Nieuws ui. STAD en OMTREK Verlichte Lange Haven om rijverbod vraagt WIEL-PUZZLE Schiedam aan de vooravond van 31 Augustus 1898 LANGS DE HOED, OVERHEMD of DAS Broersvest 6 Vijftig Jaren gingen voorbij STAD SCHOOT UIT HET NIET IJN ORANJE-PRINSEN BEZOCHTEN SCHIEDAM Tel. 68206 Intense voorpret van duizenden Oorlogsdreiging was groot Ju Voor uw Willem II opent de rij in 1650 RAADSEL ZATERDAG 28 AUGUSTUS 194S burgerlijke stand MEDISCHE ZONDAGSDIENST KAJOTTERS VOETBAL- TOURNOOI VIER DUIZEND JONGE MENSEN ROND JUBILEUM- KAMPVUUR Zangwedstrijd voor beste lied r* a 4 2a Pf-1 HET LIED VAN DE SOLDAAT (Passage). SECONDEN-RAADSVER GADERING BENGAALS VUURWERK ER IS WEER HANDEL IN DE OUDE BEURS REEDS PAKTEN WOLKEN ZICH SAMEN VERKEERSÈ Verkeers-R A A D S E L Van onze prille jaren af was de voor pret tot een feest bijna even groot als het feest zelf. Tot op het ogenblik, dat we te oud werden om ons te verkneu kelen in de prettige dingen, die over zo veel nachtjes slapen te wachten stonden. Zo gauw we echter niet alleen staan in onze hooggespannen verwachting en ons in gezelschap van velen voelen, kun nen we weer trappelen van ongeduld, zoals in een queue bij het uitkomen van de nieuwe textielpunten of in een file bij de voorverkoop van een hoogspan- nings-voetbalwedstrijd. Gisterenavond heeft Schiedam een voorproefje gehad van wat er aan oog- verrukkends te wachten staat. En velen hebben maar ineens geprobeerd de volle portie verwerkt te krijgen. Behalve de verschuivende plekjes voor een auto was de ruimte aan beide kanten streng ge rantsoeneerd en men kreeg slechts plaats door te ruilen. Een dicht bezette lopende band schoof langs de Havenkant om van Koemarkt tot Beurs in stijgende lijn het sprookje van verlicht Schiedam te horen vertellen. Vanaf de Koemarktbrug is het mooi met die twee guirlandes, die m het rippelwater trossen oranje-regen toveren. Be daklijst van een branderij is als een vurige schoonschriftlijn tegen de lucht gg2fit. Maar wanneer men verder loopt, open baart zich pas, voorbij de bocht, de volle grootheid van Edison's kracht. Bij de Volksbond staande is het een tekening In licht en kleur met de in flood-light gezette beurs als vast punt aan het eind van de perspectieflijn, de Appelmarkt- brug als zacht-gloeiend accent op de voor grond en terzijde de lijsten van de Spaar bank en de verlichte huizen op de hoek van de Branderssteeg en tegenover de Appelmarkt Als albast ligt de beelden groep in het timpaan onder de daklijst OVERLEDEN: 26 Aug. Th. M. de Kok, 86 jaar, weduwe van H. van Go Vriendschapstraat 15. GEBOREN: 27 Aug. Paulus G. C. z. v. T de Blank en T. C. Willekes, Bos boomlaan 10, 26 Aug. Cornelia G d. v. M. Poot en C. G de Bruin, Kerkweg 57. 26 Aug. Teunis J. Z v T J v d Kraan en A. C. v Unen, Fahrenheitstraat 21, 26 Aug Bernard z. v. G. J.v Waarden burg en G Wannee, Dr. Noletstraat 1, 26 Aug. Jacobus M. z. v. J. H Vink en E G. M Vermunicht, Newtonstraat 13. R. H. M. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel 68357. F. Jungerius, Burg. Knap- pertlaan 269, tel. 67355; Apotheek van Westendorp, Singel 81. van de Spaarbank. Hier wordt het licht gemarkeerd door de verlichting van beide aangrenzende panden. Verderop langs de Haven blijven honderden opkijken naar de enorme kroon en de verlichte W, die omlijst worden door een in ongemat licnt gezette gevelrand. Minder fraai is aan de overkant het gebruik geweest van meer- kleurige lampjes, die elkaar in effect be concurreren. Helaas waren nog op verscheidene plaatsen de lampjes van de verlichting eiuit gedraaid of kapot gegooid. Het proefbranden is geslaagd. Maar meer dan euvels in de verlichting bleek een euvel in de verkeersregeling te be staan. Het wordt levensgevaarlijk om des avonds na acht uur zo grote groepen mensen langs de Havens te trekken en tegelijkertijd autoverkeer toe