Nieuws uit STAD en OMTREK LAATSTE BERICHTEN COMMUNISME OP MARS IN REPUBLIEK DE STEM VAN DE LEZER LANGS DE O BIM dSi MISDAAD BISSCHOP VAN FULHAM WIJDT ZEEMANSHUIS IN eheugen Hulp IJN IN AMERIKA D E wereld Gala-avond van de Oranje-Vereniging grij ze moeder Sjarifoeddinde man met twee gezichten en het PAGINA 3 iWtlTPAG 3 SEPTEMBER 1948 IN NEGEN MAANDEN 4000 GASTEN FILMVOORSTELLING VOOR DE JEUGD de MASSA-SPELEN VAN DE JEUGD WAT ER OP CULTUREEL GEBIED LEEET IIET HORLOGE UIT DANKBAARHEID R.K.G.V. EXCELSIOR VLAARDINGEN de jubileumfeesten R.KS.V. „EXCELSIOR" WEL VERLOREN, NIET VERGETEN RECEPTIE BURGEMEESTER BURGERLIJKE STAND De Spaarbank is kun stig met de gouden luister van honderden lampjes, die het ge bouw tot volle rijk dom van zijn klassi- cistische architectuur brengt. DE PAUS EN DE JEUGD DANK U WEL. GEMEENTEBESTUUR ,'wv De „christen"-communist JU AN CARLOS NIET NAAR MADRID CONFLICT BIJ DE TRAWLER- VLOOT? MAASSLUIS door WALTER L. GEBAUER NED. VRACHTENMARKT pe Bisschop van Fulham, the Right Rev. dr. Selwyn, wijdde gisterenmiddag in tegenwoordigheid van de Engelse ambassadeur Sir Philip Nichols, de Britse Consul-Generaal in Nederland Rogers, de burgemeester van Schiedam, mr. J. VV Peek, de heren ir. M J. Roemer en ir. B. Wilton, leden van de directie van Wilton-Fijeïioord, Pater Koevoets van het Apostolaat ter Zee en tal van andere belangstellenden een motorboot in voor de Mission to Seamen, Deze. e Edith II, werd door de weduwe van John Colema-Lang aan de Mission tot Searne geschonken volgens de wens van aa man Door bemiddeling van e vt i Wilton-Pijenoord kon de ^chonken boot gemoderniseerd en volkomen driifskiaar gemaakt worden. De plechtigheid had door het vrij gure weer een zeer sober verloop. De boot lag gemeerd aan de steiger van de villa in"het Sterrebosch. Moge deze boot steeds gebruikt wor den om het welzijn van Gods volk te bevorderen en Zijn koninkrijk uit te breiden", aldus een passage uit de in" wiidingstekst. Na de plechtigheid, die door de reeds bejaarde Bisschop, staande op het dak van de kajuit verricht werd. begaf het gezelschap zich naar het zeemanstehuis on het terrein van de werf. Tn de kapel van dit tehuis werden de gebeden gezegd ter inwijding van het op 7 November van het vorig jaar in ge bruik genomen Mission-to-Seamenge- bnuwtje. Tijdens de plechtigheid sprak de Chaplain, the Rev. Popham Hosford, een kort woord, waarin hij vooral de directie van Wilton-Fijenoord dankte voor de Christelijke geste om aan de zeelieden een tehuis te schenken Maar al te veel zeelieden zijn- jaren lang van huis zonder daarvoor in de plaats een tijdelijk ..home" te vinden, Spr. had nog onlangs een Noor in het zelfde gebouw ontmoet, die in geen 7 jaar thuis was geweest In dit tehuis ontmoeten vele landslieden elkaar. Noren en Argentijnen, Britten en. Nederland- ders, Fransen en Zweden, Italianen en Grieken Het is een volkenbond in het klein Dankzij de medewerking van de burgerij van Schiedam en Rotterdam had bereikt kunnen worden, dat 1000 maaltijden verstrekt waren, dat 4000 zeelieden in het tehuis een tijdelijk ge zelligheidscentrum hadden gevonden. De kapel was door Pater Koevoets gebruikt evenals door de Hollandse predikant van de Gereformeerde missie onder de zee lieden. Na de inwijdingsplechtigheid bleef het gezelschap nog enige tijd bij een, waarbij verscheidene bezoekers zich konden overtuigen van de bijzonder ideale inrichting van het gebouwtje. De leerlingen van de RHBS, het Gym nasium, de Willem de Zwijgerschooi, de Mathenesesrschool B, de St. Catharina- school en de eerste en tweede school voor VGLO, zagen gisterenmorgen de zelfde films, welke de Ouden van dagen eergisteren in geestdrift brachten. De jeugd bleek vreemd genoeg het minst gevoelig voor de filmtaal; zelfs ontging haar volledig de betekenis van de dwa lende camera in de Koolhaas-fim. De eerste voorstelling bleef zonder Volkslied, maar dit werd in de tweede voorstelling, waarin de leerlingen van de R.K. Huishoudschool, de Prinses Juliana- school, de St. Josephschool en de Huis houd- en Ambachtsschool het theater be volkten ,door allen goed meegezongen. Morgenmiddag zullen de jeugdgroe pen, welke bij de N.J.G. zijn aangeslo ten twee stadsspelen houden. Het eer ste'spel is van vrij eenvoudige aard. Het komt er voor de jongens en meisjes op aan de gegeven opdracht stipt uit te voeren Daar hangt het slagen van het spel van af- De Grote Markt is het cen trum van het spel. Hier zal uiteinde lijk moeten