ONZE HANDEL Duitsland Na drie jaar een herstelbasi: Iribune Koningin in de Indische buurt Vrouwen bezetten het Binnenhof Een symphonic van vreugde en kleuren voor ons Oranjehuis Belastingen en politiemacht eerbericht! De Bilt kan geen zekerheid geven Naar Indonesië r DAGBLAD \/OOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wat ons wordt geleverd Schnman probeert zonder socialisten Er kan van alles gebeuren Spoedige benoeming van dr. L. Beel te wachten Op de durvend meiske Anj ers en een Het millioen ver overschreden Wederopbouw Het vuren wordt gestaakt 70ste JAARGANG VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 No. 20714 Principiële mogelijkheden voor transitoverkeer Kamerontbinding allengs onvermijdelijk Naar wij vernemen zal zeer bin nenkort, misschien reeds morgen, 'n communiqué verschijnen, waar in de benoeming bekend gemaakt zal worden van dr. L. J. M. Beel in eeft hoge functie in Indonesië, I welke benoeming reeds enige tijd enden vrouwen uit heel hel land hebben gistermiddag op het Binnenhol geleden door ons Werd aangekon- te Den Haag prinses Juliana hulde gebracht en toegejuicht digd. Kostelijk was gisteren de hulde, die de Nederlandse vrouwen van alle rangen en standen uit geheel ons land, ons Oranjehuis hebben gebracht. Door middel van de taal, die vrouwen zo goed kunnen spreken, de kleding, jubelden en zongen Zeeland en Friesland, Volendam en Spakenburg, Tilburg en Scheveningen in de grijze 'omlijsting van het Binnenhof en de daarboven han gende regenwolken een lied van vreugde, aanhankelijkheid en trouw. DEFILE VOOR PRINSES JULIANA K.. OVERSCHRlJVINGSBEPALim KOEL WEER en zelfstandigheid der gemeenten Men is het eens in Jerusalem DE KANTOREN zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt l 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredactie: Prof. Dr. ST. TESSER O.P. LEO J. M. HAZELZET. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend by vooruitbetaling. Drie jaren hebben de pogingen geduurd om een handelsovereenkomst tussen Nederland en West-Duitsland tot stand te brengen, doch tenslotte er nade laat ste onderhandelingen onder le ding van mr S Teopema, welke 15 Juli jl. zijn begonnen, 'toch een handelsaccoord met de Bizone afgesloten. Steeds stuitte men op onoverkomelijke moeilijkheden bij de tegenpartij, welke verband hielden met begrotingen etc., hetgeen tot gevolg had, dat men slechts essentiële goederen wenste te accepteren. In het nieuwe accoord is geen splitsing meer gemaakt tussen essentiële en niet- essentiële goederen, doch vindt men beide soorten goederen dooreen op de contin- gentenlijsten en nu zijn het alle „nuttige" goederen. In het accoord zijn ook bepaalde waar- decontingenten voor transportdiensten opgenomen. Het gaat hierbij om 12% millioen tegenwaarde voor Nederlandse diensten en 5 millioen voor Nederlandse verplichtingen uit hoofde van het dien stenverkeer, t.w. 5 4 millioen voor tran sitovervoer via de spoorwegen en 1 millioen voor bunkerkolen en olie. Het opnemen van deze contingenten betekent echter nog niet, dat er reeds een regeling is tot stand gekomen over het transito- verkeer via Rotterdam en Antwerpen naar Duitsland, doch alleen dat, indien een dergelijke regeling in kannen en kruiken zal blijken te zijn. de bewuste bedragen voor het transitoverkeer in principe beschikbaar zijn. 7 millioen actief saldo van diensten Komt het transitoverkeer dus inder. daad op gang, dan zal onze dienstenbalans met de Bizone een actief saldo van $7 millioen opleveren, hetgeen een belang rijke