Berlij nse raadszitting niet doorgaan kon weer Marainne weer zonder ministers Regeringscrisis in Frankrijk In 't zicht der Oranjefeesten Weerbericht j Twintig mille aan boete voetbalpool-affaires orde te scheppen Kotikof weigert Regentes verleent gratie Koningin weer aan het bewind Resoluties Congres van Europa in DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr. Suhr stelde hem een termijn Arrestaties in Moravië r LAGEN Kabinet diende hedennacht ontslag in Een staatsiemantel van 10 m. lengte En wederom een vrijheidsstraf 70ste JAARGANG ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 No. g0710 Wegens hulp aan vluchtelingen OM DE INTERIM- REGERING Federaal overleg" vergadert in Nederland Prinses Margaretha van Zweden en haar broertje prins Carl Gustaf fceren van een vacantie-trip naar Stockholm terug. Ze hebben bijzondere belangstelling voor de dingen op de kapiteinsbrug. BRIEF VAN EEN ZESTIGJARIGE Voor de tweede maal en tevens voor het laatst eindigt Maandag het regentschap, dat H.K.H. Prinses Juliana uit naam van H.M. de Koningin, thans sedert 14 Mei heeft gevoerd. Op die dag immers" neemt H.M., zoals Zij ip Haar historische radiorede van 12 Mei jl. aankondigde, de teugels van het.bewind weer over tot na de jubileumfeesten om daarna, op 4 September, afstand te, doen van de troon. VOOR het vaderland GEVALLEN aan Nederlandse regering overhandigd DE I VOOR DE 8ste MAAL BIJ MOLOTOF FRANKRIJKS VALUTA KOERS Nog steeds devaluatie-geruchten HET 6000ste SCHIP IN DE NIEUWE WATERWEG Gistermiddag is het 6000ste schip van dit jaar in de Nieuwe Waterweg binnen gekomen n.l. het Zweedse s. „Orsic" Vorig jaar vond dit plaats op 3 Decem ber en toen was het de Ned. Coaster „Fiat". MELKBEZORGING OP DE FEESTDAGEN De opbouw van de ruines van de beroemde Benedictijner-abdij op cte Monte Cassino vordert slechts langzaam. Overzicht van de werkzaamheden. MINDER BEWOLKING 1 DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal f 1.15 per maand, t 0.30 per weëk. Directeur: J KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom- breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.--. Ieder wo°rd meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De Berlijnse gemeenteraad is gistermorgen niet, zoals aanvankelijk hel plan was, bijeengekomen, maar heeft zijn zitting, op voorstel van de voorzitter, dr. Suhr, verdaagd, omdat men, naar hij zeide, niet wilde vergaderen onder de pressie van de demonstranten, die zich buiten hadden verzameld. De verklaring van dr. Suhr werd mede aangehoord door 3 sovjet- Russische officieren, die in uniform, doch ongewapend, op de gereser veerde tribune hadden plaats genomen. Kleine groepen demonstranten drongen binnen in de raadszaal en namen daar plaats op de perstribune. Andere demonstranten met rode vlaggen en borden met slagzinnen bevolkten trappen en gangen van het gebouw. Er werd geen melding gemaakt van gewelddadigheden. Van de perstribune in de thans ontruimde vergaderzaal af sprak Karl Litke, de voorzitter van de eenheidspartij in Berlijn, voor de microfoon van de onder sovjet-controle staande radio Berlijn. Hij beschuldigde de pro-Westerse meerderheid van de gemeenteraad van lafheid „ten overstaan van de verontwaardigde Berlijnse arbeidersbevolking" en ver klaarde, dat de socialistische eenheidspartij, in tegenstelling met de andere partijen, bereid was terstond een raadsvergadering te houden. Te kwart over tien was het raadhuis geheel door de demonstranten bezet. noopt zijn een andere vergaderplaats te zoeken, buiten de sovjet-sector. geen direct antwoord heeft gegeven op het verzoek van dr. Suhr, maar om nadere toelichting heeft verzocht. Volgens dr. Suhr heeft generaal Ko tikof om spoedig antwoord gevraagd en zou dit heden Zaterdag gezonden worden. De meeste afgevaardigden van de Westerse fracties waren door de achter deur weggegaan, voordat de demonstran ten binnendrongen. Verschillenden ech ter waren tezamen met de afgevaardig den van de eenheidspartij in het gebouw gebleven. De betogers trokken tegen het middag uur weg, nadat Karl Maron, de leider van de fractie der eenheidspartij, op hen een beroep bad gedaan naar het werk terug te keren. „Het gemeentebestuur van Berlin is ten einde en thans is het uw beurt", aldus verklaarde Maron aan de ^Onder geroep van: „Wij komen terug verlieten de demonstranten de zaal. voorzitter van de Berlijnse ge- „„„„teraad, dr. Suhr, heeft aan gene ra-majoor Kotikof, sovjet-comman- *J~Lt van Berlijn, een brief geschreven. .