blijken of het spel geslaagd is Het tweede spel wordt op de Zand vlakte gegeven. Dit vraagt om fantasie en improvisatiekunst. Immers, het is niielt zonder deze beide voorwaarden, dat men de opdracht kan uitvoeren om binnen het half uur een volledige ker mis met alle attracties, als waarzeggers-, schiet- en attractietent, poffertjeskraam of miniatuurcircus in elkaar te zetten. De kermis wordt om 615 uur geopend. Daarna vindt er een geldzuivering plaats. Tegen betaling van 5 cent kan men 10 kermiscenten krijgen. Hiermee kan men naar keuze de stands bezoe ken. De standhouders moeten een be zoek aan hun attractie met de nodige woorden entameren .De stand, die de meeste centen heeft, ontvangt een prijs. Men kan ook individuele prijzen win nen. De tent van een worstelaar kost bijv. 1 cent. Wint de worstelaar, dan is de cent weg, maar wint de bezoeker, dan krijgt hij er twee. De kermis sluit om 7 uur en om 7-30 mag er niets meer te zien zijn. Als dit spel slaagt, zal het een der aardigste evenementen zijn, die de jeugd tot nu toe verzorgd heeft. Gisterenavond werd in het Passage theater een gala-avond gegeven, die de pretentie had weer te geven, wat er in Schiedam op cultureel gebied leeft. Joop Walvis begon na de opening door de voorzitter, de heer L. Kamp, en het massaal gezongen Wilhelmus, met „Orpheus in de onderwereld" van Jacques Offenbach, waarbij hij -de zaai tot grote bewondering bracht, vooral, toen hij met speeltafel en al uit de onderwereld van de orkestbak rees. Een kwartet, bestaande uit de heren Verhoef, fluit; Smits, viool; Bruin, vio loncel, en Soeters, piano, musiceerde ver dienstelijk in het kwartet in g mol van G. Ph. Teleman en een trio bestaande uit dezelfde heren, behalve de violist, vertolkte noig het trio in A van A. Lotti. De heer A. M. Schoof kondigde na dit „ernstige deel een lichter genre" aan. Het dubbelmannenkwartet Preciosa zong „Domine Salvum Fae" van A. Gie- sen. Gala-avonden dienen lang en over laden te zijn, dus kregen deze negen heren ook nog „Salve Regina" van Nico Verhoeff, „De Kleinste" op muziek van Loser en de bewerkte „Zilvervloot" van Fred. Roeske te zingen. Jae. van Elsacker droeg sober, maar met inspirerende zeggingskracht zes coupletten van het Wilhelmus voor. waarna hij de ontroerende majesteite lijke hulde van mevr. Henriëtte Roland Holstv ,d. Schalk, aan Koningin Wil- helmina totde toehoorders bracht. Met twee gedichten van Jan Prins, „De stroom" en „Het carillon", die herin neringen wakker riepen aan oud-Rotter dam, maar die tegelijkertijd de' wil tot nieuw leven onvermoeid uitzegden, be sloot de Rotterdamse declamator zijn eerste optreden- De brugoefeningen wei-den kfeurig af gewerkt door de leden van de diverse gymnastiekverenigingen, zowel door de dames als de heren. Geen nummer meer of minder dan het andere mocht het Schiedams Dubbel mannenkwartet brengen. De zaal dankte voor de programmanummers „Le rossig- nol", „Avondliedeke", „Het wilt voge- lijn" en „Zondagmorgen". De avond ginig geleidelijk over naar het lichtere genre. Dit zette Elsacker door met de humo ristische „kijk van de man op de vrou wen en omgekeerd" van Ina v. d. Beu gel. Na de pauze werd door Utile Dulce in dezelfde geest doorgewerkt met twee eenacters, gescheiden door orgelspel van Joop Walvis. Opgevoerd werden „Souper" van Frans Molnar en „De deur van de bad kamer" van G. Edwards. Uttile Dulce had succes. Aanwezig waren de burgemeester, mr, J W. Peek met zijn echtgenote, de Lady- mayor van Wandsworth, Alderman E. K. Goodrich J. P., L. C. C„ en haar doch ter de mayoress, het voltallig college van B. en W.," tal van leden van de raad, de hoofdcommissaris van politie, v. Veen, en tal van hoofden van dienst. G Op 5 September 1898 was het op de Lange Haven niet minder druk dan eer gisterenavond bij de gondelvaart. Wat dit keer niet gebeurde, vond toen plaats. Er raakte een meisje te water. De heer A. Schilperoord drong zich door de massa heen en begaf zich in het laag staande water. Hij wist het meisje te redden, maar verloor zijn horloge. Enkele dagen later werd hij door bur gemeester Versteeg op diens ambtswo ning genodigd. Burgemeester Versteeg was zelf een Lange Havenbewoner. Hij overhandigde aan Schilperoord een hor loge met inscriptie, geleverd door de firma sPluym. Is het te verwonderen, dat de heer Schilperoord in deze jubileumdagen met bijzondere herinnering aan dë jubileum feesten 1898 denkt Het horloge heeft in die 50 jaar geen mankementen