te laten. Het verdient ernstige overweging om voor beide kanten van de Haven een rijverbod voor alle verkeer, ook fietsers, in te voe ren op de uren, dat de verlichting brandt. In vele steden heeft men reeds soort gelijke maatregelen genomen. Tot besluit van 't buitenveld-spel zomer- programma, organiseert de afdeling Ka- jotters van 't S.F.L. van de Lange Haven 92 een voetbal-tournooi voor alle Schie- damse Kajotters-afd. op hun terrem Dam- laan. Het programma is als volgt: Zaterdag 28 Augustus: 2 uur Lange Haven II—Rowallanhuis; 3 uur Singei— Lange Haven I. Dinsdag 31 Augustus: 10 uur Franke- land—Gorzen; 11 uur: Winnaar AWln- n<Donderdag 2 Sept.: 6.30 uur Winnaar C—Verliezer (kleinste nederlaag). Zaterdag 4 Sept.: Eindstrijd 2 uur Win naar A-B--Winnaar C-D.; met tot besluit 3 uur S.F.L. vaders-veteranen-elftal— Distillateurs-elftal. lste prijs Tournooi: Voetbalbeeldje op voetstuk: 2e prijs: medaille. Kajotters-vrienden, bezoekt in groten getale deze wedstrijden en moedigt uw elftallen aan. Op 1 September zal 's avonds om half 9 de vonk slaan in het droge hout en het vuur zal oplaaien over de zandvlakte. Vier duizend jongens en meisjes van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zullen bij elkaar komen om de vreugde van het regeringsjubileum aan het kampvuur te beleven. Van buiten de kring zal de fakkel bin nen de kampvuurcirkel worden gebracht en vurig voedsel geven aan de flambou wen van de afgevaardigden der verschil lende jeugdorganisaties, die na de opening van de voorz. van de NJG, A. M. Sundertnan, de tongen van het bran dend hart naar de donkerende hemel zullen doen schieten. „Wilt heden nu treden", het gebeds lied, leidt een veelheid van gemeen schap»- en individuele nummers in. Ca nons zijn er en volksdansen door pad- vindsters en gidsen. Til Ripperda zal en kele declamaties zeggen en een lid der AJ.C zal voordragen. Een zwaarddans door de K-V. legt een mannelijk accent op de recreaties, evenals de fakkeldans van de A.J.C. Een bijzonder nummer vormt de wedstrijd in het best gemaakte en gezongen lied ter gelegenheid van de te vieren gebeurtenis. De wijzen staan vrij. ■•J -v" W<-: 4 Misschien hebt U ooit van Ernie Pyle gehoord, wellicht heeft U van hem gele zen. Ernie Pyle was de Amerikaanse ooriogs-correspondent, die met de sol daten optrok en hun leven aan het thuis front vertelde, zoals het was. Ongehe- roiseerd, maar daarom des te groter. In ons blad hebben wij de film reeds maan den geleden besproken. Het is met waarschijnlijk, dat U zich alles nog her innert. Dat is ook niet nodig, als U dit ene Vasthoudt, dat dit een „moet is. Dit epos van de soldaat moet U gezien hebben. Allereerst omdat de filmer, Wellmann de figuur van Pyle alle recht laat wedervaren, vervolgens, omdat wij geestelijk de jongens van het 5e leger voor onszelf moeten rehabiliteren hebben wij niet schamper gelachen, toen elke nieuwe dag weer aan de re gen en de modder de schuld werd gege ven dat ze niet opschoten en ten slotte, omdat dit het verhaal is van iedere soldaat. Ook van onze jongens m Indië. die vechten tegen modder, regen, het verlangen naar huis en de kogels van scherpschutters. In het voorprogramma de prachtige film „Moeder des lands" met een naar onze 'mening stereotype Bloemendaal- commentaar. d.w.z. nadrukkelijk en pre kerig, verdrinkend in liefde voor de schoonheid van eigen zegsel. NOODLOTTIGE REIS (Monopole) Op een enkele uitzondering na is het in de Monopole vast pandoer van schie ten en paardrijden, of valdeuren, in- boorlingen en octopussen. De Appelmark thru g heeft goed gezelschap van sprookjesachtige buren. Hier is de Lange Haven een toppunt van schoonheid, slechts geëvenaard door de kijk, die men vanaf de Beurs door de Korte Havenbrug heeft. Het voorstel tot conversie van een geld lening werd gisteravond in 57 seconden