„.rin hij vraagt om onmiddellijk op- S" tegen „communistische demon- *-„nten die een inval in het gemeente hui hebben gedaan» Men zegt, dat ?"ief tevens Vrijdagavond 20 uur plaat- .Hlre tijd als de uiterste termijn stel de. Anders zou de gemeenteraad ge- In een spoedvergadering der fractie leiders werd besloten om Zaterdagoch tend 10 uur weder de gemeenteraads leden bijeen te roepen. Indien generaal Kotikof bereid is de wensen der betrok ken partijen te vervullen, zal de zitting in het stadhuis in de sovjet-sector plaats hebben. Indien de generaal niet ant woordt, of de wens tot vorming van een neutrale zóne van de hand wijst, zullen de gemeenteraadsleden vervolgens in één van de westelijke sectoren een zitting houden. Dr. Suhr heeft te middernacht plaat selijke tijd een antwoord ontvangen van generaal Kotikof. De inhoud van het antwoord werd niet bekend ge- maakt. Reuter meent, dat generaal Kotikoi Tie Tsjechoslöwaakse veiligheidspolitie maakt bekend, dat zij in de Zuid-Mora vische stad Znojme 11 personen gearres. teerd heeft onder wie de prior van het klooster aldaar- Zij worden ervan be- schuldigd betrokken te zijn bij een orga^ nisatie. die politieke vluchtelingen help ontsnappen De volkspartij en Katholieke lichamen zouden de bedoelde organisatie gesticht hebben. Volgens de politie is e klooster te Znojme het toneel van on er- grondse activiteit geweest. Men zou samengewerkt hebben met een klooster te Wenen. Onder de gearresteerden bevinden zich katholieke priesters. Als arrestanten wor, der genoemd leden van de Ordie der Dominicanen. De prior van het klooster te Znjojmo, die tot <je arrestanten be, hoort, is pater Antonin Zemek. Behalve van het over de grens smokkelen van „politiek gecompromitteerde personen worden de arrestanten van „leugenach tige tegen de staat gerichte propaganda in Moravië" beschuldigd. (Van onze Haagse redacteur). i Naar ,wij vernemen, ligt het in de be doeling", zo mogelijk direct na de kru ningsfeesten, hier te lande de besprekin gen te beginnen over het voorontwerp van wet voor de interim-regering in Indonesië, zoals dit door de Ned. re gering is opgesteld en ter bestudering naar Indonesië is doorgezonden. Van Indonesische zijde gaat men na melijk van het standpunt uit, dat er over de redactie van dit voorontwerp nog wel heel wat te zeggen zal zijn, met name watbetreft de positie van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en de benoeming van de staats secretarissen. Men waardeert in dezelfde Indonesi sche kringen de spoed, welke de regering alhier met dit voorontwerp van wet heeft betracht, maar men meent ook dat wellicht juist deze spoed tot een ontwerp heeft geleid, dat niet beant woordt aan de verwachtingen, welke in de besprekingen met de negen mannen en met de regering h.i. waren gewekt. Daarom acht men het beter met goed keuring van de regering dit vooront werp hier te lande in het federaal over leg te bespreken, omdat men dan on middellijk ruggespraak met de regering kan houden en het federaal overleg, dat, deze zaak in eerste aanleg moet be spreken hier ter gelegenheid van de kroningsfeesten bijna voltallig aanwezig is. Zo nodig kan dit college met de ontbrekende leden dan nog worden aan gevuld. Naar aanleiding van het 50-jarige regeringsjubileum van H. M. Konin gin Wilhelmina en van de troons bestijging van H. K. H- prinses Juliana, heeft het de prinses