ver toont. Het is bestemd voor de oudste kleinzoon van de redder van het kleine meisje, dat hij wellicht reeds lang over leefde De R.K.G.V. „Excelsior" neemt deel aan het' défilé, dat bij gelegenheid^ van de troonsbestijging van H.M. Koningin Juliana op Maandag 6 September a.s. zal worden gehouden. Daarvoor worden alle leden van 12 jaar en ouder 'savnodg om kwart voor zes (dus niet om half zeven) verwacht in de Francois Haverschmidtlaan, tussen Rubenslaan en Bosboomlaan. Aan de leden, die dit bericht lezen, wordt ver. zocht, het zoveel mogelijk aan de ande ren door te geven, opdat allen Maandag avond aanwezig zullen zijn. Speciaal wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat alleen'zij, die in volledig Excelsior-uniform gekleed zijn, mogen mee defileren. Indien een strik in het haar wordt gedragen, moet dit een witte zijn. Een ieder moet goed letten op de aanwijzingen, die op die avond, door de leiders zullen worden gegeven. Vrijdag 3 September Bioscopen: Passage: The Bishop's wife (18 jaar) 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: Meisje zonder uniform (volw.) 2, 7 en 9 uur. Westerkade: Politie-, brandweer- en Rode-Kruisdemonstraties, 8.30 uur. Zaterdag 4 September Bioscopen; Passage: 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur: Monopole: 2, 5, 7 en 9 uur. Stadhouderslaan: Wielerwedstrijden voor tourfietsen, nieuwelingen en amateurs, 26 uur. Zandvlakte Sterrebos: Spel Jeugdge meenschap, 5-307 uur. Woensdag werd de zo prachtig inge zette feestviering van het Regeringsjubi leum voortgezet, 's Morgens begaven de leerlingen der verschillende scholen zich weer naar de eigen instellingen, niet om te leren evenwel, doch om ook het schoolgebouw een feestelijk aanzien te geven. Woensdagavond werd er alom weer feest gevierd. In de volle zaal Harmonie gaf Vondel een opvoering van „Het be gon in een gracht" van Wim Dumont, waarmede daverend succes werd geoogst en waarbij de Band der Kajotters muzi kale medewerking verleende. ïn de verschillende wijken der stad stelden zich te ca. 8 uur de kinderen op met een lampion voor de massale lam pion-optocht. Zij trokken daartoe naar het centrum der gemeente bij de verbin dingsweg, waarna zij gezamenlijk een aantal straten doorliepen om ieder weer naar de eigen wijk terug te keren. Aan deze optocht, opgeluisterd met muziek, nam een groot aantal kinderen deel, die veel belangstelling trokken. Heden, Donderdagmorgen werden alle kinderen getracteerd op school, limona de, koek, suikerwerk, terwijl aan alle kinderen een prachtig uitgevoerd boekje werd uitgereikt met fraaie foto's uit de fisch van onze Indische corres. gemeente van thans en vroeger en een e leerzame tekst over de regeringsperiode ponaenti van de Koningin. Dit boekje is voor de kinderen een waardevol bezit. De republiek staat aan de vooravond van de hevigste machtsstrijd, welke zij Vrijdagmorgen grote aubade voor het heeft gekend. Het zal een strijd Stadhuis door de schoolkinderen. gaan worden vóór of tegen een commu nistisch bewind in de republiek. Deze BUITENGEWONE BAADS- I strijd om de macht is werkelijk niet de VER&AU eerste, welke de republiek heeft gekend; De Raad dezer gemeente is m buiten- voortdurend was er rivaliteit tussen de gewone vergadering bijeen geroepen verschillende leiders, die zich steeds bij tegen Maandag 6 Sept. a.s., des morgens e]kaar achtergesteld voelden en elkaar te kwart voor elf. De agenda vermeldt ae jajoers eike kleine machtsverovering vaststelling van een adres van hulde aan hardnekkig betwistten. H. M. Koningin Juliana. VERSLAG ZWEMWEDSTRIJDEN, Het heeft er echter alle schijn van, dat j deze strijd thans een beslissende gaat worden. De eommunisten zijn een groots De nriizen bij de 1 KM. Zwemwedstrij- women ise eummumsuen zyn een gruuvt e Prijzen pij U\',„t. heren 1 p offensief begonnen en zelfs de Pesindo, m werden behaald als volgt, heren 1. P. repuMikeinse jeUgdpartij, heeft zich thans onomwonden achter de communis- den Goederond, 18 min. 44 sec., 2. B. Noor- dijk, 19 min. 32 sec., 3. Z. Reyers, 19 min. 35 sec.; dames: 1. F. Coté, 18 min. 48 sec. 2. A. Post, 20.08 min., 3. M. Dey, 20.18 min. volksklasse heren: 1. J. Eijkelenboom, 21 min. 59 sec., 2. J. Bot, 22 min. 22 sec., 3. A. Jacobs, 23 min. 03 sec., 4. P. Soeteman, 24.30 min., 5. A. Kramer, 24.52 min., 7. E. Roza, 25.25 min., 7. R. van Rutten 26.27 min.; volkklasse dames: R. Sparreboom, met 25 uur. tENTOONSTELLING VAN TEKENINGEN. Bij de tentoonstelling