aangenomen. Daarna verzocht de burge meester de heren raadsleden op 6 Sep tember tijdens het défilé op het raadhuis aanwezig te zullen zijn. Dit was in Schie dam, in tegenstelling tot verschillende andere plaatsen, wel geen traditie, maar voor deze gelegenheid ging 'n dringende uitnodiging naar de vroede vaderen uit- .Terwijl men veeleer een oorlogs raaf verwachtte in den vorm van een formeele oorlogsverklaring van Enge land aan China, verschijnt deze vredes duif op 't onverwachtst". De Nieuwe Schiedamsche Courant van 1898 kan haar lezers het verheu gende nieuws brengen van een vredes boodschap van de Tsaar aller Russen, inhoudende een voorstel tot Algemene ontwapening In die dagen was de Inter nationale spanning niet minder dan in deze opgesudderde tijd en dit „stout moedige" aanbod heette dan ook „zoo verbijsterend en verrassend, dat het moeite kost dit te geloven". Voluit wordt voor de lezer van 1948 bjj het doorwerken van deze buitenland se kronieken bewaarheid, wat Goethe schreef: „Als men een paar maanden lang geen kranten gelezen heeft en ze dan alle maal ineens doorneemt, blijkt pas hoe veel tijd men met deze papieren ver doet". Immers men kan de schrijver van het algemeen overzicht moeilijk gebrek aan actualiteit verwijten, als hij de Tsaar aller Russen laat schrijven; „De lasten zijn zoo hoog gestegen, dat de volken ze nog slechts moeilijk dra gen kunnen. Honderden millioenen worden uitgegeven voor vernielings werktuigen, die weldra hun waarde ver liezen door eenige nieuwe ontdekking". Zo was de wereld van 1898 in dezelfde hoopvolle stemming, als waarin nu onze gemartelde vader Globe wacht op nieuws uit de vredes-kraamkamer van het Kremlin. Voor de stedelijke gemeenschap, voor de makelaars en branders, was het intus sen belangrijker, dat de Koopmans beurs op 31 Augustus en 3 September gesloten was. De gemeenteraad komt op de voor avond van het feest bijeen zonder de heer Brillenburg, die met kennisgeving afwezig is, om ais enige punt te behan delen het versturen van adressen aan da Koninginnen, adressen van dankbaar heid en hulde. Deze worden met alge mene stemmen aangenomen. In de Plantage was men intussen druk bezig met het opstellen van de fontein, terwijl de heraldieke leeuw met het wapen reeds gearriveerd was. De uitvoering in de Officieren-Vereni ging, gegeven door het Gemengd Koor Hosanna" en het kinderkoor „Halle lujah" was een waar succes. De burge meester sprak en speechte zo mooi, dat Openbaar Slachthuis dienst zal worden gedaan als op Zondag. Het bureau van de Burgerlijke Stand zal alleen op 6 Sep tember van 9 tot 9.30 uur, uitsluitend voor het doen van aangiften die geen uitstel gedogen, geopend zijn. Van verf bakken toe stenen, van stopverf smeden we de ijzeren stangen voor de luifels, met board vliegen de hardstenen en zandstenen muurstenen uit de gevels. Zo maken we een Markt, die tot een van de grootste attracties van dit Jubileumfeest belooft te worden. Maandag zijn de timmerlui aan het bouwen gegaan. Met board en latten heb ben zij in de Beurs een oud-Hollandse markt uit de grond doen schieten, als .de Amerikanen een goudkoorts-stad. De schilders zaten hun op de hielen om de kleur en de smaak aan te brengen. Gisteren stonden de gevels te pronken. Nog wel niet helemaal klaar voor de keu rende blikken van de bezoekers, maar toch konden we zien, dat er goed werk geleverd was. Het idee van het Dam-comité zal in de annalen van de stad staan, als een nieuw blijk van ondernemingszin, dat zich door bureaucratie en ongeïnteresseerdheid in de eigenlijke belangen van de gemeente niet laat remmen. Hoe hebben de initiatiefnemers niet ge vochten, om dit tot stand te brengen. Moest er verlichting van het gebouw ko men. ze zouden het nog wel betalen. Wie haalt het in zijn hoofd om te ver wachten, dat er een actieve gemeente dienst is, die