Pr inses Juliana is geroepen m Millioenenstad in Oranje De troonswisseling Vijf neomisten aan het altaar Amsterdam ter ontvangst gereed Ramadiers pogen reeds mislukt JUBELDAG IN ROTTERDAM-ZUID Weerbericht Bisschoppelijk schrijven bij het regeringsjubilé Koningin Wilhelmina kondigt abdicatie persoonlijk af DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er is reden om feest te vieren BERICHT Extra boter of vet Zondagmiddag im- De drie vragen nieuw Kremlin-onderhoud De crisis in Frankrijk Schuman krijgt de opdracht pressies V. De Troon in Spanje ONDER DE LOU PE Storingszender 70ste JAARGANG MAANDAG 30 AUGUSTUS 1048 No, foni Wegens de viering van de Koninginnedag zal orjze courant morgen niet verschijnen, DE DIRECTIE. DR. VAN MOOK NAAR NEDERLAND i (Telefonisch van onze correspondent) Parijs, 30 Augustus 1948 President Auriol had verzocht, de crisis op te lossen en zo mogelijk Dinsdag aan de nationale vergadering zijn benoeming tot minister-president te vragen. Niemand verwachtte, dat Ramadier zou slagen. Men wilde blijkbaar alleen de partij, die de crisis heeft veroorzaakt, voor de verantwoordelijkheid der oplossing plaatsen. Ramadier aanvaardde de opdracht, consul teerde onmiddellijk de andere partijen, waarbij bleek, dat zij vasthielden aan het program van het afgetreden ministerie. Zich daarop tot zijn eigen fractie wendend, constateerde de for mateur, dat ook deze op het standpunt bleef staan, door Rama dier zelf in de ministerraad ingenomen en dat oorzaak is ge weest van de crisis. Hij had toen niet anders te doen dan naar het Êlysee terug te gaan en zijn opdracht terug te geven. Hierop werd onmiddellijk Schuman geroepen, die de op dracht aanvaardde en thans met de partijleiders in overleg is getreden. Op Zaterdag 4 September a.s. te 11.30 uur op het Koninklijk Paleis te Amsterdam zal H.M. de Koningin, in het bijzijn van HH. KK. HH. Prinses Juliana en Prins Bernhard, afstand doen van de kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de minis ters, de vice-president van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Neder- landsche Antillen, de Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam en de directeur van het Kabinet der Koningin, die de acte van afstand mede zullen onderteekenen.' Klokslag 12.00 uur verschijnen Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhelmina met den Prins der Nederlanden op het bal kon van het paleis, waar Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana eenige woorden zullen spreken. L)e Kruisheren-Parochie telde deze maand zes priesterzonen. VIJI van hen droegen gisteren tegelijk hun eerste plechtige H. Mis op. Een wel zeldzame gebeurtenis, die, om haar luister rijke viering tevens, lang en diep in het geheugen van de levie ten, familie en parochianen zal blijven voortleven. We geven hier enkele flitsen over dit stuk Roomse rijkdom. REEKS VAN TREFFENDE MOMENTEN Juan Carlos wordt candidaat NIEUW GELUID DROOG WEER Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond, OPROEP TOT BRANDSTICH TING DOOR RADIO INDONESIA RAJA VLIEGTUIG NEERGESTORT Van de 36 inzittenden geen overlevende KINDEREN ATEN BESSEN VAN NACHTSCHADE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Teietoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 88804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, i 0.30 per week. Directeur: J KUUPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte; Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In alle Katholieke kerken van Ne derland werd gisteren het volgend herderlijk schrijven voorgelezen van het hoogwaardig Episcopaat: Allerwezen maakt men zich op om op de meest feestelijke wijze te vieren het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina. Deze weken staan geheel in het teken van de dankbare herdenking van dit enige feit in" de ge schiedenis van ons vaderland. En inder