van tekeningen, gemaakt door leerlingen der verschillen de scholen, heeft de jury, bestaande uit de heren D. Engelse, M. van Noort, P. In verband met de feestelijkheden zal de voetbaltraining hedenavond niet plaats vinden. ten gesteld. Daarmede is de cirkel achter het gehele linkse oppositiefront gesloten: links bestaat niet meer in de repu bliek, er is slechts één monstrueuze communistische partij voor in de plaats gekomen. Hoewel de Pesindo slechts met één zetel in het republikeinse parlement vertegenwoordigd is, schuilt het belang van deze partij véél meer in de wapens harer leden! In haar gelederen schuilen de pemoeda's en de wapens, die deze jongelui bezitten, heeft nog geen enkele republikeinse regering in handen kunnen Pell'e'en J. Weiland de volgende prijzen I krijgen. Die pemoeda-strijdgroepen zijn toegekend: in de republiek nog altijd onaantastbaar Groep A. 1: le pr. B. de Koning (Terp- gebleken en men moge dan ijverig tante communistische front? Zijn laatste rede was nu niet bepaald krachtig en met spanning ziet men toe of zijn daden krachtiger zullen blijken dan zijn woor den. De vergeeflijke toon, waarmee hij sprak over de excessen in de republiek als over „kinderziekten", die nu eenmaal niet te vermijden zijn, is wel heel erg in tegenstelling met de droeve werkelijk heid. De uitbreiding dezer „kinderziek ten" houdt echter gelijke tred met de groei der republiek en die „kinderziek ten" zijn uitwassen geworden, die een uitweg zochten in de huidige communis tische machtsconcentratie. Het is door het gebrek aan voldoend gezag in de republiek en door politieke verblindheid, dat die machtsstrijd thans in volle gang geraakt is. Daar er in de republiek nog nooit ver kiezingen gehouden zijn valt slechts te schatten hoe de feitelijke machtsverhou dingen liggen en daarbij moet men vooral rekening houden met de strijdvaardigheid der partijen. Soekarno moge dan nu een ,éwet op de algemene verkiezingen onder- stekend hebben ,doch de wel uiterst be langrijke paragraaf, n.l. wanneer die ver kiezingen zullen worden gehouden ont breekt! Totdat deze datum bekend en. ge fixeerd is, heeft deze wet, naar dë mening van deskundige waarnemers, niet méér waarde dan vele andere papieren, die door republikeinse machthebbers onder tekend werden. En hoe stelt men zich in de republiek eigenlijk voor hoe een alge mene verkiezing mogelijk is, indien een enigszins redelijke administratie nagenoeg ontbreekt en zelfs het totaal aantal in woners van de republiek slechts bij ruwe schatting bekend is? straschool: 2e pr. v. d. Berg. rationalisatie-programma's van de strijd. Groep A. 2: le pr. J. van Geest (St. organisaties vastgesteld hebben, dit alles W illibrordusschool) Groep A. 3: le pr. B. Brokken. (Terp- portefeuille bleef bij elke regering toch weer in straschool). De ommezwaai naar het communisme Groep B. 1: le pr. G. J. Middendorp van dc linkse groeperingen (hierbij dient (Terpstrasehool) buiten beschouwing gelaten te worden de Groep B 2: le pr. G. J. Middelkoop partai Socialis van de gematigde Sjahrir, (Terpstrasehool); 2e pr.B. Mudde wiens invloed overigens niet goed vast (school B). te stellen is) geschiedde in slechts lut- Groep B 3: le pr. Ans Barendrecht teje weken na de aankomst van de afge- (school D); 2e pr. L. Pors (school G.) zan^ der republiek in Praag, Soeripno. Op mijn dwaaltocht door het feestelijk •versierde en geïllumineerde Schiedam is mij en met mij ongetwijfeld vele anderen iets opgevallen, wat geheel uit de toon valt. Komt men n.l. van de Koemarkt de Gerrit Verboomstraat in, dan ziet men aan zijn linkerhand de prachtig versier de H. A. V.-bank. Daarachter gaapt als |Deze was bij zijn terugkeer vergezeld van Moeso, een communistisch agitator, die jaren geleden uit Java vluchtte en langdurig te Moskou verbleef. Deze fi guur schijnt wel de grote, drijvende kracht te zijn van het methodisch voeren een donkere holte de Plantage. Hier staat naar het communisme. Zijn eerste over- het gedenkteken voor onze gevallenen, winning boekte Moeso al heel snel, toen opgericht voor hen, die in de benarde |een resolutie van de Sobsi -(het republi keins vakverbond) Renville en Ling- gadjati wilde annuleren en opriep "tot striid tegen het imperialisme. Het was ditzelfde Sobsi. dat het vorig jaar de Australische haven-communisten als eregasten op een congres te Malang begroette. Reeds lang ging de gezind heid van dit republikeins vakverbond in communistische richting, maar