«a»Ass suss S-lffw'staswsAt V jeugdige lezerskring hoe zit dat? L Kinder- bezoek De doos dokter Sila MISDAAD Olympisch kampioen Ghella bezorgt Italië een tweede wereldtitel Radio oor onze Loesje's vondst in het kippenhok ra IN AMERIKA OP De Deen Schandorf versperde Harris ds Tidfx i' de J'm Cl l(f programma ANG zullen ze leven ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 NA DE KLEINTJES VAN MIMI WENKT NU WEER DE SCHOOL MOPPENTROMMEL PIET DE SMEERPOES ©OOOOOOOOOOOOOOOO' CRICKET IN ENGELAND PERRY KOMT HIER SPELEN NEDERLANDERS TE DURLIN FLAMINGO's-EREE FORESTERS NIEUW ORGEL IN BOSSCHE ST. JAN MUSSERT ZOND: GROET UIT HET WESTEN door WALTER L. GEBAUER Dat kan wal zijn. maar ik zia nog (Wordt vervolgd). Oude Proever WE N N E KR (Van onze speciale verslaggever) Het werd bij de stryd om het we reldkampioenschap sprint voor de a - teurs geen herhaling van ^e Ghella—Harris, zoals dit bij de strijd om de Olympische titel gesc lag toch voor de hand, toen in de halve finale Ghella moest startertegen de Engelsman Bannister en Harris tegen d^ Deen schandorf. Bannister, die Hij- zeiendoorn zo overtuigend had geklopt in de kwart finale, kwam kracht tekort om Ghella ernstig te kunnen bedrei gen. In twee ritten werd de Engelsman verslagen. Maar de andere halve finale, tussen Harris en Schandorf, was voor de Engelsman toch niet zo'n gemakke lijke opgave als deze zich, overmoedig ais hij is, had voorgesteld. Wel won Harris de eerste manche, maar Schandorf won de tweede, en zo was er dus een beslissende rit nodig om de ren ner aan te wijzen die met Ghella om de wereldtitel zou mogen rijden. Deze derde rit bracht nog geen beslissing. De jury waagde zich niet aan een uitspraak en wachtte op de fotografische opname die uitwees dat beide renners tegelijk de eindstreep hadden gepasseerd. Er mpesi dus nog een vierde manche worden ver reden. In deze werd de grote triomf voor ZONDAG 29 AUGUSTUS. HILVERSUM I (301 M.) NCRV 8.00 Nieuws, gram.; KRO 9.30 Nieuws, gram. (10 30 Hoogmis); 12.15 Apologie; 12.35 De Wigwam; 13.00 Nieuws; 13.20 Ork. t. Naam; 13.40 „Spineuza".. 14.00 „De Gooi- se Kring"; 14.55 Gram.: 15.30 Causerie, 15 40 Gram.; 16.10 Sport; 16.25 Tweede Vespers (17.00 t.m. 19.45 NCRV en IKOR)-' 19-50 Boekbespr.; 20.12 Galacon- cert; 22.15 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram. ,m vFRSUM II (415 M.) VARA 8.00 14 30 Ork. G. Deloof; 15.00 voinv" 15.15 Kamerork.; 16.30 Sport; «7 00—17.30 VPRO) VARA 17.30 Koor; 17 45 Sport; 18.00 Nieuws, gram.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Sextet; AVRO 20.00 Nieuws, 20.12 Omroepork.; 21.00 Hoor spel; 21.30 „Romancers"; 22.00 Cabaret; 22.30 Trio; 23.00 Nieuws, gram. Radiodistributie III: 8.00 VI. Brussel: nws. 8.15 gram.; 9.00 nws. 9.15 gram., 10.00 Casino; 11.00 Beiaardconc. 11.30 gram., 12.15 Trio Lamote. 13.00 nws. 13.15 Cros by 13.30 v. d. sold. 14.00 report, wielrennen A'dam. 15.30 Symph. conc. 17.00 Kootwijk: Batavia 18.00 Eng. L. P.: John Bfore „Radio Revels". 19.00 VI. Br.: nws. 19.30 gram. 20.00 Fr. Brussel: Bel cantd (gr.) 20.30 Edinburgh, Menuhin. 21.30 gram. 22.00 nws. 22.15 kamermuziek (gr.) 23.00 nws. 23.05 gram. Radiodistributie IV. 8.00 Eiig. L. P.: gram. 9.00 nws. 9.10 Knapenkoor en „Se renades". 9.30 „Music in the air". 10.30 Verz. pr. 11.15 Welsh ork. 12.15 Opera. 12.55 Weerber. 13.00 Fr. Brussel: nws. 13.10 div.: variétés. 14.15 Eng. L. P.; Peter Yorke. 15.00 „Up the pole". 15.30 Verz. pr. 16.30 schlager (gr.) 17.30 Fr. Brussel: v. d. sold. 18.00 gram. 19.00 Eng. H. S.: Myra Hess (piano) 19.45 Fr. Brussel of dit.: nws en act. 20.00 Eng. L. P.: Billy Ter- nent. 21.00 Comm. singing. 21.30 Dawson Rawiez en Landauer. 22.00 nws. 22.15 San- dv Macpherson. 22.45 „Think on these things". 23.00 Ray Martin. 23.30 gram. 23.56 nws. MAANDAG 30 AUGUSTUS. Nationaal programma. HILVERSUM I en I (301 en 415 M.) 7.00 Nieuws, gram.; 7.30 Koperkwartet Hilv. I 10.00 Morgenwijding (Pater de Greeve); Hilv. II 10.00 Morgenwijding (ds. J. Sillevis). Hilv, I en XI 10.30 or gel: 11.00 Voordracht; 11.20 Aubade aan H. M.; 12.00 „Vrij en Blij"; 12.33 Mu- sette-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 „Alle Elr 34.15 Lezing; 14.35 ..Bonbonnière"; 15.35 Gram.; 16.00 Lezing; 16.20 Malando; 36.45 Koor; 17.00 Aankomst H. M. Kon. Wilhelmina; 18.00 Nieuws; 18.15 Kon. Mil. Kapel; 18.45 Koor; 10.00 Declama- torium; 19.40 Lezing; 20.05 „Wij roepen de wereld"; 20.50 Kr.oningscantate; 21.05 Lezing; 21.25 Piano; 21.40 „Temidden van Haar Volk"; 22.15 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Herhaling report, aankomst H. M. de Kon.; 23.30 Gram. Radiodistributie III: 7.00 VI. Brussel: nws. 7.15 gr. 7.30 Kron. 7.40 gym. 7.50 gram. 8.00 nws. 8.15 conc. 9.00 nws. 9.05 gram. 10.00 Reynolds Pegna. 