vooruitgang Is t o.v. de huidige toe. stand, In het tweede kwartaal van 1948 be liep immers de waarde van de door Nederland gepresteerde diensten slechts 1 millioen, terwijl uit het dienstenver keer zelfs voor meer dan 1 millioen verplichtingen voor ons voortvloeiden, zodat er tenslotte zelfs een deficit res teerde Vergeleken met voor de oorlog is het bedrag uitgetrokken voor onze dienst verrichtingen nog zeer gering. Ook aan de transitohandel met de Bi zone is de nodige aandacht besteed. Ge heel bevredigend is de regeling echter nog geenszins, omdat de betaling over de zg. „Offset-account" bij de Ned. Bunk moet lopen. Grondslag van deze regeling is de gedachte dat de Nederlandse tran sitohandel moet trachten uit Duitsland zoveel goederen naar dollargebieden uit te voeren, dat de dollarinkomsten, welke hierdoor worden verkregen, voldoende zijn om de dollars, welke moeten worden uit gegeven voor de aankoop van transito- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het besluit der socialisten, om niet aan de regering deel te nemen, werd gisteren onmiddellijk gevolgd door dat van de MR.P., om minister Schuman te verzoe ken tóch het ministerie te vormen. De socialisten hebben hun steun toege zegd, doch een steun, die zich niet verder uitstrekt dan tot het ogenblik, waarop de regering in de loonkwestie niet naar de zin handelt van de Force Ouvrière. Schuman heeft meer dan een uur met de president van de republiek ge confereerd. Er blijft hem geen andere keus dan van de kabinetformatie af te zien óf een ministerie samen te stellen, dat al zeer weinig levensvatbaarheid heeft. In elk geval een kreupele crisis oplossing, die de noodzakelijkheid van Kamerontbinding nog weer wat duide lijker in het licht doet treden. Zeker is, dat de z.g. troisième force- coalitie, bedenksel van de heer Blum door de houding der socialisten zelf een geweldige deuk heeft gekregen. Vannacht is het nieuwe ministerie nog niet tot stand gekomen. Om kwart over vier vanochtend stelde de heer Schuman zijn besprekingen uit tot 11 uur. goederen in de dollargebieden, bestemd voor Duitsland, te dekken, zodat er een evenwicht ontstaat De Nederlandsche Bank zit dus met de kopzorgen, doch van Duitse zijde heeft men alle medewerking toegezegd. Kans op transitohandel met -goederen is er weinig. Een teleurstelling is ongetwijfeld dat e geen nieuwe betalingsregeling tot stand is gekomen Volgens de bestaande - geling van de Offset-account_ moet het bedrag, waarmede het saldo in een of andere richting de f 5 millioen overtreft afgedekt worden in dollars. Gehandhaafd is de bepaling, dat de geleverde kolen in cash dollars moeten worden betaald T-ch is er een vooruitgang Nederland zal voor f 181 millioen (inclusief dien sten) leveren. Duitsland voor ƒ230 mil lioen, waarvan f75 millioen kolen, of buiten de kolen voor 155 millioen Tegenover laatstgenoemd bedrag staan f181 millioen Ned leveranties en dien sten, zodat wij in staat worden gesteld een saldo op de offset-account te kweken, dat voor betaling van een deel der kolen- leveranties kan worden gebruikt Kansen van de Europese clearing Het is zeer zeker te betreuren, dat Duitsland nog steeds in dollars zal blijven noteren, om te rekenen tegen f 2.65, ter. wijl de mark op 0.30 wordt gesteld Maar er is nog altijd de kans dat, indien de Parijse besprekingen over het multi laterale clearingverkeer slagen, het saldo van het geprojecteerde goederen- en dienstenverkeer ad circa f 50 millioen niet in dollars zal behoeven te worden betaald, indien Duitsland meedoet