daad er is reden om feest te vieren. Dankbaar grijpen wij de voltooiing van het vijftigste jaar van haar zegenrijk be stuur aan, om uiting te geven aan onze grote vreugde, onder haar koninklijk gezag te hebben mogen leven. God heeft ons in haar een koningin geschonken, die door haar wijs beleid en door de hoge opvatting van haar taak de liefde en ge negenheid heeft gewonnen van heel het Nederlandse volk. Zij was nog jong, toen het hoogste bestuursgezag in volle zwaarte op haar schouders ging drukken, maar van het begin af toonde zij zich haar hoge ver antwoordelijkheid bewust en de uiterste plichtsgetrouwheid en de algehele toe wijding, waarmee zij zich kweet van haar taak, vervulde zo goed als alle la gen van ons volk# met eerbied en ontzag voor ie hoogheid en ongereptheid van haar persoon. Tegenover de grote eenzaamheid, die het bekleden '.an de hoogste waardig heden met zich medebrengt, stond de hoge achting, die het Nederlandse volk jegens haar koesterde. Wij zijn ons echter pas goed bewust geworden, well plaats zij innam in onze harten, toen een overmachtige vij and ons lafhartig overviel en ons onaf hankelijk volksbestaar bedreigde en wij jaren lang geknecht werden door de slaven van een satanisch regiem. Wij hebben ons gewarmd en getroost aan de bemoedigende en opwekkende woorden, die zij van overzee tot ons richtte. Nooit aadden wij ons zo verbon den met haar gevoeld, zo één met haar als in de jaren van beproeving en lijden. En wat wij vóór alles in haar bewon derden en waardoor zij onze liefde en aanhankelijkheid opwekte, dat was het herhaalde "etuigtnis van haar geloof in Christus en /van haar onwrikbaar ver trouwen op God. En juist dit gemeen schappelijk geloof in Christus deed haar woorden zo'n diepe weerklank vinden in de harten van alli christenen, ja in de harten van heel net Nederlandse volk dat toch altijd nog >en christelijk volk mag genoemd worden. Wij zijn dankbaar, innig dankbaar, voor alles, wat zij voor ons volk geweest is, en daarom gaat onze dankbaarheid allereerst uit naar God, de Gever van alle goeds, die ons in Wilhelmina zulk een koningin geschonken heeft. Daarom zal m alle kerken van ons land, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, op die plaatsen, waar het gevoeglijk kan, op 31 Augustus een gezongen of plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna het Te Deum zal worden gezongen. Op plaatsen, waar zulks wegens de burgerlijke festiviteiten bezwaarlijk is, zal des avonds tevoren een plechtig Danklof worden gecele breerd met Te Deum en gebeden voor H. M.*In die plaatsen waar meerdere parochies zijn, gelieven de zeereerwaar- de heren pastoors onderling overleg te plegen, opdat in al die parochies de kerkelijke viering uniform geschiede. Het is u bekend, dat H. M. heeft be sloten om het 50-jarig regeringsjubileum te doen samenvallen met het einde van haar zegenrijk bestuur. Dit besluit heeft ons allen, zo innig aan haar verknocht, droef gestemd, maar met eerbied hebben wij haar beslissing aanvaard, omdat wij weten, dat alleen het welzijn van haar volk met achterstelling van iedere per soonlijke overweging haar tot dit besluit heeft gebracht. Nier alleen de last der jaren, maar niet minder de zorgen en het lijden der bezettingsjaren en de vele en moeilijke na-oorlogse vraagstukken op schier, ieder terrein van het staat kundig leven hebben ongetwijfeld het rechtmatig verlangen in haar doen ont staan, de zware verantwoordelijkheid van 's lands bestuur aan jongere krach ten over te dragen. En het vertrouwen, dat zij meende te mogen stellen in haar dochter, heeft net haar vergemakkelijkt dit gewichtig besluit te nemen. Thans wordt dan H. K. H. Prinses Juliana geroepen de hoogste leiding in 's lands zaken in handen te nemen. Voor waar een b' venmate zware taak. Daar om vragen wij u met aandrang veel voor haar te bidden: dat de H. Geest haar