advertenties plaatst in de bladen van de omliggende gemeenten, om mensen te trekken naar Schiedam, naar het feest-getooide en ontroerend mooie lichtfestijn langs de havens? Het is een geëxalteerd man, die verwacht, dat al deze levenstekenen van een gezonde stad zullen doordringen tot een overheids- man, die het zijne tot hulp zal bijdragen. De huur van de schijnwerpers moet toch ook op tafel gelegd worden. Maar daarover praten we niet binnen de muren van de Beurs. Daar heerst een stemming van opbouw, al is het maar de opbouw van ean bordpapieren stad. Minister in 't Veld zou jaloers worden, als hij het tempo zag, waarin wij hier riante woningen bouwen. Z. Exc. de Minister van Buitenlandse Zaken, zou tevreden ziin over de taveerne, die ziin Heinekens' Brouwerij betrokken heeft. De inventaris van de wereldtentoon stelling in Brussel, prijswinncer over velf concurrenten is naar Schiedam gekomen, om de kopie ruimte onder Giudici's gewel ven te stofferen. „In de oude Dam" zal het goed zijn de dorst te lessen. De buurman-banketbakker soest zake lijk allerminst al heet zijn etablissement ook „In de roomsoes". Laten we hem niet van valse voorlichting verdenken en ho pen dat.. ach nog eens echte slag room te proeven! Is U al uw textiel-punten kwijt? Geen nood, al mag de volgende gevel dan het bord „In het geschoren schaap" dragen, is hier textiel genoeg. Overigens dachten we eerder hier de fiscus aan te treffen. Wat een optimist is de slager van het Marktplein. „In de vette os" kondigt het uithangbord de naar vlees-snakkende be zoeker aan. Wel loopt het intussen tegen September en dit jaar is een uitstekend grasjaar geweest. Dus toch terecht een vette os. ,Het glazen muiltje" heeft weliswaar navolgers gekregen van „plastic", maar de lyriek van de broze en doorschijnende naam is voldoende om licht voetige ele gance te verwachten van de schoenver kopers. Wat zou Holland zonder Westlandse tuin zijn? De froitwinkelier zal het beste uit het Westland uitstallen in „De Westlandse tuin". Als die oude Hollanders uit de eeuwen, waaruit deze markt zich ver beeldt te stammen, ijs hadden gekend, zouden zij hun favoriete Italiaanse salon zeker „In de coude Buijck" gedoopt heb ben. „In de Winkel van Sinkel is alles te koop", wie kent het oude springliedje niet' Van een zaak met deze naam is te verwachten, dat zij ervoor zorgt, dat de kinderen kunnen blijven springen en spelen. Klare heit de clock" als het vijf uur is, Maar aan deze deur wordt met ver- kocht. Deze druiven zijn zuur, elders kunt U erbij. (Met een klantenkaart.) De extra snoepbon hebben onze voor-ouders nooit gekend. Wel wisten ze wat .,De zoete val" was. „Het rekkend el" is in deze dagen een uitkomst. Als de ellemaat langer wordt, zijn de textielpunten meer waard. Dichters worden nogal eens door de Muze gekust, maar dichters zijn zeldzaam. Voor is er echter kans om beroerd te worden door de mond van die Godin van keepers, en andere voetbalhelden in ..De kus van Fortuna". Hier worden attracties geboden, die niet in cV Kantongerecht- rooi eindigen. Ten slotte is in het midden van het marktplein een put aangebracht. Rustiek en pittoresk opgebouwd door de moderne tuinarchitecten. De poorten van dit lustoord zullen Maandagavond opengesloten worden. Dan zal de Beurs weer handel zien. na de misère van stempelaars en afgedankte schoolbanken. KREUGER „het publiek deze woorden begroette met een inderdaad donderend applaus". De vereniging ,.de Oranjevaan", van werklieden van de stearine-kaarsenfa- briek Apöllo ging met muziek haar vanadel afhalen en bracht daarna een serenade aan de ere-voorzitter, de heer D. Boer en aan de burgemeester H. J. Versteeg, zowel als aan de voorzitter van de feestcommissie. Daarna ging het naar het Doelenplein, waar een leeg staand pand aan de Noordvest ter be schikking van de