10.30 „Music while you work" 11.00 Amerik. muz. 11.30 Recital. 12.00 VI. Brussel: gram. 12.30 Weer en landb. 12.40 Gr. 13.00 nws. 13.10 Eng. H. S.: „Those were the days". 14.00 VI. Brussel: gram. 15.00 Eng. L. P.: gram. 15.30 George Scott-Wood; 16.00 Eng. H. S.: Wynfold Reynolds. 16.45 voordr. 1700 Kootwijk: Batavia 18.00 Fr. Brussel: v. d. sold. 18.30 VI. Brussel: v. d. sold. 19.00 Fr Brussel: gram. 19.30 Eng. L. P.: „Up the pole". 20.00 Fr. Brussel: Mozaiek 20.45 Zang. 21.15 VI. Brussel: gram. 2130 salonork. 21.00 nws. 21.15 dansmuz. 22.50 nws. 22.55 gram. 23.00 div.: dansmuz. Radiodistributie IV: 7.00 Eng. H. S.: nws. 7.15 gram. 7.55 weerber. 8.00 Fr. Brussel: nws. 8.10 conc. 9.00 Eng. L. P.; nws. 9.10 verz. pr. lfl.00 v. d. sold. 10.15 „Music in your house". 11 00 voordr. 11.is ork. 11.45 orgel. 12.15 Melachrino. 13.00 Theater ork. 14.00 Eng. H. S.: cricket. 14 05 Welsh ork. 15.15 Hoorspel. 16.00 Eng. L. P.: voordr. 16.15 „The unguarded hkour". 17.30 mil. ork. 18.15 „Music while you work". 18.45 Eng. H. S.: „The Ken lucky Minstrels". 19.30 Concert olv. Basil Cameron. 21.00 Eng. L. P.: ork. 21.30 „Stand easy". 22.00 nws. 22.15 Fr. Brussel: Soiree dansante (gram.) 22.35 Eng. L. P.: Lou Prager 23.15 Spa-ork. 23.56 nws. Canada feest mee Behalve het aandeel, dat Canada heeft in de bovenvermelde uitzending „Wij roepen de wereld" heeft het voor 31 Aug. een speciaal radioprogramma van een half uur samengesteld, waarin o.a. Mackenzie King en de Ned. ambassa deur Van Royen toespraken zullen hou den De uitzending, die door de C.B.C. via de korte golf wordt verzorgd, wordt door de AVRO gereliyeerd. de Deen, die op ondubbelzinnige wijze de trotse Harris klopte en daarmee de En gelse wielerwereld na de deceptie van Londen opnieuw aan het verstand bracht dat Harris toch niet zo onoverwinnelijk is als hijzelf en met hem zo velen in En geland denken. In de finale kwamen Ghella en Schan dorf. In de eerste rit ging Ghella op. kop weg, hoog door de bocht, zette het eerst de spurt in, en hoewel zijn tegenstander goed volgde, Ghella was sneller en won de eerste manche onbedreigd. Voor ie twee rit startte de Deen op kop. Rus tig lag de Italiaan op de loer en ofschoon Schandorf, zoals hij in alle ritten gedaan had, reeds bij de driehonderdmeterlijn zijn' eindspurt begon, verraste dit Ghella; geenszins, en in de laatste bocht wist de Italiaan op meesterlijke wijze de Deen te passeren en hem met twintig centi meter verschil te slaan. Ghella werd dus wereldkampioen sprint bij de amateurs, nadat hij te Londen de Olympische titel op het zelfde nummer had weten te be halen. De strijd om de derde plaats gmg tus sen de beide Engelsen Harris en Ban nister. Het was voor Harris dan toch nog een pleister op de wonde, dat hij in twee ritten van Bannister won, dezelfde Ban nister die hem dit jaar het Engelse kam pioenschap ook al voor de neus had weg gekaapt. Nederlandse amateurs komen er niet aan te pas. Noch Hijzelendoorn noch Bontekoe of Contelaar wisten bij de sprints voor ama teurs tot de halve finale door te dringen. Contelaar werd zelfs in de voorritten welke in de ochtend werden verreden, al uitgeschakeld. Hijzelendoorn en Bonte koe kwamen wel tot de achtste finale, maar toen de Hagenaar Bontekoe in de baan moest komen tegen de Olympische sprintkampioen Ghella, toen konden we al op onze tien vingers natellen, dat onze landgenoot de kwart-finale nooit zou bereiken. Ghella moest nog lang op zijn overwinning wachten, want in de eerste rit kwam Bontekoe ten val, nadat beide renners bij de start precies negen minu ten hadden gebalanceerd,, waarmee zij het record, dat tot nog toe op acht mi nuten stond, hadden gebroken. Maar in de tweede rit begon de Italiaan op zulk een verbluffende wijze, dat er voor Bon- tekoe niets meer aan te doen was: hij werd kansloos verslagen. Hijzelendoorn bereikt de kwart finale. In de achtste finale kwam ook nog uit de Amsterdammer Hijzelendoorn, die bij dè Olympische wedstrijden door een fout van de Uruguese renner Rocca zo ongelukkig ten val was gekomen. Hy startte tegen de Fransman Lognaye. Het kostte onze landgenoot heel wat moeite, deze in de rennerswereld vrij onbekende Fransman er onder te houdfen. Maar het lukte, en door deze overwinning plaatste Hijzelendoorn