verstand moge verlichten en haar wil sterken, opdat zij steeds tot het juiste inzicht kome en de kracht vinde die be sluiten te nemen, die het welzijn van ons vaderland hei meeste dienen. Bidt ook, dat zij door haar leven en werken een lichtend voorbeeld zij voor haar volk, evenals haai moeder. En om die "enade van de H. Geest af te smeken over haar en heel de Konink lijke familie bepalen wij. dat in alle ker ken van ons land en in alle kapellen, waarover e~h rector is aangesteld, op de dag harer inhuldiging de 6e September a.s., de votiefmis van de H. Geest zal worden gezongen. De verbeterde vetpositie heeft reeds geleid tot *een rantsoenverbetering voor de kinderen van de oudste leeftijdsgroe pen B en C). Verstrekking van een extra vetrantsoen voor allen in de vorm van olie is reeds aangekondigd. Thans kan het ministerie van landbouw mede delen, dat in de bonnenlijst van a s. Don derdag een extra rantsoen voedingsvet (boter, margarine of vet) zal worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de twee oudste leeftijds groepen der jeugdigen (MA, B en C) >en 125 gram voor de jongste twee groepen (D en E). Volgens een communiqué van Neder landse zijde zal dr. Hubertus van Mook op verzoek van de Nederlandse rege ring op 8 September naar Nederland gaan voor besprekingen over de situatie in Indonesië. PPfPliS': Zo zal de Koningin het zien. De 18.000 zangeressen en za ngers die morgen op de Dam de Koningin zullen toezingen, hielden Zaterdag generale repetitie. Fred Roeske, bijna 80 jaar thans, dirigeert nu evenals in 1898 Naar Zondagavond van betrouwbare zijde te Moskou werd vernomen, hebben de drie westelijke afgezanten om een nieuwe bijeenkomst op het Kremlin verzocht. Men achtte hel waarschijnlijk, dat deze vandaag (Maandag) zou plaats hebben. Ook 's Hertogenbosch viert feest. Hier baadt de St. Jan's kathedraal in een zee van licht tijdens een proef verlichting Amsterdam, 29 Augustus 1948. We reden in een volle Zondagmiddag- diesel naar Amsterdam. Een trein, die door een zonovergoten rustend vlak Zon- dagsland raasde met luie koeien in de ontzaglijke, groene weidelappen en luie Zondagsmensen, zittend tegen een groene dijkberm en kijkend naar die trein en een schaarse auto op deze niet autoloze Zondag voorbij Haarlem langs het water en een grote Belgische autobus vol dag- touristen, wier luidruchtigheid men zien kon achter de autobusi unétf. Een meneer tegenover ons las door zonnebrilglazen de laatste aflevering van Time over Kosenkina en Bedell Smith, over de luchtbrug en Betty Grable. En een dame naast ons zei: „Mens, 't is t'r zo druk, jè krijgt nooit geen plaats meer. Honderdvijftig gulden vragen ze voor een miezerig raampje, dat uitziet op de stoet In* de express, cË> uit het Centraal Station naar Brussel vertrok zat vanmor gen ongeveer geen sterveling. Brussel heeft afgedaan, Parijs en Basel idem. Iedereen, die maar even kan, blijft nu in Amsterdam en de hele week reeds heb ben, uur na uur, de grote stationsdeuren „mensen van buiten" de Amstelstad in- gespuwd, zodat het er reeds nu zo druk is, dat men op de hoogtedagen van de feestperiode rekening houdt met een ver dubbeld „inwoneraantal". Tussen de an derhalf en twee millioen mensen En hoeveel van dat millioen er vanmiddag precies op onze tenen hebben getrapt, is moeilijk te zeggen, maar de gebruikelijke schuifelende Zondagsparade was minstens reeds in kwantiteit verviervoudigd. Dit Amsterdam.een oude wonder lijke stad, die zich opmaakt voor een van de grootste en indnikwekkendste feest- weken uit haar hele eeuwenoude geschie denis. De bezoeker van „buiten" (ieder niet- Amsterdammer is vanzelf een man van buiten) staat bij het uitkomen van het Centraal Station een ogenblik stil en kijkt. Want steeds doet men nieuwe ont dekkingen. Nooit is deze goede stad een der. altijd weer verrast zij met een nieuw aspect: een ander nog