en enthousiaste verslagen, die tijdens de Spelen in de wereldpers zijn verschenen, kwam bij ons de wens op: mogen zij ongeschonden blijven. Want er zijn altijd kribbebijters en dwarskijkers, die er op uit zijn om iets goeds belache lijk te .maken. Vroeger had daarin de buitenlandse pers altijd het hoogste woord: Wij doelen niet op redelijke critiek maar op de cronique scandaleuse. Tegenwoordig gaat de Nederlandse pers voor (zie pag. 2). Van de Olympische Spelen kan een belangrijke-invloed uitgaan op de men taliteit van de hedendaagse jeugd. Mits de gedachtenis aan de Spelen niet ge schonden wordt. SUPPORTER Op 31 Aug. en 6 Sept. zullen de bak kers geen brood aan huis bezorgen en blijven hun winkels gesloten. Het publiek wordt er op gewezen, dat het op 4 Sept. zelfs nodig is voor de twee hieropvol- gende dagen brood in te slaan. Een paard van een landbouwer te Bergen (L.) werd door een zwerm bijen zodanig gestoken, dat het dier later aan de gevolgen bezweek. O Mr. L. O. v. d Plas, oud-raadsadvi seur in algemene dienst van het mi nisterie van Financiën, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. V* V ])e herdenkingspenning, ontworpen door Maarten Pauw, in opdracht van C. J. Begeer te Utrecht, ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Juliana. In de algemene vergadering van aan deelhouders van Lever Brothers Uni lever N V. heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer. Pau! Rijkens. een rede gehouden, waarin hij de reser vering van f 39 millioen voor vervanging van vaste activa en 44 millioen tegen over voorraden heeft toegelicht. Beide reserves zijn een uitvloeisel van hetzelfde beginsel nl. de noodzaak om het be staande vermogen in stand te houden De oorspronkelijke kostprijs van de einde 1947 aanwezige duurzame pro ductiemiddelen bedraagt f 883 millioen. Wanneer op dit ogenblik tot vervan ging van de productiemiddelen zou moeten worden overgegaan dan zou zulks, naar schatting, f 1584 millioen eisen, zodat uiteindelijk de afschry- vingsreserve een tekort van 701 mil lioen zal opleveren. Bij afschrijvingen op de tot dusver ge bruikelijke wijze zouden wij, aldus spr., een vermindering van de omvang der zaken alleen kunnen voorkomen door nieuw kapitaal op te nemen, maar dit ts geen aanvaardbare oplossing van het vraagstuk. A De enige methode om het deel van ons vermogen dat in duurzame produe tiemiddelen is belegd, in stand te hou den, is daarom, dat wy tn de verkoop prijs van onze producten het tuiste naar de tegenwoordige prijzen berekende aequivalent van de verbruikte produe te- middelen opnemen Kan dit niet dan teren wij als natie >ns volksvermogen in Het tn voorraden belegde vermogen be staat voornamelijk uit grondstoffen, goe deren in bewerking en eindproducten Een minimum-voorraad moet bij voort during aanwezig zijn Wil de industrie haar normale productie-capaciteit behou den dan moet zij bij de vaststelling van haar verkoopprijzen met betrekking tot de grondstoffen hetzelfde beginsel toe passen als zij ten aanzien van de duur zame productiemiddelen dient te dn. de waarde der verbruikte grondstoffen moet als onderdeel van de verkoopprijs worden terugontvangen. Deze waarde is de vervangingswaarde. Uitputting van het reële vlottende kapitaal Het vraagstuk heeft na de oorlog zo"n bijzondere betekenis gekregen, omdat op het ogenblik bijna overal inflatie heerst. Deze heeft geleid tot een ernstige uitput, ting van het reële vlottende kapitaal. De industrie zai trachten in haar verkoop prijzen dekking te vinden voor de ver vangingskosten der verbruikte grond stoffen. Gedurende en na de oorlog heb ben de prijsvoorschriften der overheid haar dit belet. Maar indien deze voor schriften dit niet hadden belet, dan nog zou aantasting van het vermogen hebben plaats gehad, doordat voor de heffing der belastingen niet de vervangingswaarde maai de oorspronkelijke kostprijs der grondstoffen bij de berekening der be lastbare winst als uitgangspunt wordt ge nomen. Bij prijsstijging leidt de oor- spronkelijkt lage kostprijs der verbruikte grondstoffen tot een hoge belastbare winst. Daardoor blijven er voor het be drijf onvoldoende middelen over om een zelfde hoeveelheid grondstoffen, als ver bruikt is, terug te kopen Het is uiterst moeilijk om ln ons eigen bedrijf het werkelijke verlies te bereke nen, dat wij aldus ten gevolge van de waardedalingen van het geld sinds 1939 in ons in voorraden belegde vermogen hebben geleden In ieder geval staat ech ter vast. dat het verlies aanzienlijk is Men za) wellicht menen, dat de speciale reserve tegen voorraden ad f 44 millioen nodig is voor bet geval dat een prijsda ling zou intreden, nT ter dekking van de verliezen, die dan geleuen zouden wor den De reserve zai even zeker nodig zijn. indien het prijsniveau hoog blijft Zij dient dan te verzekeren, dat wij over voldoende vermogen beschikken om onze voorraden op peil te houden De aantasting van het in voorraden he legde vermogen is een voldongen feit Wij kunnen er weinig meer aan doen Wij kunnen alleen maar