feestvierenden was ge steld. Het was intussen voor deze mensen niet nodig, dat de autoriteiten juist de gerepareerde grote klok hadden goed gekeurd, want gezelligheid is onbe kend met tijd. De katholieken wisten die dag. dat zij op 9 September, die op een Vrijdag viel, in Den Haag vlees mochten eten, om dat Z. H. de Paus goedgunstig had ge dispenseerd in de onthoudingswet, ter gelegenheid van de intocht van H. M. in de residentie. De firma's Frans Visser en P. J. v. d. Sman lieten in grote opmaak weten dat zij Bengaals vuurwerk te koop hadden, want voor de avondoptocht was er af trek genoeg. Zo stonden Nederland en Schiedam op 30 Augustus aan de vooravond van de regeringsperiode van H. M. Koningin Wilhelmina. De internationale toestand was zo ge spannen, dat elk bericht'van vrede ver ademing bracht; de stedelijke bevolking liet zich daaraan echter niet gelegen lig gen. Zij vierde feest. Niet met schijn werpers en Philips-versierde havens, maar met Bengaals vuurwerk en vet potjes. Laat er dan diplomatiek en politiek weinig veranderd zijn, technisch kennen wij de 31 Augustus 1898 niet meer terug. Zou dit met de atoombom op de ach tergrond een troost zijn? Viering Regeringsjubileum' feesten Ter openbare kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van de viering van de Regeringsjubileumfeesten van 31 Aug tot en met 6 September a.s. de volgende regeling is getroffen: 1 het sluitingsuur van de cafés e.ü is bepaald op 1 uur des nachts; 2 in de café's e.d. mag worden muziek gemaakt en/of worden gedanst, mits aangifte voor de belasting is gedaan en voldaan wordt aan de bepalingen van het Dansbesluit; 3 de winkels mogen geopend blijven tot des nachts 12 uur voor de verkoop van geringe eetwaren. Ten aanzien van Dinsdag 31 Augustus en Maandag 6 September is bovendien bepaald, dat na des namiddags 2 uur in de café's e.d. geen sterke drank mag worden geschonken. Etalage-weditrijd. Voor de jubileum-etalag^wedstryd bestaat grote belangstelling. die zich nog willen laten msenrijven kunnen dat tot Maandag 13 uur doen op Westvest 64. Tel. 67395. Sluiting gemeente-bureaux In verband met de viering van de ver jaardag en het Regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en van de in huldiging van H. M. Koningin Juliana zullen op Dinsdag 31 Augustus en Maan dag 6 September a.s. de bureaux van de gemeente-secretarie en van de verschil- lennde diensten en bedrijven gesloten zijn. Ook het Algemeen Handels-Entrepot L Van alle torenk in alle steden en dor pen van Nederland wappert het rood- wit-blauw met de oranje wimpel. Het is de fiere en dankbare hulde van een vrij volk aan zijn scheidende Vorstin. Vijftig jaar lang heeft Koningin Wil helmina over ons geregeerd. Als een Moeder met haar gezin heeft Zij met ons meegeleefd in veel lief en heel veel leed. Er zijn heerlijke jubelende momenten geweest in deze regerings-periode. Da gen van grote vreugde zoals de verlo ving en het huwelijk van Prinses Ju liana, het veertigjarig regeringsjubileum en de geboorte van Prinses Beatrix.... Er waren ook dagen van grote kom mer en van veel verdriet...., dagen, ja ren zelfs, van ontzetting en wanhoop.... maar altijd wisten wij dat onze Ko ningin over ons waakte, voor ons werkte en in gedachten bij ons was, bij ieder van ons. Wat gaf het ons een troost als Haar stem door de radio klonk, als zij iets van Haar grote Godsvertrouwen aan ons overdroeg. In tijden van de zwartste ellende voel den wij toch steeds de hechte band tus sen onze Koningin en ons, begrepen .wij dat Zij nooit rusten zou voor Nederland bevrijd zou zijn.... Nederland werd be vrijd en als een vlammend dankgebed klonk van Noord tot Zuid door alle pro vinciën van ons vaderland het. eeuwen oude Wilhelmus en overal, overal waar Zij kwam werd onze Koningin met tra nen van ontroering ontvangen. Zie, dat is waar wij vandaag aan den ken, nu H. M. Koningin Wilhelmina de Kroon gaat overdragen aan Haar ge liefde dochter. Geve God dat H. M. nog heel veel jaren moge genieten van de rust die Zij zo ten volle verdined heeft. SEBASTIAAN. Bij juiste invulling van de vereiste woor den ontstaat zowel langs de velg als rondom het asgat een bekend spreekwoord. 