regentes, zoals we reeds aankondig den, behaagd, aan allen, die tot een vrijheidsstraf zijn veroordeeld, gratie te verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal be dragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaardelijke veroordeling oi voor waardelijke invrijheidstelling niet benut hebben, zodat tenuitvoerlegging moest worden toegepast. Dit algemeen gunstbetoon heeft be trekking op straffen, zowel opgelegd door de burgerlijke of de militaire straf rechter alsook door de bijzondere ge rechtshoven of de bijzondere raad van cassatie aan politieke delinquenten. Ook In de overzeese gebiedsdelen zal een al gemene gratie van dezelfde strekking worden verleend. Ten aanzien van de krachtens het tri- bunaalbesluit geïnterneerden heeft de minister van Justitie bepaald, dat de duur van hun internering op overeen komstige wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit algemeen g.atie-'besluit vallen uiteraard niet dege nen, die nog niet bij een onherroepelijke rechterlijke uitspraak werden veroor deeld In het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berechting hebben moeten wachten, kan dit leiden tot onbevredigende ge volgen. Naderhand zal onder ogen wor den gezien in hoeverre eventuele onbil lijkheden zullen, kunnen worden weg genomen. Mededelingen instemmingen, tegenwer pingen en vragen waren de reacties oo ons sociaal-economisch gegong van Woensdag jl. Voor vandaag zullen we aandacht schenken aan een epistel van een zestig jarige, die met z'n 12de jaar voor één gulden en een kwartje in de week mocht werken bij een „steenharde oer-liberaal, bij wie de vader van de schrijver ook in dienst was en voor zijn gezin van 9 personen de 10 a 12 gulden haalde. Deze situatie tekent al voldoende die „goeie ouwe tijd", maar demonstreert tegelijker tijd de gewijzigde positie van de wer ker van vandaag. Dat bondsbestuurders rekening houden met de mogelijkheden van het bedrijf, acht inzender goed. „Doch", zo vraagt hij, „waarom nu ineens. Hebben de patroons ook rekening gehouden met de econo mische mogelijkheden van een ploeterend groot gezin?" Ons antwoord op de laatste zin is Neen, want de bedrijfseigenaren hielden alleen rekening met de ongeschreven wet van „Ionen-laag" en met vraag en aanbod zon der meer. Wat de eerste helft der vraag betreft, zou ik willen verwijzen naar een boekje van C. J. Kuiper, (een der hoofdlieden van het voormalige R.K. Vakbureau en als beginner metaalbewerker te Dord recht), onder de titel: De katholieke vak beweging in Nederland, daterend van Oc tober1920. Daarin karakteriseert deze bekende voorman precies doel en wezen van de katholieke organisaties, haar verhouding tot andere richtingen mèt notities over zedelijke verantwoordelijkheid, de on juiste grondslag der zuivere machtsver houdingen en de poging „tot het verbeteren van de verhoudin gen tussen de mensen onderling, doch niet om door het gebruiken van verbit terde machtsmiddelen de sociale ver houdingen en het volksgemoed te ver wilderen". De regering bekend dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: sold. F. J. Ge""s uit Nijmegen, overleden t. g. v. oor logsverwonding op 21 Aug-; 2e it. H-. I- Troost uit Brielle, overleden t. g. v. oorlogsverwonding op 13 Aug. Kon. Ned. Indische leger: Soenda- nees sol-d. Ie kl. Markasem gesn. 15 Aug.; Amb. sold. Ie kl. inf. S. Tahu- periory, gesn. 19 Aug. De Kon. marine heeft in de afgelo pen week geen verliezen gerappor teerd. De heren W. Drees en mr. D. U. Stikker, minister-president en minister van buiten landse zaken, ontvingen gistermiddag een delegatie van het „Congres van Europa". De leider van de delegatie, de heer P. A. Kerstens, heeft tijdens deze ontvangst de resoluties van dit in Mei gehouden con gres aan beide ministers overhandigd. Minister-president Drees bracht dank aan de delegatie voor de officiële aan bieding der resoluties. Het nieuwe kabinet heeft zich, gezien de vraagstukken