zilveriger middag licht achter de Zuiderkerktoren, een nooit ontdekte nieuwe wemeling in het water voor de Nicolaaskerk. een andere geur. een te voren nooit gehoord geluid Vandaag had de zomer er reeds iets van de weemoed zijner volheid; een warme Zondagmiddag, maar in de lucht reeds een vleug van de kruidigheid van nade rende herfstdagen. De laatste Zondag van Augustus. Een stad als Amsterdam is bij izo'n gelegenheid net een groot gezin. Alle maal samen hun best „edaan om er iets van te maken. Er is geloof ik geen een etalage in die hele lange Kalverstraat, in de Regüliersbreestraat, op de Nieu- wendijk of op het Damrak, waar niet Hare Majesteits portret, het vorstelijk oranje of onze nationale kleuren prijken Wie uit de smalle schaduwen plotse ling op het zonovergoten Damplein komt, betreedt het middelpunt van Amsterdam het hart van de stad, het hart van Ne derland. Aan de ene zijde de ernst van het paleis: nog naakt en grijs en onver sierd. Aan de overkant het oorlogsmo nument, aan weerszijde geflankeerd dopr tientallen bundels rood-wH-blauwvlag- gen en om de Dam zes geweldige kro nen, gedragen door feestelijk groen en oranje op een staalbuisconstructie, waar van men ons verzekerde dat zelfs het enthousiasme van tienduizenden dringen de mensen ze niet onderste boven zal krijgen. Op het paleis waait nog geen enkele vlag. Ergens in een zijkamertje. Men wil dus met de oplossing van de crisis de grootst mogelijke spoed be trachten, omdat het financiële plan van Reynaud intussen bekend is geworden, maar ook met het oog op de naderende UNO-vergadering. De vrees is echter ge wettigd, dat, ondanks alle voortvarend heid, de crisis zeer lang zal duren. Op 17 Juli hebben de socialisten het ministerie-Schuman ten val gebracht. De toen ingetreden crisis duurt feitelijk nu nog voort. Zij hebben zich toen van het ministerie-Schuman willen ontdoen, om de door hen zo gevreesde Octoberverkie- ringen, waarbij zij hun positie in de raad van de republiek en in de gemeentera den zouden verliezen, te doen uitstellen. ZÜ moesten daarna echter hel ministerie André Marie aanvaarden en deden het in een kwanselspel, dat hun Reynaud deed accepteren in ruil voor uitstel der verkiezingen. Toen dit uitstel eenmaal was verkre gen, ging het er om zich van Reynaud te ontdoen. Een eis tot loonsverhoging werd gesteld, die veel verder ging, dan Rey- naud's 'saneringsplan zou kunnen toela ten Het is nu wel duidelijk dat Marie, dus de radicalen en Reynaud. de rech tervleugel der regeringsmeerderheid, zich als de misleiden kunnen beschouwen en de verbittering daarover is zo groot, dat de radicalen met het plan rondlopen de kamer op haar besluit tot uitstel der ver kiezingen te doen terugkomen. Men Is dus nu even ver als op 17 Juli, met dit verschil echter, dat de econo mische, financiële en sociale toestanden buitengewoon verslechterd zijn en de onderlinge wrijving zo onrustbarend is, dat het logisch zou zijn, het parlement te ontbinden en algemene verkiezingen te houden. De monetairte kwestie overheersend Intussen is de korte aanwezigheid van Reynaud in het ministerie-Marie van zeer grote betekenis geweest en zij heeft de crisisoplossing opheel wat hoger plan gebracht. De oplossing van het vraag stuk van de franc zal nu door geen en kele regering meer kunnen worden uit gesteld. Waardoor tevens het vraagstuk van internationaal belang is geworden Het beheerst alle andere vraagstukken. Zonder de oplossing ervan is geen loon- en prijspolitiek mogelijk De keuze ligt tussen offers, die verbetering brengen of inflatie, die 't kwaad doet toenemen het vertrouwen in het geld en alle spaarzin wegvaagt» Onder een enorme belangstelling van katholiek en nietkatholiek is dit ker kelijk en buiten-kerkelijk festijn ver lopen. Al direct vormde het inhalen van de nieuwe priesters aan de grens der pa rochie een daverende inzet in de stra ten met