zich in de kwart finale. Maar dit was voor hem het hóógste dat hij kon bereiken. Want in twee manches ging hij eervol tenonder tegen de Engelse kampioen Bannister, die nota bene een herkansingsrit had nodig gehad om zien in de achtste finale te plaatsen en nu door zijn overwinning op onze landgenoot tot de finale doordrong. Tegen deze Ban nister, die dit jaar het Engelse kampioen schap sprint voor amateurs veroverde vóór de bekende Harris, was Hijzelen doorn niet opgewassen. Met hem ver dween de laatste Nederlandse amateur- sprinter van de baan en had Nederland op dit gebied zijn rol uitgespeeld. Met één slag, die Vrijdag van de oen tend tot de avond op de baan van het Olympisch Stadion geleverd werd, zijn de wereldkampioenschappen sprint voor de amateurs geheel en voor de profs bijna afgewerkt. Bij de amateurs waren dit jaar zeer veel inschrijvingen, een gevolg van het feit, dat vele landen met hun Olym pische wielerploeg van Londen naar Am sterdam zijn gekomen. Er waren zo veel inschrijvingen dat Vrijdagochtend eerst bij de amateurs voorritten moesten wor den verreden alvorens men tot de achtste finales kon overgaan. Bij de profs waren echter maar veertien candidaten voor de wereldtitel, zodat hier geen achtste finale nodig was en men tot de kwart finale kwam door het laten verrijden van enkele voorritten. Van Vliet plaatst zich in de halve finale. In de eerste kwart finale startte onze landgenoot Van Vliet tegen de Fransman Iacoponelli .In twee ritten werd de Frans man kansloos geslagen. Op meesterlijke wijze demonstreerde de Woerdenaar zijn huidige vorm die het beste doet hopen voor dó wedstrijden van Zondagmiddag. De Fransman Gerardin had met de Ita liaan Astolfi, die zich via de herkansing in de kwart finale had geplaatst, nog al enige moeite. De eerste manche was voor de Italiaan, de tweede voor de Fransman, maar de derde en beslissende was weer voor Gerardin, die dus tot de halve fi nale kwam. Bijster verliest van Senfftleben. Misschien had onze landgenoot Derk- sen, die helaas wegens ziekte verstek had moeten laten gaan en vervangen werd door Bijster, kans gezien Senfftleben te kloppen. Bijster was daartoe niet in staat. In twee. ritten werd de Haarlemmer ver slagen en daarmee voor de halve fi nale uitgeschakeld. Ook de Belgen, die gehandicapt waren door de afwezigheid van Scherens, die juist vorige week een lelijke val had gemaakt, hadden met hun remplagant Van Looveren weinig succes. De Zwitser Plattner, in 1946 nog wereld kampioen bij de amateurs, voegde zich nu bij de vier beste beroepsrijders en ver sloeg de Belg Van Looveren gedeci deerd in twee ritten. Van Vliet, Senfft leben, Gerardin en Plattner plaatsten zien dus voor de halve finale, en deze vier beroepsrenners zullen moeten uitmaken wie voor 1948 zich wereldkampioen sprint zal mogen noemen. Voor de wedstrijden van Zondag be staat buitengewone belangstelling. Reeds nu zijn alle zitplaatsen in het Stadion uit verkocht en zijn alleen nog staanplaatsen verkrijgbaar. Vooral het feit, dat onze drie stayers Pronk, Bakker en De Best in de finale rijden in de finale 100 kilome ter achter grote motoren, heeft de pu blieke belangstelling op zeer gunstige wijze beïnvloed. In de herkansing achter grote motoren over 100 kilometer plaatste de Belg Clai'- tier zich als no. 1; hij zal dus met z j/i landgenoot Meulemans de Belgische kleu ren kunnen verdedigen In de finale op dit nummer, die Zondagmiddag wordt ver reden. Clautier voerde 'n felle strijd met de Zwitser Besson, die driekwart van de wedstrijd op kop had gelegen maar bij de laatste 20 km. door de Belg werd gepas seerd. LEO PAGANO. In het zonnetje zit Loesje en zij bakt heerlijke koekjes van zand. Corrie is de hele dag met tante weg en nu speelt ze maar alleen met Irma, die bloemetjes plukt om de taartjes mee te versieren. Nu blijft ze wel een beetje lang weg, al de koekjes zijn al klaar. Fijn zit ze zo met haar rug tegen het kippenhok. Even kijken, waar de zon nu precies is. Mam ma heeft altijd een donkere bril op, als 't zo warm is, maar hier in Oostvoorne heeft ze die nog niet elke dag nodig ge had. Oei, wat is dat heet aan je oogjes, als je zo naar boven kijkt. Zou O. L. Heertje tra nét naar haar kijken daar hoog in de hemef? O. L. Heertje weet alles van je, al denk je soms van niet „Miauw, miauw", klinkt 't ineens heel dicht bij haar. Loesje kijkt verschrikt om. Dat is Mimi, maar waar zit ze dan? „Miauw, miauw". Op haar hurken kijkt Loesje in het lege kippenhok, en wat ze daar ook zietJp