hopen, dat de grote reserveringen in de oorlogsjaren en de speciale toevoegingen aan de reserve tegenover voorraden sinds de oorlog vol doende zullen blijken. Indien het prijspeil blijft stijgen, zullen wij verdere voorzie ningen moeten treffen. De functie van nieuw kapitaal Nieuw kapitaal is bestemd voor uit- breidiry; of expansie. Indien men voor het herstel van de kapitaalsintering zijn toevlucht zou nemen tot uitgifte van nieuw kapitaal, dan zou men het gevaar lopen, dat men het bestaande kapitaal verwatert, doordat men nieuwe kapi taaisverplichtingen aangaat, zonder dat redelijkerwijze vaststaat dat het tot vermeerdering van de winst zal leiden Op dezelfde plaats, waar twee jaar geleden besloten werd tot oprichting van dc MWIN, in Esplanade te Utrecht, hield gistermiddag het bestuur van de MIVtlN wederom een bijeenkomst ter herdenking van de oprichtings vergadering. De vergadering stond onder presidium van Z. K. H. Prins Bernhaid. Rechts van de Prins de tweede voorzitter, ir. P. F S. Otten. Wat moet worden gedaan om het ver mogen der industrie in stand te houden De vaststelling van een verkoopprijs, waarbij op juiste wijze rekening wordt gehouden met de noodzaak van vervan ging van productiemiddelen, behoort prio riteit te hebben Wanneer wij onze be drijfsresultaten in Nederland op juiste wijze berekenen en daarbij de voor de instandhouding van het vermogen ver eiste voorzieningen treffen dan verdwijnt zij bijna geheel. Ter berekening van de belastbare winst dient men van de oruto winst af te trek ken de bedragen, die nodig zijn om zon der vermindering van de hoeveelheid tot vervanging van de duurzame productie middelen en de voorraden tegen die te genwoordige prijzen over te gaan. tlït ge volg van de huidige belastingpolitiek is dat de belastingontvangsten van 1" over heid voor een deel bestaan uil betasting van iets. dat in het geheel geen winst is. maar vermogen Dit betekent, dat w-nneer dr industrie niet in staat is haar afschrij vingsreserves te vergroten uit de winst, die haar overblijft nadat de belasting ge heven is haar productievermogen lang /aam maar zeker wordt vernietigd Het Is gebiedend noodzakelijk. dat hier te lande wordt overgegaan tot hef fing van belasting op de grondslag der vervangingswaarde. Indien deze fiscale hervorming niet tot stand komt. zal de gemeenschap, langzamerhand haar ver mogen interen, waarvan al haar leden de noodlottige gevolgen zullen hebben te dragen. Niet zonder spijt keken de Hagenaars gistermorgen naar de gouden koets, de witte calèche en al die andere rijtuigen, die van de koninklijke stallen naar het station Hollandse Spoor reden. Daar werd op een zijspoor de „koninklijke trein" geformeerd, die rijtuigen en paar den naar Amsterdam vervoerde. De wielen geklemd tussen houten blos ken en met dikke touwen vastgebonden aan de wagons, stonden daar de landauers brikken en calèches, in totaal 15 rytuigen op 11 open spoorwagons. Ditmaal kon de gouden koets wel per trein getransporteerd worden. In de bezettingstijd heeft men de Duitsers, die dit, ook probeerden nooit verteld, da' de oeeldengroep op de gala-coupé ver wijderd kon worden Dit is nu gebeurd en zo zal de koets omwikkeld met doeken naar Amsterdam gaan. In vijt gesloten wagons vergezelden 24 paarden de rij tuigen De trein werd besloten door -er rijtuig voor personee van de konmz lijke stallen dat in Amsterdam bil 1e feestelijkheden dienst zal doen Nagestaard door velen vertrok net transport om half een uit de residentie die de Gouden Koets eigenlijk bij zich vindt horen en haar slechts node naar elders ziet gaan. Repetitie in de Nieuwe Kerk Vele vooraanstaanden in den lande wa ren gis'" morgen verzameld in de Nieuwe Kerk te Amsterdam om mede te werken aan enige tijdproeven voor de plechtig heid van 6 September in de eers»e plaats was daar prins Bernhard dit zio-i persoonlyk van de. voorbereidingen >o de hoogté wilde stellen Latei heeft la prins zich nog enige ogenblikken opge houden in het paleis op de Dam In het middelpunt der belangstelling stond baronesse Sweerts de Landas Wy- borgh. de echtgenote van de jagermeester van H. M. de Koningin. Zij stelde de in te huldigen koningin Juliana voor, die deNieuwe Kerk aan de Damzijde betreedt en zich dan over de rode tapijten naar haar zetel voor het koorhek begeeft. Teneinde de repetitie zoveel mogelijk met de werkelijkheid overeen te doen stemmen had men de baronesse een op het hermelijnen kleed gelijkende mantel van linnen omgehangen zodat ook de slippendragers zich konden oefenen. Herderlijk schrijven bij troonwisse ing Inzake de tetkelijKe viering van re geringsjubileum en inmildiging vei urmen wy nog. dat op Zondag 29 Augustus tn de R K. kerken een herderlijk s-hrijven zal worden voorgelezen. Op 31 Augustus zullen ln de R. K. kerken plechtige Missen worden opge dragen Waar dit niet mogelijk is zal s avonds een plechtig Lof worden ge celebreerd Ook in de Joodse en oud- Katholieke kerken worden speciale ge beden verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1