Zaterdagavond drukte. Hon derden geüniformeerde leden der onder scheidene jeugdorganisaties met groen en vlaggen trokken onder marsmuziek van het muziekcorps „St. Ambrosius" uit, om de 15 auto's met neomisten, fa milie, kerkbestuur en comité in een zegevierende stoet naar het kerkgebouw te begeleiden. Daar wachtte een nieuwe ontvangst van priesters en bruid jes voor de tocht naar het witlichte priesterkoor onder triomfzang van de uiterst gevulde kerk. Pastoor Nillesen sprak een welkom en felicitatie, memoreerde het stralende geluk van een parochie in veie priester zonen en karakteriseerde hoge waardig heid en grote eisen. Op een rij naast alkander gaven ver volgens de neomisten, de paters Van Vucht S.J., Huysdens S.V.D., Van Wijn hoven O.S.C., Van den Heuvel O.MCap. en Bax O.S.C. tegelijk aan de menigte hun eerste priesterlijke zegen. Na dit treffend moment werd door de vijf neo misten een kort Lof gecelebreerd met pater Bax, door hief lot aangewezen, als hoogste officiant. Na het Lof defi leerde de jeugd langs de met bloemen en priesterschapemblemen versierde wo ningen der nieuwe geestelijkheid. De hoogste glans in de feestviering bracht natuurlijk de Zondagmorgen met de vijf H. Missen. Na een imponerend binnentrekken der priesterschare ving pater Huysdens met vier assistenten, o.m een broer, aan het hoogaltaar het H. Officie aan Rector H, Drost beklom na het Evan gelie de kansel om in een monumen tale predicatie de priester te beeldhou wen in zijn oorsprong en groei thuis, alsmede als werktuig Gods. Uiteraard kreeg de parochie een felicitatie voor zijn bezit aan sterk-katholieke gezin nen en levendig geloofsleven. Dan werd het Officie aan het hoog altaar voortgezet, terwijl "nu aan vier zijaltaren in het priesterkoor tegelijk vier neomisten met een presbyter- assistens hun H. Misoffer aanvingen. Deze vijf Offeranden gezamenlijk vorm den een diep-treffelijk, onvergetelijk schouwspel. Welk een weelde! Welk een genadenstroom kwam hier af. Kerkboe ken waren niet veel van node. De ene Consecratie volgde op de andere. Pakkende momenten bracht weer het om beurt uitreiken van de H. Commu nie door de neomisten aan ouders en familie Op het einde van het hoofdaltaar officie gaven de jonge priesters wer te gelijk hun zegen. In de namiddag celebreerden de vijf neomisten een Lof. nu met pater Van Vucht als eerste officiant. Dan volgde als slot een receptie op de cour der zusterscholen, waar in vers en speechen opnieuw het geluk van leviet, ouder paren en parochie uitbundig en treffend werd bezongen, waarvoor als oudste pa ter Van Vucht dank zegde. De harmo nie „St. Michaël" concerteerde. Er was nog een telegrafische geluk wens van de zesde neomist, pater Pe ters O.C.R., die een felicitatie-telegram retour kreeg. Een lofwoord nog voor het mannen- en jongenskoor, dat de drie kerkejijke plechtigheden met meerstemmige wer ken van Haagh en Casimiro Viadana en Perosi Desmedt en St. Saëns als mu zikale omlijsting luister heeft bijgezet, Laus Deo-dagen! waarvan het raam geopend* was hing 'n jacquet op een kleerhaak, compleet met de ridderorder op het revers. Geduld lezers, U komt slechts langzaam vooruit. De Kalverstraat gonst van dui zenden kijklustigen. Het is Sinterklaas en Kersmis samen van al die „oo-moetje- daar-eens-kijken" en „nee hier, prachtig hè" Taarten met „Oranje boven" van mar sepein, jubileumcakes, hereninterlocks in oranje linten, damestassen met afschuwe. lijke Nederlandse wapens en koperen kronen; de jaartallen in zilver en goud (carton); dames uit 1898 achter een harp; Oranjecrêpepapier in de eenvoudige zaakjes en... wel minstens een kwartier hebben we staan kijken voor die etalage met de gouden koets, helemaal van cho colade, en noteerden de commentaar van omstaanders: De munttoren groet u en wijd waait plotseling de geur van water tot ge, de Regüliersbreestraat door, eensklaps die oude