het broedlhok van de kippen, die allang geslacht zijn, ligt Mimi OP hè' stro en om en over haar heen krioelen een paar heel kleine poes jes. Hét kippenhok gauw openmaken en er vliegensvlug inkruipen, om dan ge knield bij Mimi de hele poezenfamilie te aaien, is het werk van een ogenblik. Wat snoezig al die kleine beestjes en wat miauwen ze allemaal door elkaar. Waar om houden ze die oogjes nu zo stijf dicht? Daar begrijpt Loesje maar niets van. Heel voorzichtig pakt ze een klein grijs poesje in haar handen. Wat een lieverdje toch. Maar zo zielig van die dichte oogjes. Gauw maar weer bij Mimi leggen, want ze kijkt zo boos. Ze zal gauw even het dekentje van haar pop halen en een beetje melk vöor Mimi vragen- En straks allemaal een snoepje! Irma is nu haar vriendinnetje en die mag het eerst van allemaal Mimi met haar kleintjes zien. Behoedzaam sluit Loesje het kippen hok, dat is nu haar gebied. Eerst eens kijken, waar Irma toch zit. „Irma, Irma", roept ze zenuwachtig en dus extra schel. Achter de schuur tussen de pruimebo- men ziet ze wat blauws bewegen. Dat is Irma. Zo vlug als dikke Loes maar rennen kan gaat ze er op af. „Lekker kinnie", juicht Irma en kluift vergenoegd aan een reus van een pruim, 'tls vast de eerste niet, want haar hele jurkje drijft en om haar heen liggen de afgekloven pitten. Loesje vindt het prachtig en schudt ook eens aan de boom. Drie, vier, vijf, rollen er op de grond, maar die zijn nog een beetje hard. Even verder kijken, och, er liggen er eigenlijk genoeg op de grond, net als met de appelen ginder, maar daar zullen ze straks wel weer eens naar toe gaan. Loes gaat er voorlopig maar eens mak kelijk bij zitten en Irma doet hetzelfde. Ze kluiven allebei, dat 't een lust is, het- lijkt hier ook luilekkerland wel! Maar dan opeens schiet het Loesje te binnen, dat ze zo'n -wonderbare vondst in het kippenhok gedaan heeft en ze ver telt het de tweejarige Irma. Die begrijpt dat hele verhaal toch wel, want ze komt gauw overeind en geeft Loes een handje. Samen stappen ze op het kippenhok af! En daar liggen ze nog, allemaal! Irma kraait van pret en pakt een poesje beet. Laat het, toch een beetje angstig, tegen haar schortje opkruipen. Gaat dan toch maar weer zitten. Vier poesjes heeft Mimi gekregen en allebei houden ze er twee vast. Ze zijn ook zo lief- Loesje zou ze wel in haar poppenkamer thuis willen leggen, maar dat is zo ver weg en ze zijn nog zo klein. Jammer, dat An neke en Nelly dit nu ook niet kunnen zien. „Loesje Irma", wordt er geroepen. „Mamma, o Mamma, kom toch eens kijken", gilt Loes, „we hebben hier klei ne poesjes". Mamma kijkt zoekend het erf af, tot vlak bij hen. „Hier zitten we Mam", schettert Loesje's stemmetje. Verbaasd bukt Mamma zich voor het gaas, komt dan zelf ook in het hok en is al even verrast met de kleine diertjes als Irma en Loes. Maar ermee spelen mogen ze niet, daar worden de poesjes ziek van. Kleine baby- tjes moeten toch ook altijd slapen. En ziet Loesje wel, dat ze nog niet eens kun nen zien? Dat kan pas over 9 dagen, dat is met alle poesjes zo en dan hebben ze meestal van die mooie lichtblauwe oogjes en dan gaan ze leuk met je spelen, als je een klosje aan een touw over de grond laat rollen of een bal. Voorzichtig wor den ze nu weer bij de klagende Mimi neergelegd en dan gaat Mamma een schaaltje met melk halen. Dankbaar kijkt Mimi haar aan en likt dan alles schoon op. Nog geen 10 minuten later is de rust weergekeerd en gaat de poesenfamilie een welverdiend dutje doen. Voor het kippenhok echter houdt Loes je de wacht. Heerlijk lepelt ze in haar glas yoghurt en kijkt nog even door het gaas Maar het is stil in het broedhok. Als Loes straks weer thuis ts, zal ze aan iedereen vertellen, wat of zij in het kippenhok gevonden heeft in Oostvoorne Ook de juf op school. Daar moet ze feitelijk een klem beetje van zuchten, want nu gaat Corrie naar de grote school en zij nog niet- Maar zij komt nu bij de middelsoort in de klas en dan volgend jaar bij de groten en dan gaat zij ook naar de grote school. Mag zij vóór die tijd de juf Hjn helpen met kwastjes en potjes wassen. „Het werk" ophalen en uitdelen en de rond jesdoos uitzoeken! Heeft Corrie ook mo gen doen laatst en toen kreeg ze toch zoiets moois van de juf. Ja, dat is alle maal wel weer fijn. Nu gauw het lege glas naar de keuken brengen en dan maar een beetje kleuren in het nieuwe kleurboek, dat ginds op de tuintafelligt. De allermooiste zal Mam ma uitknippen voor tante Annie, want die is 3 Sept. jarig en dan gaat er een pakje naar Groesbeek. Als al die kiek jes hier nu maar mooi gelukt zijn, want dat is ook een verrassing voor tante Annie. Op haar teentjes verlaat Loesje de ere wacht bij het kippenhok. Mimi en haar kleintjes hebben het voorlopig rustig. M. WOERDENBACGHSENS De oplossingen van de raadsels van verleden week zijn: 1 Schoorsteenveger; 2 zaag; 3 een paar schoenen; 4 dobbelsteen en 5 appel. En dan nu wat raadsels, om vast de hersenen weer eens op toeren te brengen voor de school. 