van velerlei aard, op de resoluties van het congres nog niet kun nen bezinnen. Inderdaad, zo zeide minis ter-president Drees, is meer samenwer king in Europa noodzakelijk. De regering zal zich over de resoluties en het initia tiefvoorstel beraden, zodra dit opportuun wordt geacht. Vrijdag om 17 uur plaatselijke tijd hebben zich de drie Westelijke afge vaardigden naar het Kremlin bege ven voor hun achtste onderhoud met de Sovjet-minister van buitenlandse Zaken, Molotof. Volgens waarnemers betreft het niet de laatste bijeenkomst. Voor het eerst sinds de aanvang der onderhandelingen te Moskou heeft Vys- jinsky de bijeenkomst bijgewoond. Hij was van 29 Juli, toen hij Moskou ver liet voor het bijwonen van de Donau- conferentie, tot de vorige week niet aan wezig. Even na 20 uur hebben de drie ver tegenwoordigers van de Westerse mo gendheden het Kremlin verlaten. Roberts verklaarde bij zijn vertrek, dat er geen communiqué zal worden uitgegeven. De drie vertegenwoordigers kwamen ver volgens in de Britse ambassade bijeen. (Telef. van onze Parijse cbrrespondent.) Hedennacht is het ministerie uiteen- gevallen. Nadat het van Vrijdagochtend half tien behoudens korte onder brekingen vergaderd had, kwam staatssecretaris Mitteraaa om kwart over 1 mededelen, dat de ministerraad geconstateerd heeft, dat op sommige punten van het plan-Reynaud geen overeenstemming was te bereiken en dat de premier dientengevolge het ont slag van het kabinet aan de president van de republiek had overhandigd. Gezien de hoogst ernstige toestand ving de president van de republiek onmid dellijk zijn consultaties aan en ontving Schuman en minister Lecourt voor de M.R.P., daarna Paul Reynaud, Karna dier en Moch voor de socialisten. Dit ministerie heeft in zijn kort bestaan het record van aantal en duur van ka- netsbijeenkomsten glansrijk geslagen, doch is, ondanks het compromis der rege ringspartijen waarop het rustte en on danks de aanvaarding van Reynaud door het parlement, er niet in geslaagd om over de practische uitvoering van Rey- naud's plannen tot overeenstemming te geraken. Men kan verwachten, dat de publieke opinie heden met verbijstering zal wor den geslagen bij het vernemen van de nieuwe crisis, die uitbreekt op een nog veel gevaarlijker ogenblik, dan die van Juli j.l. Op een ogenblik, waarop de tot het uiterste toegespitste economische, financiële, sociale en politieke moeilijk heden samenvloeien en slechts heldhaf tige beslissingen een catastrofe kunnen voorkomen. Bij de oplossing van de vorige crisis werd van vele zijden gezegd: „de vier de republiek speelt haar laatste kans", met de betekenis: als deze combinatie mislukt, blijft er niets anders over dan de Gaulle te roepen. Het hoofdorgaan der M.R.P. neemt heden reeds stelling tegen dat pessi misme, maar waarschuwt tevens op een wijze, dat de ernst van de toestand uit stekend doet gevoelen. Reynaud had allen en alles tegen. Onder die omstandigheden had een re gering met een sterk gezag een uit de aard der zaak ingewikkeld en tegen strijdig schijnend werkplan moeten doorvoeren, vooral door sociale rust af te dwingen en de partijbelangen het zwijgen op te leggen. Dit alles is ver ijdeld en niemand weet waar het heengaat. (Telefonisch van onze correspondent) De Agence Economique et Financtère verzekert, dat Amerikaanse financiële kringen de geruchten omtrent vaststel ling van een enige koers voor de dollar op 324 francs voor gegrond houden aangezien de internationale monetaire autoriteiten wensen, dat Frankrijk het stelsel van meerdere koersen voor de dollar zal opgeven. De A.E.S. voegt er bij, dat de invoering van de maatregel echter nog wel een of anderhalve maand kan eisen. Wij menen er aan te moeten herinne ren, dat bij de jongste devaluatie van eind Januari het goUÜ van de Franse Bank niet naar de nieuwe koers is om gerekend op de weekstaten van de Bank. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat Reynaud het plan 'had een poging tot verruiming van de voorschotimogelijkheid van de schatkist bij de Bank tot dekking van het begrotingstekort te openen en het goud tegen een nieuw francpeil op de bank- staat te brengen. Als daarbij dan de koers van 324 francs wordt aangenomen, dan zou dit een veel grotere devaluatie betekenen, maar die misschien de moge lijkheid zou openen om alsdan de franc te stabiliseren. Volgens een mededeling van het depar- tement van Landbouw zijn zowel produ centen van zuivel- en melkproducten als de standaardisatiebedrijven verplicht, op grond van wettelijke bepalingen, op 31 Augustus en 6 September op de normale wijze als op werkdagen de ontvangen melk te behandelen, Evenzo zullen zuiveibedrijven^en melk- slijters op die dagen op de wijze melk moeten bezorgen, - gende plaatselijke omstandigheden zulks onmogelijk maken. In dit geval dient 2 - legenheid te worden gege.en tot het af- tenzij dwin- (Van onze Amsterdamse redacteur) We hebben gisteren de grote kroon met mantel gezien, die in en rond de Stadion- spelen zo'n grote rol gaat spelen. Het is een fantastisch mooi werkstuk van ge weldige afmetingen. De kroon heeft een middellijn van drie meter, doch de groot ste breedte is vier meter. Zij is bezet met 88 parels, die een diameter hebben van 15 cm, verder met edelstenen en een rand van robijnen van 45 cm breedte. Deze geweldige kroon wordt gedragen op een kussen van 4 bij 5 meter, dat vervaardigd uit velours chiffon en afgezet met goudkoord. waaraan kwasten van 50 cm De kroon werd vervaardigd uit alumi nium bespoten met bladgoud zij weegt ruim 100 kg er wordt door 14 personen gedragen. m De daarbij behorende mantel, meet ru bij 5 meter. Het geheel werd eveneens van purper velours chiffon gemaakt en afgezet met een 40 cm brede rand van imitatie hermelijn. Dit hermelijn werd gemaakt uit ganzenvellen, waarin zwarte staarten verwerkt werden. Voor die rand waren liefst 80 ganzen nodig, de rand bestaat uit 800 stukken. De mantel is voorzien van vijf handgrepen en kan door vijf personen gedragen worden; hij WDeStkr°ookn'speelt een rol in het jubi leumspel „In Neerlands tuin" en word daarna in een symbolische ^cht door vertegenwoordigers van net Nederlandse volk van het Stadion naar de Dam ge dragen Hier blijft zij de verdere week rusten voor het Nationale monument wordt door de jeugd in een fakkelstoet op de Inhuloigingsdag weer naar net Stadion gebracht en speelt ook in net Kroningsspel een rol. De kroon en de mantel werden naar een idee van Carel Briels, ontworpen door Karei Bruck- mann. Men maakte een zo mooi geheel om niets van de waardigheid van deze symboliek verloren te laten gaan. De paarden van de verschillende stoe ten worden Inmiddels in de stad getraind. Voor brikken rijden zes-, vier- en twee spannen door de straten; op de bok zitten de hofbeambten in hun blauwe livrei. Soms stalt men de hele stoet een uur lang langs de kant, midden in de drukte van het verkeer. De paarden moeten wennen aan de drukte, na al die jaren van stal en buitenleven Natuurlijk trekken deze oefeningen veel belangstelling, trouwens overal staan grote groepen mensen te kij ken. Ook bij het paleis, waar men nu begonnen is met de vervaardiging van een mooi baldakijn. Ook zijn er grote bloembakken aangebracht langs het bal- con. Nationale aubade te den Haag De belangrijkste nationale gebeurtenis voor de residentie in deze jubileumtijd is de grote nationale aubade, welke Maan dag aan H.M. Koningin Wilhelmina zal worden gebracht op het Malieveld. Reeds geruime tijd is men bezig ge weest het veld voor deze huldebetuiging en ook voor de feestelijkheden, die daar reeds zijn aangevangen, in gereedheid te brengen. Het terrein biedt een feestelijke aanblik en als Maandag aan de schei dende Vorstin de zanghuide zal worden gebracht, zal dit een machtig schouwspel Het programma opent met zang van kinderkoren o.l.v. de dirigent R. A- van Pelt. Deze kinderkoren zullen drie