bronsgroene sfeer van een namid dag Rembrandsplein binnen treedt met een peinzende Rembrandt, die neerkijkt op het grasperk, waarop het oranje gloeit van een geweldige kroon en tien tallen rode en witte en blauwe lichtbloe- men, een Rembrandt, zat van kleuren. Wat een kansen voor een feestpalet; wat een kleuren! En zeg niet, dat wij nog zoveel van Amsterdam vergeten zijn. Deze tocht was slechts een vluchtige eerste verkenning door een stad met dui zend feestgeheimen: Nederlands hart en ge kent de zegswijze van die „één bonk oranje". Heden, Maandagmiddag om vijf uur zal dij hart opengaan, zal de hoofdstad haar straten tonen, zullen 800.000 Amsterdam mers zeggen: „Zie, Majesteit, dit meen den wij voor U te moeten doen". Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Madrid en San Sebastian, heeft generaal Franco de Spaanse kroonpretendent Don Juan Woensdag meegedeeld, dat hij diens oudste zoon, Juan Carlos, als prins van Asturië en erfgenaam van de troon wilde erken nen, als Don Juan zijn eigen aanspra ken zou laten varen. Don Juan zou geantwoord hebben, dat hij met zijn adviseurs zou overleggen en de grootst mogelijke aandacht aan de kwestie zou schenken. Generaal Franco vond goed, dat de zoon van Don Juan naar Madrid zou komen om te studeren, als Don Juan ten gunste van zijn zoon afstand van zijn rechten deed. Franco stelde in dit ver band voor, dat prins Juan Carlos officieel zijn intrek zou nemen in het oude paleis San Telmo te Sevilla. Zondag heeft de Spaanse pers voor het eerst melding gemaakt van de ontmoe ting tussen Don Juan en Franco, die Woensdag plaats vond. Geen blad gaf commentaar op de gebeurtenis. Volgens A.F.P. tracht de Spaanse ge zant te Cairo de hulp te verkrijgen van Arabische landen. Thans heeft hij een bezoek gebracht aan prins Seil Oei Islam Abdoeüah, de vertegenwoordiger van Jemen bij de Arabische liga. Volgens het blad „Al Ahram" zou hij om steun verzocht heb ben, indien de Spaanse kwestie op de aanstaande algemene vergadering der V. N. zou worden behandeld. Morgen eindigt de vacantie-maand-bij- uitstek en komt, zoals de volksmond zegt, de „r" weer in de maand; lente en zomer zijn voorbij en de herfst als aan loop voor de winster staat voor de deur. Met 31 Augustus 1948 wordt ook een schone traditie gedurende vijftig jaren besloten. Sinds 1898 immers beëindigden wij gezamenlijk de vacantie-penode met het nationale feest van de verjaardag onzer Landsvorstinne. Komend jaar zul len ongetwijfeld nog vele vlaggen wap peren en het volk zich tooien met oranje uit liefde tot Haar, die dan naar eigen wens eenvoudig Prinses Wilhelmina zal heten doch in de harten zal voortleven als Koningin-Moeder. In het vervolg zal echter het grote Koninginne-feest worden gevierd aan de vooravond van de maan denreeks zonder „r", welke lente en zomer belooft Was de geboorte van Prinses Juliana daags voor de blijde Mei-maand niet symbolisch? Bracht het Oranje-kindje niet een nieuwe lente «n een nieuw ge luid in het Huis van Oranje? Het was als de lente vol beloften van een nieuw leven. Lang was het eenzaam gebleven in het koninklijk paleis en daarom te dankbaarder betoonde het volk zich jegens God voor het prinsesse-kindje. Met bange zorg en onder voortdurend gebed werd de enige telg opgekweekt «ot een schone tak van de Oranjestam. Een zaam kwam Koningin Wilhelmina voor deze taak te staan, toen door de dood Prins Hendrik, en Koningin-Moeder Em ma Haar werden ontrukt en de moeder nog slechts haar dochter en de dochter alleen haar moeder had. Doch ook hier brak na regen het Oranje-zonnetje door. Wat lang 'gehoopt was, werd werkelijk heid; Juliana koos zich als in alle sprook jes een prins en Vorstenhuis en land waren weer vol van blijde beloften. Be loften, welkè zo rijk vervuld werden ondanks oorlog en bezetting. Want onge deerd keerde H.M. de Koningin terug; hehouden betrad weer het