een zó openlijke verklaring had het tot nu toe nog niet afgegeven. L Voor één avond heb ih de illusie .gehad een Middeleeuwer te zijn, te leven in de tijd van Marike van Nimwegen. in die heerlijke tijd van ronde eenvoud en brede, mannelijke stoerheid. Na de vespers, zo stelde ik mij voor. maakte ik met mijne gade een rondwan deling over het Marktplein. Wij kochten ons wat ooft en een korfje vis en lieten ons het fijne linnen tonen door de koop man op de Dam, wij keuvelden wat met de blonde meisjes uit de zoete inval en bezochten daarna de taveerne op de hoek. Onder het schemerig licht van de ge smeed-ijzeren lusters dronken wij het koele gerstenat en dan opeens klonk van het plein machtig een mannenkoor., waarschijnlijk een gildekóor, dat van een landjuweel huiswaarts was gekeerd. De waard en zijn helpers en alle gasten stonden op om het gezang te horen. Wij zagen de magere klerk van het Stadhuis, de dikke bakker, de deken van het brouwersgilde en enige leerlingen van roeester Wibrand, de metserzij ston den daar rond de waterput en waren hun stiel vergeten om alleen maar zanger. Het ene lied na het andere bruiste op Uit hun kelen, het vloeide over de kas seier, klom tegen de gevels van die laai- zenwinkel, de vleeshallen en bet laken- huis, galmde vrij en wijd door de luchten boven de markt.... Ik voelde de tedere hand mijne g - tnalinne zachtjes trillen van ontroeri ig op mijn struise arm Als zij hunne liederen gezongen natt- den, kwamen zij binnen in de herberg. Daar werd gedronken, geschertst en gelachen, daar was vrolijkheid alomme. Het bier schuimde in de kroezen, het klokte door de kelen, het maakte ons V/arm en prettig van binnen En daar stond een van de gasten op. gespte zijn gitaar om de schouder en begon te speleneen minnestreel was hij, een troubadoer, een die verre reizen gemaakt had, vi (eernde landen gezien er. talen kende, die wij niet verstonden.. Rij tokkelde over de snaren en begon een liednodigde ons uit met hem mee te zimgen en opnieuw klommen de tonen omhoog Ach dat was levendót was galles vergeten om alleen nog méns te zijn". Middeleeuwen.... wat heb lk een heimwee naar die tijd! Waard schenk nog eenmaal mijn beker vol, laat mij nog éénmaal geloven dat de tijd is teruggegleden en vertel me alsje blieft niet dat het hier het beursgebouw is en dat je twee kwartjes van me moet hebben. SEBASTIAAN In verband met de radio-uitzending van de inhuldiging van koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal de receptie van de burgemeester van Schie dam een uur later plaats vinden dan in het programma is vermeld. Deze receptie wordt derhalve gehou den van 12.30 tot 2 uur op Maandag, 6 September a.s.' in de aula van het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat. ONDERTROUWD: J P Mangnus 29 jaar en P J W Geeratz, 34 jaar; H J Knip- scheer 33 en A Maarseveen 34, A Korts- weg 29 en E van Scheindelen 24; M C de Ridder 27 en E Ostermeier 23; M Vos 32 en H van Berkel 28; A H van Waas 27 en G Oosterman 21: P Wies 21 en J Schippers 20; C A Wuijster 39 en M W Geul 29; C L Zantboer 23 en M A van Son 24 jaar. GEHUWD: A Nettenbreiier 25 en T H C Schewe 20 jaar; A Broekhuizen 26 en J Schop 20: A Ulrich 23 en G C Diepen horst 22; P Numan 30 en J M Maat 23; A van Meurs 42 en J W Bakkes 46; E Plooij 27 en M C Meijnckens 22; L W Raveling 31 en F C van der Velde 30: p van der Stelt 28 en I Nieuwbuurt 27; j H Heideman 26 en M van Veelen 24: H Vrijenhoek 28 en B H de Nijs 23; J van Kampen 26 en P Passchier 25; N Walthie 35 en J Kersjes 23 jaar. GEBOREN: Helena, d v H W 't Gilde en H van der Tuijn, Da Costastraat 12; Petrus, z v J van der Heide en A Ter- wiel, I-Iavendijk 36: Marinus, z v M de Bruiine en K van Halewijn, Dr. Nolet- straat 1; Petronella, d v J de Lange en j M Tettelaar, Nassaulaan 75; Cornelia, d v A H Hemminga en R Roelofsen. Mid- deïharnissestraat 37; Johannes cle"Je"® Maria, z v J P van der Horst en H W van Veen, Swammerdamsingel 19. OVERLEDEN: P van den Bos, 61 jaar, Nassaulaan 75. oorlogstijd alles wat zij hadden, opoffer den voor onze gouden vrijheid. Zij ga ven hun leven voor ons. Mede door hun offers zijn wij thans in staat het 50-jarig regeringsjubileum van onze Vorstin te herdenken. Getuigt het dan niet van ondankbaar heid jegens hen, dat zij juist in deze da gen vergeten worden? Was het zo moeilijk geweest door een sobere verlichting de aandacht van de voorbijgangers te trekken en hen zo te herinneren aan degenen, aan wie wij