1 Inlegwerk; 2 Bijbelboek; 3 Militair; 4 Gebak; 5 Wederom; 6 Dichter; 7 Dichter- bijkomen; 8 Ontzag: 9 Raam; to Genot middelen; 11 Volksziekte; 12 Gebeurtenis; 13 Zwervers; 14 Vroeger. De op de spaken in te vullen woorden bestaan uit de volgende lettergrepen; a band bied de de den eer eer en ga he iek ma mi mie mo— na ne nieuw no o op ren ren ring si sta ste ster tul tijds val ven ver voor za. Oplossingen inzenden tot uiterlijk Donder dagmiddag- De oplossing van het kruiswoordraadsel var: vorige keer is: Horizontaal. 1 kade, 4 ballon, 9 bes. 12 enkel, 14 Amor, 16 R. P., 17 ma. 19 tal, 21 Ares, 23 elk, 25 pal, 27 Alpen, 29 laag, 30 waker, 32 aren, 33 erf, 34 dor. 35 sultane, 37 om. 38 molen, 40 Main, 41 Don, 42 Let, 44 hek, 46 Meran, 38 karaf, 50 ka, 51 cabaret, 53 bar, 54 dar. 55 stol, 56 beleg, 68 gale. 69 berin. 81 ro).. 63 sen, 64 Asen, 66 kat, 68 s.t, 69 nu, 71 trog, 73 tafel, 75 erg, 76 frater, 77 lire. Verticaal: 1 kameleon, 2 de, 3 ent, 4 bel, 5 al, 6 la, 7 oma, 6 Nora, 10 er. 1 spanne. 13 kap, 15 relatief. 18 alarm. 20 zak, 22 sprank. 24 kaf 25 parel. 26 les, 28 een. 30 wol, 31 rum. 34 bonar, 36 lahar, 38 moralist, 39 nek, 41 Debora. 43 tabel, 45 garantie, 46 mate. 47 neb, 49 rag, 50 kales, 51 cabine. 52 ter, 54 das, 57 lot, 60 nerf, 62 laf, 65 nor. 68 kar. 67 tel. 70 Ur, 72 ga. 73 te. 74 11. De prils is door J. Vollebregt, Fabriplein 20b, Schiedam, gewonnen. dé Gemeentelijke Leeszaal en de Gemeen telijke Zwemplaatsen en het Openbaar Slachthuis zullen, op die dagen gesloten zijn, met dien verstande echter, dat in het Nu wij aan de vooravond Staan van de viering van het gouden feest van onze Koningin, is het goed voor onze stad genoten nog eens uit de archieven op te halen de verslagen van de vorstelijke bezoeken door de verschillende leden van het Huis van Oranje in de loop der jaren aan onze stad gebracht. Het eerste bezoek van een der vors telijke personen uit het huis van Oranje valt in 1650, in welk jaar op de 17e dag van de maand Juni Stadhouder Willem II een bezoek bracht aan Schiedam. In de resolutiën van de Vroedschap vindt men aangaande dit bezoek het volgende opgetekend over zijn komst per schip en de ontvangét door de vroedschap; „Den 17 Junij 1650 den heere van Suy- lichem Secretaris van sijn hoogt, den heere Prince van Orangjen tusschen thien ende elf uyren «nergens alhier hebbende advertentie gedaen aen Burge- meesteren dat Sijne Hoogt, op wech was om binnen een uyr ofte daer omtrent met syn schip aen te comen met ver- soeck dat de Vroedschap soude willen vergaderen: sijn beijde Burgemeesteren met de Outborgemeesteren gegaen naer het Hooft deser Stede alwaler omtrent de doeke twaelf uyren Sijne Hoogt, is aengecomen ende begroet. Daer over Sijne Hoogt, de selfde hee- ren beleefdelijck bejegenente, seijde naerder met haer E. te sullen spreken, ende is op sijn carosse getreden, sijnde daer mede voort getreden, staende twee compagnie burgeren ende compagne soldaten vande brugge over, de Nieuwe Haven tot de oude Hooft poorte deser Stede". De Prins-Stadhouder reed daarop met zijn gevolg van het Hooft naar de Doele, welk gebouw (ter plaatse waar nu nog de tegenwoordige Doele staat) in die jaren een voornaam logement was en nam daar zijn intrek. Inmiddels werd ten Raadhuize alles in gereedheid ge bracht voor het beleggen van een ver gadering van de Vrindschap en Burge meesteren met de Prins van Oranje, Wat is er ontzettend veel gebeurd in de vijftig jaar dat Koningin Wilhelmina over ons regeerde! De