1. Ik woon in een klein wit huisje, zonder ramen en zonder deur. Wil ik eruit, dan moet ik dwars door de muur. Wie ben ik? 2 Wat brandt en is toch niet warm? 3 Ik ben heel trouw en volg je altijd, onverschillig of de zon of de maan aan de hemel staat. 4 Welke muizenval is wit of zwart, geelbruin of grijs van kleur? 5 Zet mijn laatste letter voor mijn eerste en in plaats dat je door me heen kunt kijken, ben ik lekker warm. Liesje: „Zeg, wat zou jij doen als jij een gebouw was, dat in brand stond?" Betsy: „Nou, eh, de deur openzetten en het vuur laten ontsnappen." Klant: „Vlug, geef me een muizenval. Ik moet de trein hebben-" Jongste bediende: „Zulke grote vallen hebben we niet, meneer." Juffrouw: „O, Rietje. Wat ben je weer langzaam vanmorgen. Ben je nu nooit eens vlug?" Rietje; „Ja juffrouw. Ik ben altijd vlug moe!" Lieve kinderen, kijik 'ra aan Piet de Smeerpoes zie j' hier staan. Zag je zulke nagels ooit? Wel, hij knipte ze ook nooit! En een kam kwam in zijn haar Zeker niet in 't hele jaar. „Bah" roept ieder, die hem ziet „Wat een smeerpoes is die Piet!" KITTY H. (11 j.) Brarlm-ans afscheid van Lords Donderdag is op Lords de afscheids- wedstrijd begonnen van de Australiërs tegen het selectieteam der Gentlemen. Deze wedstrijd, die beschouwd wordt als de afschéidswedstrijd van Brad- man op Lords, is voor de veertigjarige zowel als voor heel het Australische team,< dat als verjaargeschenk zijn cap- tein een extra wedstrijd beloofd had, een groot succes geworden. Niet min der dan drie batsmen scoorden een centry en een score van 478 voor 3 is inderdaad^ een zeer knappe prestatie. Voor Bradman moet het een grote vol doening geweest zijn, dat hij de eerste innings eindigde met een feilloze 150. Het was een meesterlijke score met stro kes naar alle zijden en alle model uit gevoerd. Brown opende met een fraaie 120, terwijl Hassett, die de laatste wed strijden minder in vorm was, nu een zeer vlugge 119 not out scoorde. Het fielden der Gentlemen was van een hoog gehalte. Je kunt toch wel merken, dat heel wat jarigen bet leuk vinden op de kalender ~te staan, want hoewel het dit keer weer een rustig weekje is, heb ik nog altijd 7 feestelingen. De rij wordt op Maandag geopend door een „man"' n.l. Jan v. d. B„ alleen moet hij me nog steeds schrijven, hoe oud hij is! Willy B. (14 j.) verdient voor Dinsdag een eer volle vermelding als trouw vriendinnetje. Donderdag houden Jan R. (9 j.) en Kees K. (10 j.) elkaar gezelschap, terwijl Annie K. (12 j.) »P Vrijdag vrij spel beeft. De achterhoede wordt Zaterdag gevormd door Martha v. d. K. (12 J.) en Henk v. d. V. (10 j.) Natuurlijk voor alle zeven de gebruikelijke beste wensen ÓOOOOOQt^OOOOOOOOOOOOOOOOOO Tja, ik had het al verwacht. Er zijn klachten binnengekomen, dat de zomer- puzzle steeds maar wegblijft en wanneer die nu komt. Wel, om eerlijk te zijn, denkelijk niet meer deze zomer! Zie je, ik zit nog steeds een heel stuk buiten de stad en nu ben ik al blij, dat ik nog net ons rubriekje kan laten doorgaan. Dat kost toch al extra veel tijd en moeite en de puzzle kan er nu heus niet meer bij. Maar, dat beloof ik, wat in 't vat zit, verzuurt niet. En dan ga ik maar weer gauw aan de slag. want anders kom ik vandaag niet klaar en mijn bed kijkt me toch al zo verwijtend aan! Sjaantje T .(9 j.) Een kostelijk versje was dat en volgende week is het gelijk aan de beurt, dat beloof ik je. Nu, geen wonder dat je je op zo'n feest hebt ver maakt en natuurlijk lekker gesnoept, hé. Is er niemand bij het verstoppertje spelen in slaap gevallen en daardoor zoek ge-, raakt? Nelly P. (11 j.) Ik sta nog perplex. Zelf pas een nieuw vriendinnetje en dan samen met Ploni weer een nieuwe aan brengen. Doorgaan zo! Jammer zeg, maar alle twee je raadseltjes heb ik al eens gehad. Ik weet echt niet van het feest af, want ik ben niet in de stad, zie je. Flonie H. (8 j.) Ook jij natuurlijk weer bedankt voor het nieuwe vriendinnetje, Oei, je zult best getold hebben van de slaap, of viel dat nog al mee? fja, werken hoort er nu eenmaal