deze feestvreugde grotendeels te danken heb ben? M.i. is dit een tekortkoming in de feestviering in baar geheel. In de hoop, dat u dit onder de aan dacht van uw lezers zult willen bren gen teken ik met de meeste hoogachting F. H. K. Jr. Naschrift Redactie: In alle stilte is deze dagen door een particulier een krans bij het monument gelegd. Dat was, naar onze mening, een ontroerende hulde, maar een hard verwijt tevens. De verwaarlozing van de betrekking van het monument in de herdenking zou de herdenking op de vooravond van 5 Mei bijna tot een comedie verlagen. De Vaticaanse radio meldt, dat Z.H. de Paus op 5 en 12 September Italië's katho lieke jeugd zal toespreken, die op deze dagen op het St. Pietersplein zal samen stromen om van haar trouw aan Kerk en Paus te getuigen. De H. Vader zond een schrijven aan Carinela Rossi, hoofdbestuurster van de vrouwelijke jeugd der Katholieke Actie in Italië, In dat schrijven zegt de Paus o.m.: „Rein van zielen, sterk in het geloof, vurig in de liefde, innig by het apos tolaat, barmhartig voor armen en zwakken, onverschrokken strijdvaardig tegenover de vijanden van God en de Kerk: dat is de wapenspreuk van de vrouwelijke jeugd der Katholieke Actie, die Wij vaderlijk zegenen". Wij ouden van dagen hebben ons Woensdagmorgen een beetje geschaamd, dat we niet allemaal hebben kunnen zeg gen, hoe dankbaar we waren voor de mooie ochtend. Daarom willen we het nogmaals in de krant doen. De bloemen zeiden op bescheiden manier, wat wij I -gadjati. voelden. Ons hart is met de dank min der bescheiden. Het was prachtig en wij danken het Gemeentebestuur voor deze mooie daad. EEN TOLK VAN VELEN 2. Twee kleine figuren stonden voor de bioscoop In da grote stad. „Ik ben benieuwd wat er zal worden gedraaid", zei Bims vader. Bims moeder greep plotseling de mouw van haar man vast. „Zie je wat daar staat, vader?" Bim speelt de hoofdrol! Bim en Basli. De tijd kroop voorbij tot de lich ten uitgingen. Bims vader verslikte zich bijna in zijn ijs- chocolade. Maar toen zette de zware, dreunende muziek van de geluidsfilm in. Een Arabische melodie. „Aaah", zeiden de jongens in de zaal. „Aaah", zei ook Bims vader, die even vergat dat hij geen jongen meer was. „O, wat spannend riep Bims moeder verrukt. „Overdrijf nou niet, moeder, je hebt nog niks gezien", zei haar man nuchter. We zullen nu samen met Bims ouders gaan zien, welke avonturen zich voor onze ogen ontrollen. De volgende mijlpaal in de communis tische politieke zege-tocht was het be sluit van Sjarifoeddin tot fusie van zijn partij met die der communisten. Zijn by die gelegenheid gedane bekentenis dat hij reeds dertien jaar illegaal com munist was, werpt wel een schril en veelbetekenend licht op het karakter van deze nu reeds een vol jaar in de republikeinse binnenlandse politiek naar omhoog wroetende leider. En dan te denken, dat deze man ook door velen in Nederland met sympathie werd bezien om „zijn oprecht en doorleefd christen dom". Deze bekentenis heeft echter ook nog iets anders duidelijk gemaakt. Het was n.l. ook Sjarifoeddin, van wie het vorig jaar in Juni links en rechts gefluisterd werl, dat hij de man was, die zijn vriend, mededelegatie-lid en partijgenoot Sjahrir, ten val bracht. Het was boven dien ook Sjarifoeddin die, toen hij Sjahrir eenmaal als premier was opgevolgd, véél verder ging met reeds aan Sjahrir ver weten concessies aan de Nederlanders in de zo spannende na-dagen van Ling- Het was tenslotte eveneens Sjarifoeddin, die op 16 Juli op het paleis aan het Koningsplein te Batavia, een principiële overeenstemming bereikte ten aanzien van het toen nog bestaande laatste twistpunt: de gezamenlijke gen- darmerie. En wéér was het Sjarifoeddin, die reeds de dag daarop met een reeds te Batavia gevreesde en voorzichtig voor voelde afwijzing kwam in een dramati sche nachtelijke radio-uitzending. Hij, Sjarifoeddin, was de mede-onder tekenaar van de Renville-overeenkomst in Januari j.l„ maar tevens was hij de grote bestrijder van de uitvoering dezer overeenkomst, toen hij enige weken later als premier het veld moest ruimen voor Hatta met diens presidentieel Masjoemi- kabinet. Sjarifoeddin heeft Hatta bestre den met alle middelpn en nu tenslotte fusionneert de „democraat" Sjarifoeddin met de communisten. Nochtans is hij niet opgenomen in het algemeen secretariaat van het republi kleins communistisch Politbureau. Daar in past natuurlijk veel beter een mosco viet als Moeso, vast in de leer; deze heeft