aan de clearing. De contingenten voor import uit Duits, land zullen op de gebruikelijke wijze zoals bij andere handelsovereenkomsten worden uitgegeven: naar dollar-urgentie behoeft niet te worden gekeken. Wel zullen de vergunningen via de Trust Mii. moeten lopen, daar deze „motor" nog niet kan worden ontbeerd. Dat het óieuwe verdrag voor de periode 1 Aug. 1948 1 Aug, 1949 een belangrijke uitbreiding aan onze handel met de Bizone zal geven blijkt uit een vergelijking met de cijfers van Januari t.m. Juli 1948. toen de Bizone f 96 millioen leverde en 77 millioen afnam van ons land. Tot de goederen, welke de Bizone zal leveren behoren o a. staal, textiel (voor Ned. Indië, mits de prijzen niet te hoog zijn), machines, gereedschappen, optische artikelen, fijn mechanische artikelen, hop, bier, wijn, chemicaliën, auto's (1500 volkswagens), auto-onderdelen, rijwiel- onderdelen, hout, kleurstoffen, glas, aar. dewerk, cement, vuurvast materiaal, basalt, installatiemateriaal, motoren, gene ratoren, schakelborden, rubber- en leer. producten, gas (ƒ2.385.000), electriciteit, muziekinstrumenten en speelgoed. Het staalcontingent is slechts zeer ge ring, doch de mogelijkheid bestaat van een veredelingstransactie, waarbij wij tegen levering van ertsen en brandstof, fen 60 000 ton gewalst staal zullen ont vangen Deze transactie kan door een tweede van 65 000 ton worden gevolgd. Aan kolen zullen wij 2 millioen ton ont vangen, of meer dan het afgelopen jaar. Betaling van oude groente leveranties Onder de cijfers zijn ook de importen van Indische producten begrepen ter waarde van 15,5 millioen tegenover een uitvoer naar Indië van 12 millioen. Tot de Indische producten behoren copra, palmpitten, specerijen, harsen, kinine, tin, witte bauxiet, ruwe rubber, huiden etc. Van de Nederlandse exportproducten kunnen genoemd worden: groenten, mar. garine, aardappelen, vis, oliezaden, aard. appelmeel, zaden, chemicaliën, lijnzaad, olie, gebrand pyriet, tinlegeringen, electr lampen en andere electr. halffabrikaten (van belang voor Philips bedrijven in Duitsland), machines (vooral bakkerij, machines), kunstzijdegarens, confectie, industriediamant. Reparaties van Duitse binnenschepen staan ook op het pro gramma. De oude leveranties van groenten wor den betaald. Zij gaan van het contingent van het accoord af, doch voor groenten wil men 1 Mei 1948 een nieuw accoord afsluiten, daai het genoemde contingent gedacht is voor 1 Mei 19481 Mei 1949. tiet totale groentencontingent bedraagt 200 000 ton tot een bedrag van 10 mill. Tot slot vermelden wij nog dat de mogelijkheid wellicht weer zal worden gegeven voor Duitsers om hier nieuwe octrooien aan te vragen, hetgeen van groot belang wordt geacht voor onze in dustriële ontwikkeling. (Van onze Utrechtse redacteur). DE BILT, 2 September. Na op de illustere Koninginnedag, die achter ons ligt, in letterlijke en figuur lijke zin in het Oranje-zonnetje te zijn ondergedompeld, gaan onze gedachten reeds nu naar Maandag, de inhuldigings dag, uit. Zal de gouden koets blinken en schitteren in rijke zonneschijn of zul len regendruppels tegen het sprookjes- rijtuig aan spetteren en misschien een stevige wind de toch al tegen elkaar gedrukte mensen langs de weg nog meer bij elkaar „vegen". Vragen, die ons bij de bewolkte he mel met pijnlijke vreze bezig houden en waarop wij geen zeker antwoord kun nen geven. Ook niet de meteorologen in De Bilt en dr. H, ten Kate, schudt onzeker het hoofd, zonder daarmee te kennen te willen geven, dat hij het som ber inziet, om de