vaie- riusliederen zingen ei. wel „Wilt heden nu treden", „O Heer Die daar des hemels tente spreidt" en „Gelukkig is het land Daarna zullen mannenkoren tezamen o.l.v. Jos Vranken Jr. het door mevr. Joh. Bordewijk-Reepman speciaal gedichte en gecomponeerde en aan H.M opgedragen werk „Moeder des Vaderlands" uitvoeren, terwijl ie gezamenlijke gemengde koren o.l.v. Rocus van Yperen vervolgens zul len ten gehore brengen de werken „O land gedenk", speciaal gedicht door Ben van Eysselsteijn en getoonzet door Henn Geraedts en „Gelukkig is het land" van Bertus \afjes, gecomponeerd door Sem Dresden. Deze huldebetuiging zal eindigen met gezamenlijk zingen door alle aanwezigen dus ook door het publiek van de coupletten 1 en 6 van het Wilhelmus. Duizenden kinderen, zangers en zan geressen nemen aan deze aubade deel Behalve vele koren uit Den Haag en om streken trekken talrijke zangers uit ver scheidene plaatsen (enige ver verwij derde zijn: Giethoorn, Oosterbeek, Eind hoven, Ommen, Nieuwendijk (NB.)) naar de residentie voor deze huldebetuiging aan de scheidende Koningin. Mevr. Steyn in Nederland. Een vermoeide doch desondanks min zaam groetende oude dame stapte giste ren op het platform van Schiphol uit een viermotorig-vliegtuig beschilderd met de Zuid-Afrikaanse kleuren. Tien duizendkilometer heeft de 83- jarige Rachel Isabelie Steyn, weduwe van de laatste president van de Oranje Vrij staat, gevlogen om het jubileum van Ko ningin Wilhelmina en de inhuldiging van Koningin Juliana in Nederland te kunnen bijwonen als afgevaardigde van de Unie van Zuid-Afrika. Jij moet sorgdra, dat al die bagasie saamkom" zei mevrouw Steyn tot haar schoonzoon, die ook was meegekomen, doelende op de elf koffers en de veie kartonen dozer,, die uit het bagageruim van het vliegtuig te voorschijn kwamen. Mevrouw Steyn zal, naar wij verne men, waarschijnlijk op 2 September door H. M- Koningin Wilhelmina in particu liere audiëntie worden ontvangen. 1 Generaal Crerar komt Generaal H. D. Crerar, de voormalige bevelhebber van het eerste Canadese le ger, die als zodanig in ons land grote bekendheid verwierf, is door de Canadese regering samen met de ambassadeur te 's-Gravenhage, Z. Exc. Pierre Dupuy aan gewezen als haar vertegenwoordiger bij de inhuldiging van Koningin Juliana. Denemarken' s delegatie Zoals reeds oekend zullen de Deense prins Axel en prinses Margaretha de kro ningsfeesten bijwonen Nader wordt be kend, dat zij vergezeld zullen zijn van koning Frederik's aide-de-camp, kapitein Ernst en koningin Ingrid's hofdame, freule Neergaard. Het gezelschap ver trekt op 4 September met de Scandina vische expres en keert op 9 September terug. i Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond: j Koude nacht met weinig wind. Droog weer met minder bewolking en in het Zuiden van het land iets f hogere temperatuur dan vandaag Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen Noord-Oost e" Oost. 29 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur; maan op 23.38 uur, onder 16.54 uur. 30 Augustus: Zon op 5-48 uur, onder 19.33 uur; maan op uur, onder 17.54 uur. De min of meer strijdorganisatie-idee van weleer is gewijzigd gegroeid en. groeiend naar de vorm van overleg en mede bekijken. Daarom schreven we ook, dat de werkers moeten oppassen eigen verwijten niet op hun eigen hoofd te krijgen. Het is bij een bedrijf vaak als in een gezin. Kinderen kunnen van alles vragen, maar de ouders kunnen dikwijls alleen beoordelen of een bepaald verlangen ook al is het redelijk is in te willigen. De kinderen hebben niet altijd voldoende notie van wat zij vragen» In de bedrijfs- gemeenschap kunnen zich dezelfde si tuaties voordoen. En nu kan aan alle verlangens worden voldaan, maar wan neer dat inwilligen op een soort potver teren lijkt, graven de werkers hun eigen graf. Het gaat hier natuurlijk over on derhandelingen met een goedwillende ondernemer. Hoofdbestuurders beschik ken meestal over ruimere