dan ook zijn plaats wèl verdiend. Hatta de krachtige man Wat kan Hatta nu eigenlijk stellen te genover dit omvangrijke en vooral mili In gezaghebbende Spaanse monarchis tische kringen te Parjjs sverd Donderdag morgen verklaard, dat prins Juan Carlos, de zoon van de Spaanse troonpretendent, zijn studies In Zwitserland, waar hij reeds sedert twee Jaar verblijft, zal voortzetten, aldus "A. P. (Onlangs werd ln Spanje bekend ge maakt, dat de jonge prins zich in On naar Madrid zou begeven om daar te studeren). Het dagelijks bestuur van de Alg. Ned. Bond van Zeevarenden heeft in een bui tengewone zitting de toestand op de trawler-vloot besproken. In December 1.1. waren er reeds moeilijkheden inzake loon- en arbeidsvoorwaarden, maar tot nu toe is er nog geen bevredigende rege ling tot stand gekomen. In de tweede week van September zal opnieuw verga derd worden en zal de bond zijn hou ding bepalen. DROOGKAMER UITGEBRAND Maandagmiddag om 3 uur brak brand uit in de droogkamer van de graanhan delaar van A. L. Verhagen. De brand weer, die, dank, zij het nieuwe alarm systeem, dat met deze brand, voor het eerst gebruikt is, zeer spoedig ter plaatse was, wist door krachtdadig optreden in samenwerking met de politie, de brand tot de droogkamer te beperken. De oorzaak van de brand moet gezocht worden in het feit, dat een zuigleiding verstopt was. juist o een plaats, welke door hete lucht tot op een zeer hoge tem peratuur verhit werd. De brandweer on der leiding van opperbrandmeester Klop penburg was om 4 uur het vuur meester. De burgemeester was mede op het ter- ONGELUKKIGE VAL Dinsdag is de 4-jarige P. v. d. L. uit de Esserstraat bij.de ouderlijke woning van een hekje gevallen, waarbij hij zijn rechteronderarm brak. Nadat door dr. A. B. J. Graafland de eerste hulp was ver leend, is hij naar het ziekenhuis te Rot terdam overgebracht. 55) En deze man, die, om zo te zeggen, elke handbeweging van te voren had bepaald, zou zich er niet tegen verzet hebben, dat Gredy er eenvoudig, met zijn aandeel in de buit vandoor, gegaan was? Er klopte iets niet. Wanneer zijn vader er van overtuigd was, dat de detectives de gangster binnen drie da gen gepakt zouden hebben, dan kon hij er immers ook zeker van zijn, dat dë politie tij Gredy de buit zou vinden. Hij moest er op rekenen, dat ze Gredy zou den dwingen te spreken. Zijn Vader had hem belogen, nu was hij er zeker van. Gredy was in de vorige nacht vermoord. Terwijl deze gedachte door zijn hoofd ging, stapte hij naast de oude voort, die zich als een elegante dame had gekleed en zich met sierlijke trippelpasjes bewoog. Bill voelde een brok in zijn keel. Hij was werkelijk ruim van geweten en had indertijd niet geweifeld, de kassier neer té schieten, toen die man een poging deed hem de buit te ontrukken. Maar, de manier, waarop de oude een misdaad voorbereidde en uitvoerde, was niet meer menselijk, maar duivels, Voor deze man was immers alles alleen maar een reken sommetje. Zelfs de moord op Gredy be zwaarde zijn hart niet en evenmin zyn geweten. Het liefst had Bill zijn vader in het gezicht geschreeuwd, dat hij zijn spel doorzag en hem haatte. Maar had hij daar recht toe? Wanneer zijn vader hem niet met duivelse list uit de gevangenis had gered, dan was zijn leven verwoest geweest. Dertig jaren Sing Sing, dat was erger dan de dood. Zijn gezicht had zulk een wanhopige uitdrukking, dat het de oude beslist .noest opvallen. Gelukkig hadden ze juist op dit ogenblik 't boten huis bereikt. Terwijl Leon Schirelly de poort ontsloot, zei hij: Het was een aardig karwei, om de grote wagen hier onder te brengen. Bill keek nieuwsgierig om zich heen, maar de motorboot kon hij niet ontdek ken. De oude, die zijn gedachten scheen te raden, wees door het vuile raam naar het strand. De boot ligt daar aan de steiger. Haal een bus met benzine uit de wagen en vergeet ook niet olie mee te brengen? Ik ga wel vooruit. Bill moest zich door de deur wringpn, omdat ze slechts op een kier te openen was, en hij klom in de cabine. Vlug keek hij in de wagen. Doch behalve enkele glas- en porceleinscherfjes, die de vloer bedekten, was de wagen leeg. Ook hier geen spoor van Gredy. Toen üj met twee flessen olie en de bus benzine aan de steiger kwam, had de oude het waterdichte zeildoek al van het dek van de motorboot verwijderd. Hij hurkte onder in de boot en keek de motor na. Het lijkt alles nog tamelijk in orde te zijn. Geef die olie maar hier en vul de tank!, beval hij kort. Enkele