gaspitten en petro leumlampen zijn vervangen door het ge makkelijke, zindelijke electrische bolletje. De veger en het blik, de ragebol en de poetslappen hebben plaats gemaakt voor de stofzuiger. De sleperskarren werden door de vrachtautos verdrongen en het puffende rokende stoomtreintje is al lang vergeten voor de snelle diesel. Het levensgevaarlijke touw. en latjes. vliegmachientje van Jan Olieslagers is een caricatuur vergeleken bij onze mo derne Dakota's en Constellations. Het paardentrammet je.weet U nog...? het hollebollig verhuur-rijtuigje, de véloci- pèdes met hun hoge achterwieloe zeven harde guldentjes die vader des Zaterdags heel laat in de middag in zijn knuist geduwd kreeg. de regen- rijke stomme film... de politie-agenten met hun zware druipsnorrer en die zotte hoge petjesen nu stroomlijn, snelheid en comfort. Iedereen heeft zijn radio apparaat, we hebben automatische tele foon, een sprekende film in technicolour en een vermogensaanwas-belasting.ja, de tijden zijn wel veranderd! En hoe, vraag ik me af, zal ons landje, zullen onze mensen eruit zien als Koningin Juliana Haar vijftigjarig rege- rings-jubileumviert? Dan dragen de dames een new-look tot over de enkels met een queutje en een crinoline. Dan hebben de heren geen revers meer aan hun colbert, maar lopen in een soort overall met zakken langs de schenen en een capuchon op hun rugoveralls in hard rood en paarsgestippeld geel... met sokophouders natuurlijk, want die dingen verdwijnen nooit! Dan slikken we pillen voor ontbijt en noeiers voor diner... dan hebben we ge- pomnrimeerde cocosnoten in tabletvorm ei kniinen een hele koe. geprepareerd als pasta, uit een tubetjedan is een maagoperatie „klaar terwijl U wacht' en bouwen ze huizen van luchtcelschalen en plastic in veertien minuten.waterdicht, crème gelakt met een Ijskast en inge bouwde centrale verwarming Dan heeft iedereen zijn eigen televisie-toestelletje aan het bandje van ziin polshorloge en nemen wü 'sZondagsmiddags een buurt. verkeertje naar Mars voor de match Maan—Venus.. Dan is er in Schiedam een commissie om de plaats te bepalen waar het défini- t: ve monument voor de gevallenen zal worden geplaatst en wordt de eerste steen gelegd voor de .nieuwe schouwburg. Dan raken de besprekingen tussen Rus land en de andere geallieerden over de Berlijnse kwestie in een critiek stadium en wordt het geblokkeerde geld onder bepaalde voorwaarden (aanvraag-formu- lieren in vijf en dertigvoud met dokters verklaring en bewijs van goed gedrag volgens artikel 361 sub c. derde Hoofd stuk onder K, kleine letter f binnen veertien dagen na terugontvangst op te zenden) vrij gegeven! Misschien wordt dan het laatste dozijn tje politieke delinquenten berecht en komen de sigaretten van de bon. De gulden zal wel een stukkie gezakt zijn. denk ik... zeven guldentjes voor een Bel<*'sche franc (maar dat is ..zwart natuurlijk!maar een ijsje van tien kun je dan voor een knaak nog wel krijgen... Vanzelfsprekend is dan iedere Schiedammer geabonneerd op dit blad en op het eind van het jaar wordt een Nylon-omslag verkrijgbaar gesteld om de jaargang in te binden. Wij zelf zijij dan een beetje ouder ge worden. maar nog even vriendelijk en tevreden als vandaag... SEBASTXAAN. volgen de namen van hen, die de Prins vergezelden, en dan vervolgt de resolutie; ,,'t Vorstelijk geselschap met dat gevolg de Overschiese poort ingecomen zijnde volgde zig voor de koets van Hoog ge melde Haare Hoogheeden, van de voorn: poort af. tot aent Raedhuijs als Majoor van de Stad, Cornells Kuijk, om de train te leiden. De burgerij op ordre van Heeren Bur gemeesteren in de wapenen verscheenen, was van buijten de gemelde Poort af, omtrent 't Proveniershuis gerangeert aan twee zijden langs de huijsen in de Boter- straet tot aen 't Raedhuijs, rontom 't welk op de Markt dezelve in een