ervaring dan de gewone leden en moeten derhalve wel eens de schijn op zich laden, dat ze niet durven" of „traineren". Daarom juist met het oog op de binnenkort zeer ver zwaarde positie der bonafide vakbewe ging is het noodzakelijk, dat de gewone leden ook tonen, dat zij een behoorlijk inzicht hebben in de economische moge lijkheden van een of hun bedrijf. Dat is heus niet zo eenvoudig. In datzelfde verband moeten we onze aanmerking, dat we de uitdrukking „zo kweekt men communisten" als onjuist beschouwen, handhaven. Schrijver heeft gelijk, als hij opmerkt, dat ontevredenheid en tekortkomingen een welige voedingsbodem vormen voor het communisme. Er mag en moet worden gewerkt aan gezonde verhoudingen. Maar dan katho liek-principieel door ons. Op de grond slag van de zedenwetten en met begrip ook voor economische mogelijkheden. We kunnen aan Minister Mansholt voorstellen: Zorg voor drie ons vlees in de week. We kunnen ook eisen: een kilo in de week en de centen erbij. De lei ding der C.P.N. zal dan wel 2 kilo vor deren en daarvoor betogingen organise ren. Hoe meer herrie, hoe liever. Die weg opgaande, staat de katholieke arbei dersbeweging spoedig voor een onveilig signaal. Wanneer onze voormannen iets voor stellen, moet het sociaal en economisch zijn verantwoord. Maar dan moeten ook tegenstribbelaars en conservatieven wor den „gevloerd". Doch nogmaals, dat kunnen we zelf klaren zonder assistentie van Marx en zijn volgelingen. HENK VAN DER MAZE Toen de Rotterdamse kantonrechter gistermiddag de laatste getuige en de laatste verdachte had ondervraagd, waren in totaal 100 verdachten en 57 getuigen in de voetbalpool-affaires in anderhalve d„ tijds gehoord De ambteraar van het O.M. had behalve enige hechtenisstraffen in totaal tegen de ƒ20.000 aan boetes gerequireerd. Gistermiddag was de Pari-Mutuel-pool met 48 verdachten uit alle delen des lands aan de beurt, een organisatie, die haar hoofdkantoor in Tanger heeft en haar vertakkingen in Engeland, Frank rijk, België, Luxemburg. Zweden, Dene marken en Italië. Hoofdverdachten waren in deze zaak de 35-jarige groente-expor teur M. v. d. A. uit Den Haag, die het punt vormde! waar alle draden van de Nederlandse organisatie van de PO°' samenkwamen en de 29-jarige bedrijfs leider in een Haagse drukkerij. S. v d H die in zijn bedrijf de gelegenheid had gegeven de pool-formulieren te drukken De Pari-Mutuel-pool, aldus zeide mr. H. van Buuren in zijn requisitoir, is de grootste voetbalpoolorganisatie in West- Europa Hoewel het hoofdkantoor in Tan ger was gevestigd, werd van Londen uit de organisatie in de West-Europese lan den geregeld. i „Ik ben ervan overtuigd", aldus mr. Van Buuren, „dat ook in deze zaak grote sommen gelds over de grens gingen. Mogelijk dat het deviezenverkeer via de groente-exportzaak ging. waar V. d. A. werkte; dit zal echter nog nader door de economisphe officier worden bezien. Verdachte v. d. A.. de belangrijkste figuur op poolgebied in Nederland, die zichzelf ook de geestelijke vader daarvan noemde wist zich van het Nederlandse poolbedrijf los te maker, en zich in inter nationale sfeer te doen gelden. Zodoen de meende hij zich aan de Nederlandse justitie te kunnen onttrekken, indien zulks nodig was. Hij nam echter wel eens waar voor een 'der Nederlandse agenten, hetgeen een fout was. Het is politie en justitie bekend, dat d- Pari-Mutuel weer zal gaan draaien en wel met een nieuw systeem waarmee /-ij de rechterlijke instanties om de tuin wil trachten te leden De politie en justitie ziji. echter daarvan volledig op de hongte, aldus verklaarde de ambtenaar van het Openb Ministerie Spreker eiste tegen M. v. d. A. een principale hechtenis van drie maan den en tegen de overige verdachten boe ten variërend van 4000 subs. 4 maanden hechtenis tot ƒ25 boeten subs. 5 dagen, allen met 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak over 14 dagen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1