eenvoudige reden, dat er op het huidige onzekere weer geen peil te trekken is, „Het weer is wisselvallig. Regenbuien en opklaringen. Daarmee is alles ge zegd", zo verklaart hij ons. Duiz „Laten wij het Maandag dan maar met de opklaringen doen". „Er komt in ieder geval na de de pressie, waarin wij ons thans bevinden, van de Oceaan een nieuw gebied van hoge luchtdruk, maar dat kan onder weg door een depressie afgebroken wor den. Wij kunnen over het weer van Maandag heus niets zeggen". Deze woorden werden zeker niet in gegeven door angst om een voorspel ling te doen, die niet zou uitkomen en aan de hand van de laatste weerkaarten, „het geheugen" van de meteoroloog liet dr. ten Kate ons zien, hoe prachtig he't weer van de laatste dagen vol gens de verwachtingen is uitgeko men. Daar behoorde ook de schitteren de 31 Augustus bij, waarover reeds twee dagen te voren, Zondagavond, zeker heid bestond. Vorige week waren er ook lastige depressies, maar daarachter be vond zich hoge luchtdruk, zodat De Bilt van een belangrijke weersverbetering op korte termijn overtuigd was. Het gaat met het weer evenals in het gehele leven, nu eenmaal met ups en downs en zo constateerde De Bilt vo rige week Vrijdagavond reeds opnieuw toenemende depressie-activiteit. Giste ren nu is de hoge druk weggetrokken en in de nacht van Dinsdag^op Woens dag heeft zich een front van warme en koude lucht gevormd. Des nachts om 2 uur begon in Vlissingen de regen, die zich over het gehele land, vooral aan de kuststrook, uitstrekte. In de afgelo pen nacht is het weer opgeklaard door een rug van hoge luchtdruk, maar thans is weer een nieuwe depressie in aan tocht, die zich vanmorgen voor Ierland bevond. „Vanmorgen om 6 uur regende het ai in "de buurt van L n", vertelde dr. ten Kate ons tenslotte. Gelukkig nog een eindje weg, dachten wij egoïstisch. Wij zuilen ons door deze onzekerheid maar niet van de wijs laten brengen en blijven hopen, om de feeststemming niet te bederven, ook voor Maandag op een Oranje-zonnetje Z. K. H. prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene tijdens e huiselijk tafereeltje op het eiland IJsselmonde, waar de prins deelnam aan de gistermiddag verreden cross country 's Pausen vertegenwoordiger bij de in huldiging, mgr. Valeria Valeri, in de tuin van de Apostolische internuntia- tuur in Den Haag Op 't Binnenhof had het bestuur van de tentoonstelling ,,De Nederlandse Vrouw 18981948" en van het Comité „De Natio nale Feestrok" nl_ een gemeenschappe lijke viering van het gouden regerings jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina georganiseerd. Ca. 5000 vrouwen uit vele delen van ons land hadden zich deze ge legenheid niet laten ontgaan, om voor het laatst prinses Juliana, die als ere-voorzit- ster aanwezig was, als prinses toé te juichen Zodra had H.K.H., Die uit de Ridder zaal het Binnenhof betrad, niet Haar plaats ingenomen op de tribune waar wij o a. ook mr. L. A. Kesper, Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester van Den Haag, mr. Visser opmerkten of na een kronings lied trokken groepjes vrouwen aan Haar voorbij. Het was een feestelijk gezicht. De kleurrijke feestrokken staken in alle grilligheid sterk af tegen de grijze stenen, de effen blauwe uniformen van de uitmuntende padvindsters- en gid- senband uit Haarlem en het stemmige zwart van het 'sGravenhaagse Politie- muaiekcorps. Voeg daarbij nog het ter linkerzijde van de Ridderzaal opgestelde dameskoor, eveneens in alle mogelijke k'euren en klederdrachten en het zal een ieder duidelijk