cirkel ge posteerd was, zijnde eenige van de voor naamste en. aanzienelijkste Borgeren ge- pluest bij den opgang van 't voorn: Raedhuijs". Op het Raadhuis werden vorstelijke personen verwelkomd en geleid in de kamer van heren Burgemeesteren, waar de Secretaris Doom uit naam van de re gering van deze stad een korte toespraak hield, betuigende „ten hoogsten aeqge- daen te zijn over d'eer en 't geluk van Haare Koninglijke en Vorstelijke Hoog heeden in deze St&d te mogen ontfangen. met erkentenis van respectueuse en oot moedige dankbaerheid deswegens, en ver heugd te zijn, daer door gelegentheijd te hebben om op nieuws te konnen verze keren van waare hoogagtmg en constante aankleving aen 't vorstelijke Huijs: beve lende wijders de stad en haere ingezete nen als meede haare personen in de pro tectie en favorabel aendenken van Haare Koninglijke en doorlugtige Hoogheden, en wenschende overvloedigste en dier- baerste zegeningen van God Almagtigh ffrnotë zaaL! dVer Hooggemelte Haer Hoogheden en 't latsVad^zat degPrins aan het bove£ Huijs van Oranje tot aen 't eijnde der Dlcicbts iiuu einde. De 'discussie, welke hier werd ge- voerd, liep hoofdzakelijk over staa s- zaken, en hoewel interessant orn te lezen, is deze te groot om vermeld te woraen. Aan het einde van genoemde resolutie leest men: „Daerop de selve bune Hoocht seggende noch part noch deel dan te wil len hebben in de onlusten en onheijlen die verder soude mogen untstaen, is op geresen ende in sijn carosse, staende aen de trappen van het Raedhuijs alhier ge treden sijnde, is afgereden met de heeren gedeputeerden uijt de vergaderinge van de heeren Staten Generael ende Rade van State respective, welcke noch op dersel- ver aencompste sijn verwillekompt noch op het Raedhuijs aengesproken noch. op 't vertreck gevalidiceert". Deze laatste .woorden van de Prins doen ons denken aan de onlusten, welke na zijn dood, die voorviel op 6 November 1650, plaats grepen. We bedoelen het Stadhouderloos-tijdperk van 16501672. Acht dagen na het overlijden van Prins Willem II werd zijn zoon Willem III ge boren. Een kleinzoon van laatstgenoemde, de latere Stadhouder Willem V, bracht als knaap van 9 jaren in 1757 een bezoek aan deze stad. In de resolutiën van heren Burgemeesteren leest men betreffende dit bezoek het volgende: „Op Vrijdag den 2 September 1757 sijn alhier, omtrend des smiddaegs ten twaelf uijren aengecomen Zijn Hoogheid de Heer Prins Erffstadhouder, haare koninglijke Hoogheid de vrouwe Gouvernante (n.l. de Princes-weduwe Anna van Hannover) en Mevrouwe de Princes Carolina, met een aanzienelijk gevolg van een groot ge deelte van Hoogst derselver Hofgezin. Hooggemelde haare Hoogheeden, waren bij haar aankomst gezeten in een koets te samen, gevolgt door vier andere". Nu Eeuwen". Deze toespraak werd door de prinses- weduwe in „minzame termen" beant woord. Daarna begaf het hoge gezelschap zich naar het bordes van het Raadhuis, om het défilé van de burgerij gade te slaan, en de talrijke menigte toe te juichen. Het verslag van dit vorstelijk bezoek, vermeldt vervolgens nog, dat de vorste lijke personen na het „dejeuné" audiëntie verleenden aan diverse personen, als de predikanten van de Gereformeerde en Waalsche gemeenten, de resp. Capiteinen van de burgerij enz. Alvorens te vertrek ken werden de hoge bezoekers toege sproken door de Secretaris Doom, waarop Haar Koninklijke' Hoogheid antwoordde ten hoogste Voldaan te zijn over de ont vangst binnen deze stad. L. A. ABMA I" iemand ziet, dat uit een vó6r hem rijdenden auto links een arm wordt uitgestoken. Wat kan dit feeteekenen jie2 jessjuji fit] jep •jpinptret snp|iputujai jtp'suaa |3m 300 unaqal a*H) 1. Jttp 5|!!»" pSaza3 ipjoM 33 c •juaïaj 2ou aai) JO *]|aoA uapj 'z *m?|S u.z utA ipst ap ido|^ pueuiai pjooMjuy

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2