ook by. je hebt iu Je vacantie trouwens ook gewerkt.voor mij! Leuk, dat je aan je zusje weet, hoe lang je al schrijft Rie v. P. (11 J-) Grappig zeg, dat je vacantie je nu naar mij heeft doenschryven De krant komt bij jullie ook hoor, dus je kunt me trouw blijven én je broertjes en zusjes, niet te vergeten! Zo dus je doet een schoolwedstrijd met je zusje vol houden allebei. Zeg, wat is precies je adres? Anny de H. (12 j.) Nu je hebt je schade weer voor een groot deel ingehaald zeg! Een familie met bollebozen hoor en je zult op het Lyceum best mee kun- nen. Als je zover bent kunnen we wel eens wat over de grens schrijven, nu zou je er misschien nog niet veel van snap pen, Anny! Willy B. (13 j.) Zo, zo, een tweedaags feest. Nu ja, als je het gehad hebt,, kun je er in ieder geval weer even tegen. Het is echt een pech maand met het weer geweest, maar het had toch ook nog slechter kunnen zijn. Ik hoor hetj verloop van de verjaardagen nog wel. niet? Ria B. (12 j.) Wat 'n sport, zelf panne koeken bakken! HCe heb je ze omge kregen, met een zwaai of een deksel? Het laatste is wel veiliger hoor! Ik geloof graag, dat je op een regendag ook wel pret kunt maken. Trouwens, je moet het wel, want de regen valt hier nu eenmaal graag. Gerard L. (11 j.) Bij die wedstrijden had ik best willen zijn. Was er niet een feestelijk gejubel bij het tonnetje wate. Dat boek ken i'k heel goed en ik wed, dat je het in een ruk hebt uitge lezen. Schrijf me het eens? Dan natuurlijk nog gauw even een seintje, dat ik van Wim nog niets heb gehad. Zo, ik eindig weer met bedankjes voor de verschillende vaeamtiekaarten. Uit iedere provincie ben ik nu voorzien, bedankt hoor! OOM LUUK. Op Zondag 14 September zal Perry, de vroegere wereldkampioen en sinds dien een der sterkste tennis-professio nals, op de M.E.T.S. te SCheveningen tegen de Mos, de Nederlandse prof-kam pioen spelen. Bovendien zullen, met speciale toe stemming van de K.N.L.T.B., van Swol en Rinkel in een dubbel tegen Perry en de Mos uitkomen. 58 Door het geraas van de strijd raakte Snop over zijn zenuwen Het kan me niet meer schelen wat er gebeurt", zenuwen. net a£gelopen zijnr> Maar het was ZUCf f i'J mi Het geraas nam .nog steeds in hevigheid toe, met afgelopen Het ge met on. want ook de «rara allerlei kaliber kletterden tegen de betuigd en kg hgt oor]0gsschip. „Wat 'n ongure hagel!" Pa^u&* Pc wlfs een testament laten ze je niet meer rustig maken". 'Én in zijn doodsangst haalde Snop de laatste hefboom van Sila's doos over. Plotseling verstomde de strijd. Snob hoorde alleen nog het krijgsgeschreeuw van één man. Wicked. Het oorlogsschip kromp sneller ineen dan het was gegroeid en de „Snowicked" lag als een klein notedopje tegen de stalen wand van de kruiser. Wicked storad aan boord van dit schip in zijn eentje te vechten. Tenslotte trad de verbaasde commandant naar voren. „Geef het nou maar op vriend", zei hij rustig. Aan de internationale wedstrijden te Dublin, waarover wij gisteren reeds be richtten, namen verder nog de Neder landse athleten Lammers, De Ruijter en Brasser deel. Lammers werd op de 120 yards tweede achter de Ier Bray en op de 120 yards horden tweede achter onze landgenoot Zwaan (zie gisteren). De Ruijter werd op de 880 yards tweede acn- ter de Ier Dolan, en Brasser werd in het speerwerpen met 50.69 derde (winnaar de Ier Guiney). De tweedaagse cricketwedstrijd tussen de Flamingo's en de Engelse ploeg van de Free Foresters, gespeeld op het P W.-veld te Enschede, is geëindigd in een draw: Flamingo's 176, Free Foresters 55 en 160 voor 6. In opdracht van het kerkbestuur der St. Jan in den Bosch heeft de firma L. Verschueren uit Heythuysen een koor orgel vervaardigd. Het is bestemd vo begeleiding der schola cantorum en zaï reeds de volgende week gedeeltelijk n gebruik worden genomen, kroningsfeesten en op de op 8 Sept. Het orgel functionneert met electrisch tractum, heeft twee klavieren en een pedaal met 37 registe De orgelkast is naar ontwerp van de heer P. van Kessel, architect der kerk. Dr A. E. Cohen, die in het begin van deze'maand voor het verrichten van ar chiefonderzoekingen ten behoeve van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie naar Berlijn vertrok, is dezer dagen in Nederland teruggekeerd. Hij heeft meer dan 3000 fotocopieën van documenten meegebracht. Daarbij be vinden zich persoonlijke gegevens over vooraanstaande Duitse en Nederlandse S.S.