zijn. dat met recht ge sproken kan worden van een kleuren- symphonie, waardoor een diepe vreugde klonk. Zeeuwse vrouwen met de wijde kappen volgden op een groep, waarin een oud moedertje te oud al voor zoiets „fri vools" als een feestrok een feestschort droeg, Elburg en Doornspijk contrasteer den weer sterk met de groep uit Tilburg, dam°s met waarlijk smaakvol bewerkte rokken. De Hoeksche Waard. Enkhuizen, Leeuwarden, Scheveningen, Den Haag. enfin, iédere vertegenwoordigde stad had iets aan de kleding, dat jubelde. Een half uur lang duurde het défilé, waarna vendelzwaaien, volksdansen en een Volendammer dans opnieuw een warme kleurengroet brachten. Tussen de verschillende gedeelten van het pro gramma door zong het uitmuntende dameskoor vreugde- en dankliederen. Met een warm gezongen Wilhelmus en verschillende hoera's op ons Oranjehuis, werd dit kleurenfeest gesloten. Alvorens te vertrekken onderhield prinses Juliana zich geruime fi.id met de verschillende leidsters. O a. met Corrie Hartong en mei N. Stolk. die het geheel in handen hadden, alsmede met mevr, S. BosgraZandleven, die de leiding over de koorzang had. Luide toegejuicht ver liet de prinses vervolgens het Binnenhof en toen De vreugde barstte los Ja, toen gebeurde het meest kos telijke en meest onverwachte van de gehele middag. Zonder dat iemand daartoe het teken had gegeven, wel licht geleid door een onbedwingbare opwelling namen honderden vrouwen bezit van het statige Binnenhof en tegen de verweerde stenen golfde de uitbundige Oranjepret, de spontane blijdschap van zingende, dansende en jubilende vrouwen op Politieagenten werden finaal „gekid. napped" en Hosten in plechtig uniform arm in arm met Volendamsen. Broeders van de G.G. en G.D. sprongen spontaan te hulp bij Friesland, een enkel stemmig colbertje deinde eenzaam tussen dansen de feestjurken, een fotograaf schoot er een statief bij in en er was niets anders dan pure vreugde. Van de tribune af leek het Binnenhof een zee van kappen, mutsen en kleuren, honderden kleuren, die draaiden, tolden en wentelden. De politiemuziek werd overzongen, de massa hoste en sprong on getemperd en op cïie zee van kleuren en klederdrachten dreef als een symbool het bordje ..Eén dracht maakt macht" dat de R.K. Vrouwenbond uit Leeuwarden in het défilé had meegedragen. Met spanning sloegen wij dit eerste, echte Oranjefeest in Den Haag gade en ze zouden „nog niet naar huis z«n ge gaan. nog lange niet, nog lange niet zoals uit honderden monden weerklonk, als niet een tweede Stentor door de mi crofoon had omgeroepen „Er is een kind gevonden" De moeder herinnerde zich haar plichten, haalde haar kostelijk, zij het ook luidhuilend bezit op en de an deren herinnerden zich erdoor dat ook zij andere besognes hadden Zo eindigde dit feest nop vrii nlotselin° n-aar het is een vreugde-uitbarsting gpwe: well-" ieder Oranjehart in volle glo-- heef! gezet. Onverwacht is Koningin Wilhelmina ook gisterenmiddag weer een rijtoer gaan maken door de hoofdstad Eerst reed zij omstreeks kwart over vier met mcj Geldens uit om een bezoek te brengen aan het vlooteskader in de haven. Op de Oostelijke Handelskade werd ingescheept in een sloep en vervolgens voer H. M langs alle onderdelen van de indrukwek kende marine delegatie. Een kort bezoek werd tijdens deze rondvaart gebracht aan H. M.'s „Zwgara vis", de grote onderzeeboot, die iedere avond duizenden in verrukking brengt. Daarna reed de kleine stoet weer terug naar het paleis Even later echtei reed de Koningin met baronnesse de Beaufor: opnieuw