Prinselijk Paar met de kinderen de Nederlandse bodem en in Soestdijk stoeien vier Prin sesjes en vullen de lucht met hun on bezorgde vrolijkheid. Straks noemt Soestdijk zich de nieuwe Residentie er de hofétiquetten zullen eisen stellen. Maar toch zal er een ander leven lachen en een ander geluid klinken dan in het „deftige Hagie" van de laatste jaren. De jeugd vraagt haar rechten; Koningin Juliana zal met aan Haar zijde een sportieve gemaal ongetwijfeld zijn de moeder, die jeugdig blijft met haar kinderen; beiden trots op het bezit van vier lieve prinsesjes, vol guitige streken als alle kinderen. Een nieuw geluid! Wij denken terug aan de opkomst van de S.D.A.P. Met bezorgdheid vroeg men zich weieens af, hoe dat later zou moeten gaan met het Koninginne-feest aan de vooravond van de „rode 1 Mei". Maar ook hier bleek, dat men zich niet te veel zorg behoeft te maken voor de tijd. Geen socialist is nog anti-royalistisch en in grote eens gezindheid zal op 30 April het „Oranje hoven" klinken. En wanneer H.M Ko ningin Juliana in de hoofdstad wordt in gehuldigd, zal zij in Haar gezelschrn vinden een minister-president uit de voormalige S.D.A.P. Wij hebben het pre mierschap van Exc. Drees politiek met weinig enthousiasme begroet, doch als een „nieuw geluid" vormt het geen dis. sonant in het feestkoor. Het eerste kabinet, hetwelk door Prin ses-Regentes Juliana werd beëdigd, was er een met een „brede basis". Mogen onder Haar bestuur als Vorstin de eens gezindheid van het volk zich steeds ver breden en de basis voor samenwerking hechter worden. Dan zal het in waarheid worden een nieuw leven en een nieuw geluid! ANALYST Droog en vrij zonnig weer, maar voor namelijk in het Noordwesten van het land epkele overdrijvende wolkenval- den- Vannacht en in de vroege ochtend weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag zwakke tot ma- tige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Enige verdere stijging van i temperatuur. 31 Aug.: Zon op 5.49 uur, onder 19.30 uur maan op 0.47 u., onder 18.39 uur. j 1 Sept.: Zon op 5.51 uur, onder 19.28 uur; maan op 2.13 u., onder 19.10 uur. Radio Indonesia Raja, de radio van Gr.-Indonesie die van Kediri, op centr Java, uitzendt, heeft de Indonesiërs, die leven in de door de Nederlanders be zette gebieden .aangezet zich te wreken over de jongste maatregelen, die tegen de republiek zijn genomen, door de ge bouwen in brand te steken waar de Nederlanders van nu af tot 6 Septem ber het jubileum van Koningin Wilhel mina en de kroning van Prinses Juliana zullen vieren. De Nederlandse politie te Batavia is in alarmtoestand en heeft reeds bui tengewone maatregelen genomen Meer dan 200 personen zijn tot dusver in Batavia aangehouden, aldus radio Indo nesia Raja. Een vliegtuig van Amerika's „North west Airline", dat op weg was van Chi cago naar Minneapolis, is nabij Wonona in een moeras gestort. Volgens een functionaris van de maat schappij is het vliegtuig blijkbaar in een storm terechtgekomen, die over het Zuid-Oosten van Minnesota raasde, bo men ontwortelde, telefoonverbindingen vernielde en enkele boerderijen bescha digde. Het toestel had een bemanning van drie koppen en 33 passagiers. Naar voorlopig wordt gemeld zijn er geen overlevendenen. Van officiële zijde wordt inderdaad nader medegedeeld, dat alle inzittenden van het vliegtuig de dood vonden toen het vliegtuig tegen een heuvel vloog in de nabijheid van de rivier de Mississippi. Vier kinderen uit Apeldoorn, de vier jarige Bennie S. en drie kinderen van de familie Z., werden plotseling ernstig ziek. In het ziekenhuis bleek dat zij waarschijnlijk nogal veel bessen van de nachtschade hadden gegeten en dien tengevolge een vergiftiging hadden op gelopen. Een zesjarig meisje van de fa milie Z. is inmiddels overleden. De an dere drie verkeren buiten levnsgevattfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1