ogenblik ken later startte hij de motor. Prachtig, hij loopt! Zo, geef me nu de tas maar aan!, riep hij luid, om het lawaai, van de motor te overstemmen en hij wees naar de bruin leren tas, die hij op de steiger had gelegd. Bill gaf ze hem en maakte de ketting los. Over een paar uur ben ik terug!, riep de oude en wendde het roer. Bill keek de boot na, die zich spoedig verwijderde. Toen zij in de nevel, die boven het water hing, verdwenen was. stapte hij langzaam naar het botenhuis terug. Ondertussen was hem duidelijk geworden, dat het geen zin had, naar Gredy te zoeken. Zijn vader was te ver standig om een of ander spoor achter te laten. XXIII Krank speelt zijn laatste troef uit. Hebt u ditmaal meteen Uw eigen troepen meegebracht? vroeg commissaris Govern lachend, toen hü de chef-detec- tive begroette, en zyn blik daarbij viel op de drie detectives, die achter Frank het vliegtuig verlieten. Daarbij was het hem geheel ontgaan, dat er ook een dame meegekomen was en toen 1 rank hem nu aan Ellen Doyle voorstelde, stond de commissaris de verbluftheid op het ge zicht te lezen. Juffrouw Doyle heeft zich bereid verklaard bij de opsporing van Leon Schirelly en zijn bende mee te helpen, legde Frank ernstig uit. Govern slikte. O, dus een vrouwelijke collega?, stamelde hij daarna. De chef-detective genoot van zyn verbazing, gaf hem ech ter generlei inlichting. Gedurende de rit van het vliegveld naar het stadhuis, waar «het hoofdbureau van politie ge vestigd was, gaf Govern verslag van de maatregelen, die hij inmiddels had ge troffen. Als Schirelly ln de stad was, Frank, dan moesten we hem al hebben. Ik ge loof dus niet, dat de bende hier is. Waar schijnlijk zit de zaak zo: als de jonge man, wiens lijk wij uit het meer hebben opgevist, tot Schireily's bende behoorde, zal hij zich in New York al van zijn makkers hebben afgescheiden. De schur ken zullen de buit onder elkaar hebben verdeeld en daarna ieder afzonderlijk in verschillende ricthingen gevlucht zijn. Dat s ook het meest voor de hand lig gende en biedt de gangsters ook de beste kans, ons te ontsnappen, eindigde de commissaris. Frank haalde zijn schou ders op. Het is mogelijk, dat u gelijk hebt, maar hoe komt die jongen in het meer? En waar heeft hij zijn aandeel in de buit verstopt? Daarover moeter we dan toch tenminste klaarheid hebben Ik „eb al in die richting mijn best gedaan, Frank. De pers bevat vandaag het portret van de man, en de uitge loofde beloning zal ieder, die iets van hem weet, er toe brengen, zich te melden. Frank deelde deze mening echter niet en zei: Er -al zich stellig niemand melden, Govern. Volgens mij werd de jongen ver moord en Leon Schirelly was de dader. Daarom denk ik dan ook, dat deze zich hier nog ophoudt. Govern kneep zijn lippen op elkaar. Hij was het niet met de chef-detective eens en had daarvoor opk zijn goede redenen. De „Lokduiven" (de politie spionnen) hadden hem niets van de oude en zjjn bende gemeld. Deze mensen kwa men steeds het eerst te weten, wanneer er een of andere nieuweling uit New York gekomen was. Govern behield echter zijn mening voor zich en zei na een pauze: (Wordt vervolgd.) ROTTERDAM, 2 September 1948. 1022 ton tarwe Deventer, 2 x 200 ton id. Roermond m.s.; 300 ton id. Leiden; 157 en 148 ton dwarsliggers Dordrecht; 100 ton oud Ijzer IJmuiden; 2 x 1000 ton gerst vletten; 230 ton ijzer Leiden en A'dam; 65 ton id. pen Haag: 177 ton kolen Ierseke; 90 ton id. Alfen a/d Rijn; 250 ton borax Winschoten 2 s.; 81 ton diversen WoJvega m.s.; 93 ton mais Deventer; 2 X 400 ton copra Zwijndrecht; 217 ton diversen Maars- sen; 200 ton cellulose Maastricht; 343 ton fosfaat Kortgene m.s.; 100 ton kunstmest Doesburg; 175 ton id. Appingedam; 500 ton diversen vletten; 300 ton stukgoed Amster dam. Sommige lezers van deze rubriek heb ben zich er over beklaagd, dat da berich ten, welke dg redactie van „Die rare wereld" geregeld publiceert, niet ernstig kunnen worden genomen en zelfs ern stige zaken belachelijk maken. Dat is heel goed mogenjk. Maar hier. volgt een bericht, dat de redactie van „Die rare wereld" uit de ernstige nieuwskolommen van een Engels weekblad heeft geknipt en dat, letterlijk vertaald, als volgt luidt: „Zes muizen, die honing en bijen aten in een bijenkorf te Chepstow, vielen in slaap. Twee ervan werden gedood door een kat en een hond". Vindt u het nieuws onder „Die ra re wereld" niet wèl zo belangrijk en in teressant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3