uit, thans om een bezoek te brengen aan Oost en andere wijken rond ■de Watergraafsmeer. In de Indische buurt werd de rijtoer door Oost een enthousiaste zegetocht. Van de Zeeburgerdijk langs de Javastraat tot aan de Middenweg was het reeds een uur voor de aankomst een ware men senzee: waarbij vooral de jeugd zich niet onbetuigd liet. Hier in de Indische buurt bleek weer bovenal de vindingrijk heid van de jongeren, die elk plekje, hoog of laag baleons. winkeldaken en tramhuisjes wisten te benutten om toch vooral de uitzonderlijke kans, vlak bij huis nu eens echt de Koningin te zien. niet voorbij wilden laten gaan. Vooral in de Javastraat op de hoek van de Soembawastraat was een ferme afzet ting nodig om de kindermassa in be dwang te houden. Hier waren het vooral de leerlingen van de derde Elthetoschoul, versterkt met leden van de Chr. turn vereniging Oranje-Nassau, die ondfer lei ding van het schoolhopfd het erop hadden gezet H. M. eens een echt staaltje van aanhankelijkheid en liefde te betoneu. Hoewel wegens het te laat bekend wor den van de rijtoer geen toestemming van de autoriteiten was verkregen, wil de men toch H. M. bloemen aanbieden de meest voortvarende van de meisjes. Loes Dirven, stond daar in Haar rood tenuetje klaar om de bloemen een fraai bouquet rose anjers aan te Die den. „Zou net lukken?" vroegen wij de kleine meid, die toch wat witjes om de neus zag. Spontaan luidde het antwoord: „Zeker meneer;, als de auto de hoek loop ik er direct naar toe. De chauffeur moet dan wel stoppen en w^"lt maar - u zult zien,dat de koningin het wat leuk zal vinden". Toen de auto met H. M„ luide door de menigte toegejuicht, de hoek ornzwenkte en de politie reeds gepasseerd was. sprong de kleine direct zonder aarzelen naar voren, de chauffeur hield even in, en Loesje gaf H. M. die zichtbaar plezier had in het geval, de an-'ers aan- Het meisje was echter zo van haar daad geschrokken, dat ze meteen hard terugliep H. M. die graag iets tegen haar had willen zeggen om haar te bedanken en teoen de hofdame haar spijt uitdruk te dat de kans verloren ging, wuifde, knikte en lachte de kindermissa vriende lijk lachend toe. Het gejuich van de kinderen was nu niet van de lucht. Voort ging het dan weer. Door de Lin- naeusstraat, waar de stoet tegenover het politiebureau de Pretoriusstraat m- zwenkte en langs het Onze Lieve Vrou wegasthuis aan het Oosterpark. Nauwelijks ontwaarde H. M. de langs het trottoir opgestelde zusters in haar witte kledij en tientallen zieken op rol- bedden of zij gaf haar chauffeur op dracht het tempo tot zeer langzaam te reduceren. Luide toejuichingen vielen haar van' zusters en zieken ten deel Dan ging het terug naar het paleis, waar tegen half 7 onder de pergola de tocht eindigde. Even laaide het enthousiasme op. Nog even later verscheen Beatrix voor de vensters, doch de koningin ver toonde zich niet meer. Bij de aanbieding van het natio naal huldeblijk aan Hare Majes teit de Koningin, -heeft de bur gemeester van Amsterdam ge zegd, dat de opbrengst van de collecten in ons land op dit ogen blik het millioen reeds ver heeft overschreden Ook uit Oost en West komen over de offervaardig heid van onze rijksgenoten ver heugende berichten binnen. Ilare Majesteit heeft goedge-, vonden, dat door een jaarlijkse inzameling het fonds blijvend zal worden versterkt. Er zal een commissie worden benoemd, waarin medische des kundigen zullen worden opgeno men. welke commissie omtrent de besteding der gelden uit dit fonds zal beslissen. Daarbij zal tegen versnippering worden gewaakt. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond waakt en met recht zeer nauwlet tend over het sportieve heil van twee honderdtwintigduizend aan zijn zorgen toevertrouwde Nederlandse voetballers. Vermits de voetballerij in ons land een zaak van amateurs is worden de spelers in bescherming genomen tegen de drei ging van financiële penetraties in hun sportopvatting. De kwestie professionalisme of amateu risme is er echter geen om hier in een paar regels af te doen. Wij zullen ons er dan ook niet verder in verdiepen .slechts volstaan met de constatatiede K N V ti wenst zeer beslist geen professionalisme en hij beijvert zich voor het zuiver hou den van de amateur-status. Al zullen er in elk net altijd wel een paar maasjes blijven en al zal men niet licht een voorschrift of bepaling vinden waartegen nimmer gezondigd wordt, de tendens blijft: de Nederlandse voetbal ler zij amateur, d.w.z. hij beoefent zijn sport om de sport, om het genoegen en als lichaams- en geestesverzorging, als „liefhebber" en niet omwille van finan cieel of ander materieel voordeel. De Nederlandse Bisschoppen waken over de geestelijke belangen van de Ne derlandse katholieken dus ook over die van de Nederlandse katholieke voetbal lers. Zij hebben onlangs nog een manifest uitgegeven, waarin zij duidelijk voor schreven, dat de katholieke sportlieden bij eigen katholieke organisaties dienen te zijn aangesloten. Het is in het belang van geloof en godsdienst en van de gees telijke gezondheid van de katholieke sportbeoefenaars, dat zij hun sport in eigen katholiek verenigingsmilieu be oefenen. Het is meer dan een belang, het is noodzaak. Helaas echter staat een van de bepa lingen waarmee de KNVB over de spor tieve belangen van de voetballers waakt en wij mogen er.wel bijvoegen, dat het handhaven van de amateur-status gedeeltelijk ook zedelijk en sociaal be lang is in de weg voor het onbelem merd aanwenden van een der middelen waarmee de Bisschoppen over het gees telijk en godsdienstig welzijn van de ka tholieke voetballers waken. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat de K.N.V.B. zich in deze van geen schuld bewust is. Maar het feit ligt er niettemin. Het obstakel wordt gevormd door de overschrijvingsbepalingen. Op de voor grond: deze bepalingen zijn noodzake lijk en zeer gezond; daarover geen woord kwaads. Maar ze zijn niet volmaakt. Om te voorkomen, dat een voetballer van de ene in de andere week van ver eniging verhuist, dus o.a. om te bewer ken dat hij minder toegankelijk zal zijn voor een financieel „bod" op zijn capa citeiten, mag hij „pas een jaar na ziin overschrijvingsaanvraag voor zijn nieu we club uitkomen. In feite komt het er dus op neer dat aan een overschrijving een speelverbod gedurende een jaar vast zit. Er zijn enkele uitzonderingen op dit „verbod". Maar godsdienstige overwegin gen zijn voor zo'n uitzondering geen aanleiding. De katholieke voetbal ler die van een neutrale naar een katho lieke club wil overgaan beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, nietwaar? en wiens motief geen in breuk betekent op de amateur-status, moet deze principiële daad derhalve boe ten met 'n speelverbod van een jaar. Is het verwonderlijk, dat hij dit offer niet gaarne zal brengen, en dat er vele ka tholieke voetballers daarom in neutraal millieu blijven spelen? Is het niet jammer dat op deze wijze de uitdrukkelijke wens van de Bisschop pen wordt gedwarsboomd, zij het dan ook onbewust en ongewild? De wenselijkheid van een aanvulling van de