-officieren, o.a. Seyss Inquart, Rauter, Wimmer, Lages, Aus der Fuenten, Gem- meker en Schreieder. Er is voorts een telegram aan Bor- mann, dat bevestiging brengt van de zelf moord van cotnmissaris-gen. Schmidt, 'n brief van Mussert, waarin deze aan Hitier verlof vraagt hem van tijd tot tijd „als groet uit het Westen" bloemen te mogen zenden en het volledige Duitse vonnis van de commandant van het concentra tiekamp Vught, Griinewald, die verant woordelijk gesteld werd voor het zgn bunkerincident. Ook op andere feiten en gebeurtenissen uit de oorlogsjaren is nieuw licht geworpen. O Op 1 September is het 50 jaar geleden, dat de heer J. Wildervanck in dienst trad bij de firma W, A. Scholten te Groningen. Thans is hy president commissaris der sindsdien opgerichte N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeel fabrieken. 51) Voorzichtig voer hy langs 't strand tot de steiger voor hem opdoemde. Doen zijn handen beefden, toen hy de ketting vastmaakte. Eén blik op zyn horloge toonde hem ,dat hij twee uren nodig haü gehad, om Gredy te verdrinken. Deson danks haastte hij zich nu niet dadelUk naar Bill terug, maar zocht eerst in Het botenhuis en daarna in de omtrek naar zijn verloren hoed. Hy vond hem in de wagen. Geheel uitgeput ging de oude naar huis. Bill sliep nog steeds. Leon Schirelly knikte tevreden, daarna zocht hij zijn kamer op, trok de dryfnatte kleren van zijn lichaam en wierp zich op bed. En kele minuten later had de slaap hem al overmand. XXI. Een spoor dat naar Chicago leidt. Toen de chef-detective Frank de vol gende morgen het bureau van da commis saris binnentrad, ontving Smith hem mét een vergenoegd lachje. Je hebt me met dat stukje sieraad werkelijk een aardige verrassing be zorgd, mijn jongen. Wat denk je wel, waar die bloche vandaan komt? Frank haalde zyn schouders op. Geen vermoeden, beste Joe. Behoort ze misschien tot die dingen, die by Bell- pian gestolen werden? Neen, mis! Hier, kijk dat eens! Smith nam bij deze woorden een ac- temap van zijn schrijftafel en sloeg die open. „De broche werd veertien dagen gele den bij een roofoverval in 'n juweliers zaak in de Maiden Lane gestolen. Hier is ook een nauwkeurige beschryving van de dader, met vingerafdrukken en al, het beste bewijsmateriaal, dat je je maar kunt wensen. Zo, dat is interessant. Werd de dief gegrepen? Tot dusver nog niet. De chef-detective keek voor zich uit en zei dan peinzend. Jammer, ik zou hem dadelijk een verhoor afgenomen hebben om hem omtrent zijn betrekkingen tot Schirelly uit te horen. Maar het ziet er naar uit, alsof de oude de hele bende onder zich had staan Ik denk Joe, dat we hem on derschat hebben. Hij is niet alleen de raadgever, maar de boss zelf. De commissaris bekeek de broche, daarna keek hy Frank aan. In ieder geval is de vondst zeer kostbaar want we kennen nu immers drie mensen die met de zaak te maken hebben. Leon Schirelly, Bill Schirelly en nu deze jongen hier. Hij klopte daarbij op de acten. Ja, en materiaal om de schurken een proces aan te doen hebben we in overvloed. Terwijl Frank dat zei, bladerde hij onverschillig in de berichten, die voor Smith op het schrijfbureau lagen. De commissaris, die zijn sigaar weer aan stak, welke niet wilde branden keek toe en zei: Overvloed van rommel, maar jam mer genoeg is er niets bij, wat ons ver der zou kunnen brengen. Hy blies een rookwolk uit en leunde achterover in zijn fauteuil. Vanmorgen vroeg heeft de chef hoofdcommissaris mij voor het rapport bij zich laten roepen. Bellman was ver zekerd en nu hameren de verzekerings maatschappijen op ons. Maar er is een goed ding bij, er is namelijk vijftigdui zend dollar als beloning uitgeloofd. Een prachtige gelegenheid voor onze jongens om eens een paar extra bankjes van honderd te verdienen. Frank knikte. Hij had uit de berichten een vel genomen en duwde Smith dat over zün bureau toe. Hier Joe geef alsjeblieft je instructies, opdat de foto van de zelf moordenaar ons via de televisiezender wordt overgeseind. De commissaris boog zich voorover en nam het velletje papier in zijn hand. Wat wil je daarmee?, vroeg hij verwonderd en hy las halfluid het ra dio-bericht: Chicago SkP.T. 387: Mannelijk lijk van onbekende uit het Michiganmeer 612 geborgen. Lengte een achtenze ventig; leeftijd: 24 tot 30 jaar; slank: ogen: grijs-groen; geen bijzondere ken merken. Haarkleur: blond vermoe- delyk gebleekt bijzonder opvallend, dat capillairiyntjes op vingertoppen met een elastische stof zijn overtrok ken. Dood door hartverlamming, acht tot tien uur vóór berging. Kleding: grijs linnen jasje, ruw-zijden sport- overhemd, donkergrijze broek, licht