overschrij- vingsbepaiingen bij welke godsdienst, e motieven ook aanleiding geven tot een uitzondering d.i. een overschrijving op korte termijn, is o.i. duidelijk. Hier ligt een werkterrein voor de katholieke be stuurders in de K.N.V.B. en voor hun neutrale collega's de gelegenheid om van een royaal standpunt blijk te geven. SUPPORTER. w Weer verwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot S Zaterdagavond. S Wisselende bewolking met enkele buien. Matige, in de kuststreken aanvankelijk tussen 5 later draaiend naar richtingen. Koel krachtige wind Zuid en West, Noordwestelijke weer. 4 Sept.: Zon op 5.56 uur: oneLr 19 21 uur; maan op 6.56 u., onder 20.04 uur De Vereniging van Nederlandse Ge meenten hield gisteren en vandaag in het Kurhaus te Scheveningen een door ruim acht honderd gemeentelijke afgevaardig den bijgewoonde algemene vergadering, onder voorzitterschap van Rotterdam's burgemeester, mr. P. J. Oud. In zijn openingsrede bracht burge meester Oud enkele punten naar voren, die in het achter ons liggende jaar het meest de belangstelling van de gemeente lijke bestuurders hadden. Twee zaken zijn er, waarin de zelfstandigheid der ge meente bijzonder tot uiting komt: de financiën en de politie. T.a.v. de finan ciën is er ongetwijfeld reden tot ver heugenis, aldus spr. De grootste winst van de noodregeling, die voor drie jaren zal gelden, is, dat in de vorm van een vast percentage van bepaalde rijksbelas tingen aan het gemeentefonds vaste in komsten zijn toegewezen. Wat het punt politie betreft zijn de gemeenten eohter niet zo tevreden- T.a.v. de wederopbouw valt onder leiding van de huidige minister een verblijdende koersverandering te constateren, zodat de gemeenten thans de hoop mogen koeste ren, dat de lijn van het beleid zal wor den omgebogen in de richting van toe nemende erkenning van de taak, die de gemeentebesturen bij de wederopbouw hebben te vervullen. Het gaat, naar het oordeel van mr. Oud, er om, de juiste verhouding te vinden, in het licht der gewijzigde om standigheden, tussen centrale en locale zeggenschap, waarbij de gemeenten on- Door de bemiddeling van vertegen woordigers der V. N. zijn Arabieren en Joden het eens geworden over een uit eindelijk staakt-het-vuren te Jerusalem, aldus is officieel bekend gemaakt. Dezelfde vertegenwoordigers zouden heden (Vrijdag) over een uitbreiding van de neutrale zóne in het gebied van Jerusalem onderhandelen. verkort de traditie van bestuurlijke decentralisatie blijven handhaven. Na afloop van de vergadering ontving het Haags gemeentebestuur de deelne mers in het Stedelijk Museum. In een rede vol humor heeft burgemeester Vis ser hen daarbij toegesproken. In deze.fde trant sprak mr. Oud een hartelijk dank woord. Daarbij herinnerde hij o.m. aan het gesprek, dat hij des morgens met mr. Visser over de tribune op het Binnen hof had. Toen had hij opgemerkt dat, als men een prijsvraag had uitgeschreven voor de ontsiering van het Binnenhof, de bouw van de thans aanwezige tribune zeker de eerste prijs behaald zou hebben. O Post voor militairen aan boord van het s.s. „Zuiderkruis", dat 30 Aug. j.l. van Batavia naar Nederland ver trok, kan te Port Said worden uit gereikt, mits zij uiterlijk 8 Sept. ter post wordt bezorgd Zonder dat de andere bezoekers van de Amsterdamse dierentuin Artis iets bemerkten, heeft prinses Margriet gis termiddag in gezelschap van een hof dame een bezoek aan Artis gebracht. Hier is ons prinsesje vol belangstelling voor de rondlopende geitjes

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1