grijze leren riem. Polshorloge: vierkant chroom met bruin leren band. Smith liet het vel zakken en keek Frank vragend aan. De chef-detective trommelde zachtjes met zijn vingertop pen de maat op een of ander wysje op de leuniing van zijn stoeL Plotseling sprong hij op. Je zult het misschien gek vinden, Joe, maar my is er bij dit bericht iets opgevallen. En dat was De zaak met die capillairlijntjes Die man moest zijn vingertoppen met een stof overtrokken hebben, om daar door te verhinderen, dat er ergens een vingerafdruk achterbleef. Dat wijst er dus op, dat hij wel een geslepen misda diger moet zijn geweest. lang niet in. waarom jy daarvoor belang stelling hebt. Wat hebben wy met die man te maken? Ha, je zou anders praten Joe, als je wist wat ik weet. Ik heb je gisteren immers verteld, dat Field en ik in Schi- relly's woning en in het bijzonder de geheime schuilplaats die hy in het aan grenzend perceel had ingericht, allerlei materiaal ontdekt hebben. Zeker, onder andere ook die bro che. Ja, juist, we vonden ook nog 'n pho- nograaf met opname-apparaat en twee flesjes. En let nu goed op. Luister goed, Joe! Zoals Field onmiddellyk vaststelde, bevatte de ane fles collodium en de tweede zoals hy my zei perhydrol. Ik zou aan dat alles verder geen betekenis gehecht hebben, maar dit bericht uit Chicago heeft my op een idee gebracht. Smith lachte. Nou, daar ben ik benieuwd naar. Maar 't zal je niet gemakkelyk vallen tussen de flesjes, die hier in New York zyn, en de man, die in het Michiganmeer ver dronken is, enig verband te leggen. Dat is toch je bedoeling? Frank knikte. Bravo ouwe jongen! Ja, prachtig dus let op! Fles nummero 1 bevat perhydrol, is een uitstekend middel om donker haar blond te maken. IN TE LEVEREN BONNEN Door detaillisten in de week van 29 Aug.4 Sept. 1948 Brood Inl. bloem; 127 brood, 3 147, D 157, M brood. H 21 (8 rts.), 128 brood (2 rts.), 129 brood, 133, 134 alg., C 149. N brood, H 21, H 25, H 27 (4 rts.) plus nieuwe bonnen voor brood en keuzebon nen voor brood of vermicelli, coupures X 296 en X 322. Afgifte coup. D 142 voor inl. bloem D 143 pat. bloem. Fatent bloem: 133 alg., H 25 (4 rts.) plus nieuwe keuzebonnen. Afgifte coup. D 143. Roggemeel: Zie brood inl. bloem. Af gifte coup. D 141. Vlees: 084, 086 vlees, H 51 (1 rts.), 085 vlees, M vlees, N vlees (3 rts.), M vlees, N vlees (2 rts.). Afgifte ontv.bew. MD 24209 met vleeszegels coupures X 311, X 337, C 837, C 838, C 839. Laatste ge legenheid tot inlevering voor de coup. X 280, C 768, C 769, C 770. Afgifte ontv. bew. MD 24210 met vleeszegels. Tabak (grossiers) coupures C 874. C 875 X 313, X 338 plus restant G 856. C 857.' Afgifte coup. G 175. Vermicelli 133 alg., H 25 (1 rts.). Af gifte coup. ,C 902. Boter/marg./vet 131, 136 alg., N boter, H. marg., (1 rts.). 151 alg., H 31, H 32 rts.). Afgifte coup. C 906 voor boter en C 907 en C 908 voor margarine. Kaas 137 alg., B 148, N kaas (2 rts.), 152 alg., H 36 (1 rts.). Afgifte coup C 909 en C 910. Huishoudzeep 060 alg., H 41, rts.bon a.s. moeders (1 rts.), 073 alg. (2 rts.). Afgifte coup. C 911. Vleeswaren 084 086 vlees, H 51 (1 rts.) 085, M, N vlees (3 rts.), M en N vlees (2 rts.). Afgifte coup. C 837 t.m. 839 Eieren (grossies) H 37 (1 rts.), 130 alg. (1 rts.) en N eieren (5 rts,). Afgifte coup. G 169 t.m. 171. Inlevering door bakkers eventueel met 3 ontv.be,w. MD 24205. Per ontv. bew. 680 rts. of een veelvoud daarvan. Inlevering eieren en. tabak in veelvou den van 100 rts. Voor vlees in veelv. van 10 rts. Textiel (detailhandel). Toew. Distex MD 85, A t.m. H van VA 705 (1 en 5 pnt.), J, K, L, M (1 punt), J en K (5 pnt.), J en K resp. van de VA 804 (10 pnt.), rts. bonnen D en E 81 (1 en 10 pnt.), textiel a.s. moeders van CA 802 (10 pnt.). Afgifte handelscoupures tex- tielgoederen. (Conf. bedr. en confectionneurs). Werkkl. bonnen, H en rts.bon VC bon FC (24 pnt.), L en rts. bon FD (12 pnt.), machtigingen confectie en handelscou pures. Afgifte Confectiecoupures. (F-verg.houders) Werkkl. bonnen, zie boven. (Weverijen) handels- en confectiecou- res Afgifte ontv.bew. MD 243—05 voor hand! coup. en MD 243—06 voor conf. coup. Brandstoffen 01 en 02 van TA 806 (3 eenhbrandst. a.s. moeders en rts. bon *1948/1949 (1 eenh.). Afgifte coup. brandst. Uitsluitend door groothandel, aanv. toew. en Coup. B, C, D en E ver bruikers, binnen 1 maand na de op de toew. vermelde vervaldatum. Afgifte ontv.bew. MD 342—09 voor brandst. en MD 34210 voor ind. kolen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 11